KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wieringen en Anna Paulowna No. 3820. Woensdag 22 September 1909. 37ste Jaargang. Attentie, Dames, Attentie. Uit het Buitenland. Nieuwsberichten. BnreaaSpoorstraat. Telefoon 59. Bnrean: Koningstr. 29. Interc.-Telefoon 50. ABONNEMENT i 't Vliegend Blad p. 3 m. 50 ct., fr. p. post 75 ct., Buiteul. f 1.25 i Zondagsblad 37* B 46 B f0.75 fl Modeblad 55 65„ f 0.90 f Muzik. Bloemlez. 60 „65, f 0.90 Voor 't Buitenland bij vooruitbetaling! Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co., te HELDER. Bureaux: Spoorstraat en Koningstraat. ADVERTEHTIEHi Van 1 tot 4 regels26 een Elke regel meer6 Bewys-exemplaar21 Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Zij, die zich metlOCTOBER op dit blad abonneeren, ont vangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. DE UITGEVERS. Aan onze abonné's buiten de gemeente wordt beleefd verzocht 't verschuldigde abonnementsgeld Vliegend Blaadje, Zondagsblad en Modeblad 3e kwartaal 1909 te willen overmaken per postwissel of aan postzegels vóór 5 October, zullende anders daarover met 5 cents verhooging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegel van 2% cent beplakt te worden. Tegen 55 cent per kwartaal (franco per post 65 cent) kan men inteekenen op het Nieuwe Modeblad, een Modegids bij uitnemendheid, ter grootte van 14 groote folio bladzijden, bezaaid met af beeldingen van elegante, zoowel als meer praktische toiletten, van kinder- kleeding, handwerken, wetenswaardig heden enz. Meerdere malen zal eene Mode-afbeelding op de voorpagina artistiek in kleuren zyn uitgevoerd. By elk nummer wordt gevoegd een knippatronen-blad, duidelyk aangevend, hoe verschillende toiletten door de dames zelve kunnen worden gemaakt. Zy, die dit by uitstek prac-tisch en fraaie mode-tydschrift willen ontvangen, abonneeren zich by den Uitgever dezer courant. er 1 October begint 't 4e kwartaal en verschijnt 2 maal per maand, alzoo 6 nummers in een kwartaal. INTEEKENBILJET. De ondergeteekende abonneert zich tot wederopzegging op „Het Nieuwe Modeblad", tegen 55 cent per 3 maanden, franco per post 65 cent. Woonplaats Naam Rusland heeft tegenwoordig eene grondwet en heeft ook een parlement. Dat parlement heeft rechten niet ul te veel en die rechten nu worden nog al eens verkort en bekort. Toen in het vooijaar de Doema had beraadslaagd over de organisatie van den staf der marine werd Stolypin bij den Czaar ont boden. Z. M. was zeer ontstemd dat een ontwerp van militaire organisatie, die de grond wet aan de beslissing van den Keizer overliet, in de Doema ter sprake was gebracht. Stolypin de minister presidont, zat er wel een beetje mee. Bijna was aan zijn politiek leven een einde gemaakt; doch hij aanvaardde de op dracht een besluit op te stellen dat de behan deling dor legerquaesties in het partement regelt. Dit besluit is nu gemaakt, maar 't gaat veel verder dan men oorspronkelijk gedacht heeft. Alles wat de zorg voor leger en vloot be treft wordt uiet alleen aan de contröle, maar ook aan het initiatief van de Rijksdoema ont trokken. Het budgetrecht der Doema wordt belangrijk beknibbeld, en iedere verantwoor delijkheid voor hervormingen in leger en vloot, zoowel als voor alles wat met de rijksverde diging samenhangt, wordt aan de Volksver tegenwoordiging onttrokken. By al deze quaesties zal alleen het oordeel van den militairen raad en van den marine- raad worden ingewonnen, terwijl noch de Rijks raad, noch de Doema daarin eenige stem zullen hebben. liet eenige wat de Doema doen mag is het goedkeuren van de aangevraagde credieten, zonder te weten waarvoor, zonder zelfs het juiste bedrag te weten, daar de minister van oorlog slechts het ongeveer benoodigde bedrag behoeft op te geven. De Russische troepen die ter rustbew&ring in Perzië zyn, moeten het daar alles behalve best hebben. Zij hebben gebrek aan kleeding en aan voedsel. De intendance schijnt wat langvingerig te zyn, eene kwaal die meer voorkomt in Rusland. De Rassen zullen vooreerst nog wel niet worden teruggetrokken ait Perzië. 't Is er nog verre van rustig en „'t overgangsstadium" is nog lang niet voorby. Dat geeft men zelfs in 't Eugelsche parlement waar gevraagd werd of Rusland zich baast terugtrok gaarne toe. De Czarina heeft rust noodig en zal zich naar Zuid-Iiusland begeven. Geen feestbetoon mag onderweg plaats hebben, wijl de zenuwen der hooge vrouwe overspannen zyn. Geen wonder voor wie zoo voortdurend in spanning en vreeze leeft als zy. „Een vergeten bnrger, een gerust leven" zegt het spreekwoord, maar ook 't omgekeerde is waar. Een groot aantal agenten zijn naar Italië vertrokken teneinde besprekingen te houden over de komst en het verblyf van den Czaar in Italië. Het bezoek zal plaats vindenop een villa van den Koning die 1 KM. van de kust ligt en die van 't keizerlijk jacht per stoom schip kan worden bezocht. Ondanks de maatregelen der Spaanscbe regeêring is de rust in Barcelona en omgeving nog niet weergekeerd. Nog telkens komen er berichten van nieuwe bomaanslagen. Dezer dagen werd in Montjuich de politiebeambte gefusilleord, die bij het oproer in Juli van het balcon zijner woning op de voorbij trekkende troepen vuurde. De revolution- nairen hebben deze terechtstelling met een bomaanslag beantwoord. Dinsdagnacht Bprong in de Pablostraat met een vreeselijk geweld een bom uiteen. Een voorbijganger werd ge dood, vyf personen werden min of meer ernstig gewond. Van de daderB word nog geen spoor ontdekt. By de huiszoeking by een der gevangen genomen leiders, Ferrer, moeten zeer com- promitteorende stukken gevonden zijn, waaruit o.a. ook het bewijs te trekken is dat Ferrer in verbinding stond met den pleger van den bommenaaDslag op 's Konings trouwdag. De verdedigers van Ferrer en zijn maats zeggen nn weer't zyn documenten door de politie zelf gefabriceerd. Maar de bewijzen moeten nog al menigvuldig en afdoende zijn. In de Spaansche bladen hier en daar korte berichten omtrent een of ander treffen tusschen de Spaansche troepen en de Mooren in Marokko. De aankomst der versterkingen heeft groote voldoening gewekt onder de Spaansche troepen. De sultan van Marokko is naar het schijnt zeer vertoornd dat de buitenlandsche con suls aanmerkten dat hy zyn gevangenen martelde, heeft nu den gevangen genomen en gekooiden roghi, Bou-IIamara laten dood schieten. Naar de bladen melden heerscht in de sigarenfabrieken in Duitschland tengevolge van het invoeren van het nieuwe douane tarief groote mallaise. Verschillende fabrieken moesten een groot deel van hun personeel ontslaan, in andere moest do werktijd be kort worden. De Duitscbe vindingrijkheid wordt ook al niet beloond. Wijl de lucifers thans in Duitschland per stuk belast zijn, hebben verschillende fabrikanten dadelijk patent genomen op lucifers met twee koppen. Die kan je aan beide zyden gebruiken enj 't is toch maar dén lucifer. Maar ze hebben buiten de administratie der belas tingen gerekend. Die zegt eenvoudigdat zijn dubbele lucifersdus dubbele belasting Omtrent de staking in Zweden wordt be richt dat zoowel de Zweedsche patroonsver- eeniging als de Landorganisatie der arbeiders bet bemiddelingsvoorstel dor regeering heeft aanvaard. Gedurende de onderhandelingen zal er tusschen de partyen vrede zijn. HELDER, 21 September. Zeilen bij de Marine. De afdeeling Willemsoord van de Kon. Marine-Jachtclub hield Zaterdagmiddag op de reede van Texel een zeilwedstrijd voor marinesloepen, gestuurd door onderofficieren der Kon. Marine met den rang van korporaal en daarboven. Er waren 20 sloepen voor den wedstrijd ingeschreven. Zij zeilden in klassen B2, B3 en B4. Door alle werd buitengewoon mooi gestartde starttijd tusschen de eerste en laatste sloep verschilde slechts 8 minuten. Er werd bctrokkelyk goed gozeild, in aan merking genomen de weinige wind voor dozo vaartuigen en de sterke eb, die er liep. De uitslag was als volgt: Voor B2: 1" prys: de sloep van Hr. Ms. Atjeh", stuurman opper-scbipper Slykermau 2® prys: de Bloop van Hr. Ms. .Emma', stuurman sergt. torpedist Waaijerink. Voor B31® prys: de sloep van Hr. Me. (Bellona", stuurman kwartiermeester A. M. Smoker2® prijsde sloep van Hr. Ms. „Heemskerck", stuurman kwartiermeester Christiani. Voor B 41® prys de sloep van Hr. Ms. iNeptunus', stuurman kwartiermeester Lak 2® prijsde sloep van Hr. Ms. Bellona", stuurman kwartiermeester K. de Jong. De eerste prijzen bestaan uit een zilveren medaille voor den stuurman en f 7.50 voor de geheele bemanningde 2® prijzen uit een bronzen medaille on f 3 voor de geheele be manning, terwijl bovendien aan de sloep van Hr. Ms. .Atjeh" om don mooisten tyd, dien zij noodig had (1 uur 32 min. 9 sec.), een zilveren beker werd toegekend. De pryzen werden Zondag na afloop van do rociwedstry den der adelborsten uitgereikt. Deze wed- Btryden, die gehouden worden om den lust bij het marinepersoneel op te wekken voor de zeilsport, ondervonden van marine-autori teiten veel belangstelling Zij werden bijge woond door den schout-bij-nacht I. van den Bosch, den kapt. ter zee W. D. H. baron van Asbeck en alle commandanten van oor logsbodems hier in de haven liggende. Roeien. De Adelborsten-Roeivereeniging hield Zon dag in de Koopvaarders Binnenhaven alhier haar gewone jaarlijksche roeiwedstryden Hoewel het weer den ganschen dag druilig was en nu en dan een regenbuitjo dit water feest trachtte te verstoren, heerschte er toch een opgewekte stemming onder de leden der vereeniging. De belangstelling van het publiek was evenwel niet zoo groot als vorige jaren. De uitslag van de wedstrijden was No. 12-Riemsgieken, gerooid en gestuurd door adelborsten, leden der A. lï. V. Baan 1500 M. Aantal deelnemers 2. De prijs, een kunstvoorwerp, werd in 7 min. 25% sec. gewonnen door J. W. A. A. Heidt, stuurman, en J. W. Langeler en C. J. baron van Asbeck, roeiers. No. 2. W h e r r y's, geroeid en gestuurd als boven. Baan 1000 M. Aantal deelnemers 8. De le prys, een kunstvoorwerp, uitgeloofd door den commandant van 't Kon. Instituut, werd behaald in 5 min. 41% Bec- door C. H. Brouwer, stuurman, en C. A. Lens en J. J. A. van Staveren, roeiersde 2e prijs, een kunstvoorwerp, uitgeloofd door de A. R. V., in 5 min. 45% sec. door J. W. Langeler, stuurman, en C. J. baron van Asbeck en G. F. N. van Doorn, roeiers. No. 3. Vletten, geroeid en gestuurd door matrozen 3o kl. en lichtmatrozen van Hr. Ms. opleidingsschepen „Atjeh", tSom- melsdijk'" en .Pollux". Baan 1000 M. Aantal deelnemers 6. I)e le prijs, f6,werd behaald door de vlet gestuurd door den licht matroos D. F. WultT in 7 min. 30 sec.de 2e prijB, f 3,door de vlet, gestuurd door den lichtmatroos J. D. Klaassen in 7 min. 85% sec. No. 4. C a n o's, geroeid door adelborsten, leden der A. lt. V. Buan 300 M. Aantal deelnemers 9. le prys, kunstvoorwerp, C. J- baron van Asbeck in 1 min. 30% sec.2e prijs, kunstvoorwerp, V. J. Schouten in 1 min. 35 sec. No. 5. 4-Riemsgieken, geroeid en gestuurd door de leden der A. R. V. Baan 1800 M. Aantal deelnemers 4. De prys, een zilveren medaille, uitgeloofd door den Senaat van 't corps adelborsten, werd in 8 min. 56% Bec. verkregen door de giek „Emma", gestuurd door M. C. de Jong en geroeid door K. W. F. M. Doorman, L. A. C. M. Doorman, H. J. Top en J. C. Knegtmans. No. 6. Wherry's, gestuurd door dames en geroeid door adelborsten. Baan 1000 M. Aantal deelnemers 6. De 1ste prijs werd gewonnen in 5 min. 39% sec. door de wher ry, gestuurd door mej. F. Diemer Kool en geroeid door E. J. Voute en G. F. N. van Doomdo 2de prijs in 5 min. 45 sec. door de wherry, gestuurd door freule Van Asbeck en geroeid door J. W. Langeler en C. J. baron Van Asbeckterwijl een consolatie- prys werd toegekend aan de laatst aange komene, gestuurd door mej. P. Krugers en geroeid door C. A. Lens en H. J. Beuninck. Deze legde do baan af in 6 min. 59 sec. No. 7. Cano's. (Hindernisbaan). Dit laatste was een zeer vermakelijk nummer. Ieder van de 10 deelnemers moest een num mer, dat overeen kwam met het nummer zijner cano, uit het water visschcn, vervol gens van een lijn een doek halen en daarna zonder pagaai trachten te komen bij de plaats van afvaart. Hierbij mocht de een den ander op alle mogelyke wyzen hinderen, zoodat zij dikwyls in het water lagen te spartelen, hetgeen veel gejuich en gelach bij de toe schouwers verwekte. De late prijB werd ver kregen door jonkh. C. W. Versluys, de 2de prys door P. J. Feteria, terwijl aan J. W. Langeler oen troostprijs werd toegekend, omdat hij het grootst aantal malen te water had gelegen. Onmiddellijk nu afloop der wedstrijden werd door don president, D. J. baron Van Lynden, met een toepasselijke toespraak aan de overwinnaars de prijzen uitgereikt. Eveneens reikte de luit. tor zee le klasse H. J. Albarda do prijzen uit, die Zaterdag bij den zeilwedstrijd waren bohaald. B. v. N. 0. De alhier bestaando afdeeling van den Bond van Ned. Onderwijzers vierde j.l. Zaterdag avond ia de smaakvol met groen, vlaggen en schilden versierde zaal van .Casino" feest. De afdeeling van den Bond, die strijdt voor de emancipatie der klaBBeonderwyzers, die mot kracht yvort voor verbetering van ons volksonderwijs, had 14 Sopt. 1.1. 20 jaren bestaan. In 1889 door 7 loden opgericht, ving dit kleine Gideonslogertjo zijn veldtocht aan. Veel tegenstand ondervond bet, maar door aanhoudend werken, ondanks tegenwerking en lauwheid der belanghebbenden, breidde dit kleine leger zich langzaam uit. Thans telt de afdeeling 57 leden, dat is van alle onderwijskrachten der openbare scholen alhier. Hoewel niet altjjd de pogingen om verbeteringen to krijgen met goeden uitslag bekroond werden, hebben de onderwijzers toch reden tot tevredenheid en daarom vierden zij feest, bieldon zij met genoodigden een bondsfuif. Die fuif heeft zich van het begin tot het einde gekenmerkt door een opgewekten, vroolijken, jovialen geest. Tot opening sprak de Voor zitter eenige pittige woorden, waarin hij de vereeniging vergeleek by het N. O. G., aan toonde, dat de onderwijzers van bijstand d e onderwijzers zyn, gaf een kort overzicht van de geschiedenis van den Bond en wees op het verschil tusschen den tegenwoordigen onderwyzer en den ouderwetscben school meester. Nu die toespraak amuseerde men zich door muziek, zang, tooneelspel en dans op kostelijke wijze, zoodat de tyd als het ware omvloog. Ook de liefdadigheid werd betracht, want naar aanleiding eener voor dracht werd, na aftrek van eenige onkosten, voor de Ondersteuningskas f 14,07® bij een gebracht. Mislukte oplichting. Men hoeft getracht den goud- en zilversmid Spyer nit de Kalverslraat te Amsterdam voor een aantal gouden armbanden op te lichten. Vrijdagavond vervoegde zich bij de firma Spyer een jongmensch, dat verzocht een col lectie gouden armbanden in de pryzen van f 40 tot f 100 Zaterdagmorgen te zenden ten kantore van den lieer Westendorp, Heeren gracht 442. De bediende der firma Spyer, die zich in den winkel bevond toen de ongeveer 25-jarige man de bestelling deed, bracht Zater- morgen het pakje inhoudende ruim t'1000 waarde aan gouden armbanden ten kantore van de firma Westendorp. Juist wilde by aankloppen, toen dezelfde jongeman den be diende reeds met den uitroep O, is u daar" geeft u my het pakje maar hier, tegemoet kwam. Hy voegde erby, dat hot kantoor der firma nog niet geopend was en dat hy wel verder voor het pakje zorgen zou. Niets vermoe dende gaf de bediende het pakje over, toen op hetzelfde oogenblik een jongmensch, werkzaam op een der kantoren, de trap af naar bene den ging. De knecht van den heer Spyer hield den laatst aangekomen jongeman staande en vroeg deze of het kantoor van den heer Westendorp reods geopend was. Het antwoord luidde bevestigend. Natuurlijk keerde de ontstelde knecht, die wel begreep dat hier iets niet in den haak was, op zijn schreden terug liep den jongeman, die zich in hot bezit van het pakje bevond achterop, en verzocht hem het pakje terng te geven. Deze was ver standig genoeg den buit af te geven. Hierop vervoegde zich de bediende ten kantore van den heer Westendorp, dio verklaarde niets van een bestelling van armbanden te weten. De oplichter is niet groot van stuk, draagt een fantasichoed en donker colbert, terwijl zijn haar donkerblond van kleur is. De be diende van den heer S. deed geen verdere poging om den jongeman, die zich inmiddels uit de voeten bad gemaakt, te achterhalen. De diefstal te Vlaardingen. Uit Vlaardingen schrijft men aan de „Schied. Ct." 0. m. De diefstal heeft onder zeer eigenaardige omstandigheden plaats gehad. Immers moesten er drie sloten, die van de kluisdeur, de brandkast en loket, waarin de effectentrommel was geplaatst, geopend wor- den, alvorens de dief deze wegnemen kon. Deze sloten moeten geopend zyn met sleutels, want nergens is eenig teeken, hoe gering ook, dat maar aanleiding kan geven tot het vermoeden, dat met eenig geweld zou zyn gehandeld niet de minste beschadiging zelfs. Bovendien vernemen wy, dat voor den dief, die de trommel wist te bereiken, in geld voor f1500 voor het grypon stond; toch is dat ongemoeid gelaten. Ten slotte kunnen we nog mededeelen, dat mevrouw Kikkert verzekerd was tegen inbraak. Een goed besluit. De volle Luxemburgsche Kamer heeft het wetsontwerp tot invoering van de Duitscbe sterke-drankwet, met de bepaling dat de op brengst aan ouderdoms- en invaliditeitsver zekering zal besteed worden, aangenomen. De tijgerin doodgeschoten. De jacht op de tygerin te Marseille iB geëindigd. De dierentemmer Henricksen, die met eenige helpers het verdwenen dier zocht, heeft het lijk van de tygerin tusschen de bazaltblokken langs de pier gevonden. Het dier had verschillende schotwonden. Zoo zijn dus nu de verontruste gemoederen te Marseille weer gekalmeerd. Tabaksbelasting in Duitschland. De Siiddeutsche Tabakszeitung", het voor naamste blad van het Duitsche tabaksbedryf, schrijft over de gevolgen van de nieuwe Duitsche tabaksbelasting op het ei- garenvak. In de Bünder-streok in Westfalen zijn er ver over de duizend arbeiders ont slagen. Te Enger, een sigarenmakersstad, zijn in negen fabrieken 263 arbeiders ont slagen. In troepen van 30 tot 40 personen trekken de arbeiders van dorp tot dorp om werk op het land te vinden, maar vruchte loos. Te Witzenhausen heeft een groote fabriek twee filialen opgeheven en al de arbeiders daarvan gedaan gegeven. En meer van dien aard zal er volgen. Bij den burge meester van Schwetzingeu in Baden hebben tot nog toe ruim 1000 ontslagen sigaren makers om onderstand gevraagd. In de stad Hockenheim zijn er ruim 100 van dergelijke verzoeken ingekomen. Te Elbing on Brom berg zijn 40 van de 300 sigarenmakers die er werken ontslagen. In llamburg-Altona zyn er een 250 menschen werkeloos, ruim 500 werken met verkorten tyd, de meesten slechts den balven dag. Te Gocli, Duiken, Rbeydt en Rees hebben ongeveer 450 ar beiders en arbeidsters gedaan gekregen. In een aantal andere plaatsen is de werktyd verminderd. In Frankenberg (Saksen) is in een week tijds aan ruim 1000 arbeiders de dienst opgezegd. En zoo gaat het blad voort. Ouderdomspensioen in Engeland. De Engelscbe minister van financiën heeft een statistiek bekend gemaakt betreffende het ouderdomspensioen in dit jaar van 1 Januari tot 2 September. In dien tijd is er voor het pensioen fin ronde sommen) uitgegeven, in Engeland 3,270,000 pd. st., Ierland 1,541,000 pd. st., Schotland 593,000 pd. Bt.te zamen 5,404,000 pd. st. Het aantal gepensionneerden was op 30 Juniin Engeland 410,000, Ierland 181,000, Schotland 73,000te zamen 667,000. Do be volking van Engeland is 35,756,000, Ierland 4,374,000, Schotland 4,877,000. In verhouding tot de bevolking zijn er in Engeland op du 1000 inwoners ongeveer 11 gepensionneerden, in Ierland 42, in Schotland 15. Het hooge aantal in Ierland is ten deele te verklaren uit de groote armoede die er heerscht, ten anderen deele uit den hoogen ouderdom die er een aanmerkelijk gedeelte der bevolking bereikt. Men berekent dat het ouderdomspensioen in het volle jaar 7,956,000 pd. st. of bijna f96,000,000 zal kosten. Minister Asquith schat te het bedrag oorspronkelijk op f 72,000,000. Peary en Cook. Peary heeft nu s^oorloopig genoeg (en mis schien ook wel eerf beetje spijt) van zijn vele en krasse ontboezemingen over Cook. Hij heeft tenminste geweigerd nog langer de jour nalisten te woord te staan, die in tientallen op Battle Harbonr zijn afgekomen. Dr. Cook is inmiddels al een goed eind op weg naar New York. Hij zal er vermoe delijk reeds Maandag kunnen aankomen. Het schijnt, dat hem een zeer feestelijke ontvangst zal worden bereid. Wat een winkelier ovor adverteeren heeft verteld. Welk nut ik in adverteeren zie 'i 'k Zal bet u vertellen. Toen mijn vader my twintig jaren geleden de zaak naliet, nam zij een eerste plaats in onder den winkelstand, hoewel ze lang niet de grootste was. Niettemin had ik de klandizie van de rijke Ini en zoo kwam het, dat men mijn zaak met een zekere onder scheiding noemde. De lessen van myn vader, om niet aan don weg te timmeren of mee te doen aan marktgeschreeuw waren goed in mijn geheugen geprent. Aan de ond-solide wijze van zaken doen hoor (ik mijn vader nog zeggen is het te danken, dat deze zaak gowordon is, wat ze thans is. Nu, alleen als zakenman optredend, dacht ik aan niots anders, dan op den gewo nen voet door te gaan. Maar eenige jaren later kwam ik tot een onaangename ontdekking. Er waren nieuwe winkelzaken in den loop van don tyd geopend en deze maakten reclame, iets waaraan ik nooit had willen meedoen, omdat myn vadei het nooit op dat zooals hij 't noemde .marktgeschreeuw" begrepen had. Thans is het mij een raadsel, waarom niet elk zaken man zijn heil zoekt in adverteeren. Ook ik heb ondervonden, dat een advertentie in een druk gelezen blad noodig voor de zaak is. Myn zaken bleven stationnair, terwyl myn concurrenten een steeds grooteren omzet kre gen. Dat was het resultaat van hun adver teeren. Ik besloot met den ouden sleur te breken en eveneens een advertentie op te stellen, waaraan ik myn zaak aanprees, iets wat mijn vader zeker karakterloos, minder waardig of ordinair zou gevonden hebben. Mijn eerste advertentie verscheen in bet Nieuwsblad,dat in zyn eersten bloei was. 't Was my, of ik iets had gedaan, dat bet licht niet mocht zien. Aan den anderen kant kwam de overtuiging in mij tot rypheid, dat zoo'n advertentie niet byster veel zou hel pen. En dat was zooVergeefsche moeite was het guweeBt mot het plaatsen van mijn advertentie, want al spoedig bemerkte ik, dat ik beslist onsystematisch adverteerde, waarbij kwam, dat ik het slechts dóns in de maand deed Ik ben toen gaan nadenken, waarom myn advertenties zoo weinig succes hadden en vergeleek de mijne met die van myn con currenten, doorliep zelfs nauwlettend de kolommen van buitenlandsche bladen en kwam daarna tot bet besluit, een bepaalde som per jaar voor adverteeren uit te geven. En daarmede heb ik succes gehad. Er kwamen na een korten tijd andere menschen in mijn zaak, die er vroeger zoker niet aan gedacht zouden hebben bij mij te komen koopen, omdat zy meenden, dat zy in zulk een .voornamen" winkel, toch niets van hun gading zouden vindon. Hoe hadden ze het ook vroeger kunnen weten, dat zy by my even goed terecht kondon Nu ik zag, dat mijn zaak vooruitging, besloot ik het vol gende jaar myn advertontiebudget to ver- boogen en tegelijk begon ik met een zekere tactiek to adverteeren. Ik liet een speciual en eigenaardig advertentiehoofd maken dat myn firma en woonplaats bevatte en dat gestadig in het .Nieuwsblad" voor kwam. De waarde, welke ik thans aan origincele clichés hecht, is zeer groot. Want als een naam door ziju gelykmatige herhaling de aandacht trekt, zal omgekeerd de cliché door baar afwisseling opnieuw opvallen en zoo doende in den eentonigen steeds terugkee renden firmanaam afwisseling brengen. Met adverteeren bracht ik vooruitgang en bloei in myn zaken. Ik begon myn zaken geheel anderB op te vatten en thans is zy tot een belangrijke hoogte gestegen. Hot publiek kent myn zaak 011 myn ar tikelen door myn wijze van adverteeren. OE WEEK. 16 September. Men behoefde waarlijk geen profeet te zijn om to kunnen voorspellen, hoe t gaan zou met de fameuso Kamerzitting van den 16en Het vooruitzicht van dc „komeet uit Ede" voor eene korte wijle aan het parlementaire firmament te zien pryken, vervolgens, naar den aard aller kometen, voor-goed te zien verdwijnen in de onmetelijke ruimte der vergetelheid, 't had de tribunes doen vol- stroomen. Per slot van rekening is de zaak nog tegen gevallen. De heer Van Maauen is ver kondigden de diverse overziclit-schryvers, een ,heel gewone man". President Roëll heeft hem, na de eedsaflegging, niet gefelici teerd de afgevaardigde van eendagsch ac- tief-bestaan, heeft rustig cn bescheiden, op een der achterste bankjes-van-Rochts z'n handschoenen al aan- en uittrekkend, ritten luisteren. Ily heeft zyn centjes binnen voor de .grondstof'; zal z'n Zondagsche pakje wel weer netjes in de plooien hebben gevouwen. Moge men nu niet weer zulke moppen uithalen Dat de Kamer weigeren zou bot oritwerpje- Vau Kol .in een vloek en zucht''af te doen, was natuurlijk te voorzien. Ik vind in 's hoeren Lobman's argument, dat eene fcitelijk-al-ge- storven Kamer geen ontwerpen meer mag behandelen, welke niet door dringende en buitengewoneomstandiglieden worden geboden, nog de meeste kracht schuilen der oppositie in deze. En 's heerens Schaper's bewering, dat men hier leitelyk to doen heeft met ver kapte antipathie tegen staats-exploitatie is niet anders, toch, dan .gezocht'... De Kamer van 1905 iB nu morsdood; pleiten we er niet over na verder. Zij is al-lachende gestorven. ,Wo zullen werken tot den laatsten snik 1riep, in breed- galmend pathos, de heer Van Kol uit. Jawel repliceert aartsgrappicus Roodhuyzen maar gij wilt nog Uw plicht doen nh Uw laatsten snik 1De heeren schaterden 't uit van jool. Toen werd het voorstel-Scbaper verworpen «met 40—32) Toen hamerde praeses Roëll, met forschen slag, de doodkist toe I De Prins-Gemaal begint meer en meer werkdadig deel te nemen aan de behartiging van verschillende volksbelangen en tevens aan de representatieve plichten, op de Kroon rustend. In de jongste dagen heeft prins Hendrik de rubriek Binnenlandsch Nieuws" der bladen kan 't getuigen ge toond, met hoeveel ernst en sympathieken ijver Hy zijno hooge positie opvat. Zij, die zich Z. K. II. voorstelden als jachtliefhebber, die slechts oog en oor bad voor do „jonkor- lijke vermaken®zullen nu wel anders oor- deelen over den eenvoudigen, beminnelijken vorst, die reeds zeer popnlair is in breeden kring. Er iB ongetwijfeld mooie toewijding voor noodig om alduB te steunen de taak der Koninklyke Gemalin. En de leden van bet 9de Internationaal Veeartseny kundig Congres, in Den Haag op werkelijk-scbitte- rende wijze ontvangen, zullen wel een aan- genamen indruk hebben meegenomen van de hartelyke verhouding, welke te onzent tus schen Volk en Vorstenhuis bestaat. Daar is in tegenstelling met sommige toestanden in den vreemde niets gedwongens of ge wrongens in, trouwens, al wat naar het «ge forceerde» zweemt is in strijd met de open hartige, eenvoudige natuur van prins Hendrik, zoowel als van onze Koningin. Wie het Ko ninklijk gezin van nabij kennen, die verhalen u met echte geestdrift van het heerlyk-zonnig huiselijk geluk, daar heerschend. De kleine prinses, -die zeer voorspoedig opgroeit en door alle Nederlandscho moeders, ter eere van haar op 4% maandschen leeftijd reeds tandje-krijgen, thans wordt bewonderd 'als kranige zuigeling, is vaders en moeders oog appel. En toch toont de Koningin ook bij de verzorging van haar kindje, welk eene verstandige vrouw van fiksch zelfbedwang Zy is, zoodat er van verweekend ver troetelen heusch geen sprake is, en het prinsesje volgens strenge regels van hygiëne en practisch inzicht wordt groot gebracht. Ook wat dit betreft raag het Koninklijk gezin aan zoovelen uil allerlei maatschappelijke sfeer tot voorbeeld strekken Wie in die ontboezeming een tikje ByzantiBme of poging tot vleiery wil zien, toont slechts de dingen, zooals ze gelukkig zyn, niet te kennen. Van harte hoop ik, dat wanneer nu de nieuwe Kamer weer goed en wel aan het werk is, de beeren zoo vriendelyk zullen zijn om hunne zeer interessante spiegel gevechten der politiekery uit te stellen tot wy or wat ,tyd- voor hebben. Want heusch, er is zooveel dringend werk aan den winkel. De verkiezing van een nieuwen praeses en blijft, voor de Tweede Kamer een extra-lastig zaakje. Wien tot Roell's opvolger aan H. M. voor te dragen De heer De Savornin Lokman bedankt ervoor, en boe geschikt by, misschien ondanks zyne aangeboren heftigheid van temperament, voor dit zware ambt zou zijn, men kan 't begrypen, dat hy er zyne positie van invloedryk party-leider niet voor wenscht prys te geven. Dr. De Visser wil wöl, maar heeft slechts ilauwcn aanhang. Kiest men hem toch als numero-een van het lystje, dan zal 't by zeer velen contre-coeur» gaan. In de jongste dagen is de naam van graaf Van Bijlandt, don Apeldoornschen afgevaar digde, op den voorgrond gekomen. Ik moet erkennen, dat de heer Van Bylandt, de al- in geërde oud-diplomaat en man-vau-Rechts misschien wel op het oogenblik 't allerbest geschikt is voor hot (Speakers'-ambt. De heer Van Bylandt is een rustig-eenvoudige, bescheiden figuurtoch, waar 't erop aan komt, stevig on krachtig van optreden. Hy weet als geschoold diplomaat, uiterlijk plooizaam te zijn. Nooit gaf hij blyk van bijzonder militante of agressief-fanatieke nei gingen. Ik geloof werkelijk, dat graaf Van Bylandt, in de Kamer, welke van '09'12 zal hebben moê te regoeren, meer prestige, als voorzitter zou bezitten, dan dr. De Visser ooit zou kunnen veroveren. De groote vraag is ook hier, öf de heer Van Bylandt zieh eventueel voor de leiding van liet Parlement zou laten vinden. Want een wezenlyk groot, zwaar ofïer is 't berusten in zoodanige keuze Wil men althans iets van beteekenis afdoen van het zeer-vele, dat op afdoening wacht, dan dient men thans wezenlyk het pluk haren en hakkevitten tot later te verschuiven. Het opmaken der Begrootingen in gemeenten als Amsterdam, Rotterdam, Den Haag etc. heeft weêr eens getoond, hoe urgent de rege ling der gemeente-financiën is, speciaal wat de verhouding van 's Ryks tot Gemeentelijke inkomsten betreft, helaas, in het bekende regeerings-ontwerp zoo deerlyk veronacht zaamd Ik noem nu slechts één ding uit 't onaf zienbaar-vele. Volhardt de regeering werke lijk bij de verbooging van den drankaccijns, tegenover de verlaging van den suiker-dito, dan zyn daarover zeker extra-warme debat ten te wachten. Trouwens, er is zooveel materie, die u als gy denkt dat ze straks in de (parlementaire smeltkroes" zal worden geworpen 't hart doet vasthouden over wat men te hooren zal krygen Wachten we, om te beginnen, af, wat het staatsstuk, genaamd openingsrede, op den 21en as. bij monde van mr.Th. Heemskerk, namens de Koningin de nieuwe zitting der Staten-Generaal aangevangen verklarend, den volke kond zal doen Van het (kleinere nieuws der week" zou men kunnen zeggen, allereerst, dat de hek dieven en inbrekers blijken de zaken ook wat brandkast-plunderingen betreft in het groot te gaan dry ven. Dat er een anderhalve ton-gouds uit een kluis van een Vlaarding- sche firma Kikkert verdwynt, geeft voor de firma SchinderhannoB en Co. blijde verwachting I Om een handvol armzalige riksen of zelfs tientjes bekommert een inbre- ker-up to date zich niet meerstolt hy zich niet bloot om door #de prinsery" te worden geknipt. We zyn nu in de aëra der tonnekens aangeland In afwachting van die, waarin men, per unto en met electrische boortjes, en zoo, gewapend, de millioenen zal gaan (bewerken". Het ééne cholera-geval te Amsterdam iB voor tal van menschen toch nog genoegzame reden om de heerlykste sappigste vruchten te versmaden, dochden zeer elementairen hygiënischen eisch om op gezetten tyd z'n aardsche-tabernakel Hink te poedelen te bly- ven veronachtzamen Ma. Aktonio.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1