KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, WIerIngen en Anna Paulowna No 3865 Zaterdag 26 Februari 1910. 38ste Jaargang. VERLOREN. 't Vliegend Blaadje p. 3m.50ct., fr. p. post 75 ct.,buitenland f 1.25 Pre- Zondagsblad 37J 45 miën 5 Modeblad i i i 55 i i 65 C0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent. Elke regel meer6 Bewijs-excmplaar Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers i BERKHOUT Co., te Helder. Bureauxi Spoorstraat en Koningstraat. Interc.-Telefoon 50. Eerste Blad. UIT HET BUITENLAND. filet de eigenaardige pracht en praal die wy in Engeland daarbij gewoon zijn, is daar Maandag de zitting van het parlement met een troonrede geopend. Na den spannenden verkiezingsstrijd was de aandacht op die troonrede in geheel Engeland en daarbuiten gevestigd. De Koning verklaarde in de troonrede dat dc betrekkingen met alle buitenlandsche mogendheden nog steeds van vriendschappe- lijken aard zyn, dat het tydstip, waarop de Unie van Zuid-Afrika zal ingaan, bepaald is op einde Mei en dat de prins van Wales in den aanstaanden herfst een groote reis zal doen door do Znid-Afrikaansche bezit tingen, alsvorens in des Konings naam het parlement van de Nieuwe Unie te Kaapstad te openen. De Koning wees er voorts op dat de be grooting voor het komende jaar is opge maakt met den ernstigen wensch om te be zuinigen maar de eischen van de ver dediging van het rijk ter zee zullen nog aanzienlijke offers vragen. Omtrent de rege ling van den financiëelen toestand zullen ten spoedigste schikkingen worden voorgesteld. Men was echter het nieuwsgierigst wat wel omtrent het Hoogerhuis zou verklaard wor den. Daaromtrent luidde hot: „dat er voorstellen sullen worden inge diend tot regeling der betrekkingen tnsschen do twee Huizen, ten einde de onverdeelde autoriteit van het Lagorhuis in financieele zaken en zyn overwicht op wetgevend ge bied te verzekeren. Deze maatregelen zullen, volgens de meeniog van des Konings raads lieden, ten gevolge moeten hebben, dat het Hoogerhuis op zoodanige wjjze samengesteld en zyn bevoegdheden dusdanig vastgesteld worden, dat het onpartijdig nieuw voorge stelde wetten kan herzien en zy zullen waarborgen moeten inhouden, dat de invoe ring dier wetten niet vertraagd zal worden". Begrijpelijk was men ook nieuwsgierig naar hetgeen minister Asqaith tot toelichting van dit program zeggen zou. Zijn verkla ringen komen hierop neer: eerst zullen de begrootingen worden afgedaan en dan znllen do besprekingen plaats hebben over het veto recht van het Hoogerhuis. Over het algemeen hebben de verklarin gen van Asquith geen goede pers, zooals men dat zegt. In het Lagerhuis verklaarde Redmond, de leider der nationalisten (Ieren), dat zyne party hare onafhankelijkheid bewaart en zal stemmen voor de begrooting wanneor do regeering voldoendo zekerheid geeft, dat het veto-ontwerp nog dit jaar zal worden aangenomen. Barnes, de leider der Arbeidersparty zeide dat zyn party volledige afschaffing van het Hoogerhuis eischt, maar dat zy bereid is ook in langzamer tempo voort te gaan. Wy geven de verklaringen der partyen, die er op aangewezen zyn, het kabinet te laten voortbestaan of te doen ophouden. En men meent dat de afhankelijkheid van het kabinet van de Ieren te groot zal zyn. Daar zyn er die het ministerie een kort leven voorspellen. Wy zullen zien maar vast staat het niet, dat is duidelyk. De Kiesrechtcommissie uit het Pruisische Huis van Afgevaardigden nam de gecombi neerde voorstellen der conservatieven, tot behoud vaa de indirecte verkiezingen, en van het Centrum tot invoering van de reeds vroeger in beginsel aangenomen geheime stemming aan. Een voorstel om over de beide voorstellen afzonderlijk te stemmen werd ver worpen, tegen de stemmen der nationaal- liberalen en vry-conservatieven. Voor de gecombineerde voorstellen stemden hot Cen trum, de conservatieven en de nationaal- liberalen. De minister van binnenlandsche zaken verklaarde dat de regeering by aanneming van de gecombineerde voorstellen geen groote waarde meer hechtte aan de besluiten over deze wet. Frankryk, het wachten en treuzelen van Moulay Hafid, sultan van Marokko, moe, heeft hem kort en bondig een ultimatum van 48 uur gesteld. Leeningsverdrag, en ten uit voerlegging van traktaten moesten binnen dien tijd bekrachtigd zyn. Nu de Sultan ziet dat het niet gaat om langer nit te stellen, kiest hy eieren voor zyn gold. Hy heeft het tractaat al geteekend. De Kamer keurde dc op het koloniale budget aangevraagde geldon voor de uitrusting en uitzending van zwarte troepen uit West-Afrika naar Algiers goed. Graaf Aerenthal, de leider van de buiten landsche politiek in Oostenrijk, is in 'Berlijn, om een tegenbezoek te brengen op dat van den rijkskanselier in het afgeloopen jaar aan Weenen. Men spant alles in 't werk om de ontvangst zoo lnisterryk mogelijk te maken. De Keizer heeft den grooten dienaar der bevriende mogend heid reeds een hooge ridderorde geschonken. De officiëele organen in Weenen, Budapest ea Serajewo publiceeren de door keizer Fr. Jozef goedgekeurde grondwet voor Bosnië en Her- zogowina, de vrygeworden Balkanstaten. Die wet bepaalt, dat die landen een bestuursge bied vormen, dat rechtstreeks onder leiding en toezicht van het gemeenschappelijk mini sterie staat. Tot de bevoegdheid van den Landdag behooren de binnenlandsche aarige- leg enheden van Bosnië en Herzegowina en het budgetrecht; vragen, die de belangen van Oostenryk, Hongarije of de monarchie be treffen, behooren niet tot de competentie van den Landdag. De wetsontwerpen, door den Landdag aangenomen, behoeven de goedkeu ring van den keizer, nadat vooraf de beide staten der monarchie ze hebben goedgekeurd. Koning Alfonso van Spanje teekende het besluit waarby geheele of gedeeltelijk kwijt schelding van straf wordt verleend aan alle politieke veroordeelden. Uit Belgrado wordt bericht dat de mede- deelingen omtrent een voorgenomen bezoek van koning Peter met zyn minister aan den Czaar van Rusland, van allen grond ontbloot zyn. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 25 Februari. Vacantie cursus voor geografen. De derde vacantie-cursus voor geografen, dio in de week na Paschen gehouden zal worden zal o.m. omvatten op Vrydag 1 April twee lezingen in het zoölogisch station alhier (van dr. Redeke en dr. Tesch), terwyl op Zaterdag 2 April een tochtje met de sleep boot ,Wodan" op de Noordzee gemaakt wordt of de omgeving onzer gemeente bezichtigd zal worden. Tentoonstelling van Kunstfoto's Dezer dagen wordt, door bemiddelii g vun den heer C. Bethlehem, in ,Tivoli" eeu ten toonstelling gehouden van kunstfoto's in ver schillende moderne procedé's. Het is oen prachtige collectie, die door de firma E. Fischel te Amsterdam hiervoor welwillend is afgestaan. Met groote belangstelling en ingenomenheid hebben we deze rjjke ver zameling bezien en we kunnon niet anders als onze verbazing uitdrukken over de vele mooie foto's, waaronder ware kunstslukken zyn. By sommige rees de twyfel of het wel fotografiën waren. Hoe fraai zyn b.v. de portretten in kooldruk van Kolonel Cody en van een Engelach edelman Hoo prachtig zyn eenige landschappen, in verschillende tinten, verkregen met gaslichtpapier 1 Men kan daarnit duidelyk zien, wat een verschei denheid van kleuren door de fotografie ver kregen kunnen worden Ook de exemplaren van platino-type en gomdruk zyn zeer be zienswaard. Ten slotte vermelden we een paar mooie stukken, voorstellende een St. Bernardshond met twee kindereD, vervaar digd door den heer Bethlehem, met bromide vergrooting. Wij kunnen met gerustheid ieder een be zoek aan deze tentoonstelling aanraden. Zy wordt gehouden tot 2 Maart a.s. Vereeniging „Fröbel". J.l. Woensdagavond hield de vereeniging •Fröbelhaar jaarlyksche algemeene ver gadering. De secretaris, de heer K. Metzelaar Jz en de penningmeester, de heer S. Meijers, brachten hunne Terslagen uit, waaraan het volgende is ontleend: Het aantal leden en donateurs, dat in 1908 109 bedroeg steeg in 1909 tot 129, wat een vermeerdering van f 25 aan contributiën gaf. Het aantal leerlingen, dat de school bezocht was in het afgeloopen jaar stygende, het grootst getal was 215, het kleinste 125. De schoolgelden bedroegen f 770.62 terwyl eenigo kinderen kosteloos werden toegelaten. Ook het handwerkonderwys gaf reden tot tevreden- heid, daar dit in 1909 f 75 meer opbracht dan in 1908. Met ingenomenheid moet ver meld worden, dat de tooneelverecniging „T.A.V.E.N.U." een voorstelling gaf ten bate der inrichting. Ter gelegenheid van de ge boorte van Prinses Juliana werd in de school feestgevierd, de kleinen op versnaperingen onthaald en met hen een optocht door een deel der gemeente gemaakt. Ook het St. Nicolaasfeest kan als goed geslaagd beschouwd worden en verschafte den kinderen veel ge not. Door het overlijden van den heer C. S. Jaring en het vertrek van den heer J. Keulen werden in hun plaats tot leden van de commissie van beheer gekozen de heeren ds. Onnekes en dr. Groenendijk. Het college van dames-regentessen, dat een woord van lof toekomt voor het behartigen der belangen der school, ondervond een groot verlies door het vertrek van mevr. Kruys Voorbergo. In haar plaats werd gekozen mevr. Boon. Aan den yver en toewyding van de directrice moot, voor een groot deel do goede reputatie der school worden toegeschreven. De gezamenlijke uitgaven hadden dit jaar bedragen f 1507,29* en do rekening sloot met een nadeelig saldo. Het bestuur betreurt het, dat de finunciëelo toestand het verhindert het gebouw naar behooren te onderhouden en andere noodzakelijke uitgaven te doen. De commissie, die de rekening en verant woording van den penningmeester had nagezien en bestond uit de heeren J. Kluin, A. Korff en L. van der Ploeg, rapporteerde alles in volkomen orde te hebben bevonden, waarna onder dankbetuiging de penningmeester ge dechargeerd werd. De begrooting voor 1910 werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld tot een bedrag van f 1525. De aftredende bestuursleden, de heeren S. Mejjers en W. B. Onnekes, werden met al gemeene stemmen herkozen. Tot leden der commissie voor het nazien der rekening van 1910 werden gekozen dc heeren J« Kluin, A. Korff en A. W. Jaring. Hierna werd de vergadering gesloten. Vereeniging Weduwenzorg voor gepensionncerde militairen van leger, marine en koloniën, voor de wet van 1909. Heden werd door den penningmeester van bovengenoemde vereeniging den heer A. J. van Thiel alhier, van de dames P. te L. de som van f 100.ontvangen, als bljjk van belangstelling in die vereeniging. Trawler verongelukt. Naar aanleiding van het door ons, in onze vorige editie, vermelde scheepsongeluk naby do haven van Lerwick, wordt ons uit vis- scherykringen te IJmuiden (de eenigste vis- schoryplaats in Nederland van waar thans trawlers de IJslandvisschery uitoefenen) go- schreven dat het zeer onwaarschynlyk is dat het een Nederlaridscho trawler was die naby bovengenoemde haven vorongelukte. Uit het feit dat een vat met lever aan- spoeldo constateert men dat het een trawler was die van de visscherij huiswaarts keerde, terwyl van de IJmuider vloot geen vaartuig om dien tyd van IJsland verwacht werd. IJmuiden, 24 Februari. Door den stoomtrawler A.M. 49 «Holland I" werd in de Noordzee opgevischt en bij de strandvonderij alhier afgegeven een vat, inhoudende roode wijn, gemerkt Du Gris— Hermot—Cette (in een cirkel) en daaronder Ocatio G. 142. Van een transport paarden, dat door het stoomschip Glanmire" van Leith naar Amster dam werd vervoord werden op zee door den zwaren storm 9 stuks doodgeslagen tegen dek of stierven aan de bekomen verwondingen. Een inktwerper. Maandagavond werd een juffrouw door een heer op den Kleinen Houtweg te Haarlem er opmerkzaam op gemaakt dat haar lichte man tel op den rug met een zwarte vloeistof be smeerd was, welke vloeistof by onderzoek inkt bleek te zijn. De juffrouw vermoedde dat dit geschied is door een man by het park van het Brongebouw, die haar aldaar rakelings pas seerde. Een arme rijke! Men schryft uit Waalwyk d.d. 18 dezer aan het •Huisgezin": Een vooral by de jeugd zeer bekend figuur, een zekere B. De H. die zeer zonderling leefde en alleen woonde, is Dinsdagavond plotseling dood neergevallen. De man, die altyd zeer armoedig heeft geleefd en byna geen kleeren aan het lyf had, laat nu een kapitaal na van, naar men zegt, f45.000. Oplichting. Uit Steen wjjk wordt aan de ,Tel" gemeld Een zekere juffrouw, die uit den aard harer betrekking zich in alle kringen bewoog en aller achting en vertrouwen genoot, voor nauwelyks een jaar tot die betrokking der dienende liefde benoemd, heeft op schande lijke wyze de haar toegedragen achting en het in haar zoo ruimschoots gestelde ver trouwen zich onwaardig getoond. Zoo goed als al onze voornaamste nering doenden, zeker 25 of meer, heeft zy er in doen vliegen. En dat niet voor een beetje. Sommigen voar tientallen, anderen voor hon derden guldons. Wist zy by den een met mooie woorden en schoone beloften aanzien lijke bedragen ter leen te ontvangen, by 'n ander weer wist zy voor groote sommen aan winkelgoederen of kunstproducten los te krij gen. Over de aanschaffing van sommige ervan moet men zich eonvoudig verbazen. Manufacturiers. meubelmakers, galanterie- zaken, goudsmeden, schoenmakers, boekhan delaren, rijwielhandelaren, allen en alles, tot zelfs fotografen en wijnhandelaren, ontvingen Van dc geachte dame bezoeken, kregen voor en na flinke bestellingen en lieten zich beetnemen. En geen wonder, men was toch in de vaste overtuiging, te doen te hebben met iemand, die het volBte vertrouwen waardig was. Men vediept zich in gissingen over de vraag, waar zy al die goederon heeft gelaten en wat zy er mee wilde doen. Wy vernemen nog, dat zy by enkelen, waar zy geld leende, moet gezegd hebben een erfenis wachtende te zyn. De gewone truc dus. J.l. Donderdag is zy des nachts of den volgendon morgen zeer vroeg, naar Moppel vertrokken, om van daar de reis per trein naar Utrecht te vervolgen. Voegen wy hier nog aan toe, dat haar betrekking uitstekend gesalarieerd werd, zoo dat geldnood in geen geval de drijfveer kan gsweest zyn. Overblijfselen van een oud schip. By het afgraven van een kleilaag in het Waar (Gron.;, gelegen op de inpolderingen van den Dollard, zyn gevonden de eikenhouten bodem en kromhouten van een oud schip, rustende op den veenbodem. Doodelijke mishandeling of vergiftiging? Zaterdag overleed te Geleen zekere J. Scheffors, oud 73 jareD, wonende te Krawinkel. Het was een publiek gerncht dat S. meermalen 3f«u worden mishandeld, door zyn by hem inwonenden zoon. De brigade Beok der marë- chausaëoB moot door iemand, die meer van de zaak schjjnt te weten, gewaarschuwd zyn, met het gevolg, dat de justitie te Maastricht met een en ander werd op de hoogte gesteld. Tevens deed het gerucht hardnekkig de ronde, dat Scheffera ten gevolge van een mishandeling zou zyn overleden. Voorts vertelde men, dat de zoon van S. zou hebben beweerd, dat zyn vader zich zon hebben vergiftigd met lucifers koppen. Maandag arriveerden te Geleen het parket uit Maastricht benevens doctoren en een scheikundige. Het gevolg van het justitieel onderzoek was, dat de zoon van het slachtoffer werd gearresteerd, en ter beschikking der justitie te Maastricht gesteld is. (.L. K.") Bergloonen van vijf cijfers. De berging van het Duitsche stoomschip z/Salatis", verleden week voor het Admira liteitshof te Londen behandeld, is om ver schillende redenen belangwekkend. Het toegekende bergloon, 15832 pond sterling (waarvan de Nederl. sleepbooten •Zwarte Zee", .Noordzee" en «Zuiderzee'' 3000 p. st. kregen), is geen record, maar het gebeurt hoogst zolden, dat het Hof in de positie is zoo'n groote som te geven. Er waren niet minder dan zeven acties ingesteld door de bergers, bestaande uit de reeders, gezagvoerders en bemanningen van veertien sleepbooten en een grooten zee lichter, bemand door 138 personen en te zamen een waarde vertegenwoordigend ongeveer 150.000 p. st. De bewezen djensten waren moeielyk, doch van geen buitengewonen aard. De Salaris", een stoomschip van 4763 ton, was onderweg van Zuid-Amerikaansche havens naar Hamburg, toen het 22 Dec. tusschen Rye en Dungeness vastraakte. Sleepboot sleepboot kwam ter assistentie, doch eerst na vyf dagen gelukte het aan do vereenigde pogingen van elf sleepbooten het schip vlot te brongen. De rechter verklaarde, dat de diensten waren verricht tydens slecht weer soms zelf zeer slecht weer en dat de »Sala- van een zoo goed al. zeker totaal ver lies werd gered. Daaruit volgde dat een groot bergloon moest worden toegekend en daar de waarde van het geborgen schip, met lading en vracht tusschen de 120.000 en 124.000 p. st. be droeg, liggen de redenen voor het geven van de reeds genoemde som voor de hand. Bergloonen van vyf cjjfers komen in deze dagen zelden voor. In de laatste zeven jaien gebeurde het slechts ëéns (in het geval „Ceara" in 1907) dat juist 10.000 p. st. werd toegekend op een waarde van 72.000 p. st. aan vier sleep booten en twee stoomschepen voor het af- sleepen van dat schip van hot strand naby St. Alban's Head. Om een bergloon te vinden zoo groot als dat van de .Salaris" moet men 10 jaar teruggaan, n.1. naar de „Waikato", in 1900, toen 16.500 p. st. de toegekende som was. Omstreeks dien tyd hebben bergers zeer goede zaken gemaakt, wat in 1901 waren er drie bergloonen van 10.000 p. st. en hooger, n.L de .Sardonyx" 11.000 p. st en de •Somerhill" en de .Chiltonford" 10.000 p. st. elk. Kort tevoren was in het geval Oratana" eveneens 11.000 p. sL toegekend en in 1902 kwam het geval van de Cnnarder .Etruria", waarin wederom 11.000 p. sL werd gegeven op een waarde van meer dan 200.000 p. st. Het .Walkat»"' bergloon nadert zeer dicht het bergloon et geval «La Champagne", in 1898, toen 15.000 p. st. werd toegekend op een waarde van 410.000 p. st. Maar zelfs het bergloon van de .Waikato" was geen record. In het geval van de .Glengyle in 1897, werd 19500 p. st. toegewezen. Wel werd tegen deze uitspraak protest aangeteekend en de reeders of assuradeuren van het ge borgen schip brachten de zaak zelfs tot voor het .House of Lords", het hoogste rechts college, maar slaagden er niet in de som verminderd te krygen. Om oen bergloon te vinden eenigszins met het laatstgenoemde te vergelijken moet men teruggaan tot 1874, nJ. tot de Ameri- que". In dit geval, een verlaten wrak, in 3l/s d»g naar Plyniouth gesleept kende het Admiraliteitshof van een waarde van 190000 p. st. een bergloon toe van 30000 p.st., maar in appèl werd dezé som door het .Privy Council" tot 18000 p.st. verminderd. Nog verder teruggaand, vinden wy in 1855 een bergloon van 16000 p. st., in het geval „James Cheston", een schip, 2000 myl van land verlaten aangetroffen en in 18 dagen naar Liverpool gebracht. Voorts is er nog slechts één geval met de hiergenoemde vergelijkbaar, dat van de ,Thetis", waarin het grootste bergloon werd toegekend dat ooit is gegeven, n.1. 29000 p. st. op een waarde van 157.349 p. st. Dit was in 1830. Het was een zeer by zonder geval waarby vier oorlogssloepen gedurende 18 maanden bezig waren met het bergen van specie uit het op do kust van Brazilië gezonken schip. Mon ziet dus dat het in het geval van de .Salaris" toegekende bergloon geen re cord is, ofschoon het zeer zeker heel boven aan de lijst van groote bergloonen komt. Nieuw reusachtig stoomschip. De Hamburg-Amerika-lyn heeft met de werf Vulkan een overeenkomst aangegaan voor het bouwen van een nieuw reusachtig stoomschip. Het zal een stoomschip van de buitengewone grootte van 45,000 registerton worden. Gehypnotiseerd. By een drinkgelag in een herberg te Mun- chen heeft Maandagavond een jonge man van 20 jaar een meisje van 18 gehypnoti seerd, dat na dien tyd niet meer wakker te maken bleek. Zy is naar een kliniek over gebracht en de hypnotiseur is in hechtenis genomen. Hij heeft zoo iets al meer gedaan, maar is telkens door de rechtbank vrijge sproken. De jaloersche apotheker. Mevrouw Parat, zoo verzekert de „Matin", in tegenstelling met andere berichten dien aangaande, heefc haar aanklacht tegen haar echtgenoot wegens mishandeling, volstrekt niet ingetrokken. Tydens een verhoor by den rochter van instructie antwoordde zy op een vruag van dozen, of het dan niet waar was wat haar man gezegd had, n.1. dat hy haar met haar toestemming had gebonden, dat dit een brutale leugen was. Ook verzekerde zy den magistraat, dat laar beul" korten tyd geledon haar gedwon gen had een soort testament te maken, waar van het slotzin luidde Niemand mag van myn dood beschuldigd worden. Ik heb zelfmoord gepleegd." Kijkjes uit mijn venster. 't Gele steentjes verbod. Tegenover de Nieuwe Brug, zoo tusschen Zuidstraat en Binnenhaven, dan om beide hoeken en verder by do klove van Spoor- en Bassingracht, 't is daar soms bar ge zellig, druk, levendigOp m'n woord, lezer, de vorige week nog, 't was zoo'n byzonder zacht-helderen avond, tegen acht uur, heb ik er uit louter plezier, 'n half uurtje gepoBt. En te midden van een moment, waarop kar ren en rytuigen voorbij rolden, dat menschen cr naar hun doel langs trokken, tydens het vroolykheid-brengen van witte schorten en lichte katoentjes, de jool van joviaal hardop gepraat van opgeknapte vrouwen en het doordringend gegierlach van uitgaande meiden, in den stroom van het verkeer hoorde jo den voerman van 'n bonkige wagen twee, driemaal voor 'm uitschreeuwen„halo past er opl... denk om je teenenl"... Dan spin-njjdig: ,maar menschen, ga nou toch op zy, asjeblieft op de kleine straat, dan kan ik fatsoenlijk doorrijden!" ,Geef jij ons dan 'n briovie, datte we er staan magge," toornde een kerel vinnig. Knorrend weken ze achteruit, even op de geeltje., dan weer als konynen zoo vlug terug naar de groote straat, om er opnieuw dicht op te dringen, in troepjes, hier en ginds verspreid. 't Is een belabberde boêl," mokte er een, wiens grove, stevige vuisten tusschen den band van z o pilowsche broek knelden, rje nou kompleet niet meei rustig op je pooten staan •Als je niet uit je doppen kykt, m'n lieve man, dan rye ze finaal over je klompen," meende z'n buurman. De weg moet vry blyven," beweerde nog iemand. ,Goed, de weg moet vry blyven, da's nogal glad, m-a-r-e dan motte ze er ook rekening mee houden datte we niet anders kenne. Waar mot-je staan? Zeg jjj 't nou eens..." o't Is een schandaal," vervolgde een bur germannetje, die stilzwijgend had toegeluis terd en zich nu in 't gesprek ging mengen, 'tis een schandaal, dat zoo'n politie-ver- ordening, jelui als schurftige sohapen in 't nauw jaagtIs daar nou niks aan te ver- andereu Aan te veranderen Aan te verande ren Welzeker. Laat de gemeente ons, arme duivels, een plek aanwysen, 'n stuk grond, behoorlyk overkapt, zoodat we veilig en beschut en uit den weg staan Kijk, daar gaat er weer een En dat nou alleen omdat je zonder erg wat lang op die akelige steentjes stond, 'n Mirakel Uit de verzameling van bejaarde en jonge mannen ging een kreet van verontwaardiging op, toen een agent van de wacht intusschen een hunner op de vingers had getikt, den schuldige beslist nitnoodigde hem te volgen door de geopende deuren in het bureau. Wat die had misdreven? Ongetwyfeld te lang op de gele steentjes gestaan. Misschien onnadenkend, zonder nu opzettelijk te willen overtreden wat de politie verordent in het belang der omwonende win keliers. Natuurlyk, zij, de neringdoenden zitten er niet voor den grap, vestigen zich niet om op een goeden, of liever op een slechten dag geheel „ingesloten" te worden; zij be talen zware lasten, hebben alzoo rechten; willen vryheid voor hnn ramen; onbelem merd gezicht voor de klanten; vrye passage voor de voorbijgangers, kykers of koopers. Want zoo een bijeenkomst voor je huis, vaak van 's morgens tot 's avonds, iedere dag weerWie zal het tegenspreken Edoch, een der mannen heeft terecht zoo- evey opgemerktde gemeente moest den betrokkenen een geschikte gelegenheid, een gedekte verzamelplaats geven. Dan komt er ook een einde aan de dikwerf voorkomende waarschuwing en bekeuring, die, by her haling, ten slotte ergernis en verbittering doen ontstaan. JPEIUILX.EITON. «V Op zyn herhaald getik opende Stella de deur. Haar gelaat droeg de sporen van groote afmatting, en hy begon dan ook met haar te vragen, of zy ziek ziek gevoelde. ,Neen, dank u," antwoordde zy, «het is slechts wat nitpntting. Vader riep my om drio uur en wy waren juist pas gaan rnsten maar dat beteekent niets. Wy zullen spoedig op weg naar huis zyn en eenmaal daar kan ik myn schade ruimschoots inhalen." Is uw vader niet te bewegen hier te blyven •Neen, helaas J Hy vreest dat hy ditmaal zwaar ziek zal worden en verlangt naar zyne eigene haardsteê." .Hoe laat vertrekt gjj „Binnen een uur." Hoeveel bedienden hebt gy nu?" „De koetsier alleen, want de stalknecht moet de slee mijner broeders vergezellen maar ik kan volkomen op hem rekènenhy is reeds dertig jaar by ons in dienst en sterk genoeg om myn vader in en uit de slee te dragen." •Toch is het niet genoeg. U kan immers ieder oogenblik iets overkomen. Stel u slechts voor, dat er iets met de paarden gebeurt, of dat uw vader minder wel wordt, hoe zult ge n dan redden „Ik kan niet anders dan my in de omstan digheden schikken," antwoordde zy moedig. Ik kan my ook wel eenigszins voorstellen, dat jongelieden er tegen op moeten zien, zoo op eenmaal ter wille van een ongesteldheid, die zy reeds herhaaldelijk bijwoonden, een roeks van feesten op te geven, die na pas in vollen gang zyn." „Maar gy zelve offert ze wel op •OI met my is dat iets geheel anders eene vrouw moet altyd pleegzuster weten te zijn." Bolislav begreep dat aan haar beslait niets te veranderen viel. Hy nam zich voor, de beiden op een afstand te paard te volgen, om by de hand te wezen als hun eenig ongeval mocht overkomen. Stella's vader, door benauwdheden over vallen, wenschte te overnachten in een der logementen van een dorp, dat zy door trokken. Hy stierf, wel niet zonder geestelijken by stand, maar dan toch onverwacht. Bolislav, die in hotzelfde dorp logeerde, had de treurige tjjding vernomen, en rende nu de slede vooruit naar Stella's woning teneinde haar by het aankomen behulpzaam te zyn en de noodige bevelen aan de bedienden te geven. Stella ontving hem echter, toen hy, om het kasteel heenrydende, zich voor de denr vertoonde uiterst koel en byna beleedigend zy was te droevig gestemd, zeide zij, om aan de bemoeiingen voor de begrafenis te denken. Het was reeds middag toen het jonge meisje zich aan hare troosteloosheid ontrukte om op te staan en te vragen .Waar is graaf Kistowsky „Naar de stad". Naar de stad? Vier uren van hier?" mompelde zy. „Ja, hy is te paard vertrokkenhij wilde den jongen graven seinen om over te komen." Stella had ternauwernood aan hare broe ders gedacht. Zy begreep dat hy zich dit voor haar had herinnerd. Het is wel," zeide zy; .heeft de graaf ook gezegd, of hy terug zou koeren?" Ja meesteres, hy zou een nieuw paard nemen en hier tegen zeven ure terug zyn." „Waarschuw my dan, zoodra hy er is. Ik moot hem spreken." Zy zag op de pendnle dat het vier are was. Nog drie nren, voordat hij er weder kon zyn! Hoe akelig ledig soheen haar het slot toe, zonder een enkel wezen, aan wien zy hare. innerlykste gedachten kon mededeelen. Eiken last, behalve dien der droefheid, dien geen sterveling by machte is ons weder af te wentelen had hy voor haar gedragen. Dankte zjj het niet aan zjjn zorgen, dat haar vader hier rustte, dat zjj zelve behouden was aangekomen, dat haro broeders intyds zouden komen om den dierbaren doode de laatste eer te bewyzen En hoe had zyzelve hom voor dat alles beloond Zy durfde nanwelyks terugdenken aan de wreede woorden, die zy hem in het eerste oogenblik van smart had toegevoegd. Zy hadden eenen ysmuur tnsschen hen op gericht. Hy zelf had haar met geen enkelen bitteren volzin daarop geantwoord, maar zich alleen van haar verwyderd en was toch nog werkzaam voor haar geweest Owanneer hy zoo straks voor haar ver- Bcheen, zou zy om vergiffenis smeeken en alles zon uitgewischt zyn 1 Bolislav zelf gevoelde geen vermoeienis. Hy vond er een woest genot in door de snerpende koude heen te rennen, terwijl de bladerlooze boomtakken zyn gelaat verscheur den en hy niet wist of hy niet in het vol gend oogenblik van zyn paard geslingerd zou worden. Elk lichamelijk pijn schonk verademing aan de knagende smart zjjner ziel. Zy haatte hemDat woord, uit het diepst haars harten opgeweld, zoo meende hy in een oogenblik waarop de mensch het masker afwerpt, hem door de wereld en hare vormen opgelegd, zon hem als een brandmerk bjj- blyven. Niets zon ooit weer in staat zyn hetzelve uit te wisschen. Geen minunt zelfs beschuldigde hij haar van ondankwat hy voor haar verricht had, hy zou nog bereid zyn het te doen. Nu zelfs was het de eenige balsem, die zyne wonde kon verzachten, maar hedenavond, als hare broeders terug waren, zou alles tusschen hen afgesneden zyn, zon geen en kele lichtstraal zjjnen nacht meer verlichten. By het terugkeeren gevoelde hy zioh echter nog moedeloozer gestemdzyn taak was nu zoo goed als volbracht. Hy had nog slechts de thuiskomst zyner vrienden af te wachten, haar niet alleen te laten in die woning van smartemaar ze zouden de naastbyliggende spoorweglyn kiezen en er om acht uur zyn. En toch schrikte hy zoo zeer voor hun eerste samenzyn terng, dat hy zoo zachtjes mogelyk de nog geopende staldenr binnen sloop en het uitgeputte paard aan Paal overgaf. „De gravin heeft verzocht, dat men haar zon verwittigen, zoodra u thuis kwam", sprak deze. Het is onnoodig," antwoordde Bolislav op doffen toon. Ik zal zelf tot haar gaan het is niet moeielyk te raden waar zy zich bevindt". En langzaam trad hy het huis in en de trappen op. Voor de kamer van den doode hield hy stil. Thans eerst gevoelde Bolislav hoe hy zich ternauwernood meer' staande kon houden. Waartoe zich dan nog aan de noodelooze pijnen van dit weerzien te onderwerpen Maar kon zy niet bevreesd zyn, zoo alleen in dit akelige holle huis Hy bedacht zich niet langer, doch deed onhoorbaar de deur open. Een treffend schouwspel wachtte hem. Stella had de wake alleen met den over leden" willen doorbrengen. Zy had een laag stoeltje naast het bed geschoven en daarop plaats genomen, doch door uitputting over mand, was zy in slaap gevallen en het schoone blonde hoofd rustte op de dekens tnsschen de winterbloemen, welke men over het praalbed had nitgespreid. Zij schrok op, groette hem, en sprak Herinner n myn harde woorden niet. Ik heb een doode te beweenen, gy niet". Wie zegt u, dat ook ik zulks niet doe?" sprak hy weemoedig; „er zyn ook gevoelens die in ons sterven en die verbannen eiken slaap". Voor het eerst vestigden haar lichtkleurige oogon zich weer doordringend op hem. Zelfs by het schemerlicht der half opgebrande kaarsen zag zy hoe bleek en verwrongen zyn gelaatstrekken waren. •Graaf', stamelde zy in een opwelling van onheschryfelyk berouw, ,ik ben hedenmorgen onrechtvaardig geweest". Bolislav haalde de sch ouders opzyn hand steunde zwaar op de eikenhouten schrjjf- tafol naast hem, maar zyn stem klonk zeer bedaard, toen hy antwoordde Denk daar niet langer aan. Alles ia goed zooals het is". Neen, zeg dat niet; ik was een monster van ondankbaarheid •Ik heb nooit erkentelijkheid tusschen ons gewenscht. Stel u du» gerust". Zyn kalmte pijnigde haar meer dan de hardste verwyten hadden kunnen doen. Zy ontnam haar de kracht voort te gaan en al wat zy kon vragen was: •Gy hebt rnyne broeders gewaarschuwd, niet waar „Ja, jonkvrouw". Wanneer denkt gy, dat sy hier kunnen zyn Indien dit bericht hun tjjdig bereikt, om 8 uur". Weer ontstond er stilte tusschen hen. .Gy zult tot na de begrafenis in dit dorp blyven, niet waar hernam zy eindeljjk met inspanning. Ik zal blyven zoolang gy alleen zyt; daarna roepen andere plichten my van hier". Andere plichten herhaalde zy werk tuigelijk. .Uwe ouders zyn immers zelf nog in lang niet op Kolnowo terug". Ik keer ook niet naar Kolnowo weer". Maar dan zyt gij immers vry, nog te blyven als ik het u verzoek". •Gisteren was ik dat nog geweestik telegrafeerde echter heden tevens aan eenige vrienden te Warschan, dat ik nog binnen tweemaal 24 aren by hen sou wezen". Stella wierp het hoofd met een trotsche beweging achterover. (Dan zal ik u ook niet ternghoaden", zeide zy. (Ik begrjjp te goed, dat gy er be hoefte aan gevoelt na al deze treurige too- neelen, feest te vieren". Bolislav gaf geen antwoordhy liet zich op een stoel neervallen en hief de oogen niet meer naar haar op. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 1