Si i Si Si 't ïïipf Blaadje, Klis Caoraat ir ito, Tciel, W ieriopn si Aai Piira ra ZaMi 20 li 1313 Binnenhaven Ar. Binnenhaven Sr. 2. Bn Nas, Binnenhaven 2. i I I J Wegens uittreding vau den stillen vennoot, zullen van af MA ANDAG 22 NOVEMBER alle ZIE DE ETALAGES. N.B. ZATERDAG GESLOTEN ter voorbereiding van den Uitverkoop. n goederen tegen taxatieprijzen worden opgeruimd Tweede Blad. Nieuwsberichten. HELDER, 19 November. Hat Kamerlid De Messter. Hoewei de gezondheidstoestand van het Kamerlid De Meester na zijn jongste ern stige ziekte op het oogenblik bevredigend is, valt den patiënt het loopen nog vrij moeilijk. De heer P. Haverkamp alhier, is gis teren te *8 Gravcnhage geslaagd voor het examen Wiskunde M.O. Een aantal leden van den Raad van Defensie bracht gisteren een bezoek aan de schepen en aan de kustforten alhier. Reisroute Hr. Ms. Hertog Hendrik. Het vertrek van het pantserschip «Hertog Hendrik'' naar Oost-Indië bljjft bepaald op '28 November a.s. De reisroute is als volgt van 80 Nov. tot 4 Dec. te Algiers, van 10 tot 11 Dec. te Port-Saïd, van 17 tot 18 Dec. te Perim, van 26 tot 80 Dec. te Colombo, waarna de reis naar Batavia wordt voort gezet. Gevolgen van den Storm. Door den stormvloed van 18 dezer werd aan den Zeedyk alhier belangrijke schade veroorzaakt door het wegslaan van den stortberm by Mozeshoekje over byna 200 M. lengte. Voor de herstelling daarvan zal wel öOO Ms stortsteen noodig zyn. Overigens bestaat de schade hoofdzakelijk in gaten in de steenglooiingen en in den grindweg. De duinen op het eiland Texel leden eenige schade, het meest bjj straodpaal 29 waar het nieuwe reddingbootslag over 200 meter lengte is vernietigd. Stoomschip Mars. Het afbrengen van het stoomschip .Mars" is opgedragen aan den Nordische Bergungs- verein", te Hamburg. De Som8r8et. De Noorsche brik Somerset" waarvan het naambord alhier is aangespoeld, werd den 25en October door de bemanning verlaten nadat het was omgeslagen en met den kiel bovendreef. De opvarenden werden opgepikt door den Duitschen stoomtrawler «Schwalbo' en later overgezet op het stoomschip ,Hansa dat 27 October te Rooheater landde. De «Somerset" was met deelen naar Londen bestemd. De huizen van den Weduwraar. De 2e kunstavond in dit seizoen door do sub-commissie van „Helders Belang" geor ganiseerd, werd gisteravond in „Casino" ge houden. De N. V. „Het Tooneel", directeur Willem Roijaards, bracht ten tooneele .De huizen van den Weduwnaar* van Bernard Shaw. De opkomst van "het publiek liet niets te wenschen over, want de zaal was flink bezet. Niettemin waren de meesten der opgekome- nen teleurgesteld door de afwezigheid van den heer Royaards, hoewel, dit moeten we er dadelyk aan toevoegen, zyn plaats dooi den heer Jan Musch op verdienstelijke wyze werd ingenomen. Ook het spel der andere artisten viel te prijzen. De strekking van het stuk is, om aan te toonen, hoe de zucht naar geld dén mensch besmet en hoe rykdom wordt verkregen ten koste van de armsten. De hoofdpersoon is een huisjesmelker, die krotten verhuurt en daarin tegen een veel te hoogen prys de armen laat wonen, en dan nog wel onder den Bchyn, dat hij een mensch- lievend werk verricht. Een ryk jongmensch wordt verliefd op zyn dochter, die een goede opvoeding heeft genoten. Maar toen hy ver nomen heeft op welke wyze de rykdom ver kregen is, wil hy wel de dochter trouwen, doch geen cent van de verworven schatten hebben. Nadat hem opgemerkt is, dat hy een hypotheek tegen 7 pCt. op die krotten heeft en dus indirect mede schuldig is aan die af persing, ontstaat er een Btryd in zyn binnenste en ten slotte laat hy het betere varen en huwt met de dochter. Op satyrieke wyze worden in dit stuk de bestaande toestanden gehekeld. De spelers gaven de verschillende rollen goed weder. De heer Jan Musch (Satorius, de huisjesmelker/ was uitstekend, Louis Chrispyn speelde zeer mooi de rol van Dr. French, de verliefde jonkman, met zyn edele gevoelens voor «ie armen en gaf den stryd tegen het goede en kwade zeer goed weer. Mej. Sophie Carelsen, de dochter van Sartorius, wist het karakter van een driftig, onstuimig meisje goed weer te geven. Jan van Dommelen vervulde de rol vau Lickcheese, de opaichter der huizen, die later toen hy weggejaagd is, zelf zakon gaat doen op een wyze, die het lage, ploertige goed deed uitkomen. In één woord het stuk werd goed gespeeld. Maar toch moeten wy een aanmerking maken. Op het programma stond vermeld, dat de decors ontworpen door Frits Lensvelt en vervaardigd in de ateliers van .Het Tooneel' door Willem Knaup, zouden mede gebracht worden. Dit is niet geschied en het publiek dus misleid. Wy voegen er aan toe, dat de Commissie hieraan geen schuld had en zeer terecht daarover ontevreden was. Afloop aanbesteding. Door de directie der marine te Willems oord word hedenmorgen te 11 uur openbaar aanbesteed: Het bouweneenerScheepsmakers werkloods op 'sRyks Werf. Ingekomen 14 biljetten van de heeren J. Duinker, f16000; W. de Jong, f15900; D. de Vries, 15600; J. J. Sohoeöelenberger, f15400; Th. v. d. Sterr, f15250; H. Rie- mers, f14890; J. Spruit, f14484; A. v.Pelt, f14200; R. N. v. Os, f14148; A. Krynen, f13878; H. Wyker, f13866; J. Verlieus, f 18488J. Steeman, f12980 en firma Gebrs. v. Pelt, f12844. Lieve klanten. De tappery van den heer K., aan de Wuagsteeg, word dezer dagen bezocht door een troep matrozen en stokers, die zich blijk baar hadden voorgenomen, om daar eens op ruwe wyze huis te houden. De vrouw van den kastelein werd beleedigd, betaling van gelag geweigerd en, omdat do bewoners zich het reoht aanmatigden, de hulp der politie in te roepen, werd de vrouw van K. met geweld op de straat geworpen en daar nog eens ernstig mishandeld, terwyl een ander van die gelegenheid gebruik maakte om een ruit van de inrichting te verbry zelen. Een viertal belhamels werd door de politie geboeid naar het bureau Molenplein over gebracht. De „Utrecht" terug. De Cuca^aosche Amigoe" schreef dat de .Utrecht" den 25ei October weder de haven van Willemstad binnenviel en voegde daar aan toe Alle Jantjes" kregen een herinnerings- mcdaille. Zy zyn één en al bewondering over de waarlyk grootsche wijze, waarop de Hud- son-Fulton-feesten gevierd zijn, en niet minder over de hartelyko gastvrijheid in Amerika genoten. Natuurlijk zijn er eenige matrozen achter gebleven. Men vertelde ons van 18, andere beweren van 15, terwyl er alweer een per Red .D' terug 1b gekomen, die 's avonds zyn koers was kwyt geraakt en bet schip niet kon terug vinden. Van andere nationaliteiten is het getal deserteurs 2 8 maal zoo groot. Naar wij vernamen, waren er van het Engelsch ad miraalschip niet minder dan 110 manschappen weggeloopen. Nu, die zullen wel spoedig ondervinden, dat het niet iederen dag kermis is. De New- Yorker bladen staan vol spotprenten met matrozen, die om werk zoeken. Het telephoongeheim. Door mr. J. A. Levy, die in verschillende instanties de telephoonjuflrouw verdedigde, aan wie door den Hoogen Raad 14 dagen gevangenisstraf was opgelegd wegens schen ding van het telephoongeheim, is aan de Koningin een verzoek om gratie voor zyn cliënte verzonden. H. M. heeft nu de gevan genisstraf gewyzigd in een geldboete van f 80.—. De Papendrechteche strafzaak. Voor het Arnhemsche Hof wordt sinds gisteren de Papendrechtsche Strafzaak op nieuw berecht. De Ridderorde-zaak. In de zitting van de Twee le Kamer van gisteren heeft de heer Troelstra de houding van Dr. A. Kuyper in de bekende kwestie scherp veroordeeld. Dr. Kuyper, die daarbij niet tegenwoordig was, kwam direct na het uitspreken van die rede in de Kamer, en heelt zich toen tegen de verschillende aan vallen verdedigd, daarby verklarende, dat hy in deze het laatste woord heelt gezegd. In onzo rubriek „De Week* komen wij op deze kwestie terug. Levensverzetariogtaedrijf. «Het Centrum" meldt, dat er bij de re geering een wetsontwerp tot regeling van het lovensverzekeringbedryf in voorbereiding is. Het Zuiderzee-vraagstuk. In de Woensdagavond te 's-Gravenhage gehouden vergadering van de afdeeling .Nederland" van het Koninklyk Neder- laudsch Aardrijkskundig Genootschap trad als spreker op de heer V. J. P. de Blocq van Kurreler, ca., ingenieur van 'a-Rijks Waterstaat met het onderwerp: .Afsluiting en Drooglegging van de Zuiderse*", in ver band met het aanhangige wetsontwerp tot aanleg van een gedeelte van de afsluiting der Zuiderzee en indyking en droogmaking van de Wieringermeer. Spr. ving aan met een korte geologische, hydrografische en phyaische beschrijving van de Zuiderzee, welke zee is op te vatten als oen put in het Nederlandsche alluvium. Uit dc geologische formatie van ons alluvium werd nagegaan dat mes in het buitenste deel der Zuiderzee, de Waddenzee in het alge meen zand, meer binnenwaarts in de eigen lijke kom kleineerzettingen heeft te verwach ten, hetgeen door de uitkomsten van de 2754 in de Zuiderzee verrichte boringen be vestigd is. By de beschrijving van den hy- drografischen toestand werd er op gewezen hoe men in de Waddenzee hooge platen met diepe geulen en krachtige getijbeweging aan treft; deze verdwynen geleidelijk totdat men in de kom der Zuiderzee een naar 't mid den iets dalenden bodem vindt en daar van krachtige stroomen en getybeweging geen sprake meer is. Gewezen werd verder nog op de beteekenis van lage ebstanden en op en afwaaiing in verband met de afwatering. Na eene beschrijving van den tegenwoor- digen toestand, werden in het kort een aan tal oude plannen, opgemaakt voor afsluiting en droogmakingen der Zuiderzee behandeld. Daaruit bleek hoeveel arbeid aan al die plannen was besteed, zonder dat daaruit direct resultaat voortvloeide. Onder deze omstandigheden werd de Zuider- zee-vereeniging opgericht met het doel een technisch en financieel onderzoek te doen instellen, omtrent de afsluiting. Deze vereoniging deed van 18871892 een achttal technische nota's van haren ad viseur dr. Lely in het licht verschijnen; daarop berust het plan der Zuiderzee, dat in enkele punten gewyzigd door een staats commissie, die het onderzocht, omvat de af sluiting der Zuiderzee door een dijk, loo- pende van ai de Van Ewijcksluis in Noord- Holland over Wieringen naar het dorp Piaam in Friesland, zoomede het maken van 4 inpolderingen binnen dion afsluitdijk. De afsluiting welke 28 millioen, of reke ning houdende met alle directe en indirect daarmede verbonden uitgaven 59 millioen zou kosten, zou in 9 jaar zyn te voltooien; achter den afsluitdyk zou een zoetwatermeer ontstaan met vast peil. Als gevolgen hiervan zou verbetering in verschillende afwateringen der omliggende landen de golegenheid voor 't inlaten van zoet water aldaar ontstaan, terwyl de latere inpolderingen minder kostbaar zullen wor den. Deze inpolderingen zyn zoodanig ont worpen, dat by zoo regelmatig mogelyk dijka- richtingen, by het behoud van voor de scheepvaart noodige waterwegen, en zonder in al te diepe gedeelten der Zuiderzee te vallen, zooveel mogelyk uitsluitend goede kleigronden worden ingedykt. In het geheel zon een oppervlakte onge veer ter grootte van 11 maal die der Haar lemmermeer worden drooggelegd, hetgeen 130 millioen zou kosten. Afsluitdijk en in polderingen zouden te zamen dns 169 mil lioen vorderen en in 84 jaar tot stand ge bracht kunnen worden. Met dit plan werd de technische oplos sing van het vraagstuk verkregen; in zijn hoofdlynen is dit plan steeds onaangetast gebleven. Ten einde de wenschelijkheid der uitvoe ring na te gaan, werd in de eerste plaats de kostende pryB van den grond eenerzijds en de toekomstige opbrengst daarvan ander zijds nagegaan. By het eerste werd er op gewezen dat men wel doet daarby met rente op rento der voor den aanleg benoodigde gelden te rekenen, zoodat men de gewone StaatBbegrootingen in het geheel niet belast en het werk dus in geen opzicht totstand koming van andere werken of van sociale maatregelen in dea weg sta. By de bespreking van de waarde dier toekomstige gronden, werd medegedeeld, dat men daarby niet aan de verkoopswaarde der gronden moet denken, maar aan hetgoen zij later zoudeu kunnen opbrengen, hetgeen op 1 60 per H.A. kan worden gesteld. Gekapitaliseerd levert dit een bedrag van f 1712 togen een gemiddelden kostprys van f1620 por H.A. Vervolgens werd nagegaan hoezeer de uit voering van het werk onze nationale kracht en invloed tegenover het buitenland ten goede zal komen cn hoevelen bij aanleg en exploi tatie der gronden werk zouden vinden. Het werk moge eenerzijds groote voordee- len opleveren, anderzijds is het een zaak van enorme beteekenis in een volwassen menschcn- leeftijd het grondgebied van den Staat met haast 1/|0 deel aan maagdelyk terrein te ver- grooten, en daarby past het bezint eer gij begint; niets wat tot eenige meerdere zeker heid daarby kan leiden, mag achterwege worden gelaten. Mede in verband met de geschiedenis van het wetsontwerp Lely van 1901, wordt aange geven dat het doidelyk gebleken is dat meer dere zekerheid omtrent do plannen verlangd wordt. Daarom moet getracht worden een eer ste stap tot uitvoering te doen, welke ook op zich zelf economisch verdedigbaar is, en waar door de gunstige voorspellingen omtrent de geheele onderneming aannemelijker gemaakt sollen worden. Het thans aanhangige wetsontwerp-Kraus, dat bedoelt het doen maken van een afsluit dyk van de Van Ewyckslais naar Wieriugen, en van de indyking en droogmaking van de Wieringermeer geeft daartoe de gelegenheid. Dit plan past zich geheel aan het groote plan aan, en staat de uitvoering ervan in geen enked opzicht in den weg, feitelijk heeft men alleen te doen met een wyziging van het werkplan, waarby men de indijking van de Wieringermeer, in plaats van na vóór de afsluiting der Zuiderzee doet plaats hebben. Wel mist men dus de voordeelen van den afsluitdyk by het thanB voorgestelde werk, maar de meerdere kosten, daarvan het gevolg, worden ruim teruggewonnen in de rente besparing, die de latere uitvoering van de afsluiting veroorzaakt, zoodat het geheele werk niet kostbaarder zal worden. Het thans voorgestelde werk omvat slechts Vlo deel van het groote plan, is in 7 jaar te voltooien en zal 23 millioen kostenhet is dos een werk, dat in geen enkel opzicht onze nationale krachten te boven gaat. Waar de kostprys van den grond op f 1700 per H.A. is begroot, en de pachtwaarde op f 60 is geschat, hetgeen overeenkomt met een kapitaal van f 1714 per H.A., is het werk ook op zich zelf volkomen economisch ver dedigbaar, te meer waar ook dit kleinere werk reeds groote indirecte voordeelen zal opleveren. Ten slotte werd nog de vraag, of de uit voering van de thans aanhangige plannen de totstandkoming van het groote plan wel bevorderen zal, bevestigend beantwoord. Men zal een belangryk stuk werk uitgevoerd zien en kunnen weten in hoeverre do ramingen en de kosten van uitvoering kloppenmen zal werkolyk den drooggelogden grond zien loeringen wekken, maar ook ten deze zullen voorbeelden trekken. Alle risico zal zeker niet weggenomen kunnen worden, maar wol zul in het algemeen het groote plan practisch veel aannemelijker zijn geworden. Spreker eindigde met de woor den van do memorie van toelichting van het wetsontwerp: ,Het is nu tyd geworden, om tot daden over te gaan en eeu eersten, zy het dan ook bescheiden en voorzichtigen stap tot uitvoering te doen". De Utrechtsche oplichter. De juweelen oorknoppen, dié een behendig oplichter don goudsmid Van Kempen te Utrecht wist afhandig te maken, z\jn Woens dag te Amsterdam door een rechercheur van het hoofdbureau opgespoord en in beslag ge nomen in de Stada-Banken van Leening op den O. Z. Voorburgwal en op Rechtboom- sloot. Ze zyn door den heer Van Kempen reeds als zijn eigendom herkend. Gistermiddag was de politie er nog niet in geslaagd, den oplichter te Amsterdam aan te hoaden. Wel meenden de rechercheurs, die yverig aan het speuren waren, een paar maal hun mannetje op 't spoor te zijn, doch het bleek dan ras dat zy den verkeerde op het oog hadden. Intusschen heeft men een aanwijzing: eenige jaren geleden namelijk werd door de Rechtbank te Amsterdam een jongmensch tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld, dat aan dergelyke practijken had schuldig gemaakt. Het signalement van dit joDgmensch beantwoordt aan dat van den Utrechtschen oplichterbovendien is eerst genoemd jongmensch dezer dagen te Amster dam gezien. Omtrent de reeds vermelde onderhandelin gen door den oplichter gevoerd over den aankoop van een diamant in een juweelen zaak te Amsterdam, vernemen we nader dat dit geval zich reeds Maandag heeft afgespeeld, terwyl de Utrechtsche oplichting op Dinsdag plaats had. In do juweelenzauk te Amsterdam de Joaillorio Frun^aiso, Kalverstraat hoek Taksteeg gaf hy voor zee-ofheier te zyn en jhr. Starkenborch te heeten. Hy wilde den diamant ter waarde van ongeveer 8000 gulden koopen als geschenk voor zyn vader die, zoo zeide hy, kamerheer in buitengewonon dienst van de Koningin was. Toen de winkelier, die nog geen achter* docht bad, voorgaf den bezoeker wel meer gezien te hebben, had de .jonkheer" er dudelyk een verklaring voor. Zyn broer, zoo beweerde by, was do hoofdfiguur geweest van de studentenmnskeradu te Groningen, en het portret van dien broeder, die veel op hem leek, had in de geillustreerde bladen gestaan, zoo kon het zyn, meende de bezoe ker, dat zyn gezicht den winkelier bekend voorkwam Het jongemensch zeide by een bekende familie op de Keizersgracht te wonen en inderdaad had by daar ook 's morgens zijn intrek genomen, doch 's avonds was hy al weer verdwenen. De winkelier kreeg eerst den indruk met een oplichter te doen gehad te hebben, toen hij vernam, dat de .jonkheer' tijdens zyn kortstondig verblyt' op de Kei zersgracht opgaven gedaan had, geheel in stryd met WHt hij in den winkel verteld had. Het signalement van .jonkheer Starken borch" is leeftijd ongeveer 26 jaar, klein van gestalte, bleek uiterlyk, donker snorretje. Hy draagt een ronden hoed, een donkeren demi en heeft twee zegelringen aan den rech- ter-ringvinger. Ongeveer tion dagen geleden «chynt hij ook gepoogd te hebben zyn slag te slaan by een goudsmid in de Vijzelstraat. Daar be stelde hij een jongmensch, wel eenigszins met dit signalement overeenkomende, een zilveren beurs, die 's avonds op een bepaald adres aan dc Ceintuurbaan moest bezorgd worden. By onderzoek bleek het opgegeven nummer in 't geheel niet te bestaan. De be diende van den goudsmid keerde toen maar weer onvenichterzake terug. In deuzelfden winkel informeerde het jongemensch ook naar de waarde van een paar diamanten oorknop pen, die h(j bij zich had. De Belgische legerwet. Brussel, 17 Nov. De Kamer heeft aange nomen het eerste deel van het eerste artikel van het door do regeering ingediende ontwerp, bepalende dat één zoon per gezin zal moeten Berlijn in sneeuw. De Berlynsche correspondent van het «H.blad* schrijft, d d. 17 November: Sedert Dinsdagavond vyf uur het is nu juist een etmaal later sneenwt het onafgebroken in Berlijn. In den nacht woei een flinke Noord-oosterstorm, en de vlokken klein en kernig als hagel bloven na een woeste dwarreling liggen, stapeldon zich tot een dichte, wollige massa. Op den dag ging de wind liggen. En nu baggert men ia het drnkke centrum van Berlyn in sneeuw en modder, en worden in de buitenwijken zwart-gore paden ge schept en geschoffeld tusschen nat-witte wallen. Pin intusschen blyft de sneouw verwoed vallen uit een donkere loodgryze lucht. Van de platte daken kwakken de schui ven sneeuw omlaag, vallen met een geluid op straat, of een emmer water plots en vlug geleegd wordt. Berlyn geniet zyn jaarlykschen reuzen- sneeuwval nu wèl tydig. Anders blyft deze verrassing uit tot Februari of Maart. En dit jaar juist op Buss- und Bettag Van een bezoek aan de kerkhoven kon niet veel komen. Het tramverkeer bepaalde zich tot de hoofdlynen. Do aapjes konden het met één paard bijna niet bolwerken. De auto's, die slieren moddersneeuw wierpen naar beide kanten en achterwaarts, werden bestormd. Loopen, of liever zacht schuifelend ver der baggeren kon men alleen op de trot toirs, die .polizeilich" door de portiers van de huizen schoongeveegd moeten wor den. Het breede middenpad was niet door waadbaar voor voetgangers. En nog altjjd sneeuwt hel; maar de regen bemoeit er zich niet mee, om den vuilen rommel nóg vuiler te maken. Morgen, met den werkdag, zullen de duizenden arbeidsloozen de thans willige natuur een handje helpen, om de Berlyners zoo vlug mogelyk te verlossen uit dit mod derbad. De eerste tien duizenden marken van de honderdduizenden, die Berlyn jaarlyks uittrekt voor sneeuwruimen, zullen dan worden uitbetaald aan het leger van werk- loozen. Verkeer gestoord. De telephonische verbindingen tuBschen Keulen eu Berlyn waren gisteren, volgens de .Köln. Zeit.", geheel en al verbroken. Ook de telegraaf werkte niet meer. De verbindingen met Essen. Haunover en Frankfort a/M. waren gedeeltelpk gestoord ten gevolge van den storm en ophoopingeu van sneeuw. In langer dan 10 jaren tyd zijn zulke ernstigen storingen niet moer voorge komen. Rusland en Finland Helsingfors, 17 Nov. De Landdag heeft met 'algemeene stemmen verworpen het wets ontwerp der regeering, bepalende dat Finland een som van 20 millioen Mk. zul bijdragen in de kosten van het Russische leger en het voorstel van het grondswetcomité om grond wettige maatregelen te m men tot oplossing van de quaeatie van den dienstplicht met 104 stemmen aangenomen Een jaar gevangenis voor een pleidooi. Uit Grodno wordt hot volgende gemold, dat een zeer zonderling denkbeeld geeft van Russische rechtsopvattingen. In het jaar 1908 werden door eenige Rus sische en Poolsche advocaten, io het beruchte Bjalyttokache progrom-proccs voor joden, die door de vervolging en mishandeling matori- eele en lichamelijke schade hadden geleden, krachtige pleidooien gehouden. Onder deze advocaten was de advocaat Hillerson, die met onweerlegbare getuigenissen aantoonde dat de autoriteiten en de politie medeplich tig waren aan de voorbereiding en uitvoering van het pogrom van 1906. En hy wees er op, dat zulk een optreden van regeeringsor- ganen, die in plaats van leven en veiligheid der burgers te beschermen, deelnemen aan de gruwelijke mishandeling van die burgers, het gezag van den slaat noodzakeljjk moet bc na. deelen. Wegens dit pleidooi en voornamelijk we gens die woerden, werd door den-ambtenaar van het O. M. tegen Hillerson een aanklacht ingediend de advocaat, die voer de recht bank de belangen zijner cKenten bepleit had, word vervolgd wegens .revolutionnaire pro paganda". Alsof de daad «elf, waarop de advocaat wees, niet de propaganda was voor de revo-< lutie, maar het wyzen er op. Die aanklacht was ingediend teg- n Hillerson en een anderen advocaat, Skariatin, die ook krasse woorden had gesproken. Maar tydens het onderzoek werd de aanklacht tegen Skariatin ingetrok ken, zoodat alleen tegen Hillersoe de zaak werd voortgezet. Het is zelfs in Rusland voor do eerste niAal, dat een advocaat wegens een redevoe ring, ter verdediging zyner cliënten gehou den voor de rechtbank, wordt aangeklaugd en veroordeeld. Door deze aanklacht en de daarop gevolgde veroordeeling heeft de Rus sische justitie de vryheid der verdediging volkomen vernietigd. Duidelyk werd dit in het licht gesteld door den verdediger van Hillerson, den bekenden jarist Grusenberg, die verklaarde: .Niet Hillerson, maar de geheele Russische advocatuur zit hier op de bank der beschuldigden". Doch wat baat zulk een beroep in Rus land De rechter, die toch wcrkelyk overtuigd moest zyn van het groote belang van de vryheid der verdediging, en van het volko men recht van den advocaat om alles te mogen zeggen, wat hy voor de verdediging van een beschuldigde noodig acht, veroordeelde Hil lerson tot een jaar gevangenisstraf. Een jaar gevangenisstraf voor een plei dooi De aanleggers van, en deelnemers aan het progrom, waarover dit geheele pleidooi liep, kwamen er goedkooper af. Het schynt dat de Russische magistratuur al denzelfden weg opgaat als de Russische regeering. En dat weldra in geheel Rusland de macht zal zegevieren over het recht. En dan verwondert men zich er nog over, dat in Rusland nu en dan ,revolutionnaire" woelingen voorkomen Ingezonden. Mynhcer de Redacteur. Mag ondergeteekende voor onderstaande regelen een plaatsje verzoeken in Uw ge- eerd blad. By voorbaat zynen dank. Op de uitvoering van Helder s Mannen koor, 15 Nov. 1.1., deed zich een geval voor, hetwelk ons aan de middeleeuwen doet den ken, n.1. op die uitvoering werd een Muzi kant der Kon.Mar (korporaal) door den Voorz. aangezegd do zaal te verlaten, omdat op de uitvoeringen van bovengemeld Mannenkoor, militairen beneden den rang van sergeant, geen toegang hebben. Nu vraagt onderget. in gemoedo: is eene Veroeniging, welke zoo danige bepaling handhaaft, wel op de hoogte van haren tijd? Inderdaad, zulke toestanden in eene plaats waar Marine en Leger zoo sterk vertegenwoordigd zijn, wyzen op den oesijjd. Maar aangenomen dat meergenoemde Vereoniging eene zoodanige achterlijke bepa ling in hare Statuten heeft, dan dient men toch 't navolgende in overweging te nemen, lo. Zulks vermelden op Introducties en Programma's. 2o. Aan den ingang iemand te plaatsen, die, wanneer er een militair komt bene den den rang van onderofficier, dezen op de hoogte stelt van bewuste bepaling. Maar een Introducé eerst toelaten, en hem daarna, wanneer hij in den kring zyner vrienden en bekenden heeft plaats genomen, de zaal uitzenden, is eene handelwijze be neden alle critiek. Nog werd door bovengen. Voorz. aan onderget. den raad gegeven (kosteloos1, een bnrgerjaeje aan to trekken. Nu vraagt onder get. aan dien Voorz.«Zit er nn zoo'n macht in dat confcctiedingetje dat 't hem verheft tot U en uws gelijken?' Nu hy wist 't nog niet, dat t ruilen van een uniformjas met een politiekje, iemand zoo in aanzien doet etygen. U Mjjnh. de Red. nogmaals dankend voor de verleende plaatsruimte, achtend, P. Kreijokr, Muzikant Kon. Mar. Marktberichten. Schagen, 18 Nov. Aangevoerd 9 paarden f 80 a 180 stieren en ossen f 000 a 000,5 stieren I 100 a 160, duiven f 0 a O, 60 geldekoeion f 100 a 195, 102 vette id. f 150 a 315, 17 kalfkoeien f 140 a 280, 94 vaarzen f 80 a 140, 0 hokkelingen f 0 a 50 graskalveren f 30 a 80, 40 nuchtere kalveren f 7 a 20, rammen f a 00. 880 schapen (overhouders) f7 a f20.50, magere schapen f a 490 vette id f 20 a'28-25, lammeren 10 a 0 bokken en geiten f 0 a 0, 4 magere varkens f 12 a 14,35 vette id. per Kg. 46 n 50 ct, 80 biggen 17.a 18. -, 150 konijnen f0.50 a 1.50, 200 kippen f 0.50 a 1.50, zwanen f 95<> Kg. boter f 1.20 a 1.40, 800 kipeieren f7.75 a 8.25, 000 eenden dito fO.— a per 100, 0 veulens fa f050 eenden f 0.60 a f 0.80. Marine en Leger. Oerepatriëerd nit Oost-Indië: sergt.-sl«kcr H. de Vries en geplaatst aan boord »Van Speijkc. Overplaatsing: Met 16 November; sergt.-torpedomaker L. Prins, van «Schorpioen* op «Koningin Emma*, sergt- xlekenverpleger C. B. v. d. Heijden, van «Vulkaan* op Wachtschip A'riam en idem B. de Vries, ran Wachtschip A'dam op «Vulkaan*. Bnrgelijle Stand gpmeente Helder. Van 16 tot 18 November. ONDERTROUWD: J. de Waard en M. Putters. GETROUWDW. J. Bitter en M. dc Jong. D. Wentel en O. Mud. G. J de Wit en M. C. Leen. J. H. Nordniann en H. T. Kroll. J. G. de la Fon- teijne en D. Kort. S. Slagter en H. I. Florschulz. BEVALLENJ. Runnenburg geb. Kramer, d. M. de Kloe geb. «1e Graaf, d. N. van Zoonen goh. v. d. Meuleu. d. A. Kroon geb. Ruiten, d. G. E. vnn Dijk geb. Pieters, d. OVERLEDEN: M. M. Gelhard wed, P. J. v. d Bosch, 66 j. B. Leeninga, 44 j. J. H. Albers, 4 w. J. Grueschki wed. J. P. Castelijn, 75 j. i Aanbevelend, H. J. N

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 5