KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, TexelWioringen en Anna Paulowna Verbroken Zegels. No. 8837. Zaterdag 20 November 1909. 37ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3;m. 50 ct., fr. p. post 75 ct., buitenland f 1.25 Pre- Zondagsblad 37| 45 f0.75 tniën J Modeblad »»»55»»»»65» f0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent. Elke regel meer6 Bewijs-exeinplaar24 Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureauxt Spoorstraat en Koningstraat. Interc.-Telefoon 50. Eerste Blad. Uit bet Buitenland. Er komt thans klaarheid in de houding van 't Britsche Hoogerhuis omtrent de begrooting. Een oorlog tusschen hei Huis der Lords en het Lagerhuis is thanB onvermijdelijk. Lord Landsdowne, oud-minister, heeft aangekondigd dat hy voornemens is bij de tweede lezing van de wet op de middelen de volgende motie voor te stellen. Het Hoogerhuis acht zich niet gerechtigd hare goedkeuring te hechten aan deze wet, voordat zy aan het oordeel van het land zal zyn onderworpen." Lord Landsdowne deed deze zwaarwichtige mededeeling ten aanhoore van een betrekkelijk gering aantal leden van het Hoogerhuis. Hij werd slechts zwakjes toegejuicht door zyn medestanders, toen hy met duidelijke stem do motie voorlas, terwijl de liberale peers stil zwijgend luisterden. De debatten over do wet beginnen op 22 November. 't Is nu echter duidelyk genoeg dat de begrooting zal worden verworpen, 't Is waar dat nog geen verklaring der regeering is ge publiceerd maar na al hetgeen ze omtrent deze zaak vroeger meedeelde is 't vrij zeker dat zy het land uitspraak zal laten doen door nieuwe verkiezingen. Regeeringsgezinde bladen dringen er op aan dat minister Asquith zich niet zal laten vinden om de betwiste artikelen voorloopig uit de wet te lichten en de rest te laten aannemen. Reuter verzekert dat Asquith, na de stem ming van het Hoogerhuis over de begrooting in het Lagerhuis, een motie zal voorstellen, waar in de houding der Lords wordt gebrandmerkt en uitdrukkelijk wordt vastgesteld, dat Alleen het Lagerhuis het recht heeft over belastin gen te beslissen en de Lords in strjjd met de grondwet handelen door een ontbinding van het Lagerhuis af' te dwingen. De stryd zal wel warm worden. De ver schillende regeeringsleden zullen voor de ver kiezingen er wel op uitgaan om, zooals dat in Engeland gebruikelijk is, stemming voor hun gevoelen te maken. Koning Eduard heeft zijn .neef' den jon gen Koning van Portugal met zeer veel onder scheiding ontvangen en hem de hoogste rid derorde, die van den Kouseband, geschonken. Uit do redevoeringen blijkt dat het tusschen Engeland en Portugal alles koek en ei is. Bij den maaltijd dronk koning Edward op de gezondheid van don koning van Portugal en verwelkomde hem als vorst van een der oudste bondgenooten van Engeland, daar Portugal steeds behoord heeft tot de warmste en beste vrienden van Engeland. Sedert eeuwen zijn zij verbonden geweest in vrede en in oorlog en hy vertrouwde, dat hot in de toekomst steeds in vrede zou blijven. De jeugdige PortugeeBche koning zeide ver volgens, dat hij diep geroerd was over de woorden van den vorst, welke een plechtige bevesting waren van de innige vriendschap, welke tusschen Groot-Brittannië en Portugal bijna zes eeuwen bestaat, een van de meest langdurige verbonden ter wereld. Het handelsverdrag met Portugal, dat gc- teekend was door Landsdowne en den Portu- geeschen minister van Buitenlandsche Zaken, 't welk Woensdag afliep, is hernieuwd en geteekend door Grey en den Portugeeschen minister van Buitenlandsche Zaken. De koning van Griekenland heeft zjjn eisch, dat het oliicierenverbond na afloop van de Kamerzitting ontbonden zou worden, laten vallen. Het verbond heeft van zyn kant beloofd, zich stil te houden. Uit naam van het verbond zyn een paar officieren op de redactiebnreau's te Athene verschenen en hebben er verzocht, niets meer over do crisis te melden. Dientengevolge heerscht er oogenschynlyk in de binnenlandsche politiek nu rust. Van bondgenooten gesproken. De harte lijke ontvangst van den Oostenrykschen troon opvolger, aartshertog Franz Ferdinand, te Berlijn heeft er alweer toe bijgedragen om de bondgenootschappelijke gevoelens tusschen de Germaansche staten van den Driebond te versterken. Maar de derde bondgenoot Italië die is niet zoo erg te vertrouwen. De gevoelens tegenover Oostenryk zijn verre van vriendschappelijk. De toon der gesprek ken en de houding tegenover Oostenrijk daar geven bijna den indruk dat het vroeg of laat tot een oorlog komen moet. In den Finschen Landdag worden de debatten gehouden over het militaire ont werp. Daar, met uitzondering der Oud-Finnen, alle fracties togen het czaristische ontwerp zullen Btemmen, staat de verwerping vast. Men verwacht na de verwerping de ontbin ding van den Landdag door den Senaat, het opperste gezag in Finland, welke senaat geheel in Russischen geest is saaragesteld. Nieuwsberichten. HELDER, 19 November. Aanbestedingen. Door den Kolonel-Commandant van het 4e Reg. Vesting-Artillerie alhier, werd Dins dag in het openbaar aanbesteed: lo. De levering van Rundvleesch en Rundvet, noodig voor de soldatenmonages te Helder, gedurende het lste halfjaar 1910. Ingekomen 5 biljetten van Rundvleesch. Rundvet. p. K.(i. p. K.G. P. Witf0,68*/io fO,63*/l0 Wed. O. W. Broersma f 0,66 f 0,66 A. KoomenfO,628/10 f0,628/10 D. S. BeekfO,61«/10 f 0,6l8/10 D. Groot (Alkmaar) f 0,58 f 0,60 2o. De levering van Gerookt- en Pekel- spek, noodig voor voormelde soldatenmena- ges, gedurende hetzelfde tijdperk. Ingekomen 5 biljetten van: F. A. Snijders Zn., Amsterdam f0,72 per K.G. P. Witf 0,63Vio u A. KoomenfO,61*/10 A. Blikkenhorst. f 0,594/io n D. Groot (Alkmaar) f0,66 Door Burgemeester en Wethouders werd Woensdag ten Raadhuize aanbesteed: De levering van Brandstoffen voor de gemeente gebouwen, gedurende 1910. Ingekomen 3 biljetten van cd wd t;2 gd £J2 üz .sa 3 =3 33 o_ o H H o o a f§ J! ss Jo «fSÖ P.SchagenJr. f 1,42 f2,80 f0,70 f0,70 f 1,724 f0,25 Joh. Dekker f 1,42 f2,75 f0,75 f0,65 f l,75 f0,25 J. Kruiff f 1,40 f2,70 f0,70 f0,65 f 1,70 f0,25 1 biljet ongeldig. Door Burgemeester en Wethouders werd Woensdag ten Raadhuizo bij inachry ving ver pacht: Een gedeelte van het Weiland, bij den Reinigingsdienst in gebruik en gelegen in het Brakkeveld. Ingekomen 3 biljetten van J. v. d. Steen f 15.l A. Bonselaar f23,50 tot Mei 1910. J. Kater f 23,50 j Vrouwenkiesrecht. J.l. Dinsdagavond werd door de afd. Hel der van de Vereeniging voor Vrouwenkies recht in »Tivoli" een openbare vergadering gehouden, die door een groot getal dames en eenige heeren bezocht was. De vergadering werd door de presidente, mej. S. C. Jager, met een toepasselijk woord geopend. Nadat zy de aanwezigen welkom had geheeten, zette zy in 'tkort het doel der vereeniging uiteen, n.1. het vorkrijgen van kiesrecht voor de vrouw, wees op het groote onrecht dat de vrouwen aangedaan wordt door haar dit recht te onthouden en dat do wetgever haar gelijk gesteld heeft met misdadigers en krankzinnigen. De ver eeniging staat evenwel niet vijandig tegen over de mannen, dit is een groote dwaling van sommigen. Men heeft zich georgauiseerd, om het doel te bereiken, want krygt de vrouw invloed op de regcering dan zullen de wetten beter zyn don wanneer zy door mannen alleen gemaakt worden. Vervolgens werd het woord verleend aan freule Sophie Wichers, die op hoogst ver dienstelijke wijze een vijftal aardige propa gandistische verzen declameerde, waarvan de strekking was de vrouw op te wekken om deel te nemen aan den strijd, opdat zij niet langer geknecht werd en medezeggings- kracht kreeg in het staatsbestuur tot zegen van 't Vaderland. Hierna werd het woord gevoerd door mej. Martina G. Kramers van Rotterdam. Deze verplaatste ons op de onlangs te Amsterdam gehouden tentoonstelling voor huisindustrie, schilderde ons de schrille armoede, de erge- ljjke toestanden, die bij de huisindustrie in verschillende deelen van ons land heerschen en toonde aan, dat zulks demoraliseerend moet werken op het huisgezin. Door de lage loonen wordt alle fierheid, alle gevoel van eigenwaarde gedoofd, de opvoeding der kin deren verwaarloosd. Treurig laag zyn de loonen, vooral die van vrouwen en kinderen. De producten van dit Biecht betaalde werk moeBten eigenlijk door den kooper geweigerd worden, hetgeen de «Verbruikersbond" be oogde, want ieder kooper is er mede aan schuldig, dat er zulke ellendige toestanden bestaan. Inspecteurs moesten aangesteld wor den om zulks tegen te gaan. In Australië in Nienw-Zeeland heeft men dit, maar daar hebben de vrouwen sinds jaren het kiesrecht en regeeren zy mede. In ons land wordt de vrouw als minderwaardige beschouwd. In het burgerlijk wetboek komen tal van bepa lingen voor, die uitsluitend in 't belang der mannen zyn. Volgens art. 163 heeft de ge huwde vrouw geen vrjje beschikking over haar eigendom en kan de man naar welge vallen daarmede handelen. Art. 355 geeft de vader het recht alleen over de verblijfplaats der kinderen te be schikken en volgons art. 856 wordt aan den vader tjjdcns het huwelijk alloen do ouder lijke macht toegekend. De» moeder hoeft niets te zeggen, aan de vronw wordt alle macht ontnomen. Wel mag zij belasting be talen en de schatkist helpen vullen, maar recht van spreken is haar ontzegd. Reeds in 1880 is door de regeering be loofd het burgelijk wetboek te wijzigen, maar daar is in al die verloopon jaren nog geen tyd voor geweest, om die rechtvaardige grie ven uit den weg te ruimen. En dit zal zeker niet geschieden zoolang alleen mannen de afgevaardigden voor de Kamer kiezen en deze niet aihankelyk van de vrouwen zyn. Spreekster wekt daarom allen op mede te stryden tot verkrijging dier rechten en zich aan te sluiten by de Verooniging. Die ver eeniging telt thans 7000 leden en 78 afdoe- lingen, terwijl de contributie van elk lid fl.bedraagt. Ieder, van welke godsdienstige of politieke richting ook, kan zich hierbij aansluiten. Als vereeniging is men neutraal. Mee strydt enkel voor politieke gelijkstelling met den man. Alsnu werd een kwartier gepausoerd en daarna gelegenheid gegeven tot debat of stellen van vragen. Mevr. Van Hengel bracht toen in het midden, dat men niet alleen op de rechten, maar ook op do plichten moest letten. De mannen moeten eenige maanden in krijgs dienst treden, nu konden de vrouwen wel dienst doen bij hot Roodo Kruis of als zie kenverpleegster. Ook kwam zij op tegen een gezegde van mej. Kramers, dat een onderwijzeres of tele foonjuffrouw by huwelijk ontslag werd ver leend. Dit was in 't belang van het gezin, in 't belang van de kinderen. Door do jonge Vrijzinnigen werd schrif telijk bezwaar gemaakt tegen de contributie van fl.Dit was voor onkelen to hoog. Mej. Kramers beantwoordde de luatste vraag met de opmerking, dat de contributie zoo laag mogelijk was gesteld, want ieder lid ontving ook het Maandblad. Die dit bedrag niet betalen kan, moet dan op andere wijze propqgande trachten te maken. Aan mevrouw Van Hengel antwoordt zij, dat de vrouw ula soldaat niet wordt toege laten en zij dus niet in krijgsdienst kan treden, maar dat de vrouw toch ook haar leven waagt door nieuwe staatsburgers het leven to schen ken. Omtrent het ontslaan van gehuwde vrouwelijke ambtenaren zegt ze, dat wel andere maatregelen kunnen genomen wordeD, b.v. door haar eenigen tijd verlof te verleencn. Na nog eenige andere zaken over het bur gerlijke wetboek en over do Engelsche kies recht vrouwen behandeld to hebben, eindigt spr. haar repliek. Vervolgens kregen we van freule Wichers nog een tweetal verzen te hooren, n.1. .Lied van de Zee" van H. Lapidoth Swarlh en .Van een klein kindje" van J. Hack. Keurig mooi werden deze gedichten voorgedragen, die een diepen indruk maakten, zoowel om hun inhoud als om de voordracht. Mej. Jagor sloot daarop do vergadering na dank gezegd te hebben aan het publiek voor de aandacht en aan de dames Kramers en Wichers voor hetgeen zij ten gehoore hadden gebracht, de eene voor het vorstand do andere voor het gomocd. Die „Ida" verkocht. De bij IJmuiden gestrande schoener „Ida" is in publieke veiling verkocht met de in- hebbende lading voor f 33U0. Kooper was de heer Jan Visser Hz., te IJmuiden. De Nieuwe Visscherijwet. Naar „De Tyd" verneemt, zal de nieuwe Visscherijwet met 1 Juli a.s. in werkingtreden. Vereen, wed.- en weezenzorg van gep. en gegageerde militairen vóór de wet van 1909. Spoedig is to verwachten, dat te Hoorn ook eene afdeeling van bovengen, ver. zal worden opgericht. Pogingen daartoe zyn reeds hangende. Binnen eenige dagen zal vermoe delijk te Hoorn daartoe worden vergaderd. Belanghebbenden worden er op attent ge maakt door convocatiën. Do vereen, keert dit jaar reeds f 7$. uit aan de wed. haror leden. Zeeramp bij Vlieland. Omtrent do zeeramp by Vlieland bevat de .Nieuwe Tcxelsche Courant' het volgende achryven van Vlieland De vreeselijke storm in den nacht van Vryda^ op Zaterdag heeft wederom zyn rol gespoeld. 14 incnschen hebben hier op de kust hot leven gelaten en zijn als slacht offers van hun beroep een prooi der golven geworden. Zaterdagmorgen omstreeks 9 uur ver spreidde zich hier het bericht, dat een schip aan strand te zien was, dat hoogstwaarschijn lijk zou stranden. Een nader onderzoek word ingesteld en het gerucht bleek maar al te waar. De reddingsboot trok nit, doch te laat 1 Omstreeks half 10 stoomde het schip nog, toon zag meu plotseling een groote wolk atoom en enkele seconden later was het in de diepte der zee verzonken, de geheele bemanning met zich sleepend in den afgrond slechts de masten staken nog boven water nit. Van het duin af hebben enkele inwoners van ons dorp het treurige tooneel aanschouwd, doch aan redding viel niet meer te denken. Na korten tyd kwamen reeds wrakstukken aandrijven en ongeveer 10 minuten later hoorde men aan het strand hulpgeroep- uit do branding en men zag hoe iemand z'n hand omhoog stak. Het bleek een man te zijn, ilie drijvende op een luik en een zwemvest bjjna het strand had kunnen bereiken. Door elkan der de hand te geven wist men den golven zyn prooi te ontrukken en den armen dren keling behouden aan wal te brengen. Hoewel bijna uitgeput van vermoeienis en versteend van koude, kon de ongelukkige nog loopend tussche i 2 personen een der dagkeeten van den Rijkswaterstaat bereiken, alwaar hy lief derijk werd opgenomen en van droge kleeren werd voorzien. Hy is helaas de eenige, die behouden is gebleven. De geredde bleek te zyn de machinist van het gezonken schip. Na ecnigszins te zyn bekomen, vertelde hy, dat het schip de „Wilna" was, komende van Antwerpen en geladen met ijzerdraad voor Miltelfahrt (De nemarken). Het roer van het schip was on klaar geraakt en daardoor was het, hoewel de machine nog goed werkte, naar het strand gedreven. Do hooge stortzeetin hadden de luiken van het ruim doen bezwyken en zoo is het schip vol water geloopon en gezonken. De bemanning bestond nit 14 koppen en een Belgische loods, die door het stormweer het schip niet hadden kunnen verlaten, 14 menschen hebben dus bij dit vreeselyk onge luk hun graf in de golven gevonden. Zaterdag reeds is een der lijken aange spoeld en Zondagmorgen weer een. Zij wer den door den geredde herkend en waren den 2den stuurman en den kok. Maandagmorgen zyn de beide lijkeu be graven. Door den eenigst-overgoblevene werd oen krans op de beide kisten gelegd en bij de geopende groeve werd door den Eer waarden Heer Van Rossum eenige woorden gesproken. Diep bewogen en met tranen in de oogen dankte de geredde voor de troost rijke woorden. Het ongeluk heeft diepen indruk gemaakt op do inwoners, waarvan de meeaten tot de zeevarenden behooren. De Rijksmiddelen. Do loop der Rijksmiddelen gedurende Octo- bor is weder gunstig geweest voor de schat kist. Wel was de vooruitgang, in vergelyking mot verleden jaar, niet zoo groot als de vorige inaand, toen er een vooruitgang f 667,000 viel te boeken, maar toch is de vermeerdering van f 448,000 bevredigend te noemen, in de eerste plaats omdat de vergelyking gemaakt wordt met een voorspoedige inaand van 1908 en in do tweede plaats omdat het accres toch nog altjjd grooter is dun de gemiddelde styging (ongeveer 4 ton) in de eerste acht maandon van het jaar. Men weet, dat de minister van financiën in zyn millioenennota de opmerking maakte, dat wanneer de laatste vier maanden het jaar een accres gaven van gelyk percentage als de styging in de eerste acht maanden, de opbrengst van de middelen A- L. in het geheel f 167,390,000 zou bedragen, of f3,506,000 boven de raming, waardoor dan het geraamde tekort (op den gewonen dienst tot f5 milliocn zou dalen. Niet alleen in September, maar ook in October, de tweede der vier maanden, waarvan de minister sprak, is dus de wensch van den beheerder onzer schatkist ruimschoots verwezenlijkt. De nieuwe spoortarieven. Omtrent de invoering dor nieuwe spoorta rieven aldus lezen we in .Reizen en Trek ken", het orgaan dor Nederlandsche Reis- vcreeniging werd dezer dagen in sommige bladen gemeld, dat ze waarschijnlijk met Mei a.s. in werking zullen trede u. Onze inlichtingen echter luiden, dat deze tarieven, die thans bij do Regeering in onder zoek zyn, met Mei nog wel niet in toepassing zullen worden gebracht, omdat hetRogeerings- ondorzook wel niet zoo spoedig zal zijn afge- loopen, dat alle voorbereidende maatregelen vóór den zomerdienst van 1910 nog kunnen worden genomen. Ernstig ongeluk. Dinsdagnacht had in de oude Houthaven te Amsterdam oen ernstig ongeluk plaats. Een vlet, waarop zich twee personen be vonden, kwam in aanraking met een leeg vaartuig, dat door de sleepboot .Primus' werd. overgebracht. Door een ongelukkige wenking raakte de vlet bekneld tussehen een silo en het leege vaartuig. Wanneer do beide mannen, die zich op de vlot bevonden, rustig waren blyven zitten, zon cr niets ge schied zjjn. In hun vorwarring liepen zo echter naar den kop van de vlet, om van daar op de andere boot over te springen. Een hunner, v. d. Herf, raakte tusschen de beide schepen bekneld, zoodat zijn hoofd letterljjk werd ingedrukt. De man was onmiddellijk dood terwijl de ander, R. Roelofs, die met den rand van de vlet in aanraking kwam, zwaar gewond en gekneusd naar het Binnen gasthuis werd vervoerd. De Ridderorden zaak. Naar «Het Hsg." zegt nit Den Haag uit betrouwbare bron te vernemon, zal dr. Kuyper een dezer dagen gelegenheid vinden, in de Tweede Kamer een verklaring betreffende de veelbesproken zaak af te leggen en zal na hem door mr. Loetf als voorzitter dor katho lieke, en mr. Lohman als voorzitter dor christelyk-historische Kamerclub het woord worden gevoerd. Stuurlieden examens. 's-Gravenhage, 17 Nov. Geslaagd groote stoomvaart eerste stuurman de heer J. Rnigo derde stuurman de heer B. J. Jansen. Een smokkelaarsklucht. Men schryft uit Dinxperlo aan de ,Zutph. Courant* Eenige smokkelaars welke Maandag een wagen met koffie over de Pruisische grenzen brachten werden op de vlucht gejaagd door een persoon, welke met een geweer gewapend hen het halt toeriep en zich als kommies voordeed. Terwyl de smokkelaars vluchtten, palmde de vorschrikker de koffie in en bracht ze in zijn huis. Toen de smokkelaars de mis leiding bemerkten togen ze naar het huis van den verschrikker, namen hun koffie terug en gaven den man zulk een pak ransel, dat hij wel niet meer zulke grappen zal uithalen. Nederland in het Oosten. Wy lezen in .Neerlandia" De South China Morning Post van 1 Sep tember 1909 bevat een geestdriftig gesteld verslag der Koninginnedag-viering te Hon- kong, waarin wordt verklaard, dat do Hollan ders in den vreemde onder het wys en ver standig beleid van Koningin Wilhelmina dermate aan invloed en bcteekenis hebben gewonnen, dat het, bizondcrlyk in Hongkong, opvallend is. „Een paar jaar geleden onderhield geen Hollandsche stoomvaart-maatschappij het han delsverkeer in deze waterener waren geen Hollandsche banken en geen Hollandsche handelshuizen van eenige bcteekenis. Tegen woordig bezit Hongkong dit alloB en een klein leger van Hollanders om dio zaken to besturen. Zoover wij bobben kunnen nagaan, is het nog nooit in de geschiedenis van Hong kong voorgekomen, dat de haven vereerd is met het bezoek van een Ilollandsch oorlogs schip, on zeker is zy nog nooit bezocht door drie znlke model-oorlogsschepen als thans de Nederlandsche driekleur doen wapperen in onze ruime haven". Men vergunt ons verder aan een byzonder schrijven uit China hot volgende te ontleenen Ook ligt hot niet aan de mindere energie der Hollanders, immers in Hongkong on Singapore verdringen ze de Engelschen. In Singapore bepaalt de Nederlandsche Ilan- dclbank den koers van den dollar, in Singa pore geeft de Nederlandsche Handelsmaat schappij bankbiljetten van 5 dollar uit, waarvoor de Chineesche wisselaars 54 dollar betalen 1 Dus onze landgenooten staan overal goed aangeschreven in Hongkong beginnen ze, in Singapore zijn ze de baas. De komst van een oorlogsschip, dus des te meer van een homogeen eskader, dat op het publiek overal indruk heeft gomaakt getuige de couranten-artikelen en wat ik b.v. in Amoy van een madarijn hoorde is vaak het sein tot het aanknoopen van handelsbetrekkingen. De Jang-tsi-Kiangopsloomende, krogen we weer de tastbare bewyzen dat er Hollanders zijn. De rivier wordt uitgebaggerd door de East Asiatic Dredging Company te Amsterdam met Hollandsche ingenieurs, werklui en mate riaal. Twee uur lang voeren we langs bag germolens on sleepbootjes, die alle do Hol- lundsche vlag hadden gehesehen en om het hardst salueerden, met de stoomfluit gilden en waarvan de opvarenden ons enthousiast hoera toeriepen, terwyl sommige bootjes ons een tijdlang begeleidden en vele huizen aan den wal ook de drieklenr hadden uitgestoken. Vooral zyn hier (Sjanghai) prachtig het paleis der Nederlandsche Handelsmaat schappij en do Duitsche club, dio uit- en inwendig voratelyk zyn ingericht. Natuurlyk zyn wy hier de gast van onze Oostelyke naburen, die zich somB niet ontzien do be gripsverwarring die er heerscht omtrent de namen Dutch en German ten eigen voordeele te exploiteeren. Maar enfin, gezamenlijk door Holland en Duitschland wordt de Brit ook in Sjanghai er uit gowerkt Sneeuwstormen. Uit Berlyn wordt gemeld, dat in het Oosten en Midden van Duitschland gewel dige sneeuwstormen heerschen. Overal zijn treinen in de sneeuw blyven steken. De treinendienst van Berlijn naar het Noorden is ingekrompen moeten worden en er zyn vele telefoonlynen gebroken. Dure proefnemingen. Een fabrikant van X-Btralen-toestcllen to Londen, do heer Cox, is tengevolge van zijn proefnemingen aangetast door een eigenaar dige ziekte. Verleden jaar moest hem een vinger worden afgezet, en in Februari van dit jaar was het noodig nog drie vingers van de rechterhand to amputeeren. Koning Eduard hoeft by dio gelegenheid hot slacht offer der wetenschap van zijn deelneming laten blyken door hem een gift van 200 pond te doen toekomeD. De ziekte is echter geenszins tot staan ge bracht. Blykbaar tastte zy het geheele or ganisme aan, want de verschijnselen beper ken zich niet tot de handen en de armen. Een duzor dagen heeft men den patiënt den rechter-ondorarm moeten afnemen. Valsche Bankiers. Ten gevolge van do ontdekking van een financieel schandaal te Born zijn zes ban kiers uit Bern en Ziirich, benevens de echt- genooto van een hunner, in hechtenis genomen. Er moeten ongeveer twaalf financiers in deze zaak betrokken zyn. De mijnramp te Cherry. Wat wel gevreesd werd, heeft zich helaas bevestigd de opgeslotenen in de brandende kolenmyn zyn niet gered kunnen worden. Maandag werd naar reeds gemeld is do afgesloten mijn geopend. Maar kort daarop sloegen do vlammen uit do opening, en do mijn moest weer worden afgesloten om het kolenvuur te dooven. In elk geval is er geen sprake meer van, dat nog slacht offers van de ramp levend uit de mijn zullen komen. Uit een nauwkeurige telling is ge bleken, dat het aantal vermisten in de mijn 360 bedraagt, die nu wel allen als veronge lukt zyn aan te merken. Van de meeaten zullen zelfs de lijken niet meer kunnen worden geborgen. Er zyn ongeveer 200 weduwen en 1000 weezen FEUILLETON. 32) De officier van justitie moest eerst pogen uit te vorschen, waarheen de vreemde heer zich vermoedelijk met den baron had begeven, wanneer die ook in dien nacht nog een aa menkomst had gehad, en dezen draad kon men slechts in handen krijgen, wanneer men den Vreemden heer gevonden had. Dit laatste zou niet moeilijk geweest zijn indien men in het reatanrant had geweten, dat luitenant Von Schimmelpfennig des avonds met een ouden hoer verschenen was. Maar zij hadden beiden in de voorste zaal in oen half donkeren hoek gezeten. Do luitenant was gedurende zyn verlof langen tijd niet meer in het restaurant geweest, er wa ren intusschen andere bedienden gekomen, zoodat de kellner, die de beide gasten be diende, hen niet kende. De oberkellner had niet op den nhlanenluitenant in burgerklecren gelet, omdat deze zoo'n bescheiden plaats had opgezocht. Intusschen waren de officieren, die aan het spel hadden deelgenomen, overeengekomen op geen enkele vraag, die betrekkigg had op dien avond, antwoord te geven,'en ook geen gewag te maken van den ouden heer Von Schimmelpfennig, die hier een vreem deling was. Het zelf recht oefenen, door dezen heer voorgeslagen, was inderdaad een uit stekend denkbeeld geweest, dat hen weer hun geld had geholpen, maar dat was juiBt de hoofdzaak, die moest verzwegen worden. Intusschen had de oude heer Von Schim melpfennig zyn neef meegenomen naar de landgoederen, om hem daar na onderzoek van den toestand te zeggen, wat voor hem het beste was te doenOtto had hem ook het bedrag zyner persoonlijke schulden ge noemd, dat voor één mensch bijna ongeloof lijk was. Zyn oom had intusschen de treurige overtuiging uitgesproken, dat hij er het best aan toe zou zyn, wanneer hij naar het bui tenland en in vreemden dienst ging, totdat onder zjjno medewerking de treurige toestand weer verbeterd was. Do eer van zijn naam duldde niet, dat hij de woekeraars, aan wie Otto zich zoo onverantwoordelijk overgegeven had zou aanklagen en hy kon ovenmin dul den, dat zyn neef intusschen in de handen van andore geldmannen viel, die bereid wa ren den majoraatshcer zoo lang boven water te houden, want dat was erger dan oen ge rechtelijke bewering die hem by goede oogsten weer op de been kon helpen. Iets bljjft je nog over, wanneer jij je daartoe in staat acht, had hy ten slotte ge troost. Ga naar Heinrichshof en bestudeer ernstig de landbouwkunde. De oude Wald miiller, die zoo zwak geworden is, moet weg jy moet echter de huwelijksplannen uit je hoofd zetten 1 Toen Otto von Schimmelpfennig daarna by Fransje kwam, om haar weder voor een korten tyd vaarwel to zeggen en haar openhartig mot zijn tegenwoordigen toestand bekend te maken, vond hij het meisje voor haro tante op de knieën liggen, met het ge laat in haar schoot verborgen. De oogen vol tranen, was zy opgestaan, zijn blik vermijdend. - Wy zien elkaar voor de laatste maal zeide zy, bleek en met neergeslagen oogen. Robert zal je wel gezegd hebben, dat wy arm geworden en zonder hoop zyn, on dat onze toekomst vernietigd is. M|ju oudste broer, tot wiens last wij, zooals hij zegt, na vaders dood zyn gekomen, jaagt ons uit dit huis. Tante Polda wil my meenemen naar Keulen; wij moeten dus scheiden... Vaar wel 1 Fransje reikte Otto do hand, zonder hem aan te zien. En heeft llobort je niet gezegd, wat er met mij voorgevallen is vroeg hy. Z|j schudde treurig het hoofd. Dan wil ik het je bekennenmaar ik geef je eerst mijn woord, dat niets mij van je zal kunnen scheiden. Je hebt mijn oom gezien, die als een wrekende engel tot mij gekomen is. Hij spant my voor den ploeg om de landbouwkunde te leeren en hiervan zal nu injju bestaan afhangon. Ik heb er nooit van gehouden, maar het moet wel, Fransje Hij legde zijn hand om haar middel. Ik ga slechts, wanneer je my belooft me te vergeven dat ik, die nooit de waarde van het geld heb geleerd, op je hart kan rekenen. Ik zal werkeljjk een ellendig leven moeten leiden. Ik zal niet weten, wat te doen, wanneer ik des avonds van het veld thuis kom, want de eenige, medegevoelende ziel, mjjn goeden ouden Naldmiiller, moet ik daar ook missenhij wordt smadelijk afgedankt, omdat hy mij aU een zoon vertroeteld cd, zooals oom zegt, op de kosten van myne toe komst de goederen verwaarloosd heeft, al leen om my geld in de handen to stoppen, I zooveel als ik in myne dwaasheid maar noo dig had. Maar ik kan het mij al voorstellen ik, die vroeger een nachtbraker ben geweest, die nachten met mijne kameraden bij spel en wjjn heb doorgebracht, ik, zul een bewon deraar van de natuur worden, des avonds op het balkon zitten, naar het zingen der krekels en het lied der nachtegalen luisteren en aan jou denken voorzeker dan ook aan me zeiven en hóe dwaas ik steeds ge handeld heb. Maar blijf mjj trouw; ik zal, wanneer ik de uniform heb afgelegd, een vr|j man zyn. Ik zal, zoodra ik kan, je op- zookon, en jij en je tanto komt my in myne eenzaamheid bezoeken; dan zullen wy arm in arm door de wouden dwalen en de dagen tellen, totdat we elkaar kunnen toebehooren. Houd dus moed en vertrouw op my, hoe weinig ik dit ook verdien Het meisje schudde weer treurig het hoofd. Zy had, uit wat Robert haar had moeten mededeelen, zijn zwakheden loeren kennen hy die steed s zoo fier on zelfbewust voor haar was verschenen, had haar vertrouwen verloren haar eigen ongeluk deed haar alle hoop mistrouwen en had haar hart verbit terd. Alles was zoo slag op slag over haar gekomen, dat zy op het vertrouwen op de wereld, die haar zoo schoon voorgekomen was, bad verloren. Zy richtte zich op en wendde hem haar bleek gelaat toe. Dat ik je bemin on nog bemin, weet je, sprak zy met vaste stom. Wordt eerst oon manLeer dat eerst, jij en Robert i vooral jij, die hem tot lichtzinnigheid ver leidde.' Ik kan je nu zeggen ik wil voor je dezelfde blyven en op je hopenmaar ik mag het nietik ben arm geworden, zal van do goedheid van tante afhankelijk zyn, tot dat het my gelukken zal De tranen dreigden haar in de oogen te komen, maar zij drong ze terug. De minachting, de onverholen afkeu ring, die je oom mjj heeft getoond, is voor mij duidelijk genoeg, hij heeft zich sedert niet verwaardigd naar ons om to zien, on ik ben overtuigd, dat je hier togen zijn wil voor mij staat. Ik kende je als vriend sedort mijn kindsheidik beminde je, niet als den erfgenaam van groote bezittingen. Ik kan niet beoordeelcn, wat Robert mjj over de wanorde in de financiën' gezegd heeft. Ju zult alles weer kunnen inhalen, verman je daartoe dus. Robert en ik zijn door een goe den, maar oudon, zwakken vader niet ge hard tegen den strjjd des levens, die nu ge komen is, en jy evenmin, omdat jo zoo vroeg wees bent geworden maar ik zal het kun nen, want ik hoop, dat mijn hebzuchtige broeder zooveel voor mij zal overlaten om tenminste een poos tegen gebrek beveiligd te zjjn, wanneer ik het vaderljjk huis moet verlaten. Die armo tante zy reikte deze de hand on kuste haar verliest ook eon deel van haar vermogen door hom, nadat Robcrt's lichtzinnigheid haar reeds een groote som heeft gekost Zeg dus aan je oom, dat Francisca Brookman nog in het geheel niet je verloofde isdat ben ik ook niet, want niemand dacht by al het ongeluk aan een verlovingje hand is vrjj en wat je hart betreftmoot je zelf maar weten, wat jo hem daarvan wil zeggen I Fransje reikto Otto von Schimmelpfennig de hand, die zoo koud was, dat hij er van schrikte. Eer hij het kon beletten, was z|j weggesneld naar de kamer harer tante, waarin zy hoopte niet gezocht te worden. Otto von Schimmelpfennig stond daar als verlamd. Was dat dezelfde, die hij alreeds sedert zijne kinderjaren als de zyne beschouwd had Zij had den band, die hen sedert had verbonden, verscheurd met een vastberaden heid, die hem sprakeloos deed staan. Ik wist wat er gebouron zou, wanneer u kwam. Z|j is trotsch en ongelukkig 1 hoorde hij do zachte stem van tante Polda zeggen. Ga maar heen en volg uw oom Ook zy verliet hem. Hij stond alleen in de kamer, waaruit hij zag het niet reeds zooveel weggeruimd was, daar Fransje haar tante naar Keulen zou vergezellen. Nu goed. Naar Heinrichshofriep hij, met den voet op den grond stampend. Oom zal minstons zooveel doen, dat hij voor myne schulden borg staat en Fransje zal zich over tuigen, dat ik een ander mensch wil worden 1 De voogd was niet zoo werkloos gebleven als men meendo. Hij ontving des namiddags oen bezoek van den ouden boekhouder Joost, dien hy om een onderhond had gevraagd- Gjj hebt mij ontboden, mijnheer en ik kom gaarneuit eigen beweging durfde ik niet komen. Ik dank u daarvoor. Joost moest tegenover hem gaan zitten. Ik wilde u eenige ophelderingen vra gen in het belang van mijn pupillen, Frangje en Robert Brookman Daar ik hoor staat ge niet moor in betrekking tot de fabriek. Fransje en Robert riep do oude man, droevig lachend. O, wat myne zwakke krach ten vermogen, wil ik doen 1 Men heeft my gezegd, dat zy in een zeer treurigen toe stand zjjn. Ik heb het voorzien, maar durfde niet Kunt gjj u de oorzaken voorstellen, waardoor de bloeiende, oude fabriek zoo snel te gronde is gegaan? Zy is verkocht, ik kon er mij niet tegen verzetten. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1