Marine en Leger. Min. Beseft. Belast met 3 Mei luit. ter zee 1ste kl. R. H. van Meerliuit inet het bevel over Hr. Ms. Balder" en met denzelfden datum a. b. van dien bodem ge plaatst luit t. z. 2de kl. F. A. A. Qregory. Kon. Besluit Eervol ontslag verleend uit den zeedienst, op verzoek, met ing. van 26 April aan luit. ter zee 2de klasse L>. A. van der Laan. Stoomvaartberïchten. Stoomvaart-M atschappij-Nedkrland. Timor arrivee^l» S5 April van Amsterdam te Batavia. K. W. 111, v. BlUt|kn, A'dam, vertr.'23 April v. Perim. Lombok,v.A'dam n.Batavia,is'23 Apr.Ouessantgcpass. Oranje,v. Batavian. A'dam, vcrtr.23 Apr. v Singapore. Celebes, v. A'dam n. Batavia, vertr. 24 April v. Suez. Orotius arriv. 25 April van Batavia te Amsterdam. K. Williel.,v.A'dam n. Batavia,vertr.23Apr.v.Tanger. Nias, v. Batavia n. A'dam, vertr. 24 Apr. v. Lissabon. Vondel, v A'dam n. Batavia,is24 April Perim gepass. K. W. I arriv. 24 April van Amsterdam te Batavia. Bali, arriv. 26 April van Batavia te A'dam. Rottekdamsche Llotd. Bogor, v. K'dain n. Batavia, vertr. 22 April van Suez. Taban&n, van Rotterdam naar Batavia, vertrok 23 April van Colombo. Wilis, van Rotterdam naar Batavia,is 23 April Kaap del Armi gepasseerd. Kindjani, van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 24 April te Soutbampton. (lorontalo, van Rangoon naar Rotterdam is 24 April Quessant gepasseerd. Opliir, van Bntavia naar Rotterdam, vertrok 24 April van Marscille, Medun, v. Butavian. R'dam, pass. 25 April Gibraltar. Bjocja, v. Batavia n. R'dam, pass. 24 April P. de Galle Koninklijke Hollandscbe Lloyd. Kernland, v. A'dam n. Brazilië en Bucnos-Ayres, is 22 April Fernando Noronha gepasseerd. Delfland, v. A'dam n. Buenos-Ayres, vertr. 22 April van Santos. Frisia, v. A'dam n. Brazilië en Buenos-Ayres, vertrok 24 April van Yigo. Ilollandia, vertr. 23 April van Montevideo n. A'dam. Kon. West-Indiscue Maildienst. 1'r. W. IV arriv. 20 April v. A'dam te Paramaribo. Pr. W. V vertr. 22 April v. Paramaribo n. A'dnm. Pr. Mauritsvertr.22April v.New-York n.West-Indië. Ascania, van Amsterdam naar Paramaribo, passeerde 22-23 April St. Michaels. Burgelijke Stand w. Helder 20 April. ONDERTROUWD: J. Geuring en J. v. Wingerden (nbusievelijk niet in de vorige opgave opgenomen geworden). Van 22 tot i(5 April. BEVALLEN: G. Vroegen geb. van Lotten, ten Kate geb. Janssens, z. A. Ruiten geb. Kra mer, z. J. llustemeijer geb. Kamp, d. OVERLEDENK. ter Burg, 2 d. A. ürooff, 3 ui. G. J. Bosch, 78 j. W. Jonker, 21 ra. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Ooet-Indiö: Verzendingsweg Datum der terp®. d«'' poa'be'orging.1^ pott|t' 29 April|7.— 's av. 6 Mei 7.— 's av 26 April 7.— 3 Mei 3.30'snain 6 Mei!7.'s av p. zeepost via Amsterdam p. zeepost via Rotterdam p. Holl. mail via Genua p. Holl. mail via Marscille p.Franschem.viaMarseille (voor Sumatra's Westkust en Benkoelen alleen op verlungen der afzenders) p. Duitsche m. via Napels Naar Palembang, Rionw, Banka, Billiton en Borneo: p. Eng. mail via Brindisii p. Holl. mail via Genua p. Holl. mail viaMarseille (alleen op verl. der afz.) p.Franschem.viaMarseille p. Duitsche ra. via Napels| Naar Atjeh en de Oostkust van Sumatra p. Eng. mail via Brindisi p. lloll. inail via Genua p. Holl. mail via Marseille 2ü April 8.30'smor 26 Aprili7.'s 3 Mei 3.30'sn eiken Vrydag |8.30'sn 26 April 7.— 's (alleen op verl. der afz.) p.Franschem.viaMarseille p. Duitsche m. via Napels Naar Guyana (Suriname): p. zeepost via Amsterdam p. mail via Soutbampton 9 Mei (alleen op verl. der afz.) p. mail via Queenstown p. mail vla New-York. p. mail ia St. Nazaire ■i 3.3i I's 5 3.30'snam il 3.30'snam 's av. Naar Cura^ao, Bonaire en Aruba: p. zeepost via Amsterdam 28 April 7. eiken Vrydag 29 April 7 Mei 's av. mail via Southampton of Queenstown. eiken Dinsdag en Vrydag 3.30'Biiam p. mail via Hamburg 29 April 7.— 's av, (alleen op verl. der afz.)| Naar St. Martin, St. Eustatius en Saba p. zeepost via Amsterdam28 April|7.'s av. galleen op Verl. der afz.) p. inail via Southampton9 Mei|7. Naar Kaapland, Natai, Oranje-Hivier-kolonie en Transvaal eiken Vrydag, 8.30 'a namiddags. Voor Hr. Ms. .Friesland'- naar Bordeaux: 9, 10, 11, 12, 13 en 14 Mei, 7 uur 's av., alsmede op 15 Mei, 12 uur 's midd. Laatste berichten. De opkooper 6., alhier, beschuldigd van heling van koperen voorwerpen, afkomstig van Hr. Ms. «Van Speijk», is heden door bet Gereohtshof te Amsterdam, overeenkom stig deu eisch, veroordeeld tot één jaar ge vangenisstraf. Gasverstikking te Amsterdam. Een ernstig geval van gasvorstikking heeft hedennacht te Amsterdam plaats gehad, in het perceel Spui no. 28, waar do kantoren zyn gevestigd van de firma Van Andel er Harlzleld. De kantoorbediende kon heden morgen geen toegang verkrygen, waarop een smid de deur forceerde. Het bleek toen, dat op een zolderkamertje twee vrouwen (moeder en dochter), die aldaar concierge-diensteD verrichten, bewusteloos lagou. Beiden werden naar het Gasthuis overgebrachtde 64-jarige vrouw overleed kort daarna, terwyl de dochter in ernstig levensgevaar verkeert. Gebrek aan water in de sehuiflamp is hiervan weder de oorzaak. Bij dit nummer een bijvoegsel. behoort VERVOLG BERICHTEN. HELDER, 26 April. Prins Hendrik. De Prins wordt don 6den Mei van Het Loo in de residentie verwacht om don vol genden ochtend van daar naar Nienwediep (o vertrekken, teneinde des nam. te 1| uur aan boord van de .Heemskerck* de reis naar Noorwegen te maken. Vóór de afvaart zal hy den lunch gebruiken in het gebouw van de marine-directie alhier als gast van den vice-admiraal Van den Bosch. Herijk van Maten en Gewichten. Belanghebbenden maken wy attent dat de heryk van maten en gewichten alhier ge houden wordt van af 29 April tot en met 28 Mei. Voor nadere bijzonderheden zie men de publicatiën. Met 1 Mei is benoemd tot tydelyk adj.-commissaris der loodsen alhier de heer A. Schenk, le stuurman ter koopvaardy. De Politieke toestand. Do op gisteravond door de «Vereeniging van Jonge Vrijzinnigen* in nCasino' uitge schreven openbare vergadering was flink bezocht. Nadat de Voorzitter, de heer R. C. v. d. Haagen, de vergadering met eenige toepas selijke woorden had geopend, verkreeg de heer A. Roodhuijzen, lid der Tweede Kamer, het woord ter bespreking van het onderwerp De Politieke toestand*. Spreker deed vooraf de mededeeling, dat de langdurige ziekte van deu afgevaardigde voor Helder, van den heer Mr. De Meester, in zoodanig stadium is gekomen, dat hy wel dra zijn werkzaamheden in de Tweede Kamer kan vervullen en voegt daarbij den wensch, dat het hem vergund zy het mandaat, hetwelk hem van rechtswege toekomt, lang te mogen waarnemen. (Applaus). Vervolgens overgaande tot zijn onderwerp constateert hij, dat de Vrijzinnigen er leelyk onder zitten en de rechtsche partijen bij den laatsten stembusstrijd een groote meerderheid hebben behaald. H?t staat 60 tegen 40. Wat is de oorzaak daarvan? In 1905 toch had men het ministerie Kuyper doen vallen, omdat do meerdéYHeid der kiezers toon meende, dat de regeering niet veilig was in handen van Dr. Kuyper. Deze staatsman heeft nu zyn politieke rol uitgespeeld, waarvoor wij niet Lohman, maar Lehman dankbaar kannen zyn. Hy is voor het vervolg als minister onmogelyk geworden. In 1909 stemden scheidenen met de ciericalon weer mede, want het was het conservatisme van het ministerie Heemskerk, dat hen aantrok, het trad in gematigden zin op en de conserva tieven meenden, dat hun belangen en begin selen het beBte door dit ministerie zouden behartigd worden. De oud-liberalen, kwamen op voor de persoonlyke vrijheid, maar be kommerden zich niet om de economische onvryen, zy huldigen daar do leus van het laat maar waaien systeem. Van sociale wet geving willen zij niels weten, omdat dit geld kost, zy vragen niet naar recht en billijkheid, hun ziel is gezakt naar de broekzak, waar de portemonnaie zit. Vandaar stemdem zy op de clericalen, omdat men er dan goedkoop afkomt. De kleurlooze middenstof stemde met vry-liberalen mede. Een derde fractie vormden de chr. historischen, de conserva tieven by uitnemendheiddeze verbinden zich tot niets en dat is in onze politiek het groote bederf. Daarna ging spreker na hoe sedert 1880 do drang naar sociale wetgeving op was gekomen en hoo door het liberale ministerie PiersonBorgesius deze was ter hand geno men. Daarby wees hij op de leerplichtwet en hoe deze door de kerkeiyken was bestreden, als zouden daardoor de Christelyke grond slagen ondermynd en het ouderlijk gezag niet erkend worden. Verder werd herinnerd aan de indiening der armenwet, die tot doel had samenwerking te verkrygen tusschen kerkelyke- en burge- lyke armbesturen met overlegging der boeken van beide zijden. Deze werd bestreden, om dat men zulks onchristelijk vond en steun moest verleend worden door de liefdegaven van den broeder. Ook de 1' editie van de Ongevallenwet vond veel tegenstand van conservatievo zyde en christel. historischen stemden er tegen. Grooto en brandende kwestie's zyn in ons land aan de orde en vereisclien, dat zy op gelost wordeD. In de eerste plaats heeft men het kiesrcchtvraagstuk, maar om tot een goede oplossing te komen, moet art. 80 van de grond wet herzien wordende woorden geschikt heid en maatschappelijke welstand moeten er uit verdwijnen, ook moet het beletsel er uit genomen worden, dat vrouwen uitgesloten worden. Aau de onbillijkheid van thans moet een einde koftien, Minister Heemskerk weet nog niet zeker of er inderdaad grondwets herziening noodig is en hy benoemde een commissie, die de volgende maand geïnstal leerd wordt. Het is een prachtige kapstok, waardoor deze zaak, die door alle partyen als urgent wordt bcschonwd op de lange baan wordt geschoven, want voor 1912 kan het rapport niet gereed zyn. De legerkwestie eischt eveneens een op lossing. Spreker is een warm voorstander om de verdediging van den vaderlandschen grond en de handhaving onzer neutraliteit in goeden staat te brengen, doch wil voor het leger niet meer uitgeven dan met de draagkracht overeenkomt. Toen minister Staal een eerste en bescheiden stap wilde zetten op den weg tot verbetering, word hy door al wat conservatief was tegengewerkt. En toch wij moeten komen tot oen volksleger on het militaire recht eischt dringend her ziening. Ook sociale hervormingen zyn hoog noodig, maar deze worden door het conservatisme stelselmatig tegengehouden, en juist dit werkt het socialisme en anarchisme in de hand, Nu zyn reeds sedert 9 jaar de sociale her vormingen stop gezet. Door minister Kuyper is geen enkele wet van socialen aard tot stand gebracht*, of het moest zijn de speetwet, waardoor vrouwen de vryheid kregen 's nachts bij de harington te werken. Maar al had Dr. Kuyper wetten in democratischen geest tot stand willen brengen, hij had zulks niet gekund, de coalitie zou er zich tegen verzet, de ehr. bist. en roomsch kath. zouden tegen over hem gestaan hebben. De christelyke arbeiders laten zich door de leiders voor het lapje houden door de bewering dat hun geloof in gevaar wordt gebracht en zelfs een professor nit Kampen durft beweren, dat de liberalen kinderen van den Satan zyn. Dit alles is vervalsching van de politiek. Aan de democratie is de taak om goede en noodwendige hervormingen tot stand te brengen. Het tegenwoordige ministe rie acht zich gedekt door den democratischen minister Talma, die eerst rood was, daarna rosé en na geheel verbleekt is. Het is ge bleken, dat minister Tulma een mislukking is en hy geen praktischen kyk op de zaken heeft, zooals bleek by de behandeling van de verplichte verzekering toen het debat gesmoord word en do rechterzy van hun machtsmeerderheid gebrnik maakte. De vrij zinnigen staan machteloos tegenover zulk een meerderheid. Daarom moeten zy trachten door onvermoeide propaganda hun beginse len ingang te doen vinden. Alle vooruitstro- venden moeten zich yereenigen, men moet samenwerking zien te verkrygen tnsschen vryz.-dem., unie-lib. en vry-lib., zonder ver- Iooching van beginselen. In deze kan men van de Belgen leeren, dat eendracht macht maakt, daar trekt alles was links is, geza- melyk op tegen dön gemeenschappelykcn vyand ter verkrygiug van de vryheid ook voor do economisch zwakken. Men moet zich zelf herzien, zonder te luisteren naar toe komstmuziek of te dwepen met utopiën. Hiermede eindigde spreker zyn redo, die luide toegejuicht werd en onderscheidene malen door applaus onderbroken was gewor den. Nadat een korte pauze was gehoudeu, werd gelegenheid tot debat gegeven, waar van door de heeren Hartendorf en Verstegen gebruik werd gemaakt. De eerste debater, die erkende dat de spreker op onderhoudende wyze zyn gehoor had geboeid, kwam op bjjna elk punt tegen rede op en verdedigde de coalitie. De heer Verstegen kon zich met voel wat spr. gezegd had vereenigen, uitgezonderd die toekomstmuziek, maar geloofde niet, dat do liberalen in hun geheel die democratische denkbeelden deelden. Van een samengaan met de oud-liberalen zag hy geen heil. De heer Roodhuijzen beantwoordde de sprekers zeer uitvoerig, vooral den heer Hartendorf, dio menige harde pil te slikken kreeg; ook de Christen-democraten moesten menige veer laten, waar zij hnn democratisch beginsel hadden verloochend. Na deze beantwoording sloot do Voorzitter op de gebrnikelyke wyze de vergadering. Hulpkeurmee9ter. Op de voordracht ter benoeming van een hulpkeurmeester alhier komen voor de hee ren J. A. van den Akker, te Hoek van Hol land, en P. van Dijk, te Alkmaar. Rijksnormaallessen te Helder. Uitslag der toelatingsexamens. In het geheel hadden zich aangemeld 73 adspiranten, en wel 48 voor de voorberei dende, 26 voor de le, 1 voor de '2e voor de 3e klasse. In de Voorbereidende klasse worden ge plaatst: S. Bakker, F. J. Damen, 8. Denker, i. A. Ham, C. Klerk, A. Kramer, F. J. Malgo, H. N. Muts, P. B. Riteco, G. H. Zijlstra, Ph. J. F. van de Bilt, M. N. H. Gravemaker, F. M. C. Harjer, A. H. C. Ha- rinck, A. Jellema, A. Langhorst, A.C. Meyers, N. Smids, E. Verheus on C. Vecntjer. In de le klasse: A. C. Boom, C. J. Duin- ker, D. L. Frederiks, T. B. Heyting, H. C. Hulzebos, J. Jurjaanz, Th. C. Pieters, M. J. Schut, A. H. van Aken, H- de Boer, R. B. Davidson, A. J. van Knaape, W. J. Ko- ningstein, H. M. E. Ruim gaard, E. J. Sen- nekes, R. J. Schwantje, A. E. de Vries E. Winter. In de 2e klasse: C. van Scheyen. In de 8e klasseGeene. Koster Bosch. Vrijdagavond overleed alhier in het Zicken- hnis G. J. Bosch, R.-K. koster on aanspreker. De overledene was 78 jaar oud en tot voor eenige weken nog een krasse man. Drie en veertig jaar vervulde hy zyn werkkring met den grootsten ijver en nauw gezetheid. Altyd op zijn post, 's morgens vroeg de eerste, by avonddiensten de laatBte, har hy, naar hij zelf dikwyls verklaarde, geen tyd om ziek te zyn. By den weg met de armenbus kon je hem ontmoeten altyd even opgewekt on ijverig door zijn langen dienBt- tyd iedereen kennend na een vriendelyk knikje direct weer voorttippelende. Sedert eenige weken had hij besloten rust te gaan nemen voor zyn ouden dag was gezorgd. En toch, hy zag er soo tegen op, togen die verandering die toch noodzakelijk komen moest. Geslachten zag hy opkomen. Thans zal hy gaan den weg dien hy vele malen met andoren heeft afgelegd. Bij 'n huiselijk feest was koster Bosch' hartelijke felicitatie altyd welkom bij droef heid kon hy een troostwoord spreken dat insloeg. Niemand ie onmisbaar en toch zal deze eenvoudige man gemist worden ook door menigen arme dien hy in. stilte weldeed. Kwam nooit van hem". De belangstelling by zyn ziekbed was groot. Bij de uitvaart hedenmorgen was de kerk geheel in 't zwart. De begrafenis had hedenmiddag op het Kerkhof te Huisduinen plaats. Aanwezig waren o. a het Parochiaal Kerk- en Armbestuur, de prefecten der H. Familie, de koorknapen, een deputatie van den Ned. R.-K. Volksbond en van St. Barbara, henovens verschillende particniieren. De heer Boenaerts wydde een woord aan de vele verdiensten van den overledene. Een dapper ventje. Zondagmorgen geraakte een 6-jarig knaapj Arie B., nit een in de Buitenhaven liggend* haringvlot te water. Bijna diroct door den sterken stroom van het loopendo tij reeds een eind bewegingloos meegevoerd, dreigde hy zeer zeker op noodlottige wyze te ver drinken. Maar zyn broertje, een jongen van nog geen twaalf jaar, dio met andere mak kers aan den kant speelde, zag en begreep het gevaar, liep vlug toe en sprong den drenkeling moedig na, om hem goed en wel naar den steiger te brengen, waar beiden door eenige toeschouwers met behulp van een touw naar boven werden getrokken. Zedenbederf. In de afgeloopen week werd door de politie alhier aangehouden en tor beschikking van de justitie gesteld zekere N. C. K., wegens het plegen van verregaande onzedelijke han delingen met kinderen van vier- en vyf-ja- rigen leeftijd. Hy werd naar Alkmaar over gebracht. Sigarenfabriek „Het Heldereche Wapen". In de op Donderdag 1.1. gehouden alge ineene vergadering van bovengenoemde ven nootschap werd de balans en winst- en verlies rekening vastgesteld en het dividend bepaald op 5 In het in die vergadering uitgebrachte verslag over het afgeloopen boekjaar, dat slechts 38 weken omvat, wordt o. a. gezegd Bijzondere winsten zyn dit jaar niet ge maakt, waar tegenover staat dat evenmin bijzondere verliezen zyn te hoekon. Do totale omzet bedroeg f 11849,94*. Dit gerekend over een tijdvak van 38 weken, vormt een gemiddelde omzet van f310. per week. Het geplaatste kapitaal bedroeg ultimo December f 4000.—. Dit kapitaal wat tevens is gestort, is geplaatst gedurende den loop van het boekjaar. Het gemiddelde kapitaal rekenende op f8000.heeft de Vennoot schap dus ongeveer 4 maal haar kapitaal omgezet in de 88 weken van haar werkzaam heid. De stolling, dat de winst grooter is, naarmate hot kapitaal vlugger circuleert, gaat iu de sigarenfabricage niet op, omdat daar de winsten voor een zeer groot deel moeten gevonden worden in do tabak-inkoop. Tabak komt op verschillende tyden ter markt en wordt dan by inschrijving ver kocht. Op of kort na de inschrijving koopen de voldoend kapitaal-krachtige lirma'a, wat hun goeddunkt, terwyl dan het resteerende komt in handen van grossiers, waarbij dan do kleinere firma's terecht komen en voor minder kens, hoogero prijzen moeten betalen. De Vennootschap behoort nog tot de laatste. Aan onze fioautieele verplichtingen heb ben wy naar behooren kunnen voldoen. Wy fabriceerden in het afgeloopen boek jaar 882,400 sigaren, tot een gezamenlijke waarde van f 12841,64', waarvan voor f 11849,94' werd omgezet, zoodat nog f 491,70 aan voorraad aanwezig is. Dit vormt met de voorraad aan den aanvang van het boek jaar zijnde f 374,05 oen totale voorraad op heden van f 865,75. Voor do vervaardiging van deze 832.400 sigaren ie noodig geweest, aau tabak voor f 4414.44' en aan kisten en eliquetten f904.04, terwyl aan arbeidsloon voor de vervaardi ging 14771.46 werd betaald. Over het algemeen maakt ons fabrikaat een goeden indruk. Een bijzonder succes hebben w\j met ons gedeponeerd merk »Auto". Hier ter stede vooral is deze sigaar buiten gewoon goed ingevoerd en wordt zy schier overal met succes verkocht. Ook in overige deelen van het land is deze sigaar goed in gevoerd, maar om haar in die mate in te voeren, als hier ter plaatse geschiedt, daar voor ontbreekt het ons voorloopig aan finan- cieele kracht. Uitbreiding van kapitaal zal noodig zyn, door het plaatsen van aandeelen, waarvoor in eigen kring zooveel mogelyk ter kosten besparing dient gewerkt, om met meer suc ces de vleugels te kunnen nitslaan. Rosumeerende staat vast, dat dit eerste boekjaar overduidelijk aantoont, dat de sigaren-industrie hier ter plaatse, zooals de Vennootschap die zich in haar bedryf denkt, een bloeiende kan worden niet alleen, maar vooral ook in de toekomst een rendabel bedryf. Echter, en dat is de schaduwzijde, by het tegenwoordige beschikbare kapitaal is op voering der productie niet mogelyk. Een grootere prodnetie brengt met zich mêe, een grootere tabak-voorraad, een grooter aantal sigaren in bewerking, meer beschikbare ruimte, een hooger uit te keeren looncijfer en een grooter crediet. Dit nu laat de tegen woordige toestand niet toe. Met allen ernst dient dus gezorgd te wor den voor het plaatsen van aandeelen, voor het vergrooten van hot handelskapitaal. De industrie welke wij beheeron, heeft hier een toekomst, dkt staat vast als huis. De uitkomsten van dit eerste jaar bewy- zen het overduidelijk. En, indien gezorgd wordt, dat de Vennootschap genoeg kapitaal krachtig is, om haar wieken op de handels markt naar behooren uit te slaan, dan lydt het geen twijfel, of de oprichters van deze Vennootschap, van onze gemeenschappelijke zaak, zullen mot voldoening op hun werk kunnen terugzien. Wij hebben gemeend aan bovenstaand verslag een plaats te moeten inruimen. Wy hebben daaraan ni,t veel toe te voegen. Alleen willen wy nog even den nadruk leg- op het feit, dat gebrek aan voldoend bedrijfskapitaal oorzaak is, dat de maatschappij haar bedryf niet flink genoeg kan uitzetten. Wy mcenen, dat allen, die belang hebben bij den vooruitgang van onze gemeente, in staat zyn deze zaak moreel e n finan- t i e e 1 te stounen, dit niet mogen nalaten Het belang voor onze gemeente blykt hieruit reeds, dat in de fabriek jaarlijks mini f7500. aan arbeidsloon wordt uitgekeerd, een be drag, dat nu i n de gemeente b 1 y f t, doch vroeger naar buiten ging. Herhaaldelijk, tot vervelens toe, werd de klacht vernomen, dat hier ter plaatse geen enkele industrie kan blyven bestaan. Mocht dit al ten op zichte van het visscherij-bedryf met eenigen grond worden beweerd, dan toch zeker niet ten opzichte van de fabricage van sigaren, een artikel dat overal wordt gebruikt en een industrie, die aan geen plaats gebon den is. Naar Duitschland. Evenals vorige jaren, vertrokken ook dit jaar vele arbeiders uit deze provincie naar de Oldenburgsche venen, om daar bij den veenarbeid voor geruimen tijd goed loonend werk te vinden. In de afgeloopen week gingen een 15-tal jonge mannen nit deze gemeente er heen naar wij vernemen gaan de volgende maand nog een paar gezinnen, gedwongen, door de geringe verdiensten in het visBcherybedryf Opperstoker. Als gevolg van do instelling van de qua- liteit van opperstoker (met den rang van adjudant-onderofficier) bij de zeemacht met ingang van 1 Januari 1910, is een wetsont werp ingediend tot aanvulling van den «Staat en het bedrag der pensioeneubehoorende by de .Pensioenwet voor de Zeemacht 1902". Het standpensioen voor den opperstoker en het jaarlyksch pensioen voor zijne weduwe en kinderen zijn gelijkgesteld met die voor adjudant-onderoflicier. De Prins Willem II. Voor de nagelaten betrekkingen van de omgekomen met de «Prins Willem II' is tot heden bijeengebracht f 22870. Brand Sommelsdijk. Aan boord van het wrak van het stoom schip «Sommelsdyk" smeult en rookt het nog steeds in alle ruimen. Het ligt in de be doeling om zoodra mogelyk, misschien na twee of drie dagen, het schip in de aller eerste plaatst leeg te pompen. Op het oogen- blik is daar wegens de hitte geen denken aan. Naar men verneemt, heeft de Hoiland- Amerikalyn het stoomschip geabandonneerd aan de verzekering-maatschappijen. Prins en Prinses Foesjimi. De Japansche prins Foesjimi en zyne echtgenoote zyn eergisterenavond te 6.51 nit Keulen te Amsterdam aangekomen. Tot het gevolg behooren de korvet-kapitein Kijokawa, adjudant; do heer Tanaka, kamer heer de heer Moerakami, secretarismevr. Hasjigoechi, eere-dame, en de heer Ito, kupitein ter zee. De verkiezingen in Frankrijk. Parijs, 25 April.'' Te 11 elf uur heden morgen waren de resultaten van 588 districten bekend; er ontbraken nog slechts die van de 8 koloniale districten en die van Foix. De resultaten zyn: gekozen 57 republikeinen, 154 radico-Bocialisten, 10 onafhankelijke so cialisten, 28 geunifieerde socialisten, 48 pro gressisten, 12 nationalisten, 53 conservatieven. Er moeten 231 herstemmingen plaats hebben. De statistiek van het ministerie van bin- nenlandsche zaken geeft de volgende cyfers reactionnairen 59 gekozen, verliezen 3 zetels; nationalisten 13 gekozen, winnen 1 zetel; progressisten 39 gekozen, verliezen 1 zetel; republikeinen der linkerzijde 65 gekozen, winnen 8 zetels; radicalen en radico-socialis- ten 145 gekozen, verliezen 2 zetels; onaf hankelijke socialisten 9 gekozengeunifieerde socialisten, 25 gekozen, winnen 3 zetels. Attentie Advertentiön van waarzeggers, van dames die „opheldering geven in alle zaken" enz. worden door ons niet ter plaatsing aangenomen. Evenmin die ad vertenties behelzende waarschuwingen om „geen geld of goed te verleenen" aan bepaalde personen. Adm. VI. BI." Centraal-Genootsohap voor Kinder- heratelllngs- en Vaoantiekolonles. Afdeeling Halder. Stel niet uit tot morgen, wat ge heden doen kunt. Hebt u niets te missen „Ter wille van 't Kind"? GEVRAAGD een WERKSTER. Adres: Spoorstraat 102. Gevraagd een flinke JONGEN. Adres: Jan in 't Veltstraat 68. GEVRAAGD een flinke JONGEN, Adres I. DE VRIES, Spoorstraat. GEVRAAGD in het centrum der gemeente een Benedenhuis, klein huis of 3 kamers. Brieven met prysopg. onder motto Huis", aan het Bureau van dit blad. INGEZONDEN, Oranje Nassau Cantate te Amsterdam. Het plaatselyk comité voor deelneming aan de uitvoering der Oranje-Nassau Cantate te Amsterdam op 27 Mei a.s., by gelegenheid der komst van H. M. de Koningin, heeft van de H. IJ. S. M thans definitief bericht ontvangen, dat de reductie voor zangeressen en zangers, die aan bovengenoemde reuzen- betooging wenschen mede te werken, is ge steld op f 2.05 retour, 4 dagen geldig. Het ïb verplichtend in gezelschap hoen te gaan, terwyl vryheid gelaten wordt particulier binnen genoemd tydsbeBtek te kunnen terug gaan. Het comité heeft gemeend de inschrijving alsnog te moeten verlengen tot 1 Mei a.8. Alleen met hen, die schriftelijke hewyzen van deelname by een der ondergeteekenden inzenden, zal rekening worden gehouden. Mej. A. Vos, Kanaalwug. J. H. Rutgbok, Havenplein. J. Sprüit, Westgracht. W. Bokndkrhakbr, Spoorstraat. A. J. Lutwxxa. Westa trant. Advententiën. Den 30en April a.s. hopen onze geliefde ouders D. F. Krijnen en J. Kuijper, hunne 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. Dat z(j nog lang gespaard mogen blijven, is de wensch van ;hunne dankbare kinderen. Oudeschild, April 1910. Geboren Johannes Jacobus, zoon van J. TEN KAATE en J. TEN KAATE—Janssens. Helder, 23 April 1910. Getrouwd 0. v. Steenbergen, Weduwnaar van Tr. Kaan, en Aafje Luwens, Weduwe van W. Dol, die, namens wederzjjdsche familie, hun nen hartelijken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling b;j hun huwelijk ondervonden. Helder, 23 April 1910. Heden overleed zacht en kalm na een kortstondig doch geduldig lijden onze geliefde echtgenoote, moeder, behuwd- en grootmoeder, mej. Geertje Vet, in den ouderdom van bijna 74 jaar. Uit aller naam: JAC. ENGEL, kinderen, behuwd- en kleinkinderen. Belt op Wieringen, 25 April 1910. Voor de vele blijken van belangstel ling op Donderdag 21 April 1910, onzen hartelijken dank. W. R. ZITS en Familie. Onzen hartelijken dank aan allen, die belangstelling hebben betoond op 21 April 11. G. H. HOES-v. Gorp. Ondergeteekenden betuigt hiermede baren hartelijken dank aan den Zeer- Gel. Heer Dr. C. G. VAN DER LEE, voor zijn onvermoeide hulp en bijstand, gedurende de ziekte en bij het overlijden van haar geliefden echtgenoot, DIRK VAN BRAKEL, bewezen. Wed. M. VAN BRAKEL-Van en Kinderen. Belastingen. Het Bestuurder Vereen iging „Helders Belang" deelt mede, dat de Iaat8te ter mijn van de Bels8tingen op Bedrijfs en andere inkom8ten, wil men niet verval len in de kosten van een waarschuwing, moet zijn voldaan op DONDERDAG 28 APRIL a.s. GEVRAAGD een flinke DIENSTBODE. Adres: „TIVOLI". Gevraagd een flinke Dagmeid Adres: Weststraat 61. Gevraagd een nette zindelijke Dag-Dienstbode, in een klein ge zin, wasch buitenshuis tegen flink loon. Adres: Kanaal weg 67—68. Gevraagd een Meisje niet beneden 17-jarigen leeftijd, om behulpzaam in het huishouden te zijn. Adres: OoStslootstraat 28. Zich aan te 'melden Woensdagavond na 8 uur. Heer en Dame vragen viep gemeubileerde- of ongemeubileerde KAMERS mat badiening. Brieven met conditiën onder letter W, aan den Boekhandelaar A. J. MAAS, Kanaalweg. Een getrouwd Heer, voor geruimen tijd hier ter stede zijne werkzaamheden hebbende, zoekt ean degel ij k PENSION voor terstond. Franco brieven onder letters „S. A", aan het Bureau van dit blad. Te koop gevraagd een paar solide BURGERWOONHUIZEN. Brieven „motto Woonhuizen" aan het Bureau van dit blad. Tegen half Mei gevraagd een gemeu bileerde Zit- en Slaapkamer met pension voor een Heer. Brieven met conditiën onder lett. „O", aan het Bureau van dit blad. Een flinke DIENSTBODE gevraagd. Zich aan te melden 's avonds na 7 uur. Adres: HOTEL DEN BURG. GEVRAAGD een flink MEISJE, voor halve dagen, niet beneden 16 jaar. Adres: Weststraat 107. GEVRAAGD een eenvoudig Werk meisje voor dag of dag en nacht. Loon f125.— per jaar. 'sAvonds vrij. Brieven onder lett. „K", aan de Boek handel BUISONJÉ. Dagmeisje gewraagd. Adres: Verlengde Hoogstraat nr. 112. Wordt direct een nette Leer linge gevraagd voor het Costuumvak. AdreB: Mej. LASTDRAGER, West straat nr. 29. Mevrouw SCALONGNE, Binnenhaven Ia, vraagt eene nette Dienstbode, goed kunnende werken en koken. Zich aan te melden 's avonds na 8 uur. Aankomende NAAISTERS gevraagd. Adres BUITENKANT, Middenstraat 49. Gevraagd een bekwame Baker. Adres: 2e Vroonstraat no. 48. GEVRAAGD eenige nette LEERLINGEN, om het costuumvak te leeren. Adres Mej. GROLLÉ, 2de Schagendwars- straat 7. Te huur gevraagd tegen half Juli, een goed ingeriohte WONING, op netten stand, liefst boven, voorzien van gas- en waterleiding, f20.— per maand niet te bovengaande. Aanb.onder onder no. 24, aan DUIN- KER'S hdv. bureau Spoorstraat. TE HUUR een Melkwagen met Bussen (ook afzonderlijk). Adres: Bureau van dit blad. PAKHUISRUIMTE. TE HUUR een PAKHUIS aan den Dijkweg, achter de Israël. Kerk. AdresBureau van dit blad. Te huur of te koop het Huis, ingericht voor Stalling enz., zeer geschikt voor magazijn of atelier, le Vroonstraat 37—39. Te bevragen Dijkstraat 8. Bovenhuis. Te huur een net Bovenhuis aan de Zuidstraat nr. 65, voorzien van gas, waterleiding en closet, ad. f18, per maand. - Adres: Koningstraat nr. 20. AGENTSCHAP. Te koop een groot AGENTSCHAP- LEVENSVERZEKERING, hetwelk een ruim bestaan oplevert. Koopsom naar verhouding salaris. Brieven lett. B, Bureau van dit blad. TE KOOP eiken Ribben 15 X 15, lang 16 voet, eiken Hekpalen 15 X 12,10l/s voet, idem Palen 15 X 8, 9 voet. Adres: Langestraat No. 118, Helder. Aan hetzelfde adres twee HEEREN RIJWIELEN te koop. Afbraak ta koop bestaande uit 2 3 duizend pannen, eiken leggers,vloerplanken,deuren,ramen, kozijnen, kruiwagens, kippenhok, honden hok, een konijn met 6 jongen, steenen en 10 Meter gerasterd hekje. Adres: Gravenstraat 56. TE KOOP 10 jonge KIPPEN. AdresBureau van dit blad. TE KOOP een zoo goed als nieuwe Promonodowagon met kap en bakje. Adres: Bureau van dit blad. TE KOOP een beef HEERENRIJWIEL, voor spotprijs. Adres: v. d. Hamstraat No. 4. Te koop voor een liefhebber 2 POPPEN met WAGENS, ook afzonderlijk. AdresBureau van dit blad. Te koop een partij beglaasde IJzeren dakramen voor gewone en platte pan nen en spiegelruit. 2.82 X 2.05 M. 2 sterke Handwagens. Adres Firma GEBRS. VAN PELT, Vosstraat 10—12. Ta koop oen Winkelpul met spiegelruiten. Tevens een stel voorraamkozijnen en voordeur-kozijn met ramen en voordeur. Alles zoo goed als nieuw. Adres: J. SMIT, Mr. Timmerman, Polderweg 3. TE KOOP alle dagen vepsohe Eieren van vasthoudende Kippen, ook Broedeieren van gezonde en bekroonde Raskippen witte en patrijs leghorens gekruiste Kippen en zilveren wijandotten. Adres C. KATER, lste Rozenstraat 22, Helder. Uit de hand te koop 2 zeer nette Burgerwoonhuizen, staande op een der netste standen van den Helder. Te bevragenVan Galenstraat nr. 11. Voor geldbelegging te koop eenige solide en goed onderhouden perceelen. 4 staande Oostslootstraat nos. 9, 11, 13 en 15; 2 Gravenstraat 19 en 21; 2 Oranjestraat en 1 Vischstraat. Naar verlangen 70 pCt. hypotheek. Adres: Eigenaar M. S. DE LEEUW, Weesperstraat 28, Amsterdam of Opzich ter W. A. DE MIN, Spoorstraat. Te koop een Werkmanefiete voor 12 gulden. Adres: Achtergr. Westzijde nr. 15. Een stel Gummie Biljaribanden te koop, zonder gebreken. Adres: Havenplein 19.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 2