;telnii WAARSCHUWING. veiling van 29 September Schager Vuurwerk Tweede Blad. Nieuwsberichten. HELDER, 24 Sept. De Hagespelers. Tot opening van het speelseizoen zullen op Maandag 4 October a.s. in (Casino" op treden «De Hagespelers" onder leiding en met medewerking van Eduard Verkade. Zij geven dan het blijspel in 4 bedrijven van Henry Artbur Jones «Dolly betert zich". Het uitsluitend recht van opvoering van dit blijspel werd door de directie der Hagespe lers te Londen aangekocht. De tooneelschik- king is van het Thefttre Haijmarket te Lon den. Eigen decoratiën, voor dit stuk vervaar digd, worden meegebracht. Het kan dus een genotvolle avond in Casino" worden en we kunnen het niet anders dan toejuichen, dat de directie het seizoen zoo flink inzet. Helders Belang. Commissie voor kunstavonden. Wij kunnen mededeelen, dat dezen winter du serie kunstavonden zal doorgaan. Ofschoon het niet mocht gelukken het gewenschte aan tal, zoo noodig voor eene uitgebreide vloer- verhooging van Casino, bijeen te krijgen, kwamen er toch voldoende abonnementen, om althans een belangrijk deel van het ver- hoogingsplan te volbrengen. Zoo mogelijk, zal nu in 2 jaar geschieden, wat de Commis sie zich in een jaar voorstelde. Eenige dagen voor de eerste uitvoering zullen de abonnee's de verhooging kunnen bezichtigen. De inschrijving tot het nemen van abonnementen Bluit op Donderdag 30 September. De prijs bedraagt f 3.50 per per soon men kan zich vervoegen bij den Admi nistrateur, den heer Spangenberg, Laan 31. De toegangsprijs voor eiken avond afzonderlijk is fl.75, met inbegrip van programma, plaatsbespreking en vestiaire. Na 30 Sep tember worden geen abonnementen verstrekt. De eerste voorstelling heeft plaats op 19 Octo ber, met een zeer geestig stuk van Jerome K. Jerome, door de Kon: Vereeniging .Het Nederlandsch Tooneel." De Heldersche afdeeling van den Neder- landschen Protestantenbond hield gisteravond in de Nieuwe Kerk een openbare vergade ring, die gewijd was aan voordrachten van gewijde kunst en waar mevrouw J. H. L. FlothuisVan Dommelen als spreekster op trad. Nadat zy door den Voorzitter, Ds. Onnekes, bij haar gehoor geïntroduceerd was, ving zij aan met haar voordrachten. Reeds dadelijk werden wy geboeid door de schoone, melodieuse stom van de declamatrice, maar nog meer door haar groote zeggingskracht. Hoe prachtig declameerde zij de Engelenzan gen uit Vondels .Lucifer" en den beurtzang van Adam on Eva uit „Adam in Balling schap"; hoe indrukwekkend las zij Jezaja's boet- en troostprofetie en Jcremia's klaag- profetie hoe vroom gaf zy eenigo gedeelten uit Matlheus en Paulus' «Loflied der liefde" weer. Wanneer die gedeelten uit den Bijbel op dusdanige wyze worden voorgedragen, maken zij nog meerderen indruk op ons ge moed dan anders. Maar ook werken van latere schrijvors, zooals van Ten Kate, Tol lens, Heye, De Genestet en Guido Gezelle, werden op fraaie wyze vertolkt en zullen zeer zeker by menigeen het gevoel wel heb ben doen trillen. Het was met recht gewijde kunst. Het gesprokene werd afgewisseld door orgelspel van den bekwamen muziekleeraar A. J. C. Mooij en een paar zangnummers van mej. J. Metzelaar. Deze waren geheel in overeenstemming met het gesprokene en het behoeft zeker geen vermelding, dat ook dit gedeelte met aandacht werd aangehoord. Ten slotte dankte Ds. Onnekes de begaafde spreekster, den organist en mej. Metzelaar voor de heerlijke uitingen van kunst, welke zij ten beste hadden gegeven, wekte de aan wezigen op om als lid tot den Protestanten bond toe te treden en beval eon collecte aan voor een ontslagen 80-jarigen godsdienst onderwijzer. Kamerverkiezing te Breukelen. De uitslag der Woensdag in het district Breukelen gehouden stemming voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal was als volgt: aantal kiezers 7158, uitge brachte geldige stemmen 6420. Hiervan verkregen Mr. H. J. Doudo van Troostwijk (chr.-hist.) 953, F. H. de Montd VerLoren (a.-r.) 1772, Mr. baron van Tuyll van SerooBkerken van Zuijlen (lib.) 1070, Mr. J. B. L. C. C. baron de Wijkerslooth van Weerdesteyn (r.-k.) 2625, zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen de hecren de Monté VerLoren on de Wijkerslooth van Weerdesteijn. Het negende loodsstoomvaartuig. Op de Marinebegrooting is voorgesteld de bouw van oen negende stoomloodsvaartuig, waardoor verdere uitvoering gegeven wordt aan de voorgenomen gelijdelijke vervanging van de zeilloodsvaartuigen van het 4de en 5e loodsdistrict voor den kruispost Dungeness door stoomvaartuigen. Bloedvergiftiging. Een inwoner van Velsen behulpzaam bij het vischvervoer te IJmuiden werd Zaterdag door een scholletje onder den vinger gestoken. Na enkele dagen zijn hand en arm zoodanig opgezet, dat ingeroepen geneeskundige hulp ernstige bloedvergiftiging heeft moeten con- stateeren, en reeds oen gedeelte vinger is afgezet. De Haagsche Ooievaar. Op het dak van de Ridderzaal waren gis teren de werklieden van de Rijksgebouwen bezig, een ooievaarsnest te plaatsen. Daartoe werd midden op het dak een yzeren rad be vestigd, waarop het nest, bestaande uit een ronde mand van ongeveer 2 M. middellijn, dat met bekalkte takken is gevoerd, werd nedergezet. In vroegere jaren stond op het gebouw ook een ooievaarsnest, dat evenwel later verwij derd werd en ook na de verbouwing niet meer werd aangebracht. De Haagsche ooievaar heeft nu een deftig logies. (Res. b.) Te pletter. Men meldt nit Holten Gistermorgen was een 15-jarig meisje in dienst bij de gebroeders W. alhier te dicht bij de kneedmachine gekomen. Zij werd door een riem gegrepen, raakte er door bekneld, werd dadelijk verpletterd en was onmiddellijk dood. Moord bij Koekange. Uit Hoogeveen wordt aan de fZw. Ct." gemeld, dat bij de eerste huiszoeking bij den zoon Klaas in de lade van het kabinet tus schen de kleeren gevonden is een zakboekje waarin aanteekeningen van den vader over den verkoop van schapen. Ook stond in het boekje, waaruit eenige bladzijden waren ge scheurd, de handteekeningvan den vermoorden schaapherder Jan Winters. Over do herkomst gevraagd, kon Klaas geen inlichtingen geven. Atax-staking. Men meldt uit Amsterdam, dd. 22 dezer: De huur-auto's der Atax-maatschappy heb ben vanavond niet geloopen, in verband met een loonsbewoging van het personeel. Tot dusver verdienden de chauffeurs f 8 per week, plus 3 pet. van de bruto-ontvangsten en f 1.50 per week voor de kleeding. Waarby nog te voe gen waB een ruim bedrag aan fooien on zoo kon, volgens de directie,iederen man rekenen opeen gemiddelde weekverdienste van 22,50. Onge twijfeld een hoog bedrag, als men in aan merking neemt, dat het besturen dezer electrische auto's in korten tijd te leeren is, en de chauffeurs daarom kunnen worden ge- recruteerd uit allerlei beroepen. (Er zyn onder heneen timmerman, en eenige koetsiers). Onder den invloed van verschillende omstan digheden (vooral schijnt de directie het oog te hebben op tariefsverlaging) is daarop door haar een wijziging in de loonsbetaling voor gesteld, en wel in dien zin, dat er niet lan ger vast loon zou worden uitbetaald, maar daarentegen het aandeel in de bruto-ontvang sten van 3 tot 5 pet. zou Btygen. Hot per soneel nam daarmede geen genoegen en het gevolg was, dat de directie wat bij kwam. Zij zou een vast loon geven van f3.50, terwijl de provisie zou blijven bepaald op 3 pet. en voor kleeding f 1.50 per week te goed zou worden aangeschreven. Maar ook hiermede kon het personeel zich niet ver eenigen. Het bleef vasthouden aan de oude voorwaarden, en zette hedenavond, nadat zijne afgevaardigden nogmauls een vruchle- looze conferentie met de directie hadden gehouden, den boel stop. Men meldt uit Amsterdam, dd. 23 dezer Ten huize van den dirècteur der Atax- maatschappy, den hoer Perk, had hedenavond een langdurige conferentie plaats tusschen de afgevaardigden der stakende chauffeurs en het bestuur van den Transportarbeiders bond eenerzijds en de directie der maat schappij anderzijds. Het resultaat was, dat de chauffeurs voorloopig hunne eischen in gewilligd kregen. De oude arbeidsvoorwaar den zullen worden gehandhaafd tot 1 Februari 1910. Gedurende dien tijd zal het verlaagde vervoertarief in werking zyn (dit wordt met 1 October ingevoerd) en er zal worden na gegaan, in hoeverre dit van invloed is op de fooien der chauffeurs, dat wil zoggen, of dezen een deel van het risico der maat schappij kimnen overnemen. Morgenochtend hervat het personeel zijn dienst. Zweedsche onderzeesche boot „Hvalen". Uit Vlaardingen schrijft men Toen eergisterenmorgen het hier thuis behoorend loggerschip VL 51 Alida Adriana" schipper F. Bakker, ter visscherij uitzeilde, trof het in de Noordzee op 52° 28' N.B. en 3° 50' O.L. aan de Zweedsche onderzeesche boot «Ilvalen", die mot seinen de hulp van den logger inriep. Naderbij gekomen bleek den schipper, dat het stuurstel van de Hvalen" onklaar was en de boot daardoor stuurloos ronddroef. Overeengekomen werd dat de VL 51 de .Hvalen" den Watorweg zou binnenbrengen en, nadat van don logger door middel van een sleeptros verbinding was gemaakt, werd koers gezet naar den llock van Holland. Kort voor den Waterweg moest de VL 51 echter wegens windstilte ten anker komen en in de kalme zee gelukte het aan boord van de .Hvalen" het stuurstel weder in orde te brengen, waarna eon oflicior van de onderzeesche boot den schipper van het loggerschip voorsloeg, den voorgenomen tocht op te geven tegen ontvangst vun eon kleine vergoeding, waartoe echter de schipper alleen na onderteekening van de in het begin gemaakte overeenkomst te vinden was. De officier weigerde dit als zijnde daartoe niet gemachtigd. Toen de logger den volgenden gister morgen den tocht wilde voortzetten, brak de verbindingstro8, die binnengehaald aan boord van de VL 51, gedeoltelyk door bet ryen van het schip bleek te zijn doorgevyld, doch ook met een mes te zijn bewerkt. Van de «Hvalen" werd daarop te kennen gegeven, dat verdere hulp Dict meer noodig en go- wenscht was. Van een en ander heeft gisteren de be manning van het loggerschip te bevoegder plaatse aangifte gedaan. Men meldt uit IJmniden: De nieuwe Zweedsche onderzeeboot .Hva len", commandant Magneson, van Fiume naar Stockholm, is gisteren te IJmuiden binnen de hoofden aangekomen mot een gebrek aan het roer. Do sleepboot .Visch- ploeg" verleende hulp on bracht den Zweed aan den steiger. Het gobrek zal te IJmuiden worden hersteld, waarna de onderzeesche boot haar reis zal vervolgen. Men meldt verder uit IJmuiden: Hedenmiddag kwam te IJmuiden mr. Tideman, advokaat te Bloemendaal, om na mens de reederij van den Vlaardinger logger „Alida Adriana", schipper Bakker, reeder F. van Gelder, beslag te leggen op de boot Hvalen". De advokaat beweert, dat de onderzeesche boot nog geen oorlogsschip is en dat de commandant moedwillig den sleep tros, waarmee de logger de onderzeesche boot op sleeptouw had gehad, heeft gekapt. De commandant veijoeg den advokaat en den deurwaarder van het schip en vertrok onmiddellijk met den vice-conBul van hier naar 's-Gravenliage om aan het ministerie (het Zweedsche gezantschap?) een oplossing te krijgen. Mr. Tideman heeft zich met oen uivoerig telegram tot den minister van buitenlandsche zaken gewend, waarin hy, na mededeeling van de toedracht der zaak, bericht, dat hem later is gebleken dat .Hvalen" inderdaad een Zwcedsch oorlogsschip is en een pas heeft om in Nederlandsche havens te komen. Mr. Tideman heeft daarop den commandant zijn verontschuldigingen aangeboden, die wel persoonlijk werden aanvaard doch niet voor de Zweedsche natie. Het bezoek van den commandant aan den minister (gezant) zal dan ook zijn om zijn beklag in te dienen. De onderzeesche boot .Hvalen" (de Wal- visch) is van een nieuw type, voorzien van drie gasoline-motoren, en heeft de groote van onze gewone torpedobooten. De beman- manning bestaat uit 17 koppen. De Hudson-Fulton-Feesten te New-York. Aan een brief van den corresponduut te New-York van 12 .Sept. in de .N. Rott. Courant" ontleenen wij het volgende: Men kan thans aan alles merken, dat de feestviering met rassche schreden nadert. De winkel-étalages beginnen langzamerhand een feestelijk aanzien te krijgen, en het is te verwachten dat het .oranje, blanje, bleu" de overheerschende kleur in de aanstaande weken in New-York wezen zal. Zoo heeft b. v. de burgemeester MeClellan gisteren een proclamatie tot de bevolking van New-York gericht, waarin haar verzocht wordt, de stad gedurende de aanstaande weken door vlaggen- versiering een feestelijk aanzien te geven, en daarvoor naar de Star Spangled Banner de vlag van Holland waaronder de .Halve Maen" uitvoer, het Oranje, Wit en Blauw te doen dienen. Met de «Utrecht" is voorts het eerste der oorlogsschepen aangekomen, die de aan staande feesten zullen oplusteren. Toen de oorlogsbodem eergisteren de Hudson-rivier opvoer, was hy reeds dadelyk het voorwerp van een druk gelotografeer door verslaggevers, en de meeste New-Yorksche bladen bevatten dan ook een kiekje van het schip. Buitendien zagen wij in een aantal couranten du fotografieën van kapt. G. P. van Hecking- Colenbrander, luit.-comm. W. Lam en luit. De Meester. Achttien matrozen van de .Utrecht" zullen, zooals bekend is in Oud-Hollandsche klceder- dracht de .Halve Maen" bemannen; do heer Lam zal Henry Hudson voorstellen en luite nant A. de Bruine, liuet, den bootsman op Iiudson's schip. Wanneer wij in een vroeger schrijven de tentoonstelling van Hollandsche kunst o.i. wel de voornaamste gebeurtenis der aan staande feesten noemden, dan spreekt niette min vanzelf, dat de belangrijkheid der ko mende vlootschouw ook uit een artistiek oogpunt door ons niet wordt onderschat. Het belooft inderdaad een ontzagwekkend schouwspel te worden, de opvaart der 53 oorlogsschepen der Ver. Staten, het Duitsche eskader, de vier Engelschc schepen enz. Terwyl ook in den avond de illuminatie der schepen, de zoeklichten en andere verlichting op de rivier bepaald een schilderachtig effect zullen maken. Een brutaal heer. In den namiddag van 13 December, om streeks 5 uur, werd er gescheld aan de tweede verdieping van perceel 9 der Snoekjesgracht. Het dienstmeisje trok open en daar er, toen ze op haar vraag wie er was, geantwoord werd: «blijf maar!" liet zy de man boven komen, niet anders denkende of het was de bode van een fonds, die juist verwacht werd. Groot was haar verbazing toen ze een man zich zag staan, die haar geheel onbekend was en om een stuk brood vroeg. Het meisje ging naar de bewoonster, een diamantsnyd- ster, en bracht 's mans verzoek over. De juf frouw verliet de kamer waar zij bezig was diamant te snijden om de man onder het oog te brengen, dat zij zich daarmee niet kon op houden. .Ik ben eon Jood", zei de man waar op de juffrouw sprak Het kan mij niet sche len of je eon Jood of een Christen bent, een 3nsch is een monsch. Kaatje, geef maar een ar boterhammen". De man nam de boter- ïammcn in ontvangst, doch in plaats van nu te vertrokken ging hij brutaalweg de kamer binnen die de juffrouw had verlaten en zette zich op een stoel neder om de boterhammen kalm op te eten. Daarmede bezig, vroeg hij water, daar hy de boterhammen zoo uiet kon igkrijgen. Ook dat verzoek werd ingewilligd De juffrouw die met het dienstmeisje alleen thuis was, voelde zich natuurlijk weinig op haar gemak, ook met het oog op do diamant die in do kamer lag. En haar angst steeg nog, toen de man zijn pantalon ophaalde om te laien zien dat hij geen kousen aan de voeten had. Zij muande den man aan om weg te gaan en toen hij niet aan die aanmaning voldeed, gelastte zij haar dienstmeisje do politie te lalen. Eerst bij het verschijnen der politie Btond de man op. Gefouilleerd bleek een groot stuk brood in zijn bezit te zijn. Gister had de man zich voor de 4e Kamer der Rechtbank te Amsterdam te verantwoorden, wegenB huisvredebreuk. 't Is een 40-jarige gewezen barbier, diercedB herhaaldelijk wegens huisvredebreuk, vernie ling, bedreiging en bedelarij is veroordeeld en thuus ook gevangenisstraf ondergaat tor zake van bcleediging. Hij verklaarde van meenig te zijn dat ieder hom helpen moet aan een stuk brood als hij er fatsoenlijk om vraagt. Zijn vak oefent hij sedert twee jaren niet meer uitde patroons kunnen hem, zegt hij, niet meer gebruiken, omdat hij, een kaal hoofd hebbend, geen middel tegen kaalhoofdigheid den klanten kan aan bevelen Het O. M., mr. Bruijn, eischte een maand gevangenisstraf tegen den beklaagde. 5 October a. s. uitspraak. De Noordpool. Prof. Mc Millan, een van Peary's metge" zeilen, heeft hoogst belangwekkende mede" declingen gedaan over ontdekkingen, op de jongsten tocht gedaan. Zoo zyn, meldde Mc Millan, kampen teruggevonden in 1900 en 1906 door Peary betrokken, en dat op een breedte van 83° 30' (dat zal wel zijn aan de noordspits van Groenlandhet is toch niet aan te nemen, dat met deze kampen plaatsen op het zee-ijs zijn bedoeld. Het door Cook ontdekte niéuwe land niet mee gerekend is ér enkel op Noord-Groenland land op 83° 30') Veel belangwekkender nog was, dat in de buurt van Fort Congervaan do Lady Franklin- baai (ter oostkust van Groenland) een plaats werd gevonden waar, op 81° 44' de ramp spoedige Grcely-expeditic zich had opge houden. Ook vond Mc Millan daar een boek met aanteekeningen omtrent waarnemingen van oen der leden van de Greely-expeditie, die was omgekomen. Dan een gezangboek, dat had toebehoord aan den mede verongelukten luitenant Kislington. Op het titelblad stond geschreven: .Aan mijn besten vader van zijn liefhebbenden zoon. Moge God U bij staan en U veilig tot ons terugvoeren En zoo worden daar meer uandoenlyke relhjuien opgedolven. In Thank God Hatbour (aan de oostzyde van Smithsond) werden overblijfselen gevon den vun <le rampspoedige expeditie mot de Polarïs (1870). En bij kaap Sheridan, waar de Roosevelt overwinterde, werden patronen gevonden, verloren door leden van de expe ditie onder Narea (1876). Dr. Cook terug. Het atoomschip «Oskar II" met dr. Cook aan boord is Dinsdagochtend aan liet Quaran taine-eiland te New-York aangekomen. De stoomboot .Grand Republic" met het comité van ontvangst, den waarnemenden burgemeester, andere waardigheidsbckleeders, onderzoekingsreizigers en vrienden aan boord was den poolreiziger tegemoet gereisd. Cook weigerde zich uit te laten over de houding van Peary. Hij verklaarde, dat hij de aanteekeningen over zijn reis bij zich had, maar dat Whitney zijn instrumenten en eenige belangrijke gegevenB omtrent den volbrachten tocht onder zijn berusting had. Toeu Cook aun wal stapte, werd hy opge wacht door een stoet, een mijl lang, met muziekkorps aan het hoofd. Een postdirecteur er van door. Te Limoges is Baume de Lafrague, de di recteur van het postkantoor, op den loop gegaan, na verduistering van 300,000 frs., die hij ter beurze verdobbeld had. Kiesrechtvrouwen. Gisteren zijn te Birmingham drie van de kiesrechtvrouwen, die bij gelegenheid van Asquith's rede hun propaganda van de daad hebben gevoerd, veroordeeld tot een, twee en drie maanden gevangenisstraf met dwangarbeid. Dit is, meenen wij, de eerste maal, dat deze manifestanten tot dwangarbeid zijn veroordeeld. Vermoedelijk zijn de twee vrouwen, die op het dak waren geklauterd en van daar steenen en dakpannen wierpen, onder de veroordeelden. Treinroof. Een kasbeambte van de filiaal der Noorsche Bank te Borissoglebsk, die 22.700 Roebels bij zich had, werd bij Tambow Woensdag middag in een trein door roovers overvallen, die hem vermoorden, en zijn geld stalen. Zyn begeleider werd eveneens vermoord, een an dere passagier gewond. Dc roovers sprongen uit den trein eu ontkwamen, zonder dat eenig spoor van hen kon worden gevonden. „Clio." Het stoomschip «Clio" schijnt terecht te zyn. De admiraliteit heeft een telegram uit Hong kong ontvangen, dd. gisteren, dat de .Clio" nog steeds in Straat Haitan was. Een vloedgolf. New-Orleans, 22 September. Men vermoedt, dat er omtrent honderd menschen in een vloedgolf, die Maandag over Louisiana is geBtreken, zijn omgekomen. Het nieuws werd te Hanna aangebracht door lialfgekleedo mannen en vronwen, die aan het onheil waren ontkomen. Duitsche Dreadnought. De vijfde Duitsche Dreadnought, die Zater dag te Kiel van stapel zal loopen, zal «Hel- goland" gedoopt worden. Het zal de eerste Duitsche Dreadnought van een verbeterd type zyn. De schepen van het nieuwe type moeten meer dan 20,000 ton meten. De waterverplaatsing van de vier eerste (Nassau, WeBtfalen, Rheinland en Posen) was volgens de ambtelijke opgaaf 18,500 ton. Vrouwenkiesrecht te Chicago. Mag men den berichtgever van den .Ma- tin" te Chicago gelooven, dan hebben do jonge vrouwen in die stad een kras middel bedacht om het kiesrecht af te dwingen. De .Political Equality Unionaldaar, waartoe voor het meerendeel jonge dames van 18 tot 25 jaren behooren, heeft nl. tot leuze gekozen: .Geen stem, goen man*. En moer dan 3000 meisjes hebben de volgende verklaring geteekendWij ondergeteckonden, overtuigd dat de vrouw, wat verstand be treft, minstens de gelijke is van den man, verklaren geen man te zullen nemen, die geen werkzaam voorstander is van vrouwen kiesrecht". Trouwlustige mannen te Chicago, die bezwaren hebben tegen het verleonon van kiesrecht aan vrouwen, zullen dus met hunne overtuiging moeten gaan schipperen, of oen keuze doen buiten deze 3000 over tuigde suffragettes. Correspondentie. Naar aanleiding van herhaaldelijk bij inkomende aanvragen lot het plaatsen van advertentiën betreffende het «geen ere- diet te verleenen aan mijn echtgenoote", of die, betreffende waarzeggen en gedachtenlo- zon, berichten wij nog eens, dat dergelyke advertentiën door ons niet worden opgeno- Marine en Leger. Hij Min. Besch. wordt geplaatst met 1 Oet. de off.-mach. '2de kl. W. K. L. A. van Bommel en Wapenaar, resp. in de dir. der marine te Wil lemsoord en aun booi'd van Hr. Ms, «Friesland". De tot kapitein bij bet 4e reg. vesting-art. be- icmde 4e luitenant-adjudant C. W. A. Baron van Haersolte van den Doorn, van het korps rijdende artillerie tc Arnhem, komt te Helder in garnizoen. Bij het te Hcllcvoetsluis gehouden examen voor den rang van hoofduiachinist, zijn geslaagd de machinist J. van der Brugge, J. C. Kroes, J. Smit en J. C. Hellendoorn de drie laatsten na herexamen, terwijl 2 candidalen «onbeslist" kregen. Overplaatsingen. 20 Sept. Sergt. der mariniers P. J. Kist van afd. mariniers Wo op id. R'dara, en sergt. der mariniers 11. J. Wolters van afd. mariniers A'dam op id. It'dam. 23 Sept. Sergt-schrijver C. Verkerk van «Das" op «Van Galen". 1 OcL BotL-majoor J. C. Reijnhout van Ws. Wo. geplaatst bij het Marine-Hospitaal te Wo.id. W. T. Wienhoven van afd. mariniers Wo. op «Neptunus" en sergt»-bott. W. tJroolT van Ws. Wo. bij afd. mariniers Wo. Stoomvaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij-Nederland. Billiton, v. A'dam n. Batavia, pass. 22 Sept. Perim. Koning Willem III, van Batavia naar A'dam, vertrok 23' Sc-pt. van Algiers. Koninklijke Hollandsche Llotd. Arnstelland, v. Amsterdam naar Brazilië en Buenos- Ayres, vertrok 23 Sept. van Vigo en arriv. te Lcixoes. Hollandia, van Arasterdam naar Buenoa-A) res, vertrok 22 Sept. van Rio Janeiro en arriv. gisteren te Santos. Rotterdamsche Llotd. Gedè, van Batavia naar R'dain, arriv. 23 Sept te Suei. Rimljaiii, v. K'd&in n. Batavia, vertr. £1 Sept. van Marseile. Marktberichten Schagen, 23 Sept. Aangevoerd 16 paarden f 60 a 180, veulens f a 12 stieren on ossen f80al85, 0 stieren fa 0 duiven f Oafl, 48 geldukoeien f 110 a 160, 96 vette id. f 110 a 315, 50 kalflcoeien f 150 a 270, 10 vaarzen f 90 a 140, 0 liokkelingen f a 0 graskalveren f a ,30 nuchtere kalveren f7 a 20, rammen f a schapen (overhouders) f af ,140 magere schapen f 7 a 18.1050 vette id f 18 a 23,510 lammeren f 8.a f 17.6 bokken en geiten f 3 a 6, 5 magere varkens f 15 a 17, 26 vette id. per Kg. 45 a 55 et., 80 biggen f9.a 13.50, 100 konyneo f0.50 a 1.25, 200 kippen f 0.50 a 1.50, zwanen f 800 Kg. boter f 1.40 a 1.50, 5000 kipoicren f4.50 a 5.200 eenden dito f4.— a per 100, 4 venlens f80 a f100, 80 Eendon f0.G0 a i 0.80. Visscherijberichtsn. Nieuwediep, 21 September. Aangebracht dnnr G korders te zamen 30 stuks groote tong f 1,per stuk, 60 middelmatige tong 50 a 60 cent per stuk, 20 kleine tong 20 cent per stuk, 40 stuks rug f 4,20 per stuk, 6 maml kleine schol f 2 a f 4,50 per mand, 6 mand schar f 4,per mand. 22 Sept. 2 korders te zamen met 20 stuks mid delmatige tong 60 cent per stuk, 40 kleine tong 20 cent per stuk, 4 mand schar f 4,50 per mand. 23 Sept. 20 korders met 5 tot 40 stuks groote tong f 4,-— per stuk, 5 tot 20 middelmatige tong 55 a 65 cent per stuk, 5 tot 40 kleine tong 20 cent per stuk, 1 tot 2 mand kleine schol f 4,- a f5,— per mand, 4 tot 4 mand schar f 1,25af4,50 tnand. Bnrgelijke Stand gemeente Helder. Van 21 tot 23 September. ONDERTROUWD: J. van Twuyver en C. A. Vermoet. J. Schollen en A. J. Minneboo. J. L. P. in Horik en A. Agema. A. F. Muller en G Dykstr». GETROUWD: A J. Warhout en (5. de Vries. P. Kosscn en G. J. van Hoolwerll. J. Hagen en J. F. Putters. BEVALLEN: M. W K. Steeman geli. Mnhieii, z. C. Ilcnsing geb Vermeer, z. A. C. Heringa geb. Neering, z. K. Hart geb. Fortuin, d. J. Vermeer geb. van Veen, z. A. Rasch geb. Roomeijer, d. D. Smit geb. Vos, z. A. Vries geb. Soers, d. J Koorn geb. Post, z. OVERLEDEN: A. van Kooten, 47 j. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indië: Vericndingsweg |D.um po,lb,..nrpn|! 1^ 15 Oct |7.- 24 Sept |7.— 's av. 28 Sept. 7. - 'sav. 19 Oct. |3.30'sn:im 24 SepL. 7.'sav. zeepost via Amsterdam: zeepost via Rotterdamj Holl. inail via Genua Ilnll. mail via Marseille p.Fnuischcm.viaMarseille (voor Sumatra's Westkust i Benkoelcn alleen op irlangen der afzenders)! p. Duitsche m. via Napels) 6 en 20 Oct. 42'smidd. Naar Falembang, Riouw, Banka, Billiton en Borneo: Eng. mail via Brindisi f en 15 Oet. 8.30'smor. p. Iloll. inail via Genua 28 Sept. 7.— 'sav. p. Holl. mail via Marseille 5 en 19 Oct. 3.30'snam (nlleen op verl. dor afz.) p.Franschem.via Marseille 24 Sept. 7.'s av. p. Duitsche in. via Napels 6 en 20 Oct. 12'smidd. Naar Atjeh on de Oostkust van Sumatra p. Eng. mail vin Brindisij eiken Vrijdag |8.30'é p. Holl. mail via Qenua p. Iloll. mail vin Marseille (alleen op verl. der afz.), p.Fransche m.viaMarseillej p. Duitsche m. via Napels' Naar Guyana (Surinamo): 28 Sept. 7.— 's av 19 Oct. i3.30'snam 24 Sept.|7.'s av. zeepost via Amsterdam mail via Southmnpton (alleen op verl. der afz.) mail via Queenstown inail via New-York. mail via St. Nazaire 30 Sept. 27 SepL eiken Vrijdag 1 en 15 Oct. 7 Oct. 7.- 's 3.30's! 3.30'si 7.— 's Naar Curayuo, Bonaire en Aruba: zeepost via Amsterdam 30 SepL|7.'sav. mail via Soutlinmpton of Queenstown. .Ik«i Dlu.l>e en Vrijdag p. mail via Hamburg 29 Sept.|7.— 's av. (alleen op verl, der afz.) Naar St. Martin, St. Eustatins en Saba: p. zeepost via Ainsterdaml 30 Sept.|7.'s av. galleen op verl. der afz.) p. mail via Soiitliainpton| 27 Sept.|7.'s av. Naar Kaapland, Natal, üranje-Rivier-kolonie en Transvaal eiken Vrydag, 3.30 's namiddags. van Costumes, of onderdeelen daarvan, van Mantels, Kinderjurken en onder- kleeding, worden met uitvoerige toe lichting, in HET NIEUWE MODE BLAD opgenomen. Elk nummer telt veertien groot folio bladzijden, bezaaid met afbeeldingen ook van handwerken en tal van wetens waardigheden. Ongerekend het groot knippatronenblad, hetwelk daaraan is too- govoegd en dat een praktische leiddraad biedt voor het navolgen van de elegante coupe der verschillende toiletten. Meedere malen zal een Mode afbeelding op de voorpagina artistiek in kleuren zyn uitgevoerd. Voor de praktische huisvrouw is het blad evenzeer een trouwe raadsman, als voor wie hoogere eischen stellen. De uiterst geringe prijs is voor nie mand, die belangstelt in praktische of elegante kleeding een beletsel zich op dit uitnemend tijdschrift te abonneeren. Prijs f 0.55 per drie maanden (franco per post f0.65). 1 October begint 't nieuwe kwartaal en verschijnt 2 maal per maand, alzoo 6 nummers in een kwartaal. f Men teekent in bij de Uitgevers van deze Courant. Advertentiën, Ondertrouwd iacob van TwuIJver en Charlotta Adriana Vermoet. Helder, 24 September 1909. Huwelijksvoltrekking 7 October a. s. Eenige eu algemeene kennisgeving. Getrouwd C. Graaf B. Gomes, die, mede namens woderzydsche familie hartelijk dank zeggen voor de vele blij ken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Texel, 22 September 1909. Geboren: Leendert, zoon van L. SMIT en D. SMIT-Vos. Helder, 22 September 1909. Algemeene kennisgeving. tnflP" Zij, die iets te vorderen heb- ben van, verschuldigd zyn aan of onder hunne berusting hebben behoo- rende tot de nalatenschap van nu wijlen den lieer JAN BET1ILEHEM, in leven Mr. Schilder en Aannemer, gewoond hebbende en overleden aan den Kanaal- weg No. 118, te HELDER, worden ver zocht hiervan viir 15 October a. s. opgave, betaling of afgifte te doen ten huizo van den Heer S. BETHLE- HEM, Weststraat No. 14, te HELDER of ten kantore van den ondergeteeken den Notaris II. M. BEECKMAN, Weststraat 43, Nieuwediep. Evangelisatie-lokaal in de Palmstraat. D.V. ZONDAG 26 SEPTEMBER, v m. 10uur en 's avond 61/» uur, Do. M. J. PUNSELIE, Herv. Predikant te Leiden. ELKEM DINSDAGAVOND Evangel Samenkomst. ten VU uur, in 't Yergaderloiaal LOODSGRACHT 59. KOMT ALLEN. TOEGANG VRIJ. is van af 24 tot en met 26 September NIET te consulteeren. Algemeene Bond m Onderofficieren der Kon. Marine en Korps Mariniers. Huishoudelijke Vergaderiug der afdeeling Willemsoord,op DINSDAG 28 SEPTEMBER e.k., in het van ouds bekende lokaal aan de Waagstraat. r Opkomst dringend gewenscht. HET BESTUUR. Op 29 SEPTEMBER en zoo noodig 30 September a.s., zal worden geschoten vanaffort Harssens met kanonnen van 6 cM. in N. N. 0. richting. r Zie het Waarschuwingsbord aan bet gebouw van den Vischafslag aan de Buitenhaven. Projectielen, scherven, banden, looden kogels enz., welke gevonden worden op het Balg en Zand op de Texelsche Kust of uit zee worden opgevischt, zyn 's Rijks eigendom. Hij die zich deze voorwerpen toeëigent, is'derhalve strafbaar volgens de Wet. Het oprapen en vervoeren van geladen, niet gesprongen projectielen is levens gevaarlijk, ook voor de omgeving van hem die zulks verricht. De Kapitein, commandeerend Officier van het Detach. Pantserfort Artillerie: J. L. RANNEFT. In de a.s. zal worden verkocht a „Het hui., ingericht tot brood- en koekbakkerij en erf aan de Spoorgracht no. 17, groot I are 23 centiaren." Notaris STAMMES. op Dlnsdas a.s Bij gunstig weder des avonds 7 uur afrit van de Binnenhaven. r H H. Fietsrijders beleefd uitnoodigend. DE SPORTMAN. Dansclub „O. O A.s. ZONDAG 57. uur, aanvang van het seizoen. zij, die lid weuschen te worden, kunnen zich op dat uur aanmelden in „TIV0LI". HET BESTUUR. GEVRAAGD een net KINDERMEISJE. AdresDykstraat 35. Terstond gevraagd een flinke DIENSTBODE, niet beneden de 18 jaar. AdresKanaalweg 147. GEVRAAGD een net DAGMEISJE, niet beneden 15 jaar. Adres: Kanaalweg 62. Gevraagd tegen 1 December in een gezin van 2 personen een nette DIENSTBODE, goed kunnende werken en koken en van goede getuigen voorzien. Zich persoonlijk aan te melden Dins dag 28 Sept. 's avonds na 8 uur Anker park 31. Een nette waschvrouw vraagt beleefd eenige nette watschen aan huis. Br. lett. BBureau van dit Blad. Een flinke WERKSTER gevraagd. Adres: Spoorstraat 26, café. Wordt gevraagd een bekwame VLRSTELNAAISTER. Zich aan te meldenLoodsgracht 13. Terstond gevraagd een flink Schoenmakers-Jongmaatje, goed op de hoogte met lapwerk. AdresSchoenbandel „MAGNEET", Van Galenstraat 34, hoek Wilhelminastr. Gevraagd een nette Loopjongen en een flinke Jongen of een aankomende Knecht. AdresAlb. GOVERS Rz., Hoogstr. 72. Gevraagd tegen half December een flinke Baker in een burger gezin. Adres: Bureau van dit blad.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 5