Zaïrti 19 Feir. 1911. Aan de LbiIbd der Ned. Herv. Kerk. Zangkoor „HARMONIE" a.e. maandag Oproeping. Dokter Groenendijk Tweede Blad. MIEUWSBERICHTEM. HELDER, 18 Februari. Woensdag werd onderhands herbesteed „Het bouwen van een boerenplaats met boet eu bybehoorende werken- te Koegras, voor rekening van den heer G. Jannes te Anna Paulowna. Laagste inschrijvers de heeren Gebr. Boe kei te Oude Niedorp voor f 2981. Staatspensionneering. Door de Vryzinnige Kiesvereeniging Helder en de afdeeling Helder van den Bond voor Stuatspensionneeriug was gisteravond in tCasino" een openbare vergadering belegd, waar de heer F. Netscher uit Santpoort het onderwerp behandelde (Ouderdomsvoorzie ning". De zaal was zoo wat half bezet. Nadat de heer P. de Geus met een inleidend woord de vergadering had geopend, ving de heer Netscher zijn rede aan met de opmerking, dal het in 1910 niet noodig moest zijn nog te betoogen het dringend noodige van staats pensionneering en dat het schandelijk is dat de Christelijke geest na 18 eeuwen nog zoo weinig is doorgedrongen, en aan oude en arme menschen nog geen pensioen wordt verleend. De bezwaron door sommigen tegen staatspensionneering ingebracht, als zou het niet noodig zijn, omdat liet nog zoo erg oiet is en dat staatspensionneering niet tot de taak van den Staat behoort, maar oude en arme menschen door familieleden en de lief dadigheid moeten onderhouden worden, deelt spreker niet. Hy wyst daartoe op een staatje van het Weekblad van het Recht, waarin ge constateerd wordt, dat in Veenhuizen plaats ontbreekt voor landloopers, dat menigeen misdaad pleegt, om maar onder dak te komen. Dit moest in een christelijke maatschappy niet voorkomen. En andere oude menschen komen onder dak by hun kinderen, maar deze zyn dikwijls niet bij machte hen te onderhouden en wat als dan hun lot is, valt moeielyk te zeggen. Als voorbeeld haalt spreker het versje aan van Speenhof! .Opoe". Weer anderen worden opgenomen in een armhuis, maar ook hun lot is droevig, zij moeten hun vryheid inboeten en man en vrouw worden, wanneer zy getrouwd zyn, van elkander gescheiden. De Staat doet in deze niets voor de men schen. De tegenwoordige regeering, die een groote meerderheid achter zich heeft, meent, dat het niet de roeping van den Staat is voor die oude lieden te zorgen, dit moet de lief dadigheid doen. De Bond van Staatspen sionneering meent, dat het wel tot de taak van de overheid behoort voor de ouden van dagen te zorgen. Wel wordt in ons land jaarlyks 19 millioen voor liefdadige doeleinden gegeven, maar een wet om den ouden dag van velen minder kommervol te doen zyn, bestaat hier niet. Er zijn 3 rijken die met trotsch op een dergelijke wet kunnen bogen, n.1. N. Zuid-Wales, Engeland en Denemarken. Spreker gaf nu een overzicht vao de pen sioenwetten van Engeland en Denemarken. 1 Januari 1909 is in Engeland de wet in werking getreden, die in den tijd van 4 a 5 maanden tot stand kwam. Iedereen, die orde lijk geleefd heeft, den 70-jarigen leeftijd heeft bereikt en niet in zijn onderhoud kan voor eion, ontvangt f8.per week. Meer dan Vt millioen personen genioten dit pensioen. In Denemarken is de wet nog eenvoudiger, en spreker, die met nog een lid van den Bond v. Staatspensionneering, dit land heeft bezocht, stond verbaasd over de nuttige werking. Reeds 19 jaren bestaat die wet. Ieder, die op 60-jarigen leeftijd niet in zijn onderhoud kan voorzien, geen onteerende straffen heeft ondergaan, heeft recht op pen sioen, dat voor de helft door de gemeente en voor de andere helft door den Staat wordt betaald. Het pensioen is onbepaald en wordt door de gemeente vastgesteld. In beide genoemde landen wordt hiervoor niets betaald. Hier te lande zyu wel door staats lieden van verschillende richtingen pogingen in 't werk gesteld om te komen tot een ouderdomsverzekering, maar tot dusverre be staat zulk een wet nog niet. Daarbij hebben de ontwerpers naar Duitschland gekeken, waar ook een verzekering bestaat, maar deze huldigt bet systeem van premiebetaling. De patroon, de werknemer moeten een pre mie betaien en de Staat voegt er dan nog iets by. OogenBchijnlyk is het billyk, dat men iets betaalt, maar dit is een abstracte schoonheid, want de loonen van de arbeiders zyn meestal zoo laag, dat men er niets van kan missen. Spreker wijst op gezinnen in zyn woonplaats, waar arbeiders met een ge zin van 8 kinderen van f 9.per week moeten leven ook de loonen in fabrieks plaatsen, zooals Tilburg en Twente zyn van dien aard, dat men onmogelyk een premie kan missen. Dan is tegen het Duitsch sy steem nog het bezwaar, dat velen voor zij de 65 of 70 jaren hebben bereikt, komen te sterven en dan is hun gestorte geld weg, zoodat de zwakken zorgen voor de sterkeren. Ook werkt dit systeem den groei van de bureaucratie in de hand, 3/; van de premiën gaat weg aan de ambtenaren. Door 3 Nederlandscho staatslieden zijn pogingen gedaan om een wet op ouderdoms verzekering tot stand te brengen, door de ministers Lely, Kuyper en Veegens. By het ontwerp Lely moesten de arbeiders van 16 tot 65 jaar wekelyks van 20 tot 48 ct. be talen en konden dan een pensioen bekomen van 1118 tot f218. De Staat kostte dit 2 millioen. Aan de vrouwen werd hierbij geen pensioen toegekend. Het ontwerp van Dr. Kuyper, bevatte ook een gedeeltelijke invaliditeitsverzekering en was geheel volgens Duitsch systeemarbeiders en patroon moesten betalen en do Staat gaf 6 millioen. Op 70-larigen leeftijd werd pen sioen uitgekeerd. Het ontwerp-Veegens stelde den leeftyd van pensioengerechtigden op 65 jaar en wilde uit de schatkist 61', millioen beschik baar stellen, maar ook hier was weder het premiestelsel. Zy, die een inkomen hadden boven do f1000, werden uitgesloten, zoodat de kloine burgers, de middenstand geheel buiten de wet vielen. Gelukkig zijn geen dezer ontwerpen wet geworden, want het is hoogst moeilijk slechte wetten verbeterd te krygen. En dan wat waren die ontwerpen ingewikkeld, die van Kuyper bevatte 294 artikelen en die van Veegens nog meer dan 300zij wogen aan papier meer dan 1 K.G. Hoeveel eenvoudiger zyn dan de Engelsche on Deensche wetten, deze bevatten 12 h 13 artikelen en wegen aan papier slechts eenige onsen. Het Deensche stelsel zon ook voor Nederland het beste zyn en wat in Dene marken kan, kan ook in ons land. Dene marken is een klein land met 41/# millioen inwoners en is arm, Nederland daarentegen is grooter en betrekkelijk rijk. Wanneer men hier te lande een wet op staatspensionneering, zooals in Engeland tot stand bracht, zou daarvoor, volgens een botrouwbaar en bekend financier Mr. Do MeeBter, 12 h 13 millioen benoodigd zyn. Dit geld zou gemakkelijk te verkrygen zyn. Spreker wilde daartoe een algemeene progressieve pensioenbelasting in voeren, de successie rechten op erfenissen in de zylinie verhoogen en op sommige uit gaven van oorlog en vloot bezuinigen. Vervolgens ging spreker den rechtsgrond na waarop een wet voor Staatspensionneering is te verdedigen, daartoe beschouwde hy de Staat als een reusachtig gezin, waar de las ten, maar ook de gunsten gelijkelijk verdeeld moeten worden en het eene lid verplicht is het andere te helpen. Voorts wees hyerop, dat de arbeider zijn arbeidskracht verhuurt, maar die werkkracht slyt en wanneer deze versleten is, heeft de werkman, die als braaf burger geleefd heeft, nog recht op het leven. Hy heeft de Staat in stand gehouden, de welvaart bevordert, het nationaal vermogen vormeerdort en daarom heeft hy recht op steun van hen, die nog werken kunnen. Ten slotte weerlegde spreker de bewerin gen van de tegenstanders, dat* de leden van den Bond voor Staatspensionneering idealis ten zouden zyn, of malle, onpractische men schen en wees er op, dat buiten den Bond zoowel in de Eerste- als Tweede Kamer stemmen opgingen voor Staatspensionneering en wekte allen op zich aan te sluiten bij den Bond, opdat men gezamenlijk de Regee ring moreel kon dwingen tot het tot stand brengen van een wet voor ouden van dagen. De rede was met groote aandacht aangehoord en werd luide toegejuicht. Alsnu werd er gepauseerd en na afloop der pauze was er gelegenheid tot debat, waarvan door den heer L. Stadig gebruik werd gemaakt. De debater kwam op verschillende punten van de rede terug, maakte de opmerking, dat do spreker de zaak der pensionneering vry eenvoudig had voorgesteld en geen ge wag had gemaakt van het machinerie, die zulk een wet na zich zou sleepen dat het geen de spreker wilde niet alleen diende om de panpera te helpen, maar ook de arbeiders, ia zelfs den middenstand, te verzekeren; de rechtsgrond was niet de jniste, want staat en maatschappij werden met elkander ver ward en hy meende, dat juist de liefdadig heid hier hulp moest brengen. Do heer Netscher beantwoordde den heer Stadig zeer uitvoerig. Omtrent het laatste punt bestond tusschen hem en den debater een groote kloof, ten opzichte van de roeping van den Staat. Omtrent het punt Staat en maatschappy was een juridisch verschil, dat beter in een debaetingclub dan hier behan deld kon worden. Verder gaf hy eenige cy- fers, waaruit bleek, dat er in ons land in 1906 117.730 personen door gemeenten be deeld werden, 67.670 door kerkgenootschap pen en 17.618 door liefdadige instellingen. Omtrent de opmeiking, dat by een wet een heele macht ambtenaren noodig zou zijn, betwistte spreker, indien men het Deensche stelsel volgde, want in Denemarken bestaat het gansche korps ambtenaren voor deze wet uit slechts 3 personen, die te Kopen hagen verblyf houden. Voor ons land zou dit hoogstens 20 bedragen. Hierna werd de vergadering onder dank betuiging aan den spreker gesloten. By het gisteren te 's Gravenhage gehou den examen slaagde voor tweeden stuurman groote stoomvaart de heer C. Koningstein, en voor 3e stuurman don heer A. C. Met selaar, beiden leerling der Zeev.school alhier. De heer P. C. Kappetijn is benoemd tot tijdelyke onderwyzor aan do openbare school No. 90 te Amsterdam. 0e Prins Willem II. Het stoomschip tPrins Willem II" van den Kon. West-Ind. Maildienst, den 21en Januari uit Amsterdam vertrokken, moest ongeveer 8 Februari in Paramaribo arrivee- ren. Het laatste bericht dat van dit stoom schip inkwam, is van Quesaant, welk eiland op 23 Januari te halftwaali 's middags gepas seerd werd. De directie van den K. W.-Indische Mail dienst deelt ons mede, dat de regeering tele- grafischen last heeft gegeven aan Hr. Ms. pantserdekschip „Utrecht", nu kruisende in W.-Indië, om zoo spoedig mogelyk van uit Paramaribo zee te kiezen, ter opsporing van het stoomschip Prins Willem II. De directie heeft aan don gezagvoerder van het stoomschip Prins Willom IV der Maatschappy welk stoomschip binnen enkele dagen uit W.-ludië naar Nederland moet vertrekken opdracht gegeven om te trachten het stoomschip Prins Willem II op te sporen. («Hbld.») Ook heden is geen bericht ontvangen van het stoomschip Prins Willem II van den Kon. W est-Indischen Maildienst, dat met 38 inan equipage en 15 passagiers aan boord 21 Januari uit Amsterdam is vertrokken en ongeveer 8 Februari te Paramaribo moest arriveeren. Te Londen werd gisteren reeds 68 pCt. en te Amsterdam -5 35 pCt, her- verzekeringspremie betaald. Een vry algemeene opinie onder deskun digen is, dat de Prins Willem II machine- Bchado heeft gekregen en hulpeloos rond dryft. De route nu, die de schepen van den West-Iudischen Maildienst afleggen is zeer weinig bevaren, waardoor de kans op ont moeting gering is. Het gebeurt toch meer- mulen, dat schepen van dezolfdn lyn de reis Quessant—Paramaribo (ongeveer 16 dagen) afleggen, zonder een ander schip te ontmoeten. Een jongen vermist. Sedert Vrydag van do vorige week is de 14-jarige Jan van der Wiel, van den Dolder- schenweg, onder Zeist, zoek. 't Is een aller zonderlingste geschiedenis. Men weet, dat de jongen dien ochtend thuis heel gewoon heeft ontbeten en naar buiten is gegaan om met kinderen uit de buurt te spelen. Thuis is er niets voorgevallen, er is geen hard woord gewisseld, geen standje geweest, óók niet gekibbeld onder de dertien broertjes en znsjes, men is na het ontbijt in vollen vrede uit een- gegaan. Men vermoedt, dat hij door een individu, dat ineu in zyn nabyheid heeft gezien is mee getroond. Onderzoek wordt in alle richtingen gedaan. Stuurlieden-examens. 's Gravenhage, 15 Febr. Geslaagd groote stoomvaart derdo stuurman de heeren A. H. Bresier, A. Ph. Deys, J. J. van der Eyk, M. C. de Graaf en E. O. J. Jans. 's-Gravenhage, 17 Februari. Geslaagd rote stoomvaart eerste stuurman de heeren Jaski en J. W. de Jongtweede stuurman J. Hamersma, J. Riedel en C. Koningstein derde stuurman C. N. Kleyn, P. Kuiken en J. A. van der Laan. De speelholen. „Do Nederlander" komt nader terug op de speelhuizen te 's-Gravenhage en het optreden der politie. Hoe noodzakelyk het is, dat de politie toezicht houdt, toont het blad uit het volgend voorval aan: •Eenige avonden geleden kwam bij een bckonde Sociëteit-Speelhuis een drietal jonge lingen van goeden huize, met de bedoeling binnen te gaan. De politie weigerde aan een van dit drietal den toegang, omdat zyn ge heel voorkomen bewees dat hij was een jongen van pl.m. 1718-jarigen leeftijd. Hy verzette zich niet, doch deelde der politie mede, dat hy alleen maar even wenschte binnen te gaan om zyn schuld to betalen. De politie bleet bij haar weigering. De andere twee ginnen binnen. Een oogenblik later kwam de sociëteit- speelhuishouder op straat, by het jonge mensch, en nu ontspon zich het volgende gesprek; (O, m'nheer X, is u daar?' Ja, zeide de jonge man, ik wilde u mijn schuld komen betalen, maar ik mag er niet in. U vindt zeker goed, dat ik u hier op straat betaal?" De schuld eischer had tegen dit voorstel geen be zwaar on ontving van don jongeling aan bankpapior oen bedrag van f 325. Deze jon geling is ons met naam en adreB bekend, is do zoon van een geacht ingozotone onzer stad, en wy hebben de zekerheid, «lat zyn vader, als hy wist wat wij hier mededeolen, strenge maatregelen zou nemen jegens zyn zoon, om to voorkomen, dat hij hem in dezen poel zon zien wegzinken. Meer feilen zonden we kunnen mededeelen. Zoo verloor de vorige week op een avond een jongmensch een som van f8000. Ook deze is ons met name bekend. De ge dachte komt dan ook bij ons meer en meer tot rijpheid, om de ouders van deze jeugdige spe lers van dit alles op de hoogte te stellen. Wy achten ons tot die mededeeling zedelijk ver plicht, omdat we gelooven, dat het opkomend geslacht al meer gedemoraliseerd wordt en een volk van spelers den ondergang met gewisheid tegemoet gaat." Een leelijk staartje. Te Ambt-Almelo werd Zaterdagavond een bruiloft gevierd. A. Leushuis kon het niet best verdragen, dat hy niet tot de gasten be hoorde en vernielde des nuchts de ruiten der woning waarin men feest vierde. Op het ge rinkel ging een der genoodigden naar buiten en bracht Leushuis een messteek in den hals toe, zoodat een slagader werd getroffen. De getroffene is overleden en de vermoedelijke dader, S. Bos, koopman te Almelo,gearresteerd. 0ver8trooming in Friesland. De verslaggever van het Handelsblad-' scbryft d.d. 16 Febr.: Een troostelooze aanblik, al deed heden de winterzon het over de landen gestroomde water vroolyk glinsteren. Boven de opper vlakte, die hier en daar met een yekorstje bedekt was, steken boomen uit, een hekje of een rand van een dykje dat het water niet meer heeft kunnen tegenhouden. Op andere plaatsen is het land slechts gedeel telijk ondergeloopen of zyn de slooten on gewoon breed geworden. Dapper, als met den moed der wanhoop, malen watermolen tjes op dammen die nog stand gehouden hebben. Andere molens staan met stille wieken werkloos in het water. Wel het ergste is de toestand in de ge meente ld aarder adeel, het laagste deel van Friesland. De acht dorpjes, die deze gemeente vormen, waarvan Grouw de hoofdplaats is, hebben volgens de jongste volkstelling samen 5624 inwoners. Van de geheele oppervlakte dezer gemeente, ongeveer 7000 H.A., staat meer dan de helft onder water. Over een afstand van ruim zeven K.M. hemelsbreed heeft men er gisteren kunnen varen van Grouw naar Eernewonde, daar waar anders gedeeltelijk althans land was. Te Wartena, een dorpje eveneens tot Idaarderadeel behoorend, zyn gisteren de ongeveer een meter hooge dijken bezweken van oen paar polders, die anders zomer en winter droogblyven. Óver een afstand van ongeveer 800 meter staat het water te Wartena een voet hoog op den Puinweg. De trein van Heerenveen naar Leeuwarden rydt langs geheel of gedeeltelyk overstroomde velden, waarboven nog als op eilanden de boerenhuizen uitsteken. Te Leeuwarden was de waterstand 76 cM. boven zomerpeil, te Grouw 78 cM. Volgons bij den provincialen waterstaat ingewonnen inlichtingen, is de toestand niet onrustbarend. Het wachten is alleen op Oostenwind, die in staat zal stellen het over tollige water op de Zuiderzee te loozeu. Rijksmiddelen. in vele opzichten geeft de staat der Rijks middelen over Januari 1910 blyk van eene verdere bevredigende ontwikkeling in het zakenleven. Do suikeraccyns, welker op brengst tot op zekere hoogte verband houdt mot den algemeenen toestand, heeft f'195.000 boven de raming opgeleverd, de zoutaccyns f 30.000, die op geslacht f 20.000 (zynde 5%; Eene vermeerdering valt voorts waar te nemen by de registratierechten met f22.000, (d. i. 4 en by derijkstelegrafle met f 65.000, (zynde 20 Totaal leverden deze middelen derhalve f 332.000 boven de raming op. Enkele andere middeleD, die met het zaken leven verband honden, bleven eenigszins be neden de raming, namelyk de invoerrechten met f 37.000 en de loodsgelden met f 9000. Als een geheel beBchonwd, zyn de cijfers echter, voor zoover zy eene aanwyzing om trent den algemeenen toestand geven, onge twijfeld gunstig. De directe belastingen hebben f262.000 meer opgeleverd dan verleden jaar, waar van blijkens de specificatie in de (Si.-Ct." f 84.000 afkomstig is uit opcenten op de bodrijfs- en vermogensbelasting. Evenals ge- woonlyk in het begin des jaars is de geza menlijke opbrengst belangryk lager dan 1/12 dor raming, welk verschil natuurlyk later zaI worden ingehaald. Zeer opmerkelijk zyn ditmaal de cyters van den alcoholaccyns. Ondanks de sterke verhooging van f 63 tot f 90 per H L. heeft het gedistilleerd slechts een luttele f 22.000 meer opgeleverd dan in Januari 1909, ter wijl do opbrengst f 1.382.000 beneden die van Dec. 1909, en f 627,000 onder 1/12 der raming voor 1910 blyft. Omtrent eene ver mindering van het verbruik door de accjjns- verhooging valt hieruit echter nog niets te concludeereD. Immers is uit het buitenge woon hooge bedrag, hetwelk in December uit het gedistilleerd is ontvangen, duidelyk gebleken, dat omvangrijke voorraden vóór het in werking treden dor verhoogde rechten zyn ingeslagen, wat natuurlyk een tydelijken invloed op de verderje afleveringen moet oefenen. Niettemin mag men met belang stelling de verdere maandcijfers tegemoet zien, waaruit met eenige meerdere zeker heid gevolgen zullen zyn te maken omtrent de uitwerking der verhooging op het jenever- gebruik. Zooals men weet, is voor het geheele jaar op eene vermeerdering van f 6.400.000 uit deze heffing gerekend. Evenals de accijns op het gedistilleerd, bleef ook die op bier en asyn belangrijk ten achter by de opbrengst in December, zoo wel als by die in de overeenkomstige maand van het vorige jaar en by het 1/12 der raming voor 1910. Ten gevolge van het tegenvallen der in komsten uit gedistilleerd, successie en en kele kleine hierboven genoemde posten is de vermeerdering by de directe belastingen en den snikeraocyns voor een groot deel geab sorbeerd. Niettemin blyft het eindcijfer der middelen nog f 848.000 boven Januari 1909, toen de opbrengst die in de overeenkomstige maand van 1908 met f 440.000 overtrof. Door de machine gegrepen. In de glasfabriek te Sas van Gent had Zaterdagnamiddag een 16-jarige knaap het ongeluk dat zijn voorsohoot door de machine werd gegrepen. De knaap werd met zulk een kracht medegesleurd en rondgeslingerd, dat hem een der voeten werd afgerukt, die door het venster vloog en later op grooten afstand van de fabriek is teruggevonden. Toen de knaap uit zyn benarde positie word verlost leefde hy nog, maar hy overleed kort daarna. Zeven menschen bevroren. In de Pyreneeën van boven-Navarra, zoo wordt uit Madrid gemeld, zijn zeven werklieden, die van een Frunsch vastenavond-feest terug keerden, door een sneeuwstorm overvallen, die hen belette voort to gaan. Hun bevroren lyken zyn, tegen elkaar aangedrukt, terug gevonden. Mijnongeluk. Luik, 17 Februari. Hedennacht had in de kolenmyn fGorbeau" te Grace-Kerleur een aardstorting plaats, waardoor alle in de myn werkende mijnwerkers bedolven werden. Reeds zyn 4 dooden en 3 ernstig gekwetsten ge vonden. Verdoofd en niet meer bijgekomen Te Berlyn zou een vrouw van 42 jaar zich Maandagmiddag by een tandarts drie kiezen laten trekken. De tandarts haalde er een dokter by om haar weg te maken. Uit de verdooving is zy niet meer ontwaakt, hoe wel de dokter alle mogelijke moeite deed. Het ljjk is in beslag genomen en zal op de snytafel onderzocht worden. Een mislukte bomaanslag. Te Bormes, een klein plaatsje bij Toulon, is groote opschudding veroorzaakt door het volgende voorval. Een man meldde er zich aan hot gemeentehuis aan. Hy droeg een zak, die tamelyk zwaar leek. Hy zette den zak op den grond, maakte hem open en haalde er een voorwerp uit in den vorm van een bom. Het was inderdaad een bom, waarvan de bui tenzijde met yzerdraad omwonden was. De man nam de bom in de hand en plaatste hem rustig op oen tafel. Zonder eenige overhaasting haalde de man lucifers uit zyn zak, streek een vlammetje en Btak de lont van de bom aan. Toen wilde hy kalmpjes weggaan, maar juist kwamen de gemeente-secretaris en de veldwachter binnen, die, hevig verschrikt, op de bom aanvlogen en do brandende lont doofden. Toen haalde dè onbekende een revol ver te voorschijn, mikte op den secretaris en den veldwachter, trok af en miste. Daarop het wapen op zichzelf richtende loste hy twee schoten in zyn mond en viel neer in een bad van bloed. Kort daarna stierf by, maar vóór de dood intrad deelde hy nog mede, dat hy zich had willen wreken over een vonnis, dat de kantonrechter tegen hem had uitgesproken. De bom bleek na onderzoek een allerge vaarlijkste helsche machine te zyn. Een ont ploffing zou zeker verschillende huizen hebben doen instorten. Een Fransche nederlaag. Parijs, 16 Februari. Het ministerie van koloniën maakt aangaande den overval in Wadai bekend, dat een colonne Franschen den 4en Januari in Abir Tawil in een hinder laag viel. In de engte, waarin de Franschen zich bevondon, maaide do vyand er velen neer. Een kapitein, twee luitenants, twee sergeanten en 101 tiraileurs sneuvelden, als mede een onbekend aantal inlandscho vol gelingen. Een steker. De bevolking van Turyn leeft in scbrik en angst voor een steker. Maandagavond liepen in een straat in «en buitenwyk twee meisjes. Plotseling naderde een man, die de meisjes rakelings passeerde. Beide meisjes werden door dien man met een scherp voorwerp in het onderlijf gestoken. De politie zoekt ver geefs naar den dader. Hy was na zyn lafle misdaad in een warnet van stegen verdwenen. De toestand der getroffen meisjes is beden kelijk. Men wanhoopt aan hun behoud. Er heerscht iu de stad een zenuwachtige op winding, welke door de machteloosheid der politie verhoogd wordt. Scheepsrampen. Hot is deze dagen wèl een tyd van barre scheepsrampen. De schipbreuk van (De Chanzy" iu de Middelaudscke Zee is reedB uitvoorig in ons blad besproken. En nu komt uit Petersburg een telegram, naar luid waarvan even ten noordwesten van Boesjir, aan de Perzische Golf twee passa- sierBschepen en een goederenboót iu een fei len storm zyn vergaan. Van alle drie schepen zyn de passagiers en de bemanning ten getale van meer dan 200 personen omge komen. Omtrent het lot van de opvarenden der Lima", die op de rotsen geloopen is by Huambfin-eilaud (Straat van Magellaan) kan nog het volgende worden meegedeeld, ont leend aan een verklaring van den gezag voerder der „Hatumet", die verreweg de meeste opvarenden van de rLima'' heeft gered. De „Hatumet" heeft 205 geredden te San Carlos de Ancud aangebrachtmaar men moest 85 anderen aan boord van bet wrak achterlaten. Er woei een hevige storm toen de „Lima" op een uiterst gevaarlijke plek op de kust liop. Van do (Hatumet" werd gezien, dat de Lima" in nood verkeerde en onmiddellijk werd hulp gebracht. Er werd eeu kabelver binding tot stand gebracht tusschen het ge strande schip en de Hatumet," welk laatste vaartuig tengevolge van de nabyheid der rotsen en van de hooggaande zeeën zelf in groot gevaar verkeerde. Toen de verbinding in orde was werd er een mand aan verbon den, waarin menschen langs den gespannen kabel konden worden getransporteerd. Reeds waren 205 menschen op die manier binnengehaald, toen do Hatumet" plotseling een zee overkreeg en daardoor een onver wachte boweging maakte, hetgeen veroor zaakte dat de kabel losschoot. Wel werd nog door vier schepelingen van de (Hatumet" een poging gedaan om het dryvonde einde van den losgeschoten kabel weer te bemach tigen, maar daarby verdronken zy alle vier. De gezagvoerder van de (Hatumetvond nu, dat zya eigen vaartuig zioh zoozeer in gevaar bevond, dat verdere pogingen om nog schipbreukelingen van de „Lima" af te bren gen niet mocht worden gewaagd. slaagde uitvoering gegeven, van het propa gandastuk .Een uitgeknepen citroen". De zaal was flink gevuld. Eenige werkende leden van de rederykerskamer T. A. V. E. N. U. had den rollen op zich genomen, wat aan de uit voering van het geheel zeer ten goede kwam. De heeren L. C. Mets en A. A. Blom, voor heen gezagvoerder en stuurman van do Ada van Holland", zyn in dezelfde betrekking benoemd op de salonboot .Czaar Peter", in dienst van Amsterdam op Zaandam, v. v. Wieringen. Volgens do uitkomsten der volkstelling be stond de bevolking dezer gemeente op 1 Januari 1910, uit; 1626 mannen en 1185 vrouwen. Totaal dus 3061. Voor de Nationale Militie, lichting 1910 moeten uit deze gemeento 8 personen worden ingelyfd, waarvan 6 voor volledige en 2 voor korte oefening. Maandag jl. vergaderde ten huize van den heer D. Lont, de afdeeling Wieringen der V. P. N. Als spreker trad op do heer Lan- genhoff, Directeur-veilingmeester der V.P N te Amsterdam, die eenige punten omtrent het veilingwezen en den verkoop der eieren zeer duidelijk uiteen zette. Een voorstel van den heer Kaan om ook hier, evenals op andere plaatsen, de eieren te laten ophalen, met toepassing van het kilo-systeem wordt o. a. aangenomen. Anna Paulowna. By do herstemming voor een lid van den Gemeenteraad, gehouden Woensdag 16 Fe bruari, zyn uitgebracht op den heer H, van Haaf ten op Breezand 142 st. aan de Kleine Sluis 94 st., totaal 236 st. on op den heer Jb. Schrieken te Breezand 29 st. en aan de Kleine Sluis 117 st., totaal 146 st. zoodat is gekozen de heer H. van Haaften. Jonge dameO, wanneer ik dikwerf in gepeins verzonken zit, wordt 't me droef te moede StudentHeeft n óók schulden, juffrouw Marktberichten. Schagen, 17 Febr. Aangevoerd 0 paarden f 00 a 000,0 stieren en ossen f 0 a —0, 0 stieren f 0— a 0duiven f 0 aO, 6 geldekoeien f110 a 180, 60 vette id. f 160 a 280, 10 kalf koeien f 140 a 205, 0 vaarzen f a 0—, 0 hokkelingen fOa 0 graskalveron f a 60 nuchtere kalveren f7 a 28, rammen fa 00.—, 00 magere schapen f00 a 00, vette id. f _af—, 240 schapen (overhouders) f 14 a 21.00, lammeren f0 a 0 bokken en geiten f 0 a 0, 0 magere varkens f a 36 vette id. per Kg. 46 a 53 ct, 50 biggen f 8.— a 14.100 konynen f 0.50 a 1.—, 150 kippen f 0.60 a 1.50, zwanen f 400 Kg. boter 1 1.60 a 1.70, 4000 kipeieren f4.25 a 4.75, 0.eenden dito f0.— a0.— per 100, veulens fa f080 eenden f 0.75 a f 1.25. Marine en Leger. Overplaatsing. Met 1 Maart- bootsman P. v. Dijlt, van Wachts. A'dam op »Neptunus(. Met 2 Maart: schipper C. van Leeuwen, van Wachts. A'dam op Wachts. W'oord. Met 5 Maart 1910 bij de fabriek de Kon. Maat schappij «de Schelde" te Vlissingen: de machinist W. Q. Jacobs, van «Heemskerck* en idem P. Oavidse, van «Friesland*. Met 5 Maart 1910 bij de Nederl. fabriek van werktuigen en spoorwegmaterieel te Amsterdam machinist H. de Vries, van «Reinier Clueszenc en idem I. C. Vermeer, van «Heemskerck*. Met 1 Maart: machinist W. Brouwer, van «Fries land* by conservatie werf te W.oord. Met 5 Maart: machinist L. W. Zaaiier, van con servatie werf te Hellevoetsluis op »R. Claesxen* en idem W. van Leeuwen Hzn., van «Friesland* op »R. Claesxen*. Met 5 Maart: machinist J. Bottema, van »R. Claesxen* op «Heemskerck". Met 1 Maart: machinist N. M. de Vos, van non- actief op «Bever*. Met 5 Maart: machinist J. H. Klingen,van non- actief ep «Friesland" en idem L. H. Smits, van idem op idem. Met 1 Maart: machinist D. A. O. Bakker, van «Bever* op «Friesland*. Met 18 Februari: sergt. der mariniers J. Kroo- nen, van afd. mariniers A'dam op «Ncptunus", Met 19 Februarisergt. d. mariniers H. Bom- mezijn, van «Van Galen* op afd. mariniers A'dam De oir.-machinist 2e kl. J. C. Polejj wordt dezer dagen uit Oost-lndië hier te lande terugverwacht. Stoom vaartberichten. Stoomvaaut-Maatschappij-Nederlanü. K. Willem II, v. A'dam n. Batavia, arriv. 17 Febr. te Singapore. K. Willem III, v. A'dam n. Batavia, vertrok 17 Febr. vsn Genua. Kox. West-Indische Maildienst. Pr. Maur. arriv. 17 Febr. v. Paramaribo te A'dam. Koninklijke Hollandsche Llovd. Eemlaud verlr. 16 Febr. v. Buenos-Ayres n. A'dam. Rotterdamsche Llovd. Frisia, v. A'dam n. Brazilië en Buenos-Ayres, ver trok 17 Febr. van Dover. Visscherijberichten. Nieuwediep, 15 Februari. Door garnalenvisschers aangebracht 30 mand schar, opbrengst f 1,75 a f 2,— per mand, 2 mand kleine schol, opbrengst f3.— per mand. 16 Februari. 30 mand schar, opbrengst f 2,- a f 2,25 per mand. 17 Februari. Door 5 korders aangebracht te zamen 12 mand kleine schol, opbrengst f 3,a f 3,50 per mand en 8 mand schar, opbrengst f2, a f 2,50 per mand. Burgelijke Stand v. Helder Van 15 tot 17 Februari. ONDERTROUWDJ. F. Herman en M. de Ruyter. GETROUWD: A. J. Bezem en A. de Jong. 1. de Vries en A. O. Akkerman. BEVALLEN: C. C. M. Stolk geb. Jannes, d. J. H. van Zandbergen geb. v. d. Spek, d. N. Mulck- huijse geb. Spek, d. J. E. Prins geb. van Reenen, d. J A. M. Nijpels geb. Verlegt», z. E. Whitlan geb. Bakker, d. K Schendelaar geb. Langhont, d. A. C Alhnrda geb. Doojjen, z. T. A. Hemmes geb. Nieuwland, d. OVERLEDEN: Geene. Correapondentie. Een paar ingezonden stukken zyn wegens plaatsgebrek blyven liggen. Advertentiën. Laatste berichten. Hr. Ms. „Heemskerck" is heden te Mar- seille aangekomen en zal morgen weder naar Tanger vertrekken. Uit den Omtrek. Texel, 17 Februari. In besloten kring werd door dc afd. van de S. D. A. P. to Oudeeckild eene welge Den 22>ten Februari hopen onze geliefde ouders Jacob Schol en Trijntje Tijms, hunne 25 jarige Echtvereeniging te herdenken. Namens hunne liefhebbende Kinderen. Helder, 18 Februari 1910. De Heer en Mevrouw STUMPHIUS— Kapsenbebg geven kennis van de ge boorte van hunnen zoon Johan Harius. Helder, 18 Februari 1910. Geboren Wllhelmina Catharina Sophia, dochter van A. v. ZANDBERGEN en J. H. v. ZANDBERGEN -v.d.Spbk. Helder, 14 Februari 1910. Geboren: Anna, dochter van J. P. STURK en F. P. STURK—Visser. Helder, 14 Februari 1910. De Heer en Mevr. BOUWMAN - Havenga geven kennis van bet over lijden van hunne geliefde moeder, m. E. Molema, Wed. L. BOUWMAN, te Mensingeweer, Groningen. Helder, 15 Februari 1910. Geen rouwbeklag. Heden overleed, na een langdurig en smartelijk lijden, onze geliefde echtgenoot, vader, behuwd-, groot- en overgrootvader, de Heer Dirk Andries Lavell, in den ouderdom van bijna 77 jaar. Uit aller naam: Wed. D. A. LAVELL- Groeneveld. en Kinderen. Helder, 17 Februari 1910. Verzoeke van rouwbeklag ver schoond te blijven. Wy betuigen onzen hartelijken dank voor de vele bewijzen van deelneming het verlies van onzen geliefden echt genoot en vader. Wed. W. PLAATSMAN -Vermeulen en kinderen. Nunspeet, 17 Februari 1910. Evangelisatie-lokaal In de Palmetraat. Zondag v.m. 10 uur en '8 avonds 6l/a uur, Ds. JOH. BUENK, Herv. Predikant te Maassluis, 's Avonds 7 uur Samenkomst gebouw Middenstraat voor in woners der Oude Helder. ar pliohte repetitie in„0ne Huis". HET BESTUUR. Allen, die iets verschuldigd zijn aan de Firma P. VERFAILLE, Keizerstraat, worden verzocht betalingen te doen ten Kantore van den Notaris STAMMES, te Helder, den Advocaat-Procureur PRINS, te Alkmaar, of ten huize van den ondergeteekende J. N. C. VERFAILLE, Keizerstraat 110—112. verklaart, dat hij NIET van plan is de Gemeente te verlaten. Praatjes dien aangaande zijn absoluut onwaar. Mevrouw A. KLIK, Westgracht 9, vraagt eene nette DIENSTBODE, boven 20 jaar, die goed kan werken en koken. Zich aan te melden 's avonds na 7 uur. GEVRAAGD een «linke DIENSTBODE. Zich aan te melden 's avonds na acht uur Weststraat 59. Voor dadelijk gevraagd een flinke Dienstbode, v.g.g.v. Te bevragen by den Boekh. A. J. MAAS, Kanaalweg. Zich aan te melden tusschen acht en negeu uur. Een net DAGMEISJE gevraagd, leeftijd 16 jaar. Zich aan te melden 's avonds 8 uur. AdresBureau van dit blad. Gevraagd een MEISJE, goed kunnende machine-naaien en tevens lust hebbende om in het kleermakersvak te worden opgeleid. AdresMolenstraat 184. Een flinke JONGEN gevraagd, sigarenfabriek „De Verwachting". Adres: Koningstraat 35. BAKKERSKNECHT. Kan geplaatst worden een 2a Bank man, niet ouder dan 19 jaar, die zeer goed kan uitsl. en rollen. Loon f8.— per week. Wisselploeg. Adres: „DE VOLHARDING". Opleiding Bloemistenvak. Gevraagd twee flinke JONGENS, om in het vak te worden opgeleid. Bloemisterij „Rozenlust". Adres D. TRAP, Bloemist, Kerkgr. 62. SCHILDERSLEERLING gevraagd bjj H. ZEGEL Rozenstraat. Een nette JONGEN gevraagd voor Courantenbezorger. Agentschap „De Courant". Adres: Sluisdjjkstraat 22. H.H. BARBIERS! Terstond gevraagd een nette Leerling bjj L. SCHOONHOVEN, Spoorstraat 44. TE HUUR een BUR6ERW0NING, bev. 2 Kamers, Keuken met Zolderkamer, Waterleiding en vry Erf. Huur f2.85 per week. Middenstraat No. 6. Te bevragenKoningstraat 69.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 4