KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HeldorTexel, Wieringen en Anne Paulowna No. 8828. Woensdag 20 October 1909. 37ste Jaargang. Uit het Buitenland. Nieuwsberichten. Verbroken Zegels. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., fr. p. post 75 ct., buitenland f 1.25 Pre- Zondagsblad 37$ 45 f0.75 uiiën J Modeblad 55 05 f0.90 (Voor liet buitenland bij vooruitbetaling.) Advcrtentiën van 1 tot 4 regels 25 cent. Elke regel meerG Bewijs-exempluar2$ Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaus: Spoorstraat en Koningstraat. Interc.-Telefoon 50. Ferror, do Spaanscho anarchist is in de gevangenis van Montsjnioh by Barcelona krachtens vonnis van den krijgsraad terecht gesteld. Over de beschuldigingen die tegen hom uitgebracht waren, schreven we reeds. Do Spaansclie rogeering is niot gezwicht voor de verzoeken en protesten tot en tegen haar goricht. Er zijn bladen die berichten dat Koning Alfonso tal van dreigbrieven kreeg en dat het in geval aan Ferror gratie was verleend stel dat de ministerraad het had voorgesteld 't zou geleken heb ben als ware hy voor de bedreiging bezweken. De uitvoering van het vonnis heeft een storm van protesten doen opgaan in de ver schillende landen, en menig hoofd der politie in de groote steden heoft moeielijke uren doorleefd. In verscheidene steden wer den betoogingon gehouden voor het Spaan scho consulaat waarby het hier en daar heet toeging. In Parys b.v. kostte het den prefect van politie Lepine bijna het leven. By de ernstige ongeregeldheden aldaar loste een persoon, vlak in zyn nabijheid een revolverschot op hem, dat evenwel zijn doel miste, doch een agent vlak achter den prefect doodde. Er vielen meerdere dooden! In Brussel werd bij een straatbetooging, tengevolge van het Ferror-vonnis, door een troop manifestanten een portret van Koning Alfonso opgemerkt bij con Spaansch juwelier. Een groot aantal personen drongen den win kel binnen, scheurden hot portret af, ver nielden verschillende dingen. Do bewoner dreigde mot een revolver, doch werd daarop ernstig mishandeld. Toen het der politie gelukte de menigte uiteen te drijven, bleek er heel wat gestolen te zijn. 't Is ondoenlijk ook maar een kort over zicht te geven van 't geen de bladen schrij ven. Het overgroote deel protesteert tegen de daad van Spanje. De stemming is over het algemeen sterk vyandig tegen Spanje. Uit Spanje zelf vernomen we niet veel mogelyk ook doordat de censuur werkt. Iu Barcelona zyn eenige bommen ontploft. Do minister van binnenlandsche zaken verklaarde aan een buitenlandsch telegraafagentschap, •dat men buiten Spanje oordeelde over een zaak die men niet kendo* natuurlijk met hot doel dat dit door Europa gepubliceerd zou worden. 't Is verklaarbaar dat men met nieuws gierigheid uit zag naar de oponing dor Cortes. Een zeer talryk publiek was op de tribunus aanwezig. De minister president vergezeld van alle ministers, las in don Senaat het openingsdecroet voor. Onmiddellyk daarna kondigde de democraat Diaz Marei ceno inter pellatie ovor de binnen- en buitenlandsche politiek dor regeering aan, de liberaal Calber- ton eene over de gebeurtenissen te Barcelona en over den veldtocht in het Rifgebied. In de Kamer werd het aan Mauri onmogelyk gemaakt het decreet der opening voor te lezen. De zitting van den Madridschen gemeente raad moest eerst geschorst worden. De so cialisten en republikeinen verlieten als protest de zaal. 't Kan nog wat worden, daar. De Czaar van Rusland isja waar precies weet men niet, maar hy is op reis naar Italië en wel over land. De Sultan van Turkyo had hem vrijen doortocht mot een oorlogsschip door de straat der Dardanellon aangeboden, waar anders geon oorlogsschepen door heen mogen, doch de Czaar vond het blijkbaar veiliger langs Duitscho spoorwegen te reizen. Uitge breide of liever veiligheids voorzorgsmaat regelen zijn genomen. Naar het Svenska Telogrambureau meedeelt, hoeft do Tsaar op 7 dezer eon manifest uit gevaardigd, waarin wordt bepaald, dat do bewoners van Finland, zoolang de militaire quaestie nog niot definitief by de wet geregeld is, worden vrygesteld van don dienstplicht. Daarvoor zal do Finscho staat jaarlyks een zekere bydrage betalon voor militaire doel einden, welke bijdrage voor 1908/1909 op tien millioen Mk. is vastgesteld die in den loop van hot laatste kwartaal van het jaar betaald moeten worden. In Petersburg, Moskou en Odessa moesten aauvullingsverkiezingen voor de Doema plaats hebben. Ze zyn een nederlaag voor de Octo- briston en voor de met hen verbonden re geering. In alle drie steden werd een kadet, een lid der constitutioneel-democratische partij, gekozen. Vooral de uitslag te Moskou valt der regeeringsgezindeu tegen. Ze hadden daar alle moeite ingespannen i den zetel vau hun partij-genoot te behouden. De rcactionnnire handelingen der rogooring schrijven don alkeor van haar en de haar steunende partij-genooten grootor te hebben gemaakt. HELDER, 19 October. Door don architect S. Krijnen werd Zaterdag voor den heer J. Bruin aanbesteed Het bouwen van oen Winkelhuis aan do Spoorstraat, hoek Hoogstraat. Ingekomen waren de volgende inschrij vingen I. L. van Os 13211; A. Nobbes f2899; J. Smit f2864; M. Boom f 2864; P. de Waard f2780; T. Dryver f2775; J. J. Schoeffe- lenberger 12775; Gebr. Steeman f2772; H. Riemers 12692; A. van Pelt f2690; J. Ver- heus 12570; R. N. van Os 12491 W. do Jong f'2490 en D. de Cock f2426. Onderling Belang. Do verecniging van losse werklieden «Onderling Belang" hield Vrijdagavond in hot lokual De Koning aan do Hoofdgracht haar 3e jaarvergadering. De voorzitter, de heer Grimijzer, wees er in zyn openingswoord op, dat iu 't korte bestaan der vorconiging voor de leden reeds veel goeds is tot stand gekomen en dat door eenBgezind te zyn nog meer kan verkregen worden. Do vereeniging staat buitenaf, ook by de werkgevers, gunstig aangeschreven, want men heeft bij ervaring ingezien, dat zij het werk gemakkelijker maakt. Daarna bracht do secretaris, de heer Van Leijen, het jaarverslag uit, waaraan het vol gende ontleend is: De verrichtingen der verecniging waren over 't laatst verloopen jaar bevredigend. Het ledental bleef stationair en bedroeg 150. Ernstige conflicten kwamen niet voor en waar men soms inbreuk wilde maken op reeds verkregen rechten trad het bestuur mot gun stig gevolg op. De adresbeweging tot wering van do elevator voor do gasfabriek had geen gunstig gevolg; de gemeenteraad hield geen rekening met de belangen der werklieden. Evenwel zal alsnu getracht worden, dat de overgangsmaatregelen zoo dragelijk mogelijk zyn. Eveneens zullen pogingen aangewend wordon tot verkrijging van eon minimum standaardloon by het repareeren van oorlogs schepen door de fabrieken »De Schelde" en «Feyenoord" Het bestuur zal gegevens ver zamelen, om de vragenlijsten, die waarschyn- lijk zullen inkomen van de Staatscommissie ter leniging der werkeloosheid, te kunnen beantwoorden. By de opgerichte Bestuurders- bond alhier heeft «Onderling Belang" met nog 4 andere verecnigingen zich aangesloten. Door de vereeniging zijn voor de leden vele financieöle voordeelen behaald en verder heeft men verkregen, dat bij het lossen van schepen een derde tremmer dienst doet, benevens een man aan dok en een verhooging tot 5 cents voor de winsersr Besloten was dit jaar deel te nemen aan do Kiesrechtbetooging in Deu H„g, die echter door het heerschen der cholera niet heeft plaats gehad Voor de staking in Zweden werd f5 uitgetrokken en aan 3 leden, wegens ziekte, steun verleend. Verder werd medegedeeld, dat men corres- pondeerendo was over den aankoop van eon vaandel, de wenschelykheid uitgesproken, dat meerdere personen als donateurs mochten toetreden en ten Blotte den leden den raad gegeven by het hebben van klachten of grieven niet eigenmachtig op te treden, maar het bestuur te raadplegen, aan wie de lei ding iB toevertrouwd. Vervolgens gaf de penningmeester, do hoor Spoor, eon overzicht van do financiën. Hier uit bleek, dat 1 Oct. 1908 iu kas was f 418,02®, dat in het afguloopen vureenigings- jaar aan contribution was ontvangen f327,10, zoodat de ontvangsten bedroegen f 745,12*. De uitgaven waren f215,67. Alzoo is er een batig saldo van f 5i 9,45*, welke gelden bjjna geheel rentegevend zijn belegd. De reserve kas bedroeg ontvangsten f 104,75, uitgaven f 65,91, en wees dus een saldo aan van f38,64. De voorzitter bracht den secretaris en den penningmeester dank voor hunne bemoeiing: in het belang der vereeniging, waarmode do aanwezigon door applaus instemden. Hiermede was het ofiicieële gedeelte afge handeld en ging men over tot behandeling van huishoudelijke zaken. De boerenplaats „Gretahoeve", te Wieringerwaard. groot 21.47,90 H.A., heoft in openbare veiling f 48565,88 opge bracht. Een bezoek aan militaire inrichtingen. De kapitein tor zee Nouotto d' Andrezel, marino-attachë bij het Franscho gezantschap te Berlijn, die zich dezer dagen to Amsterdam bevond, hoeft gedurende zyn verblijf hier to lando eenige inrichtingen der zeemacht en marincschopon te Amsterdam en Willemsoord bezocht. Het oud-Kamerlid Van Manen. (Land en Volk" meldt, dat het eendaagsche Kamorlid Van Manen aan de llegeeriug heeft goreijuestreerd om hem een vergoeding uit te kcoren op den voet van f2000 'sjaars, ingaande 27 Juli, den dag zijner verkiezing. De Rijksmiddelen. Uit het in de .Staatscourant" opgenomen overzicht van de opbrengst dor middelen over September blykt, dat de ontvangsten in die maand f13,492,241 bedroegen, of f667,082 meer dan in September 1908. Deze uitkomst werd verkregen doordat van do 23 middelen er 14 een hoogero opbrengst gaven van f 977,485, waartegenover er 9 stonden met een gozamonlykc vermidering van f 810,403. Wanneer men de verschillende posten van den middelenstaat elk afzonder lijk nagaat, dan schijnt er, afgescheiden nog van het hoogore eindcijfer, wol reden tot tevredenheid te zyn. Onder de middelen, die oen hoogere opbrengst gaven, neemt do bedrijfsbelasting de voornaamste plaats in met oen vooruitgang van f 390,886, of onge veer 45 pet. Deze vormeerdering trekt te meer de aandacht, wijl er vorledon jaar in September reeds een accres van f 117,169 viel te boeken. Bij de indirecte belastingen zijn er enkel vermeerderingen te boeken. liet leeuwendeel in den totalen vooruitgang van 1196,914 hadden de zegelrechten met f 85,376 (23J pet.) Invoerrechten wierpen f43,766 meer af dan verleden jaar, toen zy reeds een voor sprong hadden van f 91,285 op 1907 en ook voor do loodsgelden is er 'n vermeerdering te boeken n.1. van f5295, ofschoon hierby dient to worden opgemerkt, dat er verleden jaar oen achteruitgang was van f 13,71.3, zoodat hot peil van 1907 nu nog niet be reikt is. fn de eerste negen maanden hebbon do rijksmiddelen f3,888,690 moor in de schat kist doen vloeion dan verleden jaar in hot overeenkomstige tydpork. Een vreeselijke vondst. Een wegwerker van do II. S. M. vond Vrijdagmorgen ongeveer zes uur op do spoor wegviaduct ovor de Korte Prinsengracht te Amsterdam het verminkte lyk van eon jongen man. Hot onderzoek, door de politie ingesteld, wees uit dat do ongelukkige vermoedelijk op liet binnenkomende spoor door een trein is aaugeredon en bekneld is geraakt tusschen do treeplank van een der wagens en den rand van de viaduct. In het onderlichaam had hy oen diepe wonde, zoodat de ingewanden er uit puilden en een zijner beenen was gebroken. Nader vernemen wy dat hot lijk is her kend als dat van een matroos, Fin van ge boorte, van een Zwccdsch schip, liggende in de Nieuwe Houthaven. Een vooruitstrevend Javaan. In Gent promovoordo do vorige week tot doctor in de geneeskunde M. Boenjamin, oflicior van gezondheid O. I. leger, Javaan van geboorte, die het vorig jaar zyn arts examen aan de Amsterdamsche Universiteit dood. Ook richtte dr. Boenjamin eenige maan den geleden oen maandblad op, dc (Para Rajitua" tijdschrift voor den vooruitstrevenden Javaan. Groote IJzerdiefstal. Omtrent een ijzerdiefstal te Amsterdam, vernemen wy, dat de gestolen hoeveelheid vermoedelijk tusschen do 15 en 20,000 K.G. bedraagt. Het yzer behoorde toe aan deu heer M. 8. Springer, handelaar in metalen, machineriën en scheepsbehoeften, Rapenburg 16. De heer Springer heelt aan den overkant van het IJ, even voorby het vroegere Konings dok, een opslagterrein voor oud-yzer, als rails, kruis- eu wisselslukken, ketelplaten, enz. enz. Herhaaldelyk blijken in den laatsten lyd van die opslagplaats groote hoeveelheden yzer gestolen te zijn, zonder dat men hot verlies bemerkte. Verleden week Vrijdag echter ontdokten do werklieden van den heor Springer dat er oonigo wisselstukkcn van rails ver dwenen waren. (Tot goed vorstand der zaak dicne, dat er aan de opslagplaats niot ge regeld werkvolk aanwezig is). Er word aan gifte gedaan by de politie en de recherche van het buroau Warmoesstraat, onder welk bureau ook do .overkant" valt, gin^ aan het snorren. Zij spoorde weldra bij eon ijzorfirma in de St. Antoniebreestraat een groote hoeveel heid oud-yzer, bij elkaar 11000 kilogram, op. In drie koeren was dit ijzer hier gebracht, zoo deelde de firma mee, door een paar koop lieden die beweerden het van oen aannemer «gekregen" te bobben. De verkoop dag- tcokcnde van ongeveer drie weken geleden. Do mannen hadden er nog by gezegd, dat de firma maar ruimte moest openhouden, want ze hadden nog wol ijzer voor den ge- heelon winter. De rechercheurs van dc Warmocsstraat zochten vorder en stelden zich een paar nachten achtereen verdekt op aan don Over kant van hot IJ, by do opslagplaats. Zonder resultaat echter. Donderdagavond kwam een «onbekende" ditmaal in dienst van do gerochtigheid, en niet van do misdaad - aan don heer Springer meedculcn, dat er con schuit met ijzer, ver moedelijk van zijn werf afkomstig, in don Singel by de Koepelkerk lag. Hy voegde erby dat het yzer dos middags van donzolfdon dag van do werf was weggehaald. De dieven, vier in geel, wier namen hy kon opgeven, zouden voornemens zyn het yzer iu Haarlem to verkoopen, daar ze er hier geen afnemer voor kondon vinden de politie had namelijk de kooplieden hier ter stede gewaarschuwd. Do recherche ging den volgenden morgen aan het zoeken naar do schuit met yzer en het gelukte haar gistermiddag de schuit in beslag te nemen op Wiltonburg. De beide mannen, die by de schuit hoorden, werden ingerekend. Zy hadden even to voren tevergeefs gepoogd het yzer by verschillende kooplieden van de hand to zotten. Het laatste waren zij beland by een koopman in de Wittcnburgorstraat, wien zy meedeelden, dat zy 6 ik 7 ton (een ton is 1000 K.G. ijzer te koop hadden. De waarde van het gestolene is ongeveer 35 gulden per ton. Hoe brutaal de dieven te werk zyn gegaan kan wol hieruit blyken, dat zij Donderdag op klaarlichton dag, tusschen 12 en 1 uur, het ijzer van de opslagplaats aan den overkant hebben weggehaald en op hun schuit geladen. Zy werden gezien door don opzichter van een naburig terrein, doch deze kreeg geen achter docht omdat do mannen, drie in getal, die het yzer hadden weggehaald, hom nog gegroet hadden I Stuurlieden examens. 's-Gravonhage, 15 Oct. Geslaagd groote stoomvaart derde stuurman de hoer C. II. F Coster. Staatscommissie werkloosheid. De installatie van de staatscommissie voor het vraagstuk der werkloosheid zal plaats hebbon Zaterdag 23 dezer, voormiddags 11 uur, in de Treveszaal in Den Haag, door den minister van landbouw, nijverheid en handel, den heer Tal ma. Een beschonken vrouw. Uit De Bilt schrijft men aan het (U. D." Vrijdagavond ruim 10 uur word door de politie aan don Amorsfoortsohen straatweg alhier oen vrouw gevonden, liggende aan den kant van den weg in het natte gras on mod der. Bij onderzoek bleek, dat de vrouw in kennelijkun staat van dronkenschap verkeerde, Up plus minus 30 meter afstund van de vrouw stond een kinderwagen, waarin oen kind bleek te liggen van ongevoor 1 maand oud. De politic wilde de vrouw naar hel politieburoau overbrengenzij wilde echter liever blyven waar zij was. De politie gal natuurlyk aan dezen wcnsch geen gehoor en transporteerde de vrouw, die hevig raasdo en schold, naar het politie-bureau, waarheen ook do kleine word overgebracht. De vrouw hield zich gedurende de laatste dagen al in deze gemeente op. Zy is moeder van 12 kinderen, die evenwel niet meer onder hare (moederlijke" hoede schynen to zijn. Papendrechtsche strafzaak. De behandeling van de Papendrechtsche strafzaak voor het hof te Arnhem is thans definitief vastgesteld op 18 November. De schipbreuk van de „Adolf". Het over YVilhelmshaven to Geestemlinde ontvangen bericht, dat ook do op het wrak achtergebleven tien man van den stoomlog- gor fAdolf' gered waren, blykt op een ver gissing by hot ovorsoiuon van oen draadloos bericht to beriiBton. Hot lydt, helaas, geon twyfel, of zy zijn verdronken. Mevr. Steinheil. In den (Matin" is verschenen dc akte van beschuldiging togen mevr. Steinheil. De pro- curcur-goneraal besshuldigt daarin de weduwe in den nacht van 30 op 31 Mei met voorbe dachten rade haren mooder en haren echtge noot om het leven te hebben gebracht. DE WEEK. 16 October. Van hot werk der afdeelingen van de Tweede Kamer dringt maar zeer weinig tot het tprofanum vulgus" doorToch nog altijd iets meer dan vroeger. Een be richtje als bijv. dat dr. Kuyper aan de be sprekingen over het f Lehmann-avontuur, om 't nu eenB, voor de variatie, zoo te noemen niet heeft deelgenomen in de sectiën, zou voorheen niet zyn uitgelekt. Toen werd aau de parlementaire tadat" stevig vastge houden, dat hetgeen ,iutra muros" der af deelingen verhandeld werd, slechts langs den weg der „stukkon" wereldkundig mocht worden gemaakt. De rost was en bleef'colle giaal geheim, toevertrouwd aan de hoede dor kieschheid van de Binnenhofsche con- fratres. Ook met deze traditie schynt t uit te wezen. De sectiën werken niet langer in 't geheim. Men klapt lustig (Uit de school' en 't zyn heusch niet alleen de soci's, die zich daaraan bezondigen I't Is jammer, want daardoor missen de leden moed, vryheid, lust om zich, in de afdeelingen, «te laten gaan". Zy durven zich niet meer vrijelyk uitenbang, dat dingen, nog ganschelijk onrijp voor de publiciteit, alras aan ,de groote klokzullen worden gehangen, speelbal van de grillige en oppervlakkige kritiek van Jan Publiek. Onbescheidenheid en ongegronde nieuwsgierigheid bederven, belemmeren, aldus de waarde van wat de sectiearbeid kan en moet zyn in het rader werk van ons staatswezen. Tenaanzien van een andere (topic of the day" de quaeBtie-Lovink vertooneu de bladen toch waarlyk eene verrassende onuoozelheid. Eerst is men naïef genoeg om aan Landbouw te gaan vragen «Is 't heiischjes waar, dat de minister en meneer Lovink niet met elkafir overweg kunnen Vervolgens komt men tot de ontdekking, dut de heer Lovink, het Indisch ambtaccep- teerend, daarbij de «materieels belangen van zich en de zynen" op 't oog had. Zal wel waar zyn INoch het salaris noch de vooruitzichten van pensioneering en van weduwenpensioen zijn voor iemand, die do positie, de reuzentaak van directeur-generaal, ook van Laudbouw, te vervullen heeft, aanlokkend. Best te bugrypen, dat zolis een man van zóó hoog plichtsbesefvan zoo idiëel streven als Lovink de waarde begrijpt, verscholen in hut spreekwoord van «het hemd en de rok"In 't algemeen moeten do tractementeu onzer hooge ambtenaren potsierlyk-laag keuten. Deze opmerking, door een dagblad-correspondent weer eens ge maakt, is stellig niet gloednieuw, doch daarom niet minder juist. Er behoort moed toe om haar te onderschrijven in onze dagen van blinde vergoding dor (kleine luyden", toch waag ik 't erop. De levensstandaard is in den loop van vyftig jaren zeer be duidend veranderd gestegen nl., doch dc maatstaf van salariëeriug bleef dezelfde. Als een minister in 1850 met f 12.000 best kon «rondkomen", dan boduidt dat cijfer voor 1900 zooveel minsteuB 4 ii 5000 gulden meer Een knap, pienter advocaatmaakt" met z'n praktijk licht zes- of achtmaal meer, per jaar, dan hy op de allerhoogste sporten van «de ladder" der rechterlijke macht kan halen. (Nogal glad zegt de (man in the streetdat men zoodoende je-koppen, je kranen. de superieure figuren, niet of by hooge exceptie voor den Staatsdienst kan winnen. Iemand, die eene ministeriëele porte feuille aanvaardt, welke het eerste politieke stormpje 't beste hem uit de hand kan rakken, dient gefortuneerd te wezen om daar vaste, mooie vooruitzichten voor prys te geven. Het (bezuinigen" van eenige duizenden pei jaar berooft den Staat van de beste krach ten. Is dat zuinigheid, die de wijsheid be driegt, of nietMen behoeft waarlyk geen ziener te wezen om te begrijpen, dat nuchtor-practischo, materieele overwegingen by den heer Lovink zullen hebben gewogen, gansch afgescheiden van zyne verhouding tot don minister van Landbouw, Handel ou Ny verheid. In afwachting van hot allengs naderend Binnen hof-toernooi is er overigens weinig (Saillunt nieuws," zooals do Hagenaars auu hunne bittertafels 't maar gaarne noemen. Gaande weg begint ook tot do meest verstokte aan hangers van do Berlagebouwtrant door to dringen do treurige waarheid, dat do Beurs, het wangedrocht, een (Strop," tevens (zink put," voor de arme Amstenlamschu schatkist blyktMijn beeldspraak in deze is aarts- kreupel, maar ik ontleen haar aan wat men aan Amstol en Y nu, weêklagend, zegt over het gevalHoevele duizenden het ver botoren" van het misbaksel nog zal koeten, voordat 't (Op non-activiteit" wordt gesteld, opgeborgen by monstruositeiten als de Parkschouwburg-ruïne, Naatje vun den Dam, c.Lq. wie zal 't zeggen...! Zy, die ,als Keizerin, de kroon draagt van Europa," heeft van architeit Berlage eon aardig .koopje beleefd, zooals de Indisch-gasteu 't noe men. Van hot geld, er nu reeds aan weg geworpen, zouden de hongerige Aemstolland- solio schoolkinderljes inderdaad gelyk de spotvogel-ovorzichter van i De Telegraaf zegt een vast dójefiner, lunch, diner mot >/j fiesch wyu, en nog wat meer, kunnen genieten I 't Is ijselyk. En dilt in do dagen van met spanning wachten op uitkomst voor de finantién der gemeenten 1 Voor grootore on kleinere. Zelfs het dusver-gebonedijde Haagje dat eene plaatselijke Inkomstenbelas ting gaat hellen, die er voor de residentie vriendelijker uitziet, zoo rop 't eerste gezicht," dan do praktyk misschien zal uitwyxon Ik zie nog den dag aanbreken waarop er n groote .exodus" zal plaats hebben uit alle denkbare Nederlandsche plaatsen en plaatsjes naar het paradijsje, hot dorado voor vijanden vau aanslag-biljetten c.a. (en zyn wo dat niet allen naar hot onvolprezen Kampen, de vermaarde kweekplaats van (Uien" en van liefelyk-dalendo aanslagen... Woesteny slechts voor deurwaarders en con sorten 1 Me. Amtomio. Staking te IJmuiden. IJmuiden, 17 October. Het was te voorzien dat de stakers het itwoord niet zouden schuldig blyven op het manifest van de reeders. Donderdagmorgen vergaderden zy on werd besloten op nieuw eon manifest uit te geven, waarin zij zeggen dat de reeders grove on waarheden in hunne proclamatie hebben ver meld. In bedoelde proclamatie werd door de reederyen gezegd dat by geen enkele reedery klachten zyn ingekomen van do bemanning en dat door de opvarenden tot staking is overgegaan zonder met de Directie van ge dachten te wisselen. De stakers weerspreken dit ten zeerste, reeds den 2on October werd door den zoeliudenbond een schrijven aan de reeders gezonden en toen den 9en October nog geen antwoord was ingekomen op nieuw. Zy wyten de fout dat er niet van gedachten is gewisseld aan do reeders. Zy (de zeelieden) zouden niets liever go- wild hebben dan het geschil met de reeders te bespreken eu zy zouden niets liever zien dan dat de reederyen te kennen geven met het hoofdbestuur van den zoeliudenbond te willen onderhandelen. Do schade welke in IJmuiden door de neringdoenden zouden ge leden worden welke zij voorloopig nog gering achten wyten zy uun du houding van de reeders. Met een oproep aan de vis- schersvrouwen om hare mannen iu dezen stryd te steunen, eindigt het manifest. Met algomeene stemmen wus up de huis houdelijke vergadering van dien morgen be sloten dat alleen kon worden onderhandeld met het Hoofdbestuur van den zeeliodonbond en zoo noodig met eenige leden der IJmuidor organisatie. De bemiddeling, welke da. Creutzberg zoo welwillend had aangeboden, werd door de zeelieden, hoewel dankbaar voor het aanbod, van de hand gewezen. Later heeft de heer Creutzberg toch tot rosultaat verkregen, dat een achttal stakers met de reeders vergaderden. Beide partijen hadden onder zjjne leiding alleen hunne mee- ningen toe te lichten. Na afloop van deze conferentie vergader den do reeders opnieuw en vaardigden deu FEUILLETON. 23) slpfennig vóór zijne afreis gezegd, dat hy op een nacht toen hij sterk gedronken had, een .waan zinnig" verlies bij het spel had gehad maar hoe kon hy dit tegen hem gebruikeu. Klaus is zelf reserve-officier 1 riep Ro- bert vertoornd. By den hemel, komt het tot hot uiterste, dan breng ik hem voor den raad van eer, en dan zullen ook naar voor de kameraden twee broers tegenover elkaar Onder de vreemden van hot winterseizoen was ook een oude heer, zich door zyn voor komen en manieren van een echten man van de wereld by zyns gelijken in de voor name restaurants en cafó's snel ingedrongen hadeen originool man, die inderdaad de opmerkzaamheid verdiende. Baron Iiennert was minstens zestig jaar oud. Zyn gezicht zag er echt aristocratisch uit. Zyn sneuwwit, kort geknipt hoofdhaar vormde een zonderlinge tegenstelling met de zwarte wenkbrauwen en den zwarten knevel, waarvan hij de kleur voor echt verklaarde zyn oogen hadden nog het vuur dor jougil. Zyn oogopslag was steeds vriendelijk, zijne handen en voeten waren voornaam kloin zijne kloeding was naar de nieuwsto mode, ollicht wat te opzichtig vun kleur voor zijn ouderdom, doch niet zonder smaak. Zijne handelingen, zyn geheele wezen getuigde van een routine, welke hy door den omgang in hoogero kringen verkregen had. In gezelschap was hy een gentleman van het hoold tot de voeten, hij had stueds eon lachje op het roodachtige, door do zon licht gebruinde golaathy liep recht op als een jongeling, kwam overal, kende onmiddellyk alles wat toonaangevend washet .enig. wat niet in zyr. uiterlijk paste was du groote diamaut, dien hy in zyn overhemd op de borst droeg, die leek wel wat pronkerig. Baron Rennert bewoonde in oen voornaam hotel drie kamers der bel-étage en hield, em ongehinderd te zyn slechts óóu bediende er op na, die enkele uren per dag kwam. Dat hij ryk was, bewees zijne vrijgevigheid met fooien. Zooals hy zei, had hy veel grond bezit in Oostenrijk. Gaarne vertelde hij van zyne reizen in vier werelddeelen en inter- ressant redeneerde hijdoor zyn werolder- varing was hy een levend woordenboek. Een in het oog vallende trek in zyn karakter was zyn ridderlyk gedrag jegens het vrou welijk geslucht, dat hem een beetje ijdolhcid ten goede moest houden. Hij vertelde gaarne, wanneer hij aan oen dume werd voorgostcld, dat volgens oen Arabisch spreokwoord oen vrouw liet witte haar ontvlucht al een lam don wolf, maar hij wist, dat deze haren hom juist aantrekkelijk maakten. Wat voor een landsman hij was, kwam niemand te wetenhy sprak geen dialect, wel echter zes vreemde talen. Er zijn altyd lieden, die jegens oen ongewoon mensch gaarne argwaan koesteren maar den baron konden ze niet op een zwakheid betrappen, wanneer hij iels ongewoons vertelde, dat zy misschien voor opsnydery hielden. Slechts óén zwakheid bekende hy, die hij op het voorbeeld van Brillat-Savarin als zijne deugd bestempelde, hy wus fijnproever. Van het toonoel scheen hy eon alkeer te hebbenhij bezocht den schouwburg nooit. Intusschen verliest alles, wat boven het omringende uitsloókt in deze nuchtere wereld, zijne bekoorlijkheid on zoo word ook hy weldra onder de alledaagschhcdun gerekend, toen men hom als speler herkende. Hy erkende dit ten slotte ook zelf, toen hy, van een souper komende, op een avond uun elegant restaurant binnentrad, dat hij nooit vóór middernacht gewoon was te ver laten. Eon gezelschap, meest uit jonge offi cieren der cavalerie beslaande, dat juist by den champagne om de speeltafel verzameld en reeds zeer opwekt was, noodigde hem tot deelneming uit. De baron keek aanvankelijk toe, zonder er aan deel te nemen en wierp eindelyk, aan do tafel staande, oenige goudstukken op een kaart. Hij gaf zich niet gaarne met kleinig heden al, verklaarde hy schorteend. Dan moest hij de bank overnemen, riep mun hem toe, daar juist een spel ton einde was. Ilij nam nu zijn brieventusch om zijue kas na te gaan, en lachte. Men ruimde hem een plaats in en de baron, zeer goed geluimd zooals hot scheen, legde voor zich, wat hy aan banknoten by zich hud, muur verwachtte, dat slechts goud*op die kaart gezet en bank noten niet gewisseld zouden worden. Eenige officieren stonden op, auderen namen de uitdaging overmoedig aan. Er werd nieuwe champagne besteld. Hel spel nam dadelijk een geweldige vaart. Do baron won en ver loer, beide met een lachend gelaat. Het ging eindelyk slechts om hooge banknoten. De jeugdige gemoederen werden verhit, de baron bewaarde by alles zyne kalmte. Hut ging ton laatste slechts om duizouden men zette b(j gebrek aan contanten een voorwerp in, dut zekere waurde vertegenwoordigde. Toen hot twee uur iu deu morgen was, Blond men op. - Ik bun u dus vyftien duizend inurk schuldig, lieer baron Daarmee trad uen jong uhlanen-luitonaut op dezen toe, met schijnbare kalmte. Slechts zijne stem verried innerlijke ontroering.' Du baron knikte even kalm. Uw woord is mij voor deze kleinigheid genoeg Den volgenden morgen kwam Otto van Schimmelpfonnig met een verward, pijnlijk hoold bij zijn bankier, om het in deu nacht verspeelde bedrag op tc nemen. I>eze noodig de hem uit met hem in zyn privé-kantoor te gaan, en begon toen met een bedenkelijk ge laat van de bedragen te sprekon, welke de officier in den laatsten lyd had verbruikt. Do jonge luitenant streek met de hand over hut voorhoofd. Hy had er zelf geen idee van; zyn chêques-boek was byzoudor dun geworden, maar de sommen had hy niet in het hoofd hij had de cheques na vroolijke avonden steeds ingevuld en zich daarover geon rekenschap gegeven. De bankier zeide nu, dut hy hot, niet als handelsman, maar als vriend van zyn over leden vader, voor plicht hield hem tot zui nigheid aau to manen. Hy wist het, hoe zwaar dit viel voor een jong cavulerie-olti- ciormaar men moest toch iu het oog hou den, waarheen het tegendeel voert. Het bonsde en hamerde iu het hoofd van Otto. Do man hud volkomen gelijkhij had in den laatsten tyd er zeer gedachteloos op los geleefdmaar, zooals hy reeds zelf bekende, dezen morgen stond hij weer voor oou drin gende noodzakelijkheid. U moet leeren rekenen, mynheer Von Schimmelpfenningdie deugd ontbreekt bij do heeron algemeen Voroorloof my dit nu voor U te doen, zooals myn beroep is. Het klciue landgoed lioinrichshof verwierf uw papa zeer voordeelighij liet het zonder schulden achter. Overeenkomstig uw wensch kreeg u hierop een hypotheek van drievierde waarop het geschat wordde prys vau de goederen is nu echter aanzienlyk achteruit gogaau, en zooals ik helaas zeg, hebt u lang zamerhand, of beter gezegd zeer snel reeds, over de geheole som van dit krediet beschikt. U bad natuurlijk geen boek, maar het myne wijst het uit. 'Otto staarde voor zich, langzaam de be- toekouis dezer woorden begrijpend. U zyt geen landhuishoudkundige, myn heer Von SchimmelpfeunigU moet het echter by de tegenwoordige slechte omstan digheden dubbel zijn. Een voorbeeld ver geef het my, ik meen hot goed kon u nemen aan uw neef, die, toen hij inzag dat hy met de inkomsten van zyn klein land- gi.ed niet de uitgaven van een otficier be- strjjden kon, de sabel aflegde en zich geheel aau het bestuur van dit goed wjjdde. Ju, ja I Ik kou die droogpruimer wel 1 wilde Otto zeggen, maar hy zweeg. Dut hy geen landhuishoudkundige was, wist hy zelf zijn vader zaliger, die kolonel van eon cava- lerie-regimcnt geweest was, vóór de goederen hem ten deel vielen, had hem alleen geleerd een flink soldaat te zyn. Echter wilde hy de woordeu van den bankier eens ernstig over denken, wanneer de man hem maar dezen morgen mot rust lietl .Met een zwaar hoofd bedankte hy hem, en zei, dat hy over een half uur op bet appól moest zyn. De bankier meende, dat hy voor doovonmansooren had gosproken, en verklaarde nn, dat hy hem de som zou geven, doch togen de schriftelijke belofte van het zelfde bedrag te inuen uit do eerstvolgende jaarontvangstun van het familiegoed, dat zelf niet belast mocht worden. Met den interest moest hy hem natuurlyk ook belasten. Otto was met alles tevreden, onderteekende het bewys, ontving het geld en nam dan kend afscheid. Wanneer ik don geldman goed verstaun heb, zei hy onderweg, dan is de geheele Heinrichshof reeds in zijn handen of ik moet hem vorkoopenWaar heb ik dan al dat geld gelaten 'i Het hoofd bonst me zoo, dat ik daar nu niet over kan denken I Ik heb Fransje beloofd haar voor een wandeling af te halen; zy zal my ook niet in de goede stemming vinden, en zy keek my gisteren zoo vragend aan, alsof zij iels wist Op den middag trof Otto baron Reunert in diens gewoon restaurant by het ontbijt, en deze nain het geld „ii. alsof het slechts een goudentientje was. Otto moest wat ge bruiken, duur stond de baron erg op. De jonge officier at daarom een enkele Burdine, muur vertrok spoedig. Een nobele vent, bromde hy, zoodra hij op straat was. Wanneer er maar geen honderd besluiten noodig waren om geen kaart muur aau te raken 1 Ik wus gisteren beneveld door al dien chaiugagnedie helpt me altyd in het ongeluk. Maar thans is het lualste en honderdste besluit genomen ik zweer hetl (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1