KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wioringen en Anna Paulowna Aon de Leden der MJeruert No. 3823. Zaterdag 2 October 1909. 37ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., fr. p. post 75 ct,, buitenland f 1.25 Pre- Zondagsblad 37} 45 f 0.75 miën j Modeblad 55 65» f0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent Elke regel meer6 Bewijs-cxemplaar2} Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaus: Spoorstraat en Koningstraat. Interc.-Telefoon 50. Tweede Blad. Nieuwsberichten. HELDER, 1 October. Aan den schont-bij-nacht I. van den Bosch werd Woensdagavond, bg gelegenheid van zgn benoeming tot vice-admiraal, door vele hoofd- on subalterne officieren van zee- en landmacht en ambtenaren, met de staf- muziek van de marine aan het hoofd, een serenade gebracht. Bg monde van den kapi tein ter zee R. O. J. Verschoor en den kolonel der artillerie T. C. de BordeB werd hg met zgn bevordering geluk gewenscht. Bij Kon. besluit is benoemd, met ingang van 1 October, tot leeraar in de scheikunde bij hot Kon. Instituut voor de Marine alhier, dr. H. W. Woudstra, thans tijdelijk. Onder leiding van den heer R. J. Praarasma werd alhier een vergadering ge houden, om te komen tot 't oprichten eener A. R. Propagandaclub. Na uitvoerige bespre kingen, waarbg de beteekenis van zulk eeno vereeuiging duidelgk in 't licht werd gesteld, konden terstond 21 leden worden ingeschre ven en werd een Bestuur van 5 leden gekozen. Elke maand zal er voortaan worden vergaderd. De beer J. H. Staalman, Koningstraat 10, alhier, is benoemd tot correspondent van de vereeniging tot bestrijding van het Nieuw- Malthusianisme. Men kan zich bij genoemden heer aanmelden voor het lidmaatschap van deze vereeniging. Naar wg vernemen zal een schaak match plaats hebben tusschen de heeren K. Geus alhier en H. Zoontjes van Beverwijk. Er zullen vgf partijen gespeeld worden, waarvan twee te Helder en drie te Beverwijk. Het eerste gedeelte der match zal plaats hebben Woensdag a.s. in de Sociëteit .Eens gezindheid" alhier. Daar beide heeren in de schaakwereld ais sterke spelers bekend staan, (de heer Zoontjes won in Sept. 1907 het kampioenschap van de Zaanstreek en Beverwijk,) zijn er zeer interessanten partijen te verwachten. Wij kunnen schaakliefhebbers dan ook ten zeerste een bezoek aanbevelen. De introductie is alsdan geheel vrij. Afloop der publieke verkooping van huizen en erven, Woensdagavond ge houden in Casino", ten overstaan van notaris C. Stammes, is als volgt Het huis en erf aan de Rozenstr. 25; kooper de heer C. Roskam, f 1280. Het huis en erf aan de Rozenstr. 27kooper de heer W. D. v. Pelt qq, f 1280. Het huis en erf aan de Rozenstr. 59 kooper do heer J. Alexander, f1135. Het huis en erf aan de Rozenstr. 61 kooper de heer Jb. Graaff qq, f1075. Twee buizen en erven aan de Rozenstraat 63 en 65; kooper de heer A. Lastdrager, f2223. Het huis en erf aan de Piet Heinstr. 17 kooper de heer A. J. Fliok, f1175. Het huis en erf aan de SchagenBtraat 67 kooper de heer A. Wgker qq, f920. Twee huizen en erven aan de Schagen- strant 69 en 71kooper de heer M. Smits qq, f1870. Drie huizen en erven aan de Schagen- straat 73, 75 en 77 kooper de heer J. Woud qq, f2750. Het huis en erf aan de Kerkgracht 26 kooper do heer S. Iloogvorsl, f1800. Het huis en erf aan do Prinsenstr. 11 kooper de heer W. D. v. Pelt qq, f931. Het huis en erf aan de Wilhelminastrant 7; kooper do heer C. Quak qq, flOGl. Albert Vogel. Op Donderdag 7 üct. a. s. treedt de heer Albert Vogel in .Tivoli" op met .Starkadd" en .Het Hekseiiliedmet begeleiding van het sympbonie-orkest der Kon. Marine onder directie van den heer A. L. Hazebrook. De .Toonkunst'-afdeeling alhier, bereidt baar leden daardoor een groot kunstgenot. Voor de toegangsbepalingen der leden en niet-leden raadplege men de advertentie in dit klad. In de ,N. R. Ct.", komt van de hand van Johan de Meestor, het volgende voor over de kunst van Albert Vogel: .Albert Vogel geeft ons met zijn wonder vol orgaan, dat lig volkomen in zijn macht heeft, de verschillende personen uit zgn dra ma's vol leven en natuur getrouw weêr, en laat ons geheel met hem medeleven. Welk een kracht, welk een treffende modulatie steekt in deze heerlijke stem! Alles, iedere wonding, ja, de kleinste bij zonderheid, weet de declamator prachtig te vertolken. Het gansche drama leeft voor onze oogen". De «Telegraaf": „Ik verklaar hierbij, dat Albert Vogel onze grootste declamator is". Het „N. v. d, D.": „Naar onze meening verdient Albert Vogel met zgn schoone welklinkende stom, de beste Recitator van ons land genoemd te worden." „Algem. Handelsblad": „Zeldzaam, maar niet bovreemdend is het, dat Vogel's intonatie in menig opzicht aan L. Bouwmeester her innert, daar beiden tot de romantische rich ting behooren, en de Romantiek de uitbeel ding van het menschelijk Igden beduidt". Ook tal van buitenlandsche bladen roemen om het zeerst het bijzondere genot, dat een voordrachtavond van A. V. aanbiedt. De Koningin van Roomenië, als schrijfster onder den naam Carmen Silva bekend, zond den geviorden declamator een eigenhandig schrij ven over diens optreden, dat zg ten hoogste bewonderd had. Bond voor minder Marine-personeel. Door boveostaanden bond werd gisteravond in .Tivoli een openbare vergadering belegd, die door personeel van de Marine goed be zocht was en waar de matroos G. M. Nieu- wenbuis het onderwerp behandelde: «Waar om één Bond van Minder Marinepersoneel en geen aparte Stokershond Nadat de vergadering door den matroos Van Dugteren met een inleidend woord was geopend, verkreeg de spreker bet woord. Deze begon met te zeggen, dat deze verga dering belegd was naar aanleiding van de nieuwe strooming, die in den Stokershond voorkwam en om eenige lasterlijke aantij gingen tegen den bond van Minder Marine personeel te weerleggen. Hij ving aan met het deze laatste te weerleggen. Bij buiten- staandon, bij autoriteiten, bij de burgerg. ja zelfs bg de stokers, heerscht hot verkeerde begrip, dat wie lid is van den bond tevens sociaal-democraat is. Niets is dwazer dan dit, want dan zouden 2200 soc.-dom. in den Bond zgn en dit is groote onzin. Spreker ging de geschiedenis van den Bond na en memoreerde, dat in 1897 de Matrozen- bond door den drang der omstandigheden was opgericht. De toestanden waren toen voor het minder marine-personeel schreeu wend slecht; het recht vaa organisatie be stond nietde voeding liet veel te wenschen overde behandeling aan boord was grie vend, men werd als onmondigen behandeld, die met een slok jenever zoet worden ge houden. Zoo kwam men er toe om te trach ten door organisatie de positie dor matrozen te verbeteren. In den beginne was het or ganisatiebesef nihil, men trachtte door de superieuren welgevallig te zijn lotsverbete ring te verkrijgen on toen zelfs officieren als donateurs en als eere-leden toetraden, meende men in do goede richting te zijn, doch woldra ontwaukte men uit dien zoeten droom. In 1898 werd het le request ingezonden, naar aanleiding van de schromelijke behandeling en slechte voeding aan boord van de Sme ren". Maar het antwoord, dat reeds 14 dagen later inkwam en waarin gezegd word, zonder dat een behoorlijk onderzoek had plaats ge had, dat schromelijk overdreven werd, toen meende men andere middelen te baat te moeten nemen. Er word in 1900 dan ook besloten een deputatie naar den Minister tu zenden, om verschillende wenschen en grie ven kenbaar te maken, maar de gevraagde audiëntie werd niet verleend. Daarop werd weder een reqnest gezonden, waarin de bil lijke wenschen kenbaar gemaakt werden, doch het antwoord luidde, dat voortdurend op do belangen van het marine-personeel zou worden gelet, maar de verzoeken niet ingewilligd konden worden. Dit had tenge volge, dat men op een andere manier de bestaande grieven zou kenbaar maken. Op de jaarvergadering van 1902 werd besloten tot reorganisatie van den Bond. De donateurs werden bedaukt, het zenden van requesten geëindigd, e6n weekblad opgericht, een eigen gebouw in gebruik genomen, steun bij do arbeidersbeweging gozocht enz. Van dien tjjd af begon de groei van den bond en kwam in den toestand verbetering, hoe wel in de kringen van het minder marine personeel groote verbittering heerschto, omdat de billijke verzoeken niet ingewilligd werden. Deze kwam vooral in .Het Anker", tot uiting, waardoor men de publieke opinie trachtte te bewerken. Ook kwamen do wen schen en grieven in de 2e Kamer tor sprake on gedeeltelijk werden do billijke eischen ingewilligd. Uit dien tijd (1903: onder min. Ellis, dateert evenwel ook de vervolging tegen den Matrozenbond en niets word on beproefd gelaten om de organisatie te nekken. Doch men hield moedig stand en door de gevoerde actie der kiuderwerving werd de toestand veel verbeterd. En toen min. Ellis aftrad, stond do Matrozenbond vaster dan ooit. Het vrgzinnig ministerie, hetwelk daarna optrad, handelde in een anderen geest, erkende de organisatie en beantwoordde de ingezon den requesten. In 1907 kwam weder in den Bond verandering. Men besloot toen den Matrozenbond te hervormen in een organisatie voor het gebcele minder personeel der marine. Deze alleen toch is in staat om de grieven van de inindereu op de vloot uit te wissehen, die voor allen dezelfde zgn. Vele hebben, vooral do mariniers hebben zich toen hij don Bond aangesloten, maar de stokers hieven nog achter. Zij zijn nog zoo naiof, als de matrozen 12 jaar geleden en meenen hulp te vinden bij de donateurs en door een aparte organisatie hun belungen te dicucu. En verbaasd staat men hoe in hot orgaan van den Stokershond gescholden wordt tegen den Bond van Minder Marine-personeel, maar de misstanden worden niet besproken en goon middelen aangegeven om tot verbe tering te komen. Alleen doet men alles om de achting van superieuren te winnen. Maar men vergeet, dat door het gvereu van den Bond voor Minder Marino-personeel verkre gen isbetere voeding, betere hospitaalver- pleging tegen verminderde verpleegkosten, kostelooze geneeskundige behandeling van de guzinnen der minderen, die naar zee zgn, de nieuwe straf- en tuchtwet, een badgele genheid aan wal, vrije overtocht van gezin en huiBboedel bij overpluatsing, enz. enz. Dit alles komt ook de stokers ten goede, daarom verdient het afkeuring die gevoerde actie te honen, zooals de Stokershond doet. Verder zet spreker uiteen, dat deze bond niets uitvoert met zijn beambte De Vries en zijn adviseur Staalman, die reeds weder be dankt is. Hij is nu reeds weder verdeeld in 2 partgen. Zoo'ii aparte vereeniging kan niets uitvoeren, neen al'e minderen van de vloot behooren in één organisatieallen bobben denzelfden patroon, den Staat; allen hebben gemeenschappelijke belangen, zoowel de matrozen, de mariniers, als de stokers. Na nog aangetoond te hebben, dat de bond den militairen weg bewandelt en hij een actie voort die geoorloofd is, dat door ver eeniging het ir.oreele peil moet stijgen, dat de harmonie tusschen de minderen van do vloot daardoor vergroot wordt en een betere geest zal heerschen, eindigt de spreker met een opwekking tot de stokers om zich aan te sluiten. (Applaus). Van de gelegenheid tot debat werd ge bruik gemaakt door den stoker Buurman. Deze vraagt, Wat de oorzaak is, dat de Kon. goodkeuring zoolang op zich laat wachten zegt verder dat de stokershond wel een jan boel is, maar toch in de 2 jaar wol iets gedaan heeft; keurt het af, dat de bond ijvert voor algemeen kiesrecht en zag liever dat men alleen werkte, om hot kiesrecht voor do militairen te verkrggen en dat men beter deed niet te werken in de richting der sociaal democratie. De spreker beantwoordt den debater en weerlegt zijn bezwaren on wol op zoodanige wgze, dat Buurman verklaart geheel over tuigd te zgn door den spreker, verder zegt hg, dat hg steeds als bestuurslid van den stokershond ijverig werkzaam is geweest, maar steeds nul op 't request heeft gekregen, daarom spoort hg allo stokers aan gezamen lijk tot den bond voor Minder Marinepersoneel toe te treden, om daar hun aller belangen te behartigen. (Applaus). Hierna sluit de voorzitter do vergadering na geconstateerd te hebben, dat deze bijeen komst op succes kan bogen. Bij den uitgang werd een collecte gehouden voor de Zweedsche stakers. Raad van Tucht. Dc Raad van Tucht voor do Koopvaardij deed gisteravond uitspraak in zake de ramp in de machinekamer van de ,Zaanstroom' waarbij de 2e machinist J. A. Traanberg en de stoker H. de Kort om bet loven kwamen. I'e Raad wijdde twee zittingen aan dc behan deling dezer zaak, nl. op 3 en 8 September Met de deskundigen is de Raad van oordeel, dat het ongeval niet is veroorzaakt door eenig gebrek aan machine en ketel, maar zeer waar schijnlijk door te lagen waterstand in don ketel. Alsdan is het gebeurde geredelijk te verklaren. Immers niet meer door het water afgekoeld, is de topplaat van de stuurboord- vlamkast gloeiend geworden en tengevolge van den druk, door den stoom uitgeoefend ingedrukt. Waarom alleen de topplaat gloeiend en ingedrukt is geworden, kan niet volledig worden opgehelderd. Hoe het watergebrek in den ketel, niettegenstaande allo voorzorgen, is ontstaan, valt niet te beslissen. De beide personen, in de machinekamer aanwezig, die daaromtrent opheldering zouden kunnen ver schaffen, zijn als slachtoflers van het ongeluk overleden. Alleen dit staat vast, dat het on geluk niet is te wijten aan gezagvoerder en bemanning. Derhalve sprak de Raad als zijn oordeel uit, dat het ongeluk, op 15 Augustus op de iZaanstroom" voorgevallen, niet is veroorzaakt door schuld of nulatigheid van gezagvoerder en thans nog levende beman ning van dat stoomschip en hen deswege dus geen blaam kan treffen. Onder een locomotief. Te Zaandam is Dinsdagmorgen de 73-jarigo weduwe Dolleman, terwijl zij van een bezoek aan haar schoonzoou terugkeerde, bij het passeeren van den overweg der H. S. M. bij het Ventje door oen losse locomotief over reden en aan de gevolgen overleden. Terwijl zij uitweek voor een goederentrein, die aan hot rangceren was, zag zij niet dat van de andere zijde een locomotief aankwam. Tramongeluk. Hedenmorgen to 9 uur is op de paarden tram, die van Zeist naar Driebergen rijdt, door den stoomtram, komende van Drieber gen, in volle vaart ingereden. Van het paard werden de 4 pooten afge reden, de conducteur en koetsier werden licht gekwetst, terwijl twee inzittende dames bewusteloos op •Eikenhof" werden binnen gedragen en waarvoor geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De Papendrechtsche zaak. Naar wij vernemen zijn door drie personen, .uw bij dc bekende Papendrechtsche zaak betrokken, drie verschillende en verschillend gemotiveerde adressen verzonden aan den Iloogen Raad met verzoek den rechter in de arrondissements-rechtbank te Dordrecht, mr. J. JE. van Rhede van der Kloot to doeu ont zetten uit zgn ambt. In een dier adressen wordt tevens gevraagd een vorvolging wegens meineed tegen dezen rechter te willen doen instellen. Al deze adressen staan in verband met de behandeling van de Pupendreehtsche strafzaak. (H.blad.) Inbraken te Rotterdam. Do Rottordamsche rochorclio dood gister nacht eon goede vangst door de aanhouding van N. M. Bakker, bijgenaamd Rnoie Klaas, J. Vermeulen, door do Rotterdamsche recht bank indertijd ontoerekenbaar verklaard, en Geers. Dit klaverblad brak gisternacht in in het manufactiirenmagaziju der grossiers J. H. Keiler Zn., Wcste Wagenstraat. Zij heb ben een braudkast opengebroken, waaruit 1 P200 gestolen zou zijn. De dorde aangehou dene werd op vrije voeten gesteld. Er is f 2100 gestolen. Eergisteravond kwam een der vrouwelijke huisgenooten van de familie P. A. Zuur, Boschje, 21, Rotterdam, tehuis .met het voor gevoel" dat er ingebroken moest zijn. I)c familie was eergisteravond afwezig. Zij ging «door haar gevoel geleid" de politie waar schuwen en vroeg om assistentie. Bg onderzoek bleken inbrekers in het pand aan het werk te zijn geweest In de suite werd een bon- heur en eenige andere kasten opengebroken ^wonden. Een kerkboek had men van hot jouden slot beroofd, terwijl men bovendien gouden en zilveren sieraden had ontvreemd. Van de daders geen spoor. Tweegevecht. De Haag8che Rechtbank veroordeelde gis teren den kolonel-eommandaiit van het 8o regiment huzaren R. II. O. baron van der Cappelen en den gep. overste van dat regi ment Romer, wegens hot deelnomen aan een tweegevecht, waarbij zij elkaar «onig licha melijk letsel hebben toegebracht, ieder tot vgf dagen gevangenisstraf. Ongeluk bij het Paleis van Justitie. Dinsdagmorgen omstreeks half elf had op het voorplein van het Paleis van Justitie te Arnhem een ernstig ongelnk plaats. Ten einde do kroonlijst van het gebouw schoon te maken, waren twee aaneengebonden lud- dt-rs tegen ééu der muren geplaatst. Juist op het punt waar de ladders waren samenge bonden stond du glazcnwasscher E. -M-, werkzaam hij de firma M. aldaar. Vermoede lijk door het achteruitglijdon van de ladder is deze juist op het punt waar M. stond, middendoor gebroken. M., dio van pl.m. 8 M. hoogte viel, kwam met achterhoofd op de blauwe stoep van het Paleis van Justitie terecht. In bewusteloozen toestand met een ernstige verwonding aan het achterhoofd werd do man opgenomen. Nadat dr. Xpn Bommel van Vloten de eerste geneeskundige hulp had verleend, werd M. per brancard naar het Gemeente-ziekenhuis vervoerd. Het ongeluk dat plaats greep tijdens de zitting der Rechtbank veroorzaakte in do zaal en op de pnblieke tribune groote ont steltenis. De moord te Koekangerveld. Het onderzoek der kleedcren van de ver dachte zoons van Bakker heeft, volgons de „Ass. Ct.", liet resultaat gehad, dat daarin geen bloed kan worden aangetoond. Cholera. Te Lopik heeft zich een tweode geval van cholera asiatica voorgedaan. Door den trein gedood. Te Antwerpen is hedenmorgen een equipage bij het passeeren van een overweg door don trein aangereden. Drie personen werden op slag gedood. Werkstaking. In Zweden staken op het oogenblik nog 50,000 werklieden in verschillende fabrieks- bedrijven. Bederf in de Fransche marine. In Fransche marine-kringen neemt het verbruik van opium toe. Vooral de officioren maken zich er schuldig aan. En dezer dagen heeft nu de minister van marine lust ge geven tot het instellen van een onderzoek naar de opiumkitten te Brcst. De rechter van instructie to Brost is bezig voorloopige 'nformatiën in to winnen tegen eenige pros tituees die daar opiumkitten bloken te houden Deze rechter van instructie heeft aan het parket van de Seino gevraagd, verscheiden Parijsche apothekers in verhoor te nemen, apothekers die zijn genoemd door de prostituees als haar leveranciers van opium. Deze apo thekers zullen vermoedelijk vervolgd worden en de vrouwen die hun klanten waren ook. Stemrecht der vrouwen. In het Lagerhuis heeft Keir Hardie zich Dinsdag warm gemaakt voor het lot van stemrecht-vrouwen in de gevangenis te Birmingham, die, naar hg vernomen had, voedsel weigerden en daarom met geweld gedwongen waren, voedsel tot zich te nemen. Keir Hardie wilde weten, wat hier van aan 18. Masterman antwoordde uit naam van de regeering, dat de vrouwen inderdaad vrg- willig honger leden en dat do bestuurders van de gevangenis daarom, met goedkeuring van den minister van binnenlandsche zaken, ten geneeskundige behandeling toepasten om te voorkomen, dat de vrouwen door ont houding van voedsel zelfmoord pleegden. Op nadere vragon deelde Masterman mede, dat de behandeling in het inpompen van vloeibaar voedsel bestond. Keir HardieKunt gg zeggen, of het voedsel door de neuBgaten of door een bniB in de keel gepompt wordt Masterman Ik denk dat do tweede manier de eenig bruikbare is. Keir Hardie zei, dat het een schande was, maar hij liet in liet midden, of de regeering dan beter gedaan zou hebben, de vrouwen kalm weg te laten vorhongeron. Luchtschepen in oorlogstijd. De vreeselijke ramp van de ,République" heeft weder eens de aandacht gevestigd op de waarde van het bestuurbaar luchtschip. Men wil de luchtschepen aanwenden als ver kenners voor do legers. De Duitschers re kenen, dat één luchtschip even veel waar nemingen doet als een goheele cavalerie divisie, terwijl bovendien door het werpen van bommen geduchte schade kan worden aangebracht. In Duitschland en Engeland bouwt meu reeds kanonnen om de ballons te kunnen treffen. Proeven met kleine ballons deden zien, dat een luchtschip eerst veilig is, wanneer het eon hoogte van 3000 M. zou hebben bereikt. Doch zelfs Zeppelin kan niet hoogcr stggon dan 8 0 M. Hoe nood lottig een schot kan worden toonde het losgeraukto stuk schroef van de •République". Ook hier valt nog veel te verbeteren. Zooals de schepen hun waterdichte schotten hebben zal men de ballons moeten verdeden in 12 of 20 afzonderlijke gedeelten. De Zeppelin ballon hoewel log en zwaar is met zijn giis- zakken, in dit opzicht reeds veel veiliger dan die van het Fransche systeem. Kijkjes uit mijn venster. Helder's Harmonie-kapel. «Afschuwelijk, meneertje! Afschuwelijk.. Wat zegt n? De uitvoering?' Ho, hol Neen. Maar zie eons, welk een treurig, armoedig schouwspel bg gebrek aan een behoorlijke muziektent hier ter plaatse, op 'n gehuurde zolderschuit, in 't kanaal. Schande voor do gemeente, waar zoovele ernstige menschen de toonkunst dienen. Bah! Je schaamt je voor znlke primitieve omstandigheden Misselijk vertoon in 't openbaar, waarover ik me voor de zooveelste maal eens boos maak." Zóó redeneorde Woensdagavond een toe hoorder tgdens het concert van Helder's Harmoniekapel", iemand, die met gerekte hals bij den waterkunt stond en heel pianis simo do Polka voor picollo van G. Roukamp had mce-gefloten. Geen vleiende opmerking van zoo'n één ling, simpel manneke te midden van anderen die het hoorden envolkomen met hem instemden. Of-ie gelijk had Hot moet nu m'uar eens gezegd worden, te lang al heb ik mijn toorn en verontwaar diging verbeten, ik verdraag het heusch geen minuut meerl Waar bljjft in 's hemelsnaam ons goed hu meur, wanneer wij, Helderschen, honderden in getal, een oogenblikje nagaan op welke wijze oen plaatselijke muziekvereeniging hior in de open lucht moot concerteeren Foei! Dat gescharrel maakt toch een el- lendigen indruk. Ofschoon niet zoo onpractisch, op een klein drijvend eiland, vrjj van hinderlijk ge drang en onmiddellgk rumoer, beter dan ergens in de hoogte, op een vlug-in-elkander getimmerde gemeen-houten tribune, het Ï3 toch niet je ware. Goed beschouwd, ge dwongen behelpen met bekrompen, achter lijke middelen. Sukkelen als bnrgers uit- den-t|jd. Parbleu zullen we nog maar een poosje voortgaan? We missen inderdaad eeu flinke, degelijke muziektent, ergens in geschikte omgeving, vast punt waar liet algemeen publiek bijeen komt om te luisteren naar door gemeente- subsidie verplichte of vrije uitvoeringen van welko vereeniging ook. En toch ontbreekt het ons niet aan een daarvoor uitmuntend gelegen terrein. Aan het einde der Spoor- laan, tegenover Koningdwarsstraat, daar waar tengere, slecht groeiende boompjes op houden. Prachtig punt. Die uiterste beplan ting er uit. Dan schuin tegen het hek van de H. S. M. geplaatst, met front naar hot Stationsplein, 'n Model als aan Hoofdgracht zich daarvoor oitstekend leenen. Na afloop van de tien mooie, goed ver tolkte nummers even aan 't «visschen* ge weest, naar aanleiding van een gerucht, als zou «Helder's Ilarmoniekapel" grootscho plannen hebben gemaakt om in den toekomst eens anders voor den dag te komen. 't Is waar, de directeur, het beBtuur, do leden, ze zijn gaan inzien dat het verschij nen met allerlei hoofddeksels moet ophouden, 'n Lichte ruitjes-pet uaast een zwart deuk- hoedjo'n stijve fantasie bij een luchtig kalkwit strootje met somber rouwlint er om heen Weg er meel Ze begrgpen onder ling, dat er iets hapert wat wel eeus oor zaak is van oppervlakkige geringschatting. En daarom heeft de kapel een begin gemaakt om in 't vervolg te doen uitkomen, dat zij haar aanzien wil verhoogen. Heden, Vr ij dagavond, liggen d e nieuwe uniformpetten in de étalage van den hoor Troost, bekend magaz|jn en fabriek in de Spoorstraat We raden onze lozers aan om ze eens te gaan bezichtigen. Er volgt echter meer. Dat wil zeggen, men hoopt later nog wat tc kunnen doen in het belang der vereeniging. Een banier moet komen, een vaandel, waarop dan eenmaal reeds behaalde lauweren zullen prijken. Maar voor de aanschaffing daarvan is natuur lijk gold noodig en om nu over een vol doende som te kunnen beschikken is het wenBchel|jk dat de burgerg van Helder een handje helpt. Toestemming is gevraagd en verkregen om de volgende week oen zakje on een lijst langs de huizen te presentecron. Men wordt hierdoor in de gelegenheid ge steld om naar vermogen iets te offoren of om te teekonon voor één of meer kaarten, die toegang geven tot het populair concert, dat in October zal plaats hebben en waarvan de datum per advertentie in dit blad nader zal worden bekend gemaakt. De heer Polak heeft voor dit doel z|jn zaal kosteloos disponibel gesteld, en we ver- trouwon dat 25 cents niemand zal weerhou den om aldus het goede voornemen van «Helder's Harmoniekapel" te steunen. Voor een zoo laag mogelijk gestelden entréeprijs profiteert men ongetwijfeld van een avond vol kunstgenot, varieerend programma dat we hier ten slotte vermelden. Door de kapel: 1. Helder's Harmonie- marsch, G. H. v. d. Bogaerde; 2. Zigeuner- weisse, P. Pietorschz 3. Heimwhe, melodie, A. Jungman4. Venns Bteig hier Nieder, walzer, P. Linke; 5. Le Excil de la Reine, fantasie, M. Morqne; 6. La Charmeusse, I. Lusson. Ter afwissoling: Fantasie pour Clarinet, •J. Bellini, een zeer schoone solo, voor to drugon door den heer J. den Exter; Elegie van Resini, solo voor viool, door den heer M. Luca; Zielosmart, A. Spoel; Aan Dora, B. Zwoers; Kunststukje, Kath. v. Hennes, eon drietal Hollandsche liederen voor tenor, door den heer G. H. J. v. d. Bogaerde. Texel, 30 Sept. De afdeeling «Texel" van het Witte Kruis hoeft tot afgevaardigde voor de algomeene vergadering gokozen de heer L. J. Kikkert en tot plaatsvervanger de heer R. S. Kuperus. Aan het beBtuur der afdeeling is opge dragen handelend op to treden hij dc ver krijging van terrein voor een te stichten wijk- gebouw, dat ongeveer f3000 zal kosten. Morgen kan door du visschers met het oesterskorren worden aangevangen. De vis schers verlangen er zeer naar, daar er op andero wijze, vooral voor de kleino vaar tuigen, weinig to winnen valt. Marktberichten. Schagen, 80 Sept. Aangevoerd 10 paarden f 80 a 180, veulens fu8 stieren ou ossen f 70 a 100, 10 Btieren f 80 a 170, 0 duiven f 0 a 0, 70 goldekoeien f 110 a 160, 90 vette id. f 160 a 290, 42 kalfkooien f 130 u 265, 8 vaarzen f 80 n 125, 0 hokkelingen fa 0 graskalveren f a ,80 nuchtere kalveren f 7 a 20, rammen f a schapen (overhouden) f af 100 magere schapen f 12 a 15.1120 vette id f 18 a 25,— 975 lammeren f 9.a f 15.50,0 bokken en geiten f 0 a 0, 5 magere varkens f 14 a 18, 25 vette id. per Kg. 52 a 54 ct., 80 biggen f9.— a 14.—, 100 kongnen f0.50 a 1.25, 200 kippen f 0.50 a 1.50, zwanen f 900 Kg. boter f 1.30 a 1.40, 4000 kipeieren f4.50 a 5.0 eenden dito f0.— a per 100, 12 veulens f80 a fliO, Eenden f0.- a f0.-. Marine en Leger. Bij liet Woensdag te 's-Gravenhage gehouden examen voor officier-machinist zijn geslaagd de hoofdmachinisten U. G. M. G. de Vries, S. N. de Boer en J. D. Smit, de laatste voorwaardelijk. Overplaatsing. Met 4 Oct.: sergt. d. mariniers J. Nonkes, van afd. mariniers A'dam naar id. W.o. en id. M. v. W"-eren, v. id. op id.; bootsman J. v. d. Oord, van gymnastiekschool naar Wachts. AMam, idem W. Schippers, van idem op Wachts. W.o. Met 4 Oct,: bootsman A. Botvliet, van Wachts. A.dain naar »Van Galen" en idern W. L. v. d. Putte, van Wachts. Wo. naar idem. Met 15 Üct: sergt-bottel. I'. Schoenmaker, Wuchts. naar »Vulkaan". Met 1 Oct: scrgt-ziekenverpl. J, M. Scheffer, van »Van Galen" naar «Schorpioen", sergt. der mariniers C. van Veen, van Wachts. W.o. naar afd. mariniers W.o. en bootsman J. v. der Ham, v\n «Wodan" naar Wachts. W.o. Uilliton, v. A'dam n. Batavia, pass. 30 Sept Point dc Galle. Kon. Wilhelmina, v. A'dam n. Batavia, vertrok 30 Sept. van Genua, lava, v. AMam n. Java, pass. 30 Sept. Bungeness. Koninklijke Hollandsche Llotd. Frisia, v. AMam n. Brazilië en Buenos Ayres, ver trok 30 Sept van Dover. Rotterdamhchk Llotd. Djocja, v. RMam n. Java, pass. 30 Sept Perim. Kediri v. Batavia n. RMam, vertrok 30 Sept. van Suea Malaug v. RMam n. Batavia, f 29 Sept. Malta. Visgcherijberichten. Nieuwediep, 29 Sept Aangebracht door 20 bor ders te zamen met 40 stnks groote tong f 1, per stuk, UK) middelmatige tong 65 cent per stuk, 100 kleine tong 20 cent per stuk, 10 mand kleine schol f 4,a f 5,per tnund, 16 mand schar f 1,af 1,25 per mand. 30 Sept. 20 korders te zamen mot 50 stuks groote tong f 1,— per stuk, 150 middelmatige tong 60 a 70 cent per stuk, 200 kleino tong 20 cent per stuk, 1 tarbot voor f9,50, 1 tot 2 mand kleine schol f 3,— a f 4,— per mand, 1 tot 2 mand schar f 1,50 a f 1,75 per mand. Bargelijke Stand gemeente Helder, Van 28 tot 30 September. ONDERTROUWD: N. Bouchier en U. Weijens. I'. Boer en W. Pronk. J. F. Boenderinaker en J. Kooger. W. Aland en O. Nicolaï. E. Dunk en A. Vader. P. J. Vlug en A. v. d. Boom. GETROUWD: L. Simons en J. Blaauboer. C. A. Minneboo en R. W. E. Uaanstra K. Goudswaardt en C. J. Bakker. J. T. Gielesen en F. II H. Hold- grewe. BEVALLENT. Engel geb. Snieder, d. G. van Wilsein geb. Gauw, d. N. Lohensteijn geb. Schenk, A. Baljé geb. de Boer, t. J. Lap gel». Krüger, d. OVERLEDEN: G. Zwaan, 23 j. F. Franken, 10 m. A. Snel wed. P. Visser. 70 j. J. Vink geb Wessel, 72 j. Advertentiën. GeborenTheodora flgnes Hlllegonda, dochter van Th. MINNEBOO en C. R. MINNEBOO-Van Gunst. Helder, 26 September 1909. Ondertrouwd Nicolaas Bouchier en Ursula Weijens. Helder, 29 September 1909. Huwelijksvoltrekking 13 Oct. a.s. Heden overleed tot mijne diepe droefheid, mijn innig geliefde echt- genoote Catharina Johanna Wessel, in den ouderdom van ruim 72 jaar. Haar diepbedroefde echtgenoot J. VINK. Helder, 29 September 1909. Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze geliefde moeder, be huwd- en grootmoeder Catharina Johanna Wessel, in den ouderdom van ruim 72 jaar. Haar bedroefde kinderen en kleinkind, J. VINK. E. VINK-Mos. J. C. VINK. Helder, 29 September 1909. -JMUJOt rJli»lti0—HWWWWWI»— Heden overleed na een langdurig en smartelijk lijden, onze geliefde zuster en behuwdzuster Mej. Aafje Snel, Wed. van den heer PIETER VISSER, in den ouderdom van bijna 71 jaar. Helder, 29 September 1909. W. SNEL. A. SNEL Ebkelbns. A. v. d. STAAIJ. E. v. d. STAAIJ-Snel. Heden ontsliep na een kortston dig lijden, ons innig geliefd zoontje Jan Frederik, in den jeugdigen leeftijd van bijna 11 maanden. Diep betreurd door zijn innig geliefde ouders. Helder, 29 September 1909. J. F. FRANKEN geb. S. Kooijman. Voor de vele blijken van deelname, ontvangen bij het overlijden van onzen dierbaren echtgenoot, vader, behuwd- en grootvader, betuigen wij onzen hartelijken dank. Helder, 30 September 1909. Wed. J. G. BOCK-Oetelmans en Familie. Stoomvaartberichten. Stoom vaaiit-Maatschappij-Nedkrland. Aintxin. v. AMam n. Batavia, arriv. 29 Sept. tc l'ort-Said. K. Willem lil, arriv. 30 Sept. v. Batavia te AMain. Oranje, v. Batavia n. AMam, vertrok 29 Sept van Port-Said. Evangelisatie-lokaal in de Palmstraat. D.V. ZONDAG 3 OTOBER, voorm. 10 uur en '8 avond 6'/s uur, Ds. T. DOEVENDANS, Herv. Predikant te Amsterdam. Verpachting Grasgewas. De ondergeteekende verzoekt hun, die genegen zijn, tot 31 December a.s. het Grasgewas te pachten van de z.g donkere duintjes, daarvoor vóór 6 October a.s. aanbiedingen bij hem in te zenden. De Directeur der Waterleiding, A. J. LAFEBER.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1