Voor onze lezeressen Nieuwsberichten. Marktberichten. Stoomv&artberichten. Advertentiën. op ZONDAG 17 OCTOBER ai, Tweede Blad. is HET NIEUWE MODEBLAD van groote waarde. Het verschijnt tweemalen per maand en geeft in woord en beeld een overzicht van wat op het gebied der mode belang rijks voorvalt, zoo van toiletten als van kindercostumes, van onderkleeding als van handwerken. Het biedt een rubriek „Wetenswaar digheden" veelal rijk geillusteerd, een schat van voorbeelden en in elk num mer een uitvoerig knippatronblad waarop tal van modellen door kundige handen bewerkt, zijn voorgesteld. Een keur van handwerken op elk ge bied, de meest mogelijke verscheidenheid van toiletten, zoo kostbare als meer eenvoudige. Meerdere malen zal eene Mode-af beelding op de voorpagina artistiek in kleuren zijn uitgevoerd. £*Het blad kost slechts 55 ets., franco per post 65 ets. per drie maanden. 1 October is 't 4e kwartaal ingetreden. Men abonneert zich bij de uitgevers van deze courant. HELDER, 15 October. Heden herdenkt de heer J. H. Hacke- nitz den dag, dat hy 25 jaar by de H. IJ. S. M. werkzaam is. Op 17-jarigen leeftyd kwam hy te Rotter dam aan de Maatschappij. In 1884 werd hij benoemd tot stationchef to Barneveld en was by zoodanig achtereenvolgens werkzaam te Hugowaard, Bentheim, Wormerveer en Helder. De jubelaris werd hedenmorgen 10 nur door de HH. B. Vis Dieperink en J. v. d. Hulst, met gezin afgehaald en in zyn ver sierd kantoor met vlaggen, groen enz. geleid. Hier werd hy door den heer B. Vis Diepe rink op hartelijke wyze toegesproken, die in hoofdzaak hierop neer kwam, dat hot per soneel dien dag niet onopgemerkt voorbij wenschte te laten gaan, eerstens uit achting en sympathie voor den jubilaris en tweedens voor de goede verstandhouding op het station onderling, waarvan hij het hoofd uitmaakt. Uit naam van de ambtenaren en beambten werd hem vervolgens eon huldeblijk aan geboden. De jubilaris was zeer gevoelig voor die bewyzen van belangstelling. De heer Hackenitz, steeds bereid tot het geven van hulp en raad, heelt daardoor by het publiek en by den handel, ook doorzijn altyd welwillend optreden zich alhier vele vrienden verworven. Hel zal hem verder zonder twyfel heden niet aan verdere bewyzen van sympathie ontbreken. Fort op de Harssens. Door den Kapitein eerstaanwezend-inge- nieur der Genie te Helder werd heden aan besteed: >bet doen van verbeteringen van ondergeschikt belang aan het fort op de Harssens". Ingeschreven werd door de heerenA. Krijnen, voor f20100.J. J Schoefelen- berger f19900.J. Spruit f19700.Th. v. d. Sterr f 19700.—H. Riemers f 19500. W.de Jong f19100.D. de Vries f18980.— H. Wyker f 18480.—. Met ingang van 16 dezer is tydelyk, tot wederopzegging, benoemd tot geëmplo yeerde by den Rijksquarantaine- en ontsmet- tingsdienst, D. Belmer, geponsionneerd stoker- majoor der Koninklijke Nederlandsche marine. By de gehouden inschrijving der Coöp. Landbouw Vereen, te Venhuizen van Super fosfaat, Kalk, Pateutkali, Kainiet, en Tho masfosfaat, is do levering in zyn geheel opgedragen aan de laagste inschrijfster do firma C. R. Keijser Co., te Texel. De visscherij inspectie. De minister van landbouw vraagt by Bup- pletoire begrooting geld voor de salarissen der nieuwe visschory-inspectio. De hoofdin specteur krijgt f 4000 met uitzicht op verdere verhoogiug, f 1500 voor reis- en bureaukosten en nog f 1000 meer als hy ook ekonomische rapporten moet leveren de te benoemen per soon krijgt daarenboven direct f 500 toelage. Da staking te IJmuiden. Onder leiding van den heer Creutzberg bad gisteravond eene conferentie plaats tus- •chen een achttal stakers en het meerendeel der reeders. Vooraf was afgesproken dat de zeelieden alleen hunne grieven zouden toe lichten en noch van de zyde der reeders, noch van die der zeelieden eenig voorstel zoude worden gedaan. Na afloop dezer conferentie vergaderden de reeders alleen. De vergadering der reeders, gisteravond gehouden, had, het volgende verloop De heer Creutzberg zal als afgevaardigde der reeders hedenochtend negen uur de voor stellen der reeders ter kennis brengen van do acht afgevaardigden der zeelieden, die op hun beurt deze voorstellen aan het oordeel der stakers, die hedenochtend opnieuw ver gaderen, zullen onderwerpen. Ramp bij Katwijk. Zes menschen gedood. Men seinde ons gisterenavond van den Hoek van Holland De sleepboot van den torpedodienst heeft bior liet bericht aangebracht, dat heden naby Katwijk de barkas, dienstig by bet opruimen van wrakken, in de lucht is gevlogen, waarby een luitenant en 5 manschappen het leven lieten. Nader werd gemeld: Hedenmiddag om half één uur zyn de lui tenant Oostrijck, sergeant-majoor Freugdehil, sergeant-schipper Smits, sergeant Stigter, milicien Visser en do torpedist Van der Leupen, allen thuisbehoorende aan den Hoek van Holland, terwyl zy bezig waron het wrak van de Caledonia by Katwyk op te ruimen, door het ontydig springen van een hoeveelheid pikrine-zuur gedood. Hetlyk van den torpedist Van der Leupen alleen is teruggevonden en getransporteerd naar den Hoek van Holland. Een nader bericht nit Leiden meldt Katwyksche schelpenvisscliers melden, dat zij kort voor het ongeluk nog met de be manning der barkas hebben gesproken. Deze zou door middel van dynamiet het wrak van de Caledonia", die op de hoogte van Wasse naar veertien jaar geleden is gestrand en vissehers veel last veroorzaakt, opruimen. De bemanning legde de toestellen aan en bracht het dynamiet onder het water. Daarop volgde een geweldige ontploffinghet water vloog als een vloedgolf omhoog en toen werd alles stil. Stukken van de lichamen der om gekomen zyn reeds gevonden. Wegens de invallende duisternis kon niets verder worden waargenomen. Een bericht van hedenmiddag meldt, dat de ware toedracht van het ongeluk wel nim mer bekend zal worden, aangezien alle op varenden zijn omgekomen. De geredde kor poraal Van Dyk bevond zich niet aan boord, doch in een andere vlet, met nog 2 torpe- disten bemand. Waarschynlyk is hij door de schrik buiten boord gesprongen. De barkas ligt grootendeels vernield op het wrak van de .Caledonia". Het lyk van den sergeant-majoor Vreug- denhil is hedenmorgen met gebroken arm en been aangebracht. Zyn horloge Btond op half twee. De verongelukte officier, de eerste luitenant der artillerie J. Oostryck, behoort tot het korps torpedisten. Hy werd 1 Augustus 1901 aangesteld tot 2e luitenant en vier jaar later tot le luitenant bevorderd. Hij was gehuwd en laat 2 kinderen na. De barkas was verder bemand met sergeant- majoor Vreugdenhil, uit Brielle, nalatende vrouw en twee kinderen, sergeant-schipper Smit, uit Brielle, nalatende vrouw en drie kinderen, milicien Visser uit Scheveningon, sergeant Stigter uit Helder en den stoker Luypen uit Rotterdam. De korporaal Van Dyk is uit do boot gesprongen of geslagen en gered. Hy zal de ware toedracht van de zaak kunnen mededeelen. Op het oogenblik is dit by ons nog niet bekend. Sergeant Stigter was als duiker werkzaam en voor dit doel ongeveer 14 dagen geleden van hier ontboden. Vermoedelyk had hij zyn duikerpak nog aan. Het wrak van de «Caledonia" zit dicht onder den wal. Het pikriue-zuur, dat by het opruimen van wrakken wordt gebruikt, is een scheikundige stof, welke in het leger voor ontploffingen aan gewend wordt. Hier te lande wordt geen pikrine- zuur gemaakt. Gewoonlyk geschiedt de aan- ongeporsten toestand in vaten per spoor uit Duitschlaud. In de artillerie-inrich tingen aan de Hembrug wordt het pikrine- zuur dan geperst, als gewoon spring-raiddel voor brisant-granaten aangewend, terwijl het oorlogstijd ook tot het vernielen van bruggen enz. dienst moet doen. Hoewel opruiming van wrakken ook wel door middel van dynamiet plaats heeft, blijkt dat het detachement torpedisten pikrine-zuur als ontploffingsmateriaal aan boord had. En waar een enkele lading soms 25 K.G. bedraagt, zal de medegevoerde hoeveelheid allicht meer dan 100 K.G. bedragen hebben. Eenigen tijd geleden hebben wij in ons blad een beschrijving gegeven van de werkzaam heden, die door den torpedodienst van de landmacht alhier by het opruimen van wrak ken in de nabyheid van onze kust moeten plaats hebben. Daarin heeft men kunnen lezen, dat dit werk altyd met de grootst mogelyke voorzichtigheid wordt verricht. Het feit, dat hierbij nimmer ongelukken van dien aard hebben plaats gehad, bewijst dit trouwens. .Kyker" schrijft in de Telegraaf Hoe men aan crediet komt Waarin do lezer een duidelijk inzioht bekomt In de beteekenlt van het sohoone woord .Confldentia". Daar was ereis 'n man, niet heel jong meer en óók niet heel energiek, die geld noodig had in zijn zaken. Daar niets op de wereld (hóórt dat, lezers zoo goed helpt als ad- verteeren, plaatste hij 'n annonce, waarin commanditair vennoot met het noodige kapitaal werd gevraagd. Op deze advertentie verscheen een brief, waarvan reeds het blanw-gedrukte hoofd don man imponeerde. De brief was met 'n type-writer-letter ge drukt, zag er onberispelijk uit en had den volgenden inhoud Voorschotbank Confldentia", A'dam. Voorschotten, Hypotheken, Assuran tiën, Adviezen in financieele moei lijkheden. WelEd. Heer, Naar aanleiding uwer annonce kobben wy de oer, u mode te deelen, dat wij u eventueel van dienst kunnen zyn, en noo- digen u derhalve beleefd uit, onB te bezoe ken, teneinde de zaak «in exteuso" mon deling met u to bespreken. Eenig bericht, wanneer wy u mogen ver wachten, zal ons aangenaam zijn. Schriftelijke inlichtingen staan desge- wenscht eveneens ten dienste. Hoogachtend, Voorschotbank «Confidentia", Onze vriend toog vol vertrouwen naar Confldentia", waar hy door den heer Hein- rich (papa; öf Heinrich Hubert (zoon) Schutz werd ontvangen. Het was 'n allerbeminne lijkst bezoek, waarby de visite ervoer, dat crediet-krygon do eenvoudigste zaak ter wereld was. Men hoefde daarvoor slechts 'n wissel te accepteeren, zonder dat er nog 'n trekker op stond, en bekwam in rail een door 'n anderen «cliënt geteekend accept, dat men dan dadelyk kon disconteeren. Na tuurlijk bekwam de voorschotbank daarvoor 'n «bescheiden percentage" Maar bovendien moest er nog 'n contract door den «cliënt" worden geteekend, waarin deze, op boete van f 200, beloofde ,over dit credietsysteem" met geen der betrokken per sonen te confereeren, te correspondeeren Men begrypt, koe aldus het slachtoffer niet alleen word gekneveld, maar óók een prop in den mond kreeg. Toen hy dan ook van den heer N uit A van wien hij een accept in ruil voor het zijne had bekomeD, dat hy ook verdisconteerd had, maar steeds niets vernam, werd hy ongerust. Herhaalde lijk aanmanen om tegenwaarde te bekomen, gaf niets, daar de voorschotbank Conflden tiaeenvoudig goen antwoord gaf. Toen, ten einde raad, schreef de man naar den heer N waarop deze hem naar de «voorschot bank" verwees. Toen wisten de heeren Schntz, natuurlijk, dat hun .cliënt" zijn plicht van zwijgen had geschonden, en vielen hem om de f200 boete op het lyf. Zelfs liet men die boete oploopcn tot f800, terzake van vier briefjes, die het slachtoffer in zyn angst was gaan Bchryven. «Daarop werd hy voor dit bedrag gedagvaard,en Woensdag werd daarover door mr. Fr. A. Kokosky gepleit, die in een fel betoog, waaruit heftige verontwaardiging sprak, deze «smerige, gemeene wisselruiterij" aan de kaak stelde, en vooral wees op het belang, dat het publiek had by het ruchtbaar worden dezer practyken. Wie in dezen hel- schen put valt, zinkt ten diepste en ïb red deloos verloren De raadsman van de «voorschotbank", mr. G. Tabak, verklaarde, .dat hjj niets van de toedracht der feiten konde" én daarom acht dagen uitstel vroeg Merkwaardig is in dit verband de volgende missive, die mr. Kokosky produceerde en dio als volgt luidt Crediet-inrichting en Voorschotbank «voor alle standen onder gemakkelijke voorwaarden". H. Schutz, Da Costa8traat 29, Amster dam, 29 Sept. 1909. M. H., Uit uw schrijven, d.d. 27 er., en een in- tasschen van den heer N te A ont vangen missive, constateerden wy, dat u zich wederom aan twee overtredingen van de u bekende bepaling in het door u getee- kende stuk, d.d. 27 Mei 1909, hebt schuldig gemaakt en beboeten wij u derhalve hier mede met f200.voor elk geval, is totaal f 400.in lettersvierhonderd gul- d e n". In het boven door ons aangehaalde Bchryven geeft u zelf toe, aan den heer N A getelegrafeerd en geschreven te hebben, op 27 er. Tevens competeert ons nog f 400.boete inzake overtredingen contract in de gevallen N en P (vide ons Bchryven d.d. 2 Ang. 1909). Wy hebben dus totaal van u eene boete van f 800.(achthonderd gulden) te vragen, en verzoeken u beleefd, echter dringend, te zorgen, dat dit bedrag binnen 2 maal 24 uur ten kantore van onzen rechtskundigen raadsman, mr. G. Tabak, advocaat-procureur, alhier, Prin sengracht 838, door u is voldaan, daar anders tot vervolging onmiddellyk wordt overgegaan. Wy zullen er tevens voor zor gen, dat de actie tegen u, respt. uwe fail- lissements-aanvrage i/z het door u onbe taalde en geprotesteerde accept-Neven eens door mr. Tabak voornoemd zal worden behandeld. Uw voorbeeldloos brusk en onbeschaamd optreden, alhoewel u in gebreke bleef aan uw plichten to voldoen, ontslaat ons van alle verdere consideratie tegenover u. Wy znllen u knakken en u in geen op zicht sparen, want door uw toedoen verlie zen wy den lieer N als cliënt, een van onze besten. Achtend, Voorschotbank «Confldentia". H. Schutz. Het pnbliek moge met bet bovenstaande zyn voordeel doen. Dat zulken .beschermers" dor hulpbehoevenden do bevoegde voorlich ting niet ontbreekt, is voorzeker te betreuren. Bestaat er niet zooiets als Toezicht op de Balie Kijker. Een sluwe zakkenroller. Toen Zaterdagmiddag een juwelier in de City van Londen zijn winkel had gesloten, stak hij zijn sleutels in den zak van zyn overjas. Dat was een zakkenroller op straat niet ontgaan en voor de winkelier thuis kwam, was hij zyn sleutels kwijt. Hy merk te 't niet voor hy Maandagochtend in zijn winkel, die door een bediende was geopend, de kostbaarste sieraden uit de brandkast wilde halen. Ook de tweede sleutel, voor het openen noodig cn in den winkel gelaten, was ver dwenen. Toen de brandkast geopend was bleek er voor een f 36,000 aan kleinoodiën uit gestolen te zyn. Uit den winkel hadden de dieven verder niets weggenomen. Do toe dracht van de zaak was gemakkelijk te raden. Een ongeluk. De twee jonge vrouwen, die bij een kapper in Piccadilly (Londen) brandwonden opliepen, toou zy zich Maandagavond het haar lieten wasschen, zyn in het gasthuis aan hare kwetsuren bezweken. Betoogingen te Parijs. Parys, 13 October. Het bericht van de terechtstelling van Ferrer heeft aanleiding gegeven tot heftige betoogingon tegen Spanje, op den boulevard Courcelles, waar zich het gebouw van de ambassade bevindt. De toe gangen werden echter door politie en burger^ wacht bewaakt. In den loop van den avond werden door de politie en de municipale garde te paard een aantal charges gemaakt tegen do be- toogers, die bet cordon trachtten te ver breken. Er werd herhaaldelijk geschoten op den heer Lópine, prefoct van politie, dio door oen kogel in het gezicht werd getroffen, een agent van do rywiel-brigade, die zich in de nabyheid van den prefect bevond, werd gedood door eon kogol, welke hem in de borst trof en later werden nog een aan tal andere agenten en soldaten van de municipale garde gewond. Een luitenant van de garde kreeg een kogel door het hoofd, men gelooft, dat hy reeds overleden is. Parys, 13 October. Op een oogenblik nam de betooging het karakter aan van een werkelijk oproer. Lópine verklaarde aan den president van den ministerraad, dat de baldadigheden in den omtrek van de Spaan- sche ambassade het werk waren van een bende van ongeveer 300 personen, echte apachen, die lantaarns omverwierpen, boomen vernielden, autobussen in brand staken en poogden den toegang van bet filiaal van de Escompto-kas binnen te dringen. Tien char ges waren noodig door de politie om meester te worden van het terreineen vijftigtal personen werd gearresteerd. Aan de zyde der politie werd een agent gedood, 7 gewond. Lópine kreeg een lichte brandwonde by zyn rechteroog door de vlam van een pistool schot. Londen, 14 October. De heele Engelsche pers schrijft over Ferrer. De radicale Lon- densche bladen spreken hun afgryzen uit over de terechtstelling, die de «Daily News" een moord noemt, gevolgd op een geding, dat een gruwelijk paskwil was. Het hoofd artikel van dit blad eindigt aldus Ferrer's dood is een vernedering voor Spanje. Do Spanjaarden zullen niet vergeten wat Ferrer heelt nagestreefd en hoe hij ervoor stierf, niet vergeefs voorwaar, want is |hct bloed van martelaren ook een vruchtbaar zaad voor dén godsdienst gebleken, het is het ook voor vrijheid en recht. De unionistische pers neemt meerendeels een ander staodpant in. De .Morning Post" zegt, dat het buitenland onvoldoende do om standigheden van Ferrer's proces kent en er dus niet onpartijdig over kan oordeelen. In 't algemeen vindt 't blad een oordeel over de binnenlandBche zaken van een ander land bedenkelijk. Berlijn, 14 October. Do liberale bladen van allo schakeering veroordeelen in bittere woor den de terechtstelling van Ferrer. De conservatieve pers zegt geen oordeel of verdedigt de Spaanscbe regeering. De Deut sche «Tageszeitung" spreekt van den anarchis- tischen misdadiger Ferrer. Christoffel Columbus. Dinsdag, 12 October, was de herdenkingsdag van Columbus' landing in 1492 op Guanahani, een van de West-Indische eilanden. De herdenking dus van de ontdekking van Amerika Maar daar is al zóóveel over geschreven in den loop der eeuwen, dat wy waarlyk geen kans zien, er een nieuw licht over te laten Bchynen. Zoo is het met dankbaarheid, dat wy een toevallig voor ons liggend boek opslaan, om daaruit aan te balen een zeer oorspronke- lijkeu en in zijn soort weer geheel frisschen kijk op Columbus en zyn ontdekking. Wij bedoelen de zoo juist verschonen Mémoires van Professor Kokudorus, den echte, marktredenaar by den wil der Amster- damsche Maandaghouders van hot Amstelveld I Men gelieve, met den bij het onderwerp passenden ernst, aan te hooren hoe Prof. Kokadoras deze wereldgebebeurtenis aan zijn aandachtige toehoorders pleegt to verklaren Heb je wel ereis van die Columbus iets gehoord Dio man wou met alle mogelijke gewold Amerika ontdekken. Overal heeft-ie gezocht. Eerst by den koning van Spanje. «Zeg, Alfons, is hier Amerika heeft-ie hem ge vraagd. Ben je gek, Stoffel, hier is alles dood arm, hier is Arremika mot jo maar naar de andere wereld gaan, je kunt hierdebool niet gek maken met je dollenland." Toen ging baas Clomb naar den keizer van Duitsobland, maar die won ook geen patent geven op zyn nieuwe uitvinding .Amerika." Hij was bang, dat-ie dan ook «Mac" voor zyn naam zou krijgen, want door dio uitvin ding van Columbus beeft ieder «Makkes" op zyu naam gekregen. Tsaar Nicolaas heeft dien idioot van een Klomp ook de deur uitgesmeten die wou niet graag, dat de menschen in de wolken zouden wonen. Zoolang hij nog Siberië had, kon hy Amerika wel missen. Zoo heeft die arme duivel overal pech ge had, en toen heeft-ie maar in godsnaam in plaats van Amerika eieren uitgevonden. Maar, daar opeens, potdorie, dat-ie daar niet eerder aan gedacht had I door die eieren heeft-ie ineens Amerika uitgevonden. Nauwelijks was dio uitvinding van zyn eieren bekend, oi daar kwamen gezanten by kern van Veenhuizen en Ommeracbans. «Ge feliciteerd, Klomp, met je uitvinding, wy geven je patent wij willen de hoofdaan deelhouders zijn; deze eieren, jongejonge, snap je dan niet, die eieren brengen je ineens naar Amerika. Want, om naar Amerika te komen, heb je schepen noodig on voor sche pen natuurlijk wind. Welnu, beste Stoffel, die eieren van jou zyn windeieren." Nou, je begrypt, toen was 't zaakje gepiept. Direct werden een paar schuiten gebouwd «De goeie Hoop' en .De nieuwe Strop". De directeur van Veenhuizen zou kapitein worden. Als matrozen werden aangemonsterd alle ministers van Financiën ter wereld. De stuurlieden waren bankiers en toen al het «scheepstuig" in orde was, werden passa giers ingenomen, meest menschen, die zoo spoedig mogelyk naar de andere wereld wensebten te gaan. Zoodra was alles «binnen", of men begon te roeien met andermans riemen. Sjonge, sjonge, dat was me een tooht* Ze hebben wat gedobberd om er te komen, ze hebben wat stooten en rukken gehad. Telkens is Columbus in de mast geklom men om te luisteren of hy Amerika al hoorde aankomen. Beneden in de hutten begon zich te vervelen. De lni begonnen uit verveling een beetje te dobbelen, terwijl ze jaan 't dob beren waren. Daar werd tjeu de barracq" en ,club de bienfaisance" gespeeld. Toen volgde er op de kapiteinsbrug een «vlotbrugspelletje Net zouen ze een ander tydverdrijfje gaan beginnen, daar hooren ze plotseling een krysch boven op 't dek, van Columbus, die maar aldoor schreeuwde»'t land, 't land". «Ileb je dat nou pas", riepen do matro zen, «dat hebben wij al lang". Maar wat zal ik jullie nog langer ver tollen weet je, hoe 't met die twee schepen is afgeloopen Dat ééne schip «De goeie hoop" is nooit terecht gekomen met man en muis ver gaan het wrak word later gevonden, toen het aanspoelde aan de kust van den Amstel- veenschen weg en Leeuwarden. Dat andere schip, waarop Columbus zelf was, «De nieuwe Strop", is behoudou aan land gekomen. De passagiers gingen direct aan wal, om Amerikaanschen petroleum on spoorrails to zoeken. Nauwelyks waren ze aan het zooken, ol daar kwam iemand aan. «Zeg, vreemde snoeshaan," vroeg deze aan Stoffel, «wat mot jy hier doen?" Ik antwoordde Clomb, «ik kom hier, om Amerika uit te vinden". Zoo, zoo, dat is verdraaid mooi. Mijn naam is Edison. Ik heb ook wat uitgevonden. Hier, in dit kleine kistje, dat je daar ziet, heb ik het grootste wonder, dat ooit op de wereld bestond. Hierin heb ik by mekaar het geluid van treinen, 't gillen van zuigelingen en het schreeuwen van bankiers, die zich een kies laten trekken. Als je dat kistje opent, kun je precies hooren, hoeveel ver hooging oi de Amsterdamscbe politie vraagt, en ook kan je hierin hooren, hoe zich do vrouwen in Engeland roeren, het knikkeren van de schooljongens Alfonso en Mannel, je hoort het spartelen van dr. Kuyper in de Oude Wereldzee, het bombardement in een kruidenierswinkel in Cura<;ao door Hare Majesteits stoompont «Friesland", het venten van den groentenkoopman Wilhelm mot Boe renkool, je hoort het scheuren van den Bal kan, het kraken van de Nieuwe Beurs, en nog veel meer en dat alles, Columbus, hier in dat kleine kistjeje behoeft het slechts op to winden." «Dat is kranig, Edison, maar zou ik dan in dat kistje Amerika kunnen uitvinden «Probeer het, Columbus, asjeblieft!" Hierop ging Columbus naar Europa terug. Nuawelyks in Europa aangekomen, of de eerste loop van Columbus was naar 't Amstel veld. Hij wou na zijn vorige succes nu Ko kadoras ontdekken. Het was n.1. bekend, dat Koki de menschen van stroppen afhielp, en nit Washington had Columbus een kolossale partij zeep meege bracht, die ze daar toch niet gebruikten, om dat ze zich in Amerika alleen met zeepsop en met ,soap" waschten. Nu dan, ik heb zijn zeep gekocht, merk vuilpoets". Aldus leidt dau Kokadorus den verkoop in van zyn stukken zeep. Het is wat omslachtig, zal men zoggen, doch ons Amstelyeld is nu eenmaal vol grilligheden I gaan, maar de «pootjes" van Rossen, Span jaarden, Italianen, Japanners e.a. snoeshanen, die hier kwamen, zagen en weer gingen Kan onmogelijk.... Wys besluit: ryg se allen aan 'n lias met 't etiquet .onbegrijpe lijk", of beterstuur al die dingen naar Den Haag. Ja, naar Den Haag 1 Natuurlijk, daar kunnen se dergelijke zaakjes beter op knappen. Maar 't betrokken departement, Buitelnandsche Zaken, stuurt ze netjes terug met de vinnige opmerking: «voor dergelijke flauwe kul gaan we hier niet aan 't werk". Flauwe kulGoed. Maar uit allo oorden der wereld komt intusschen «papier sans fijn" en het Helderscho adres bl(jft heel begrijpelijk hardnekkig zwijgen. Kan echter nooit zóó langer duren. Internationaal geduld raakt op. Diplomatieke onderbande- ingen worden dan ook geopend. Met 't zenden van een of meer oorlogsschepen dreigen allerlei vorstenEn dat alles naar aan leiding van de gniepige plantsoen-omheining Nog niet lang golodon bleef 'n Hollandecho juffrouw er aan hakeneenige dagen terug werd een Duitschor hot slachtoffer en nu, jl. DinsdagavondUit de gezellig-drukko Spoorstraat tippelt 'n kort-stevig kereltje, met groot-model licht-gestreopto pet op 't hoofd, in groen tiroler buis en dito-kleurige kuit-broek. Om z'n middel draagt-ie een smallen riem met tooneel-kyker en in de hand houdt-ie een fotographielaschje Engelschman Wacht eens.... Ik fluit zachtjes achter z'n breeden rug een vlug- gedachten, wonderlijk-vlottende en zuiver- duidelyke variatie op hot ,God save the King"Onmiddellyk kjjkt-ie om en blykbaar getroffen door deze kleine attentie in 't openbaar lichtto-ie hoffelijk z'n petje en groette nog eons extra vriendelijk met een gracieus knikje. Wie hy was? Daarover liep ik jnist te mediteeren, toen de zoon van het machtige Albion nauw keurig type van Koning Eduard, die incognito 'n slippertje had gemaakt onopgemerkt met zijn pantalon al aan de prikkels vastzat nu druk bezig was om z'n rechter been weer vry te tornen. Zal ik u even helpen.... lord?".... stamelde een pakjesdragor, die haastig was komen loopen, hopende op «immer royale buien' van John Buil in nood. «What would you #H-e-l-p-e-n", hernam do onderdanige dienaar, wiens vingers onwillekeurig al moe- peuterden om de gehavende boekspyp te verlossen. No, thank you". Met 'n zichtpaar grimmig uiterlijk ging-ie verder, stellig verontwaardigd over de tegen woordige versperring, die al meer en meer een gezocht punt onveilig maakt en daarom noodzakelijk zoo spoedig mogelijk dient ver vangen te worden, opdat èn plaats genoot en èn vreemdelingen in 't vervolg zich daar ongehinderd kunnen bewegen. Uit den Omtrek. Texel, 14 October. Nu de uitkomsten met de fokkerjj van wol vee zoo weinig bevredigend zyn, gaan som mige veefokkers zich moer toeleggen op het fokken van rundvee. De aanvoer van gras kalveren was deze woek reeds van beteekenis. Voor deze graskalveron besteedde men van f85 tot f45 per stuk. Er werden van hier weer uitgevoerd 672 sohapen en 543 lam meren. Schapen goldon f 18,a f 14,50 en lammeren f7.en f8.50 per stok. Er zijn in de laatste dagen groote troepen wilde ganzen naar hier overgekomen. Uit dit feit maken weervoorpellers op, dat een vroege winter kan worden verwar-hl. Evenwel heeft de ondervinding reeds lang geleerd, dat men 't met deze voorspellingen maar niet al te nauw moet nemen. Marine en Leger. 2£Met ingang van 1 Februari 1910 ia de ingenieur der marine C. Penning, geplaatst te's-Oravenhage en toegevoegd aan den directeur van scheepsbouw, eervol ontheven van zijn tegenwoordige werkzaam heden en overgeplaatst naar 's Rijks werf te Am sterdam. De officier van gezondheid 2e klasse 8. Citroen, dienende bij liet marine-hospitaal te Willemsoord, is 18 dezer op non-activiteit gesteld, cn met tl November gsplaatst aan boord van Hr. Ms. pant- serdekscbip ïlloU&ndi. Bij Kon. Be«l. Is, met ingang van 1 November lo. bevorderd: tot schout-bij-nacht, de kapitein ter zee F. C. E. L. Koster; tot kapt. ter zee, de kapt.-luitenants ter zee I. T. van Slooten en F. Bot; tot kapL-luit. ter zee, de luiL ter zee 1ste kl. A. Merkus; tot luit ter zee le kl., de luit. ter zee 2e kl. II. J. Pek 2o. aan den kapt ter zee J. W. A. F. van Mn- ren Bentz van den Berg, inspecteur-generaal van het loodswezen, de betonning, bebakening en ver lichting, verleend de titulaire rang van scnout-bij- nacht; 3o. «le kapitein ter zee, W. C. J. Smit, eervol ontheven van de waarneming der betrekking van chef van den marinestaf en van de afdeeling De fensie aan het departement van marine; 4o. de betrekking van chef van den murinestaf en van de afdeeling Defensie aan het departement van marine opgedragen aan den benoemden schout bij-nacht F. C E. L. Koster; 5o. de benoemde kapitein ter zee IT. van Sloo ten bestendigd in dc hem opgedragen betrekking van inspecteur van liet loodswezen, de betonning, bebakening en verlichting in het 4de en 5de district, te Rotterdam. Overplaatsing. Met 11 Oct, hoofdmach. U. G. M. G. de Vries, van conserv. W.o. geplaatst bij de torpedodienst. Met 1 Nov.hoofdmach. J. J v. Wijk, van n.-a. op «Bever* en machin. L. A. A. Weeda, van «Bever* op «Kon. Emma*. Met 16 Oct.: sergt. d mariniers J. J. v. d. Vrande van afd. marin. A'dam bij de afd. W.o. Met 28 Oct.sergt. d. marin. A. Jans, van «Piot Hein* bij de afd. w.o., idem J. F. Slendebroek, van afd. marin. A'dam op «Piet Hein*, idem A. Klaas- sen, vim Waclits. W.o. bij afd. marin. W.o. en II. Berlijn, van afd. marin. A'dam op Wachts. W.o. Met 1 Nov.: sergt. d. marin. J. Nonkes, van afd. marin. W.o. op «Bellona". Met 26 Oct.: bootsman W. Wormboudt, van «Neptunus* op «Atjeh*. Met 16 Oct.: stoker-mnj. J. Dunk, van «Kon. Emma* op Hadda*. Met '20 Nov.: hootdm. II. Steensmn, van „Heems- kerek* op «Holland*, id. H. 0. Besanson, van Dir. W.o. op id,: machinist W. J. Mantz, van n.-a. op id., id. H. L. E. v. Gelder, van id. op id., id. J. v. d. Brugge, vim id. op id., id. D. W. Kwak, van id. op id., idein P. M. J. Pover, van «Van Speijk* op id., id. W. C. Eikendal, van id. op id.; adj.-inach. J Verduiin, van »R. Claeszen* op id., id, G. Don ker, v. «Van Speijk* op id., id. J. D. Bruinier, van id. op id., id. P. Tapperwijn, van «Evertsen* op id., id. L. C. Kooien, van id. op id., id P. A.Tare- zaar, van id. op idem. Met 1 Nov. van non-actief op «Hertog Hendrik* hoofdmach. A. J. Dijker, id. W. C. I.inschoten en de machinisten A. H. Voetelink, A. P. Noorlau- der, C. A. M de Jong en W. J. M. Savalle. Met dcnzclfdcn datum adj -mach H. van^der Brugge, van »R. Claessen* op »H. Hendrik *7 id. L. S. Bannet, van «Van Speijk* op id., id. J. C. v. Pappclendam, van id. op id., id. A. D. Jongkees, van «Piet Hein*, op id., i<L J. R. Hofstra, van id. op id. en G. II. Klazinga, van id. op id. Gerepatriëerd uit Oost-Indië cn geplaatst aan boord Wuchtschip te W.o.: machinist W. N. Bart, ziekenverpl.-maj. M. Veth en sergt.-bottelier F. H. Burri. Schagen, 14 Oct. Aangevoerd 8 paarden f 60 a 250, veulens f a stieren en ossen f aO15 stieren f 100 a 170, 0 duiven f 0 a 0, 250 geldekoeien f 100 a 180, 114 vette id. f 160 a 290, 50 kalfkoeien 1 120 a 250, 70 vaarzen I 70 a 110, 0 hokkelingen fa 50 graskalveren f 80 a 60, nuchtere kalveren f0 a 12 rammen f 2*2 a 87.50, 960 schapen (overhouders) f 10.50 a f 17.50, 90 magere schapen f 12 a 17, 880 vette id 1 18 '26.50, lammeren 10 a 8 bokken n geiten f 3 a 9, 0 magere varkens 1 35 vette id. per Kg. 50 a 54 ct., 60 biggen 18.a 13.—, 100 konynen f0.50 a 1.50, 300 kippen f 0.50 a 1.50, zwanen f 900 Kg. boter f 1.35 a 1.45, 3000 kipeieren f5.a 5.50, 300 eenden dito f4.a per 100, 0 veulens 1 a f0100 eenden f0.60 a f 0.80. V isscher ij berichten. Nieuwediep, 12 October. Aangebracht door '25 korders 1 tot 15 stuks groote tong fl,25 per stuk, 8 tot 10 middelmatige long 80 cent per stuk, 5 tot 10 kleine tong 25 cent per stuk. enkele man den kleine schol f 3,50 per mand, 1 tot 3 mand schar f 1,50 per mand. 13 Oct. 40 korders met 5 tot 20 stuks groote tong f 1,10 per stuk 10 tot 60 middelmatige tong 60 a 70 cent per stuk, 10 tot 30 kleine tong 20 tot '25 cent per stuk, 4 stuks tarbot f 7,50 a 19,—, 2 tot 10 stuks rog f 1,per stuk, 1 tot 4 mand stort schol f 4,— a f 5.— per stuk, 1 tot 5 mand kleine schol f 2,a f 3,per mand, 1 tot 2 üind schar f 1,50 per mand. 14 Oct. 35 korders met 5 tot 20 stuks groote tong f 1,per stak, 10 tot 60 middelmatige tong 50 a <10 cent per stuk, 10 tot 20 kleine tong 20 cent per stuk, 2 tarbotjes f4.a f 6,per stuk, 1 tot 10 stuks rog f 1,per stuk, 1 tot 2 mand stort schol f 5,a f 6,per mand, 1 tot 4 mand kleine schol f L25 a f 2,per mand, 1 tot 2 mand schar f 1,25 per mand. Kostelooze Arbeidsbeurs Ned. R. K. Volks bond Molengracht, Helder. Voor ieder toegankelijk. Gevraagd1 bekwame smidsknecht. Zitting alle werkdagen 7—8 uren's avonds. Heldersche Voetbalbond. ^tand der eerste klasse competitie. doelp. i i i 1 i 1.50. 1.- 0.50. Kijkjes uit mijn venster. internationale onaangenaamheden. Vandaag of morgen heel Europa aan een simpel Heldersch prikkeldraadjoGe volgen klachten in alle mogelyke talen, aan ons gemeente-bestuur gericht. Op 't Dijkje daarover algemeen wanhopig. Sapperloot 1 een massa paperassen wacht op vertaling. Fransch Duitsch en Engelsch 't zal wel H. F C.i '2 A. F. en H. C.II 2 H. B. S i '2 Stand der tweede klasse competitie. II. F. C.iii H. F. C.H H. F. C.iv Sparta Wedstrijden te spelen op Zondag 17 October. Tweede klasse: H. B. S-ii-H. F. C.iv 10.3011.30 Scheidsrechter Kerbert Eerste klasse H. F. C.IA. F. en H. C.U 1.45-2.45 Scheidsrechter OudraaL Tweed»- klasse H. F. C.ii1-H. F. C.ii 2.45-3.45 Scheidsrechter van de Poll. doelp. 'ft; i 1 tegen g. a 9 Cfi 2 1 1 4 3 1.50 '2 1 1 L_ 5 3 3 1.50 '2 2 2 2 2 1.— i 1 2 2 1 1.— 3 1 2 3 9 1 033 Stoomvaart-Maatschappij Nkdkrlakd. Plores, v. Batavia n. A'dam, pass. 13 Oct. Gibraltar. Java, v. A'dam n. Batavia, arriv. 13 Oct. te Port-Said. Oranje arriv. 14 Oct. van Batavia te Amsterdam. Grotius, v. A'dam n. Batavia, vertr. 14 Oet, van Genua. Smnatra, v A'dam n. Batavia, arriv. 14 Oct. te Southampton. Kokinki-ijkk Hollandsche Llotd. Amstelland, van A'dam naar Buenos-Ayres, ver trok 13 Oct. van Santos. Hollandia, van Buenos-Ayres naar A'dam, vertrok 13 Oct. van Bahia. Zaanland, v. Buenos-Ayers en Brazilië n. A'dam, passeerde 14 Oct. (JuessanL Maasland, v. A'dam n. Brazilië en Buenos-Ayres, arriveerde 14 Oct. te Duinkerken. Bnrgelijfe Stand gemeente Helder. Van 12 tot 14 October. ONDERTROUWD: P. Brizee en H. Roomeijer. C. Dienaar en M. Bakker. GETROUWD: J. C. Boon en J. Verfaille. N. Bou- cliior en U. H. Weijens. J. Koningen A. M. Bakker. P. Boer en W. Pronk. J, F. Boenderinaker en J. Koogor. I1. J. Vlug en A. van den Boom, E. Dunk i A. Vader. W. Aland en M. Nicolaï. BEVALLENA. C. Mijnders geb. Stroomer, z. J. Muller geb. Rob, z. A. 0. Gnadc geb. de Haas, d. C. Rueck geb. Levering, z. E S. Buniuga geb. Oost- hcim, d. OVERLEDEN: D. Dekker, 9 m. J. Grüne, 4 j. C. Reijns, 54 jaar. H.Snoog wed. A. M. Eclman, 76 jaar. Ondertrouwd Johannes Cornelis Dienaar en Martje Bakker. Huwelijksvoltrekking 28 Oct. '09. Geboren: Cornelia, dochter van F. VEEN en J. VEEN—Roukens. Spijkenisse, 13 October 1909. Voor de blijken van deelneming ont vangen by het overlijden van onzen echtgenoot en vader betuigen wij onzen hartelljken dank. Wed. C. KRIJNEN-Dekker. H. J. KRIJNEN. M. KRIJNEN-Visser. Helder, 15 October 1909. der Heret. Evang. Luth. Jong-Vereeniging „EEN IS UW MEESTEE", afd. Ned. Luth. Jong. Bond, des namiddags ten 6 ure in de Luthersche Kerk, ter gelegenheid van baar 18-jarig bestaan, met welwillende medewer king van Luth. Gemengd Koor „EEN VASTE BURG". Toegang VRIJ. HET BESTUUR. Er biedt zich aan tegen November a.s. een Wed. als HUISHOUDSTER, op boden nog in betrekking, hoog loon geen vereischte, meer g.z. naar goed thuis. Brieven ouder letter „H", aan het Bureau vau dit blad.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 5