411. Ned. Bond Ytn Qnd-Onderofflcieren. Ipenbare Vergadering Ds. NETELENBOS, PAÜLÜS OP OEN AREOPAGÜS". Zangkoor „Harmonie". Dames en Heeren, denk'; er om, Donderdag a.s. zyn Jacob en Juut jarigi Populair Volks-Concert NEB. H-K. VOLKSBOND. Maandag 7 Februari as. Donderdags en Vrydags Hf BAL. Café „De Vriendschap", Kanaalweg do. 1 Wed. HENNING. Attentie ilsw Marine en Leger. De kapitein ter zee W. 0. J. Smit, gedetacheerd bij het departement van marine, is bestemd begin Maart a.s. naar Oost-Indië te vertrekken, om daar bij het eskader te worden geplaatst. De kapitein ter zee de Booy, die als inspecteur van den marine-torpedodienst eerstdaags aftreedt, zal in de maand April a.s. naar West-Indië ver trekken, ten einde aldaar den kapitein ter zee van Hecking Colenbrander als commandant van Hr. Ms. oütrechti te vervangen. Laatstgenoemde hoofdofficier keert alsdan naar Nederland terug. Deofficieren-machinisten 2e kl. J. vun Meurs en W. K, L. A. van Bommel zijn op heden resp. te Amsterdam en te Vlissingen geplaatst. De tot kapitein b\j het 4e regiment vesting artillerie benoemde le luitenant A. H. de Koning, van het 2e regiment veldartillerie te Leiden, komt te Helder in garnizoen. De kapitein der mariniers P. S. Groen wordt 1 Februari geplaatst by de afdeeling van dat korps te Willemsoord. Bevordering op 1 Februari 1910: Schipper T. Hagenaar tot Opper-schipper. D. G. Christiani L. Anink H. Hebbelijk IJ. v. d. Wakker S. T. Visser L. N. v. d, Knaap Matr. 8e kl. G. C. Stolk la H. Slik le F. B. Lelieveld Korp.-st. leklW. J. Bitter W. de Jong Matr. le kl. A. J. N v. d. Nleuwenhof tot Matroos-bottelier. Mar. le kl. J. J. Hegeman le kl. L. Renkeina Korp. d. Alsnog bevorderd met 1 Januari 1910: Stoker le kl. G. Baij tot Korp.-stoker 3e kl. Overplaatsing: Stafmuzikant A. Grentzius, gedetacheerd aan boord „Friesland", op „Van Galon", 1 Februari 1910. bewusteloos naar boord vervoerd worden. Aanleiding tot het gevecht was een verschil over oude schuld. Korte vreugde. Een minderjarig meisje van hier verliet de vorige week heimelyk haar ouderlyke woning, in gezelschap van een korporaal- stoker der Marine, met het voornemen om de buitenlandsche richting te nemen en ergenB in Duitsehland samen den kost te verdienen. Beiden brachten het echter niet verder dan Utrecht. Daar werd hy wegens desertie aangehouden, terwyl zy, door haar vader achtervolgd, weder naar hier teruggovoerd werd. Bootsman Kwart.m. Matr.-torp. Schipper. Bootsman. Korp.-torp.maker. Matr.-torp.maker. Korp.-torpedist. Sergeant-Stoker. Stoom vaartberichten. Stoomvaart-Ma atsohappij-Nedkrland. Ambon vertrok 29 Jan. van Amsterdam naar Batavia. Nias arriv. 29 Jan. van Amsterdam te Padang. Madura vèrtr. 2G Jan. van Padang naar Amsterdam. Billiton, v. A'dam n. Batavia, arriv. 31 Jan te P.-Said, Grotius, v. A'dam n. Batavia, vert. 29 Jan. v.Tanger. Koningin Wilhelmina, van A'dam naar Batavia, is 30 Jan Perim gepasseerd. Kon. Will. I, v. Batavia n. Amsterdam, vertrok 29 Jan. van Singapore. Sumatra, v. Batavia, n. A'dam, ver. 29 Jan. v. Marseille. Timor, v. Batavia n. A'dam, vertr. 31 Jan. v. P.-Said. Reinbr., v. Batavia n A'dam, arriv. 31 Jan te Suez. Oranje, arriv. 31 Jan. v. Batavia te Amsterdam. Komihklijee Hollandsohe Llotd. Rijnland, van Buenos-Ayres en Brazilië naar A'dam. passeerde 28 Jan Teneriffe. Hollandia, v. A'dam n. Brazilië en Buenos-Ayres, is 29 Jan. St. Vincent gepass. Frisia, v. Buenos-Ayres n. A'dam, vertr. 30 Jan. v. Vigo Kernland arriv 29 Jan. van A'dam te Buenos-Ayres Maasland, v. A'dam n. Brazilië en Buenos-Ayres, vertr. 30 Jan. v. Duinkerken. Kon. West-Indisore Maildienst. Pr. Will. IV vertr. 28 Jan. v.Newyorkn. Wést-Indië. Rotterdamsohe Llotd. Goentoer, v. R'dam n. Batavia, pas. 29 Jan. K. d. Arini. Kawi, v. Batavia n. R'dam, arr. 29 Jan. te Marseille. Malang arriv. 28 Jan. van Batavia te Rotterdam. Djocja, v. R'dam n. Java, vort. 30 Jan. v. Antwerpen, Kediri, v. Java n. R'dam, vertr. 29 Jan. v. Sabang. Medan, v, R'dam n. Java, vertr. 29 Jan. v. Djeddah. Ophir, v. R'dam n. Java, arr. 30 Jan. Southumpton. Rindjnni. v. R'dam n. Java, vertr. 30 Jan. v. Colombo. Solo, v. Java naar Rotterdam, pass. 29 Jan. Gibraltar. Ternate, v. Galicut n. Londen, pass. 30 Jan. Gibraltar. Burgelijke Stand w. Helder Van 28 tot 31 Januari. BEVALLENS. Kramer geb. Mes, d. C. J van Vliet geb. Visser, z. J. Spoor geb. Verhage, d. O, Bremer geb. Erbrink, d. M. Springer geb. Prins, 2 dochters. B. Kater geb. Pronker, d. Q. Dienaar geb. Prins, z, OVERLEDEND. Schrijver, 69 j. A. A. Jans- sonius, 7 j. A. M. Koning, 29 j. Yervolg der berichten. HELDER, 1 Februari. Het pantserschip .Heemskorck" is gi teren van Napels vertrokken. Het pantserschip „Tromp' is Zondag te Port-Said aangekomen. De heer L. Stadig van hier, deed Zaterdag 11. aan de Vrye Universiteit te Amsterdam met gunstig gevolg examon voor het doctoraat in de rechten. Door den Kerkeraad der Herst. Ev. Luth, Gemeente alhier is, in alphabetische volgorde, 't volgende drietal geformeerd: De. K. P. C. A. Gramberg van Enkhuizen, C. C. G. Visser, Calemborg, K. H. Wallien Jr., Medemblik. Christelijke Normaallessen. Omtrent de Christelijke normaallessen wordt ons nader gemeld, dat voorloopig een twee tal klassen zal worden gevormd. Het onder wijs zal, behalve de eigenlijke examenvakken, bovendien bijbeisohe- en kerkgeschiedenis, algemeene geschiedenis, wiskunde en minstens twee moderne talen omvatten. Mot 't oog o de verdere studie werd dit noodzakelij geacht. Een afzonderlijke voorbereidende klasse wordt niet in 't leven geroepen. Wel zal de vorvolgklasse aan de «Groen van Prinaterer- school" met een jaar worden verlengd, zoo dat leerlingen, die deze klasse hebben door- loopen, rechtstreeks tot de Normaalschool kunnen worden toegelaten. Het onderwijs in deze klasse wordt zoodanig ingericht, dat tegelijkertijd opleiding voor andere inrichtin gen mogelijk blijft, zooals voor H. B. S. en Zeevaartschool; ook zal er gelegenheid zijn, om zich te bekwamen voor hot diploma M. U. L. O. Daardoor zal du8 in vele geval len de beroepskeuzo kunnen worden uitge steld. Bijna gestikt. Gisterenmorgen werd een bejaard echt paar, in de Keizerstraat woonachtig, bewus teloos in de slaapkamer gevonden. By onder zoek bleek, dat de gaskraan was blyven openstaan. Na eenigo moeite gelukte het de levensgeesten te doen terugkeeren. Hachelijk oogenblik. Terwyl de timmermansknecht J. A. gis terenmiddag aan de Hoofdgracht bezig was met het schoonmaken en gelyktydig repa- roeren van een dakgoot en zich daarby ver moedelijk te veel naar een kant waagde voor zyn werkzaamheden ver genoeg te kunnen reiken, verschoof opeens de lange ladder en plofte met geraas ter zyde op straat. De man, die schynbaar zyn tegen woordigheid van geest niet verloor, hield zich krampachtig in de boogte vast en moest daar eonige minuten onrustig bengelen, alvo- rons zyn luid roepen werd opgemerkt. Door een paar voorbijgangers werd de gevallen ladder haastig tegon den muur en weer onder 's mans boenen geplaatst, zoodat hier inderdaad een dreigend ongeluk voorkomen werd. Onder kameraden. Aan de Buitenhaven is Zondagavond by een ernstige twist tusschen twee matrozen, een hunner mot een flesch jenever op het hoofd geslugen. De slag kwam zoo aan, dat de flesch brak en door de scherven werd «le man aan hot hoofd en in het gelaat ver wond. De ander ontving daarop een paar geduchte schoppen tegen den buik en moest Bemanning Hr. Ms. „Tromp". De equipage van het pantserschip Tromp', op reis van Batavia naar Nieuwediep (het schip is eergisteren te Port-Said aangekomen), bestaat uit: Kapitein t. zee: J. W. Terrny telen. Luitenants t. zee le klasse: L. H. Krol, Jhr. S. de Ranitz en R. H. van Meerlant. Luitenants t. zee 2' klasse: Jhr. M. L. van Geen, J. T. A. J. Bruinsma, H. A. Crommeliu, W. J. D. Postumus en H. Fer- werda. 1° Luitenant der mariniersP. J. J. Micliielsen. Officieren van gezondheid 1* kl.: M. van Willigen en L. J. Bliller. Officier van administratie 1* kl.: C. P. Soutendam. Officier van administratie 2° kl.: T. A. Appels. Of f ic.-machinist 1' kl.: G. H. Brakke. Idem 2' k 1.H. J. Schreuder Schipper: H. S. Jansen. Bootslieden: D. Zwaan, J. J. H. Wal beek, G. H. Seunke en J. Boxmeer. Kwartiermeesters: P. van Grinsven, M. Wondergem, J. C. Houtzager, J. J. Goe man, F. A. H. de Ridder, A. G. B. Blom en A. J. Lagaay. Korporaals-seiner: L. D. van Driel, J. Ratelband, J. Meyer en J. P. Soetebier. Opper-konstabel: F. W. ter Schip horst. Sergeants-konstabel: K. Pieper, J. Posthuma, H. Uitham, A. Scholte en J. van Loo. Korporaals-konBtabel: J. Muller, J. G. F. Helleman, L. W. A. van Marken, H. Peters, L. W. Hoogwoud en J. H. H. Misdorp. Sergt.-geweormaker: J. Kerkhove. Sergt.-montour: N. J. Ootes. Sergt.-t immer man: R. Harders. Sergt.-bottelier: F. H. Menke. Korporaals-bottelier: J. C. Koning en J. C. W. Pluymers. Sergt.-zieken ver pl.P. J. Bos. Korp.-ziekenverpl.: B. van Trierum. Sergeants-schryvor: W. J. Sparen- burg en J. C. Meershoek. Matroos-schry ver: W. Ofeigssen. Sergeants-hofmeeBter: W. P. C. Greefkes, J. Parot en A. Hillebrand. Korporaal - hof meester F. C. D. Sehlosser. SergL-kok: H. J. Galavazi. Korporaals-kok: G. J. Knobel en J. Heyatra. Matroos-kok: H J. Wipprecht. Kleermakers: W. B. Brielsman en P. Neels. Schoenmaker: R. de Jong. Scheerder: K. F. Bovet. Matrozen dor 1° klasseK. D. Gft)ot- veld, H. Bruntink, J. J. Montyn, H.J.Ver beek, J. van der Dussen, J. C. de Kemp, J. van Espen, H. Looy, J. Meerbeek, W. A. van der Mespel, J. F. de Jong, P. P. van Straten en J. de Jeu. Matrozen der 2" klasse: M. Meer- tens, P. G. J. van Loon, G. Hollander, J. A. Nederlof, W. van Ee, A. Troost, W. E. Oudraad, J. A. Karstens, J. Engelbregt. Veenema, H. J. Spoelder, A. F. Ruijl, F. C. Bouwons, M. A. Coppens, C. Koek, G. H. Metz, D. van de Kamp, P- D. C. Luca, J. don Uil, W. Grootes, P. C. Prince, J. Mol, B. Moojen, J. Korringa, J. C. Bly, G. S. Keizer, J. Troost, W. A. de Graaf, M. H. A. Blonk, R. M. Termöhlen, B. J. Gra vers, A. Dolstra, D. van der Ploeg, G. A, Fokke, D. de Kam, A. Wielemaker, C. W, van Mourik, P. Klaver, D. Paap, W. Schenk, D. R. J. Aubert, J. Esselman, P. J. Steen- sma, H. Nuis, W. van Beek, H. J. G. Harm- 8on, P. G. Busser, G. J. Hulstyn, J. H. Muller, A. Willebrandt, P. W. van Savoijen, M. J. Gerritzen en H. Roberti. Matrozen der 8® klasse: A. van Bynen, C. Kat, G. J. van der Aar, T. K. H. Hoog straten, H. P. Meyer, C. van Boxmeer, P. T. van Son, C. J. Wiefïering, J. Hengst- mengel, G. van Leeuwen, J. L. Frenzen, J. H- Karcndyk, A. J. L. Latman, C. Hoynis, J. van der Pluym, J. Schoemaker, J. H. A. Essenberg, H. C. van Houten, W. F. Laarhoven, G. Tegel, H. Motz, J. A. van Iersel, A. E. Geerards, P. J. Enkelaar, B. Nieuwenhuys, B. Eltingh, W. J. Koole- wyn, H. J. van Veen en G. Visker. Torpedomaker-majoor: J.A.Weyer- mans. Sergeant-torpedom.: J. F. Steenman. Korporaal-torpedom.: H. J. Verel. Ko rporaals-torped.: G. Peperkoorn eu A. J. Worseling. Sergeant-stuurman: K. J. Bongers. Hoofdmachinisten: H. van der Linde en W. C. Ouwehand. Machinisten: G. C. van Wachem, G. J. de Groot, R. do Vries, J. de Geus, C. F. J. Heitz en A. J. M. Blom. Sergeants-stoker: M. A. Schoema cher, P. H. J. Aalders, Y. Suzenaar van Vliet. Korporaals-stoker 2° klasse: F. Balkema, J. W. F. H. Husemann, A. Hak kaart, J. Sauer, T. Zym, C. Oudt, S. Zand- stra, H. G. Prevoo, P. J. van Helsland, C. F. Verschuur, A. Koomen, G. van Beusichem, A. Masseus, P. A. Choudron en G. Roozing. Stokers-olieman: L. J. van Vessoin, A. Wehrle, E. Keizer, J. van Smirron, D. N. Gerwig, R. Lodewyks, K. Maagdelyn D. Hemelryk. Stokers der 1' klasse: G. Mangel, M. A. van Kralingen, W. J. de Ruit, Moederzoon, N. P. van der Oord, S. Bosma, M. Roos, M. N. do Wolff, B. A. Kollen, K. de Ruiter, J. Pronk, G. Vermeulen, F. W. Borcherding, C. Kraft, J. W. Meyei J. II. H. Lentz, W. dc Graaf, C. W. Drooger, H. Meyer, J. Kok, B. C. Pors, R. J. Corveleyn, C. S. Pasma, J. Wymans, C. Huurman, H. W. Kroos, H. A. Kirnor, II. de Jong, W. J. van Leeuwen, A. Sambrink Sanderink, D. Pieters, N. Bartol, W. P. Tjerks, J. Veenstra, J. Albcrs en C. A. J. de Haas. Stokers der 2» klasse: W. J. Duzink, J. Reitsema, J. Bruin, D. Mooy, J. A. Klaassen, A. de Jong, P. N. Broölman, C. Nybakker, J. Schoon, H. Hibma, M. H. de Vries, J. H. C. de Roo, P. D. Joosse, W. Mons, J. P. Wessels, K. de Vogel, W. Boomheuvel, F. Slagtor, en W. H. Lubbers. Sergeant der Mariniers: C.van Gyn, Korporaals der Mariniers: P.Visser, B. Lokman, L. Komys, W. C. Jongman, Willems en J. G. Kooy. Tamboer der 1# klasse: G. de Kort. Tamboer der 2° klasse: J. Hogenbirk. Pyper der 2" klasse: F. A. van Waas. Mariniers der le klasse: A. J. Huys- man, F. van der Jagt, P. van Assen, S. Huysman, J. van Dooyerweert. M. van der Vaart, F. W. Brouwer, H. Helmstryd, A. W. van Schagen, M. L. Kuster, C. W. Beken- kamp, J. Pel, P. Schreurs, J. van Zandber gen, W. H. Janssen, A. A. Mayer, J. J. Hertman, A. Schryver, J. Stekenlenburg, K. Kob, H. Myjer, C. A. T. Meeuwsen, J. Jansen, T. de Vries, J. Minke, J. Wensveen, J. van Wyk, P. C. van Kampen, M. de Vries, P. Keyzer, J. G. H. Struyk, J. D. H. Trautmann en H. J. van der Veer. Mariniers der 2e klasse: J. Taal, C. Bovelander, W. dn Mortier, J. Kras- senburg, J. H. C. Driessen, H. Jonkhout, K. H. Anten, J. J. Janssen, J. Knol, J. J. Veer man, W. J. N. Blauchard, J. Kraanen, W. C. Groenhuyzen, C. de Vries, W. A. F. Siobes, B. Schuurmans, W. H. Pauls, J. F. J. van Eekeres, H. C. Kool, H. J. van Steden en J. W. N. Knol. Mariniers der 3'klasse: H. J.Fehres J. R. Middelaar. Oproep aan de dames vooral, ter wille van 't zwakke kind I Uit de afdeeling Helder van 't Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonios heeft zich een Comité go- vormd, dat besloten heeft in dezen zomer een liefdadigheidsbazar te houden. Daaraan doet iedereen mee, nietwaar By verschillende jonge dames zal 't als 't ware een wedstryd worden, om te doen zien, wat vaardigheid cd smaak te voorschyn weten te tooveren, uit de allereenvoudigste zaken soms. Velen zullen verlangend uitzien naar openiDg van de bazar, om te bewonderen de fraaiheid, de Bierlykheid van allerlei artike len, die met smaak gerangschikt, en allerin nemendst voor een niet onoverkomelijk be drag aangeboden, het bestuur vau de ver eeniging in staat zullen stellen, een aantal kinderen herstel van gezondheid te waar borgen. Herstel van levensvreugd van de kleinen, die dreigen ten onder te gaan, d t doel alleen is reeds voldoende om ieder tot medewerking te bewegen. Maar waar dit doel op zoo aantrekkelijke manier wordt bereikt, daar zal de uitslag zeker wel zoodanig zyn, dat we allen na afloop met voldoening, met trots terug zien op de inspanning, die feitelyk geen inspanning is, maar een genoegen. Dezer dagen worden de plannen nader besproken en zullen naar alle zyden pogingen worden in 't werk gesteld om medewerking in velerlei vorm te verkrygen. Laat niemand, die er voor voelt, zich afzij dig houden 1 Mannen en vrouwen van aller lei leeftyd en richting en inzicht werken samen ten behoeve van 't zwakke kind. Zelfs de kinderen helpen mee. Laat dan 't Comité niet te vergeefs by U aankloppen, maar kom het, als 't kan, tegemoett e r, w i 11 e van 't zwakke kindl Henri Dekking. Door bemiddeling van de sub-eommisBie voor kunstavonden van «Helders Belang' trad gisteravond is «Casino" op de declamator Henri Dekking van Rotterdam. Dat men groote verwachting had van dit optreden, bewees de talryke opkomBt van het publiek zaal was geheel bezet. En die verwach ting is niet beschaamd, want van het begiu tot het einde werd de spreker met groote belangstelling aangehoord. Eerst droeg do heer Dekking voor het bekende drama •Cyrano de Bergerac' van den Franschen dichter Edmond Rostand. In dit stuk wordt geschetst een geestig, vernuftig dichter, die tevens uitmunt door krijgsmansdeugden. Deze dichter-krijgsman, Cyrano geheeton, is licha melijk een leelijk man, maar bezit een mooie, nobele ziel, zoodat hy nog het hart eener schoone vrouw weet te winnen. De voor dracht was zeer boeiend, de verschillende pcrBonen in het stuk voorkomende, alsmede hun handelingen werden duidelyk weerge geven, zoodat de hoorders met volle aandacht luisterden en na afloop door luide toejuichingen hun tevredenheid te kennen gaven. Na de panze kreeg men nog een tweetal kluchtige voordrachten te hooren, n.1. ,In het cachot" en «Het knappe kind''. Beide stukken gaf de spreker 'op aangename, pret tige wyze weer, zooals alleen een goed de clamator dit doen kan. Er werd hartelyk gelachen en luide geapplaudiseerd. De heer Dekking heeft succes gehad. Door den heer H. J. Boldingh is Zater dag 11. in de Koningszaal van Artis voorde leden en genoodigden van de afdeeling Am sterdam van de vereeniging Onze Vloot een voordracht gehouden over ,de oorsprong en de opkomst der Zeemacht vau de Republiek der Vereenigde Nederlanden." De komeet. De komeet is bij heldere lucht nog Bteeds met het bloote oog waar te nemen, in het westen, even rechts boven Venus, welke planeet natuurlyk door iedereen dadelyk tè vinden is. De kern der nieuwe komeet neemt af in helderheidmaar de nu over aanzienlyke lengte ontplooide staart blyft een merkwaar dig object. IJmuiden, 31 Januari. Door de heeren A. N. Duimen en J. Keizer uit Broek-op-Langendyk wordt getracht hier een groentenmarkt op te richten, waar Dins dags en Vrydags gelegenheid zal bestaan zoowel voor particulieren als voor handelaren om hunne groenten in te slaan. Zy wendden zich hierover tot den gemeen teraad, aanwien door Burgemeester en Wet houders wordt voorgesteld dit adres in hunne handen te stellen ter afdoening. Evenals op vele andere plaatsen 1b ook hier eene beweging ontstaan om tot afschaffing van de kermis te geraken. De geheel onthondersvereonigingen hebben zich thans vereenigd en gezamenlyk een adres aan bet gemeentebestuur gericht, waarin zy do offlciëele afschaffing van de kermis vragen. Burgemeester en Wethouders zyn echter van meening dat de kermis alhier voor het overgrootste deel der gemeentebevolking nog eene zekere ontspanning en vermaak verschaft. Zy meenen dat er by alle feestelyke gelegen heden wel personen znllen aangetroffen wor den die zich onbetamelyk gedragen (in genoemd adres er op gewezen dat zulks by iedere kermis plaats vond) en raden dus den ge meenteraad af genoemd besluit te nemen. Poging tot ontvluchting. Gistermiddag deed een gedetineerde, die uit Den Haag voor don Utrechtschen rechter van instructie geleid was, in het gerechtsge bouw te Utrecht een poging tot ontsnapping. Terugkomend van een urinoir wierp hy den voor de deur geposteerden veldwachter een handvol bytend poeder in het gelaat, waarna hy trachtte door de aohtordeur te ontsnappen. Geheel verblind liep de veldwachter den onverlaat na en het mocht hem gelukken dozen reeds voor de deur te vatten. Een veohtparty ontstond waardoor boiden do trap pen afrolde 1 doch de moedige veldwachter liet niet los. Gelukkig kwam Bpoedig adsis- tentie. De vluchteling werd overmand en na fouiileering achter slot en grendel gezet. Op hem werd nog een groote hoeveelheid van dat poeder gevonden, hetwelk opgezonden is ter onderzoek naar het laboratorium. De veldwachter stelde zich toen onder ge neeskundige behandeling van dr. Van Wijn gaarden. Men vreest dat hy zyn gezichts vermogen niet meer geheel zal terugkrygen. Eereraad. Zoo is thans de samenstelling van den eereraad neen, »de commissie van be oordeeling" bekend geworden. En de voorzitter van de Eerste Kamer is er zeker in geslaagd drie mannen bereid te vinden in die commissie zitting te nemen, in wier inte griteit, onpartydigheid en scherpzinnigheid alle Nederlanders het volste vertrouwen zul len hebben. Wy hebben als onze meening uitgesproken dat zoo veel en zoo helder mogelyk licht in aangelegenheid noodig is. Wij hopen dat deze commissie dat licht zal brengen, llaro opdracht iB nog niet bekend geworden. Uit haar naam, «commissie van beoordeeling'', men wellicht niet aanstonds afleiden, dat zy ook opdracht heeft tot onderzoeken, tot het verzamelen van feiten, het hooren van getuigen enz. Maar van deze drie mannen is niet te verwachten, dat zy voor het vor men van een oordeel zich zullen bepalen tot dio feiten en verklaringen, die tot nu bekend zyn worden zij zullen zeker de geheele zaak onderzoeken, zoodat hun uitspraak ieder Neder lander bevredigt en hem zoo groot mogelyke zekerheid geeft omtrent de vraag of by de ridderordenzaak in het spel is geweest wat jhr. De Savornin Lohmau als corruptie zou moeten bestempelen. («H.blad.") De eereraad zal niet met zyn werkzaam heden aanvangen vóór de Tweede Kamer een beslissing heeft genomen over het voor- stel-TroeUtra. Indien dit voorstel werd aan genomen zou de eereraad zijn taak overbodig achten. («H.blad.") Veel leven om niets. Een hooghartige schryven, dat een officier van de grenadiers onlangs in de A.v.p. heeft geplaatst, houdt in het militaire Den Haag nog Bteeds de gemoederen warm. Het verloop van de geschiedenis iB aU volgt: Naar aan leiding van een artikel van den militairen medewerker van genoemd blad, waarin de officieren van het Nederlandsche leger werdén opgewekt om, ter verkryging van bestaansvoorwaarden, een bond in het leven te roepen, betoogde een officier van de veld artillerie in een ingezonden stuk in hoofd zaak, dat zulk een bond toch nooit alle officieren zou kunnen omvatten, omdat b.v de officieren van de veldartillerie zich verre verheven gevoelden boven die van de gewone infanterie en vooral boven die van de dienst vakken. Naar aanleiding daarvan schreef eenige weken later een actief dienend officier grenadiers een dergelyk stuk, waarin hy beweerde, dat de veldartillerist ten onrechte de officieren van zyn wapen als do high- life van het leger had voorgesteld. De grenadiers en jagers immers waren algemeen erkend als het keurkorps, welks officieren alleen op het allerhoogst bevel by dat regiment werden geplaatst, terwyl ze niet dan by koninklyk besluit daarvan kon den worden verwyderd. Zelfs waren de eieren der grenadie» heel wat voornamer dan de jagers. Alleen zy die tot den adel of tot zeer oude familie behoorden, konden (volgens «Grenadier" dan altyd) by de grena diers worden geplaatst. Natuurlyk verwekte dit geschryf een storm van verontwaardiging onder de jager-officie ren. Een dergelyk gebrek aan kameraadschap by een officier der grenadiers kon mee niet onopgemerkt laten voorbygaan. Naar men verneemt werd een bijeenkomst van alle officieren van het regiment grena diers en jagers belegd ter bespreking van deze quaestie. De kolonel, de heer Tonnet, verklaarde de zaak van weinig belang te achten, doch liet meerendeel der officieren eischte een nader onderzoek. Daarbij hebben alle officieren der grenadiers ontkend, de schryver van het ituk te zyn, welke ver klaring allen later (in den loop der vorige weok) schriftelyk hebben bevestigd, hoewel de redactie van de .Avondpost" van te voren verklaard had, dat de brief niet gefin geerd, maar werkelyk van een actief dienend officier der grenadiers afkomstig was. Men stond thans dus voor drie mogelyk- heden: öf de .Avondpost"-redactie had een valBche verklaring afgelegd, öf zjj is er .in gevlogen", öf de brief is werkelyk geschreven door een officier der grenadiers, die niet ge schroomd heeft mondeling en schriftelyk te verklaren, dat hy de schryver niet was. Aan gezien de laatste verdenking naar de meening der officieren niet op hun corps mag blyven rasten, hebben allen, die ontkend hebben het stuk te hebben geschreven (en dat zyn alle officieren van het regiment) besloten aan de redactie mede te deolen, dat zy haar machtigen den naam des schryvers openbaar te maken, indien zy meent dat een hnnner de schryver iB. Het spreekt vanzelf, dat de belangstelling van de Haagsche officierswereld in hooge mate gespannen is. Staking Atax-chauffeurs te Amiterdam. De Atax-chaufleurs hadden gisterochtend andermaal het werk gestaakt. Het besluit werd genomen in een gisternacht gehouden vergadering, waar men overeen kwam, het nieuwe contract niet te teekenen en den arbeid neer te leggen. In een gisteravond gehouden vergadering van de stakers is echter besloten de staking op te heffen. Spoorwegongeluk. Londen, 29 Januari. Officieel wordt gemeld, dat er by het spoorwegongeluk by Stoatsnest 7 personen gedood en 26 gewond zyn. Overstrooming in Frankrijk. Parys, 29 Jan. Met het oog op de onrust barende geruchten, die in de provincie en in het buitenland verspreid worden, heeft minister-president Briand aan de prefecten geseind, dat het water daalt, dat de slacht offers ondersteund of naar elders overgebracht worden en dat er weinig persoonlyke onge lukken zyn voorgekomen. De bevolking blyft volkoman rustig. In ver schillende straten, meer speciaal in de rue Buonapart on de rue Jacob stygt het water nog steeds. Het water blyft het Btation van den Métro in de rue Dantou binnenstroomen. De minister van financiën heeft aan minis ter-president Briand de verzekering gegeven, dat er geen enkele dwangmaatregel zal wor den toegepast op de belastingschuldigen, die van de overstrooming hebben geleden. Volgons te middernacht verstrekte officieel® inlichtingen, daalde de Seine eergisteren 13 c.M.de waarnemingen stroomopwaarts van Parys verricht, zyn geruststellend. Door het dalon van het water loopt geen enkele brug van Parys gevaar. Parys, 30 Jan. Stroomafwaarts van Parys is de toestand ontzettend. Te Snresnes heeft het water de eerste verdiepingen der huizen bereikt. De schade in het Bois de (Boulogne is ontzettend. Te Grenelie is de toestand beter. Parys, 31 Jan. Er valt weder een daling van 30 k 40 c.M. te constateeren. Te Parijs is het water thans 1 M. 10 gevallen. Parys, 31 Jan. Het ministerie van buiten landsche zaken is weder byna geheel droog- geloopen. De plaatsen, waar het water gestaan heeft, bieden een ellendigen aanblik, het plaveisel is losgeraakt, en de gescheurde straten liggen vol modder. De hoofd-redacteur van het .Handelsblad die toevallig te Parys vertoeft, schrijft het volgende De onderaardsche vijand is zoo veel ge vaarlijker en geniepiger dan die, welko de Bt&d [overstroomt, doordien Parys onder den grond een honigraat gelyk is. Er zyn tunnels, onderaardsche spoorwegen, er ligt een buizen net, en boven alles de stad heeft die groote riolen, door welke men varen kan. Tont 1'égout was de zinspreuk van hen die Parys gezond en frisch wilden hebben. Regenwater en huiswater en alles wat men kwyt wil raken gaat in het riool. Al die riolen dalen naar de rivier. Zwaartekracht dryft den stroom naar de rivier en de zee. Maar nu verhindert het hooge water elke loozing. De onstuimige golven dry ven de donkere rioolBtroomen naar boven. Eiken dag sneeuwde en regende het. De overvolle riolen werden door hydraulische kracht onduldbaar geperst. Ik heb groote stukken van het steenen dak dier riolen zien bersten door den boven grond ik heb de straatsteenen zien op vliegen als boven een myn ik heb een schuit in een der waterstraten zien omslaan, omdat eensklaps de straatsteenen een klip opwierpen onder het vaartuigje. Dus dringt het water in het hart der stad dus stygt het naar de hoogten dns ondermynt het de huizen. Dit onzichtbare gevaar werkte op myn verbeelding. Ik heb gaten in de straten zien vallen. Ik heb lantaarnpalen zien weg zinken in den grond. Hoezeer is het tot eer der Paryzenaara, dat die onzichtbare vyand in de diepte by hen geen paniek wekt maar natuurlijk wel angst, groote bezorgd heid. Want als het water gaat dalen, begint het groote gevaar pas. Dit is mij op het hart gedrukt door een der mannen van het vak, die juist een ver gadering had gehad, om advies uit te bren gen in dit uur van gevaar. Waar de grond is weggespoeld, houdt nu het water nog op, wat waBkel staat. Maar daalt het wateralors gare k 1'effon- drement I" dan moeten instortingen huizen en straten volgen. Daarom is het myn ernstige raad aan hen, die niets in Parys te maken hebben, om er in de eerste weken niet heen te gaan. Als het water gezakt is, overal de modder in huizen en straten uitdroogt, als de be hoefte aan onbezoedeld drink- en wasch- water zal toenemen, doet men beter de be volking van Parys niet te vermeerderen door er heen te gaan. De arme geteisterde stad moet een zeer ongezond tydpork door zieken. Het gezond verstand zegt dit. Woensdag 2 Februari Jaarverga dering, 'savonds 8 uur, Café „Central". Uitbrengen Jaarverslagen, kiezen Bestuursleden enz. Flinke opkomst zeer gewenscht. HET BESTUUR. der Gereformeerde Jongelings-Vereeniging UW HEIL KOMT" op Dl WOENSDAG 2 FEBRUARI as', de BETHELKERK, (Kanaalwag). SPREKER: ONDERWERP: (Tan °°stCaPelle>- TOEGANG 10 oent. Aanvang half-acht uur Toegangsbewijzen verkrijgbaar bij bet Bestuur en de Leden en des avonds aan de Kerkdeur. Het Betutjr: J KOOGER, Voorz., Janzenstr. 60. C. BAKKER, Secr., Gravenstr. 80. P. TIJTSMA, Penm., Kanaalweg, (Militair Tehuis). Advertentiën. Op den öden Februari a.s. hopen onze geliefde ouders Cornelis Boogaard en Geertje de Boer, hunne 25 jarige Echtvereenlging te herdenken. Dat God hen nog lang moge sparen is de wensch van hunne dankbare Kinderen. Helder, 1 Februari 1910. Den 15en Januari j.1. overleed zacht en kalm onze geliefde vader, behuwd- en grootvader Gerardus Moorman, in den ouderdom van 87 jaar. Tevens onzen hartelijken dank voor de blijken van belangstelling en aan H.H. dragers voor de laat ste eer den overledene bewezen. Namens de familie TH. C. G. MOORMAN. Helder, 29 Januari 1910. Den 28sten Januari overleed tot onze diepe droefheid, onze geliefde dochter en zuster, Antonia Margaretha, in den ouderdom van ruim 29 jaar. J. KONING en Echtgenoote en Familie. Helder, Keizerstraat 91. Voor de vele bewijzen van deelneming ondervonden bij het overlijden van onze geliefde echtgenoote, moeder, bèhuwd- en grootmoeder Mej. M. 1. Levering -Buddingh, betuigen wy onzen hartelijken dank. Namens de Familie: P. W. LEVERING. Wij betuigen onzen hartelijken dank aan den WelEd. ZeerGel. Heer Dr. M. H. J. GROENENDIJK, voor de goede behandeling en aan de zusters van het Gemeente Ziekenhuis voor de liefderijke verpleging aan mijne geliefde echtgenoote, bewezen, k. WIERING en Echtgenoote. Donderdag GEEN repetitie. HET BESTUUR. LEGER DES HEILS SPOORGBftCHT. WOENSDAG 2 FEBRUARI, 'sii. 8 nor (Bijzondere meeting.) W. KOLDER, Luitenant. N. R.-K. Volksbond Afd. Helder. MOLENURACHT. Bel Comité Winnubstf' il op DONDERDAG 3 FEBRUARI 1910, geven een buitengewoon mot Voordrachten! ten voordeele Uniformkleeding „Winnubst", met welwillende medewerking van de Muziekvereeniging|„Caeoilia" (Strykorchest), (toestemming van den WelEd. Heer L. A. Hazebroek) en de Heeren J. H. en IN. AM Toegangskaarten met programma's ët 20 cent, verkrijgbaar by de leden van „Winnubst", „Caecilia" en op den dag der Uitvoering aan het Bondsgebouw. Gereserveerde plaatsen 10 cent. HET COMITÉ. Afdeeling HELDER. Opvoering door Damee van i gevolgd door: „X-Stralen". Plaatsen te bespreken op den dag dei- Uitvoering, van 2 4 uur. KAARTEN k 20 ct. verkrijgbaar by het DAMES-COMITÉ. Het Bestuur van het Departement HELDER der Maatsch. tot nut van 't _3meen, bericht, dat op Donderdag 8 en Donderdag 10 Februari, telkens des 'savonds van 8-9 uur, zitting zal wor den gehouden in het Spaarbankgebouw, tot uitreiking der obligatiën, groot f50 en f10 ten laste der Zwem- en Bad inrichting, tegen inlevering der voor- loopige stortingsbewijzen. De Secretaris, W. VISSER. Wegens het winterseizoen Ondergeteekende maakt bekend, dat hij Dinsdags en Vrijdags rijdt en niet meer des Zaterdags. J. KEURIS, Vrachtrijder, Van Ewijcksluis. Verloren een Broche, in den vorm van een gouden staafje met twee diamantjes aan de buitenzijde en in 't- midden een klein blauw steentje. Tegen goede belooning terug te be zorgen by Mevrouw DIEMER KOOL, Plantsoenstraat 7. wegana vertrek zal op Vrijdag 18 Februari I9I0P 's morgens 10 uur, in het lokaal CASINO", te Helder, publisk verkoopeni een netten en zeer goed onderhonden INBOEDEL, w.o.: Salon-Ameublement, zoo goed als nieuw, diverse Tafels, Stoelen, Kasten, Spiegels, Schilderijen, Buffet, Pianino, Lampen, Kachels, Ledikanten, Wasch- tafels, Bedden met toebehooren, Dekens, Vloerzeil, Kleeden, Karpetten, Gordijnen, PorseleinGlas- en Aardewerk, Keuken- benoodigdheden en al hetgeen meer zal worden aangeboden. Voorts: eeltig Goud en Zilver. «W Te bezichtigen daags te voren van 10-4 uur.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 2