L.H. F BREED VELT, Tweede Blad. Hl Ell WSBERICHTEN. HELDER, 22 Maart. De door geheel Nederland ten voordeele der tuberculosebestrijding op 80 April te koop aangeboden bloem zal zynhet made liefje. Eerlang zal door het bestuur der plaatse lijke vereeniging tot bestrijding der tuberculose alhier tot onze vrouwen en dochters eene oproeping gericht worden, tot opgave van hen, dio zich bereid verklaren zich met den verkoop dezer bloem te belasten. Aanbestedingen. Door de Directie der Marine alhier werd gisteren aanbesteed de levering van 2.800.000 K.G. Engelsche Oostkustkolen. Ingeschreven werd door Voigt en Gebert te Amsterdam ad f 11.19; Scheepvaart en Steenkolen Maatschappij Rotterdam ad f 9.77, en W. H. Berghuys Amsterdam ad f 10.15 en f9.65, alles per 1000 K.G. Door den kapitein eerstaanwezend ingenieur bij de Genie, werd heden openbaar aanbe steed bestek no. 102. Het eenjarig onderhoud van de Militaire gebouwon en werken te den Helder en op Texel onder beheer van de Genie te den Helder, (raming f9150). Ingekomen 9 biljetten, van de heeren E. v. d. Plas f 10165.— D. de Vries f 10010 P. Korfi f9999.— A. v. Pelt f 9920.—W. de Jong f9890.— H. Wyker t 9877.- Th. v. d. Sterre f9688.— J. Spruit f9900.— I. L. v. Os f9599.- Bestek no. 74. Een verving van militaire gebouwen en werken te Helder. (Raming f1800.—). Ingekomen 10 biljetten, van de heerenS. Schellinger f2400; Gebrs. de Boer f2870; J. Tielrooy f2278; J. do Kok f2250; J. Freeke f2280; A. van Pelt f2170; H. Zegel f2069; H.-de Wit f2069; Gebrs. Hooger- duijn f 2035 en M. Kaleveld f 1980. Het Witte Kruis. Gisteravond hield de afdeeling Helder van de Noord-Holl. vereeniging .Het Witte Kruis" in Tivoli een algemeene vergadering. Nadat de vergadering was geopend en notulen waren gelezen, bracht de heer M. H. J. Groenendyk, die als afgevaardigde met den heer G. de Ven de algem. vergade ring! der vereeniging te Amsterdam had be zocht, verslag uit. Daarna was de secretaris, de heer G. de Ven, aan het woord tot het uitbrengen van het jaarverslag over 1909. Hieraan is het volgende ontleend: Er traden in 1909 244 leden toe. Door vertrek enz. bedankten 142 leden, zoodat het ledental met 102 vermeerderde en dus op 1 Jan. 1910 bedroeg 1708, een getal dat zeker voor een vereeniging genoemd mag worden. Op 1 Januari 1909 telde de afdeeling Hel der het grootste aantal van alle afdeelingen van rHet Witte Kruis". Aan contributie werd ontvangen f2199,50, waaronder f 91 aan extra contributie van nieuwe leden, die by het lid worden direct materieel in bruikleen ontvingen. Van hot Dep. Van Marine en de Gemeente Helder werd weder de jaarlyksohe subsidie van f 100 ontvangen. Voor rekening der afd. worden 8 patiënten op „Heideheuvel" verpleegd. Omdat het magazjjn geen voldoende ruimte bood voor het bewaren van kisten, die by ontsmetting dienen en ook niet voor enkele groote artikelen voor vei pleging noodig, als badkuipen, ledikanten en stoelen, werd achter hot magazijn een gebouwtje geplaatst voor het bewaren van genoemde voorwerpen. Dit gebouwtje heeft gekost f 259.59. Voor nieuw materiaal werd ruim f 600 uitgegeven. Niet minder dan 1784 maal kwam een uanvrage in om materieel in bruikleen te mogen ontvangen, waarby meermalen 2, 8 tot 4 verschillende voorwerpen voorkwamen. Een belangryke uitbreiding ondergingen de werkzaamheden der afd. door het ter hand nemen van de ontsmetting met formuline methode Wysman Romeyn. In 't geheel werd 54 maal ontsmet in woningen waarin was voorgekomen diphterie, roodvonk, typhu9 of tuberculose. Van de 54 ontsmettingen waren 12 voor rekening van.de Gemeente Helder, 1 geheel en 4 gedeeltelijk voor de afd., 7 werden betaald door de tuberculose vereeni ging en de 30 overigen door de bewoners van de perceolen. De ontsmettingen brach ten op f 185,80 en hebben gekoBl f 138,67, zoodat het saldo van f47,13 ten goede kwam aan de installatie, welke 221,89B heeft gekost. De afd. heeft in 1909 f 400 afgelost op de hypotheek, welke thans is teruggebracht op f 3800. Vanwege de afd. werd weder door Dr. Smits een verbandcursus gehouden, waarby de aanvragen tot deelneming het aantal beschikbare plaatsen overtroffen. Er werden in 1909 drie algemeene verga deringen gehouden, waar behalve de gewone zaken werden behandeld verschillende onder werpen. Als nieuwe bestuursleden werden gekozen de heeren K. Holm en H. Roukens. Bovondien genoot do afd. de eer, dat haar secretaris, de heea G. de Ven, weder gekozen werd tot lid van het Hoofdbestuur. Dit verslag werd onder dankzegging goed gekeurd. Vervolgens deed do penningmeester, de heer M. HI'J Groenendyk, rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar, waarnit bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen f3620,85 en de uitgaven f8191,851, zoodat er een batig saldo was van f428,99*. De commissie, belast met het nazien dier rekening, verklaarde, by monde van den heer W, Heeroma, alles in de volmaakste orde te hebben bevonden. De penmtgmeeeter werd daarop; onder dankbetuiging van zijn beheer, gedechargeerd. De begrooting voor 1910 werd daarna behandeld in ontvangst en uit gaaf, tot een bedrag van f8364,99' mot een post van onvoorziene uitgaven van f180.—. Alanu.werd..aan do orde gesteld het rap port van de Oommissie, bestaande uit de heeren Van Heusden, Holm en Groenendijk, in de vorige vergadering benoemd, in zake schoolartsen. In een zeer uitvoerig, goed gemotiveerd en met gegevens uit andere plaatsen, wordt in dit rapport de wenschelykheid en nood zakelijkheid van schoolartsen betoogd en voor onze gemeente rekening gehouden met plaat selijke toestanden. Zoo zou voor onse ge meente 1 schoolarts voldoende zyn, wiens werkkring evenwel niet te veel gereglemen teerd moest worden. Na bespreking van dit rapport, wordt met algemeene stemmen besloten een adres aan den Raad dezer ge meente te richten met het verzoek het daar heen te leiden, dat in deze gemeente een instituat-sehoolartsen worde ingesteld. Ten slotte kwam ter tafel een voorstel van een der leden, om aan de afdeeling te verbinden een centraal informatie-bureau voor kraamverpleegsters en bakers (by voor keur gediplomeerd). Besloten werd dit voorstel in handen te stellen van het bestuur en het dan in de volgende vergadering te behandelen. Hierna werd de vergadering gesloten. Fryek Selskip „6ysbert Japicx" te Helder. Dat er snjcon yn „Central" hwet büten- wensticks bane moaste, wie wol te sjen oan de Fryske flagge, die der üthinge. Dat wie den ik sa. 't Selskip „Gysbert Japicx" hülde die jouns op boppesual in bütengowoane gearkorasto. 't Bötengewoane siet 'm der yn, dat it bistjür foar die joun, twa sprekkers om dtens komme litton hawwe, om de leden in eohto Frieske winterjounnenocht te bisoargen. Nou ik mat sizze, 't bistjür hie eare fen syn wirk, hear! Do sprekkers om ütens wieren de hearen Krips en Molenaar fen Wommeli en Grou. Do foarsitter, de hear Veenstra, iepene om 8 üre de foargearringe, en doe it Fryske folksliet sjougd wie, kamen de twa sprek kers oan it wird. De foarsitter die dat op in menear, die de leden fen him wend binne, kreftig en koart. De wirklist soag er sa dl: 1. Murk 2. De baenfager. 8. Hwet baes Snider seit. 4. Tryn fen Paossens. 5. Pibo Winkelman en twüf. (Toanielspil mei sang.) Skoft. 6. De gouden brilloft (op forsük). 7. Hwa Hwa 8. Sterke stikken. 9. 't Petret fen Greult. Dat 't nei sin gong fen leden wie wol te merken, tit it stampen mei de foetten dat er diend waerd nei elk stik. De foardrachten waeideu sünder bombast en omhalen, sa masterlik werjown, dat wy it folüt iens wieren mei de foarsitter, die op it ein in wird fen hertlike tank brocht oan do sprekkers, foar de nochlike joun en winske de hearen yet ris by dnes yn praetstoel te sjen. Efternei wie it dounsjen, dat is fen seis; de skotse trye foar. Twisken de foardrachten waerde er sa nou en den ris ophelle ut de lieteboekjeB. Tankber en foldien gyngen de heardors nei hüs, do 't de klok noch mar in bytsje sloech. „Verbetering zij ons Doel." Op initiatief van de Gecombineerde Bouw vak vereeniging „Verbetering zy ons Doel onderafd. van den Ned. R. K. Volksbond, in samenwerking met don Bond van Bouwvak arbeiders, vergaderden Zondag in 't Bonds- gobouw de leden dezer vercenigingen, benevens een aantal ongeorganiseerden, ter bespreking der loonactie. De zaal was geheel bezet. De bestuursleden deden verslag van hun werk zaamheden en van de vergaderingen, gehouden met de patroonsbonden. Dat verslag klonk zeer bemoedigend. Met de gevraagde loonBverhooging waren alle aanwe zigen het eens en verklaarden, dat by aanne ming door de patroons zy niet beneden het vast te stellen loon zullen werken. Een der aanwe zigen stelde voor, met de eventueole loonBver hooging nog cenigen tyd te wachten. De verga dering was echter van oordeel, dat aan don tertnyn van 1 April moet vastgehouden worden. Mede kwam ter sprake het lang uitblyven van eenig redres op de verzoeken omtrent wijziging besteksvoorwaarden-gemeentewer- kon, aan den gemeenteraad verzonden. De volgende motie werd met eenparige Btemmen aangenomen: „De gecombineerde Bouwvakvereeniging „Verbetering zy ons Doel", onderafd. van den Ned. R. K. Volksbond, met den Bond van Bouwvakarbeiders „Door Eendracht sterk" byeen in vergadering in het Bonds- gebouw op 20 Maart met het grootste deel der ongeorganiseerde bouwvakarbeiders to Helder, betreuren het lang uitblijven van de behandeling hunner adressen inzake wyziging bcstekbepalingen by den gemeenteraad in gediend, verklaren van oordeel te zyn, dat regeling dezer zaak, niet in het nadeel der gemeente en zeer zeker wel in het belang van een groot aantal gemeentenaren zyn zal, besluiten zich tot den gemeenteraad te wenden, om alsnog te verzoeken, eene spoedige be handeling der bedoelde adressen.' Daarop ging de vergadering uiteen. Dat viel nog mee. Een koopman uit Schagen, G. de B., ver kocht gisterenmorgen hier ter stede een paard en wagen voor f 560.—. Nadat de nieuwe eigenaar had betaald, werden ge zamenlijk enkele café's bezocht en zou de verkooper met den avoudtrein weder naar zyn woonplaats vertrekken. Op weg naar hét station ontdekte: «le Schagenaar, dat zijn lederen portefeuille, met vyf briefjes van honderd, en één van zestig, uit de binnen- jaszak was verdwenen. Direct werd hier en daar geïnformeerd, doch overal waaT-do man zich vervoegde moest men hem teleurstellen. Niemand wist van het gold. Totdat oen café houder den wanhopige kon verblijden met de mededeeling, dat by het heele bedrag onder het biljart had gevonden, zeer zeker een eigenaardige plaats, waar het onopge merkt was terechtgekomen in do drukte van het spel. Een gulzige drinker. Twee jeugdige marine-matrozen hadden gisteravond laat zich nog de weelde van een vierkante ffesch-jenever veroorloofd. Langt den weg zon do inhoud kameraad- schappelijk gedeeld worden. Maar alvorens hiermee te beginnen, deed een hunner het voorstel, om de flesch alleen binnen eeoigc minuten te ledigen. Aldus geschiedde. Wat ten gevolge had, dat de branie op het Haven plein ineenzakte en door zyn nuchteren makker in zorgwekkenden toestand naar boord moest gebracht worden. Door inspuiting is hy in het leven behouden. IJ muiden, 21 Maart; Door onbekende oorzaak zonk Vrijdagna middag binnen de pieren de stoombarkas YM 152 .Betsy", toen deze van de garnalen- visschery in de haven terugkeerde. Schipper K. de Leeuw en zijn schoonzoon K. Klaver Az. konden zich nog tydig redden door op de pier te springen. Deze barkas weid vroeger door den stoom trawler .Holland VII" gebruikt by de Las- Palmas visschery en aan schipper de Leeuw verkocht toen de trawler weer voor de Noordzee visschery werd uitgerust. De scheepsreeders Mulder Westerduin alhier, werden door onderhandschen aankoop eigenaars van den haringlogger VL 26 fElisabeth Marie". Aan boord van den stoomtrawler Y M 4 .Barendsz" ontstond Zaterdagavond brand in het volkslogies, waarbij 4 der opvarenden gekwetst werden. Na binnenkomst alhier werden se hedenmorgen geland en ter ver pleging opgenomen in het Konings Willemshuis. De neutraliteit8meeting van den Bond van Ned. Onderwijzers. Zondag is to Amsterdam gehouden de ver gadering, byeengeroepen door hot hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche Ouder wijzers ter behandeling van de neutraliteits- quaestio in haar vollen omvang. Zóó_ groot was de belangstelling dat in het Paleis voor Volksvlijt niet slechts de schouwburgzaal maar ook twee zyzalon in beslag waren genomen, en bovendien in „Plancius" op het laatste oogenblik nog de groote zaal en de beneden zaal moesten worden gehuurd. Op het tooneel was een vyftigtal banieren van politieke en vakorganisaties opgesteld. De byeenkomst werd gepresideerd door den voorzitter van den Bond, den heer Ossendorp. Hij deelde mede, dat ter vergadering vertegenwoordigd warende hoofdbesturen van 26 vakbonden, met inbegrip van de party- besturen der S. D. A. P. en S. D. P. Verder de sociaal-democratisohe Kamerfractie, de bestaren van 28 Bestuurdersbonden, en 198 afdeelingen van vakvereenigingen met 376 afgevaardigden. Bovendien eene afdeeling van de Vryzinnia-democratische party (dio te Gouda)de Socialistenbond5 afdeelingen van de S. D. P. en 65 van S D.A.P., mot 122 afgevaardigden; de Bond van Nederland sche Onderwijzers met 105 afdeelingen en 847 afgevaardigden. Zoodat als men de hoofd besturen en de plaatselijke centrale organisaties wegliet aanwezig waren 865 afgevaardig den vun 375 plaatselijke vereenigingen. Sympathie-betuigingen waren ontvangen ,n 178 vakvereenigingen. De vergadering dus de uiting der meening, aldus de heer Ossendorp, van 578 vereenigingen in den lande Als sprekers traden op de heeren J. J. Lamere, E. J. van Det en A. H. Gerhard. Daarna werd deze motie met algemeene stemmen aange nomen, als conclusie van het gesprokene: De vergadering, byeengeroepen door het Hoofdbestuur van den .Bond van Nederland sche Onderwyzers", gehouden op Zondag 20 Maart 1910 in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, van oordeel, dat de openbare lagere school toegankelijk moet zyn en blijven voor de kinderen van alle burgers, onverschillig welke godsdienstige ol politieke overtuiging deze burgers zyn toegedaan, van oordeel, dat hierom reeds de onder wijzer zich te onthouden heeft van iets te leeren, te doen of toe te laten wat strydig is met de godsdienstige of politieke begrip- n van andersdenkenden, overwegende, dat deze unthouding ook in het direct belang is van het kind zelf, om dat het inprenten van dergelijke dogma's slechts schaden kan aan de verstandelijke en zedelyke ontwikkeling, spreekt als haar meening uit, dat het open baar onderwijs neutraal behoort te zyn ten I opzichte van godsdienst en politiek, protesteert tevens ten ernstigste tegen eike aanranding van de vrijheid van den i onderwijzer, om buiten de school voor zyn politieke en paedagogiBche inzichten propa- gamla te maken. Een der vertegenwoordigers van do S. D. 1 P., do heer Mannoury, trachtte hot woord j te verkrijgen, om over de motie debat te voeren, maar dat word hem niet toegestaan. Zyn heftig protest was oorzaak dat de ver gadering ten slotte vry rumoerig eindigde. Verduistering. Voor de 5e kamer heeft Vrydag een 20-jarig jongmensch terecht gestaan, beklaagd van verduistering van f 1700. Als volontiar by den heer Nabarro, handelaar in zjjden stoffen te j Amsterdam, had hy voor dezen op 1 Nov. j 1. aan het bijkantoor van do Credietver eeniging ovengenoemde som te ontvangen. Een vriend, die dagelijks met hem opliep wachtte hem aan het kantoor en wist hem I to bewegen samen met het geld aan den haal to gaan. Hy kreeg er al dadelyk f 800 van. Men ging, na een paar plaatsen in ons land te hebben aangedaan, naar Bremen, Ham burg, Weenen en Triëst. Daar, te Triëst, werden zy reeds op 12 Nov. aangehouden. Op bekl. werd nog f650 bevonden, op zyn vriend slechts f300. Alleen van hem, bekl., werd door onze regeering do uitlevering ge vraagd de ander werd te Triëst tot 10 dagen gevangenisstraf veroordeeld. Uit het verhoor van den patroon bleek, dat bekl., die in Februari 1909 by hem in betrekking gekomen was, geen slimmerd was. Ook de cousul te Triëst hield, blijkens diens sohrjjven, den ander voor den snuggerste. De subst-officier mr. Luyken Glashorst, in aanmerking nemende dat bekl. voor het eerst terecht stond en hopende dat dit zijn eenig misdryf zou blyven, vorderde tegen hem 9 maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. L. W. van Gigch noemde dien eisch bijzonder zwaar. Bekl., 20 jaar oud, staat achter by een jongen van 16. Blykens rapporten van twee onderwijzers van de lagere school was hy iemand van zeer zwakke geestvermogens, zoodat hy eerst op zyn 16e jaar de school met «loffelijk ontslag" verliet; iets wat anderen met hun 12e jaar krygen. Bekl. is verleid door zyn kameraad, die nu buiten het geding is. By dezen rees het denk beeld opbekl. was het werktuig. Die vriend had zelfs een betrekking, had niet temaken met de boodschappen, die bekl. werden op gedragen. Die vriend wachtte hem aan het kantoor van de Credietvereeniging, Hemony- laan, op, toen hy met de f 1700 buiten kwam en nam dadelijk 1800 van den buit. Voor het reisplan, dat gevolgd werd, is bekl. niet snngger genoeg. Hy kent geen aardrijkskunde genoeg om znlk een route te nemen. De andere nam geregeld de spoor kaartjes en betaalde de hotelrekeningen. Bekl. had nog van zyn helft 629 overde ander slechts f315, zooveel had deze verteerd. De vriend was de auctor intelleotualis. Hoe weinig ploizier hoeft bekl. van zyn onbezonnenheid gehad. Te Triëst werd hy in een afschuwelijk «huis van bewaring" ge stopte hij kreeg er nauwelijks te eten. Na maanden werd hij uitgeleverd. Van TriëBt hierheen giDg hot in kleine étappes, zoodat hy met 14 15 gevangenissen heeftkennisgemaakt Geen medelijden, geen sympathie voor den vreemdeling. Nu bekl. reeds 5 maanden ge vangenisstraf zyn misdryf heeft geboet, vraagt pl. of het niet te erg is hem nu nog 9 maanden op te leggen. Dit is niet noodig tot zijn verbete- tering. Hij behoort tot een goed milieu en heeft zoo diep berouw, dat hy wel niet weer tot misdryf zal vervallen. Pl. eindigde met voor bekl. clementie der rechtbank in te roepeo. De Prins Willam II. De directie van den Kon. West-Ind. Mail dienst doelt mede, dat na de opgave van Vrydag nog zyn aangespoeld Te Auray (Frankryk,: Een halve redding boei, gemerkt .Prins Willem II", een zwem vest van 1 M. in 12 stukken, bekleed met linnen, gemerkt K. W. I. M. .Willem II" (byna onleesbaar), een zwemvest gelyk aan het voorgaande (merken onleesbaar;, een zwemvest, gelyk aan het voorgaande, gemerkt K. W. I. M. 88. „PrWillem II" en te Le Croisie Frankryk)Twee planken de eene 2.25 by 0.27, de ander kleiner, beide gemerkt .Prins Willem II Het vinden van zwemvesten brengt wel volstrekte zekerheid, dat de .Prins Willem II" met man en muiB vergaan is. Blijkbaar hebben opvarenden van het schip, toen dit in rinkenden staat verkeerde, gepoogd zich zwemmonde met behulp van zwemvesten te redden. Znlk een wanhoopspoging wordt ty- dens een orkaan, waardoor do «Prins Wil lem II" schynt te zyn boloopen, zelden of nooit met succes bekroond. De aangedreven zwemvesten leveren hiervan ook thans weer het droevige bewys. Het verzekeringsdebat in de Tweede Kamer De groote beteekeuis van het verzeke ringdebat moest schuilen meent het .Huis gezin" in het antwoord des ministers. Wat de Kamerleden zouden vertellen was uit de verkieziugsprograms bekend. Alleen hetgeen de minister zou zeggen kon nienw zyn, en in dit nieuwe moest de rechtvaar diging liggen van den aan het debat besteden tyd. Welnu, hoe knap de rede vau minister Talma ook was, nieuws heeft hij niet gezegd. Wat de minister zei omtrent hot tydBtip van indiening zyner sociale vorzekeringen was feitelyk niet nieuw. Eu omtrent den inhoud zijner ontwerpen liet hy niets los. Minister Talma zei leukweg: van 'tjaar hoop ik met myn ontwerp-invaliditeits-en ouderdomsverzekeriug klaar to komen. Meer niet. Wy zyn dus uk het debat nog even wijs als te voren. Eén lichtpunt zien we ün de instemming, door den Christelyk-historischcn afgevaar digde De Visser betuigd met de vrijstelling dor lage loonen van de premiebetaling voor de invaliditeits- en ouderdomsverzekering. Maar hiervoor waren toch geen drie dagen debatteeren noodig geweest Naar het Heilige Land. Gisterennacht te 12 uur heeft de .Staten dam" van de N. A. S. M. de reis ondernomen van Rotterdam naar het Heilige Land. Zooals men weet, is de boot gehuurd door do Deutsche Verein von dom Heiligen Lande en geheel gerestaureerd voor deze reis. In betrekkelijk korten tyd heeft het schip een geheel ander aanzien gekregen. De in richting is niet meer te herkennen. Alle hutten zijn extra keurig in orde gemaakt. Ook is aan boord een uitspanningszaal en een altaar. Voor versterking van den inwendigen mensch gedurende de reis is uitstekend zorg gedragen, o. a. is gerekend op goed, warm weder; zoo is b.v. 25.000 L. Heineken's bier geladen. De volgende route wordt genomen: Van Rotterdam via Lissabon, Genua naar Jaffa, de havenplaats van Jeruzalem. Dit is het doel van de reiB. Verder terug over Haifa, Piraens, Civita Vecchia naar Genua, waar de deelnemers over land huiswaarts keeren. De aankomst tc Jaffa is vastgesteld op 4 April, einde April kan de „Statendam" wederom te Rotterdam terug zyn. Ongeveer 800 personen maken de reis mede, waarvan ongeveer 200 gisterenavond aan boord kwamen, de meeste reizigers sche pen zich echter in to Genua. Prins Eitel Friedrich en diens vrouw maken de reis per .Hohenzollern"; echter komen te Genua eenigo Prinsen van Beieren aan boord. De .Statendam" vertrok met 92 le kl., 103 2e kl. en 84 3e kl. passagiers, allen pelgrims ter bedevaart naar aanleiding van de inwijding der kerk Maria Hemelvaart, den lOen April, op den berg Sion te Jeruzalem, omtrent welke reis wy hierboven reeds iets mededeelden. In Gcnna schepen zich nog 70 le, 102 2e en 260 3e kl. passagiers met dezelfde be stemming in. Te Jaffa wordt ontscheept en vandaar uit Jeruzalem, Bethlehem, Jericho, de Jordaan en de Doode Zoo bezocht. Daarna vertrekt de „Statendam" naar Ilaifa, van waar uit een bezoek aan Nazareth, den berg Kar- mel en de Gallileïsche Zco wordt gebracht. Op de terugreis landing te Civitavccchia van alle pelgrims, die zich naar Rome begeven, vanwaar nagenoeg alien per trein naar hun vaderland terugkeeren. Aan de bedevaart nemen o. a. deelde prinsen George en Konrad van Beieren, dr. Joseph Müller, wij-bisschop van Kenlen, dr. Angustinus Bludau, Bisschop van Ermland, dr. Georgins Schmid von Griineck, bisschop van Chur, de vorst zu Salm-Reifferscheidt, vorstin zu Salm-Salm, graaf en gravin Wolfi- Metternich, do secretaris-generaal der ver eeniging L. Richeu, enz. enz. Alchymist-Leonora. Rotterdam, 21 Maart. Omtrent het slepen van het st. .Alchymist" vernemen wy, dat voornoemd stoomschip by zeer zwaar weer hulpeloos in de Golf van Biscaye ronddreef. Door een ongeval aan de machine, toen er niemand in de machinekamer was, baande stroom zich met geweld een uitgang. Niemand van de opvarenden, trots de ernstige bedrei- giugen van den gezagvoerder, durfde naar omlaag te gaan, om te trachten de stoom af te sluiten of de vuren uit te halen. Men liet de machines draaien totdat de stoom was afgewerkt. De geheele machine, cylinders, krukassen, metalen, enz. zyn zoo goed als waardeloos geworden. Met levensgevaar heeft de .Leonora" ver binding en twee trossen (één van 17 en één van 18 duim) aan boord kunnen krygen. De gesleepte afstand bedroeg 450 myl. Ergerlijk. In de strookartonfabriek van de firma Free en Co., to Oude Pckelu, zyn Zondagnacht voor ongeveer f 3000 riemen en doeken in de pa- pierbanen stukgesneden. De fabriek moest worden stopgezet. Verdacht wordt een vroeger ontslagen werkman. Het verbrande bankbiljet van f300.—. Zooals men zich sal herinneren, had eenigen tyd geleden een vrouw tu Roden het ongeluk een bankbiljet van f 800 in de kachel te wer pen. Do asch van het biljet werd zorgvuldig op een schoteltje gelegd in een plat kistje. Daarmede ging iemand naar de Nederlandsche Bank te Amsterdam, waar de directie zich, na vertoon van de asch, bereid verklaarde een nienw bankbiljet terug te geven. (N. Gr. Ct.) Moord. Uit Beilen wordt aan de Ass. Ct." gemold Harra Pekel, geboren tc Middenraai, ge meente Westerbork, liep Vrydag dronken door Hoogeveen. Hy was bekend als vechtersbaas cn dronkaard in Hoogeveen en had al twist gezocht toen hy naar Tiendeveen kwam. In een winkel van Vaartjes kocht hy tabak en wildo niet woggaan, voordat Vaartjes zyn kostganger Geert Oost had geroepen. V. wilde dit niet en trachtte hem de deur uit te duwen wat niet gelukte. Eene worsteling ontstond, waarby de oude Vaartjes onder kwam te lig gen en om hulp riep. Oost, die te bed lag, stond op, liep toe met een geladen geweer en gaf Pekel een slag. Pekel trok een blinkend voorwerp, vermoedelijk een mes. Oost legde aan, schoot en trof Pekel met 'n vol schot hagel in den buik. Pekel viel dood neer. Oost gaf zich zelf by de marechaussee aan, die hem in hechtenis nam. De vorslageno had drie messon in den zuk, waaronder oen soheermus. Naar men wil was er quaestie tusschen Oost en den verslagene over 'n meisje. Oost is 'n op passend jongmensch, de stemming is algemeen ten gunste van hem, zonder uitzondering. Atjeh. Blijkens een nit Ned.-Indië ky de Regee ring ontvangen telegram, hebben zich in brt Meulabonscbe (Westkust van Atjeh en onderhoorigheden) gemeld vyf voornamo bendehoofden, vele panglima'B en 115 vol gelingen. Kwijtschelding van Straf. Ter gelegenheid van de troonsbestijging van Koning Albert van België is eene wol afgekondigd, waarby algemeene kwijtschelding van straf wordt verleend aan wederspannigen, achterblijvers en desorteurs van hot leger. Daar het waarschynlyk is, dat er zich in ons land Belgische onderdanen ophouden, die niet aan de Belgische consulaten bekend zyn en voor wie deze wet belang heeft, wordt hierop de aandacht gevestigd. Spoorwegongeluk. Marshalltown (Jowa), 21 Maart. Hier is bericht ontvangen, dat 25 personen gedood en ongeveer 20 gewond zyn by de ontsporing van een passagierstrein van den Rock-Island- spoorweg, dicht by Green Monntain. Do trein viel in de sloot. Chicago, 21 Maart. Volgens een officieele mededeeling van de Rock-Island-spoorweg maatschappij zyn 45 lyken geborgen en 81 gewonden opgehaald. Scheepsrampen bij Japan. Tokio, 19 Maart. By een buitengewoon hovigen storm ter oostkust van Japan zijn meer dan vyftig schepen vergaan, waarby - naar het heet achthonderd personen ijjn omgekomen. De begrooting van justitie in Engeland. In een beschaafde mautschappy orde en wet tc handhaven is duur. De begrooting van justitie iu Engeland bedraagt voor 1910/1911 ruim f 53,300,000, d. i. een drie millioen gul den meer dan verleden jaar. Laatste berichten. De „Prins Willem II." Een hedenmorgen uit Lorient ontvangen telegram meldt, dat talryke overblijfselen opnieuw by Belle-Ile zyn aangespoeld, dra- gendo het opschrift „Prins Willem II." Ook zyn tweo lyken aangespoeld, waarvan de indentiteit nog niet kan worden vastge steld. De directie van de West-Indische mail heeft zich in verbinding gesteld met de auto riteiten te Lorient, en zou heden een ver tegenwoordiger van de maatschappij daar heen zenden, ter indentificoeriug van een ander. INGEZONDEN. Bede om hulp. Het lid onzer vereeniging E. Nebbeling wonende op .Onrnst' alhier, is sinds eenigen tyd lijdende aan de rreeseiyke ziekte vooral voor een arme zoo ontzettend .tnbercu- 1 o e e". Do vereeniging van losse werklieden „Onder ling Belang" alhier heeft tot op heden geBteund, doch de middelen raken uitgepnt, en zal den steun binnenkort moeten eindigen. Daarom wendt het bestuur van bovengenoemde ver eeniging zich langs dozen weg tot die ingeze tenen die iets kunnen en willen missen om dezen armen stumper van de noodige versterkende middelen te voorzien. Alle giften hoe gering ook zullen door het Bestuur gaarne in ont vangst worden genomen. Laat onze roep om hulp, niet tevergeefs zyn voorde vereeniging Ouderling-Belang alhier. J. vak Lemen, Secretaris. Gravenstraat 50. 5 April. Machinist Bootsman Serg stuurm Hoofdmsc h. Bootsman 1 April. Sergt konst. 31 Maart. Sorgt.il mar. G.C. v. Wachem van Van Speyk op Raaf. W. F. J. Kuling Van Galen t H. W. Balfour G. C. Carrière Piet Hein Geep. D. v. Eldert Van Speyk^ P. J. v. d. Maal van Bol Ion», [werkz gesteld b. h. Dept v Marine. K.Messemaker van Atjeh opged. Hosp. H. Hemmes ged Hosp. op Atjeh. P.Snel P.Hein Emma J. deSnoo K.Emma P.Hein A. J. Bitter van afd A'dain op Ws. Wo. P.v.d.Wcrf afd. W'o. i J W.Sandifort Ws. Wo. afd. A'd. G Huntelonr afd. KM. 16 April. Sergt.d.mar. J.H.F.Jansen kweekseh. v. Z. fop afd. A'dam. i 'll q itl g. Schardus van afd, R'dam op [kweekseh. Stoom vaaptberichlen. Stookvaart-Maatschappu-Nederland. K. W. I, V. A'dam n. Batavia, arr.20 Mrt te Soothainpt K. Wilm., v- Batavia n. A'dam, arr. 21 Mrt te Genua Rotterdamsche Llotd. Bogor arriv. 21 Maart van Batavia te Rotterdam CSoentoer, v. BaUvia n. R'dam, vert 19 Mrt v. Padang Rindjani, v. BaUvia n. R'dam, pass. 20 Maart Suei sindoro, v. R'dam n. BaUvia. vert. 20 Mrt v.Tanger Koninklijke Hollandsche Llotd. Eeroland, via Buenos-Ayrescn Brazilië naar A'dain, passeerde 20 Maart Quessant. Frisia vertrok 19 Maart van Buenos-Ayres naar A'dam, via Braxilië. Kon. West-Indisoiik Mailuiknbt. Pr. dor Nederl., van A'dam naar Suriname, pass. 20 Maart. Quessant. Pr. Will. V, arriv. 20 Maart van West-Indié te New-York. Pr. Will. IV arriv. 21' Maart v. Suriname te A'dain Burgelijke Stand Helder van 18-21 Maart 1910. GETROUWD: G. J. Vinckcn en J. Holtman. M. Sypkens Smit en T. H. Alt». BEVALLEN:a Smit geb. Kuiper, d. M.Schük- kema gcb. Eren, d. J. Haagsma geb. Hoek, x. J. Slijkerman geb. Bruin, z. J. L. Wissekerke geb. Forrer, d. C. C. E. Lengers geb. Caarls. z. M. Dienaar geb. Boon, z. OVERLEDEN: F. Ro«sst, 22 j. L. Kooien, 14 na. Uisscher ij berichten. Nieuwediep, 18 Maart. Aangebracht door trek kers: 6 tal haring, p. tal f5.-. 19 Maart. Aangebracht door trekkers: 80 tal haring, p. tal f8 k f5.25. 21 Maart. Aangebracht door trekkers: 250 tal haring, p. tal f4.75 k f4. 22 Maart, v.m. 8 uur. Aangebracht door trek kers: 175 tal haring, p. tal f5.35 k f4.05. Advertentiën. 't Bestuur van den Bond van losse werklieden, gevestigd te Texel, verzoekt u vriendelijk, maar tevens dringend om 't hierin vermelde ingezonden stuk, tevens oproep aan de Wiorin- ger wierarbeiders, iu Uw courant (,'t Vliegend Blaadje') te doen opnemen; by voorbaat onzen dank. Voor de zeegras-arbeiders te Wieringen en elders. De bond van losse arbeiders, gevestigd te Texel, roept u by deso op, om met dien Bond in contact te treden, zoodoende zien te verkrygen een beteren toestand in 't zeegrasbedryf. Aangezien wjj dezen weg als de beste beschouwen, om met u in kennis te komen, zoo verzoeken wy allen, die dit lezen, hier zoo veel mogelyk publiciteit aan te geven. En gy Wieringer seegrasarboiders, die iets voor onze (maar tevens ook voor uw werkeD iets gevoelt,) wendt u schriftelijk tot onderstaanden Secretaris, en wy zullen tot u komen, om met u tc bespreken die middelen, die moeten leiden tot verbetering en verlichting in den dagelykschen stryd om t bestaan. 't Bestuur van den Bond van losse werk- liodon te Texel: A. Boon, Voorz. L. Scuagen, Secr. Joh. Hemelrijk, Penm. J. Hbnkks, t n J.Vus, Com' Oudeschild, 21 Maart 1910. Marine en Leger. Gerepatrieerd uit Ootf-lndté: Sergt.-kok J. P. 11. Battekc, en geplmaUt b. Wa Woord. Overplaatsingen: 16 Msart. Iloofdmach. C. Habich van Zeehond op Wodan. [7 April van Wodan op cons. W'oord, 7 April. Hoofdin&cU. M. Ouwehand van W.s. W'o. op Wodan. 21 Maart. Iloofdmach. J. A. Lanz van Kon. Emma op Schorp. 30 Maart. Machinist P. D. Wbitlaa v. Sperwer op Kon. Ëinma -Kramer. Nieuw Zoo de Heere wil en zy leven hopen onze geliefde ouders, behuwd- en grootouders Pleter Kramer en Wolmet Scheerman, den 29sten Maart a.s. hunne 50 jarige Echtvereeniging te herdenken. Namens hunne dankbare kinderen en behuwd kinderen: J. KRAMER. M. KRAMER P. KRAMER. M. KRAMEK- Helvoet. den HaBTOG.J H. KRAMER. M. KRAMER-van Pelt. C. KRAMER. A. KRAMER-Jonokees. W. T. KRAMER. H. J. P. KRAMER- w assen aar. G. KRAMER. A. KRAMER-Aghma. W. A. P. F. L. KRAMER. S. KRAMER-Mes. Ph. KRAMER. i A.J.J. KRAMER- Alkmaar. Krijnen.) J. H. KRAMER, Modemblik en Kleinkinderen. 22 Maart 1910. Geboren: Cornelia, dochter van H. A. STELLEMAN en C. STELLEMAN-GOVBBS. Helder, 16 Maart 1910. Geboren: Barnardus Albertus, zoon van A- W. JARING en K. JARING-Lendebink. Helder, 20 Maart 1910. Ondertrouwd Lena Coltof en Maurite Godschalk. Ommen, Huwelijksvoltrekking 18 April 1910. Heden overleed, zacht en kalm, na eene korte ongesteldheid, myn geliefde echtgenoot© en der kinderen zorgzame moeder Immetje Rotgans, in den ouderdom van ruim 55 jaar. Namens Echtgenoot, Kinderen en Kleinkinderen, DIRK BRUIN Noord-Kaap, Oudeschild, Texel. Oor-, Neus en Keelarts, Hoofdgracht 75, Helder, ie 25, 26, 27 en 28 Msart niet te consulteeren. VERLOREN door een Dienstbode, een Portemonnaie, inhoudende f4. gaande van de Buitenhaven naar de Spoorgracbt. Tegen belooning terug te bezorgen Buitenhaven 28. VERLOREN, Zondagmorgen tusschen half 9 en 9 uur, gaande van de Prin senstraat, Breewaterstraat naar de Koi- zersbrug, een Portemonnaie met 19 gulden. Tegen belooning terug te bezorgen by J. D. MAHIEU, Prinsenstr. 1

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 5