KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wieringen en Anna Paulowna- Het Recht der Vrouw. No 3859 Zaterdag 5 Februari 1910. 38ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., fr. p. post 75 ct., buitenland f 1.25 Pre-Zondagsblad 37 j 45 f0.75 miën J Modeblad n i 55 i i i 65 i f0.90 (Voor het buitanland bij vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 4 regels 95 cent. Elke regel meer6 Be wijs-exemplaar3f Vignetten en groote letters werden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers i BERKHOUT Co., te Helder. Interc.-Telefoon 50. Eerste Blad. Uit het Buitenland. Engeland is zijn verkiezingscrisis door. Er moeten nog slechts een zestal stemmingen plaats hebben, doch deze zullen niet veel verandering meer brengen in den stand. De liberalen zyn op 't oogcnblik ééne stem voor. Van de zes nog niet besliste uitslagen wordt gerekend, dat er 3 unionisten-zetels bij zullen ajjn. De stand wordt dan 274 unionisten en 274 liberalen benevens 41 leden der arbeiders party en 80 nationalisten. Beide laatsten be- hooren tot de regeeringsmeorderheid gerekend te worden, althanB voor het overgroote deel. Men mag dus zeggen dat de regeeringsparty heeft gezegevierd. Wat nu? Ja, als minister Asquith van zyn ontspanningsreis terugkomt zullen we 't wel spoedig hooren. Want 't wekt de belangstelling of Asquith den raad der radicalen zal volgen en niet zal schipperen, wat betreft de afschaf fing van het veto-recht van het Hoogerhuis. Doet hg dat en neemt de Lagerhuismeerderheid zijn voorstel aan dan komt de Koning in een vrjj hachelijke positie te staan; en zal dan wel een beroep op den Koning moeten volgen. De meer gematigden willen een anderen weg op. Zy willen liever de hervorming van het Hoogerhuis zien geschieden in den zin als door de unionisten en de meerderheid der Lords zelve wordt goedgekeurd. De president der Fransche Kamer deed mededeeling aan de Kamer van de talrijke bewezen van deelneming, die uit alle landen der wereld door F rank ryk zyn ontvangen bij de rampen die het land door de overstroo- iningeu hebben getroffen. De Kamer besloot dat alle vervolgingen wegens belastingschuld zullen worden opgeschort. Van alle kanten wordt steun geboden. Zoo schonk de Standard üil Compuny 100.000 francs voor de slacht offers der overstrooming. De Senaat heeft een motie aangenomen waarin het vertrouwen wordt uitgesproken dat de regeering de noodige maatregelen zal nemen tot ondersteuning der slachtoffers. De ministerraad besloot een commissie te benoemen om middelen te beramen om in den vervolge overstroomingen te voorkomen. Be sluiten werden genomen om de werking der openbare diensten te verzekeren. De minister van handel zette den raad de genomen maat regelen uiteen teneinde langs do wegen de levensmiddelen aan te voeren zonder dat de pryzen zouden stygen. De minister van buitenlandsche zaken be sprak de moeilijkheden in verband met de Grieksche crisis en de verwikkelingen in de betrekkingen tusschen de regeering te Athene en Konstuntinopel en gaf een overzicht van den stand der onderhandelingen tusschen de mogendheden betreffende de oplossing der moeilijkheden, ontstaan door de jongste inci denten en bijeenroeping van de nationale ver gadering in Griekenland. Uit dit laatste bljjkt dat daar in 'toosten weer een onweersbui zit. 'tOnweer zal mis schien weer wel af dry ven, maar op 't oogen- blik broeit het daar nog. 'tZit hem in de byeenroeping der Grieksche nationale ver gadering. Zooals wy reeds vroeger schreven i9 deze vergadering feiteljjk een Grieksch parlement, met dit verschil, dat het niet officieel is maar daardoor juist vertegenwoor digers kon toelaten van Grieken of Grieksch- gezinden uit landen, die niet tot het koninkryk Griekenland behooren. Met name o. a. de Kretensers. En dat is juist de zaak. Turkjje zal dit niet goedvinden, zoolang het nog rechten heeft op Kreta. Daarom ook heeft de Porte aan de gezanten van Turkije opge dragen de aandacht der beschermende mogend heden te vestigen op «de gevolgen die kun nen voortvloeien uit de deelnemiug van de Kretensers aan de Grieksch nationale verga dering" en om de mogendheden te vragen welke maatregelen zjj denken te nemen om dit te verhinderen, 't Antwoord zal wel zoo gauw nog niet gereed zyu. Daarom neemt Turkye al vast zelf maatregelen, 't Heeft de reservisten van het derde legercorps onder de wapenen geroepen voor oefeningen, wijl de versterkte punten aan de Grieksche gren zen op 5 dezer zullen worden geïnspecteerd door officiereu der genie. Aanvankelijk heette het, dat de troepenbeweging tegen Bulgarije was gericht, doch Beuter berichtte alras, dat men in welingelichte kringen verklaarde, dat die maatregelen volstrekt niet gericht waren tegen Bulgarjje aan welk land de (Turksohe) regeering juist zooveel mogeljjk tracht voldoening te schenken als 'n bewijs dat het de tegenwoordige Bulgaarsche regee ring om haar gebleken vredelievende gezind heid zeer genegen is. Griekonland is met zyn nieuwe ministerie klaar, t Zit dus al dadelijk in de volle actie. Ook Noorwegen is weer een ministerie ryk. De president van het Shorting (volksverte genwoordiging) is minister-president gewor- In Denemarken is de minister van het verkeerswezen uit het kabinet getreden. Uit de Vereenigde Staten wordt bericht dat de Aziaten-Uitsluitingsbond na zyn wel geslaagden veldtocht tegen den invoer van Japansche werkkrachten in de Oostelijke Staten der Unie, zijn aandacht gewjjd heeft aan de landverhuizing uit Britsch-Indië. De bond beweert, dat thanB in Californië reeds tienduizend Indiërs werken, voornamelyk by de spoorwegen en dat elke week rond twee honderd Indiërs worden aangevoerd. Ook tegen deze landverhuizing tracht de bond nu stemming te maken. De financiëele commissie uit de Kamer vau afgevaardigden heeft aan de leiders der meerderheid en minderheid in deze commis sie opgedragen een voorstel te ontwerpen omtrent een parlementair onderzoek naar den hoogen prijs der levensmiddelen in de Vereenigde Staten. Nieuwsberichten. HELDER, 4 Februari. Gaarne vestigen wy de aandacht op de op 9 Februari te geven uitvoering van het oratorium ,De Jaargetijden" van Jos. Haydn, door „Crescendo", de Toonkunst- afdeeling alhier. Afgaande op de gevestigde reputatie en de ons gunstig toegezonden recenties der solisten, alsmede de ernstige studie welke het koor van het werk gemaakt heeft, terwijl voor de begeleiding, het orkest der afd. belangrijk versterkt is door H.H. beroeps-mucisi, twyfelen wij niet of de leden van -Toonkunst" wacht wederom een waar kunstgenot. Met genoegen kan ook nog ver meld worden, dat de tekst in het Hollandsch gezongen zal worden. Om ook niet-leden kennis te doen maken met dit schoone werk, en de belangrijke hoogte waarop onze «Toonkunst*-afdeeling staat onder haar ijverigen directeur den heer A. J. C. Mooy, zijn tot een beperkt aantal toegangsbewijzen verkrijgbaar by den boek handel J. C. Duinker, Spoorstraat, alhier. Gemeld oratorium wordt slechts éénmaal door de afdeeling uitgevoerd. Zie voor ver dere bijzonderheden de advertentie in dit blad. Koffie H.A.6. We namen deze week een kjjkje by den kookproef der kaffeïnvrye koffie in den win kel van den beer De Vries, spoorstraat. Deze proeven hebben ten doel, voor het publiek te bewijzen, dat de cafieine-vrye koffie even smakelyk is als de gewone koffie. We hebben ons van den goeden smaak over tuigd en vonden absoluut geen verschil met den smaak van gewone koffie. De bereider deelde ons welwillend een en ander mede. De doktoren verbieden in het algemeen aan zieken en aan hart- en zenuwlyders in het byzonder, het gebruik van koffie, omdat deze een sterk werkend hart- en zenuwvergif bevat: de caffelne. Nu is het de H.A.G. door een bijzondere bewerking gelukt uit de koffieboon, die scha delijke stof te verwijderen, zonder dat aroma of smaak daaronder Ijjdt. De koffie H.A.G. kan dus door ieder gebruikt worden, ook door zieken en kinderen. By sommige menschen veroorzaakt de ge wone koffie slapeloosheid. De H.A.G.-koffie doet dat niet, omdat er geen caffetne in is. Er zyn tegenwoordig nagemaakte koffieboonen een surrogaat dat is deze koffie niet. De bereiding kan door de fabrikanten op elke koffiesoort worden toegepast. Naar de bereider ons mededeelde, geschiedt het voorloopig alleen bij de betere soorten. 't Stelsel is .made in Germany". By de bereiding, het branden en de ver pakking wordt aan de hygiënische eischen voldaan. Alles geschiedt machinaal, tot het afwegen toe. De koffie wordt alleen in halfpondspakken verkocht tot de pryzen van gewone, goede koffie. Preekenbundel voor de Marine. Naar wy vernemen heeft de Commissie voor de geschriften van den Nederlandschen Protestantenbond aan den Minister van Ma rine een nieuwen preekbundel aangeboden. H.bld." Staatscommissie Grondwetsherziening Naar het .Vad." verneemt, zal eerstdaags in de Staatscourant verschynen het Kon. Besluit houdende de benoeming der Staats commissie tot voorbereiding van de Grond wetsherziening. Is het blad goed ingelicht, dan zal minister Heemskerk zelf als voor zitter van die commissie optreden. 0e eerste vrouwelijke ingenieur. Mej. F. G. Van Neck de eerste dame die dezer dagen het examen aflegde voor civiel- ingeniour, en met succes wordt met ingang van half Februari in dienst gesteld by de Rijkscommissie voor graadmeting en water passing alhier, in hoofdzaak om werkzaam te zyn by de berekeningen. (Vad.) Vervalscht maar deugdelijk, - onvervalscht maar ondeugdelijk. Ziedaar volgens mr. Jorisseu, den ambte naar vau het Openbaar Ministerie by het 3e kanton te Amsterdam, de consequenties waar- t te men komen kan op grond van het nieuwe artikel der politeverordening, betrekking hebbend op het verkoopen van melk die on deugdelijk is van samenstelling. Het criterium is, naar mr. Jorissen in zijn requisitoir tegen een melkslyter, die op grond van het nieuwe artikel bekeurd was, opmerkte, dat de melk een vetgehalte heeft van 2.85 en een percentage aan vaste stoffen van 11 tf/0 cyfers op grond van onderzoekingen door den gemeentelijken gezondheidsdienst vast gesteld. Zoo is het mogelyk, dat heel goede melk vervalscht wordt met water, en dat zy toch boven het genoemde minimum blyft, en even zoo is het denkbaar dat melk, ook zonder vervalsching met water, dat minimum niet haalt. Het deed er volgens den ambtenaar niet toe, onder welken naam (hetzjj .volle melk" hetzij iets anders) de melk verkocht werd. De ambtenaar wees er ten slotte nog op dat volgens de nieuwe politieverordening de verkoop van karnemelk en afgeroomde melk eigenlijk strafbaar is Geëischt werd f 10 of 5 dagen. Inbraak te Amsterdam. De heer L. J. Wehmann, die in de le Oosterparkstraat 28 te Amsterdam een winkel in gouden en zilveren voorwerpen drjjft, is Woensdagnacht de dupe van een brutale inbraak geworden. De vrouw des huizes had [te half twee nog eenige huiselijke bezigheden verricht en, alvorens naar bed te gaan, zooals ge- woonlyk nog even ip den winkel rondge keken en daarby niets verdachts bespeurd. Woensdagochtend omstreeks 6 uur kwam een buurmeisje het echtpaar wekken met de mededeeling, dat men het paneel van de winkeldeur had uitgebroken of uitgezaagd De inbrekers hadden een groot aantal ringen ontvreemd, in het geheel 26398 damesringen, 96 heerenringen, 37 gladde ringen, 7 zegelringen, 16 gekartelde ringen en 9 doublé ringen, tezamen een waarde van ruim f1800 vertegenwoordigend. De vier pluche standaards, waarop de ringen waren bevestigd, waren eveneens verdwenentwee daarvan werden terugge vonden in het trapportaal van een twee huizen verder gelegen woning en een ander in een put. Het echtpaar Wehmann, dat in een alcoof slaapt, welke door eeu kamer van den winkel is gescheiden, heeft niets verdachts gehoord, de hond evenmin, doch deze wordt nooit, ook deB nachts niet, in den winkel gelaten, daar het dier byzonder woest en voor vriend en vyand gevaarlijk is. De waker van een bouwwerk in de nabijheid heeft evenmin iets verdachts opgemerkt. Kwartjesvinders. De heer A. Z., wonende in de Van Speyk- straat te Botterdam, ontmoette Dinsdag in den trein van Amsterdam naar Botterdam vier personen, die zich later dedeu kennen als kwartjesvinders. Hy liet zich overhalen met die lieden een kaartje te leggen. Het gevolg was, dat hy f 500 en zijn gouden hor loge met ketting verspeelde. By aankomst aan het station D. P. te Botterdam is op zyn aanwijzing aangehouden J. B., wonende aan den Ouden Achterburgwal te Amsterdam, een van de kwartjesvinders. Hy was in het bezit van het horloge met ketting. De drie anderen waren er reeds met het geld vau door. De Amsterdammer is naar het politiebureau in de Witte-de-Withstraat gebracht, waar men op het horloge en den ketting beslag legde. Een noodlottig auto ritje. De bejaarde huisbediende van den heer v. L., architect te 's-Gravenhage, was Dins dag per stoomtram naar Voorburg gegaan tot het verrichtten van eenige boodschappen voor zijn heer. Op terugweg naar den Haag werd hem op de Zwarte-laan by Voorburg door een auto bestuurder, die den man kende, aangeboden in de antomobiel naar den Haag mede te rjjden. Hy nam in het voertuig plaats naast den bestuurder. Ter hoogte van het Huisde Werve reed de auto in volle vaart tegen een boom, waartegen de oude man met zyn hoofd viel zoodat de stakker vreeselijk bloedende en verwond naar Voorburg werd vervoerd, waar een geneesheer de eerste hulp verleende. Later werd de gewonde met den automo biel van het gemeente-ziekenhuis te 's Gra- venhage overgebracht. Hy werd aldaar opge nomen in een toestand die weinig of geen hoop meer liet en is in den afgeloopen nacht aan zyn zware wonden besweken. Men vermoedt, dat de botsing is veroorzaak*, door het afwyken van het stunr door een beweging van den passagier. Een politiehond aan het werk. Men meldt uit s-Gravenhage De hulp van een politiehond werd Maandag ingeroepen voor de opsporing van een meisje dat in een zenuwlydersiurichting teSchevenin- gen verpleegd werd en daaruit den vorigen dag had weten te ontsnappen. Het kon worden vastgesteld, dat zy den dag van hare vlucht het laatst was gezien in de Rjjklof van Goens- straat. Don politiehond Marre werd door zyn geleider, den politie-agent Sjoorda, aan een kleedingstuk van de vermiste lucht gegeven in die straat cn niettegenstaande het spoor meer dan 24 uur oud was, scheen de hond het dadelyk te hebben gevonden, althans hy bracht zyn geleider over het Bezuidenhout en door het Bosch naar de uitspanning Het Boomhuis, waar hy staan bleef. By informatie bleek, dat de vermiste daar den vorigen dag even had vertoefd en weder was doorgegaan. Opnieuw werd .zoeken* gecommandeerd en het schrandere dier bracht nu zyn geleider door een warmoezery en over een weide naar de Bezuidenhoutsche sloot, waar hy aan den waterkant bleef rondsnuffelen. De politie ving nu aan te dreggen en kort daarna werd het vermiBte meisje levenloos opgehaald. Twee gouden tientjes liefhebbers. Een koopman te Delft had een byzonder zwak voor gouden tientjes. Iu den loop der jaren had hy 610 stuks daarvan verzameld, welke hy zorgvuldig in een zakje, geborgen in een chiffonnière, bewaarde. Zyn knecht, L J. B., scheen het zwak van zyn baas te hebben overgenomen. Ter- wijl de baas naar de markt en de vrouw aan hare bezigheid was, wist hy de kast te openen; hy deed een greep in het zakje en pakte 16 tientjes weg. Toen dit niet gemerkt was, deed hy later nog een greep en nam er nu 44 weg. De zestig gouden tientjes werden ten slotte tcfch gemist, en nu had de knecht zich Maan dag voor de Haagsche Rechtbank deswege te verantwoorden. De eisch van het O. M. luidde: één jaar gevangenisstraf. Diefstal van f17,000. Zondagavond tusschen 6 en 8 uur ie een brutale diefstal gepleegd in de woning van den heer B. Hello, Matthys Balenstruat 9 to Dordrecht. Terwijl genoemde heer met zyn vrouw ter kerk was, heeft een ongenood be zoeker zich blijkbaar met een valschen sleutel toegang verschaft tot zijne woning en uit eeu nachtkastje in de huiskamer den sleutel der brandkast genomen, deze geopend en zich den inhoud toegeëigend van een blikken trommel, bestaande in een waarde van onge veer f 17,000 aan effecten, benevens een aantal andere geldswaardige papieren. De ledige trommel werd in de kast achtergalaten. Voorts werd uit een kast in de voorkamer, waar de sleutel op stak, een bedrag van circl f 60 aan zilvergeld benevens een aantal gouden en zilveren sieraden meegenomen. Sporen van braak zyn niet gevonden, zoodat de dief wel goed ter plaatse bekend moet zyn geweest. Vermoedelyk voor het geval hy mocht worden overvallen, had hy de deur der serre geopend om langs dien weg te kunnen ontvluchten. Eerst Maandag tegen den middag werd de diefstal ontdekt, doordien de vrouw des huizes de brundkast, welke in een kast in de gang geplaatst was, vond openstaan. De politie is toen dadelyk van het geval in kennis gesteld en heeft een onderzoek ingesteld. (»D. C."> Een droevig ongeval te Dordrecht. Ten hoize van een z.g. deskundige te Dor drecht aldus meldt de ,D. Ct." is door de politie in beslag genomen het lyk van een 21-jarig boerenmeisje, Marie L. genaamd, woonachtig te Zegwaard en dienende te Zoe- terwoude. Bedoeld meisje moet, reeds eenigen tijd geleden hulp hebben gezocht by de vrouw en toen zy daar geen baat vond, zich onder haar persoonlyke behandeling hebben gesteld. Vrydag j.1. toen het meisje reeds stervende was, werd de hulp ingeroepen van een ge neesheer, wien een valsche voorstelling werd gegeven van de oorzaak der ongesteldheid van het meisje en die een verklaring van haar overlyden tengevolge van hersenvlies ontsteking afgaf. De stiefvader van het meisje stelde echter de politie in kennis met zyn vermoeden van de ware doodsoorzaak, waarop deze een ernstig onderzoek instelde, hetgeen tenge volge had, dat de bedoelde vrouw Zondag voormiddag in haar woning gearresteerd en naar het parket van den officier van justitie overgebracht werd, waar zy terstond in ver hoor genomen en ook verschillende genees- heeren als getuigen gehoord werden. Den ganschen dag is de justitie daarmee bezig geweest. De gearresteerde vrouw is iemand met een heel verleden, die onder verschillende namen haar bedryf uitoefent. Zy is weduwe, later opnieuw gehuwd, maar van haar man verlaten, moet een slechte reputatie hebben, was linnenmeid aan boord eener Transatlan tische boot, verpleegster en oefende den laatsten tyd het beroep van deskundige uit, waarmee zy handel dreef in geheime midde len. Ook heeft zy reeds 2 jaar gevangenis straf ondergaan, haar door de rechtbank te Arnhem opgelegd ter zake van overtreding van art. 297 eerste lid van het Wetboek van Strafrecht. By een in haar woning gehouden huiszoe king werden de briefwisseling tusschen haar en het nu overleden meisje benevens een aantal voorwerpen in beslag genomen. Naar meer overtuigende bewyzen voor haar schuld wordt nog gezocht, maar vermoedelyk zyn die reeds vernietigd. De justitie heeft even wel voldoende termen gevonden om haar in hechtenis le houden. Het lyk is ter gerechterlyke schouwing naar het ziekenhuis overgebracht. Noodlottige misstap. Eergister morgen is een 17-jarige loodgieters jongen uit Botterdam, ten gevolge van eea misstap achterover uit de dakgoot van pand No. 17 in de Passage aldaar gevallen, door het glazen dak van de zich achter dat perceel bevindende machinekamer der badinrichting geslagen en op den stoomketel terecht ge komen. De jongen bleef op de plaats dood. Zijn lyk is naar de algemeene begraafplaats overgebracht. Een ontploffing in een school. In een openbare school te Friedenau- Borlijn zon een onderwyzer voor een klasse meisjes natuurkundige proeven nemen, en deed daarvoor chloorzure kali met wat zwavel in een vyzelby het dooreenmengen van deze stoffen ontstond zulk een hevige ontploffing, dat de vyzel scheurde, de onder wyzer ernstig gekwetst «werd, en in de klasse een paniek ontstond. Het moet een ontzettend angstig oogen- blik zyn geweest voor de schoolkinderen, toen zy zagen dat den onderwyzer Schmidt een hand geheel was afgerukt, en de an dere vreeseljjk verminkthet bloed spoot uit de wonden door het schoollokaal. De meisjes waren buiten zich selven van angst cn schrik en snelden de klas uit. In het schoollokaal waren alle ruiten ge«prongen, in de nabijgelegen klassen vielen kaarten en stukken kalk van de muren. Een voorbygaand arts legde den ongeluk- kigen, verminkten onderwyzer een noodver band aan, en zorgde voor zyn overbrenging naar het Augusta Victoria-ziekonhuis. Vijf meisjes werden by het ongeluk licht gekwetst. Mijnramp. Primero (Colorado V. St.), 1 Februari. Tengevolge van een ontploffing in een gang van een rajjn der Colorado Iron and Fucl Cy. zyn gistoravond meer dan 100 mijn werkers bedolven. Men gelooft dat allen zyn gekomen12 lyken zyn geborgen. De meesten zyn Slaven uit Oostenrijk. Primero, 1 Februari. Er zyn onder in den luchtkoker 79 lyken op oen hoop ge vonden. De mannen hadden zich daar blijk baar ingeworpen om zich te reddenmaar stikten terwyl zij worstelden om vry te komen. Volgens een officieele opgaaf, werk ten er 149 man in de mijn, op het oogcn blik dat de ontploffing gebeurde. Primero, 1 Febr. Door de ontploffing in de myn is de schacht geheel en al vernield. Men vermoedt, dat alle mijnarbeiders, ten getale van 149, zyn omgekomen. De red- dingsmanschappen hebben reeds 24 lyken opgehaald. De buitenlandsche bladen bevatten niet veel nadere bijzonderheden over do mijn ramp by Primero, in den staat Colorado, Wel staat vast, dat men hier te doen heeft met een ramp van droevigen omvang. Ueeds zyn 94 lyken bovengebrachten er schynt weinig of geen kans te bestaan, dat van de 149 mannen die zich in de myn bevonden, toen de ontploffing plaats greep, er ook maar één het leven zal afbrengen. De meeste slachtoffers waren immigranten uil het zuidoosten van EuropaHongaren, Slaven enz. In dezelfde mjju waren op 23 Januari 1907 by een gelijksoortig ongeluk 24 man om het leven gekomen. Drakesboro (Kentucky), 2 Februari. Naar de verschillende schattingen is thans vast gesteld, dat 85 mijnwerkers gedood, en eou aantal gekwetst zyn, onder welken velen ernstig, by de ontploffing in de kolenmijn hier. Negentien lyken zyn reeds aan den dag gebracht. Een lief huisdier. Een der medewerkers van het «Han delsblad" was verleden week te Parjjs en meldt het volgende: ,Och, daar komt een doode aandrijven riep de menigte op de brug van Austerlitz. Maar neen, het was een varken, een levend varken I Met strikken van touw werd het dier, toen bet tegen de brug aanbonsde ge red en omhoog getrokken. Maar wat te doen met den gillenden drenkeling Daar komt een deftige burgerdame aan. Zy zegt dat het gruwelijk sou zyn een dus gered dier aan den slager over te leveren. Zyn leven moet gespaard worden. Een ambtenaar daar tegenwoordig durft de verantwoordelijkheid op zich te nemen. Als ooit de eigenaar ontdekt wordt, is het aangenamer voor hem geld te ontvangen dan het dier, welks onderhoud hy zou moe ten betalen. Voor 180 francs wordt het ge redde varken, dat als een vet varken schreeuwde, verkocht. Aan touwen werd het voortgesleept aohter de dame aan, die het dier liet ophyschen naar de derde verdie ping waar zo woonde. «Maar wat ter wereld zal ze daar met het wel lieve, maar niet zindelijke huis- diertje aanvangen vroegen de lachende toeschouwers, die allen nat waren van den regen waterspatten, welke het spartelende dier toen het opvoer over hen gesprenkeld had. Lynchpartij. De «Temps" vergelijkt daarby de ramp, welke Parys getroffen heeft, mot een chirur gische operatiemen wachtte zich voor do govolgen 1 De Independance Beige maakt onder zyn z/Dernière Heure" melding van eenige eigen machtige terechtstellingen door het publiek. Te Charenton werd een landlooper opge hangen gevonden aan een paal van deu electrischen tram. Te Ivry werd een diel in het water geworpen, wedor opgevischt en naar bet bureau van politie gesleept; te Vitry werden twee individuen op heeter- daad door gendarmen betrapt, op hetoogen- blik, dat zy een verlaton villa binnendrongen. De woedende menigte wist hen aan do handen der bewakers te ontrukken en dreig den de manneu te lynchen. Te Alfortville schoten apachen uit een roeiboot op ben vervolgende soldaten. Tij dens het gevecht, dat ontstond bjj hun ge vangenneming verdronken twee apachen, terwyl een derde zonder vorm van proces door het vólk werd opgehangen aan een telegraafpaal. FEUILLETON. 17) niet 1 Zie mjj toch eens aanZy wees op haar ingevallen gelaat met de door donkere ringen omlyste oogen, op haar vermagerde gestalte. En bovendien sidderden haar armen en handen, alsof de koorts had. En haar oogen gloeiden koortsachtig, en staarden hem met wilde blikken aan. «Zie hier en zeg dan nog, dat ik nog dezelfde ben, die ik was, voor gy my getrouwd hebt Hij had over haar drift verwonderd eerst het hoofd slechts vluchtig opgebeurd en zag haar nu met onderzoekenden blik aan. No bemerkte hy werkelijk de verwoesting, die er in haar uiterlijk had plaats gehad; de overspanning harer zenuwen, die zich met sprekende duidelijkheid in haar driftige gebaren en het krampachtig trekken der ge laatsspieren vertoonde. Maar hy zag daarby slechts, dat met haar spits geworden gelaat, waarin alles langer geworden scheen, en met de vermagerde gestalte, dat zy eigenlyk vol strekt niet schoon meer wasook ontdekte hy, dat zy in zulk een korten tyd in het oog loopend verouderd was en hierdoor werd hy onaangenaam getroffen. „Wel," seide hij onverschillig, «gy over drijft weer. Men kan u alleen aanzien, dat gij zenuwachtig zjjt. Maar dat zal wel weer beter worden." «Wanneer dan wel?" vroeg zy vol bitter heid. «Als ge my in stavt zult stellen, mij te ontspannen Maar wanneer dit niet spoe dig kan gebeuren, of niet tjjdig genoeg, en myn gezondheid dan geheel ten gronde is gebracht «Wordt toch niet altjjd zoo pathetisch," antwoordde hy kalm, met bedoeling haar ge dachten af te leiden. «Gij moest toch inzien, dat dit vermoeiend werkt. Vooral, wanneer men het hoofd zoo vol zorgen heeft, als ik." «Hebt ik dan iets anders in het hoofd?" vroeg zy met toenemende opgewondenheid, terwyl zy beide- handen voor het brandende voorhoofd legde en dat vast omklemde. «Wie van ons beiden heeft wel het meest te dra gen Gy, die u slechts om uw eigen per soon bekommert, of ik, die volstrekt niet aan my zelf kan denken, omdat ik van myn verdiensten de geheele huishouding te bestrij den, een dienstbode te verzorgen en een man te onderhouden heb Voor de eerste maal werd hem dat voor de voeten geworpen. Dat mocht hij zioh van haar niet laten welgevallen en hy had het antwoord, dat hij alleen gepast vond, spoe dig gereed. „Ik verzoek u, zoo iets niet weer te zeg gen," zeide hij koeL Hy bleef zeer bedaard, maar het trekken van zijn gelaat verried de inwendige opgewondenheid. «Gy neemt ook nog altyd een geheel verkeerd standpunt in. Als ik ryk was, zoudt gy natuurlijk uit myn beurs iedere weelde permitteeren, myn geld als uw eigendom beschouwen. Nu ligt de zaak zooik heb nog niets, maar gy ver dient veel. Gy hebt volstrekt geen reden u te beklagen. Gy zyt zelfzuchtig en overspan nen, dat is de geheele geschiedenis. Ik ben baas en zal het blijven. Kom mjj dus niet weer met zulke toespelingen telyf," eindigde hy waarsohuwend. «Het voert tot niets anders, dan dat gij aan het kortste einde trekt. Verstaat gy Zy had hem laten uitspreken, om nog eens nauwkeurig te weten, hoe hy dacht, hoe hij was. Nu kende zij hem geheel. En er was geen spoor van warm gevoel, van edele ge zindheid in hem geen vonk van die ridder lijkheid, die den man adelt en ook zoo dik wijls by den proletariër wordt gevonden. Niets, niets dan egoïsme, dat alles voor zich zelf gebruikt, alles, wat niet de eigen per soon betreft, verlaagt, onderdrukt, vernietigt. En zij juist zy moest aan dien man geketend zyn, den mensch in haar door hem laten misbruiken, met voeten vertreden. Twee. drie seconden bleef zy als versteend voor hem staanbleek als een marmeren standbeeld, met de oogen strak en doorborend op hem gericht. En toen kwam er leven in haar. Haar bleek gelaat werd plotseling met een don keren blos bedekt. Het bloed schoot haar eensklaps naar het hoofd, haar oogen vlam den als bliksemflitsen. Het was Lori, of het in haar hersens be gon te koken, alsof een bloedige wolk voor haar oogen verscheen. Eo niet meer wetende, wat zij deed, van haar verstand beroofd in den opbruisenden toorn, die haar borst dreigde te doen bersten, sprong zy wild op den man toe, die in haar slechts een lastdier zag, dat hem behoorde. «Uw slavin met moeite kwam dit over haar lippen. «Gemeene schoft I" En met gebalde vuist sloeg zy hem in 't gezicht. In bet eerste oogenblik was hy als ver steend, toon sprong hy op. «Zyt ge krankzinnig Wilt ge iu het dol huis komen „Ja!" schreeuwde zy buiten zichzelf. «Ja! Liever daarheen, dan bij een mensch bljjven, dien ik haat en veracht." «Wees stil 1" beval hy haar, terwyl hy haar vast greep. «StU, gsen opzien." En dit zeggende, drukte hy in zyn woede haar armen zoo, dat zy van pjjn ineenkromp. «Laat los," kermde zy. «Laat loz 1" Hy deed bet niet. Zy zoo nu weten, hoe zy er aan toe was, en wotcn, dat hy haar sis zyn doodsvjjandin haatte en zyn kracht zou gebruiken. «Nog ééu ding, opdat wy met elkaar in het reine zyn" hy beet dit haar met ver wrongen gelaatstrekken toe. Zy zag zyn ge laat, met do van haat fonkelende oogen, dicht by het hare. «Gy hadt verdiend, dat ik u tuchtigde. Maar dit doe ik niet en ik zal het niet doen, zoolang ik u nog noodig heb, opdat g(j niet het recht verkrjjgt, van my weg te gaan. Verstaat ge Hy liet haar handen los en haalde diep adem. „Zoo, ga nu aan uw werk. Maar wacht u, nog eens zoo tegen my op te treden Hij dreigde haar nog mot de hand en ging spoedig het hnis uit. Met een blik vol verachting zag zy hem na. Zy wist nu, wat haar te wachten stond maar zy wist ook, dat zy hier niet langer kon bljjven. En al zon de geheele wereld zich er ook tegen verzetten zy wilde En al moest het ook in den liever datMaar weg van hem En even als reeds vroeger baar liefc lag nu ook haar huwelyk achter haar. HOOFDSTUK IX. De hitte heerschte reeds weken zoo druk "4T- X kend in Weenen, dat bjjna dageljjks geval len van zonnesteken voorgekomen waren. Daarby waaide van tyd tot tyd zulk een voorzengendo wind of hij uit de groote woea- tyn kwam. Het stadsleven stond daarom niet stil, doch mensch en dier sleepten zich versmachtend door de straten en zelfs in de huizen, ofschoon de zonnestralen daar zooveel mogelyk wer den geweerd, kon men geen verkwikking vinden. En geen niet het minste uitzicht op afkoeling en regenNiet de geringste hoop op een weldadig onweder. Vrouw Brunner stond reeds gernimen tyd voor het gesloten venster en tuurde door de kleine spleten van het rolgordjjn naar den hemel, die zich als een dof, wolkeloos ge welf boven de aarde uitspande en zeer laag aan deu westelyken horizon door een lichten, bruinachtige nevel werd begrensd de met rook en stof bezwangerde uitstraling der buizenzee, die de gloeiende schjjf der zon met zyn verzengende stralen onbarmhartig be scheen. Het zweet droop de oude vrouw van het gelaat, de drukkende hitte maakte baar vol komen krachteloos, ontnam baar alle ge schiktheid voor den arbeid. En toch had zy veel le doen. Zy bezat nu weer haar eigen tehuis, eene kleine, zeer bescheiden, doch vriendelijke woning in Wahring, vaa oude, goed ondei houden meu bels voorzien, die zy voor billlyken prijs uit de hand bad gekocht. Haar mooiste kamer had zij aan een onderwyzer eener burger school verhuurd, terwyl zy zichzelf te vreden stelde met het kamertje, dat naast de keuken lag. Daar haar huurder ook by haar in kost was en daarvoor goed betaalde, cn zy boven dien ook zjjn linnengoed en andere kleederen in orde moeet houden, vond zy met haar weinige behoeften een bescheiden bestaan, zoodal zjj de achthonderd gulden, die zy nog van het geld van Lori had, niet behoefde aan te spreken. Op het tafeltje naast het eenige raam van het kamertje lag een stapel waschgood, dat zy daar had nedergelegd om na te zien en te verstellen. Maar zy kon heden niet naaien. De hitte was te moot. Hoe dikwyls zy baar handen reeds in koud water had gedompeld de naald wilde de hand maar niet volgen, doch bleef telkens aan de vingers kleven. Daarby het groene schemerlicht in het kleine vertrek en dit deugde volstrekt niet voor haar oude, zwakke oogen. Zoo stond zy half moedeloos voor het venster en tuurde vol verlangen naar con regen brengende, onweer voorspellende wolk. Eensklaps verschrikte zy. De electrischo deurbel had haar schellen klank lang aan houdend doen klinken. Wie was dat toch Haar hoorder niet. Die had immers de sleu tel der woning bjj zich. Maar wie dan t Wie belde daar zoo driftig, alsof men baar een slechte tjjding moest brengen Bekommerd ging zy naar de deur om die te openen. In het volgende oogenblik stond zjj verstjjfd van schrik. Voor de deur stond de conciërge met haar zoonzy hielden een goed gekleede jonge dame, wier blond hoofd met doodsbleek ge laat en gesloten oogen bewusteloos op den sohonder der conciërge rustte, onder de armen vast. En deze vrouw was Lori Rndisch. Zy herkende haar dadelyk. «Ds dame heeft by my naar u gevraagd, vrouw Brunner,"' zeide de conciërge haar haastig ter opheldering. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 1