'I Ipl Blaadje, Kleins Cni ir Heler, Texel, Wieigen ei Anna Paiia m Zaterdag Oct. 1909 GODSDIENSTOEFENING Doctor E.R WITTIG Aao de Leden der Ned. Herv. Kerk. BRANCOMIR. Tweede Blad. Nieuwsberichten HELDER, 22 October. Woensdag ie alhier, na een langdurig lijden, overleden de heer C. Wijn, in leven magazynbewaarder-boekhonder bij het Marine- Hospitaal alhier. In hem verliest de marine een harer beste ambtenaren, geëerd om zijn eerlyk en eenvoudig karakter, zyn werkkracht en zijn degelijkheid in alles, wat hy deed. Als administrateur was hy in zyn vrije uren bovendien werkzaam in de Marine-Club, by de Kon. Marine-Jachtclub, bij het Gemeente ziekenhuis enz. en ook daar zal Wyn ter dege worden gemist. Het reisplan Hr. Ms. „Friesland' Commandant de Kapt. ter zee E. de Haan, is vastgesteld als volgt: 23 October vertrek van Nieuwediep. 2 November aankomst te Horta (Azoren). 9 vertrek van id. 14 aankomst te Las Palmas. 20 vertrek van id. 24 aankomst te Funchal. 2 Decemb. vertrek van id. 4 aankomst te Santa Cruz. 11 vertrek van id. 22 terug te Nieuwediep. Nu de lange winteravonden weder in aantocht zijn en de uitvoeringen van de tal rijke vereenigingen hier ter plaatse elkander weder in grooten getale zullen opvolgen, laat ook de Heldersche Tooneelvereeuiging «T.A.V.E.N.U* wederom van zich hooren. Den 4den November a. s. zal zij het seizoen openen met het geestige blyspel in 3 bedry- ven «Broeders Vrijmetselaars «LogebrUder* van Carl Laufs, een stuk, dat het publiek van begin tot einde doet schudden van het lachen. Wy twijfelen niet, of de vertolking, die zeer zeker ernstige studie voreischt, zal by eene zoo gunstig bekende voreeniging als »T.A.V.E.N.U« in goede handen zijn. Dengenen, die nog geen kunstlievend lid van bovengenoemde voreeniging zyn en van dezen bepaald genoegelyken avond willen profiteeren, kunnen wij niet beter aanraden, dau zich by één der bestuursleden als kunst lievend lid op te geven. Stuurlieden-examen. 's-Gravenhage, 21 Oct. Geslaagd voor groote stoomvaart derde stuurman de heeren N. A. F. K. H. Lodewijk, J. Molenaar en p. A. A. J. M. Putman. TyphU8. Aan den Langondyk breidt de typhus zich steeds meer uit. Ruim 40 gevallen doen zich voor, waarvan te Oudkarspel alleen 21. Men vreest, dat de ziekte weldra epide misch verklaard zal worden. Verpletterd. Aan de nieuwe coöperatieve suikerfabriek te Stampersgat brak Woensdag van een der reusachtige elevators de ketting, waaraan de bak hing, zoodat deze naar beneden viel. Een werkman uit Oud-Gastel, welke onder in het schip, dat men loste, stond te werken, kreeg den bak op 't lichaam. Verpletterd werd hij er onder uit gehaald. De man was nog geen 14 dagen getrouwd. Kolonel Van der Capellen. Naar wij vernemen zal de kolonel baron Van der Capellen zich Maandag aan de gevuu- genis te Scheveilingen melden tot het oudor gaan van de vijf dagen gevangenisstraf, hom by vonnis van de Haagsche Rechtbank opgelegd wegens het bekende duel. De ramp te Katwijk. Door den torpedodienst zal zoo spoodig het weer zulks toelaat een onderzoek inge steld worden rond hot wrak van de «Cale- donia' Men vermoedt dat de by de ramp op 14 October omgekomen sergeant-duiker Stigter, zyn zware uitrusting in aanmerking genomen, in de nabyheid daarvan is blyven liggen. De sleepboot «Torpedodienst 2' met een duiker aan boord is voor dat doel hier gistermorgen aangekomen. Een mooie vangst. Woensdagmorgen werd de justitie to Am sterdam in kennis gesteld met het feit, dat een hoogst gevaarlyk misdadiger zich in Watergraafsmeer gevestigd had. Zyn naam is Jean Baptiste Detrezin de wereld is hy bekend als .le Prussien", .le roi des voleura" of .Den Bruine". Zyn geboorteplaats is Elsene. Aangezien hy het ver gebracht moet hebben in de Japansche bokskunst, waren er byzon- dore voorzorgsmaatregelen te nemen om zeker te zijn, dat zyn arrestatie zou gelukken. Daar het gebleken was, dat hy zijn huis verlaten had, werden de toegangen tot de gemeente scherp bewaakt. En met succes. De wacht hebbende agenten aan den politiepost Wees- perzyde (Watergraafsmeer) toonden het ont vangen signalement goed in hun hoofd to hebben, want toen hy langs den Amstel Amsterdam wilde ingaan, werd hy op 't on verwachtst ingerekend. Hij is reeds voor den officier van justitie geleid. Detrez heeft reeds 38 veroordeelingen achter den rug, waarvan er een is geweest tot 20 jarigen dwangarbeid. De Belgische regeering zal onmiddellyk de noodige stukken voor de uitlevering toezenden, zoodat Jean Baptiste wel spoedig in zijn vaderland terug zal zyn. Detrez, die 41 jaar is, woonde eerst sedert Maandagavond aan de Weesperayde onder Watergraafsmeer. Hy heeft zich verraden door in een brief aan zyn ouders zyn adres mee te deolen. De aangehoudene was zoo verbluft door zijn plotselinge arrestatie, dat hy aan geen tegenweer dacht. (Hbld.) Ministrieele crisis in Spanje. Het Spaansche ministerie heeft zyn ontslag ingediend Een nieuw ministerie, gevormd uit do liberale en democratische groepen, is reeds gevormd en zal heden den eed afleggen. Luchtvaart. Over den Oceaan. De Amerikaan Brucker is van plua met een bestuurbaar luchtschip van Europa naar Amerika te vliegen. Ilij meent 25,000 dollar noodig te hebben, en denkt een speciaal luchtschip te bouwen, waarmede hy van Tenerifie in Mei wil vertrekken, onge veer de route volgend, indertyd door Colum- bus afgelegd naar West-Indië. In 5 of 6 dagen denkt hij de reis te volbrengen. Vermoord Het „Petit Journal" deelt mede, dat te Üarcelona een gerucht loopt, volgens hetwelk de fiscaal, die in den krijgsraad de doodstraf voor Ferrer eischte, vermoord zon zyn. In den laten avond van Vrijdag over de Rambla Canaletas gaande, moet hy door een man zyn aangevallen, die hem met twee re volverschoten ernstig verwondde. De aan rander maakte zich met drie kameraden, die op een afstand waren blijven staan, onmid dellyk uit de voeten. Den volgenden middag is de getroffene overleden. De politie bewaart het diepste stilzwygen over de geheele geschiedenis, zoodat nog geen zekerheid bestaat. Maar wel staat vast, dat de huizen der leden van den krygBraad sinds eenige dagen streng bewaakt worden. Deze week to Turyn overleden professor Cesare Lombroso had nog, voordat do ernstige wending in zijn ziekte intrad, een telegram naar Madrid gezonden, waarin hy protest aanteekendc tegen de terechtstelling van den stichter der moderne school, tegen .dezen moord, welke de misdadige veroordeeling van Ferrer is." Postzegelverzameling. De Londensche postzegelhandelaar Peckit, heeft uit nalatenschap van Sir William Avery diens postzegelverzameling aangekocht voor 24,500 p. st. Na de verzameling van het Britsche Museum wordt die van Avery voor de schoonste in Engeland gehouden. Het front maken by den militairen groet zal by het Duitsche leger afgeschaft worden. Maar dan zal ook zooveel te meer waarde gehecht worden aan een kloeke houding fwij vermijden hier het onhollandsche stram" dat soldaten tot grijs aards maakt) by het brengen van de hand aan het hoofddeksel. Kolonel Gfidke steekt er in het >Berl. Tageblatt' don draak mede. Bij den groet, zegt hy, komt het er alleen op aan, dat de ondergeschikte een eerbiedige en tegelijk een zoo vry mogelijke houding aanneemt, de uiter lijke kloekheid is een dwaasheid en het tegen deel van innerlijke krijgstucht. Storm. Nadere berichten over een storm die in Oostelijk Bengalen heeft gewoed, bevestigen het eerste zorgwekkende telegram. Te Goa- landa, waar reizigers uit den trein op de boot naar Assam stappen, zijn er, volgens bericht, 13 of 14 stoombooten vergaan. Geen boot schynt daar boven water gebleven (e zijn. Een is er, op weg van Chandpore naar Goalanda, met alle opvarenden gezonken. Dinsdag woedde er ook een orkaan te Hongkong en in de Macao-staten. Kiesrechtvrouwen. Minister Churchill heeft Dinsdag te Dundee weer last gehad van de kiesrechtvrouwen, ofschoon de politie voorzorgsmaatregelen had genomen. De straat was aan weerskanten van de zaal, waar de minister zou spreken, met versperringen afgezet en een sterke politiemacht hield er bij de wacht. Maar een vrouw is vele mannen te erg. Vyf kies- rechtvrouwen hadden zich toegang weten te verschaffen in een belendend huis en daar op de vliering post gevat. Vandaar wierpen zij met steenen ruiten in de zaaleen steen brak door het glazen dak zonder even wel een ongeluk te veroorzaken. Toen de vrouwen in hechtenis werden genomen, sloeg er een den hoofdman der politie in het ge zicht. De menigte had braaf genoegen in een der vrouwen, die in een schoorsteen was gekropen om do politie te verschalken en er de duidelijke sporen van droeg. Gedrost. Het heette eerst, dat de Engelsche linie- kruiser «Iofiexible", die de Hudson-Fulton- f ces te n heeft bygewooud, op do terugreis zou trachten deu tyd van zyn zusterschip do Indomitable" to verbeteren. Later werd dat tegengesproken, maar het lekt nu uit^dat het plan werkolyk zoo was, en het ook aan vankelijk werd uitgevoerd. Het schip liep eerst gemiddeld 26 knoop, maar het hield dat niet vol, hoofdzakelijk, zegt men, omdat er in het machinokamerpersoneel een tekort was van zestig man, die in Amerika waren gedrost. Zy konden daar aan wal of op de Amerikaansche vloot meer verdienen. Azof vermoord? Men verkeerde tot nu toe in 't onzekere, waar de befaamde Azof gebleven is na zijn ontmaskering. Er liepen allerlei tegonstrijdigo geruchten over zyn tegenwoordige verblijf plaats. In de laatste dagen was o. a. beweerd dat Azof ergens in Zuid-Amerika was. Thans gelooft men dat het te St. Petersburg ge vonden lyk van een vermoorde dat van Azof is. Er is iu St. Petersburg n.1. een onthoofd verminkt lyk gevonden. De geheime politie houdt zich er van overtuigd dat het hier oen politieke misdaad geldt. De verminkingen hadden waarschijnlijk plaats gehad met het doel herkenning te bemoeilyken. Er zyn in verband met dien moord al verscheidene menschen in hechtenis genomen. En het Parijsche Journal zegt nu met zekerheid te kunnen melden, dat men hier het lyk van Azof gevonden heeft. Azof zou nl. evenals Gapon iudertyd door de revolutionnairen zyn terecht gesteld. Zooals uit de onthullingen van Boertsef bleek, werd Gapon opgehangen, maar niet verminkt. Een roofschip? Uit New York komt een zonderling bericht, dat ons de tjjden in herinnering brengt van Ferdinand Huycks «vlies-ridder Te Port G al v es ton in Texas is dezer dagen een Engelsch schip, de •Rowanmore" van Liverpool, aangekomen, dat in de buurt van de Bahama eilanden een avontuur met zee- roovera meent te hebben gehad. Het Engel sche schip ontmoette n.1. een schoener, die sein ophad dat hy in nood verkeerde. De gezagvoerder van de Rowanmore" liet vaart minderen, en onmiddellijk stak van den sohoe- ner een boot vol mannon af, die naar de Rowanmore" roeiden en daar aan boord klommen. Het was een ruw-uitziend troepje al ras was de gezagvoerder van de «Ro wanmore" ervan overtuigd, dat do ongure bezoekers aan boord waren gekomen om zich van zyn schip meester te maken. Snol word door den gezagvoerder overleg gepleegd met de bemanning;, de revolvers werden te voor schijn gehaald en de gevaarlyke gasten moes ten afdruipen, voor zij hun oogmerk hadden kunnen bereiken. De gezagvoerder van de -Rowanmore' is er vast van overtuigd dat hy le doon heeft gehad met een zeerooverhy hooft zich dan ook in verbinding gesteld mot de marine auto riteiten te Galreston en er op aangedrongen dat een kanonneerboot zal worden uitgezon den om naar het verdachte schip onderzoek te doen. Vermoord. Volgens een bericht, te Victoria in Engelsch Columbië aangekomen, is de bemanning van de stoomboot ,/Rabaul", tellende elf koppen, door inboorlingen van het eiland Niouw- Brittannië in den Bismarck-Archipel, ver moord en het schip verbrand Volgons hetzelfde bericht is de Fransche kaag •Guudoloupe" op fen eiland der Nieuwe Hebriden het- J De negen opvarenden zyn er vermoord. Beide booten waren op de werving van arbeiders uit. Wy meenen, dat althans een van beide voorvallen reeds eerder is gemeld. Dat wer ven van arbeiders gaat wel eens met geweld gepaard, dat geweld uitlokt. Misschien is oók op deze wervers het ontvoeren van arbeiders, door anderen gepleegd, gewroken. Insezonden M. d. R. In het «Dagblad" van 18 October trof ik aan het antwoord van B. en W. op de aan vraag der firma M. A. Kolster alhier, om in het door haar gehuurde pakhuis aan de Binnenhaven No. 33 eene zoutery en borg- plaats van Haring en Ansjovis te mogen vestigen. Dit antwoord, bedoelende de ver gunning te geven, mag veilig gelijk gesteld worden aan eene weigering, ter oorzake van de vele onnoodige en hoogst bezwarende bepalingen, waaraan die vergunning is ver bonden. M. d. R. ik bon van naby bekend met de bezwaren door een negental omwonenden of belanghebbenden by deze aanvraag aan B. en W. ingediend, en stond werkelyk verbaasd over de kleingeestigheid, waarvan hier werd blijk gegeven. Zoo jnist had ik in hetzelfde Dagblad' het mengelwerk «mozaïek" door gelezen en viel mijn oog, onder meer, op de volgende ontboezemingen«den Helder moet vooruit 1 De bloei .moet bevorderd! De isscherjj verkeert in een stadium van kwy- ning'. Me dacht zoo, zullen die negen om wonenden geen Bteek in hun geweten voolen, als ze deze maar al te ware uitroepen in verband brengen met hunne schrikkelijk benepen, egoistische bezwaren tegen eene uitbreiding van zaken, waarmede de visschery en gevolgelijk ook den Helder zoo tennauwste verbonden Het is ons toch allen genoegzaam bekend, dat de Haring-recderij, aanvankelijk hier opgericht, met groote moeite en offers, slechts korten tijd kou bestaan en alleen door de firma Kolster nog wordt voortgezet. De overige reeders, ontweken deze plaats spoodig en togen naar IJmnideu, hetwelk zij mede hielpen ontwikkelen en tot bloei brengen. Werk nu dien lautsten reeder tegen, maar koop dan metoen een grafzerk, om dat alles to dekken. En nu de bezwaren om die vestiging togen te gaan, M. d. R. ik noem er slechts een viertal, daardoor kunt u over de rest oor- deelen. le. do werklieden komen 's ochtends reeds ten 6 ure en het klompengeklos wekt de omgeving uit haar morgendutje, de dienstmeisjes praten wel eens met het volk, ten koste van haar werktyden. 3e. de Btoentjes vóór of achter het pakhuis worden wel eens nat. 4e. ik ruik nu wel niets, maar ik kon later toch wel eens pekel gaan ruiken en m is- schien is dat ongezond! N.B. pekeldouches worden ontelbare malen voorgeschreven enz., enz., enz. M. d. R. toen ik die bezwaren hoorde, viel ik bijna om van het lachen Als zulke argumenten steekhoudend zijn, waarom dan niet de geheele marine en het garnizoen maar opgedoekt, of althanB naar een onbe woond eiland verplaatst, want ook deze zal de „troue burgerye" wel eens uit haar slaap halen, en wat de dienstmeisjes betreft, neen M. d. R. nu zet ik maar efkons een heele- boel streepkens Ja, waarom ook eigenlyke de «goê gemeent' nog langer toegestaan hare zaken buiten don gevel harer huizen uit te oefenen waar om nyverheid of handel veroorlooft haar werk anders dan binnenshuis met gesloten deuren on dichtgemetselde ramen (zie voor waarden f. g. j.) af te doen; waarom een smid, timmerman a tutti quanti niet verboden te kloppen, waarom een broodbezorger, melkventer, slager of groenteman niet genood zaakt met een muilkorf of hangslot aan den mond en gebonden handen de dienstmeisjes te naderen, waarom nog iets toe te laten wat een ander misschien kan hinderen! waarom, ja, waarom van heel den Helder niet msar eenvoudig een groot kerk hof gemaakt? Er is nu eenmaal een hin derwet en daaraan moet de hand worden gehouden, hindert het bedryf mij niet, welnu dan hinder ik het bedryf, dan gebeurt er toch wat. 11 M. d. R. zouden er nu geen mildere bepa lingen kunnen worden beraamd om de vergunning aanneembaar te maken Een paar huizen verder is toch wel een bergplaats van beenderen, huiden en vodden, stinkt zoo'n knekelhuis soms niet? neen waarlyk, waar moeten we blijven, als alles werd gekneveld dat ruimte noodig heeft om te bestaan 1 Dankend voor de plaatsruimte. Veritas. Zondagsrust der Slagersgezellen! Geachte Redactie I Vorgun ons eon klein plaatsje in Uw veel gelezen blad, waarvoor bij voorbaat onze dank! Geachte stadgenooten I Met dezen doen wy wederom een beroep op uw welwillende medewerking om ook de Slagersgezellen te doen verkrijgen wat hun evenals ieder ander arbeider toekomt en hetgeen nu, dank zy onze actie in het afge- loopen jaar, aan eenige onder de- Slagers gezellen te beurt viel, n.1. Zondagsrust. Waarom kunnen nu niet alle Slagersgezel len hiervan profiteeren Omdat de gewoonte er bij de meeste menschen nog zoo vast in zit, om Zondagsmorgens nog „eventjes" naar den slager te gaan, in plaats van Zaterdags. Zoo gjj dit doet en uw vlecsch- of worstwaren dien dag laat bezorgen, zullen ook die slagers welke uog niet genegen zijn hunnen winkel Zondags to sluiten, hiertoe vanzelf overgaan, daar zy dan toch niets te doen krygen cn wy nu toch in het koude jaargetijde leven, zal ook hot vleesch niet bederven. Bedenkt dat de slager des Zaterdags een werkdag heeft van 1G a 18 uur en somtijds meer,dan mag hij den daarop volgenden Zondag ook wel zijn rust hebben en dien dag bij zijn gezin doorbrengen, inplaats van Zondags morgens weer vroeg op te moeten om iu dun winkel te wezen voor U. Huismoeders en huisvaders steunt allen ons in den zwaren strijd en toont U solidair en haalt uw vleesch niet dee Zondags, dan kunnen wy gedurende de wintermaanden, ook op een vryon Zon dag rekonen. Wy stellen hot volste vertrou wen in het geachte publiek van Helder, alsmede in de Pers, om ons zooveel mogelijk te steunen in den strijd voor Zondagsrust. U geachte Redactie, nogmaals dankend voor de verleende plaatsruimte. Het Bestuur der Helderscho Slagers- gezellen-vereeniging. Jb. P. Sloisman, Secretaris. Heldersche Voetbalbond. Uitslagen der wedstrijden gespeeld op Zondag 170ct. H. B. S.II—H. F. C.iv 8—2 H. F. C.i—A. F. en H. Cu 3—3 H. F. C in—H. F. C. ii 0—5 wegens niet opkomen van H. F. C. ui. Verder zal de wedstrijd A. F. en H.Cli— H. F. C.i, oorspronkelijk gepubliceerd als 0 -5, volgens be sluit der bestuursvergadering van ii October, over gespeeld worden, terwijl de uitslag van den wedstrijd H. B.S.i—A. F. en H.C.II, oorspronkelijk gepubli ceerd als 3—4 thans is 5—0, wegens te laat op komen van A. F. en H. C.H, terwijl zooals bij nader onderzoek is gebleken, het bericht dat zij hadden ontvangen, liet juiste uur aanwees. In verband hiermede is thans de Stand der eerste klasse competitie. doelp. II. F C.i 2 A. F. en H. C.H 2 1.-. 1.50. 050. Stand der tweede klasse competitie. H. F. O. lil II. F. C.H II. B. S.u H. F. C. iv Sparta 3 12 4 10 4 11 1 4 10 3 t 9 1.-. 1.67. 1.33. 0.50. 0.33. Wedstrijden te spelen op Zondag 24 October, Tweede klasse: F. S. II H. F. C.iv 10.30-11.30 Scheidsrechter Van de Poll. Sparta-H. B. S.u1.45—2.45 Scheidsrechter Van Kalken. Eerste klasse A. F. en H. C.n-H. B. S.i 2.45 3.4.' Scheidsrechter Koorn. Stoomvaar tberichten Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Java, v. A'dam n. Batavia, is 20 Oct Perim gepass. Koning Willem I, v. Batavia, n. A'dam, vertrok 21 Oct. van Perim. Rembrandt, v. Batavia n. AMum, vertrok 21 Oct. van Tanger. Koninklijke Hollandsche Li.oyd. Zaanland arriveerde 20 Oct. van Buenos Ayrns cn Brazilië te Amsterdam Frisi, van A'dam naar Buenos Ayres vertrok 20 Oct. van Rio Janeiro. Maasland, van Amsterdam naar Brazilië en Buenos Ayres, arriveerde 21 Oct. te Leixoes. Rijnland, v. Buenos Ayres en Brazilië n A'dam, passeerde 21 Oct. Tenerifie. Kon. Wkbt-Indische Maildienst. Pr. W. II arriveerde 19 Oct. van A'dam te Paramaribo. Pr. d. Ned. vertr. 20 Oct v Paramaribo n. A'dam. Rotterdamsche Llotd. Menado vertr. 19 Oct. van Batavia naar Rotterdam. Kediri, v. Batavia n. R'dam, is 21 Oct. Sagres gepass. Ternate, v. R'dam n Batavia, is 20 Oct. Perim gepass. Ophir, v. R'dam n. Batavia, vertrok 21 Oct. van Marseille. Tabanah, v. Batavia n. R'dam, vertrok 21 Oct. van Colombo. Marktberichten. Schagen, 21 Oct. Aangevoerd 8 paarden f 80 a 200, veulens f a 10 stieren en ossen f 100 a 170, 0 stieren f a duiven f 0 a 0, 580 goldekocien f 110 a 195, 110 vette id. f 160 a 280,100 kali koeien f 140 a 240, 2 !0 vaarzen f 70 a 120, 0 hokkelingen f 0 a 180 graskalveren f|30 a 60, 40 nuchtere kalveren f 7 a 20, rammen f a 00. 1180 schapen (overhouden) f 12. a f 17. magere schapen f a 960 vette id f 18 a27. lammeren f0 a ,8 bokken en geiten f 8 a 6, 2 magere varkens f 16 22 vette id. per Kg. 48 a 51 ct., 90 biggen f7.a 18. -, 100 konijnen f'0.50 a 1.50, 200 kippen f0.50 a 1.50, zwanen f 300 Kg. boter f 1.40 a 1.50, 1000 kipeieren f5.50 a 6.000 eenden dito f0.a per 100, 0 veulens fa f0—60 eenden f 0.60 a f 0.80. Visscherijberichten. Nieuwediep, 19 October. Aangebracht door 25 korders 5 tot 10 stuks groote tong 11,10 per stuk. 5 tot 20 middelmatige tong 60 a 70 cent per stuk, 5 tot 10 kleine tong 20 cent per stuk, 1 tot 2 mand kleine schol f 2,50 a f 3,50 per inand, 1 tot 2 mand schar f 1,a f 1,25 per inand 20 Oct. 65 korders met 5 tot 20 stuks groote tong f 1,25 per stuk, 10 tot 40 middelmatige tong 60 a 70 cent, 10 tot 20 kleine tong 20 u 25 cent per stuk, 1 tot 5 stuks rog f 1,25 per stuk, 2 tar botten f 8,— per stuk, 1 tot 3 mand stort schol 5,— a f per mand, 1 tot 4 mand kleine schol f 1,50 a f 3,50 per mand, 1 tot 2 rnand schar per mand f 1, 21 Oct. 14 korders met 5 tot 20 stuks groote tong f 1,25 per stuk, 10 tot 40 middelmatige tong 60 a 70 cent per stuk, 5 tot 10 kleine tong 25 cent per stuk, 1 tot 2 mand stort schol f6,— per inand, 1 tot 4 mand kleine schol f 1,50 a f 2, per stuk, enkele manden schar f I,per stuk, 1 tot 2 stuks rog f 1,25 per stuk. 22 Oct. v.m. 8 uur. Niets binnen. Borgelijke Stand gemeente Helder Van 19 tot 21 October. ONDERTROUWD: J. van der Vlies en T. Blom. J. Komen en J. Lastdrager. H. H, Londen cn W. M. A. Tjittes. B. J. Boelsums en P. Lammerts. P. van der Meer en W. il. O. Masseus. J. II. de Nijs en J. J. v. d. Meer. GETROUWD: W. Bruinvis en J. P. Boon. F. Ililker en D. Oroot z./n. Groet. T. J. Vroome en N. Boon, P. J. van Tongerlo en A. Dienaar. G. Lastdrager en M. Lastdrager. B. Zondervan en K. C. Oudjjk. BEVALLEN: G. J. Gcrrits geb. Oolstein, d. J. Brouwer geb de Vries, z. T. Dekkers geb. Hoede- aker, d. OVERLEDEN M M, Bijl, 3 in. C. Wijn, 54 j. de Jong geb. v. d. GraalT, 62 j. Eene ontploffing van ouds. Ruim 63 jaren geleden had in de buiten gronden van het Kierland een voorval plaats, dat veel overeenkwam met do ramp welke on langs naby het Katwijksche strand geschiedde. In de Eierlandscho gronden was toen oen kof gezonken, beladen met spoorrails en wagenwielen. Iemand, te Helder woonachtig zekere Hart, nam aan de lading te bergen. Schipper Buijs, van dc Cocksdorp, zou daarbij dienst doen als duiker. Alvorens men bij de goederen kon komen, moest een deel van het dek verwjjderd wor den. Men liet een bus maken en daaraan een koker soldeeron, die boven water uitstak. Deze bus, gevuld met 15 K. G. buskruit, werd in een mand met grind geplaatst en in 't luik van het voorschip onder het dek gewerkt. Toen werd een brandende lont boven den koker gehangen, met een stukje lood er onder i 't neervallen te bevorderen. Halverwego de lont hing deze aan een touwtje. Als dit afbrandde, viel de lont door den koker in 't kruit. Op ongeveer 100 M. boven wind van het wrak lagen een schuit met een vlet, na de kunstbewerking, geduldig te wachten. De brundende lont viel neer, doch er volgde geen ontploffing. Na een poos spoedde de aannemer Hart zich, vergezeld van een der opvarenden der schuit, naar het wrak, in weerwil dat 't hem sterk ontrader. werd. Hart trok uan de buis de bemande bus omhoog, schudde er even mee en toen ontplofte eensklaps het voorwerp. De onvoor zichtige werd letterljjk in kleine deeltjes uiteengescheurd, terwijl de man, achter in de vlet, met den roeiriem in de hand omhoog werd geslingerd. Hij plofte in zee neer, werd door zijn makkers opgevischt en na een poos woor bijgebracht. Deze man overleefde de ontzettende gebeurtenis, welke dezer dagen door een ooggetuige in herinnoring werd ge bracht, Harriman'8 nalatenschap. De «Daily Chroniclo" verneemt uit New- York, dat de nalatenschap van den spoor wegkoning Harriman zal bljjkon ongeveer 300,000,000 pd. st. te bedragen. Hoewel mevr. Harriman verreweg het meest erft, had Harriman reeds vroeger op elk zijner kin deren 6,000,000 pd. st. vastgezet, en boven dien nog f 3,000,000 pd. st. bestemd voor neefjes en nichtjes. Het fortuin van Harriman is het grootste, dat nog ooit in de Vereenigde Staten door erflating is opengekomen. Marshall Field had 200,000,000 pd. st. gelaten, Cornelius Vanderbilt 125,000,000 pd. st., II. H. Rogers 100,000,000 pd. st., Weightman, uit Philadelphia, 80,000,000 pd. st. en Russoll Sago maar 65,000,000 pd. st. Overigens staan wij niet in voor de be trouwbaarheid van bovenstaande cyfers, voor zoover die op Harriman's nalatenschap trekking hebben. Er is daarover in de Amerikaansche couranten al zooveel gefabeld. Homoeopatisch Arts, zal iederen WOENSDAG, to be ginnen 27 OCTOBER a. s., van 12 2 uur spreekuur houden ton huize van Wed. A- HUISKEN, Koningdwarsstraal 27, alhier, daar Dr. VAN VEEN verhin derd is. Uit den Omtrek. Texel, 21 Oct. TeVwjjl gedurende deze week hier werden ingevoerd 78 stuks jong rundvee, bedroeg de uitvoer 219 schapen, 267 lammeren, 3 koeien, 4 kalveren an 6 varkens. Voor graskalveren werd betaald van f 25 tot 135 per stuk schapen werden verhandeld tegen fl4af 16 en lamineren, tegen f6 h I 10 por stuk. Langs de kust en aan do vaarwaters, die naar de Zuiderzee voeren, is reeds de winter- betonning aangebracht. Vroeger bestond er geen onderscheid in zomer- on winterbebake- ning, maar nu deze is ingevoerd, wordt 's winters heel wat beBpaard, doordien van ouds by ijsgang veel van het materieel verloren ging of beschadigd werd. Wieringen. Ds. Van der Vegte, te Wolvega, heeft voor het beroep naar de Doopsgezinde ge meente le Hippolytershoef c.a. bedankt. In de Woensdag j.1. gehouden vergadering is besloton de afdeeling Wieringen van het N. O. G. weg .ns gebrek aan belangstelling op te heffen. Advertentiën gelieve men 's morgens vóór 10 uur te bezorgen. Advertentiën. Den 28sten October hopen onze geliefde ouders Willem van der Veer en IJtje Bruul. hunne 40-jarigeEchtvereeniging te herdenken. Dat zy nog lang gespaard mogen blyven is de wensch van hunne dankbare kinderen. C J. WOLTERS. II. WOLTERS - v. ii. Veer. Helder, 22 October 1909. Ondertrouwd ~J. v. d. Vlies en T. Blom. Heldor, 21 October 1909. Huwelijksvoltrekking: 4 November a.s. Eenige plaatselijke kennisgeving. Ondertrouwd Boelsum Johannes Boelsums en Petronella Lammers. Heldor, 21 October 1909. Huwelijksvoltrekking 4 November a.s. Getrouwd Johannes Theodorus Melchers Johanna Louise Geertruida Qetelmans. Amstordam, 20 October 1909. Frederik Hilken en Dieuwertje Groet, die tevens hun dank betuigen voor de vele blyken van belangstelling. Helder, 21 October 1909. Hedon werden wy verblijd door de voorspoedige geboorte van onze dochter Elisabeth Cornelia Marretje. JOH. DEKKERS. T. DEKKERS Hoedemaker. Helder, 20 October 1909. Geboren: Catharina Johanna, dochter van J. F. KOCHX en H. J. KOCHX geb. Van Koningsbrüoge. IJmuiden, 22 October 1909. Ter voorkoming van schade, vooral bij uitloting van Rus sische Obligatiën, worden houders van uitlootbare fondsen er op attent gemaakt, dat ten onzen kan tore gelegenheid bestaat, zich tegen verlies te vrijwaren. P. GROEN ZOON. Evangelisatie-lokaal In de Palmstraat. D V. Z0NDA6 24 0T0BER, voorm. 10 uur en '8 avond 61/, uur, Ds. Ph. HOEDEMAKER, Ilerv. Predikant te Doesburg. in de School te Koegros. Woensdag 27 October en Woensdag 3 Nov., '8 avonds 7 uur, Ds. A. E y. GRIETHUIJ8EN. Alzemeene Bond van Onder officieren der Eon. Marine en het Korps Mariniers. Aan de vrouwen van onderofficieren, wier mannen lid zijn van bovengenoemdon Bond, en buitengaats vertoeven, wordt ter kennis gebracht, dat ook d i t j a a r weer een ST. NICOLAASFEEST zal worden georganiseerd (tenminste by voldoende deelname). Zy, die hun kinderen hieraan willen laten deelnemen, kunnon zich vervoegen by den Secretaris-Hoofdbestuur, De Ruy- terstraat 24 en ook by gewone leden. Voor ieder kind wordt ingeteekend als minimum f 0.40. DE FEESTCOMMISSIE. Openbare Samenkomst, hoofdzakelijk voor de bewoners van de OUDE HELDER, ia bet gebons MIDDENSTRAAT. Eiken ZONDAGAVOND 7 uur. Verschillende sprekers KOMT ALLENIII TOEGANG VRIJ Goede Lectuur I De BIBLIOTHEEK derChr Jongelings- Vereeniging „Spreuken 9 10a", gebouw SPOORSTRAAT, is iederen Vrijdag avond GEOPEND van 7'/t-9 uur. CATALOGUS 10 CENT. Leesgeld per deel 1 cent. W' Begunstigers geen leesgeld. Anna Paulowna. Zaal Veerburg. Dinsdag 2 November 1909, ttiONCOPi; van het Leger des Heils. LtVENDE- EN STILLE BEELDEN. Nieuwe fraaie opnamen in prachtige kleuren. 's Nam. 5 uur voor Kinderen. Toegang 5 en 10 cent, geleiders 15 ct. 's Avonds 8 uur voor volwassenen. Toegang 20 en 30 cent. Solo-Zang bij stille Beelden. DE KAPITEIN. »t. ffarlmra, onder afdeeling van den Ned. R.-K. Volkshond. Afdeeling HELDER. ter gelegenheid van het 3e Lustrum, op ZONDAG 24 OCTOBER, des avonds 8 uur, met medewerking van de Dilettanten club en Muxiekvereeniging. OPGEVOERD zal worden het Tooneelstuk Treurspel in 4 bedry ven. hêt Toegankelijk voor loden van St. Barbara, leden van den Bond geen lid van St. Barbara zynde, hebben toegang tegen 15 cent entrée de persoon. Aanvang ten 8 uur precies. Zaal opening ten 7 uur. Namens het Bestuur, B. WEIJENS, Voorzitter. D. RAN', Secretaris. Geachte plaatsgenooten, Wy hebben aan onze patroons een lyst ter hand gesteld met het verzook om van af 1 November tot 1 Mei hun winkels des Zondsgs te sluiten. De onderstaande patroons hebben hierop geteekend, waaruit blykt, dat de groote meerderheid aan ons verzoek zal willen voldoen 8. DE BEURS Jr.t Bassingracht. J. DE BEURS Pz., Spoorgracht. Wed. K0RVER, Keizerstraat. A. v. HAAREN, Keizerstraat. P. KROON, Keizerstraat. K. SLIKKER, Kroonstraat. W. v. TWISK, Schagenstraat. CHR. GOES, Goversstraat. T. MOOR, Sluisdijkstraat. P. v. BERKUM, Spoorstraat. A. K00MEN, Spoorstraat. Wed. 0 BR0ERSMA, Bierstraat. W. 00STENBRUG, Vlamingstraat. J. TUINMAN, Koningdwarsstraat. M. KUIPER, Oostslootstraat. Wed. DE BEURS. Kanaalweg. G. PRINS, Wilhelminastrast. P. WIT, Van Galenstraat. GEBRS. DE BEURS, Middenstraat. J ZANDER, Middenstraat. D. BRUIN, Walvischstraat. J. KUNST, Breewaterstraat. N. W0LS, Weststraat. Aangezien er nog enkele patroons niet aan dit verzoek wenschen te vol doen, zoo vragen wy nogmaals aan het geachto publiek ook by die patroons de inkoopen des Zaterdags t© doen, zoodat zy dan van zelf er toe moeten overgaun hunne winkels des Zondags te sluiten. Namens het Bestuur der Heldersche Slagersgezellen-Vereeniging. 1.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 5