Marine en Leger. Stoomvaartberichten, Bsrgelijte Stand gemeente Helder. Vervolg der berichten De Hollanders te Parys Burgerlijke Stand der gem. Vlieland, Advertentiën. Julianafeest. Z&N6VËRBEMIGIN6M. VOLKSBOND Theosofische Vereeniging Blijkens by het Dep. van Marine ontvangen be richt is Hr. Ms, pantserschip «Heemskerck", onder bevel van den kap. t. i. G. L. Goedhart, 14 dezer van Funchal (Madeira) vertrokken en is Hr. Ms. pantserschip «Tromp", onder bevel van kap. t. z. J. W. Termy telen, 14 dezer te Colombo aangekomen. Kapitein ter zee G. F. Tydeman, commandant van het Ncderlandsche eskader in Oost-Indië, zal met het oog op zijn standpunt in de ranglijst bin nenkort eervol van het commando worden onthe ven en in April a. s. per particuliere gelegenheid naar Nederland terugkeeren. Min. Besch, Op non-activiteit gesteld met 18 Jan. kapt. luit. t. z. K. J. Karscboom, aftr. coinm. van Hr. Ms. wachtschip te Amsterdam. Gerepatrieerd uit O. I.de sergeant torpodfst J. van Riel en geplaatst a. b. «Koningin Emma". Plaatsingen: hoofdinach. A. C. v. d Haagenen idem E. Maas, van non-actief, op «Kon.Emma", 21 Jan. 1910. By Kon. besl. eervol ontslagen uit den dienst by de zeemacht, wegens langdurigen dienst, de inspec teur van Marine-stoomvaartdienst, met den rang van kapt,-luit. ter zee, W. F. van der Waarden, op verzoek, met 16 Jan. a s., met toekenning van een pensioen van f3300 's jaars en verleening van den titul. rang van kspt. ter zee; aan den officier- machinist le kl. bij den Marine-stoomvaartdienst, J. Koopman, op verzoek, met 1 Februari, met toe kenning van een pensioen van f2425 's jaars. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Java, v. Batavia n. A'dam, pass. 15 Jan. Gibraltar. Rembrandt, van Batavia n. A'dam, vertr. 15 Jan. van Singapore. Billiton, v, A'dam n. Batavia,is 16 Jan. Üungenessgep. K. W. II, v. A'dam n. Batavia, is 16 Jan. Perimgepass. K. W. III, v.Batavia n.A'dam,vertr.16 Jan.v. Lissabon. Nias, van A'dam n. Batavia,is 16Jan. Perimgepass. Oranje, v. Batavia n. A'dam, arriv. 10 Jan. te Suez. Sumatra, v. Batavia n. A'dam, arriv. 16 Jan. te Suez. Timor, v.Batavia n. A'dam,is 16 Jan.Point de Galle gep, Ambon arriv. 17 Jan. v. A'dam te Kopenhagen. Lombok arriv. 17 Jan. v, A'dam te Batavia. Vondel arriv. 17 Jan. v. A'dam te Batavia. Kon. Wilhelmina, v. A'dam n. Batavia, verrtok 17 Jon. v. Algiers. Rotterdamscbe Llotd. Medan, v. R'dam n, Batavia, pass.l4.Ian.K, Carvoeiro. Rindjani, v. R'dam n. Batavia,pass. 15 Jan.K,del Arnii. Goeiitoerv.R'danin.Bntavia(arr.16Jnu.teSouthainpti>n Gorontalo v.R'dam n,Batavia,vertr.15 Jan. v.Djedaah. Menado, v.R'dam n. Baiavia,isl6Jan.Point de Galle gep. Solo, v. Batavia n. R'dam, vertr. 17 Jan. v. Port-Said. Wilis, v. R'dam n. Batavia, vertr. 16 Jan. v, Colombo. Gedé, v. Batavia n. R'dam, vertr. 17 Jan. v. Marseille. Malang, v. Batavia n. R'dam, pass, 16 Jan. Gibraltar. Koninklijke Hollandsche Llotd. Rynland, van Buenos-Ayres naar A'dam, vertrok 13 Jan. van Rio Janeiro. Amstclland, van A'dam naar Buenos-Ayres, arriv. 14 Jan. te Rio Janeiro. Frisia, van Buenos-Ayres naar A'dam, vertr, 15 Jan. van Rio Janeiro. Kon. West-Indische Maildienst. Pr. Fr. Hendr v. A'dam n. ParrmariÜo, vertr. 14 Jan. van Madera. Pr, W. III arriv. 11 Jan. v. A'dam te Paramaribo. Pr. dér Ned., vertr. 15 Jan. v. New York n. W.-Indië. Prins Willem I vertr. 16Jan.v. Paramaribon.A'dam. Van 14 tot 17 Januari. BEVALLEN: E. Hasselbach geb. Pluymers, z. R. A. H. Schraitt geb. Freydank, d N. Schild geb. Kok, z. B. Post geb. Molenaar, d. OVERLEDENG. Moorman, 87 j. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indië: Verzendingsweg T «-VïïfbïE postbezorging. a/h postk 21 Jan. |7. 28 Jan. 7.- 18 Jan. ;7.— 's av. 25 Jan. i3.30'snam 28 Jan. |7.— Jan. ]12'smidd. p. zeepost via Amsterdam p. zeepost via Rotterdam p. Holl. mail via Genua p. Holl. mail via Marseille p.Franschem. via Marseille (voor Sumatra's Westkust en Benkoelen alleen op verlangen der afzenders) p. Duitsche m. via Napels Naar Palembang, Riouw, Banka, Billiton en Borneo: p. Eng, mail via Brindisi 21 Jan. 8.30'smor. p. Holl. mail via Genua 18 Jan. 7. p. Holl. mail via Marseille 25 Jan. 3.30'snam (alleen op verl. der afz.) p.Franschem.viaMarseillo p. Duitsche in. via Napels 26 Jan. 12'smidd. Naar Atjeh en de OostkuBt van Sumatra p. Eng. mail via Brindisil eiken Vrydag 8.30'smoi p. Holl. mail via Genua .j 18 Jan. 7.'s av p. Holl. mail via Marseille; 25 Jan. 3.30'snam (alleen op verl. der afz.) p.Franschem.via Marseille 28 Jan, p. Duitsche m. via Napels| 26 Jan. 12'smidd. Naar Guyana (Suriname): p. zeepost via Amsterdam 'J p. mail via Southampton c (alleen op verl. der afz p. mail vin Queenstown eiken Vrydag 3.30'si p. mail vla New-York. 21 Jan. p. mail via St. Nazaire 7 Febr. Naar Curaijao, Bonaire en Aruba p. zeepost via Amsterdam 20 Jan. 7.— 's av. p. mail via Southampton of Queenstown. eiken Dinsdag en Vrydag Jan. 7.- 3.30's nam p. mail via Hamburg (alleen op verl. der afz.) Naar St. Martin, St. Eustatius en Saba: p. zeepost via Amsterdam! 20 Jan, |7.'s as galleen ..p verl. der afz.)| p. mail via Southamptonj 31 Jan. |7.'s a\ Naar Kaapland, Natal, Oranjo-Rivior-kolonie en Transvaal: eiken Vrydag, 3.30 's namiddags. Voor Hr. Ms. .Heemskerck" naar Napels: van 22 tot en met 27 Januari, dagelyks 12 uur midd. HELDER, 18 Januari. Hr. Ms «Koningin Wilhelmina" gisteren van Porim vertrokken. Hr. Ms. .Tromp" is gisteren van Colom bo vertrokken. Choleragevallen op de „Holland" Op het pas in Indië aangekomen pantser' dekschip .Holland» zyn twee der opvarenden hot slachtoffer geworden van deze ziekte, die op het oogenblik op Java hier en daar epidemisch hoerschende is. De beide mannen behoorden tot het machinekamerpersoneel. Volgens onze informatie is het tot heden by deze beide gevallen gebleven en bestaat er geen aanleiding tot ongerustheid. De ziekte is waarschijnlyk uan den wal opgedaan. Verbetering. Uit ons raadverslag, by do behandeling van de subsidio-Badiurichting, zou men kunnen opmaken dat de heer Feenders tegen hot verleenen der subsidie was. Z.Ed. was voor het verleenen der subsidie, en stemde dientengevolge ook voor hot voorstel. De kamer van Arbeid voor de Bouw bedrijven zal Donderdag a.s. namiddags 8 uur vergaderon. Stukken voor die ver gadering kunnen voor dien tyd worden in gezonden aan den voorzitter, aan een der ':eden of aan den secretaris (Dykstraat 45). Beroepen by de Gereformeerde Kerk alhier de heer H. P. M. de Walle, te Scharne- gontnm. Schoenmakersvereeniging Gisteravond kwamen op initiatief van do hoeren Adriaanse, De Cock, Biegatraten, Ramler en Van Horik ongeveer een 60-tal schoenmakerspatroons en eigenwerkers in Tivolibijeen om een Vakvereeniging op te richten, ten doel stellende den algemeenen toestand, waarin de schoenmakery en de schoenmakers zich bevinden te verbeteren. De vergadering werd door den heer C. Adriaanse gepresideerd. In zyn openingswoord heette hij allen welkom en wees er op boe in ons land personen in alle vakken van be dryf zich vereenigen, om hun algemeene belangen te bespreken en hun positie te ver beteren. Hy acblte een schoenmakersvereeni ging hier ter plaatse ook van groot belang. Daarna verkreeg de heer Frielink van Amsterdam het woord ter behandeling van het onderwerp: Waarom organiseeren Spreker schetste den toestand van de schoenmakery als verre van rooskleurig en meende, dat door organisatie vele voordeelen zyn te verkrijgen. Organisatie van hen, die hetzelfde bedryf uitoefenen, is noodzakelyk sedert in de 19e eeuw de omstandigheden zoo belangrijk zyn gewyzigd en de gilden zyn opgeheven. In den breede schetste spreker de werkkring der gilden, zoowel in de middeleeuwen, als in de 17e eeuw, toonde aan, dat het onderling ver keer bevorderlijk was aan het beroep, dat wanneer men eenmaal als lid van de gilde was aangenomen men verzekerd was van zyn bestaan, dat men door de bepalingen van een beperkt aantal leerlingen en knechts in dienst te hebben, zijn zaak niet tot onbeperkte uit gebreidheid kon brengen, en dat er zeker soort gelykheid onder de broeders bestond. Maar er was dit tegen, dat het do energie verzwakte cn de gilden een belemmering waren voor d'en bloei der bedrijven. Toon dan ook op het einde der 18o eeuw de gildon werden opgeheven, verkreeg men een geheel nieuwen toestand. Ieder had^an nu af de vrijheid oen beroep uit te oefenen, de meesterproef was afgeschaft. Dit had een onbeperkte concurrentie ten gevolge. Door do toepassing van den stoom en van machines kreeg de handonarbeid een gevoeligen knak en na ecnigen tijd had men overproductie. De concurrentie leidde or toe, dat de fabri kanten bun pryzen moesten verlagen en velen zich tevreden stolden met kleinere winsten, ja soms verliezen leden. Toen vereenigden zich de fabrikanten en stelden onderling den prys vast, maar dit was aanleiding tot mono polie. Wat de fabrikanten hadden gedaan, deed nu het publiek en de coöperatieve ver- eenigingen ontstonden. Welk een viuchtdeze genomen hebben, toonde spreker aan met die van llochdalo in Engeland. Na alzoo ge schetst te hebben hoe de tegenwoordige eco nomische toestand is geworden, ging de heer Frielink over om aan te wijzen, wat te doen was, om hier in verbetering te brengen. Men moet daarvoor zelf de hand aan don ploeg slaan. In het schoenmakersbedrijf zyn die on gunstige toestanden eerst de laatste 30 jaren uan het licht gekomen. Doch die schoen fabrikanten zyn toch langzamerhand gedwon gen geworden de pryzen te verhoogen en doen tegenwoordig de maatschoen makerij geen te groote concurrentie moer aan, maar dan moet schoenmaker zorgen, dat by met publiek goed bedient en volkomen technisch op de hoogte van den tyd is. Daarom moet goed vakonderwijs onder ieders boreik komen. In Amsterdam heeft meu reeds een vakschool, die de werkplaats vervangt, daar heeft men een dagcursus, waar jongelui het onderwerk leeren, teekenen en stikken een aanvullings- cursus voor patroons en gezellen, die 's avonds gehouden wordt en een meestercursus. Alle leveren goedo resultaten op. Voor het platte land zou men met goed gevormde onderwijs krachten cursussen kunnen oprichten. Daar naast zou een wettelyke regeling van het leerlingenstelsel veel goeds kunnen doen. Zy, die goed vakonderwijs hebben genoten, zouden zeer zeker nieuwe cliëntele bekomen. In de 2e plaats zon door coöperatie voor de schoen makers veel voordeeligs tot Btand zijn te brengen. Spreker wyst op Duitschland cn Oostenrijk, hoe daar door coöperatieve in- koopen, met steun van de regeering, veel is tot stand gekomen, ook in hot schoenmakers bedrijf. Dit is in ons land niet te verwachten, maar toch kan men veel doen, de eerste zaak is zich te vereenigen. Door onderlinge be spreking en voorlichting kan men veel in bekwaamheid winnen, men kan gezamenlyke inkoopen doen, contracten sluiten, cursussen oprichten, enz. Te Amsterdam heeft men te dien opzichten veel verkregente Bergen op Zoom zijn slechte betalers door de zoogenaam de zwarte lyet tot betaling gedrongente Gouda heeft men een onderlinge ziekte verzekering. Men kan verschillende din- tor hand nemen, maar daarvoor is voroenigen noodig. De leus der schoenmakers moet zyn Organisatie. Hiermede eindigde spreker zijn rede. Alsnu werd een korte pauze gehouden, waar ieder in de gelegenheid werd gesteld zich op te geven als lid van de nieuw te stichten voreeniging. Na afloop daarvan deelde de Voorzitter mede, dat 42 der aanwezigen zich aangemeld hadden, zoodat hij constateerde, dat de ver ecniging gevestigd was. Vervolgens beantwoordde de heer Frielink nog een vraag van den heer Adriaanse hoe men moest handelen, nu de loderpryzen 20 h 80 zyn gestegen. Hy zeide, dat dit alleen reeds een vol doend motief was voor het bestaan vereeniging Is men ongeorganiseerd dan beschouwt men elkander als concurrenten en aarzelt men de pryzen te verhoogen, is men georganiseerd dan ziet men in elkander col lega's cn kan men onderling overleggen. Door de styging der loderpryzen is een billijke verhooging noodzakelijk en het publiek zal dit ook redelyk vinden. Deze aangelegenheid maakt ook een punt van bespreking uit op de vergadering van don Bond van Schoen makerspatroons, die 20 Januari a. s. te Am sterdam wordt gehouden. Na de gewone plichtplegingen gaat men over ïn'eene huishoudelijke vergadering. Suèma. Zondagavond werd voor een goed gevulde zaal in hot Bondsgobouw opgevoerd het draina .Suèma', een stuk leven uit ouzo dagen. 't Gaf een kijkje in 't loven en lijden der negerinnen en 't leven der Arabische vrou wen en op den zegenryken arbeid der liefde zusters. De jonge dames en de kleinere meisjes kweten zich met ijver van hunne taak en gaven oen goed geheel te zien, dat een mach tigen indruk maakte, 't Spel was zoo natuur lijk, dat tnc-n zich een oogenblik in de Afri- kaansche wildernissen waande. Decor en kleedjj deden natuurlijk ook hot hare daartoe. Aan jongojuffr. Cor K., die de hoofdrol zoo meesterlijk vervuldo, werd een fraaien bloemruiker aangeboden. 't Stuk wordt deze week nog eens goge- ven voor hot publiek. Declamatie-avond Henri Dekking op 31 Januari. Over diens optreden te Harlingen schryft ds. J. W. van der Linden: Mag ik u door dezen nog wel myn dank betuigen voor uw voordracht van dezen winter. Zy maakte toen en vorige malen op ons en op mij den indruk van wel overwogen, ernstig bestudeerd, fyn gevoeld en hoog ge distingeerd te zyn. De volkomen afwezigheid van pretentie maakt bovendien uw optreden bijzonder sympathiek." De Dochter van den Tamboer Majoor. Door bet alhier uitstekend bekende ge zelschap van het Ncderlandsche operette ensemble onder directie van Alphonse Jan- mart Jr. wordt op Vrydag 21 Januari a.s. in Casino de groote militaire operette .De Dochter van den Tamboer-Majoor" opge voerd. De ,Tilburgsche Courant" zegt het volgende over een voorstelling, die kort geleden in Tilburg plaats had: Voor een tot alle hoeken bezette zaal, gaf bet Operette-Gezelschap dir. Janmart uit Amsterdam, gisteren, een pracht-uitvoe- ring van bovengenoomde operette van Offen- bach. Het succes was enorm, na ieder bedryf moest drie, viermaal gehaald worden. We moeten dan ook aanstonds bekennen dat we zelden zulk oen goed-verzorgde operette-uitvoering gezien hebben. Vanaf de titelrol, tot do kleinste rol, allen waren in uitstekende handen. Op de eerste plaats vermelden we, het zooals immer, schitterende spel van Mej. Corry Piuksen, die als Stella do titelrol vervulde. Wat een levendigheid, wat een opgewektheid, brengt zij ten tooneele. 't Is, alsof van haar, een groote stuwende kracht uitgaat naar de andere medespelendcn. Haar prachtige zang, met haar natuurlijk onge kunsteld spel, maakt tiaar tot een eerste operette-diva van ons goheele land. Vervolgens, komt direct aan de beurt Mevr. Sumethini. Ook haar spel is werkclyk af. Zij is dan ook een prachtige artiste, die immer graag op de planken wordt ge zien. Van de heeren voldeden ons het best, de heeren Grootveld en van Beem, de eerste als Markies Della Volta, de tweede als luite nant Robert. Hun spel vormt als 't ware één geheel met dat der beide genoemde dames. Hulde moet ook worden gebracht aan den heer Rentmeester, die met betrekkelijk pri mitieve middelen de regie zoo uitstekend verzorgde, 't Is waarlijk geen kleinigheid, om zulk eene operette in provinciesteden op te voeren, waar het in den regel hapert, aan tooneol-requisieten, welke voor een derge lijke operette hoogst noodzakelyk zyn. De heer Rentmeester wist echter overal partij van te trekken, zoodat 't geheel uitstekend tot z'n recht kwam Langs de Straat. Flauwe aardigheid. 't Is gebeurd op het Stationsplein, zoo tegen bet vertrek van den middagtrein. Eenonzoi1 rijksveldwachters was juist op het pad; be vond zich daar in de buurt; meende, dat er wel eens iets met den spoorwagen kon ver zonden worden, waar zyn scherpziend oog belang by hadJawel. In t verschiet dert een handkar met een kist er op, verpakt voor de verzending. De man, die het vrachtje in lichten tred doet voortrollen, is een poelier, iemand, die zich verbeeldt, dat de politie in den laatsten tyd wel wat te nauwkeurig op zyn doen en laten let. Wat 'm niet bevalt. Waarom hy zich heeft voorgenomen, om, de eerste de beste gelegenheid, genoeglijk revan che te nemen, den immer nieuwsgierigen ryks- vcldwachter eens lekker te verschalken, liefst op 'n moment als 't publiek, talrijk in de om geving, zou kunnen getuigen, om dan een al gemeen spot-grinniken te doen opgaan Of-ie wist. gevoelde, dat men hem verwacht te? Hi, hiDat is ook een vraag Probeeren natuurlyk. De Politie snuffelt altijd bij het vertrek en komenEn dan die van de ,Ryks".Je kon niet behoorlijk meer verzonden of hy was er als de kippen by Daarom besloot-ie dat manneke eens pienter af te schrikken, voor eeuwigZou eerst hardnekkig weigeren, niet toestaan, dat men zoo een-twee-drie onderzocht, om toch maar aanleiding te verwekken, te doen uitkomen, dat de inhoud van de kist verdacht, straf baar was Dan de ontgoochelingI Inderdaad wordt de .gladde baas» aan gehouden. De rijks-veldwachter, denkende dat hier een hoeveelheid .lykjes' van by de wet beschermde vogels wordt getransporteerd, verlangt, na wederzydsch redeneoren, een beslissend onderzoekvoegt den daad bij het woordneemt zelf den kist van den wagen en verdwynt met het ding in het Stations-gebouw. Daar nu verleenen weldra hamer en nijptang hun gewaardeerde medewer king, om, ter wille van de gerechtigheid, to handelen Terwijl wat spoor-menschen belangstellend, verlangend toezien, kreunt- kraakt eindelijk een deksel open Onmid dellijk tast de politie-man toe; voelt lang durig, nauwkeurig; ontdekt dan eerst een laagje losse veeren, wat vlerken, allemaal bedrog en vervolgens Maar dèt mogen we hier niet beschryven. Genoeg, dat de veldwachter z'n vingers han dig terugtrok, dat de omstanders ernstig bleven, niet eens konden glimlachen, doch verachtelijk de schouders ophaalden voor walgelijke verpakking, welke onaangeroerd bleef. Ouderdomsverzekerlng. De heer dB. D. A. van Krevelen en Frans Netscher hebben, in opdracht van den Bond voor Staat8peusionneering, een bezoek aan Denemarken gebracht en een rapport samen gesteld over de Deensche wet op de Ouder- doms verzekering. In hun voorwoord zeggen genoemde hee ren Wat ons bij geschrifte en by geruchte van deze wet bekend was, had ons den indruk doen krijgen, dat zij op een uitnemende basis was gebouwd. By onze propaganda werd dan ook steeds gewezen op de Deensche wet als een voorbeeld ter navolging. Even wel, ons ontbrak bet recht tot oordeelen, dat alleen eigen onderzoek en vooral eigen aanschouwing kunnen geven. Wij zyn gekomen by een volk, dat op benijdenswaardige wyze democratie, bescha ving on humaniteit met elkaar weet te ver binden en dat voorts door zyn vrijheidszin en zyn eenheid in godsdienstig-kerkelyk op zicht als aangewezen scheen om een dus danige wet tot stand te brengen. De wet van 1891 is dan ook in den geest van de overgroote meerderheid van het Deensche volk en daardoor in den waren zin des woords populair. De conclusies waartoe de heeren komen, zyn samengevat in de volgende stellingen: a. Een stelsel van Staatspensionneering gelyk het Deensche, met verdeeling der adniinistratiovo on financieele lasten tusschen Rijk en Gemeente, komt ons ook voor ons land aanbevelenswaardig en uitvoerbaar voor b. Er zal echter een middel moeten wor den gevonden om te voorkomen, dat sommige gemeenten, binnen wier grenzen door locale omstandigheden veel pensioengerechtigden mochten wonen (b. v. in industrieele centra, en in visscbersplaatsen) onevenredig gedrukt zonden worden; c. De leeftyd, waarop de pensioengerech- tigheid ingaat, behoort 65 jaar te wezen wanneer zich tegen dezen leeftijd in den beginne te veel bezwaren verzetten, dan dient als overgangsmaatregel in een hoogere leeftijdsgrens te worden berust; eu d. De gelden tot dekking der onkosten van zulk een Staatspensioen behooren, even als in Denemarken, gevonden te worden uit de opbrengst van een tegelijkertijd en speciaal voor dit doel in te stellen directe belasting, welke geheven moet worden van het bezit. Doorwerth. Een verblijdende tijding: De vereeniging «Doorwerth" heeft het kasteel van dien naam aangekocht en zal nu voor de herstelling zorgen. Hulde den mannen die dit bewerkten Spoorwegongeluk. Gisterenmiddag is de sneltrein, nit Utrecht, bij aankomst aan het station Amsterdam W. P. te 12 uur 44, aldaar, tegen het stootjuk gereden met het gevolg, dat drie der^reizi- gers door den forschen stoot aan hoofd en beenen verwondingen bekwamen en in het Ziekenhuis voorloopig heelkundig moesten worden behandeld. Een van de drie moest daar voorloopig blijven. Een drietal rijtuigen waren zoodanig beschadigd, dat zy uit den trein moesten worden gezet. Het stootjuk was verbryzeld en het trottoir buiten het station een heel eind opgeschoven. Het drama te Zeist. De correspondent van Het Volk" schryft Mot betrekking tot het drama, dat zich hier Vrydag j.1. afspeelde, kan ik u nog het volgende mededeelen De man had reeds den geheelen zomer zeer ongeregeld werk gehad en telkens heerschte dan in het gezin, dat behalve het vermoorde, nog een tweetal schoolgaande kinderen telde, groote armoede. Dan was dikwijls zelfs het allernoodigste voor de kleinen niet aanwezig. Daarby kwam dat de vrouw geruimen tyd zoo voor als na haar bevalling ziek was geweest en gesuk keld had aan een gebrek aan bet been waardoor zij zich slechts met behnlp van een stoel in buis kon voortbewegen. Des niettegenstaande heerschte, naar alle getui genis, in de armelyke woning steeds het grootste zindelijkheid. In de vorige maanden was de man weer vyf weken achtereen werkloos geweest. Of schoon aangesloten bij de afdeeling Zeist van den Centralen Bond vaa Bouwvakar beiders kan hy geen uitkeering krijgen uit bet werkloozenfonds, omdat hy to kort lid en niet lang genoeg in de gemeente geves tigd was. Door bemiddeling van een zyner medeleden had hy in het laatst van de vorige maand voor een tweetal weken werk gevonden, doch had nu andermaal gedaan gekregen. Véór eenigen tijd had de vrouw bij den penningmeester van het burgerlijk armbestuur om ondersteuning aangeklopt. Deze verwees haar naar een kerkelijk armbestuurder en deze weer naar een der predikanten van wien ze één gulden kreeg. Nog dien zelfden morgen had zij zich weer tot het burgerlijk armbestuur gewend, doch nul op het rekest blykt uit uitlatingen van Lloyd George, Churchill en Burns. De radikale pers maakt zich vroolyk over de voorbarige triomfkreten der unionistische bladen. Zoo de Star, die haar hoofdartikel heden aldus aanvangtDe lords en de voedsel- belasters zyn geslagen en ze weten het. Gisteren waren gekozen86 unionisten, 70 liberalen, 14 arbeiders, 13 nationalen. De unionisten winnen 34 zetels, de liberalen 7, de arbeiders 1. Verkiezingshumor. In den Engelschen verkiezingsstrijd komt i humor ook tot zyn recht. Zoo wordt ver teld van een kandidaat, wien aan het einde zyner verkiezingsrede een bloemkool naar bet hoofd geworpen werd. Hy nam onmid dellijk de kool op en zeide„Een onzer politieke tegenstanders schijnt het hoofd ver loren te hebbenik heb hot hier ten minste in de hand Schilrierspraat. De een: «Ik heb eens zóó realistisch een kwartje geschilderd, dat een kerel op straat zyn nagels stuk scheurde, om het van de keien los te maken." De ander. rEn ik heb eens op een stuk steen een ham geschilderd, zéé natuurlyk, dat een hond den halven steen al had opge geten, eer hy zijn vergissing bemerkte." Het vooruitzicht, weer een tijd vau absoluut broodsgebrek te gemoet te gaan is de arme vrouw blykbaar te machtig geweest en dreef haar tot moord en zelfmoord. Op de tafel lag een briefje, waarin zy den man opdroeg, haar beide kinderen van haar te groeten en goed voor hen te zorgen voorts te kennen gaf dat zy liever den dood verkoos, dan nog langer in armoede voort te leven. Een zonderlinge. Te Pittaburg is onlangs een zonderlinge juffrouw gestorven, Laura White. Zij is 65 jaar geworden en werd döor haar omgeving gehouden voor zeer behoeftig. Zy stierf alleen, in een kamertje, dat met tal van sloten tegen inbrekers was verzekerd. Toen het vertrek opengebroken werd, was het lichaam reeds deerlijk gehavend door ratten. De vrouw was blykbaar zeer bevreesd geweest voor de mogelijkheid, levend te zullen worden begraven, want op het lyk lag een papier, waarop geschreven stond«Stoot my driemaal met een dolk in het hart, om het zeker te doen zyn, dat ik dood ben. Laat dan myn lijk 10 dagen liggen, waarna het moet worden verbrand. De asch moet worden begraven". By het doorsnuffelen van de woning der arm-gewaande vrouw vond de politie rekening- courantboeken en een testament, waarby 100,000 doll. werd gelegateerd aan de Pitts- burgsche armen. Voor den dokter, die het lyk de voorgeschreven dolkstooten zou hebben toe te brengen, en die gedurende 10 dagen de doode moest observeeren, had juffrouw Laura White 20 doll. plus 50 doll. bestemd. De nalatenschap bleek by onderzoek werke- iyk over de 100,000 doll. te bedragen. Het huis, waarin juffr. White woonde, zag er wel heel armelyk uit; maar er was toch kamer in, waar men een bibliotheek van 3000 doelen, waaronder zeer kostbare, aantrof. De verkiezingen in Engeland. Londen, 17 Januari. Gelyk te verwachten was beschouwen de organen van beide par tyen den uitslag van de Zaterdag gehouden verkiezingen als een overwinning. De Stan dard, de Daily Telegraph de Daily Mail kraaien al evenzeer victorie als de Daliy News, de Daily Chronicle, de Morning Leader. De Daily Telegraph schrijftHoe de ver kiezingen verder ook af mogen loopen, de tariefhervorming triomfeert reeds. De z.g. grondwettelijke crisis is een doodgeboren kind gebleken en heeft geen rol by de ver kiezingen gespeeld. Tienduizenden unionisten hebben tegen de liberalen gestemd enkel omdat zy Engeland's meerderheid ter zee en op het gebied van den handel bedreigd achtten. Het Britsche volk begint eindelyk in te zien, dat alleen prijsgeving van het afgesleten fiscale systeem redding kan brengen. De Standard schryft: De uitslag heeft reeds aangetoond, dat de unionisten over het algemeen de liberalen overstemd hebben, zoodat het ministerie hoogstens de helft der kiezers vertegenwoordigt. Het is buiten allen twyfel gebleken, dat in Engeland de unio nisten de sterkste,n zyn, wanneer men de Ieren er buiten laat. De radikalen en soci alisten, die het tegendeel beweren, zyn eigen- lyk volksbedriegers. De Times schryft, dat de uitslag van Zaterdag voor de unionisten bemoedigend is er is overal flink gestemd. Het blad hoopt, dat er in den loop der week nog beter ge stemd zal worden. De liberale pers schryft natuurlyk in tegenstelden zin. De Daily Chronicle spreekt van een goed beginLancashire is op prach tige wyze den vrijhandel trouw gebleven en Londen was veel beter dan velen gedacht hadden. De ministers zelf zyn door den uit slag van Zaterdag zeer bevredigd, zooals Ingezonden Mededeelingeu 20 cent per regel. Wy hebben een dezer laatste dagen in het groote parysche dagblad «Le Figaro*, zeer ver spreid in de weteldsche kringen, het volgende artikel gelezen, waarin sprake was van een onzer bevallige landgenooten, waarvan wy hier het por tret geven. «Le Figaro* drukte zich aldus uit: Mevr. Jeannb Wieoant. (CL Pierre Petit.) De vreemdelingen in Frankryk, evenals i Franschen in den vreemde, zyn zeker de Pink Rillen overal te vinden. In verband hiermee halen wy de merkwaardige genezing aan, dank zy de Pink Pillen verkregen door een jonge hollandsche dame, die op het oogenblik te Parys woont, 106, Boulevard de Clichy, Mevr. Jeanne Wiegant, geb. Coppens. «Ik ken sedert lang de Pink Pillen, zeide zy ons dezer dagen. In myn vaderland zyn zy zeer bekend en staan in de families in groote gunst. Toen ik my dan ook onlangs ziek gevoelde, heb ik niet geaarzeld ze te nemen, daar ik in Holland getuige was geweest van vele genezingen door dit merkwaardige middel. «Ik zou de Pink Pillen vergeten zyn, zoo niet de talryke genezingen die in de Fransche dagbla den gepublicerd waren, myn herinnering hadden gewekt. Het is waar dat de Pink Pillen my vol komen genezen hebben van myn bloedarmoede £n myn maagpynen. Ik gevoel my nu volmaakt sterk, ik heb een goede spysvertering en ben nu geheel en al gezond.* Dit zeide Mevr. Wiegant, toen zy ons haar ge tuigschrift van genezing ter hand stelde. En daar het hier maagpynen en slechte spys vertering betreft, willen wy er aan herinneren dat één Pink Pil na iederen maaltyd genomen u een uitmuntende spysvertering geeft. Niet alleen doen de Pink Pillen u goed uwe spyzen verteren, maar zy geven u ook eetlust voor den volgenden maaltyd. Geloof nu niet dat, om een goede spys vertering te hebben, een voortdurend gebruik der Pink Pillen noodig is. Neen, gy neemt de Pink Pillen gedurende eenige dagen alleen, en deze weinige dagen zullen voldoende zyn om er uw maag door te doen herstellen en versterken. De Pink Pillen zyn eveneens onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, algemeene zwakte, schele hoofdpynen, zenuwpynen, heupjicht. l'rijs fl.75 de doos, f9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, hoofd-dépothouder voor Nederland, 7, Groote Markt te Rotterdam; voor Helder en omstreken by J. DE KOK, Middenstraat H. DE BIE—Biersteker, Keizerstraat 93; te Sehagen bij J. ROTGANSte den Burg (Texel) bij T. BUIJS en verder by verschillende Apothekers en goede drogisten. Uit den Omtrek. Texel, 17 Jan. Jagers en kooikers klagen tegenwoordig zeer over scliaarschte van eendvogels. Men hoopt nog steeds op wat winterweer, dat gewoonlijk de zoogenaamde «Oostersohe" een den in deze richting voert. Wanneer ze hier in dichte drommen aankomen, weggedreven uit streken, waar ze het noodige voedsel niet kannen vinden, zyn ze hongerig, en vooral in de eendenkooien worden er dan dikwyls groote aantallen van gevangen. Ook voor het vullen van de yspakhuizen op 'de haven begint men met verlangen naar winterweer uit te zien. Te Waal is thans een stoomzuivelfabriek geopend. Tot heden wist men in de oude inrichting ook zonder stoomkracht goede resultaten te bewerken. In navolging zullen nu ook te Den Burg en te De Cocksdorp Btoomzuivelfabrieken opgericht worden, en, zoo mogelyk, ook te Den Hoorn. Scheen de kans om te Oosterend een dok ter gevestigd te krygen een paar weken ge leden nog gunstig, nu spreekt men er over dat van het voornemen der vestiging niets komt. Toch wordt in den Oosthoek van 't eiland behoefte aan een eigen dokter ge voeld. Vooral te de Cocksdorp is dit 't geval omdat daar ook geen verloskundige hulp aanwezig is. Naar verluidt zullen de bewo ners van Eierland een reqnest aan den Raad richten ter bekoming van een eigen genees heer, die daar dan ook woonachtig moet zyn. Drie personen, die dezer dagen een rytoer maakten met een voertuigje bespannen met een hit, geraakten door 't struikelen van hun trekdier zandruiters en buitelden op en over elkaar op den grond. Het paard moest wor den losgemaakt alvorens op den been te kun nen worden geholpen. Natuurlyk waren wagen en bespanning nog al gehavend. Wieringen. Naar wy vernemen zyn by mej. T. Hennink, alhier, prentbriefkaarten verkrijgbaar van de door den burgemeester dezer gemeente in het raadhuis ingerichte .Oude Wieringer Kamer". In de j.1. Zaterdag gehouden jaarvergade ring van de zangvereeniging Excelsior" zyn tot bestuursleden gekozen de heeren C. Boeker, C. Kool, N. Snooy en C. J. Koorn. Zondag j.1. gaf de zaugvereeniging .Nieuw Leven" voor een goed bezette zaal een uit voering. Behalve een 12-tal zangnummers werden ten beste gegeven twee tooneelstnkjes en twee voordrachten. Wy gelooven dat een en ander goed in den smaak van het pnbliek is gevallen. Vlieland. In het logement .Cupido" werd Woensdag avond 12 Januari eene openbare propaganda- vergadering gehouden der afdeeling Vlieland van den Bond voor Staatspensionneering. De zaal was overvol. Als spreker trad op de heer L. Bakker Wzn., van Sneek. Onderwerp der rede was: .De toekomst onzer ouden van dagen In ademlooze stilte werd door het publiek geluisterd naar het vurig pleidooi vóór staats pensioen zonder premie-betaling, tegen dwang verzekering. Daverend applaus toonde den spreker ten slotte hoeveel waardeering eu belangstelling zyne woorden hadden gevonden. Na de pauzo werd door eene hier bestaande tooneelclub opgevoerd een tooneelstnk in 4 bedrijven: ,'t Genadebrood" door mejuffr. 1. KaastraBakker, uitgave van den Bond voor Staatspensionneering. Het aandoenlijke stuk, vlot gespeeld, maakte diepen indruk. Na afloop daarvan knoopte de spreker naar aanleiding van het opgevoerde stuk, eenige be schouwingen daaraan vast, opwekkend lid van den Bond te worden. De heer Donia, voorzitter van de afdeeling Vlieland, bracht in zyn slotwoord dank aan den spreker, riep hem een «tot weerziens" toe. Dankte ook de spelers voor hnnne mede werking. Dertig nieuwe leden traden toe. Eenige uren was men hierna nog hoogst genoegelyk bijeen. van 115 Januari. GEHUWDCornelis de Gorter, oud 24 jaar met Petronella Zeylemaker, oud 24 jaar. Geboren: Ewoud, zoon van H. SCHILD en N. SCHILD—Kok. Helder, 15 Jan. 1910. Heden overleed heel onverwacht, zacht en kalm, Trijntje Dros, geliefde echtgenoote van SIMON KUIJPER Gz., in den ouderdom van 77 jaren en 9 maanden. Namens S. KUIJPER Gz., Kinderen en Kleinkinderen. Oudeschild, 17 Januari 1910. De Comm., belast met het controleeren der Ontvangsten en Uitgaven, bericht, dat zy deze in de beste orde bevonden. De bescheiden liggen voor belangheb benden ter inzage op 19 en 21 Januari a.s. ten huize van den Penningmeester den Heer C. ADRIAANSE, Keizerstraat 15-17. De Comm. P. L. VRIESLANDER. A. E. VAN GRIETHUIJZEN. Christ. Zangvereeniging „ZINGT DBN HEERE" Verplichte Ledenvergadering op Woensdag avond kwart voor acht. HET BESTUUR. Algemeene Vergadering op DONDERDAG 20 JANUARI a.s., 's avonds 8 uur. HET BESTUUR. Heldersche Loge. Openbare Vergadering - op - VRIJDAG 21 JANUARI des avonds ten 8 ure, in het lokaal der loge aan de SLUISDIJKSTRAAT nr. 54. Spreker de heer A. E. THIERENS, van 'sGravenhage. ONDERWERP: Het wezen van de Theosofie. Entrée 10 cents. Vermist i j.1. Zaterdagavond, na de uitvoering van T.A.V.E.N.U., esn sxemplssr van het tooneelstuk „Voerman Henschel". Degene, die het exem plaar heeft gevonden of medegenomen, wordt in zyn belang uitgenoodigd het by een der Bestuursleden terug te be zorgen. VERLOREN, Zaterdagavond, een zilveren BROCHE met Kinderportretje. Tegen belooning terug te Keizerstraat 45. VERLOREN een zilveren Dames-Horloge, bevestigd aan een broche met steentjes. Terug te bezorgen, Koningstraat 6. Iemand met vast inkomen vraagt #25.— ter leen, met maandelijksche aflos sing van f5.—, tegen 5 °/0. Brieven onder lett. „J. K." aan het Bureau van dit blad. Er biedt zich aan een aankomend Verstelnaaister 40 cent per dag. Adres: Bureau van dit blad. Een Juffrouw vraagt enkele leerlingen tot het geven van Onderwijs in de Muziek op piano en orgel, tegen zeer billijken prys. - Adres: Bureau van dit blad. Gevraagd tegen Maart, wegens huwe lijk der tegenwoordige, een nette Dsg-Dienetbode, met de wasch bekend. Zonder goede getuigen onnoodig zich aan te melden. AdresMej. THIEMAN, Spoorgr. 86.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 2