KLEINE COURANT 'f Vliegend Blaadje voor Helder9 Texel, Wleringen en Anne PeulownaB T No. 8872. Woensdag 23 Maart 1910. 88ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., fr. p. post 75 ct., buitenland f 1.25 Pre- Zondagsblad 11 i 37J 45 f 0.75 miön j Modeblad »»»55»»»»65» 10.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiön van 1 tot 4 regels Elke regel meer Bewys-exomplaar Vignetten en groote letters worden nas 25 cent. 6 2i 1 plaatsruimte berekend. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers i BERKHOUT A Co., te Helder. Bureauxi Spoorstraat en Koningstraat. Interc.-Telefoon 50. Zij, die zich mot 1 April a.8. op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers QRA TIS. DE UITGEVERS. Aan onze abonné'a buiten de gemeente wordt beleefd verzocht 't verschuldigde abonnementsgeld Vliegend Blaadje, Zondagsblad en Modeblad le kwartaal 1910 te willen overmaken per postwissel of aan postzegels vóór 5 April a.s., zullende anders daarover met 6 cents verhooging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegel van 21/, cent beplakt te worden. UIT HET BUITENLAND. In de Fr. bladen vindt men tal van bijzonder heden over de liquidaties der kloostergoedoren. Men beijvert zich om deze chronique seanda- leuse uit te breiden, om te bewijzen dat het lang niet Deuz alleen is geweest, die zich aan zulke ongehoorde feiten heeft schuldig gemaakt. Maar de schuldigen, of beter gezegd de ontrouwe liquidateurs, zullen gestraft wor den, verklaarde de minister ook in den Senaat. Het geld zal echter wel voor 'l grootste deel verdwenen zijn. In den Senaat is de zaak kalmer verloopen dan men gedacht had. De ministers betuigden geen schold te hebben; de vorige minister Millerand kwam eigenlek het meeste in 't gedrang doch ten slotte heeft ook de Senaat met groote meerderheid een motie aan genomen waarin de handelingen derliqulda- teurs worden afgekeurd en vertrouwen in de regeering uitgesproken. Uit is 'tl Want in Frankryk stuift men spoedig op, doch 't is ala by een stroovuurtje, 't duurt niet lang. Misschien is do heele affaire al vergeten als straks de verkiezingen voor de Franacho Kamer, die nu door den ministerraad bepaald zyn op 24 April, worden gehouden. Och, zeg gen de Franschen dan wellicht, .'t was niet van zooveel beteekenis 111" Het Engelsche Hoogerhuis is bezig aan de beraadslaging hoe zich zelf dat wil zeggen het Hoogerhnis te hervormen. Zonder stemming is aangenomen eene motie van Lord llosebery om in comité na te gaan hoe het Hoogerhuis, door zich te hervormen, zich kan herscheppen in eene krachtige Tweede Kamer. Misschien wordt op deze wijze de weg al vast geëffend voor de latere wyzigingen die het ministerie zal voorstellen. Tisza en zyn conservatieve vrienden hebben ook een plan voor kiesrechthervorming in Hongaryo opgemaakt, dat echter niet zoo vergaat als hot rogeeringsontwerp. Kiesgerechtigd zyn alle burgers, ouder dan 24 jaren, die kunnen lezen en schryven, als zy óf het getuigschrift van loffelyk ontslag eener lagere school kunnen overleggen, of tien kronen belasting betalen, of als werkman gedurende de laatste vyf jaren drie jaren onafgebroken by denzelfden patroon hebben gediend. Wie thans kiesgerechtigd is, behoudt het kiesrecht, zonder rekening te houden met zyn betaalde belasting, mits hy kan lezen en schryven; en zonder rekening te houden met zijn kunde, mits hy 10 kronen belasting betaalt. Volgens Tisza's ontwerp 2al het overwicht door stemmen aantal zekerder by de Magyaren blijven, waarom het hem trouwens ook te doen is. Frankryk heeft beschermende rechten op enkele producten uit België ingevoerd, ver hoogd. De Belgische regeering is echter het ant; woord niet schuldig gebleven en heeft een voorstel ingediend tot verhooging van invoer rechten op sommige Fransche produktcn wijnen, zachte kaas, ingelegde groenten, zeepj tapijten, versche druiven. In de toelichting wordt er op gewezen dat 't het meest luxe artikelen zyn die zullen worden getroffen. Het Hbld. van Antw. juicht het voorstel toe. De nieuwe Gazet acht repressaillemaatregeleu wel goed, doch heeft bezwaar tegen de belasting op deze producten. Ook uit dit blad de vrees, dat Frankryk België nog zwaarder zal treffen en spreekt van den yzeren en don ateenen pot. Men moet toegeven dat dit be zwaar voor kleine landen altijd blyft bestaan. Uit Potersburg wordt aan de .Times" medegedeeld, dat de onderbandelingon over een toenadering tusschen Rusland en Oosten rijk geleid hebben tot beiderzjjdsche erken ning van den status quo in den Balkan. Rusland bad aanvankelyk den eisch gesteld, dat een desbetreffende verklaring aaD de mogendheden zou worden gezonden, daartegen verzette Oosteuryk zich echter en Rusland heeft zich laten overreden aan de Donaumo narchie in deze ter wille te zyn, nu de wyziging in de Bulgaarsch-Turksche verhoudingen toch gegronde hoop geeft voor een ongestoorde vreedzame ontwikkeling van de Balkanstaten. Naast de Balkan-quaestie bestaat ook altijd nog de Kreta-qnaestie. De Grieksche Kroon prins schynt daarover tydens zyn verblyf te Rome met den Italiaansohe minister van buiten- lanache zaken te hebben geconfereerd, aldus meldt een Romeisch correspondent van een Gneksch blad. De kroonprins zoude den minister hebben gezegd, dat de binnenlandsche crisis in Grieken land alleen voortspruit uit de Kretensicre quaestie en dat hot land niet tot rust zal komen, voordat deze opgelost zal zijn. De minister had den kroonprins echter geen stellige belofte kannen doen omtrent een spoedige regeling. Wel erkende men een parig, zoo zeide hy, dat aan den huldigen toestand een einde gemaakt moest worden, maar niemand wist tot dusverre nog hoe dat moeten geschieden, daar de inlyving bij Griekenland, eigenlyk de beste oplossing, «niet 111 i"* }>e,aDg ran den vrede" was. Overigens had do minister den kroonprins gedold en gematigbeid aangeraden on hem verzekerd, dat Italië met de vriendelijkste gevoelens jegens Griekenland bezield is. In de Russische Doema hebben de afge vaardigde. ook al.laat ons zeggen v<wr- jaars kuren, 't Heeft erin de afgeloopen week nog al gespannen. De uiterste rechtschon maakten het by do beschouwingen nog al grof. Uiterste linkschen protesteerden en scholden. Enkele leden moesten worden uitgesloten voor ééne of meer zittingen. De president heeft zyn ontslag genomen. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 22 Maart. Zondags- en Nachtarbeid. Door den Helderschen Besluurdersbond was j.1. Zaterdagavond in tTivoli" een open bare vergadering belegd, waar behandeld zou worden het onderwerp .Afschaffing van Zondags- eu Nachtarbeid". De opkomst van belangstellenden was niet groot. De Voor zitter, de heer G. Eekhof, opende de ver gadering mot zjjn teleurstelling uit te drukken over de geringe opkomst, dit voor een deel toeschrijvende aan een gelyktydig uitgeschre ven vergadering van een Ziekenfonds, waarvan vele georganiseerde arbeiders lid zyn. Verder wees hy op de belangrijkheid van hotte behandelen onderwerp, op de overtolligheid om nogmaals van regeeringswege een onder zoek in te stellen en hoopte dat ook van hier een protest mocht uitgaan tegen den slakkengang van de regeering, om maat regelen te nemen tot afschaffing van den nachtarbeid en tot bevordering dor Zondags rust. Alanu verkreeg de heer L Goudsmit, secretaris van don Bakkersbond, het woord. Deze wees er op, dat in het bakkersbedrijf nachtarbeid niet noodig is; dat door den tegenwoordigen minister Talma een onder zoek is doen instellen naar jdeu Zondags- en nachtarbeid. Verschillende regeeringen hebben zulks reeds voor hem gedaan ou de gegevens dienaangaande zyn meer dan vol doende, in onderscheidene .geschriften zijn de nadeelige gevolgen vau overmatigen ar beid, Zondags- on nachtarbeid duidclyk uit eengezet. In den breede toont spreker aan hoe de lange arbeidsduur, de nacht- en Zondags- arbeid van de bakkers demoralisoerend werkt, zoowel op den gezondheidstoestand, als op het huiselijk leven en de geestelijke gesteld heid der bakkersgezellen. Verder weerlegt hy de bezwaren van de patroons en groot industriëelen, als zou door afschaffing van nachtarbeid het verbruik vau brood vermin deren, de kwaliteit van het brood Blechter worden en het bedrjjf in gevaar worden gebracht on wyst daartoe o.a. op Italië, Noorwegen, Finland en eenige staten van Duitschland, waar de nachtarbeid is afge schaft. Ook in 28 80 plaatsen van ons land blijkt, dat by aschaffing van nachtarbeid de zaken nog voortnitgaan. Door nachtarbeid wordt het loven verwoest, het lichaam onder mijnd. Daar naast hebben de bakkers nog met andoro moeieljjkkeden te kampen, zooals met Zondagsarbeid. Des Zondagsavonds be ginnen zy alweer te werken, nadat zy Zater dags 25 A 30 uren in 't gareel zyn geweest. Zy kannen zich niet aan hnn huisgezin wijden en zyn van alle ontspanning verstoken. Deze treurige toestanden worden niet verbetord, als de regeering niet ingrypt en den nacht en Zondagsarbeid niet wettelijk verbiedt, want de concurrentie is een beletsel, dat sommigen hiertoe kunnen overgaan. Door do tegenwoordige regeering is een wetsontwerp ingediend en het is in de afdeelingen der 2e Kamer onderzocht, maar er wordt geen voortgang gemaakt, daarom moet op spoed aangedrongen worden en de georganiseerde arbeiders hun stem in deze laten hooren, opdat een wetsontwerp tot stand komt, waar door aan velen meer levensgeluk worde gegeven. Vervolgens kreeg de 2e spreker, do heer B. J. vau Stapele, postambtenaar to Rotter dam, het woord, die meer in 't algemeen wees op de zware diensten, ook van andere werkers dan bakkers, zooals machinisten, stokers, postambtenaren e. d. gevorderd en aantoonde welken slechten invloed zulks heelt op het gezinsleven. Spreker keurde*de hou ding der regeering in deze af, en meende, dat het bestaan van het kapitalistisch regi me de oorzaak hiervan is. Deze beschouwt de arbeiders als werk vee. De regeering houdt de arbeiders aan de praat. Nu is minister Talma weer aan het onderzoeken, niettegen staande men over een menigte gegevens kan beschikken, zelfs Dr. Ruisch heeft als rijks adviseur op hygiënische grondon in 1904 reeds geadviseerd, dat de arbeidsduur inge kort, de nachtarbeid afgeschaft of behoorlyk beperkt moest worden. Men kan nog tal van jaren waohten eer de zaak Hink wordt aan gepakt, daarom moeten de arbeidorsorgani aatie's krachtig aandringen op verbetering. Alle lakschheid moet op zjjde worden gezet on op zoodanige wjjze gestreden worden, dat het indruk maakt. Het is in het belang van de gezondheid, van het gezinsleven en van den opbloei van den arbeidersstand. Men moet gelegenheid hebben tot zich in te kee- ren, zyn geest to ontwikkelen, van de natuur te genieten. Zondagsrust is noodzakelijk om de verloren arbeidskracht te vernieuwen, want de arbeidskracht is voor den werkman het eenige middel van bestaan. Is deze ver bruikt in dieust der gemeenschap dan moet de arbeider recht hebben op pensioen, zoodat hy een behoorlykon ouden dag heeft. Ziekte en ongevallenverzekering en staatspensioen zyn zaken, die vorband met elkander houden. Door de organitatie's moet de arbeidersklasse zich weerbaar maken, behoorlyk ontwikkelen en zorgen dat zy politiek sterk wordt, opdat de 4e stand de regeering kan overnemen van den oen stand, zooals deze dit deed van den adel en geestelijkheid. Gebeurt dit dan zal men krygen een sociaal ingerichte maatschappij waar minder gebrek is, liefde voor den naasten bestaat en men zich waarljjk mensch gevoelt. Nadat spreker nog iets heeft meegedeeld, omtrent de verandering van den Zondags dienst by de posteryen in groote steden en daaruit de gevolgtrekking trok, dat alleen op belang der regeerende klasje gelet wordt eindigde spreker zyn rede. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt, waarna de Voorzitter het woord nam en allen opwekte te stryden voor het eerste burgerrecht, het Algemeen Kies recht. Wordt dit verkregen dan znllen zeker ook sociale wetten tot stand komen, dan zul len de christeiyke beginselen in toepassing worden gebracht, waarvan thans by de wet geving niets is te bespeuren. Hierna werd do vergadering gesloten. Bij den uitgang der zaal word voor oeu georganiseerd arbeider, die aan tuberculose ljjdt, een collecte gehouden. Vl88Cherij8chool te IJmuiden. Over het afgeloopen jaar geeft bovenge noemde vereeniging een uitvoerig en met veel zorg samengesteld verslag, waaraan wy het volgende ontleenen In het bestuur werden de heeren Tideman en G. ten Napel, die ontslag namen als zoo danig, vervangen door de heeren E. Hymans en S. A. Bakker. In de plaats van de heeren J. M. Bottemaone en B. de Brueys Tack, die eveneens ontslag namen, werden nog geen andere bestuursleden gekozen. Over den toestand van de vereeniging zegt het verslag dat het ledental ook dit jaar ongeveer stationnair bleef en op het eind van het jaar 69 leden en 15 donateurs de ver eeniging ilnuntieel steunden. Het batig saldo in 1908 nog f 1579.23 en in 1909 tot f 323.42 gereduceerd, bedraagt thans f 280.95. In ver band met bet plan tot oprichting van een cursus voor machinisten en stokers, wendde het bestuur zich tot Gemeente, Gedeputeerde Staten en de Regeering. De twee laatstge noemden verhoogden hunne subsidies resp. met f 500. - en f 2100.mits de gemeente hare subsidie van f 1500.op f 2000. bracht. Deze laatste verhooging werd by de behandeling in den gemeenteraad niet toege staan en zelfs besloten dat de gemeente zich vry houdt ten opzichte van volgende subsidies, zoodat het bestuur thans in het onzekere verkeert of hel in de toekomst subsidie van de gemeente zal verkrijgen, en zoo ja, hoeveel. Voor 1910 is men echter nog van de subsidie verzekerd, waardoor de Provinciale subsidie voor dit jaar tot f1500.werd teruggebracht en op verhooging van de Rijkssubsidie niet mag worden gerekend. Een plan tot reorganisatie der school is in voorbereiding, ten deele in verband mot de beschikbare middelen en ten deele in ver band met de bepalingen der schepenwet. Deze plannen zullen binnenkort in eene algemeono vergadering aan het oordeel der leden worden onderworpen. Het schoollokaal voldoet zooals het thans is ingericht, mits het aantal leerlingen niet grooter dan 10 is. Het instroctievaartnig, dat in de haven ligt, werd van binnen cenigszins vertimmerd waardoor het verblijf voor de leerlingen hygiënischer werd ingericht. Evenals vroeger voer de helft van het aantal leerlingen met den oefeningskotter naar de visscherjj, waar toe dit scheepje van begin Maart tot einde Juli in de vaart werd gebracht. Het resultaat met dezen kottor was oenigszins beter dan in het voorafgaande jaar, ofschoon de besom mingen nog niet toereikend waren om <ie exploitatiekosten te dekken. Twintig reizen werden in den vorigen zomer gemaakt. Voor den thans loopendon cursus werden wederom 10 leerlingen aangenomen uit een achttiental gegadigden. Van dezen kwamen 8 uit IJmniden, 1 uit den Helder en 1 uit Amsterdam. Voor den cursus voor stuurlieden eu schippers (klasse B) meldden zich aanvankelijk 6 per sonen aan, waarvan zich echter 2 terugtrokken, zocdat slechts 4 leerlingen geregeld de leBScn volgden. Van dezen leerden 2 voor stuurman en 2 voor schipper. Bij de gehouden examens op 28 en 29 September slaagden allen. (Een kreeg zelfs het diploma met de vermelding .uitmuntend"). Een ander, die slechts van tijd tot tyd dc lessou kon volgen wist zich zoover te bekwamen dat hy eveneens hot diploma kon verwerven. Het bestuur merkt op dat duB blijkt dat do visscherlieden bij eenigen goeden wil in staat zyn om na een cursus van 4 maanden aan de gestelde examun- eischen te voldoen. Eene klasse C, dat is een cursus voor stokers en machinisten, werd by wjjze van proef gedurende de maanden Madlt en April ingericht. 6 leerlingen hadden zich voor het volgen van deze lessen opgegeven, terwjjl nog eenigen slechts enkele avonden konden komen. Het duurde echter niet lang of dezen gaven het op. En van het genoemde zestal had slechts één lang genoeg op stoomtrawlers gevaren om tot het afleggen van het Staats examen als machinist te worden toegelaten. By het examen wist hy het diploma als machinist te verwerven. Het streven van hot schoolbestuur blyft er op gericht om ook machinisten en stokers een geregelde corsus te doen volgen, waarvoor dan een leeraar in de stoomwerktuigkunde en één in het smeden en haakwerken zou moeten worden aangesteld. Krankzinnige gevlucht. Te Medemblik is Donderdag uit het Rjjka- Krankzinnigengesticht een patiënt ontsnapt, die werkzaam was als tninman by de direc teurswoning. Naar alle kanten ia naar hem gezocht, doch tot dusver zonder gevolg. Het moet een Franschman zijn, bekend met alle soorten van krachtsport, zooals boksen, vechten, enz. (,N. v. d. D.") Stuurlieden-examens. 's-Gravenbage. Geslaagdgroote stoom vaart eerste stuurman de heer J. Smak tweede stuurman de heeren H. L. Oudenhoven, J. Teensma en H. Voorspuy derde stuurman de heeren F. W. Muller, C. J. Kruysse, H. W. K. Krol van der Hoek, J. Kuiper en J. C. Kroon. Valkhof te Nijmegen. Nu het terrein rondom de ruïne der Romaan- sche kapel is ontgraven, zóó, dat het niveau by het bouwwerk ongeveer anderhalf meter lager ligt, heeft dit een veel ryziger aanzien. By het graven zyn to voorschyn gekomen staande brokstukken van twee pilaars, welke blijkbaar gewelven hebben gedragen. By een dier pilaars zijn op een hoop een groot aantal looden munten gevonden, welke er waarschyn- lyk reeds hebben gelegen vóör de kapel werd gebouwd (omstreeks 1157). Het is een merk waardige vondst, daar het vermoeden, dat deze munten ongeveer 1000 jaar oud, dus Carolingische munten zouden zyn, door des kundigen is bevestigd. DE WEEK 19 Maart. De parlementaire week 13—18 Maart 1910 is or eene geweest van aeor bijzondere bu- teekenis. Die den gesohiedschryver van later dagen zal brengen tot uitvoerige bespiegeling. Een keerpunt in onze parlementaire his torie Een gelnkkig, verblijdend punt? Ziedaar gansch-andero vraag. De drie zittingdagen, welke wy nu pas achter den rug hebben, en die, voor een goed deel dank zy de obstrnctie-taktiek vau den afgevaardigde Schaper, met minstens nog een zullen vermeerderd worden, wan neer ik er aan terugdenk, dan duizelt 't my vóór de oogeo. Heel wat jaren, toch, mocht ik reeds ons Lagerhuis observeorcu, in zijne openbare by eenkomsten, vanuit de bescheiden plaats eens journalisten. Doch gansch- en gloednieuw in Parlements- atmosfeer zijn de dingen, thans doorleefd, aanschouwd. Wy hebben gehad, Dinsdag j.1., de knappe, vaardige, handigo rede van minister Talma. Er is iets waur in het heden, Don derdag, door jhr. De Savornin Lohman ge zegde: Men had den minister willen tuch tigen. Ik wees U, in mjjne jongste overzicht, op het geprikkelde, nerveus-geëxalteerde in de houding van den bewindsman, 't Was geen wonder. Dagen, uren achtereen te zyn bloot gesteld aan op sarrenden toon uitgesproken grofheden, gelijk de afgovaardigdo voor Zaan dam; tot eigen vermaak benevens ter ver lustiging van de partjjgenooten, die hem straks te Leeuwarden (op het Congres der S. D. A. P.) znllen toejuichen; debiteerde, er is zelfbedwang voor noodig 1 President Van Bylandt heeft 't gezegd: men kreeg don indruk of daar, uan de groene tafel, gezeten was een kw&jongen, wien de ooren moesten worden gewasschen. En degeen, die zich met deze taak volgaarae belastte, was de adjunct-commies R. V. B. op non-activi- toit, thans Volksvertegenwoordiger Duys. Niet zonder weemood heeft de veteraan Goeman Borgesins 't herinnerdin de dagen, toen Blussé van Oud-Alblas nog ala mentor van de jongeren in de Kamer fungeerde, werd hem, Borgesius, «groenloopend» als Ka merlid, door den ondere gelast: >Drie maan den luisteren en je mond houdenAnders komen er nog drie maanden by!* Thans geldt de spreuk: iBescheidenheid is een sieraad, doch men brengt 't zonder haar verder in de wereld Dat is de leuze van den heer Duys c. s. Zij, trouwens mr. Borgesius zelf ook3 hebben gemerkt dat de heer Talma niet behoort tot degenen, die zich straffeloos laten tergenI De kunst van handig, soms zelfs meesterlyk-pareeron is dezen bewindsman □iet vreemd. in 't zal de indruk n.1. de gunstige, zyn geweest, door 's ministers rede Dins dag gewekt, die invloed zal hebben uitge oefend op de gebeurtenissen der daarnavol- gendo dagen I Veel bijzonders, verrassends, nieuws heeft de heer Talma niet verkondigd. Zyn mede- deeling, hoe hy .hoopte te kannen zorgen* dat het ontwerp der Ouderdoms- en Invali- diteits-verzekering „nog dit jaar" zyn depar tement „verlaten zal", werd door de bladen met gespatiëerde letters den volke overge bracht. Er is zekere graad van optimisme noodig om in die opgetogenheid te kunnen deelen Het pareeren van mr. Borgesins' stooten was niet zoo moeielyk. Hoe vaardig en ge oefend turner in parlementair-toernooi de veteraan, die eonmaul De Meester's negen tal uit het niet opriep, moge zijn, by ver gat zyn eigen Achilles hiel. De aandrang tot spoed, tot resultaten-brengen, had iets van den hoogen toon, waarin groote en groot- sche daden gevorderd worden door man, die zelf in gebreke bleef ze te volbrengen Zolfs een minder getraind polemicus dan de heer Talma is, had alras begrepen, dat 't levensquaestie was om dót teêre en licht- kwetsbare plekje vau oud-minister Goeman Borgesius tot doelwit te kiezen voor zjjn vlij inscherpen degen De minister van Landbouw enz. heeft de Risico-overdracht, als onmisbare kracht by het instituut der Verzekering, met warmte verdedigd. Tal van Duys-argnmenten met succès ontzenuwd. Zoo o.a. dat de kleine werkgever dupe zou worden van de quaes tie der administratie-kosten. Zich bij den Katholieken Benjamin der Kamerde zwart- golokten, met veel „aplomb" en besef der waarde van de door hem aangebrachte ar gumenten redevoereuden baron De Wjjoker- slooth, aangesloten waar 't betreft af te wachten, nog wat kat uit den boom kjjken, ten aanzien van de wettelyke bepalingen, te treffen voor de Landbouw-Vcrzekering. Betoogd, dat de Ziekte-Verzekering wel degelijk moet voorgaan, wjjl juist hierbjj de arbeider toch wel in het allerminst met de Verzekering in aanraking komt. Met zooveel nadruk verzekerd dat 't andere, de Onderdoms- en Invaliditeits-Verzekering, hem, minister, stellig na aan t harte liggen. Doch er moet goed, deugdelyk werk komen. Niet zulk soort van legislatieven ar beid als de Ongevallen-wet, o heer Goeman Borgesius Wie nu, na de honderd kolom druks der „Handelingen", welke (naar mr. Lohman Donderdag voorrekende) door Links over de zaak was volgepraat en de andere, veel minder kolommen-druks, die Rechts op zyn geweten heeftWie nu naar „tastbare, practische resultaten" van dit debat uitzag, hy kon gevoegelyk scherpe verrekyker ter hand nemen eu dan nog niets, of bjjna- niets, ontdekken Het kleine, parmantige heertje, met zyn kogelrond hoofd, kaalgeschoren gelaat en geestig schrandere oogen achter de glinste rende brilleglazcn, de afgevaardigde dr. De Visser, scherp-opmerker, had nog een paar punten gereleveerd, die moeten aange stipt. Er was bespeurd toenadering tusschen twee fractiën. Treub en Borgesius hadden elkander de broederhand toegestoken. De professor was «de groote kampioen voor de Verplichtte Verzekering" (gelijk minister Talma hem terecht noemde) en pleitte in mr." Borgesius' kraam schuilend, voor vele en velerlei vrijstellingen tot betaling door arbeiders. De heer Borgesius, op zyn beurt, had .hint" gegeven, dat men wel zou doen.,. Ook al blaakto Uw'hart nog zoo beet voor Staatsponsionneering Om «te nemen wat men krygen kan", mot mr. Treub meó to gaan op het pad, leidend naar tydelyke hulp voor ouden van dagen 't Zy dan volgens Deonsch, Engelsch of ander systeem mits ze slechts geholpen worden, de stumpers. Halt evenriep dr. De Visser. Daar zyn er twee bezig om .Brnderschaft" te drinken, die strak* nog aartsvijanden leken. Lot, mcncercn, op het politiek moment! Nog dit. Do heer Do Visser had Dinsdag de soci's danig geërgerd, door hen te ont rokken het wapen der principiëele bestrijding van de Verplichte Verzekering. Daar zaten vlak-vóór dr. De V.'s bankje, Vliegen, Schaper, Duys. En de Leidsche afgevaardigde hield hen voor don neus de authentieke papieren, waarin to lezen valt, nog op den partijdag te Nïmos, bijvoor beeld een Jaurès 't voor de Verplichte Ver zekering opnam. Le n'est que la vóritó qui blesseEn zoo iets vergeeft geen sociaal-democraat U. Was het debat over de Sociale Verzekering nu uitgeput Ik geloof niet dat in vollen ernst oen van de honderd leden onzer Tweede Kamer 't kon betwisten. Toen minister Talma gereed was, Dinsdag j.1., met zyn rede, wees de klok kwart-vóór- vjjven. «Vraagt nog iemand het woord?" vroeg de president. In de zaal het stemmen-gewirwar, geroeze moes, de drukte van vermoeide vergadering. Patshamer bonst. Debat gesloten. Vergadering ook Graaf Van Byland loopt haastiglyk naar do groone-tafel om iets met den heer Talma te bespreken In do irae Dit is het begin geweest van de ellende. Men wilde repliceorcn. De heer Borgesius, de heer Schaper de heer Duys De veteraan in of nabij Parlement, die wroeten gaat in zjjne herinneringen, zal zich niet kunnen te binnen brongen het antecedent, waarby in zulk geval, óók wanneer de presidale hamer gevallen was, niet her opening vau het debat werd toegestaan. Gleichman de slagvaardige, ironische, ge zaghebbende, geëerde en gevreesde Roëll de aartsBtipte, de aanbidder en paladjjn van het R. v. O. zy deden nooit anders. Zoo «officieel" was men niet of de hamertik, in de drukte en het gebabbel onopgemerkt gebleven, werd vergeten Dan zei de Voorzitter nit eigen beweging: .De heer... heeft nog het woord gevraagd... Ik stel heropening der beraadslaging voor De president mocht dan verdrietig, baloorig, geërgerd, hoe ook, kjjkcn. Praten kon men steeds Muur thans niet. De heer Do Savornin Lohman wilde anders. Hij heeft Donderdag j.1. verzekerd, op graaf Van Bylandt goenerloi invloed te hebben uitgeoefend. Als een Lohman zoo-iets op zyn werkeljjk-eerljjk woord getuigt, dan heeft men 't te gelooven. 't Moge moeite kosteD ge looven, aannemen de stipte waarheid behoort men. Maar vaststaat dat de heer Lohman de gids, leidsman, voorganger, aanvoerder was van de Rechterzjjdo, dewelke in Juni 1909 werd geboren, om paal en perk te stellen aan de eisohen van Links, speciaal van de groep, wier hetman (bij ontstentenis van den ongesteld-zynden mr. Troolstra) de heer Schaper leek to wezen. Honderd kolom volgepraat, 't Was welletjes. Wy buigen niot voor uw terrorisme. Wy hebben den plicht to waken, wy, van do sterke meerderheid, voor den goeden gang van zaken. En dit verpletterend overwicht, in Juni j.1. ontstaan, deod zich thans gevoelen. Het voorstel-Borgesius, strekkend om, na's minis ters rede en ondanks 's voorzitters hamertik van Dinsdagmiddag, het debat te heropenon, werd afgestemd. Rechts tegen Links, behalve het «enfant terrible" van Rechts Victor de Steurs, den op zyn krukjo door de zaal strompelen den grysaard, met langen grauwen baard, in wiens oogen het vonkje van conrage en pittige zelfstandigheid nog niet gebluscht is I Hij, De Steurs, de man die tegen de Gajoe-gmwelen toornde, kon 't thans niet verkroppen, dat men de Linksche minderheid liet|«8oebatten, bedden'' om een spreekbeurtje. Daar was ridderlijke edelmoedigheid in dio opwelling, en de meerderheid zou nobel en verstandig hebben gedaan zich aan Victor de Steurs vermaning to storen. >'t Kan verkeerenl" riep de afgevaardigde voor Weert zyn broeders van Rechts toe. Doch 't baatte niet. De brute kracht van het cjjfer zegevierde. In de irae nogmaals gezegd. De honderd kolom, die volgepraat zyn; du onbetwistbare waarheid, dat verder dobat- teeren geenerlei nut badhet meer dan ge noegzaam «getuchtigd zyn" des ministers, al deze argumenten, door mr. Lohman op gesomd, kannen niet wegcjjferen de treurige waarheid dat de meerderheid in de afgeloopen week een zware verantwoordelijkheid op zich heeft geladen. De bar-vulgaire scheldwoorden, die de af- gevaardigen Schaper en Duys hun politieken tegenstanders hebben toegeslingerd, ze richten zich tegen do beleedigers. Het Neder- landsche volk «lust" zulke dingen niet en ook deze zonde zal zichzelve straffen. Speci aal de heer I)nys toonde zich by de on stuimige tafereclen vau Woensdag on Donder dag in zyn ware gedaante. Hy «groeide" in de herrie. Als een kwajongen, wien bet mis baar-maken verlustiging wordtGaat hy alduB voort, en daar is alle kans op, dan zal het gezond-verstand en het besef van qoid deceat quid non", dat de kern van ons volk toch gelukkig bezit, onze ver tegenwoordiging van dergeljjke onrijp© en tevens onwaardige elementen bevryden Dat is de lichtzyde van de houding door de sociaal-democraten in de Kamer aan genomen. En het obstructionisme De «aardig heid" van den heer Schaper om, tot straf voor het verwerpen van mr. Borgesius' voor stel tot heropening van het Verzekering- debat de Kamer oen uur of wat te laten stemmen over allerlei onbenulligheden i Zyn bedreiging dat by c. q. deze «enkele boekhouding" tot oen «dubbele" zal uitbreiden Vrees is een zeor-sleohto raadgeefster. Zoor stellig Doch men moot niet slechts «sans peur", doch ook .sans reproche" zijn. Kan de Rechterzyde dit laatste, do hand op 't hart, in gemoede on in ernst, getuigen Ware het zwakheid; buigen voor het ter rorisme der soci's geweest (ook mr. Borgesius, ook mr. Treub hudden behoefte om -recht tu zetten" persoonlyk tot hen gerichte ver wijten, dewelke toch niet een rpersoonlyk luit", in den zin van het R. van O., vormden I), om, in 't besef zjjuer kracht en macht, eon paar aren nog te doen volpraten, nu al het stroomeD, klateren van den parlementairen vlood Zwakheid I Ofedelmoedigheid Oi blijk van tact?... Of: blijven in de lyn van bet tot dusver steeds als «adat" beschouwde? Het gebruik-maken van zyn recht om als slechts éón lid 't vordert, hoofdeljjke stemming uit te lokken; daardoor de Kamer te plagen en nationalen tyd te doen vermorsen't was toch heusch geen «heldendaad" van hoer Schaper. Er was slechts toe noodig een: «Ik vraag stemming, meneer de voorzitter I Dc mannen-van-Rechts hadden deze din gen kannen voorzien. Ze zouden verstandig en goed hebben gedaan door zy 't mot opoffering van wat moeilyk zeflbedwang eu een brokje nationalen-tyd onze Vertegen woordiging deze vernedering, dit diep- treorig en weemoed wekkend «novum", to sparen Tegenover deze dingen van treurigen aard zinkt het eigenlyko werk der Kamer, in de jongste dagen verricht, ganschelyk in 't niot. Woensdag, toen do storm pas was losge broken, bad men natnnrlyk allerminst luBt en geduld om to luisteren naar het taai saai geprevel van don heer Ter Laan over de school-toestandon te Putten, e. a. Ernstig en belaogryk is de zaak, welke 't hier be treft, zeker 1 De openbare school verdrongen door de byzondure zeer natuurlyk evo lutie-proces 1, verklaart de premier. Iu elke andere omstandigheid zou men wat be loofd hebben Thans berustte de Kamer in het onvermydelyke. Het pas-ontbrande onweêr belette te zien hoe het toch-fel lichtte aan den gezichtseinder Brand was er De schoolstrijd smeulde slechts maar de slagen der andere ontlading hadden, pas, to fel geknetterd 1 Donderdag-middag halfzes stelde Jhr. Van Karnebeek voor, don Vry dag niet aan sectie- werk te wjjden, doch geheel aan het afdoen der «agenda", in openbare vc-rgadering, te besteden. Hy scheen niet in te zien, of te willen begrypon dat aanneming van dat voorstel voor graaf Van Bylandt zoor py'nlyk zou zjjn geweest! Vrydagmiddag bleek reeds, hoezeer de gedachte dat men zyn werkplan zou gaan in-de-war sturen, den voorzitter prikkelde en hinderde. Aanneming van het voorstol-Van Karne beek zou allicht, voor den «spreker" van ons Lagerhuis, de druppel zyn geweest, die den emmer had doen overloopenEn do per soon van dezen voorzitter is te sympathiek, in elk opzicht, dan dat de Kamer niet bet mogelyke zon trachten te bereiken om hem zyn zware en ondankbare taak te vergo- makkelyken; hem althans grievende afkeu ring van zyn presidiaal beleid te besparen] Gelnkkig zag de overgroote meerderheid der Kamer dat in. Over het ontwerp tot aankoop der Ijjn Buitenzorg—Batavia (voor c.c. elf millioen) is in November j.1. on thans weer gezegd, herhaald wut men reeds kende als argumen ten der tegenstanders van hot voorstel. To versmaden zyn die argumenten nietlDe minister wyst vooral op de slechte spoorweg toestanden by Batavia. De heer Malefijt is bij de verdediging van dit ontwerp zwak, slap, allerminst-overtnigend. Hy schryft en prevelt voor wat andoren hem hebben to «noteeren' of to redevoeren gegeven Maar iemand als de heer Bogaerdt, jam merlijk saai, langdradig, slaapwekkend-ver- volond, doch do Oost op z n duimpje ken nend, geeft anderen «kyk" op de zaak. Dr, Bos had er Donderdag reeds de aan dacht op gevestigd, hoe de aandeeltjes Ned.- Ind.-spoorwegmaatschappij, ryzon en dalen naar gelang de kansen van aanneming vau het voorstel op bet Binnenhof gunstiger of slechter staan Spoorde Vrydag nog eens aan om toch niot zoo bang to zyn voor het spooksel" der naasting (in 1918) laten wy tooucn, dat we niet zoo gauw op de vlucht slaan voor dien boeman 't Is stuivertje op zyn kant IOp z'n gunstigst uitgedrukt. De ttemmen staakten ten slotte (36- 36). En de Rechtsche man nen Van Nispen (Rheden), Nolens, Van Hoogstraten en Bogaerdt bleken niet van zins den minister te steunen. 't Staat verre van rooskleurig voor de elf millioentjes. En ik wed, dat menig oor van menig tegenstemmer aan 't tuiten zal gaan... Sapristi, als ze in de Oost hooren, dat het Binnenhof zoetjes-aan dergelijke dingen op den keper gaat beschouwenMinister Malefyt moest maar verstandig zyn en den heeren van de elf millioen beduiden «Heusch, 't gaat nietAnders, vrees ik, zal do Kamer 't over enkele weken zelve doen Gelyk te verwachten was, heeft generaal Cool geen bezwaar gemaakt om de motie- Marchaut tot het instellen eener Staatscom missie, welke heeft te onderzoeken de «nood- zakelykheid der geldelykc on persooolyke lasten voor 'slands Verdediging", over te nemen. Zeer plausibel was de voorwaarde des ministers om er den passus «tot herstel van het vertrouwen des volks in lands weerbaarheid" nit te lichten. Ieder kan be grypon, dat een dergelyke uiting van wan trouwen a priori door geen bewinds man kan worden aanvaard. Mr. Marchant zag dat natuurlyk in en haastte zich, na 's ministers tegemoetkomende lioudiog, de be wuste woorden te schrappen. De motie bleef daarna geheel en in elk opzicht wat mo tieven en strekking ervan aangaat wat zjj vóór de operatie" was geweest. Ma. Antonio.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 1