KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor MeitÊer, fexel, Wtoringon en Anne Pauiowna Verbroken Zegels. No. 3819. Zaterdag 18 September 1909. 87ste Jaargang. Bnreau: Spoorstraat. Telefoon 59. BnreaaEoningstr. 29. Interc.-Telefoon 50. ABONNEMENTi 't Vliegend Blad p. 3 m. 50 et-, fr. p. post 75 ct., Buitenl. f1.25 i Zondagsblad 3?' ,-16, f 0.75 Modeblad 55 ,65, f 0.90 j; I Muzik. Bloemlez. n 60 n 65 t 0.90 Voor 't Buitenland bij vooruitbetaling! Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co., te HELDER. Bureaux: Spoorstraat en Koningstraat. ADVERTENTIEN Van 1 tot 4 regels26 een! Elke regel meer6 Bewys-exemplaar 21 Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des OINSOAGS- en VRIJDAGSMORGENS «óór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Aan onze abonné's buiten de gemeente wordt beleefd verzocht 't verschuldigde abonnementsgeld Vfiiegend Blaadje, Zondagsblad en Modeblad 3e kwartaal 1909 te willen overmaken per postwissel of aan postzegels vóór 5 October, zullende anders daarover met 5 cents verhooging per post worden - beschikt. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegel van 2'/j cent beplakt te worden. Voor onze lezeressen ia „HET NIEUWE MODEBLAD" van groote waarde. Het verschijnt tweemalen per maand en geeft in woord en beeld een overzicht van wat op het gebied der mode belang rijks voorvalt, zoo van toiletten als van kindercostumes, van onderkleeding als van handwerken. Het biedt een rubriek „Wetenswaar digheden", veelal rijk geïllustreerd, een schat van voorbeelden en in elk nummer een uitvoerig knippatronenblad, waarop tal van modellen door kundige handen bewerkt, zijn voorgesteld. Een keur van handwerken op elk ge bied, de meest mogelijke verscheidenheid van toiletten, zoo kostbare als meer eenvoudige. Meerdere malen zal eene MODE- af beelding op de voorpagina artistiek in kleuren zijn uitgevoerd. Het blad kost slechts 55 ct., franco per post 65 ct. per drie maandsn. I OCTOBER begintf4e kwartaal. Men abonneert zich bij den uitgever van deze courant. Uit het Buitenland. Er bestaat thans alle kans dat de werk staking by dc leden van den Zweedschen patroonsbond ook geheel zal worden opge heven. De regcering heeft besloten hare bemidde- liug te verleenen tot beëindiging dor Btaking en heeft als bemiddelaar aangewezen den heer Cederborg. Tevens werd de vroeger door do regooring ingestelde commissie, die voorstellen voor wettelyke bepalingen om trent arbeidscontracten zou uitwerken, ont bonden en aan bet ministerie van justitie opgedragen op den gronds'ag van den arbeid der commissie een des-betreffend wetsontwerp op te stellen, dat in den loop van bet vol gend jaar bij den Ryksdag zal worden in gediend. In Londen was een geschil ontstaan tus- scheu de werklieden in de haven en de werkgevers, en reeds werd gesproken van een werkstaking. Reuter bericht nu echter dat do zaak in der minne zal geschikt worden. Het geschil was ontstaan naar aanleiding van de uitlegging, gegeven aan do in 1889 genomen beslissing omtrent de werkuren van leerlingen. Beide partijen zyn nu overeen gekomen deze beslissing te onderwerpen aan het oordeel van een bemiddelaar, die benoemd zal worden door het ministerie vau handel en zich bij de uitspraak van dien rechts geleerde neder te leggen. Hot EngelBche Lagerhuis heeft de voor gestelde verhoogde successie-belasting aan genomen. Minister Lloyd George verdedigde de voorstellen op schitterende wijzo en be haalde, niettegenstaande de oppositie heftig en scherp was, succes. De minister noemde de successie-belasting een billijke en recht vaardige belasting en verklaarde niet in te zien, welk verschil er was tusschen oen ver hoogde belasting op het inkomen, tijdens het leven, en een verhoogde belasting op het kapitaal na den dood. Want belasting moet er opgebracht worden ook en vooral in Engeland en de minister verklaarde 't niet erg, dat zij, die er goed inzaten, wat meer werden aangopakt. Het Iloogerhuis heeft zonder veel tegen kanting .de wet tegen de huisindustrie aan genomen. Het was een commissie uit het huis der Lords, die jaren geleden de misstanden in do huisindustrie aan het licht bracht, welke misstanden eindelijk tot deze maatregelen hebben geleid. In Oostenrijk-Hongarije, waar *t al sedert jaren van tijd tot tijd harrewarren is tusschen de verschillende deelen van het rijk en de rassen in die deelen onderling, is weder eens een compromis tot stand gekomen, dat voor den eersten tijd althans, het geregeld loopen der staatsmachine mogelijk zal maken als dc Koning de voorstellen aannemen wil want voor de tegemoetkoming wordt nog al wat terugverlangd. De Hongaarsche minister-president heeft zich naar Weenen begeven om aan den Koning liet tbans door alle leden der regeering goed gekeurde programma voor te leggen. Het Hongaarsche ministerie is bereid de bankquaestie te laten rasten tot 1917, dus tot don datum, waarop het handelsverdrag met Oostenrijk afloopt. Het stolt echter de voorwaarde, dat de Oostenrijksch-IIongaar- sche bank in het vervolg do betalingen in goud zal doen en dat er op militair gebied concessies, bijv. ten aanzien van de legertaal, zullen worden gedaan. De gemeenschappelijke begrooting, die te Weenen zal worden behandeld, stelt nl. bui tengewone eischen aan de draagkracht van de beide doelen der monarchie. Voor den bouw van dreadnougbts alleen wordt 250 millioen gevraagd cn bovendien nog 25 millioen moor dan de vorige begrooting voor de oorlogs- roarine bedroeg, terwijl de aangevraagde kre dieten voor de inlijving van Bosnië 160 millioen bodragen. De Hongaren willen hun doel bydragen maar niet voorniets. Hare voorstellen omtrent bet kiesrecht heeft de regeering laten vallen alleen handhaaft zij uitbreiding van kiesrecht tot de ongeletterdcn. Nu komt do tijd van loven en dingen. In .Spanje houdt men zich bezig met de vraag wanneer <io Kamers zullen worden bij eengeroepen. Men meent, dat dit spoedig zal moeten gebeuren, wyl de regeering aanvulling van de toogestane credieten voor den oorlog in Marokko zal inoeton vragen. Van tijd tot tijd maken do Mooron bet don Spunjaarden bij Molila wel oons lastig. Maan dag verschenen zij in talryke troepen op do heuvels by de wascbplaatsen en bot Ilippo- drome, vanwaar zij de kampementen bestook ten, totdat zij door een hevig kanonvuur gedwongen werden zich terug te trekken. Het konvooi, dat dagelijks do voorgeschoven posten van levensmiddelen voorziet, had even- s een hevigen aanval to doorstaan, zoodat do zes compagnieën infanterie en do battery, die het konvooi escorteerden, in actie moesten treden om don aanval af te slaan. 's Avonds werd de rust in bot kampement weder verstoord door eon onverwachte ka- nonnade uit bet fort Camcllos. De Spaansche kanonnen werden onmiddellijk in werking ge steld en hun krachtdadig vuur joeg do Mooren op de vlucht. De oppositie bereidt zich voor om het aan het ministerie Maura in de Kamer lastig te maken. Wat de toestand in Griekenland baren zal is nog niet te zeggen. De officieren-partij is zeer ontstemd over de redevoeringen van den Kroonprins in de provincies. Zij oischt dat de regeering er tegen opkomt, en hoeft de vor klaring afgelegd, dat, zoo do hervormingen door do Kamer niet worden goedgekeurd of door eon revolutie verhinderd, zij eenparig hun ontslag zullen nemen dan is het logor zonder officieren Nieuwsberichten. HELDER, 17 Sept. Bij Min. Beach. is verplaatst met ing. an 1 Nov. de adj.-comm. bij s Rijks werven J. W. Noë van 's Rijks werf te Amsterdam naar die tc Willemsoord de klerk bij 's Rijks werven II. A. van Vliot van "s Rijks werf te Willemsoord naar die te Amsterdam. Nationale Tentoonstelling voor Huisvlijt. Het plan voor deze tentoonstelling die in 1910 vanwege den Volksbond tegen Drankmisbruik te 's-Gravenhage zal gehouden worden is reeds eenigen tijd ge reed. Er zullen een twaalftal aidcelingen zijn en de expositie zal zich niet uitsluitend bepalen tot de huisvlijt van deze dagen, doch tegelijkertijd trachten een beeld te geven van het vele schoone en koBtbare dat de verleden tijd opleverde. Een der eerste afdeelingen der tentoon stelling is daaraan voornamelijk gewijd. Ze zal bevatten een keurcollcctic van voorwerpen op dit gebied uit vroeger tijd, die in ons land als misschien nergens anders in zoo groote verscheidenheid te vinden zijn, zoowel in do huisgezinnen van families, die oude stukken in waarde houden als daarbniten in openbare verzamelingen. Alleen een welwil lende beantwoording van het beroep op de medewerking van allen, die daartoe in staat zijn, zul deze afdeeling natuurlijk kunnen doen slagen, en daarom verzoekt het comité do aandacht er op te vestigen. Mochten er zijn, die reeds nu bewijzen van instemming met deze afdeeling zouden willen betuigen, hunne aanbiedingen zullen door den alge- mecnen secretaris van het comité tc Den Ilaag cn door den secretaris van het comité voor regeling en voorbereiding, den lieer G. J. Blees K.zn. te Zaandam, dankbaar worden geaccepteerd. De sub-commissie te Holder bestaande uit ■lo hoeren D. van Zooncn, Hoogstraat 96 en Ch. van do Bilt, Vosstraat zijn insgelijks bereid inlichtingen te geven. Ook in Helder is nog wel een en ander wat eon goed figuur zal maken. (We denken hier aan scheepjes). Wat verder onze gemeente betreft herin- inneren wij er nog aan dat op de hier ge houden tentoonstellingen heel wat goeds geboden werd en dat hier de huisvlijt, nog al beoefend wordt. Bij eenige deelneming zou de afdeeling van den Volksbond hier wel oone voortentoonstelling organiseeren. Inlichtingen geeft de plaatselijke commissie bovengenoemd gaarne. Draadlooze telegraphie op zee De minister van marine brengt ter alge- meene konnis dat in het belang van het radiografisch verkeer tusschen roodors en visschers op do Noordzeo, d. m. v. het draad loos station aan boord van Hr. Ms. politie- schocncr «Zeehond", in den vervolge van oonigen kruistocht van dien bodem het tijd stip van vertrek, de duur en het plan der reis in do Nedorlandsche Staatscourant zul len worden gepubliceerd. Voorts wordt hekend gemaakt dat art. 7 van de instructie van den commandant van Hr. Ms. Zeehond", gepubliceerd in de Staatscourant, van 20 November 1907, wordt gewijzigd als volgt: ,In zoo is bet draadloos station van Hr. Ms. .Zeehond" dagelijks ook Zondags, van 6 ii. 'a morgens tot 10 u. 's avonds, ook be schikbaar voor dc opname en het overseinen van particuliere berichtcD van reeders on visschers, m. d. v. dat diensttologrammen voorgaan, on dat voor do bezorging van telegrammen aan de visschers in hot plan der bekrnising van het terrein geen wijziging wordt gebracht. Wonselit een visseher een telegram te ver zenden dan hijacht hij het gewone commu nicatie-sein, 2 Nederl. vlaggen onder elkaar. Bij gunstige weersomstandigheden zendt hij het duidelijk geschreven telegram aan boord of geeft het inct den sloep van den politickruiser mede. Veroorloven de weers omstandigheden het gebruik van een sloep niet, dan wordt het telegram met duidelijken letter op eon bord of luik geschreven en aan het nabij gekomen politievaartuig getoond. Dc kosten van telegrammen aan maatschap pijen, reeders of eigenaars, worden op dezen verhaald. Particuliere telegrammen van schip pers en opvarenden worden togen dadelijke betaling aangenomen. Op deze berichten zyn van toepassing de bepalingen van het tarief vastgesteld by K. B. van 22 December 1905 (St. bl. No. 358, gewijzigd bij K. B. van 21 Febr. 1907 St. bl. No. 55), waarmede de commandant bij voorkomende gevallen de visschers in kennis zal stellen. Aziatische Cholera. De Burgemeester van Amsterdam bracht Dinsdag ter openbare kennis, dat zich op 11 September aldaar een ziektegeval met doodelijken afloop heeft voorgedaan, hetwelk nader gebleken is een geval van Aziatische Cholera te zijn geweest. Sedert dien zijn geen nieuwe gevallen van deze ziekte te zijner kennis gebracht. De Burgemeester meent, hoewel dit ééne geval van Aziatische cholera nog volstrekt geen reden tot ongerustheid behoeft te baren, toch in verband met dat geval tot de inge zetenen de volgende waarschuwingen te moeten richten Betracht steeds in alles de uiterste zin delijkheid. Wecst matig in levenswijs, want vooral aandoeningen van maag en darm, die het gevolg zijn van onmatigheid in het gebruik van spijzen en dranken, verhoogen de vat- baarheid voor de ziekte. Gebruikt als drinkwater uitsluitend wa ter uit de gemeentelijke duin- of bron- waterleiding en wascht ook Uw groenten en vruchten alleen in dergelijk water. Hot is tijdelijk aan de standpijpen kosteloos verkrygbaar gesteld. Wacht u voor het nuttigen van rauwe melk. Roept bij verschijnselen van braking of diarrhee by u zelf of een uwer huisgenoo- ten onmiddellijk den dokter. De in observatie zijnde personen uit bet gezin van Van D. bevinden zich allen wel. Een brief van De Ruijter. De heer E. Luden, te Amsterdam, kwam eenigen tyd geleden door aankoop in het bezit van een schrijven van den luitenant- admiraal Michiel Adriaanszoon do Ruijter, gedateerd van 's Lands schip do .Seven Provinciën,11 Juni 1673 op Schooncveld, d. i. vier dagen na den aldaar tegen de ver- eenigde Engelsche en Fransche vloten ge- leverden glorierijken zeeslag. Deze brief is door den heer Luden aan den minister van marine aangeboden en zal, overeenkomstig zijn wensch, worden geplaatst aan boord vun het te Amsterdam in aanbouw zijnde pantserschip .Zeven Provinciën.' Noodlottige brand Een zeer treurig ongeval heelt Maandag nacht plaats gehad in pand no. 3 aan den Oppert te Rotterdam, waarin gevestigd is de winkelzaak in wild en gevogelte der firma J. Sutherland Pronk. Op de eerste verdieping woonde Sutherland met vrouw en een 9-jarig dochtertje. Maan dagavond togen elf uur was de vrouw met het kind naar bed gegaan, terwijl Sutherland nog wat in den winkel bleeit om administra tieve werkzaamheden te verrichten, nog een paar brieven te schrijven, om die vervolgens op de post te brengen. Naar men vermoedt, beeft S. zich bevonden in een houten loodsje, dienende tot berging van levend gevogelte, welk loodsje staat op het plaatsje achter de werkplaats, toen op de een of andere wijze in den aanwezigen voor raad veeren en andere lichte stoffen brand moet zijn ontstaan. Althuns, toen juffrouw S. 's nachts tegen 3 uur wakker werd, miste zij haar man. Zij schoof het raam open om te zien, of hij in den Oppert was, daarop ging zij terug om haar man beneden te zoeken, en bemerkte toen, dat de wcrkplauts achter den winkel in brand stond. De vrouw ylde de straat op, luid roepende om hulp, en begaf zich naar den post aan de Galerij, waar juist de agent 3e klasse Th. Urfl binnenkwam met een paard, door hom op de Krniskade onbeheerd loopend gevonden. Het paard in den steek latende, snelde hij met de vrouw mee en zag wat er gaande was. Do brand woedde in een schuurtje en deed de vlammen uitslaan aan de zijden van den Oppert, Verluatstraut en Stokviachwater. De agent waarschuwde per telefoon de brandweer en ging verder na do deur, die de werk plaats inct den winkel verbindt, gesloten te hebben, op ondorzoek uit, inmiddels trachtende hot vuur te blusschen. Deze politieman brandde zich daarbij deerlyk do beide handen. Verder gaande en zich orakeerend, zag de agent by het schijnsel van de vlammen het verbrande lichaam van S., dat halverwege het trapje lag. In matten gowikkeld droeg men het slach toffer naar den post aan de Galery, waar dr. Thomee, inmiddels gewaarschuwd, don dood vaststelde. Het lijk is vervolgens naar het dnodenhuis op Crooswyk gebracht. De brandweer was nu, door den agent Urff gewaarschuwd, spoedig ter plaatse. Achter eenvolgens meldden zich de spuiten 17, 21. brigade en 16, welke spoedig in werking werden gesteld, onder leiding van den brand meester don heer H. A. Hanken, terwijl de spuiten 19, 20, 29 en do roservewagen in reserve werden gehouden. De brand was Dinsdagochtend om halfzes gebluscht onder toezicht van den hoofdman der brandweer, don heer van Dam, en bleef bepaald tot het loodsje op de binnenplaats. De schade wordt door assurantie gedekt. De commissaris van politie de heer M. B van der Hoeven en de inspecteur de heer M. Rutgers stelden zoo spoedig mogelyk oen uitgebreid onderzoek in naar de oorzaak van den brand, wat door het noodlottig vorloop zeer moeilyk was. De agenten 3o kl. Spillenaur, v. d. Werf cn de Graaf hebben zich by dezen brand zeer verdienstelijk gemaakt. Den geheelen dag bewoog zich voor het pand aan den Opport een groote menigte, en de meest fantastische verhalen deden de ronde. Zgrijvtaal. Een brief ontvingen wy ter redactie, met het verzoek om opname. Aangezien de non sens wel gcniotelyk is, behoeft de plaats ruimte ditmaal niet te worden geweigerd, al doen wy hier on daar slechts eenige grepen uit den brief. Maar voorul vestigen wij de aandacht op het begeleidend schrijven van den inzender, dat wy aan den voot plaatsen. «Do eenvoudigzte zgryvwyze van de Neder- landze taal zpreektaal moot naar myn gedag- ten deze zyn C, f, q, s en x kunnen uit het Nederlaudzo alvabet gezgrapt worden. Buiten- landze aardrykzkundige namen van zteden, riviren, enz. zal men net zo kunnen zgry ven als in de vreemde taal. Hierin zal men deze lettorz nog kunnon gebruiken. C wordt z of h, f en pk worden v, qu wordt kw, s wordt z en x wordt kz. Men zal de v en z naar de ge- makkelnkzte wijze zagt of zwaar kunnen uit- zpreken. Ch wordt g, gg, zj ov k. Voor beelden lugt, kaggel, zjokolade, krizteluk. Ei wordt ij. Voorbeelden: rynhijd, klijn. Aai wordt ai en ooi wordt oi. Voorbeelden krai, hoi. Au wordt on. Voorbecldon blouw, douw. Eau wordt o, Voorbeelden buro, kado. G wordt in woorden alz horloge zj. Voorbeeld horloozjo. Men zal alleen zij en baar kunnen zeggen voor vrouwen en myzjoz, voor woorden waarmede meer dan een levend wezen be doeld wordt zoalz regering, beztuur, bende, zwerm on voor het kind wanneer het ton- minste niet bepaald eon jongen geldt, dog overigonz zal men voor alle andere zelvztan- dige naamwoorden hij, hem ov zyn kunnen zeggen". Deze proeve van •zgrijvtaal" was verge zeld van het volgende schryven lieren Redaktourz! Ik verzoek u om dit ztuk zgrijvtaal in uw blad op te nemen. Kunt u dit niet doen, laat het dan liggen, maar antwoord mij er niet op. Ik verzoek dit laatzte wegenz hnizeluke omstandigheden. Harteluk groetend, Cornelus (,H.blad"j. Veldmaarschalk. »l)e Vossisclie Zeitong' heeft er geen vrede mede, dat de Dnitsche keizer den groothertog van Baden tot veldmaar schalk heeft gemaakt, een titel dien Moltke pas kreeg toen hy den oorlog met Frankryk had gewonnen. Het leger heeft nu een heele reeks veldmaarscharken, die nooit een vijand hebben gezien, en op de vloot wemelt het van schout-by-nachten, vice-admiraals, admi raals en groot-admiraals. De stortvloed van titels en ordetcekenen, die er tijdens de regeering van dozen keizer op het Duitsche volk is noergodaald, staat het Daitsche blad niet aan: Men is er in ons nationaal leven een overdreven beteekenis aan het uiterlijke om gaan geven, zegt het. Er is haast geen deurwachter in een openbaar gebouw die niet een of andere orde heeft. Harriman's uitvaart. Harriman, do groote AmerikaanBche spoor wegkoning, is eenigo dagen geleden over leden. Zyn ziekte bracht heel wat beroering in «gokkende' effecten-wereld; door zijn ziekte ontstond een schommelende beweging in de waarden van vele Amerikaansche aan- deelen in de spoorwegen, die voor velen verlies opleverde. Harriman's stoffelyk overschot is Zaterdag op het kerkhof te Arden ter rnste gelegd. De spoorwegkoning ligt daar in een graf, dat in een rots is uitgehouwen. Tal van financiers cn spoorwegmagnaten zyn Harriman de laat ste eer komen bewyzen de Amer. couran ten vermelden de namen van J. P. Morgan, James Stillman, Charles Peabody, Jacob Schiff, George W. Perkins e. a. Onder een andere rubriek in ons blad is de buitenge wone beteekenis van Harriman voor de ontwikkeling van handel en bedrijf in de Vereonigde Staten en speciaal voor het verkeerswezen daar te lande meer dan eens in den brcede aangegeven. Onze lezers we ten dan ook, hoezeer het Harriman's levens hartstocht is geweest, macht te verkrygen over het onafzienbare net van ijzeren wegen, waarop machtige locomotieven in razende vaart zware treinen voortsleepenkreunend voortdonderende zware lichamen, in alle richtingen voorwaartssnellende, overal dag en nacht door in de onmetelyke republiek getuigenis afleggend van Harri man's bevel.daar zij beweging.' Maar ziet, Zaterdagmiddag is in de Ver- eenigde Staten iets ontroerends gebeurd. Een werker men zegt dat Harriman zich in den meest lotterlyken zin des woorda heeft doodgowerkt, als vóór hem een H. H. Rogore en een Jay Gould was tot rust gedwon gen. Een machtige wil was uitgeschakeld. De spoorwegwereld in de V. St. had haren Meester verlorenhet graf ontving Harri- mans lyk. En toen gebeurde het, dat op eens door heel de uitgestrektheid van wat Harriman's epoorweg-ryk geweest was, door één groot- sche manifestatie hulde werd gebracht aan den gestorven leider en bezieler van dat ryk. Van de kusten van den Stillen Oceaan tot die van don Atlantischen Oceaan, van de Groote Moren tot de Golf van Mexico zijn daar op alle Harriman-lynen op eenzelfde oogonblik het oogenblik dat de kist in de groeve daalde alle treinen tot stilstand gebracht. Even hebben al die duizenden loco motieven, die tienduizenden wagens, stilge staan. Er werd een man begraven. Enkele minuten hebben de donkere kolossen daar stil gestaan, als waren het evenzoovele bezielde wezens, die in roerlooze houding staarden naar een treffend schouwspel, een machtig gebeuren. Enkele minuten. Toen zy van al de wachtende locomotieven de han dels omgegooid, op hetzelfde moment. En langzaam en moeizaam eerst, dan krachtig, fier en onweerstaanbaar zijn weer de treinen gegaan over de rails. ,Er zij beweging." Harriman is dood de treinen in zyn ryk daveren voort. Een verklaring van Peary. New-York, 14 Sept. In een onderhoud, dat de berichtgever van de Associated Press te Battle Harbour met Peary heeft gehad, zeide deze: „Ik ben de eenige, die ooit de pool beeft bereikt en ik ben bereid dil te bewijzen. Ik zal thanB niet in bijzonderheden treden, deze znllen later bekend worden. Ik heb verklaard, dat Cook de pool niet heeft bereikt cn ik heb konkrete bewijzen tot sta ving van deze bewering. De geheele geschie denis zal vermoebelijk in zes maanden be kend zyn. Het zou niet politiek van mij zijn FEUILLETON. 14) Hij werd gestoord. Klaus liet vragen, of hij kon binnenkomen, een oplettendheid, die hem anders vreemd was. De handelaraad schrikte, het woord stokte hem in de keel, terwijl hij naar de deur keek. Daar verscheen Klaus reeds* in een winteijas, nog een winterjas, nog met sneeuw vlokken op de schouders. Verstoord keek hy naar zyne tante, maar groette haar toch aigemeten. Stoor ik u, papa? Ik kom vroeger dan ik van plan wasmaar ik moet voor bezig heden binnen een half uur ia de stad zijn Zwygend stond Polda op. Ik wil n niet storen, zeide zij en ver liet het vertrek Klaus knikte goedkeurendDat er wat ge wichtigs to behandelen viel, bemerkte zij aan zyn vastberaden gelaat. Slechts enkele minutenpapa wenschte mij te spreken. Er kwam een bittere, sarcastische trek op zyn gelaat, terwyl hij haar met een gebaar dankte, toen zij voor zijne vochtige jas wilde zorgen. Mot een vreesachtigen blik keek zy zij waarts naar den grijsaard, toe zy wegging. Klaus opende nog eens de deur om zich te overtuigen, dat zy niet luisterde toen wend de hij zich tot zijn vader, die daar als een offerlam nederzat. U wenschte mij te spreken, papabegon hij, zich tegenover zijn vader aan tafel zet tend en zyn slappen hoed naast zicht leg gende. Ik hoop, dat u hebt nagedacht en het met mij eens geworden zijL Sedert ik ge huwd ben, verlang ik volstrekt onafhankelijk te zijn. De oude man keek op. Het viel hem moeilijk zijn antwoord voor den dag te bren gen. Klaus keek in afwachtende houding naar het vermagerde, lydende gezicht van den grijsaard doch dat maakte op hom geen indruk. Hij trommelde ongeduldig met de vingers op liet tafelkleed. Je weet, begon Brookman met matte, bewogen stem, dat ik mijn testament na lang en rijp nadenken en in overeenstemming met onzen notaris gemaakt heb, en je weet ook, hoe hoog ik je werkzaamheden schat. Je aandeel werd daarom reeds eenmaal verhoogd. De kinderen uit myn tweede huwelyk zijn ech ter nog onverzorgd Ja, dat weet ik! viel Klaus hom in de rede. Om hunnentwil werd do zoon uit het eerste huwelyk tot asschepoetster gemaakt Je bent onrechtvaardig; ik bemin mijne kinderen allen met hetzelfde vaderhart. Daarvan heb ik weinig bespeurd Klaus' gezicht strookte met zijne woonlon hij had de eene hand reeds aan zyn hoed. Zelfs mijne vrouw bestaat voor u niet. Menigeen spreekt over zijn hart, maar u heeft er nooit een bezeten. Klausriep zyn vader niet bevende stem. Je bent ondankbaar. Pa, waarom zou ik dankbaar zijnIk behoef u slechts aan mijn kindsheid te her inneren. Toen ik in myn eerste jaren begon to denkon, vroeg ik naar mijne moeder. Zij was dood, was het antwoord, gestorven op eon plaats, die u verlaten hadt, om hier uw fabriek to vestigen. Moet ik er n aan her inneren, dat ge u van haar hebt laten schei den en er u waarschijnlijk nooit om bekom merd hebt, wat er van haar geworden is Gelooft u, dat haar zoon dus veel reden heeft gehad, zijn vader dankbaar te zijn U dwingt my, heden voor de eerste maal rekenschap te vragen op het oogenblik, dat ik onherroepelijk besloten ben myn eigen meester te worden en niet het lastdier van myn broor en zuster te blijven, die mij mijn erfdeel afhandig maken. Rechtvaardig n, zoo ge kunt Dcoude man keek Klaus met groote oogen aan. Zyn gelaat was lijkklemig. Klaus, verlang het niet! riep hy ein- delyk. U was ook tegen inijn huwelijk. Vroe ger drong u mij tot een huwelijk, natuurlijk zulk een, die geld in de fabriek zou brengen, dut wy toen wel hadden kannen gebruiken nu de zaak bloeit en wel door myn rnstelooze werkzaamheid, nn geloofde ik, de stem van mijn hart tc mogen volgenU ontving Laura met gehuichelde hartelijkheidlater echter wist u niet, hoe n haar zon bejegenen u en nw kinderen uit hot tweede huwelyk waarom, vraag ik u Was u haar niet dezelfde liefde schuldig, die zij u betoonde? Was dat niet uw heilige plicht tegenover mij, uw zoon, hoewel uit hot eerste huwelijk U dwong my eindelijk te sprekenrecht vaardig u thans, opdat ik, geheel u ge scheiden, u mijn achting niet behoef te onthouden. De grijsaard was gedurende deze heftige woorden, die van een hatelijken blik verge zeld gingen, in elkaar gezonken hy zat daar als wezenloos, en toch was ieder woord als een knotslag op hem gevallen. Er verliep een poos, waarin de zoon den triomf van zijn jarenlangen wrok genoot. Ten laatste kwam er een spotlach op zyn harde trekken. En die spotlach zag de grijsaard, toen hij eindelijk, als om verschooning biddend opkeek. Een 8tnipachtige trekking voer hein door de leden. Zich vermannende, richtte hij zich, op het tafelblad steunende, op. Welnu dan, zuchtte hij, het komt alles op jou hoofd neer, wat ik door je ongehoor zaamheid niet heb kunnen verhinderen. Hij deod eenige wankelende schreden naar de brandkast, maar bleef toen stilstaan. Klaus bleef aan tafel zitten, haalde een vel papier voor den dag en ontvouwde het met de linkerhand, terwijl de rechter onder de schaduw daarvan, zich haastig over het tafelblad bewoog. De oude heer miste echter den moed, zijn zoon de verlangde rechtvaar diging te geven. Even wankelend keerde hij terug. Do stem liet hem in den steek. Dor stig greep hy naar het glas op tafel, dronk een paar teugjes en zette het toen weer neer. Klaus reikte hein het blad papier over. Hier is eene opgave van hetgeen ik met recht mag vorderen, zei hij gebiedend, met bleek gelaat. Teeken, of ik verlaat van daag nog de fabriek. Zijne oogen waren begeerig op zijn vader gericht. Deze nam het papier op eu las met bijna verblinde oogen, terwyl Klaus naar de schrijf tafel liep, terugkeerde en hem de ingedoopte pen aanreikte. Mijn laatste woord, dat ik met u te spreken heb 1 riep deze opgewonden. Onder- teeken dit Hij greep zyn vuder heftig aan den urm, doch opeens werd hij angstig. De grysaard wildo iets zeggen, toen er plotseling een krampachtig trekken doorzijn lichaam gingzyn kin zonk op de horst, het papier ontviel aan zyne hand, hij zakte in elkaar. Klaus sloeg jnist nog bijtijds den arm om hem heen. Te laat. Hij hield een lyk in den urm een beroerte had den grijsaard gedood. Een oogenblik sidderde hij toch doch daarna liet hy, onbewogen van hart, don doode uit zijn arm glijden. Met de tanden knarsend, stond hij daar onbeweeglijk; geen trek op zijn gelaat verried eenige aandoening. Eerst toen hij, om zich werkelijk te over- tuigen, de wijd geopende, verglaasde oogen niet kon vermijden, boog hij zich vast beslo- ten on legde zijn sterken arm om den doode. Met zijn voet de tafel terugduwend, tilde hij het lijk in den stoel en wendde zich met afgrijzen vervuld af, toen het kort afgesne- i den haar zijn voorhoofd raakte. Bleek en de i hand aan het voorhoofd brengend, staarde hy rond. W at wilde hij nog mompelde Klaus halfluid. j Hij zag niets, wat hem inlichting kon ge- ven. De werktafel zijns vaders stond leeg, er stond niets op het groene dook dan een j inktstel. J Op do tafel zag hy het papier liggen Ily nam het op en stak het by zich. Zyn oog viel op het ledige glas. H^ wendde zich aft j Met somber gelaat en vasten tred ging hy i naar de deur, kreog jas en hoed en ging heen. Vader is dood! riep hy door de gang. Daar klonk een gilFransje stormde de trap af en wierp zich op het lyk. Ik zal hot Laura zeggen I Hij liep de gang door. Myn laatste schreden in dit huis waarin ik al lang niet meer behoorde. Nu echter zijn die twee in myn handzij zullen het voelen Daarmee sloot hy de huisdeur achter zich en snelde door de pas gevallen sneeuw naar zijne woning, waarvoor zijn gesloten landauer stond te wachten. Zij wil naar het concert; zy moet fat soenshalve nn wel thuisblijven. In tusschen stond Fransje, de handen wrin gend by het lyk en stortte heete tranen. De huishoudster had reeds een telegram verzonden om Robert naar hnis te roepen. Nu zijn wy onzen steun kwijt! jam merde hot meisje troosteloos, het gelaat in de handen verbergend. Hij heeft hem gedood, hij alleen, die slechtaardEn de arme Ro bert! Wat moet er van ons worden, zon der vader1 Hare tante was op eon stoel neergezonken en fluisterde onverstaanbare woorden. Dat geheim betreffende Laura mompel de zij. Ik heb het hem niet kunnen ontlok ken hij heeft het in het graf meegenomen. Zij stond op en sloeg den arm om Fransje'e hals. Bedaar, arm kind 1 Ik blyf by jullie Klaas had intusschen zyn vrouw gevonden die bezig was de laatste hand aan haar avondtoilet te leggen. Geef je geen moeite meer by den spiegel riep hij haar toe. De onde heer hierover is zooeven gestorven. Een beroerte Laura liet de handen zakken en keek hem verschrikt aan, terwijl hy in een stoel ging zitten en een papier stuk scheurde. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1