KLEINE COURANT 't Vliegend! Blaadje volksbijeenkomst DeTantevanCharly voor HaÊdarTexel, Wiaringan an Anna Paulowna Lichtbeelden Soiree Amusante, LEGER DES HEILS. SÜOWMMZUl „TIMI". Biiiummcin jiii voos-, Lachen. Gr00t_SüCC6S. Lacliei1' JUSTUS VAN MAURIK" No. 3838. Woensdag 24 November 1909. 87ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3Jm. 50 et, fr. p. post 75 ct, buitenland f 1.25 Pre- Zondagsblad37j 45 f0.75 mièn Modeblad 55 05 f 0.90 (Voor het buitenland bij Tooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent. Elke regel meer6 Bewijs-exemplaar2$ Vignetten en grooto letters worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers i BERKHOUT Co., te Helder. Bureaus Spoorstraat en Koningstraat. Interc.-Telefoon 50. Tweede Blad. Nieuwsberichten. HELDER, 23 November. Ton bate der afd. Helder van het Centraal g 'nootschap voor kinder herstel- lings- en vf antiekoloniee' werd gisteravond in .Casino' door Mevrouw HeerisVan Saher (sopraan) van Helder, Mej. Coba Swaan (piano) van Amsterdam en den Heer J. Jong- mans (bas) van Leiden een concert gegeven, dat den velen bezoekers nitstekend voldaan beeft. Dj opgekomenen hebben volop geno ten van den schoonen zang en het heerlyke pianospel en de dames Heeris en Swaan en de heer Jongmana verdienen zeker een woord van lof, niet alleen voor het genot, dat zy zoo velon hebben verschaft, maar ook voor de belanglooze wijze, waarop zij hun talen ten hebben aangewend tot steun van het liefdadig pogen van het Genootschap. Het 6was een mooi concert. Mevr. Heeris met haar schoone sopraanstem gaf ,Heim- liche Aufforderung" van Rich. Strauss, rHochzeitslied in Maien' van Othegraven en eenige meer eenvoudige liederen, die keurig mooi en met temperament gezongen werden. De heer Jongmans, die overeen bas van mooi gehalte beschikt, deed zijn ge hoor genieten van het sombere «Der Atlas» van Schubert, maar nog meer van het melo- dieuse «Ich trage meine Minne vor Wonne stumm» van Strauss, terwjjl men in verruk king geraakte over .Een liedje van de zee- van Röntgen. Prachtig mooi werden door beiden eenige duetten ten beste gegeven. Het was een lust te luisteren naar .Don Juan" van Schubert en //Somraeraacht' van Schaltz. Hoe schoon paarden zich hier beide stemmen Mejuflrouw Swaan, die den zang begeleidde, deed zich kennen als een uitnemende accom- pagnatricemaar haar bekwaamheid alB pia niste kwam nog meer tot haar recht by de beide solo's, die zy speelde. De Voorzitter der afdeeling, de heer A. J. M. Groenendijk, betuigde voor hot einde van het concert de 3 concerteerenden zyn erkentelijkheid voor het muzikaal genot, den aanwezigen geschonken, en vooral ook voor hetgeen zy er toe bijgedragen hebben, dat de afdeeling bet volgend jaar in de gelegon heid werd gesteld eenige kinderen naar een kolonie te kunnen zenden. Verder wekte hy de bezoekers op als lid van deze nuttige ver- i eeniging toe te treden. Brieven voor de „Holland". Laatste lichtingen, uitsluitend aan hot Postkantoor alhier Naar Malta, van 23 t/m. 27 Nov., dagelyks, laatste lichting 8.15 's avonds. Naar Port-Said, 28 Nov., laatste lich ting 8.15 's avonds. Naar Colombo, 1 Dec., 12.10 's nam.; 3 Dec., 8.15.'s avonds; 6 Dec., 12.10 's nam. Indien belanghebbenden hunne brieven en andere stukken in de aan genoemd schip te verzenden brievenmalen wenschen opgeno men te zien, worden zij uitgenoodigd ze vol doende te frankeeren en te voorzien van twee elkander snydende lijnen over het geheele adres, loopende van den eenen hoek naar den andere. De verklaring van Dr. A. Kuyper. Dr. A. Kuyper heeft in de zitting van de Tweede Kamer van Donderdagmiddag zich verdedigd tegen de opmerkingen, gemaakt in het Voorl. Verslag, naar aanleiding van de be kende zaak omtrent het verleenen van ridder orden en het ontvangen van gelden voor verkie- zingsdoeleinden. Na vooraf op een paar onjuist- hoden, van beide zijden gemaakt, te hebben gewezen, zeide hij ongeveer het volgende: Thans, in de volle vergadering, wil hy spreken. Het eerste pnnt is of de decoratie op 31 Augustus 1903 is verleend ter zake van gunstbetoon, dan wel ter erkenning van verdiensten. Het laatste is het geval. Jonge mannen, krijgsgevangenen in den Tr&nsvaal- Bchen oorlog, leden groote ellende. Alle hoop scheen verloren om hen te helpen. En toen nu^de heer Rudolf Lehmann voor hun overtocht geld besckikbaar stelde, scheen het zaak van goede politiek deze nationale daad te eeren, te meer nu de Regeering zelf daartoe niet kon overgaan al had zy "t gaarne gewild. Geen decoratie was dan ook beter ver diend. Eenparig verleende de Ministerraad haar goedkeuring aan de decoratie. De Minis ter van Buitenlandsche Zaken was echter voor een officierskruis, waar het hier een consul- generaal gold. De heer Lehmann verzocht zyn naam als gever geheim te houden voor de geredden. De vraag of informatiën naar den heer Lehmann zyn ingewonnen, berust op onbekend heid met de diplomatieke usantiën. De Rogee- ring vraagt informatiën naar iemand met wien zij niet reeds in relatiën staat. De Commissaris der Koningin en de burgemeester van Amster dam hadden geen bezwaar tegen zyn benoe ming tot consul-generaal van Griekenland te Amsterdam. Hier werd nu niet de Grieksche ambtenaar, maar de Nederlandsche onderdaan geridderd. Daarom ging de voordracht niet uit van den Minister van Buitenlandsche Zaken, gelyk by zyn benoeming tot eerelid van het Roode Kruis de voordracht uitging van Oorlog en Marine. De bydragen in het anti-revolutionair ver kiezingsfonds van den heer Lehmann staan hier geheel buiten. Wat hem bewoog tot den steun in 1904 by de Statenverkiezingen, blykt uit zyn schrijven dat hy het belang van hetgeen in 1903 was gedaan door de anti-revolutionaire party, zoo groot achtte, dat hy zich daarbij aansloot. Spr. was toen nog jroorzitter van het centraal bestunr dier party. Daarom werd de bydrage aan hem gezonden. Maar in September 1904 vroeg hy zyn ontslag, daarbij voegende dat hy dit voorzitterschap steeds onvereenigbaar had ge acht met zijn tegenwoordige betrekking. Dat hy na dit ontslag nog enkele gelden ontving en den thesaurier overmaakte, vond zijn oorzaak in 't feit dat dit ontslag eerst later werd gepubliceerd. Dat dit geld door hem als minister werd ontvangen, heeft geen ge zonden zin. Niet alles wat een minister doet, doet hij als minister. In zyn private correspon dentie blyft de minister vry, tenzij hy zich daarin ambtelyk verbond. Van een bewys van het tegendeel valt schyn noch schaduw te ont dekken. Vermoedens hebben slechts kracht van bewijs, wanneer zy op geen andere wyze zijn nit te leggen. Slechts twee gronden geeft het Voorloopig Verslag op voor een andere uitlegging: dat de minister herhaaldelijk aan mej. Westmeyer heeft gezegd, dat hij zich tot geenerlei ver plichting bond. Maar dit was gewenscht waar de minister te doen had met een niet altijd logisch denkende vrouw. En in de tweede plaats wyst men er op, dat spr. sprak van 1V2 jaar 'ater in plaats van geruimen tyd daar na. Op zulke zwakke gronden mag geen ver oordeeling volgen. En in de briefjes aan mej. Westmeyer of aan Lehmann is van het ver leenen van een decoratie geen sprake. Tot het verleenen van zulk een eereteeken is de Kroon geenszins verplicht. Iets anders echter is, dat de kans op een decoratie tot goede daden kan aanmoedigen. Daarvoor zyn dan ook de Militaire Willemsorde, de Neder landsche Leeuw, de Oranje Nassau Orde in gesteld blijkens den considerans der desbetref fende wetten. En wat in zijn algemeene strek king geoorloofd is, kan ook in een bijzonder geval niet ongeoorloofd zyn. Op het ter zake van de tweede decoratie vermelde doet spr. het zwijgen. Waarheen zou het gaan als men hier op voorloopige sche ma's moest ingaan? Geheel onverplicht wil spr. slechts dit zeggenop de voorloopige lijst in 1905 door spr. ontworpen, kwam E. A. Lehman in elk geval niet voor. Spr. heeft wel gesproken met een ambtgenoot over de mo gelijkheid dezen koopman te decoreeren en deze bracht hem op een geheel voorloopige lijst,, waarvan hy echter later is geschrapt. En vraagt men mij zoo ging spr. voort, nu ten slotte, of ik dan toch niet voel, dat ik in genoegzame voorzichtigheid te kort schoot, zoo aarzel ik niet, om op zichzelf gulweg de mogelijkheid te erkennen, dat ik gewikkeld werd in de draden van een weefsel, dat ik niet doorzag; om voet stoots toe te geven dat ik my allicht van een der handelende personen eene voorstelling heb gevormd, die naderhand blyken kon niet geheel met de werkelijkheid overeen te komenen om ruiterlijk toe te stemmen, dat het zeer zeker voorzichtiger, ja, eisch van vroed beleid ware geweest, my vooraf nauw keuriger op de hoogte te stellen. Maar al moge ik my dan, het boetekleed ontsiert den man niet, aan de eischen van goede voorzichtigheid en vroed beleid bezondigd hebben, met mijn al dan niet schuldig staan aan het eigenlyke feit, dat men my ten laste legt, heeft myne erkentenis van schuld door onvoorzichtigheid niets uitstaande. Ik resu meer daarom deze myn nadere verklaring in do volgende drie stellingen le. dat de aan den heer Rud. Lehmann verleende decoratie, beoordeeld naar den gewonen maatstaf, die by het verleenen van decoratiën geldt, volkomen gerechtvaardigd was; 2e. dat ik, met myn eerlijk woord, voor wat myzelven aangaat, alle verband tusschen die decoratie en wat ik als Voorzitter van bet Centraal Comité ontving en overmaakte, blijf ontkennen; en 3o. dat het eerste steekhoudende argument, waaruit het tegendeel zou kunnen blijken, nog altoos moet geloverd worden. Diep zou hef mij grieven, indien er na deze verklaring, leden der Kamer, die ik ook onder myne tegenstanders persoonlijk hoog acht, waren, die my hun vertrouwen in mijn woord onthielden, maar toch zal ik mij hier van alle verdere discussie over deze zaak stiptelyk onthouden. Of mijne tegenstanders metterdaad alleen voor de eere van het land opkwamen, dan wel ook mij persoonlyk wilden treffen, laat ik geheel ter beoordeeling aan hun eigen consciëntie. Ik voor mij eindig met een: Salvavi animam! Immers, al pleitte ik mijzei ven allerminst vrij van onvoorzichtigheid, ik was en blijf er my van bewust, in deze gansche zaak, in geen enkel opzicht, ooit gehandeld te hebben in stryd met de inspraak van mijn geweten. In de bladen van links wordt de afgelegde verklaring niet voldoende geacht en wordt er op gewezen, dat daarin veel tegenstrijdigs voorkomt. Sommige gematigde bladen betoo- gen, dat na deze verklaring van Dr. K. het incident als gesloten kan worden beschouwd. De rechtsche bladen verzekeren, dat Dr. K. er in geslaagd is, zich te zuiveren van den blaam, die op hem rustte. HET MARSDIEP. Eenigen tijd geleden is verschenen van de hand van den heer A. T. van Veen alhier, werfje, getiteld „Geschiedenis van en eenige beschouwingen over het Marsdiep c.a. (zeegat van Texel).' Aan het daarin voorkomende geschied kundig overzicht, ontleenen wy o. a. liet volgende Volgens de geschiedboeken wordt algemeen verondersteld, dat vóór de 10e eeuw onzer jaartelling, talryke doorbraken in de duinen reeks van den Rijnmond by Katwyk tot het Vlie zouden hebben plaats gehad. Van die doorbraken zyn de bekende Zee gaten van Texel en Eierland nog aanwezig, de overigen zyn in den loop der jaren weder, en wel kunstmatig, gedicht, voor zoover dat door het bevorderen van dninvorming noodig was. De Zanddijk tusschen Callantsoog en Huis duinen, werd in 1610 door Oldebarneveld tot stand gebracht. De zich daar in 1575 bevindende kleine slenkeD, Heerendiep, Bnyssegat, Kleigal en 't Oogchergat, liepen slechts enkele mylen het land in, dat niet of slechts zeer weinig onder de gewone vloedshoogte lag. Zoo was ook Eierland een eiland, vóór dat in 1630 de Zanddyk tusschen de Kooger en Eierlandsche duinen voltooid werd, waar door het stroomgebied der beide slenken genaamd de Groote- en de Kleine Slufter werd beperkt; eerstgenoemde is reeds geheel verzand, doch de andere hondt stand als uit watering na elk vloedgetij, van een' grooten dnin-pan. Bedoelde doorbraken zullen al'en aanvan kelijk slechts kleine geulen of slenken in hot achtergelegen land hebben gevormd, doch door do dagelijk8che in- en uitvloeiing van het vjoedwater, on meer nog by stormvloeden, werden enkele geulen grooter al naar de gesteldheid, in ligging en aard, van den bodem wus. In aantcekoningen nit oude geschriften, wordt gewag gemaakt, dat men in het laatst der 12e eeuw tydens de eb nog over de slikken en zandgronden van den vasten wal het eiland Texel te voet kon bereiken; ver der vermelden de kronieken nog dat groote stormvloeden in 1277 de Dollard deden ont staan en de Wadden, Louwerzee erf Zuider zee grooter maaktenvoorts dat in 1396 het Marsdiep breeder en dieper en Texel en Wieringen eilanden werden. Het voormaligo meer Flevo, verkreeg de uitgebreidheid van de tegenwoordige Zuider zee, naar men wil, door het losslaan en weg drijven van de veenlagen daar omheen; de spuikom van het Marsdiep werd dientenge volge grooter, en moest ook het Zeegat van Texel in vermogen toenemen, doch dat hierop nog een andere omstandigheid, van nog meer invloed is werkzaam geweest, hoop ik straks aan te toonen. Eerst zy nog een overzicht gegeven van de vervorming, (voornamelijk van de ver andering in de richting) van het Marsdiep, waarmee, in afwyking van de aardrijkskun dige benamingen, worde aangeduid het deel water begrepen tusschen de lijnen Kaap- hoofd Zuidpunt van „Onrust" en Haven „het Nieuwe Diep" Horntje, dus een voudig de verbindingsweg tusschen Noordzee en Zuiderzee. De vorm van het Marsdiep was in het laatst der 16e eeuw ongeveer als een kaart, die bij het werkje als bijlage I is gevoegd, aangeeft, en zyne strekking naar West- Noordwest had gericht. Daarna moet echter het „Land van Huis duinen" aan de noord- en de westzyde vry snel zyn afgenomen, zooals kan worden af geleid uit don aanleg der verschillende dykagiën in de 17e eeuw waarby is op te merken dat bet dorp Huisduinen na 1570 tweemaal is herbouwd wegens diealneming; in 1570 lag hot 1500 M„ in 1660 500 M. Westwaarts van de plaats waar het thans is gelegen. De tegenwoordige Heldersche Zeewering bewesten Heldor werd omstreeks 1700 aan gelegd; benoorden langs Helder konden de werken aangelegd 16601666, worden be houden, hetgeen er reeds op wijst, dat 't eerstgenoemde kustvak langer aan afneming is onderhevig geweest dan hot laatstgenoemde. Waaraan het behoud van het dykvak HelderKaaphoofd is te danken zij hier in 't kort medegedeeld. Van do 14o tot in de eerste helft der 18e eeuw, bestond de watorkeering uit een zand dyk, aan de zeezyde tegen afslag beveiligd door een wierriem; doch tot afwending van den stroom, die deze wierriem ondermynde, bouwde men op het voorliggende strand tal van hooiden uit. Deze hoofden bestonden aanvankelijk uit rij8werken op het strand, belegd met Noor- sche steenwanneer echter het strand ver diepte, verzakten ook deze hooiden. Teneinde ze langer stand te doen houden, werden ze gemaakt van paalkistingen, gevnld met rys en steen; doch ook deze waren op den duur, by grootere diepten, ten ondergang gedoomd. Het verzinken der wierriemen werd ook verholpen door het langs den bnitenteen aanbrengen van een paalkisting, doch ver loor deze zyn steun van het voorliggend strand dan moest ook zy verloren gaan. Het was omstreeks 1750 dat nieuwe en betere maatregelen werden genomen, en wel volgens het stelsel van twee mannen, Pieter Straat en Pieter van der Denre, en bestaande in het maken van, door hen genoemd, steen- glpoiïngen boven en onder water (dit laatste was bestorting). Dit is dan ook het stelsel waarnaar het grootste deel van de Heldersche Zeewering nog bestaat. Te weten is dat de steenglooiing boven water bestaat uit een laag puin, (wellicht op een laag wier ter afsluiting van het zand- lichaam), waarop do Noorsche steen, toen maals bij scheepsladingen van Noorwegen aangevoerd, werd gezet; onder water werd alleen Noorsche steen gestort. Tot welko enorme massa's materiaal dit Btelsel moest leiden, op een bodem, bijna alleen zand bevattende; laat zich denken. Het is na te gaan dat de steenbestor ting op den onderzceschen oever op sommige uitstekende punten meer dan 10 M. dikte hooft, do puinlaag onder het zetwerk 2 h 3 M. Voor hot dykvak bewesten Helder werd van 1774 tot 1794 ongeveer 2.5 Millioen guldon besteed aan buitengewone werken. Voor zóóver de Heldersche kust, thans steken wy over naar de Zuidoostkust van Texel. De kustlyn aan de zuidzijde van Texel is op een kaart, bylage I, aangegeven; daar Zuidwaarts langs strekten zich breede, even onder water liggende, gronden uit, genaamd „Geestsant". De duinvorming, naby het dorp Hoorn, had zich in 1760 reeds voortgezet tot het „Horntje", waardoor zich de gelegenheid bood do polders „de Kuil" en „het Hoornder Nieuwland" omstreeks 1600 tot stand te brengen. De meer Oostwaarts gelegen gronden wer den omstreeks 1700 ingedjj kt onder den naam „Kattenpolder". Deze innundeerde omstreeks 1750, en werd in 1777 weder drooggelegd onder den naam „Hoorn en Burg". Omstreeks 1750 was het toenmalige Horntje, dat ongeveer 600 Meter Oostwaarts van den tegenwoordigen hoek van dezen naam lag, reeds met steen, rys- en paalwerken verdedigd. Het voornaamste werk was een hoofd, in den vorm van een „triangel'' elke zyde lang 110 MeterOostwaarts daar van lagen nog eenige hoofdjes, vermoedelijk alleen strandhoofdjeB. Tot bestorting van den onderzeeschen oever vóór het groote hoofd, werden in hot tydvak van 1762—1792 verwerkt ruim 50.0U0 S. T. Noorsche steen en 9000 S. T. puin. Doch het werk bleek in 1792 niel doel matig of voldoende, toen tydens een zware ebbe de Oostelijke helft van don „triangel" in de diepte" verdween. Op advies van deskundigen werd toen besloten do verdediging van dit punt op te gevon, wijl men van oordeel was dat zelfs by aanwending van onovorzienbure kosten, kans op behoud niet. kon worden verwacht. De plaats van dit geweldige en toch to zwakke waterstaatswerk is nog duidelyk waar te nemen. Men vindt van den wal tot dit punt van 20 tot 30 Meter diepte en op do daar aan- wozige steenklomp gonaamd „Doode Hond niet meer dan 5 5 6 Meter, meer Zuidoost waarts weder ruim 25 Meter. Kort na het verlaten van dit werk en wel in 1796, ging ook de genoemde Polder „Hoorn en Burgdoor inundatie verloren. In 1847 kwam de Prins Hendrikpolder tot stand en werd gevolgd door de indijking, in 1848, van den polder genaamd ,Het Horntje" welke polders beschermd werden door de Zuidwestelijk gelegen staatsduinen. In den winter van 1851 on 1852 werden de duinen langs den laatstgenoemden polder zoodanig door een stormvloed gehavend dat in allerijl een zanddyk, verdedigd met steen- glooiing werd aangelegdtot behoud van den polder, als dienende tot golfbreker voor de daarachter gelegen zeeweringen. Onderwyl schuurden de getystroomen den onderzeeschen oever voortdurend af, zoodat, toen de laagwaterlyn den dyksteen was ge naderd, deze beveiligd moest worden en daartoe weder bestorting werd aangewend.' Daarna werd het bestaan van den dijk steeds meer en meer bedreigd door de nade ring van den stroomgenL Het uiterste, om op deze wyze te blyven werken, was bereikt in 1904, toen na de twee stormvloeden op 31 December en 7 Januari 1905, gevolgd door zware ebstroomen, 200 Meter laagwaterberm met boven gelegen steenglooiing verzonk. Toen was het tyd belangryke bezinkingen nit te voeren, waaraan nog jaarlijks uitbrei ding moet gegeven worden. Is thans reeds 16000 M3. zinkwerk aan gebracht, om eenige kans op behoud te kun nen voorzien, zul ongeveer 100.000 M3. be- zinking noodig zijn, en bovendien de aanleg van een achttal hoofden. Het doel van de Zuidoostkust van Texel, tnsschen Ondeschild en de Oostkaap, heeft de laatste 150 jaar geen belangryke veran deringen ondergaan, doch aan dat bewesten hot Horntje, verliep het strand gedurig en doet zulkB nog. Liop do oeverlyn in het laatst der 16e eeuw West-noordwest, in het begin der 18e eeuw was een zandbank vanaf de buiten gronden langs en tegen de kust opgedrongen, hetgeon mogelijk was door de verlegging van den stroomdraad, naar mato de Heldersche kust werd verzwolgen. Het Nieuwe of Noordergat, dat deze zand bank «de Hors" volgde, was tot omstreeks 1890 het hoofd-vaarwater van zee naar Nieuwediep, doch door het opdringen van den zandbank Onrust" is deze stroomgeul opgedroogd of gedicht. .Onrust" verplaatste zioh in 50 jaar ongevoor 3000 Meter; haar zuidpunt ligt nu 750 Meter meer zuid waarts dan die van ,de Hors", in 1760; hetgeen in verband staat met, en mogelyk is geworden door do groote verdieping van hot Zeegat voor de Heldersche kust. De voortdurende afneming van den zuid oostkant van .de Hors" houdt verbund met de verdieping vóór .het Horntje". De geschiedenis der vervormingen van het Zeegat van Texel doet alzoo zien dat haar strekking sinds 200 jaar van West-Noordwest is verloopen naar Zuidwest. Dat zulks niet is te wyten aan de grillige natuur, waaraan het Zeegat van Eierland bijv. grootendeels onderhevig is, doch aan een wet waaraan de vloeistoffen, in dezen het water, onderhevig zyn, wordt door den schrijver in een volgend hoofdstuk uiteen gezet. Hierby zy nog gewezen op de zuidwaart- scho verplaatsing van de buitengronden vóór het Zeegat van Texel, met de daarin aan wezige stroomgeulen welke ongetwy ield samen hangt met het verloop van den stroomdraad door het Marsdiep. Het boekje bevat verder nog beschouwin gen, die betrekking hebben op do werking der getyden in het Marsdiep en op Texel- stroora, in verband met hunne ligging ten opzichte van andore zeegaten en boezems. Een zestal zeer dnidelyke kaarten en teeko- ningon gevon overal zeer goed de richting aan van vloed- en ebstroom in de zeegaten, zoodat hot oen bruikbaar boekje is voor ieder, die maar eenigszins mot de vaarwaters on do getyden te maken hoelt. Hot is bij eiken boekbandelaar alhier te bokomen 5 75 ct. Uit den Omtrek. Texel, 21 November. Behalve broedeieren, worden hier nooit kippeneieren ingevoerd, doch gisteren werden er in de haven niet minder dan 18,000 stuks, verpakt in 13 kiBten, aangebracht. Deze kisten, voorzien van de merken 1431 /l\, waren door visschers drijvende gevonden in de Noordzee. Nog brachten zij aan: 168 battings, ge merkt A B, 23 schrooten en 1 vat ter pentijn, zonder merken. Alles word onder beheer gesteld van den havenmeester-strand vonder. Ook aan het strand, vooral in de nabyheid van .De Koog», bleek Zondagmorgen veel hout te zijn aangespoeld, meerendeels plan ken, van welke sommigen waren gemerkt met „D X E", eon ander deel inel „A B" en ook een partij met „F. B. M. A." Aangezien de wind pal op de kust staat, verwacht men dat er nog wel meer hout zal aandryven. Woensdag a.s. zal de toewyzing plaats hebben van de boerenhofsteden Bern, Wagc- ningen en Rio-Grande met ruim 80,57 en 56 H.A. land, gelegen in polder Eierland, en in gezet voor resp. f 67000, f 65600 en f 22,483,60. De verkoop heeft plaats in de landbouw- sociëteit «Córès" te Schagen en wel te 12 uur precies. Aan den lieer P. J. Bakker, beurschippor alhier, is bij Kon. Besluit van 15 Nov. de bronzen eereponning voor menschlievend hulp betoon met loffelyk getuigschrift toegekend, voor het met levensgevaar redden van eon drenkeling op 22 Aug. j.1. by Koog. Texel, 22 November. De veeuitvoor begint sterk te verminderen. Van 10 tot en met 22 Nov. werden van hier verscheept97 lammeren, 67 schapen, 6 koeien 5 kalveren en 32 varkens. Aanvoer van jong rnndvee is ook van weinig betoekenis moor. Door de visschers, die Zondag waren uit gezeild op het gerucht, dat in het Marsdiep hout in drift was, zyn heden by don haven meester-strandvonder aangebracht293 bat tings, gemerkt A B, 123 schrootjes, met onduidelijk merk, en een vat petroleum, waarop het merk ook zeer onduidelyk was. Vlieland, 17 November. Gisteren arriveerde alhier van Warnemünde de heer Jonas, vader van den by de schip breuk der .Wilma" verdronken 2den stuur man. De ,hcer Jonas heeft het lijk van zyn zoon, een eenig kind, doen opgraven (Maan dag had op de begraafplaats alhier de plech tige teraardebestelling plaats gehad) en heden morgen laten vervoeren naar zijne woon plaats om aldaar een rustplaats te geven aan den zoo droevig verongelukten jongen man. Van de stoomboot .Wilma" is nagenoeg niets meer te zien. Voortdurend spoelen op het strand lniken, stukken wrakhout enz. aan. De sleepboot .Neptunus" en hot ber gingsvaartuig .Bruinvisch" van Terschelling vertrokken heden naar de strandingsplaats teneinde een onderzoek in te stellen. Veel nienw hout wordt aangebracht, gemerkt S, ster, P. Een wit geschilderde reddingboei met zwarte letters s.s. „Septuna-Flensburg" werd mede gevonden. Wieringen. J 1. Vrijdag werd ten huize van den heer D. Lont een vergadering gehouden om nog maals de mogelykheid te bespreken tot het organiseeren van oen gezinsverpleging op ons eiland. Het resultaat dezer vergadering was, dat uit de aanwezigen een commissie werd gevormd, die de voorbereiding ter hand zal nemen. Zaterdag en Zondag j.1. gaf do muziek- vereeniging .Harmonie" voor veel publiek hare eerste uitvoeringen in dit seizoen. Het pogramma zoowel muziek als toonoelspel werd keurig uitgevoerd, zoodat ongetwijfeld de uitvoering wel in don smaak van het publiek zal zijn gevallen. Hut pogramma sloot beide avonden met eon gezellig bal. Anna Paulowna. Zaterdagavond, 20 Nov., vergaderde de Tuinbouwvereeniging in .Do Vlas-en Koren beurs". Na opening der vergadering door den voorzitter, de beer G. Brands, lezing en goed keuring dor notnien, deelt do voorzitter mede, dat een klacht is ingekomen over een der bestellers Deze koopt n.l. produkten op, die niet op de veiling gebracht worden en aaa handelaars buiten de gemeente weder worden verkocht. De voorzitter heeft hierover go- sproken met den inspecteur, die verklaarde, dat er niets aan te doen was, mits de dienst er niet onder lydt. De voorzitter deelt mede, dat er dezen zomer voor ongeveer f2000 meer is geveild dan 't vorig jaar. Besteld zyn reeds ongeveer 60000 slaplanten. Alle leden zullen eene brief kaart ontvangen, waarop slaplanten en poot- aardappelen besteld kunnen worden. Men kan het benoodigde opgeven aan de heerén S. Boerman, K. Davids, H. Koster en het bestuur. Besloten werd het volgend jaar driemaal per week te veilen. Met eene op wekking dat elk verbouwer zijne prodnkten zooveel mogelyk op de veiling zal brengen, sloot de voorzitter de vergadering. Zondagmorgen, 21 Nov., zyn door stem gerechtigden der Nederl. Herv. Kerk in 't kiescollege herkozen de heeren K. Kuiper, S. Speets, L. Metzolaar en C. Sweris en gekozen de heeren J. Jongerling en P. Boot. Door het kiescollege der Nederl. Herv. Kerk is tot ouderling gekozen de heer C. J. de Mazure, in de plaats van wylcn den heer C. Blom en tot diaken de heer J. H. ter Burg, in do plaats van den heer C. J. de Mazure. Bargerl. Stand der gemeente Texel, van 13 Nov. tot en met 19 Nov. '09. ONDERTROUWD: 1 GETROUWD: C'eene" GEBOREN Dirk, z. v. Jan Boumkes on Reinoutje Bruin (don Hoorn,) Fytje, d. v. Jan van der Kooy en Antje Cornolia Kalis (de Cocksdorp.) OVERLEDENJannetje Bischoff, oud 85 jaar (Oosterend.) Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indië: Verzendingsweg Datum der ter postbezorging. Tijdst. der laat. busl. a/h Pos tic. p. zeepost via Amsterdam] 26 Nov. [7.- p. zeepost via Rotterdam] 3 en 17 Dcc. ;7.'sar p, HolL mail via Genua 23 Nov. 7. 's av. p. HolL mail via Marscille p.F rausche in.Tia Ma rs e i 11 (voor SumatVa's Westkust en Benkoelen alleen op verlangen der afzenders) p. Duitsche m. via Napels 1 en 15 Dec. 12'smid<J. Naar Palembang, Riouw, Ban kit, Billiton en Borneo: 1 '28 Nov. 18.30'smor. 23 Nov. 7.— "s av. 30 Nov. |3.30*snam p. Eng. mail vla Brindisi p. Holl. mail via Genua p. Holl. mail viaMarseille (alleen op verl. der afz.) p.Franschem.viaMarseille p. Duitsche m. vin Napels 3 en 17 Doe. 7.— 's av. 1 en 15 Dec. |l2'»niidd. Naar Atjeh en de Oostkust van Sumatra: p. Eng. mail via Brindisil eiken Vrijdag 8.3U'smoi. p. Holl. mail via Genua 23 Nov! 7.'s ar. p. Holl.mail viaMarseille] 30 Nov. 3.30'snam (alleen op verl. der afz.)i p.Franschem.viaMarseille 3 en 17 Dec. 7.— 'sar. p. Duitsche m. tïb Napels 1 en 15 Dec. 12'smidd. Naar Guyana (Suriname): p. zeepost via Amsterdam] 25 Nov. p. mail via Southampton 6 en 20 Dec. (alleen op verl. der afz,) p. mail via Quecnstown eiken Vrijdag 3.30'snain p. mail via New-York26 Nov. 3.30'sni p. muil via St. Nazaire 7 Dec. 7.'i Naar Cura<;ao, Bonaire en Aruba: p. zeepost via Amsterdam p. inail via Southampton of Quecnstown. eiken Dinsdag en Vrijdag 3.30's niun p. mail via Hamburg 29 Nov. (alleen op verl. der afz.) Naar St. Murtin, St. Eustatius en Sabu: p. zeepost via Amsterdam 25 Nov. |7.'suv. (alleen op verl. der afz.)j p. mail via Southampton! 6 en 20 Dec. |7.'s av. Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier-kolonie en Trausvaal eiken Vrydag, 3.30 's namiddags. Voor Hr. Ms. tF r i e s 1 a n d" naar F u n- c h a 1 (Madeira)26 Nov., 3.30 's nam. naar Santa Cruz de Teneriffo: 28 Nov., 12 uur 's midd. en 2 Dec., 7 nnr 'e av. Advertentiën. op ZATERDAG 27 NOVEMBER 1909, '8 avonds 8 uur, in „CASINO". HET BESTUUR. Zaal: SPOORGRACHT 38. Heden, DINSDAGAVOND 7'/, uur OPENBARE BIDSTOND. Woensdag 24 November en Donderdag 25 November, des namiddags 5 uur voor kinderen. Toegang 21/» cent. Des a v o n d 8 8 uur voor volwassenen. Toegang 10 cent. met een le klas Scioptioonf zorgvuldig samengesteld, geheel nieuw programma. Interessante kiekjes, waar onder opname vau het gestrande schip „MARS", bij Huisduinen. Hgng*» Vrijdag 26 November wPBr OPENING in het openbaar met hamer en breekijzer van de aan ons geadresseerde KIST, 's avonds om 8 uur. Toegang 5 cent. DE KAPITEIN. a.s. Zaterdag 27 November. Lachen! Opvoering van: Lachen! „Een dienst aan mijn vriend Blancbard". Blijspel met zang. Gevolgd door ;,3DJS VBBK". Blijspel in één bedrijf. Lachen! Zieprogramma's Lachen! Na afloop BAL. Zaalopening 7 uur. Aanvang 8 uur. Entreé 15 cent. Gereserveerd 25 cent. Kaarten verkrijgbaar by den heer v. Twisk, „Tivoil"den heer Kokelaar, Kanaalwegde wed. Helder, Zuidstraat den heer Zits, Molenstraat en op den avond der uitvoering aan bet loket. Kinderen beneden de 16 jaar hebben geen toegang. HET BESTUUR. Schouwburgzaal „CASINO". Groote Uitvoering door de Tooneelvereeniging op ZONDAG 28 NOVEMBER. Opvoering van Blijspel in 3 bedrijven, le Rang 50, 2e Rang 30, 3e Rang 20 ct. Kaarten verkrijgbaar by de H.H. KOKE LAAR Kanaalweg, JORDANS Dykstraat, Wed. BRUIJN Spoorstraat, en op den speeldag van 2—5 uur en's avonds aan het loket. -i- Na afloop BAL. s-i Zaalopening 7 uur. Gordijn 8 uur.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1