KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HelderTexelWieringon on Anna Paulownam No. 3822. Woensdag 29 September 1909. 37ste Jaargang. Uit het Buitenland. Nieuwsberichten. Verbroken Zegels. Interc.-Telefoon 50. Aan onze abonné'a buiten de gemeente wordt beleefd verzocht 't verschuldigde abonnementsgeld Vliegend Blaadje, Zondagsblad en Modeblad 3e kwartaal 1909 te willen overmaken per postwissel of aan postzegels vóór 5 October, zullende anders daarover met 5 cents verhooging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegel van 21/, cent beplakt te worden. De nota, die de Sultan van Marokko tot du mogendheden richtte, heeft niet het resul taat dat hij ervan verwachtte. De Fransche gezant to Tanger ontving van zijn minister het Fransche antwoord op die nota. Daarin wordt gezegd dat de zaak in de nota aan geroerd buiten de bevoegdheid der mogend heden valt, aangezien de gelegenheid, waarop zij betrekking beeft, uitsluitend Spanje en Marokko aangaat. Aan den Franschen gezant is opgedragen dit standpunt der Fransche regeering in den Raad van de gezanten to Tanger te verdedigen. De instructies, die minister Pichon aan den gozant zond, beantwoorden volkomen aan de verwachtingen welke de Spaanache regec- ring omtrent Frankryk's houding in deze ge voelige quaestie koesterde. Het gouvernement te Madrid ontving reeds mededeeling van do Engelsche, Portugeesche, Amerikaansche en Russische gezanten dat hun regeeringen in gelyken zin zullen antwoorden. Spanje zal derhalve alleen met den Sultan de zaak der schadeloosstellingen regelen en overgaan tot do bozetting van diens gebied totdat de afrekening geschied is. Dat men in Europa 't eens is over de houding, kan niet anders dan de regeling der zaak ten goede komen. Ware het anders, de Sultan zou er zich in verkneukelen. Nu toornt hy slechts. Uit Fez wordt zelfs aan den „Matin" ge meld, dat de Sultan bezig is een leger byeen to trekken, om binnenkort Taza te bezetten, ten einde den indringers daar hettot hiertoe en niet verdertoe te roepen. Hy moet tot het nemen van dit besluit te eerder gekomon zijn door de houding der stammen rondom die stad, wier Kaids hem boden hebben gezonden met de boodschap, dat zij slechts zyn Mehallah afwachten om zich in massa bij hem aan te sluiten om ge zamenlijk den Spanjaarden het binnendringen in het land te beletten. Misschien is dit ook een afleiding voor de telkens weer opkomende stammen met een anderen pretendent. Want nauwelyks is de eene pretendent onschadelijk gemaakt, of een andere treedt weder op en vindt een aanhang. Thans zijn er zelfs twee pretendenten, Mou- lai el Kebir, die ook reeds vroeger van zich deed spreken, on een nieuwe roghi. Moulai el Kebir, die zich niet ver van Zemmour ophoudt, heeft een verzoek ont vangen van verschillende kadi's om zich naar de Segharna te begeven, d. i. naar den stam, die zich het langst vyandig heeft betoond jegens Moulai Hafid en zyn kamp plunderde, toen hy zich in de buurt van Mechza Chair bevond. In de streek om Taza is het gerucht verspreid, dat de roghi, die op bevel van den Sultan ter dood is gebracht, slechts een peeudo-rogbi was en dat de echte, Bou Ha mara, nog in leven is. Hoe onwaarschijnlijk dit gerucht ook moge klinken, de man, die zich thans roghi noemt, heeft reeds een groo- ten aanhang gekregen en heeft 5000 ruiters onder zyn bevelen. Hij heeft zich meester gemaakt van Meknassia en de bergvesting Taza van den roghi weder bezet en een boete van 1000 douro's opgelegd aan alle notabelen in die stad, die onlangs hunne onderwerping aan Moulay Hafid hebben aan geboden. 't Is pleizierig Marokkaan te zyn Bij de operaties is Spanje niet ongelukkig. Wel is de guerilla-oorlog der Mooren lastig, doch de overmacht der Spanjaarden met hun artillerie is te groot. Het Hongaarsche ministerie diende mon deling zijn ontslag bij den Keizer in. Het is niet zeker dat dit ontslag aanvaard wordt, wyl vóór alle gevraagd wordt de uitvoering van de overeenkomst betreffende do invoering van het algemeen kiesrecht. Maar, met onwillige honden is het moei- lyk hazen vangen. Men weet de toestand is De regeering wil, vooral na het oorlogs gevaar van het afgeloopen voorjaar, leger en vloot reorganiseren, uitbreiden, op bo teren voet brengen, De beide landen der monarchie zouden daarvoor moeten bijdragen in manschappen en gold. Hongarije is daartoe geenszins ongeneigd. Doch het stelt voorwaarden. Eischen, die de Hongaarsche minister-president in zijn besprekingen met de gemeenschappelijke ministers en met den keizer-koning duidelijk heeft uiteengezet. Voor de verhooging van het recruten- contingent militaire concessiesinvoering der Hongaarsche taal als diensttaal voor de Hongaarsche regimenten, Hongaarsche ken- teekenen op de regimentsvaandels, Hongaar sche cocarden voor de soldaten. Voor de verhooging der financieele bij dragen economische concessiesinstelling eener eigen Hongaarsche bank, en invoering der betalingen in goud. Nu is elk dezer eischen op zich zelf zoo zwaar niet; maar er zit voor Oostenrijk meer aan vast, wat ons de weigering door do Kroon begrijpelijker maakt. Daar heb je b.v. de taal-eisch. Geeft de Keizer toe dan komen natuurlijk ook de Bohemen en daarna de Kroaten, de Roemonen, de Serviërs, de Italianen en nog meer andere met dezelfde eischen en 't wordt in 't leger iets van een Babylonische spraakverwarring. De «Tribuna* heeft uit Petersburg een telegram ontvangen, meldende, dat de Czaar blyft vasthouden aan zyn voornemen, den koning van Italië een bezoek te brengen. De wankele gezondheid der Keizerin vormt op 't oogenblik een onoverkomelijk bezwaar voor het vertrek, zoodat onmogelyk plannen kunnen worden gemaakt of een vaste datum kan worden opgegeven. De Duitsche Staatssecretaris van koloniën zal eene studiereis ondernemen naar de ka toenstreken in de Vereenigde Staten, in ver band met de beslaande plannen om den ka- toenbouw in de Duitsche kolonies uit te breiden. Telkens duiken weer geruchten op, dat koning Leopold van België aanstalten maakt om ten gunste van zijn noof Albert afstand te doen van den troon. De liquidatie van 's Konings bezittingen, welke sinds eeni- gen tyd aan den gang is, wordt als het voor spel beschouwd. HELDER, 28 Sept. Bezoek van Nederlandsche oorlogssche pen aan Manilla. Wij ontleenen aan do Manilla Times", dat de ,De Ruyter", Koningin-Regentes" en «Tromp" den 17en Augustus 1.1. op den tocht tot vlagvertoon in de Oost-Aziatische wate ren van Manilla het anker lieten vallen. De officieren verklaarden, dat zij op de reis van Java naar Manilla groote hitte hadden te verduren gehad en dat verschei- donon van de bemanning dientengevolge min of meer lydend waren. Daags na aankomst werden de officieren in de gelegenheid gestold de stad te bezich tigen, waarby de waarnemende gouverneur- generaal Forbes de commandoerende officie ren in zyn eigen automobiel rondleidde, terwijl ten behoeve van de overige officieren de automobielen der verschillende bureaux ter beschikking waren gesteld. De waarnemende gouverneur-generaal For bes bood naar aanleiding van het bezoek een feestmaal aan in de Army and Navy Club, waarby, de commandeerende officieren der Nederlandsche oorlogsschepen en onze consul te Manilla, Meerkamp van Embden, aanzaten. Even nadat de schepen voor Manilla het anker hadden laten vallen viel op de .Konin gin-Regentes een ongeluk voor. De matroos Doris de Haas viel uit het want en sloeg daarby met het hoofd tegen het toestel voor draadlooze telegraphie, zoo dat hy waarschynlyk in bewusteloozen toe stand te water viel en verdronk, niettegen staande verscheidene kameraden zich to water begaven en naar hem doken. Het lyk werd twee dagen later aan het strand gevonden en met militaire eerbewijzen ter aarde besteld, waarvoor van het garni zoen te Manilla een detachement van 1 offi cier en 20 man was aangewezen,terwijl detache menten van de drie oorlogsschepen in den stoet volgden. De „Hvalen". Naar wij vernemen heeft op last van den Minister van Oorlog do commandant van bot fort te IJmuidcn zich aan boord begeven van het Zweedsche oorlogsschip .Hvalen", ten einde aan den le officier, die den naar 's-Gravenhage yertrokken comman dant verving, namens den Minister leedwezen to betuigen over het bekende incident. (•H.blad. Ter verduidelijking schrijft men uit IJmui- den, dat van het beslag leggen op de Zweedsche onderzeesche boot .Hvalen" is afgezien, omdat er uit het verlof, haar door de re geering verleend om de haven binnen te vallen, bleek, dat de „Hvalen reeds tot de Zweedsche marine behoorde. Wat nu het doel van de voorgenomen be slaglegging is geweest, verneemt onze bericht gever uit goede bron het volgendeDaar mede iB bereikt, wat gezocht werd, dat de afwikkeling van deze zaak in Nederland zal plaatB hebben, hetgeen niet had kunnen ge beuren, jindien de «Hvalen" zonder meer naar Stockholm was doorgestoomd. De vordering, groot f 6000, waarvan gewoonlyk slechts het derde deel wordt toegekend, kan zeker niet buitensporig heeten, in aanmerking genomen do groote waarde van het schip, van de aanwezige waarden en papieren on de om standigheden, waaronder de logger hulp hooft verleend, die door een Zweedsch schip was geweigerd. f«N. R. Ct.") Een onaangename verrassing. Een inwoner uit Vlissingen, die met de boot een reisje maakte van Zaandam naar Amsterdam en aan boord gebruik maakte van do toilotgclegenhcid, legde een oogenblik oen pakje effecten, dat hy kort te voren als aandeel in een erfenis had ontvangen, naast zich neer, zonder er later bij het verlaten^r om te denken het weer bij zich te steken. Eerst toen de boot in Amsterdam was aan gekomen en hij reeds aan wal was herin nerde hij zich het pakje te hebben laten liggen. Toen hij evenwel terug ging om zijn eigen dom te zoeken, bleken de effecten reeds ver dwenen. Salonboot. Do firma Gebr. Goedkoop, te Amsterdam, heeft aan de Nederlandsche Scheepsbouw maatschappij, den bouw opgedragen van een salonboot voor haren passagiersdienst Amster damVelsen—IJmuiden, ruimte biedende aan 2000 passagiers. Het schip zal de volgende afmetingen ver krijgen lengte 57.40, breedte 8 en holte 3.50 Meter. Het schip dat zal worden gebouwd volgens het Ishorwood-systeem, wordt voorzien van een promenadedek, lang 46 Meter, van stoom- stuurinrichting, en zal geheel electrisch ver licht worden. Dit schip, dat de grootste passagiersboot zal zijn, die op de binnenwateren van Neder land doet, zul in Mei 1910 in dienst worden geBteld. Huis ingestort. Vrijdagavond 6 uur stortte een in aanbouw zijnd huis van vier verdiepingen in de druk ste winkelstraat to Breda plotseling ineen. Er waren 13 werklui in het gebouw, zes bleven ongedeerd, maar vijf werden gewond er onder uitgehaald, terwijl een reeds was overleden. Militairen en politie verleenden de eerste hulp. De slachtoffers werden onmiddellijk naar het militaire hospitaal gebracht. De laatste werkman werd levend uit den kelder gehaald doch had een been gebroken. Nader is gebleken dat twee werklieden, Talboom en Van Rjjen, gedood zijn, terwyl de aannemer zeer zwaar gewond werd. Nader wordt gemeld Het publiek iB zeer verontwaardigd. Ge bleken is dat het toezicht slecht was, even als het gebruikte materiaal. Door de politie is een wagen vol gebruikt materiaal wegge voerd. De huizen aan den overkant van het in gestorte gebouw gelegen, hebben ook veel schade geleden door het invallen van den steiger en de medegevoerde planken. Bekend goede aannemers hadden meermalen tegen dezen revolutiebouw gewaarschuwd. De aan- nemeningssom was vier duizend gulden be neden don volgenden inschrijver. Ook de naastgelegen huizen hebben veel geleden en zyn gedeeltelijk door de bewoners ont ruimd. Bijzondere lof verdient de hulp verleend door de militairen. De gekwetsten, voor- ioopig naar het militair hospitaal vervoerd, zijn later naar het gasthuis getransporteerd. De architect word onmiddellijk naar het politiebureau gebracht. Byzonder vermelding verdient nog het optreden van den kapitein der genie Roelofs Valk, die oogenblikkelijk alle militairon die voorbijkwamen tot hulp verleenen requireêrde. Geestelijkheid en dok toren waren ook dadelijk ter plaatse. Omtrent de oorzaak bestaat volgens de deskundigen welke door het Dagbl. v. N. Br", zijn geraadpleegd, oveeenstemming op óón punt. Zy meenen, dat do pilasters, waarop de ijzeren balken der eerste verdieping rustten, en die zijn opgebouwd van oude steen tegen oude muren aan, hoogstwaarschijnlijk aan het werken zijn gegaan. Zij zullen den last van den bovenbouw niet hebben kunnen dragen. Eigenljjk behoeft er maar een bezweken te zijn om de andere wankele steunsels te doen vallen. Verder neomt men aan, dat de ijzeren balk, die in de lengte door het gebouw liep en die rustte op den ijzeren balk in den gevel, met dezen niet voldoende gekoppeld is geweest. En zoo wijst men op meerdere onvolkomenheden. Maar de hoofdoorzaak moet zitten in de onvoldoende sterkte der pilasters, die de yzeren balken droegen der eerste verdieping. De architect Mermans echter verzekerde, dat hij Vry dagmorgen nog de maat had ge nomen voor de vensters en daarbij gecon stateerd had, dat de bouw niet één conti me ter was verzakt. Van werking had hij toen niets bespeurd. De «Br. Ct." schrijft onder meer Op een afstand van het werk stond de architect van het ingevallen gebouw, do heer Mermanshij stond daar. suf, het hoofd ver loren, mot troebelen blik opziende naar de rosse toortscnwalm, die zoo luguber schynsel wierp over de pninhoopen van wat had kun nen worden zijn eerste gebouw. Want het was hot eerste groote werk, waaraan de heer MermanB zijn jeugdige krachten had be proefd Opeens scheuren er door de reeds nachte lijke duisternis een paar rauwe kreten de zoon van den heer Walder, den aanbesteder van hot werk, was in een overspannen gees testoestand den architect naar de koel ge vlogen in het rossige schijnsel dor straat worstelden de beide mannen en gesmoorde kreten klonken opmen snelt toe, tracht de vechtenden te scheiden en voert, kalm over redend, den in woede ontzinden Walder naar zijn huis. De architect keert tot de pninhoopen terug en blyft starend toekijken Later op den avond krygt ook hy het te kwaad zijn zenuwen overmeesteren hem en ook hij wordt, door twee marechaussees naar huis geleid Van arrestaties in verband met deze zaak is, zoo zegt de «Bred. Ct." verder, niets bekend. Verplicht fouilleeren. De hulp der politie werd Zaterdag ingeroopen in een sigarenfabriek aan de Teelingstraat te Utrecht. Daar bestaat de gewoonte, dat het personeel by het verlaten der fabriek door een controleur wordt gefouilleerd om na te gaan of ook iemand iets medeneemt wat hem niet toekomt. Zaterdag weigerde een der werklieden deze fonilleering te ondergaan en daar de fabrieks- controleur op z'n stuk bleef staan, werd poli tie geroepen. De onwillige persoon word naar het hoofdbureau gebracht en daar gefouil leerd hy had niets bij zich wat hem niet toe kwam. Gevraagd naar de reden vau zyn ver zet, verklaarde de man, dat hij als eerlijk mensch zich niet wilde onderwerpen aan een vernederenden maatregel. (U. D.) Baedeker in Nederland. De schryver «Uil de Hoofdstad" in de Pr. Gr. Ct." vertelt een nieuwtje dat zorg vuldig voor do Amstordamsche bladen geheim is gehouden Baedeker, de|man der wereldver maarde reisgidsen, heeft een achttal dagen te Amsterdam vertoefd en zijn plan was ook andere steden te bezoeken. Zyn verblijf in de hoofdstad stond in ver band met zijn plan voor een nieuwe editie van zijn reisboek voor Nederland en België, welke hij wenscheljjk achtte met hot oog op de aanstaande tentoonstelling te Brussel. Hy heeft .incognito" in het Victoriahotel gelo geerd en eiken dag in een ander hotel gege ten, met behulp van zyn medewerkers te Amsterdam overal informaties genomen, de musea weder in oogenschouw genomen, kort om het noodige materiaal bijeengegaard om nauwkeurig en naar waarheid do reizende menschhcid, die herwaarts komt, voor te lich ten. Het zou vermoedelijk menigen hotel houder een bankje van f 100 waard geweest zijn om vooruit te weten, dat Baedeker bij hom kwam dioneeren een buitengewoon goed verzorgd middagmaal geeft allicht kans op een sterretje voor de naam van zijn hotel maar voor Baedeker is dit juist een reden geweest om van zyn bezoek niets te laten bomerken en de waardo van zijn reisboek wordt door deze wijze van handelen ongetwij feld verhoogd. De bedrukte drukker. Een bedrukte cfrukker zat in druk te mid den zijner drukte en drukte uit onder het drukken Ik zou alle drukkers wel uitdrukkelijk en met nadruk mijn indruk op het hart willen drukken voor zyn drukken„In den druksten druk drukt do bedruksto drukker het drukkendst." B. OE WEEK. 23 September. De Ouden hadden toch maar geljjk toen zy verkondigden «Zelfs Jupiter kan 't niet ieder naar den zin maken!...." Dat heeft, in de jongste dagen, het Kabinet-Heemskerk ruimschoots ondervonden. Do openingsrede, namens de Koningin door den minister Heems kerk uitgesproken op den 21en September 1909, ter opening van de nieuwe zitting der Staten Generaal, zij droeg een sober, ge matigd, zakelijk karakter. Zij verloochende geenszins, of «verzweeg" ook slechts de Rechtsche afkomst van dit Kabinet. Maarde passus, dat de Regeering, «evenals tot hiertoe, naar de toepassing van Christelijke rechts beginselen blyft streven is word alge meen erkend zeer golukkig van redactie allerminst agressief jegens de andersdenkende. Vanwaar nu echter dat half ironische, half medelijdende toontje, waarop enkele organen ter Linkerzijde uitriepen «Zoo'n Openings rede had De Meester waarachtig óók wel kunnen houden IVan een ministerie, dat in de beide Kamers over eene verpletterende meerderheid kau beschikken, hadden we iets pittigers verwachtJuist waar de man, die de macht in handen heeft, een sober gematigden toon kiest, daar verdient hy achting en sympathie geeft bovendien bljjk van krachtsbesef, dat niet tot overdrijving of onmiddellijk ,'t onderste uit de kan' te begeeren, blijk behoeft te geven 't Tegen deel is waar en mr. Heemskerk kan zyne positie, ook voor de naaste toekomst, slechts versterken door op den thans ingeslagen weg voort te gaan. Lang is de Openingsrede zy duidt op zulk een stapel van arbeid, die wacht op afdoe ning (natuurlijk bedoelt zy niet slechts het zittingsjaar 1909 '10) dat reeds daarin voor de heeren eene wel duidelijke vinger wijzing is te zien om ons nu daden, allereerst en allermeest, niet bovenal «Woorden", dikkere en dunnere te gaan geven 1 Over 'slands middelen is de toon der Rede al byzonder pessimistisch. Somberder (het «zeer aanzienlijke tekort opdenkomen- den dienst vordert, in afwachting der blijvende versterking van de Ryksontvangsten, buiten gewone maatregelen tot aanvulling der mid delen"' dan de cjjfers der vervolgens ge publiceerde millioenenrede rechtvaardigen En vanwaar moeten nu de vereischte extra dubbies komen De opcenten op Ver mogens- en Bedrijfsbelasting blijven(toen deze woorden werden gelezen, kwam er toch heel eventjes 'n blosje op mr. Kolkman's wangen)de accijns op gedistilleerd gaat met 1 Januari a.s. de hoogte inwe krjjgen een .voorloopige" verhooging der Invoer rechten met 30 pCt. moetende leiden, allengs, tot een definitieve. Dit punt zou althans niet op het program eener Linkscho Regeoring hebben geprijktZeker is er veel geld noodig. Verplichte ziekteverzeke ring, verplichte invaliditeits- en ouderdoms- verzckering,de kustverbetering en het materiaal der zeemacht, bestemd voor de verdediging van de zeegaten, vereischen 't „noodige", en dat ,wel .eerlang"; de schoolbouw moet ondersteund voor het byzonder lager onder wijs. Ook hier ziet men de tinten van de ,Kabinets-vlag"toch wel tamelijk duidelijk I Het „voornemen bestaat" om oen staats commissie voor grondwetsherziening in het leven te roepen Een stuk of wat bladen hebben dat het «allergewichtigste" van heel de openingsrede genoemd. Men zou er van kunnen zeggen, dat «een kinderhand dra gevuld is", want deze vage «toekomst-muziek" heeft m.i. al bitter weinig om het lijfiets wat ik, voor mij-zelf, volstrekt niet betreur, maar van het standpunt eens menschon, die naar grondwets-revisie hunkert acht ik de toezegging toch bijster-flauwtjes 1 De «staart der openingsrede geeft" nog eene gansche reeks van dingen, die komen zulleno.a. landstorm, bakkersraden, her ziening van zoowat alle wetten die onder min. Talma's bestier ressorteeren tegengaan der vervuiling van de openbare wateren, verbetering der groote rivieren Etcetora. De allereerste woorden der Rede, zeggend dat de Koningin «door haar moederplicht" verhinderd werd de zitting te openen, vind ik de allerschoonste. Daarin ligt een heer lijke les voor vele Nederlandsche moeders gesloten. Voor 't overige is thans afwachten de boodschap. Vooral onduidelyk is en blyft, waar do middelen vandaan moeten gehaald voor hot verbijsterenil-vele, dat de Staat, na uitvoering van het program, hier genoemd, zal hebben te bekostigen en voortswaar dan de geldon, uit de thans roods genoemde nieuw te openen bronnen vloeiend, voor zul'en besteed. De campagne is thanB aangevangen en we moeten nu verder met rustige aandacht verbeiden wat in 's Lands Raadszaal in de eerstvolgende dagen schriftelijk en monde lings den volke zal worden kond gedaan Nestor Lieftinck heeft, op do hem eigen gezellige en ook wol soms geestige wijze, z'n taak van tijdelijk-praeses vervuld. De welbespraakte keizer van Haarlem's „Trou moot blycken" hield een paar pittige toastjes en is nog steeds een van de «jeugdigste", krunigBt-krasse nestors, die ooit het Parlo- ment tijdelyk gepresideerd hebben. Dat de Tweede Kamer graaf Van Bylandt, den Apeldoornschen afgevaardigden (met 51 van do 91 stemmen) tot haar praeses aanwees, is -ik wees er in mijn vorig overzichtje reeds op eene goede, gelukkige keuze. De chr.-historischo oud-diplomaat Van By landt is oen goedhartig, eenvoudig, algemeen geëerd man, met schitterende „staat van dienst". In den eersten tjjd vooral is hel. hooge ambt van praeses uitermate inspannend en graaf Van Bylandt nadert reeds de zeventig zoetjeB-aanDoch hy is nog krachtig en helder van geestbovendien heeft hy een zóó eminenten en ervaren griffier, vraagbaak en voorlichter, als mr. Arntzenius naast zich Nummero-twee, vice-praeses", als men wil werd (ook met 51 vau du 91 stemmen) de Nijmeegsche heer Van Nispen totSevenaer, voor wien misschien op rjjpcron leeftijd de presidiale waardigheid is weggelegd 'i En, more majorum, stond men no. 3 van hut lijstje aan Links af, doch hier openbaarde zich de felle anti-pathie van Rechts tegen mr. Goeman Borgesius, doordien niet hy (de oud-vice-praeses toch) maar mr. Drucker, na korte worsteling, werd gekozen. Over de cijfers der millioenenrede zei ik straks, dat mr. Kolkman's pessimisme me niet gansch duidelijk is. Zeker, 1908 bracht een tekort ad c.c. 11 millioen. Maar de eerste acht maanden van 1909 leverden acces van o c. 2>/2 millioen, dat zal aan wassen tot c.c. S*/n millioen. Alles en alles saamguvat, zou het schrikwekkend tekort dus slinken tot vjjf millioen, voor uwe en zeker mjjne porte-monnaie bar genoeg, doch voor de staatskas toch niet zoo erg De nieuwe Begrooting wijst een stijging der uitgaven (Totaal: f207.187.206) f 1.339.425 voor buitengewone. Van de 30 pCt. meer, invoerrechten verwacht de minister een som metje, groot f3.730.000. De heeren zyn alvast bezig om zich op do zoo van cyferkens wat to «oriöntooren", bezigheid, die voor sommigen van hen lastig genoeg is Voor iets anders dan het aanstippen van Binnenhof-nieuws c.a. rest me geen plaats. Aan „stof" anders geen gebrek ditmaal Het Haagsche duel-proces, dat nu toch eens voor ieder duidelijk maakte, hoe noodig 'lis dat er een zuiverende, verfrisschende lucht stroom ga door de muffe atmosfeer van het militairisme", ook te onzentDe diverse stakingen te Amsterdam, tot nu zelfs van de Atax chauffeurs toe, dewelke het verder felijke, ellendige, al-maar voortwoekerende •fooien-stelsel" vanzelf weer aan de orde van den dag brengt Ma. Antonio. FEUILLETON. 17) 'louu tante Polda overtuigd was, dat hy het huis verlaten had, nam zij wat ze gevonden had op en snelde er vreesachtig mee naar haar kamer, waar zy het in haar latafel wegborg. Daarna klopte zij zacht aan de deur van FranBje's slaapkamer. Zy kreeg geen antwoord, het arme kind moest dus van afmatting in slaap gevallen zijn. Zy zelf kon dezen nacht geen rust vinden, zelfs niet toén de storm bedaard was. Den volgenden morgen, toen het weer op geklaard was, verscheen Klaus reeds om acht uur. De beide vrouwen zaten zwijgend aan het ontbjjt, zonder het aan te raken. Beiden waren bleek en vermoeid. De tranenbron van het meisje scheen opgedroogd. Treurig drukte ze de bleeke wangen tegen den zakdoek. De morgengroet van haar broeder was on verschillig on onvriendelijk. Hij ging dadelijk naar de werkkamer van den overledene. Men hoordo hem niet. Ken kwartier later kwam Robert. Hy reikte zyn tante hartelyk de hand en kuste zyn zuster op het voorhoofd. Ook hy zag er treurig en vermoeid uit. God zy dank, ik heb eenigo dagen verlof gekregen. Hy ging aan de tafel zitten. Luitenant Von Fellentbin was zoo vriendelijk Zijn tante gaf hem, den vinger op den mond leggend, een wenk en wees naar de deur. Klaus is daarl (luisterde zij. Die moet natuurlijk alles doorsnuffelen. Daar moesten wij toch ook bij zijn, om eenig aandenken aan vader machtig te worden. Hy wilde opstaan. Geen twistsmeekte Polda zacht maar dringend. Laat hem begaan, daar zal hij zich niet aan vergrypen Dat zult u eens zien Hy hield de deur in het oog en vergat het ontbijt, ofschoon hij nog niets gebruikt had. Daar ging de deur open. Klaus trad binnen met het blauwe boek en eenige papieren, de fabriek betreffende, in den arm. Hij vergat zyn broer te groeten en keek hem slechts mot groote oogen aan. Heb je vannacht hier geslapen vroeg hy wantrouwig. Robort schudde het hoofd. Ik heb van morgen pas een kort verlof gekregen. Dan moet iemand anders in vader's kast en schrijftafel geweest zijn. Ik vond er de bewyzen van. Tante Polda wendde haar gezicht verschrikt af. Hy zag hot niet, Robert zweeg, hy go- voelde zich uanvankelijk beleedigd. Niemand behalve vader wist de kast te openen, antwoordde hy kalm. Vader heeft ons eenige kleine voorwerpen tot aandenken na zijn dood beloofd, sprak hij, met een blik op het pakket onder den arm van zjjn broeder, terwijl zijne tante de kamer verliet. Die zul je hebben wanneer zy er zyn. Maar ik wil weten, wie het gewaagif heeft zonder mij Hy zag zyn broeder beleedigend aan. Jij zelf deed dat zonder ons 1 Het bloed steeg Robert naar het hoofd Hy Btond op, heftig opbruisend en kwam dicht voor hem staan. Wie heeft dan onzen armen vader omgebracht riep hij buiten zich zeiven. Jjj Niemand anders dan jij voor jou stap beefde hy reods, wanneer hy jou hoordo aankomen, omdat hy je in den weg stond, evenals wij, omdat je hem in hot graf wilde hebben 1 Leer het vierde gebod nog maar, zoo oud als je bent 1 Onbeschaamderiep Klaus, en bleek van toorn hief hij de hand op om te slaan. Waag het eens! riep Robert. Zijn hand greep naar zijn sabel. Fransje hield echter zijn hand vast. Klaus liet den arm zakken en lachte hem hoonend uit. Voor dit oogenblik genoeg, knaapje Wy zullen elkander nog wol eens nader spreken Hij greep naar zyn hoed en drukte dien woedend op het hoofd. In de deur ontmoette hem Otto von Schirn- melpfennig. Hij beantwoordde den groet van den jongen man niet en stormde weg. Hier zal ik opruimen mompelde hy in den corridor. Zijn blik viel op de geopende deur, waarachter de gestorvene reeds in do doodkist lag. Hij trilde toch onwillekeurig, wilde binnengaan, wendde zich echter af en verliet het huis. Wat scheelt er aan Je hebt me niet eens hooren binnenkomen Met die woorden legde Klaus acht dagen na de begrafenis, de hand op Laura's schou der, terwyl zy in het salon bij den haard zat. ovenals nu iederen voormiddag, om be zoeken van rouwbeklag af te wachten. Lusteloos keek zij op. Haar gelaatskleur was mat, in scherpe tegenstelling met haar klceding hare groote donkere oogen toon den zwaarmoedigheid, haar voet lag op het koperen hekje om den haard, hare handen rustten met een boek in haar schoot. Ik verveel mij, antwoordde zij, een geeuw onderdrukkend. Eiken dag hetzelfde en alles schjjnt in rouwrand te zijn. Do menschen zeggen my allemaal hetzelfde; zy moesten eens weten, hoe graag ik verschoond zou willen bljjven van die betuigingen hunner deelneming waarvan zij toch geen woord meenen. Ook luitenant Von Fellenthin Het visitekaartje van dien officier nam hij op van een tabouret, dien hij naast zijn vrouw schoof om bij haar te gaan zitten. Zy was onaungenaam verrast, maar het hielp weinig of zij dit wilde verbergen. Hy was afgekommandeerd en is eerst gisteren, zooals hij zei, teruggekeerd. Een verschuldigd condolóancebezoek. Zeker! Klaus was in een kwade luimhij wierp de kaart in het vuur en staarde voor zich heen. Je bent sedert kort zoo druk bezig met je zaken, dat ik je den geheelen dag niet zie. Do luitenant verveelde my ten miriBte niet met huichelachtige woorden van deelneming, hij vertelde mij nieuwtjesdat geeft my een beetje afleiding. HmWij kunnèn nu geen bals meema ken, maar de modebladen mogen toch niet ontbreken, zeide hij met een blik naar eenige nummers van «De Gracieuse" die op den schoorsteenmantel lagen. Ik zie do anderen tenminste in hare toiletten do myne, die ik voor den winter besteld heb, hangen treurend in de garderobe. Zy geeuwdo weer. Het is vreeselyk vervelend, maar er is niets aan te veranderen. Vreemde men schen moesten mij vertellen, welk een heftig tooneel er tusschen jou en den overledene heeft plaats gehad, waarvan het gevolg Zwetserij, die slechts uit het huis hier over verteld kan zijn geworden. Ik zal alle betrokkingen met hen afbreken. Dat verwende meisje kan onder toezicht van hare tante een andere woning betrekkenik heb geen lust om die zelf te bewonen, en daarom zal ik er later over beschikken. Maar zij is toch half en half verloofd 1 Dat is onverantwoordelijk genoeg! Klaus vorvolgde Slechts een zoo blinde vader kon deze verhouding begunstigen. De heer Von Schim- molpfennig kon een zeer vermogend man zijn, maar de beide landgoederen, zoo heb ik nu gehoord, zyn onvervreemdbaarslechts over een door zijn vader verwerven groote boerderij heeft hij de beschikking en daar van heeft de jonge man een ruim gebruik gemaakt; hij heeft die bezitting zwaar met schulden belast. Het moet een dolle boel in dit regiment zyn. Ook Robert zal het moe- ton verlaten met don maandwissel, waarmee hy het voortaan moot doen. Vader heeft veel minder vermogen in effecten nagelaten dan ik verwachtte, en daarmee moet hij dan ook maar rekening houden. Wy zullen in den winter ook sparen, daar wij geen ge zelschappen kunnen ontvangen. Laura loosde een diepen zucht. Dan kunnen wy naar de Riviera gaan Dat heb je me beloofd, en ik sprak ook reeds af met eenigo bekenden je hoorde het immers. Klaus schudde onaangenaam verrast hut hoofd. Dat kan ik niet nu ik zooveel, ook in de fabriek, te regelen heb. Ik bereid den voogd ook reeds voor op oen gerechtelijk onderzoek naar het door den overledene nagelaten roerend vermogen. Er ontbreekt zelfs in de nalatenschap een lyst van zyne effecten, die ik meermalen in zyne handen heb gezien. Ik aarzel niet Robert, dien licht- zinnigen knaap, te verdenken. Om 's Hemels wil, welk figuur zou hy tegenover zyne kameraden, de officieren, maken! Foei, wat een argwaan! Dat kan me niet schelenHy had schulden, die vader niet betaald heeft en zyn vriend Schimmelpfennig evenmin ik ben by zijn bankier, dien ik ken, eens gaan hooren. Vader was in den laatsten tyd dikwijls ziek, dat weet je. Hy zal zich misschien op die wijze geholpen hebben. Laura scheen door deze onderstelling pyn- lijk aangedaan. Den frisschen en vroolijken jonkman, die steeds zoo vriendelijk was wan neer hij haar ontmoette, mocht zij graag lyden. Toen Klaus deze verdenking uitsprak, wekte de uitdrukking van zijn gelaat by haar een gevoel van afschuw. Wat zou de wereld zeggen, wanneer In geldzaken houdt de bloedverwant schap op je weet hoe weinig me die waard isAlleen Robert kan van vader hot geheim der sluiting van de brandkast vernomen heb ben wellicht heeft hy de kast eens voor vader moeten openen, toen de oude man ziek was. Het meisje verdenk ik niet en de oude juffer, tante Polda, is eerst korten tijd hier. Waarom zou die ook Zy is zelf vermogend. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1