KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje telnaiii voor Helder, Texel, Wieringen en Anna Paulowna. Het Recht der Vrouw. No 3855. Zaterdag 22 Januari 1910. 388te Jaargang. mm O ct., fr, p. post 75 ct., buitenland f 1.25 't Vliegend Blaadje p. 3 Pre- Zondagsblad o/f i i ta i i mian J Modeblad »»»55»»»»65» (Voor het buitenland by vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent Elke regel meer6 Be wijs-exemplaar Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaus: Spoorstraat en Koningstraat. Interc.-Telefoon 50. Eerste Blad. van Costumes, of onderdeelen daarvan, van Mantels, Kinderjurken en onder- kleeding, worden met uitvoerige toelich ting, in Het Nieuwe Modeblad opgenomen. Elk nummer telt veertien groot folio bladzijden, bezaaid met al beeldingen ook van handwerken en tal van wetens waardigheden. Ongerekend het groot knippatronenblad, hetwelk daaraan is toe gevoegd en dat een praktische leiddraad biedt voor het navolgen van de olegante coupe der verschillende toiletten. Meerdere malen zal een Mode-afbeel ding op de voorpagina artistiek in kleu ren z\jn uitgevoerd. Voor de praktische huisvrouw is het blad evenzeer een trouwe raadsman, als voor wie hoogere eischen stellen. De uiterst geringe prijs is voor nie mand, die belangstelt in praktische of elegante kleeding een beletsel zich op dit uitnemend tijdschrift teabonneeren. Prijs f 0.55 per drie maanden (franco per post f0.65.) 1 JANUARI is het nieuwe kwartaal ingetreden, verschijnt 2 maal per maand, alzoo 6 nummers in één kwartaal. Men teekent in bij den UITGEVER VAN DEZE COURANT. IJit het Buiteulaud. Ruim een derde van het totaal aantal uit- slagen der verkiezing in Engeland ie bekend. De heele verkiezing duurt drie weken en alzoo valt er nog niets te voorspellen omtrent den uitslag ook omdat hier en daar die uitslag anders was dan men verwachtte. Betrekkelijk gingen de unionisten vooruit en verloren tot hiertoe de liberalen de laatsten hebben echter een groot aantal zetels meer en kunnen dus tegen een stootje. Maar nog eens, peil is cr nog niet te trekken. Zou Engeland zijn opinio ten opzichte van België contra den Congo gaan wijzigen? t Heeft er wel wat van. Zoo men weet hebben verschillende R.-K. geestelijken indertijd de verklaring afgelegd, dat zij het niet eens waren met de woorden van afkeuring over 't beheer in den Congo, zooals die in Engeland zoo heftig werden uitgesproken. Thans bevat de Tinms een briel van den zendeling Campbell die,! uit den Congo teruggekeerd, zeer roemt op het bestuur in Katanga. Hy zegt dat iu dat gebied reeds hervormingen zyn ingevoerd, die de bewondering van alle Europeanen moeten wekken. Hy acht het dan ook zyn plicht te doen uitkomen, dat er geen reden meer bestaat om den begonnen veldtocht tegen het Congo- bestuur nog langer voort te zetten en brengt hulde aan de Belgische baanbrekers, die wel haast onoverkomelijke moeilijkheden, zooals er in geen andere kolonie bestaan, hebben weten te overwinnen. Hij eindigt met een beroep op het Engelsche volk, om do eerlyke pogingen recht te laten wedervaren van de koloniale regeering om, aan de misbruiken een einde te maken en dringt er op aan, den jongen koning en zyn volk tyd te geven op dezen weg voort te gaan. Of dat bezadigde woord by de Engelschen iugang zal vinden In ieder geval zal men in België zeer verhengd zyn dat hier bevestigd wordt, door een Engelschman die 't weten kan, wat men daar steeds heeft beweerd. De Duitsche regeering geeft rekenschap van haar handelwijze in Marokko. Aan de leden van den RykBdag ia een witboek uit gereikt waarin uitvoerig is uiteengezet wat voor de Duitsche mijnbelangen in Marokko gedaan is. De voorstellen tot kieBrechthervorming in Pruisen zullen over eeu paar maanden worde ingediend by den landdag. Men verzekert dat zij den liberalen zullen tegenvallen wat men afleidt uit het feit, dat zy gemaakt zyn door den leermeester van den kroonprins, die als uiterst conservatief bekend staat. In verschillende Duitsche steden hadden Zondag kiesrechtbetoogingen plaats. In Berlyn alleen werden 61 vergaderingen gehouden. Bijna nergens werd de orde verstoord; alleen werden in een tweetal steden een paar per sonen in hechtenis genomen. Hongarye heeft weer een ministerie doch 't orchest is nog niet ten volle bezet. Khuen Hedewary, indertijd Banns van Kroatië, waar hy door zijn krachtig ingrypen de orde herstelde, is minister-president, 't Is niet de eerste maal dat hij als minister optreedt hij mag zich in de bijzondere gnnst van den keizer-koning verheugen. De toekomst zal mooten loeren of hij de man is, die thans orde in de chaos kan brengen. De Zweedsche Ryksdag is door don Koning geopend met een troonrede, waarin verklaard wordt dat do betrekkingen van Zweden tot de overige mogendheden van uitstekenden aard zijn. De troonrode herinnert aan de ernstige staking van het vorige jaar, die aanleiding heeft gegeven tot het samenstel len van wetsontwerpen, strekkende om in het vervolg stakingen van den arbeid te voorkomen. Een wetsontwerp omtrent herziening van het toltarief, zal binnenkort worden ingediend. Ondanks de groote bezninigingen voor 1911* zullen nieuwe belastiugen noodig zijn, o. a. verbooging van het invoerrecht op koffie en van de successiebelasting, op het inkomen en op openbare vermakelijkheden. Voor verbetering van verkeerswegen wordt 13 millioen kronen aangevraagd; de buiten gewone uitgaven voor leger en vloot zyn belangrijk verminderd. Prins George van Servië blykt een lastig heertje te zyn. Bij een openbaar feest moet hü zich zeer onhebbelijk godragen hebben tegenover don prefect van Belgrado, en dezen zelfs boleedigd hebben, zoodat deze daarin aanleiding vond om zyn ontslag in te die nen. De regoering heeft echter de party van den prefect gekozen, het ontslag geweigerd, en den koning verzocht den prins voor ge- ruimen tyd naar het buitenland te zenden. De Koning beeft evenwel beslist geweigerd hiertoe over te gaan, wyl de prins in het buitenland Servië misschien groote moeilijk heden zou bereiden (een mooi getuigschrift, voorwaar!). De koning verklaarde zich ech ter bereid het Hof van den prins te ont binden, zijn jaargeld te verminderen en hem in actieven dienst bij de troepen te plaatsen. De regeering heeft zich echter met dit voor stel nog niet vereenigd. De pers staat in haar geheel aan de zyde van de regeering en protesteert eendrachtig tegen de houding van den prins tegenover autoriteiten. Nieuwsberichten. HELDER, 21 Januari. De Rijksmiddelen. De Staatsct. bevat het overzicht van de opbrengst der Middelen over de maand December 1909 en tevens over de twaalf maanden van het afgeloopen jaar. De maand December heeft een aanzienlyk hooger bedrag in 's Rjjks schatkist gebracht dan haar naamgenoot van 1908. Werd in laatst bedoelde maand ontvangen! 14.790.450.87Va» in December 1909 was de opbrengst f 16.662.852.171/j, dus nn f 1.871.901.80 meer. Deze meerdere ontvangst is in de voor naamste plaats een gevolg van de verhoo ging van den accyns op het gedistilleerd. Werd uit dit middel in December 1908 ont vangen f2.442.211.65, in December 1909 was de opbrengst f 3.371.031.51, dus f928.819.86 meer. Ook dienen als buitengewone factor nog in aanmerking te worden gebracht de opcenten op vermogens- en bedrijfsbelastin gen (byna anderhalve ton). Doch dun blyft er toch nog een aanzienlyk bedrug over, dat in het voordeel van de afgeloopen maand kan worden gebracht. Opmerkelijk mag heeten, dat oudanks de verhooging van het zegelrecht op effecten, deze bron van in komst een 114.000 minder heeft opgebracht dan in December 1908. Vergeleken met de cijfers van 1908 hebben in December 1909 meer opgebracht de vol gende middelenpersoneele belasting f 143.000, bedrijfsbelasting f88.000, vermogensbelasting f143.000; invoerrechten f157.000; suiker- accyns f211.000, wynaccyns f 5000, gedis tilleerd f928.000, geslacht f81.000, gouden en zilveren werken f 500, registratierechten f 119.000, hypotheekrechten f 11.000, successie rechten f153.000, posteryen f94.000, rijks telegraaf f 28.000, en loodsgelden f 58.000. Minder werd in die maand ontvangen uit de grondbelasting f 95.000, het recht op de mynen f2000, den zoutaccynB f38.000, die op bier en azynen f3000, de zegelrechten f14.000 en de domeinen f 146.000. In 1909 hebben meer opgebracht de grond belasting f 15.000, het personeel f 864.000, de bedrijfsbelasting f827.000 (hieronder aan opcenten f 524.497.50') de vermogensbelas ting f 864.000 (hieronder aan opcenten f604.757.72), het recht op de mijnen f 15.000, de rechten op den invoer f848000, de snikeraccyns f 1.050.000, de accyns op het gedistilleerd f 543.000 en die op het geslacht f 216.000, de gonden en zilveren werken f23.000, de zegelrechten f 1.041.000 (het zegelrecht op effecten is met ingang van 1 Januari 1909 verhoogd, uit welke verhooging bij de raming f 1.000.000 tferd verwacht), de registiatierochten f 477.000, de hypotheek rechten f61.000, de domoinen f72.000, de posteryen f 451.000, de rijkstelegraaf f453.000, de jacht- en vischacten f5000 en do loods gelden t 178.000. Minder brachten op de wynaccyns 1 12.000, die op zout f 65.000, en die op bier en azynen f58.000 en de successierechten f811.000. Het totaal over het afgeloopen jaar is f 169.114.515.20, terwijl in 1908 werd ont vangen f 162.556.940.77, zoodat de meerdere opbrengst in 1909 bedraagt 16,557.574.48. Kwakzalverij. De Rechtbank te Alkmaar veroordeelde Dinsdag in hooger beroep den bekenden kwak zalver H. J. Eilers uit Oegstgeest overeen komstig het vonnis van den kantonrechter te Medemblik, tot 2 maanden gevangenisstraf. Eilers had voor de zooveelste maal een jongen zoogenaamd «geneeskundig behandeld". Volksstemming over drankverkoop. Evenals vroeger te Dinxperloo en andere plaatsen is er thans een volksstemming over drankverkoop gehouden aan den Langedyk, zich uitstrekkende over de dorpen Oudkarspel, Noord-Scbarwoude, Zuid-Scharwoude en Broek op Langedijk. De stemopneming had plaats te Oudkarspel op het raadhuis. De uitslag was, dat er 3653 stemmen werden uitgebracht. Hiervan waren er 63 van onwaarde en 574 blanco, zoodat het aantal geldige stemmen 8016 bedroeg. Van deze verklaarden zich 112 voor onbeperkten drankverkoop, 766 wilden den toestand zoo laten uIb deze was, 815 wilden vermindering, terwjjl 1323 de drankgelegenheden geheel wilden laten verdwynen. Bescherming van bouwvakarbeiders. Naar aan „Hot Volk' wordt bericht, heeft de directeur-goneraal van den Arbeid, de lieer Van IJselstein, aan het Bureau voor Arbeids recht to Rotterdam meegedeeld, dat het voor nemen bestaat, van rijkswege voorschriften met het oog op' de veiligheid van de bouw vakarbeiders te ontwerpen, en dat daarin waarschyolyk ook voorschriften vervat zullen worden, betrekking hebbende op meerdere veiligheid voor de glazenwasschers. Een fortuin voor twee postzegels. Een bekend Amsterdamsch postzegelver zamelaar heeft dezer dagen twee postzegels, de «One penny en de «Two pence" van Mauritius, met het opschrift „Post office", aangekocht. Van deze zeldzame zegel6 zijn slechts elf' paren in omloop, die een waarde van pl. m. f 14,000 per stuk vertegenwoordigen. De aangekochte zegels zyn uit Londen aan den heer B. U. M. te Amsterdam overgegaan. De vorige eigenaar heeft voor hot gebruikte exemplaar van 1 penny een ongebruikt in de plaats gekocht. Die ongebruikte 1 penny bevor.d zich in de beroemde verzameling van Avery, onlangs door een bekend Londensch handelaar voor 25,000 pd. Bt. aangekocht. Munt8Chenni3. Zondag kwam by een sigarenwinkelier in de Leidschestraat te AmBterdam een vreem deling, die den winkelier verzocht 5 Engel sche ponden voor hem te wisselen. Aan 't verzoek werd voldaan, doch toen de sigaren winkelier Maandagmorgen het geld aan het kantoor van Anspacb en Donk op den N. Z. Voorburgwal ging inwisselen, vernam hy, dat de ponden samen acht gulden minder waard waren dan hij er voor gegeven had. Vermoedelyk had men, zoo deelde men den winkelier aan het wisselkantoor mede, met behnlp van salpeter-zuur eenig goud van de pondon verwjjderd. De winkelier deed aangifte by de politie en waarschuwde uit saamhorigheidsgevoel" zijn collega's in de buurt. Eu met succes 1 Want Maandagavond kwam dezelfde vreem deling naar later bleek weer met een Engelscli goudstuk by een anderen sigaren winkelier in dezelfde straat. Deze liet on middellijk de politie waarschuwen, die deu vreemdeling meenam naar het politiebureau Leidscbeplein, waar hij zich Dinsdag nog bevond. Bij onderzoek bleek de vreemdeling een Italiaan te zyn en te logeeren in een bekend hótel te Amsterdam. Hy was er ingeschreven als „secretaris" van een Braziliaan, die zich «dr. Evans, explorateur" noemde, en die in hetzelfde hótel verblijf hield. Hield, want hy is er sedert Maandagavond niet terug gekeerd „Dr Evans" en zyn „secretaris" logeerden er sedert enkele dagen. Tevoren waren ze in een ander hótel te Amsterdam geweest en voordion in oon hótel te Rotterdam. De politie stelde op hun kamer in hot hótel een onderzoek in. Zij vond er nog eenigo Engelsche goudstukken, voorts chemi caliën, waarscliynlyk dienende om goud aan de geldstukken te onttrekken en brieven, waaruit bleek dat «dr. Evans" tevoren o.a. in Parijs vertoefd had. Gedurende bun ver- bljjf in het hótel lieten beiden het zich aan niets ontbreken en deden zy zich door een gids van 't Koggeschip de bezienswaardig heden van Amsterdam toonen. Gebleken is nog, dat de beide vreemdelingen by de Twentsche bank Engelsch goudgeld hebben opgenomen. Bij zyn verhoor op het bnreau Leidsche- plein ontkende de vreemdeling beslist geweten te hebben, dat het door hem uitgegeven geld in waarde verminderd was. (Hbld.) Van den Scheveningschen Vuurtoren. Het nienwe groep-bliksemlicht, dat reeds geruimen tyd als proef brandde, zal van 20 Jan. at geregeld van den Scheveningschen vuurtoren des avonds worden ontstoken. Van eenige trawl-visschers vernam «Het Vad"., dat by eenigszins helder weer het nieuwe bliksemlicht mylen ver in zee te zien is. Ook vroeger deelden de haringvisschers mede, dat toen zij voor de laatste reis in het laatst van November begin December voor Lowestoft en Yarmoulh visachende waren, zy by helderen nacht beurtelings of dikwijls te gelyker tyd de Engclscho varen en de Hollandsche kust lichten konden waarnemen. Gasverstikking. Te Utrecht is Dinsdagochtend in een hotel een goneeshocr uit Hasselt (O.) dood op z\jn kamer gevonden. Vermoedelyk iB diens dood een gevolg vau gasverstikking, daar de gaskraan openstond, terwyl zyn slaapkamer geheel mot gas ge vuld was- Koloniale reserve. Voor do Koloniale-reserve zal te Nymo gen een nieuwe kazerne worden gebouwd. De eerste steen daarvoor is Dinsdag door Z. K. H. Prins Hendrik gelegd. De gebouwen zullen verrijzen in het Mo- lenveld, gelegen tusschen den Berg- en Dal- schen- en den Groesbeekschen weg, waar de enkele jaren geleden gestichte kazernes der infanterie, ook staan. By don bouw voor de koloniale-reserve wordt het paviljoenstel sel gevolgd. Het complex gebouwen, by het hoofdge bouw, zal bestaan uil vier kazernes voor de manschappen, een paviljoen voor de onder officieren, een cautinegebonw met tooneel, enz., een gebouw voor eetzaal en keukens, gebouw voor privaten, urinoirs en bad- jrs, een emballagegebouw, een kegelbaan in den parkaanleg ook eon muziektent. De verschillende gebouwen worden voorzien vau elcctrischc verlichting en centrale ver warming. Het gehool zal worden afgesloten met monumentaal ijzeren hekwerk. Do bouw, aanbesteed voor f346,000, zal glas- en waterdicht moeten zyn April 1911 en geheel opgeleverd 1 Oct. d.a.v. Daarna wordt onmiddellijk aangevangen met den bonw van de groote magazijngebouwen en van het hospitaal en is dit gereed, dan komt ook de reconvalescentenafdeeling, te Zutfen gevestigd, te Nymegen in garnizoen. Speelzucht. Naar wij van doorgaans goed ingelichte zijde vernomen, worden dezer dagen enkele officieren uit 's-Gravenhage naar andere garnizoenen overgeplaatst wegens het veel vuldig bezoeken vau speelhuizen. (,N. Rott. Ct".) De zedepolitie aan het werk. De zedepolitie te Rotterdam is in du laat- 3 dagen krachtig opgetreden tegen een groep van jongelui die met meisjes, waar onder er zyu van 15 tot 17 jaar, onwaardige connecties hebben aangeknoopt. Op de gebruikelijke plaatsen, waaronder in de eerste plaats de Blaak gerekend moet worden, ontmoette men elkander en werden de afspraken gemaakt. Van daar uit werden dan, by die jongelieden welbekende huizen van kamerverhuursters, gelegen in^ den Oppert, in den Open Kijstuin, in de Eerste Loinbardslraat en Zandstraat bezocht. Dit alles door de zedepolitie met feiten gestaald zijnde, volgden eenige arrestaties, die ten gevolge hebben gehad dat thans tegen een aantal van deze jongelui, die aangewezen werden, zoomede tegen de kamerverhuursters, wegens misdryi tegen de zeden proces ver baal iB opgemaakt. Een zeemonster. Ter reede van Probolingo vertoeft, aldus het «Soer. Hbld"., reeds eenige dagen een zeemonster, dat een lengte heeft van ongeveer 5 meter. De kop van het dier is vierkant en ongeveer 1 meter lang en breed. Het zwemmen van het dier doet aau een reuzenhaai denken, daar onder hut zwemmen de rog- en staartvin boven water uitsteken. De bemanniug van Hr.Ms. «Serdang oefent zich met het schieten op dit zeemonster, schynt dat dit beest onkwetsbaar is, daar het alle kogels negeert. Een cycloon. Wy lezen in de Java-Bode" Eenige weken geleden werden de Cocos- eilanden ten Zuiden van Bantam, door eon cycloon geteisterd, die voornamelijk in de klappertuinen groote schade heeft aaugericht. Nadere bijzonderheden ontbraken tot heden. Thans meldt oen Australisch pers-bureau het volgende Den 27sion November woedde een vreese- lyke storm, die zich ontwikkelde tot een cycloon, met do Cocos-eilanden als middelpunt. De storm kwam uit het Zuid-Oosten en duurde vau 's middags tot ongeveer 11^ uur 's avonds. Het geheele eiland is verwoest en van de vele duizenden klapperboomen «taan nog slechts 8 of 4 overeind. Alle gebouwen, waar onder die van Klingaleezeu en Maleiers, alsmede Chineesche koelie-loodsen, werden vernield. Het kabelhuis en de boothuisjes werden totaal verbryzeld door neervallende boomen. De machine-loods werd voor het grootste pdedto uit elkaar gerukt. Daken van gebouwen werden verscheidene honderden meters verplaatst. Nagenoeg alle levende dieren op het eiland zyn gedood 1 Drie booten werden door den wind opge- en dwars over het eiland geslingerd, waar ze to plotter werden geslagen. Heele Btukken gegalvaniseerd yzer werden met zulk een kracht tegen yzeren palen geslugen, dat zy zich daarom heen rolden als blaadjes papier. Het geheele Cocos-eiland (het grootste van de groep) is onherkenbaar en een van de kleinere eilanden is geheel verdwenen. De kabelstoomer Patrol is van Singapore naar de Cocos-eilanden vertrokken om provi- siën en bouwmateriaal aan te brengen. Er zyn waarschynlyk maar weinig plaatsen op de wereld, die zoo onbekend zyn by het publiek in het algemeen alB de G «os-ei landen. Het is een kleine groep van schilderachtige eilandjes. Op ieder van de eilandjes was een helder, ordelyk en bloeiend dorp. De huizen bestonden voor het meerendcel uit bamboe met alap gedektzy waren berekeud op het klimaat en de gezondheids-toestand iB uit stekend. Op ieder eiland trof men een lagnne aan behalve op Selma, waar het water eenige jaren geloden door een cycloon werd opge droogd. Deze lagunen zyn oubeschrylelyk schoon on het water is zoo helder dat men tot zelis op een diepte van 30 of 40 vaam den bodem dnideljjk kan zien. Het geheim der weduwe. Nu ongeveer anderhalf jaar geleden in Mei 1908 werden heel de Vereenigde Stalen in opschudding gebracht door de spanning over een gruwelijk geheim: het geheim der weduwe. Er was aan het licht gekomen dat een wednwe, juffrouw Gunness, die eigenares was van een hoeve te Laporte, in dun staat Indiana, gewoon was geweest, hnwelijksad vertenties te plaatsen, waarop dan gegadigden afkwamen. Indien deze lieden wat veel gold meebrachten by hun bezoek aan de hoeve en de weduwe wist het in haar correspondentie met do huwulykscandidaten gewoonlijk wel zoover te krygon werden zy daar vermoord en ergens op het erf begraven. De hoeve lag FEUILLETON. 18) «Nu, wie anders dan Lemmermayer 1" •Die?" vroeg zy verrast. «De tegenwoor dige reiziger voor Bohemen en Silezien Maar loop, Stephan, die heeft immers ook geen geld." Maar ondervinding heeft hy," zeide Ste phan, haar geruststellende. «Hy kent alle plaatsen in de provincie, stunt overal goed aangeschreven." En welke zaken zyt gij van plan te doen «Een commissiezaak. Natuurlyk in onze branche tapisseriewaren en dergelijke arti kelen." Zy ontstelde eenigszins. «Zoo Maar dat zou concurrentie tegen uw chef zyn. Niet Hy lachte vrooljjk. „Natuurlyk zon het dat, schat, en een zeer kwade concurrentie ook I Wy znllen den hebr handelsraad de hel wel heet maken 1 De beste klanten snap pen wy weg I" Ach," zeide zy verschrikt. «Dat zon toch niet mooi van je zyn." En hij begon weer te lachen. .Wel kind, in zaken gaat het nu niet anders. Gy of ik, luidt het daar onverbiddelijk. Wy vangen hem dus do klanten voor den neus weg, want wy bieden de goederen vijf of tien procent lager aan en profiteeren er dan nog voldoonde van. Wy zyn in den laatsten tijd niet lui goweest en hebben reeds voor weken in het geheim de voelhorens uitgestoken. En er is wat te doen. Twee der grootste firma's in Duitschland, van wie de handelsraad zekere artikelen ontvangt, hebben ons hun vertegenwoordiging beloofd. Alle brieven komen voorloopig aan het adres van Flobeck, die onderhandelt voor onsen als wy over zes weken openlyk kunnen optreden, dan zal de handelsraad onze concurrentie reeds gevoelen. Ge behoeft er volstrekt niet zoo bedroefd om te zijn, kind. Ge zijt toch ook een vrouw, die zaken doet, en ge weet, dat men van sontimenteele gemoedsbezwaren niet kan leven." Zij zweeg daarop. Wat had zy ook moeten zeggen Dat zy het van hen drieën laag vond, dat zy den handelsraad zoo arglistig in de wielen reden Kon zy zich by Stephan nog over iets verwonderen, na hetgeen hij zijn ongelukkige schoonmoeder had aangedaan? Maar diep in haar binnenste bespeurde zy den tweeden stoot, die zijn beeld in haar hart ontving, en hoe het daar binnen al los ser werd •En is daarvoor,', vroeg zy na een pauze, „volstrekt geen geld noodig?" •Natnurlyk hebben wij ook gold noodig. Wy moeten toch fatsoenlijk beginnen in de binnenstad, dat spreekt van zelf. Een mooi kantoor zoo twee of drie kamers en elegante bureau-behoeften dat is bet min ste, dat men kan verlangen. En dat is slechts een uitgave voor eens. Wij hebben alles reeds nauwkeurig berekend. Het eerste ge deelte van de jaarwedden voor het perso neel er onder begrepen, komt het op onge veer drie dnizend gulden." Hy had met steeds toenemenden ijver ge sproken en zweeg nu vol verwachting, hy zag naar haar, die zich als afgemat op den stoel voor den toilet-spiegel had neergezet. Ook zy zweeg. Zij begon te vermoeden, waarop het geheel uitliep en kon eeuigen angst voor hetgeen nog zou komen niet onderdrukken. Maar dit ecue wist zy, dat zy geen berouw had van hetgeen zy, aan vrouw Brunner had gedaan, en dat zij het zelfs nog eenmaal zou doen, als het moest, was blijde, dat het geschied was, voor hem haar geld moest afgeven. Dit schonk haar de bezinning terug en deed haar de nadere uiteenzettingen rustig afwachten. En zy wachtte er kalm op, dat hy haar om het geld aansprak. E)e pauze was slechts kort; doch veel te lang voor zyn ongeduld. Was zy dan zoo stompziunig, dat zij niet begreep, wat hy van haar wilde Zou zij hem niet tegemoet komen Doch niets van dat alles. Zy zat daar, alsof de zaak haar niet aanging. Of wilde zy er om gevraagd worden Wel," zeide hy gepikeerd, „ge schynt weinig belung te stellen in myn zaken. Of vindt ge de benoodigde som soms te hoog Zy trok zwygend de schouders op. «'t ls niet te hoog, zeg ik je, Lori. Zij is zelfs zeer laag. Een zeer bescheiden begin." Maar hebt ge het geld dan vroeg zij op een toon. dien hy vrij uitdagend vond. Overigens was deze vraag hom juist naar wensch. Nu moest er vermetel toegegrepen worden. Hy knikte lachend, sprak zelis op schert senden toon en antwoordde«Natnurlyk, kind. Wat het mijne is, is het uwe e omgekeerd. Zoo gaat het in hot huwelyk. Zy schudde het hoofd. «Dat weet ik niet Stephan." «Dan heb ik het je nu gezegd," antwoordde hy lachend. Hy naderde haar, streelde haar vleiend de wangen. „En go zult het geven, schat. Niet waar Met eon kalme handbeweging schoof zy zijn hand van haar gelaat. fMaar als ik het te gewaagd vind vroeg zy ontwykend. Hij zag haar verrast aan cn nam plotse ling een gebiedende houding aan. „Hierover te oordeelen is myn zaak, daar begrypl ge niets van." Misschien niet," antwoordde zy schou derophalend. .Maar, als ik het nu toch ge waagd vind en het niet doe «Ge zult het echter doen, Lori." Er lag nog eon lach om zijn lippen, zyn toon klonk vast. «Want ge moet het eenvoudig doen.' «Moet ik Zij beurde even het hoofd op en zag hem kalm aan. „Maar, hoe dan Ge zult my toch niet dwingen Ik niet," luidde hel kalmo antwoord. «Maar de wet, als ge zoo wilt." De wet?" Nu was zy werkelyk verrast, dat het zoo was, en de wet huar daartoe kon dwingon; on dat h|j ook haar maarzoo met de wet dreigde. (Jok haar 1 «Ja, de wet maakt den man tot voogd der vrouw," zoido liy toen ophelderend op be minnenswaardige» toon, doch met nadruk. ,Zy vertrouwt hem het beheer en gebruik van het door de vrouw mee ten huwelyk ge bracht vermogen. En daar ik weet, dat uw vermogen bet best wordt beheerd, als ik het in myn zaken steek, zal ik rny zelf veroor loven,' dit te doen, Nu weet ge het en zult my zeker geen zwarigheden meer in den weg leggen. Wel?" Zy gaf geen antwoord. Zy was verstomd over een wet, die een vrouw zoo geheel aan de willekeur van den man overgaf en over hem, dat hy zyn wettig gewaarborgde heer schappij zoo in haar geheel ]zou doen gelden. Lori, hoort ge Hy tikte haar zacht op den schouder eu herhaalde zyn vraag. Ge zult het my toch niet moeiolyk maken Of zyt ge dat soms van plan Hy lachte nog altyd, maar er klonk een ernstige waarschuwing uit z(jn slem on dit zelfde was ook in zyn oogen te lezen. Zy besefte dit ten volle, maar juist daar door vermeerderde haar moed, om zich te verzetten. En zonder te spreken antwoordde z|j, ont week daardoor nog eenmaal de onvermyde- lijke bekentenis. ,lk ben volstrekt niets van plan," zeide zij toon rustig. „Maar overweeg het goed, Stephan, een zekere betrekking op te geven en iets te wagen, waarvan de gevolgen en de uitslag niet gewaarborgd zyn." „Ik heb niets meer te overwegen," ver klaarde hy beslist. «Ik heb myn besluit ge nomen en ben ook reeds gebonden. Er be staat geen terugweg meer. «Maar daarom zult gy de eenige zyn, die een kapitaal in de zaak steekt?* gaf z|j hem in bedenking. „Waarom? Omdat ik juist de eenige ben, die het heefu* En plotseling zonder haar tyd te laten, om te antwoorden, voegde hy er levendig by«Go zult het morgen halen, Lori. Hoort ge? De zaak eischi spoed. Of nog beter, ik haal het zelf, opdat gy geen tyd verliest. Geef my dus het spaarboekje.» Nu was het oogenblik gekomen, dat hy moest vernemen, wat zy had gedaan. Gedu rende een oogenblik was het haar bang te moodo, maar hot ging voorby, en zy w&s verantwoordelijk voor haar daad. „En als ik nu niet meer zooveel geld heb, •la g|) gelooft vroeg zy na 'n korte aarzeling. wel afgelegen en eenzaam, maar andere in woners van Laporte kwamen er toch wel achter dat daar vreemde dingen gebeurden. Er werd nter niet gedacht aan ingrypen, totdat op keren nacht de hoeve afbranddo en de weduwe met haar drie kindereu omkwamen. Een onderzoek bracht aan het licht, dat de vrouw waarschynlyk vermoord was en dat pas daarna de brand was aangekomen. De politie bemoeide zich nu met het geval, en do knucht, zekere Roy Lamphere, werd in hechtenis ge nomen, op vermoeden van den moord to hebben gepleegd. De politie was intusschen eens hier en daar op het erf aan het zoeken gegaan al spoedig kwum de schop er by te pas en na dagen van naarstig delven waren zeventien lijken opgegraveu. Enkelen van de slachtoffers konden worden gefodentificeerd, o. w. de beide vroegere echtgenooten van de weduwe. Dat er vreeselyke dingen waren gebenrd met de trouwlustige bezoekers der nog heel knappe weduwe; maar wftt er precies gebeurd was bleef onopgehelderd. Nu dezer dagen coliter is Roy Lamphere in de gevangenis overleden kort vóór zyn verscheiden heeft hy aan den gevangenisgeestelyke een bekentenis af gelegd. Verscheidene malen had hy de weduwe geholpen by het begraven van slachtoffers. Driemaal had hy voor jufirouw Gunness chloroform gekocht. Eens had hy een kuil op het erf gegraven en haar daarin iemand helpen begraven, van wien zy vertelde «dathy 's nachts plotseling was overleden". De weduwe bad toen gezegd, dat het maar het gemakkelijkst s, het lichaam onder den grond te stoppen verder niets te zeggen. Op een nacht had Lamphere de weduwe by haar arbeid bespied. Hy had een gat geboord in een muur en zag door dat gat hoo jufirouw Gunness een man bedwelmde met chloroform en hem toen met bylslagen afmaakte. Later had Lamphere ver scheiden malen geld van de weduwe gekregen. Tenslotte deed de gedetineerde mededoclin- gen over de wyze, waarop jufirouw Gun- zelf den dood had gevonden. Lam- phere had haar niet willen vermoorden, onkel maar bestelen. In een donkeren nacht waB hy, geholpen door een negerin, by de weduwe biunengeslopen en had hy haar in haar slaap gechlorotormcerd. Toon hadden zij haar bestolenmaar in de opwinding moet vertelde Lamphere een lamp zyn om gevallen, want toen hy weer buiten was, zag hy, dat de hoeve in brand stoud. De door Lamphere als medeplichtige ge noemde negerin is in hechtenis genomen. Diefstallen op mailbooten. De reuzenschepen der Hamburg-Amerika- lyn, die voor schatten aan proviand mede- bieden aun handige dieven eeu uit stekende gelegenheid om hun slag te slaan. Om een denkbeeld te geven van wat aau boord van zoo'n schip medegenomen wordt voor een reis, wordt het volgende lyatje medegedeeld Aan boord van de «Kaiserin Augusto Victoria", die 25000 ton groot is en 588 man equipage bevat waarvan 360 man voor keuken- en bedieningspersoneel neemt men gemiddeld voor elke reis mede32000 pond vleesch, 7500 pond wild en gevogelte, 3500 pond verscLo en 250 pond gerookte viacb, 7500 pond vruchten, 50 kisten sinaasappelen, 3(5000 eieren, 12000 brooden, voor 1800 Mark groenten, 9000 pond vleesch in blikken, 3600 pond gezouten vleesch, 4850 pond ham enz., 1800 pond gerookt spek, 5000 pond boter, 3600 pond kaas, 50.000 pond meel, 15000 pond rjjst, 4000 blikken groente, 4000 pond koffie, 800 pond thee, 3500 pond suiker, 8000 liter melk en room, 4000 pond zuurkool, 20 tonnen haring. Verder 1500U liter en 1200 ffesschen bier, 960 heele en 1300 halve fiesschen champagne, 1260 heele en 900 halve fiesschen Bordeaux- en Bonr- gogne-wyn, 1680 heele en 1400 halve fiesschen Rjjn- en Moezelwyo, 3500 heele en 6UU0 halve fiesschon mineraalwater, 950 fiesschen likeuren eu spiritualiën. Dat van die groote voorraden wel eens wat onverantwoord zoek raakt is begrijpe lijk. Maar in den laatsten tijd werd dut te erg. De maatschappij had daarom mol de laatste reis der „Kaiserin Anguate Victoria" eenige politie-ambtenarcn mede doen gaan, een paar als tnuchendeks-p&ssagiers eu een als adjunct hofmeester. Deze politic-ambte naren gingen, ua in Newyork te zyn aange komen, onmiddellijk over aan boord van de „Blücher" voor thuisreis, en konden dus do Kaiserin Anguate Victoria" opwachten. Zoo dra deze te Hamburg aankwam werden 38 man van het keuken- en kelluerpersoneel gearresteerd wegens groote diefstallen van 'eesch, conserven en dranken. En waarom dan niet?' riep hy verrast. „Ge hebt toch geen nitgaven gehad?* Haar wangen verbleekten eenigszins, anders was zy zeer kalm. Zy bleef zitten, verander de haar houding niet, alleen hief zy het hoofd wat op. „Toch,* zeide zy na een hernieuwde pauze duidelyk en klaar. «Ik heb uitgaven gehad en heb nu nog maar twee duizend gulden.* Hy deinsde als 't ware achteruit en staarde haar verbluft aan. «Is het mogelyk «Ja.* Hy had een poos noodig, om tot bezinning te komen, en naderde haar daarop met bleek gelaat ken onderdrukte opgewondenheid een schrede. Waarvoor hebt ge het geld gebruikt?* Waarvoor?* Z|j stond op, zag beminde oogen. Even vast als haar blik was de toon, waarop zy hem opheldering gaf. «Ik heb hut uw schoonmoeder als schadeloosstelling ge geven.' Als door den bliksem getrofien stond hy daar met vaal gelaat en strakken blikzy kon nauwel|jks een lichte vrees onderdruk ken. Maar haar bezorgdheid was ongegrond. Hy raasde en woedde niet. Dat was >|jn ge woonte niet. Die was geheel anders en trof haar nog veel dieper. Er heerschte oen oogenblik van drukken de stilte in het flauw verlichte vertrok. Toon beheerschlo hy zich met geweld. Heeft z|j het vau jo verlangd?» Z|jn stem klonk heesch van opgewondenheid. •Neen, ik heb hut vrywillig gedaan.» Vrywillig 1 hy lachte spottend. Vrywillig 1* herhaalde hy nog oons met door toorn ver stikte stem. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 1