KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HelderTexel, Wioringon en Anne Pauiownam No. 3876. Woensdag 6 April 1910. 38ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., fr. p. post 75 ct, buitenland 11.25 Pre- Zondagsblad 37| 45 f 0.75 miën J Modeblad »»»55»»»»65» f0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiön van 1 tot 4 regela 25 cent. Elke regel meer6 Be wijs-exemplaar2| Vignetten en groote lettert worden naar plaaUruimte berekend. Interc.- Telefoon 50. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgeven C. DE BOER Jr. (v./h. BERKHOUT Co), Helder. Bureauxi Spoorstraat en Koningstraat. MgÊr Aan onze abonnó's in het Bui- tenland wordt beleefd verzocht 't verschuldigde abonnementsgeld te willen overmaken. de UITGEVERS. Aan onze abonné's buiten de gemeente wordt beleefd verzocht 't verschuldigde abonnementsgeldvliegend Blaadje, Zondagsblad en Modeblad le kwartaal 1910 te willen overmaken per postwissel of aan postzegels vóór 5 April a.o., zullende anders daarover met 5 cents verhooging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegel van 21/, cent beplakt te worden. UIT HET BUITENLAND. Te beginnen met Woensdag, aldus boeit de Belgische Kamer besloten, zullen in de ochtend zittingen behandeld worden de begrootingen, terwijl in de namiddagzittingen de besprekin gen zullen gehouden worden over de wet- Cooremans. De laatste wet zou een stapje vooruit zyn voor do Vlaamsche beweging de Vlamingen zullen het aannemen alvast op afbetaling 't is begrijpelijk dat de invoering der Vlaamsche taal bij het vrije middelbaar onderwijs niets meer zyn kèn. Maar 't is de Franschgezinden al te veel. Het Antwerpsche Handelsblad weet mee te deelen dat de Frans kiljons door obstructie als anderszins de be handeling der begrootingen danig znllen trach ten te rekken, om het wetsontwerp te zien verschuiven tot nil de verkiezingen. De Vla mingen van alle kleur zijn echter te hoop geloopen en zeggen: «zoodra wy dat merken geen ochtendzittingen meer; dan behandelen we alleen de wet op het Vlaamsch. We hebben lang genoeg gewacht". En ze hebben gelijk. Want de Franschgezinden laten slechts schoor voetend elk strookje terrein los. Jarenlang stond op alle officieële Belgische stnkken niets dan Fransch. En nu zijn die Franschgezinden zoo kleingeestig dat ze moord en brand schreeuwen omdat op de gelegenheidspostzegel der Brusselsche tentoonstelling boven een Vlaamsch opschrift staat en het Fransche beneden 1 Doch de wakkere Vlamingen znllen niet rosten voor xy geheel gelijkberechtigd zijn. Dat is hun recht I De Fransche regeering had een lichten aanval te weerstaan dien ze echter afsloeg. In de Kamer werd een motie behandeld waarin de regeeering wordt uitgenoodigd in den Senaat het door de Kamer aangenomen voorstel te verdedigen om do ambtenaren, die wegens meeningBdelicten ontslagen zijn, weder in dienst te stellen. Minister-president Briand bestreed de motie on verklaarde, dat de regeering vrij wil bljjvcn in hare beslissingen, zoolfing het wetsontwerp op de regeling van de rechtspositie der amb tenaren nog niet is aangenomen. De motie werd verworpen met 291 stemmen tegen 104. Maandag zou in de bureaux van het beheer der domeinen te Parys de overdracht plaats heb ben van de dossiers, gelden enz. in bezit van de liqnidatenrs der congregmtieboedels, en wel in handen van den directeur Dansot (fignurlyk gesproken, het woordje enz. kon wel iets eerder staanI; Binnen 3 maandnn moetende beheerders de loopende zaken afgedaan en rekening en verantwoording hiervan bobben afgelegd. Fraai gezegd, maar op papier, spot ten sommige Fransche bladen. Wederom zyn te Toulon twee opzienbare inhechtenisnemingen geschied, in verband met de malversatiën in de administratie van bet arsenaal. Dit keer zyn twee oud-raadsleden achter slot en grendel gezet, de een ambtenaar by den waterstaat, de ander aannemer van openbare werken. Zy worden beschuldigd geknoeid te heb ben by de leveranties van materiaal voor kazernebonw, en hierby hun medewerking verleend te hebben. Zes Hongaarscbe afgevaardigden, die bij het jongste schandaal de hoofdrol gespeeld hebben, moesten verleden Donderdag voor do politie te Boedapest verschynen om ge hoord te worden. Vyf waren verschenen. Zij protesteerden echter tegen een verhoor en weigerden ver klaringen af te leggen, zich beroepende op hun parlementaire onschendbaarheid. Of het ooit de bedoeling is geweest die onschend baarheid ook uit te strekken tot het ver wonden door 't worpen met inktpotten enz. is eene nieuwe vraag. Intnsachen heeft de regeering een wys besluit genomen, lienter bericht daaromtrent De minister van justitie heeft last gege ven de vervolging te staken, ingesteld tegen de socialisten en de leden van enkele natio naliteiten, die beschuldigd waren van poli tieke agitatie, daar de rogeering tegenover de pers een liberale houding wil aannemen cn aan de politieke beweging grootere vrij heid wil laten. Het schynt dat Negus Menelik van Abes- simë, wieDs dood al een paar maal gemeld uheelemaal niet dood is. De Fransche minister van buitenlandsche zaken ontving Vrydag van den Franschen gezant te Adis Abeba een telegram waarin geen enkele toespeling op dien dood voorkwam. Italië heeft weer een kabinet. Het is iets meer linksch dan het vorige. Het bericht dat generaal Zorbaa zon af treden als minister van oorlog in Grieken land heeft op de officieren daar een slechten indruk gemaakt. Z\j hebben vurkliard, dut dit «flreden h0„ aanleiding «ou kunnen geecn om kraclitige op politie te gaan Toeren, daar in de door hen onderteekendo akte de voorwaarde waa opgenomen, dat de tegenwoordige regeerine ongewyzigd zou blyven. g In Theaialiü blijft de toeetand nog steeds onveranderd. I„ het diatrict Larif.a veertig boeren en drie geestelijken in hech tere bolsteden, die don, de oh™ WOKl™ bedreigd, worden door deta- cnementen militairen bewaakt. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 5 April. De Bond van Bouwvakarbeiders „Door Eendracht Sterk", or-attende schilders, timmerlieden, metse- en loodgieters, heeft in haar vergade- w«ifg van 26 Maart 1.1. de volgende motie aangenomen: Overwegende dat het noodzakelijk is, dat de agitatie, tegen het werken van ryks- werklieden by particulieren en patroons, krachtig wordt doorgezet, zal voortaan ieder bouwvakarbeider, hetzij voor eigen rekening of by een patroon, onverschillig of hy op hetzelfde werk aanwezig is of niet, weige- ron met rykswerkliedon samen te werken, of te dulden dat zy by een patroon werk zaam zijn. Prins Hendrik. Z. K. H. de Prins der Nederlanden ia voornemens in hot laatst dezer maand een bezoek te brengen aan de eilanden Schier monnikoog, Ameland en Rottumeroog. By dit bezoek zullen de reddingstations op beide eerstgenoemde eilanden in oogenschouw wor den genomen. Prins Hendrik zal op Schiermonnikoog de gast zijn van graaf Bernstorf en van dit eiland af Ameland en Rottumeroog bezoeken. De „Prins Willem II". De directie van den K. W. I. Maildienst deelt het volgende mede Naar aanleiding van de berichten welke wy uit Lorient en Nantes ontvingen betref fende het vinden van aangespoelde voorwerpen afkomstig van ons stoomschip «Prins Willem II", werd door ons aan kapitein P. C. van der Graaf opgedragen, ter plaatse een onder zoek in te stollen. ,Dit onderzoek heeft thans plaats gevonden en heeft ons de overtuiging geschonken dat de «Prins Willem II", na op 23 Januari jl. Quessant gepasseerd te zyn, gebleven is in den orkaan, die van 2329 Januari met hevige kracht gewoed heeft. De oorzaak van de ramp is ons niet bekend". Ontslag van wethouder Delprat. Naar wy vernemeD, heeft de heer Th. F. A. Delprat in de vergadering van het college van B. on W. te Amsterdam meegedeeld, dat hy, in verband met het Woensdag door den raad genomen beslnit in zake het ontslag van dr. De Gelder, zyn ontslag neemt als wet houder dezer gemeente. Do heer Delprat blyft lid van den raad. De heer Delprat werd den 13den April 1908 tot wethouder verkozen, als opvolger van mr. Th. Heemskerk. Hy vervulde zyn ambt dus slechts twee jaren. Belangrijke legaten 1 Naar wy vernemen, is door wijlen mr. J. baron Van Pallandt, den 21 Maart op het kasteel Waardenburg overleden, die het vruchtgebruik had van verschillende legaten, by testamentaire beschikking vermaakt door baron Van Ljnden, aan de Wees-Inrichting te Neerbosch vermaakt een half millioen gulden, de Reddingsmaatschappy te Amster dam f200.000 en aan het Diaconessenhnis te Leeuwarden f30.000. Van 't slot LyndenBtein, te Beetsterzwaag, zal een of andere stichting worden gemaakt, naar men vermoedt een gasthuis van beslist orthodoxe richting voor personen uit don minder gefortuneerden deftigen stand. De razende dood. De timmerman A. H. uit Nieuwkoop, die Maandag jl. op den straatweg van Utrecht naar Harmeien, toen hy onverwacht op zyn rywiel overstak, door een hem achterop komenden automobiel werd overreden, is in het ziekenhuis te Utrecht aan de bekomen kwetsuren en verwonding tengevolge van bloedvergiftiging overleden, een vrouw met 3 nog kleine kinderen nalatende. Landverhuizers te Rotterdam. Zaterdag heeft te Rotterdam een samen komst plaats gehad tusachen den Burge meester, den Hoofdcommissaris van Politie, de Comnissie van Toezicht op het vervoer van landverhuizers en den Russischen Consul, ter bespreking van den nood der landver huizers. De toestand laat zich nu, naar de ,N. R. C. schryft, helderder aanzien. De landverhuizers zullen thans worden ondergebracht op de ,Campania", die binnen weinige dagen koers zal zetten naar Amerika. Zulks zou een rust zyn voor Rotterdam cn eon zegen voor de ongeduldige emigranten, van wie de .Daily Telegraph" al hetphan- tastisch bericht behelsde, dat zy ton getale van vyfduizend voor het stadhuis hadden gedemonstreerd en geëindigd waren van dat oude gebouw alle ruiten in te gooien. De »N. R. Cl." meldt nog, dat het stoom schip .Sicilian Prince" van de Norht West Transport Line, dat zich sedert een paar dagen voor den Nieuwen Waterweg bevond, maar uit vrees van beslagname bniten bleef, voorgaats de 120 passagiers, die het uit Amerika medebracht, overgezet heeft op de sleepboot «Oostzee". Deze sleepboot bracht deze passagiers naar het Maasstation, van waar zy hun reis vervolgden. De valsche bankbiljetten. We lezen in Het Huiggezin: De fotograaf V. te 's-Hertogenboseli heeft bekend, dat hy in de jaren 1905—1906 on geveer 10 biljetten van 10 guldon heeft ver vaardigd; in 1909 een stuk of 8 ii 10 van f40 met 2 verschillende clichés, zoodat dit dus 2 seriën zyn; in Januari 1910 een drietal valsche biljetten van 60 gulden, die reeds alle drie in beslag zyn genomen deze waren gemerkt K. W. 21. Het origineele biljet, waarnaar deze foto is genomen, is, dank de scherpzinnigheid cn tact der justitie, ook reeds in haar bezit. Verder in Januari 1910 een biljet van f 100, dat in Amsterdam door Delmée werd uit gegeven, en ook reeds in beslag is genomen door de justitie. In t algemeen zijn alle bil jetten van hooger bedrag door Delmée uit gegeven voor gemeenschappelijke rekening van beiden. In aanmerking genomen het bekend psycho logisch verschijnsel, dat een beklaagde by eerste bekentenis nooit met de volle waarheid voor den dag komt, is het vermoeden gewettigd, dat V. zich nog wel schuldig zal bekennen aan de vervaardiging van eenige meerdere biljetten. Het verder onderzoek omtrent Delmée Amsterdam zal voortgezet worden, nadat de zaak met V. is afgewikkold. Van vreugde gestorven. Een vrouw te Solingen is van vreugde over de thniskomst van eeu broer, die jaren lang weg was geweest, door een beroerte getroffen en bezweken. Vermoord. Een arbeider Max Mann te Mittweida heeft Vrydag zyne kinderen, wurmen van twee en vier jaar, de keel afgesneden do veertienjarige dochter van zyne kostjnffrouw doodgestokenook die vrouw omgebracht en op zolder brand gesticht. Daarna maakto hy een strop en stak er zyn eigen hals door. Bytyds heeft men hem nog losgesneden on naar hot ziekenhuis gebracht. Wat den man, tenzy hij plotseling krankzinnig is geworden, bezield heoft, is duister. Met koeien van letters had hy, mot een stuk kryt, op een tafel geschrevenIk ben mijn leven moe. Door een zwaan aangevallen. Te Nottingham is een jongen van vyf jaar, die op een steiger aan een rivier speelde, plotseling door een zwaan aangevallen on in het water getrokken. Hy verdronk, voor er hulp kwam opdagen. De vader van het kind dook later herhaaldelijk in de rivier, maar kon het kind niet vinden en moest ton laatste zelf een verwoeden stryd met den zwaan voeren. Het spoorwegongeluk te Mühlheim. Uit het ambtelyke onderzoek is goblekcD, dat de schuld voor het spoorwegongeluk te Mühlheim den machinist van den luxe-trein treft. Tegen de verklaringen van de wissel- wachters in, houdt hy weliswaar vol, dat het sein op veilig stond, maar het objectieve onderzoek van de blokinrichting heeft het tegendeel aangetoond. Het sein stond op on veilig. Het ongeluk zou vermoedelijk nog grooter geweest zyn, indien de trein met soldaten niet toevallig nog in matige bewe ging geweest was. Het aantal slachtoffers bedraagt in het geheel 80van dezen zyn er 22 dood en 58 gewond, onder wie 3 troinbeambten. De Berlijn8che boterboycot. De Berlynsche afdeeling van de vereeni- ging van machine-bonwers en metaalbewer kers heeft besloten, drie maanden lang geen boter te gebruiken. Donderdagavond kwam het hoofdbestuur van de Hirsoh-Duncker- vakvereenigingen hijoen om in de kwestie van den boycot een beslissing te nemen. De vergadering eindigde mot de aanneming van do volgende motie Het hoofdbestuur van do Duitsche vak vereenigingen (Hirsch Dunckor) keurt de ver klaring van de Berlynsche afdeeling van de vereeniging van machiDe-bouwers en metaal bewerkers goed. Het hoofdbestuur noodigt alle verbruikers uit, zich zoolang van het verbrnik van boter te onthouden, tot de boter- prijs weer schappelijk wordt. Do loonen van de arbeiders reiken niet toe, om 1 mk. 50 tot 1 mk. 60 voor een pond boter te betalen, vooral daar ook de overige kosten van het levensonderhoud voornamelijk ten gevolge van de averechtsche oeconomische en belas- tingpolitiek zoo drukkend zijn geworden, dat meeste huisvaders van de minderbemid- dclde standen niet meer weten, waar zy zelfs de dringendste uitgaven voor het levenson derhoud vandaan moeten halen". Men verwacht ook steun by de socialistische vakvereenigingen. De ramp van Oekoerito. Do Boedapestsche correspondent van de Kolnische Zeitnng geeft nu een geregeld re laas van do ramp in het Hongaarsche dorp Oekoerito, waarby meer dan 350 menschen het leven hebben gelaten. Het bal, dat zoo noodlottig afliep, was op touw gezet door de dorpsjeugd tot bestryding van de kosten voor de oprichting van een nieuw muziekkorps. Ook nit de omliggende gemeenten waren vele jongens en meisjes genoodigd. Daar mon in het dorp geen groot lokaal tot zijne be schikking had, zou de dansparty gehouden worden in een schuur van de herberg, die sedert 1856 voor dat doel werd gebruikt. De schuur werd voor de gelegenheid in orde gebracht. Het strooien dak werd met droog riet opgelapt, de wanden met slingers kunst bloemen en papieren versieringen getooid. Van een dansparty van het vorige jaar waren er langs de wanden nog droge tak ken blyven hangen, die niet weggenomen werden. Voor verlichting dienden vyf petro leumlampen en een aantal papieren lampions met kaarsen. Men had moeilijk meer brand bare stoffen in de bouwvallige met stroo en riet gedekte houten schuur kunnen ophoopen. De overheid werd om vergunning gevraagd en deze werd verleend (zonder dat men de moeite nam, de schuur eens op te nemen). Aan de grootste lichtzinnigheid maakten zich echter de jongens schuldig, die de groote keetspoort van de schoor met planken dicht spijkerden, om te beletten, dat niet-betalcn- den zich onder de gasten mengden. Het in- tréegeld bedroeg een kroon, kleine kinderen en niet-dansende menschen hadden vrjjen toegang. Men schat, dat er op het oogen- blik, dat de brand uitbrak, in de schuur tusschen de 600 en 700 menschen aanwezig waren. 's Middags had de jeugd van het dorp en van de naburige gemeenten nog een gods dienstoefening in de hervormde kerk bijge woond. De dansparty begon om zeven uur 'savonds. Om half negen bemerkten de dan sers plotseling dat een papieren lampion in brand was gevlogen. Dat kwam wel meer voor. Gewoonlyk klommen dan de borsten op eikaars schouder en haakten de branden de lampions af. Ditmaal trachtte een sol daat, die met verlof over was, de lampion met zyn sabel naar beneden te slaan. Daar bij stiet hy het brandende papier tegen de als versiering aangebrachte dorre takken, die in een oogwenk vuur vatten. In enkele oogenblikken stond de schuur aan alle kan ten in brand. Er ontstond een vreeselyke paniek. De meeste aanwezigen trachtten door don uitgang van eon meter breed in eon der hoeken, die vrjj was gebleven, een hoen- komen te zoeken. In het ontzettend gedrang slaagde er echter alleen de minderheid in, om naar buiten te komen. Toen de menigte zich aan den uitgang steeds meer ophoopte, raakten vrouwen on kinderen onder den voet. Van het brandende strooien dak vie len voortdurend brandende stroowisschen op de gasten neer, waaraan de kleeren van de meisjes vlam vatten. Een dikke walm vnldo de ruimte en overal weerklonken hartver scheurende hulp- en pynkreten. Een deel van de aanwezigen had beproefd, de dicht gespijkerde koetspoort open te krygen. Voor den druk van wol tweehonderd wanhopige menschen bezweek ten slotte niet alleen de poort, maar de heele bouwvallige zjjwand. Een aantal menschen renden door de opening naar buiten, maar werden dadelyk daarop door de opdringende, ten deele in brand staande menschen op den grond geworpen, zoodat er een heele wal van menschenljjven ontstond. Velen liepen met brandende klee ren weg dn zakten midden in het veld in een, waar men hunne verkoolde ljjken vond. In een kwartier had het vreeselyke onheil zich afgespeeld. De gemeente Oekoerito is als uitgestor- >n. Er zyn huizen waar niemand het leven er afgebracht heeft. In andere gezinnen zyn zes tot acht menschen dood en is alleen een oude grootmoeder of een zuigeling overge bleven en er is in het heele dorp geen huis, waar men niet den een of anderen doode betreurt. De New-Yorksche moordzaak. Het is nu gelukkig uit met de even onbe hoorlijke als dwaze behandeling, die Wolter, in de govangenis heeft ondergaan van den kant der politiemannen. Er staat hem nu een advocaat ter zydeen zoowel voor ondervragingen door politiemannen als voor bezoeken van jonrnalisten, is een stokje ge stoken. Deze advocaat, Walter D. Scott, heeft al verklaard dat Wolter onder «den derden graad" bekentenissen in soorten heeft afge legd, waaronder do allerdolste en meest fan tastische verzinsels. Het streven zal zyn, aan te toonen (of aan de jury te snggereeren) dat Wolter een willoos werktuig is geweest in de handen van een groep schavuiten, betrokken by den handel in blanke slavinnen, die dan den moord op hnn geweten zouden hebben, maar er nn' Wolter voor laten opdraaien, na het lyk in zyn, Wolter's, kamer te hebben ge bracht en achtergelaten. Een heel waarschijnlijke hypothese is dit niet; Wolter zou dan natnurlyk wel hebben verteld wat hy weet. Bovendien schynt be wezen te zyn, dat Wolter petroleum heeft gekocht om het lyk voor zooveel doenlyk to verbranden; terwijl het eveneens vaststaat, dat hy groene verf heeft gekocht om in zyn kamor de sporen van het gebeurde te doen verdwijnen. Wolter is door een jory naar de open bare terechtzitting verwezeu, onder beschul diging van den moord op het meisje te heb ben gepleegd. De moord te Nice. Te Nice is, gelyk men weet, een opzien barende moord gepleegd. Zaterdag is de ster renkundige Charlois dood in zyn kamer in het observatorium gevonden, met een revol ver-kogel in het hart. Het leek eerst moeiljjk den dader te vinden, omdat er geen enkele aanwyzing bestond. Wel was er een oogenbük aan de mogelijkheid gedacht, dat een familie lid van Charloit de misdaad begaan had omdat de vermoorde, nadat hy in 1905 weduwnaar geworden was en in 1909 voor de tweode maal gehuwd, met de familie van zyn eerste vrouw in onmin leefde. "Er is byv. een proces gevoerd tusschen Charlois on do broers van zyn eerste Vrouw ovor de nalatenschap van deze. En thans is Nice opgeschrikt door de aanhonding van een dezer broers, dr. Brengues uit Nimes, een man van vjjfiig jaar, die bekend heeft Charlois gedood te hebben. De Etna. De uitbarsting van de Etna gaat zonder bijzondere stoornissen, voort; de bevolking van het dorp Borello hoopt nog steeds op behoud van haar woningengroote proces sies trekken langs de bedreigde ponten heen en weer als om het geweld van de natnnr te bezweren. Maar onverstoorbaar bewoegt zioh de alles vernietigende, gloeiende massa voorwaarts, onvermurwbaar voor het men- sckengejammer. De directeur van het observatorium, professor Ricco, heeft gecon stateerd, dat de uitbarsting geschiedt op de plaatsen, welke reeds door die van de jaren 1883, )886 en 1892 vernield zyn. Thans heeft een geweldige scheuring plaats, loo pende van Noord naar Zuid. Daaruit ver klaart hy het feit, dat de erupties van den midelsten krater met zulk een lnid gekraak gepaard gaan. De geleerde ontkent niet de mogelijkheid, dat, wanneer de uitbarsting ophoudt, nieuwe aardschokken znllen volgen, over welker be- teekenis niets te voorspellen valt. Toch heeft hy hoop, met het oog op de rustige ontwik keling van de uitbarsting, dat geen verdere aardbevingen do reeds veroorzaakte ellende nog zullen verhoogen. India-Rubber te Londen. In een Londensch beursbericht aan de Köln. Ztg. wordt met betrekking tot de be weging in rubberwaarden o.a. het volgende gezegdIn rubberaandeelen slaan de golven der ondernemingslust hooger op dan ooit te voren. De prijzen der aandeelen, die tot de betere soorten gerekend mogen worden, gaan om zoo te zeggen eiken dag met sprongen omhoog. Dagelyks worden er nieuwe maat schappijen opgericht, waaronder tegenwoor dig ook zoogenaamde trast-maatschappyen, die echter de werkelijkheid enkel moeten dienen om groote speculanten van hun bezit te ontlasten. Men pronkt, zooals van zelf spreekt, met het overnemen van een of ande ren post van de betere soorten aandeelen van de rest wordt eenvoudig gezwegen. De overdreven beweging kan slechts een onge lukkig einde nemen. De «Dag. Brsct.' heeft nagegaan, dat er in het kwartaal 1 Januari tot 31 Maart j.1. to Londen niet minder dan 84 rnbbermaat- schappijen zyn opgericht met een aandeelen kapitaal van 9,336,000 p.st. nominaal. Het kapitaal der tot 31 December j.1. opgerichte Mpyen stelt het blad op 35,071,190 p.st. nomi naal, tezamen dns 44,407,190 p.st. op 31 Maart j.1., of in Hollandsch geld f 532,886,280. Van de z.g. rubber trust-maatschappijen te Londen opgericht is het totale kapitaal 2,755,000 p.$t., zoodat in totaal in het eerste kwartaal van 1910 te Londen het in rubber- zaken nienw gestoken kapitaal bedraagt de hoogztaansienlyke som van 12,071,000. Taft President Taft had beloofd, Woensdag op het Witte Huis een deputatie onderwijzers nit de New England-staten te ontvangen. Na de deputatie kwam, was op tyd, en telde 2000 ledenMaar Taft was niet op tyd. Staatszaken hielden hem bezig en de 2000 moesten wachten. Zy bleven wachtenéén uur, twee uur. Toen vonden zy dat het genoeg waB geweest, want zy stonden buiten in den tuin. Zy drongen het Witte Hnis binnen door deuren en ramen en zochten Taft op. Het was een ware bendeonderwijzeresjes raakten onder den voet, violen flauw en zagen haar kleeding deorljjk gehavend. Maar de toegang tot de wachtzaal werd geforceerd en Taft kwam voor den draad, bood zyn excuses aan en liet toe dat al de depntatieleden hem de hand drukten. Dat wil zeggen hy trachtte dat toe te laten. Maar by handdruk no. 1700 kon de goede president niet meerzyn hand was bont-en-blauw geknepen. Goedkoops telefoon De wedijver tusschen staatsbedrijf en par ticulier bedryf verschaft do Stockholmers een goedkoope telefoon. De maatschappij Stock- holms Telefon biedt voor 20 kronen in het jaar (d. i. ongeveor f 13) aansluiting aan met 9000 van haar abonnees, met wie een on begrensd aantal gesprekken kan gevoerd worden. Met de 46,000 overige abonnees kost elk gesprek ongeveer 3 cent. De student In de 26e eeuw. Studeeren oftewel «hengsten" en .inpom pen is niet meer noodig, want er is een nieuwe eigenschap van het radinm ontdekt, waardoor het, op de juiste wyze toegepast, al de benoodigde kennis voor het examen onmiddellijk uitstraalt Des morgens heeft de student geen kater meer, maar een diplodocos". Als hy zich 's nachts uit de kroeg huis waarts begeeft, stelt hy zich niet tevreden mot het ingooien van eenige lantaarns, maar verschaft zich toegang tot de eleclrische centrale en draait het licht in de heele stad uit. Heeft hy zyn huissleutel vergeten, dan be reikt hy zijn «kast" met behulp van zyn vliegmachine, die hem door 't open venster binnenloodst. Teuzy hy zich in geldverlegenheid bevindt en de vliegmachine in den lommerd staat. Als geen van zyn geldschietende ooms meer leeft, roept hij ze langs spiritistischen weg op. Alle studenten leeren timmeren, metselen, smeden of een ander vak, waarmede over 't algemeen meer te verdienen is dan met een dokters- of meestersgraad. De verhoading van gestndeerden tot handarbeider staat als 10:1. Kansrokening. Hoe meer ridderorden men krygt, des te grooter wordt toch de waarscbynlykheid, dat er zich een onder bovindt, die haar heeft verdiend. OE WEEK 2 April. Zoo'n achtbare heer, stadregent van vroeger, wat moet hy 'I (zal deze of gene misschien gedacht hebben, nadat hy het verslag gelezen had van de Amsterdamsche Raadszitting, waarin arme bnrgervader Roëll de «vuurproef' onderging en wethouder Delprat door spitsroeden moest loopen) Zoo'n machtige, strenge, door geenerlei wet of bepaling eigenlyk gebonden Regent nit de dagen van Hooft, van Vondel, van later periode ook nog welWat hèd-ie 't tooh gebenedydt, vergeleken met zijn opvolgers ait negentienhonderd-zooveelGeen publieke tribune met sissende, applaudisseerende, flui tende, joelende of stampende belangstellen den. Geen persmannetjes, die met sar castisch grynsje van: wacht ik zal jelui straks wel krygen 1, met potloodje al-maar schrupjeB zitten to makenElk zoo'n schrapje van overzicht-schryver beduidt inval... Bo- teekont vinnigheidje, waarin lezer zioh over enkele uren kan verlustigen. Geen deftige hoofdartikelen over het beleid der vroede heeren. Nn en dan een ruzie-partytje, zoo knusjes onder-ons, hè De boden, sup poosten, zorgen dat ze gezichten trekken Ik weet van den prins geen kwaad, hoor!.. Als er vette baantjes, lekkere sinecures, te begeren zijn en zoontje of nichtje, in schommelwieg sluimerend, is ermeé begiftigd door edelachtbaren collega, terwyl gij, niet minder achtbare, ditmaal eens achter 't net moogt visschen. Ja, dan ontvlamt er kjjvery, komt aapje uit de mouwMerkt men, dat de thans op het kussen zittende, machtige en edele heeren nog slechts op s'n hoogst twee generatiën terug hadden te gaan om, als grootvaders en ooms aan te treffen: ste vige, pientere schippers, kloek nitgeslapen kooplui, flksche negocianten. Burgcr-mensch- jes, druk bezig om fortuin bjjeen te garen, waardoor zy zoonlief weer een stapje hooger op maatschappelyken ladder kunnen laten klimmen Misschien naar Leiden, of naar Franeker, konden staren. Dan een wereld reis naar Italië. Eindeljjk: verloving van ontbolsterden, geleerden, aan verzenmakerij doenden jongeling met frissche deerne, spruit van wéér wat-deftiger familie. Dochter of nicht van mannen, die al meé-bestanrden toen vader van brnidegom nog zeer nederig de mats lichtte by 't passeeren van lieden, zoo voornaam als de verwanten van geleerd- geletterden zoon Grappig-rustig wereldje toch, denkon wy, die kring van alom-gevreesde regeer ders, van wie de brave burgers zeiden dat een behoorlijk en fatsoenlijk mensch immers had to prijzen wat «de heeren wjjxen" Kom daar noü 'reens oml" zon een aarts-conservatief als Stastok Sr. uitroepen... «We zyn hiy niet in de Tweede Kamer 1" heelt er een geroepen to Leeuwarden, op het congres der S. D. A. P. De partijgenoot be doelde ge kant hior maar niet uitflappen wat ge wilt, meneer Duys IDe kamera den niet voor «kw&jongens" uitmaken. Onzon vriend Schaper niet voor de voeten werpen, dat hy «geen meneer Lobman hier kan spe len". Ge zjjt hier niet in de Tweede Kamer!... Niet op de viachmarkt. Niet op de Beurs in uurtje van razende opwinding Niet op wit-gloeiende donderfuifNiet op een met haarspelden en onsteriele nagels bevochten kloppartij van verwoede bunrwjjfjes Ik durf wedden, dat de heer Schaper op dat oogenblik over z'n wangen heeft zitten wryven om te maskeeren dat hy bloosde. Hy zal den steek scherp en diep hebben ge voeld Evenals hy zich onbehagelijk zal hebben bevonden toen de oude, oolyke, onver- botelyke Jan FortuynWien de heor Schaper niet z'n hansworsten)" had moeten verwyten na al de vroolyke momenten, door den braven «mede-klokkelnider" nu al Binds zóóvele jaren zyn vrienden en kameraden bereid Toen, dan, de heer Fortnyu zyn, Schapers toon, by het Vorzekerings-debat in het Parlement gekozen, ,den juiste" bestempelde. Er zyn «pluimen", die iemand pynlyker kannen treffen dan de vinnigste verwyten, aan- of uitvallen I De oude, machtige Regenten om nog even op hen terug te komen wandelden in werkelykheid evenmin als hunne opvolgers van thans «op rozen"... Waarheid is dat het «klootjesvolck" zich niet ontzag om met schimpdichtjes, spot versjes, grove liedjes duidelyk te maken wat men van de edelachtbare vroeden «vond". Er bestonden nog geen «moties". En meetings, landelyke of andere welke petitionnementen a la Holst, conclusien e.d. by acclamatie" goodkenrden, ze zouden eerst na eeuwen volgen. Wanneer men reden had om een stadsambtenaar te wantrouwen, dan hadden de heeren op 't kussen alweer te beslissen. Lieten zy dan man ongemoeid, geen sterve ling kon er tegen opveteren. Een dr. De Gelder van 1600zooveel, die zijn chef Róssing zou hebben aangeklaagd hij had in eerbiedige huivering te verbeiden, wat de heeren op het stadhuis van hot zaakje zouden denken Eer de storm het swaar-geparnikte hoofd van een der burgemeesteren raakte, moest er veer gebeuren En wkt er ook geschiedde, de poorters vervolden slechts en steeds de rol van toe schouwer Ja-zeker lDoch een toeschouwer, die, wanneer het toch-al warmo bloed aan 't gisten raakte, zyn hart geen moordkuil wilde zien Die desnoodB onder de vensters van burgemeesters woning schimpscheuten op rym joolde, bralde, kryschteZoo'n vryer uit Breêroo's of Huygens' tyd kon een keel opzetten 1Schreeuwde, dat burgemeester kersrood werd van woede, den knecht riep - Jawel dan kwamen de «rakkers" met hnnne vuisten en hunne knuppels. Kregen de schreeuwers er van langs, even ongenadig als toen de gnmmistokjes reeds waren uit gevonden Maar er was heel wst voor noodig om het volkje tot zwygen te brengen. De voor onders van hen, die om de oude kermis vochten, die voor het goed-recht van paling trekken stredendie nn ook zondor byzondere aanleidingzelfs als 't niet Paschen of Maandag is, herrie-schoppen op eeno manier, dat die voorouders-zelven 't te-kras, te-bar zouden vinden. Die woelige lnidjes uit ver-verleden zorgden ervoor, dat de machtige Rogenten van toen, ondanks het uitgestrekte en ongelimiteerde van hun zeggensrecht, toch een soort van «voor proefje" zonden genieten van wat in onzo dagen een Röell, een Delprat, straks een Z. v. d. Bergh Boven wiens wethouderlyk hoofd de onweerswolken zich al-meer samen pakken Moeten verdnron. Om mij voor ditmaal nu te bepalen tot den «topic of the day," waarvan de bron by Amstel en IJ moet worden getocht. Ik Bchryf drie jaartallen neer. Ze luiden 1818 1887 1910. Het eerste behoeft voor haast niemand toelichting'. Europa stond in vuur en vlam. Een tweede editie van wat het einde der achttiende eeuw te zien had gegeven. Na tuurlyk reflex-beweging van wat de triumf der dompery, de Restauratie had trachten te bereiken Hartstochtelijke, zelfs wilde hier en daar dreigend-wordende open baring van wat hot volk eisohte. De grond- van '40 was een •fnmisterie" geweest. Een (9i-devanl" met een keurig-nagebootst vry- heidsvlaggetje wapperend Een ,ministe- riëele verantwoordelijkheid", die zelfs zonder vergrootglas als paskwil, grappig namaaksel, was te onderkennen. In 1887 het rastig-bedachtsame werk vau mannen, doordrongen van het besef dat de bakens moesten verset. Wie scherp luiBterde, mot goedgetrainde ooren, kon misschien een zwak ramoer van geestdrift onderkennen Doch 't was toch eigenlyk maar het hoera geroep van koristen, achter operaschermen Nn 1910. Weer Grondwetsherziening. Circa kwart-eeuw nadat de vader, JAzn., in twee jaren tyds het werk liet voorbereiden, de zoon, premier mr. Th., met zyn commissie, vertoonend de kleurechakeering van het ParlementBitter pessimisme in sommige Rechtsche gelederen. Monnikenwerk roept er een. Alsof niet meer bestond de plicht van mannen, hoe verschillend van richting, wereldbeschouwing en denkwyze ook, om, waar 's lands hoogste belangen te behartigen vallen, allereerst te streven, te trachten, inet volle kracht en volmaakte toewyding, diepen ernst, naar samenwerking op alle punten, waar handen ineenslaan onmogelyk ia! Niet den minister, die met onpartjjdigen zin en te pryzen keuze zyn oommissie samen stelde treft, bij mislokking door gekrakeel der politiekery, blaam of verwyt. Slechts op hot hoofd van hen komt dan het «odium" neer, die ainds jaar en dag, nog steeds, nar na nur, den kneppel in het hoender hok smyten gelyk de stokebranden, over wie Joost van den Vondel'tin zyn striemend hekeldicht reeds had I Mk. Aktonio.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 1