KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HelderTenel9 Wieringen en Anna Paulowna. No S838 Woensdag 17 November 1909 37ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m.50 ct., fr. p. post 75 ct.,buitenland f 1.25 Pre- Zondagsblad 37J >>>45» f0 75 miën j Modeblad >>>55>>>>65> f0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 4 regels Bewijs-exemplaar Vignetten en grootc letters worden n r plaatsruimte berekend. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureauz: Spoorstraat en Koningstraat. Interc.-Telefoon 50. Tweede Blad< Nieuwsberichten. HELDER, 16 November. Kapitein Christoffel. Kapitein H. Christoffel en Mevrouw Chris toffel—Van Rijswijck ziju hedenmorgen alhier aangekomen en zullen vermoedelijk Woens dagmorgen, per trein van 12.30, weder ver trekken. Zy logeeren ton huize van den lnitenant ter zoo A. F. Folkersma. Gedenkteeken C. S. Jaring. Het was gisteren juist een jaar geleden, dat de heer C. S. Jaring aan de zynen was ontvallen. Men weet, dat kort na het verscheiden van den heer Jaring, op initiatief van het bestuur van «Helders Belangzich alhier een comité vormde, met do bedoeling uiting te geven aan het gevoel van dankbaarheid, dat 'vele burgers van den Helder bezielde wegens de groote diensten, door Jaring aan de gemeenschap bewezen. Dio dankbaar heid is belichaamd in den vorm van een schoon gedenkteeken, gesticht op het gral van den heer Jaring. De onthulling van dat monument op het kerkhof te Huisduinen geschiedde gisteren nu in allen eenvoud. Het bestuur van .Helders Belang", de leden van het comité, het dagelijksch bestuur van onze gemeente, vertegenwoordigd door de wethouders L. F. Over de Liuden en 6. de Ven, een aantal leden van den Raad, afgevaardigden van verschillende vereenigin- gen en vele honderden belangstellenden waren bij deze plechtigheid tegenwoordig; zij allen stonden, met de familie, rond het monument geschaard, toen de heer Feenders, de voor zitter van het comité, het woord tot de familie richtte en ongeveer het volgende zeide: ,In het Crematorium te Bremen, waar de urn is bijgezet van wylen onzen oud-afge vaardigde Gerritsen, staat een sententie ge schreven, welke luidt als volgt: „Was vergangen, kehrt nicht wieder, doch ging es leuchtend nieder, leuchtet 's lange noch znrück!" Wat vergaat, keert niet weder. Wat een maal aan den schoot der aarde is toever trouwd, hebben wij verloren. Dat verlies kan echter smartelyk zijD, en ter neerdrukken, doch het kan ook verheffen en in edelen zin nawerken. En, al missen wy den persoon, die onderging, al keert hij niet weder in do gestalte, die wy ons zoo gaarne in onze herinnering voor ons tooveren, dan knnnen wij hem toch nog zien in zijne volgers. Welk een heerlyke troost is er niet gelegen in hei „doch ging es leuchtend nieder, leuch tet 's lange noch zuriick". Hy, die licht om zich verspreidde, die zyn medeburgers een voorbeeld was, die ten goede trachtte te werken in ruimeren zin, die blyft voorlich ten, ook al wandelt hij niet meer onder ons. Van hem blijft uitgaan een stimulans, die dankbaar wordt aanvaard. Men ziet in de opengevallen plaatsen, voor zooverre de tyd niet al te krachtig vooruitstreeft, in de eerste jaren nog steeds zijn werk, het is, alsof zyn geest nog rondwaart op de verschillende plekken, die hem lief waren, en waarvoor hy zooveel plichtgevoel wist in te boeze men, dat eigenlyk alles nog by het oude blyft. Dit dankt^men alleen hom, die zyn gehcele persoon, zijn geheele zyn offert, tot bereiking van verschillende, goede, gemeen schappelijke doeleinden. Iioog staat hij ver heven, die leidend, zich opmaakt te wrochten blyveude betere toestanden. Want waar is het, dat hij, wiens nagedachtenis door een aureool wordt omgeven, in de toekomst zal lichten, ook in die toekomst zijn heldere ge dachten breed zal doen bloeien; en al moest hier een eerlyk strijder zijn tol aan de natuur betalen, zyn ideeën worden vrucht baar nagevolgd. Toen wij verleden jaar Jaring onzen laat- sten groet brachten, hebben velen uit de talryk 6aamgekomen by die geopende groeve, een Btille belofte afgelegd. Die belofte was ons heilig. Zy hield in, dat wij, elk voor zich, overeenkwamen zijn naam aan de ver getelheid te ontrukken. Hot is een goed land, dat zijn groote mannen eert. Laten wy zeggen het is een goede stad, die zijn betere burgers de hen toekomende eer bewijst. Welnu, het getuigt van intens medeleven met de ramp dier dagen, dat zoovelen tot dit monument het initiatief namen, En, toen dan ook het be stuur der verceniging «Helders Belang" dit initiatief den volke kond deed, bleef niet één achter, die in zyn werken en streven belang stelde. Die aandrift, die sympathie is het, die wij zoo gaarne huldigen, en die ons in staat stelde, U dit schoone monument, voor welks ontwerp wy den heer Kaatolyn niet genoeg lof kannen toezwaaien, aan te bieden. Mevrouw 1 My werd verzocht een kort en sober woord te spreken, dat tevens zou zyn een woord van warme sympathie. Aan het eerste meen ik te hebben voldaan, en wat het tweede betreft Het zou snoode ondank zijn, indien wy ons voor zijne hulp niet verplicht ge voelden. En dat doen wij, ook zonder dat conventieele begrip. Want, als wy straks terugkeeren van dezen doodenakker," en wy slaan den blik nog eens weer naar de plaatB, die zooveel dierbaars heeft omsloten, dan zien wij op den zerk gegrift, heel diep, hot woord vriendschap. Vriendschap bond ons aan Jaring, uit vrieudschap volgden wij rijn lijkbaar, uit innige vriendschap maakten wy zijn heengaan onvergetelijk. Gedachtig aan de woedden, by don aanhef door mij gesproken: doch ging os leuchtend nieder, leuchtet s lange noch zuriick, ligt daarin de verklaring van dit monument! Namens de vereenigingen, waarin wijlen Uw echtgenoot zitting had in do verschil lende bestoren, namens vele zyner mede burgers, en enkelen van bniten onze gemeente, heb ik de eer dit monument, gesticht ter nagodachtcnis van wijlen C. S. Jaring, de familie aan te bieden, en wijd ik, namens hen allen, dezen krans, onzen hoog geBchat- ten doode." Vervolgens trad Ds. Onneke3 naar voren. Hy bracht namens de familie den dank over aan het comité, dat het iuitiatief tot de stich ting van het monument had genomen. Zijn rede vervolgende, zeide hy //Daar is een sprookje van den dichter Turgenjef, waarin deze ons vertelt hoe God op zekeren dag een feest organiseerde in den hemel, waarop alle deugden der aarde wer den genood. Alle die deugden bleken elkander zeer wel te keuzien en hadden elkander meermalen ontmoet. Doch twee bleken er te zijn, die eerst in den hemel, bij God, aan elkander kouden worden voorgesteld, omdat zy onder do mon- schen elkander nog nooit hadden ontmoet. En die twee, ze waren de deugden dor goed heid en van den dank. Welnu, zoo iets, dan toont deze uwe daad, mijneheeren, dat de dichter" heeft misgezien en dat onder de menschen de dank zeer zeker nog wel is te vinden. En waar die dank zich thans aan ons voordoet, daar (de dichte/ hoeft ter andere zyilo toch ook weer gelijk) gevoelen wij ons opgeheven ton hemel, als in beter en hooger sfeer, als in nadere gemeenschap met het goddelijke, met God. Zóó dan opgevat, niet als menschvurtering, maar opgevat als erkentenis, als dank voor genoten goedheid, is deze, uwe daad, zeer zeker gepast, en gaarne betuig ik dan ook U allen, èn de gemeenteleden èn do belang stellenden van buiten, namens de familie dank, hartelijken dank voor dit huldeblijk, terwyl ik U do verzekering geef, dat de aanbieding van dit monument baar is een loutering in haar smart, een balsem op die wond, die door dezen dag vol heriunering, opnieuw weer opengereten werd. Want niet waar, mevr. Jaring, al is uw ziel vervuld met rouw over uw geliefden, toch dank aan God, ja grooten dunk kan daar zyn in uw hart, dat zulk een man, dat zulk oen vader voor uw kinderen, Hij U heeft gegeven. O, bedekt liet niet de lengte van het leven uwer geliefden, maar het gehalte daarvan, dat geeft eerst waarde aan hun bestaan. En waar Jarings leven is geweest zoo edel, zoo goed, daar knnt in het terugzien op dat goede, gy leniging vinden voor smart. Houdt ook gy kinderen, dat goede in uwen vader steeds voor oogen! En als verleiding èn als zonde U zou willen afvoeren van het goede pad.O, ga dan heen naar dit kerk hof en laat dan dit monument tot U spre ken O, weet dan, dat de geest van uwen vader u roept tot dat verantwoordelijks besef, 't welk vooral van kiuderen van znlk een vader mag worden gevraagd En nu laat ons henengaan in het besef, dat daar is een eeuwigheidsleven, 't welk nitgaat ver boven de vergankelijkheid van de stof. Die gedachte, zoo heerlyk gesymboliseerd in dio altyd groenende bladeren op het monument, zij zij der familie tot troost en schenke ons den drang om te werken aan het eenige, aan al wat goed is, wat lieflijk klinkt en welluidt!" Na het uitspreken van deze redo werd door de beide oudste gezellen van do druk- kery van het «Dagblad" hot omhulsel weg genomen, en stond daar het monument in zyn bluDke schoonheid. Het bleek dat de moeilyke opdracht door de beide architecten, de heeren R. Kastelijn alhier en 11. v. d. Lee te Delft, glansrijk was uitgevoord. Het maakt om zijn degelyken soberen vorm een mooien indruk; een woord van hulde komt beiden architecten toe voor de wijze waarop zij aan die niet gemakkelyke opdracht heb ben voldaan. Het monument is ontleend aan Grieksch- Dorische bouwvormen in moderne opvatting, type „Columbarium", en bevat een opschrift- plaat, waarop in gulden letterB gebeiteld: „Cornelis Seger Jaring, lid van de Provin ciale Staten en van den Gemeenteraad, ge boren te Helder 27 Februari 1865, overleden 15 November 1908", on in de fronton een „M" (in memoriam). Aan de voorzyde bevinden zich twee pië destals, waarop vazen zijn geplaatst in brons- koper, mot groen blyvende planten (symbool van het eenwige leven). Het graf is gedekt met een liggende zerk en het geheel, in aan sluiting met het monument, door een pussend hekwerk omgeven. Alle liggende deelen zyri van hardsteen, de staande van Euvillc-zundsteen en de op schriftplaat van wit marmer gemaakt. Het ontwerp is, zooals hierboven gezegd, van de architecten R. Kastelyn, alhier, en A. van der Lee, te Delfthet steenhouw- werk is uitgevoerd door de firma Simon alhier en het bronskoper door de firma Van der Kolf Monlij te Rotterdam. Cursus in eerste hulp bij ongelukken. Jl. Vrydagavond werd do laatste oefening gehouden van don cursus 1909 voor het ver- leenen van eerste hulp bij ongelukken, die sinds eenige jaren wordt gegeven in het ge bouw van Gemeentewerken aan de Kcrkgracbt door den heer J. C. J. C. Smits en uitgaande van de afd Helder van de Noordh. Verceniging «Het Witte Kruis". Deze cursns was, bij vorige jaren vergeleken, zeer druk bezocht; pl. m. 85 personen namen er aan deel, waar onder een 9tal dames. De verschillende lossen, zoowel theoretische als practische, werden steeds met onverdeelde uandacht gevolgd. Den heer Smits komt zeer zeker een woord van dank toe voor de heldere uiteenzetting van do verschillende onderwerpen en voor de- onderrichting in het behundelen en ver binden van verschillende verwondingen. Door het hoofdbestuur van de vereeni- ging van beneden de rang van officier ge- pensionneerde Europeesche militairen van leger, marine en koloniën tot het verkrygen van Rijkspensioen voor en het verleunen van steun aan hunne weduwe en weezen, goedgekeurd by Kon. bosl. van 17 Mui 19u9, werd 13 November te 'silage, in tegen woordigheid der eere-commissie, waarvan generaal K. Eland voorzitter is en de admi raal A. G. Ellis, de heeren baron A. van Dedem van den Berg, jhr. P. J. B oogaart, J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, P. Lyclamo a Nijonholt en kapitein Duijmaer van Twist leden zyn, de vergadering gehou den bedoeld in art. 7 harer statuten. In die vergadering werd, nadat het batig Baldo was opgemaakt, beslist, dat de uitkeering aan de weduwen ,55 in getal) voor dit jaar voor c 1 k zal bedragen drie en zeventig gulden. Door den kerkeraad dor Herst. Evang. Luth. Gemeente alhier is 't volgend.e drietal geformeerd, in alphabelische volgorde: K. P. C. A. Gramberg van Enkhuizen A. Klinkenberg JAz. van Gorinchem en K. H. Wallien Jr. van Medemblik. Donderdag 11 Nov. 1.1. werd door het Min. van Waterstaat to Haarlem aanbesteed de voorziening der boorden van het Noord- hollandsch kanaal in 3 perceclen. Minst«- inschrijver voor perceel 3, de heer Th. van der Sterre, alhier, voor f5849.—, aan wien it werk is gegund. Commissie voor Kunstavonden. In het stuk, dat Donderdagavond zal wor den opgevoerd door de N. V. „Het Tooneel", 1 volgens ontvangen telegrafische mededue- ling, zeer waarschijnlijk do heer Willem R'-yaards, den rol van Sartorius vervulluD. Het ötuk is over het algemeen gunstig gerecenseerd, ten minste als men de recensies, vermeld in «De Echo', He Courant", .Han delsblad ^Nieuwe Courant- on Nieuws van den Dag' mag gelooven, en waarvoor trou wens do naam van den scbryvcr, Bernard Shaw, borgstuat. Zij, die over den inhoud iets wensclien te vernemen, verschaffen zich tyilig bij den administrateur, Laan 34, een programma, waarin deze in bet kort is ver meld. Deze voorstelling belooft een belang rijken avond te geven, in een milieu, dat te dezer stede nog nimmer optrad. Helders Mannenkoor. 't Was gisterenavond voor do aanwezigen in /,Casino' ongetwijfeld een groot genot om het concert van bovengenoemd koor te beluisteren. Geen wonder. De bekwame direc leur, do heer C. W. Rusting, had mul fijnen smaak voor dien avond uit den rijken schat van vocale muziek een aantal opmerkelijk mooie liederen geput en daarbij, ter afwisse ling, zich van goede instrumentale mede werking verzekerd, n.1. de heeren P. L. Madiol, vioolH. C. Koek, alcJan van Vessem, cello en Rika Koek, piano. Kon 't anders of het eerste nummer maakte terstond een diepen indruk .Nimmer Nacht", van N. H. Andriessen bleek een melodie van groote innigheid eu bekoring, een uiting in woord en in toon, die ontroerend werkt als de uitvoering gerchiedt zooals hier: van den inzet tot bot eiude onberispelijk in nuancee ring en zuiver, duidelijk in den gang der stemmen. In den daaropvolgenden, a. «Morgenzang' en b. .Goede Nacht', van Th. Orth, impo neerde de adel van den totaal-klank niet miuder. Ze gaven bevrediging aan 't gevoel der hoorders. Met alle respect hebben wc genoten by de vertolking van Mozart's schoon «Quar- tet* in G.-mol. Je kwam eventjes sterk onder de bekoring der voortreffelijke eigenschappen van het viertal. Een goede muzikale iutelli- gentie deed uitmuntend slagen de eischen van uitvoering. Aan het Blot ontving de jeugdige, veelbelovende pianiste een fraaie bouquet. Nog bracht het koor met verdiend succes ten gehoore «Op de Wallen-, van A. Sain- tis, en na de pauze a. Zonnelied" en b. .Jachtlied*, van Meudelssohn. Weldadig deed hier do kwartet-zang aan. Een instrumentale compositie volgde er op Rob. Schumanu noemde ze Erator Satz* aus dem Quurtett op. 47, een mooi boeiend toonstuk, vol stemming. Bijzonder trof .Fragmente aus „Der Trom peter von Sackiugen", van V. L. NeBider, voor solo, koor en piano. .De heer Joh. Brands steunde den zang met talentvol ac- compagnementspel. Jammer, dat de solist, wegens verkoudheid, moest uitvullen. De geostig-gezongon „Taaipotpourri", van 01. Koop, bracht dun leider, den zangers een extra slotsucces. Ruimschoots verdiend 1 'n Leuk ding. Goed weergegoven. Moest nog eens herhaald worden. Bal besloot den avond. A IJmuiden, 15 November. Door den stoomtrawler Y.M. 116 .Meadows" van de Algemeeno Visscbery-Maatschappij werd hier gisteren binnengesleept de Noorscbe brik .Eugenie", kapt. Eilertsen met eene jjslading van Brevig naar Ostende liestemd. Deze brik was nabij Texel in de lagerwal aangetroffen en zonder accoord naar hier gebracht. Vrydagavond is hier eeno afdeeling opge richt van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen. Staande de vergadering traden 27 personen toe als lid. Een voorloopig be stuur, wuarvau Ds. Pekema voorzitter is, zag zich belast met het samenstelleu van het huishoudelijk reglement. Kapitein Christoffel gehuldigd. Kapitein Christoffel is Zaterdag te Amster dam op byzonder plechtigo wyze gehuldigd. Hem werd numelijk by deze gelegenheid de eeresabel uitgereikt, terzake van zijn uitste kende krijgsverrichtingen op Flores. Behalve een twintigtal ridders van de Militaire Wil lemsorde, aren een zeer groot aantal hoofd otiicieren en andoren hierbij tegenwoordig. Een beschuldiging. In .Het Volk" komt voor een schrjjven van den heer Job. Brautigam, secretaris van do Rotterdainsche Zeemensvereeniging .Vol harding gedateerd 10 November, waaraan wij het volgende verleenen: Zondag 6 November stond in de dagbla den, dat bet Nedcrlandsche stoomschip San- tunus" der reederij V. Santen Co., to Rotterdam op een onbekend voorwerp was gestooten en door de bemanning in zinkenden staat was verlaten. De «Santunus' bad in den avond van den 3en November te kampen met noordenwind er werd een schok gevoeld in het achterschip, die echter niet door alle personen was waar genomen. De kapitein echter, die op do com mandobrug stond met den 2n stuurman, moet dezen hebben toegevoegd«Bakker, Bakker, wat is dat?" waarop deze volgens den roer ganger antwoordde«Niks kaptcin". Een tremmer, die op de .Santunus" de machinekamer doorliep om poutskatoen te balen, bemerkte daar met den stoker, dat in de krukputten der machine, die tot het diep ste deel van het schip staken, omdat de .Santunns" volgens oud# bouworde onder do machine geen tank had. slechts een weinig meer water aanwezig was dan het grondwa ter, hetwelk daar doorloopend in stond. Later werd geconstateerd, dat van uit bakboordszydi- van het schip een flinke straal water in schuine richting opspoot, die een voet of vier hoogto bereikte on tot midden in de machi nekamer drong. De heer Brautigam hoeft inlichtingen inge wonnen en de mededeelingen, hem verstrekt, geven hem reden tot het stellen van een tweetal ernstige vragen, die dringend ant woord noodzakelijk maken. Hoe is hot verklaarbaar, dat gezagvoer der en officieren het schip zoo ernstig voelen atooten, dat een hunner, iemand die vu>t slaapt er wakker van schrikt, torwijl de leden der bemanning 'met uitzondering van kok on donkeyman) er niets van bemerken En waar komt de straal water doorheen, dio zich eerst geruimen tyd na hot beweerde stooten openbaarde op een plaats, waar, nadat het sch p zou hubbcn gestooten en vóór dat deze waterstraal zichtbaar was, machi nisten en donkeyman urbeidzaam zijn bovon- den Dat het den Raad voor de Scheepvaart moge gelukken hierin klaarheid te brengen. Als voorwaarde hiertoe achten wy noodza kelijk, dat alle opvarenden der .Santunus', niemand uitgezonderd, over de schipbreuk van dit schip ernstig worden gehoord. Naar aanleiding van dit bericht in «Het Volk" hebben wij ons om inlichtingen ge wend tot onzen correspondent te Rotterdam, die ons het volgende meldt In verband met een stuk, voorkomende in >Het Volk' van gisteren en waarvan de min of meer duidelijke strekking is om te be weren dat het zinken van het stoomschip .Santunns' der firma Van Santen Co. niet aun een zeeongeluk moet worden toege schreven, vernemen wy, dat dergelijke yer- klaritigcn door een deel der bemanning ook reeds zijn afgelegd bij het voorloopig onder zoek, door den Inspecteur voor de Scheep vaart ingesteld. Zoowel gezagvoerder als eerete-machinist moeten evenwel bij die gele genheid reeds volkomen in staal zijn geweest om de ongegrondheid der beschuldiging aan to toonen. Tevens vernemen wy, dat de wyze, waarop een deel der schepelingen zich aan boord van het Japansche stoomschip Atsuta Maru" gedragen moet hebben, van dien aard is ge weest, dat reeds daarom alleen hun mede deelingen met de noodige reserve aanvaurd dienen te worden. (Ilblad.) Een oplichtersbende. Voor de rechtbank to Straatsburg hebben drie opgeschoten knapen terechtgestaan, allen leden van de bende van «de Roode Hand". Een goede maand geleden, werd er 's avonds gescheld aan het huis von den eerzamen rentenier Wernert en bood een jonge man een telegram aan. Wernert opende de huis deur en liet dèn telegrambesteller in zijn kantoortje. Muar meteen drong een tweede jonge man in huis, werden de loopen van twee revolvers op hem gericht en baaldou do twee indringers een stuk voor den dag, aarbij zij du onmiddellijke betaling van 25,00<> mk. cischten. Mevrouw Wernert, dio er bij was gekomen, zette een keel van ge weld op en de twee afdreigers zetten liet verschrikt op een loopen. Den volgenden dag werden zy opgepakt eu met hen een mede plichtige, die op uitkijk had gestaan. Zoo kwamen Müller, Holzwarthen Mtyer, jongelieden van 18 en 19 jaar, die vele inis- dadigersromans verslonden hadden, voor het hof der gezworenen. Mcyer is een achterneef van Wernert. Zij bekenden een vereeniging «de Roodo Hand" opgericht to hebben, waarvan de statuten alB volgt luidden 1°. Dood en ver derf aan do rjjken2°. verdediging van weduwen, weezen en alle ongelukkigen 3°. elk lid verbindt zich met lichaam en ziel aan ,de Roode Hand4°. alle inbrenk op dit reglement wordt met den dood gestraft. De drie knapen hadden deze statuten mot hun bloed onderteekend, en elk hunuer droeg het doodvonnis van de twee anderen ia don zak. Hot stuk, dat zy Wernert in de hand hadden geduwd, luidde: «New Yurk, 1 Uc- tubcr. Aangeboden le Slruutsburg, in den El zus. Wernert. Du Roode Hand' gelast u, aan brenger dezes de som van 25,<>ü0mk.in contant geld mee te geven, op straffe van onmiddellijke terdoodbrenging. Dit om een einde aan uw woekoraurstuBtuan te maken. Was geteekend) Dc houfdmuu Uigoletlo." De gezworenen vatten het geval als een kwajongensstreek op cn beantwoordden de gestolde vragen ontkennend, waarop vrij spraak volgde. Mevrouw Steinheil vrijgesproken. In de terechtzitting van Zaterdagnacht heeft do jury uitspraak gedaan in dit geruchtma kende proces. Zoo men weet werd mevrouw Steinheil beschuldigd haar man en haar moe der te hebbea vermoord. Deze vrouw, die als een lichtekooi bekend stond, had omgang met allerlei personen uit de hoogste standen in Frankrijk van daar, dat dit pr>ces zooveel sensatie heeft gewekt, cn de belangstelling in den afloop Zaterdag te Parys en in het buitenland enorm was. De dagbladen over keel de wereld gaven haar lezers van dttg tot dag de stuitende bijzonderheden van dit schandaal proces. De jury heeft haar met algemeene stem men vrijgeproken, zoodat zij uit de gevan genis, waarin zy ruim een jaar heeft door gebracht, werd ontslagen. In ons land zou men dit vonnis noemen «wegens gebrek aan bewijs' De correspondent van de «N. Rott. Ct.te Purijs, schrijft hierover o. a. Het proces is afguloopen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de weduwe Steinheil geboren Japy viygesproken. Het drama van de Ronsin-steeg is even duister als te voren, ondanks de verzekering vun den advocaat-generaal dut zyn voorstel 1 ling de //absolute wuarlieidwus en dut hy den gezworenen alle details van de misdaad bad uiteengezet, de laatste kreet en de laat ste blik van mevrouw Japy iubegrvpen. Gegeven de akte van beschuldiging en de door ile tiendaagschu defmtiun aangebrachte punten, is deze vrijspraak, ondanks hot alge meen vermoeden, dat mevrouw Steinheil niet de waarheid zegt on niet onschuldig is, het noodzakelijke en logische slot van dit proces. Het moge een gevoel van diepe onbuvrudig- tieid, vun beang-tigende beklemming geven •lat er een schrikkelijke misdaad gepleegd is zonder dat men de daders heelt kunnen vindon en straffen er ware geen voldoe - de gronden aangevoerd om met zekerheiden onbezwaard geweten de beklaagde te verour deelen. De eerste zes maanden van de instruc ie zijn gevoerd onder leiding van een rechter, die op zeer intu inen voel met mevrouw Stein heil gestaau had en die niets vinden wilde, wat ook maar eeiiigszins erop kon duiden, dai zij aandeel in de zaak bad. Mevrouw Steinheil heelt in haar wilde eu verwarde verdediging bij do juweelenleugens in een onvoorzichtig oogcnbkk zelfs verteld van de raadgevingen, dio zij van don heer Ley-let, den rechter van inalructie, kreeg. Na aldu- zes maanden verloren te hebben, is de zaak onder leiding van rechter André gewis kras ser aangepakt. Maar het was to laatte veel punten en sporen waren verwaarloosd of met bedenkelijke nalatigheid over hel hoofd gezien of uitgewischt en hetgeen in het proces thans na anderhalf jaar aange bracht werd, was inderdaad niet voldoende voor een veroordeeling. Ontzettende mijnramp 400 dooden. Clierry |Stad Illinois), 13 Nov. Een ont ploffing, ten gevolge van hel in brand raken van bossen hooi had hier in du kolenmijn plaats. Naar ulficieele schatting bedraagt het auulul dooden 4üi>. Vyf uren na de ontploffing werden 12 lyken opgehaald. De hoofdinspecteur van de mijn verklaarde toen, dal het vrijwel onmogelijk is, dat de be graven mynwerkers nog in leven zouden zyu. Daar t niet mogelijk is de myn onder water le zetten, werd besloten do mynscltacht te sluiten, in de hoop, dat hierdoor do vlammen, dio uil do mijn opstygen, zullen worden gedoofd. De meerderheid der mijnwerkers zyu Oos tenrijkers en Ituliauen. Staking in de kolenmijnen. Do schade, die een werkstaking teweeg brengt, wordt gowoonlyk slechts in beperkten kring gevoeld, maar die in de kolenmijnen van Nieuw Zuid-Wales berokkenen, naar alle berichten, al dadelijk nadeel in wijden kring. De prys van den suenkooi is >r buitensporig hoog gerezen. Wij weten Dioi, hoe hoog die er gewoonlijk is in een Engelsch marktbericht over de anthraciei van Wales lozen wij van prijzen, loopendi van 13 tot een 20 shilling de ton maar 80 shilling de ton, die een stoomschip te Sydney beeft mnctcn betalen om zyu kolen- ruimen aan le vullen, is toch w. 1 heel hoog. Het postbestuur tracht kolen tc koopeu voor 60 sb. Donderdag waren er te Sydney op de markt s.eenkolon noch gaskolen te koop. Brandhout, we zeiden het reeds, was er ook zeer duur geworden. Arme huishoudens doen al samen en hungon beurtelings don pot over hctzelldc vuur. Een voerdidhst stuukte cr, Newcastle vuren de veerbooteu met be perkten dienst en branden hout, in Victoria is de spoorwegdienst beperkt, vele fabrieken zetten daar het werk slop. En men vreest •ger dingen. Er zal steenkool ingovoeni worden, maar dc vak vereeniging vun de yzcrsmelterijen to Nowcastle heeft reeds besloten tot staken, als er van dien steenkool wordt gebruikt. En dat voorbeeld zal wel navolging vinden. De regiering vun den staat beeft te kt-nuen gegeven, dal zy strikt onpartijdig zal olijven. De bt-siuurderen der mijnen weigeren een samenkomst met de stakers. Eerst bet werk hervattenzeggen zij. Ook ontkennen zy, dat er grieven zyn. De stakers hebben daar tegen een lange lyst van grieven openbaar gemaaktzeer ingewikkeld en technisch van aard, zegt een telegram. Een verlaten eiland. Rottum Neon, dat is geen verlaten eiland. Daar wonen vriendelijke menschen, die eiken bezoeker gastvrij ontvangen. Van Rottum kan men niet zeggen, dut het onbewoond is, want bet hoogo buis van den struudvoogd valt reeds in het oog, wanneer men nog een heel eind van bet kleine eiland ver wijderd ia, en bim-en de muren er van zijn al heel wat woorden van dank gesproken door do velen, die Rottum met zyn verstui vende duinen en lalryko vogels lubben be zocht. Neen, Rottum is liet niet. Het verlaten eiland ligt in de Zuiderzee, of eigenlijk iri de Waddenzee lusschvn Vlie land eu Terschelling, en men vaart er hy langs, wannier men. van Harling--n uii. genoemde eilanden wil bezoeken, i Is lu i plekje, waarvan dr. Hart<-gh II. ya van Zouioveen in zijn gedicht «aan Fm eland zingt .'t Nu zoo eenzaam Gri»d, waar wilde baren w<>elen. Een zandbank, waar men schier vergeefs naar kusten staart Op een gewone schoolkaart vindt ge don naam Grind lang ni< t altijd, en velen heb ben er ""nooit van geboord, dat men ook in onze waten-n, als een Rohinson Crusoë, op een verlaten eiland zou kunnen komen. Men zou hot er ook nicl te breed bchben, want pisangs en dadels vindt men er niut, en ook geen vruchten, die in ons land rijpen. Er ie zelfs g<-en enkele boom, en de eenige ver hevenheden zyn drie houten kapen, die den zeeman waarschuwend toeroepen, toch vooral voorzichtig te zijn, omdat vele ondiepten het eiland omgeven. En ruw kan bet er zyn, Wanneer de stormen uit het Noordwesten do golven door bet Vlio naar binnen stu wen. Dan nog beuken ze op het nieilge over schot van vroegere praciit. Want de n -g 30 H.A. groote plek, die met gras be groeid is, is hel nietig overblijfsel van een schiereiland, dat zich in den Fri«schen ko ningstijd tusncbuu Flic en Bortio uitstrekte, en waar eenige hutten het begin vormden van een latere stad, die woning bood aan poorters inet eigen rechten en vrijheden. Langs dit oord bevond zich eertijds de FlietnuDd, de Noordrlykstc Bijuurm, eu hier was hel, dat in hut begin der 13e eeuw eeoe stad ontstond, door Siardua vun Manëndal in eenigo edelen uit bet geslacht Gerbranda un grachten cn whIIud voorzien. Hier, in l klooster aan 't Flie, logde raeu zich toe op de studie van de heidenscbe, Gri< kscbe un Romoiusche schrijvers, en op de beoefe ning van de cijferkunst, de aardrijkskunde en de muziek, 'l Was de Friesche Magister Ubbo van Wauswerd, die bier du jongeling schap tot zich wist te trekken, en als «Ubbo van t Gryn' alom genoemd werd. Do "ol- lauder noemde deze plaats Grind, terwijl de Fries sprak van Gryn, welke namen onlleend zyn aan het meuigvuidig voorkomen van vuur- en grinlstuenuu. En ook het tegen woordig eilandje heeft een bodem van grof diluviaal zand, waarin zich lal van fijue grintsieentjes bevinden. Bij «Ubbo 'van 't Gryn" dan kwam voel te zamen, wat naar kennis dorstte, tot groo ten spyt van de kloosterbroeders, dio even wel te vergeefs bit woord der Schrift: «in veel wy.-heid is veel verdriote" prevelden, 'l'och is deze school, die volgens de geuste- lyken geen gevoelsvroombeid kweekte, later opgeheven en werden de scholieren terugge roepen naar do oude kloosterschool te Hel ium, waar men do Heilige Sokritiuur en de Kerkvaders overpeinsde.. De stad op het Gryn werd in 1287 byna geheel door de golven verzwolgenslechts oen tieDtal huizen bleef gespaard, eu zoo werd bel een onbeduidend plekje, dat later in de geschiedenis byna uiet meer genoemd wordt. De zee heelt ai moer en meer van bet eiland afgebrokke'd. Verwys vertelt in De oorlogen van Hertog Aelbrecbt -dat liet nog groot was 200 morgen, in i6Jl ston den er nog enkele woningen, (8eer sober geconditioneerd, en daarby houdende 25 olie 26 hoornbeesten endo omtrent 300 scha pen' Alleen in den zomer was het eiland door eenige lieden en vermeld vee bewoond en nog lang werden de Gryndsche kazen tot do beste van Holland gerekend. Eindelyk beeft ook deze toestand niet voort kunnen duren, want meermalen gebeurde het, dat in droge zomers geen drinkwater voor het vue aanwezig was, zoodat dit met een kaag schip aangebracht moest worden van »8cb«d- linge" of «Flieland", terwyl het er by stormachtig weer heel odveilig werd Nog l «nge jaren hebben tal van konyneh op Grind gewoond, doch in de 18e eeuw is by oen geweldigen storm bet geheele eiland uudergeloopen, zoodat toeu de lautste wit pluimen in hunne holen den dood hebben gevondeu. Ongeveer di-rtig jareu geleden ging een bewoner van Texel, aan wien, naar men beweerde, het eiland behoorde, des se iners nog voor enkele weken met een tjalk vol sobapen er hoen eu vertoefde er in een but, doch de onherbergzaamheid van het oord heeft ook hem doen besluiten, het eiland aan zich zeil over le laten. En thans? Van bet middelenuwsche stadje is niets meer overgebleven. Gaat men er in den grond graven, dan stoot soms de spade op Friesche baksteenen, als laatste over blijfselen vun vrougere gebouwen. Oeater- vieschers ontdekten er eenmaal een paar regenputten, ook al getuigende van wat vroeger was en niet meer -is. En zoo zon men by ijverig zoeken misschien nog wel zaken van waartle in don bodem vinden. Doch 't is niet precies uit te maken, waar het voor naamste gedeelte van de stad gestaan heeft. Stellig rollen de baren over een gedeelte -er van, en ze ruischen een grafgezang boven de assche van zoovelen, die vroeger hebben medegewerkt om het Gryn to maken tot-een bloeiende plaats. (H.blad) Een kleermakers-advertentie •Terstond gevraagd een uiterst bekwame Afperser". Ervaring. Mijn man denkt nu letterlijk om alles. Van morgen vond ik in de braadpan een briefje: Niet laten aanbranden," in do aardupp- lpan Niet te veel zout', en in de groemepan Geen boter vergeten." Aan het diner. Wil je niet nog een klein stukje kip? Dank je wel. Wat geen kip? Kip wel, maar niet een klein stukje. Ongeloovige Thomas. Frits, de ooievaar beeft je daar net een klein zusjo gebracht. Zou je het niet eens even willeu zien? Ilot zu.-je niet, maar de ooievaar wel Dit den Omtrek. Texel, 15 November. De kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente :o Oiiduschdd beeft Utt predikant bcrotpen den WelEerw. Huur Ds. A. S. Ueindera, thans tu Ouaterland op Wieringen. Door de aanhoudende regens zyn de wegen in ware tno'dcrpoelen vemnderd. Dit onder vond ook de auto van de firma Bloókcr, dio >ver liet guheelu uiland reclamu-busjvs cacao zou uitreiken. Nauwelijks echter had men •leD wog bereikt, of men was tot ferugkeer zenoodzuakt. Er was geen doorkomen aau 1 Op 2« Nov. a.s. zal alhier een specialiteiten- avond gugevun worden ten vourdeule van «Texols Belang", het bekende fouds voor wednwin en weezen. Het uit 12 nummers bestaande programma ziel er goed uit. Mogen velen aauwezigayn, ook tot steun van de goede zaak. Door den stormvloed van Zaterdagmorgen, die ook bier heel wat schade aan gebou wen aanrichtte, werden by hei Horntjo mee gesleurd drie vletten, welke aan een gereed liggend stuk kramwerk waren vastgemaakt: Zondag werden twee der vermiste vletten in zee opgepikt en in de haven aangebracht. Ook de wolhande! is voor dit jaar zoo goed als geëindigd. Van de laatste partijen werd liet grootntu gedeelte opgeruimd, tegen 9o ut. per K. G. Wat er nu nu nog rust kan van dc band worden gedaan tegen 85 k 9 ct. per K. G.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1