r KLEINE COURANT N 't Vliegend Blaadje roor Helder, Texel, Wieringen en Anna Paulowna No 3861 Zaterdag 12 Februari 1910. 38ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., fr. p. post 75 ct.,buitenland f 1.25 Pre-Zondagsblad 37J» i i 45 i f0.75 miën J Modeblad 55 i 65 f0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot regels 25 cent. Ellce regel meer6 Bewijs-exemplaarH Vignetten en groote Iciters worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers n BERKHOUT Co., te Helder. Bureaus 9 Spoorstraat en Koningstraat. Interc.-Telefoon 50. Tweede Blad. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 11 Februari. Hr. Ms. pantserechip .Heemskerck" is 8 dezer te Villefranche aangekomen. Hi. Ms. .Tromp" is gisteren Tariffe (Straat v. Gibraltar) gepasseerd. Bedorven vleeech. Hoe noodig het is, dat de hand gebonden wordt aan bet toezicht op den invoer van bedorven vleesch, bleek dezer dagen weder op overtuigende wjjze. In den nacht van Dinsdag op Woensdag werd door de politie aangehouden een partjj vleesch (plm. 85 K.G.), die met paard en kar werd ingevoerd. By de keuring door den plaatselyken veearts-keur meester bleek het vleesch van zoo ondeug delijke kwaliteit te zyn, dat het moest worden afgekeurd en onder politietoezicht werd vernietigd. Voor den slager een slechten dagniet alleen dat hy schade leed door de verbeurdverklaring van de party vleeBch, doch hy werd bovendien bekeurd wegens den verboden invoer tusschen zonsop- en ondergang. De Jaargetijden. De Muziekvereeniging .Crescendo', af- deeling Helder van de Maatschappy tot bevordering der Toonkunst, onder directie van den heer A. J. C. Mooij, heeft Woens dagavond zijn leden en introducé's volop doen genieten van het schoone Oratorium «De Jaargetijden" van Jos. Haydn. De ver- eeniging had alleB in het werk gesteld om van dit meesterwerk een mooie vertolking te geven"Tiaar orkest was met eenige be kwame musici van de Marine kapel versterkt, talentvolle solisten (mej. Marie van Oost veen, sopraan, de heer Herre de Vos, tenor, en de heer Robb. Patten, bas) verleenden hun medewerking, het koor had ijverig ge studeerd en de daaraan bestede moeiten en zorgen hebben dan ook een goeden uitslag gehad, het succes was schitterend. Buiten gewoon mooi speelde het orkest, de solisten kweten zich uitmuntend van hunne zware taak, de koren waren in één woord magnifiek. Het geheel was zoodanig, dat men van de vele muzikale schoonheden in genoemd ora torium voorkomende in hooge mate heeft kunnen profiteeren. Het zou ons evenwel te ver voeren, wanneer wy afzonderlijke ge deelten bespraken, wij volstaan dan ook met de mededeeling, dat de hoorders door luide by valsbetuigingen hun tevredenheid en goed keuring te kennen gaven. Of er dan geen aanmerkingen op deze uitvoering zyn te maken? Welzeker, indien wy kritiek wilden uitoefenen, zouden we er op wyzen, dat de tenoren in de koren wel wat zwak waren, dat de solist, die de bas party zong, twyfelend en onzeker was, dat de tenorsolist vooral in den beginne eonigs- zins dot was, maar dit zyn kleinigheden vergeleken bij het geheel. Men kreeg zooveel moois, schoons, verheffends te genieten, dat wij niet anders kunnen zeggen, als dat de uitvoering voor .Crescendo" en zyn directeur een groot snccès is geweest. De officier ran administratie bij de Kon. Marine, H. D. Bubenkoning, is heden aan de Rijks-Universiteit te Leiden gepro moveerd tot doctor in de Rechtswetenschap, op stellingen. Rechtbank te Alkmaar. Strandvonder y. Willem N. 45 jaar, landbouwer te Koegras, gem. Helder, heeft in de maanden Novem ber en December hout weggenomen, dat uit zee was komeu aandrijven. Hy bekende vol mondig het hem ten laste gelegde en de rijksveldwachter Hulsebosch heeft het hout op zolder gevonden. De eisch was f 10 boete of 10 dagen hech tenis. Simon S., arbeider te Helder, werd het zelfde ten laste gelegd en tegen hem werd dezelfde straf geëischt. Ook Nicolaas S., 40 jaar, tuinlooner te Helder verkeerde in hetzelfde geval en ook ten zynen opzichte was de O. v. Justitie een zelfde meening toegedaan. De „Iro". Op het Grieksche stoomschip »Iro" te Bremen aangekomen met een lading katoen zaad van Alexandrië, na by Terschelling op strand te hebben gezeten, werd namens de bergers beslag gelegd voor 7000 pd.st. Ter wille van het Kind. Sub-comité's zyn opgericht te Hoogkarspel, Bovenkarspel, Lutjebroek, Grootebroek, Span broek, Opmeer en Ryssen. Te Beverwyk, West- en Oost-Knollendam en Terneuzen wordt met lijsten rondgegaan. De Rederij kerskamer „Bilderdyk. te Alkmaar organi seert aldaar en te Schagen een uitvoering. In den stadsschouwburg te Amsterdam werd een schitterende soiree gegeven ten bate van het Bouwfonds en in Den Haag wordt voor 't zelfde doel op 17 Februari a. s. een schaal- collecte gehouden. Ingekomen gelden na 27 Januari: Doorn, f 171,50; Maurik, f22,50; Hilversum, 4de opgave, f87,50; Wormerveer, f860,v. A., te A., f25,Hoogwoud, f148,70; Nieuwe Niedorp f 82,12»; Zwolle f800,—Heer Hu-i gowaard, f55,— Üpheusden, f28,—; „Nor- dovici*, te Noordwyk, f 11,82Brielle, f25,— aan kleinere bijdragen f39,15; totaal aan ingekomen en toegezegde gelden f 54077,42*. Zilverpapier enz. werd toegezonden door de.C). L. S. te Bergen; mej. D. van Nieuw- kuyk te Alkmaar; den heer R. te Aerden- hout; mevr. S. te Deventer en de O. L. S. aan de Van der Werfstraat te Leiden. Met het aannemen van geleidsters voor het a. s. seizoen is weder een aanvang ge maakt. De gedelegeerde (A.C. Bos te Egmond aan Zee) is zooveel mogelyk eiken Zater dag van 10—12 en van 1* a3% uur te spreken Ceintuurbaan 286, Amsterdam. Bui ten Amsterdam wonenden gelieven te voren belet te vragen. IJmuiden, 11 Februari. Ter vermijding van eene aanvaring met de motorboot .Henri Poul" werd de stoom trawler .Inverno" gistermorgen by de vis- Bchershaven aan den grond gezet. Bij de pogingen om het schip weer vlot te brengen werd het aangevaren door den uitgaanden stoomtrawler „Seladon", waarbij deze laatste zwaar beschadigd werd en dadelijk naar Amsterdam opvoer ter reparatie. De „Inver no" werd eveneens, doch niet zoo zwaar be schadigd. Lijk gevonden. Aan het strand van Castricum is gevonden het lyk van den visscher Meindert de Boer, één der opvarenden van den Urker botter No. 309, die verleden week tijdens een aan varing met een stoomtrawler by IJmuiden is gezonken. Het lijk is te Urk ter aarde besteld. Storing in het telefoonverkeer. Amsterdam, 10 Febr. Hedenmorgen was plotseling nagenoeg het geheel. Amsterdam- scho telefoonnet verstoord. Noch op drei gend geuite noch op smeekende hallo'tjes van de abonné's werd door de telefonisten ge antwoord. De juiste oorzaak van deze storing kon men ons niet opgeven, doch vermoede lijk was kortsluiting niet onschuldig aan het defect. Stuurlieden-examens. 'a-Gravenhage. Geslaagd groote stoomvaart rman M. - - - le stnnrman 2e stuurman Gorter. K. Bennik, H. J. G. Blits, heeren J. de Bas en W. Zaak-Römer. De Haagsche Rechtbank deed gister uit spraak in de zaak van den gep. luitenant kolonel der cavalarie G. P. A. G. H. Romer, beklaagd van het publiceeren van een open brief in „De Avondpost" van 17 Mei 1909, met het doel om de eer en den goeden naam aan te randen van den heer H. F. D. Braams, generaal-majoor-inspecteur der cavalerie. De Rechtbank veroordeelde den heer Romer wegens smaad tot f50 boete, subsidiair 20 dagen hechtenis. In het vonnis wordt niet aangenomen dat beklaagde heeft gehandeld in het algemeen belang, terwijl verder overwogen wordt, dat den beklaagde andere middelen ten dienste stonden om zich te verdedigen. Overste Romer heeft appèl aangeteekend. Aanvaring. Genua, 7 Febr. Terwyl het NederL stoom schip fRembrandt", van Batavia naar Amster dam gesleept werd door twee sleepbooten, zijn de sleeptrossen gebroken, waardoor het stoom schip langzy het aan de Pasodi-pier liggende Ital. schip fBuenos Ayres" voer en in aan varing kwam met drie beladen lichtere, waar van twee zonken en een, met hout beladen, vol water liep. De pior werd tevens beschadigd. De .Kembrandt" bekwam slechts lichte schade. Nederland en de Duitsche Keizer. Sinds langen tyd hebben geruchten ge- loopen, dat de Duitsche Keizer in het jaar 1904 aan H.M. de Koningin het verzoek had gedaan ons land in staat van verdediging te brengen. Het was toen in de dagen van den Russisch-Japanschen oorlog en het eskader van ltodjeswensky zou in zee steken. Die geruchten schenen een grond van waarheid te hebben, aangezien de vesting Helder in dat jaar in alle stilte gemobiliseerd is geweest. De oud-gezant, lid van de Eerste Kamer, Van Heeckeren is de man geweest, die dit gerucht schijn van waarhoid gaf, en het eindelijk deze week in de Eerste Kamer ter sprake bracht. Nadat de zaak in een ge heime zitting was uitgeplozen, werd het verbod tot geheimhouding van het verhan delde in die zitting opgeheven. Door den Minister van Buitenlandsche Zaken, den heer Van Swinderen, werd by de heropening der zitting, toen de volgende verklaring afgelegd: Hare Majesteit de Koningin heeft nooit of te nimmer van Zyne Majesteit den Dnitschen Keizer noch een brief, noch een telegram, noch een nota, noch eenig ander schrijven hoegenaamd, betreffende de militaire verdedi ging van ons vaderland in het algemeeD, noch omtrent eenige in verband daarmede staande zaak ontvangen. Door H. M. de Koningin is nooit in eenig gesprek met den Duitschen Keizer hierover gesproken. H. M. de Koningin is nooit be naderd door een derden persoon, die in op dracht van den Keizer met Haar over deze zaak heeft gesproken, of opdracht had om dit onderwerp met Haar te bespreken, gelijk door den heer Van Heeckeren is ondersteld. Ik wil vertrouwen, dat deze woorden zul len doordringen tot in de uiterste hoeken van ons land en tot ver over de grenzen, opdat zy overal weerklank zullen vinden en de laatste schadnw der geruchten zullen weg jagen. Ik laat het thans aan den heer Van Heecke ren over, wiens tegenwoordigheid in den ochtend mij gegronde hoop had gegeven, te veronderstellen dat hy ook hedenmiddag aan wezig zou zijn (luid gelach), om zich te ver antwoorden over het persoonlyk in consult nemen naar aanleiding van een brief omtrent welks bestaan by niemand meer twyfel zal overblyven. Met groote voldoening mag ik constateeren de ongestoorde vriendschappelijke betrekkin gen, die steeds hebben bestaan en die wy thans ook onderhouden met het machtige na burige Rijk en by deze gelegenheid stelt de Regeenng er hoogen prys op te getuigen van de vereering, den eerbied en do diepgewor telde sympathie die zy gevoelt voor den Duitschen Keizer, wiens oprechte genegen heid voor ons land zoo vaak op ondubbel zinnige wijze aan het licht is getreden. (Luide bravo's en handgeklap). Ten slotte zy het my vergund een enkel woord te richten tot den heer Van Heecke ren, die zoo zeer er toe heeft bijdragen om, wat alleen als gerucht te beschouwen was, op de Regeeringstafel te brengen. Ik hoop, dat hij zich voortaan rekenschap zal geven van de dubbele waarde die als oud-gezant en als Kamerlid aan zyn woor den moet worden gehecht. De oude Romeinen hadden een aardige spreuk; zij zeide: ,Na- vita de ventis, de tauris narratarator, d. w. z. de zeevaarder spreekt van de winden en de landbouwer van de trekossen. Dit boteekende, dat als de zeevaarder iets zeide hy wist uit welken hoek do wind woei, terwyl als de landbouwer sprak, waarheden verwacht mochten worden, wier intrensieke kracht met die van koeien overeenkwamen. (Luid gelach en luide bravo's en handgeklap). De heer Van Heeckeren was by het af leggen van die regeeringsverklaring afwezig. In het Kameroverzicht van het „Handels blad" lezen wy over die zaak het volgende: Waar bleef intusschende heer Van Heeckeren Ja, waar bleef hy Toen de Regeeringsverklaring voorgelezen werd, was hij niet aanwezig. Was hij er vooraf niet van verwittigd geweest De heer Van Löben Seis, die het nog even min of meer opnam voor zyn collega waarvoor hem hulde toekomt, want het was geen aangename taak op dat oogenblik beklaagde zich er over dat de heer Van Heeckeren niet was gewaarschuwd. Wist de heer Van Heeckeren er inderdaad niets van? Had hy 's morgens den heer Heemskerk niet zien rondloopen als schaduw van een komende gebeurtenis?' Want 's morgens was hij er wèl! Had hy niets ge hoord, terwyl toch daar op de gereserveerde tribune outsiders zaten, die blykelijk wèl wat hadden gehoord? Of... had hij misschien juist wèl wat gehoord en bleef hij opzettelyk weg? Want de Regeeringsverklaring zou den heer Van Heeckeren, indien hy haar had moeten aan- hooren, in een nog veel pijnlyker positie hebben gebracht dan waarin hij nn toch reeds verkeert. De Regeeringsverklaring heeft op den heer Van Heeckeren een blaam geworpen, dien hy niet op zich kan laten rusten De minister van bnitenlandsche zaken voegde er, aan 't adres van dezen afgevaardigde, nog eenige scherpe woorden aan toe. Hy zeide, het aan den heer Van Heeckeren over te laten, zich te verantwoorden over het .consulteeren' dat men hem zou hebben gedaan (gelyk hy gisteren zeide) over een briefdie nooit heeft bestaan I Hij vroeg voorts of de heer Van Heeckeren zich wel rekenschap heeft gegeven van de dubbele waarde die de natie aan zyn woord moest hechten, daar hy sprak èn als Kamerlid èn als oud-dipiomaat. En hy herinnerde met de verve die hem eigen is, aan het Romein- sche gezegde dat de zeevaarder spreekt van de winden en de landbouwer van zyn trek ossen, doch merkte daarby op, dat de zee vaarder dan ook moet weten, als hy van den wind spreekt, vanwaar die waait en dat de landbouwer, sprekend over zyn ossen, waarheden moet zeggen als koeien. De bravo's die, behalve het gelach, op deze uiting volgden, waren niet aangenaam voor den aanwezigen. Wij kunnen ons deze wonderbaarlijke zaak niet anders verklaren dan dat de heer Van Heeckeren het slachtoffer is geworden van een reusachtige èn boosaardige mystifi catie. Het is nu aan den heer Van Heecke ren om dien knoop te ontwarren en, ter zuivering van den blaam die op hem is komen te rusten, in 't publiek heel de machinatie bloot te leggen. Doet hij dat niet. dan laat hij den schyn op zich rusten, dat hij zelf de mistificateur was Tenzy Ja, tenzy hij nog een anderen weg inslaat. Het is mogelyk dat de heer Van Heecke ren niet mag spreken. Maar als de heer Van Heeckeren, zelfs tegenover degenen, die hem zoo schandelyk zouden hebben beetgenomen, tot zulk een discretie verplicht zou wezen, dan zou hy het offer daarvan moeten brengen. Dan zou hij door een daad aau de natie moeten toonen, dat het hem hooge ernst was met zyn beweringen en dat hy begrypt, geen verantwoordelijke functie te kunnen beklee- den zonder zich te verantwoorden. Hy zou ontslag moeten nemen als lid van de Eerste Kamer. De groothertog van Hessen. Men weet, dat de groothertog van Hes sen de meest democratische vorst in het Duitsche rijk is. Dit jaar hebben hij en zyne gemalin druk meegedaan aan de viering van het carnaval, zoo meldt het „BerL Tageblatt.' Toen hij zich echter op een gegeven oogen blik in de spiegelgevechten op straat mengde en voorbijgangers met siuaasappelen bestook te, beantwoordden de aangevallenen dit bom bardement met zoo goed gevolg, dat de groothertog onder stormachtig gelach van de toeschouwers de wijk moest nemen. Hy kreeg een paar goed gemikte sinaasappelen op het hoofd en den neus. De groothertog wist blijk baar niet, dat het gooien mot sinaasappelen volgens de politie-verordening van Darmstadt verboden is. De overstrooming in Frankrijk, Parys, 10 Februari. De Seine stond heden avond 5 nur bij de Austerlitzbrug 5.07 M. hoog. Op Zaterdag wordt een was 65—70 c.M. verwacht, vervolgens oen langzame val tot Dinsdag of Woensdag. Daarna sou het mogelyk zyn dat er nieuwe styging intreedt, veroorzaakt door de Maine. De held der „Kentucky". De electricien Mc. Sinnis, wien de bedie ning van het toestel voor draadlooze tele grafie aan boord van het gezonken stoom schip .Kentucky" was toevertrouwd, schil dert den toestand op het zinkende schip alB volgt .Eerst kort voor haar vertrek was de .Kentucky'' van een toestel voor draadlooze telegrafie voorzien. Daaraan alleen dankt de uit 45 personen bestaande bemanning haar redding. Vrijdagmorgen tydens hevigen storm kreeg ik bericht dat het schip lek gespron gen was en begon te zinken. Onmiddellyk zond ik per draadlooze telegrafie het bericht af, .dat wij ons in gevaar bevonden." Een uur later kreeg ik van hetstoomschip Alamo", van de Mallory-lyn, dat moer dan 90 mijl van ons verwijderd was, een antwoord. Nog wisten wij niet, hoe gevaarlyk onze toestand was. Eerst des avonds kende onze kapitein het gebeele gewicht van het ongeval en reeds kort daarna meldde de le machinist, dat het water in korten tyd de dynamo machines die voor het licht en myn telegraaf toestel zorgden, bereiken zou. Om te voor komen, dat ons telegraafapparaat buiten werking gesteld en zoo ons laatste reddings middel vernietigd werd, begon de bemanning, onder mijn leiding, onmiddellijk maatregelen te treffen om do electrische machine te be schutten. Uit waterdicht zeildoek bouwden wy een volledig huis om de machine, zoodat deze door het steeds hooger stijgende water, niet te ljjden had. Toen de Alamo" oub eindelijk te hulp kwam, was ons schip reeds zoover gezonken, dat nog slechts het dek boven water lag. Trots den hoogen zeegang gelukte het echter ons allen, behonden en wel aan boord van het reddende schip te komen". Toen de bemanning veilig op het dek van de .Alamo" stond bracht zy een stormachtige ovatie aan Mc. Sinnis, aan wiens krachtdadig optreden zij haar redding dankte. De .Kentucky" was voor 210.000 mark verzekerd. Nieuwe reuzenschepen. In 1910 zullen reuzenBchepen voor de trans-atlantische stoomvaart gereedkomen, welke den Lusitania-Mauretania-tweelingon de eerste plaats onder de zeekasteelen weder om zullen doen verliezen. Nadat deze laatste gedurende ongeveer twee jaren tijds vooraan waren, zullen dan n.1. do .Olympic" en de „Titanic" van de White Star Line als grootste op den oceaan verschynen, daar zy de lengte van genoemde Cunarders met 70 Eng. voet zullen overtreffen. Hoewel ook de tonneninhoud (zie beneden) by die nieuwelingen aanzienlyk grooter zal wezen, behoeft de kroon, welke „Lusitania" en „Mauretania" als snelste stoomers hebben verworven, deze niet le worden ontrukt. White Star Line heeft echter evenmin tot dusver daarnaar gestreefd. Zy huldigt hieromtrent de volgende over wegingen. Uitsluitend turbine-toestellen, zooals in genoemde Cunarders zyn aangebracht, vergen betrekkelijk teveel plaatsruimte en vereischen daarnevens al te groote kolen- ruimen. Een deel van de reizende wereld is altyd gehaast, maar het percentage is noch aanzienlyk noch aangroeiend. Voor de over- groote meerderheid blijkt een verschil van een of twee dagen méér op den Atlantisohen Oceaan van geen overwegend belang te wezen. Daartegen is het winnen van twee of meer knoopen per nur voor de betrokken onderneming een zorgelyke, kostbare en hoogst gewichtige aangelegenheid. Tot heden kan gewezen op de volgende statistieken, w. b. trans-atlantische stoom schepen. Great Estern Brittannic(i) Umbrift. (2) Lucnnia (-) Cainpania (2) Kaiser Wilhelm der Grosse (8) Deutschland (1) KaUer Wil helm U (3) Adriatic Lusitania 0 Mauretania Rotterdam Olympic O) Titanic (l) (1) White Star Line. (2) Cunard Line. 0 Norddeutsche Lloyd. Hamburg-Amerika Lijn. (6) Holland-Amerika Ljju. Jaar van ont- 1858 1874 1885 1907 1908 plaat sing. '27,0< Ml 8.000 10,r>oo *5,000 36,870 48,000 Indio paarde kracht 7,650 5,500 14,300 30,000 36,000 68,000 15,000 De reuzen van het type .Olympic" en •Titanicwelke thans op stapel staan op de werven van Harland Wolff te Belfast, waar o. a. ook de .Nieuw Amsterdam" en de .Rotterdam" der Nedorlandsch-Ameri- kaansche Stoomvaart Maatschappy werden gebouwd, zyn berekend op het vervoeren van pl. m. 5000 reizigers en op eene beman ning van pl. m. 800 koppen. Zooals uit bovenstaande opgaven valt af te leiden, bedragen de afmetingen der nieuwste oceaan-paleizen evenveel méér dan die van het type Lusitania" en „Mauretania", als deze laatste grooter zyn dan de 14 jaren oudere „Lucania" en rCampania". Ook, wat de breedte betreft, valt er op vergrooting te wyzen. Terwyl deze by de reusachtige Cunar- der 88 voet beloopt, hebben de zeekasteelen, die nn voor de White Star Line in aanbouw zyn, een breedte van 92 voet. Wat de inwendige inrichting van „Olym pic en .Titanic" aangaat, deze zal in ge riefelijkheid zoowel als sierlijkheid weder tot liet uiterste worden opgevoerd, ten einde „Lusitania" en Mauretania" ook in die opzichten te kunnen overtreffen. Niet alleen zullen er ineenloopende kajuiten, als .suites' met den nieuwst denkbaren opschik en ge makken van allerlei aard worden voorzien, maar er zullen gansche reeksen vertrekken worden beschikbaar gesteld voor hen, die op zee over alle geriefelijke inrichtingen verlangen te beschikken, ja, zich geheel „thuis" en verblijvend in eigen kring wenschen te gevoelen, op dezelfde wyze, alsof zy in een der meest nieuwerwetsche „apartment"- of familiehotels van de beste wyken van New York of Londen woonden. Behalve een tot nu toe ongedacht groote zwemkom met doiktoestellen enz., zal ook aan boord gelegenheid worden verschaft Turkscbe en Russische baden te gebruiken. Amerikanen zyn aan deze laatste te zeer gewend geraakt, om gedurende een gansche oceaanreis het gemis te kunnen velen. In de grootste van de eetzalen zullen ongeveer 1000 personen kunnen worden ge plaatst. Voor de kajuitspassagiers zullen ei drieërlei café's beschikbaar wezen. Ook een Dutch grill room" zal worden aangebracht. Een palmentuin zal er op worden ingericht, om do grootste aantrekkelijkheid van verblyf overdag op te leveren, wanneer niet aan dek wordt vertoefd. Vooral buiten de zomer maanden zal deze lusthof, voorzien van uit- noodigende prieëlen gezocht wezen. Hy wordt overdekt door een gewelfd glazen koepeldak. De wanden znllen rondom begroeid wezen met wingerds, klimop, lianen, enz., waartas- Bchen keur van bloeiende sierplanten en een kostelijke oranjerie een paradijsachtige be koorlijkheid zullen aanbieden. Elk der beide nieuwste ocoaanreuzen zal negen stalen dekken tellen. Hunne gansche binnenruimte zal door een volledig samenstel van waterdichte schotten, ingeval een lek mocht ontstaan, tegen zinken worden behoed. Door één enkele beweging van een op de commandobrug aanwezigen hefboom kan aldus deze dryvende stad in een oogwenk worden verdeeld in dertig wyken en zoodoende tegen zinken worden behoed. In plaats van vierling- of tweelingschroeven, zooals tot duBver de nieuwste transatlantische lyners ter beschikking hadden, worden in de toerusting van .Olympic" en .Titanic" stellen drieliugschroeven begrepen. De beide uit- waartsche schroeven zullen worden gedreven door .triple compound"-reciprociteit*machi- nesde middelste zal worden bewogen door een turbine-machinerie. Hoewel als vereischte gesteld wordt, dat de nieuwelingen 21 knoo pen per uur loopen, znllen zy naar verwach ting tengevolge van laatstbedoelde inrichting desverlangend in staat wezen zich met pl.m. 3 knoopen grooter snelheid voort te bewe gen. Van de ontzaggelykheid dezer scheeps- bouwonderneming kunnen de volgende cyfers eenigen dunk geven. Voor een dubbelen bodem als van „Olympic" of .Titanic'' heeft men pl. m. 500,000 klinkbonten en klinknagels noodig, waarvan de grootste byna 4$ cM. lang zyn. Daarvan alleen is het gezamenlijk gewiebt 270,000 kilogram. De zwaarste stalen platen van den romp wegen 4750 K.G. en zijn 36 voel laag. Het geraamte van den achtersteven heeft een gewiebt van 70,000 K.G„ het roer van 100,000 K.G. De grootste stalen leggers wegen meer dan 4000,K.G. en zyn 92 voet lang. In September 1910 zal de .Olympic" en twee maanden later de .Titanic" te water gelaten worden. Men houdt zich nu alreeds in Amerika met de vraag bezig, hoe groot beider opvolgers daarnè alweder zullen wor den gemaakt. Een vriendelijk oud heertje stond op straat stil om in een kinderwagen te kyken, waarin precies op elkander gelykende zuige lingen lagen en vroeg aan bet kindermeisje: Tweelingen Ja, mynheer, allebei jongens. Zoo, zei de onde heer, en hoe ken je ze uit elkaar Wel dit, wijzend, is de eene en dat de andere. - Ja, ja, merkte de oude heer op, maar de eene kon net zoo goed de andere zyn. - Ja, zei het meisje na eenig nadenken od dan zon de andere de eene zyn. - Maar hoe, herhaalde de oude heer, ken jo ze dan uit elkaar? Ja, soms zetten wy den eenen in de eene kamer en den anderen in de andere. Hoe weet je dan welke in iedere kamer is Dan kyken wy on die in de eene kamer is is de eene en die in do andere kamer is is de andere. Mooi, zei de oude heer, die zich begon op to winden, maar als dan de eene nu eens uit is, hoe weet je dan welke uit eu welke thuis is O mijnheer, antwoordde het meisje ern stig, dan kijken wy weer en dan weten wy, dat de eene, dien wy zien thuis is en de andere, dien wij niet zien, moet degene zyn die uit is. Er zijn er maar twoe, dus het is el gemakkelijk. De vriendelijke oude heer ging nu maar verder. Uit den Omtrek. Texel, 10 Febr. I)e geborgen inventaris van de hier onlangs gestrande tjalk .Neerlands Welvaart", is uit de hand verkocht voor f 200 Ook het eerst verloren anker, dat feitelijk oorzaak van het ongeval was, is geborgen en hier in de haven aangebracht. Dat zich in de Zuiderzee nog wel rot ganzen ophouden, bleek in de vorige week aan een visscher van de Ewjjcksluit. Deze was met een z.g. geweer-kanon in een bootje jagende en vuurde twee malen ia een dichte troep rotganzen. In deze beide schoten wer den er ruim 300 geveld, die tegen 30 cents per stuk van de hand gingen. Wieringen. Op Dinsdag 22 Februari a.s. zal door het Dagelyksch Bestuur van het Heemraadscliup Wieringen, in het lokaal van den heer A. de Haan worden verpacht: het grasgewas langs de wegen en het vischwater, in eigen dom aan voornoemd Heemraadschap toebe- hoorende. Donderdag 24 Februari a.s. des voormid- dags to 10 uur zal in het gebouw van het Provinciaal bestuur te Haarlem openbaar worden aanbesteed: Het nitvoeren van bag- gerwerken tot diephouding van de haven aan de Haukes en van de kom vóór aanlegplaats te den Oever, alhier. De raming is f 2100. Anna Paulowna. Door Ds. C. J. F. Hops ter ran Ossen- drecht is bet beroep naar de Ned. Herv. Gemeente alhier aangenomen. Marine en Leger. Hr. Ms. kanonneerboot «Hefringwordt met 1 Maart a. s. toegevoegd aan Hr Ms. artillerie- instructieschip «Bellona" te Willemsoord. Aan boord van dien bodem wordt aldaar al: hoofd van de machinekamer geplaatst de hoofd machinist A. Rietdijk. Bij Kon. best van 9 dezer is aan den luitenant ter zee der '2de klasse W. C. Bjjl do Vroe, tijdelijk adjudant van Zijne Koninklyke Hoogheid den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, verlof verleend tot het aannemen en dragen der versier selen van ridder 2de klasse in de Hertogelijk Saksische Eniestinische Huisorde, hem geschonken door Zijne Hoogheid den Hertog van Saksen Meiningen. Overplaatsing. Mach. W. N. Bart, van eonservatie A'di „Vulkaan", 15 Februari, hoofdmach. J. Zeil» tra, van »Van Speijkc en bootsman J. Nijman van «Evertsens, beiden op «Dofijnt, 1 Maart 1910. hoofdmach. B. Schurink, van conservatie W'oord mach. J. O. Tm .^1 -act '25 Febr., act op «Piet Heinz, 1 Maart. Hoofdmach. J. A. Rietdijk, van W's A'dam op «Hefringc, 1 Maart, bootsman D. v. Eldert, van «Van Speykz op idem 1 Maart. Den 5en Maart worden de navolgende machinisten overgeplaatst: W. G. Jacobs en P. Davidse van «lleemskerckz en «Friesland* bij de fabriek »l)e Schelde* te VlissingenH. de Vries van «Reinier Claeszenz, by de Ned. fabr. van Werkt, en Spoor wegmateriaal te Amsterdam; L. W. Zaaijer van conservatie Hellevoetsluis en W. van Leeuwen H.Kz. van de «Frieslandz aan boord «Reinier Claeszenz; J. Bottema, van «Reinier Claeszenz op «Hcemskerekz; met 1 Maarl a.s.: N. M. de Vos, van nonactiviteit op de «Beverz en D. A. G. Bakker vande«Bever« op de «Frieslandz. Stoom vaartberichten. STOONVAABT-MaaTSCHAPPU-NKDRRLaND. Timor, v. Batavia n. A'dam, pass. 9 Febr. Gibraltar. K. Wilh., van A'dam naar Batavia, arriv. 10 Febr. te Sabang. Rembrandt, v. Batavia naar A'dam, vertrok 10 Febr. van Tanger. rotterdambcbz LlOTD. Bogor vertr. 9 Febr, v. Batavia naar Rotterdam, Malang, v. R'dnm n.Batnvia,pass.lO Febr.Knsthourne. Tabarian, v. Batavia n.R'dam,vertr.9 Febr.v.Colombo. Koninklijke IIollandsche Llovd. Amstelland, v. Buenos-Ayres n. Amsterdam, vertrók 9 Febr. van Santos. Visscherijberichten. Nieuwediep, 8 Febr. Door garnalenvisschers aan gebracht 16 mand schar, opbrengst f 1,75 a f2. per mand. 9 Februari. 30 mand schar, opbrengst f 1,75 f '2,25 per mand. 10 Februari. 36 mnndschar, opbrengst f 1,75 a f '2,10 per mand. 11 Februari, v m. 8 uur. 30 mand schar, op brengst f 1,75 a f 2,25 per mand. Burgelijke Sta99 9l v. Helder Van 8 tot 10 Februari. ONDETTROUWD: J. A. Furst en T. Ilendrikse. J. Smits en P, Felkers. P. J, Izaktson en M. Bais. Wit en M. Ewalt. C. Boerman en M. Leeg water. P. Nieuwland en G. Roelofs. GETROUWD: N. Wal en L. Nleuweboer. C Ronk er en J. Keijzer, M. Smit en G. Knop. W. F. K. Meijer en M. van Otteren. HEVALLEN: E. Steegcrs geb. de Leeuw, z. E. llnuthuysen geb. van Lien, z. G. Koster geb. Bak ker, d. C. M. Dyker geb. Dykman, z. P. Otter- tnger geb. de Bie, d. OVERLEDEN: C. Abbo, 76 i. J. M. Smit geb. Otto, 76 j. J. Blokker, 7 j. D. Kuiper, 10 m. Kostelooze Arbeidsbeurs Ned. R.K. Volks bond Molengracht, Helder. Voor ieder toegankelijk. Bieden zich aau. Gevraagd een wasch aan huis. Zitting alle werkdagen 7—8 uren 's avonds. Advertentiën. Den 19den Februari hopen rayn geliefde kinderen Jozef Adrianus van Schijndel en Anna Hendrika Rademaker, hunne lSVs-jaMBe Echtvereeni- ging te herdenken. Dat z\j nog lang voor hun kinderen gespaard mogen blij ven is de wensch van hun liefhebbende moeder Wed. B. v. SCHIJNDEL. Helder, 11 Februari 1910. Den J9den Febr. a.s. hopen onze geliefde broeder en zuster Jozef Adrianus van Schijndel en Anna Hendrika Rademaker, den dag te herdenken waarop zij voor 12V j jaar in den Echt zijn verbonden. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wensch van hun broeders en zusters: A. AH EEND. M. AHREND—van Schijndel. P. VAN SCHIJNDEL. J. VAN SCHIJNDEL- Schagen. S. v. d. GEVEL. C. v. d. GEVEL- van Schijndel. Helder, 11 Februari 1910. Geboren: Johanna, dochter van J. RECHSTEINER en J. RECHSTEINER-Baak. IJmuiden, 4 Februari 1910. Getrouwd J. W. Thljssen en A. Meurs, die, mede namens woderzijdsche familie, hun hartelijken dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling b\j hun huwelijk ondervonden. Schagen, 4 Februari 1910. Op 8 Februari werd ons ouderhart diep getroffen, door het overlijden van onze oudste lieveling Jannetje, in den jeugdigen leeftijd van 7 jaar en 11 maanden. Diep betreurd door haar diepbedroefde Ouders, Grootvader, Broertje en Zusje, D. BLOKKER. C BLOKKER—Vermeulen en verdere Familie. Huisduinen, 8 Februari 1910.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 1