KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helderw Texel, Wierinyen en Anna Paulowna No. 8841 Zaterdag 4 December 1909. 87ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3|m. 50 ct„ fr. p. post 75 ct, buitenland f 1.25 Pre- Zondagsblad 37j 45 i f 0.75 miën J Modeblad »»»55>»»>65» f0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) AdvertenUèn van 1 tot 4 regelt Elke regel meer Bewijs-exemplaar Vignetten en groote letters worden n H r plaatsruimte berekend. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgewersi BERKHOUT Co.! te Helder. Bureauxi Spoorstraat en Koningstraat. Interc.-Telefoon 50. Depde Blad. Nieuwsberichten. HELDER, 3 December. De storm. Voor zoover de ingekomen berichten mel den, zijn in de nabijheid van onze kust geen scheepsrampen voorgekomen. Het reeds ver richtte werk by het stoomschip .Mars', waarover op een andere plaats in dit blad gesproken wordt, is natuurlyk weder ongedaan gemaakt. In het Marsdiep is met dezen Zuidwesten wind geen hoog water te wachten. Het stond hedenmorgen te 11 uur, den tijd van hoog water slechts 0.93 M. -}-. De grootste wind druk was hedenmorgen 125 K.G. per Ma. In den loop van den morgen tot 12 nur bleef hy staan op 80 tot 100 K.G. per Ms. Bij den storm op Zaterdag 13 Nov. 1.1. bedroeg de grootste windstoot 180 K.G. Van de alhier thuis behoorende Noord- zeevisschers was geen enkel vaartuig in zee. In de gemeente moesten een massa huizen het ontgelden door het verliezen van ontel bare dakpannen. Erger lot trof het winkel huis van den heer C. Troost, waar de groote spiegelruit hedenmorgen te half acht werd ingedrukt en in duizend stukken op straat viel. Dit huis wordt 's nachts niet bewoond, doch door het tydig ingrijpen van de boren werd erger schade voorkomen. Ook de lichtbal voor .Casino* moest het ontgelden en kwam op straat terecht. Een in onze gemeente zeldzaam verschijn sel was het onderloopen van sommige straten, tengevolge van den hoogen waterstand van het Heldersche kanaal. De Weezenstraat stond voor een deel over de geheele breedte der straat blankin een deel der Keizer straat, Vosstraat en Breewaterstraat moesten de bewoners zich uit den lastigen toestand zien te redden door het leggen van planken enz. In laatstgenoemde straat verzakte de voetstraat voor een viertal huizen, en werd een „bres"' in de fundeering van een huis gestopt met een paar zakken cement. De bewoner van dit huis kwam tot die ontdek king omdat hy onder de vloer, .de zee" hoorde loopen 1 Ook de OostBlootstraat zit onder het water, dat in sommige huizen door de vloeren heenkomt. Uit Harlingen komt belicht, dat heden morgen de tjalk .Jantina*, geladen met gas kolen, op de Makkummerwaard is gestrand en gezonken. De equipage, uit drie man bestaande, heeft zich met eigen boot gered. De installatie voor draadlooze telegrafie aan boord van het wachtschip te Amsterdam is hedenmorgen door den storm naar beneden gekomen en gedeeltelijk vernield. Op advies van de Verfraaiings-Com- missie is door het Hoofdbestuur van .Helders Belang' by enkele inwoners toestemming ge vraagd voor het verwyderen van overblyfse- len van voor enkele huizen Btaande hekjes. Die hekjes bevinden zich voornamelijk vóór de huizen aan de Hoofdgracht, Weststraat, Zuidstraat, Binnenhaven en Kanaal weg; in dien goed onderhouden dan misstaan ze inderdaad niet, doch voor sommige huizen staan niets anders dan simpele palen zonder meer. Niet alleen dat zoo'n paal daar geen dienst doet, hij ontsiert zelfs in niet geringe mate, en bovendien is zoo'n ding voor de wandelaars byzonder gevaarlijk, vooral by avond. Het ware dan ook te wenschen, dat ieder belanghebbende zijn hek eens nazag. Kost het herstellen van dat hek te veel geld, laat men dan ter wille van het verkeer zulke alléénstaande palen wegnemen. Vooral voor winkels is zoo'n ontsierend hek een belem- f mering voor de winkelkast-kijkers. En nu het Hoofdbestuur van .Helders Belang* daarop de aandacht heeft gevestigd, zullen sommige eigenaren stellig uitroepen: .Ja, dat is waar, we hebben er eigenlyk nooit erg in gehad, dat zoo'n paal zóó leelyk was weg met dat ding!* Het ware te wenschen, dat al die palen verdwenen ten bate van het verkeer in de bovenbedoelde straten, die toch al niet byzonder breed zyn. De als declamator en novellist zeer gunstig bekend staande Henri Dekking hoopt onder protectie van de sub-commissie voor kunstavonden van .Helders Belang" op 31 Januari a.s. alhier op te treden. Een zjjncr onderwerpen zal zyn .Cyrano de Bergerac". Hamlet. Maandag wordt in Casino het beroemde treurspel van Shakespeare, .Hamlet", door de Hagespelers opgevoerd. Het spel van de ar- tisten van dit gezelschap is, zooals bekend, uit nemend en de moeielijke uitbeelding van dit prachtige werk van Shakespeare is by hen in goede handen. Aan de monteering van het stuk zyn de meeste zorgen besteed; de heor Verkade brengt de by dit stuk behoorende decoratiën en coBtumes mede, zoodat deze opvoering in Casino eene buitengewone voorstelling beloofd te worden. 2e Lezing van Prof. Eerdmans. Gisteravond hield prof. dr. B. D. Eerd mans in de Nieuwe Kerk de tweede zjjner aangekondigde lezingen over .De Staatkunde en de Godsdienstige richtingen van onzen tijd,» Had de spr. de vorige lezing meer in 't byzonder de chr.-hist. party behandeld, deze rede was gewyd aan de anli-rev. party. Spreker ving aan, dat de anti-rev. party de meeste aandacht trekt, omdat de anti-these door haar in de wereld is gebracht, bracht in het midden, dat de naam dier party aan duidt, dat zy tegen de revolutie is. Groen van Prinsterer bestreed op dien grond dan ook het liberaal beginsel, maar later in 1862 heeft hij zyn politiek inzicht gewyzigd en werkte van toen af mede, om den Staat en de School een neutraal karakter te geven. Die absolute neutraliteit zou alsdan de on mogelijkheid aantoonen. Deze taktiek werd door Dr. Kuyper voortgezet en op vernuftige wyze werden daardoor de liberalen bestreden. Spreekt men over Dr. Kuyper, dan spreekt men ook over de anti-rev. party. Hy is haar middenpunt, die een onbeperkt vertrouwen van zyn partygenooten geniet. Men gaat door dik en dun met hem mee. Voor hen, die Kuyper's inzicht niet deelen is geen plaats in de partij. Denk aan prof. Lindeboom en aan mr. De Savornin Lobman. Het is Kuy per's doel den stryd der doleantie van 1886 in de Ned. Herv. kerk voort te zetten en deze te brengen in de macht der gerefor meerden. Uit de geschriften van Dr. Kuyper werd nu aangetoond, dat de leer door de Dordsehe vaderen in 1618 tot stand gekomen, ook door hem niet beleden wordt. De meeste hoorders werden nu door den spreker in een voor hen ongewonen gedach- tenkring binnengeleid. Besproken werd de wedergeboorte, de voorbeschikking, de leer der genade, het begrip van wonderen, het gebed en andere theologische onderwerpen. Uitlatingen van Dr. Kuyper over deze vraag stukken werden vergeleken met den Bijbel en de cathechismus, waaruit duidelyk bleek tot welke tegenstrijdige conclusiën hy komt en welke eigenaardige schriftbeschouwing hy er op na houdt, zoo noemt hy het niet vroom zich vyandig te stellen tegenover wetenschap en kennis, beveelt de vaccinatie aan en acht het sluiten eener levensverzekering gerecht vaardigd. Uit veel blijkt, dat de vrijzinnigen over vele onderwerpen hetzelfde denken, al zeggen zy het met andere woorden en dat de anti-these geen reden van bestaan heeft. Dr. Kuyper is de man geweest die de kerk in de politiek mengde. Rome zag daarin een nieuw middel om zijn macht uit te breiden. Door de subsidie, die nu hun scholen kry- gen en door de voorgenomen stichting van een Katholieke universiteit tracht zy het volk te splitsen en haar macht te vergrooten. Spreker acht de clericale politiek een ramp, die nooit tot een zegen van onB land kan zijn. Spreker wenscht, dat de Protestanten Bond op dit gevaar zal wyzen en iedereen overtuigt, dat er geen anti-these bestaat, nu de chr.-hiBt. en anti-rev. verklaren, dat het supernaturalisme dood is. Beide partyen staan daarom op dezelfde wereldbeschouwingen als de vryzinnigen. Aanbesteding. Door het provinciaal bestuur »an Noord- Holland is gisteren o.a. aanbesteed het onderhoud van de werken der Rjjks- zeehaven „Het Nieuwediep" gedurende do jaren 1910, 1911 eu 1912. Minste inschry ver D. de Vries te Helder, voor f23,878. De Marine-Begrooting is gisterenavond in de Tweede Kamer in be§ handeling gekomen. Cholera. Uit Haarlem bereikt ons een bericht, dat hedenmorgen zekere V., een dertig jarig man, in de Cholerabarak is opgenomen, en reeds aan de gevolgen zou zijn overleden. De kanonneerboot „Bulgia" gezonken. Gisternamiddag omstreeks halfdrio passeerde het Russische stoomschip „Estonia", een vior- master, langzaam stoomende en den noordwal houdende, Schiedam. Het stoomschip kwam van Rotterdam met bestemming naar Libau. Even voorbij Schiedam liep dit stoomschip, dat plotseling niet meer naar zijn roer luisterde, van den noord- naar den zuidwal over. Tezelfder tyd, het water was van ebbe, stoomden twee kanonneerbooten de rivier op en hielden daarbij, zooals het behoorde, den zuidwal Toen de „Estonia" door het uit haar roer loopen naar den zuidwal overging, gaf men daar aan boord twee stooten met do stoomfluit, als een sein voor den kommandant van de kanonneerboot „Bulgia", den luitenant ter zee Schultz, dus ook bakboordwal te sturen, ter voorkoming van een aanvaring, die men vreesde. De tweede kanonneerboot liep geen gevaar. Tezelfdertijd liet men aan boord van de „Estonia een anker vallen, met 40 vadem ketting, maar de ketting brak en men ver speelde het anker. Inmiddels was de afstand tusschen het stoomschip en de „Bulgia'aan boord waar van men het sein had opgemerkt en dien overeenkomstig handelde, zoo klein geworden, dat tyd om te manoeuvrceren ontbrak, en toen nu de ankerketting van de „Estonia" brak, werd een aanvaring onvermydelyk. Het stoomschip liep nagenoeg midscheeps op do „Bulgia" in, die tengevolge daarvan byna terstond in zinkenden staat verkeerde. Toch Blaagde men er in, dit vaartuig met eigen kracht aan den zuidwal, even boven Pernis op een plaat te zetten, waar het zonk. De toestand van de „Bulgia" is thans zoo, dat by laagwater het dek daarmede nagenoeg gelyk komt. De commandant van de tweede kanonneer boot heeft dadelyk alle mogelyke hulp ver leend en de bemanning van de .Bulgia", alsmede eenige goederen van dezen oorlogs bodem overgenomen. Deze tweede kanonneer boot heeft daarna ligplaats genomen by gezonken „Bulgia". Persoonlijke ongelukken zijn er niet by voorgekomen. Het Russische stoomschip „Estonia" heeft zyn reis naar Libau vervolgd. Voeding van gehuwde matrozen. Als bijlage van de Memorie van Antwoord by de Marinebegrooting voor 1910 is over gelegd het aan den minister van marine door den raad van vlagofficieren uitgebracht ad vies omtrent de wenschelijkheid en de uit voerbaarheid van den maatregel, om aan gehuwde matrozen de vergunning te verlee- nen niet aan boord te eten, en in verband daarmede hun eene toelage te verleencD. De zienswyze van den raad te dier zake blykt uit het volgende Uit een oogpunt van voeding van den minderen schepeling, welke voeding bun in 's lands belang een groot weerstandsvermo gen tegen vermoeienissen en ontberingen moet verschaffen, en waarin nu door de zorg van de regeering op zoo uitstekende wyze voorzien wordt, is de bewuste maatregel ongewenscht. Waar nu 's lands belang medebrengt, dat de krijgsmacht, i. c. de zeemacht, in staat zy om weerstand te bieden aan de vermoeie nissen en ontberingen welke de vervulling van haren plicht in ernstige, vaak ook in gewone tyden met zich voert, en de goede verpleging der militairen, waaronder eene krachtige voeding, tot de zorg van de regee ring behoort, daar blijft het ongewenscht en tegen 's lands bdlang, aan mindere schepe lingen toe te staan, om door thuis te eten, zich meerdere malen per week minder krach tig te voeden. Ook de voorgestelde middenweg, namelyk om den gehuwden matrozen toe te staan drie a vier dagen niet aan boord te eten en hun, in verband daarmede eene vergoeding toe te kennen, is ten eenemale ongewenscht, omdat hy onvereenigbaar is met de eischen van den dienBt, en slechts schynbaar in het belang van het gezin is, terwyl de maatregel desorganiseerend werkend op de scheeps- huishouding, ook niet uitvoerbaar moet ge acht worden, aangezien geen regeling moge lyk is, welke waarborgen oplevert voor eene regelmatige en billijke toepassing van dion maatregel. Tariefverhooging. Volgens een mededeeling van den MiniBter, gisteren in de Tweede Kamer, zal waar schijnlijk het tarief van invoerrechten niet wurdeu verhoogd. De definitieve beslissing daarover zal binnenkort worden genomen. Gulpen. By de gisteren gehouden stemming ver kreeg de heer Ruys de Beerenbrouck (R.-K.) 3443 en de heer L. M. Hermans (S.-D.) 423 stemmen, zoodat eerstgenoemde gekozen is. Hoofden voor de klasse. De Gemeenteraad te Amsterdam heeft in haar zitting van Woensdag het voorstel van ~i. W. aangenomen, waarin bij wijze van proef wordt voorgesteld in de kleine scholen die met 6 klassen en minder het hoofd een klasse te geven. Indien de proef slaagt, zal de maatregel op alle scholen worden ingevoerd. Fraude in den diamanthandel. In de diamantwerereld te Amsterdam wordt andermaal consternatie veroorzaakt door twee gevallen van oneerlijkheid. Gisteren werd bekeud, dat de commissionair in diamant, Polak, goederen, welke hy van Amsterdamsche juwoliers in commissie had, onder de marktwaarde te Antwerpen en Parys van de hand gezet had. Belanghebbenden grepen toen dadelyk in. Telographiech stelde men zich met Parys in verbinding, enkele belanghebbenden begaven zich derwaarts, en als gevolg hiervan is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat een deel der in commissie gegeven brillanten terecht komt. De noodige maatregelen hiertoe zyn genomen, terwyl gisterenavond reeds een ge deelte der goederen naar Amsterdam is overgebracht. Toch wordt in dezo zaak nog van een pas sief van een halve ton gesproken. De ontrouwe commissionair Polak heeft de hand aan zich zelf geslagen. In het Israëli tisch Ziekenhuis, na inneming van vergiftige stoffen binnengebracht, is hy gisterenavond te half zes overleden. Do man, die gehuwd was en kinderen had, woonde met zijn familie te Scheveningen. De tweede zaak betreft de 23-jarige, onge huwde, kloover en koopman in diamanten S. Pimental. Nadat deze eergistermiddag te 4 uur nog een groote partij diamant van een Amsterdamsche juwelier in ommissie geno men had, is hij spoorloos verdwenen. Op grond van ernstige vermoedens hebben do juweliers, van wie deze man goederen in commissie had, de zaak dadelijk in handen van de justitie gesteld. Ook hier zyn aan stonds de noodige maatregelen genomen om van de goederen nog te redden wat te red- deu valt. Het onderzoek is in vollen gang. Alle be trokkenen zyn nog niet bekend, zoodat met zekerheid geen bedragen te noemen vallen. Maur in de kringen van den diamanthandel wordt gesproken van ruim een ton, die deze verdwenen commissionnair aan goederen van juweliers onder zijn berusting had. Geen licht. Men meldt uit Amsterdam, d. d. 2 dezer: Waarschijnlijk door een kleine oorzaak het slaan van een spijker in een der gemeen telijke lichtkabels of anderszins ontstond hedenmiddag, omstreeks halfvyf, een ernBtige storing in de electrische verlichting van de binnenstad. De winkelende dames en heeren zoowel als de cafébezoekers werden, voor zoover magazyn of café bij de gemeente was aange sloten plotseling in het duister gezet, en zoo moest dus allerwege weer de hulp wor den ingeroepen van gas- en lamplicht, en vooral van de oude, trouwe Goudsche kaar sen. Schilderachtige kykjes, a la Gerard Dou, boden de groote lokaliteiten. Do gloeilampjes doofden uit, of gloeiden na als roodgloeiende spijkers, en de boog lampen ook die buiten op straat stre den een harden stryd om hun bostaan. Op de Stadsdrukkerij verhinderde de Egyp tische duisternis de verschyning van het Ge meenteblad en op het Telefoonbureau moes ten de verbindingen van vertoornde abonné's met het klachtenbureau der electrische een trale op de Hoogte Kadijk, bewerkstelligd worden by nachlpitjes. Tot niet geringe vroo- lykheid van de juffrouwen, die zoo'n aflei ding niet onaardig vonden. Het oude Beursterrein te Amsterdam verkocht. Naar wy vernemen is de directie van het modemagazijn ,De ByenkorP' te Amsterdam het eens geworden met het gemeentebestuur over den aankoop van het geheele oude beursterrein, waarvan >De Bijenkorf" thans een gedeelte in gebruik heeft. De koopsom bedraagt f 825.000. In de Woensdagmiddag gehouden geheime zitting van den gemeen teraad is het bod van „De BijenkorP' reeds aanvaard. Binnenkort zal nu een voordracht over dezen verkoop verschijnen, waarin dan tevens een ontwerp-overeenkomst met den kooper zal zyn opgenomen. Het ligt in de bedoeling van de directie van .De ByenkorP' om het 2800 M* groote terrein geheel te bebouwen. De plannen voor het nieuwe mode-magazijn zijn nog niet vastgesteld, doch wel staat reeds vast dat het gebouw vyf verdiepingen hoog zal wor den, en drie hoofdgevels zal krijgen, een aan de zyde van den Dam, een aau den kant van het Damrak en aan de zyde der nieuwe Beurs. De bouwkosten zullen ongeveer een millioen bedragen. Met het maken der plannen is belast de architect J. A. van Straaten Jr., dezelfde die ook de plannen ontwierp voor het nieuwe magazyn van Do ByenkorP' op den Nieuwen- dijk. Het bouwen daarvan vervalt door den aankoop van het Beursterrein wat er met het terrein aan den Nieuwondyk dat een opper vlakte heeft van 700 Ms, zal gebeuren, is nog niet beslist. Hoe is de directie van .De Bijenkorf" er ,toe gekomen, het beursterrein te koopen, waar toch reeds de bouw van haar nieuwe magazyn aan den Nieuwendyk was aanbe steed Het antwoord op die vraag is, dat de directie door het succès, dat zy met haar tydelyk gebouw op het oude beursterrein heeft, op de gedachte is gekomen het geheele terrein te koopen. Wanneer met het bouwen van het nieuwe magazyn zal begonnen worden, valt nog niet te zeggen. Met het vaststellen der plannen zal allicht een halt jaar verloopen, zoodat het wel zomer 1910 zal zyn voor met den bouw een aanvang wordt gemaakt. Zoo is dus eindelyk de quaestie van bet oude beursterrein opgelost. Door kolendamp gestikt. Gisterenmorgen zyn te Wyhe drie bagger- werkers uit Deventer, L., J. en B., door kolendamp gestikt in hun baggerschuit op den IJeel gevonden. Het weer. Nog enkele oogenblikken en de droef-dood se ho .Dunkelzeit' heeft wederom haar top punt bereikt met haar motregens, haar nevelen, haar misten, verdrietig rood gekleurd door hel flauwglorend schemerschynsel der byna voortdurend brandende lamp. Dan, .als de dagen beginnen te lengen" het Btaat zoo in den alouden Enkhuizer „begint de kou te strengen"; en wy krijgen onze ijsperiode, in den regel niet langer aanhoudend dan tien dagen, met d r bloemen op de ruiten, d'r ge zellig brandende knetterkachel en haar hei- lichtend sueeuw-manelandschap. Woensdag ia eigenlyk de meteorologische winter, die geduronde December, Januari en Februari heerscht, begonnen; van een echt winterweer kon helaas geen sprake zyn. Een groote, krachtige, oceanische luchtstroom bracht vochtigheid en warmte aan, zoodat alle ijsidealen moesten vordwyuen. En ik stel my voor, dat de jonkheid, het weerkaartje boturend, verdrietig z'n courant ter zyde wierp met den uitroep, of' dit nu winterweer mocht hceteu. In den winter is de meteorologie zeer populair, tenminste, wanneer het naar vriezen staat. Dan kykt de massa naar de wolkjes, dan worden de thermometers ge observeerd, dan leest men z'n weerbericht, of kykt in ieder geval naar de prognose, dan tuurt men naar don weerhaan, ja, beginnen mogelijk „de grillen der luchten" belang in te boezemen. Een Oostenwind, eerst een beetje krachtig met wat sueeuw, dan matiger en eindelijk rustig-kalm weer, een heldere lucht, een hooge barometer, ziehier de factoren, die een lage temperatuur vergezellen. Vooral de barometer wordt als vorstaanbrenger be schouwd. En tochen tochniet zelden, wanneer volgen dezen barometer de luchten het uit moesten jubelen en juichen van zonneschyn en vreugd, weenen zij een droef-moe drukkenden motregen of grynzen zy ons tegen met een verdrietig-nare mistig heid. Maar weer op audere tyden, als vol gens bet weerglas .regen en wind" aanwij zend, diep-donk're duisterheid moet heerschen, kijken de luchten ons lieflijk on teer met een zoeten glimlach aan, als wilden zij spotten met den luchtdrukmeter. Nooit was het dan ook z'n taak het weer aan te kondigen. Zelfs het weer van gisteren was hy niet by machte aan te wyzen, laat staan dan het toekomstweer. Zou een dom dood iustrument wijzer zyn dan de geniaalste meteoroloog? En zou de beelc meteorologie opgaan in een receptenboekmethode? .Hbld." van de Kamer. De val van Giolitti is vry onverwacht ge komen, en maakte overal grooten indruk. Sonnino wordt als waarschynlyke opvol ger genoemd. Londen, 2 December. Asquith heeft heden in het Lagerhuis bekend gemaakt, dat hy den Koning heeft geadviseerd het parlement zoo spoedig mogelijk te ontbinden en dat het Z. M. heeft behaagd dat advies te aan vaarden. Indien de tegenwoordige regeering aan het bewind mocht blyven, zal de eerste daad van het nieuwe parlement zyn alle in de middeleuwet voorgeschreven belastingen op nieuw in te voeren van deze week af en alle geïnde belastingen te bekrachtigen. Uit het Buitenland. De eerste minister Asquith werd, toen hij Woensdagmiddag in het Lagerhuis kwam, ont vangen met een geestdriftige betooging van de liberalen, die zich van hunne zetels ver hieven en hem hartelijk toejuichten. De toejuichingen barstten opnieuw los, toen Asquith opstond en hot duurde eenige minuten, voor zy teu einde waren en do minister het woord kon nemen. Hy zeide .Ik vernoem, dat hot Hoogerhuis heeft ge weigerd de begrooting, die in dit Huis is aangenomen, in tweede lezing te behandelen. Ik deel derhalve mede, dat ik bij de eersto gelegenheid, de volgende motie zal voor stellen: .De weigering van het Hoogerhuis om de financieole maatregelen voor den dienst van dit jaar, door het Lagerhuis aangenomen, goed te keuren, is een schen ding van de grondwet en een rechtmatig treden in dc rechten van het Lagerhuis." (Luide toejuichingen by de minsterieelon.) Hot Iluis ging daarna onmiddellijk uiteen. Men denkt, dat het Huis op 3 December verdaagd zal worden. Londen, 2 December. Het Lagerhuis heeft de motie van Aspuith met 349 tegen 134 stemmen aangenomen. Het parlement zal morgen gesloten worden en de ontbinding zal op een zoodanigen tyd- stip worden bekend gemaakt, dat het moge lyk zal zyn de algemeene verkiezingen tus schen 10 en 20 Januari a.s. te doen houden. Londen, 1 Dec. In de vergadering van het uitvoerend comité van de arbeidersparty is met algemeene stemmen een motie aange nomen, verklarende dat het optreden der Lords een bedreiging is van de vrjjheden des volks en dat deze vrijheden alleen verzekerd kannen worden door totale afschaffing van het Hoogerhuis. Rome, 2 December. In de Kamer heeft Giolitti medegedeeld, dat hel kabinet ontslag heeft gevraagd tengevolge van de voor het wetsontwerp op do belastinghervorming on gunstig uitgevallen stemming der bureaux TUSSCHEN STRANOPAAL ZES EN ZEVEN. De gestrande .Mars". Ongeveer een kilometer of' negen van ons bureau Koningstraat 1 In den vroegen helderen morgen van gisteren torsten we ons rywiel op den schou der omhoog tegen den loggen trap die aan het einde van de Poststeeg naar den Zeedijk leidt. Eenmaal daar, wipte we vlug op het zadel, om dan snel, onhoorbaar voort te glyden over de vlakte, links de ste vige borstwering, kaal, koud, met somber, stille huizen en huisjes van stad er achter gedekt, rechts de groote grijsblauwe zee, het oneindige water, met spookachtig wit, woelig aanrollend tegen de zware, lompe steenen, heerlyke omgeving, waar de frissche vochtige zeelucht en de geur van het aangestormd zeewier je longen verkwik kend vullen. En onder reinen, purperblauwen ochtend hemel, met zilver maanlicht en vol stille, gliustorende sterren, ietwat gebogen tegen wind uit het Zuid-Westen, reden we lang in matigen gang voorwaarts, op weg naar de gestrande „Mars"; kwamen eindelyk in het kristal-gellonker der stervende stralen van den vuurtoren te Huisduinen, ons nede rig badplaatsje, waar de eenzame, grillig- gevormde duintoppen aanvangen en waar, in het verschiet, een mylenlang strand en de eindelooze branding, plassend eu borre lend opdoemen. In die wyde verte, voor je uit, naderen gingen donkere figuren, oude en jonge strandjutters, soms strompelend, gebukt on der den zwaren last, met vurige kringen, op wangen, van hut lange sjouwen door het omwoelde, natte zand. Mannon, vrouwen en kinderen zwervende y verig doende of doken plots hier en daar uit de hooge kruinen, dalend naar beneden, om te zoeken, te verzamelen het hout, dat inderdaad talrjjk lag verspreid, nieuw en oud, groot en klein in dou afgeloopen nacht aange spoeld. Twee stevige jonge mannen togen er zelfs op uit met 'n handwagen, die, diep op de veuren gelegen, kreunde en kraakte van den ryken buit. .Goeden morgen!" Morgen, meneer!' .Jelui hebben daar 'n kolossale vracht Allemaal gevonden „Jawel. We kennen niet meer bergen, an ders Maar straks komen we nog wel eens terug. Eerst wegbrengen naar huis Mooie brokkies, hè, meneer?... Kijk er is, dit eindje AJs lood Lekker centjes van maken... Of dat mag?Hm. wat zal ik u zeggen? Magge, magge, nee, je mag het feitelyk nietDe kleintjes wel, die wil de strandvonderij niet eens hebben Verleden week hadden we 'n paar pla ten, ongeloofelyk zoo zwaar; die deelen hebben we over de duinen en verder door de slooten, dus binnendoor, in veiligheid ge bracht Natuurlyk, het is te gewaagd om er mee door het dorp te gaan. Wanneer de .stille" (onbezoldigd rijksveldwachter), je ruikt, dan is 't gedaan Wil u wel ge- looven, dat, wanneer je 'n beetje gelukkig bent, 't jatten nog zoo n kwaad werk niet is?... We zyn grondwerkers, hebben niets te doen en daarom pakken we dit zoolang maar aan Kykt u daar eens Die wij ven zyn er zoo handig in Ze komen van de landzjj Heele vrachten scharrelen ze bij elkaar cn met hoopjes zie je ze verdwynen Dat kleine vrouwtje, met die blooto armen en 'n pet op 'r hoofd, da's 'n baas Sterk, sterk, meneerProbeer 't eens, met dit deeltje, als je 't haar geeft, dan draagt ze 't met plezier door de duinen naar d'r huis En dat is geen kleinigheidje Gewoonte, niets dan ge woonte, meneer. Die lui doen dat wurkje al jaren, 's Nachts gaan ze op onderzoek of heel vroeg in den morgen. Zo leggen alles netjes tegen de duinen zie maur eens die stapels en later op den dag halen zy in partytjes het gevondene binnen. En er zyn wel eens dingen nou. nou! Maar er kraait geen haantje naar Daar bennen zo veel te glad voor". Al pratende over het vrye, vaak voordee- lige beroep van een' .strandjutter", waren we bij paal 3 aangekomen, den krommen bocht, in welks nabyheid het lichttorenlje van uit de kruinen opduikt en waar je opeens gelegenheid krijgt om in de ruimte te ont dekken de zwurt-roode buitenhuid, de lang- dunne masten en de geelkleurige schoorsteen van de Mars", het Duitsche stoomschip, dat hoog op het strand, byna tegen de duinen, door den jongsten storm op verradelyke wijze uit de vaart op het droge is gekomen, De scherpe, geheel zichtbare voorsteven wijst aan, dat het gevaarte van het Zuid westen uit do koers is geloopen en het breede middengedeelte, wel een meter gezakt, geeft te aanschouwen welk een gewicht daar krachtig glydend is terechtgekomen. De reusachtige schroef, met één gebroken blad, steekt bloedrood, monsterachtig tusschen het roer uit en staat stok-styf, jammerlijk ge stoord in ontzettende krachtsontwikkeling. Door den hoogen waterstand van 't oogen- blik, klotsen de golven tegen bakboordszydo, doch aan den anderen kant stuurboord kan je het schip zoo dicht mogelyk naderen. Eerst hier maakte de omvang van hel ijzeren gevaarte een grootsche indruk. En toch hoo forsch in hoogte en lengte en breedte de thans onafhankelijke positie gaf aan dit alles een overzicht en verwekte onwillekeu rig het denkbeeld van klein en nietig tegen over den machtigen wil van het element, dat dikwyls met woest geweld den grootston reus zoo niet reddeloos, laat splinteren, dun toch met geweldige kracht doet jagon in noodlottige richting. De tMars" zit hoelemaal buiten gevaar, ja, heeft schynbaar een kalm, rustig plekje om er te overwinteren. Want al gaan de werkzaamheden tot het wedor lot krygen, nog zoo naar weusoh, drie h vier maanden zullen noodig zyn om den stoomor in het ruime sop terug to brengen. Als alles naar wensch gaat 1 Dat wil zeggen, als men zonder veel stoornis h a a s t iederen dag kun werken. Dit is reeds onmogelijk, daar de niet gemakkelyko arbeid afhankelijk is van de wateromstandigheden. By hooge zeeën kan namelyk niets gedaan worden om het noodzakelijke „dok" tot stand te brengen, dat zal later moeten dienon om Mars' rondom in het water te zetten. Met het maken van bedoeld „dok" is nu de vorige week een aanvang gemaakt. De eerste en tweede laag zakken, gevuld met zand, ligt van den boeg langs bakboord naar den achtersteven en veivolgens, mot open gelaten ruimte, nog een eind verder uitloo pend naar de helft van stuurboord. Door den eersten aanleg, een lange cirkelhaag van zakken met zand, die in dc breedte van tien tot één moet rijzen, is de vorm van het ,dok" aangewezen en wyst het geheel er op, dat, na uitgraving van een dieper, specialen vaartgeul, het schip achteruit in volle zee zal komen. Daar de werkzaamheden oogenschynlyk waren gestaakt, het weer zeer gunstig was en vele arbeiders ledig in den omtrek heen en weer drentelden, besloten we even naar het een ander te informeeren in den grooten withouten keet, tegenover de sMars' opge steld. Uit den ingang walmde een benauwde granwgryze tabakslucht, terwyl de onaangena me warme atmosfeer van 'n roodstaand kackol- tje gelyktydig naar buiten stroomde. Aan den kant en in het midden van het diepe oenigs- zins lage gebouw stonden lange ruwafge- werkte banken en tafels, waarop en waaraan een groot getal mannen, meestul krachtige figuren, met kerngezonde koppen, die rood of bruin in den akeligen nevel nauwelykz uitkwamen. Het rumoer hunner stemmun harrewarde nit de verste hoeken, langs de ryen van anderen, die stil, gedoken, peinzend staarden naar den kant van ongeveer twintig groote holle gaten" typische slaapplaatson voor eventueele gasten. Onder een groepje gingen de hoofdun vertrouwelijk byeon en, by onze verschij ning, hoorde je een gemompel van „zeker de courant." .Nietwaar, meneer, bent u niet.... „Ik meen dat jelui op deze manier 't wel oen geruim tydju kunt nit- houdenKan er vandaan niets gedaan worden Een zware, breedgeschouderde kerel, op het hoofd een slap bolhoedje met breeden rand, om den hals een rooden zakdoek en warm verpakt in blauwe trui, trad op den voorgrond, terstond gevolgd door meer deren, die nieuwsgierig opdrongen, ten slotte vormden een kring, waaruit we vernamen, dat de .Nord Deutsche Verein", een Ber- gingsmaatschappy te Hamburg, de vorige week Maandag honderd werklioden had aan genomen, menschen van Den Helder, Cal- fantsoog en Petten, die, vooreen vast woekloon van f15,— aan den arbeid gingen en de heele week, in sneeuw en hagel, in regen en wind, bezig waren. Om toch maar flink voortgang te maken, werd de Zondag er extra aan toegevoegd, waarvoor f2.50 werd uitbetaald. Voor de volgende nieuwe week was het volk natuurlyk in dienst gebleven en, niet anders wetende of het vaste loon van f 15.zou worden gehandhaafd, ging men j.1. Maandagmorgen onbezorgd aan het werk. Vóór den aanvang werden den ar beiders echter medegedeeld, dat de Maat schappij in 't vervolg geen vast loon zou uitkeeren, doch voor eiken dag, waarop ge werkt werd, f2.50 en de dagen van slecht ongunstig weer, die werken onmogelyk zou den maken, werden vergoed met f 1. ten minste als er telelonisch bericht kwam, dat zy naar de plaats der stranding moesten komen om by de hand te zya. Kwam er geen bericht, dan konden zy blyven on werd de gulden niet betaald. Met deze verandering van arbeidsover eenkomst waren do werklieden niet tevreden en stelden algemeen hun eisch tot boboud van f 15. per week, zonder risico van los en verzuimen. Zy beroepen zich op do on vermijdelijke omstandighedendie beslist noodzaken een vast en behoorlijk loon. En terecht. Du menschen z(jn con paar unr van huis, verlaten hun gezin, dat ook onderhouden moet worden, gaan voor zoo lang dat zy denken daar werkzaam te zyn, in den kost by particulieren, of verblijven in de keet. Ontvangen zy nu geen vast traktement, dan kunnen zy niet alleen geen geregeld kostgeld waarborgen, en voor hnn gezinnen zorgen, doch verkeeron ook voort durend in de onzekerheid om te kannen werken. Naar aanleiding van deze nieuwe „Iosho" overeenkomst, hardnekkig vastgeboudou door de Bergingsmaatschappij, ligt het werk heden stil en komen de honderd arbeiders, sedert Maandag, van 's morgens tot 's avonds trouw vertoonen, alleen oru de allereerste voor waarde vast loon te doen behouden. Naar wij vernamen, was de vertegen woordiger der maatschappij niet als gewoou- lyk aan boord van de .Mars", maar afwezig, om zich vermoedelijk buiten deze gemeente van ander werkvolk te voorzien. Uit den Omtrek. Texel, 2 Dec. Up verschillende plaatsen aan de kust is weer verbazend veel hout aangedreven. Hy den havenmeester-strandvonder alleen wer den heden in beheer gesteld693 balkjes, 29 platen, 37 battings en 40 mynstutten, benovens een vlet met groenen rand. Bij de jaarljjksche vergadering der vereeni- ging „Dorpsbelang", te Oudeschild, die zich ten doel stelt den ingezetenen van duinwater te voorzien, bleek dat over 't afgeloopen jaar een batig saldo van ruim f 40 was verkregen. De uitdieping der Scbildsloot, waarlangs met booten het water wordt aangevoerd, bad vertraging ondervonden. Vennoedelyk zal dit

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1