Piet Heinstraat 5G. Tandarts Feenders A. GRÜNWALD, Arts. ïeraipg i Vrouwenkiesrecht JOH. W. ZIJ>I9 J. M ZLJM-ADAMS J. MAHIEU, Tailleur. Gevestigd te Helder, WESTSTRAAT No 104. Marine en Leger, Naar wy vernemen, zullen Hr. Ms. instructie- schepen «Amstela en «Marnix* binnenkort uit de sterkte der zeemacht worden afgevoerd. Genoemde bodems werden respectievelijk in 1859 en 1865 op stapel gezet, de eerste bij een particu liere werf te Amsterdam, de laatste bij de rijks werf te Vlissingen. De hoofdmachinist H. van der Linde en de machi nist C. J. de Groot worden geplaatst bij de conser vatie op 's rijks werf te Hellevoetsluis, respectie velijk met 2 en 16 April a.s. Naar wy vernemen, zal de viceradmiraal J. II. L. J. baron Sweerts de Landas Wyborgh, directeur en commandant der marine te Amsterdam, binnen kort den zeedienst met pensioen verlaten. De officier van administratie der 1ste klasse W. F. van Grasstek en de officier-machinist der 2de klasse J. C. Poley, met particuliere gelegenheid uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld de laatstgenoemde wordt 16 dezergeplaatstaan boord Hr. Ms. schoener «Zeehond*. Bij beschikking van den minister van marine is de kapitein ter zee W. F. de Booy, aftredend in specteur van den marine-torpedodienst, met 7 dezer op non-activiteit gesteld. De luit. ter zee 2e kl. M. W. Schaly is geplaatst in de directie der marine te Hellevoetsluis. Ten dienste der zeemilitie zal de kanonneerboot „Wodan" 15 dezer te Willemsoord in dienst wor den gesteld en toegevoegd aan Hr. Ms. logement schip «Neptunus". Met het bevel wordt belast de luit. ter zee le kl. K. F. Sluys. By Kon. besluit van 1 dezer is aan den luitenant ter zee 2de klasse A. II. van der Mersch, mot 16 dezer, eervol ontslag uit den zeedienst verleend, onder toekenning van een pensioen van f1016 jaars. De hoofdmachinist J. A. Lanz wordt den 21sten Maart overgeplaatst van de «Koningin Emma" op de Schorpioen", terwyl de plaatsing van den machi nist W. J. M. Lamers, aan boord van de «Wodan* te Nieuwediep op 16 Maart, is ingetrokken. Gerepatrieerd uit O.-I. en geplaatst: Oppcrkonstabel H. Schonenberg a.b. Ws. A'darn. Oppertorpedom. W. Hendrikse id. Schrijv.-majoor W. B. de Zeeuw Ws. Wo. Sergt.-konst. W. J. Annijas id. -schrijver W. Brakhoven id. -torpedom J. A. Schwpitz Kon. Emma. J. G. Nagelkerke id. torpedist J. Ie Grand id. Overplaatsing: 10 Maart. Bootsman J. A. Peeman van Ws Wo. op Heemskerck en id. D. J. Uit den Boogaard van Hcemskerck op Neptunus. '15 Maart. Bootsman "II. Groenewoud van Van Galen op Heemskerck} id. L. Westdorp van Heems kerck op Ws. Wo. en id. H. C. C. Berends van Van Galen op Evertsen. Medio April. Sergeant-schrijver A. Kleimeer van Atjeh op Ws.Wo. Stoom vaartfaerichten. Stoomvaart-Maatschappij-Nederland. Kon.Wilhv.Batavia n.A'dam,vert.4 Maart v.Colombo Oranje, v. A'dam n. Batkvia, is 5 Maart IC.del Armi gep. Flores, v. Batavia n. A'dam, vertr. 5 Maart v. Port-Suid Ambon al-riv. 5 Maart van Amsterdam te Sabang. Celebes, arriveerde 6 Maart v. Batavia te Amsterdam K W.III, v, A'dam n. Batavia vertr. 6 Maart v. Colombo Madura, v. Batavia n. A'dam, is 5 Maart te Gibraltar binnengeloopen met lichte machineschade. Rernbrandt, van A'dam n. Batavia, arr, 6 Maart Sout- ham p ton. Sumatra, van A'dam n. Batavia, pas. 7 Maart K. Blanc Timor arriveerde 7 Maart v. Hamburg te Amsterdam Vondel, v. Batavia n. A'dam, vertr. 5 Maart v. Genua Bandu vertrok 5 Maart v. Padang n. Amsterdam Rottkrdahsohe Llotd. Rindjani vertrok 3 Maart van Batavia nnar Rotterdam Djocja, v. R'dam n.Batavia, pass.4 Maart Point de Galle Solo, van Rotterdam n. Batavia, pass.4 MaartOitaVos Tambora, v. R'dam naar Batavia, pass. 5 Maart Perim Bogor, v. Batavia n, R'dam, vertr. 6 Maart v. Port-Said Gorontalo arriveerde 7 Maart v. Batavia te Moulmain liawi, van R'dam n. Bntavia, vertr. 6 Maart v. Tanger Ophir arriveerde 6 Maart van Rotterdam te Batavia Ternate,v.R'dam n.Batavia, arr. 6 Maart te Antwerpen Wilis, v. Batavia n. R'dam. arriv. C Maart te Suez. Menado vertr. 6 Maart van Batavia n. Rotterdam Koninklijke Hollandsohk Llovd. Zaanland arriv. 3 Maart v. A'dam te Bucnos-Ayrcs. Maasland arrveerde 4 Maart van A'dam en Brazilië te Montevideo. Arastelland, v. Buenos-Ayres en Brazilië naar A'dam vertrok 5 Maart van Vigo. Kon. West-Indische Maildienst. Prins Maurits, van Amsterdam naar Paramaribo, passeerde 6 Maart Quessant. Visscherijberichter. Nieuwediep, 4 Maart. Aangebracht door garnuleu- visschers 20 mand schar f 1,75 a f 2,— por mand, 6 mand kleine schol f 4,a f 4,50 per mand. Door trekkers 12 tal haring f5,50 a f6,25 p. tal 5 Maart, 12 tal haring f 5,15 per tal. 4 korders te zamen 15 middelmatige tong 70 cent per stuk, 10 kleine tong 25 cent per stuk, 30 mand kleine schol f 3,50 a f 4,50 per mand, 10 mand schar f 1.75 per mand. Van garnalenvisschers 56 mand schar f 1,25 a f 1,75 per mand, 6 mand kleine schol f 3,50 n f 4,50 per mand. 7 Maart. Van trekkers 20 tal haring f 6.75 a f 10,40 per tal. 4 korders te zamen met 20 mand kleine schol f 3,a f 4,— per mand, 4 mand schar f 1,50 per mand. Van garnalenvisschers 16 mand schar f 1,50 a f 1,75 per mand. VERVOLG BERICHTEN. HELDER, 8 Maart, Ds. C. C. G. Visser, predikant te Culemborg, heeft het op hem uitgebrachte beroep naar do Herat. Ev. Luth. gemoonto alhier, aangenomen. Men verzoekt ons te willen melden, dat hot vaandel van ,Helder's HarmoDiekapel" deze week in het magazyo van den heer C. Troost ter bezichtiging zal worden gesteld. Niet toegestaan. Een jongmensch van hier, die onlangs een dienstverbintenis by de landmacht was ge weigerd, naar aanleiding van slecht gedrag, had een verzoekschrift gericht aan den minis ter van oorlog om diens tnsschenkomst, ten einde toch toegelaten te worden. Nu is een schry ven terug ontvangen, een antwoord dat afwyzend luidt. Genade in het Doolhof. Zondagavond hadden eenige buren in het Doolhof kwestie gekregen over over soci ale toestanden ondor de marine. Natuurlijk bleef het niet by schelden en bedreigingen, doch er werd al spoedig ernstig gevochten met haarspelden en andere toilet-artikelen, zoodat een paar bloederige gezichten ont stonden, terwyl deerlijk gehavende klooren bewezen, dat men elkander geducht had aangepakt. Wat echter een zeer bedenkelijk ■lot was, oen der sterkste vrouwen had haar tegenpartij ferm onder de knie en de furie liet haar prooi niet los, alvorens do onderliggende naar behooren en volgens oud- Hoilandsche-straatjongens-gewoonte om (ge nade'' smeekte! Hr. Ms. «Zeehond" is gisteren te New- Cost'o aangekomen. „De Zeven Provinciën." Het pantsersohip «De Zeven Provinciën'' is uit het Marinedok overgebracht naar het Wilhelminadok. Luchtbalion. UitUtrecht wordt ons hedenmorgen gemeld,, dal een luchtballon over de Zuiderzee trekt in Noordwestelijke richting. Prins Willem il. Wy ontvingen gisteren van onzen corres pondent te Amsterdam een telegram, mel dende, dat het wrak van de Prins Willem II" drijvende zou zijn gezien duizend mijlen be westen Tory-eiland, Ierland, omdat het stoom schip „Jonian", van do Allanlyn, daar tor plaatse met een wrak in aanvaring is geweest. De directie van de K. W. I. M. deelt lo, dat het haar by onderzoek gebleken is, dat het bovenbedoelde wrak twee ovale schoorstcenen bad, terwyl de «Prins Willem II" er slechts óéa ronde had en dat bovendien een koperen letter P., welke van hot wrak aan boord van het Btoomschip «Jonian'' te recht is gekomen, onmogelijk behoord kan hebben aan het stoomschip Prins Willem II", omdat aan boord van dat stoomschip goen koperen blokletter aanwezig was. De naam van het stoomschip «Prins Willem II" was namelyk geschilderd op den spiegel. Bovenbedoeld wrak kan dus onmogelijk van de /Prins Willem II" zyu. Prins Hendrik. Z. K. H. de Prins gevoelde zich Zaterdag avond kort vóór den aanvang van de soiree ten hove ongesteld on was genoodzaakt dadelyk naar bod te gaan. Z. K. II. is sedert lydende aan ongesteldheid van algemeenen katarrhalen aard, gepaard met temperatuursverhooging, welke des avonds tot 40° steeg. Gistermorgen was de temperatuur aanmerkelijk lager, n.1. 38°. De nacht verliep naar wensch. De ongesteldheid van Z. K. H. blyft blykens de berichten van heden een gunstig verloop nemen. De temporatuur was gisteravond minder hoog dan Zaterdagavond. De Prins houdt voortdurend het bed. De Prins was Zaterdag in den laten namiddag nog per rytuig uit geweest. Z. K. H. schynt eon zware kou te hebben gevat, die met een vry hevigen koortsaanval gepaard ging, De zieke is onder behandeling van dr. Roessingh, die den Prins 's morgens en zoo noodig ook des avonds bezoekt. Waarschuwing aan arbeiders. Op grond van ontvangen ambtelyke berich ten wordt in de .Staatscourant" aan belang hebbenden dringend ontraden zich te laten aanwerven als arbeider by den bouw der spoorweglijn MadeiraMotnoró, in Brazilië. Het klimaat aldaar wordt zeer gevaarlyk voor de gezondheid geacht. Het Deensche stoomschip «Katholm", van Windau met hennep, lynkoeken en hout naar Gent bestemd, is Zondagmorgen half zeB tydens mist op den Engelschen hoek naby Terschelling gestrand, doch kwam te 10 uur na het uitpompen van waterballast oogenBchynlyk zonder schade weder vlot en zetto de reis voort. IJ muiden, 7 Maart. By het vertrek naar de visschery onder vond de stoomtrawler Y.M. 159 «Julie Streiff" van de reedery schcepsexploitatie maatschappij «de Marazaten* ccnig opont houd, omdat de bemanning weigerde met het schip zee te kiezen wegens ondeugdelijkheid van dón der seinlantaarns. Het oordeel van den Ryksexpert, belast met het toezicht op de visscheryschepen, werd ingeroepen mot het gevolg dat deze de lantaarn afkeurde. Nadat het schip van een andere lantaarn wbb voorzien, kon het zyn reis naar de vischgrondun aanvangen. Trawler verongelukt Het vermoeden, dat niet een Nederlandscho maar eon Duitsche stoomtrawler naby Lerwich schipbreuk leed (zie VI. BI. 26 Februari), schynt meer en meer bewaarheid te worden. De Duitsche stoomtrawler «Castor", toe- bohoorende aan de Norddeutsche Hochsee- fischerei Aktien Gesellschuft te Geestemünde, vertrok den 30en Januari van dit jaar naar IJsland en had duB reeds laDg weer binnen kunnen zyn. Tot heden keek men echter tevergeefs naar het vaartuig uit. Een nader bericht uit Lerwich over de scheepsramp meldt dat in den nacht van 13 Februari een stoomtrawler op de Shet- landscbe eilanden schipbreuk leed zonder dat iemand van de bemanning gered kon worden. Uit de wrakstukken, die nog uit nieuw hout bestonden, en het vinden van een bus waarop godrukt stond „Ingwer* (het DuitBcho woord voor gember) maakt men op dat de vermiste trawler «Caetor» op die plaats ver ging- Het vaartuig word eerst in 1908 gebouwd en had eene bemanning van twaalf koppen. Het misdrijf op de Nicolaas Witsenkade. De instructie in deze zaak, welke geleid wordt door den rechtcr-commissaris mr. Quin- tus, is thans in vollen gang. Tal v&n getui gen zijn reeds gehoord, doch tot duBver is het nog niet mogen gelukken, veel licht over deze nog steeds geheimzinnige zaak to ver spreiden. Het meisje blyft met ongelooflijke bedaardheid ontkennon iets van de zaak te weten. Mr. Quintus tracht haar te overtuigen van haar schuld, zy blyft onverzettelijk. Daarentegen heefl de jonge man ook in de instructie, evenals by de politie, dadelyk erkend in de woning goweest to zyn om te stolen, aangespoord door het meisje. Hy ver zekert telkens, dat wat hy zegt de volle waarheid ie. Zoo heeft hij o. a. verklaard, dat het meisje het kokend water in twee gedeelten over haar meestereB heeft uitge stort. En wat het misdryf des te ontzettendcr maakt ook heeft hy meegedeeld, dat de dienstbode, toen het slachtoffer gillend naar de voorkamer sneldo, om uit het raam om hulp te roepen, do arme vrouw nog heeft vastgegrepen om haar tegen te houden, zoo dat zelfs een worsteling ontstond. Een ge- Btommel als van een worsteling moot ook door een der buren gehoord zyn. Maar 't meisje blyft yzig-kalm ontkennen. En brutaal, met een glimlach op het gelaat, staat zo tegenover do getuigen, die mot haar gecon fronteerd worden. Maandag is o. a. de moeder van den jon gen man door mr. QuintUB aan eon langdurig verhoor onderworpen. Valsche munters. Te Amsterdam is Zaterdag een valsche munter uit Utrecht aangehouden, en deze arrestatie werd spoedig gevolgd door die van zyn zoon. Yermoedelyk heeft do politie hiermede de bron gevonden, waaruit de tallooze valsche kwartjes komen, die den tram-conduoteurs in de handen werden gestopt. In een winkel in de z.g. Indische buurt, het kwartier ten Oosten vun het Muiderpoort- station te Amsterdam, trachtte de valscho munter een onecht kwartje te loozen. Do winkelier bemerkte het echter intydB en leverde hem aan de politie over, die niot minder dan 40 valsche kwartjes op hem vond. De man kon niot anders dan beken nen; hy gaf zyn adres te Utrecht op, en nog denzelfden avond vond de Utrechtscho politie toen &Ue aanleiding, om den zoon van den aangehoudene te arrestecren. Dezo zoon, van beroep ckemiker by eon tandarts, bleek de hoofdschuldige te zyn. Hy had thuis een volledig laboratorium"gi[ men en alle andere benoodigdhedon, als smeltkroezen, tinnen lepels, compositie-trek potjes en specie, on bovendien een goede voorrand valsch geld werden daar gevonden. De vader hielp don zoon by het vervaar digen en had bovendien de taak het product voornamelyk in AmBterdam van do hand te doen. Het tweetal moet het valsche-munters- bedryf reeds geruimen tyd hebben uitgeoe fend, en al een zeer groot, natuurlyk moei lijk to schatten bedrag aan valsch geld in omloop hebben gebracht Zy hadden oen groote bedrevenheid in de kunst; hun na maak was moeilyk van echt geld te onder scheiden. Alleen het kwartje, dat den vader erin deed loopen, was slordig afgewerkt. Het moeste valsche geld, dat op hen be vonden ie, is samengesteld voornamelyk uit rood koper en eenige andere metalen, aan gemengd met een weinig zilver. Kruistocht in de Noordzee. De Keizer van Duitschland zal Donderdag een driedaagschen kruistocht in do Noordzee ondernomen, waarvoor ongeveer 80 kunste naars, geleerden, handelslui en financiers uit- uoodigingon hebben gekregen. Een meevaller. Een ingezetene van Edam verkocht dezer dagen aan een koopman uit Amsterdam een tuinbeeld voor f 170. Hy dacht een goede zaak gedaan te hebben. De AmBtordammor evenwel had er beter kyk op, en verkocht het voor een aanzienlijke som, stellig niet minder dan f1000, aan don directeur van het Rijksmuseum. Opheffing van een o i. school. Met 1 April zal te Haarlem wegens gebrek aan nieuwe leerlingen de openbare lagere school No. 11 worden gesloten. Het hoofd der school kan doordat de heer J. de Koek, hoold aan school No. 3 dan toevallig weg gaat, daaraan worden overge plaatst, maar de onderwijzers A. Nagtzaam, A. Blok en C. J. Croiu on de dames D. E. Duval en M. Blok zullen moeten worden ontslagen. Een flink besluit Naar de »Nbr.« verneemt, is in den Prosynodus van hot Bisdom Haarlem, gehou den op 31 Decembor ten vorigen jare, o.m. vastgesteld, dat alle aan het bisschoppelijk bestuur rekenplichtigo besturen «bij het doen uitvoeren van bouwwerken in do bestekken de bepaling zullen opnemen, dat op alle verplichte R. K. feestdagen hot werk onder broken worde, en wol met behoud van loon voor de werklieden*. Het ingestorte Pakhuis. Omtrent het instorten van een pakhuis te Groningen vortelt de «Pr. Gr. Crt." De zolders en een der buitenmuren van het graanpakhuis Alphia, gelegen vlak naust de groote üosterhavonpakhuizen dor Elevator- Maatschappij, zijn Zaterdagmorgen onder den zwaren last van eonigc honderden last graan bezweken. Toen Zaterdagmorgen om 9 uur een vijftal mannen van het personeel der firma Schilthuis Co. op de zolders werk zaam waren, hoorden zij nu en dan een vordacht gekraak, dat hun eerst aan brand deed denken, maar dat nu eenige oogeu- blikken later de zekerheid gaf, dat door den grooten last de muren begonnen te werken en uitzetten. Eensklaps weerklonk een krach- tigen knal, die hen verschrikt deed opsprin gen en vluchten. WaarBchynlyk was een der binten afgeknapt. Nauwelijks waren zy buiten gekomen, toen de linker zymuur aan de achterzyde met een hevig gekraak uiteensprong, en in het gan getje naast het pakhuis ineen viel. De balken, waarop de zolders rustten hadden nu hun steun verloren, alles helde naar links over en het graan stroomde de helling af op eu tusschen de ruïne. De onderste zolders konden de van boven komende zwaarte niet torscheu en Btortten eveneens in met donderend ge raas. Het moet eon geweldig spektakel zijn geweest, volgens de buren. Het nut van den politiehond. Donderdagavond half zes miste de heer G. J. H. Hofstede te Almelo zyn 9-jarig zoontje. Na den geheelen avond gezocht te hebben, wendde de ongeruste vader zich tot mr. P. S. Gerlings aldaar, mot do bedoeling de hulp in te roepen van diens politiehond Max. De heer G. was echter niet thuis, waarop de politieagent Oly op zioh nam de opsporing van het knaapje te beproeven, 't Jongetje was het laatst gezien by de kiosk naby het station. Daar liet men Max ruiken aan een kieltje, dat de jongen 's morgens had uangehad, en de hond vond dra het spoor, volgdo dit over de spoorlijn tot de woning van den kastelein Niemeyer, waar hy eenige malen om het huis snuffelde, zonder resultaat. Later bleek, dat de jongen daar wel degelyk geweest was. Max liep vervolgens terug naar den overweg, maar werd daar zeker door de drukke passage, het spoor bijster. Men heeft toen verder de stad doorzocht en kwam tegen circa half vier in den morgen by de fabriek der firma H. ten Cate Hzn. en Co., aan het Kanaal, waar gewoonlijk eenige ledige wagons van den grossier Polak staan. Deze wagens waren reeds te voren zonder succes onderzocht. Nauwelijks kwam Max met zyn begeleider by de voortuigen of de hond sprong er direct blaffende tegen op, on na nauwkeurige inspec tie werd het knaapje, goed verborgen onder een hoop ledige zaken on gerust slapend.ge- vonden. Legaten. Men meldt uit Kampen aan de Telegraaf" Door wylen den heer C. H. A. Engelen berg, alhier overleden, is gelegateerd, vrij van successierechten a. aan de gemeento Kampen f 2,000,000 voor don bouw van een nieuw ziekenhuis of armenhuis b. aan dezelfde gemeento f 10,000 voor onderhoud der algemeene begraafplaats c. aan de gemeente IJsselmuiden f 1,000,000 voor een armenhuis. Slimme kraaien. S. Leefmans schryft in De Lovende Na tuur over Slimme kraaien «Een poos geleden las ik ergens, ik meen ook in D.L.N. over de slimheid van kraaien die ten uiode den inhoud to kunnen bomachtigen, mosselen van van eenige hoogte op een stcenen helling lieten vallen. Dit heb ik nu dezer dagen zelf mogen waarnemen. Op een volgeslibd boekje aan den zeedyk te Harlingen was oen goorte zwerm bonte kraaien bezig zich met het door den vloed achtergelaten gedierte te goed te doen. Ze waren zeer nayverig en had er een iets be machtigd, dan waren z'n kameraden er blik- semsvlug by om ook wat van den buit te snappeu. Terwyl ik zoo stond te kyken, kwam er een bonte kraai aanvliegen en toen hy zich boven de bazalthelling bevond hoorde ik iets op de steenen neervallen, terwyl de vogel neerstreek en blykbaar iets zocht. Hierdoor aan do vroegere gelezen waarneming herin nerd, lette ik nauwkeuriger op toen heb ik hot verscheidene koeren gezien. Zoo'n kraai vloog soms recht omhoog met z'n schelpdier en liet 't dan op eens los, streek er by neer en at z'n buit op. Sommige lieten hun prooi op de bazalt helling stuk vallen, anderen op een laag verbrokkelde gele bakpteonen. Het was duide lijk dat do schelpdieren niet toevallig vielen, want de vogels vlogen rechtstandig op en streken dan direct op de neergevallen buit neer. Ook lieten ze hun prooi steeds boven do stecncn los. Of deze handelwijze nu oen instinctmatige (dus een van ouder op kind overgedragen gowoonte) of een verstandige (op eigen er varing gegronde, bewuste en aangeleerde) is mogen den geleerde uitmaken. Voor den leek lykt zoo iets een aardig staaltje van overleg en duB van redelyk verstand." Nieuwe spelling. 4 Maart. De minister van Waterstaat heeft, op verzoek van den minister van Binneu- landsche Zaken, zich tot de colleges van Ged. Staten in do verschillende provin ciën gewend met het verzoek te willen mededeclen, of het bekend is, hoever de watorschapB-, veenschaps- en veenpolder- besturon ten aanzien van de van hen uitgaande stukken de spelling van De Vries en Te Winkel volgen, en of die besturen ook voorschriften en bepalingen ten opzichte van do schryfwyze of spelling der Nederl. taal hebben gegeven. (Krantenbericht.) Mien jongske. Ze stuuren me ien pampier van de mnister on fraagen watte veur speling iek er op nao heb. Weit ik veul. Ellk veugelke zingt as 't bekt is en iek skraif net as dat iek spreike. Meester zeit as dat iek nou de kolderwijn in de kop hot. Weit mien jongske wat dat beduid Skryf mo oes gau. Met het vee gaet het bestig. We heben pas weer maait. Moeder het weer last van de zenuups en dan gao iek maar een potteko drienken. Skraife gau want iek ben der niet ernst op met die kolder in mien kop. En de mnister mot asem hebe. Dag mien Je olie Vaor. „Hier liggen wolfijzers en schietgeweren Die ouderwetsche spreuk leest men somwy len aan de grenzen van buitenplaatsen en de voorbijganger schokschoudert en denkt: «dat is bangmakery". Niet altyd, toch, zooals blijkt uit het vol gende De wildstrooper Jan Lauwers, die voor een paar nachten in hot bosch van een kasteel te Sempst zoo vreeslijk aan het been door een verborgen schietgeweer gekwetst werd, dat de geneesheeren het moesten afzet ten, is Woensdag in hot gasthuis te Mechelen overleden. Een andere pensjager dezer gemeen te, V., was ook op strooptocht uitgegaan in don eigendom van M. Deudon. Hij trapte oveneens een verborgen geweer af, en de lading drong hem in den linker bil. De toestand van den gekwetste is zeer onrustwekkend. Het parket is verwittigd en wordt tor plaatse verwacht. Dus, wildstroopers, 't is wel eens gemeend. (,H. v. Antw." Scheiding. Al eens meer hebben wy wat verteld van het geruchtmakende echtscheidingsproces, dat al geruimen tijd hangende is geweest tus schen den heer en mevrouw Astor. De Amerikaansche couranten zyn daar vol van geweeBl, want deze Astor's zyn zeer rijke menschen, ook naar Amerikaanschen stan daard. De scheidingsprocedure was, wat dat laatste betreft, leerzaam. En het gemarchan deer over de toelage die mevrouw Astor van haar gescheiden man zou krygen, was in zekeren zin grootsch. De echtgenoot had in zyn onschuld gemeend, dat een uitkeering van een goede drie ton por jaar toch wel genoeg zou zyn. Maar mevrouw meende, dat haar een millioen gulden 's jaars toekwam. Die krijgt zy nu ook. De scheiding zou Vry dag definitief worden en het was 's heeren Astors voornemen, nog den avond van dien dag, te zijnen huize een groote receptie te houden met bal na. Nader meldt men De scheiding tusschen kolonel John Jacob Astor ,en zyne vrouw is, volgens een telegram uit New-York, nu uitgesproken. De rechter besliste, dat mevrouw Astor haar eigen naam behouden en hertrouwen mag. Zy krijgt de dochter, hy don zoon. Het vonnis maakt geen melding van een uitkeering, maar men ver neemt, dat mevrouw Astor elk jaar 3 millioen dollars zal trekken. Moordstatistiek. Tien duizend menschen worden per jaar in de Vereenigde Staten doodgeschoten, ge worgd, vergiftigd, doorstoken, of met een knods of zak zand neergeslagen. Van de honderd misdadigers worden twee gevat. De andere acht-on-negentig blijven volkomen vry en zonder straf. In Chicago hebben 118 moorden per jaar plaats In Londen, dat vyfmaal grooter is, 20 per jaarin Parijs 15. En steeds neemt het aantal moorden in Amerika toe. Er zijn per millioen inwoners vier-en-cen-half maal meer moorden dan twintig jaar geleden. In Dnitschland worden 95 °/o van die moord of manslag begingen gevat. In de Vereenigde Staten nog geen 2 °/0. Volgens den laatsten census werden slechts 1.3 der moordenaars of doodslagers gevonnist. In Spanje werden 85 °'0 veroordeeld... in Frankryk 61 °/q in Engeland 50 °/0 Dit laatste cijfer is leelyk genoegmaar nog geen twee percent is Amerika's cjjfer Eu dit by zulk een reusachtig aantal moor den als dat van 200 per week. Het Panama-kanaal. Men schryft uit New-York: In een onlangs te Newark gehouden rede heeft president Taft enkele medadeelingen over het Panamakanaal gedaan. Zoo zeide hy dat men aanvankelijk de aanlegkosten op 139,700,000 dollar had geraamd, doch dat de laatste raming reeds tot 297,000,000 dollar was gestegen, een vermeerdering derhalve van 157,800,000 dollar boven de oorspronkelijke raming. Als oorzaken van deze stijging noemt de president allereerst de belangrijke stijging, zoowol in den prys van materialen als vun de arbeidsloonen welke er heeft plaats gevonden sedert 1904, toen die eerste schatting werd gemaakt. Ten tweede is het kanaal op som mige gedeelten veel breeder gegraven dan men zich in 1904 voorstelde. Door dit laatste krygt het kanaal voldoende breedte om steeds een onafgebroken verkeer in beide richtingen te doeD plaats vindeD, daar de grootste schepen zeer gemakkelijk elkaar zullen kunnen voor bijgaan. Door een lawine gedood. Wïnnipeg, 6 Maart. Een honderdtal werk lieden, onder wie vele Japanners an Italianen, waren bezig met het vrymaken van de lyn van den Canadian Pacific Railway, by den top van het Selkirk-gebergte, waar een lawine was neergekomen, toen door een nieuwe lawine 92 werklieden gedood werden. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indië: Veriondingsweg ffitejl. p. zeepost via Amsterdami 18 Mrt. 7.— p. zeepost via Rotterdamill en 25 Mrt. 7.— 'sav. p. Holl. mail via Genua ,|15 en 29 Mrt. 7.— 'sav. p. Holl. mail viaMarseille 8 en 22 Mrt. p.Franschem.viaMarseille 11 en 25 Mrt.j (voor Sumatra's Westkust en Oenkoelen alleen op verlangen der afzenders) p. Duitsche in. via Napels 9 en 23 Mrt.|12'smidd. Naar Palembang, Riouw, Banka, Billiton en Borneo: p. Eng. mail via Brindisi p. Holl. mail via Genua p. Holl.mail viaMarseille (alleen op verl. der afz.) p.Fransche mvia Marseille p. Duitsche m. via Napels 18 Mrt. i5 en 29 Mrt. 8 en 22 Mrt. 8.30'smor. 7.- 'sav. 3.30'snam 11 on 25 Mrt. 7.— 's av. 9 en 23 Mrt. 12'smidd. Naar Atjeh en de Oostkust van Sumatra: 8.30'smoi - 's av. O's nam p. Eng. mail via Brindisii eiken Vrydag p. Holl. mail via Genua .15 en 29 Mrt. p. Holl. mail via Marseille 8 en 22 Mrt. (alleen op verl. der afz.) p.Fransche m.viaMarseillejll en 25 Mrt. p. Duitsche m. via Napels| 9 en 23 Mrt. Naar Guyana (Suriname): p. zeepost via Amsterdam p. mail via Southampton (alleen op verl. der afz.) p. mail via Queenstown p. mail via New-York. p. mail via St. Nazaire 17 en 31 Mrt. 14 en 28 Mrt. 7.— 'i 7.- eiken Vrijdag 3.30'snam 18 Mrt 3.30' 7 Api Naar Cura^ao, Bonaire en Aruba: p. zeepost via Amsterdam 17 en 31 Mrt. 7. mail via Southampton of Queenstown. eiken Dinsdag en Vrijdag 30 Mrt. 1.30's p. mail via Hamburg 30 Mrt. 7.— (alleen op verl. der afz.) Naar St. Martin, St. EuBtatius en Saba: p. zeepost via Amsterdam,17 en 31 Mrt. |7.'s av. (alleen ^p verl. der afz.) j p. mail via Southampton|l4 en 28 Mrt.|7.'s av. Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier-kolonie en Transvaal: eiken Vrydag, 8.30 'b namiddags. Bupgelijke Stand Helder Van 4 tot 7 Maart BEVALLENJ. G. Schenkels geb. Donker, d. C. Snel geb. van der Wal, d. A. J. Keet geb Lippe, d. C. H. Molenaar geb. Hoogendijk, z. J. J. de Jongh geb. Janssen, d. A. van Zandwyk geb. Boontjes, d. C. Slikker geb. Vries, d. D. Lugt geb. Schalk, d. OVERLEDENM. Kooiker geb. Logerveld, 27 j. M. Zwart geb. Stam, 47 j. Advertentiën gelieve men 's morgens vóór 10 uur te bezorgen. Advertentiën. GeborenCatharina Jacoba, dochter van G. KEET en A. J. KEET Lippe. Helder, 4 Maart 1910. GeborenMaria Catharina, dochter van A. SCHENKELS en J. G. SCHENKELS-Donker. Helder, 4 Maart 1910. GeborenWiliemina Joanna, dochter van H. ROOS en J. W. ROOS - Stiphout. Helder, 6 Maart 1910. Eenige plaatselijke mededeeling. Getrouwd P. van Os, en M. Taylor, die, tevens bedanken voor de ondervonden belangstelling. Rotterdam, 5 Maart 1910. Heden overleed onze lieve moeder, Johanna Christina van Albada-Beth. B. L. VAN ALBADA, a./b. Hr. Ms. „Utrecht". J. A. VAN ALBADA - VAN RAPPARD. Helder, 4 Maart 1910. Eenige kennisgeving. Bezoeken kunnen niet worden afgewacht. Hiermede vervullen wij den treu- rigen plicht u kennis te geven van het overlijden van mijn inn'g ge liefde echtgenoote en der kinderen zorgzame moeder, mejuffrouw Maria Kooijker, geb. Lagerveld, in den ouderdom van bijna 28 jaar, Haar diepbedroefde echtgenoot, J. H. KOOIJKER en Familie. Helder, 4 Maart 1910. Parallelweg 60. Hiermede vervullen wij den treu- .rigen plicht u kennis te geven van het plotseling overlijden van onze geliefde dochter, zuster en behuwd zuster Maria Kooijker geb. Lagerveld, in den ouderdom van bijna 28 jaar. Uit aller naam: Wed. D. LAGERVELD- geb. Faas. Helder, 4 Maart 1910. Heden overleed, zacht en kalm, na een langdurig doch geduldig lijden, onze geliefde echtgenoote, moeder, behuwd- en grootmoeder, Mej. A. Bosman-Prins, in den ouderdom van bijna 74 jaar. Namens haar echtgenoot, kinderen, behuwd- en kleinkinderen K. BOSMAN, Anna Paulowna. D. OUDSHOORN, j H. E. OÜDSHOORN— Helder. Smit, J. H. SMIT, l A. E. SMIT— Amsterdam. Ba re wijk, j Anna Paulownapolder, 8 Maart. Eenige en algemeene kennisgeving. Geboren: Catharina Clazina, dochter van D. J. SNEL en C. SNEL v. d. Wal. Helder, 5 Maart 1910. De Heer en Mevrouw ALBARDA- Looijen betuigen hun dank voor de be langstelling, ondervonden bij de geboorte van hun Zoon. Veneeniging Weduwenzorg van gepensionneerde Militairen, voor de Wet van 1909. Woensdag 9 Maart Vergadering, 's avonds 71/, uur, bovenzaal café Central. Behandelen: beschrijviugsbrief,kiezen afgevaardigde voor de Algemeene Vergadering enz. Het Bestuur. N.B. Ook toegang voor gepensionneerde Militairen (niet-leden). Afdeeling HELDER. Eerste Cursusavond over Staatsinrichting door den Heer FRANCKEN, op WOENSDAG 16 MAART, 's avonds 8 uur, in Café „Central" (Achterzaal). Leden en niet-leden kunnen zich aan melden by Mej. R. KLUIN, Kerkgr. 32 Het Bestuur. Burgemeester en Wethouders van Hel der maken bekend, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen op de Gemeente scholen No. (J. de Vries) (W. Heeroma) (W. Westendorp) (L. v. d. Ploeg*) (A. Klerk) (L. de Bruijn) 7a (G. E. Kloosterhuis) u 7 b (J Huisman) zal geschieden op Zaterdag 12 Maart a.s., des namiddags van 12 uur, en dat belanghebbenden zich moeten aan melden onder overlegging van geboorte- en vaccinebewijzen der kinderen, aan de school der wijk, waartoe zij. behooren. Helder, 5 Maart 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN STEIJN, Burgemeester. UURBANUS, Secretaris. verklaart, dat hij NIET van plan is de Gemeente te verlaten. Praatjes dien aangaande zijn absoluut onwaar. RIJWIELHANDEL SPOORSTRAAT 91, MAAKT BEKEND, DAT WEGENS RIJKS BETREKKING, VANAF 7 MAART DE ZAAK is OVERGEGAAN op ZIJN VROUW VERHUISD i van V. Galenstp. 41, naar Spreekuren '«morgens 8—9 i I 'e middags 1—2 VERLOREN een zilveren ARMBAND. Tegen belooning terug te bezorgen Langestraat 53. Waarschuwing. Een ieder wordt verzocht geen laster praatjes van mij rond te strooien, daar anders andere maatregelen zullen wor den genomen. Mej. HOLMES—Van Leeuwen. Naar CANADA. Haar HEW-YORK. Algem. Passage-Bureau J. L. TEENGS, Edam. Huwelijksaanzoek. Een gepenslonneerd Onderofficier, oud 56 jaar met een kind van 11 jaar, wenscht in kennis te komen met een weduwe van omstreeks denzelfden leeftijd, om na wederzijds goedvinden een huwelijk aan te gaan. Geheimhouding verzekerd. Brieven onder motto „Huwelijk" aan het Bureau van dit blad. SUPPOOST Algemeen-Weeshuis. Het Bestuur van het Algemeen-Wees huis te Helder roept op sollicitanten naar de betrekking van SUPPOOST voor bovengenoemde stichting. Jaarwedde f 150.—benevens kost, inwoning en geneeskundige hulp. Sollicitatiestukken worden franco in gewacht vóór den 20en Maart a.s. Helder, 7 Maart 1910. Het Bestuur voornoemd C. J. VERHEIJ. De Secretaris, SCHRAA.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 2