KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wioringon on Anna Paulowna No. 3852. Woensdag; 12 Januari 1910. 38ste Jaargang. Uit het Buitenland. Nieuwsberichten. 't Vliegend Blaadje p. 3jm. 50 ct., fr. p. post 75 ct., buitenland f 1.25 Pre- Zondagsblad 37j 45 f 0.75 miën J Modeblad »»»55»»»»65» f0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent. Elke regel meer6 Bevrya-exemplaar2J Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag- Uitgevers BERKHOUT Co., te Helder. Bu en Koningstraat. Intero.-Telefoon 50. De Belgische wet bepaalt dat voor het huwelijk van den troonsopvolger de toestem ming des Konings noodig is, op Btraffe van verbeurde van het opvolgingsrecht. Prins Albert is in 1900 gehuwd met Elisabeth, hertogin van Beieren, en nu komt plotseling een der bladen uit den hoek met de vraag «Is indertijd die toestemming verleend".? Neen wordt gezegd, want zulk besluit des Konings moest mede .inderteekend zijn door den mini ster en daarvan is niets bekend. Maar uit alleB is toch duidelijk gebleken dat Leopold toestemming verleende, anders zou hij niet op de hartelijke wijze, alB thans het geval was, met het prinselijk paar zijn omgegaan, niet by het huwelijk zijn tegenwoordig geweest en zoo meer. Want Leopold ging in familie zaken zyn eigen gang dat is genoeg bekend. De kwestie, die in België druk besproken wordt, is eigenlyk de moeite niet waard voor de practyk althans. Prins Albert is tot Koning uitgeroopen en daarmee uit. Voor bezwaren als vorenstaande is do tyd voorbij. Oud-Minister Beernaertzegt dat het tooretisch bezwaar moge bestaan hebben practisch is door het toelaten tot het afleggen van den eed op de grondwet, door het aannemen der civiele lyBt de daad gesanctionneerd en Albert Koning der Belgen. De algemeene verkiezingen in België zullen op Zondag*22 Mei plaats hebben in de pro vincies Antwerpen, Brabant, West-Vlaanderen, Luxemburg en Namen. In het geheel treden 85 volksvertegenwoordigers ai, en wel 50 katholieke, 23 liberale en 12 sociulisten. Behalve van minister Helleputte, is de zit tingsduur van alle ministers verstreken. De heeren Renkin on De Lantshere treden af te 'Brussel, Schollaer te Leuven, Delbeke te Antwerpen en Liebaert te Kortrijk. In Engeland duren de verkiezingen 20 dagen. Maandag zyn ze begonnen er is en er wordt de laatste dagen druk vergaderd en geredevoerd. Over de kansen schreven we in 't vorig nummer. De kweBtie van de supprematie ter zee van Duitschland boven Engeland doet in de laatste dagen weer meer opgeld. Ladislaus von Luckacz schijnt er in de laatste dagen in geslaagd te zyn voor Hongarije een stuk of wat ministers bij elkaar te krijgen, welk lijstje hoewel nog onvolledig, hy den Koning heeft aangeboden. De kiesrechthervorming de eisch die de Koning stelt vóór elke andere concessie in Hongarije, zal het groote struikelblok voor|het nieuwe ministerie zijn. De club der oud-liberalen is er tegen en Audrassy de leider der constitutioneels partij heeft zich bij hem aangesloten. KieBrechthervorming staat ook op de agenda van den PruiBisohen Landdag. De regeering betracht echter te dezer zake zulk een ge heimzinnigheid, dat zelfs de leden der Kamer niet alleen nog volslagen onbokend zyn met de strekking der regeeringsvoorstellen, maar zelfs niet weten, wanneer zij den Landdag zullen bereiken. In deze kringen verwacht men echter stellig, dat de troonrede, die op 11 Januari zal worden uitgesproken, zij het dan ook in algemeene termen, eenige aan duiding zal geven over de wyze, waarop het Pruisische ministerie het kiesrechtprobleem denkt op te lossen. In politieke kringen te Berlijn wordt beweerd, dat het meervoudig kiesrecht zal worden ingevoerd, maar slechts voor kiezers van de derde afdeeling, zoodat nu ook enkele kiezers van deze afdeeling op grond van hunne ontwikkeling of hunnen leeftyd een tweede stem zullen mogen uit brengen. Het «Berl. Tagebl." weet bovendien mede te deelen, dat het ministerie eenparig voor openbare stemming is, zich echter niet zal verzetten, wanneer een voorstel tot invoering van geheime stemming een meerderheid mocht vinden. Nu voor het laatste wordt het toch wel tyd, ook in Pruisen. Het grensgeschil in Tripoli kan als opgelost beschouwd worden na de vredelievende ver klaringen der Turksche autoriteiten. In het verre Oosten wil men ook een bron van geschil stoppen. Naar de Ass. Pres mee deelt, heeft Amerika bij de mogendheden het voorstel ingediend tot neutralisatie der spoor wegen in Mandcboerye, door ze te verkoopen aan China. Dit land zal dan daartoe financieël gesteund worden door de mogendheden, die daardoot een Bcherper toezicht zouden kunnen houden op de exploitatie en wel op zuiver commerciëelen en niet-politieken grondslag. De nieuwe gouverneur van Finland heeft in Finland een aantal wapenB uit de wapen winkels laten weghalen, 't Baatte niet dat men zei dat die alleen voor jacht en sport bestemd waren. Ze zyn gevaarlyk en daar mee uit. Ook wil hij van de gouverneurs nauwkeurig verslag van politieke vergaderin gen en berichten omtrent sociale en politieke gebeurtenissen van eenig belang. Hy kun vry zoo streng handelen, omdat hy weet dat men in Petersburg daarvan wel gediend is. HELDER, 11 Januari. De Werklieden-vereeniging «De Een dracht" hield 1.1. Zaterdag- on Zondagavond in .Casino" haar jaarlyksch feost. Beide malen was de zaal flink bezet. De Voorzitter, de heer W. R. Zits, opende bet feest met een hartelyk woord, wees op de nuttige werking van de verecniging en loonde met cyfers aan, wat deze sinds do oprichting in 1902 in de 7 jaren voor den werkman heeft gedaan. Het uitkceringsfonds by overlyden, dat thans 1180 leden telt, waarvan 1050 betalende zyn, ontvangt wekelyka f 40,84 aan contributiën. Het fonds verkeert in bloei- onden staat en kan een vergelyking met groote maatschappijen doorstaan de reserve kas bedraagt thans reeds t1420, terwyl de winst over het loopend boekjaar de som aanwijst van f 1085,02. In de 7 jaar is uit gekeerdby overlyden f1969. bij geboorte f 440 en aan dividend f 2639,20, totaal f 5048,20. Ook het ziekenfonds, dat begonnen is met 17 leden en nu 245 leden telt, heeft krachtig gewerkt. Het heeft uitgekeerd aan zieken f 4300 en by geboorte f 818, terwijl op heden f800 in kas is. Met een opwek king tot eendrachtige samenwerking der leden, oin elkander onderling te steunen met den wensch, dat allen een gelukkig nieuwjaar mogen hebben en men zich op den feestavond amuseere, eindigde do heer Zits zijn rede. Daarna werd overgegaan tot uitvoering van het programma, dat bestond uit de bly- spelen „De Vacature" en «Hans Dussel op 't Gemeentehuis", benevens een viertal ko mische voordrachten. De tooneelstukjes wer den aardig gespeeld, en hielden de aanwezigen aangenaam bezig, zoodat voortdurend hartelijk gelachen werd. Ook de voordrachten werden op losse wijze weergegeven en hielden de prettige stemming er in. Het ontbrak dan ook niet aan applaus. Een bal besloot de feestviering. In het .Handelsblad" lezen wy: Residentie-orkest. De golden, noodig voor het in stand hou den van het Residentie-orkest, grootondeels bestaande uit vrywillige giften van Hage naars, zyn voor het seizoen 19101911 by- een. De vereeniging «Concert Diligentia" heeft voor dat seizoen ook met het Residentie orkest contract gesloten. Hieruit blijkt, dat de Haagsche burgerij een groot korps geheel in stand houdt. Zou men hier de handen niet eens ineen slaan om door vrywillige bijdragen: lo. een snbsidie bijeen te brengen, om gedurende de zomermaanden de Stafmuziek op verschil lende pleinen concerten te doen geven; 2o. een verplaatsbare muziektent aan te koop en? Wij vernamen onlangs, dat de commissie van het Stafmuziekkorps gaarne haar mede werking op de meest billyke wyze wil ver- leenen. Niet to veel gevergd zou het bovendien zijn, indien het gemeente-bestuur zyn steun verleende door het geven van con jaarlijk- scho subsidie. Wie neemt in deze het initiatief? De Holiandsche Revue. In „De Holiandsche Revue" komt o. a. voor 'n karakterschets van Mr. Th. H. de Meester, den oud-minister. Men leest erin over de ziekte, die den staatsman noopte zijn ver kiezingspropaganda af te breken en hem belette zitting te nemen in de Kamer. De interviewer trof den reconvalescent op een chaise lonque. «De ziekte waarvan de heer De Meester nu aan 't herstellen is, dagteekent reeds van zes maanden her. Zy wierp hem in Juni op het ziekbed. Nederland was toen midden in de verkiezingscampagne. De heer De Moester was kandidaat voor de Kamer ge steld in den Helder en in Opstcrland. Hy bereisde beurtelings beide districtenavond aan avond trad hy als spreker voor de kie zers op't was hard werken. En op deze tournee werd hy plotseling door een pynlijke aandoening onder aan een der'voeten getroffen; maar by lette er in 't eerst niet op, telde 't nieten hy zette zyn campagne voort. Maar die pynlijke voet aandoening werd na een paar dagen gevolgd door een zwelling van het been, die zoo lastig werd, dat hij overdag zijn been rust moest geven. Toch beterde 't niet. En ein delijk werden de aandoening en de zwelling zoo pynlijk, dat hy zijn tournee in het dis district Opsterland onderbreken moest, door een paar politieke vrienden onderstound het naastbyzynde station moest opzoeken en zich in Den Haag dadelijk te bed moest begeven. De zwelling van het been nam toe, daarop volgde een aandoening van de longtoppen, een ontsteking van de borstvlies, en woldra werd ook het hart bedreigd. De toestand werd kritiek en het leven van den patiënt liep ernstig gevaar. Gelukkig kwam hij de krisis te boven en er trad toon een lang zame, zeer langzame beterschap in. Zyn lichaam was echter zoo ondermynd geworden, dat, toen hij het bed niet meer behoefde te houden, hij toch voortdurend moest bly ven liggen om geleidelijk weer op krachten te komen. ,En zoo vonden we hem als een recon valescent op een chaise lonque. Wel mag hy zich reeds even door de kamer bewegen, dio hij nu al byna zes maanden niet heeft verlaten, maar aan uitgaan valt voor hem nog niet te denken. «Dit is dan ook de reden, dat, ofschoon hij in Juni in beide bovengenoomde districten tot lid van de Kamer werd gekozen en voor den Helder, waar hij Staalman er uit hield, opteerde (de daardoor vrijgekomen zetel van Opsterland werd later door den vrij zinnig-demoraat, mr. J. Limburg, bezet) hij nog geen voet in de Kamer beeft kunnen zetten en aan de nu in behandeling zynde Begrooting geen deel heeft kunnen nemen. Blyft de beterschap evenwel toenemen, waar alle hoop op bestaat, dan denkt de heer De Meester in deze maand weer in staat te zullen wezen het huis te verlaten en zoodra de Tweede Kamer in het nieuwe jaar haar werkzaamheden hdrvat, zijn plaats op het Binnenhof te komen innemen". Afwijzend beschikt. De minister van marine heeft, zoo meldt men, afwyzend beschikt op het verzoek van een jongen te Haarlem, die voor eenige jaren tuchtschoolstraf onderging, in die school en ook lator goed oppaste, doch die, wegens het vermelden van de ondergune tuchtschool- straf op het aangevraagdo bewys, van goed gedrag niet tot een dienstverbintenis by de marine toegelaten was en toen de tusschen- komst van den minister had ingeroepen. De afwyzing van het verzoek wordt niet gemotiveerd. Onderscheidingen. Namens de Zuidhollandsche Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen te Rotter dam en de Noord- en Zuidhollandsche Redding maatschappij te Amsterdam, werd Vrijdag in het Hotel No. 1 te IJmuiden door een der bestuursleden van laatstgenoemde maatschappij een bewijs van waardeering uitgereikt aan de bemanning van den stoomtrawler «Primavera", die zich onderscheidde door de redding in vol zee, op 3 December j.1., bij vliegend storm weder, van de bemanning van het Fransche stoomschip „Thisbe", dat gedurende de redding der opvarenden zonk. By deze plechtigheid waren tegenwoordig de commissie van plaatse lijk bestuur te IJmuiden der Noord-on Zuid hollandsche Reddingsmaatschappij en de heer Bakker, directeur van de stoomvissoherymaat- schappij «Pesca", waartoe de ,Primavera" behoort. De heer Bakker dankte, ook namens de bemanning, voor het bewijs van waardeering door deze ontvangen. Twee lijken. Men meldt uit Hoek van Holland De twee lyken die Vrydag zyn aange spoeld van de bemanning van den schokker „SCH. 169" blyken te zijn die van Amerik van den Wever, oud 56 jaar, en van diens zoon Arie van den Wever, oud 18 jaar, beiden van Schevingen. Het scheepje is Zaterdagmorgen bij Vluchtenburg op het strand geslagen. Een dievenbende. Men meldt uit Arnhem: In de zaak van een gearresteerde diovenbendo onder de bewoners van woonwagens valt het volgende te melden De bende bestaat uit drie mannen, waar onder vermoedelijk Belgische deserteurs en drie vrouwen. Zij roofden wat zy konden in de plaatsen, waar zij doortrokken. Twee dei- vrouwen hebben nog een gevangenisstraf van elk vyf maanden tegoed. In de wagens word gevonden ongeveer f1000 aan Fransch, Duitsch en Hollandsch geld, gouden ringen met en zonder steenen, broches, armbanden, revolvers, een geweer en ammunitie. Gebleken is, dat een gedeelte der gonden sieraden gestolen is by de ju weiiers firma Manikus te Arnhem. Het onderzoek in Rotterdam, Breda, Gorkum en den Haag heeft aangetoond, dat niets van diefstallen daar ter plaatse afkomstig was. De photo's'der aangehoudenen zyn in verband met het onderzoek naar Brussel gezonden. Afschuwelijke moord. Uit Leeuwarden wordt gemeld Dat Vrijdagmiddag in de Beetgummer molen die op IV, uur van Leeuwarden iB gelegen, de 30-jarige Anna Andringa door een 19-jari- gen bakkersknecht Remer van der Stark uit Menaldum op afsshuwelijke wyze is vermoord. Het meisje nam als gewoonlijk van den bakkersknecht brood aan. De buren hoorden zoo zij dachten haar met den bakker stoeien, en vermoeden niets geen kwaad. Toen de moeder thuis kwam, vond zy haar dochter in het gangetje voor de deur met afgesneden hals liggen. De politie werd direct gewaarschuwd en nam den dader in arrest. Omtrent dezen moord meldt de L. Ct. o.m., dat de misdadiger, de 19-jarige bakkersknecht R. v. d. M., afkomstig uit Hnizum, volgens geloofwaardige getuigen hoogst onverschillig moet zyn. By confrontatie zoowel als by zyn verhoor moet hij daarvan de ondubbelzinnige bewyzen hebben geleverd en toen hy in het rytuig stapte, dat hem naar Leeuwarden zou vervoeren lachte hij. Algemeen is men in het dorp van gevoelen, dat hij het meisje oneerlijke voorstellen heeft gedaan, dat deze met beslistheid werden af gewezen en dat toen door hom het feit werd gepleegd. Weer een moord. Het schynt wel, of België niet achter wil blyven bij- zyn zuidelijke buren in het leve ren van sensationeele moordgeschiedenissen. Na de bloedige drama's te Brussel, Spa, Thirimont en Deinze, waarvan de bladen de laatste dagen vol stonden, is de reeks thans weder vermeerderd met een afschuwelijken moord, te Antwerpen gepleegd. De eerste sporen werden gevonden te Luik, in den vorm van een vrouwenlichaam zonder hoofd, in een koffer, welke eenige weken geleden door een nieuwen huurder op zolder van zyn woning was geplaatst met ander meubi lair. De man had gezegd, spoedig zelf te zullen komen en zond geregeld de huur. Een der huurders merkte dezer dagen een sterke lyklucht, en vond by onderzoek het bewuste lyk. De politie was spoedig op het spoor van den dader, die een drukkersgezel bleek te zijn, zekere Rottenburg. Op zokeren dag, zoo Vertelde hij aan den rechter van instructie, was hy met zyn vrouw en dochtertje naar de cinematograaf gegaan. Daar hadden zij twist gekregen, do vrouw had hem zyn geringe verdiensten (fr. 5 per dag) verweten; thuis was de ruzie voort gezet. ,Ik zeide niets, maar hare ontevredenheid had mij opgewonden. Ik deed de lamp uit en wij gingen te bedmaar, daar myne vrouw voortging met verwyten, verloor ik myn geduld en gaf haar een vuistslag. Dat wond my nog meer op en ik greep haar by de keel. ,Wat er toen gebeurde, weet ik niet, maar toen ik haar losliet, was mijne vrouw dood. Vruchteloos poogde ik haar tot spreken te brengen. «Ik vatte toen het voornemen op, het lyk te verbergen. Ik had een grooten koffer; daar wilde ik het inleggen. Het was te klein en ik'moest het hoofd van het lichaam scheiden om het er in te krijgen. En zoo leefde ik drie dagen in éóne kamer met het lyk, tot eindelyk de stank my verplichtte, den koffer naar den zolder te brengen. „Alleen het beddelaken was een weinig bebloed; ik behoefde niet eens myne handen te wasschen. «Eenige dagen later ging ik naar mynen broeder te Etterbeek, waar ik een dag door bracht. Van daar ging ik naar Luik, huurde er eene zolderkamer in de rue de Lairesse, bracht er den koffer naar toe en plaatste dien tusschen oude voorwerpen. Het is slechts eenige dagen dat ik te Bergen verblyf met myn dochtertje. De wroe ging vervolgt my overal; nergens heb ik rust en ik ben tevreden, door eene volledige bekentenis mijn gemoed te kunnen ontlasteD. «Ik heb gedood, zonder te weten wat ik deed. Myne vrouw is nu dood en ik betreur het.* De man staat bij zijn patroon en kame raden bekend ais een voortreffelijk werkman, die nooit een minuut te laat kwam, en altyd ijverig zyn plicht deed. Hij was zacht van aard, nooit uitte hij ruwe woorden hy leefde teruggetrokken van de overigen. Hun huwelijk was, volgens hetgeen de buren er van zagen, niet ongelukkig; de ochtgenooten gingen zeer goed met elkaar om. Men vraagt zich af, hoe het mogelijk is, dat de man het lichaam heeft onthoofd eu in den koffer geborgen, zonder dat het kind of'iemand anders er iets van gemerkt heeft. Vervalsching van Spiritualiën en belasting- verhooging. De z.g. brandspiritus wordt, behalve met methylhoudende vochten, vermengd met een blauwe kleurstof, ten einde zooveel mogelyk het eventueele drinken er van tegen tc gaan. Het is evenwel gebleken, dat de aangewende blauwe kleurstofhoudende spiritus by blootstel ling aan de zon zeer spoedig kleurloos wordt. Hierop vestigt het Maandblad tegen de Vervalschingen" aandacht. «Immers, waar misschien nog de kleur de drinkers zoude weerhouden, is dit niet het geval mot den zij het ook voor gewone meuschen onaangenamen geur van het zeer schadelyke gemcthyleerd, zooals blijkt uit het feit, dat in Hongarije ton gevolge van het gebruik daarvan 59 personen overleden en 52 gevaarlyk ziek werden, terwyl er in Amerika reeds 250 gevallen van vergiftiging en verblinding door zyn waargenomen. «Volgens de ervaring kan reeds een gift van 8 gram vergiftig werken, terwyl 50 gram den dood kan veroorzaken. «In Rusland zijn 80 gevallen van vergif tiging voorgekomen door het gebruik van Eau des CarmeB, hetwelk met methylspiritus vervalscht of bereid was. Wy vragen nu is het niet als een dringend volksbelang te beschouwen, met het oog op de enorme verhooging van f 0,68 op f 0.90 per liter 50 tegen spiritus, waardoor de vervalsching verleidelijker dan ooit is gewor den, om onmiddellijk de noodige maatregelen te beramen, waardoor zoowel door kleur als door smaak de gemethyleerde spiritus ondrink baar gemaakt wordt Grondbezit in Engeland. Lloyd George, de Engelsche minister van financiën, heeft Vrijdagavond te Londen een rede gehouden, waarin de grondbezitters harde waarheden te hooren hebben gekregen. De minister verklaarde, dat in geen ander Europeesch land de bodem zoo weinig opbrengt als in Engeland, doordat het daar heer- schende stelsel het kapitaal ontmoedigt. De grond dient uitsluitend ten voordeele van de hoogere klassen en niet ten bate van het volk, en daarom achtte de minister het noo dig, eens duidelijk en onomwonden te ver klaren, dat de grond er is voor de boeren en niet voor de patryzen. Zoolang men de quaestie van het grond bezit niet heeft opgelost, zal het werkloozen- vraagstuk voortdurend grooter verhoudingen aannemen. De oorzaak der voortdurende werkloosheid moot niet worden gezocht in de buitenlandscho tarieven, maar in den toestand, waarin de Engelsche landgoederen verkeeren. Wanneer het grondbezit behoorlijk geregeld zou zyn, dan zouden vele bewoners van groote steden zich gaarne op het platteland vestigen. De minister gaf daarom aan de Engelsche arbeiders den raad, zich niet te laten ver lokken door de bedriegelijke beloften der protectionnisten, maar mede te werken om het grondbezit op betere grondslag te ves tigen. Dressuur. Een Fransch geleerde, professor Anthony, houdt zich al gcruimen tijd bezig met proe ven om verschillende dieren een hooger intel lect te bezorgen. Met name opereert hy tegen woordig op hondenhy hoopt de schrander ste onder deze onze sohrandere huisgenooten nog schranderder te maken door hun zekere spioren aan den kop weg te snyden, waar door naar zyn meening thans de vrye ont wikkeling van hun hersenen belemmerd wordt Het is werkelyk niet te voorzien waartoe deze uitvinding nog eens zal kannen leiden, als men bedenkt hoe nuttig sommigen onzer viervoetige helpers zich reeds met hun ge wone hondenverstand hebben weten te maken. We hebben Roode-Kruis-honden, die op het slachtveld de gewonden moeten opzoeken en het daarin, blijkens dezer dagen door de Fransche militaire autoriteiten genomen proe ven, tot een groote hoogte hebben gebracht. We hebben de politiehonden, die al herhaal delijk belangrijke diensten hebben bewezen by de arrestatie van gevaarlijke misdadigers. Eu we hebben tegenwoordig zoowaar ook al den pickpocket-hond Dezen laatste heeft men dezer dagen pas ontdekt. Men had opgemerkt dat een vrouw zich voortdurend bewoog tusschen de menigte, die by een omnibus-station op een dor groote boulovards stond te wachten, zonder dat ze echter ooit instapte. Men hield haar scherp in het oog en ontdekte nu dat ze de dames om zich heen bestal. Ze wist uit de zakken van de wachtenden, waartegen ze zich aan drong, voorwerpen op den grond te doen vallen. Een hond die ze bij zich had pakte dan dadelijk het gevallen voorwerp in zyn bek, en bracht bot naar een andere vrouw, die een eind verder zat te wachten, en het gestolene dan gauw wegmoffelde. En de hond deed dat werk zoo handig en zoo stilletjes dat het was of hij begreep dat hij zich niet mocht laten snappen Als zo zóón hond nu nóg wyzer willen gaan maken, dan weet ik waarlyk niet waar 't naar toe moot met onze veiligheid op straat. Want al zyn de politiehonden óók zoo schran der zullen ze willen meewerken om hun' eigen natuurgenootcn in de knip te helpen Professor, professor, wat ga je beginnen 1 Een rijke gift. De Amerikaansche kranten zyn natuurlyk vol over de vorstelijke gift aan land en geld van mevrouw Harriman voor een openbaar park aan den staat New York. De strook lands, die mevrouw Harriman heeft gegeven, ligt aan den westelyken oever van de Hudson en is grooter dan het Hyde Park, Regent's Park, Primrose Hill en Finsbury Park tezamen en schilderachtiger gelegen dan eenig ander park in de Vereenigde Staten. Mot het terrein, dat men er dank zy de mildheid van andere millionairs bij kan voegen, zal New York nu het grootste park van de wereld kunnon aanleggen. Bij het park zal een speelveld van ettelijke kilometers langs den oever van do Hudson behooren. Van de 5 millioen dollars (12$ millioen gulden), die voor de uitvoering van het grootsche plan noodig zijn, draagt de staat New York 2,375,000 doll. by. De overige som is als volgt byeen- gekomen Mevrouw Mary Harriman 1,000,000 doll.; John D. Rockefeller 500,000 doll.; Pierpont Morgan 500,000 doll.mevrouw Sage 50,000 doll.; mej. Ellen Gould 25,000 doll.; William Vanderbilt 50,0ü0doll.; George Baker 50,000 doll.; James Stillman 50,000 doll.; John Archbold 50,000 doll.; William Rockefeller 50,000 doll.; Frank A. Munsey 50,000doll. Henrv Phipps 50.000 doll.; E. T. Stotesbury 50,000 doll.; E. H. Gary 50,000 doll.George W. Perkina 50,000 doll.; V. Everit Macy 25,000 doll,; mej. Ellen en Arthur C. James 25,000 te zamen 2,625,000 doll. Duur goedje. In Weenen heeft men uit Joachimsthal het bericht gekregen, dat het tweede gram raduim gewonnen is. Elke gram is f 224.000 waard en dit gold komt in de staatskas. De vraag naar deze stof is zoo groot, dat hieraan on mogelijk kan worden voldaan. De regeering zorgt ervoor, dat de radiumhoudende bodem niet te snel uitgeput geraakt. Zij laat boven dien met de geheimzinnige stof in een expres daarvoor ingesteld instituut proeven nemen. DE WEEK. 8 Januari. Een mr. Kappeyne van de Cappello, bur gemeester van Amsterdam, president van den vroeden Raad der hoofdstad.'t Zal niet gebeuren en vermoedelijk heeft de heer Kap peyne zich alleraardigst vermaakt over het «proefballonnetje." Zou er afgescheiden van allerlei andere bezwaren stichtelijk voor bedanken om het goudmijntje, genaamd welbeklant kantoor van pienteren, in de mode zynden advocaat, te verruilen voor het honde baantje, genaamd burgemeesterschap, alias .Rijkskruier." Voor een armzalige f 15,000, een zesde of achtste deel van het jaarlyksch saldo der advocatery, terwyl de Raad dan nog een gezicht trekt, niet ongelijksoortig aan dat, waarmeó patroon, die een nieuwjaarsfooi van een riks iu plaats van een daaldertje uitreikt, zich over z'n eigen scheutigheid verbaast Voorts met 't beneficie van eens per jaar door Pieternel in de onsterfelijke „klncht" van Kloris en Roosje te worden „gehuldigd." Verder: in mooi pakje de stad te mogen rond toeren wanneer hot Hof of andere doorluch tige personagiën op bezoek komen. Overigens werken, ploeteren, bezig-zyn, drukker, meer inspannend dan de meest met arbeid overladen nuttige en bruikbare ambtenaren 't Zou anders iets zijn, waar fijnproevers op het gebiod van oratorisch steekspel zich aan konden vergasten: een burgemeester J. Kap peyne alB leider van den Amsterdamschen Raad!... De man met den scherpen haviksneus; de ondeugende, slim-guitige, joliglevenslustige, gcestig-guitige grijze oogenmet vlijmscherpe ironie, die doorgaans masker draagt van fine hoffelijkheid, doch plotseling haar angeltje uitstrekt, piekt, steekt, kerft dat het bloed erbij spatEn de slimguitige oogen glin steren van dol leedvermaak een Kap peyne zou den Raad wel onder den duim krijgen, on er tevens voor zorgen dat het gal 'm niet „door het bloed" zou slaan... Eigen lijk heeft zoo'n Amsterdamsche Raad-op to date zulk een noodig 1 Burgemeester Sweerts is aan het gewas verwant, maar toch uit de verte. Diens ironie is, voor het Prinsenhof- college althans, veel te zacht Burgemeester van Leeuwen was fiksch, stevig, doortastend, autoritair. Men'zag tegen hem op. Maar hy mist genoegzaam zelfbe dwang. Als de hoeren 't hem lastig maakten, dan knoopte hij z'n gekleede-jas open en dicht, tweemaal in de vyf minutenrukte vervolgens zoo hevig aan z'n zwarten knevel dat een wonder mocht heeten, dat dit man- nelijksieraad nog steeds tusschen neus en lippen biocideViel eindelijk uit, wond zich opwas heftig, soms overdrevenVer loor daardoor terrein. Zyn voorganger nu, wijlen Vening Meinesz, was bronzen-beeld. De oppositie kon zich tegen die figuur-van-graniet den kop te-plet- ter loopen, wyken, ook slechts éón schrede, deed hy nooit. Er was iets van een sphynx in dat raar- merstrakko gelaat met de scherpe trekken den kouden strengen blik van de peinzende oogenvan den ryzigen, schraal-hoekigen man met do langzame, Btatig-afgopaste ge baren. Een Moinesz kende slechts de volle leiding in de stevige hand houden of zich terugtrekken. Toen hy meende de teugels niet meer gansohelyk tc beheerschen, ruimde hy z'n plaats in Ging hy in kalme gela tenheid en zonder smart, waar niet zucht om te heerschen. Doch hoog plichtbesef hem ge leid had Wie beseft, hoe een van zulk ijzeren zelfbedwang toch vaak een barden innerlijkon kamp voert, waarvan de „buiten wacht" geen flauw begrip heeft: Hy weet ook dat er trotscher een AmAterdamschen Raad-up to date en zulk een dusdanige «in- compatibilite d'humeur et de coractére" zou wezen, dat samenwerking ondenkbaar ware 1 Voor een J. Kappeyne zouden »ze" bang zijn 1Want het wapen van ironie, ook van sarcasme, gehanteerd door een meoster- kampioen, wiens polsslag ook in 't heetst van den stryd niet versnelt, 't is ook voor den meest-drieste geduchter dun eenig ander. En glimlachjos van leedvermaak en deernis te zien wekken op de gezichten om-U-heen, alsmede op do gelaatstrekken van vrienden, kennissen etc. ter publieke-tribunehet is inetterduud schrikkelyker dan de gevoeligst- denkbare nederlaag in een debat, waar argu ment tegenover argument wordt geplaatst; iu nuchtere kalmte... Belachelijk te wor den gevonden, alsook aartsvervclend, zyn twee doodzonden voor hem, die «de tribune" te-goed-vriond wil of moet houden, dewelke hem een of anderen dag ongenadig worden ingepeperd Doch vraagt men my, welke van de-twee het allergevaarlijkst is, dan zeg ik, zonder seconde weifclensde eerste Onze moderne collegiën van bestuur heb ben inderdaad «heel uparte" menscben noo dig om de taak van leider met succèa te kunnen vervullen. En daartoe wordt aller eerst vereischt een zóó kerngezond weer standsvermogen der zenuwen uls in onze dagen wel tot de zeer hooge uitzonderingen zal behooren! Onze goede, deftige, brave senaat. die is nog een laatste bolwerk van kalm deco rum 1,Daar wordt" zooals baron Van Wassenaer van Rosande dezer dagen zei .nog geluisterd". Daar grypt, wAincer iemand wat hard fluistert of wat rumoerig niest, kucht, lacht, z'n pen tegen inktkoker tikkelt, en zoo moer, do generaal-praeses naar z'n hamerFronst hij de wenkbrauwen en kijkt met bostruffenden blik den kant van „rumoermaker" uit. Slechts ik wees er al eens op, wanneer mr. Van den Biesen speecht of interrumpeert, dan sluit de gene raal de oogen half dicht, tuurt in norscho gelatenheid vóór zich uit en zwygtZwygt droef verontwaardigd; gclyk een vader, die machteloos staat tegenover bandeloosheid van onverbeterlijk sujet... Van een, waar toch niets aan te veranderen valtBoter aan de galg gesmeerd 1Met onwillige honden is slecht hazen vangenAl zulke sombere gedachten zullen, ondorwyl een Van den Biosen het senatoriaal decorum telkens met ruwe hand s'öhendt, onder den glimmen- den, met enkele witte vlokken omkransten schedel des voorzitters pijnigen Maar de senaats-atmospheer gelijkt overigens in stille kalmte op begin Januarimaand van elk jaar. Dit is eigenlyk de echte, ware kom kommerperiode. En niets vermag die plech tige stilte te verstoren De bladen doen hopelooze pogingen om .interessant" to zyn. Van do als paddostoelen uit den voohtigen Hollandschen bodem op schieten van groote en kleine, piekfijne en heel-ordinaire" speelholen is de aardigheid, voor den toeschouwer, af... En waar het kwaad toch niet eerder zal verdwynen dan als de men8chen-zelf verstandiger worden Tydstip, vermoedelijk samenvallend met het temet-gaan van onze planeetZon ik 't menscblievond vinden wanneer de pers maar verder zweeg, over de dobbelary 't Eenig gevolg is dat men sommigen, die zich nu nog vry van de infectie wisten te houden, op het idee brengt" Voor de rest moeten de om de tien jaar terugkeerende, steeds naar hetzelfde model geknipte „moppon" over de avonturen der telkaarten, mitsgaders berichtjes over wonder- baarlyk-bloeiende boomen en lustig-rond- tippelende spreeuwen, in wee-weck kwakkel- wintertje-1910 den nieuwshonger voorzoovor die er nog is, bevredigen. Zelfs de rolschaats, dewelke de heuscheljjko uit den vóórhistorischen tyd, toon er nog sneeuw-en-ys waren, welke langer dan een paar etmalen bleef liggen, moet vervangen, trekt niet 1En al de moeite, die sommigen zich geven om het stervende „Lintje" nog op-de-been te houden, is óók nutteloos «Geen praatje zoo groot Of 't bloedt in drie dagen dood 1 Zeiden ouderwetache mensehen. En dat gaat nog steeds op Mon ziet 't, de lauwe atmospheer van basterdwinter met loodgrijze lachten en vettige siopolonden motregen, heeft ook mij te pakken 1 Weertje voor Jan Salie Die loopt dan, terwyl hy overschoentjes heeft aangetrokken en zijn verkouden neuspunt en een cache- nez stopt, genoegelyk te grinniken Weertje is 't om te kletsen, te wauwelen, zemelpraatjes te houdenO, 't zal me een feest zyn als het kwik van den thermometer toch nog eens flink omlaag-zinkt Ma. Antonio. Ingezonden. Mynhoer do Redacteur 1 Aangenaam zal het mij zyn, voor onder staand een plaatsje te verkrijgen in do «Kleine Courant." Naar aanleiding van het bericht, voor komende in de «Kleine Courant*, d.d. 8 dezer, dat d«f Algemeene Heldersche Winkeliers- vereeniging een telegrafische audiëntie aan gevraagd heeft aan Zjjne Excellentie den Minister van Marine, om te trachten Hr. Ms. „Wilhelmina" niet te Amsterdam maar wel te Nieuwediep te doen binnenvallen, wensch ik enkele opmerkingen to maken. Het komt my n.1. voor, dat H.I1. winke liers uit den Helder zeer veel ajm zich zelf denken, en daardoor do genoegens en voor- deelen van anderen geheel over het hoofd zien. Hot is m. i. toch heel begrypelyk, dat het bericht van in Amsterdam binnen te komen, door do óquipage van Hr. Ms. „Wil helmina" met groote vreugde is ontvangen; waarom dan nu die vreugde, waarin min stens drie-vierden van die monscbon, die drie jaren on langer alle genoegens hebben moeten missen, zullen deelen, te vergallen? Alleen de reden, dat de Heldersche winkeliers nu voor dezen keer hnn waren niet zullen kannen leveren, on zy daardoor eenig na deel zullen Ijjden, kan toch geen voldoondo reden zyn, want bier tegenover staat toch, dat ook de Amsterdamsche winkeliers gaarne eens wat zullen leveren aan een binnen komend oorlogsschip, en zy hebben daar toch evenveel recht op als de Heldersche win keliers. Dan vergeet men geheel, dat voor de betrokken familieleden van de meesten der équipage, nu du gelegenheid bestaat bun zoons, broers of andere bloedverwanten by het binnenkomen tc verwelkomen, en dat hun dit genoegen dikwijls is ontzegd by een binnenkomst in Nieuwediep, daar deze plaats voor velen hunner te ver weg on do reis daar heen voor kon tc duur is. Dan geloof ik ook, m|j niet te vergissen, dat een binnenkomst te Am sterdam voor de óquipage een groot geldelyk voordeel zal opleveren, aangezien bun be- noodigdhedun hier op veel ruimer schaal te verkrygen zyn, en deze dus noodzakelijk goedkooper geleverd moeten worden van wege de concurrentie. Ik hoop dus, en velen met mij, dat Zyne Excellentie de Minister van Marino zyn plan, Hr. Ms. .Wilhelmina* te Amsterdam te laten binnenkomen, niet zal veranderen, daar er m. i. geen enkel grondig motief voor aan te voeren is, en er voor veel menschen een groote teleurstelling gespaard blijft. mijnheer de redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, teeken ik mij met hoogachting. H. J. GIARD, korporaal der mariniers te Amsterdam.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 1