KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje woor HelderTexel, Wlerlngen en Anne Peulowne. t: No 3869 Zaterdag 12 Maart 1910. 88ste Jaargang. VERLOREN. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., fr. p. post 75 ct.,buitenland 11.25 Pre- Zondagsblad 37» 45 f0.75 iniën J Modeblad 55 65» f0.90. (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiën van tot 4 regels 25 cent Elke regel meer6 Bevrijs-exemplnar2» Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureau»: Spoorstraat en Koningstraat. Intero.-Telefoon 50. Tweede Blad. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 11 Maart. De Commissaris van politie deelt ons mede, dat tegenwoordig de slaapsteden alhier, weer vol zyn van logeerende papier- en potloodenventers, personeD, die van het door hen opgehaalde geld veelal een ongebonden leven leiden. Hy noodigt ons uit den inge- zotenen te verzoeken van deze vermomde bedelaars niets te koopen of aan hen te geven, ten einde dronkenschap en zedeloos heid niet in de hand te werken. Dikwyls blykt zelfs, dat de „heeren* ruim van geld zyn voorzien en Diet zelden, dut zy wegens openbare dronkenschap en andere overtredingen in hot Algemeen Politieblad voorkomen. Tram Helder-Huisduinen. Het comité tot het weder in exploitatie brengen van den tram Helder Huisduinen heeft aan don Minister van Waterstaat ver zocht terug te komen op zyn besluit en om hem alsnog de concessie te willen verleenen. Wy vertrouwen, dat, nu de Raad in zyn zitting van Dinsdag 1.1. besloten heeft dat verzoek te steunen, de Minister hierin aan leiding zal vinden de vergunning te ver leenen. Het Bestuur van de Ambachtsschool voor Helder en Omstreken deelt mede, dat de Rekening en Verantwoording over het jaar 1909 voor de loden ter inzage liggen ten kantore van den penningmeester, West gracht 9. Aanbesteding. Hedenmorgen werd door do Directie der Marine openbaar aanbesteed Het vorrichten van onderhoudswerken aan de Dok-, Sluis- en andere waterwerken, behoorende tot het Maritieme Etablissement Willemsoord, ge durende het jaar 1910. Ingekomen 9 biljetten, van de heeren W. de Jong, Helder, f21900.—. Th. v. d. Sterre, ,19338.—. Gebr. van Pelt, 19290. A. Krynen, 18761. J. Huibert, Alkmaar, 18600. J. Spruit, Helder, 18498. H. Wyker 18326.—. B. Boon 17993.—. J. de Vries „17130.-. Zomeroefeningen bij de Marine. De zomeroefeningen van den torpedodienst beginnen 28 Maart a. s. en eindigen 15 Oot. d. a. v. Daaraan zullen deelnemen te Nieu- wediep: Gil, üphir, Rindjani, Pangrango, Batok, Onderzeeboot I, één boot type G, één boot type Ophir en één type Jacob Hobein te Hellevoetsluisde G 5, G 6, G7 en G8; één dier booten wordt van draadloozo tele grafie voorzien. De torpedobooten zullen ook voor een deel behulpzaam zijn by de uit oefening van politietoezicht op de visschery in de Noordzee. In de tweede helft van September en begin van October nemen zy ook deel aan de gecombineerde oefeningen in het Zuiderfrontier met de pantserschepen. Hr. Ms. Koningin Wilhelmina. 1894-1910. Het pantserdekschip .Koningin Wilhel- miua" dat krachtens Koninklijk besluit den 5den Maart te Amsterdam is buiten dienst gesteld, was, blykens de Memorie van Toe lichting der Marinebegrooting voor 1910, aunvankelyk bestemd om met sterk vermin derde bemanning in dienst te blijven en opgelegd te worden aan 's Rijks werf te Willemsoord. Van dit voornemen is het marinebestuur teruggekomen en in de M. v. A. op het V. V. der Tweede Kamer over zijne begrooting heeft de minister medege deeld, dat hy aan Hare Majesteit de Koningin het voorstel zou doen het schip uit de Btcrkte der zeemacht af te voeren en voor verkoop in aanmerking te brengen. Het schip zou toch aanzienlyke herstellingen moeten onder gaan en de minister wenscht deze koeten niet meer te maken. De ,Koningin Wilhelmina" vormt een stukje geschiedenis in ons zeewezen, dut wy in herinnering willen brengen nu het schip eerlang vermoedelyk onder de handen van den slooper zal verdwynen. De gelden voor den bouw werden aan gevraagd en toegestaan by de begrooliug voor 1889 onder het ministerie-Mackay door den minister Dyserinck ingediend, nadat geen der vier ministers van marine in het derde ministerie Heemskerk erin had kunnen slagen met de reconstructie der vloot een aanvang te doen maken. Toen hot ministerie Heemskerk den '23sten April 1883 optrad, nam daarin als minister van marine zitting de gepensionneerde vice- admiraal Geerling, die torpedobooten het .plechtanker onzer verdediging" noemde. Voor den algemeenen dienst wenschte hij eenige krachtige oorlogsbodems, ongepantserde schepen met groote snelheid, dus kruisers. Een paar maanden na zijn optreden, in Juni 1883, werden door een zwaren brand op 's Rijkswerf te Amsterdam twee op stapel staande schroefstoomschepen le klasse van het type .Atjeh" Doggersbank" en .Kortenaer" geheel vernield. Dit waren de beide luatste der 7 schepen van dat type behoorende tot het in 1873 door den minister Taalman Kip ontworpen program. Geerling liet nu in stedo van de twee verbrande schepen slechts één schip type .Atjeh" op stapel zetten en stolde zich voor het tweede, naar zyne denkbeelden gewijzigd te doen bouwen. Hy trad echter in April 1884 af en zijn opvolger Taalman Kip zag van den bouw van het 7de schip geheel af. Hy werd in Augustus 1885 op zijn beurt vervangen door den minister Gericke, die zoowel voor de verdediging van het moederland als van de koloniëD, vier schepen wenschte wier zwaar geschut in gepantserde torens moest zyn opgesteld en die, behalve een pantser- dek, ook eenen pantsergordel zouden krygen. De minister Gericke kreeg zijn gepantserd ramtorenschip er niet door en zyn opvolger, de minister Tromp achtte ook wel noodig vier groote schepen, gebouwd en gewapend volgens de tegenwoordige eisohen, voor de bescherming en behartiging der algemeene belangen van het Ryk in en buiten Europa, doch hot type, dat hy zich voorsteldo was een ander dan dat van den heor Goricke. Hy wenschte oen schip van ongeveer 4000 ton watervorplaatsing, met maximum diep gang van 63 d.M. en minimum eisch van snelheid 18 mijl mot een beschermend dek en beschermde opstelling van geschut. Geen ,eigenlyk gezegd pantserschip'' dus. Het schip zou ongeveer 2 J miilioen gulden kosten tegen 3.5 miilioen van het schip type Gerickeu. Iiy droeg het maken van een ontwerp op aan den hoofdingenieur-adviseur van scheeps bouw en noodigde 3 particuliere binneuland- scbe werven uit eveneens een project in te zenden. Toen do minister Dyserinck den 21sten April 1888 optrad, vond hy het ontwerp van den hoofdingenieur-adviseur gereed. Naar dit ontwerp is de .Prinses Wilhelmina" later de Koningin Wilhelmina" ge bouwd. Die bouw is echter niet vlot gegaan. In de Tweede Kamer ondervond de minister sterken tegenstand, voornamelijk uit wan trouwen, tugen den ontwerper van het schip, en toen hy zyn begrooting er ten slotte door had, bleek dat voor het geraamde bedrag f2.100.Ó00 zonder de artillerie het schip niet kon worden gebouwd, zoodat de minister met eene aanvullingsbegrooting by de Kamers moest komen. Eindelijk in Novem ber 1889 word met de Koninklijke Fabriek voor stoom- en andere werktuigen te Am sterdam eene overeenkomst gesloten voor den bouw van het pantserdekschip waar aan by Kabineterescript van 8 December da.v. de naam „Prinses Wilhelmina" werd gegeveD. Nu kwum echter eene nieuwe ver traging, doordien de Kon. Fabriek in finan- ciëele moeilijkheden kwam, waarvan het gevolg was eene geheel gewyzigde overeen komst, o.m. bevattende, dat de „Prinses Wilhelmina" op 's Ryks werf te Amsterdam zou worden op stapel gezet en afgebouwd. Daartoe moest echter eerst eene helling worden gereed gemaakt en zoo werd het 22 April 1891 alvorens op de werf te Amster dam de kiel gelegd werd. Intusschen was de naam aan het schip te geven veranderd in .Koningin Wilhelmina". Den 22sten November 1892 van stapel geloopen, kwam de .Wilhelmina"in het voor jaar van 1894 gereed en werd 17 April van dat jaar in dienst gesteld, precies 6 jaar nadat het ontwerp voor het schip was ingediend (16 April 1888). Gereed voor zee kostte deze eersteling van de nieuwe vloot f3,542,432. Als wij dit bedrag vergelijken met do 3.5 miilioen, waarop do heer Gericke in 1886 zijn type-schip raumde en daarby in aan merking nemen, dat men voor, dit bedrag een voor dien tyd krachtig bewapend pantser schip zou gekregen hebben, dan stond de .Wilhelmina" daarby bepaald ten achter.. Het op 5900 I. P. K. ontworpen machine vermogen voor de .Wilhelmina" werd op de proeftochten niet behaald en diensvolgens bleef ook de vaart beneden de vorwaohting, hetgeen, toeu het schip in dienst was, maar al te zeer bevestigd werd. Het kan onder deze omstandighedon geen verwondeing baren, dat de .Wilhelmina", toen zy hare plaats bij de actievo vloot innam, niet den indruk maakte de vloot met een modern en krachtig oorlogsschip te hebben versterkt. Het halfslachtig karakter van het type geen pantserschip en geen kruiser was zóó ovorheerschend, dat feite- lyk geen enkele eigenschap goed tot haar recht kwam. De .Koningin Wilhelmina" is met uit zondering der tydvakken van 16 Februari 1898 tot 16 September 1899 en van 1 October 1903 tot 30 October 1905 sedert 1894 immer in dienst geweest. Volgens modedeeling van den minister zou de .Koningin Wilhelmina" thans weder .aanzienlyke herstellingen" moeten onder gaan. Men acht het schip deze kosten niet meer waard en laat ze dus wyselyk achter wege. Ofschoon wij daarmede geen verwyt bedoelen, ryst toch achteraf beschouwd de vraag of men zelfs in 1904/05 wel de f 406,000, die de reparatién toen kostten, aan het toen maals reeds verouderde schip had mogen besteden. (,N. Rott. Ct.".) IJmuiden, 10 Maart. In de maand Februari van dit jaar werd in den Rijksvischhal voor niet minder dan f488.000 aan visch afgeslagen; dit is een bedrag zooals nog nooit in de maand Fe bruari bereikt werd en nog f80.000 boven "de opbrengst in Februari van het vorig jaar staat. Volgens een hier ontvangen bericht is ge bleken dat het werkelyk de Duitsche stoom trawler .Castor' uit Goestemünde was, die de vorige maand by Lerwick schipbreuk leed (zie vorig VI. BI. onder .Trawler veronge lukt De agenten te Lerwick van de Norddeut- sche Hochseefischorei Aktien Gesel lschaft hebben een nauwkeurig onderzoek ingesteld met het gevolg dat het wrak van genoemden trawler bij het eiland Burra (Shetlandsche eilanden) gevonden werd op eene diepte van 8 vadem. Men neemt aan dat het vaartuig tijdens dikken mist op het eiland vastliep en ver ging voordat het ongeluk werd opgemerkt. Stuurlieden examens. 's-Gravenhage, 9 Maart. Geslaagd groote stoomvaart oerste stuurinau de heeren K. Pauw, De Roever, J. M. Stamperius J. H. Vermeerderde stuurman de heeren M. Dolmeijer en J. R. de Vries. 's-Gravenhage, 10 Maart. Geslaagd voor derde stuurman groote stoomvaart, de heeren E- A. Bongers en J. F. Straakenbroek. Menschenwee Als het voorjuar in 'tland komt als een reeds warm, weldoend zonnetje woer nieuwe hoop en nieuw leven bij den mensch opwekt, hem uitlokt tot naar buiten gaan dan komen ook de zwervers weer opzetten. Het aantal woonwagens met paria's is dan afwisselend, vooral aan de zuidzijde van het Noordzeekanaal bij de stoomponten te Velson, belangrijk. Zaterdagnamiddag was van zulk een woon wagen een Ket in het Noordzeekanaal geraakt ellendig mager beestje, al even groot stuk armoede als de bezitters van het dier. Misschien zocht het becBt (iets wat paarden in zulko gevallen en ook bij ouderdom eigen moet zyn) een einde aan zyn bestaau. Medolijdeude handen hadden echter auders beschikt en brachten na veel moeite het beestje weer op den dyk. Armoe-vrouwtje nam het in ontvangst, en onder tranen misschien bevreesd voor heftige tooneelen als straks ,de man" thuis zou komen vertelde zy met stokkende stem hoe dit mager hoogpootig dier pas was geruild voor hun eigen beter paardje, omdatzy gisteren pas het leven aan een kindje geschon ken had, en er dus een paar centen moesten 1En toen ging de stumperd het arme met zakken afdrogen, 'drogen, zy die gisteren pas weder moeder was geworden, want straks kwam >haar man" thuis, en wat haar dan misschien te wachten stond, laat zich zoowat begrypen uit wat haar by haar inwonende 70-jarige moeder gisteren zeide, toen de ver loskundige haar hulp moest verleenen: .dat alloB nog wel zou gaan, als haar schoonzoon maar niet zulk oen ondankbaar mensch was, maar nooit een goed woord, altyd schelden en razen FKUIL.LBTON. ,Gy hebt daaromtrent volkomen gelyk, wy zullen alleen zooveel op zijn hoofd nalaten, als hem volgens de wet toekomt." Daarvoor zullen wy reeds morgen zorg dragen, lieve. Maar wy behooren niet te ver geten, dat zoo wy geen hoop mogen koesteren hem ooit nog hier benoden weer to zien, alles kan gebeuren. De czaar kan sterven en de troonsbestijging van den nieuwen keizer door de gratie van eenige duizenden veroordeelden gekenmerkt worden, gelyk dat by de kroning van Alexander II plaats had. In één woord: ons kind zou eenmaal kunnen wederkeoren, pok al is dat, helaas 1 niet waarschynlyk, e» indien zich dat geluk ooit voordeed, mag hy uiet broodeloos staan, noch ook afhankelyk van de goedheid zyner zusters wezen, want deze zullen trouwen en dan hing hij van zijne zwagers af." ,Ik erken geheel en al de wysheid uwer woorden gat de gravin ten antwoord, .maar hoe dan te handelen?" Lang heb ik er over nagedacht en ik meen ten laatste een middel gevonden te hebben." Spreek." »Gy kent evenals ik het karakter onzer oudste dochter. Maria heeft een belangeloos hart. Het leven is haar ernst en de harts tochtelijke wyze waarop zy over hot ongeluk Laars broeders treurde, zegt ons genoegzaam, hoe lief hy haar was." .O! Daaromtrent hebt gy gelijk." ,Hoe dikwyls heeft zij niet verklaard, dat haar geen grooter vreugde geschonken kon worden, dan zoo men haar toestond, daar ginds in Siberië zyn plaats te gaan innemen. Wy zullen haar op een andere wyze doen mee werken aan de verzachting van zyn lot zoo hy eenmaal nog aan zyn boeien mocht ontkomen." Op welke wyze dan?" „Luister. Ik had in vroegere jaren onzen zoon boven onze dochters bevoordeeld. Hy had den geslachtsnaam op te houden en daarbij zou hij heer van Kolnowo worden. Thans wenschte ik, dat al wat zyn deel ware gewoest, op Maria zou komen. Wy zullen haar dat voorat mededeelen en van haar de belofte vragen, zoo ooit Bclislav weerkeert, dat alles aan hem al te geven." «Ja, dat is de eenige manier. Ik ben gelukkig, dat gy er aan gedacht hebt." Den volgenden dag kwamen de zaakgelas tigden van den graaf op Kolnowo en, nadat Maria vol vreugde beloofd had den wensch harer ouders te zullen eerbiedigen, werd alles op die wyze geregeld. De slotheer bleef nog enkele maanden voortkwijnen en in het najaar stierf hy met de laatste zomerbladeren. Wat de gravin betreft, zy leefde nog lang genoeg om hare twee dochters een voor een te zien trouwen en als had zij slechts gewacht om het lot dier goliefdo wezens bezorgd te zien, bezweek zy plotseling, twee dagen na het vertrek der jongste. Van haren zoon was haar in dien tusschen- tjjd geen enxel bericht toegekomen. Al wat zy, en dat nog dank zy allerlei hooge invloeden, vernomen had, was, dat hij in leven was on in de mjjnen van Nortchiusk arbeidde. Stella Wolksky had haar in de laatste jaren meermalen bezocht en haar steeds met bewijzen van liefde overstelpt, doch het geheim harer verloving was haar nooit over de lippen gekomen. Zy had terecht gedacht, datdediepbedroelde ouders slechts do troosteloozer zouden geweest zyn, indien zy geweten hadden, hoe Bolislav juist op het toppunt van geluk getroffen was gewordenhoe hartverscheurend het voor hem had moeten zyn ook zyne liefde prys te moeten geven; meermalen had de gravin zich afge vraagd of hare groote vriendelijkheid jegens haar niet toe te schrijven viel uan een gevoel van wroeging, dat zy door hare teederheid den jongeling niet van den noodlottige» stap had teruggehouden, die alleen hem in het verderf had gestort. Die vergadering, welke hij toch niet had behoeven by te wonen, was zoo kort gevolgd op zyn terugtocht mot graaf Wolksky en zyn dochter. Had Bolislav zich niet wellicht over haast het jonge meisje ten huwelijk te vragen en, door hare weigering tot vertwijfeling ge bracht, die rampzalige daad begaan? Hare engelachtige goedheid spoorde haar aan in al hare smart toegevend voor Stella te blyven, doch Bolislav s zusters oordeelden er anders over; zij noemden het jonge meisje eenvoudig een ziellooze coquette, die met het hart haars broeders gespeeld en het gebroken had, en toonde gravin gestorvenwaa, braken zy op hoonende wyze elke betrekking met haar af. Zwygend onderwierp Stella Wolksky zich aan dat blijk van minachting, dat haar slechts te dieper trof, omdat het van zijne bloed verwanten kwam. Had zy niet reeds het byna bovenmenschelyke geleden, zonder dat een enkele klacht aan hare lippen was ontsnapt 'i Ook dit zou zy woten te dragenhet was Valsche dagvaardingen. De gedetineerde klerk ter griffie van de Arrondissements-rechtbank te Winschoten, J. H. Zjjlker, heeft door valsche dagvaardingen ongeveer een bedrag van f 3000 weten mach tig te worden. Cholera epidemie te Semarang. De cholera-epidemie te Semarang neemt een dreigend karakter aan. Dagelijks sterven er twintig munschon aan cholera. Men is bevreesd, dat de ziekte zich verder zal uit breiden. De betooging te Berlijn. Van alle kanten komen nog klachten over het woeste optreden van de politie op den rooden Zondag, de betooging voor het kies recht. Het Berl. Tageblatt" neemt er eenige ingezonden stukken van lezers over op. In Treptow kreeg een weerlooze dame, die een agent vriendelyk vroeg om haar uit het gedrang naar een restauratie te geleiden, van hem met de gebald» vuist een paar geduchte slagen in den nek, zoodat z(j bewusteloos, neerviel. De menigte was woedend over dit voorval. Haar man bracht haar naar een stift in de buurt, waar zy met veel moeite werd by gebracht Een gewezen stationchef beschryft, hoe de politie voor het gebouw van den Rijksdag van alle kanten op de menigte inreed, zoodat zy geen uitweg meer had. Een dame, dio een grasperk op vluchtte, werd door een agent omvergereden. Bitter klaagt ook een koopman uil Cliar- lottenburg over de wyze, waarop de politie hem opgebracht heeft, toen hy voor een dame te Treptow, die door een luitenant van de politie werd afgesnauwd, party koos. De dame wilde den weg weten en kreeg ten antwoord, dat zij zich weg moest scheren. Als zy niet gauw ging, zou zy opgepakt worden. De koopman voegde in zyn drift den luitenant toe, dat hy er wel naar uitzag, om oen vrouw in hochtenis te nemen. Daarop vlogen een aantal agenten op hem af. Men bewerkte hem met voeten en vuisten, maakte hem uit voor ,ellendigen hond", zeide, dat hy een jaap met een sabel verdiende en hield hem andor- half uur in hechtenis. Daarna moest de man zich naar een dokter begeven. Een tegenstander van kicsrechtuitbreiding vertelt, hoe hijzelf als vreedzaam wandelaar in den Thiergarten in het nauw werd ge dreven en zag, hoe de politie mannen, vrouwen en kinderen, alles met de sabel uiteenjoeg. Hij vindt het vooral beschamend, dat een man in zulk een toestand gedwongen wordt, beenen te maken en zichzelf belachelyk moet voorkomen, indien hy zich niet, weerloos met de sabel wil lnton toetakelen. Burgemeester Lueger. f Weeneu, 10 Maart. Burgemeester Karl Lueger, do opperburgemeester van Weenen, is hedenmorgen overleden. Marineschandaal in Japan. Naar de New-Tork Herald' uitJokohama verneemt heeft Japan na ook zijn marine- schandaal. Verleden week benaderde de waterpolitie daar een boot met gestolen goe deren. Bij het onderzoek van deze zaak kwam aan het licht, dat personeel van het marine arsenaal te Jokosaka sedert 1902 voor f 1,200,000 aan platina en andere metalen verduisterd heeft. Er zyn zeventien personen in hechtenis genomen. Levensmoede. Op haar landgoed by Mannheim heeft zich de vijf-en-twintigiarigo m i 11 i o n a i r e Elise Treiber doodgeschoten. Zy heeft 180,000 mk. voor liefdadige doeleinden vermaakt en uan een vriendin, die op trouwen stond, 40,000 mk. toegezonden Moord en Zelfmoord. Do Daily News verneemt uit Weenen dit verhaal, dat klinkt als een onde balludo Een jonge Galiciër met name Frenikovski kwam Zondag uit Amerika weer by zyn ouders thuis. Dezen herkenden hem niet, en hy maakte zich niet bekend. Maar hy zei, dat hy zesduizend gulden by zich had. Toen besloten de vader en moeder den onbekende te dooden. Zy wierpen zich op hem en ver worgden hem. By het geld vonden zy pa pieren op den doode, waaruit bleek dat het hun zoon was. Denzeltden nacht hingen de ouders zich uit wanhoop op. Een afschuwelijke daad. Volgens beriehten uit Chicago is daar Zon dagavond een gruwelyk stak uitgehaald. John P. Cudahy, groothandelaar in vleesch, kwam 's avonds laat onverwachts met zyn tuf thuis en vond daar Jere Lillie, een ryk bankier, dien hy van oneerbare handelingen met mevr. Cudahy verdacht Met behulp van zyn tuf- koetsier bond Cudahy Lillis en vervolgens gaf hij hem met oen mes een groot aantal sneden over het gezicht. De vrouw, die van haar man met een lamp een slag in het ge zicht had gekregen, waarschuwde de politie. Cadahy werd in hechtenis genomen, maar op borgtocht van 100 dollar losgelaten. Na de ramp. De „Matin" verzekert, dat met een paar dagen alle leed in Parijs geleden zal zyn dan rydt de Métro weer overal, varen de bateaux-mouches*', werken de electrisehe installaties en is Parys weer in den vollen zin des woords la ville lumière. Hot blad geeft ook eenige cyfors uit de gemeentelijke statistieken, waaruit blijkt, dat tot nog too tenminste, de ovorstrooming. voor do gezond heid der Paryzenaars niet schadelykis geweest. Het totale sterftecijfer over de eerste acht weken van 1910 is 7,713 geweest op een bevolking van 2,722,731 zielen over dezellde tijdruimte in 1909 was dit cijfer 8,919; het gemiddelde cjjfer is 8,850. Voor verwaarloosde kinderen. De Noorsche reeder Chr. Hannevig te Borre heeft tot de Storting (Noorsche Tweede Kamer) het verzoek gericht hom een som van 500.000 kronen te leenen tegen S'/j procent, met dien verstande dat dit bedrag in 10 jaren door hem zal worden terugbe taald. Deze reeder heeft namelijk het plan op gevat voor dit bedrag een aantal ijzeren schepen te koopen en "op ieder schip eon tiental verwaarloosde knapen te plaatsen. Hy hoopt deze kinderen, dio anders ton laste vau stad en land komen, tot zeelieden op to kweeken en zo zoodoende tot nuttige leden in de maatschappij te vormen. Kijkjes uit mijn wenster. Wat er bij de controle ontbreekt. Station Helder van de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij. De volgepropte avondtrein van 10.20 nadert uit eeu nevelige verte. En terwjjl de ijzeren draver langs de Parallelweg z'n vaart zicht baar vermindert, met veel geraas langs het perron binnenrolt, heeft de ijverige portier minstens een dozjjn lucifers afgestreken om z'n vierkant pikzwart hokje fe verlichten Gelukkig, 't ding daar binnen brandt. Een waaierig vlammetje kampt moedig, taai tegen den gniepig blazenden wind als het deurtje naar buiten klapt, telkens weer dicht wil, zoo de controleur niet vlug een been of arm uitsteekt om dit te beletten. By m'n vulpon, wat is dat voor een prul-inrichting Zooiets moest toch niet plaats hebben. Waarljjk, zoo'n man heeft het al druk genoeg. Zie maar eens groote en kleine menschen, met koffers, pak jes, parapluie», stokken, dringen op, steken schier om strjjd 't stukje carton uit naar hem, die razend snel grijpt on kykt en scheurt en teruggeeft. Toch kalm blyft, bedaard, scherp toeziet dat niet één onttnapt, al is het dan ook zonder opzet, louter om maar spoedig .vry te zyn. Meneer, hé, meneer, uw kaartje asjeblieft I" Eeu 8angninisch-uilziend, peper-on-zout- gebakkebaard heer was zoo maar gepasseerd, bleef echter, door den zachten druk van een hand op z'n schouder, opeenB staan, bniten de denr, in den donkeren avond, waar een politie-agent als een blinde tastte, steeds terugduwde als de wachtende scharo te veol naar voren kwam, het gat brutaal dreigde te verstoppen, ergerwaardoor het smalle lichtbaantje van de pit uit portier's heilig dom verduisterde, totaal verdween. De edele peper-en-«out-baard heeft intua- schen met vlugge, trotsche pasjes rechtsom keert gemaakt, ziet deu beambte met een tikje wrevel over het oponthoud aan, terwyl-ie ietwat nervenua in z'n vestzakje poogt op te diepen een kaartje, stukske blauw-met-rood gestreept, dat eindeljjk te voorscbjjn komt, doch op hetzelfde moment uit de dunne vin gers glipt en wegdwarreld Algemeene consternatie. Met diaboliek leedvermaak wjjzen enkele reizigers naar het figuur aan den hoek, het ijzeren geraamte zonder glazen, zonder pit, zonder alles wat noodig is om den kruipen don sanguiniker en de zwerm gedienstigen het zoeken gemakkolyk te maken. En als het spoor-vodje met veel, erg veel Incifors is teruggevondoo, dan hoor je een hartig woordje napraten over het gemis by de contróle een behoorlijke verlichting. Dan wordt ondor-ons nog eens heftig becritiseord de armoedige toestand by den uitgang, een primitieve omstandigheid, welke onwillekou- rig doet denken aan het kleinsteedsche, een plattelands-station of een halte, ergens in sombere omgeving, waar kneutjes eu oude wyfjes by 'n oud-Hollandsch kaartje uit stappen Brave, beste menschen Maar hier, plaats van ik-weet-niot-hoeveel duizend inwonersWaar een model-gasfabriek onafgebroken produceert... Schande en nog meer dan dat is het, nog langer met zoo'n nutlelooze, malle muurlantaarn te pronken Zotte vertooning Waaraan de reizigers zich voortdurend ergerenwaarover het publiek, dat by aankomst wacht, zich be klaagt waarop de politie, die er geregeld post, zich boos maaktNogal logisch Je stapt uit warm, gezellig, heldorbrandend coupé-licht in het schjjnsel van een nacht lampje, om dan verder weg te krabbelen door oen haag van onbekenden, een inkldonker slop, gevormd door menschen die ook al hun best doen, zich inspannen om do komen den te onderscheiden, in dezen yver de per ken dikwyls te buiten gaan, zoodat de dienst doende agent handen-vol work heeft, boven dien z'n waarnemingsvermogen geen oogen- blik in den steok mag laten, integondeel moet toezien, opletten, nauwkeurig gade slaan wat er alzoo meekomt. Je kan immers niet weten 1 Een dief, eeu moordenaar, een gova&rlyk individu, die o, noodlot dan handig gebruik weet te maken van den schemerOm wellicht nog verder te vertellen, dat je by avond bior zoo éénig, zoo gemakkelyk, zoo veilig, zoo prachtig kan binnenvallen Dank zy hot spaarzaam beleid of wat dan ook van do H. IJ. S. M.De eigenares van het stomme ding, dat sohyubaar vergeten aan den rech ter vleugel van ons stations-gebouw uitsteekt. Uit den Omtrek. Texel, 10 Maart. Woensdagavond brak door onbekende oor zaak brand uit op de hoeve .RuiBdaeleigo- naar dr. J. Timmer, te Haarlem, pachter en bewoner D. Mantje. De bewoners lagen reeds te bed, en toen ze door brandlucht en dierengebrnl gewekt werden, kon niets meer gered worden uit de groote schuur, die verbrand is met 22 runderen, 2 paarden, 1 veulen, 2 varkens, eenige kippen, hooi en wat zich er verder aan boeren- en bouw gereedschappen in bevond. Een en ander ie tegen brandschade verzekerd, doch door uit breiding van den stal, was het vee niet vol doende geassureerd, naur men mededeelt. Het woonhuis heeft men kunnen behouden, doch ook dit heeft mot den inhoud door brand en water aanmerkelijk geleden. De brandspuit van Oosterond was zoo spoe dig mogelijk op het terrein aanwezig, doch door den aanmerkeljjken afstand toch te laat, om van schuur on inhoud iets te kunnen behouden. De heer Mantje leverde dagelyks voel melk aan den Helder, o.a. aan het Instituut. Met landbouwers in onze polders zyn reeds overeenkomsten gesloten, om hst havt-r- stroo, dat in dit jaar sal worden geoogst, by voorkoop meester te worden, tegen den zeld zaam hoogen prys van f 22.— per 500 K.G. Wleringen. Vergadering van de bloemenvereoniging .Floralia" gehouden op Dinsdag 8 Maart 1910, ton huize van den heer H. Engel. De opkomst was niet groot. Voorzitter Ds. Bax opont de vergadering mot een woord van welkom tot de aanwe zigen; de notulen der vorige vergadering worden niet gelezen. Hierna gaat men tot behandeling der on derwerpen over: le. doet de penningmeester Rekening en V erantwoording De ontvangsten hebben bedragen f 27.17 De Uitgaven.27.18 Alzoo eon nadeelig saldo van f 0.01 2e. volgt bestuursverkiezing, wegens vor- trek van de heer Onnes en bedanken van de heer Hoekstra. Gekozen worden de heeren T. Visser en Joh. Baia. Het bestuur bestaat thans uit de heeren H. Bax, P. Kaan, C. M. Koorn, T. Visser en Joh. Bais. Uit die hoeren zal in eeu op Maandag 14 Maart a. s. to houden bestuursvergadering oen secretaris on penningmeester worden gekozen. Hierna sluiting. zoo weinig in vergelijking met de altyd voorlknagende foltering hem onder de aarde te weten en toch niot dood, levend begraven en steeds door arbeidende, de voeten beladen met ketenen. Somtjjds wierp zy zich in vor- twijfeling in haren bidstoel neer en smeekte God, dat hy toch sterven mocht. De eeuwig heid moest duizendwerf genadiger voor hem wezen dan de mijnen. De jaren kropen voorbij. Stella was nu in den vollen bloei harer schoonheidhaar rouw was sedert lang verstreken en zy kon goen verontschuldiging hoegenaamd aanvoeren om zich vry te maken van de feesten der wereld, maar meer dan ooit verweet men haar een koelheid van hart, die niets aan het wankelen vermocht te brengenmeu schreef hot toe uan ooquotterie dat zy zoo veler huldo ontving, zonder dat die liefde gedeeld werd. Zy was zeer ryk on dat drong menigeen nog een uiterste poging aan (e wenden, muar op aller aanzoek antwoordde zy met raadselachtigen glimlach, dat zy vry wenschte te blyven. Hare broeders waren getrouwd, zoodat zy het kasteel had verlaten en de hoofdstad was gaan bewonen, teneinde hun onverdeeld het genot over de familiegoederen te laten. Een oude huishoudster was haar eonig ge zelschap. Vriendinnen had zy niet. En daar ieder haar vertrouwen weigerde, bleef zy ook voor allen een gesloten boek; ook was het niet mogelyk, dat men zou raden welke schutten van adeldom der ziel en fijn gevoel er op den bodem van haar gemoed sluimerden. En zoo verliep haar leven, zonder vreugde voor haar zelve. Aan do urmen deed zy veel goed; dat was het oenige, waarin zy nog bolang stelde. Op eenen avond, dat zy een groot jjsfeest bywoonde, zeide haar cavalier tot haar Hebt gy het groote nieuws gehoord Michael Damiroff heeft alles verloren". Nog nooit had de spreker zich zoo ver baasd gevoeld, als nu hy den indruk zag door zyne woorden op hot jonge meisje te weeggebracht. Zy was zeer bleek geworden haar groote oogeu blikten hem met koorts achtige flikkering aan. ,Damiroff?" herhaalde zy. .Hoe is dat gekomen „Hij was altyd een liefhebber - van hut spel, maar scheen die drift afgezworen te bobben, toen hy Maria Kistowsky lief kreeg. Euuige maanden lang na zyn huwelijk bleef hy trouw bij zyn voornemen, maar daarop werden hier groote harddraveryon gehouden on haalde men hem tot weddenschappen over. De oude waaghalzery kwam weer boven en zoo hy al in zooverre zyn woord hield, dat hy geen kaart meer aanraakte, zyn geld op dio wyze nog veel eerder ver- ,Dus is zijn fortuin geheel on al weg?" .Geheel en al". ,En dat van Maria?" .Verdwenen als de rest. Hy had er on gelukkig de beschikking over en het schijnt, dat zy niets van zyn verleden wist. Men zegt, dat er kolossale sommen mede heen gingen Maria Kistowsky was zeer goed bedeeld geworden boven hars zusters". Ja, dat wist ook Stella; de gravin had haar eertyds toevertrouwd op welke wyze zy de toekomst van hun zoon verzekerd hadden, voor 't geval hy ooit terugkeeren mocht; zy wachtte er zich wel voor, dit to zeggen on bleef' in gedachten verdiept. Alles was dus verzwolgen zoo Bolislav ooit wssr- kwam, zou hy niet alleen zjjn ouders ge storven vinden, maar ook voor altyd aan armoede ten prooi zjjn. Dienzelfden avond zy had zeer vroeg het feest verlaten, geen onwaarheid sprekende toen zij verklaarde zich ongesteld te gevoelen liet zy zich naar Maria's woning brengen. ,Is mevrouw Damiroff tehuis?" vroeg zij aan den bediende, die de voordeur opende. ,Ja, maar mevrouw ontvangt niet', klonk het antwoord. Stella had reeds hare slede verlaten. ,lk moot uwe meesteres spreken", zeide zy, .hot geldt een zaak van groot gewicht, die geen uitstel gedoogt". „Dan zal ik dit aan mevrouw gaan zeggen. Als u maar zoolang in deze kamer hier wilt wachten In hare ontroering had Stella vergeten haar naam op te geven. De knecht kende haar niet en toen hy zyn meesteres ver wittigde, dat er nog zoo laat in den avond eono bezoekster voor haar was, in bijzonder rjjke kleeding, dacht de ongelukkige: „Groote goedheid 1 zou het weer nieuwe ellende wezen, die over mjj neerdaalt Wie kan bet anders zjjn als de een of andero vrouw, die uit naam van haar echtgenoot of broeder my nieuwe verliezen van Michael komt aankondigen en misschien wel in haar onbeschaamheid het gold opeischt?" Een oogenblik kwam zy iu verzoeking, haar de deur te wyzenmaar zy bedacht spoedig, dat vrouwen dergeljjke hooghartige opwellingen onderdrukken moeten. Zy hebben geon recht moer zich te verzetten tegen do vernedering, die men haar oplegthaar rol ia zich te onderworpen on zonder verwjjt allo wreedheden van anderen te dragen. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 1