Lm Tweede Blad. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 1 Maart. Hr. Ms. Heemikerck. Een draadloos bericht van de „Heemskerck" hedenmorgen te Scheveningen opgenomen, meldt, dat het schip hedenmorgen te 3 uur Kaap Finisterre is gepasseerd dat het schip 11 myl liep en dat de gelegenheid gunstig was. Op 3 Maart wordt de .Heemskerck" alhier binnen verwacht. Onder de jonge, maar hoogst nuttige en sympathieke vereenigingen te dezer plaatse, behoort de afdeeling Helder van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Va- cantiekolonie's. Dat deze vereeniging ook de verdiende belangstelling van het Heldersche publiek ondervindt, bleek gisteravond toen T.A.V.E.- N.U. een liefdadigheidsvoorstelling gaf ten bate der Vacantiekolonies. De zaad van .Ca sino* toch was tamelijk goed bezet. En zy, die er geweest zyn, hebben ongetwijfeld ge noten van het mooie spel der dilettanten, dat in vele opzichten met dat van beroeps spelers kan vergeleken worden. Even keurig adB eenigen tijd geleden, bracht het gezel schap het tooneelspel „Voorman Henschel" voor het voetlicht. De spelers ondervonden dan ook veel byval. Voor het begin der pauze bracht de heer Van Hcusden dank aan de artisten en schonk de vertolkster van de rol van Hanna een bloemstuk en hem, die de titelrol vervulde een fraaie krans. Deze huldeblyken waren voorzeker wel ver diend. Nog moeten wy vermelden, dat de heer Polak zoo welwillend was tusschen de be drijven te zorgen voor muziek. Helder's Harmoniekapel. Jl. Zaterdagavond gaf .Helder's Harmonie kapel", onder directie van den heer G. H. J. v. d. Bogaerde een populair concert, ter gelegenheid van de onthulling van het vaan del. .Casino" was tamelyk goed bezet. Voor het concert aanving, werd het sier- lyke vaandel onthuld. Alle leden der kapel, benevens de dames, die zich voor de banier geïnteresseerd hadden, stonden op het tooneel geschaard. Mej. Snaphaan bood namens het vaandel-comité het vaandel dor kapel aan, daarby den wensch uitonde, dat de .Harmo- niekapel" nog lang een sieraad zy voor onzo gemeente. De voorzitter aanvaardde dit blyk van waardeering en bracht allen dank, die mede gewerkt hadden om de kapel dit huldeblijk te kunnen schenken. Vervolgens sprak de beschermheer, de heer KI. F. Oortgysen, nog eenige woorden van gelukwenschiDg en wenschte dat het volk meer dan nu van muziek mocht profi- teeren. Deze toespraken werden alle luide toege juicht. Daarna zette de kapel de door den direc teur geaccompagneerde vaandelmarsch in. Deze compositie werd flink weergegeven ou verwierf veel byval. Verder kreeg men nog 6 nummers te hoo- ren, die goed geaccentueerd, zuiver van toon en beboorlyk in de maat werden weerge- gevon, zoodat het publiek mot welgevallen luisterde en op ondubbelzinnige wyze zyn goedkeuring te konnen gaf. Ter afwisseling der muzieknummers werden een tweetal voordrachten gehouden en tot slot het blyspel .De Adsistent-dokter opge voerd. Deze brachten de aanwezigen in een vroolyke stemming. Het Duit8che viermastschip „Hans", dat Vrijdagmorgen op den Engelschen hoek by Terschelling strandde, omdat de kleine Belgische sleepboot het schip, door het bre ken van den sleper, niet meer kon houden, is Zaterdagavond vlot gesleept en Zondag morgen door do Bleepbooten Titan* en (Her cules* alhier in de haven gebracht. Het mooie, groote volgetuigde schip had Zondag veel bekyk; het werd al dadelyk door de Heldersche jeugd als het ware overrompeld, zoodat in een minimum van tyd het want bezaaid zat met jong en oud en men vraagt zich af, waar ze in eens de bekwaamheid en durf vandaan haalden om op zoo'n onge wone wyze te klimmen. Of zou hot dat jonge Hollandsche ras nog altyd in het bloed zitten P Het schip is een weinig lek, doch met eigen middelen kan het lens gehouden worden. By Kon. besluit van 26 Februari zyn, met ingang van 1 Mei benoemd: a. tot commissaris der loodsen, tevens ontvanger der loodsgelden, te Hellevoetsluis, de commissaris der loodsen, tevens ontvanger der loodsgelden, te Delfzyl, P. J. Guttig; b. tot commissaris der loodsen, tevens ontvanger der loodsgelden, te IJmuiden, de commissaris der loodsen te Terschelling J. van Dyk Blok; c. tot commissaris der loodsen te Terscliel- ling, de commissaris der loodsen, tevens ont vanger der loodsgelden, te Vlieland, M. S. Kruisinga; d. tot commissaris der loodsen, tevens ont vanger der loodsgelden, te Delfzyl, de ont vanger der loodsgelden te Hellevoetsluis, J. S. Genet; e. tot commissaris der loodsen, tevens ontvanger der loodsgelden, te Vlieland, do adjunct-commissaris der loodsen te "Willems oord, C. Valkenburg f. tot adjunct-commissaris der loodsen te Hellevoetsluis, de sergeant-stuurman by de Koninklyke marine, H. Vruggink. IJmuiden, 28 Februari. De stoomtrawler Y. M. 21 v Erica", van de Maatschappy tot Beheer van Stoomtraw lers, werd na geruimen tyd met defecte machine te hebben rondgedreven opgepikt en naar hier gesleept door den stoomtrawler Y. M. 109 .John Brown", van de Algemeene Visschery-Maatschappy. Aanbesteding. Heden werd door den heor Herman Nypels aanbesteedhet bouwen van een winkelhuis met bovenwoning aan de Spoorstraat 41 Ingekomen 10 biljetten J- *- A. Krynen I. L. v. Os A. v. Pelt. Th. v. d. Sterr 11. Riemers D. de Cock J. Duinker R. N. v. Os Gebrs. v. Pelt W. de Jong de heeren f 12.671 resp.f 12.946 U.350 11.0C0 10.888 10.885 10.879 10.340; 10.068 9.970 9.790 11 800; 11.500; f 11.385; 11.335 10.879 10.663 10.295 9.965. Vrijgesproken. De heer A. G. A. Verstegen, die den 15 Februari 1.1., overeenkomstig het vonnis van de Rechtbank te Alkmaar door het Gerechts hof to Amsterdam wegons smaadschrift werd veroordeeld tot een hechtenis van 14 dagen, is in de zitting van heden vrijgesproken. Het Hof nam aan, dat het opzet om te beleedigen niet aanwezig was. Stranding van de „Ida". Eenigen tijd geleden vermeldden wy dat het Seeamt te Hamburg den scheepsgezagvoer- der Bachmann van den Duitachen schoener Ida" schuldig verklaarde aan de stranding naby Wijk-aan-Zee in de maand November van het vorig jaar. Den gezagvoerder werd hierom de be voegdheid tot hot voeren van een schip ont nomen. Hy berustte echter niet in dezen uitspraak maar wendde zich tot het Ober-Seeaml Berlyn. Dit nam nu den 22sten Februari de zaak opnieuw in behandeling. Uit het daar verhandelde blykt dat de schoener »Ida" (die in Hamburg voor f 13.500 verzekerd was) zich op reis bevond met eone lading granietsteenen van Solvesborg naar Rotterdam. Do bemanning bestond uit 5 man, den gezagvoerder daarby inbegrepen; een zesde was tijdens de vaart door het Keizer-Wil- helm-kanaal gedeserteerd. De bootsman Ramcke fungeerde als stuurman, nadat het schip den 6en November 1909 Cuxhaven had verlaten, werd op 8 November 's mor gens ongeveer 8 uur het vuurschip van Ter schelling dwarsaf gepasseerd, waarna Zuid waarts werd gestuurd. Om 8 uur in den avond van denzelfden dag kwam men in het gezicht van het draailicht van IJmuiden, dat te middernacht Z.Z oost ongeveer 7 my- len afstand gepeild werd. Toen gaf de ge- lagvoerder de wacht over aan den boots man met de aanwijzing de koers Z.t.W., maar vooral niet Zuidelijker te houden, en hem te wekken zoodra zich iets buitenge woons voordeed. Daarop legde de kapitein zich gekleed ter ruste, nadat hy den boots man op de kaart de positie van het schip had aangewezen. Tegen 2 uur des nachts hoorde deze bootsman* plotseling branding vooruit en zag dat het licht van IJmuiden zeer naby was. Hy wekte den gezagvoerder, die dadelijk op dek kwam en bemerkende dat het schip zich gevaarlyk dicht bij het strand bevond; de koers naar het Z.Z.W. veranderde en liet oploeven. By het looden werd 34 vadem water ge peild. Het schip stiet onmiddellyk en kon in spyt van alle manoeuvres niet afgebracht worden. De positie aan boord werd levensgevaar lijk en de bemanning moest het schip ver laten. Dit werd den 16en November met de inhebbende lading door do experts als totaal verloren beschouwd. Deze behandeling bracht een massa nieuwe gezichtspunten te voorscbyn over den loop ,n de reis, vooral over den stroom in de byheid van IJmuiden, waar de stroom in de richting van het land op en af loopt; ebbe en vloed zonder draaiing te veroor zaken in elkander overgaan. Verder wordt de uit den Noord komenden stroom door de richting en de sterkte van den wind in het minst niet beïnvloed, terwyl dit in sterke mate wel het geval is met den uil den Zuid komenden stroom. De advocaat van kapitein Bachmann maakte het hooge college op dit feit op merkzaam, ten einde de beweringen vhii hot Seeamt te Hamburg te ontzenuwen. Thans werd ook onder eedc gehoord de vorengenoemde bootsman die dezelfde ver klaring als de gezagvoerder aflegde. Hij had meermalen gelood en daarbij 10, 7 on 6 vadem gevonden. Over de 10-vademgrens is wel gesproken maar zonder bestemde aan wijzing hieromtrent. Ook werd verteld dat het Seeamt de be wering, dat de kapitein vermoedde een zee- loods voor Rotterdam te kunnen krygen, voor niet steekhoudend had verklaard. Nadat nu dc zaak een heel ander aan- schyn had gekregen, kon zelfs de Rijks commissaris zyn voorstel tot ontneming van het schippers-diploma niet meer handhaven. Zonder twyfel worden nieuwe gezichtspun ten bijgebracht zooals de verdediger van den kapitein beweerd had. Na zich in Raadkamer te hebben terug getrokken, besloot het Ober-Seeamt toe te geven aan het verzoek van den verdedigor en het besluit van het Hamburger Seeamt, dato 24 November 1.1., te veranderen door gezagvoerder in het bezit te laten van zyne bevoegdheid als gezagvoerder van koopvaardijschepen te mogen optreden. In de uiteenzetting van het genomen be sluit, zoide de voorzitter dat de navigatie van den kapitein niet zonder blaam was. Hy zeidc echter dat het Ober-Seeamt de hoop voedde dat de kapitein uit het onge val zou geleerd hebben. Dat hy de kunst van navigeeren verstaat, heeft hy bewezen door met zyn klein scheepje naar de Mid- dellandscbc Zee te stevenen iets waarop hij, volgens don voorzitter, trotsch mocht zyn. Een afschuwelijke daad. De „Telegraaf" geeft de volgende lezing van de poging tot moord door middel van kokend water Een gruwelijk drama heeft zich Zondag in den vroegen ochtend afgespeeld in het bovenhuis van perceel Nicolaas Witsenkade te Amsterdam. Daar woont zekere mevrouw Wynia, een damo van niet geheel ongerepto reputatie. Alleen haar dienstbode, een twintigjarig meisje, B. genaamd, woont by haar in. Dit meisjo heeft verkeering met den 25 jarigen kruier R., wonende in de Reguliersdwars straat. Eergisterenavond nu had de dienst bode per briefje haar vryer by zich ont boden, naar zy voorgeeft, omdat hy haar een rok moest brengen, welke zy beslist noodig had. De jonge man kwam 's avonds, en naar zy beweert, heeft zy hem na ont vangst van den rok onmiddellyk uitge laten. R. beweert echter met de dienstbode den nacht in de woning van mevrouw W. te heb ben doorgebracht on wel in een apart ka mertje Toen zy daar waren, heeft zy hem overgehaald, mevrouw W. van het leven te bcrooven, ten einde haar daarna te bestelen. Eerst stelde zy hem voor de keus, mevr. W. óf met een touw to worgen óf met een mes dood te steken. Maar daarvoor deinsde hy terug. Toen haalde zy hem over, de dame met kokend water het loven te benemen. Te zamen zetten zy een grooten ketel met water op het vuur en toen het water goed kookte, gingen zy er gisterenochtend omstreeks half zeven mee naar de slaapkamer van mevrouw WjMa, waar deze nog rustig in haar bed lag te slapen, en goten het ko kende vocht over de ongelukkige uit. Door de helsche pyn gewekt, vloog deze overeind, waarop de plegers van de afschuwelijke daad ijlings op de vlucht gingen. Mevrouw W. had nog de kracht het bed uit te springen, naar het balkonraam te vliegen, dit open te rukken en luidkeels te roepen Moord, hulp, politie I" Een paar glazenwasschers, een lantaren opsteker en een conducteur van do tram, die in de nabyheid waren, kwamen onmid dellijk toegeschoten. Toen zy voor de deur stonden, vloog deze plotseling open en R. snelde de straat op, naar de meening der omstanders uitgelaten door de meid. Zij wilden den man aanhou den, maar deze had zulk een dreigend voor komen, dat zy er zich toe bepaalden, hem na te loopen. De vlucht was echter van korten duur, want de man liep juist een agent in de armen en toen deze zyn sabel trok, gaf hy zich gewillig over, waarop by naar het politiebureau Ferdinand Bolstraat werd geleid. Inmiddels was men de woning van mevr. Wynia binnengedrongen, waar men deze in deerniswekkenden toestand vond. Hoofd, hals, borst, rug on zitvlak, alles was deer- lyk verbrandalleen de armen en beenen hadden niets Nader meldt men Do dame, die Zaterdagmorgen in hare woning op de Nicolaas Witsenkade op laag hartige wijze mishandeld werd, is Maandag in het Wilhelminagasthuis aan de bekomen brandwonden overleden. Kajoe poeti. Naar aanleiding van den afschuwelyken aanslag, op een dame te Amsterdam door middel van kokend water gepleegd, brengt een lezer ons in herinnering, welk een voor treffelijk middel kajoe-poeti-olie voor de be handeling van brandwonden is. Hyzelf had zich by het aansteken van vuurwerk aan de binnonzyde van de hand deerlyk gebrand. Nadat do brandwond 48 uur lang genees kundig behandeld was, hadden de hevige pijnen nog altyd niet opgehouden en bleek de wond nog vurig te zyn. Hy nam daarop het verband af en bracht in kajoe-poeti- olie gedrenkte watten op de wond. Na vyf of ton hoogsto tien minuten was de pyn verdwenen en verder heelde de wond spoe dig. By een nieuw ongelukje, kort geleden, kon by zich weer overtuigen, hoe snel de pijnen, door kokend water ontstaan, ver dwenen. In dit laatste geval werd liet vel alleen met de olie bestreken. P. A. v. d. Lith, dr. Vorderman e. a. heb- tn het middel herhaaldelijk aanbevolen, maar met dat al schjjnt het, behalve onder Indische mensehen, nog weinig toegepast te worden. L. A. Dittlof Tjassens. De heer L. A. Dittlof Tjassens, secretaris generaal van het Departement van Marino, vierde Zaterdag den dag waarop hij 50wer- kelyko dienstjaren by het Ryk telde, welke hy doorbracht eerst als officier in dienst van de actieve zeemacht, vervolgens als directeur van het marine-etablissement te Soerabaja, verder als referendaris by het Departement van Koloniën, waar hij speciaal als adviseur voor marinezaken werkzaam was, en ten slotte sedert 1894, dus 16 jaren, als secre taris-generaal bij het Departement van Marine. Huldebetuiging Sariemijn. Met ingang van 1 Maart wordt de heer G. J. Sarlemijn, inspecteur van het vervoer by de H. IJ. S. M. in de inspectie Amsterdam overgeplaatst naar het Hoofdbureau der Maat schappij, na ruim 10 jaar met het beheer van deze Inspectie te zyn belast. De pseudo baron. Voor de 4de Kamer der Amsterdamsche rechtbank werd Vrydag behandeld de bekende groote oplichting- en poging tot oplichting- zauk van de beide Hagenaars don 23-jari- gon administrateur J. Ch. Dutilh, geboren te Gouda, en den 39-jarigen G. J. van der Mee, assuradeur van beroep en geboren te Amsterdam, beiden in Den Haag woonachtig, thanB gedetineerd. Den 17den December 1909 kwamen de beklaagden by den notaris I. A. Ritman op de Heerengracht te Amsterdam ten kantore roet den praktizyn L. A. de Vries. Daar stelde Dutilh zijn kameraad aan de heeren bedriegelijk voor als A. F. R. E. baron van Hacrsolte van den Doorn uit 's Gravenhage, Bezuidenhout 11. Vervolgens werd ten over staan van genoemden notaris een akte van geldleening mot hypothecair verband op per ceel Bezuidenhout 11 tot oen bedrag van f 9000.gepasseerd, waarby de gewaande baron als leoner en De Vries als geldschie ter optrad. De Vries betaalde toen f 7f00. aan den baron". Vooraf had Dutilh den zaakwaarnemer De Vries bedriegelijk mede gedeeld vertegenwoordiger van den baron te zijn en hem do gelegenheid verschaft de credietwaardigheid van dien heer te onder zoeken. Ten huize van De Vries aan het Amstel- veld hebben beklaagden toen 23 December d.a v. door hetzelfde samenweefsel van ver dichtselen en listige kunstgrepen, genoemden praktizyn bewogen tot afgifte van f 1350 op een valschelyk met den naam Van Haer- solto v. d. Doorn onderteekenden wisselbrief. In Januari 1910 waagden de beklaagden gezamenlyk en in gemeen overleg weder poging om f20.000 los te krijgen, mede- deelende, dat de hypotheek tot f 34,000 ver hoogd moest worden. Zij waren reeds weder als baron* en (Vertegenwoordiger' op het notariskantoor de valsche onderteekening werd gesteld doch inmiddels was 't be drog aan 't licht gekomen en arresteerden rechercheurs de oplichters. Voor oplichting en poging daartoe stonden zy terecht. Er waren 9 getuigen. Als ver dedigers traden resp. op mrs. Mouthaan Jr. en Geesink. Dutilh bekende het ten laste gelegde en zeide, dat het plan door v. d. Mee beraamd is, wat door dezen ontkend werd. Het geld werd gedeeld. Door de bekentenis der beklaagden en uit de getuigenverklaringen achtte de officier het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen. De straf moet zwaar zyn, daar de daders met ongehoorde brutaliteit en groote gewe tenloosheid optraden. De hoofddader acht spreker Dutilh. Tegen hem eischte by 2*/s jaar, tegen Van der Mee 2 jaren gevangenisstraf. Groote dameshoeden. De Amsterdamsche briefschrijver van do „Prov. Gron. Ct." vertelt de volgende mop, die men hem vertelde als werkelyk gebeurd. Het was in het Rembrandttheater. Een dame met een hoed als een parapluie had met een heer plaats genomen in de stalles. Een achter haar zittend heer bemerkt tot zyn ontzetting, dat zy hem allen kjjk op het tooneel ontneemt. Hy vraagt beleefd den hood te willen afnemen, doch krijgt een korte en bitse weigering. Meneer is ten eiade raad, roept tevergeefs de hulp in van den gezel der breed behoede dame, daarna van een suppoost, doet zonder succes moeite om in de stampvolle zaal een andere plaats te krygen en wordt ten slotte op zyn schou der getikt door een glunder lachenden achter buurman met de vraag: Zal ik een dubbeltje aan u verdienen als de hoed verdwynt? Twee, als je lukt Opgepast dan! Hy begint nu een luid gesprek met hem over die ellendig groote dameshoeden en betoogt daarbij ten slotte, dat als men van een welopgevoede dame een weigerend ant woord krijgt op het verzoek om den hoed af te zetten, die dame last heeft van een zeer hoofd. „Ik zeg 't u, meneer, wie neen zegt, heeft een kletskop. Ik weet het by ervaring; ik ben kapper. Probeer het maar!" De rijkbehoede dame heeft het gesprek woord voor woord kunnen verstaan en als nu de meneer ten slotte nog eens smeekt den hoed af te zetten, daalt deze zoo waar van haar ryk krullenden haardos op haar schoot, de kappersbediende had zyn dubbeltje eerljjk verdiend De „Lorby Green". Naar aanleiding van hot uit Tanger aan de .Temps" geseinde bericht, dat «het Neder- landsche zeilschip Lorby Green"', komende van Amsterdam met een lading geweren en oorlogsmunitie, bestemd voor het Riff, schip breuk leed enzhebben wy Lloyd's register nageslagen, doch vonden daar noch een zeil schip, noch een stoomschip van dien naam. Een Hollandsch schip van dien naam bestaat niet. Wy hebben den havenmoester alhier nadere inlichtingen verzocht en ook deze deelde mede dat in 1909 evenmin als in dit jaar Nederlandselie of vreemde zeilschepon mot een dergelyke lading uit onze httven zyn vertrokken. De uitgovaron Nederlandsche zeilschepen, allen tjalken, hadden, zooals van elk schip was na to gaan, of massale ladingen (coces, maïs e. d of ballast, geen stukgoederen aan boord en bovendien waren hot allen schepen, bestemd voor de kust vaart. Een tjalk kan onmogelyk 26 koppen aan boord hebben, zooals van het gestrande schip werd gemeld. Dat een van de 14 in 1909 en de 2 in 1910 van Amsterdam vertrokken vreemde zeilschepen een dergelyke lading, als het •Temps"-bericht aangeeft, hier zou hebben ingeladen, is volkomen uitgesloten. Vermoedelijk heeft men hier te doen met een vaartuig van vreemde nationaliteit, dat ven Hollandsche vlag heeft getoond, zonder daartoe gerechtigd te zijn. (,Hblad".) Openlijk geweld in de Zandstraat te Rotterdam. In den nacht van 12 op 13 Augustus werden in de Zandstraat te Rotterdam twee jeugdige agenteu, die daar voor 't eerst sur veilleerden op schandelyke wyze mishandeld, door een grooten troep joppers. Den 21on October d.a.v. werden drie van die personen, P. v. d. K., Arnold B. en H. W. T., ieder veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf (het O. M. bad voor ieder 2 jaar geëischt) en die drie zitten thans hun straf uit. Twee kerels, die zich eveneens zouden hebben schuldig gemaakt aan die mishandeling, waren naar het buitenland gevlucht, waar ze echter werden aangehouden. Gisteren stonden die twee terecht. Zy waren Karei H. B. H., 34 jaar, kellner bjj- genaamd Amsterdamsche Karei" en Daniël De H., 29 jaar, slager, beiden te Rotterdam woonachtig on thans gedetineerd. Was er by do behandoling van de zaak tegen de drie thans veroordeelden een enorme belang stelling, bij de behandeling van deze zaak was hot publiek niet sterk vertegenwoordigd. Amsterdamsche Karei" ontkonde. Hij zeide met De H., met .Schelen Kobus" en met nog een paar anderen naar de kermis op Baikelsd^k te zyn geweest en laat in den nacht te zijn teruggekeerd in de Zandstraat. Daar was hij gaan rondwandelen met twee dames". Van de vechtpartij wist hij niets af. Dienzelfden nacht was hy met een vrien din Anna, naar Antwerpen vertrokken. Je vond den grond te warm onder je voeten, hé, vroeg de president. Nee, antwoordde beklaagde, we hadden 't al veertien dagen van te voren afgesproken I Daniël ontkende ook. Ik zal maar niks zeggen, zei hij, want 't zal ine niks helpen. De getuigen motte *t maar uitmake Zooals je verkiest, zei de president, 't Staat je vrij om te zwijgen 1 Toen koos beklaagde eieren voor zyn geld an hjj begon gauw alles te ontkennen. Ook hy verklaarde naar Antwerpen to zijn ge gaan met een vriendin Bete. Pres.Je wist ook dat er maanden en maanden gevangenisstraf voor je opzaten, hé? Bekl. Nee, hoor! Pres.Weet je wat je compagnons ge had hebben P Bekl.'t Zijn gelukkig me compagnons niet Pres.Die hebben ieder zes maanden 1 Bekl.Al hadden ze nou ieder zes jaar gehad, 't kan me niet schelen. Maar ik ben onschuldig I De agenten J. v Crugten en J. De Leeuw konden geen bepaalde handelingen van deze beklaagden opgeven. Alleen verklaardon zy, dat •Amsterdamsche Karol" aan den linker arm van Van Crugten had getrokken, terwyl hy op dc aanmaning van dezen .doorloope 1", zou nebben geantwoord: Loop jijzelf maar door 1" Karei ontkende dat. Verschillende getui gen hadden „Amsterdamsche Karei" de agenten zien slaan. Van De H. wisten zij niets te vertellen. De eerste getuige h décharge er waren er zes gedagvaard was mej. J. B. Als ze met haar dikke lichaam voor de balie komt, 'n snoepig mutsje op het bol- roode gelaat met dikke hangkoonen vraagt de president U hebt een bjjnaam, meen ik. Tijn de looie Pyp De juffrouw buigt zich heel vertrouwe lijk over de balie en vertelt, alsof ze op een koffiekransje is Welnee die is dood I Pres.Ochis die dood Get.Welja! Ze vertelde dat ze van het gebeurde dien nacht niet veel wist. Alleen vond ze „Am sterdamsche Karei" een .vroolyke knul", die „van een lolletje hield en die graag een liedje zong". De getuige P. K. verklaarde ook niets gezien te hebben. Getuige moet zelf ook meegedaan hebben, want zooals bleek zou getuige gezegd hebbenDeurloope, men- sche, anders slaat die agent, maar je moet hem op zyn kop slaan PresJe hebt ook meegedaanHebt je dat geroepen Get.Ja, maar ik bedoelde niet den agent, maar eeu juffrouw. Pres.Zoo, maar dun spreek je toch niet van „zyn" kop P Of zyn de dames by jullie in de Zandstraat allemaal van het manneljjk geslacht (Gelach.) Nog enkele getuigen h décharge worden gehoord, maar hun verklaringen leveren niets nieuws op. Dan is mr. D. J. Wolfson aan 't woord, die wettig en overtuigend bewezen achtte hetgeen beiden beklaagden is ten laste ge legd. Gerequireerd werd voor ieder twee jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. J. Boon Jr. zei dat de twee beklaagden mannen zyn die geen eerbied gevoelen voor het gezag. En die eerbied zullen de beklaagden zeker niet krygen, wanneer zy geruimen tyd worden opgesloten. PI. vroeg vrjjspraak subsidair een zeer lichte straf. Nadat beklaagde De H. zyn verdediging heeft gevoerd, vraagt de juffrouw van 't koffiekransje het woord. Meheer, zegt ze, die juffrouw B. heeft een bloedhaat an De H. Da's waar! zegt De H. Er ontstaat nu een hevige ruzie in de rechtszaal. Op de getuigenbank schreeuwt men Je liegt Tot groot vermaak van een aantal aan wezigen houdt het gekjjf aan, en als de president het onderzoek in deze zaak sluit, gaat hot heele gezelschap tierend den corri dor in, waar de (Conversatie" nog eenigen tyd wordt voortgezet Inbraak en diefstal. In het Iraëlictische Oudelieden gesticht aan de Claes de Vrieselaan no. 70, te Rotterdam, ingebroken. Hiervan wordt verdacht zekere J. C. F. R., de portier dier stichting die Zondagavond vrjj kreeg tot Maandagochtend en heelemaal niet meer teruggekomen is. Uit luden van een buffet en uit een paar kasten twee kamerB aanwezig, zyn gestolen twee gouden on vyf zilveron horloges, twee bloed koralen armbanden met gouden slot, eon gou den collier, zeven gouden damesringen, een zilveren armband, een gouden en een zilveren broche beuevens een bedrag van ruim f700 in bankpapier en specie, welk geld de binnen vader van dit gesticht, de heer S. van Ronkel, onder zyn beheer had. Onder de tram. Een soldaat, die zyn ouders te Naaldwijk zou bezoeken, geraakte Zaterdagavond by het overstappen te Poeldijk onder de tram, om dat zyn sabel, toen hij van de nog in bewe ging zynde tram afsprong, achter de treeplank bleef haken, zoodat zyn eeno been afge- roden en het andere zwaar gekneusd werd. De ongelukkige is naar het Ziekenhuis te Den Haag vervoerd, waar hy is overleden. Rijtuigongeluk. Do sneltrein van Almelo, die ruim 6 uur naby de Baunink onder Colmschate den straat weg kruist, heeft daar gisteravond het rjjtuig jhr. v. d. B. gegrepen. De heer v. d. B was dadelijk een lyk. Zyn echtgenoote is zwaar gewond overgebracht naar hun woning, Huize de Rinkelaar, onder Dykerhoek, terwijl de kootsicr zwaar gewond naar het zieken huis te Deventer is gebracht. De juiste toedracht van het ongeluk was gisteravond nog niet bekend. De Wognummer8. Uit do brief uit Groningen in de Asser Ct., over de Wognummers: Zy hygen en sloven zich uit om tydig op do snikheete bovenzaal van eon dorpsherberg 'l gareel te staan, na 's middags roods dezelfde karwei in de „concertzaal" van een andere dorpsherberg te hebben vertoonden dan als de drommel bun boeltje gepakt! om morgenmiddag en daarna morgenavond weer andere plattelanders op hun schrikbarend geëxplooiteerden natuurzang te vergasten, 't Is om er bek-af by te worden. Het kan lang goed gaan, maar eenmaal moet er reactie komen, en van schitterende vorderingen uit een artistiek oogpunt kan althans onder deze bezwarende omstandigheden moeilijk sprake wezen. Hoog water. Uit Maastricht: De Maas is buiten hare oevers getreden. Stand hedenochtend 4.12 M. België seint nu, dat de stand te Luik stationair blyft. Alle toe gangswegen aan den oostkant der stad zyn overstroomd, eveneens de dorpen Heugem en Scharn, die niet meer te voet, hier en daar zelfs niet meer per wagen te bereiken zyn. In jaren is deze hooge waterstand niet bereikt. De overstrooming in Friesland. Een verslaggever van do «Leeuw. Ct." heeft Zondag de geteisterde pluatsen in de omstreken van Leeuwarden bezocht. Aan zyn verhaal ontleenen wy het volgende: Langs den Lemsterstraatweg telden wy twintig kapitale hofsteden afgesloten en in gesloten door het water. De dyk was op 'n nacht doorgebroken, het water was tot op eeu hoogte van één meter de boerenplaats binnen gedrongen. Veertig stuks vee stonden plot seling tot den hals toe in hot water; beter werd het er natuurlijk niet van. Met pramen zyn ze uit de stallen gehaald. Donderdag had de verkooping plaats; wat moest de boer er mee doen, nu huis en erf onbewoonbaar waren geworden! De woning staat nu leeg. Enkele boerderijen, booger gelegen of vol doende beschermd, worden nog bewoond; met bootjes wordt de gemeenschap onderhouden. Donderdag waren de bewoners van een dier plaatsen naar stad gegaan, hadden hun bootje aan den dyk vastgelegddoor den storm 's middags was hot bootje omgeslagen, ge zonken. Toen de bewoners terugkwamen kon den zy in het hondenweer, doornat, beginnen met de boot uit het water op te halen, weer vlot te maken. Eindeljjk, tegen don avond, konden zy met hun vaartuigje huiswaarts keeren. Zoo heeft iedere boer, iedere bewoner dier plaatsen zyn eigen misère. En hier en daar hoort men al van zieken, ten gevolge der nattigheid, ook misschien wel ten gevolge der doorgestane emotie. Gehuldigd. Vijfduizend sociaal-democraten, die tot de Duitsche party in ambteljjke betrekking staan, hebben Vrydag in een avondbyeenkomst te Berlyn August Bebel ter eere van zyn 70sten verjaardag gehuldigd. Er was veel geestdrift toen de witgekuifdc leider met zyne vrouw, zyne dochter en zijn kleinzoon binnenkwam. Richard Fischer hield de feestrede en maakte daarby zulke geestdriftige gebaren, dat hy met spreekgestoelte en al omtuimelde en in een bloemstuk terechtkwam. Gelukkig, zonder sicli te bezeeren. Hy stond weer op en besloot met een Hoch op den jubelaris. De Mauretpnia. Zaterdag is de „Maorétania" te New-York aangekomen, na een overtocht, die de slechtste is geweest, nog ooit door het schip gemaakt. Op do uitreis was het weer zéé bar, dat er van het aandoen van Queenstown niets kon komen en de loods dus niet aan wal kon gaan. De man moest dus mee naar New-York. Het was de vyfdc maal dat hem zooiets over kwam. De voorlaatste maal dat het hem pas seerde was 15 jaar geleden. In den nacht van Zondag op Maandag voor een wook had de ,Mauretania" eeu zwaren storm te verduren; het schip kon dien nacht maar 7 knoopen per uur maken. Reusachtige stortzeeën kwamen over; van de hoogste dekhutten werden de glasruiten stukgeslagen. Een zeetje spoelde een anker van 10,000 pond met kabel en een stuk van de dekleuning overboord. Enz. Verleden week heeft het gerucht geloopen dat de >Mauretania verongelukt was, maar zy is dan nu behouden te New-York binnen. De jaloersche apotheker. De vrouw van den krankzinnig jaloerschen apotheker Parat te Parijs, waarover wy reeds een en ander berichtten, heeft in den loop der week een klacht tegen haar echtgenoot ingediend en aan den rechter van instructie een verhaal gedaan van haar leven vol lijden. Mevrouw Parat vertelde dan dat zy in 1897 haar man heeft leeren konnen, die toen in de artsenjjbereidkunde studeerde. Zy zette hem tot werken aan, overhoorde hem zyn lessen, hielp hem zooveol mogelyk. In 1899 deed Parat zyn apothekers examen en met behulp van geleend geld vestigde het echt paar zich in de Vaugirardstraat. De eerste jaren waren morielyk, maar door noesten arbeid slaagden man en vrouw erin hun schuld af te doen. Tot zoover was alles goed ge gaan, Maar in 1903 veranderde het karakter van Parathy zocht bij elke gelegenheid twist, verweet zyn vrouw dat zy geen geld mee ten huwelijk gebracht had en dat zij hom belet had een ryke party te doen. Mevrouw Parat zwoegde dag en nacht 's morgens om 5 uur op, overdag in de apo theek, 's avonds om tien uur naar bed en dan 's nachts nog de kinderen helpen. Middeler wijl werd Parat's gedrag steeds erger; hy toonde een jaloerschheid, die alle perken te buiten ging en, naar de gefolterde vrouw verzekert, op niets gegrond was. In Novem ber 1908 dwong de apotheker zyn echtge noote onderklceren te dragan, die met een hangslot gesloten waren. Elk oogenblik her haalde hy, dat de kinderen van mevrouw Parat niet van hem warendat hy hen en haar zou dooden. Toen de man verleden jaar eon poos van huis moest zyn voor een brui loft, drong hy er by zijn vronw op aan, dat deze, tydens zyn afwezigheid zich en de kinderen met sublimaat zou vergiftigen. Ik zal dan van den last af zyn, had Parat gezegd en overal vertellen dat je in krank zinnigheid gehandeld hebt. Bang voor zyn bedreigingen beloofde de vrouw, dat zy het doen zou. Maar zij deed het niet. In Juli 1909 begon do upotheker zyn vrouw aau handen en voeten te ketenen en maakte haar doodsbung met het dreige ment, dat hy haar lichaam met salpeterzuur zou verbranden. Een keer heeft hij de vrouw met chloroform bedwelmd, zeggende, dat hij dan gemakkelijker met het salpeterzuur zou kunnen werken. Mevr.Parat verklaarde voorts nog aan den rechter van instructie dat haar man er blijkbaar op uit was haar krankzin nig te maken. Telkens deed hy of hij het jongste dochtertje wilde dooden en eens had ly het kind een verband om het hoofdje ge legd, waar hij rood papier tusschen stak om de vrouw te doen denken aan bloedvlekken, gaf liet wicht een groote schaar in de han den en riep toen zijn vrouw, aan wie hy zeide, dat hy het kind gewond had en dat bet gostorven was. Toen do vrouw het uitschreeuwde van smart vroeg de apothekerben je bereid om je te onderwerpen aan alles wat ik verlang Zweer me dat dat kind ook myn kind is. Do vrouw deed hot on toen dwong de apotheker haar brieven te schryven, waarin zy baur dood aankondigde, als reden van haar zelf moord opgevende, dat zy do wroeging, dio haar verteerde, niet langer dragen kon. Zy moest er in die brieven tevens op aandrin gen, dat er niemand over haar dood lastig gevallen zou worden. Mevrouw Parat heeft nog aan den rechter van instructie medege deeld, dat haar man haar in een brief om vergeving gevraagd had, maar dat ze hem die niet geven konze had te veel moeten lyden. Ook de beschuldigde heeft aan den rech ter eon brief geschreven, waarin hy zegt, dat hy in den strik govallen is, dien zyn vrouw, als werktuig van iemand, wiens naam hem onbekend is, hem gespannen heeft. Zware diefstal. Een ongewone diefstal wordt uit Chalons- sur-Saéne gemeld. Dieven zyn de kerk van La Loyèro binnen gedrongen en hebben eon grooto bronzen klok van 250 kilo weten los te maken en op een wagen meegenomen. De brutalen hebben de halve wereld! 0ver8troomlng. Brussel, 28 Februari. Do laatste berichten uit het Maas-dal melden, dat hot water stijgt. Vele fabrieken staan stil. Het water heeft het lage gedeelte van Luik ondergezet. In hot land van Luik zyn duizenden huizen over stroomd. De schade is aanzienlyk. Te Chate- lineau heeft men in de Sambre een lyk zien dry ven. Luik, 28 Februari. Sedert vanochtend negen uur is de stand van het Maaswater op één hoogte gebleven. Er wordt tegen den nacht eon kleine val verwacht. De fabrieken van Cockorill zyn stop gezet. De toestand is treurig te Soraiug, Tilleur. De wegen naar Luik zijn overstroomd. Lawine. New-York, 28 Febr. Door de lawine is het stadje Mace, waar ongeveer 800 myn- werkers van de Standardmynen woonden, zoo goed als vernietigd. Hedenochtend werden twaalf lyken opge haald. De bewoners van de naburige steden zyn uitgetrokken om redding te brengen, maar de groote sneeuwmassa's belemmeren het reddingswerk ten zeerste. Nog een lawine. New-York, 28 Febr. Heden is weder een lawine nedergekomen te Burke in Idaho. Het bericht van de ramp te Mace had de bewoners van Burke echter ongerust gemaakt, zoodat de meesten gevlucht waren voor de lawine naar beneden kwam. Volgens een matige schatting hebben in de twee plaatsen 50 it 60 personen het leven verloren. Schoonheid der vrouwen. Volgens de Tagliche Rundschau is het geheim gevonden, waaraan de vrouwen van Ierland, die van Cork en Killarney met name, en ook de vrouwen van Schotland en Enge land, hun schoonheid, den glans hunner oogen, het zachte van hun vel, en ook den lengen duur van hun bekoorlykheid danken. Het is de regen. Een vochtig klimaat, veel regen, is bevordelijk voor de schoonheid, droogte maakt vroeg oud. Zie de vrouwen van het heete ZuidenZij verwelken, als aan de lauwo Westerstrandea de bloei nau- welyks op zyn schoonst is. Aldus de Rund schau. Het is tenminste een troost na den zomer on dezen winter van schior onafge broken regen, dat wy or in de verhoogde schoonheid onzer vrouwen voor schadeloos gesteld sullen worden,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 5