KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje Ons Zondagsblad. weer Helder, Texel, Wioringon en Anne Paulowna No. 8808. Woensdag 2 Maart 1910. 38ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., fr. p. post 75 ct., buitenland 1.25 Pre- l Zondagsblad 37J i 45 fO.75 miën) Modeblad »»»55»»»»65» f0.90 (Voor het buitenland by vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot regels 25 cent Elke regel meer. 6 Bewijs-exemplaar2J Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers i BERKHOUT ft Co., te Helder. Bureaus Spoorstraat en Koningstraat. Interc.-Telefoon 50. Nr. 13 van het eerste kwartaal van 't Zondagsblad zal op 4 dezer aan de geabonneerden worden toegezonden. De kwitantie groot 37'/, cent, ter vol doening van de nummers 1-13 zal 7 Maart worden aangeboden. 13 Maart begint 't 2e kwartaal met nr. 14. Nieuwe aboimé's op dit fraaie Geïllustreerde Zondagsblad, groot 12 pagina's, ryk geïllustreerd dat een premie is voor de lezers van ,,'t Vliegend Blaadje", worden aangenomen aan het Bureau van dit Blad. INTEEK EN BILJET. De ondergeteekende abonneert zich tot wederopzegging op „Het Geïllu streerd Zondagsblad" tegen 37' cent per 3 maander;, franco per post 45 cent. Woonplaats: Naam: UIT HET BUITENLAND. Over den onzekeron politieken toestand in Engeland hadden we het reeds de vorige maal. Het Lagerhuis behandelt het adres van ant woord op de troonrede en het verschil van gevoelen komt daurby natuurlijk tot uiting. Do kwestieuze punten zyn tariefhervorming of niet, eerst de bogrooting behandelen en van het veto-recht van het Hoogerhuis of omgekeerd. Bij dit laatste punt komt ook voor de regeering nog de kwestiezal een volledig veranderingsvoorstel voor het Hoogerhuis aan de orde komen of alleen maar beperking van hel veto-recht. Balfour verdedigde tariefhervorming als middel tegen werkloosheid. Hy verklaarde voor die hervorming te pleiten, omdat hy stellig gelooft, dat zy het productievermogen van Groot-Britannië zal verhoogen en hy is er zeker van, dat het voorbeeld, gegeven door de Britsche kolo nies en elk ander beschaafd land, ten slotte door Engeland gevolgd zal worden. Bunciman, president of the Board of Education verklaarde, dat tariefhorvorming de pryzen zal verhoogen, de productiekosten vermeerderen en de Britsche fabrikanten op de neutrale markten achteruit zetten. En ver der zoide hy, dat do liberalen op de uitnoo- diging der oppositie om den Britschen handel op het Bpel te zetten en de betrekkingen met de koloniën losser te maken met een beslist fneen" antwoorden. Het amendement ten gunste van tariefhor vorming op het Adres van Antwoord is ver worpen met 285 stemmen tegen 254. De nationalisten bleven buiten stemming, de arbeidersparty steunde de regeering. De Ieren zijn dus gebleven by hun voor nemen om geen amendementen tegen de regeering gericht te steunenMaar een positieve steun voor het Kabinet zijn ze ook niet. Ze blyven ontstemd omdat de regeering heeft geweigerd het veto-recht in behandeling te brengen vóór de begrooting. Inmiddels is in de houding van het ministerie kentering gekomen. Zo zal geen voorstel doen om het Hoogerhuis te hervormen wel een om kat veto-recht te beperken. En nu zullen de conservatieven haar waarschyolyk helpen om de begrooting er vooraf door te halen, als de Ieren blijven weigeren. Wyzigingen in bet Kabinet zyn niet uitgesloten Minister Asquith had een ondorhoud met den Koning daarna was er ministerraad. De Lotós zullen waarschijnlijk do taak der regeering een beetje verlichtenzy zullen zelf middelen overwegen tot hervorming der orga nisatie van het Hoogerhuis en tot vorming van een krachtig werkzaam Hoogerhuis. Er zyn Fransche bladen die er speciaal hun werk van schynen te maken moord pogingen en misdaden als illustraties op te nemen. Tot zelfs in onze Hollandsche steden dringen die lugubere voorstellingen door we zien ze zelfs geregeld voor de glazen gehangen in enkele Heldersche sigarenwinkels. Van goeden smaak zouden wij zeggen, ge tuigen zij allerminst en veredelend werken doen zij evenmin, integendeel. In de Fransche Kamer is nu een wet aan genomen waarby het publicceren van por tretten van misdadigers of van illustraties, betrekking hebbende op misdaden, strafbaar wordt gesteld. Het bestuur van bet Parysche Perssyndicaat heeft besloten by den senaat en by den minister van Justitie te prote steeren tegen die wet, omdat bet deze be schouwd als.eene ernstige bedreiging van de vryheid der drukpers. De muiterij onder een deel der linkerzy kan voor het Fransche kabinet noodlottig worden. Het kabinet begrijpt dit ook zoo, want uit Parys wordt aan de Köln. Zeit. bericht, dat er plan bestaat om met bet oog op de kuiperijen van een deel der linkerzijde tegen do regeering, dezer dagen een vergadering byeen te roepen, waar krachtig botoogd zal worden ten gunste van het kabiner. Daar zal in de eerste plaats worden aangetoond dat de politiek van bevrediging van minister president Briand, in overeenstemming is met de wenschen van het land en derhalve aan de republikeinsche party de aanstaande kamer verkiezingen groot en blyvend succes belooft. De minister-president zelf zal in deze ver gadering een rede houden, waarin hy het kiesprogram zal uiteenzetten en tevens het werkprogram van de nieuwe Kamer. In de Balkan rommelt het weer. In de bergachtige streek van Tarrasj, op de Turksch-Bulgaarsche grens, heeft een bot sing plaats gehad tusschen een Turksche patrouille en Bulgaarsche soldaten, waarbij een aantal Tarksche soldaten gedood en go- wond werden, do Bulgaren echter geen enkel verlies leden. Aan het gebeurde wordt ver volgens een bericht uit Sofia, door de Bul gaarsche regeering weinig beteekenis goliocht, er hcerscht echter bij de Bulgaren zulk oen groote verbolgendheid op de Turken wegens do veroordceling van eenige hunner lanils- lieden door Turksche krijgsraden, dat zy in hot voorval wel eens een nieuwe uitdaging zouden kunnen zien en daarin een aanleidinj vinden, tot nieuwe aanvallen op de Turken. Reuter seint dat er nog verder geschermut seld is. De Turken leden belangrijke verliezen. Berichten uit Konstantinopel melden, dat de Turksche en Bulgaarsche regeeringen tot overeenstemming kwamen over de beëindi ging van het conflict, en over de terugtrek king der troepen. In politieke kringen wordt het incident ernstiger geacht dan alle vroegere. Het ge rucht loopt, dat het een vooraf beraamde poging geldt van Turksche zyde om zich met geweld meester te maken van belangrijke strategische punten in den omtrek van Tschurin. In de Russische Rijksdoema is door de begrootings-commissie eon zeer gunstig rap port uitgebracht over den financieëlen toestand des lands. f Na een moeilyk verleden is voor Rusland een beter heden aangebroken", ver klaarde do minister van financiën. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 1 Maart. Onderwijs voor Visschers. Op verzoek van de plaatselyke commissie voor de visschery-examens alhier hield de heer Dr. P. P. C. Hoe k, -.vetenschappelyk adviseur in visscherijzaken, Vrydagavond in ,Tivoli« alhier een lezing over »Ocdorwys voor soe- visschers». Een groot aantal belangstel lenden, vele autoriteiten waaronder wy o. a. opmerkten de inspecteur van het Middelbaar Onderwys, Dr. J. Campert, en de voorzitter van de centrale commissie voor de visschery- examens J. van Scheers, en een menigte visschers, vulde do zaal. Na een openingswoord van den voorzitter, den heer H. J. Boldingh, die zyn tevre denheid uitsprak over de tegenwoordigheid van zoo velen, opdat mon dan het groote belang van een visscheryschool zou begry- peD, verkreeg Dr. Hoek het woord. Deze begon met de verklaring, dat het hem groot genoegen deed in de gelegenheid te zyn zijne denkbeelden over het onderwys aan visschers uiteen te zetten en dat het hem bizonder aangenaam was dit te Helder te mogen doen. waar hy cenige jaren ge woond, door aangename banden verbondon was en de visschery van naby had bestu deerd. Overgaande tot zyn eigenlyko rede betoogde by, dat het van groot belang is, dat het visscherybedryf door vernuftige, ver standige menschen uitgeoefend wordt on niet door hen, die zich van hun werkzaamheden geen rekensohap geven en maar dom weg visschon. Spreker heoft dan ook, zoowel by dit als by vorige ministeriel aangetoond, hoe uoo- dig het is aan personen, die zich aan het visschersbedryf wijden, een ruimer fonda ment van kennis te verschaffen. En toon nu l1 2 jaar geleden een wet was aangenomen, werd zijn advies gevraagd, wat er gedaan moest worden, om boter intellectueel ont wikkelde visschers te krijgen. Hij diende daarop een rapport in, welk rapport gepu bliceerd is geworden. Daarop werd door onderscheidene personen critiek uitgeoefend en hoofdzakelijk hierop neer kwam, dat hy to ver ging. Doch die critiek heeft spreker niet van inzichten doen veranderen, maar hem integendeel in zyn meening versterkt. Vervolgens gaf do hoer Hoek een schema, hoe hy de visscheryscholen zich voorstelde. Hy wil in de contra van de visschersbevol- king gelegenheden open stellen om onderwys te genieten, dat de visschers in hun vak ten goede komt. Dio scholen kunnen van drieër lei soort zyn: le voor de groote zeevissche rij, 2e voor dc kustvisschery en 3e voor de binnonvisschery. Zoo zouden b.v. te Vlaar- dingen en Schoveningen scholen van do le, te Enkhuizen, Urk en Helder van de 2e on to Dordrecht, Ammerstol en Sneek van do 3e categorie opgericht kunnen worden. In het rapport werd nader uiteengezet welk onderwijs in de 8 verschillende soorten van inrichtingen gegeven moest worden. De programma's van de bestaande vissche ryscholen voldoen spreker niet geheel. Er komt niet op voor, dat geleerd wordt, wat een visch is, hoe hij leeft, hoe hy voortteelt, enz. Ook wordt op die inrichtingen niet onderwezen hoe mon den visch behandelen moet, hoe men zo krimpvry kan verkrygen, wanneer het wenschelyk is den visch in ys te doen, wanueer men haring in pekel kan doen, welke haring het meest geschikt is tot het maken van bokking enz. Het iB be vreemdend, dat hier geen notitie van geno men is, maar bet is wel verklaarbaar, want het onderwijs werd hoofdzakelijk opgedragen aan gezagvoerders en stuurlui van de koop vaardij en deze weten zelf er niets van. Wel leeren ze netten boeten en een vleet ineen zotten, maar niet welke visscherij op do Noordzee en welke op de Zuiderzee van het meeste belang is. Dergelijke zaken moeten, behalve wat er nu onderwezen wordt, op de programma's voorkomen. Hoewel de critiek over het alge meen welwillend whb, had men toch bezwa ren, men vreesde geen geschikte onderwijs krachten te kunnen krijgen, men klaagde er over, dat spr. plaatsen voor dergelyke scholen had vergeten, maar deze waren niet van ornstigen aard. Wol die van een kant kwam, waarvan men dio het minste verwachten kon. Deze achtte scholen voor die der bin- nenvisschery geheel overbodig; deze vreesde eveneens voor te hooge kosten, wees er op, dat de visschory hier te lande toch groot was geworden zonder zulke scholen en men vergeleek de visschers by arbeiders. Spreker is gebleken, dat men de hoofd strekking van het rapport niet begreep en men zich in de kwestie niet wilde verdiepen. De hoofdbedoeling was verbetering van 't vi68cherij-onderwijs. Hoe nuttig zulks is toonde Dr. Hoek met een tweetal voorbeel den aan. Het eerste betrof de haringvangst in de Zuiderzee. Hij wees er op, dat do haring naar genoemde zee zwemt om te telen. De haring legt de eieren op den bodem, die knit is spoedig uitgebroed en ontelbare kleine vischjos van weinige millimeters lang ontwikkelen daaruit, die na eonigen tyd zich vertoonen als witte, doorzichtige larven en nog later als kleine vischjes bekend onder den naam van zeebliok. De bestemming dier diertjes is naar de Noordzee te trekken, doch een ongelooflyk groot aantal van dat jonge goedje wordt gevangen en komt terecht in de hokken van de cendenboeren. Werd dit niet gedaan dan zouden later veel meer vol wassen haringen gevangen kunnen worden. Een ander gevolg is, dat de visschen veel later binnenkomen en het getal najaarshariDg, wanneer zij 6, 8 on 10 gulden per tal kos ten, veel grooter kon zijn. In het voorjaar, wanneer het water warmer en de haring van hom on kuit voorzien is, heeft deze visch weinig waarde. Op geen stokken na is dc opbrengst van de haringvangst, wat zy wezen kon; er kon veel meer verkregen worden, als het jonge goedje niet gevangen werd. Men moest dan hot vangen dier vischjes ver bieden, zeggen sommigen. Hiermede kan spre ker zich niet verecnigen, hy wil niet ingry- pen voor oen verstandige meerderheid inziet, dat het verkeerd ïb. Tot zoolang wil hy wachten, maar daarom ie het noodig, dat do visschers meer ontwikkeld worden en een blik krijgen in hun eigen werk. Het tweede voorbeeld was bet vangen van kleine schol op de Noordzee. Doormid del van het schrobnet worden een groot getal halfwas goed gevangen. Dr. Redeke, die zich hier lang mede bezig heeft gehou den, kwam tot de slotsom, dat van de 100 gevangen schollen 99 nog geen 26 cM. lang waren. 85 was nog geen 23 cM., 15 20 cM. en minder, die door de Neder!vis schers werden aangevoerd. De visscher be rokkent zichzelf daardoor schade, want schol len van 30 cM. zyn een kwartje waard en die van 32 en 35 cM. voel meer. Hot vaDgen van zulke kleine visschon moest verboden worden, zegt men. Maar ook hier geldt weer hetzelfde bezwaar, als by den baring; boven dien kunnen velen met hun vaartuigen niet komen, waar de groote schollen zyn. Wacht daarom met het vaststellen van verbodsbe palingen tot de visschers zelf het nut daarvan inzien. Daarom moeten do visschers meer ontwikkeld worden en zy een betere kyk krijgen op de zaken hun bedrijf betreffende. Er moeten scholen opgericht en daardoor zal het belang der visscherij behartigd wor den. Krygen de visschers een betere opleiding voor hun bedryf, dan zal hun meerdere ont wikkeling hen aansporen tot samenwerking, tot coöperatie eo zy meer gold voor hun waar 'ontvangen, terwyl hun afhankelijkheid zal verminderen. De meerdere ontwikkeling verhoogt tevens hun levensgenot, zy zullen oen gelukkiger on tevredener bestaan ver krygen. Spreker wees op Denemarken, waar hy eenige jaren is geweest en waar de visschers een behoorlyke kennis van hun bedryf heb ben. Nog maakt hy duidelyk hoe daar te lande het landbouwbedrijf, dat op eeu lage trap stond, zich heeft ontwikkeld en Neder land heelt overvleugeld, hetgeen hoofdzakelijk is te danken aan de Landbouwhoogescholen, daar wordt de blik der landbouwers verruimd, zoodat zy zichzelf rekenschap kunnen geven wat zy doen. In ons land wordt tegenwoor dig van regeeringswege ook veel voor do landbouwers gedaan; waarom niet evengoed voor de visschersbevolking In Helder, waar nog geen visscherijschool bestaat, waar geen enkele opleiding is voor schipper of stuur man is zoodanige inrichting dringend noodig. Het is verkeerd dat deze ontbreekt. Hier- le eindigde spreker zyn met aandacht gevolgde rede, die luide toegejuicht werd. Met een hartelyk woord van dank aan den spreker en met een opwekking alhier te trachten een visscheryschool tot stand te brengen, sloot de voorzitter de vergadering. Werklieden Vereeniging. Door de Ned. Nat. Werklieden-Vereeniging onder de zinspreuk: .Door Orde en Spaar zaamheid tot Welvaart" is dezer dagen aan de leden het Jaarverslag over 1909 toege zonden. Aan dit verslag is het volgende i.ntleend Met genoegen kan op 't afgeloopen jaar teruggezien worden; de vele moeilijkheden aan zulk eene groote Vereeniging (met hare talrijke afdeelingen) verbonden, werden we der overwonnoD. Het bestuur verheugt zich over den om zet van den winkel, immers deze bedroeg over het afgeloopeo jaar f25.000 en men kon 7 °/0 uitkeeren. Mon ziet dus: dat het zeer goed mogelyk is eerste kwaliteit kruidenierswaren te verkoopon tegen conourreerende pryzen, wanneer de leden maar willen helpen. Ging het nu met de bakkery ook zoo. Men kon over het eerste halfjaar 6V2 en over het 2de halfjaar 7 °/0 uitkeeren, waar voor gogarandeerd wordt eerste kwaliteit brood van eerste kwaliteit grondstoffen ge bakken en voorzien van melk, die by schei kundig onderzoek steeds meer dan 2.85 vetgehalte bevatte. De brandstoffenzaak moet veel beter wor den. Die een proef neemt zal zich niet be- klagea. Steunt men alle zaken, dan wordt de tegoedschryving op de kasboekjes ook beter. Over het afgeloopen jaar zijn juist 10 0 nieuwe leden ingeschreven, wel een bewys, dat de Vereeniging nog recht van bestaan heeft. De kassen der verschillende afdeelingen waren steeds in orde en stonden goed. Het was het bestuur hoogst aangenaam, het groot aantal leden, dat recht op uitkeering .had, terstond te kunnen helpen. Het ledental, dat op 7 December 1908, 842 bedroeg, verminderde in den loop van dit jaar door vertrek, orerlyden, royeeren, vrijstellen en bedanken met 47, er werden 100 nieuwe leden ingeschreven, zoodat het aantal op 6 December 1909, 895 bedroeg. Onder dit aantal is Diet begrepen een 27-tal leden, die wegens meer dan 60-jarigen leef- tyd en bekrompen omstandigheden, door de gecombineerde vergadering zyn vrijgesteld van het betalen der contributie. Het ledental is dus dit jaar hard voor uitgegaan. Het bestuur bestond uitP. H. Bos, preB., H. F. van Baaren, vice-pres., B. Th. Heij- ting, secr., J. C. Kok, penningm., W. Wil- lemse, P. A. Biersteker, G. F. Teerink, Jb. Klerk, W. Groeneveld, H. van Leeu wen, P. Goudswaard en P. H. Dilg. De bestuursvergaderingen hadden dit jaar geregeld plaats. De boeken en bescheiden van den pen ningmeester en van de verschillende afdoe- lingon zijn geregeld door de commissie van toezicht nagezien en van hunne bevindingen op de 3-maandolyksche gecombineerde ver gaderingen rapport uitgebracht. Dit luidde steeds gunstig. Op de verschillende vergaderingen zyn de belangen der leden en der Vereeniging be handeld tot groei en bloei der afdeelingen. Do contracten met schoonmaker, melk- levcrancier en rytuigmaatschappij werden bestendigd of voor zoover noodig vernieuwd. Ook werd dit jaar eene feestvierende ver gadering gehouden ter gelegenheid van het 37-jarig bestaan dor Vereeniging, die weder om in den smaak der leden viel. Vorder komt in het Verslag voor een overzicht omtrent de financiën. Hiervan vermelden we Do kasboek der Vereeniging wyst aan, met inbegrip van het saldo des vorigen jaars van f 5186,54' en ontvangen contribu- tiën van 4564,60 oen som van f 9822,66' aan ontvangsten en f 5788.aan uitgaaf, alzoo een saldo van f 4034.66'. Van dit saldo werd in de kasboekjes te goed ge schreven f 2568.906 in de reservekas en in de onderhondskas werd ieder gestort f 81.49s. De staat der tegoedschryving wyst een totaal bedrag aan van f27300,751 die der bezittingen van f 27535,47*. De reservekas is groot f 1065,29, de onderhondskas f 476,49. Do totale omzet van deD winkel is f24674,111 met een winst vnn f 1681,38. De totale omzet van de bakkerij is f21172,86 met een winst van f 1442,27. De totale omzet van de brandstoffen is f 1292,20 met een winst van f 101,46' De totale omzet van den schoenmaker is f3040,20 met een winst van f 182,41. Do afd. Begrafenisfonds verkeert in bloeienden toestand. In aanmerking go- nomen de vele sterfgevallen, kon zy toch nog aan hare deelnemers 39 °/0 van de gestorte contributie terugbetalen. De ontvangsten waren waren f 18785,18 en de uitgaven f 14172,61', alzoo eon saldo van f4612,56'. Het ledental werd door in- on overschrijving, alsmede door bedanken en overlyden gebracht op 3 Januari 1910, als volgt: 4343 boven 15 jaar, 686 van 8 tot 15 jaar, 176 oontri- bneorend beneden 8 jaar, of te zamen 5205 contribueerende leden. Het aantal ingeschreven kinderen beneden 8 jaar, waarvoor geen contributie werd be taald bedroeg 458. Gedurende het afgeloopen jaar kwamen 62 sterfgevallen voor, en wel 53 boven 15 jaar, 2 van 8 tot 15 jaar en 7 niet contribueerend .boneden 8 jaar. Do commissie van beheer bestaat uit: C. L. Suunders, president; G. Marinus, secretaris en L. Langhorst, penningmeester. De afd. Dragersfonds is weder in ledental achteruitgegaan en het is hoog noodig, wil zy aan hare verplichtingen blyven voldoen, dat het ledental grooter wordt. Het ledental bedroeg op 31 Dec. 1909 114. De ontvangsten waren f70,16', de uitgaven f79,72, alzoo is er een nadeelig saldo van f 9.55'. De commissie van deze afdeeling bestaat uit C. L. Saunders en L. Langhorst. De afd. Spaar- en Voorschotkas heeft ook dit jaar hulp en steun verleend. De rekening sloot in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f 2574,40. De commissie van deze afdeeling bestaat uit J. Helder en C. Vink. De afd. Kraamvrouwenfonds heeft een tyd van bloei gekend, maar de laatste jaren echter is haar ledental en dat van hare begunstigers achteruit gogaan. Het aan tal leden is 19 en dat van hare begunstigers 6. Do ontvangsten waren, het saldo van '09 inbegrepen, f 195,72'; do uitgaven f27,65, waaronder f 20 aan 2 kraamvrouwen. De commissie bestaat uit mejuffr. Bont en als bode fungeert A. J Jordans. De afd. Bibliotheek telt 650 boeken. Vun de gelegenheid tot lezen werd druk ge bruik gemaakt. De commissie bestaat uit J. Klerk cn W. Groenenveld. Het jaarverslag eindigt met den wensch, dat allen aan het doel cn streven mede werken, opdat de vereeniging tot meerderen bloei kome en daardoor het belang der leden worde bevorderd. Onze Oorlogschepen. Wy lezen in de Java-Bode Nu de oorlogsschepen, die aan het vloot- bezook aan het Verre Oosten hebben mede- daan, weder geruimon tyd in Indië terug zyn, blyven zy niet langer alB eskader gezamenlijk varen. Hoe nuttig het varen in eskader ook moge zyn, zoo is afwisseling ook hier noodig. Den commandanten der verschillende schepen dient ook eens de gelegenheid te worden gelaten om, buiten den band om, die het in eskader varen oplegt, hun werk te doen en zelf standige opdrachten te vervullen daar gelaten nog dat de belangen van den dienst de uitvoering van dergelijke opdrachten vorderen. Aan de verschillende schepen van het eskader zyn thans zulke afzonderlijke op drachten gegeven. Zoo g&at de 1 Koningin-Regentes" van Februari tot Mei naar de Oost- en West kust van Sumatra, de .Hertog Hendrik» naar Celebes en de Bangaai-Archipel, do Holland' naar de Molukken, waar zij alle opdrachten in verband met de belangen der zeevaart, hebben te vervullen. De „Noord-Brabant' blyft in de Java-zee, terwyl de .Do Ruyter", gelijk wy vroeger meldden, naar Soerabaja gaat voor het aan brengen der door ons beschreven installaties voor het richten van het geschut. Van Mei tot Augustus zullen daarna door de vyf schepen gezamenlijke oefeningen ter reede van Ampanan worden gehouden. Als een bijzonderheid kan nog worden medegedeeld, dat de .Holland' bij zyn tocht naar de Molukken een gouvernements kolen- hulk mede op sleepbouw zal nomen. Do hulk is de oude .Bromo', die men vol heeft gestopt met kolen, welke ter beschik king komen van de oorlogs- en gouverne- ments-sloepen, die by de verschillende explo ratie-detachementen op Nieuw-Guinea dienst doen. De hooge vrachten der kolen, wanneer zy by particuliere gelegenheid worden getran sporteerd, worden aldus uitgespaard. Nog valt hier melding te maken van _Hr. Ms. .Edi* en .Koetei*. Deze twee flottille- vaartuigen blyven voorloopig in do buurt van Nieuw-Guinea ter assistentie van de exploratie-detachementen. Wanneer het eskader de oefeningen te Ampanan achter den rug heeft, is het niet onmogelyk dat wederom een eskaderreis naar de havens van het Verre Oosten (misschien ook van andere naburige landen ?j zal wor den ondernomen. De ondervindingen, by de laatste eskaderreis opgedaaD, waren zoo gunstig, dat er aan gedacht wordt dergelyke reizen, indien de omstandigheden het toelaten, jaarlyks te ondernemen. Een voornemen, dat ten zeerste moet worden toegejuicht. De Java-Bode meldt Het commando ovor het Nederlandsche eskader in Oost-Indië zal in Maart a.s. van den kapitein ter zee G. F. Tydeman overgaan op den kapitein ter zee W, van Vosb, thans commandant van Hr. Ms. Noord-Brabant". Eerstgenoemd hoofd-officier krygt alsdan vergunning om te repatrieeren. Pensionneering van Wethouders. In de Vrydag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Rotterdam werd be- haudeld het ontwerp-verordoning, regelende de peDBionneering van de wethouders na hnn aftreden. Het ontwerp werd ongewijzigd vastgesteld en het pensioen bepaald op een maximum van f2000, na 5 jaren diensttijd, zullende dit bedrag verschillende wyzigingen kannen ondergaan in verband met de by de veror dening gestelde regelen. DE WEEK 26 Februari. Daar heb-je 't al 1riep er een Woensdag middag j.1zoo omstreeks 'n uur of een, toen 't plotseling pikdonker werdin de studeerkamers, de kantoren, de café's haastig- ljjk de gloeikousjes en de elcctrische boogjes aan 'c glanzen werden gebracht/.Daar héb-je 't al Een van de kometen-1910. Of 't die van Halley, de A. of de B. iswat kan 't ons eigenlyk schelen. Of 't een prik is van de blauwzunr-staart dan wel het rukken van onze arme aarde uit haar baan't, na zóóveel eeuwen, van het rechte pad verlokken der hoogbejaarde Wanneer sr ons hachje med gemoeid is, zal deze of eene dergelyke wetenschappelijke onderscheiding ous even koud, of even warm (naar omstandigheden 1) laten als we dan zouden wezen Daar heb-jo 't al 1" en ik zag bleeke gelaatstrekken van menschen, die u een paar minuten tevoren zaten uit te leggen hoe en waarom 't toch heusch onmögelyk is, dat wy in den nacht van 18 Mei het geringste ge vaar loopen. Integendeel, 't zal interessant worden, expliceerde eeu ander Nu kunnen we eene sensatie beleven, gelijkend op die van Jules Yerne's kapitein Servadac met z'n trouwen oppasser, die vacantie-reisje door .het wereldruim" maakteper dood- ouderwetachen, onbestuurbaren luchtballon op de aarde terugkwam Nu gaan we echte, onvervalschte Halley-lucht" in potjes en pannetjeB opgevangen, vervolgens conier- veeren. Een lumineus denkbeeld 1 Kon slechts uit het vindingrijk brein van een Yankee professor opgroeien...! Ik hoorde al .mom polen", dat de vermaarde, gedoctorde en zwaar-belauwerde Cook, van de Noordpool er achter schuiltNet-iets voor Zyn-Edele I Prospectus in zee voor een te vormen ven nootschap tot exploitatio van Halley-lucht. Den 28en Mei zorgen de .wetenschappe lijke adviseurs der onderneming, op een der hoogste bergtoppen te zyn met de noodige instrumenten enz. Dan opgepast. Zoo-en-zoo laat; precies, vliegt do staart over ons heen Opvangen, heerenEn de vaatjes, potjes hermetiBch-gesloten. Uitgebreide voorzorgs maatregelen Het nageslacht van 1985, als wanneer de blanwcnnr-staart weer in de buurt komt, zou zich over zijne opa'b en orer-opa's schamen indien zy niet gezorgd hadden, in Mei 1910 zich van de noodige Halley-atmo8pheer te voorzien. Eene kost bare historie IMaar liefde voor de weten schap zoowel als wolbegiepen belang gaan hier .hand aan hand", om in verslaggevers en toasters-styl te blyven Die potjes ge conserveerde Halley-lucht zullen de lui trek ken .Zoo, zit 't daar nou in?" znllen ze zeggen, met lichteljjk benauwde gezichten Ze zullen kjjken naar de dingen. En wanneer Cook, de groot adviseur, een vinger uitstrekt naar een dekseltje of touwtje, dan gaan 'n paar juffers gillen... .Asjeblieft niet, mr. Cook!.. We gelooven 't graag op uw eerlyk woord „Zooals u verkiest" I zegt, hoffelijk-buigend de geleerde, ondernemende man Wrjjft zich als publiek vertrokken is, grimlachend in de handjes, Geeft z'n com pagnon een por in de lendenen „Nou, hoo was-ie Voor mjjn part nog tien van die komeetjes Puike waar hoor 1Jam mer dat ze zoo zelden dichtbjj komen 1" En de brave heeren wenken elkaar, met veelbeduidende knipoogjes, van ,daar ga je" met hunne whiskey soda-kelken Ik begryp eigenlijk niet recht waar wy, twiintigst'eeuwers, de courago van daan halen, om zoo schampcr-minachtend neer te zien op de by- en lichtgeloovigheid onzer voor ouders van vroeger eenwen 1 Op den keper beschouwd, zijn we precies eender; geen haartje verstandiger of .ver lichter'. Wat de man van het „Handelsblad' dezer dagen vertelde over zyn onderzoekings tocht by de diverse Amsterdamsche koffiedik kijksters en dames, die, al ,met 't ei werkend uw verleden en uwe toekomst ontsluieren.... Och, my bijvoorbeeld braoht 't eveomin nieuws als aan een van hen, dio persmuskiet van professie een jaar of wat rond ge gonsd hebben vóór en achter schermen Toch is 't wel aardig, znlke dingen nog eens vóór zich te krygen. Men leert er uit, hoe radium en logica allebei in uiterst ge ringe quantiteit voorkomen. Een man, die tot de velen behoort, thans door het myste rieus monstertje influenza aangetast, begint wat op te kikkert», na voel gezucht en ge kuch Hij heoft zich, in zyn wanhoop, o. a. aangeschaft een doosje kwakzalversgocd, waarvan de eerste apotheker de beste hem het volmaakt-waardoloozo kan bewyzen In elk ander geval zou de man voor rede vatbaar zyn... Nu bezweert hy u, dat die kostelyk verpakte pilletjes 't 'm gelapt heb ben Niks anders 1 En de man wordt vrij willig onbezoldigd agent van den kwakzalver. Daarin schuilt 't heele geheim der floree- rende zaakjes van de Holleway's, de Eilers'... wier kas ruim genoeg is om, wanneer 't in oen deel der z.g. beschaafde wereld hun to ,eng« wordt, in door oceanen ervan geschei den ander brokje aarde hnn triomftocht te vervolgen Een hemellichaam, dat 20 millioen K. M. van ons door de raimte wentelt, kan be zwaarlijk op het weer te Helder, te Amster dam of in Den Haag invloed hebben Uw zoon of dochter van do 2de klasse-H. B. S. kan u dat hoog-wetenschappelyk verduide lijken. Ja. maar 't is zoo onnatuurlijk zoel Ik heb den merel hoeren fluitenDo bloemetjes loopen |uit... Is dat ,gewoon' Lieve mevrouw, in Petersburg, by Wla- divostock, in Warschau was 't juist pene- trant-koudWreven zy elkaar neuzen en oorlelletjes tegen 't bevriezen In Grau- biinden is de sneeuw ijzerhardgaan slechts de allerhartstochteljjkste ski-loopers op het pad Het microscopische afstandje Spoor straat of Botermarkt in Nederland tot Mos kou of Chur (voor hemelruimte-trajecten minder dan gy noodig hebt uit uw huis in de uwe straat passerende tram te stappen!) Zoo'n afstandje maakt (och voor den blauw zuur-sinjeur geen verschil Het betoog lykt overweldigend. Denkt gy erdoor te overtuigen Maak u geen illusie, myn vriend I 't Is thans de gouden tyd dor ontelbare mme. Lenormand's. Ook deze bloei periode zal 'n eind nemen. Doch wanneer 't zóóver is gekomen, dan krygen we weêr splinternieuwe methoden van exploitatio der lichtgeloovigheidvan den zin voor hel uit middelpuntige by kind Publiek I Die machine, by Kras te zien, welke aangeeft, met wis kundige juistheid, of .hy', c. q. „zy* U be mint, alsook precies .hoeveel hy (zij) van U houdt', dat is misschien al een begin van wat volgen zalInateê van gloeiende liefdesverklaring: een greep naar den .handle* der registreer-machine. Niet langer een .Amalia, ik bemin UI-, doen hel zwygend overryken van een dengdelijk-ge- contróleerd kaartje, waarop genoteerd het Sital volte' Tan uw liefdes-temperatuur. een bedsermoen meer van vertoornde, ver gramde gade tot liehtzinnigen, fuif-lievenden echtgenoot, wiens troo om de pendule oen paar uren terug te zetten, mislukt isOp wiens overjas zij met afgryzen 'n lichtblond of 'n kastanje-bruin haar ontdekt heeft «Naar den handle 1' beveelt mevrouw. Do registreer-machine trilt, tikkelt; do hefboom ryst, daaltTegen het yskoude, toch zoo welsprekende cijfer is geen spits vondigheid ook van in .smoesies' doorkneed veteraan in hnwelyksfuik bestand 1 Ik dwaal intusschsn af. Een alleszins vroolyke tyd is 't nu niet, erken 'k gaarne Dat trillen van de aard korst, ook in streken, waar men haar steeds voor 't allersoliedst hield; dat telkens bokko- sprongonmaken van 't seismograaf-naaldje.... 'k kan me voorstellen, dat zeer prikkelbare menschen op momenten als door 't passeeren van een extra-zware kar 't huis trilt, denken .Nu krygen we hier de beurt 1"... En het schrikbeeld van Halley verryst weer vóór hun geest.... De hypothese, dat de .Willem II" door «•ene .zeebeving" is vornield, en dat dit laatste vekscbynsel weêr mot de komeet in verband staat, ik hoorde haar met vuur van overtuiging verdedigen En een ander diepzinuig-aangelegd man gaf nög krasser thesis te hooren. De verdwyning van den Zeistcr knaap... „Waoht nou even!" zegt myn wysgeer, daar ge hem met wyd-opon- gespalkten mond en oogen-als-soopbordeu aanstaart... „Wacht non even!"... Zyn glimlach ver tolkt matelooze deernis met uwe onkunde en gebrek aan doorzicht. „Ik houd vol, dat er zich nü reeds atmosferische stroomen doen gelden, die op sommige menschen sléchten invloed hebben!... Die prikkelen tot allerlei misdreven en krankzinnige daden! Indirect das al weêr: de komeet I" „Zou je waarachtig denken?" vraagt er een. „Beslist 1" decreteert philosoof. En de nieuwste hypothese is geboren... Met stoere, taaie levenskracht, vorzeker ik UL. Maar die andere ongelukkige Zoister jongen, slacht offer van Van Ee en z'n kornuiten? Toén was er toch geen Halley in de bnnrt?" „Dat hoéft ook niet!" repliceert wysgeer, met 'n blik van„Wat 'n idioot ben-je toch!"... Ziet-ge, dat is de viciense cirkel, waarin zoovele menschen ronddraaien en hun-leven lang niet nitkomen. Waar de Lenormand's, de Cook's en consorten hen lustigjes in laten rondhuppelen, nu en dan het tempo ver snellend of temperend... Dat 't voor wie er eenmaal „den slag van beet heeft", niet zoo erg moeielyk is den „mnndos" te foppen, Phineas Barnum, heeft 't o. a. schitterend bewezen 1 En kwakzalvers in volksgunst en ado ratie pasten het recept met virtuositeit toe. Barnum wist zyn geest zoo koel, zoo nuchter te houden, dat hy tot 't laatst ioe aan do winnende hand bleef. Niet ulle Barnum's zyn even sterk en verstandig... 't Gebeurt wel dat een of ander Phineasje, in politiekery of aanverwante artikelen, beentjes blykt te hebben, die de weelde der grootheid en aan bidding niet kannen dragen... Dan stygt de wierook zoo'n Phineas naar 't hoofd. Verpraat of verschryft hy zich... Vergeet zelfs, op boozen dag, het maskertje voor te doen, dat zyn ware trekken steeds zelfs voor het oog zyner naaste volgelingen verborg... Dan gaat er een kreet van verbazing op, van ontzetting... Elders: van vreugde, her ademing... Phineas vermomt zich weer blik semsnel. 'tKan wezen, dat eone seconde te laat, hem tot verderf was... Maar soms wint hy töoh nog 'tspel. Vergeten de menschjes... En zegt de rest: „Och wat, 'k moet me bepaald vergist hobbenl..." Mn. Amtonio.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 1