KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HelderTexel, Wieringen en Anne Paulowna. VERLOREN. No 3875 Zaterdag 2 April 1910 88ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m.50ctfr. p. post 75 ct., buiten land f 1.25 Pre- Zondagsblad 37J 45 f 0.75 iniën j Modeblad »»»55»»»»65» f0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiên van i tot 4 regels 25 cent. Elke regel meer.0 Bewijs-exemplaar Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Bureau*: Spoorstraat en Koningstraat. Interc."Telefoon 50. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgeversi BERKHOUT Co., te Helder. Eerste Blad. Aan onze abonné's in het Bui- tenland wordt beleefd verzocht 't verschuldigde abonnementsgeld te willen overmaken. x>£ UITGEVERS. Aan onze abonné's buiten de gemeente wordt beleefd verzocht' 't verschuldigde abonnementsgeldvliegend Blaadje, Zondagsblad en Modeblad le kwartaal 1910 te willen overmaken per postwissel of aan postzegels vóór 5 April a.s., zullende anders daarover met 5 cents verhooging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegel van 21/, cent beplakt te worden. UIT HET BUITENLAND. In het Engelsche Lagerhuis is de strijd om, of misschien tegen het veto-recht der Lords (het Hoogerhuis) begonnon. Van de hervormingen die de lords zelve voorstelden hebben we mededeeliug gedaan. Maar do zittende regeering is haren kiezers verplicht haar eigen stelsel van hervorming, dat be loofd is,_ voor te leggen en dat wijkt nog al belaugryk af van de wat lords zelve .ge nadiglijk" voorstelden. Wijl de strjjd in het Lagerhuis en daarbuiten geruimen tyd om de regeeringsvoorstellen gevoerd zal worden, halen we ze hieronder in hun ge heel aan. De regeeringsmoties vorklaren: le. dat het gewenscht is, dat het Hooger huis bij een wet onbevoegd zal worden ver klaard om een wetsontworp van financiëelon aard te verwerpen of te amendeeren, maar dat zulk een wetsbepaling de bestaande rech ten en privilegies van het Lugerhuis niet zal inkorten of wijzigen. '2e. dat het gewenscht i», dat de bevoegd heden van het Hoogerhuis ten aanzien van andere dan financiëele wetsontwerpen by de wet in dier voege zullen worden beperkt, dat een zoodanig ontwerp, dat in drie ach tereenvolgende zittingen van 't Lagerhuis aangenomen en daarna naar het Hoogerhuis gezonden is, minstens één maand voor bet einde der zitting wet zal worden, ook zon der goedkeuring van het Hoogerhuis, door de koninklijke bekrachtiging alleen, onder bepaling echter, dat minstens twee jaar ver- loopen moeten zyn tusschen don dag, waarop i het ontwerp voor het eerst in het Lagerhuis is ingekomen en dien, waarop het daar ten derden male is aangenomen, en 8e. dat het gewenscht is den levensduur van het parlement te beperken tot vyf jaar. In de eerste motie is omschreven welke ontwerpen daartoe gerekend wordenby twyfel beslist de Speaker. Tal van moties en amendementen zyn in gediend, die natunrljjk alle znllen toegelicht worden, zoodat er wel eenigen tyd met de beraadslagingen zal heengaan. Die voorgestelde veranderingen liggen tus schen deze twee voorgestcldo1 weigering om met de behandeling door te gaan wyl feitelijk een nieuwe grondwet wordt inge voerd met het éénkamer stelsel en ,2 af schaffing van het Hoogerhuis. Zoo men ziet is er wel eenige ruimte tusschen deze twee uitersten. Von Bethmann Hollweg, do Duitsche rijks kanselier, heeft een bezoek gebracht aan den bondgenoot Italië. Trof het aan den eenen kant slecht, daar er juist een minis- teriöole crisis uitbrak aan den anderen kant is de rijkskanselier daardoor juist in de gelegenheid geweest kennis te maken met allerlei staatslieden, die voor de crisis-be sprekingen te Rome aanwezig waren. Hy sprak o. a. ook met den vermoedely- ken toekomstigen minister van buitenland- sche zaken San Guiliano. Von Bethmann Hollweg heeft den indruk gekregen dat do buitenlandsche politiek van Italië niet zal worden gewijzigd en dat Italië deel zal blijven uitmaken van het Drievou dig Verbond. De Russische regeering heeft by de Dooma een wetsontwerp ingediend met betrekking Volgens het ontwerp zullen de wetsvoor stellen, welke hot Rijk in het algemeen be treffen, aan de goedkeuring van de wetgevende lichumon van het Rijk worden onderworpen, terwyl slechts die wetsvoorstellen, welke do inwendige aangelegenheid van Finland be treffen, aan de goedkeuring der Finsche wet gevende lichamen zullen worden onderworpeu. De grondslagen van de staatsinrichting van Finland worden vastgesteld en gewijzigd l*ngs den weg der algemeene Rijkswetgeving op initiatief van den Czaar. De gewichtigste quaestie's zijn de deel neming van Fioland aan de Rijksuitgaven, de dienstplicht, de vaststelling van do zaken die in bet belang des Rijks aan de bevoegd heid der Finsche gerechtshoven moeten worden onttrokken, het vaststellen van wettelyke bepalingen nopens de openbare vergaderingen, de wetgeving betreffende de pers en de maat schappelijke vereenigingen, het vaststellen van wettelyke bepaliugen in zake don invoer van buitenlandsche drukwerken, de vaststelling der tolverhouding tusschen Finland en de andere dcelen van Rusland, het Finsche geld wezen, post, telefoon, luchtscheepvaart en spoorwegen, alsmede de rechten der buiten landers in Finland. Aan duidelijkheid laten deze voorstellen niets te wenschen over: als de Doema bet ontwerp aanneemt, wat algemeen verwacht wordt, dan is Finland feitelyk niets meer dan een Russische provincie. En de beloften van vroeger dan? Wel, zegt de toelichting, «moch ten er boloften van belangryke voorrechten gedaan zyu, dan is dat eon daad van monarchale genade geweest. Internationale verplichtingen betredende de rechten van Finland zyn niet aaDgegaau". Laten de Finnen zich geen illusies maken zy zullen dit ook wel niet Finland zal worden een Russische provincie die één ver tegenwoordiger in den Rijksraad krygt en vijf leden in de Ryksdooma vier Finnen en één Rus die het Russisch moeten muchtig zyn. lu do toelichting staat dat het ontwerp in hot geheel niet beoogt vernietiging vau de binnenlandsche zelfstandigheid van Finland, noch ook vau den volksraad dor Finnen Wie lacht daar om die .verzekering' Het Militair Comité in Griekenland heeft de akte van ontbinding van het comité go- teekend en de officieren ontslagen van den eed afgelegd op 28 Augustus. NadHt de Koning hiervan had kennis ge nomen heeft hij het besluit geteekend lot bycenroeping van de nationale vergadering. Een indrukwekkende betooging heeft Zondag te Boedapest plaats gehad om te protesteereu tegen de schandalige tooneolen, die zich onlangs in de Hongaarsche Kamer hebben afgespeeld. Do betoogors begaven zich in optocht naar do club der regeeringsparty en brachten een ovatie aan don minister-president. Khuon- Hcdervary bedankte voor de hom betoonde sympathie en verklaarde, dat die betooging bewees dat men niet ongestraft de eer en den goeden nauin van Hongarije kon aanranden. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 1 April. Een Kinderhuis. Hier ter Btede heeft zich een comité ge vormd dat oprichting beoogt van een Kinder huis. De bedoeling hiervan is aan zulke kinde ren een tehuis te verschaffen, wier ouders door verschillende omstandigheden niet in staat zyn zich voldoende tusschen en na de schooltyden met hen bezig te houden. Een ieder, die in aanraking kwam met de mis dadige jeugd, weet van hoeveel kwaad de kiem is golegd door onvoldoend toezicht in do kinderjaren, en door de gevaren van liet daaruit zoo dikwyls voortkomende straat leven. In het Kinderhuis worden zo prettig bezig gehouden, en ook in allerlei nuttigen han denarbeid wordt onderricht gegeven; op orde en zindelijkheid zal zooveel mogelijk gelet worden en men hoopt er een badgelegenheid aan te verbinden. De ouders moeten als regel een gering bedrag betalen en daaraan zal streng de hand gehouden worden. Jon gens zoowel als meisjes helpen mede aan de huishoudelijke bezigheden. Verder wordt hen ééns per dag een warme en ééns een koude maaltijd verstrekt. Als directrice is een ontwikkeld, goed onderlegd persoon noodigbovendien brengt het inrichten en instandhouden van zulk een tehuis veel onkosten mede. Veel wordt er weliswaar elk jaar gevraagd, maar daar een ieder voelt, hoe noqdig voor al hier eon dergelyke inrichting is, en het comité overtuigd is, dat het Kinderhuis, niet alleen do kinderen, maar alle bewoners bier ten goede zal komen, wordt er een dringend beroep op uwe mildheid gedaan, wanneer er eerstdaags lijsten voor dit goede doel zullen rondgaan. Het Marinefonds. J.l. Dinsdagavond vergaderde de afdeeling Willemsoord van de Vereeniging .HetMarine fonds* in een der zalen van het café ,De Pool'. De voorzitter, de hoor B. Burgers, gaf in zyn openingswoord zijn leedwezen te kennen over de verminderde belangstelling voor het Marinefonds, hetgeen ook bleek uit de geringe opkomst der ledon op deze vergadering. In het kort werd de agenda besprokon van de Algem. Vergadoring, die 2 April. a. s. te Amsterdam in .Plancius' zul worden ge houden, waar de afdeeling door den heer Burgers zal worden vertegenwoordigd. Men besloot geen 2e afgevaardigde te zenden. Vervolgens deed de Voorzitter eenige mededoolingen, waarvan we het volgende vermelden De afdeeling alhier heeft in het afgeloo- pen jaar geen nieuwe donateurs en leden aangenomen, terwyl daarentegen onderschei dene ledon, tengevolge van het door het Rijk gestichte weduwen- en weezenfonds, bedankten. Tot eero-commiasaria werd ge kozen de overste C. J. Blok, die deze be noeming met welwillendheid heeft aangeno men. In het bestuur hadden geen verande ringen plaats. Als blyk, dat de Vereenig'mg nog nuttig werkzaam is en do ondersteuning verdient, word medegedeeld, dat alleen hier ter plaatse aan 31 weduwen en aan perso nen, die met een klein pensioen den dienst hebben verlaten, een som van f 649,50 is uitgekoord. Het hoogste bedrag bedroeg f 82,50, het laagste f 18. Daarna hadden nog eenige algemeene be sprekingen plaats. Een der leden drong er op aan, dat de afgevaardigde op de Algem. Verg. het Hoofdbestuur zou wyzen op zijn weinige activiteit en op het minder goede behartigen dor belangen der Vereeniging, want toen hij correspondent in Oost-Indië was, ontving hij geen jaarverslagen, die voor de propaganda moesteu dienen, ja, ontving niet eens bericht toen hy een donatie van f'25.had overgezonden. De afgevaardigde beloofde bier op te zullen wijzen en aan te dringen de propaganda voor deze nuttige vereeniging ter band te nemen. Het .Marine fonds* kan z. i. nog veel goeds doen, niet tegenstaande het bestaan van .Weduwen- zorg' en liet (Rjjkspensioonfonds*. Nog werd bepaald, dat do afge/aardigd.^ het voorstel tot vermindering of opheffing der toelage van de correspondenten, zon steunen. l-Iiorna sloot de Voorzitter met een op wekkond woord om de belangen van de Vereeniging te behartigen de vergadering. Een doofstomme beklaagde. Een '25-jarige doofstomme schoenmaker zonder vaste woonplaats stond Woensdag voor de vjjfde kamer der Rechtbank te Amsterdam terecht, beklaagd van diefstal van f8.55 aan 2;-centstukken uit een munt gasmeter staande in een in perceel 54 van de Nieuwe Kerkstraat gevestigden sigaren winkel. De diefstal werd op 16 Februari gepleegd en door den beklaagde, die gedetineerd is, volledig bekend. Toen president mr. Witsen door den godsdienstonderwijzer W. D. Ilamer, die als tolk optrad, aan beklaagde liet vragen waar om hy den diefstal had gepleegd en wat hij met het geld wilde doen, antwoordde be klaagde«Geen werk... eten". Het O. M., mr. Luyken Glashorst, eischte tweo maanden gevangenisstraf. Mr. Max R. Brück, als verdediger op tredende, woeB er op, dat de man den dief stal pleeurdti om te kunnen eten. Bekl. is Luthersch en Lutherheeft gezegd: .Wie steelt om te eten, is geen dief". En nu werd dit woord wel gezogd in een tijd toen er nog muntgasmeters waren eu is het de vraag of Luther thans nog zoo spreken zou, maar iemand als beklaagde is volgens Luther in elk geval toch een gelegenheidBmisdadiger. PI. hoopt dat de Rechtbank bern als zoodanig ook zal straffen. Bekl. zit reeds zes weken in preventieve hechtenis. Toen by het feit pleegde, wist hy niet waar hy heen moest. Thans heeft hij echter de zekerheid, dat hij by zyn broeder zal worden opgenomen. Mis schien zal dit der Rechtbank een aanleiding zyn, bekl. onmiddellijk uit de preventieve hechtenis te ontslaan en de tweo weken gevangenisstraf, die het O. M. hem boven dien wil geven, niet op te leggen. Gevraagd of hy bij zyn broeder onder dak kan komen, antwoordde bekl bevestigend. Hij kan by zyn broeder die spreken kan (hij heeft nog een broeder, die evenals hij doofstom is) komen inwonen. De Rechtbank gelastte na in raadkamer te zyn geweest, bekl.'s onmiddellyk ontslag nit de voorloopige hechtenis. Uitspraak 13' April a.s. De Prins Willem II. To 's-Gravenhage heeft zich een comité gevormd tot ondersteuning van do nagelaten betrekkingen der bemanning van het stoom schip .Prins Willem II", welk comité be staat uit de heeren mr. P. A. A. Bucaille, rechter in de kolonie Suriname, mot verlof, Waldeck Pyrmont kade 108 G. W. Wiebenga, oud-export Veritas, Beeklaan 426 H. Hillen, hoofdcommies by do Algemeene Rekenkamer, Adriuan Pauwstraat 7B. Boekhoudt, dis- iricts-commissaris in de kolonie Suriname, met verlof, Ckarlotte de Bourbonstraat 43. Hoewel het comité de mededeeling van de directie van den Koniokl. West-Ind. Maildienst, waarbij een jaarlykscho uitkee- ring aan de nagelaten betrekkingen wordt toegezegd, op prijs stelt, meent het, dat, in verband met de groote behoeften, die, blij kens verkregen in'ichtingen, onder do achter gebleven gezinnen hcoracht, meerdere hulp volstrekt noodig is, waarom het binnenkort een beroep zal doen op den weldadigheidszin zijner lundgenooten. De cholera te Samarang. De laatste mail brengt berichten uit Sama rang, die toonen met welken yver en toewyding de autoriteiten al het mogelijke hebben ge daan om de cholera te bestrijden. Den 25sten Februari waren er 20 gevallen, waarvan 9 met doodelyken afloop. Tot dien dag waren er 184 personen aangetast, van welke 161 stierven. Na dien dag luwde de epidemie. Overal waren voorzorgs- en bestrijdings maatregelen genomen. Ook buiten de s'ad, in het plattelandsge- deelte der bestnnrsafdeeling Samarang, werd dat gedaan. Alle dessahoofden worden voorzien van deBinfectiemiddelen en in de nabijheid van alle dessa's zijn lundoe'a geplaatst en kleine barakken in het veld opgericht om lyders terstond te kunnen isoleeren. Spoorwegramp. Mühlheim a.d. Rijn, 30 Maart. Vanmid dag om twee uur is het luxetrein no. 174 op het achterste gedeelte van een trein met troepen gereden. Vjjftig menechon, voor het mecrendecl soldaten, zyn gedood of zwaar gewond. Volgens oen mededeeling van officiëele zyde, ia het spoorwegongeluk te wyten aan het ryden van een trein door hot signaal heen. Vier wagons van een militairen trein werden zwaar en twee andere licht beschadigd. Voor zoover tot aan den avond officieel geconstateerd was, zijn by het spoorweg ongeluk 19 soldaten om het leven gekomen en zijn er 89 benevens 2 conducteurs van den militairen trein, gekwetst. Het ongeluk is te wyten aan den machi nist van den lnxe-trein. Paniek in een circus. Te Keulen is Maandagmiddag bij het uit gaan van een circus een ernstige paniek geweest. Toen 5000 mensclien door den hoofd uitgang het paardenspel wilden verlaten, ver sperden duizenden anderen, die kaarten voor de avondvoorstelling wilden nemen, hun den weg. Het gedrang werd zoo erg, dat vrouwen en kinderen onder den voet kwamen. Moeders hielden bewusteloozo kinderen omhoog. Po litieagenten en circus-beambten stonden hul peloos in het menschenkluwon, tot ton laatste de brandweer met een dikken waterstraal de menigte buiten den circus verdreof. Maar toen de menschen in den circus do brandweer aan het werk zagen, beving hen een nieuwe paniek, daar zy meenden, dat er brand was. Een sterke politie-aideeling, die met de brand weer samen het plein schoonveegde, wist eindelijk de orde te herstellen. Honderden menschen, die hun nieuwe Paaschplunje aan hadden, dropen, na door de brandweer be spoten le zijn, met wanhopige gezichten af. De noodlottige brand. Omtrent het ontzettend ongeluk te Otoe- rito, waarby driehonderd jongelieden om het loven zyn gekomen en een groot aantal andere werden gekwetst, wordt nader be richt Het jonge volk van het dorp had een bal op touw gezet, dat plaats zou hebben in eon schuur van een herberg. Daar zich een groot aantal nieuwsgierigen voor de deur verdrongen, spijkerden de boerenjongens, zoo dra al de gasten bijeen waren, de deuren toe, opdat niemand, die zyn entrée niet be taald had, zon binnenkomen. Onlangs was in dezelfde schunr ook een feest gegeven en de dennentakken, die toen ter versiering aangebracht waren, waren bly von hangen en dienden thans om de lam pions te dragen. Het feest was juist aan den gang, toen één dier takken in brand gerankte. Met groote snelheid verspreidden zich de vlammen en er ontstond een vreese- solijke paniek. Allen drongen tegelyk met razende snelheid naar de deur, liepen elkan der in hun angst overhoop en vielen over elkander heen, zoodat zij op een hoop over elkander lagen voor de deur, die dus niet geopend kon worden, waardoor alle moge- lykhoid op redding afgesneden werd. De geheele omtrek is in rouw gedompeld, want uit alle plaatsen in de omgeving waren ouderen en jongeren naar Otocrito gestroomd om aan bet feest deel te nemen. Door sommige bloedverwanten van de omgekomenen worden de boerenjongens, aan wie de toegang tot het bal geweigerd was, beschuldigd uit gebelgdheid over de afwjjring de schuur in brand te hebben gestoken. De nit Oekörito komende berichten ge tuigen allo van den ontzettenden omvang der ramp. Behalve grijsaards en kinderen bevonden zich byna alle bewoners van het plaatBje op het feest. Bovendien waren uit Debroezin, Grosswardein, Szolnok en talryke andere gemeenten gasten samengestroomd. Do cyfers omtrent hef aantal dooden en ge wonden verschillen nog steedsdo jongste ambtclyke opgave spreekt, gelijk gemeld, van 300 dooden en 70 gewonden. Het tooneel der ramp biedt een vreeseljjken aanblik. Er liggen gansche stapels verkoolde lijken, niet of ternauwernood herkenbaar, en de toestaud van velo gewonden is niet te beschrijven. De dood zou voor hen een verlossing-zyn. Uit 30 plaatsen in den omtrek zyn artsen toegesneld om hulp te verleenen. De bevol king is versuft van schrik on velen zyn zoo van streek dat zjj geen hand kunnen uit steken om to helpen. In alle 277 hnizen van het dorp heeft de dood zijn intocht gehouden. De slachtoffers worden in een gemeen schappelijk reusachtig graf begraven. Het was eon aangrijpend schouwspel al die hon derden doodkisten, die uit naburige plaatsen beBteld waren, het dorp te zien binnendra gen. De minister van binnenlandsche zaken heeft den gouverneur van het comitaat Szatmar gevraagd om een nauwkeurig ver slag en hem tevens de vraag gesteld of hulp vanwege het Ryk noodzakelijk is. In nadere berichten lezen we nog, dat de brand slecht elf minuten zou geduurd hebben en dat de toestand van alle gewonden ern stig is. De geruchten, dat de brand door boos op zet zou veroorzaakt zyn, honden aan. Een moordzaak in New York. New York is in opschudding over een by uitstek griezelige moordzaak. Sinds jl. Donderdag werd in de wereld stad een jong meisje vermist, zekere Ruth Whceler, die schoolging op de Merchant Business College een handelsschool. Er had een advertentie in de bladen gestaan, waarby oen stenografiste-machineschryfster werd gevraagd. Het meisje was er op uit gegaan en had zich aan het opgegeven adres verv oegd. Zij keerde niet terug. Haar zusters lieten door de politie nasporingen instellen en natuurljjk begaf men zich het eerst naar hot bewuste adres. Daar woonden een 19- jarige student, Wolter, en zyn .vriendin' Katio Miller. Wolter wist van niets, zeide hy. Wel had hij de advertentie opgesteld; maar dat was om zich te oefenen ic de Engelscho taal, die hij als Dnitscher nog niet goed beheerschte. De politie deed huiszoeking, maar vond uiets en onverrichter zake moes ten de zoekers heengaan. Op aandringen van de zusters van het verdwenen meisje, werd Vrydag opnieuw huiszoeking gedaan bij Wolier; wederom zonder resultaatmaar niettemin werd jongcmait-in hechtenis gesteld. Het mysterie scheen onontwarbaar, toen Zondug een griezelige vondst het gebeurde althans ton deelc ophelderde. Albert Wolter woonde op .een der bovenste verdiepingen van een huurkazerne en eon raam van zyn gaf toegang tot de brandladder. Nu werd door een der buren van de binnen plaats opgemerkt, dat op een dor treden van de brandladder een pak lag, dat er viezig uitzag. De buurman stootte ertegen met een stok, en het pak kwam op de binnenplaats terecht, waar het geopend werd. Het bleek de verminkte en verkoolde overblyfselen te bevatten van een vrouwenlyk. Alle vlecsch was weggebrand, maar aan onkele overblyf selen van onbrandbare lijfsieraden en dcelen van kleedingstukken bleek, dat men hier te doen had met een gedeelte van het lichaam van de vermiste Ruth Wheelcr. Het nauw keurig onderzoek toonde aan, dat om den nek van de doode overblyfsolen zaten van eon dik touw. De politie hervatte nu haar onderzoek in de kamers van Wolter. Hot trok haar aan dacht, dat de kachelplaat in do woonkamer pas geverfd was. De plaat werd opgobroken en daaronder, zoowel als in de kaohel zelf, werden overblyfselen gevonden van hot lijk der vermiste en van haar kleeding. De ka mers, waar de gruweldaad moet zyn gepleegd, waren op uiterst frivolle wjjze versierdde muren waren letterljjk volgeplakt met por tretten van beroepsschoonheden e. d. Wolter bly ft beweren, van de zaak niets af te weten. Hy is een zoon van Duitsche onders, en wooDt sinds drie jaar in New York. Zyn vader is een pianostemmer, die zijn zoon, wegens diens voortdurend wange- het huis had drag nitgezet. De jongen was bezoeker vau danshuizen en andore beruchte gelegenheden. Hoe jong ook, genoot hy toch reeds een zekere reputatie in de New Yorksche wereld van ontucht en misdaad, waar hij als de Eastside Dandy" bekend was. Katie Miller, de .vriendin" van Wolter, die vordwenen was, iB door de politie op gespoord on als vormoedelyke modeplichtige hechtenis gesteld. Men weot, schjjnt het, nog niet recht, onder welke categorie deze moordzaak moet worden gebracht. Een wel aannemelijke hypothese is, dat Wol ter er zyn beroep van maakte meisjes op den slechten weg te brengen en te verkwanselen aan huizen van beden kelijk allooi. Anderen honden het er voor, dat de jongen eenvoudig een gedesequili- breerde natuur of wel een volslagen krank zinnige is van het Jack the Ripper-soort. Hoe het zy, vaststaat dat het verschijnsel der onopgehelderde verdwijningen van meis jes en jonge vrouwen in de moderne groote steden or opnieuw door aan de orde is gesteld. Speciaal New York heeft, wat dat betreft, een beangstigende reputatie. Sinds 1 Januari van dit jaar verdwenen in New York 57 raeisjeB en jonge vrouwen van wie er 42 later zyn opgespoord. Maar van de 15 anderen bleef tot dusver alle bericht uit. De Amerikaansche couranten staan vol met lange verhalen over de Newyorksche moord zaak maar.in dergelyke govallon zyn de i Amerikaansche couranten niet best le vertrouwen. In de eerste plaats staat echter wel vast, dat Wolter den moord heeft gepleegd. Het meisje met wie by samenleefde, juffrouw Katie Miller, heeft daaromtrent een bekentenis af gelegd, die naar het schijnt wel geloof verdient. Het meisje erkende, dat zij in den nacht van Donderdag op Vrijdag by Wolter was geweest. Haar verklaring luidde ongeveer aldus: nik ging om negen uur naar béd en viel vast in slaap. Omstreeks middernacht werd ik wakker door een geraas alsof er iets brak in do kuincr ernaast. Ik riep Wie is daar en Albert (d. i. Wolter) antwoordde: .Er is een stuk van den baard kapot gegaan en is maak dat nu weer in orde. Blijf in bed." Tweo uur later schrikte ik weer wakker. Ik ging naar de tusschendeur en naar binnen kykend zag ik Albert, die op zyn knieën lag, iets met zyn handen door hot haard- rooster drukken. Ik zei: ,Wat is er toch," waarop hy antwoordde: .de haard is weer gebroken. Ga in bed en bljjf er in, anders worg ik je." Hoe men beroemd wordt. Hoe men naam maakteen wereldnaam O.a. door, ryk, dure schilderyen te koopen. Het heelal kent thans Otto H. Kalm. Had hy niet 500,000 dollars betaald voor een Frans Hals Welnu, thans heeft by 150,000 dollars uitgegeven voor een Rem- brandt uit de verzameling Delarof. En hy is byna even beroemd als Hals en Rembrandt bjjeen. FBUILLHTOIV. IS) •Gy hebt my een harde les gegeven, vriend", zeide hy, .maar by myn eer, zy zal niet ver loren gaanzoodra gij het beveelt, zal ik verder trekken en voortaan slechts doen zooals gy beveelt". ,Slaap dan nu", klonk het op tachten toon. ,De hemel alleen kan weten wat de dag van morgen ons zal brengen". Ramanoff zelf sliep verscheidene uren aan eentoen hy ontwaakte, zag hij, dat zyn tochtgenoot nog steeds voortrustte en nu stapel de hy het hout hoogerop, teneinde wat meer warmte te verspreidendaarop verwyderde hy zich om te trachten het een of ander wild to ontdekken. Na verloop van vry langen tijd gelukte het hem een boschgeit dier streken te schieten en overgelukkig met zyn bnit, bracht hij deze naar het vuur terug, waar by er een bout van begon te braden. Toen by Bolislav eindelyk wakker maakte, kon bij hem verrassen met dit onverwachte ontbijt. Beiden gevoelden zich door dit krachtige voedsel en de genoten rnst geheel en al ver sterkt en weer zwierven zy verder, om nog voor den avond een hut van boomstammen te bereiken, welke daar opgeslagen was door de vossenjagers van het land. Dit was een «oo heerlyke wykplaats, dat zy niet konden gelooven, dat men zich gelukkiger zou hebben gevoeld in een paleis, en Ramanotf zoide, terwyl hy zich opgeruimd in de handen wreef .Had ik geen gelyk te hopen? Wij zyn van nu af zoo goed als gered". .Voor het oogenblik ja mompelde Bolislav, die zyn vertrouwen nog maar half durfde deelen. .Neen, voorgoed >Ik begrijp u niot". .Luister dan, onverbeterlijke twyfelaar. Wij hebben nog genoeg van hot geitenvleesch behouden voor twee volle dagen en even kalm als lioden, die niets beters in hun leven uit te voeren hebben, zullen wjj hier in deze hut blyven, totdat wjj volkomen uitgerust zyn. Laat ons aannemen, dat wij overmorgen vroeg weer op weg gaan tot dien tijd doen fty niets anders dan van onze vermoeienissen bekomen. Daarna eerst reizen wjj verder „Om ons weer in cene wildernis te bevin den", sprak Kistowsky huiverend. .Misschien; maar aan alle ljjden komt eon eind en zoo wjj slechts by krachten zyn, bereiken wjj na twee dagreizen het naastbij- liggende dorp. Van dat oogenblik hangt ons behoud af. Zoo wjj daar een medelijdend hart aantreffen, vinden wjj er een onderkomen, totdat wjj met een hunner kudden verder kunnen gaan' Het gansche plan scheen zooveel kans op welslagen te hebben, dat Bolislav zich eindelyk gewonnen gaf, en naarmate de uren verliepen en hut leger van dorre bladeren in de goed verwarmde hut hem meer en meer vergunde uit te rusten, werd hy als herschapen in een nog wel ziekelyk, maar hoopvol, moedig man. Toch vorderde de verdere tocht door het bosch nog veel van zijn krachten toen zij hetzelve eindelijk uittraden bevonden zy zich in do onbeschaduwde onafzienbare steppen, een yskille Sahara, waar zy nergens een oase zagon verryzen on bij eiken udemtocht de felle noordenwind hunne longen verscheurde maar Ramanoff gaf den moed niét ophy richtte zich naar de sterren on sprak steeds van het dorp, dat zy ten laatste moesten bereiken. Met elke schrede werd Bolislav bleeker en blcekër, herhaalde maleu gaf hij bloed op; doch in zijne oogen was een uitdrukking ge komen, die duidelijk zeideoverwinnen of stervenhy beklaagde zich over niets meer en scheen er nog" slechts op bedacht, zyn vriend geen last te geven. Eerst in het ge zicht van het dorp stortte hy bewusteloos neer. •Gy zjjt een dappere", prevelde Alex, wiens blik door een nevel van lianen ver duiBterd werd, „on ik zal u redden ondanks uwe machteloosheid". Ofschoon zolf half uitgeput, nam hij Kis towsky in de armen on trad hy alduB het gehucht binnen, om toe te loopen op de eerste hut de beste, die aan het begin van het gehucht verrees. Een oude vrouw stond op den drempel der deur en hij zeide op smeekenden toon Wjj zyn vluchtelingen, die aan het Siberi- scho bosch ontkwamen, heb mededoogen en neem ons op, totdat wij verder kunnen". Zjj zag hem onderzoekend aan en ant woordde toen langzaam „Ik ben arm, maar nog nooit heb ik ge weigerd een evenmensch te helpen. Kom binnen". „De hemel zegene uik heb geen penning bjj mij, doch zoodra wjj in Europa terug zyn, zal ik u honderd zilveruu roebels terugzenden, daarop geef ik u mijn woord Do oude schudde droefgeestig hot hoofd. .Wat zou ik er mee beginnen",mompelde zy, .mijn kinderen zyn dood en ik zelve wacht uog sluchts op het einde. Tot daartoe heb ik genoeg. Het loven heeft mij niets meer te schenken. Is die man, dien gy draagt, uw broeder „Neen, bjj is myn vriend". .Nu gij hebt hem niet overgelaten aan zyu lot Dat is goed. Ik zal trachten hem weer te doen herlevenalleen ongelnkkigen helpen elkaar. Hier hebt ge myn bedhet is wel heel ongemakkelijk, maar leg er hem op neer. Het vuur moet opgestookt worden zorgt gjj daarvoor, ik zal in dien tyd een f]c8cli rum gaan halea om hem er mee bij te brengen". Na verloop van een kwartier was hun die gelukt eu at Bolislav mot graagte van den gedroogden visch die hem voorgezet werd, terwyl zyn verkleumde ledematen begonnen te ontdooien. (Gy zult hier verscheiden dagen moeten vertoevenzeide nu do vrouw, die met blykaar welgevallen zag, hoe de twee mannen als tot het leven weorkeordeti. »Hjj is te zwak om de steppen te voet te doorkruisen". ,Zoo wjj u geen overlast aandoen, zullen wy wachten tot de graat geheel hersteld is", antwoordde Ramanoff. Do oude ziel schudde echter het hoold. Zjj had gezien, dat Bolislav telkens bjj het hoesten bloed opgaf. Dan vrees ik, dat gij tot den zomer zoudt moeten blyven", zeide zjj, .on ik begrijp, dat gij van verlangen brandt de grenzen over te komen. Maar over tweo weken trekt een karavaan van hier naar China. Deze mannen leven van de jacht en brengen eenige malen per jaar de hoLlen der geschoten dieren naar de grenzen over, waar zy weer in ruil allerlei waren voor meenemen. Onder hen bevindt zich myn broeder; ik kon zyn hart en weet vooraf jfcat hy u jq zyne slee i zal nomen onder de vermomming onzer eigene kleederdracht. Ook al ontmoet gij on derweg Russische soldaten, of dat men aan de grensposten uw slede onderzoekt, behoeft gij voor niets te vreezen. Het hangt slechts i u af, behouden in China aan te komen". Chinade vryheidfluisterde Bolislav op driftigen toon. .Ja, zoo gij alles doet om te herstellen". O! dat zul ik. Wees daarvan verzekerd". Ramanoff verpleegde hem op zoo zorgzame wjjze, dat hy wezenlyk reeds na verloop van een paar dagen door de hut op en neer kon gaan en zich meer en meer rekenschap begon te geven van de naderende bevrijding. „Het zal my onbeschrijfelijk goed zyn, nog eenmaal onbekommerd adem te kunnen halen", zeide hy op eenen morgen, dat hy aan den ingang der hut den blik liet gljjden over de in de zonnestralen glinsterende sneeuw ,ik heb het aan u alleen te danken, dat ik buiten Siberië sterven zal. Myn laatste ge dachte zal dan ook wezen u te zegenen voor al uwe toewijding'. .Gekheid 1" riep Alex op ruwen toon, ten einde zyn aandoening te verbergen. „Gjj zijt ziek geweest, dat spreek ik niet tegen maar wie denkt er op uw leeftijd reeds aan heen gaan 1" ,Ik draag den dood in mij om". „Gjj zult volkomen herstellen in een zacht klimaat, en zoodra wy Europa bereiken, breng ik o naar het zuiden over". .Neen, dat verbied ik uantwoordde Kistowsky met kracht. .Reeds dank ik u do vrijheid, ik wil niets meer van u aan nemen. Zoodra wjj ons <.p voiligon boden bevinden, reist gjj naar Europa door en be kommert gjj u slechts nog om ééno zaak uwe vrouw terug le vinden. Ik ben door niets gehaast, niemand wacht my op; myne ouders kunnen zich niet meer over myn terugkomst verheugen, myn zusters zyn ge trouwd of ik in Europa sterf, is om het even, mits het slechts op vrjjo aardo is'. .Ik zeide het reeds, gy zjjt een onver beterlijke twyfelaar. Zal ik u bewijzen, dat gy lang zoo onverschillig niet zjjt voor een ieder, als gjj mij wel zoudt willen doen ge looven .Dat zou ik wel eens willen zien", sprak de zieke met een bitter glimlachje. .Weina, zelfzalt gij niet kunnen ontkennen, dat gjj reeds vry wat beter zjjt dan toen gij hior aankwaamt: maar gesteld eens voor een oogenblik, dat gjj geljjk luidt en dat uw einde nabjj was, zoudt gy my dan voor niemand op heol het wydo wereldrond een afscheidsgroet hebben op te dragon Een oogenblik bewuarde Bolislav het stil zwijgen, daarop sprak hy somber .Een afscheidsgroet niet; een laatst bevel misschien". .Ziet gy wel!" Gy vergist u, Alex; de vrouw, voor wie dat bestemd zou zijn, was mij eenmaal lief, maar bare houding sedert myne ballingschap heett dat eens zoo machtigo gevoel in haat veranderd. Toen gjj daarginds te Ncrtchinsk van wraaknemen spraakt, bob ik n begrepen. Alleen, ik moest bij mijzelven erkennen, dat ik daartoe het recht niet bezat, want niets bond ons nog aan elkander, niets als onze liefde. Toch, zoo ik op weg mocht sterven on gjj wildet haar mijn laatste woorden over brengen, zondt gjj eens te meer aanspraak op mjjne dankbaarheid kunnen maken". ,lk zal het doen, broeder, vertrouw daarop". (Wordt vorvolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 1