KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje woor Helder, Texel, Wierlngen en Anna Paulowna. Het Recht der Vrouw. No 3861 Zaterdag 12 Februari 1910. 88ste Jaargang. j 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., fr. p. post 75 ct., buitenland f 1.25 Pre- Zondagsblad 37 J 45 f 0.75 miènModeblad i»»55»»»»65» f0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiën tan 1 tot 4 regels 25 cent. Elke regel meer He wijs-exemplaar Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers! BERKHOUT Co., te Helder. Bureauxi Spoorstraat en Koningstraat. Interc.-Telefoon 50. UIT HET BUITENLAND. Parys neemt langzamerhand weer zyn ge wone aanzien. In de laatste dagen was het water in de Seine weer iets gestegen, ten gevolge van den grooten waterafvoer harer zijrivieren, doch tot ongerustheid behoeft dit geen aanleiding te geven. De ministerraad besloot 20 millioen francs aan te vragen voor nieuwe hulp aan de slacht offers van de ovorstrooming. Het wetsont werp daarvoor zal binnenkort worden inge diend, om de kleine kooplieden, de indu- strieelen, de landbouwers, die door de ramp getroffen zyn, in staat te stellen den gere- gelden gang van zaken in hunne onderne mingen te herstellen. In de Kamer is het nieuwe vlootprogramma meegedeeld, t Beteekent nog al ietsEr wordt in bepaald dat er zullen zyn82 pantserschepen, 10 verkenners, 52 hoogzee- torpedoschepen, 10 schepen voor de zeedivisies in verre landen, 94 onderzeesche booten, 4 mijnenleggers, 8 opnemingsschepen, 3 trans portschepen en opleidingsschepen. Bepaald wordt verder, dat de schepen voor den oorlogsdienst ten hoogste 52 jaar zullen dienst doen, voor zoover het pantser- Bchepen betreft, die voor 1909 gebouwd zyn en 20 jaar, wanneer zy na 1909 in dienst zijn gesteld, terwyl verkenners, torpedo booten en onderzeesche booten, 17 jaar dienst zullen doen. Het programma bevat bovendien bepa lingen omtrent de positie en de bewapening der schepen, de samenstelling van de mu- nities en de proviandeering. Dat alles moet echter worden bepaald. En als Frankrijk dat kan dan is 't een ryk land. Wie nn meenen mocht dat er wel wat zal zyn overvraagd dat daar nog wel wat af kan die rekent buiten degenen, die, ondanks Frankryks betrekkelijke achteruit gang in bevolking, nog altyd droomen van een Frankryk sterker dan Duitschland. De senator, admiraal De Cuverville b.v. liet zich interviewen door de «Petit Journal" en verklaarde dat het nieuwe vlootprogram hem geenszins voldoet. Ten gevolge van Frankryk's onvoorzichtigheid is Duitschland op het oogenblik de tweede zeemogendheid. Frankryk moet derhalve schepen bonwen grooter dan de Duitsche en wel minstens zes pantserschepen met meer dan 24000 ton waterverplaatsing. Tengevolge van den achteruitgang van het geboortecijfer kan Frankryk zyn troepen macht niet op voldoende sterkte houden. Daarom werd overwogen uit de West-Afri- kaansche bezittingen (Tunis enz.) een conti - gent troepen te lichten, om Frankrijk in geval van nood by te staan. De minister van oorlog heeft nu echter verklaard, dat h\j twyfel koestert omtrent het bestand zyn dezer troepen tegen de klimaatwisseling. Hij zal 't voorloopig eens met een bataljon probeeren. Optimisten meenen dat de koloniën wel een 50,000 man kunnen leveren. Als 't maar niet alleen op papier isdat is in Frankryk meer gebeurd. Er is daar ook een nieuw reglement op de krygstucht voorgesteld. De laagste in rang die straf kan opleggen moet voortaan kapitein zyn. Ook prettig voor de luitenants en de onderofficierenEn dan te weten dat er tegen woordig onder de Fransche soldaten nog al verdachte lui zitten z.gn. «apachen", Goed voorgaan, doet goed volgen.denkt Turkye dat ook een nieuw vlootprogramma heeft samengesteld. Er sullen twee nieuwe Dreadnoughts" worden gebouwd, waarvoor 5 millioen Turksche ponden zullen worden besteed, te verdoelen over 10 jaar. Als "t maar niet zoo uitkomt dat over 10 jaar de schepen er zyn zullen 1 't Onweer by Kreta is overgedreven. Men is in beginsel tot een overeenkomst gekomen, 't Kan nog gebeuren dat de mogendheden weer enkele punten op het eiland bezetten Kreta mag in geen geval afgevaardigden zenden naar de Grieksche nationale verga dering. Er is weer een nieuw plan betredende Kreta. De Central News-agent te Konstantinopel, verneemt uit gezaghebbende bron, dat de mogendheden zullen voorstellen aan Turkye, als de eenige weg om wat Kreta betreft uit de moeilijkheden te komen, het eiland aan Griekenland te verkoopen; de mogendheden zullen den koopprys aan Turkije garandeeren, door die aan Griekenland te leenen. De Turksche regeering is al over dit voor stel gepolst; maar zy is nog niet overtuigd dat dit het eenige middel is om in de toekomst onlusten in Oost-Europa, voornamelyk wat Kreta betreft, te voorkomen. De berichtgever meldt echter, dat Turkye ten slotte het voorstel toch wel zal aannemen. De Turksche bladen toonen zich niet erg ingenomen met dit voorstel. De mogendheden hebben verklaard dat zy de anexatie van Kreta door Griekenland niet zullen toestaan, zeggeD ze en we houden ons aan die verklaring. In Hongarije werden pogingen in "t werk gesteld tot vorming van een coalitie-ministerie, waarvan de bekende partyleiders, Tisza, And ras sj en Kossuth zouden deel uitmaken. Minister-president Kbun Hedervary legde den Keizer dit plan voor, doch deze wilde er niet van weten en verzocht Khun Hedervary de zaken verder te blyven leiden met zyn Kabinet. In de Russische Doema wil men een wets voorstel gestemd hebben om voortaan von nissen van verbanning om politieke misdry ven langs administratieven weg, af te schaffen, 't Wordt tyd maar... in Rusland stoort men zich daar aan zoo weinig. De Doema heeft een harer leden van de uiterste rechterzij voor 15 zittingen den toegang tot de vergadering ontzegd, wegens ongepaste uitdrukkingen tegen den president en de vergadering die hy van Joodsgezindheid beschuldigde. By zyn heengaan zei hy dat 't hem genoegen deed 15 zittingen uit deze Joodsche vergadering te kunnen wegblijven! NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 11 Februari. De christelyke zangvereeniging voor gemengd koor, .Halleluja", onder directie van den heer Joh. F. Asma, zal met mede werking van den heer A. J. Leewens en mej. Maarleveld in de Bethel kerk aan den Kanaal- weg op Woensdag 16 Februari a. s. een concert geven ten voordeele van de armen van de Geref. gemeente. Dat concert wordt op Woensdag 23 Februari daarop herhaald. De toegangsprys voor beide avonden is ge steld telkens op 15 cent. Op die concerten zal o. a. ook worden uitgevoerd de feest cantate van den heer Van 't Kruis, dezelfde cantate, die by de Julianafeesten zoo uitste kend voldaan heeft. Zeer zeker zullen velen dit mooie zangstuk nog eens willen hooren, te meer, nu de uitvoering in een gebouw plaats heeft, waardoor het geheel nog win nen zal. Ieder kent nog de lieve molodie: Hoezee! Hoezee! daar is geboren Een Kindje van de Koningin! Dat Kind mag aan ons volk behooren Wij stemmen graag een liedje in: Wees welkom, welkom in het leven, Het is voor ons zoo vry en bly, Wy willen allen gaarn wat geven, Als Gy moogt groeien, zooals wij. Oranje boven! Oranje boven! Lang leve 't lieve Koningskind! Oranje boven! Oranje boven! Het Kind, dat ieder nu reeds mint. Ieder zoeke zyn tekstboekje nog eens op; zooals bekend is, mogen de woorden van die cantate niet in de programma's worden na gedrukt, zoodat deze tekst afzonderlyk moet worden gekocht. Zie verder de advertentie in dit blad. Men verzocht ons plaatsing van het volgende Postduivenvereniging „Hollands Noord punt" te Helder. Goedgekeurd bij Kon. Besl. van 29 Dec. '09 No. 80. Programma der wedvluchten. A. Oude duiven. 10 April van de Kooi; 13 April van Behagen; 17 April van Koog-Zaandijk 24 April van Maarsen 1 Mei van Geldermalsen 8 Mei van Eindhoven 15 Mei van Maastricht. Ie prijs 20 kop duiven- boonen, uitgeloofd door den heer H. Korver. 2e prjjs huishoudelijk artikel, uitgeloofd door den heer N. N. 3e prijs 50 sigaren, uitgeloofd door den heer H. C. Bakker. B. Oude duiven. 1 Juni van de Kooi5 Juni van Koog-Zaandijk 12 Juni van Maarsen19 Juni van Geldermalsen 26 Juni van Eindhoven; 3 Juli van'Maastricht voor de eerst geconstateerde duif als prijs een koppel jonge duiven, uitgeloofd door den heerJ. v. Haaren; 24 Juli van Arlon (België). Ie kasprijs f 2 50. 2e kasprijs twee eendvogels. 3e kasprijs fl.50. 4e kasprijs fl. c Jonge duiven. 30 Juni van de Kooi; 2 Juli van Schagen10 Juli van Heer-Hugowaard 17 Juli van Koog-Zaan- i dijk24 Juli van Maaiden 31 Juli van Gelder- mitlsen7 Augustus van Eindhoven. Ie prijs 100 sigaren, uitgeloofd door den heer H. C. Bakker. 2e prijs 50 sigaren, uitgeloofd door den heer J. C. Deelder. 3e prijs 25 sigaren, uitgeloofd door den i heer J. Lastdrager. 4e prijs 25 sigaren, uitgeloofd door den heer J. Darphorn. D. Oude en jonge duiven. 17 Augustus van de Kooi; 21 Augustus van Schagen; 28 Augustus van Koog-Zaandijk; 4 Sep- I tember van Maarsen; 11 September van Gelder- i inalscn18 September van Eindhoven; 25 Sep- j tember van Maastricht. Ie prijs zilveren medaille, uitgeloofd door „De Vereeniging'. 2e prijs f2.50, j uitgeloofd door den heer J. P. Zoomers. 3e prijs f2.50, uitgeloofd door den lieer W. C. Kraaij. 4e I prijs 100 sigaren, uitgeloofd door den heer N. N. 5e prijs 50 sigaren, uitgeloofd door den heer J. Darphorn. 6e prijs 25 sigaren, uitgeloofd door den heer J. Lastdrager. Een ieder, die iets gevoelt voor dezen tak van sport en deze jonge vereeniging wil steunen door donateur of donatrice te worden, of bij de te hou- den wedvluchten prijzen beschikbaar wil stellen, wordt beleefd verzocht zich te vervoegen bij een der bestuursleden. J. Lastdrager, President, Breewaterstraat 3*2. W. G. Kraaij, Secretaris, Floraslraat 14. J. C. Deelder, Penningmeester, Van Galenstraat 39. Aankondiging der Lente. Te Wieringerwaard is Dinsdag de leeuwerik al gehoord. Bij Kon. besl. van 7 dezer is, met in gang van 16 dezer, J. Carst, te IJmuiden, benoemd tot onderhavenmeester by de vis- schershaven te IJmuiden. Korfbalspel voor scholieren. Het hoofd der 3e gemeenteschool te Alk maar is op zyn verzoek door B. en W. ge machtigd tot het aanschaffen van de verschil lende benoodigheden ten behoeve der invoe ring van het korfbalspel voor de leerlingen zyner school. Op het speelterrein zullen de noodige spelbenoodigdheden in gereedheid worden gebracht. Door de firma E. Brandsma te Amster dam wordt een boekje gratis uitgegeven, dat voor allen die te maken hebben met de aan giften voor personeele-, bedryfs- en vermo gensbelasting, successie enz. al zeer handig en practisch is samengesteld. Met deze gids in de hand heeft men aan de bevoegden geen inlichtingen meer te vra gen. De firma zendt het boekje gratis aan ieder, die het aanvraagt. Jaarwedde van den burgemeester. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben de jaarwedde, verbonden aan de be trekking van burgemeester der gemeente Amsterdam, met ingang van 1 Maart nader vastgesteld op f20.000, waarin is begrepen een bedrag van f 5000 als vergoeding voor het gemis eener voldoend ingerichte ambts woning. Het Koninklijk Paleis te Amsterdam In een artikel, getiteld«Het raadhuis op den Dam nu of nooit" (waarin de op richting van een Koninklyk paviljoen, in plaats van een nienw raadhuis bepleit wordt), schryft Architectara" o.a. Aan het zooveel jongere Koningschap geve men eindelijk een paleis, waar aan H. M. een aangenaam, rustig verblyf wordt ge boden. Het oude raadhuis is daartoe niet geschikt en niet geschikt to maken. Het zou geen verwondering behoeven to baren, dat daaraan te wijten is, dat t schoone ge bouw niet meer belangstelling van vorste lijke zyde ondervindt. Op enkele dagen van het jaar Da zijn de vensters dichtgehangen met grauw papier, staat het trotsche ge bouw daar doodsch-verlaten, te midden van de vlytige bedrijvigheid van 't stadscentrum. Het onderhoud wordt onvoldoende verzorgd worden de zandsteenen consoles van de fraaie kroonlijst, die tengevolge van gebrek aan de afdekking door inwatering verweeren en afvallen, worden zy niet vervangen door grauw geverfde consoles Hebben wij by onze excursie in 1906 niet gezien, dat in de groote zaal op verscheidene plaatsen het regenwater op den vloer lekte, en bleek ons toen niet, dat op sommige gedeelten tafeltje in zyn kamer vond de politie een papier, waarin de moordenaar verklaarde, zich van het leven te willen berooven. Toen hem gevraagd werd, waarom hy aan dit voor nemen geen gevolg had gegeven antwoordde hy, het nagelaten te hebben, wjjl hy had be dacht, dat de verdenking, medeplichtig te zyn geweest aan den moord, dan op zyn vrouw zen blyven rnsten, terwyl by haar toch geheel en al onkundig had gelaten van de door hem gepleegde misdaad. Ds overstrooming in Frankrijk. De Seine voor Parys stijgt. Men verwacht dat het water by de Austerlitz-brng een stand van 6 M. zal bereiken. By de laatste overstrooming is de hoogste waterstand 8.62 M. geweest. Door bemiddeling der Parijsche dagbladen was tot Dinsdag voor de slachtoffers van den watersnood 8,139,715 frank bijeengebracht. Nader meldt men Het water van de Seine heeft weder oen bedenkelijke hoogte bereikt en het wast nog steeds. De laaggelegen straten van Autenil, die pas drooggeloopen waren, staan reeds weder onder water en uit de riolen stroomt weder water en sljjk over den weg. Men heeft echter gegronde hoop, dat de ramp niet den omvang zal krygen van eenige dagen geleden. Een hooggeplaatst ambtenaar van het ministerie van openbare werken heeft aan een berichtgever van een der bladen als zyn overtuiging te kennen ge geven, dat men thans niet meer voor een ernstige overstrooming behoeft te vreezen. Naar het zich laat aanzien, zal de Seine niterlyk een hoogte van 6 M. bereiken, dus nog 2 M. 60 benedon den maximaal- stand van 18 Januari blyven. Desniettegenstaande echter is besloten krachtige maatregelen te nemen om het water, zoo noodig, te keeren. Ook uit België komen verontrustende be richten. De Sambre staat buiten de oevers van de Fransche grens af tot aan Tamines en de bewoners van die streek maken zich reeds gereed om elders een onderkomen te zoeken. De Maas wast sterk by Namen en Luik en ook de Ourlhe en Vesare staan zeer hoog. Een kruisbeeld voor het Vredes-Paleis. Uit Buenos-Ayres wordt aan den Osserva- tore Romano gemeld, dat de regeering der Argentjjnsche republiek een kruisbeeld ten geschenke zal geven voor de groote verga derzaal van het Vredespaleis. Het denkbeeld daartoe is uitgegaan van de Vereeniging Pro Pace (Voor den Vrede), die haar zetel heeft te Buenos Ayres. Het kruisbeeld zal een ge trouwe nabootsing zyn van dat, hetwelk werd opgericht op een der hoogste toppen van de Cordilleraz de los Andes als gedachtenis aan het tusschen Argentinië en Chili gesloten van de dakbedekking het zware gestreken lood was vervangen door het zooveel minder waardige zink Hebben wy toen ook niet wormpjes van motvlindertjes zien opvliegen by het oplichten der dekkleeden van de prachtige Empire-meubelen Het ware wenachelyk, dat de verschillende meeningen over de quaestie nog eens tot uiting konden gebracht worden in een by- eenkomat van belangstellenden, en wy zouden het bestuur van .Arti et Amicitiae" wel in overweging willen geven, een openbare ver gadering daartoe nit te schryven. Een olifant met een staartje. Reeds sedert gernimen tijd stonden in een stal op Zeeburg te Amsterdam, drie olifanten, 't eigendom der firma Hagenbeek te Hamburg. Dezer dagen kwam een der dieren te ster ven en de groote vraag was nu, wat met het reusachtige lyk te beginnen, 't Anato- laboratorium wilde er zich over ont- iniormeerde by de firma Hagenbeek naar den prys en deze verklaarde grootmoe dig in 't belang der wetenschap hetstoflelijk overschot gratis te willen afstaan. Töt zoo ver liep alles uitmuntend. Thans kwam ech ter de vervoerkwestie aan de orde. Het dier in zyn geheel te transporteeren bleek een onmogelijkheid, vooral ook omdat de kelders van het laboratorium op de berging van zoo'n geweldig lichaam niet waren ingericht. Na rjjp beraad, werd dus besloten het olifants- ljjk in den stal, volgens alle regelen der kunst, te ontleden en de «takken en brok ken" alsdan te doen overbrengen. Er werd voor dat doel met een firma te Amsterdam onderhandeld, de gevraagde prys was niet in overeenstemming te brengen met hetgeen de hooggeleerde heeren voor 't doel beschik baar stelden en het olifantslyk bleef waar het was, tot eindelyk het abattoir er zich over ontfermde. De olifant werd gevildde huid naar de zoutery gebracht, de beenderen naar de ge meentelijke slachtplaats en alleen de kop komt ten slotte in 't ontleedkundig labora torium, waar onze aanstaande medici zich ongetwijfeld in zijn hersenkronkels en wat dies meer zij zullen verlustigen. Nieuwe stoomschepen. By de Dinsdag gebonden inschrijving aan het departement van marine is de Maatschappij ,De Schelde" aaoneemster geworden van twee stoomschepen voor de gouvernements marine in Oost-Indië. De moordenaar Favier, die, zooalB onze lezers weten, verdacht wordt te Rijsel den jongen Thain, looper van een bank, vermoord en het lyk op den zolder van zijn hnis verborgen te hebben, heeft uit Parys een brief aan den rechter van instructie te Rysel gestuurd, waarin hij mede deelt de misdaad gepleegd te hebben. Hy alleen is de schuldige, schryft hijzyn vrouw weet van den moord niets af. De brief is twaalf zyden lungFavier vertelt io bijzonderheden zyn onmenschelyk ver grijp. Hy heeft den jongen met een hamer, dien hy nit de kenken gehaald had, in zyn schonk* kantoor gedood. Favier zegt ten slotte, dat 1 zyn vrouw van niets weet, dat hij weldra Slachtoffers van do aardbeving in Italië, naar den vreemde gaat en binnen veertien j Volgens de jongste opgaven zou het ge- dagen een verslag zal zenden, waarin hij heele aantal slachtoffers van do aardbeving punt voor punt zyn misdaad zal uit een Tan 28 December 1908 in Italië 77,283 be zetten. dragen hebben. Dat cyfer is voel lager dan Nader meldt men j in de eerste dagen na de ramp werd gemeld. Antoine Favier, de moordenaar van den vredesverdrag. By beslnit van den presidei der Argentynsche republiek, hetwelk we i de Osservatore letterlyk vermeld vinden, i voor dit doel aan de genoemde vereeniging de som van 6000 pesos of 15,000 gulden ge- (,De Tyd'.) kassierslooper te Rijsel, is Maandag in hotel te Nancy in hechtenis genomen. Hy was Zondagnacht daar aangekomen, had onder een valschen naam zijn intrek in het hótel ge nomen en was Maandagochtend weder uit gegaan. Scheepsbouw. De eerste Dnitsche Dreadnonghts, die vol tooid zijn, de .Nassau" en de .Westfalen", hebben hun proeftochten ten einde gebracht. Over de uitkomsten ervan is men, volgens de i Marine-Rundschau, zeer voldaan. De nieuwe nomen om door de branding van die eilanden heen te komen. Na die eilanden afgezocht te hebben gaat de .Wakofield" kruisend op Australië aan. Deze expeditie wordt be kostigd door het Australische Gemoenebest en door vrienden van vermiste reizigers. Eenige oogenblikken later vervoegde zich schepen hebben de verwachtingen overtroffen. rechercheur aan hot hotel en vroeg, of daar ook een reiziger was afgestapt, die aan het signalement, dat de politieman gaf, be antwoordde, waarop de kellner verklaarde, dat er den vorigen avond een heer was aan gekomen, wiens uiterlijk met het gegeven signalement overeenkwam, maar die de twee litteekens in het gelaat, waarvan de recher cheur had geproken, niet had. Toen de reiziger echter 's avonds terug keerde, bleek hij werkelijk twee litteekens in het gezicht te hebben, de kellner waar schuwde derhalve de politie en Favier werd gevangen genomen. Hij verklaarde den moord gepleegd te. hebben, wyl hij zich in groote geldvei heid bevond. Op het nacht- De Nassau' heeft b.v. een raaximnm-snel- heid van 20.7 zeemyl in het nur bereikt, ter wyl volgens contract een maximum-snelheid van 19 zeemylen voldoende geweest was. Op onderzoek. Het schip, dat op zoek van de ,Waratah" gaat, heeft de „Wakefield", metende 4072 ton. Of eigenlijk hoopt men niet meer de .Waratah" te vinden, maar acht men het mogelyk, dat er op een der eilanden, die de vorige expeditie niet kon bereiken, nog schipbreukelingen z(jn. Zoo zal de .Wake- field" de eilanden Prince Edward, Marian I., Crozet, Kergnelen, St. Paul eu Amsterdam aandoen. Een bizondere boot wordt meege Langs de straat. Met schaatsen. 9 Februari. Vanmorgen ben ik met schaatsen uitgegaan. Dat moest. Waarom? Kyk, da's myn zaak. Ik herhaalvanmorgen ben ik met schaatsen uitgegaan. Ze hingen, glimmend opgewreven, met enwe banden aan myn arm, innig en ver trouwelijk als een jonge bruid, die op 'n goeden dag voor altyd en eenwig Waarom zon ik niet met myn schaatsen mogen uitgaan? Het is 9 Februari, by m'n ziel, 't is nu de tyd. Ik kan toch moeilyk in Juli met die din gen op straat komen. En waarom heb ik in October van myn besten, braven schoonvader een paar prachtige Friesche blokken cadeau gekregen Alleen omGoed Maar toch niet om zo op zolder te laten liggen? Vanmorgen dus, tegen de smeekbeden van de myncn in, ben ik mc4 myn schaatsen op "KT, echter niet meer. Ik ga nog liever met een stroohoed in December, of lekker gepakt in een pels in Augustus, dan met schaatsen in Februari. Geen vyf minuten heb ik rust gehad. De buren by me in de straat zeiden niets, geen kik. Maar zy staakten het kleedjes- kloppen, schenen verslagen, kéken en kéken, stil-strak, stom van verbazing. Dan opeens in snydende gierlach Eenige koppen by elkaarWat er daarna gebeurd is weet ik niet. 't Begon waarlyk onpleizierig voor me te wordeu, toen ik in de buurt van school no. 8 kwam. De kinderen gilden 't uit, terwyl 'n meester het hoofd schudde, eventjes z'n lachmond poogde te verbergen, achter 'n blanke hand, om niet te gaan schateren Doch by een clubje dienstboden, midden op de Molenbrug, plofte nit een moment van sprakelooxe verwondering een waar gejoel op. .Zeg, meiden, 'n vent met schaatsen!- En 'n paar hnnner vonden het erg ver makelijk om my op den voet te volgen met hoon on schimp. »Is de ysclnb al open?* riep er een. fDie gaat een schuine schaats rydeu.* Ja, de ysclnb op 't B-e-z-u-i-n." «Hy is nog niet thuis geweest sinds ver leden jaar Januari.- .Hy brengt ze naar dan slyper.* tWelnee, ze gaan naar oomo Jan.- Verachtelyk negeerde ik die spotternijen. Maar ik vond het toch niet prettig, te wor den geëscorteerd. Eén trok myn party. Die had iets bescher mende in haar hoog, fijn stemmetje, toen ze zei: «Hy heeft de verkeerde meegenomen, hy dacht dat 't rolschaatsen waren, is 't niet, meneer?» «Leg er is èn!« schreeuwde een jongen uit de verte en daar hadden anderen bar viel schik in. .Hy heeft de winter in z'n hoofd.* «De vorst is 'm in z'n hersens geslagen...' Men werd onaangenamer van toon, beslist onvriendelijk. Ik zweeg en verbeet myn toorn. Is het heden 9 Februari of niet? Waarom werd ik dan uitgejouwd? Waar om staarde velen my spottend en medelijdend na? Waarom weigerde een mjjner vrienden zóó met my te loopen? Waarom vroeg een brugwachter, die my en anderen liet wach ten omdat 'n jaagschuit moest doorvaren, waarom vroeg die onder 't weer-dicht-druaien moet u naar de ysclub?.... dan kan je gauwer zoo Hy wees naar de gracht vanwaar ik wu gekomen. Edoch, toen jubel den allen aan twee kanten van de brug. En de lni naast me, schoven schuw ter zyde, op 'n afstand: zoo'n rare, gekke, malle kerel In de Spoorstraat verborg ik myn schaat sen maar onder den jas Ook dht gaf ver driet. Toen een amice van uit z'n winkeldeur belangstellend vroeg: wat bob jy daar onder je jas, m n waarde?- heb ik geantwoord, witjes-lachend: .niks een eend een canard FEUILLETON. 19) HOOFDSTUK X. Het was op een dag in September, ter wijl de regen kletterend tegen de ramen sloeg, dat Lori, wier gestoord denkvermogen tot nu toe slechts enkele oogenblikken helder was geweest, tot nieuw bewustsijn ontwaakte. Verwonderd zag zy rond. Waar was zy toch? Die kleine kamer zoo vreemd, en die oude vrouw, met het grjjze haar, het rimpelige gelaat, de zielsgoede oogen Ach, droomde zy dan slechts Dat was immers vrouw BrunnerMaar hoe kwam die nu hier Met een flauw lachje begroette zij de oude vrouw, en haar lippen fluisterden zacht haar naam. «Vrouw Brunner zyt gy by my Maar waar ben ik dan Met betraande oogen boog de oude vronw zieh over Lori. Zy legde haar handen op die der jonge vrouw. «By my," antwoordde zy. «Al sedert drie weken." .Ik?" Radeloos staarde Lori haar aan. Werkelyk? Maar hoe komt dat? •Gy zijt zwaar ziek geweest, jonge vronw," antwoordde vrouw Brunner op een toon, waar in blydschap en droefheid met elkaar stre den. Zwaar ziek." »En by u luidde de verbaasde vraag. .Ja, ja, by my. Maar nn is het ergste voorby." Zij boog zich over de herstellende eu kuste haar met moederlijk gevoel op het bleeke voorhoofd. Rn toen vertelde zy haar in het kort, om haar niet te vermoeien, alles wat er met haar was Lori was ten zeerste verbaasd. Maar toen begon haar geheugen te ontwaken Vage her inneringen kwamen bij haar op van hetgeen haar komst by de goede oude vrouw was voorafgegaan. Zulk een pynlyk en hinderlijk gesprek met haar man, dat haar verblyf bij hem niet langer kon duren. Toen was zy wanhopig weggegaan, om de oude vrouw haar leed te klagen en onbuigbaar in het besluit, nooit weer tot hem terug te keeren bij haar een voorloopige schuilplaats te vragen. Alleen het verdriet, de krenkingen en de opgewondeuheid der laatste maanden en meer dan al het andere de overspanning door haar werk hadden haar zenuwen reeds lang overspannen, haar krachten onder mijnd. De groote hitte op den langen weg had toen het overige gedaan. Zy kwam met de grootste inspanning harer krachten aan har doel ging het huis binnen, maar toen werd het eensklaps zwart voor haar oogen. En sedert dien tyd had zy van al, wat was voorgevallen, niets geweten. Nu eerst vernam zy, wat er had plaats gehad tusschen dat oogenblik en den tyd, waarop zy uit den nacht, die haar geest benevelde, ontwaakte. En zy wist, dat zy goed geborgen, trouw verzorgd, met opoffe rende toewijding verpleegd werd. Haar gemoed was vol dankbaarheid. En zy vatte de rimpelige handen der onde, boog het bleeke, smalle gelaat er over en drukte er een innigen kas op. «Het was toch slechts myn plicht als mensch, wat ik heb gedaan," zeide de onde vrouw afwerend. «En nu is het beter, als wij niet meer spreken. Een beetje slaap zou nu wel het beste zyn." Zy schudde haar de kussens voorzichtig op, dekte haar zorgvuldig toe, eu Lori hoorzaamde haar. Een paar minuten bleef zy met geopende oogen stil liggen. Toen sliep zy inhaar slaap was rustig en vast. Den volgenden dag, toen zy zich reeds wat sterker gevoelde en van vrouw Brunner had gehoord, dat Pepi er jnist weer was geweest, had Lori een vraag aan haar be schermster te doen. ,Is hy hier dikwyls geweest?" fluisterde zij zacht. Vronw Brunner ontstelde eenigszinB by deze vraag en wist niet dadelijk welk ant woord zy zou geven. .Dat juist niet," zeide zij na een oogenblik ontwjjkend. ,Maar hy heeft Pepi hierheen gezonden. En het brave meisje is eriederen dag geweest.Dit was zoo en zou de vraag der herstellende voldoende beantwoord heb ben, als Lori, die volgens de mededeeling geloofde, dat Stephan er werkelyk herhaalde malen was geweeBt, niet verbaasd had gezegd. .Dus is hy toch by u gekomen? Werke lyk Vrouw Brunner wist haar verlegenheid te verbergen, en vond op nieuw een diploma- tischen uitweg, daar zy een algemeenen regel toepaste. ,Als de vrouw ziek is, moet de man toch komen Dat is immers natuurlijk Daarom knikte Lori alleen met het hoofd. Zy zou het echter van hem natuurlijker ge vonden hebben, als hy zich in haar ziekte niet om haar had bekommerd. Das was zij over het tegendeel verwonderd. Zjj zon gaarne nog gevraagd hebben, hoe de eerste ont moeting tusschen hem en vrouw Brunner was geweest, maar de toon der onde vrouw was zoo kortaf geweest. Dos werd haar den mond door een zeker gevoel van teederheid gesloten. Zij wilde geen oude wonden aan raken. Eerst een week later, toen Lori reeds een groot gedeelte van den dag bnifen bed kon doorbrengen, vernam zy van Pepi, met wie zy een oogenblik alleen was, dat haar man niet een enkele keer aan haar ziekbed was gekomen. Een bittere voldoening, dat zy hem goed had beoordeeld, vervulde haar. Zy was zoo ziek geweest, dat zy byna niet meer kon loopen maar weer acht dagen later was zij zoover, dat zij zich vrij gemakkelyk in de kaïner kon bewegen. En daar kwam Pepi eens met een brief van Stephan. Mynheer heeft hem my medegegeven," zeide het meisje, dat den last niet gaarne uitvoerde. -Nu moest ik n dit briefje toch brengen. En ik moet ook op antwoord wachten" Door een anstig voorgevoel bevangen, open de Lori den brief. Hij was zeer kort en luidde ,Nn gy, naar ik hoor, weer zoo goed als hersteld zyt, vraag ik u, wanneer ik n kan laten afhalen. Ook hebben reeds verscheidene van uw klanten naar u gevraagd, er is dus veel voor u te doen. Antwoord mij, wanneer ik u een rytuig zal zenden. Het meisje moet my een beslist antwoord meebrengen. Gy kunt hier even goed genezen als daar, waar ik u niet kan opzoeken." Met doodsbleek gelaat gaf Lori den brief aan haar moederlijke vriendin. Wat zal ik doen?" vroeg zy met bevende stem. ,Wat zal ik antwoorden?" Vrouw Brunner zette den bril op en ging met den brief naar het venster. Under het lezen werd haar gelaat vuurrood. •Weet gy niet, wat gy zult antwoorden, jonge vrouw vroeg zy toen en kwam met loome schreden naar Lori. «Dan zal ik het u zeggen en in byzyn van dat meisje. Gy zult hem eenVoudig antwoordeneen man, die zyn vronw io haar slechtsten tyd heeft verlaten en gedurende haar langdurige ziekte niet voor haju- heeft gozorgd, haar geen pen ning heeft gezonden, zulk een man heeft geen wettig recht meer op zyn vrouw. En hel ge recht spreekt in znlk een geval de echtschei ding nit. Ja, ja, zoo is het, zooveel weet ik van de wet, omdat ik er naar heb onder zocht. En dat en niets anders zult gy hem schry ven, jongo vrouw, bobt gy my verstaan Lori knikte werktuigelijk. Een ander ant woord kon zij niet geven. De mededeeling, dat hy haar op haar ziekbed geheel in den steek had gelaten, was haar toch onverwacht op het lyf geval len. Dat had zy van hem, die haar zoo goed kon gebruiken, niet verwacht en wel om de eenige reden niet, omdat hy zich by alles, wat hemzelf betrof, steeds op de wet beriep. En nu het scheen haar onbegrypelyk had zyn koel berekenend verstand hem in den steek gelaten, en hy, wien de letter der ,wet alles was, had er zich toch aan ver grepen. En nu zou hy gestraft worden met datgene, waarmede hy zelf altyd had ge zondigd met de wet 1 O, wat was het haar plotseling licht en vry te moedeZy had wel kannen jnichen. Maar toch drongen haar slechts de tranen in de oogen vreugdetranen Nu, dan is het goed," nam vrouw Brnn- ner weer het woord. Daarmede sturen wy den fijnen heer naar huis, die zichzelf zoo mooi in zyn eigen strikken heeft gevangen. Met de wetWaarmede hy steeds zooveel heeft opgehad. En ook moet gy nog weten, jonge vrouw, wat uw recht isAl uw geld 1" Zy klopte, om haar woorden meer nadruk te geven, herhaaldelijk met don vinger op de tafel. .Alles, wat gy hem mee ten huwelijk hebt gebracht, moet hy u terugge ven Daarvoor kunt gy een cisch tegen hem instellen. En na de scheiding moet by ook voor u zorgen. Hebt gij mij verstajui, jonge vrouw?" Lori antwoordde bevestigend. Toch was zy over het geheel nog niet met zichzelf eens. Maar zy moest en wilde zyn brief nu in dezen geest beantwoorden. Zy deed het ook en schreef hem met alle vastberadenheid, waartoe zy in staat was, in korte woorden Ik keer nimmer weer tot u terug. G\j hebt door uw gedrag tydens myn ziekte ieder recht op my verbeurd, en ik ben be sloten, myn recht te handhaven. Lori." Toen Pepi met dezen brief by haar heer op het kantoor kwam, trof zy hem in een toestand van stille wanhoop aan Hy had juist van zyn compagnon Lem- mermayer de mondelinge mededeeling ont vangen, dat hy ait de vennootschap ging, omdat de onderneming een mislukte specu latie was geweest, en hjj weer reiziger by den handelsraad wilde worden. De ,oude" zelf had hem dit aanbod laten doen, en hy had het ook reeds aangenomen. Hy was geheel verpletterd, toon hy nu ook hot weigerend antwoord van Lori en de reden daarvan vernam, welks beteekenis hem dade- lyk duidelyk was. Later gold zyn woede niet alleen haar, maar ook zichzelf, omdat hij zoo blind, zoo dom was geweest, haar door zyn wegblijven, zoowel als door onthouding van stoffelyke hulp de welkome reden had gegeven, zich van hem te ontslaan. Waar was zijn hoofd, zyn bedachtzaamheid, zyn zorg voor de toekomst dan geweest Vol woede sloeg hy zich voor het voorhoofd. *Ookdatnog!" kermde hy. «Ook dat!' Zijn laatste hoop, zich niettegenstaande alle tegenspoeden in de zaken nog staande te houden, verdween in rook. Hoe kon hy daaraan denken zonder de verdiensten van Lori? En nu sou hy ook nog, als een door eigen schuld van zyn vrouw gescheiden man, de door het gerecht te bepalen somjaarlyks aan Lori niüteeren, haar het door huwelyk meegebrachte en door hem voor zichzelf gebruikte kapitaal vergoedenHet was wer kelijk om wanhopig te worden Maar het was vooreerst nog niet zoo ver. Na bedaarder overlegging kwam het hem dwaas voor, dat hy zich door die paar regels van Lori zoo had laten terneer slaan. (Slot volgt.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 1