KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Verbroken Zegels. No 3841 Zaterdag 4 December 1909. 37ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3]m. 50 ct. (r. p. post 75 et, buitenland f 1.25 Pre- Zondagsblad 37J 45 f0.75 miën J Modeblad »»»55*»»*65* i f0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 4 regel* 25 cent Elke regel meer6 Bewijs-eiemplaar2| Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers i BERKHOUT Co., te Helder. Bureauxi Spoorstraat en Koningstraat. Interc.-Telefoon 50. Tweede Blad. Uit bet Buitenland. Het besluit is gevallen, de oorlog verklaard. Schrik niet, lezer, geweren en kanonnen kunnen blyven rusten, 't is alleen een par lementaire oorlog en wel tusschen het Lager- en het Hoogerhuis in Engeland, Met zeer groote meerderheid 350 tegen 75 stemmen heeft het Hoogerhuis de motie van lords Lansdowne aangenomen, die luidt: ,dit Huis is niet gerechtigd zjjn goedkeuring te geven aan deze wet, (de begrooting) tot zjj onderworpen is geweest aan het oordeel van het land". In het laatste debat deelde de aartsbisschop van York mede, dat hjj tegen de motie zou stemmen. Hij had geeu argumenten gehoord, uit welke was gebleken, dat de begrooting zoo slecht was, dat zy een maatregel, zooals tot dusverre nog nooit was toegepast, wet tigde. Hy ontkende, dat de begrooting iets ongrondwettigs of revolutionnairs bevatte, hy kon zich echter niet vereenigen met den toon van enkele redevoeringen, gehouden ter ver dediging van de begrooting. Ten slotte drukte hy den peers op het hart de gevolgen van hun daad behoorljjk te overwegen. Lord Curzon verdedigde de motie en verklaarde, dat wanneer het HoogerhuiB de begrooting zoude h bben aangenomen het land de Lords beschuldigd zou hebben van eeD poging om zich zelf uit het gedrang te redden en hen zou hebben veroordeeld wegens hunne laf hartigheid. Toen het einde van het debat naderde, werd het Huis hoe langer hoe voller, zoodat de laatgekomen peers moesten blyven staan. Maar de lords hebben geweigerd op de door het Lagerhnis goedgekeurde begrooting der Regeering ja en amen te zeggen, mengen zich das in het bestaar van 's Rjjks financiën en stellen daardoor zegt de regeering, een revolntionnaire daad. En de gevolgen Ie. Alle door de regeering sedert 1 April gedane uitgaven waartoe zy door het Lager huis bij voorbaat was gemachtigd, zyn f'eitoljjk van onwaarde, tenzy men er iets op weet te vinden. 2e. Van de verhoogde vergunningsrechten, van de verhoogde successierechten en een nieuwe grondbelasting komt nietshettekort op de staatsbegrooting, ontstaan door do uitgaven voor ouderdomspensioenen en andere sociale wetten, zal door een leening worden gedekt, 3e. waarschynlyk ontbinding van het parle ment, nieuwe verkiezingen in Januari, nadut het Lagerhnis dat onmiddellijk bijeengeroepen is, een motie tegen de daad van het Hooger huis zal hebben aangenomen. De verwachte belangryke mededeelingen door minister Asquith omtrent dit laatste zullen we nog wel op eene andere plaats in dit blad kannen mededcelen. De belangstelling buiten het parlements gebouw was enorm groot. Er waren maat regelen genomen om betoogingen te voor komen; de nnchtere zin van den Engelscliman voorkwam deze. Alle bladen bevatten artikelen over hot gewichtige feit. .Zelfmoord van het Hooger huis», verklaren de liberale bladen. De wapens znllen niet opgestoken worden voor de sup- premetie (bet overwicht) van het Lagerhuis, de volksvertegenwoordiging, is hersteld. De conservatieve bladen zeggen dat de lords het land gelegenheid geven zich over de tarieihervorming uit te spreken, doeh dat deze noodzakelijk is voor de veiligheid van het Rjjk en voor de toekomst van Grooi- Brittannië als groote mogendheid. De toon van sommige ministeriëele bladen is vrjj heftig. Met de gewone praal aan de plechtigheid eigen heelt keizer Wilhelm de zitting van den Duitschen Rijksdag geopend met eene troonrede. De Troonrede kondigt de voltooiing aan van de regeling der Rjjksverzekering, waar- bjj de ziekteverzekering zal worden uitgebreid en de verzekering van nagelaten betrekkin gen opnienw eraan zal worden toegevoegd, waarmee aan een sedert lang door het Cen trum gestelden eisch wordt voldaan. Bovendien worden een wet op den huis arbeid, een op de kantoren van plaatsing, alsmede een ontwerp-strafvordering aange kondigd. Ook wyst de Troonrede op de verbljjdende ontwikkeling der overzeesche bezittingen de Oesambaraspoorweg zal tot de Kiliiuan- dzjaro doorgetrokken en het spoorwegnet in Zuid-West afgerond worden. De spoorweg aanleg in Zuidwest-Afrika zal het mogelijk maken, de sterkte der op het •Schiitzgebiet* bonoodigde troepenmacht te beperken. De betrekking met de andere mogendheden wordt zeer vriendschappelijk genoemd. Op hot voortbestaan van het Drievoudig Verhoud tot behoud van de welvaart hunner volkeren en voor het behoud van den vrede wordt gerekend. Met betrekking tot Marokko zei de keizer Met bevrediging zie ik dat demetdeFran- sche regeering gesloten overeenkomst betref fende Marokko wordt ten uitvoer gelegd op een wijze die geheel en al overeenkomt met de bedoeling om beide belangen geleideljjk te behartigen. De financiëele positie is niet zoo rooskleurig. De nieuw aangenomen belastingwetten hebben nog niet de helft opgebracht van de 500 millioen, die men ervan verwachtte. Daar voor sluit de nienwe begrooting met een tekort van 152 millioen. Voorwaar een zware taak voor den Rijkskanselier en de nieuwe Rijks dag om hier evenwicht te brengen. De nationaal-liberale fractie heeft besloten van elke vertegenwoordiging in het presidium of het bureau voor den Rijksdag af te zien. ,De druiven zyni te znur* grinniken de tegen standers. De Ridderschap in Mecklenbnrg heeft do grondwetsvoorstellen met overgroote meer derheid verworpen. Nieuwsberichten. HELDER, 3 December. In de plaats van wjjlen F. H. Heijkoop is tot agent van politie alhier benoemd de heer H. J. de Ruiter, te Enschedé, gediplo meerd door den Alg. Ned. Politiebond. Vlieland, 30 November. Heden is aangespoeld het ljjk van een zwaar gebouwd persoon, zwarte baard en knevel, gekleed in blauwe, korte jas en broek, wollen onderkleeding, bruin-gryze kousen en lange laarzen, trouwring gemerkt: A. Ring, 1893. Da zaak-Kuyper. Wy lezen in een driestar in »De Stan daard" .Onder de vele onjuiste berichten, die ra kende do bekende zaak, door enkele organen der Pers verspreid werden, behoort ook het zeggen, dat dr. Kuyper het denkbeeld om zyn zaak in handen van vroede mannen te geven, zou hebben gewezen van de hand. »Het tegendeel hiervan is waar. Niet eens, maar herhaaldelijk, is door hem aan meer deren verklaard, dat hij van voornemou was dit te doen, maar het uitstelde tot na afioop van de Begrootingsdiscussiën. Zelf was het zyn plan geweest, zich in de Kamer van alle verklaring te onthouden, en zich geheel tot het uitlokken van zulk een uitspraak van derden te bepalen. .Maar al ging hy thans, op het advies van vrienden, tot het afleggen van een korte ver klaring in de Kamer over, hieruit volgt in het minst niet, dat zyn oorspronkelijk voor nemen zou zyn opgegeven. Veeleer hebben reeds besprekingen plaats gehad over de beste wjjze, om tot de uitvoering ervan te kunnen geraken.". Luchtvaart. Een vervoermiddel voor rijk- aards. Een comité van vijf aeronautische experts heelt een begrooting opgemaakt voor luchtvaartuigen voor passagiers. Uit deze begrooting blijkt ten duidelijkste, dat de luclit- roizen voorloopig tot een weelde blijven, die alleen de met aardsche goederen gezegenden zich zullen kunnen veroorloven Majoor Van Parsaval is de voorzitter van het comité, waarin zitting hebben de heeren Rettig, professor Flarm, professor Rombcrg en luitenant Mödebeck. De bonw van een luchtschip en loods met alle benoodigdheden kost ongeveer t 240.000. Znlk een luohtschip zou behalve de bemanning, 18 personen kun nen vervoeren. Wanneer men aanneemt, dat het schip per jaar '200 dagen zou kunnen opBtjjgen dan zouden de kosten bedragen f180,000 of f900 per dag. Aannemende, dat het luchtschip elke reis het maximum passagiers zou meenemen, hetgeen zeer onwaarschijnlijk is, dan zou elke passagier voor een dagreisje f 60 heb ben te betalen, waardoor de kosten zonden wonion gedekt en een kleine winst zou wor den gemaakt. In jverband met het feit, dat do eigenaars op een kleiner aantal passagiers op verscheidene reizen zouden hebben te rekenen, zou voor een reis zelfs nog meer moeten worden betaald. Indien het luchtschip per dag 6 opstijgingen zou ondernemen zou voor do reizen toch nog f 10 k f 12 moeten worden betaald. Deze cjjfers toonen voldoende aan dat het luchtschip nog lang geen schip der demo cratie is. De speelbank van Monte Carlo heeft opnieuw vergunning gekregen om in haar zalen gelegenheid tot spelen te geven. Maar tevens zyn haar nieuwe verplichtingen opgelegd, o. a. deze, dat de bank voortaan gas moet leveren aan de bewoners van het vorstendommetje Monaco. Eén gasfabriek is voor bet heele vorstendom genoeg. Wie had er ooit gedacht, zegt de >Lok. Auz.", dat de Cercle des Etrangers'd. i. de speelbank, ook gas fabriceert I Ze toont wel een waar lijk verrassende veelzijdigheid. Men zon soms denken dut het voor de bank met ronlette en baccarat afliop. Niettegenstaande andere lasten, als de bouw van een schouwburg en een inrichting waar beambten van het Casino verpleegd kunnen worden, zal de bank wel kans zien deze kosten van .verlichting" er uit te halen. Ze doet toch al heel watze betaalt aan den vorst van Monaco een hooge pachtsom, haar aandeelhouders een hoog dividend, de leden van het theater, van het kleine balletdanseresje tot den directeur toe, geweldig hooge salarissen ze houdt de heele badplaats in orde en maakt dat de inwoners geen belasting hoeven te betalen. Bovendien ziet ze nog kans de groote Parijsche pers geregeld den mond te stoppen met geld. Men kan er dan ook zeker van zyn dat het Casino van Monte-Carlo, telkens nadat men hoort, dat het gesloten wordt, weer tot nieuw leven ontwaken zal, al heeft het dan eerst flink moeten bloeden. Een moordaanslag. De .Matin" bevat een uitvoerig bericht omtrent een moordaanslag op den Franschen generaal Vérant, te Parijs. De aanslag had plaats vlak voor het hotel Continental, waar Vérant deel zou nemen aan een banket der Vereenigde Fransche gymnastiekverenigingen. Voordat iemand der op dat uur, half oen in den middag, talrijke voorbijgangers goed wist wat er gebeurde zakte de generaal plots in elkaar en zag men een man wegvluchten, met een rookende revolver in de hand. Na do eerste seconde van verbijstering zetten een aantal personen den vluchteling na, torwyl andoren den gowonden generaal te hulp snolden. Deze verloor geen oogenblik zyn bowuatzyu en verklaarde den inmiddels gehaalden dokter, die de wenkbrauwen fronste, nadat hy de wonden aan voorhoofd en nek had onderzoeht: »Het is niets, ik voel het zeer good. Wees zoo goed, myn vrouw zoo voorzichtig inogelyk te laten waarschuwen." Intusschen had een woedende menigte zich op den moordenaar geworpen, die, om zich to verdedigen, een tweede revolver te voor schijn haulde en die op een agent richtte, die hom wilde arresteeren. Hij werd echter spoe dig door de verbitterde menigte ontwapend, en een sterke politiemacht, inmiddels ontbo den, had zeer veel moeite om te beletten, dat de man op de plaats zelve werd gelyncht. Gehavend en bloedend werd hij naar het naaatbjjzijnde politiebureau gebracht, waar hy als gebroken op een bank neerviel en in jammerlijk snikken uitbarstte. Van een woest individu, bereid om ïeder- eon neer te schieten, die onder zyn bereik kwam, was de moordenaar geworden tot een klappertandend, sidderend, hulpeloos wezen. Bjj zyn fouilleering bleek hy, behalve twee revolvers, nog een dolk by zich te hebben. Volgens het militaire paspoort, dat men in een zjjner zakken vond, hcete hy Robin Endelsi. In zyn portefeuille werd een zorg vuldig in papier gewikkeld portret van den Frauschen minister van Oorlog, generaal Brun, gevonden. Onder deze bedrijven snikte de moordenaar nog steeds als een kind on riep hij van tijd tot tyd (Gerechtigheid 1 Gerech tigheid I" Daarop deed hy aan den medewerker van de (Matin", die hem al gefotografeerd had, üe mededoeling, dat hy .te veel wist", dat er iu het leger meer dan 200 officieren waren, die de galeien verdienden, dat deze officieren in Algiers schromelijke valschheid en allerlei oplichteryen plegen, en dat zij hem, uit vrees, dat hy zou babbelen, wilden vermoorden. Vervolgens beweerde Edelsi, dat hy over deze zaak aan verschillende autoriteiten had geschreven, zonder eenig antwoord te krijgon. en hen, door zyn daad, had willen dwingen om naar hem te luisteren. Bij zyn eerste verhoor, verklaarde de moordenaar, die niet geheel by zijn verstand schjjnt te zyn, dat by sedert Februari 1.1. achtervolgd wordt door mannon en vrouwen, door minister Brun tegen hein opgehitst. Hy beweert zelfs, dat deze lieden hom dezer dagen in de Seine hebben willen worpen. Het is niet onwaarschjjnljjk, dat men hier te doen heeft met een geval van vervolgings waanzin Enelsi stond bij zyn buren, zijn huisheer cn kennissen zeer goed aangeschreven wegens zyn vriendelijkheid, leidde een uiterst gere geld leven en niets in zyn honding liet op den morgen van den fataleu dag vermoeden, wat hy van zins was. Een helsch plan. Ook Frankrijk heeft thans zyn militaire vergiftigingszaak. Door eeu gelukkig toeval, of misschien beter gezegd, door de onwetend heid van den dader is nl. een geheel eska dron te Verdun ontkomen aan den dood door vergiftiging. Een ellendeling had nl. in de voor het eskadron beelemde soep cyaankali gedaan, toevallig wat al te veel, zoodat de soep on aangenaam rook, en de soldaten haar dus onaangeroerd lieten. De soep werd onmiddellijk onderzocht en de geneesheeren verklaarden, dat wanneer de soldaten van de soep hadden gegeten en dat zou zeker het geval geweest zyn, wanneer zy minder cyaankali had bevat en dus niet onaangenaam had gerokon, 80 menschen binnon een kwartier het leven zouden hebben verloren. tDe Temps" is op onderzoek uitgegaan en is te weten gekomen, dat eeu korporaal wiens naam het blad om begrypelyke rede nen voorloopig wenscht te verzwygen, van een mindere 150 fr. had gel.end, door dezen tot betaling werd aangemaand en er dus belang by had dezen man van het aardsch tooneel te doen verdwjjnen. De veronderstelling, dat iemand in koelen bloede een ander zou vermoorden om do lut tele som van 150 fr., ljjkt op het eerste gezicht zeer vreemd; maar nog onbegrijpe lijker is liet dat hij om één slachtoffer to treffen, nog 79 anderen van het leven zou trachten te berooven. Toch zyn er gegronde redenen om dezen man to verdenken. Bij onderzook wer den nl. in don zak van een huzaar sporen van cyaankali gevonden. Daarover onder vraagd, verklaarde hy deze broek voor vier dagen aan dou bovengenoemdon korporaal te hebben uitgeleend. Toen werd diens kistje onderzocht en men vond daarin een zeer kostbaar sigarotton-étui, dat hy oen officier ontstolen had. Verder bleek, dat op don dag, dat de vergiftigde soep werd opgediend, de korporaal herhaaldelijk was gezien in de keukon, waar hy met groote attentie de kookpotten scheen te bekijkeD. Toen hem gevraagd werd, wat hy in de keuken van noode had, had hy ten antwoord gegeven .Ik wou alleen maar zien, of er hedenmiddag aardappelen zyn Deze korporaal nu at gewoonlijk in de cantine, dien middag kwam hij dus met de manschappen ook daar, maar wendde, nadat hij eenige oogenblikken in de soep had ge roerd, een ongesteldheid voor. De vader van den beklaagde is vergulder van beroep en, wat een zeer bezwarend feit is voor den beklaagde, maakt by zijn werk zeer dikwjjls gebruik van cyaankali. .Do Matin" weet nog mede te deelen, dat de verdachte, die volgens het blad Faraco heet, reeds een bekentenis heeft afgelegd. Groote kanonnen. De marinewerf te Washington is in het tydelyk bezit gekomen vau een 14-inchscheeps- kanon, dat uan genoemde werf' van broekstuk, enz. zal worden voorzien. Is het stuk gereed gekomen, dat gaat het govaarte naar de schiet-terreinen te Indian Head (Maryland), waar het zal worden geprobeerd. Het kanon zal met al wat er bij hoort, zoowut 93 ton wegen. Het schiet kogels van 1400 Eng. ponden en de lading voor één zoo'n projectiel bedraagt 365 pond kruit. Het stuk zal kogels knnncn schieten over afstanden van 40 K.M. (d. i. heel wat meer dan de breedte van Kanaal.) De projectielen zullen alle tegen woordig in gebruik zjjudo bepantseringen kunnen doorboren, op afstanden waarop zuiver mikken nog mogelyk kan zyn. FEUILLETON. 86; Volkomen kalm teekonde hy by den notaris mot den kooper de akte van overdracht, dineerde met dien heer, ging toen, daar het reeds donker werd, op zyn horloge kykend, naar den nabyzynden politiepost, noemde zyn naam en verzocht om het geleide van een politieagent. Men gaf hem er een mee. Hy verzocht dien man, hem op eenige Bchreden afstands te volgen en tot zjjne voldoening vond hy achter het standbeeld een eonvondig geklcede vrouw, die, met den rug naar hem toege keerd, den onden man juist iets in de uit gestoken hand legde. Hij ging terug naar den hem volgenden agent. Ziedaar! U kent uw instructie, fluis terde hy hem toe en keek hem na toen hy naar het tweetal ging. Plotseling klonk er een onderdrukte uit roep van schrik. Klans ging achter een boom staan. Voorwaarts! klonk de barsche stem van den politiebeambte. En toen KlanB Laura's hand wilde vat ten greep de agent haar opnieuw aan. Met een uitroep van afschuw snelde zij do straat in naar het wachtende rytuig, waarvan het portier nog open stond, wenkte haastig den koetsier om weg te rijden, en Klaas, die voorbijgangers zag aankomen, die haar zoo verrast nakeken, dnrfde geen opzien wek ken. Hy liet het rytuig wegryden en bleef als aan den grond genageld staan. Ik zal het wel te weten komensprak liy kalm en liep langzaam naar de Branden burger Poort. Hedenavond zal mevrouw wel anders zyn, wanneer zy moet vertellen, wat dit nu weer te beduiden heeft. Alleen oin oen aalmoes te geven rijdt een fatsoenlyke vrouw niot des avonds naar de Diergaarde De meid die hem op de binnenplaats voor- bysnelde, vorsterkte hem in het vermoeden, dat Laura in dit huis gevlucht waswat hy hier te weten kwam, bezorgde hem een onverklaarbaar gevoel, dat hem zwaar drukte. Het was al ver over tienen toen Robert en Otto arm in arm door den tuin aankwa men. Zy vonden de huisdeur niet gesloteD, daar do dokter beloofd had voor middernacht nog eens te komen. Blijf hier in den corridor, verzocht Robert aan zyn vriend. Zij zyn nog niet te bed dat zie ik aan de helder verlichte ven sters. Ik heb vergeten Fransje iets van je telegram te zeggen. Zij is in ieder geval nog op. Ik zal h&ar op je komst voorbereiden. Hy trad de woonkamer binnen en vond zyne znster, in het door de lampekap ge dempte licht, op een canapé nitgestrekt. Ik ben al dien tyd met Lanra bezig geweest. Zy is nu tenminste bijgekomen, zeide Fransje, met den zakdoek over de vermoeide oogen strijkend. Tante Polda is nog by haar; er moet haar iets ongewoons overkomen zijn, want zy praat zoo vreemd, zoo onbegrjjpeljjkzij ligt in een koorts dio my zeor bezorgd voor haar maakt. Ik ver lang naar rust, want ik ben zeer opgewon den door alles wat hier dezen avond ge beurd is. En toch zul je nog niot aan rust kun nen deuken, want ik heb aangenaam bezoek meegebraoht, zei Robert geheimzinnig. Otto staat buiten Fransje Bloeg verschrikt den doek weer voor haar oogen Schrik maar niet, zei Robert lachend. Hy brengt goede tjjding; daarom wilde hij je volstrekt dozen avond nog zien. Het uieisjo sprong op en keek hein met gioote oogen aan. ZÜ" oom is ook meegekomen, de onde heer laat je groeten hij kan je helaas mor gen eerst zien Otto, kom binnen riep hy, zich naar do deur wendende, en het volgende oogenblik omhelsde de jonge Von Schimmel- pfeuuig zyn gelieide on vertelde haar in groote haast dat alles in orde was, hoe, dat zou zy wel to weten komen. Hij had met groote vreugde gehoord, hoe gunstig ook hier dezen avond de zaken ver anderd waren. En nog meer hebben wy gehoord 1 Kom jullie beidon eerst eens tot kalmte. Tante moet er ook by zjjn, Robert! Deze trad juist doodsbleek binnen. Heer in den hemel, riep zy, het ergste is voor haar te vreozen. Ik heb Klaus reeds laten roeponhy is by haar. Den dokter heb ik ook laten waarschuwen. Zy jjll voort durend, on spreekt telkens van haar vader zy heeft alles gehoord wat wy spraken. Er moet haar iets ergs overkomen zijn. Ik heb Klaus bij haar alleen gelaten die was ook heelomaal veranderd maar ik VTeea, dat zijn berouw te laat komL Harakiri Een door het ,Berliner Tagoblatt'' gegeven zelfmoordstatistiek bewjjst, dat deJapansche methode ook reeds in Duitschland navolging vindt. Een mannelijke en twee vrouwolyke levensmoeden brachten zich om het leven, door zich den buik open te snyden. Vleesch eten van gebochelde ossen. We gaan te Parys zeboe eten, schrjjft het Journal. De Parysche abattoirs hebben juist een eerste zending van die gebochelde ossen ontvangen, die vooral op Magdagaskar godyen. Er zyn er genoeg voor de heele wereld: vier en een half millioen. Niet al de Mada- gaskareezen eten er van. Er zyn er, die be weren van den zeboe af te stammen. Te Parys, zegt het Jonrnal, hebben we dat bezwaar niot de bolt van het dier moet beel malscb zyn. Levensverzekering. Amerikanen schatten blykbaar de waarde van hun leven zeer hoog. De Londensche correspondent van het «Berl. Tagebl.' deelt by v. mede, dat een cementiabrikant te Kanaas- Cuy, George Nicholson, zyn leven verzekerd heeft voor de kleinigheid van ruim 7 millioen galden, terwijl hy reeds vier polissen had loopen, elk voor een bedrag van f700.00U. Deze groote verzekering durfde echter geen Amerikaansche maatschappij alléén aannemen. Verschillende maatschappijen sloten zich dus aaneen en bepaalden de jaarlijksche premie op f168,000. De verzekering is gesloten voor 5 jaren. Vyf-en-twintig geneesheeren moes ten Nicholson onderzoeken en eerst nadat allen hem voor gezond hadden verklaard, aanvaardden de maatschappijen de risico. Er bestaat echter een Amerikaan, die nog hooger verzekerd is dan de heer Nicholson, n.l. Rodman Wanamaker te Philadelphia, wiens leven rnim negen-en-oon-half millioen „waard" is. Marcooi, de pionier van de draad- looze telegraphie is bescheidener, hy heeft nl. een levensverzekering aangegaan voor het luttele bedrag van f 1.800,000. Een bedelaars-streek. In Parys is onlangs een bedelaar aange houden, dio de virtuositeit in zyn vak zóó ver gedreven had, dat de politie hem straf' baar achtte. De bedelaar speelde de volgende komedie Hy slolte in armoedige plunje de straat af, op een aanzienlijken afstand door een grooten Ncw-Foundlauder hond gevolgd. By het zien van een been of een korst brood, snelde de bcdolaar daar heen, doch de hond sprong hom achterna en trachtte hom den afval te ontrukken. Een hevig gevecht ontstond, oin< digende met do overwinning van dou hond, die met het been in zyn bek vluchtte. En de uitgeputte arme man lag snikkend op siraat. Dan waren er altjjd medelijdende voorbij gangers, die hem opbeurdeu, en met zyn lot begaan, geld bijeen brachten, om den honge rige in de gelegenheid te stellen, wat oton te koopen in plaats van het door den hond weggenomen been. De dagelyksehe inkomsten van dezen bede laar bedroeden ongeveer 50 fr., waarvan zoo wel hijzeli als zijn goed-gedreaseerde viervoe tige handlanger rnim konden loven. Doch de straatvertooning liep in de gaten, zoodat bedelaar en bond voortaan een nieuw nummer zullen moeten instudeeren. Zij was klaar. Een huiselijk tafereeltje. Hy: Ben je klaar liefste? Zij (beslist): Ja zeker, ik ben klaar. HyPrachtig, dan zul ik het licht uit draaien. Zy: Een oogenblik. Staat myn hoed wel recht. Ik geloof dat myn haar er aan don rechterkant meer uitkomst dan links. Is 't niet, man? Hy: Nee! 't staat alles goed. Zjj: Hensch waar? Hy: Heusch waar. Zéér goed. Heb je alles by je? Zy (zeer beslist): Alles...! Wacht, doe het gas nog niet uit. Laat ik eens kjjken voor alle zekerheid. Waar heb ikHè... waar is nouO wacht hier heb ik het. Zóó, dat is alles. Hy Nou, dan ZijHenriO, ik heb het verkeerde paar handschoenen aan. Dit is myn oudste paar. Ik moet nog betere hebben. Wat een geluk dat ik nog intijds de vergissing gezien beb. Het goede paar is boven in den zak van myn mantel. Toe neem jy even myn mantel over je arm. Maar pas op hoor, verlies 'm niet. Hy i We kannen nn wel weggaan, is 't □iet? Zy: Jawel, nu kunnen we weggaan. Hut was tocb beter geweest als ik myn wit sa- tjjnen jurk had aangedaan, deze zal wel erg irm wezen, denk je ook niet? HyZal ik nu het gas Zy: Jawel, draai het gas maar uit... O ho, hó, wacht even, wacht nog een oogen blik. Daar gaat myn schoenveter los. Jasses, die vervelende veter. Toe, maak jy 'm even vast, ik kan in myn corset zoo moeilyk buk ken. Neen niet to vastO, man, ga nu niet met je zwarte broek op 't kleed knielen, dat geeft zoo'n leeljjko veeg aan de knieNou dank je wel, je bent een best mannetje HyKunnen we nu weggaan ZyJa nutuurlyk, waarom nietNee, stop nog even. Waar heb ik nou myn tasehje met myn kjjker, dat is toch vervelend. O, hier op tafelmooi. Hy Dos nn kan hot gas uit Zy Gerust. O nee Zeg waar is het doosje met bonbons dat je vanmiddag voor me moe hebt gebracht. Dat kan ik non toch nergeus lenJa, stil even. Het ligt in myn tasehje by den kyker. Hy (wanhopend): Laten we nu toch in 'b hemelsnaam weggaan. Het eerste bedrjjf is al begonnen. Zij (vol verwijt)Maar man, ik ben zeker al twintig minuten klaar. Hy iin verbazing): Je was niet klaar. Jo was heelomaal niet klaar. Zy Maar man, ik wachtte op jou. HyJe wachtte op my, zeg je. Zy irustig)Ik wachtte tot jy hot licht zou hebben uitgedraaid. We kannen het toch niet laten branden als wo een avond naar de komedie gaan De waarde van den mensch. In den stoflelyken mensch, zonder meer, zit heel wat meer waarde, dan men zon denkon. Als men maar alles er uit zon kunnen halen. Zoo zou voor kannibalen de voedings waarde van duizend eieren in een gemiddelden mensch bevat zyn. Genoeg waterstof bevindt zich in het menschelyk lichaam om een ballon te vullen, die hem in de wolken zon kunnen voeren. En uit den grootste dnisterling zou genoeg lichtgas kunnen worden gestookt om een straat vau 500 M. lengte eun avond lang goed te verlichten. De koolstof, die wy in ons lichaam bezitten, zou, tot graphiet herleid, voldoende zyn voor ongeveer 8000 potlooden. Aan jjzer, hot onontbeerlijk bestanddeel onzer bloedkleurstof, bezitten wy slechts genoeg voor zeven hoefnagels, maar met onzen phosphor, waarvan wy, voornamelyk in de beenderen, 600 gram ryk zyn, zouden wy 820,000 lucifers kunnen maken, terwijl wy van ons vet 60 prachtige kaarBen konden leveren. Zout bezitten wy niet veelzoowat 20 theelepels. Moleschott.") j £iitf02iond.en. Zondagsrust. Mynheer de Redacteur! Zij het my vergund eenige plaatsruimte te verzoeken van uw veelgelezen blad, by voorbaat myn dank. Aangezien de drang naar Zondagsrust al meer en meer op den voorgrond treedt en ook voor den Slagersgezel een ware behoefte is, meen ik een beroep te mogen doen op de medewerking van de ingezetenen van Helder. Zondagsrust is een wet door alle eeuwen heen, waarvan de menschheid ter kwader tyd is afgeweken en nu nog afstuit op den onwil van eenige Slagerspatroons, die ge durende de wintermaanden hun winkels niet willen sluiten, en wat nog het ergste van alles is, het stuit nog af op de tegenwerking van het publiek, gedenkt tocb, dat een Sla gersgezel na een ZaterdagBche dagtaak van 19 h 20 uren, ja soms nog langer, behoefte heeft aan één rustdag. Huismoeders, helpt ons daaraan, door uw vleesch niet op Zondag te koopen of te laten bezorgen, want wat zoudt gij wol zeg gen, als uw man of zoon een gedeelte van zyn Zondag ontnomen werd, tot het verrich ten van werkzaamheden. Huisvaders, spoort nw vrouwen aan, hun vleeschwaren des Zaterdags te koopen, eu ook geen vleesch te koopen by diegenen die hunne winkels des Zondags niet willen sluiten, want indien gjj meewerkt in dezen zwaren stryd, ie een sup in de goede richting gedaan. Namens de Slagersgezellen- vereeniging, C. de Bedbs, Secr. jVerschrikt zwegen allen. Tante Polda stond met gevouwen handen, luisterend naar het geringste gedruisch. Otto en Fransje zaten by elkander, geen woord Bprokeud, in bange stemmingRobert kon zyn opgewondenheid nog niet meester worden on liep heen en weer. Intusschen had er in hot achterste deel van het huis een treurig tooneel plaatB. Men had Laura in de logeerkamer te bed gelegd, haar een gemakkelijke, witte huis japon aangedaan, en daar vond Klaus haar, toen hy zeer ontroerd de mat verlichte kamer binnentrad. Met koortsachtig verhit gelaat cn gesloten oogen lag zy benauwd te hjjgen. Heur haar was lorgemaakt en omgaf hut gezicht, hare handen lagen uitgestrekt en waren kramp achtig gesloten. Laura ik ben het! Met deze zacht uitgesproken woorden trad Klaus naar het bed. Ook zyn borst hjjgde naar adem, haar leven in gevaar te zien en haar te kunnen verliezen, do bominde vrouw, die hij toch met weinig verschooning behan deld had. Zyn gelaat verried, wat erin hem omging. Zonder eenig gedruisch nam hy plaats by het bed, op den stoel, dien tante Polda ver laten bad, en legde, zoo zacht hy kon, zijn hand op de hare hjj schrikte er van, zoo heet was die lieve kleine handHij voelde den humorenden pols, terwij! zy, aangenaam aangedaan door de koelte van de vreemde hand, de vingers uitstrekte. Zy hoorde hem niet, zij scheen verdoofd. Maar het geluid van een slem was tot haar oor doorgedrongen en wekte haar uit de verdooving, die gevolgd was op de hevige aandoeningen. Ook haar borst begon hevi ger te werken, haar adem werd korter, alsof zy py'n in de borst gevoelde. Eindelijk sloeg zy doodmoe de oogen op. Zy keek recht voor zich uit, bracht de han den aan de slapen, en toen was het, alsof de blceke lippen zich bewogen, haar gelaat werd snel achter elkaar nu rood dan bleek, alsof het bloed naar het hart terugkeerde, om dan met kracht weer zyn loop to her vatten. Zy richtte zich op om adem te scheppen, streek het haar, dat haar over hot voorhoofd viol, terug, keek met de koortsachtig glin sterende oogen rond en schoen het bewust zijn temg te krjjgen. Niet meer by heml hjjgde zy verlicht. Neen, nooit meerMaar Ook wat er verder voorgevallen was, scheen zij zich langzamerhand te herinneren. Hare oogen stonden strak, hare armen en handen beefden. Klaus, aan het hoofdeinde van het bed zittend, wilde zyn arm om haar hals slaan. Zij schrikte van deze aanraking en kromp ineen. Zij zag hem nog steeds niet. Uit zijn gelaat -week ook byua geheel de klenr, toen hy de zenuwtrekkingen in haar gelaat zag. Hij wilile sproken, maar waagde het nieL Daar trad byna onhoorbaar de dokter weer binnen. Zij hoorde evenwel toch dat er iets in de kamer bewoog, en kromp ineen van schrik. Toen het matte schijnsel van de lamp de schaduw van den binnentredeude voor baar op den maar wierp, uitte zy een kreet en slak de handen at werend voor zich uit. Hol Wil je ook my laten gevangen nemen My En ik heb toch nooit kwaad gedaan En wat deed myn arme ongelukkige vader hem, dat hy hem .liet wegbrengen, die onmenscb, die my ook zoo ongelukkig ge maakt heeft 1 Opnieuw begon zy hevig te ijlen, terwyl Klaus op hare woorden terugdeinsde en op oen wenk van den geneesheer opstond, om hem ruimte te geven met de hand bedekte hy zijne oogen en met afgewend gelaat trad hy in liet duister terng. Het was vreeselyk voor hem 't jjlen van do ongelukkige aan te hoorenhare woor den verklaarden hem nu alles. Alles I Zien kon hy haar niet, maar hevig ontsteld tui melde hy terug, toen zij hare handen heftig losrukte en zich tegen het voorhoofd sloeg, hoe de dokter ook zyn best deed haar tot kalmte te brengen. Ik word waanztnnig 1 Ik ben het al I riep zy uit, toen ook het ergste, hot laatste haar in de geheugen kwam. Hjj de zoon vau myn moeder en ik zyn vrouw Zjj zonk achterover. De dokter boog zich over haar heen. Hjj greep haar hand opnieuw. Een bloedgolf kleurde hare lippen. Eenige seconden stond hy nog over haar heen ge bogen met hare hand in de zyne. Toen richtte hjj zich op en wendde den blik naar Klaus. Zjj is dood 1 sprak hy en verliet het bed. Reeds by zyn eerste bezoek had hjj aan het jjlen van de ongelukkige haren zielstoe stand herkend. Klaus snelde naar bet bed, zonk op de knieën, staarde op het levenlooze gelaat, in de wjjd geopende oogen, drukte hare hand aan zjjne lippen en liet toen zjjn gelaat op haar koud geworden arm rusten. De dokter legde vol deelneming de hand op zyn schouder. (Slot volgt.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1