Bpgpl Tl ;t VL1EGEID BLAADJE*. Tl Ml 30 October 1909. Uit den Omtrek. Texel, 27 October. Op geen plek van ons eiland ia in de laatste jaren de grond zoo in waarde ge stegen als in den polder Eierland. Ongeveer 20 jaren geleden werd daar een hoeve met 80 H.A. grond verkocht voor f8000.—Vyf jaren geleden bracht een en ander f 29.000.— op. De tegenwoordige eigenaar verkocht dezer dagen de helft van het land voor f 3200G.en het water, met veel rietland, voor f 7000.—. Texel, 28 October. 't Is kolossaal nat in het land, wat vooral voor den veeboer jammer is. De weiden bieden nog veel gras, en wanneer ze droger waren, zou het rundvee nog eenige weken buiten kunnen blijven. Nu moet men het stallen, wat niet best past bij den niet zeer ruimen hooivoorraad. Leverde de lijstervangst tot voor een paar dagen nog weinig op, nu zyn vele koperwieken, alias Noormannetjes, overgekomen, waarvan menig voorwerp zich in de paardenharen stroppen, die bij duizenden uithangt. Eigenaardig moet het met sommige post- aangelegenheden gesteld zyn geweest, nu ongeveer 60 jaren geleden. Even als nu, werd de post tusschen Vlie land en De Cocksdorp destijds met een schuitje overgebracht. De postschipper woonde op Vlieland. Een postbode ging van do Texelscho haven over Den Burg naar Eier land, om de postzaken te wiBBelen met den schipper. Was de schuit er niet, dan legde de bode zyn pak in een kist, die in de Eierlandsche duinen stond. Op het deksel van die kist lag een zwaren steen, om 't wegwaaien van deksel en inhoud te voor komen. De schipper deponeerde zijn post zaken in dezelfde kist, als de bode reeds vertrokken was. Soms lag de postzending zoo een nacht over in de onbewaakte kist. Toch werden nooit vermissingen gerapporteerd. Texel, 29 Oct. In de afgeloopen week heeft de uitvoer van vee bedragen295 schapen, 178 lamme ren, 4 koeien, 5 paarden, 3 kalveren en 18 varkens. Schapen golden deze week f 16 h f 17.50 en lammeren f 6 a f 9.50 per stuk. Anna Paulowna. Tot tydelijk onderwijzeres aan school no. 1, is benoemd Mej. N. Roosloot, te Den Helder. Wieringen, 29 October. Algemeene Vergadering van de Neder- landsche Protestantenbond, afdeeling Wie- ringen*, op Maandag 25 Oct. 1909, 's avonds 7Vs TJQfi op de bovenzaal van de Ned. Herv. Kerk te Hippolytushoef. Aanwezig 7 dames en 10 heeren. Voor zitter Ds. Bax opent de vergadering met een woord van welkom aan de opgokomenen, en herdenkt met eenige waardeerende woorden de diensten, door het vertrokken bestuurslid De. Onnes aan de afdeeling bewezen en gaat daarna over tot de benoeming van oen com missie van drie leden, die de rekening van den penningmeester in Januari a.s. zullen nazien, n.1. de heeren P. Kaan, J. Egelman en D. D. Lont Jr., die hunne benoeming aannemen. Hierna volgt verkiezing van een bestuurslid wegens het vertrek van den heer Ds. Onnes. By eerste stemming wordt gekozen de heer P. Asjes, die voor de functie bedankt, bij tweede stemming den heer P. Kaan, die eveneens bedankt, terwyl bij derde stemming j wardt gekozen den heer A. Peereboom; deze I is niet op de vergadering tegenwoordig, zoo- dat hem zal worden gevraagd of hij de be- noeming aanneemt. i Als 4e punt der agenda is thans aan de orde de regeling der bijeenkomstenbesloten wordt 3 bijeenkomsten te houden, i Voorzitter deelt in tusschen mede: le. dat van het Hoofdbestuur een subsidie van f 60 is ontvangen en dat van wege het Hoofd bestuur een spreker wordt beschikbaar ge- steld, die hier dan één avond zal kunnen optreden; 2e. dat van den heer Nonhebei, redacteur van de ,Hilversumsche Courant" een aanbie ding is ontvangen om als spreker voor de Protestantenbond op te treden; zyn rede zal afgewisseld worden door lichtbeelden nit het Berner Oberland; hij verlangt hiervoor vrij reis- en verblijfkosten plus f 5.75 voor de vertooning met de projectielantaarn. 1 Besloten wordt om op het voorstel van den heer Nonhobel in te gaan en te bepa len dat hy op den eersten avond n.1. op 22 November a.8. die lezing zal komen houden; de tweede avond wordt bepaald in Januari, terwyl de heer Beinders zal worden ver zocht alsdan een lezing te hondende derde in Februari, waarop de spreker van het hoofdbestuur zal worden verzocht op te tre den, tevens wordt nog besloten dat op de 3e byeenkomst, ook niet-leden vrye toegang zullen hebben. De datums der bijeenkomsten zullen nader worden geregeld. Daarna is aan de orde de regeling der Kerstfeesten het Kerstfeest te Westerland wordt vast gesteld op den len Kerstdag; dat te Hippolytushoef op den 2en Kerstdag; terwyl de datum van het Kerstfeest te Oosterland in overleg met de onderwijzeres sen der Zondagsschool, aldaar zal worden De heer Ds. Bax neemt de leiding van de Kerstfeesten te Hippolytushoef en Wester land op zich, terwyl Ds. Beinders zal wor den verzocht om de leiding van het Kerst feest te Oosterland op zich te nemen. De verdere regeling der Kerstfeesten wordt aan het bestuur overgelaten, en de levering van de prijsjes opgedragen aan J. Eg< lman, T. Hennink en A M. Hegeman. Hierna volgt rondvraag, waarbij de heer Laan opmerkt gehoord te hebben dat de Zangvereeniging Nieuw Leven" op het Kerstfeest eenige nummers zal zingen, en vraagt of het daardoor voor de kinderen niet wat laat zal worden. Voorzitter antwoord hierop, dat het wer kelijk de bedoeling is dat door Nieuw Leven'* zal worden gezongen. De vereeniging is reeds door het Bestuur gevraagd; de bedoeling is echter zegt spreker, dat door Nieuw Leven" maar enkele nummers worden gezongen, terwijl de gebruikelijke Kerstvertelling dan iets zou kunnen worden verkort; de plech tigheid van het feest zou door die zang niet weinig worden verhoogd. Hierna zou door de heer Bax nog een lezing worden gehouden, doch deze acht het het late uur en de geringe opkomst wegens het slechte weder in aanmerking genomen beter, deze lezing, tot een volgende keer nit te stellen. Daarna wordt de vergadering gesloten.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 5