Nieuwsberichten. Stoomvaartberichten. Aan de Ledeo der Hed. Herv. Kerk. Dansclub D.D (onder ons). Algemeene Vergadering Tweede Blad. HELDER, 17 December. Stoomschip gestrand. Tusschen Kamperduin en Petten ie een stoomschip gestrand. De sleepbooten //Hercu les" en .Atlas» zijn daarheen vertrokken. Later bericht: Het gestrande schip is het Engelsche stoom schip .Gladestry met gemengde lading, komende van Savannah, bestemd naar Ham burg. Als deklast wordt hout meegevoerd. De sleopbooten .Atlas», //Hercules' en „Cycloop» zijn voorgespannen. Het panserschip .Koningin Wilhelmina", dat in het begin van het volgend jaar uit Indië terugkeert, zal dan te Amsterdam bin nenvallen. Het schip zal daarna uit de sterkte worden afgevoerd en gesloopt worden. Gedrost. Volgens een schrijven uit Honolulu in //Het Anker zyn van het pantserdekschip Noord Brabantte San Fransisco achtergebleven 26 matrozen, 1 kleermaker, 1 stoker-olieman en 1 korporaal-stoker 2e kl. Naar wy vernemen zal door de too neelvereeniging in het Bondsgebouw met medewerking van koren en solisten worden opgevoerd het beroemde Mysteriespel ,De Herders van Botlilehem". Negen jaar geleden had dezelfde vereeniging met de opvoering in het Bondsgebouw zulk een groot susces, dat het vier avonden voor een volle zaal vertoond werd. Het stuk is met een paar nieuwe tafereelen verrykt, terwyl aan de decors en de monteering uiterst veel zorg besteed is. Ook nu zal het wel volle zalen trekken. Eene advertentie in dit nummer geeft meer bijzonderheden. De Koorvereeniging bracht gisteravond in .Casino" bet Oratorium .Constantyn" ten gehoore. Do belangstelling was niet zoo groot als wij hadden verwacht en gewoon zyn, wanneer do vereeniging een oratorium uitvoert; de zaal was maar matig bezet. En toch hebben de thuisblijvers onge lijk gehad, want hoewel dit oratorium niet zoo aangrijpend is als .De Schepping" en „De Jaargetijden", komen er toch mooie gedeelten in voor, die keurig werden weer gegeven. Dit muziekstuk van Georg Vierling ver plaatst ons in het Romeinsche Rjjk, tijdens de eorste tijdon der Christenheid en geeft een beeld van den stryd tusschen de Heidenen en de Christenen. Zoo wij reeds zeiden, wer den de mooie gedeelten goed weergegeven, waarvan voor een groot deel de solisten de eer toekomt. Mevr. Aaltje KubbingaBurg van Amsterdam, met haar frissche, heldere en duidelijke stem, zong de solo's voor de Bopraanparty en bracht ons in verrukking,' waar zij den lof der goden bezingt en haar gemaal smeekt de Christenen te verdelgen en niet minder in No. 15, waar xy in een schoonen zang de wereld een laatst vaarwel toeroept. Mej. Phine de Bruyn van Aken had de altpartij voor hare rekening en kweet zich ook zeer goed van haar taak en werd even eens meermalen geapplaudiseerd, dit was by No. 3 en No. 10 ook wel verdiend. De heer Hendrik Kubbinga van Amsterdam, had met zijn schoone baritonstem meermalen goede oogonblikken b.v. in het gedeelte waar hy zyn verlangen te kennen geeft christen te worden en in den zang, waar hy zyn krygers aanvuurt. Omtrent de koren moeten wij vermelden, dat zij voor het meerendeel goed weergegeven werden, vooral de vrouwenkoren. Deelen we nu nog mede, dat mej. Anna Vos den zang op verdienstelijke wijze op de piano accompagneerde en zich uitstekend van haar niet gemakkelijke taak kweet, en na een woord van hulde te hebben gebracht aan den directeur, de heer A. J. Leewens voor zyn degelijke leiding, dan kunnen wij zeker volstaan. Hollende koe. Op het Havenplein ontrukte gisterenmid dag een koe aan zyn geleider en holde een zij straat in, don zeedijk op. Het blykbaar woeste dier werd door enkele voorbijgangers moedig achtervolgd, evenwel zonder succes. Ontzet tend vlug ging bet over de vlakte. Angstig, bezorgd wipte menigeen ter zijde, bijtijds in veiligheid. Edoch, twee kinderen, niet spoe dig genoeg kunnende wyken, werden omver geloopen, een bejaard man ontving een lich ten stoot aau den schouder, terwyl een juf frouw de kwade rakkerd een poosje achter zich kreeg. Door eenige marine-matrozen werd de koe opgevangen en weldra aan don eigenaar overgegeven. Aanbesteding. Door het provinciaal bestuur van Noord- Holland werd gisteren aanbesteed Het vervangen van de draaibrug over de buitengracht van het fort Oostoever te Nieuwe- diep door een vaste brug met opneembaar vak. Minste inschrijver was T. van der Sterr te Helder voor f2783. Het driejarig onderhoud van de haven be oosten Oude Schild op Texel loopende van 1 Januari 1910 tot 81 December 1912. Minsto inschryver B. Boon te Helder voor f 11,435. Stoomschip gestrand. Gisterenmorgen te 6 uur is op het Bonrif tusschen Terschelling en Ameland gestrand bet Engelsche stoomschip „Lotusmere", kapi tein Wilson, met 6000 ton graan van Tan garog bestemd naar Emden. Het stoomschip is gisterenavond te half elf onbeschadigd vlot gebracht door de sleepbooten „Atlas", „Titan", „Neptunus. „Texel' en „Terschel ling" en zette de reis naar de bestemmings plaats voort. Moordaanslag. Door den fabrieksbaas Luttikhuis, van de papierfabriek Van Gelder Zonen to Velsen, was Maandag aan den 18-jarigen arbeider Termetz, van Schoten, 3 dagen straf opgelegd. Deze hierover gebelgd heeft zich Woensdag avond aan den Kanaaldyk verdekt opgesteld en toen Luttikhuis zich huiswaarts wilde be geven, eenige schoten op hem gelost. Een schot trof L. op het kaakbeen onder het oog. Raad voor de Scheepvaart. De Raad voor de Scheepvaart deed gis terenmiddag uitspraak in de zaken van hut e.8. .Santunus" en het s.s. .Zeeburg». Ten opzichte van de .Santunus' luidde de uitspraak dat de oorzaak niet vaststaat, maar dat het niet aannemelyk is, dat het lek ontstaan is ten gevolge van het stooten op eenig voorwerp. Ter zake van de .Zeeburg" werd uitge" maakt dat het schip verloren is gegaan ten gevolge van een plotseling opgekomen, niet te voorziene grondzee. Een oplichter op 't spoor. Een bericht uit Gothenburg, d.d. Maandag, zegt, dat de politie den man op 't spoor is, die te Amsterdam met een valsche cheque firma in diamanten voor drie ton heeft opgelicht. Hy scheen naar Zweden gevlucht te zyn. De Rijksmiddelen. De vermeerdering, welke de opbrengst der Rijksmiddelen (AL) voor November, in vergelyking met de overeenkomstige maand van het vorige jaar, te zien geeft, heeft weliswaar niet het bedrag van 4 ton bereikt tde gemiddelde styging in de eerste acht maanden, waarop do minister van financiën ook voor de laatste maanden des jaars ge hoopt had), maar toch maakt de Donderdag avond in de „Staatscourant" verschenen staat een zeer beverdigenden indruk. De vermeer dering bedraagt f 384,975, hetgeen vooral een gunstig verschynBel is, daar de verge lyking gemaakt wordt met een maand, waarin de opbrengst f 781,400 hooger was dan in de voorlaatsto maand van 1907. Dat de vooruitgang ditmaal niet grooter geweest is moet vooral geweten worden aan de successie rechten. Deze wisselvallige baten toch hadden in November 1908 met f 2,319,280 een schier ongekend hooge opbrengst geleverd enover- tioffen toen die van de overeenkomstige maand van 1907 met niet minder dan f 1,211,080 Ditmaal is de opbrengst van het genoemde middel f 1,368,719, d. i. nog altyd f 168,000 meer dan het J/u <*er ram>ng/ maar tevens f 950,564 minder dan verleden jaar. Laat men de successierechten buiten beschouwing, dan blykt, dat de opbrengst der andere mid delen die van verleden jaar November met niet minder dan f 1,299,538 heeft overtrofien. Daartoe hebben weliswaar eenige buiten gewone baten, zooals de 10 opcenten voor vermogens- en bedrijfsbelasting en ook de verhoogde zegelrechten alsmede de wyziging bij de registratierechten bijgedragen, maar ook wanneer men daarmede rekening houdt, blyken de uitkomsten nog mooier te zyn ge weest dan verleden jaar. Groepsgewijze beschouwd zyn er voor de afgoloopen elf maanden enkel vermeerderin gen waar te nemen. Zoo geven de directe belastingen een styging van f 1,809,027 te zien, de indirecte belastingen een vermeer dering van f 500,824, de accijnzen een voor uitgang van f 536,729. Verder waren er ver meerderingen van f 690,644 by de invoer rechten, f 119,703 by de loodsgelden, f357,142 by de posterijen, f 425,820 by telegrafen (138/* pCt.) en f219,036 bij domeinen. In de hoogere opbrengst der directe belastingen hadden natuurlijk de meergenoomde 10 op centen hun deel, maar, zooals de staat ver meldt, bedroeg dit deel voor de bedryfs- en vermogensbelastingen resp. f441,621 en f 545,917, terwyl do vermeerdering onder scheidenlijk f739,439 en f720,780 beliepen, tijj de indirecte belastingen trekt de f 1,055,900 hoogere opbrengst der zegelrechten de aan dacht, en dat deze vermeerdering voor elf maanden niet uitsluitend te danken is aan de sedert 1 Januari toegepaste verhooging blykt wel hieruit, dat, geljjk de staat ver meldt, voor het geheele jaar uit de verhoo ging 1 millioon werd verwacht.' Van den accyns op gedistilleerd is in de eerste elf maanden de opbrengst, ondanks de hoogere baten in November, toch nog met f885,714 (la/8 pCt.) ten achter gebleven. Hot zal belang wekkend zijn, na to gaan, wat by de dalende neiging in de opbrengst van dit middel de uitkomsten zullen zyn van de met ingang van 10 dezer ingevoerde accynsverhooging. De accijns en de borreldrinker. De accijns is verhoogd; hoeveel meer be lasting betalen wy nu by elk borreltje? Vroeger was de accijns f 0.63 per Liter jenever. Een liter bevat ongeveer 20 bor reltjes (één glaasje op een halt maatje, 5 c.L. rekenende, is dat een goede borrel). Dus vroeger betaalde wij voor eiken borrel, die wy dronken, 3 cent belasting. Thans betalen wij voor eiken liter ongeveer 90 cent accijns (de juiste getallen zyn, veronderstellen wy, fabrieksgeheim, accijns hangt af van hot alcoholgehalte en die meten de verbruikers niet op wetenschappelijke wyze). Dus voor eiken borrel 4l/s cent belasting. Vroeger betaalden wy dus 3 cent op een borrel van 10 cent, than3 4l/g cent op een borrel van 12l/s cent. Door dat er meer kapitaal in de zaak gestoken wordt, met vermorste jenever, meer accijns verloren gaat enz. enz., moeten wy thans dus ook nog één cent meer aan fabrikanten, tusschenpersonen, vergunning houders enz. betalen. En mot een flesch van 1 Liter (de steenen kruiken houden gewoon lijk 1 L. of 1.2 L. in, de glazen .vierkante potten1 L.), is do verhooging ook niet ge heel evenredig. Vroeger kostte een kruik oude jenever pl.m. f 1.25. Thans pl.m. f 1.65. De dertig cent prysverhooging heeft dus 40 cent prysverhooging veroorzaakt; grooter risico, grooter kapitaal by mogelijk minderen omzet, moet vergoed worden. Een vreeselijk ongeluk. Om half vyf Zaterdagmiddag, den 13den Nov. 1.1., had er aan boord van de ,Goentoer" ter reede Soerabaja een treurig ongeluk plaats, deelt het „Soer.-Nbld.' mede. Men was name- lyk aan boord bezig met het lossen van eenige zware ketels, met hot toezicht waarvan de derde stuurman, de heer Seyp, belast was. De ketels bevonden zich heel diep onder in het schip en het was daarom zaak voorden genoemden stuurman om telkenmale als er één uit het ruim moest worden geheschen, naar beneden te gaan om persoonlyk de be vestiging der kabels en touwen, waarmede het zware voorwerp aan de hyschkraan werd gehaakt, na te gaan. Dit gedaan hebbende, liet hy zich, om het overladen in de langs het schip liggende prauw te kunnen contro leeren, weer met de hyschkraan op dek hyschen. Een vlugge en, met een weinig voorzorg, absoluut ongevaarlijke wijze zich van het dok naar het ruim en van ruim naar het dek te bewegen. Het was ook steeds goed gegaan, tot op een gegeven oogenblik, toen do heer Seyp aan het zwaai ende hyschtouw naar boven werd geheschen, de man, die de hydraulische kraan beworkte, de contróle over de machine verloor en deze met volle vaart den kabel oprolde, waaraan de ongelukkige stuurman hing. Door de vaart werd het dezen onmogelijk zich vrij te houden van de zywanden van het gat, waartegen de zwaaiende kabel hem onophou delijk slingerde. Hierdoor gebeurde het dan ook, dat hy met groote kracht tegen een uit stekend ijzeren schot aankwam, Jwaardoor hy het bewustzijn verloor, den kabel losliet en naar beneden in het ruim te pletter viel. De ongelukkige was onmiddellijk dood, zooals ook de geneesheer constateerde, «lic van de wal werd ontboden. Stuurlieden-examen. 's-Gravenhago, 16 Dec. Geslaagd voor groote stoomvaart tweede stuurman, de hee- ren J. van Dnyl en J. van der Sloot. Bloedvergiftiging. To Versailles is een officier van gezond heid aan bloedvergiftiging overleden. By de behandeling van een soldaat, die een booze zweer aan het boen had, kreeg do dokter otter in het oog. Twee dagen later was hy dood. Koning Leopold. f De Brusselsche correspondent van de Pa- rjjsche .Matin» beweert, dat koning Leopold tot Woensdag en sedert hebben wy niet vernomen, dat 't anders is geworden geen van de leden van het koninklijke huis by zyn ziekbed heeft willen zien, noch den troonopvolger en diens vrouw, noch zyn schoonzuster de gravin van Vlaanderen, noch zyn dochter prinses Clémentine, en ook niet zijn dochter prinses Stéphanie, do weduwe van kroonprins lludolf van Oostenrijk. Prin ses Louise was Woensdag nog in Boedapest en klaagde haar nood aan een correspondent van de .Matin», dat zjj haar vader niet mocht zien. Een telegram van gisterenmiddag meldde, dat de toestand van koning Leopold zeer gunstig was. De ziekte heeft echter plotseling een ge vaarlijke wending genomen. Hedennacht te '.Só is koning Leopold in den ouderdom van 75 jaar overleden. Schipbreukelingen gered. Londen, 15 Deo. Gisteren arriveerde het mailstoomschip „Port Kingston* van West- Indië te Bristol met schipbreukelingen aan boord van de schepen sAthenaen .Carpasian*. Door den hevigen storm die in de vorige maand te Jamaica woedde sloeg de .Athena» op de rotsen en verging totaal. 9 opvarenden (vier man verdronken), konden een rots be reiken, die ongeveer 4 voet boven water uitstak en slechts 4 voet lang was. Op dezen rots die 8£ myl van een eiland was ver wijderd, dat slechts 8 maanden per jaar be woond wordt, hebben deze menschon 20 uur gezeten voordat zo gered werden. 2 van deze menschen droegen nog een andere, die ernstig gewond was, op de schouders. De tweede stuurman heeft 6 dagen op een rots gezeten en zich gevoed mot havermeel uit een kist die by die rots was aangedreven. Het vergaan van de „Seyne". Aan Straitsbladen ontleent de Java-Bode verhalen over het vergaan van de .Seyne" j in Straat Riouw. Wy nemen er het volgende uit over De le stuurman van de .Seyne" vertelt Toen de aanvaring plaats had, lag hy in kooi maar sliep gelukkig niet of hy zou het leven er stellig by hebben ingeschoten. Plot seling hoorde hy het snerpende geluid van de sirene van de .Seyne". Hij sprong uit zyn kooi en vloog aan dek, doch als een bewys, hoe snel de boot zonk, gold dat, niettegenstaande hij als het ware aan dek vloog, de boot toen al reeds zinkende was. Er was volstrekt geen tyd de sloepen neer te laten en de duisternis maakte den toestand nog vreeselyker. De kapitein en de man op den uitkyk verdronken beiden. De schok kwam zóó onverwacht, dat de slapenden geen kans hadden zich te redden alles ging met zulk een vreeselyke snelheid in zyn werk, dat er zoo goed als geen verwarring aan boord heerschtc. De eerste stuurman werd door den schok in zee geworpen en zag kans een voorbijdrijvend stuk hout te grijpen, waarop hy zich drijvende hield, tot hy werd gered. Om hom heen werden de dren kelingen door haaien aangevallen. Het was n afgrijselijk schouwspel. Volgens een van de geredde Engelsche matrozen had de aanvaring plaats Zondag morgen om 4.15, ongeveer 26 mijlen afslands van Singapore in Straat Riouw. Een hunner kon niet slapen en was naar dek gegaan. Het was helder weer en de zee was slechts eenigszins ruw. Hy hoorde een fluit van een schip en het volgende oogenblik begon de La Seyne" te zinkon. Ik riep mijn kame raden toe, dat hot schip zonk en we liepen allen naar het achterdek. .Het is met ons gedaan riep ik. Het schip zonk snel, binnen enkele minuten. De stoomketels sprongen. (Volgens een ander verhaal verbranden eenige menschen door den stoom.) Na de aanvaring kwam de .Onda" langszij, doch we konden niet aan boord komen, omdat zo te hoog was en de >.Seyne" zoo snel zonk. Men gooide lijnen uit en trok op die manier eenige drenkelingen aan boord. De .Seyne* werd aan den voorsteven, aan bakboordzijde, getroffen, maar daar zy on middellyk zonk, konden wy niet zien hoe groot het gat was. Daarop sprongen do stoomketels. Sommige opvarenden sprongen in zee en anderen werden door den schok in zee geworpenvelen werden door de zuiging naar de diepte getrokken. Ik werd ook naar beneden getrokken en kreeg veel water binnen. Er stond een sterke strooming en we klemden ons vast aan wrakhout. Er was geen tyd om sloepen uit te zetten. De „Onda" liet drie bootou te water, redde vele drenkelingen. Ik dreef 7\ uur rond, voor ik gered werd. We namen ook nog een Arme nische vrouw op, doch zy stierf on werd in zee begraven. Er was geen tyd om eenig commando te geven op de „Seyne". De op varenden liepen verward rond, gillende om hulp. Het was afgrijselijk en in hot water was het nog erger. Europeesche vrouwen en kinderen riepen de booten aan om hen op te nemen. Van de .Onda" werden reddings gordels uitgeworpen, doch de sterke stroo ming voerde die buiten ns bereik. Haaien vielen de drenkelingen aau. Wy, 4 matrozen, hebben ons ternauwernood kunnen redden 2 onzer kameraden zyn verdronken. De 3de machinist van de .Onda" was in de sloep, die ons opnam. Een haai viel een Chinees aan en ik zag hem zich verdedigen met een haak, doch het monster kwam terug en nam de helft van den voet van dien Chinees mee, vele geredden zijn gekwetst en 3 Europeesche dames en 4 kinderen zyn verdronken. Men zegt, dat de kapitein van do .Seyne' op het oogenblik van de aanvaring in het stuurhuis was. Wij vreesden, dat de „Onda" ook zou zinken, daar zij zware lekkage had. Er stoed 10 voet water in haar voor- ruim. De heer Maxwell sliep, doch werd door den schok wakker. Toen hy aan boord kwam, begon de nSeyne" al te zinken. Hy zag dat twee menschen door haaien werden ver minkt. Drie Maleiers hadden zich aan hem vastgeklemd en hy had de grootste moeite, zich te bevrydea. Vele van de geredden hadden geen kleeren aan. Straat Riouw is slochts twee mylen breed en is 16 vaam diep, doch de diepte is zoo wat overal gelyk. Er staat steeds een sterke stroom. juridische kwestie. Het volgende eigenaardige geval doet zich voor. Een student in de rechten, die voor zyn doctoraal examen zat, wendde zich tot een repetitor, omdat de studie alleen hem te machtig werd. Deze beloofde hemdenoodige kennis by te zullen brengen. Daar de Btudent geen post op zyn begrooling had uitgetrok ken voor het repeteeren en hy zyn Papa liever hierover niet aAnsproken wilde, stelde hy zyn repetitor voor, de helft van het geld te betalen wanneer hy zyn examen achter den rug had en het overige wanneer hy zyn eerste proces zou gewonnen hebben. De repe titor nam het voorstel aan. Maar hoewel de Btudent door zijn examen kwam en zijn eerste verplichting voldeed, veel lust in de advoca- terij scheen hy niet te hebben, tenminste het eerste proces, dat hy winnen moest, liet nog steeds op zich wachten. Jaren verliepen er zoo en op een goeden dag zocht de repetitor den ex-student op, daar hij vond nu lang ge noeg op zyn geld gewacht te hebben. Hy sprak .Wanneer gij niet binnen zeer korten tyd uw geld stuurt, doe ik u een proces aan, waarbij ik in ieder geval voordeel heb, want win ik het, zoo krijg ik myn gold en verlies ik het, dan hebt gij uw eerste proces gewon nen en kryg ik dus ook myn geld". Myn goede man, antwoordde de ex student, u rede neert totaal verkeerdin ieder geval valt het proces in myn voordeel uit. Verlies ik het, dan ben ik in dezelfde conditie als nu, n.1. dat ik myn eerste proces nog moet win nen en behoef ik dus niet te betalen. Win ik het, dan ben ik van rechtswege er van vrijgesteld". Wie van beiden hoeft gelyk P Texel, 16 Dec. By de lage waterstanden in zee, moet ge bleken zyn, dat met de reeds aangelegde werken ter bescherming van den dyk by het Hurntje, het gevaar nog niet geheel is afgewend, ofschoon de toestand er volstrekt niet hachelijk is. In de eerstvolgende jaren zullen de versterkingswerken nog wel moeten voortgezet worden. De lage waterstand in do haven was oor zaak dat het Sts. .Dageraad niet geregeld kon vertrekken, zoodat T.E.S.O. er nu reeds dienst van had de „Ada van Holland" in haar bezit te hebben. Kijkjes uit mijn venster. Op rolschaatsen. Zou het waar zijn Komt de rolschaats ook bij ons er door Wie weetZij is de vorige week oogenschynlyk oen klein proef rolletje gaan spelen in het Heldersche straat leven. 's Avonds op het helaas zeer beperkte stukje asphalt by het Ziokenhuis aan de Kerkgracht, heb ik ze zien rollen, een paar jongelieden, de een nog wat onbeholpen, doch de ander waarlijk benijdenswaardig om z'n vlugge, losse en zelfs sierlyke bewegin gen. Twee jeugdige hervormers dus, die, tijdens hun ongewoon vermaak op de grauwe vlakte, heel wat bekyk hadden. Met stille ve rwondering zag je de menschen stilstaan, soms strak turend, stom van verbazing, ech ter behoedzaam achteruit wykend, wel eens gierend, luidruchtig, telkens als een onver mijdelijke botsing, een leuke tuimeling of een lachenswaardige vaart plaats had. Wegens zyn geringe gang scheen de kruk nog niet zoo gevreesd, hoewol gezegd dient te worden, dat hy weinig of niets ontzag! Geen bejaarden, geen jonge paartjes, geen dienstboden, geen boer met melkemmers, geen vrouw met een mandje eieren, geen snoezig hondje, geen Tegenover al die artikelen neemt hij het air aan van ze te willen ver malen. .Ja, ook d&t wordt door de rolletjes- menschen als een .vermaak' beschouwd! En dat nog wel zoo kort bij een ziekenin- richting Och, bij gebrek aan andere gele genheid. Jammer, verduiveld jammer, dat we zoo'n bitter klein, nog slechts zoo'n ellendig onnoozel stukje mooi glad grondgebied bezitten. Hoe geheel anders zou het voor toekomstige lief hebbers en liefhebsters van 't rolschaatsen kunnen zyn, indien byv. eenige grachten en straten onzer gemeente van bedoeld heerljjk zacht gaanbaar plaveisel waren voorzien Waarop men dan volop, vry ongehinderd, prettig kon rollen en nog eens rollen, voor zaken of voor louter pleiziorStel u eens voor iederen avond op de lange breede baan in een Spoor-, Koning- of Keizerstraat, recht geanimeerd op rollen, door twee partyen, matators en eerstbeginnenden, van beider ge slacht hotzy oud of jong. De eersten .je bollen" zouden parmantig kunnen zwieren, heen en weer, trachtende elkaar den loef af te steken, opwekkend de algemeene bewon dering van scharen toeschouwers en grim mig bekeken door behoedzame voorbijgangers die hun likdoorns dan zooveel mogelyk be schermden, in veiligheid brachten. Edoch, wy, Helderschen, eenmaal rolletjee- menschen b\j uitnemendheid, zouden dan het vernuft de rolschaats in een toepas sing brengen, waarop de samenleving tot heden nog niet had durven rekenen. Zoo zouden we op zekeren dag kruideniers, bak kers, melkboeren en andere neringdoenden zien rollen, balunceerend met manden, door oefening vaardig, manhaftig doorklievend de stadsdrukte. De slagersjongen zou ons het vleesch per rolschaats bezorgen. Couranten bezorgers vlogen voortaan rollend van deur tot deur. Een massa loopjongens op rolletjes. Porders in den vroegen morgen rollen. Agen ten van brand- on levensverzekering rolden overal heen. Dienstboden en werksters per rol naar en uit betrekking. Werklieden van 's Rijkswerf op de rollen. Zee- en landmacht, politie en nog meerderen zou je opmerken, ais rollers. Ten slotte heel Helder op rollen d.w.z. de bevolking. Vlug, erg vlug zou alles gaao, to vlug voor sommige nurksen, die hardnekkig een verbitterden stryd bleven voeren voor de bereigdo rechten van voetganger. Geen won der. Je kunt als wandelaar omvergereden worden. Je teenen kunnen overrold worden. Erger: een straatjongen op rollen kan je een oorvyg gevenzie hom dan maar eens te pakken I Dieven kunnen zich van die dingen bedienen om rollend den argelooze te .rollen" Ja, ja, in alle opzichten zouden we ons op rollen zetten. Voortaan rollend aan den wandel, alleen of met zwermen vrienden en vriendinnen, aan rytjes of slierten. Rollend met je kinderen naar buiten. Rollend op ver schillende visites. Rollend naar vergaderin gen. Rollend in clubjes naar de ,soos". Rol lend er op uit voor zaken. Rollend betaal je je belasting. Rollend naar het Dykje om te huwen. Rollend zou je van alles en nogwat kunnen doen, als als het tegenwoordige Heldersche •asphalt" nog eens belangrijk wordt uitgebreid. Voorloopig zyn we' wel tevreden met een aansluiting als volgt Kerkgracht, Koningstraat, Spoorstraat, Kei zerstraat, Weststraat, Kruisweg, Kanaalweg tot Westplein. Ingezonden. Helder, 16 Dec. 1909. WelEd. Heer Redacteur! Beleefd verzoeken wij U het volgende, in Uw veelgelezen blad op te nemen. In Uw blad van 15 December jl. zegt Uw verslaggever van de rubriek, De Week, in het verslag der debatten over de Marine- begrooting, betrekking hebbende op de motie inzake, uitbetaling van voedinggeld", dat de heer Lieftinck uitriep: begrijpen jelui dan niet, dat die kerels hun voedingduiton, niet naar huis, maar naar de kroeg zullen brongen Daaraan voegt hy toe: .een insinuatie, welke voor do onderofficieren, up to data niet be paald vleiend is en bovendien onverdiend krenkend, over 't algemeen Krenkend, ja beleedigend zou deze uitroep zyn voor de onderofficieren der K. M. indien zij door den heer Lieflinck was gebezigd. Maar daar dit beslist niet het geval ïb, be hoeven wij er ons ook niet warm over te maken. Waar wy echter met klem op willen wijzen ia: dat door dergelyke onjuiste ver slagen, de kalmte onder de Onderofficieren i juist niet wordt bevorderd. De Heer Lieftinck zeide onder meer; dat vele minderen hun geld aan jenever zouden uitgeven en dan thuis om eten zouden gaan vragen. De Onderofficieren waren daar bij uitdrukkelijk uitgesloten. Dit nu Mynheer de Redacteur, had Uw verslaggever moeten weten, vooral omdat hy zoo uitstekend voelt dat er in die niet gesproken woorden een insinuatie aan het adres der Onderofficieren der K. M. ligt op gesloten. U Mynheer de Redacteur dankend voor de ons verleende plaatsruimte. Hoogaohtend, Namens de Onderofficiers-leden van den Algemeene Bond van Onderofficieren dor K. M. en het korps Mariniers afd. W/oord. A. F. de Jonq, Voorz. J. den Exter, Secret. Wy hebben de Handelingen der Tweede Kamer er op nagezien en moeten erkennen, dat de heer Lieftinck alleen sprak van .do z. g. minderen", zoodat onze verslaggever zich blykbaar vergist heeft. Dat is echter ook met anderen het geval, want het kamer lid Hugenholtz was eveneens van mcening, dat de heer L. do onderofficieren by de min deren had ingedeeld. Immers hy sprak o. a., in weerlegging van hetgeen de heer L. had gezegd: «ik wensch daartegen in het belang van het mindere personeel en van de onder officieren ten sterkte te protesteeren". (Red.i Uit den Omtrek. Wieringen. Vergadering van deafdeeling .Wieringen" der Hollaudsche Maatschappij van Land bouw, gehouden op 13 Dec. j.l. ten huize van den heer H. C. Engel. Aanwezig 30 leden. Na opening wordt het woord gegeven aan den heer O. Bosker, welke als afgevaardigde naar de te Schagen gehouden vergadering van de onlangs opgerichte Noord- Hollandschu vereeniging tot onderlinge ver zekering van Landbouwarbeiders, is geweest en daaromtrent thans rapport zal uitbrengen. Zeer uitvoerig zette spreker in de eerste plaats uileen het doel dier pas opgerichte vereeniging en schetste de positie waarin de NederlaDdsche landbouwer op het oogen blik verkeert, aan de eene zjjde is reeds op hem van toepassing het arbeidscontract, waarin hem het dragen van de risico van ziekte en ongevallen aan zjjne arbeiders overkomen, wordt opgelegd. Aan de audere zyde hangt hem boven het hoofd, het in de Tweede Kamer in voor bereiding zynde wetsontwerp tot verplichte verzekering van landbouwarbeiders. Waar dus ter eener zyde de te dragen risico voor den landbouwer in verband met het arbeidscontract reeds groot is en zyn moreele plicht tegenover zijne arbeiders en de te verwachten aanneming van genoemd wetsontwerp ten andere zyde hem er toch toe zal brengen zyne arbeiders le verzeke- ron, zal dus dadelyke' toetreding tot ge noemde landbouwers vereeniging in aller be lang zyn. Spreker geeft weer de woorden gesproken door den heer Posthuma, op de vergadering te Schagen, n.1.: „Komt deze vereeniging straks in werking met een groot ledental, flink georganiseerd, sterk genoeg om de risico der verzekering tegen ongevallen enz., harer leden te dragen, ongetwyfold zal dan do regeering nota van haar nemen en zal de Nederlandsche landbouwer gevrywaard kuunen blijven van een gedwongen verzeke ring zijner arbeiders, van Staatswege, welke volgens het wessontwerp een premie zal vorderen van f 2,70 tot f 4,80 per f 100, arbeidsloon. De regoering schat het gevarenpercentage van het landbouwbedrijf hooger .dan dat dor industrie; Bpreker beaamt echter ten volle met den heer Posthuma dat het omgekeerdo nader aan do workelykheid zal zyn. In ieder geval deze vereeniging, geheel op touw gezet en gereglementeerd door de voormannen der Nederlandsche Landbouwers zal het landbouwersbedrijf beter aanpassen dan eene inrichting van staatswege samen gesteld. Na nog verschillende besprekingen der vergadering te Schagen te hebben weerge geven, eindigde spreker zyn verslag. Staande de vergadering traden 14 perso nen als lid der onderlinge vereeniging too, welke personen bereid werden gevonden in hunne wyken meerdere leden aan te wervon en voor de vereeniging te propageoren. Hierna wordt besloten do direoteur der Centrale Raffeisenbank te Utrecht uit te noo- digen om alhier een lezing te houden om trent de onder zyn beheer staande inrich ting, om, zoo mogelyk, hier tot oprichting eener bank te komen. By de rondvraag vestigde de heer Bosker de aandacht op elders gehouden cursussen ter verkrijging van veekennis, en op de gratis door het departement van Landbouw verspreide en beschikbaar gestelde brochu res en verslagen, welker inhoud zeer leer zaam is. Spreker stelde voor on noodigde het be stuur uit de noodige stappen to doen om ook hier een volgenden winter zoodanige cursus te krygen en bij genoemd departe ment zulke geschriften aan te vragen, waar toe wordt besloten. Hierna volgt sluiting. Marine en Leger. Bij de te Hellevoetsluis gehouden examens voor den rang van hoofdmachinist is van groep 2 ge slaagd de machinist O. ran Marle, een candidaat kreeg herhalingsexamen, terwijl de derde werd afgewezen. De officier-machinist der 2e klasse J. van Meurs wordt met 1 Februari as. geplaatst in de directie dor Marine te Amsterdam. !L*53 2 De adjunct-machinist'H.'W. de iongh is uit den zeedienst ontslagen. Blijkens bij het departement van marine ont vangen bericht is Hr. Ms. pantserschip .Hertog Hendrik", onder bevel van den kapitein ter zee H. T Hoven, 10 dezer te Peritn aangekomen. Stoomvaart-Maatschappij-Nederland. Grotius, v. Batavia n, A'dam, is 15 Dec. Perim gepass. K. Wilh., vBatavia n. A'dam. vertr. 15 Dec. v. Algiers. Banda vertrok 10 Dec. v. A'dam n. Batavia. Koninklijke Hollandsche Llotd. Kernland, v. A'cam n. Brazilië en Buenos-Ayres, arriveerde 10 Dec. te Duinkerken.) Rottbrdamsche Llotd. Menado, v. R'dam n. Batavia, vertr. 15 Dec. v. Antw. Kediri arriveerde 10 Dec. v. Rotterdam te Sabang. Malang vertrok 15 Dec. v. Padang n. Rotterdam. Kon. West-Indische Maildienst. Prins der Nederlanden arriv. 14 Dec. v. A'dam te Paramaribo. Prins Willem II vertrok 10 Peg, v. Paramaribo naar A'dam. V isscher i jberichten. Nieuwedicp. 15 Dec. Aangebracht door 20 kor- ders: 5 tot 10 groote tongen, p. st. f0.75. 10 tot 30 middelm. tongen, p. st, f0.50 a fO.45. 5 tot 15 kl. tong, p. st. f 0.15. 1 tarbot, p. st, f6.—Ototl m. stortschol, p, in. f7.50. 1 tot 1 m. kl. schol, p. f2.50. 1 tot 2 roggen, p. st. fl. 16 Dec. Door 4 korders tezamen80 gr. tongen p. st. f0.70, 250 middelm. tong, p. st. fO.45 a f0.40. 70 kl. tong, p. st. f0.15. 4 m. stortschol, p. m. f7.4 m. kl. schol. p. m. f2.60 a f2.Sm. schar, p, m. f2.—. 17 Dec., v.m. 8 nor. Niets binnen. Borgelijke Stand gemeente Helder. Van 14 tot 16 December. ONDERTROUWDC. H. N van der Beek en C. C. J. de Wolff. T. Vermeulen en M. Smids. GETROUWD: J. N. van der Pol en M. Coster. W. van der Moot en A. L. Hellendoorn. N. Bak ker en T. Hollander. P. van der Heide on E. van Urk. A. Sikkerlé en T. J. Kroon. L. S. Wiering en J. M. C. Gooijer. BEVALLEN A. M. A Oosting geb. Trentels, z. T. van Doorn geb. üoverts, d, M. Kleijn geb. Krij- nen, x. J. Mommaas geb. Andeweg, d. J. Congert geb Kok, d. H. Ochse geb. van Looy, z. OVERLEDEN: A. Plaatsman, 25 j. Advertentiën. Den 24sten December hopen P. A. Penning, gep. Constabel, en F. C. Siesterman van Ooyen, hunne 30-jarige Echtvereeni ging te herdenken, 'a Gravenhage, 16 Dec. 1909. Ten Westenstraat 76. Getrouwd Libbe Sijtze Wiering, Kwartiermeester. en Johanna Maria Carolina Gooijer, botuigen tevens hunnen hartelyken dank aan familie, vrienden en hekenden voor de vele belangstelling by hun huwelijk ondervonden. Helder, 16 December 1909. Den 1 len December trof ons een smartelijk verlies, door hot over lijden van onzen jongsten lieveling Gerrit Jan, in den aanvalligen leeftijd van 19 maanden. Diep betreurd door ouders, zusjes en broertje. J. KELDER, Oost-Indiö. D. KELDER—Dk WIT. Helder, 17 December 1909. Algemeene kennisgeving. Dankbetuiging voor de onvermoeide hulp, tijdens de ziekte en het overlijden van ons geliefd zoontje, aan den WelEd. Zeergel Heer Dr. KRULJNE en verder aau allen die ons in deze dagen hunne deelneming betoond hebben. J. KELDER, Oost-Indiö. .D. KELDER-DB WIT. Helder, 17 Dec. 1909. Evangelisatie-lokaal in de Palmstraat. D.V. ZONDAG 19 DECEMBER, alleen voorm. 10 uur De. H. D. CREUTZBERG, Herv. Predikant te IJrauiden. Soirée Dansante et trés Amusante, op Zaterdag 18 Dec 1909 in „TIVOLI". Zaalopening 7'/» uur. Aanvang 8 uur. HET BESTUUR. van het Ziekenfonds „HELPT ELKANDER", op Zaterdag 18 December 1909, des avonds 81/, uur, in het lokaal van den Heer P. DE KONING, Hoofdgracht. Namens HET BESTUUR.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 5