KLEINE COURANT t Vliegend Blaadje voor HelderTexel, Wieringen en Anne Pauiowna No 3871 Zaterdag 19 Maart 1910 38ste Jaargang. VERLOREN. 't Vliegend Blaadje p, 3 m. 50 ct., fr, p. post 75 ct., buitenland f 1.25 Pre- Zondagsblad 37* 45 f 0.75 miën J Modeblad i i i i 65 f0.90 (Voor het buitenland bjj vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 ce: Elke regel meer6 Rewijs-exemplaar2$ Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte bereker Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgeversi BERKHOUT Co., te Helder. Interc.-Telefoon 50. Eerste Blad. Zij, die zich met 1 April a.8. op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRA TIS. DE UITGEVERS. Aan onze abonné's buiten de gemeente wordt beleefd verzocht 't verschuldigde abonnementsgeld Vliegend Blaxdje, Zondagsblad en Modeblad le kwartaal 1910 te willen overmaken per postwissel of aan postzegels vóór 5 April a.s., zullende anders daarover met 6 cents verhooging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegel van 21/, cent beplakt te worden. UIT HET BUITENLAND. Do Fr&nsche Kamer beëindigde de debat ten over het schandaal-Duez verleden Vry- dag voor een paar dagen. De afgevaardigden moesten toch even uitblazen en thuis eens poolshoogte nemen wat men er wel van zei. Wan: elk alge vaardigde heeft 2ijn district lief! Erg meegevallen zal 't wellicht niet zy'n, want de publicaties der bedragen en de wijze waarop zo door de bedriegers werden besteed wekten begrijpelijkerwijze groote sensatie. Maandag werden do debattou voortgezet. De Kamer was lusteloos of liever besluiteloos. Je kon toch nu zoo maar niet vlak voor de algemeeno verkiezingen de re- georing omverwerpen. Anders was 't mis schien gebeurd. De ministers Briand, Mille- rand en Barthou kwamen achtereenvolgens vertellen dat z(j er geen schuld aan hadden. .Er zal nauwlettend worden toegezien', «men zal met onverbiddelijke gestrengheid optreden tegenover de oneerlijke liquidateurs'. Mille- rand verklaarde nog dat hij van zich af zal byten als men hem in den senaat gaat be schuldigen. Barthou, minister van justitie, wees er op „dat er wel iets rots was in onze rechterlijke inrichting". Op dit laatste ging de bekende advocaat Labori in. Als men sommige fouten te lang laat voortbestaan is men rekenschap verschuldigd aun 't parlement, verklaarde hy scherp-vly- mend. En wat betreft de rechterlijke macht zei hij, dat men de verantwoordelijkheid moet zoeken waar ze zit. Als sommige rechters niet zuiver op de graat zyn komt het omdat ze den druk der regeering te voel gevoelen. Dit getuigenis is niet vleiend, noch voor de regeering, noch voor de rechters. Doch de Kamer hoeft in 't laatst met de verklaring der regeering maar genoegen ge nomen. Nu wordt de zaak nog por interpel latie in den Senaat besproken. Verrassingen zyn niet uitgesloten. Blykens de staaltjes in de verschillende bladen is met het geld der congregaties door verschil lende personen omgesprongen op eene wijze, die ons 't zedelijk peil van een deel van Frankrjjk's magistratuur als schrikkelijk laag staand aantoont. De Belgische minister van spoorwegen heeft bij de Kamer een wetsontwerp inge diend waarbij het recht van veroeniging der spoorwegambtenaren erkend wordt, onder voorbehoud echter van zekere voorwaarden tot handhaving der discipline en het noodige toezicht der hoogere bestuursorganen. De in diening van het ontwerp vindt zyn oorzaak in de staking der post- en telegraafbeaifibten te Parys in het vorig jaar, welke beweging ook in België weerklank vond. Het Vlaamsch wetenschappelijk congres, dat in September van dit jaar gehouden wordt, zal nog belangrijker zyn dan het zich eerst liet aanzien. Niet alleen de Vlaamsche rechts geleerden, geneesheeren, ingenieurs en let terkundigen zullen dan te zamen komen, maar ook een aantal Vlaamsch-gezinde leeraars. Do Vlamingen willen blijkbaar eens toonen dat het onzinnig is te beweren, dat het Vlaamsch eigenlijk niet geschikt is om op te leiden tot hoogere beschaving. Dit geschiedt in België tot nog toe altyd in het Fransch! De Russische Doemablyft op haar stuk staan. Besluiten des Keizers moeten worden mede ondorteekend door don minister-president aldus beloofde het October-manifest. Beloofde, zeggen wy, doch 't gebeurde niet. Daurop heeft de Octobristen partij onder toejuiching van links en van het Centrum eens het licht laten vallen. Hier wordt ge doeld op de vonnissen van verbanning langs udministratieven weg. Nu noemt de ultra- reactie partij deze inmenging der Docma zeer ongepast ze spreekt van majesteitsschen nis dat had Stolypin moeten voorkomen, 't Kon Stolypin wel eens tot aftreden nopen of.ontbinding der lastige Doema. 't Zou niet do eerste keer zyn. Het Duitscbe Ryksland Elzas Lotharingen zal eindelyk een grondwet krijgen. De mede- deeling werd in den Ryksdag van alle zijden met bijval begroet. In eene motie sprak de Ryksdag zich voorts uit voor de verheffing van het Rijksland tot Bondsstaat. Nu uiteenzetting der Ledebour werd mede aangenomen een motie der sociaal-democraten waarin gevraagd wordt een wetsontwerp, strekkende tot vaststelling der verantwoor delijkheid van don rijkskanselier aan den Ryksdag voor zyn ambtolyke verrichtingen, torwyl zyn verantwoordelijkheid omvatten zal alle politieke handelingon en verzuimen van den Keizer en geregeld zal worden door het Hooggerechtshof. In don Balkan broeit het steeds. De houding der Bulgaarsche regeeriug tegen over Turkije wordt in de .Neue freie Presse" gekenschetst als een dubbelzinnige". Officieel, zoo zegt hot blad, is Bulgarjje gul met ver zekeringen van vredelievende gezindheid, maar in het geheim ondersteunt het alle populaire nationale pogingen, die de bedoeling hebben de sympathie van het buitenland te winnen voor de bloedig vorvolgde Macedonische Bul garen, Turkye met eeu oorlog te bedreigen, en de Porte daardoor te dwingen aan de officieel gestelde eischen van Bulgarjje toe te geven. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 18 Maart. Mej. N. Roosloot alhier is benoemd tot onderwijzeres te Dalerveld (Drento). Door de Directie der Marine alhier werd Woensdagmorgen aanbesteed: deleve ring van perc. 1 27200 M. staaltouw, perc. 2 8518 K G. ijzertouw, perc. 8 16500 M. bramzeildoek en 4400 M. everdoek, perc. 4 350(1 M. grauwdoek. perc. 5 12500 M. karl- doek, perc. 6 16900 M. katoenen zeildoek, perc. 7 8000 M. doek van mindere kwaliteit. Minste inschrijversperc. 1 Nico Hoos, Rotterdam, f3679.20perc. 2 dezelfde, f 919.38 perc. 8 Louis Elias en Wittock van Landeg- liem, Hulst, f 11554.50; perc. 4 dezelfde, f '2967perc. 5 dezelfde, f 8360perc. 6 Mij. tot fabric. van garens, vischnetten en zeildoek, Scheveningen, f 14286 perc. 7 P. W. viiD dor Lisdonck, Goirlo, f1242. Apollo. De Muziek veroeniging .Apollo", onder directie van don heer J. M. Jansen, gaf Woousdagavond j.1. in .Casino" een concert. Hot orchest bracht een achttal stukken ten gehoore, die over 't algemeen goed uitgevoerd en luid geapplaudiseerd werden. Zeer mooi waren .Flirtation ponr quintette" van P. A. Steek, .Concert-Ouverture" van C Francke en „Tesoro Mio" van Beeucci. Een aangename en niet genoeg te waar- deeren afwisseling van deze instrumentale muziek was het vocale gedeelte, dat door mej. J. Metzelaar gegeven werd. Met haar iraaie sopraanstem zong zy op gevoelvolle wjjze vyf liederen, die onder ademlooze stilte werden aangehoord en alle geestdriftig toe gejuicht werden. Als bewys van waardeering ontving zy twee fraaie bouquetten. Do toe juichingen waron zoo overweldigend, dat zy genoodzaakt was een paar extra nummers te geven. Zeker mag niet onvermeld bljjven, dat de heer F. L. K. Neijts den zang zeer ver dienstelijk op de piano begeleidde en de heer Nejjts Jr. by twee nummers ook als violist zyn medewerking verleende. Eindexamens R. H. B. S. De eindexamens voor de leerlingen der R. H. Burgerschool alhier zullen dit jaar worden afgenomen te Haarlem. De heeren Dr. D. A. Kerkhoff, directeur, en Dr. G. van Beek, Dr. A. C. van Rijn van Alkemade, C. R. de Boer, W. N. Francken en H. L. Bouwman, leeraren, zyn benoemd tot leden van deze commissie. Do heer W. van der Molen, eveneens loeraar aan bovengenoemde school, is be noemd in de commissie te Amsterdam. Opleiding tot monteur bij de marine. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat dit jaar bij don aanvang van don nieuwen cursus op 1 October aanstaande, bij de opleiding tot mon teur te Amsterdam, kunnen worden geplaatst 3 jongelieden, die ambachtsscholen voor metaal- of houtbewerking met een gunstig diploma hebben verlaten en den 20-jarigon leeftijd nog niet hebben bereik?. Zij die by de opleiding wenschen te worden geplaatst behooren hunne sollicitatiën vóór 15 Juli in te zenden aan den directeur en commandant der marine te Amsterdam. Voor verdere bijzonderheden kunnen be langhebbenden zich wenden tot den directeur en commandant dor marine voornoemd en den commandant van het wachtschip te Amsterdam. Opleiding tot matroos. Met 1 April a.s. zullen de bepaling* voor de opleiding van jongen tot matroos bij de Koninklyke Marine eenige wijzigingen ondergaan. Om tot eene verbintenis als jongen te worden toegelaten moeten de betrokkenen den leeftyd van 14 jaar bereikt hebben en dien van 17 jaar nog niet zijn ingetreden, torwyl vroeger de minimum leeftyd was ge steld op 13£ jaar. De cursussen bij deze opleiding zullen telkens aanvangen op 1 Januari en op 1 Juli, in stede van 1 April en 1 October en beginnen aan de Kweek school voor Zeevaart te Leiden en worden voortgezet aan boord van het instructieschip ,Van Galen* te Hellevootsiuis (moederschip van de opleiding) alwaar die cursus 1} jaar duurt on in drie afdeelingeu wordt door- loopen. Ten gevolge van deze wijzigingen wordt de .Reinier Claeszen* met 1 Juli aange wezen voor het houden van practische oefe ningen te Hellevootsiuis met de jongens on lichtmatrozen van het instructieschip en zullen do daaraan toegevoegde kann. booten »Dufa«, .Bulgia" en .Havik* aan de opleiding worden onttrokken, doch blijven de Marinekottcrs Boelen", .Vooruit* en ,Van Goens* mede aangewezen voor vaaroofeningen met het in opleididing zijnde personeel. De opleiding van matroos le kl. tot kwar tiermeester, welke eveneens aan boord van het instructieschip te Hellevoetsluis plaats bad, wordt met 1 Juli overgebracht naar de directie Willemsoord. De cursussen vangen eveneens aan op 1 Januari en 1 Julide eerste halfjaarlijkschc cursus daarvan heeft plaats aan boord van de .Atjeh* en de tweede uan boord van een onzer defensieschepen. Regelen van kompassen. De Minister van Landbouw heeft met in trekking van de tor zake vroeger genomen beschikkingen bevoogd verklaard tot het re gelen van kompassen de dir. der filiaalinrichtingen van het Kon. Ned. Metcor. Inst. te Amsterdam en te Rot terdam en de onder hunne bevelen dienende ambtenaren, aan wie dit door genoemde di recteuren wordt opgedragen; de hoeren K. Prakken Jzn., dir. der zee vaartschool te Delfzijl, C. Lieuwen, leeraar aan de visscher ij school te Scheveningen, C. Maas, dir. van de visscheryschool te IJtnui- den, en S. Visser, dir. van de zeevaartschool te Vlissingen. VisscheriJ-examens! De Cenlrule Commissie voor de vissche- ry-examons zal, aanvangende 5 April, zitting houden te 's Gravenhage. Aanmelding schrif telijk vóór 26 Maart by den voorzitter der commissie, den heer J. v. Scheers, Van Ga- lenstraat 21, aldaar. Drie eeuwen Tusschen Callantsoog en het toemalige eiland Huisduinen lag eeuwen geleden een diep water, het .Haersdiep" genaamd. Daarachter lagen de Koograsgronden, be staande uit eilandjes, schorren en duinen, van elkander gescheiden door kreken en slinken. Bij hooge vloeden stortte de Noordzee dóór het genoemde diep over de Koegras gronden en bedreigde West-Friesland. Meer malen had de West-Friesche zeedijk daardoor geweldig te lyden. Ten einde aan deze aanvullen paal en perk te stellen, besloten de Staten v&n Hol land en West-Friesland ton westen van do Koegrasgronden een zanddyk aan te lcggon, de .Koegraszanddijk", of «Van Oldonbarne- veldzanddjjk", aldus geheoten naar den toen- maligen Lands-advocaat Joan van Oldenbar- nevoldt. Door zandaanstuivingen werd eene duinen reeks opgeworpen, welke langzamerhand Huisduinen met hot vasteland van Hollands- Noorderkwartier verbond. Het leggen van genoemden zanddyk, eene voor West-Friesland belangrijke gebeurtenis, geschiedde in het jaar 1610 alzoo thans juist drie eeuwen geleden. (»N. v. d. D.") De Rijksmiddelen. Bljjkecs den staut van de opbrengst der middelen over de afgeloopen maand is Februari voor de schatkist bepaald gunstig geweest. Het totaal der inkomsten ad f10,563,383 is f 656,000 hooger dun in Februari 1909, tot welker vermeerdering byna alle middelen in grooter of kleiner mate hebben bijgedragen. Lager was alloon de opbrengst der directie belastingen, die f 144,587 by het vorig jaar ton achter bicven, voornamelijk door mindere aanzuivering van bedryfs- en vormogingsbe lasting, alsmede de altyd wisselende succes sierechten, die f 104,000 minder gaven dan liet vorige jaar. De kleinere opbrengst der directe belastingen zal vóór het einde van hot belastingjaar wel worden aangezuiverd, en heeft dus geen bijzondere beteekenis. Met ingenomenheid kan er daarentegen op worden gewezen dat de middelen, die in meer of minder direct verband staan met do algemeeee welvaart en de levendigheid in handel, scheepvaart on industrie vrij belang rijk hoogere bedragen hebben ingebracht. Zoo gaven de loodsgelden f 20,000, d. i. 10 pCt. meer dan verleden jaar, de accijns op hot geslacht f30,000, d. i. circa 6 pCt. meer, de 8iiiker-accyns f 75,000, of byna 5 pCt., de zout-accijus f30,000, of 20 pCt. meer, terwijl de opbrengst der posterijen met f 81,000 of 3 pCt., die van den telegrauf mot 18,500 of ruim 7 pCt. steeg, en ook do registratie- en hypotheekrechten een eenigs- zins hooger opbrengst guron. De zegelrech ten bleven met een opbrengst van circa f439,000 ongeveer f24,000 ten achter by het vorig jaar, hetgeen echter door de ruimer inkomsten uit registratie- en hypotheekrech ten werd goedgemaakt. Het belangrijkste cjjfer in den maandstaat is echter ditmaal wel dat van den accijns op binnen- en bnitenlandsch gedistilleerd. Zooals men weet bleef de jeneveraccijns in Januari aanzienlijk ten achtor bij de raming. Toenmaals wezen wy er echter op, dat het inslaan van groote voorraden in Decem ber van het vorige jaar, in verband met de destijds aangekondigde accynsrerhooging hieraan vermoedelijk wel niet vreemd zou sjjn geweest, en dut derhalve uit de lagere opbrengst nog geen conclusies omtrent eene vermindering van hot gebruik konden worden getrokken. Te oordoelon naar de cijfers van Februari, schjjnt helaas to moeten worden gokonstateerd, dat men zich in dit opzicht geen illusies dient te vormen. Immers heeft do jeneveraccijns in de afgeloopen maand f 732,000 meer opgebracht dan in Februari 1909, en f81,000 meer dan Vu i" raming, waarbjj nog in aanmerking moet worden ge nomen, dat Febrnari een korte maand was, waardoor het overschrjjden van het '/is ge" declte der raming aan beteekenis wint. Voor den minister van financiën moge het aange naam zyn, dat de verwachting omtrent aan zienlijk hoogere inkomsten uit deze heffing alsnog verwezenlijkt schynt te worden, andorzjjds kan het echter slechts worden be treurd, indien de verhooging van den accyns op het gedistilleerd niet in sterkere mate dan nit de Februari-cyfers af te leiden scbjjnt, tot vermindering van het jenevergebrnik zon leiden. Kantongerecht te Amsterdam. Art. 61 der A. P. Voor den kantonrechter in het 3e kanton te Amsterdam had zich Dinsdag de boek handelaar Ary Koster te verantwoorden wegens het tentoonstellen van afbeeldingen die ge schikt zijn om de zinnelijkheid van de jeugd te prikkelen. Hot was de eerste maal dat een proces verbaal wegens overtreding van art. 61 der A. P. den kantonrechter bereikte. De kantonrechter, mr. Th. S. B. Hiltermann, gaf dan ook zijn verwondering te kennen over het feit, dat niettegenstaande de alge meens politieverordening reeds meer dan een jaar gelegenheid geeft op te treden tegen een boekwinkel als van beklaagde, .waar allerlei vuile zaken te koop worden aange prezen", Dinsdag het eerste procesverbaal moest worden behandeld. Spr. aarzelt niet een wiukol als dien van PKXTILLBTON. 9) Stella Wolksky bepaalde zich niet tot het geschenk, dat reeds zulk een groote weldaad was door hare zorgen ontvingen de kinderen steeds wat hun slechts eenigermate nuttig kon sijn of genoegen kon geven, zy raadde hunne wenschen en ook de onuitgesproken zorgen hunner moeder en de wereld ontdekte dit, dank zy hare groote kieschheid, zoo weinig, dat men voortging haar van gevoelloosheid te beschuldigen. .Maar zij komt toch zooveel aan huis by de Darairoffs, sedert zy ullea verloren hebben", wierp op zekeren dag een goedhartige ziel in het midden. Dat is om des te sterker de tegenstelling met haar rjjkdom te doen uitkomen", luidde het antwoord. .Het eenige, wat waardo in haar oogen heeft, is het gouden kalf'. Zy echter bekommerde zich niet meer om het gefluister der menigte. Had zy niet een levensdoel gevonden Toen het complot te Warschau ontdekt was had dc Czaar gezworen een voorbeeldige straf aan de oproerlingen op te leggen. Het was reeds veel te lang, dat zyn geduld op de proef werd gesteld door dat Polen, dat hy had kun nen onderwerpen, vernietigen en plunderen en dat telkens weer nit het graf opstond om hem te bewyzen, dat zjjne zonen in staat bleven tot hetgeen door de vaderen was verricht. In plaats dus van de gevangenen per slee te laten vervoeren gelijk dat dikwyls ge schiedt met ballingen, die zich slechts aan betrekkelijk kleine misslagen hebben schuldig gemaakt, gelyk hier het geval was geweest" want de muitelingen, het was bewezen gewor den, hadden geen bloedvergieten op het oog gehad, maar alleen de stem voor het verdrukte vaderland willen verheffen moesten do ongelukkigen, te voet den weg afleggen die hen van Nertchinsk scheidde en deze onaf gebroken tocht door de bevroren steppen, over de ijsschotsen van onafzienbaar broede rivieren, door schier onbegaanbare wouden, zou twee volle jaren duren. Het zou nog slechts het preludium hunner smurten zyn. Teneinde elke poging tot ontkomen vooraf to verjjdtjlen, werden zy twee uan twee achter elkander geplaatst. Een lange, zware ijzeren staaf, waaraan een hunner handen vastgeklonken was, hing in hun midden en werd aldus door elk gelijktijdig voortge dragen. Aan de voeten droegen zy ketens, die als een sombere muziek over de eenzame vlak ten weergalmden. Aan weerszijden liepen er soldaten, gewapend met een lans, om hen, die dreigden van vermoeienis ineen te zakken of in verzet te komen, te slaan, tot zy tot rede gebracht waren. In de armzalige dorpjes, waar men langs trok, viel hun de eenige doelneming te beurt, welke hun nog betoond werd. De bewoners der hutten waren zelf [slechts behoeftige lieden; maar nooit kwam er een konvooi gevangenen door, of jong en oud, manneu en vrouwen stroomden toe om hun wat melk, oen stuk brood, somtijds zelfs een paar koperstukken aan te bieden. Ook Bolis lav Kistowsky moest de liefderyke aalmoezen aannemen. Hij zon anders van gebrek zyn omgekomenen hy wilde leven, leven voor zijn ongelukkige oudere, voor Stella, die thans aan zulk een wanhoop ten prooi moest zyn. Hy bleef ondanks zichzelven aan uitkomst gelooven, omdat zyne jeugd, zijn krachtig gestel hem tot hoop dwongen. Indien hy niet meer gehoopt had, zon hy in die dagen krankzinnig zijn geworden. Behalve de politieke gevangenen, werd er nog een honderdtal Russische nihilisten ver voerd, waarondor ook vorscheiden vrouwen. Met woesteu trots verdroegen dezen hun lot. Nooit kwam haar een klacht over do lippen. Het was, als wildon zy hare beulen uitdagen haar ook slechts op óóno zwakheid to betrapponmaar daarom waren hare krachten nog niet berekend voor de kwel lingen, die men haar oplegde. Dag aan dag inerktu Bolislav op, hoe zij bleeker werden en vermagerden, hoe holler haar oogen begonnen te staannaarmate zy verder togen op den lydensweg, stortte er dagelijks de eene of andere neer. Er werd halt gemaakt, omdat de overigen zich niet voort konden slepeneen der hoofden van het transport trad toe, hief den stok op, maar de slag trof slechts een doode meer en men schroefde hare ketenB los van die harer lotgenooten, wuarna men verder trok, hot ontzielde lichaam ten prooi achterlatende aan de hongerige wolven. Niet zelden bevond zich onder de karavaan een broeder, vader of echtgenoot, somtyds ook de bruidegom der ongelukkigemot hccsche stom smeekte zy, haar tenminste een graf in de sneeuw te delveneen spotlach was het antwoord, en indien de beroofden ten tweede male de stem durfden verheffen, werden zy genadeloos gestraft. Eiudelijk waren het niet alleen vronwen die onderweg stierven, ook de krachten der mannon waren uitgeput. Afmatting, koude, gebrek aan voedsel en aan nachtrust doodden een voor een twee derden dergenen, die in den aanvang het convooi gevormd hadden. Steeds kleiner word de schaar van slacht offers, en zij, die Rusland's tweede hoofd stad verlaten hadden in den vollen bloei der jeugd en der gezondheid, geleken thans grysaards en geraamten. Eindelyk bereikte men deu eindpaal dor reis. Bolislav behoordo onder de vyf en voertig overblyvenden, maar ook hy was onherkenbaar veranderd zyn ingevallen wan gen, zyn kleurloos gelaat, zyn uitgeteerde ledematen gaven hem iets spookachtigs. In die onafzienbare vier-en-twintig maan den, waarvan elkon dag hem verder van zijn geliefdon verwyderd had, was langzaam aan, gelijk elke druppel bloed uit een licht ge wonden slagader, al zyn moed verdwenen. Hy geloofde aan geen weerzien meer hy zou hier leven en begraven worden in deze ontzettende woestenyon, maar het vader land terug te vinden was in zyn oogen ijdele hoop geworden. Zijn polsen waren diep gewond door de onophoudelijke wryving dor ketenenzyn lichaam werd door ondraagbare pijnen ge folterd; hy leed dagelijks honger en dorst, maar dut alles was nog slechts bonzeling, wanneer hy het vergeleek by hetgeen er in zyne ziel omgingo 1 dat hy met dat alles slechts een enkelen dieust aan Polen had beklaagde (in de Hartenstraat) een schande voor do stad te noemen en het speet hem dat eerst maatregelen zyn genomen, nadat Pro Juventuto de zaak aanhangig heeft gemaakt. Hot O. M., waargenomen door mr. L. Tb. Jorissen juichte in zyn requisitoir het zeer toe, dat ter voorkoming van misbruik door tien censor, in zaken als artikel ölderA.P. do grootst mogelijke voorzichtigheid wordt betracht, en dat het criterium der strafbaar stelling is gelegd in de vraag of de onzede lijke uitstallingen geschikt zyn de zinnelijk heid van de jengd te prikkelen. Daardoor wordt voorkomen dat aan de kunst eenig geweld wordt aangedaan. Spr. herinnert vervolgens aan het verslag vau Pro Juventute, waarin gewezen wordt op den verderfelyken invloed der onzedelijke uitstallingen op de jeugd on hun bevordering der criminaliteit. Spr. heeft sinds dit proces-verbaal by het kantongerecht aanhangig word gemaakt cn den winkol in de Hartenstraat, en oen gelyk- soortigen winkel hoek Puleisstraat-Voorburg- wal herhaaldelijk gadeslagen, en bevond steeds dat vooral jeugdige personen en kinderen zich voor de vitrines dier winkels verdringen. Het kwam spr. geheel overbodig voor doctoren of psychiaters als deskundigen te doen hooren omtrent de vraag in hoeverre de voor stellingen, die men in die vitrines op boek en plaatwerken aantreft, geschikt sijn de zinnelijkheid der jeugd te prikkelen. Immers, nimmer zullen ouders, op grond van welke aesthetische overwegingen ook,hunne kinderen mot voorstellingen of boekwerken, zooals in die étalages aangetroffen, in kennis brengen. Beklaagde heeft zyn étalage niet gewyzigd nadat Pro Juventute had gewaarschuwd en evenmin nadat het procesverbaal was opge maakt, waarna eindolyk de mogelijkheid daar ligt om tegen handelaars als beklaagden op te trodon, daar meent het O. M. krachtig to moeten meewerken do verordening op dit stuk to handhaven en eischt misdien een prieipieele hechtenis van 5 dagen. Een advocaat voor het gerecht. De 4e kamer der Rechtbank te Amster dam veroordeelde op 9 December 1.1. een 28-jarige advocaat en procureur, geboren te Soerabaja en te Bnssum woonachtig, tot 45 dagen gevangenisstraf wegens mishandeling tegen een ambtenaar gedurende de recht matige uitoefening zyner bediening, twee maal gepleegd, en eenvoudige beleediging van een ambtenaar gedurende de rechtmatige uit oefening zyner bediening, drie maal gepleegd. Dit vonnis werd by verstek gewezen. De veroordeelde kwam van dit verstek- vonnis in verzet. Dinsdag werd dit verzet behandeld. Hot bleek dat beklaaagde in den avond vun 3 Juli 1909 passagier was op de elcc- trische tram van lyn 11. Hy stond op hot achterbalkon en maakte ruzie met een werk man, die daartoe geen aanleiding gaf en wion by o.a. woorden toevoegde, als.een hoor en een schooier passen niet by elkaar" en wien hy een klap in het gezicht toebracht- Ook den wagenbestuurder begon hy lastig te vallen, waarop de wagenbestuurder bij het Sophiaplein een agent vun politie uitnoodigde den op zoo onbehoorlijke w|jze optredenden passagier van de tram te verwijderen. De politieagent gaf, gelijk zyn plicht is, aan de uitnoodiging gehoor, maar ontving van den passagier een gevoeligon klap in het gezicht, torwyl de passagier hem toebeet: .schooier, vuile gemeene schooier, denk je dat ik mjj door zulke gemeene schoften als jelui bent vun den tramwagen laat zetten Vervolgens gearresteerd sloeg beklaagde den agent met een wandelstok. En op het politiebureau gekomen, voegde hy den wacht commandant-brigadier toe ,jo bent een voile schooier" en den dienstdoenden inspec teur van politie .vuile schoelje". Beklaagde verklaardo in buitengewone drift en onbewust te hebben gehandeld. Waardoor hy zoo driftig was weet hy niet. liet apyt hem, gelijk hy zegt dat hy op de tram zoo onhebbelijk is opgetreden. Het ligt niet in zyn aard, zoo op te treden. Dronken waB hij niet. Wel had hy iets gebruikt, maar toch niet in die mate dat hy er beschonken door kon wezen. Hy was zeer prikkelbaar, dien middag. Verder blykt dat bekL alleen den inspecteur van politie zyn excuses heeft aangeboden, en dat bekl. den indruk maakte, dat hy, hoezeer drank gebruikt hebbend, zeer wel wist wat hy deed. Het O. M., mr. Bruyn, requireerde be krachtiging van het vonnis. Beklaagde vroog de Rechtbank by haar vonnis in aanmerking te willen nemen, dat hy in drift zich tot de excessen heeft laten verleiden en hy verzocht daarom oplegging eener minder zware straf. 24 Maart a.s. uitspraak. Overreden. Woensdagmorgen heeft de machinist vau trein 304 op de rails van de Holl. Spoor tusschen de Marialaan en den Galgweg, naby het station te Leiden, overreden go- vonden den 19-jarigen recruut A. v. d. K., afkomstig uit Looaduincn. De jonge man was nog slechts eenige dagen in garnizoen en had jnist twee dagen verlof. Hot hoofd was letterlyk van den romp gesneden. Ver moedelijk .heeft de overryding reeds den vorigen avond plaats gehad, want de kleeren waren bevroren. Stuurlieden examens. 's Gravenhage, 16 Maart. Geslaagd voor groote stoomvaart eerste stuurman de heeren J. P. Stconsina, M. Toonder, B. van der Veer; dorde stuurman de heer E. van Os. Mislukte verkooping. Een paar kooplui hadden te Breda een uitverkoop aangekondigd van een enormen voorraad heerenkleeding, tot ongekend lage pryzen. Die kleeding zon afkomstig zyn uit het faillissement der flrma Dalenburg te Amsterdam, cnrator mr. Windesheim. De Middenstands-vereeniging to Breda, op de vreemde concurrenten niet gesteld, verkreeg de zekerheid dat te Amsterdam geen Dalenburg - t-n evenmin een mr. Windesheim bekend was. Toen dit in Breda bekend werd vertrouwden de Bredanaars 'tzaakje niet; er werd uiets verkocht. De kooplui trokken daarop naar den Bosch, waar het heette, dat de kleedingstukken afkomstig waren uit het faillissement van de flrma Klamhout te Amstordam, curator mr. Van Wingerden. Maar ook die namcu zyn in Amsterdam onbekenddat haddon de middenstanders in den Bosch al heel gauw uitgevonden, en och errem, toen dit den zaalhouder, die de verkooping onderdak had toegezegd, ter oore kwam, joeg hy dekooplni, die zóó roekeloos met faillieten en curators omsprongen, de deur uit. Volhardend als kooplui zjju, wisten zy toch de beschikking over een ander lokaal te verkrygen, maar do Bosschenaren laten op zich wachten verkocht wordt er niet. Pas opl straks gaan de kooplui zelf nog failliet Beroofd. Te Rotterdam is een koopman van buiten de stad, in pand no. 8 in de Peperstraat, iu een zoogenaamd nachtcafé, beroofd van f 570 aan bankpapier. Torwyl hy rustig sliep, stormden oon paar hem onbekendo mannon het vertrekje, waar hij zich bevond, binnen, grepen hem vast en haalden dit geld uit zyn portefeuille. Verdacht van medeplichtig heid aan deze berooving zyn in verhoor ge nomen C. V. vrouw van F. C. v. W., wo nende in de Peperstraat no. 8 en G. B. vrouw van W. van II., wonende in do Zwaan straat no. 18. Van het gesloten geld is niets teruggevonden. Toch gevat. Te Diiren werd Zondag de Javaanache huisjongen van een koopman daar, omdat hy twee kostbare ringen van diens huishoudster had gestolen, naar het politiebureua gebracht, maar na een kort verhoor vrijgelaten. Thuis gekomen loste hy op do huishoudster verscheidene revolverschoten. Toen de politie, die telefonisch ontboden was, hem wilde ach tervolgen, sprong hy in een gevaarlijk diepen vyver, maar redde zioh op een gasbuis, die onder een brug lag. Daar bleef hy zich schuil gehouden. Pas nadat men al het water nit den vyver had laten wegloopen, konden twee brandweermannen hem laat in den avond te pakken krygen. De huishoudster hoeft een leoljjke wond aan de keel opgeloopen. Uit Ronse. Stien, de champetter, es by de zuzegeroepeu veur 't signalement te geven van ne kiekendief die hy 's nachts g'arreteerd had. Hoe ziet er die gast uit vraagt de rechter. 't Es ne lange vent, meê ne leeleke smoel, een marliko's gezichte; gepokkeput; ne gryzen baard. Enfin, om de waarheid te zeggen er. niet te liegen, hy trekt een beetje op u, mynheer de zuze, surtout van de kant van de neze, en 't Es goed, 't es goed, antwoordt de zuze we weten al meer as genoeg, champetter. (,N. C.") kunnen bewyzendat hy getuchtigd had mogen worden om luid de stem voor de verdrukten te hebben verhevenmaar dat noodeloos lyden, het was onbeschrijfelijk zwaar te dragen En telkens verrees voor zyn geest de herinnering aan de zoetste uren zjjns levens, nadat Stella hem hare liefde had beleden. Waar bevond zij zich Het was meer dan tweo jaar geleden, sedert zy haren vader verloren had: de wereld moest haar weder om opeischon, of zou zy den moed hebben gehad, voor het oog van allen te belijden, dat zy de bruid was van den banneling, die bier beneden geen barmhartigheid meer had te wachten En zyne ouders dan Zyn arme, arme ouders Wat zou hy niet gegeven hebbon om slechts een enkele maal naar Polen to mogen schrij ven al zynen geliefden een laatst vaarwel toe te roepenmaar een dergelijke gunst was nog to veel geluk voor de rampzalige wezens, die in deze hel voortleefden. Eiken morgen daalden hy met zyn lotge nooten in de goudmijn af, onder toezicht der bowakers, die, met don knoet gewapend, steeds gereed tot slaan waren tot den avond toe moesten zy voortdelven, houwen of was- schen en gekromd van afmatting keerden zy daarna naar hun ellendig verblyf, een keet van gekneede aarde en boomstammen, terug, waar zy als een looden massa op hun leger van dorre hinderen neerzonken. Eens, ongeveer zes weken Da zyne aan komst te Nertchinsk, maakte zich eene diepe aandoening van hem meester; den vorigen dag had hy door de andere mijnwerkers hooren mompelen, dat men dienzelfden avond eon zestal sleden met nieuwe gevangenen uit Rusland verwachtte en thans by het af dalen in den gapenden afgrond, waaruit men de schatten moest opgraven, dio den beulen ten goede zouden komen, herkende hy een jongeling, dien hy vroeger een paar malen op jacht had ontmoet- Van con oogenblik gebrnik makende, dat de wachters zich verderop bezighielden, trad by den nieuweling op zjjde en vroeg haastig Geef my tijding uit Polen. Hoe maken hot inyno ouders De balling wierp hem een onderzoe konden blik toe en antwoordde toen op dofleu toon: ,Gy moet u vergissen. Ik heb u nooit te voren gezien". Maar gij zyt toch Peter Tshitshakoff •Ja, zoo heette ik voorheen; thans bon ik nog slechts nummer 14*241. Maar wie zijt gy dan, dan gy my kent?" Ik was eenmaal Bolislav Kistowsky". .Bolislav'" riep do ongolukkige uit, »ja, nu komt uw stem, komt ook uw blik my dozelfdo voor van vroeger. Maar nooit zou ik in n don krachtigen, Hinken jager van eer tijds toruggevonden hebben. O I die ellendo lingen 1 Zij doen ons niet alleen ODze vreug den, maar ook onszelven overleven". Spreek my van het vaderland. Gy moet Polen zoolang na my verlaten hebben". fEr is niets veranderdmen martelt er de lieden voort, tot zy tot waanzin opge zweept worden en hier eindigen. Indien de Czaar het voornemen opgevat had lang zamerhand alle Polen naar Siberië over te voeren, zou hy niet anders kannen hande len dan nu". (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 1