KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wioringon en Anna Paulowna Verbroken Zegels. No. 3821. Zaterdag 25 September 1909. 37ste Jaargang. Interc.-Telefoon 50. Eerste Blad. Zij, die zich met 10CT0BER op dit blad abonneeren, ont vangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. DE U|TSEVERS Aan onze abonné's buiten de gemeente wordt beleefd verzocht 't verschuldigde abonnementsgeld Vliegend Blaadje, Zondagsblad en Modeblad 3e kwartaal 1909 te willen overmaken per postwissel of aan postzegels vóór 5 October, zullende anders daarover met 5 cents verhooging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegel van 21/, cent beplakt te worden. Uit bet Buitenland. Onze Zuidelijke broeders de Belgen hebben in dun laatsten tijd de vonken van den taal strijd weer uit de asch opgerakeld. België is een tweetalig land, ja wel, maar het Fransch is de overheerschende taal en do Transkiljons zetten zich schrap tegen elke concessie aan de Vlamingen. De Vlaamsche beweging wint in den laat sten tijd weer veld, vooral nu do jonge Vlaamsche schrijvers van naam in de voorste gelederen strijden voor het goed recht van het Vlaamsch. Want de Vlamingen hebben groot gelijk, 't Is toch te gek om los te loopen, dat men b.v. op de HollandschBelgische grenB, aan een grenskantoor, dus waar uit- teraard veel Hollanders komen, een ambte naar plaatst dio geen lettergreep Vlaamsch verstaat. Dut's één staaltje en iedere Vlaming noemt u er dadelyk honderd by. Er is weer een nieuw by gekomen deze week een officieel staaltje. De Vlamingen houden hun natuur- en geneeskundig congreB vele Nederlanders van naam zijn er en daar wordt natuurlijk over de wetenschap in 't Vlaamsch. of in 't Nederlandsch, zoo ge wilt, gesproken. Tot verbazing der FranscheBelgen wellicht, die waarschijnlijk van meening zyn dat het Neder landsch zich toch heelemaal niet leent voor wetenschappelijke taal. De deelnemers aan het congreB nu werden te Brussel ontvangen en wat doet me daar die bnrgomeester de heer de Mot Na de gebruikelijke kennismaking, sprak de burgemeester in 't Fransch volgenderwijze //Gebruik makend van het recht, mij door de grondwet verleend nopens de vrijheid der talen, zal ik u, Vlaamsche congresleden, in 't Fransch verwelkomen." Do Vlaamsche natuur- en geneeskundigen meenden, dat de heer burgemeester geen Vlaamsch kende, en luisterden eerbiedig met gespannen aandacht. Maar, o verbazing! Onmiddellijk daarna verwelkomde hij de Nederlanders in hot Vlaamsch Dut de Vlamingen op do tanden beten om bedaard te blijven, hoeft wel niet gezegd. ,Üch waren alle menschen wys enz. Als België naar OostenrijkHongarije kijkt, heeft het een leerzaam voorbeeld hoe taai en rassenstrijd veel goeds kunnen bederven. Daar zijn de minisirieële crisissen niet van de lucht en staat de parlementaire machine van tijd tot tijd Btil, omdat er weer ruzie is over de taal en om het ras. In de laatste dagen weer. 't Was bij gelegd, er zouden weer conces sies gedaan zijn van beide zijden, heet 't eerst. Een paar dagen later, de Hongaarsche minister is onverrichter zake uit Weenen kunnen vertrekken. Nu heet het weer dat er een uitkomst gevonden schynt en dat men 't over een compromis eens is geworden. Wellicht dat morgen 't onweder alweer opgekomen heet. De Sultan van Marokko is erg ontevreden. De Spaansche gezant te Tanger seint, dat Sidi-el-Gebbas aan Regnault, den Franschen gezant, den deken van het diplomatieke korps, een nota over den toestand op het Rif ter hand heeft gesteld. Exemplaren dezer nota zijn overhandigd aan de vreemde gezanten. De juiste inhoud der nota waB nog niet bekend, aangezien tolken haar eerst moesten vertalen. Maar uit de inlichtingen door El Gehbas aan Merry del Val gegeven, blijkt dat de nota van het Magzen de aandacht der mo gendheden vestigt op het feit, dat Spanje 60.000 man op de Rifkust heeft verzameld, zonder dut hot beoogde doel bekend is. De ongerustheid van den Sultan is nog toegenomen door de verspreiding van een gerucht, dat Spanje iets anders nastreeft dan do bestraffing der moordenaars van de werklieden, die in de mijnen werkten. In allen gevalle, dc sterkte van het Spaansche leger bewyst dat do regeoring te Madrid iets in het schild voert. Het Magzen is met de bosto bedoelingen bezield en wil de onderhandelingen met Spunje voortzetten, maar laat uitkomen, dat geen enkele verantwoordelijkheid op de regeering van den Sultan kan vallen voor dc linancieole of andere gevolgen dio uit de tegenwoordige gebeurtenissen zullen kunnen voortspruiten. De Sultan denkt misschien: laat ik de andere mogendheden eens eventjes prikkelen, misschien Hij weet welin troebel water is 't goed visschen. De Spaansche regeering heeft naar men zegt een afdoend antwoord op de nota ver zonden dc inhoud is echter nog niet bekend. In een vergadering met 't corps diploma- tique is den Sultan aan 't verstand gebracht dal de mogendheden geen marteiing van gevangenen toestaan. Hy schijnt zich daar over zeer boos gemaakt te hebben en toen dadelijk 't besluit genomen te hebben den Roghi dan maar te dooden. Dat recht heeft hij nu wel, maar 't is tegenover de gezanten toch alles behalve beleefd. In Griekenland komt alles wel weer in het reine. Dat heeft althans de Grieksche minister-president tegenover den berichtgever van den .Matin" verklaard. Er was, zeide hij, ontspanning in den par lementairen toestand. De koning dacht niet aan troonsafstand, hoewel hij zeker zou wei geren het gebied der grondwet te verlaten. De bewegiug ging ook niet tegen de dynastie. Do regeering meende dat het niet mogelijk was den Kroonprins geheel van het leger te verwijderen en zy zou het mogelijke doen om zijn gezag hoog te houden. Nieuwsberichten. HELDER, 24 September. Ambachtsschool. J.l. Woensdagavond vergaderde in café Central", onder presidium van den heer C. Stammes, de vereeniging //Ambachtsschool voor Helder en omstreken". Na lezing en goedkeuring der notulen, werd de begrooting voor 1910 ter tafel gebracht. Deze werd in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f11242 vastgesteld. Benoemd werden tot leden der commissie voor hot nazien der rekening en verantwoor ding over het jaar 1909 dc heeren H. Meijers, L. van der Ploeg en H. W. Francken en tot plaatsvervangende ledon de heeren S. Manheim en S. Rijkes. Herkozen werden met algemeene stemmen de aftredende bestuursleden de heeren J. Hubbeling en A. Klik en gekozen in plaats van den heer J. Spruit de heer W. D. van Pelt. Mede werd de vacature in het Bestuur, die 15 Oct. a.s. ontstaat door het vertrek van den heer Do Waardt, aangevuld en in diens plaats gekozen de hoor .J. J. Penning. Daarua deed de Voorzitter eeuige mede- deelingen. 1. De ambachtsschool genoot 11 Sept. 1.1. de eer een bezoek te mogen ontvangen van don Commissaris der Koningin in deze pro vincie en van het lid der Ged. Staten Jhr. Boreel. 2. Er hebben zich voor den nieuwe cursus aangegeven 83 candidaten, waarvan 30 ge plaatst werden en wol 22 voor het smidsvak, 3 voor timmeren en 5 voor meubelmaken, zoodat thans in het geheel 90 leerlingen de school bezoeken, waarvan 68 voor het smeden en bankwerken, 17 voor timmeren en 5 voor meubelmaken. 3. AH leeraren werden aangesteld de heeren G. Rubing van Hoogezand voor smeden en H. J. van der Ploeg van Arnhem voor het meubelvak. 4. Voor de school werden aangeschaft 2 draaibanken en 1 armschaafmachine, terwijl men van de Marine gratis een stoommachine van een torpedoboot in gebruik heeft. 5. Op het terrein achter de Bchool is een bergplaats opgericht, terwyl men thans bezig is een goede verlichting in het gebouw aan te brengen. Vervolgens bracht de voorzitter eenige woorden van hulde aan hot vertrekkende bestuurslid, den heer De Waardt, voor zijn degelijke adviezen en bracht den directeur, den heer Kruijs Voorberge, die 15 Oct. a. s. deze gemeente verlaat, om een gelijke betrek king te Zutfon to aanvaarden, eenige woor den van dank, omdat hij zooveel heeft bijgedragen tot de tot standkoming en tot den bloei der school. Do vergadering stemde door applaus hiermede in. Nadat bij de rondvraag nog eenige leden iets in het midden hadden gebracht over de toelating van leerlingen, over do wensche- lijkheid om voor de school benoodigde artikelen zoovoel mogelijk een aanbesteding te doen houden en of het, wegens het groot aantal candidaten voor de school, geen overweging verdiende tot uitbreiding over te gaan, werd de vergadering gesloten. Uitslag der openbare verkooping gehouden te Wieringen op 21 dozer, ten overstaan van notaris Backx. Huis en erf groot 7,30 aren, kooper Meijcrt de Haan voor f 1350,Diverse perceelen weiland, sainen groot 5.35.70 heet., verdeeld over 6 koopers voor f 7563,—, de helft in een perceel weiland, groot 21,80 aren, kooper C. MulderPzn., voor f 136,samen f9049, Lijk opgehaald. Woensdagmorgen is uit den Geestersingel to Alkmaar het lijk opgohaald van eon on bekend, als heer gekleed manspersoon. Zijn hemd was gemerkt met eon monogram I. M. In zyn zakken zijn slechts een zakdoek en een knevelborsteltje gevonden. Dinsdagavond ongeveer halfnegen heeft de man het café van den heer Rolf bezocht, waar hij cenigen tijd met do dochter heeft zitten praten, wie hy vertelde, dat hij naar Rotterdam, Den Haag, Amsterdam en naar Ilaarleto was geweest. Do bezoeker had een parapluie bij zich en droeg een horloge aan een gouden of doublc-kotttng. De parapluie ia Woensdagmorgen door een agent van politie geheel verscheurd in een boschje nabij het kruithuisje teruggevonden van het horlogo geen spoor. („Alkm. Ct'\) Voorzifter Tweede Kamer. De Tweede Kamer heeft in hare vergade ring van Woensdag de door de Grondwet gevorderde „opgave van drie leden" gemaakt, waaruit, voor het zittingsjaar, do Koningin den voorzitter dor Kamer zal benoemen. De .opgave" bestaat uit: No. 1 mr. W. K. F. P. graaf van Bylandt (C.-H.), No. 2 jhr. mr O. van Nispen tot Sevenaer (Nijmegen) (R.-C.) en No. 3 den heer mr. H. L. Drucker (V.-D.). Bij de verkiezing voor den gemeente raad in dictrict II, te Amsterdam, waar ten gevolge van een vergissing van het stembureau de heer Smit fR.-K.) verkozen was verklaard, in plaats van don heer Sleof (S.D.A.P), die feitelijk 5 stemmen meer had, en welke ver kiezing toen ongeldig werd verklaard, is Dinsdug 1.1. do lieer Sleef gekozen met 1535 stemmen, terwijl op den heer Smit, den eenigen tegen-candidaat, 1043 stemmen waren uitgebracht. De f2000 uit een aangeteekenden brief Het gerechtshof to Amsterdam heeft Woens dag in hooger beroep uitspraak gedaan in de zaak tegen R. baron v. H. v. B., bij vonnis van do rechtbank te Utrecht dd. 24 Mei jl. veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf (geöischt was 6 maanden) wegens oplichting, strafbaar gesteld by art. 326 Strafrecht. Het Hof van oordeel, dat het onderzoek niet volledig is geweest, gelastte, dat alsnog een tiental personen als getuigen zullen wor den gehoord, onder wie mr. P. Rink en mr. •Schepel, en dat mitsdien het onderzoek zal worden hervat ter terechtzitting van 13 Octo ber a. s., dos voormiddags te l0'/2 uur. Scheepsramp. Volgens een ontvangen telegram is de Katwijksche bom 140, genaamd Zeeinanshoop, op de Noordzee verongelukt. De bemanning is gered en te Huil geland. Een voortvluchtige kantoorbediende. Een kantoorbediende van het filiaal der firma Julius Pintsch, te Utrecht, is plotseling verdwenen, in het bezit van geld, de firma toebehoorendc. Het jongemensch oud 21 jaar, gehuwd en vader van 1 kind, kreeg Maan dagmorgen van zijn patroon de opdracht, op een mandaat van de Maatsch. tot Exploitatie van Staatsspoorwegen ten kantore van de heeren Vlaer en Kol een som to innen van pl. m. f1385 en daarvan f 1300 te storten by de firma lllijdenstein in de Trans. Hij heeft het geld wel gehaald bij Kol, maar is niet gezien op het kantoor in do Trans, zoodat het vermoeden voor do hand ligt, dat G. met dc f 1385 er van door is gegaan. Drievoudige moord te Koekangerveld. Naar aan do ,Ass. Ct." uit de Wyk ge meld wordt, zijn thans door den buurman van den vermoorden Bakker, nl. Fernira, ver klaringen afgelegd, waarvan hot verbaal door hem is geteekond. Volgens F. dan is de moord te stellen op half negen des avonds, op het tijdstip dat F., van zijn Werk te Ech ten komende, het huis van Bakker passeerde. Hij hoorde het gekerm in huis, daarna ter zijde en achter do woning. Hij hoorde toen dat iemand zeide. „Sst, daar is volk", waarop een ander antwoordde, .dat moet Fcrnim wezen". Die stemmen, aan F. wel bekend, zouden zijn van K. en R. Bakker, de zoons van den vermoorde. Onmiddellijk na den moord hobbon do daders zich verwijderd. Zy mooten dan later zijn teruggekeerd, om de woning te doorzoeken. De „Clio". Hongkong, 21 September. De gezagvoer der van hot stoomschip «Kweiyang" meldt, dut hij het vermiste Engelsche oorlogsschip .Clio in Straat Ilaitau veilig voor anker heeft zien liggen. Reuter verzuimt erbij to seinen, wanneer dc //Clio" daar gezien was, en nu bljjkt uit Reuter's mededeelingen aan de Engelsche bladen, dat het oorlogsschip daar den 14eu is gezien, drie dagen nadat het Sjanghai op weg naar Hongkong had verlaten. Er bleef dus alle reden tot ongerustheid, al vermoedde men te Sjanghai, dat de storm telegraafkabels en lijnen had verstoord en dit de oorzaak was van hot uitblijven van bericht. Dc admiraliteit hoorde uit Hongkong, d.d. 19 dezer, dat do .Clio" het laatst was ge zien op den 13en bij het eiland Spider. De »Clio" is een schip van 1070 ton, gewapend met zes snolvuurders van 10 cM. en eenige kleinere vuurmonden. Do beman ning telt 113 koppen. Peary en Cook. Londen, 22 September. Do Londenscho bladen ontvingen uit N.-Anierika uitvoerige telegrammen met een tot in bijzonderheden afdalende beschrijving van dc aankomst van Peary te Sydney (Nieuw-Schotland), welke bijna gelijktijdig plaats vond met do aan komst van Cook te New-York. Ook daarover worden zeer uitvoerige bij zonderheden geseind. Zoowel de ontvangst van Peary door de Canadeezen als die van Cook door de Amerikanen was allerharte lijkst. Maar de verwelkoming, die Cook ontving van de zijde van de inwoners van Brooklyn, was toch oneindig grootscher en stellig ru moeriger, dun dc hulde aan Peary gebracht te Sydney. Cook werd bij aankomst omringd door tallooze persmannen, fotografen en be wonderaars, maar vooral door bewonderaar sters, die allen Cook wilden kussen. En dat moest hij wel toelaten, ofschoon hij weigerde te voldoen [aan tot hem gerichte verzoeken om zijn handteokening. Hij wilde die niet voor niets geven, wel voor 10 dollars het stuk. De opbrengst zou strekken tot bydrage in de kosten van een nieuwen ontdekkings tocht, welke niet kon uitblijven. Cook poogde een toespraak te houden tot de verslaggevers, maar het rumoer belette dezen er iets van te verstaan. Daarom moest Cook er mee volstaan, door hom onderteekende documenten uit te deolen, welke nagenoeg eensluidendo mededeelingen bevatte. Tot enkele vorslaggevers, die Cook hadden gesproken vóór hij aan land kwam, had deze herhaald, dat hij in staut was het bewijs tc leveren, dat hij de Pool had be reikt. Whitney en anderen aan boord van de -Roosevclt' zouden later zijn, Cooks, be weringen bevestigen, evenals dat zou ge schieden door de beide Eskimo's, die Cook op zyn tocht naar de Pool hadden verge zeld. Cook zou die Eskimo's naar de Ver- eenigdc Staten laten komen, waar zij door deskundigen zouden worden verhoord. Kortom, Cook maakte zich sterk, iedereen te kunnen overtuigen, Peary uitgezonderd, die echter bevoordeeld, is en dus wel niet overtuigd zal kunnen worden. Cook zeide, Peary's houding niet te be- grypen. Hij wil zijnerzijds toegeven, dat ook Peary de Pool heeft boreikt, maar dan na hem, Cook. FEUILLETON. 16) Fransje, tot wie zij zich zoo aangetrokken gevoelde, had haar bijna afschuw getoond, en Robert had teergevoelig, maar zeker ook slechts voor don vorm, zich tot haar gewend om haar dit te doen vergeten waarschijn lijk had hy alleB begrepen, ofschoon hy geen getuige van hare ontmoeting met zijn zuster geweest was. Dat krenkte haar; droog zij do schuld van de vijandige familieverhouding Had zy zich tot dusver indringerig getoond Had zy niet ter wille van Klaus van nauwere aansluiting ufgezien Aan de overzijde had men die ook niet gezocht. Zonder afscheid te nemen, waB zy dezen avond hierover vandaan gegaan, daar zij overtollig was, en dat wilde zy voortaan blyven. De laatste band tusschen hier en daar was door den dood van den ouden man verscheurd. Zy wilde het huis ook niet meer betreden. Hare deelneming begeerde men dus niet zij poogde daarom alle deelneming in haar hart te verstikken, en toch keerden hare gedachten steeds naar Fransje on Robert terug. Vanwaar toch die afkeer tegen haarzelf, nadat deze Blag hen getroffen had Gold die afkeer haar omdat zy een kunstenares was geweest? Neen. dat wist zy beter. Om dat zy als echtgenoote niet deugde Ook dat niet 1 Klaus was het, die tusschen hen en haar stond. En zyn onverschillig gezicht by dit aangrijpend voorval 1 Ijzend herinnerde zy zich, hoe hij binnentrad en zei«De oude hierover is gestorven en welk een akeligen indruk zijn gelaat toen op haar had gemaakt- Was dat de man, die haar zoo lief kon toe spreken, eer zij besloten Wat kon zijne familie hem toch gedaan hebben, dat hy zoo hatelijk tegen zijn broer en zuster, ja tegen zijn eigou vader was Hier was geen geluk in huis. Een som ber voorgevoel kwam bij haar op. Voor haar was hier dus ook geen gelukEn buiten stak de storm op. Ja, akelig was het hier En nu een geheel jaar in hot zwart, een jaar van afzondering met hem wegens den rouw. Geen verstrooiing, nietsHu, wat een afschuwelijken winter ging zy tegemoet 1 Zij stond zenuwachtig op. Daar lagen nog de modebladen van dezen middag op de tafel. In het zwart voortaan 1 Zy ging in een hoek zitten. Zij wilde naar bed, zoo vroeg reeds. Klaus met zijn somber gelaat nog ont moeten Hij was haar dien dag zoo geheel anders voorgekomen dan zelfs in de maan den waar zijne zaken zijn humeur bedierven wat was hij opgewonden en toch zoo ge voelloos voor het sterfgevalHy gevoelde niet eens den plicht, om met haar daarover bij zijne familie te zijndaar behoorde zij nu toch ook te wezen. Laura had gehoopt door haar huwelijk bloedverwanten te vinden, die ze nooit had gehad, en ook zij wezen haar terug, toen zij geloofde door daden te kunnen bewijzen, dat zy tot de familie behoorde. Hu, hoe koud was dat alles Klaus voelde zich zelf niet eens gedrongen haar op te zoeken, om vertrou welijk met haar te praten en haar te vertel len, wat er dien |avond gebeurd was vóér den dood zijns vaders. Zij zocht hare slaapkamer op, stak de kaarsen op de toilettafel aan, en diuirbij viel haar oog op den spiegel. Daar stond zij in het zwart, Wat was zij bleek Dat kleedde haar niet; zy wendde zich verschrikt af. En zoo stil in huis, terwyl buiten Neen, haar man, om wiens wil zij dit leven tegen het andere verruild had, had eene andere moeten zyn Wat was zij voor hem, wat was zij voor hen hierover en wat werd zy zelf door hem Zy had hem wel mogen lijdenhy had haar kunnen loeron, hem waarachtig to beminnen maar zoo Neen, neenHoe langer hoe akeliger vond zij het om liuar heen. Zij hoorde hem heen en weer stappen in zijn eigen kamer. De storm bui ten nam in hevigheid toe en slingerde ge- heele sneeuwklompen tegen de klapperende jaloezieën. Intusschen hield het heen en weer stappen op. Het werd nog stiller. Zij riep het kamermeisje, om haar by het uit- kleeden te helpenzoo had zij tenminste een lovend wezen by zich. Het meisje vertelde haar, dat mijnheer zooeven nog uitgegaan was. Hij had hierover nog wat to doen, liet hij haar zeggen. Zoo was hij ten minste nog bij zijne familie, waar hy heden behoorde te zijn Dit stemde haar kalmer. Tante Polda had het lijk in een kamer naast de gang laten brengen nadat Robert met zijn kameraad het huis verlaten hadden en zy Fransje op hare kamer gebracht had, had do oude dame geen lust. Zij had beneden nog wat vergeten, zeide zij tot Fransje j maar zij zou straks terug komen, om zich te overtuigen of zij sliep. Daarna ging zy de trap af en trad met be klemd hart de sterfkumer binnen. Ook zij was diep bedroefd, doch hare kalm te had zij niet verloren. Zij wist wat voor gewichtigs zy nog te doen had. Als zijne vertrouwde had do overledene haar ingewijd in zoo menige zaak zijne jong ste kinderen betreffende en haar vóór zijn dood in zyne schrijftafel gewezen, waar zij deze en gene papieren zou vinden; evenzo» had hy haur in de brandkast laten zien wat deze bevatte. Nu zij alleen was, herinnerde zij zich dat zij den sleutel in de brandkast had zien ste ken; de ovorledenu had haar indertijd geleerd hoe zy die moest openen. Het gas brandde door het geheelc huis; dit gaf haar moed, hoe akelig de sneeuwstorm buiten ook woedde. Klaus had zich, harteloos genoeg, in den avond niet meer laten zien; zyne komst was nu niet meer te vreezen, hot huis was ge sloten, zy zelf had den huissleutel op zijn gewone plaats gehangen, en van de mannen die in dc ljjkkamer aanwezig waren geweest waakte slechts cén persoon. De overledene had haar van een verzegelde portefeuille gesproken, dat voor haar bestemd was die mocht niet in de handen van Klaus ko men, want die was in staat het haar te ont houden. Ook kon er veel onder de nalaten schap wezen, wat voor de beide kinderen bestemd was en dat niet in zijne handen mocht vallon. Zoo liep zij dan vastberaden in de nog verlichte sterfkamer. Wel had zij een gevoel, alsof haar de keel werd dicht geknepen wel klopte haar hart gejaagd, toen zij naar do plaats keek, waar de grijs aard levenloos in elkaar gezakt was, maar de gedachte aan hetgeen zij wilde, gat haar den moed terug. Zij wendde de oogen af en Peary heeft, van zijn kant, in Niéuw- Schotland, aan interviewers verzekerd, dat hij voorloopig niets meer zal zeggen, doch de verschijning van hot door Cook toege- zegdo gedetailleerde reisrelaas zal afwachten. Enkel voegde Peary daar nog aan toe, te gelooven, dat de deskundigen de beweringen van Cook zéé zullen ontleden, dat er weinig meer van zal overblyven. De Openingsrede. Het «Handelsblad" acht de Troonrede naar den inhoud volstrekt niet onbelangrijk, al waB het alleen maar om dit ééne zinnetje «terwijl een ontwerp tot herzieuing van het tarief van invoerrechten, naar de regeering vertrouwt, nog véór afloop vau het zittings jaar zal kunnen worden ingediend." «Do gevreesde en gehate beschermende rechten zullen dus hun intocht doen. Wy moeten hier echter billijkheidshalve bijvoegen, dat wellicht het bedrag dat door de onbillijk drukkende en schadelijk werkende indirecte belasting van verhoogde rechten verkregen moet worden, niet groot zal behoeven te zijn. Immers tegelijkertijd wordt aangekondigd een verhooging van de successierechten die in ons .land zeker voor een aanzienlijke ver hooging vatbaar zijn en de zoozeer verlangde algemeene inkomstenbelasting, die do directe belasting naar draagkracht eenvoudiger en billijker kan doen regelen. Wij moeten van deze beido toezeggingen met dankbaarheid gewag maken. Dut uit de openingsrede nog weinig blijkt van de plannen van den nieuwbenoemden vooruit- stro venden minister van oorlog, acht het blad begrijpelijk. Belangryk vindt het datgene wat de minister van marine voorstelt. Ook de wijziging van de woningwet zal belang stelling wekken. Volgens „Do Standaard' is het beslist nit komen voor de christelijke beginselen thans niet gemeden, maar het klinkt met vollen klank in het program, en ook om andere reden verklaart het blad zich voldaan. Bijna zouden we zeggen van een specifiek Antirevolutionair Kabinet hadden we niet nauwere aansluiting aan ons Program van Actie kunnen verwachten. Hoe veel te meer oorzaak tot dank hebben we dan niet, nu een gemengd Kabinet ons op zoo verrassende wijze tegemoet komt. Wat de donker gekleurde toekomst van 's lands financiën betreft.alles zal nu af hangen van de vraag, of deze nieuwe dekkings- middelen uitsluitend zullen bestemd zyn Voor de dekking van het thans bestaande tekort, of dat zo tegolijk zullen strekken, om de groote uitgaven, die de sociale wetten en de kustverdediging in rente en aflossing zullen vorderen, uit de schatkist betaalbaar temaken", gelyk het blad het uitdrukt. ,De Tyd" zegt: Deze openingsrede, als een nieuwe re- geeringsperiode ontsluitend en belichtend, geeft ons blijkbaar in hoofdzaak een overzicht van de overwogingen en plannen, welke liet Mini sterie-Heemskerk in de vier volgende jaren voor den geest zullen staun en bezig houden. Ware, wat hier wordt aangekondigd, op een jaar berekend, men zou van overlading en paradepaarden kunnen sprekenthans geeft de Openingsrede in nuchtere termen eerlyk te verstaan, waarop het Kabinet zint en waarnaar het, naar best vermogen, streven zal'. Verder merkt hot katholieke blad op dat zonder ostentatie ol' schijn van bedreiging te kennen gegeven wordt dat dit ministerie een christelijk ministerie zal zijndengenen die vroeger het christelijk karakter van het ka binet Heemskerk in twijfel meenden te mogen trekken, wordt duidelijk to verstaan gegeven dat zij zich vergist hebben. Anderzijds wordt echter geen voedsel gegeven aan hen die een, zoo niet feilen, dan toch meer oorlogszuchti- gen, christelijken koers in nabij verschiet waanden. De «Arnhemsche Courant" zegt dat deze Openingsrede in haar overladenheid een overweldigenden indruk maaktde lyst van werkzaamheden welke het Kabinet-Heems kerk zegt te willen afwerken schijnt wel be rekend op een tijdperk van 12 jaren, waarop dr. Kuyper in zyn Dordtsche verkiezingsredo bij een overwinning dor rechterzijde don duur der cliristolijko regeering meende te kunnen schatten. De .Nieuwe Arnhemsche Courant" schryft o.a. het volgende .Eén ding staat nu vast: wy verheugen ons in 't bezit eener Christelyko regeering. Tusschen een paragraaf, waarin verklaard wordt dat onze .landsdienaren" zich op lof waardige wijze van hun taak kwijten en die welke dc mededeeling behelst, dat 's rijks finantiecle toestand dringend voorziening eischt, wordt gezegd .Evenals tot hiertoe blyft de regeering naar de toepassing van Christelijke rechts beginselen streven". .Het Centrum" spreekt van een zeer rijk programma, de groote meerderheid, welke de Rechterzijde thans bezit, waardig. Al zal, ook voor de zoogenaamde neutraio zóne, in de komende periode werk genoeg voorhan den zijn, toch, meent het blad, kon een pro gram als thans ontvouwd is, alleen door eon Rechts Kabinet worden voorgelegd, en door een Rechts Kabinet dat zich gesteund weet door een hechte meerderheid. Schier geen quaestio van boteekenis, zegt Hot Centrum" ongeveer, of do regeering heeft zo in overweging genomen en zich gezet aan do taak om ze binnen afzienburen tyd te rugelen en op te lossen. De belijdenis van christelijke rechtsbeginselen staat voorop het land zal geregeerd worden in christelijke zin, maar de christelijke politiek zal tevens praktische politiek zyn, een politiek van wer ken en afdoen. .Deze Troonrede geeft precies wat van bet Kabinet-Heemskerk verwacht mocht wor den", zegt .Het Volk": .een gematigde bly- moedigen kijk op 's lands toestand en de belofte van de voortzetting der gematigd- conservatieve politiek, waaraan het ministe rie zijn ongeëvenaard stembussucces te dan ken heeft." Do .N. R. Crt." oordeelt, dat de rede waar mee du minister van binnenlandsche zaken uit naain der Koningin de zitting van de Staten-Generaal heeft geopend, meer bestemd schijnt om een goed getuigenis te geven van don ijver waarmee de leden van het Kabinet zyn bezield, dan om don indruk te vestigen, dat in de komende vier jaar veel nuttigs voor het land zal worden tot stand gebracht. Het program is veel te overladen, er wordt zooveel aangekondigd, dat zeker geen vier jarige periode genoeg is om ook een betrek kelijk groot deel van deze beloften gestand te doen. De «N. Crt." had liever gezien «indien de Regoering, zoo zij geen grondwetsherzie ning wilde toezeggen, haar vierkant, als door haar onnoodig geacht, had geweigerd. De zinsnede betreffende de staatscommissie prik kelt, of verlamt, do politieke zenuwen". De .N. Crt." mist verder in den aanvang der openingsrede, de vermelding van onze verhouding met Venezuela, dio nog niet «van den meest vriendschappelyken aard" is, kuurt het paradozinnetje over de christelijke rechts beginselen af. .Het Huisgezin" leest weinig opwekkends in de openingsrede. De gedrukte financieele toestand domineert in het Staatsstuk; finan cieele maatregelen bedreigen ons zoowel voor hot heden als voor de toekomst. En waar dio toestand zoo treurig is, zou het blad liever gezien hebben dat het ministerie geen verhoogde subsidie voor hst byzonder onder wijs hoe billyk ook op zichzelf in uit zicht had gesteld. .Het Vaderland": Den indruk tc resu- meeren, dien deze Openingsrede maakt, is niet gemakkelijk, omdat zij een bonte mozaiek is van voornemens, die voor een groot ge deelte op specifiek ruchts terrein liggen. Een stuk «aus einem Guss" is het evenmin, als er richting en kracht nit spreekt. Bij veel van wat zij aankondigen, hangt alles af van du uitwerking. Maar die onbestemdheid ver hoogt slechts de onzekerheid welke er ovor het geheel uit spreekt. Zij is voor ons een groot vraagteeken, dat vele kleinere in zich borgt. Het ,N. v. d. D." De troonrede van 1909 is een zonderling stuk. Zoo ooit, dan ver wachtten wij nu een principieele. In het be wustzijn van haar onbetwiste macht, van don kruchtigen stoun die voortaan tot hare bu- schikking staat in de buide Kamers, kon de Regeering met volle zeilen een vasten koers houden. Do beperking, de voorzichtigheid, verleden jaar geboden, schenen nu gohoel overtollig. Hot land verwachtte do uitwer king van een program van rechts zoo beslist mogelijk. Het moet aan de eene zjjde een gevoel vun teleurstelling, aan den anderen kant van opluchting geven, dat deze troonrede zoo weinig aan die verwachting beantwoordt. stapte naar de brandkast. Het viel haar gemakkelijk het slot to ope nen. Het gaslicht viel or juist vlak in on daar zag zij, in voorbeeldig» orde, alles nog zooais het haar getoond was. Midden in het bovenste vak lag oun onge veer twoo centimeter dik pakket in zwart wasdoek, met vijf zegels gesloten, en met het adreB .Aan myn schoonzuster Leopol- dina, na myn dood to overhandigen." Dat was dus voor liaac bestemd. Hij had haar zoo dringend gevraagd het zorgvuldig te bewaren, opdat het niet verloren zou gaan. Zij nam het pakket op, bekeek het nog eens in het licht, bracht het toen in de woon kamer en legde het in den hook op een boeken- rek. Toen keerde zij terug en vond eun ander pakket in folio, in een blauwen omslag, met bindtouw en zegel gesloten. .Aan Klaus" stond daarop geschreven. Zij roerde het niet verder aan en vond, Blechts nog open folioboeken met etiquotten or op, die betrekking op du fabriek hadden. Zij sloot dus «le kast, haalde den sleutel or uit en liep naar de schrijftafel. In de schryflade kijkend, werden hare oogen vochtig. Daar lagen kleine pakjes zorgvuldig beschreven mot de namen van zijn jongste kinderen,* niets voor Klaus. Waar schijnlijk waren het kleine familiestukken, die de kinderen aan hem of aan hunne moe der moesten heripneren. Zij sloot do schuiflade weder, liet den sleutel er in steken en bracht de kleine pakjes in de woonkamer by de andure. De tranen kwamen haar in de oogen, toen zij op du omslagen las: .Aan Robert." «Aan Fransje." Daar kwam het haar plotseling voor, alsof zij gedruiach in den corridor hoorde. Het konden die vreemde menschen zyn, die wel licht nog met het lijk bezig waren. Angstig stapte zy Daar de deur van de sterfkamer. Nog op den drempel staande, zag zy de deur van den corridor opengaan. Muenende een spook te zien, gaf z(j een gil een witte gestuite trad binnen, dio haar met sombere oogen bestraffend aankeek. Klaus I klonk het vau hare bevende lippen, toen deze den met sneeuw bedekten sluppon hoed van het hoofd nam en de sneeuw van zyn mantol op het tapijt schudde. Nog niet te bed vroeg hij, den man tel openslaande en haar met urgwaan aan kijkend. Ik verwachtte je den geheelen avond en wilde ray juist ook ter ruste begeven, maar herinnerde mij toen de sleutels. Vreemde menschen bij het lijk. Ik had bezigheden; tot myn geluk echter heb ik ook een sleutel van dit huis. Hij liet zyn somberen blik doordringeud op haar ruston. Zooeven zat hy nog in zijn woning aan den haard, maar sprong op toen hy zich herinnerdu, dat hy vergeten had, wut hij oigenljjk het eerste had moeten doen do sleutels van den overledene onder zyn berusting uemen. Hy verlangde die nu op ruwen toondoch in de kamer rondkijkende, zag hy zo aan de schryftafel hangen. Ik wilde zc juist in bewaring nemen in den nacht wilde ik u daarvoor niot storen, zeide zy op goeden toon. Ik dank u Zyn toon was nog onvriendelijker dan anders. Met een „goeden nacht" I verzocht hy haar heen te gaan. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1