Stoomvaartberiehten. Bnrgelijke Stand gemeente Helder. Vervolg der berichten Advertentiën; Marine en Leger. Het pantserschip >Heemskerck« is gisteren te Funchal aangekomen. Blijkens bij het departement van marine ont vangen bericht is Hr. Ms. pantserschip «Trompt, onder bevel van den kapitein ter zee J, W. Ter- mijtelen, 7 dezer van Tandjong-Priok vertrokken, ter aanvaarding van de reis naar Nederland, Eervol ontheven met 18 Jan., de kapt.-luit. t. z. K. J. Karseboom van het bevel over Iir. Ms. Wachtschip te Amsterdam en dit bevel alsdan opgedragen aan den kapt.-luit. t. z. W. Oornelis. deeling van den minister, weinig te veran- naar China vertrok, is aan de gevolgen van in aanmerking genomen de hooge cholera aldaar overleden, Stoomyaart-Maatschappij-Nederland. K. W. II, v. A'dam n. Batavia, vert. 6 Jan. v. Genua. Ambon arriv. 10 Jan. van Batavia te Amsterdam. Banda, v. A'dam n. Batavia, is 9 Jan. Perim gepass. Billiton arriv. 10 Jan. van Hamburg te Amsterdam. Lombok, v. A'dam n. Batavia, arr. 10 Jan. te Sabang. Kon. Wilhelm., van A'dam naar Batavia, arr. 10 Jan. te Southampton Nias, van A'dam naar Batavia, vertr. 9 Jan. van Suez. Vondel, v. A'dam n. Batavia, vertr. 9 Jan. v. Colombo. K. W. III, v. Batavia n. A'dam, arriv. 10 Jan. te Genua. Java, v. Batavia n. A'dam, arriv. 10 Jan. teMarseille. Sumatra, v. Batavia n. A'dam, pass. 10 Jan. Perim. Koninklijke Hollandsche Llotd. Maasland, v: Buefios-Ayres en Brazilië n. A'dam, passeerde 10 Jan. Eastbourne. Rijnland vertrok 8 Jan. v. Buenos-Ayres n. A'dam. Rotterdakscre Llotd. Oranje, v. Batavia n. R'dam, vertr. 6 Jsn. v. Colombo. Gedé, van Batavia naar R'dam, vertr. 7 Jan. v. Perim. Menado, v. R'dam n. Batavia, vertr. 7 Jan. v. Perim. Ophir arriv. 8 Jan. van Batavia te Rotterdam. Tabanan arriv. 8 Jan. van Rotterdam te Batavia. Besoeki arriv. 9 Jan. v. Rotterdam te Sabang. Gorontalo, v. R'dam n. Batavia, vertr. 10 Jan. v. Suez. Kawi vertrok 8 Jan. van Padang naar Rotterdam. Medan, vertr. 9 Jan. van Antwerpen naar Batavia. Rindjani, v. R'dam n. Batavia, vertr. 9 Jan. v. Tanger. Wilis, v. R'dam n. Batavia, is 9 Jan. Perim gepass. Solo, v. Batavia n. R'daro, vertrok 10 Jan. v. Perim. Kon. Wkst-Indisohe Maildienst. P. F. H., v. A'dam n, Paramaribo, pas. 10 Jan, Quessant, kosten, welke in dit geval het binnenkomen in Nieuwediep zonde veroorzaken, hetgeen door den minister op duidelyke gronden werd aangetoond. Hieruit mag niet worden afgeleid, dat het binnenkomen te Amsterdam in den vervolge regel zal worden. Helder blyft hiervoor do aangewezen plaats Omtrent de toekomst gaf Z.Exc. als zyn meening te kennen, dat men zich te Helder alsnog niet ongerust behoefde te maken. De commissie toonde den minister op ver schillende gronden aan, dat een eventueel gedeeltelijk onttrekken van de marine aan den Helder zeer ten nadeele van die gemeente zou nitvallen, omdat de gemeente Helder in hoofdzaak haar bestaan te danken heeft aan marine, en dat het al of niet binnen komen van de oorlogsschepen van zeer Vfeel invloed op de geheele gemeente is en niet in het minst voor den handeldryvenden middenstand. Met den meesten aandrang werd den minister verzocht, zijn veel vermogenden in vloed ten voordeele van onze gemeente te willen aanwenden, opdat niet door succes- sievelijke onttrekking van de marine onze gemeente haar bron van inkomsten zou moe ten missen, hetgeen een onvermijdelijke achteruitgang van de gemeente ten gevolge zou hebben. De audiëntie eindigde met de vernieuwde mededeeling van den minister, dat alsnog *een redenen bestaan om de toekomst don- ter in te zien. V isscherijberichten. Nieuwediep, 8 Januari. Aangebracht'door 3 kor- dors te zamen 20 stuks groote tong 90 cent per stuk, 50 middelmatige tong 60 cent per stuk, 2C kleine tong 20 cent per stuk, 2 mand middel matige schol f 14,— per mand. Door gnmalenvisschers aangebracht 20 mand schar f 1,50 a f 1,75 per mand. 10 Januari. Niets binnen. 11 Januari, v.m. 8 uur. Niets binnen. Van 7 tot 10 Januari, BEVALLENT. Remert geb. Hassing, z. A. M. Hoep geb. Jonker, z. C. C. van Toledo geb. Make laar, d. L. W. Zewald geb. Buck, z. M. Govers geb. Oden, d, T. Schuurman geb. Veenstra, z. M. Israël geb. Quant, z. OVERLEDENA. Maars wed. J. Evers, 64 j. Remert geb. Hassing, 32 j. J. Beekman geb. de Vries, 24 j. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indië: Verzendingsweg Datum der ter postbezorging. p. zeepost via Amsterdam p. zeepost via Rotterdam p. Holl. mail via Genua p. Holl, mail via Marseille p.Fransche m.via Marseille (voor Sumatra's Westkust en Benkoelen alleen op verlangen der afzenders) p. Duitsche m. via Napels 21 Jan. 14 en 28 Jan. 18 Jan. 11 en 25 Jan. 14 en 28 Jan. Tijdst. der laat. busl. u/h Postk. 12 en 26 Jan. 's av. 's av. 'snam 12'smidd, Naar Palombang, Riouw, Banka, Billiton en Borneo: p. Eng. mail via Brindisi 21 Jan. 8.30'smor. p. Holl. mail via Genua 18 Jan. 7.— 's av. p. Holl. mail via Marseille 11 en 25 Jan. 3.30's (alleen op verl. der afz.) p.Fransche m.via Marseille 14 en 28 J p. Duitsche m. via Napels 12 en 26 J Naar Atjeh en de Oostkust van Sumatra Eng. mail via Brindisi p. Holl. mail via Genua p. Holl. mail via Marseille (alleen op verl. der afz.) p.Fransche m.via Marseille i« en p. Duitsche m. via Napels 12 en 1 Naar Guyana (Suriname): p. zeepost via Amsterdam p. mail via Southampton (alleen op verl. der afz.) p. mail via Queenstown p. mail via New-York. p. mail via St. Nazaire Naar Curagao, Bonaire e'n Aruba: eiken Vrijdag 18 Jan. 11 en 25 Jan. 17 en 31 Jan. eiken Vrijdag 21 Jan. 7 Febr. smot. 7.'s av. '8 nam 7.- 3.30'snam 3.30's nam 7.— p. zeepost via Amsterdam p. mail via Southampton of Queenstown. 20 Jan. eiken Dinsdag en Vrydag 30 Jan. 3.30's nam p. mail via Hamburg 30 Jan. 7.'s i (alleen op verl. der afz.) Naar St. Martin, St. Eustatius en Saba: p. zeepost via Amsterdamj 20 Jan. |7,'s av. galleen ..p verl. der afz.); p. mail via Southampton|17 en 31 Jan. |7. Naar Kaapland, Natal, Oranje-Bivier-kolonie en Transvaal: eiken Vrydag, 3.80 's namiddags. Voor Hr. Ms. .Heemskerck" naur Napels: van 22 tot en met 27 Januari dagelyks 12 uur 'smidd. Voor Hr. Ms. •Koningin Wilhelmin der Nederlanden" naar Port-Said 12 en 14 Januari, 3.80 'snam. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per regel. INENTING. In tyden van epidemie. Het gebruik der Pink Pillen. Hy die in tyden van epidemie gebruik maakt van de Pink Piilen, is alsof hy ingeënt ware. De Pink Pillen vermeerderen in annzienlyke hoeveelheid het aantal der roode bloedbolletjes, geven aan het bloed de verweerkrachten die aan dogelyks herhaalde aanvallen van het kwaad doen weer stand bieden. Een gunstig terrein is noodig voor de ontwikke* ling van de schadelyke eigenschappen der mikroben Wat is zulk een gunstig terrein? Een organisme verzwakt door eene ziekte. Somwylen zyn ongunstige weersomstandigheden voldoende om den mensch neer te drukken en de besmettingskracht der mikroben te vergrooten. Pink Pillen. Prijs f4.75 de doos, f9.per 6 dooien. Verkrijgbaar bij Snabilié, hoofd-dépothouder voor Nederland, 7, Groote Markt te Rotterdam; voor Helder en omstreken bij J. DE KOK, Middenstraat H. DE BIE—Biersteker, Keizerstraat 93; te Schagen bij J. ROTGANSte den Burg (Texel) bij T. BUIJS en verder b\j verschillende Apothekers en goede drogisten. HELDER, 11 Januari. Naar aanleiding van het bezoek der afgevaardigden van de Algemeene Helder- scbe Winkeliersvereenigiog aan Z.Exc. den minister van marine, in verband met het binnenkomen van bet pantserschip „Wilhel mina" te Amsterdam, kan het volgende worden meegedeeld: Het ligt in de bedoeling van het beBtuur der Algemeene Heldersche Winkeliersver- eeniging in overleg met andere plaatselijke vereenigingen een combinatie iu 't leven te roepen, met het doel de belangen in verband met het bovenstaande, der ingezetenen te bevorderen. Dat de Marine voor onze plaats oen der allereerste bronnen van bestaan op levert, zal wel door niemand worden betwist; dat er dus voor alle ingezotenen redenen te over zyn om te bevorderen, dat deze bronnen inkomsten behouden bly ven, behoeft mede geen betoog. Al is er nu voorloopig geen sprake van inkrimping der Marine alhier, toch zullen de pogingen van de Holdersche burgerjj don Minister van Marine allicht aanleiding geven, dat onze belangen door Z. Exc. niet uit bet oog worden verloren. Door eene vergissing onzerzijds ver zuimden wij in ons vorig nummer te ver melden, dat door «Helders Belang' aan Z.Exc. den Minister van Marine een request was gezonden in zake het binnenkomen van het pantserschip (Koningin Wilhelmina* te Amsterdam. Gewestelijke Gymnastiek-Uitvoering te Helder in 1910. Zondag werd te Amsterdam door het ge west Noordholland van hot Ned. Gymnas- tiekverbond de jaarlyksche vergadering gehouden. Uit dat verslag stippen wy aan, dat het aantal aangesloten vereenigingen 79 met 2444 werkende leden bedraagt. Voor de gewest, nitvoeringen werd een subsidie van f 250.uitgetrokken. Men herinnert zich de kwestie over het niet doorgaan der turnwedstrijden bij gele genheid der feesten van „Helders Belang Hot verslag van de technische commissie gaf daarom aanleiding tot nitvoerige bespre king over bet niet doorgaan van die gewes telijke uitvoering alhier. Door de afgevaardigde van .Pro Patria" Helder, werd op krachtige wijze geprotes teerd tegen de voortdurende verwaarloozing der belangen van het Noordelijk doel der Provincie, een verwaarloozing, die z. i. haar hoogtepunt bereikte in de ontydige stuiting van de Gewestelyke uitvoering. Na nog meegedeeld te hebben, dat de Helderscbe vereenigingen zich tengevolge dezer weinige belangstelling uit het Verbond wenschen terng te trekken, werd na lange discussies eene motie, ten gunste van het bestuursbeleid, aangenomen. De aanwezige Heldersche afgevaardigden verlieten inlus- scben de vergadering. De Bondsvoorzitter, de heer Joh. Heynen, merkte aan het slot van deze besprekingen op, dat de afgevaar digde van «Pro Patria" zich had uitgelaten, dat de Heldersche vereenigingen zich zouden afscheiden naar aanleiding van het gebeurde by hoopte, dat deze oudste afdeelingen in Noord-Holland niet aan dit voornemen ge volg zouden geven, maar dat de Heldersche vereenigingen zouden bly ven meewerken aan den bloei van het N. G. V. (luid applaus). Voor de gewestelyke uitvoering was by het bestuur geen aanvraag ingekomen van eenige afdeeling. Met aandrang werd het bestuur opgedragen met de Heldersche tnru- vcreenigingen in overleg te treden omtrent de dit jaar in haar gemeente te houden gewestelijke uitvoering, en mochten pogingen in die richting niet slagen, dan te trachten tot overeenstemming te geraken met de ver eenigingen te Alkmaar. Dc volgende algemeene jaarlyksche ver gadering zal te Haarlem worden gehouden. By de bespreking over de belangen van het gewest werd in overweging gegeven, uitvoering en wedstrijden niet op dén dag te houden. De Technische Commissie deelde mede, dat dit in hare bedoeling lag. Met veel instemming hebben wy kennis genomen van het besluit de gewestelyke uitvoering van de turners alhier te houden. Twee bezwaren zyn in deze te overwin nen oen geschikt terrein, waarop wedstryden kunnen worden gehouden, en een waarborgfonds van f1000.voor de maken koBten. Wij hopen, dat dc Helderscbe turners een middel zullen vinden om beide bezwaren te overwinnen. Een driftig zoontje. Het 14-jarig zoontje van G. W. kreeg gisterenmorgen twist met zyn ouders. Nadat' hy een spiegel, een paar schilderyen en nog meer had stuk geslagen, liep de deugniet het huis nit en wilde in de Bassingracht oen einde aan zyn leven maken. Gelukkig waren vader en moeder en eenige buren hem spoe dig gevolgd en wisten zy den jeugdigen woesteling uit het water te halen. Een ongeluk komt zelden alleen. J.1. Zondag had een bejaard heer, krasse grysaard, die op de fiets een toertje maakt en aan de Buitenhaven voor een rijtuig wilde wyken, het ongeluk te vallen en zich daar bij ernstig aan gelaat en handen te bezereu. De oude heer, blykbaar ook aan een der beenen gekneusd, moest met dezelide vigelante worden vervoerd. Een juffrouw, die naar het ongeval keek, suf-droomerig, verdiept in het stukje leed van medemensch, botste met het hoofd tegen een lantaarnpaal, waardoor haar neus leelijk verwond werd en zyzelf van den schrik ineenzakte. Landverhuizing. Door bemiddeling van den heer Theo Rogu, 3741 Lexington-Ave, St. Louis, U. S. A., zullen in de maand April een zeBtal gezinnen van hier naar Amerika koloniseeren. Brieven voor Hr. Ms. „Koningin Wilhelmina der Nederlanden". De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat brieven en andere stukken bestemd voor Hr. Ms. pant- serdekschip .Koningin Wilhelmina der Neder landen*, indien zy voldoende gefrankeerd en van de vereischte aanwijzing (twee elkan der snydende lijnon over het adres) voor zien zyn, 12 en 14 Jan. met den trein 6,35a Amsterdam —Antwerpen in gesloten brieven malen aan dat schip te Port-Said znllen worden verzonden. Marine-Machinisten. Het staat nu vast, dat hot 50-jarige bestaan der opleiding voor marine-machinist te Hel- levoetsluis feestelijk zal worden herdacht. De minister van marine heeft reeds zijn toestem ming vorleend. Er is een vergadering te Utrecht gehouden en tweehonderd leden van het marine-machinistencorps hebben hunne medewerking toegezegd. Er moet nu eerst beslist worden, of het feest met het oog op den dienst in Februari of in Maart a.s., dan wel in dezen zomer te Hellevoet- sluis zal gevierd worden. Daarna zal het feestprogramma kunnen verschijnen. limuiden, 10 Januari. Zaterdag werd te IJmuiden door Assistent' binnengebracht de Noorsche drie- mastscboener .Heroen" kapt. Didriksen, met stukgoederen van Hamburg naar Bahia be stemd. Dit schip was Vrijdagavond ongeveer 5 uur nabjj Egmond gestrand eu des naehls vlotgosloept door de 5 sleepbooten .Hercu les'.Titan'", .Assistent", .Vischploeg" eri „Visschershaven". Het vaartuig maakt eenigszins water en wacht thans op orders van de reedery en de assurantie-maatschappij. Eene ernstige aanvaring had gisteravond in de buitenhaven plaats. Het binnenkomende Engelsche stoomschip Oopack" liep uit het roer en kwam daar door onklaar. Het uitgaande Duitsche stoomschip .Kleist" kon niet meer uit den weg komen en voer op do .Oopack" in die zwaar beschadigd werd. De .Kleist" werd slechtB licht bescha digd en zette de reis naar Hamburg dan ook voort. De speelholen van Amsterdam. De ontdekking van het speelhol i Weesper/.ijde vestigt weer eens de aandacht op de andere speelholen van Amsterdam, waarvan het aantal nog vrij groot blykt te zijn. Op het Singel bij de Munt surveilleert des avonds en 's nachts steeds een politieagent voor twee speelhuizen vlak naast elkander. Het eene houdt de zaak zoogenaamd «beslo ten", omdat er hasard gespeeld wordt (rou lette), maar de affaire schijnt vrijwel verloo- peu. Het bezoek is tegenwoordig onbeduidend. In het tweede speelhol aan don Singel wordt het bekende Vlotbrugspel beoefend, het zinken plateau met kuilen in verschillende kleuren, waarin een biljartbal gespeeld wordt. Do spolerBbende hangt dan rondom het bil jart, waarop het plateau geplaatst, is en de kleur waarin de bal terecht komt, krijgt den inzet uitbetaald, vermenigvuldigd met hot cyfer van den kuil. Hier staat de deur -aan", het huis is het publiek toegankelijk, maar, gelijk men weet, kunnen de croupiers niet aangepakt worden als houders van een voor het publiek toegankelijk huis van hasard. Men wil n. 1. dat hier van behendigheid sprake is. Iets anders is het wanneer overtredingen van de Drankwet begaan worden. Gelijksoortige affaires vindt men in de Korte Reguliersdwarsstraat en op het Rera- brandtplein. Ook hier het vlotbrugspel, wat door de opwekking van hartstochten Diet minder verderfelijk dan de roulette werkt. Jongelieden blyven er dikwijls tot laat door spelen, om dan van al hun geld en soms van dat van een ander beroofd, de vun zige speelholeu te verlaten. Als vyfde exemplaar in dit stadsdeel noe men wy dan nog een «Sociëteit" in de Regu liersdwarsstraat, waarvoor trouw een politie post de wacht houdt. Hier wordt hasard ge speeld, maar dadelijk voor ieder toegankelijk is het niet. Behalve deze vijf speelholen, des te gevaar lijker omdat de kleine man er zoo gemak kelijk van zyn geldjo kan worden afgeholpen en ook omdat buitenlui er nog al eens ver zeild geraken, zyn er nog verschillende in andere gedeelte der stad. In de laatste vangt het spelen gewoonlijk na middernacht aan, wanneer de uitgaande wereld naar haar kwartieren terugkeert. Dat die speelholen tevens een verzamel plaats vormen voor souteneurs en ander ge boefte, behoeft geen betoog, en zoo nu en dan moeten er woeste tooneelen voorvallen. Alleen de houder van openbare speelhuis den Singel weet er de orde onder te honden. Wat wonder! Eenige jaren geleden stond deze meneer nog als veemarbeider zolderschuiten te lossen, om 's avonds voor de schouwburgen als op- koopcr van kaartjes zyn verdienste aan te vullen. Daar trok zyn zeer stoere figuur de kerel is een zwaargebouwde reus en ijzer- sterk de aandacht van een Belg, die hier ter stede een speelhuis wilde openen. Zoo'n mannetjesputter vond hy een pracht exemplaar van een uitsmijter voor z'n op te richten affaire. De heeren werden het eens Het speelhol werd deBtyds in de Paarden straat gevestigd, en de veemarbeider-kaartjes koopman tot portier aangesteld. Hij vond spoedig, dat hy evengoed als zyn baas zoo n zaakje leiden kon, liet den Belg in den steek, en sindsdien iB meneer houder van het speel huis aan den Singel. Het vetleeren costuum, waarin vroeger de baaltjes meel gedragen werden, is nu door een keurig colbertje vervangen het horloge ligt niet meer aan 'n touwtje vast, maar aan een dikke gouden ketting, zooals het croupier betaamt. En het beste bewijs van 's mans geweldige metamorphose is dat-ie Fransch spreekt. Nanwelyke is de bal in een kuiltje op het plateau tot stilstand gekomen of de reus schreeuwt z'n«Vryd roddersjen mosdaam et mesjieuss." Maar, zooals gezegd, bang voor zyn sterke knokkels heerscht er in zyn zaakje gewoon lijk rust. Meneer zelf staat dadelyk klaar om lastige klanten de deur uit te gooien Het zachte weer. Te Bellingwolde (Gr.) staan in een tuin de aardboziënplanten in vollen bloei. Ver van huis gestorven. De 26-jarige stoker K. H., van hier, die Aan het binnenkomen van dezen oorlogs- in de maand Mei van het vorige jaar met G. O. aan de Hoogstraat te Rotterdam, een bodem te Amsterdam valt, volgens mede- een nieuwe baggermaohine van Rotterdam benzinelucht te ruiken, die blijkbaar uit den Benzine. Omstreeks 7 uur Zondagavond meenden de buren van een winkelier in horloges, enz. J. winkel kwam. De winkelier was met zyn gezin afwezig, waarom de politie gewaarschuwd werd. Deze verschafte zich toegang tot den winkel en trof daar aan een looper, een par tijtje houtwol, oude kranten en papiersnippets, liggende op een hoop en gedrenkt met benzine of spiritus, In het midden daarvan stond een brandend kaarsje. Toen de winkelier in den nacht te 12 uur thuis kwam, wachtte de poli tie hem op en bracht hem naar het bureau waar hij voorloopig is opgesloten. De man ontkent brand te hebben willen stichten en kan niet verklaren hoe een dergelyken toe stand in zyn winkel is aangetroffen kunnen worden. De belangrijke arrestatie. De zoogenaamde Duitsche koopman Steiner heeft bekend, dat hy inderdaad Schaffor, do bediende van den prins en de prinses Ligne, te Brussel is. Geijzeld. In New-York heeft het Woensdagavond sterk geyzeld. Vijfhonderd menschen werden met gebroken armen en beenen in de gast huizen opgenomen. En, naar het heet, wor den nog duizenden anderen voor dergelijke ongevallen thuis verpleegd. Tientallen van paarden zyn doodgevallen of afgemaakt. Een ellendige misdaad. Par\js is weer opgeschrikt door een ellendige misdaad. Zaterdagavond wilden twee politie agenten in de Andry-le-Boucher-straat eer jongen van twintig jaar, die zich onhebbelijk gedroeg, meenemen naar het bureau. Op het oogenblik, dat ze hem elk aan een arm aan pakten, stieten de agenten kreten van pyn uit: het individu had zijn armen, van de polsen tot de schouders, met leeren riemen omwonden, waar vlijmscherpe stalen punten uitstaken, die de handen der agenten hevig wondden. Zoodra de bandiet zich vry voelde trok hy een ponjaard en viel op de agenten aan andere agenten snelden ter hulp, waarop de twintigjarige een pistool greep. Een der agenten, die reeds zes messtokeu in de borst had, kreeg twee schoten in den bnik en stierf. Drie andere agenten zijn naar het ziekenhuis gebracht moeten worden wegens ernstige verwondingen. Van een hunner is de toestand zorgelyk. Ook de moordenaar is gewond toen hy hoorde, dat hij een agent gedood had, zeide hy, dut het hem speet, dat er maar één het leven gelaten had. De menschen op straat, die van het afschuwelijke voorval getuigen waren, wilden zich op den woesteling werpen en hom lynchen, wat de politie niet dan met de grootste moeite heeft weten te beletten. Doodvonnissen. Op de jongste zitting van den krijgsraad te Odessa zijn 19 personen ter dood veroor deeld wegens roof en moord. In de laatste drie weken zijn 42 doodvonnissen door ge noemden krijgsraad uitgesproken, terwyl 39 personen zijn veroordeeld tot dwangarbeid. Het lommerdbriefje vas den Sultan. Men herinnert zich wel, dat de verkoop van de juweelen van Abd-el-Azis, den vroe- geren sultan van Marokko, die te Parijs in de Bank van Leening stonden, den zesden December een maand uitgesteld is, ingevolge een verzoek, namens Bultan Moelai-Hafid gedaan. De juweelen waren Marrokkaansche kroonjuweelon en behooren als zoodanig aan den behoerscher der geloovigen in Marokko. De Parijsche lommerd had er indertyd Abd- el-Azis 1,200,000 frank op voorgeschoten, maar den termijn van inlossing had deze laten voorbijgaan. Vandaar dat de verkooping aangekondigd word. De vertegenwoordiger van Moelai-Hafid kon 6 December bet lom merdbriefje niet overleggen, zoodat zyn ver zoek tot opschorting der verkooping slechts ingewilligd werd tegen anderhalf millioen frank onderpand. Donderdag heeft hy het briefje meegebracht en hy is dan ook, nadat de overige verplichtingen nagekomen waren, in het bezit der edelgesteenten gesteld. Een Prachtpaleis. Na een bouwtyd van zeven jaren is het prachtpaleis van den dollarkoning Clark den hoek van de Fifth Avenue te New-Yor c gereed gekomen. Het kost 18.000.000 gulden. De heer Clark, die 30.000.000 gulden in komen heeft, kan zich zoo'n luxe veroorloven. 't Schynt dat Clark's paleis de kroon spant van alle millionairswoningen. In zyn zeven verdiepingen heeft het 121 kamers, waaronder 80 badkamers, een Turksch bad, een zwem bassin, schilderyen-galery, schouwburg, bal zaal, mnziekzaal. De schilderijen-galerij bergt een waarde van f 5.000.000 aan doekende gobelins en tapijten kosten f 3.000.000. De meubelen zijn meest van FranBck maaksel, styl van de Lodewyken. Reeds jaren reist een staf kunstkenners door Enropa om de ameublementen op te koopeu. Zoo is b.v. het beele empire-meubilair van een oud Fransch kasteel over den Oceaan gebracht. Een massieve toren van 160 voet kroont het geheel. Boven op den toren bevindt zich een open loggia, van waaruit men een schit terend uitzicht op het bonte leven van New- York's haven geniet. Tweemaal per week wordt het publiek in de woning van dezen Croesus toegelaten, om van de opgetaste kunstschatten mee te kannen genieten. De duurte van het leven. Senator Elkins, wiens naam aan zoovele belangrijke maatregelen van wetgeving in de Vereenigde Staten verbonden is, hoeft in den Senaat te Washington voorgesteld, dat een enquête zal worden gehouden naar de oorzaken van de styging der kosten van levensonderhoud in de V. St. sinds 1900. Die quaestie gaat den senator zeer ter harte, en hij heeft er zyn gemoed over ge lucht tegen een tijdschrifmedewerker, die kwam interviewen. Als oorzaken somde Elkins o. m. op, dat toenemende goudproductie en de toenemende spilzucht de prjjzen hadden doen stijgen. De Franschen kunnen bestaan van wat door de Amerikanen wordt verspild. Dan brengen de Amerikaansche toeristen ieder jaar wel 100,000,000 dollar naar Europa. Landverhui zers uit Eurapa nemen jaarlijks een derge- lijk bedrag mee terug Daar hun vaderland, en zenden ongeveer de helft van dat bedrag naar huis met elk Kerstfeest. Alles en allles tezamen gerekend betalen de V. St. elk jaar omstreeks 500,000,000 dollar aan het buitenland. Dat is een geldonttrek- king, die mede behoort tót de hoofdoorzaken van de toeneming der kosten van levenson derhoud. Aldus senator Elkins. Goud in de lucht. Al hebben de wedstryden in de aviatiek niet immer voor de ondernemers gouden eieren gelegd, voor de uitvoerders, de avia- teurs, kan men zonder grootspraak beweren, dat zy vry voordeelig zyn geweest. De vol gende cyfers zullen dit duidelyk maken die cyfers zyn misschien niet wiskundig jniat, daar vole contrasten niet 'zyn gepubliceerd geworden, doch mag wel aangenomen worden, dat zy niet verre van de waarheid verwij derd zyn. Louis Blériot ontving fr. 300,000, Dela- grange fr. 200,000, Paulhan fr. 160,000, Henry Farman fr. 130,000, Latham fr. 80,000, Rougier, fr. 60,000, De Lambert fr. 60,000, Sommer fr. 30,000, De Caters fr. 20,000, fr. 10,000, Gobron fr. 10,000, Tissandier fr. 10,000, te zamen dus in een jaar fr. ,070,000. Deze som vertegenwoordigt natuurlijk niet de zuivere belooning, daar er voor hen atuurlijk onkosten afgingen. Neemt men die aan te bedragen 30 pet., zoo ontvingen zy f840,000. Louis Blériot heeft iu den tijd van 4 maanden, behalve door zyue behaalde pryzen, ook door den verkoop zyner toestellen, de enorme som weder teruggekregen, die zijne proefnemingen hem hadden gekost. Zy, die hun tyd kunnen en willen afwach ten, worden das nog wel eens beloond. De „Roode Wolk". De .Roode Wolk" is dood. By zyn sterven waB hij een hulpelooze, blinde en byna ver lamde 90-jarigemaar voorheen was hy een machtig Indiaansch opperhoofd en geducht krijgsman geweest. Hij is gestorven in een huis te Pine Ridge, in Noord Dakota, dat de Amerikaansche regeering voor hem had laten zetten. En tóch is er onder de roodhuiden Noord-Amerika byna geen geweest, die den blanke hardnekkiger, langduriger en wreeder heeft bestreden dan juist deze Roode Wolk", het hoofd van de Sioux-Indianen en daarmee verbonden stammen in Kansas, Ne- braska, de beide Dakota's, en gedeelten van Iowa, Minnesota, Wyoming en Montana. Deze Indiaan, die de laatste 30 jaar het genade brood der regeering heeft gegeten en in armoede is geBtorven, was van lage geboorte. Maar door kracht van wil wist hy zich naar boven te werken en ten slotte werd hy de voornaamste aanvoerder van de Sioux. Dertig jaar lang heeft hy de blanken beoorloogd. Als zyn eerste belangrijke wapenfeit wordt genoemd de historisch geworden uitmoording "sn grenspost Fort Phil Kearney, by welke gelegenheid alle blanken in de toen malige grensvestiging werden omgebracht. Toen «Roode Wolk" door de bittere ervaring geleerd, had ingezien dat de blanken met hunne moderne vuurwapenen den Indianen de baas waren, gaf hy den stryd op, Bloot vrede en heeft dien nooit verbroken. De invloed van .Roode Wolk" onder zyn stamgenooton was enorm. Op vergaderingen van de hoofden wist hij altyd zyn zin door te zetten. Hy gebruikte daartoe een aller modernst middel. .Roode Wolk" huurde n.1. voor vergaderingen steeds een uitmuntend spreker, die de roode broeders kon omver praten. Vooraf werd deze koperkleurige «brugman" dan door «Roode Wolk" uiterst nauwkeurig geïnstrueerd. De verkiezingen in Engeland. Dat de verkiezing de hartstochten gaande maakt, blykt uit menig bericht over gestoorde en zelfs verstoorde vergaderingen en hand tastelijkheden tusschen politieke ders. Sir William Buil, de conservatieve ver tegenwoordiger van het Londensche district Hammersmith, sprak Vrijdag uit een tuf de nigte toe. (Meer en meer komen in Enge land by verkiezingen toespraken in de open lucht in zwang.) Iemand uit de menigte maakte daarop een hatelijke opmerking op het advokatenberoep, ook door Buil uitge oefend, misschien de bekende EDgelsche woordspeling, die, vertaald, te kennen geeft, dat een advokaat en een leugenaar ongeveer hetzelfde is. Buil zei daarop, dat hy lust had den opmerker om zijn ooren te slaan. Kom maar op! was het antwoord. En Buil kwam uit zyn tuf en een bokspartij, volgens de regelen van de kunst, begon. W eldra lag Bull's hooge hoed tegen den grond on had hij een paar flinke slagen beet, maar zyn tegenpartij niet minder. Nadat het gevecht een paar minuten had geduurd, scheidde een inspecteur van politie de boksers en schreef hnn namen op. Toen een paar ommestaanders Buil hun afkeuring over zijn gedrag te ken nen gaven, zei hij «Ik ben eerst Engelsch- man, en dan pas een meneer." Het zou ons niet verwonderen of die boksparty bezorgt Buil nog heel was stemmen. In een ander Londensch district kregen de vrouw en de dochter van den conserva tieven candidaat het van een volksoploop te kwaad. Men gooide moeder en dochter met aardappelen en straatvuil. De moeder kreeg bij een andere gelegenheid een Bteen voor 't hoofd. De Duitsche groet. In Darmstadt zetelt een Vereeniging voor den Duitschen groet. Haar doel is het of meer diep afnemen van den hoed te ver vangen door den onder militairen gebruike- lyken groet, dien zy als mannelijker beschouwt. Het voorbeeld der Angelsaksers, die alleen voor vrouwen den hoed afnemen, heeft mis- Bchien ook in Duitschland opvoedend werkt. De Hessische regeeiing is de ver eeniging zoo weinig goed gezind, dat zy verordening heeft uitgevaardigd, baren amb tenaren op straffe verbiedende, op militaire wijze te groeten. In den laatsten tijd hebben nochtans, in antwoord op een rondvraag van de studenten, vele hoogleeraren hun instem ming met het streven van de vereeniging betuigd en zich bereid verklaard, van stu denten den nieuwen Duitschen groet in ontvangst te nemen. Men hoopt daarom, dat de Hessische regeering hare dwaze veror dening spoedig zal intrekken. De nieuwe vereeniging telt reeds meer dan 1000 leden, o. w. professoren, fabrikanten, kooplui, advo- katen, dokters, officieren en ambtenaren. Nieuwe afdeelingen zijn te Frankfort, Keulen, Mainz, Worms, Elberfeld-Barmen, Herford en Stargard opgericht. Gelezen op een ond Amsterdamsch uithang bord: „Saartje Amandel gaat uit clisteeren koppen zetten, hout eeters, zent ook eeten buitenshuis doch dan afhalen." Man Zal je nu doen, wat ik gevraagd heb, Marie, en deze maand zuinig zija? HuisvrouwZeker George. Ik heb den kruidenier, den slager en den bakker ge vraagd, of ze me niet deze maand maar de volgende hnn briefjes zouden willen ge Nu zal je eenB zien wat een goedkoope maand wij hebben. Op een uithangbord in een plattelandsge meente .Boek- Stal- Vee- en Wethouder". Bezoeker (schilderijen bekijkend): Maar daar bobt n zelfs een ouden meester Parvenu Ja, maar de lyst is nieuw. audiëntie te verzoeken, teneinde te trachten dat Hr. Ms. .Koningin Wilhelmina der Neder landen" instede van te Amsterdam, hier zonde binnen mogen vallen. Ik vraag mij zelve af, wat hierwel de beweegredenen van zyn: dat zy onze Marine mannen zoo gaarne mogen lijden, of wel is het eigen belang dat zy zulks verzoe ken. Het laatste zal wel het geval zyn. Het is toch iederen Marineschepeling over bekend dat een groot deel der Heldersche burgery, al wat een blauwe kraag draagt, eenigszins schuwt. Dat dit geen overdrijving is, getuigt het feit, van nog niet heel lang geleden toen een korporaal als een schurftig schaap, door eene vereeniging, die hier een uitvoering gaf, werd weggestuurd, niettegenstaande de man op gewone wyze op vertoon van zyn introductie was binnengelaten. Deze vereeniging bestaande uit gewone ambachtslieden en neringdoenden, heeft alsnog in haar reglement staan, dat militairen bene den den rang van sergeant-onderofficier, door hare leden niet mogen worden geïntroduceerd. En zoo bestaan hier meerdere vereenigingen. Deznlken beschouwen een militair beneden den rang van sergeant, als zeer minderwaar dige personen. Geen wonder dus dat vele militairen niet graag in Helder vertoeven en blyde zyn wanneer ze naar elders wor den overgeplaatst, waar de bnrgery een ruimeren gezichtskring heeft. Het zal dan ook, voor een groot deel der opvarenden aan boord Hr. Ms. «Wilhelmina", evenals voor vele neringdoenden in Helder, eene verrassing zyn, dat dit schip in Am sterdam instede van in 't Nieuwediep bin nenloopt. De verrassing voor Helder zal in dit geval aan de debetzyde moeten worden geboekt. Zoolang echter in onze zoogenaamde marine plaats tusBchen burgerij en marinesohepelin- gen bovengeschetste wanverhoudingen be staan, is mijne bescheiden meening, dat de verzoekers eerst moeten trachten dezen nit den weg te ruimen, en als dan by hun de zekerheid bestaat, dat onze marine-schepe lingen, of ten minste een groot deel daarvan, even graag te Nieuwediep vertoeven als ergens anders, dan eerst hebben zij eenig recht op een verzoek, als tbanB door hen Ingezonden Geachte Redacteur! Verzoeke beleefd onderstaande in Uw veel gelezen blad op te nemen. In Uw blad van Zaterdag 8 Januari jl. komt o. a. voor, dat de Algemeene Helder sche Winkeliersvereeniging heeft besloten aan Zyne Excellentie den Minister v. Marine Ik hoop dan ook van harte dat de thans door hun aangewende poging by Zijne Excel lentie den Minister van Marine schipbreuk heeft geleden, want ook in Amsterdam wonen belasting betalende neringdoenden. U Mynheer de Redacteur, dankzeggend voor Uw plaatsruimte, teeken ik my, een Marineman, peil 1910. Wy deelen mede dat op Maandag den 17den Jan. a.s. wij de herinnering mogen vieren van het 35 jarig Huwelijk van onze beminde ouders i. P. Berkhout en C A. Berkhout - Beets, en wenschen dat zy nog lang mogen leven. De Kinderen. Amsterdam, 11 Januari 1910. Egelantiersgracht 18. Geboren; Adriana Annigje, dochter van J. v. TOLEDO en c. C. v. TOLEDO—Makelaar. Helder, 7 Januari 1910. Geboren: Christiaan Louis, zoon van Chr. ZEWALD en L. W. ZEWALD-Bück. Helder, 7 Januari 1910. Ondertrouwd Arend Lindhout, Aannemer en Aagje Walkeuter. Nieuw-Hellevoet, 6 Januari 1910. Huwelijksvoltrekking 20 Januari 1910. Heden overleed tot myn innige droefheid, na voorzien te zyn ge weest van de Heilige Sacramenten der Stervenden, myn geliefde echt- genoote Jansje de Vries, in den ouderdom van 24 jaar, my nalatende 2 jeugdige kinderen, die het zware verlies van het gemis hun ner moeder nog niet kunnen beseffen. T. BEEKMAN. Helder, 9 Januari 1910. Hiermede geef ik u kennis van het overlijden van myn dochter Jansje de Vries, na voorzien te zyn van de Heilige Sacramenten der Stervenden, in den ouderdom van 24 jaar. Haar diepbedroefde ouders, zusters en broers, A. DE VRIES en verdere familie. Helder, 11 Januari 1910. In het Sanatorium te Putten is op 31 Dec. 1909 in den ouderdom van bijna 37 jaar overleden de Heer Arnoldus Jan Klein. Allen die hem gekend hebben zul len weten wat wy in hem verliezen. Wed. A. J. KLEIN—Leijen en Familie. Bussum, i Melkweg 191, 11 Jan. 1910. Helder, I Wegens verblijf van een nabe staande in het buitenland eerst heden geplaatst Voor de vele bewijzen van deèlneming, by het overlijden van onze geliefde moeder, behuwd- en grootmoeder Mejuft. de Wed. W. Heijman-de Vries, betuigen wy onzen hartelyken dank Namens de familie, S. HEIJMAN. Helder, 10 Januari 1910.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 2