KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Heldor, Texel, Wieringön en Anna Pautowna No. 3854. Woensdag 19 Januari 1910. 38ste Jaargang. Uit het Buitenland. Nieuwsberichten. J Burgerlijke Stand der gemeente Texel. 't Vliegend Blaadje p. 3!m. 50 ct., fr. p. post 75 ct., buitenland f 1.25 Pre- Zondagsblad 37) 45 f 0.75 miën J Modeblad »»»55i»x»65» f0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent. Elke regel meer6 Bewijs-exemplaar2) Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgeversi BERKHOUT Co., te Helder. Bureauxi Spoorstraat en Koningstraat. Interc.-Telefoon 50. Engeland is zyn verkiezingsstrijd begon nen hy duurt eenige weken. Gelukkig dat het meerendeel der Engelschen kalme, fleg matieke menschen is, anders ware hetmoge- lyk dat eene zoo lange verkiezingskoorts den Brit leelyke parten speelde. De leuze vóór of tegen het Hoogerhuis is eenigszins naar achteren gedrongen door die van vrijhandel of beschermende rechten. Van beide zijden put men zich uit, om de voortreffelijkheid van het eerste of het tweede stelsel aan te toonen. Duitschland wordt nog al eens als voorbeeld aangehaald door beide partijen: de eene wyst op de macht van Duitschland (en op zyne groote schepende nachtmerrie voor Engeland) de andere op den duren kost daar. De leiders der katoenindustrie en die beteekent nog al wat in Engeland hebben een manifest uitgevaardigd,waar schuwend tegen invoerrechten op katoen. Zaterdag werd de uitslag van een aantal districten, ook in Londen, bekend. Beide partijen zyn vol goeden moed gezien den uitslag dezer cyfers wat ons meteen bewijst dat zy omtrent den vermoe- delijken stand nog niet veel zeggen. De liberalen kunnen tegen een stootje. Zij had den in het ontbonden Lagerhuis eene zeer groote meerderheid. Het Fransche ministerie van buitenland- sche zaken heeft een nota verzonden, waarin erop wordt gewezen, dat in de pers van verschillende landen „tendencieuse" berich ten over het grensgeschil in Tripolis de rondte doen en waarin wordt verklaard, dat de onderhandelingen, die tusscheD de Fransche cn Ottomaansche regeering worden gevoerd, naar het zich laat aanzien, binnenkort tot een bevredigend resultaat zullen leiden. Iu den Franschen ministerraad wordt over wogen of tegen den anti-militairist Hervó een strafvervolging zal worden ingesteld, wyl hy in zyn blad den algrijselijken moord op den politieagent Deray verheerlykt. 't Schynt tyd te worden dat in Frankrijk eens wat strenger opgetreden worde, want wat daar in den laatsten tyd gebeurt gaat wel wat ver. In het leger schijnt onder de sol daten zooveel boeventuig te zitten, dat het gevaar voor de omgeving begint op te leveren. Men lyft in Frankrijk, noodgedwongen om tot zyn getalsterkte te komen ook maar alles in. Uit meer dan een plaats is aan de regeering gevraagd, ter wille van de veiligheid, het garnizoen terug te trek ken. De directeur van het tuchthuis te Mélun schreef liever geen bewaking te heb ben, dan bewaking door zulke elementen. En hy voegt aan zyn rapport aan den pre fect treffende staaltjes toe. Wel erg. Volgens betrouwbare berichten, uit Brus sel te Weenen ontvangen, valt er binnenkort een toenadering tusschen België en Groot- Britannië in de Congo-quaestie te verwachten. Leopold II en koning Edward waren in den laatsten tyd geslagen vyanden, nu echter een nieuwe vorst den Belgischen troon heeft be stegen, staat aan een herstel der vroegere vriendschap niets meer in den weg. Dat Koning Albert dien weg uit wil, blykt ook reeds uit het feit, dat hy de reeks zyner bezoeken aan buitenlandsche vorstelijke hoven zal openen met een bezoek aan Engeland. Naar verluidt zal België in zake den Congo aan Engeland concessies doen. In Spanje gebeuren dingen die de regeering met eenige zorg vervullen. Een aantal officieren hebben zich aan indisciplinaire handelingen Bchuldig gemaakt. Een aantal officieren hielden een betooging voor de bureaux van een militair blad, dat kritiek had uitgeoefend op de be looningen toegekend aan de troepen, die in Marokko hebben gestreden. De regeeriug heeft snel ingegrepen en een aantal officieren benevens hunne oversten geBtraft. De mili taire club werd gesloten. Behalve de decoree- ringskwestie schynt ook de bevordering van eenige hoofd-officieren aanleiding tot ontevre denheid te geven. Een der eischen, door den Griekschen Militairen Bond -gesteld, is dat een aantal gezanten teruggeroepen zullen worden. De minister-president Mavromichalis is het te dezer zake, zooals trouwens in de meeste opzichten, weder roerend met dien Bond eens, hij heeft althans in de Kamer verklaard, dat de band, die de Grieksche diplomaten met het vaderland verbindt, by de meesten hunner zeer los is geworden en dat zij door hun langdurig verblyf in het buitenland het juiste gevoel voor de zuiver Grieksche aangelegen heden hebben verloren. Daarom, zoo ver klaarde de minister, moeten zy teruggeroepen worden. De gewezen minister president Theotokis heeft, volgens een telegram uit Athene aan de Voss. Zeit.", in gesprekken met partyge- nooten verklaard, dat volgens zyn meening, Mavromichalis dit afkeurend oordeel niet open- lyk in de Kamer had behooren uit te spreken. Wanneer de regeering met de diensten van de gezanten niet tevreden was, had zy hen moeten terugroepen, hen in het publiek aan de kaak te stellen, achtte de oud-minister minder gepast. Van Moulai Hafid sultan van Marokko heb ben we in lang niets gehoord. Nu komt het bericht dat hij zich ongerust begint te maken over de vorderingen van zyn broer, die te Tazza zyn hoofdkwartier heeft. Uit vrees dat zijn andere broers od zyn neven zich bij hem zullen aansluiten laat hij deze in den laatsten tyd streng bewaken en houdt ze in afzonde ring van de buitenwereld. Van je familie moet je 't maar hebben, zegt een bekend spreekwoord. HELDER, 18 Januari. Het Vrije Tooneel. Voor een stampvolle zaal gaf „Het Vrye Tooneel" LI. Vrydagavond in „Casino" een voorstelling. En het talryk publiek heeft *'ch buitengewoon geamuseerd, want den geheelen avond werd er geschaterd van lachen. Er werden 2 tooneelstukjes opge voerd: ,Zn Excellentie' of „Hoe kom ik aan 'n lintje?", een politieke satyre op de bekende decoratiekwestie, maar die men niet al te ernstig moet nemen, zooals die daar voorgesteld werd en Snuggere Hannes», een klucht, die door de o verdry ving de gren zen van flauwheid overschreed. In beide stukjes was Nap. de la Mar de hoofdpersoon. Verder zong de dichter-zanger Speenhof! op zyn eigenaardige manier eenige zyner liedjes en ook zyn vrouw droeg er een paar voor. Deze vielen zeer in den smaak. Ook Nap. de la Mar, een goed declamator en komiek, gaf een viertal stukjes ten beste, die eveneens toegejuicht werden, maar wier inhoud niet altyd de toets der kritiek konden doorstaan, hetgeen zelfs bleek uit het ge zegde van den voordrager, dat hij geen meerdere moppen zou tappen, anders schreef de krant, dat hy schuin was geweest. T.A V.E.N.U. J.I. Zaterdagavond gaf de zoo gunstig beken de lleldersche Tooneelvereeniging „T.A.V.E.- N.U" in „Casino" oen uitstekend geslaagde uitvoering. Dat de vereeniging iets aandurft en toch haar krachten niet overschat, bleek uit deze uitvoering. Zy had ditmaal gekozen het lang niet gemakkelyke, maar hoogst boeiende Btuk „Voerman Henschelvan Gerhart Hauptmann. Prachtig heeft zij dit tooneelspel opgevoerd en wy, die het reeds eeoige malen van beroepstooneelisten zagen, moeten volmondig erkennen, dat „T.A.V.E.- N.U." het evengoed weergaf. Men had on tegenzeggelijk ijverig gestudeerd en gerepe teerd, om zulk 'n stuk op dusdanige wijze op te voeren. Alle medespelenden kweten zich flink van hun taak, maar de hoofdrol len van „Henschel" en „Hanna" werden magnifiek vertolkt. De hartstochten, de ge moedsaandoeningen van deze ruwe volks- menschen werden onverbeterlijk weergegeven, zoodat de hoorders, blijkens de ademlooze stilte gedurende het spel en de toejuichingen na elk bedryf, door het keurige spel mede- gesleept werden en een Btuk werkelijkheid meenden te zien. Ook de costumes, de grimeering en too- neelschikking waren buitengewoon goed. In óón woord: het was een mooie avond. Marine-machini8ten8chool te Hellevoetsluls. De Minister van Marine brengt ter kennis, dat by Kon. besluit van 5 Jan. 1910 de leeftijdsgrenzen gesteld voor toelating tot de Marine-machinistenschool te Hellevoetsluis in dier voege zyn gewyzigd, dat voortaan jongelieden, die op 1 Sept. van het jaar van toelating den leeftijd van 15 jaar hebben bereikt en nog geen 18 jaar zijn tot het afleggen van het vergelijkend examen voor die inrichting in aanmerking kunnen komen. In 1910 zullen ook nog tot de Marine-machi nistenschool kunnen worden toegelaten adspi- ranten, die op 1 Sept. van dat jaar den leeftyd van 14 jaar hebben bereikt. Voorts wordf^de aandacht er op gevestigd, dat een nieuw examenprogramma is vastgesteld, dat voor het eerst in 1911 zal worden gevolgd, zullende evenwel in dit jaar het voldoen aan do eischen van het nieuwe programma tot aanbeveling strekken. Voor inlichtingen dien aangaande wordt verwezen naar den comm. der Marine-machinistenschool te Hellevoet- sluis. Vlag van H. K. H. Prinses Juliana. Het Stsbld. no. 358 bevat een besluit van den 8sten November, houdende vaststelling van de onderscheidingsvlag voor H. K. H. Juliana, Prinses van Oranje Nassau, Her togin van Mecklenburg. Deze vlag is een langwerpige vlag van oranje kleur, waarvan de hoogte (/6 van de lengte bedraagt, driehoekig uitgesneden over 1/8 van de lengte van de vlag, in vier vak ken verdeeld door een staand vierarmig kruis van Nassausch blauw, ter breedte van 1/- van do hoogte der vlag, het midden van het kruis liggende op Vis van de lengte der vlag, gerekend van de broekzydein het midden van het kruis een medaillon van oranje kleur, ter middellijn van s/14 van de lengte van de vlag, waarop geplaatst Ons wapen zooals dit is vastgesteld bij het Koninklijk besluit van den lüden Juli 1907 (Staatsblad no. 181), nader gewyzigd bij het Koninklyk besluit van den 13den Juli 1909 (Staatsblad no. 271); het schild gedekt met de Koninklyke Kroon in het bovenste oranje vak aaD de broekzijde een jachthoorn van azuur, geBnoerd en geopend van keel, be slagen van zilver (Oranje): in het onderste oranjevak aan de broekzyde een aanziende stierenkop met afgerukt halsvel van sabel, gehoornd van zilver, getongd van keel en gekroond met eene driebladige kroon van goud 'Mecklenburg.) IJmuiden, 17 Januari. Gistermiddag ontstond een zware brand in het bedden- en manufacturenmagazijn van den heer J. Keesje in do Prins Hendrikstraat alhier. Als vermoedelijke oorzaak wordt ge noemd het omvallen van een petroleumkachel tje in de huiskamer. Men vreesde het ergste omdat de vlammen, die door de lichtontbrand- bare goederen maar al te gretig gevoed werden, voor en achter uit het huis kwa men en een groote vonkenregen deden opstjj- gen. De brandweer werd krachtig geholpen door de sleepboot .Assistent" van den sleep dienst Zur Muhlen en het Waterstaatsbootje .Hoofdingenieur Dirks." De brandweer uit Velsen was inmiddels ook ter plaatse geko men maar behoefde geen hulp te verleenen. Het mag als een wonder beschouwd worden dat de brand tot het ééne perceel beperkt werd. Verzekering dekt de schade. Een drama te Zeist. De opperman M. van de K. woonde met zijn 37-jarigo echtgenoote en 3 kinderen van 8 en 7 jaar, het jongste van 5 maanden, aan de Schaerweijdelaan aldaar. De man was Vrij dagmorgen naar zijn werk gegaan en de beide oudste kinderen naar school. Om kwart voor 12 uur Vrijdagmiddag was de vrouw bezig buiten de wasch uit te hangen en maakte zy nog een praatje met een buurvrouw. Om 12 uur kwam het zevenjarig zoontje thuis en vond moeder en het kleine broertje van 5 maanden op den vloer van 't woonver trek liggen, badende in hun bloed. Het kind liep naar de buren en toen deze kwamen, constateerden ze, dat het kind de hals was doorgesneden tot op de nekwervels, terwjjl ook de moeder diepe sneden in den hals had. Beiden waren reeds gestorven. De vader kwam een oogenblik later van zyn werk. De moeder had een briefje achtergelaten, waarin ze van haar man en kinderen afscheid nam. Ver moedelijk is de moord en zelfmoord in een vlaag van waanzin begaan. Ook scheen de verstandhouding tusschen man en vrouw niet goed te zyn. By de lyken werd een bebloed scheermes gevonden. Jhr. mr. J. L. Stern, f In den ouderdom van 61 jaren is te Utrecht overleden jhr. mr J. L. Stern, oud-katonrechter alhier. Uit De Rijp Aan de gemeente De Rjjp is krachtens Koninklyk besluit een voorschot uit 's rijks kas tot een bedrag van ten hoogste f 11.000 verleend, ten einde genoemde gemeente in staat te stollen tot den bouw van drie woon huizen, ieder voor twee woningen in die gemeente. Een oplichter. Een familie wonende in de Cronjëstraat te Schoten zou haar nieuwen commensaal ont vangen, een netten Amsterdamschen jongen, reiziger in een tot dusverre onbekende branche. In den morgen kwam hy, had een heel mooi praatje, zoodat hy spoedig het vertrouwen won, zoo zelfs dat hy des middags met zijn a. s. verzorgere reeds by eene kennis visite maakte. Ook bij de gastvrouw en gastheer maakte hy een goeden indruk. Na afloop der visite ging men huiswaarts en gaf hij te kennen dat hij zijn patroon die te Groningen woonde, even zyn nieuw adres moest telegrapheeren. In plaats van zulks te doen ging hij langs een omweg naar het adres waar zooeven de visite was afgelegd. Tydens het gesprek aldaar, had onze veelbelovende commensaal klaar blijkelijk opgevangen, dat do mas in den middag niet thuis zoude zyn. Hy belt dus aan, 't was in het Julianapark, de juffrouw herkent hem onmiddellijk, en vraagt wat hy wenscht. Hy kwam even een horloge vragen, want by hem thuis, zyn a. 8. verzorgers, waren de uurwerken bly ven stilstaan en wist men van tyd noch uur. De klokken moesten dus worden opgewonden en gelijk gezet. De niets kwaad vermoedende juffrouw geeft vol vertrouwen het gevraagde horloge, bly dat ze dien netten mynheer van dienst kan zyn. Dat van horloge noch van den mijnheer, sinds dien iets meer gezien is, behoeft niet meer gezegd. (O. H. C.) Gevolgen van een drukfout. In de .Sloter Courant" van 1 Januari kwam in een nieuwjaarsadvertentie de vol gende malle drukfout voor A. A. H. Hopmbisteb en Echtgenoote, Lood en Zinkwerker, Handel in rijwielen en Echtgenoote. Deze laatste Echtgenoote was natuurlyk een drukfout. De gevolgen bleven niet uit. Een dag later ontving de heer Hofmeister het volgende briefje, dat zwaar authentiek is H&fweg 2 Jan. 1910. Mebeer Daar uwes in de krant schryf van handel in Eggenootes zjjde mie nichie tante dat is een huwelijkberau schryf u daar eens naar toe. Uwes moet weten als dat ik 57 jaar ben en nooit getrouwt gewees ben. Ik ben 27 jaar meid geweest ben bij meheer op de zjjlweg in Haarlem en woon al 9 jaar op me eigen. Nu zeidde me nichie tante uw ben nog niks te oud om te trouwen non moet uwe weten als dat ik ook wel sou willen maar ik heb er altijd tegen opgesien nu had ik zoo gedacht sou uw niet eens de moeite voor me willen doen ik ben nog al knap voor me leeftyd ben 57 jaar en nooit getrouwd geweest siet u en kan me in het huishouwen goed redden nu heb ik wel een gebrek ik heb een beetje hooge rug wel geen boggel maar ik vind dat moet zeggen hoe of je bent dan is er nooit geen gekibbel voor 't liefst heb ik er een wat jonger als ik ben Uw bent ook getrouwd en weet dan wel wat me past Dus meheer zoudt uw eens de moete voor me willen doen Hebt u zin in me schryft uw me dan eens dan weet ik kom ik meteen wel eens aan de weet wat of het kost voor de moete. met beste groete blijf ik uw Mejuffrouw van geloof bon ik prottestant en heb nog geld op de spaarbank niet erg veel. Als er onder onze lezers misschien een of andere heer is met een klein gebrek, dat hy reflecteere. Wie durft Ongeluk. Men meldt uit Apeldoorn Op de papierfabriek van den heer Schenk, te Apeldoorn, geraakte Vrijdagmorgen de 19-jarige Albert Hoogeboom onder de koller- pangen (zware maalsteenen). De borstkas van den jongen werd ingedrukt; hy was onmiddellyk dood. Oplichters Donderdagmorgen vervoegde zich by een juwelier en goudsmid aan de Heuvelstraat te Tilburg een heer, zich uitgevende als jonkheer, reeds eenige dagen gelogeerd zijnde by den lieer Broecx. Hij bestelde aan goud werk voor de som van ruim f 1000, met ver zoek, dit aan zyn hotel te bezorgen. De juf frouw evenwel ging met den jonker mede, die intusschon voorgaf over het gekochte nog eens met eenige bekenden te willen raadplegen, welker adressen hy opgaf en waarvan hy zich by een dezer aanmeldde. Do juffrouw wachtte aan de deur, en na het lang uitblijven, belde zy ook aan, juist toon mevrouw den jonker wilde uitlaten. Over een en ander aangesproken, was de jonker by de familie geheel onbekend, waar van het gevolg was, dat de juffrouw de zaak niet vertrouwde en de hulp inriep van in de nabyheid zijnde menschen. Een dezer ge lukte het, den jonker beet te pakken en hem binnen te breDgen in een cafó, vanwaar uit de gemeentepolitie van een en ander werd in kennis gesteld. Een tweetal inspecteurs arresteerden den vermoedelyken oplichter. Naar wij vernemen, gaf de jonker voor, afkomstig te zyn uit Parjjs, dan weer uit Amsterdam. De afpersingszaak te Leeuwarden Zaterdag stonden voor de Arr.-Rechtbank te Leeuwarden terecht de twee gegageerde O.-I. militairen, de zuster van een hunner en de vriendin van den anderen beklaagde. De beide mannen werden beschuldigd van afpersing, de vrouwen van heling. Het betrof het geval van afpersing, waarvan een weduwnaar, landbouwer by Leeuwarden, het slachtoffer was geworden, doordat de mannen zich uitgaven voor marechaussee en rechercheur bij het onderhoud, dat de land bouwer had met een vrouw. Daarna vroegen ze hem telkens geld, te zamen tot een bedrag van f 5000, totdat de gokwelde boer hen in de val liet loopen en door de politie deed overrompelen. De beklaagden bekenden de hun ten laste gelegde feiten. Het O. M. vorderde veroordeeling van de beide mannon tot 6 jaar, van de twee vrouwen tot 2 jaar gevangenisstraf. Winkeldieveggen. De Londensche correspondent van de „N. Rott. Ct." Bchryft Het komt alle jaren geregeld voor dat be stelen der groote magazynen te Londen, wan neer de uitverkoop plaats vindt. De diefstal len worden bijna alle op rekening gebracht van cdames", die, soms met tweeën of meer, geregeld op buit uitgaan, oordeelende dat de uitverkoopdagen haar de schoonste gelegen heid bieden, om ongestraft een kostbaren buit mee naar huis te nemen, zonder andere onkosten dan die, aan het reizen van het eene magazijn naar het andere verbonden. De meeBten dezer drieste roofeters zijn den eigenaars der magazynen geenszins onbekend en. doze nemen gedurende de vorkoopdagen een groot aantal speurders, meerendeels vrou wen, in dienst, ongerekend die het geheele jaar door in hun winkels waken. Maar ondanks al deze voorzorgsmaatrege len worden er slechts zeer enkele dieveggen ooit gepakt, en den omvang dezer rooverjjen kan men eenigszins ramen, wanneer men weet, dat de winkeleigenaars alle jaren een groot bedrag op hun balans brengen, als ge regeld wederkeerende verliespost, voor de waarde der gestolen artikelen. Ik weet niet, hoeveel Whiteley, Shoolbred en andere winkelfirma's ervoor uittrekken, maar het is mij bekend, dat Peter Robinson, voor zijn twee magazynen in de Oxford Street, en Regent Street, een 15,000 p. st. per jaar op zijn balans zet. Een der gebruikelijke manieren der win keldieveggen wordt in de af deelingen laarzen en schoenen in toepassing gebracht. De klanten doen een nieuw paar laarzen of schoenen aan en weten zich ongemerkt te verwyderen, met achterlating van hun oud schroeisel. Gisteravond was ik een poosje by Shool bred, in den Tottenham Court Road, waar de laatste der drie verkoopdagen in Januari ten einde liep. Het is daar dan de groote dag, alle afdeelingen eivol gevuld met dames, die weten, dat vele artikelen bij Shoolbred op het laatste oogenblik werkelijk tot spot prijzen opgeruimd worden. In haar jacht op koopjes gaan de dames zich alsdan veelal te buiten. Zij koopen allerlei dingen welke zy waarschynlyk niet noodig hebben, enkel omdat 't koopjes zyn. Er is een drukte van belang. De dames duwen en vechten soms, dat 't een aard heeft. Zy trachten malkander die koopjeB af te snoepen, en het recht zoo niet van de sterksten. dan toch van de bedryvigsten en meest driesten, komt daar tot volle ontplooi ing. Het sluitingsuur, veel later dan ge woonlijk, is verstreken, maar de klanten storen zich daaraan niet. Zy blyven maar doorkoopen, en wanneer do laatste eindelijk tot vertrekken genoopt wordt, zou ik niet kunnen zeggen. Het was mjj evenwel inzonderheid er om te doen, de afdeelingen laarzen en schoenen binnen te dringen, zoo goed of zoo kwaad als dat ging teneinde my er van te verge wissen, of de straks aangeduide manier van doen der dieveggen ook dit jaar in praktijk gebracht was, en in welke mate. Daar snapte ik een oogenblik een der op zichters, die juist het twaalfde paar achter gelaten en geheel afgesleten dameslaarzen had opgeraapt, ergens in een hoek verstopt. Ik heb erger jaren gekend", zei hy ,een dozijn is nog slechts matig te noemen." En hebt gy ooit een dezer dieveggen kunnen betrappen en pakken Nooit nog. De dametjes zyn ons te slim en te handig. Maar hoe zy het doen, is ons altoos een raadsel. Ge moet bedenken, dat wy ze kennen en steeds laten naloopen door onze stille dienders 1 Een der dieveggen komt alle jaren terug. Ik heb haar al lang in de gaten gehad. Maar van het jaar had ik het vaste besluit genomen, om haar te snappen. Zij bleef dus onder bijzondere bewaking, van het oogenblik of, dat zy in onze afdeeling gezien werd. Doch het was wederom ver- geefsche moeitezij is my andermaal ont snapt, na het volvoeren van het gewone kunstje. Hier toon ik u een paar laarsjes, dat zy uitgetrokken en achtergelaten heeft, in ruil voor een splinternieuw paar, van ons best maaksel natuurlyk. en zonder ervoor te betalen. Het is om razend te worden." Om den buit. Er wordt gemeld, dat de Brusselsehe Bank prinseB Louise 5 millioen francs heeft geleend op haar erfdeel. Hiervan waren drie millioen francs bestemd om de schuldeischers der prinses te betalen en twee millioen voor de prinses zelf De advocaat van prins Philip van Coburg, haar vroegeren echtgenoot, heeft nu op deze twee millioen francs beslag gelegd, onder voorgeven dat de prins by de scheiding van prinses Louise, hare schulden tot een bedrag van 2 millioen francs heeft betaald. Moord en diefstal. De somberste vennissen kunnen nog be lachelijk zyn. Te Berljjn is de kapper Hans J'unemann wegens moord op een 22-jarige koopvrouw en diefstal veroordeeld tot de doodstraf, negen maanden gevangenisstraf en verlies van eer. Het openbaar ministerie had den misdadiger de eer gelaten, en zich bepaald tot den eisch van doodstraf en 3{ jaar gevangenisstraf. Vervolgde barbiers. Onze vroegere gildegenooten, zegt het N. T. v. G. de barbiers, deelen het lot van den «grooten broeder". Sedert zy hun beroep met meer voorzorgen omringen, toont het publiek zyn erkentelijkheid door schadevergoedings processen tegen hen te voeren als men zich verbeeldt, een of andere ongesteldheid aan een verzuimden maatregel in den scheerwin kel te kunnen toeschreven. Zoo kreeg een bewoner van Manchester een klein fjaapje" by het scheren, en eenige dagen daarna ont wikkelde zich by hem een uitslag, dat door zyn arts voor inpetigo contagiosa werd uit uitgemaakt. De barbier had het scheermes in kokend water gedompeld. Dit werd door den artB niet voldoende geacht. Hoewel de politiedokter betwijfelde, dat de ziekte zoo spoedig kon ontwikelen, en de geneeskundige adviseur der barbiersvereeniging er op wees, dat de smetstof reeds te voren by den kla ger kon zyn aanwozig geweest, bjjv. op zyn boord, was de jury van oordeel, dat de ziekte was veroorzaakt door een daad van den barbier. De barbiers vinden het onaange naam, dat sommige artsen nog al vlug zyn met hun oordeel, en enkelen hunner zouden den arts, nie hun schade berokkent door een onjuiste diagnose, zelfs willen vervolgon, maar het orgaan der barbiersvereeniging zou zoo iets dwaas en gevaarlyk vinden. Het best zou misschien zyn, van den scheercan- didaat te eischen, dat hy zich eenige minu ten in kokend water liet dompelen, omdat hy anders geen recht kan laten gelden als by hem een infectie optreedt. DE WEEK. 15 Januari. Men heoft 't aan den ouden hoor Loubet, het gewezen Staatshoofd der Fransche Repu bliek gezien, hoe gevaarlyk 'tvoor som mige menBchea kan wezen om in een hoogen en doorluchtigen •levensstaatte worden geplaatst... Wanneer men zoo'n jaar of wat achtereen keizers en koningen ontvan gen, omhelsd en behanddrukt heeft zooals gy of ik een vollen neet'dien ge in lang niet ontmocttetAls een czar Nicolaa of die charmanten Alfonso, de schoone en beminnelijke tsaritsa of de betooverend be koorlijke koningin van naburig en bevriend Rjjk" u surprices, lieve briefjes, portretten zonden Wanneer gy, jaren achtereen, de soldaatjes voor u f,in 't geweer" zaagt komen en men jubelde u toe wanneer gjjj, geëscorteerd door een troep van het beredeD wapen, alsof gy afstammeling waart van lange reeks landsredders en -vaders, wier stamboom opklimt tot in legendarisch tijd perk Sapristi, dan moet gy stevige her sens en solide boenen hebben om te blyven beseffen wie en wat ge nu eigenlyk zyt De spotbladen o, die weten best, hoe tuk de meeste «groote mannen" zyn op hunne carricaturenDe spotprentjes hebben u, week aan week, uitgebeeld. Uwe initialen prjjkten zoo vaak in goud of in zilver op fiuweelen draperieën By uwe komst werd altyd het Volkslied aangeheven. Zwitserland is de eenige plek in de Oude Wereld, waar men van zulke dingen niet weet. «De president Al sla-je me dood, zou ik u niet kunnen vertellen hoe de goeie- man eigenlijk precies heet!" zei me eens, tot mjjne verbazing, een vermaarde prof. te Zürich. De Zwitsersche Bondspraeses wan delt, gaat z'n potje bior drinken, maakt van de tram of een atakje gebruik; niemand let op hem. Is zyn tyd om, dan blyft voor Z.Exc. zouden wy alle anderen om «de oude wereldzee" hem noemen, alles precies zooals 't voor de verkiezing was. Een Loubet kan zich in den toestand van vervluchtigde-grootheid niet schikken, en psychologisch-gedacht is dat volstrekt niet onverklaarbaar 1De schuld ligt by de traditie", welke nu eenmaal 't behoud wil van allerlei dure en ydelheid-prikkelende uiterlijkheden, verwant aan toestanden van voorheen. Een geweten gouv.-generaal van Indië, die door een soldaat of een lakei van het troittoir wordt gedrongen en wiens dubbeltje door den tram-conducteur nauw keurig wordt bekeken 't Gezicht van dien meneer schynt conducteur niet te bevallen Zoo n arme ex-toewan besaar zal zich in den eersten tyd ook wel eens onbehagelijk ge voelen Eischen van decorum, zyn nu eenmaal lastige dingen, waarvan men zeer moeiljjk af kan, naar 't schyntWe hebben, met de lusten, de lasten eener periode van over gang te dragen. En 't droevigst is, dat de moderne tyden, op hun beurt weer andere dinzigheden brengen, die schatten kosten Een AmBterdamBche burgemeester kan 't (mag men wethouder van den Bcrgh geloo- ven) niet met f20 000 'sjaars doen. 't Zoeken is dus naar een, die bereid is om een stuk-of-wat roodc lapjes te offeren en ondanks de verouderde onbruikbare, alles belemmerende in de war sturende wet van 1851 het koggeschip" een poosje te bestu ren Ook nadat oud-burgervader Van Leeuwen zyn hart dan heeft uitgestort over de» lijdensweg, door «Rykskruier" af te leggenOok nu, in de scheideosure van 13 Januari '10 heeft de afgetreden burgemeester niots gezegd wat niet ieder wist. Hoe men, moetende werken met vjjf- en-voer tig heeren, waarvan de meeaten zoo wat-Diks van de zaken weten, doch van wie minstens 45 zich met alles ook de nietigste futuliteiten wenschen te bemoeien, het gevoel over zich krijgt van een, die permanent zee ziek is; en wanneer men dun nog gebonden wordt door eene wet van zestig jaren her, pasklaar gotaaakt voor rustige landstadjes; wet wier scheppers geen spoor van «voor- uitzienden blik" hadden op de groote, breede ontwikkeling, de geweldige evolutie, die straks zou komen Hoe iemand dan Jobs geduld moet bezitten, de lijdzaamheid van een martelaar, naast het organiseerend en besturend talent van een Solon en een De Witt om de zaken «marcheerend" te hou den Dat er, met de nog eens aangestipte motie ven, nog andere zijn, die Amsterdam van zyn oprechte Burgemeester beroofden, zullen de meeaten wel gevoeld hebben Misschien, als straks onze senaat het begrootingswerk nog eens dunnetjes gaat overdoen, dat senator Van Leeuwen dan een tipje van den sluier iets hooger oplicht In elk geval zou de algomeene beraadslaging, waar premier en ex-burgemeester in hot Hoogerhuis nu tegenover elkaar staan, enkele pikante mo menten kunnen opleveren Hoe 'tmet de .representatiekosten" zal gaan, is nog niet te zeggen Sommigen willen eene gratis-ambtswoning. Anderen afzonderlijke rekening voor •extra-uitgaven Derdenfiksche verhooging van het salaris. We zyn eenmaal aan het •opjagen", en dan is 't eind niet te voorzien, ook in zulke dingen, 't Gaat er precies mee als met .jour fixe" of «avondje" van middenstander, die nei gingen tot deftig-doen heeft. Eerst een simpel sandwichjo met glaasje-wijn,gepresenteerd door dienstmeisje, die pas gesteven jurk en mooi wit schort-met-randje heeft aangetrokkenDan souper van den confiseur-patissier, met allerlei fijne en dure versnaperingen. Danformeel souper, met inbegrip van witgekousten be diende. En 't kan beBt wezen, dat er in den verderen loop der tyden nog aan worden toegevoegd vermaarde solist en die de gasten op hooge en hoogste kunst tracteeren Het besef, dat men verplicht is eene deftiger woning te betrekken, daar de witgekouste knecht nu en dan keek of-ie zeggen wou: Moet ik by zulke luidjes bedienen En misschien droomt mevrouw nu en dan van een snoezig autootje, waarin't zoo heer- lyk winkelen" ware Stel je voor, by zoo'n kennis, dat u toch laat gevoelen dat ze Dat ze, nou-jaOm by zèó-eon vóór de deur te komen tuf-tuffen en dan, als men het kvehikel bewondert, zoo dood-simpel cn droogjes te zeggen: »Och, wel 'n aardig karretje Maar, we denken er toch over om een grooter ding te koopen En terwyl mevrouw zulke zalige visioenen doorleeft, woelt mijnheer in onrustigen slaap, piekerend over de vraag, of zekere trans actie Die voor hem «up or down" beduidt. Inderdaad, wie z'n budget eenmaal .opschroeft" voor dingen van uiterlyken praalvertoon e. d., hy zit iu het schuitje en moet meévaren, schoon z'n kompas deer- lyk van de wys is Dit geldt voor landen, steden en individuen tot op zekere hoogte in gelyke mate Nu en dan denk ik nog wel eens aan myn Zwitserschon Bondspraeses, die soo kalmpjes en ongestoord, haast niet gesalueerd zelfs, tramde naar zyn 6tamcafó, waar hy 's middags z'n whist-tafeltje had De heeren Robert en Macaire, de ele gante spitsboeven uit den tyd van den „burgerkoning", zullen toch zweven hunne schimmen nog onder ons, menschen, rond nu en dan pret hebben. Zoo'n meneer de baron", die daar hypothookjes sluit op het huis van een wildvreemde, wiens adel- lyken titel hy zich op den koop toe .in bruik leen" geeftDie 't hoopje bankpapier van den makelaar aanneemt met hautain onver schillig gebaar Handje wuivend voor de nederige buigingen van de geldproducent Een kerel, waar wylen mr. Robert respect en sympathie voor zou gevoeld hebben Om wiens «geknipt' worden toen hy 't onderste uit de kan wilde hebben, Robert en zyn compagnon ongehuichelde tranen zouden gesohreid hebben De door Daumier's teekenstift vereeuwigde chevaliers d industrie' hebben 't, in hun tyd, immers altyd gezegd «Grootscheeps in zeeDan zult ge met glans overwinnen Sjouwerman by een der veemen Balen kisten, pakken, voortzeulen voor een handvol guldentjes Dwaas, die ge zyt, met uw statuur van worstelaarAh muis Schaf u een sierljjk .complet" aan koop een dikken .gouden" kettingsteek een fonkelenden simili-steen in uw das en een andere aan uw vingerVoor een tientje, man, schittert, straalt ge immers met duizend kleuren Sjouwerman Ah mais I meneer de directeur dor sociëteit «Fortuna" Of president com missaris van de zeer besloten club ,1'Elé- gance"Uw stevige knuisten uit de veem- en sjouw-pcriode bewaart-ge voor uw taak van uitsmyter der edele cavaliers of drieste maagdelynB, wier gezelschap u •ongewenscht" voorkomt «Faites votre jeu mesdames et messieurs I" Overigens zjjt-ge de hoffelyke mondaine gastheer Verdeelt gy eiken nacht met uw .adviseurs" al de duiten, die men op uw «vlotbrag' achterlaat... Ver- loopen scharrelaarsargelooze, naar speel hol meegelokte buitenluiongelukkige knapen, die in een paar nachtelyke uren hun heele levensgeluk verdobbelen Macht ja nichts, hè Over een jaar of wat wandelt ex-sjouwer over een BruB- selschen of Parjjschen boulevard Doet hij de zaken in 't grootPrykt hy met een of ander kleurig-exotisch rosetje in z'n knoopsgat Zoo was 't in de dagen van Robert, Ma caire en Co.aldus is 't in anderen vorm doch in het wezen precies-eender. En geen postende agentjes of draconische politieverordeningen zullen beletten dat 't, eilacy, voorhands zoo blyven zal Ik vrees zelfs, dat er voorloopig óók wel uitgeslapen advocaten zullen te vinden zyn, bereid «om voor allerlei op .geld ver dienen" beluste dames en heeren van «dubieus gehalte" statuten te ontwerpen zóó pien ter ineengetimmerd zóó spitsvondig ge knutseld zóó keurigjes onaantastbaar dat de arme Overheid zich «sliep uit 1" moeten laten najouwen onderwyl leep juristje met oolyk gelaat de zware deur zyner brandkluis sluitvan kastje, waar ie zoo even zeker bundeltje papier in stopte van het papier, waar men heusch niet aau merken kan, uit welke soort van handen het in de zyne overging. Ma. Ahtokio. Geene. Van 8 tot en met 14 Jan. '10. ONDERTROUWD: GETROUWD GEBOREN Neeltje, d. v. Tounis Koora en Cornelia Klaartje Roeper (den Hoorn.) OVERLEDENCornelia Kooger, oud 64 jaar, geh. m. Engeltje Plaatsman (Ooosterend.) Hendrina Theodora Derksen, oud 80 jaar, wed. v. Maarten Graai (don Burg.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 1