Bijvoegsel van 't Vliegend Blaadje van Woeasdag 20 October 1909 Texel, 18 October. Toen de werktijd voor de arbeiders aan de groote zeesluis van den polder ,Het Noorden", Zaterdag voorbij was en deze naar hnis gingen, kregen ook de wachters permissie heen te gaan, om na het eten weer terug te komen. Vreemd keken ze by hunne terugkomst op, toen het geheele werk onder water stond en een der stevig aangelegde dammen van zakken met zand doorgebro ken was. Men schokschoudert over dit geval, en het zal moeite kosten het werk weer droog te leggen. De cursus in bemestingsleer voor volwas senen is te De Cocksdorp begonnen met 17 en dito te Den Burg met 45 belangstellenden. Texel, 19 October. Heden hadden aan het strand naby de Eoog en achter de Krim oefeningen plaats met de beide booten der N. en Z.-Hollandsche Reddings-Mij. Ofschoon er weinig wind was, stond er langs het strand nog heel wat bran ding. De booten kwamen echter flink in vol zee en bereikten ook weer in goeden staat den wal. Hiermede zyn voor dit jaar de oefeningen met het reddingmateriaal ten einde. Voor velen is de palingvisschery langs de kuBt niet onbelangrijk. Menigeen hoopt dat de uitkomsten de teleurstelling van vorige jaren zullen vergoeden. Evenwel hebben de meeste visschers tot heden toe nog de door hen gemaakte onkosten niet vergoed gekre gen. De kans om verder nog winst te kunnen behalen in dit seizoen is zeer gering. Burgerl. Stand dei gemeente Texel, Van 9 Oct. tot en met 15 Oct. '09. ONDERTROUWD: Jacob Lap en Rei- noutje Bruin (den Hoorn). GETROUWDJacob Maas (de Eoog) en Guurtje Smit (Noordhaffel). GEBORENJohanna Catharina, d.v. Jacob Breman en Petronella Roos (Oosterend Gerard Johannes, z.v. Quirinus Huijser en Maartje Duinker (den Hoorn). OVERLEDEN: Geene. Wieringen. Zaterdag j.1. werd voor rekening dezer ge meente aanbesteed, de levering van brand stoffen voor de O. L. Scholen en het Raadhuis. Ingekomen waren vier inschryvingsbiljet- ten laagste inschry ver was de heer C. Duijnker Az., alhier, voor f 311.10, aan wien de levering is gegund. Zondag j.1. werd door de vereenigingen »het Visschersfonds" en «Hou Zee" een ge combineerde vergadering gehouden, in het lokaal van den heer Jb. Bruul, ter bespreking van samenwerking inzake oesterteelt. Nadat voorz. de vergadering heeft geopend, wordt voorgelezen een schrijven van den heer Bottemanne te IJmuiden, waarin deze o. m. aan de visschers in overweging geeft om zich op de oestercultuur toe te leggen en tot dat einde van het Ryk een perceeltje grond te pachten, en voor kweek- en opslagplaats van oesters in gereedheid te brengen. Door eenige visschers wordt het bezwaar aangevoerd, dat dan misschien alles wordt opgevischt en op de kweekplaatsen gebracht, waardoor alles haast zal zijn doodgevischt nu worden toch al reeds een massa kleine oesters opgevangen en in den handel gebracht, wat groote Bchade voor ieder zal te weeg brengen. Vele op- en aanmerkingen worden over dit onderwerp gemaakt, totdat, na verschil lende voorstellen, wordt besloten om aan de regeering een rekest in te dienen en daarby te verzoeken om, zoo mogelijk, een verbods bepaling in het leven te roepen, op het vis- schen en verkoopen van kleine en zaadoesters, die voor den handel toch geringe waarde hebben; en tevens om geen perceelen meer voor oesterkweeking te verpachten en de reeds verleende pachten, in te trekken. In afwachting van het hierop te nemen besluit wordt door de beide vereenigingen een perceeltje in pacht verzocht. Ten slotte wordt nog besloten, om den heer Bottemanne te verzoeken hier op een Zaterdagavond een lezing over de oestercul tuur te houden. Daarna niets meer te behandelen zynde wordt de vergadering met een woord van dank aan de opgekomenen gesloten.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 5