KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HelderTexel, Wf leringen en Anna Paulowna* „Mazeppa", No. 3882. Woensdag 27 April 1910. 38ste Jaargang. Helders Gemengd Koor, UITVOERING- HEILOO Verkooplokaal aan de LOODSGRACHT. OPENBARE VERKOOPING WOENSDAG 11 MEI a.s., GekocMOOrolBekgselppier 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., fr. p. post 75 et, buitenland f 1.25 Pre- Zondagsblad i 37145 f 0.75 miën j Modeblad »>»55*>>*65> f0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 5 regels 30 cent. Elke regel meer6 Bewys-eiemplaar2$ Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Interc.- Teletoon 5 O. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgever: C. DE BOER Jr. (v./h. BERKHOUT Co), Helder. Bureauxi Spoorstraat en Koningstraat. Tweede Blad. MIEUWSBERICHTEM. HELDER, 26 April. Het weldadigheidsbloempje. Naar wy vernemen, heeft do Ned. Centrale VereeDiging tot bestrijding van tuberculose voor 30 April by een Haagsche firma niet minder dan 375,000 Juliana-bloempjes ver kocht om op den verjaardag der Prinses door jonge dames in Nederland te worden verkocht. Zeevaartkundig onderwijs voor vis8Cherlieden. In bet verslag over bet vorig jaar van de vereeniging Visscheryschool" te IJmuiden maakte het bestuur reeds vermelding van bet feit dat de Regeering en Gedeputeerde Staten van Noord-Holland eene subsidievermeerdering van resp. f2100.en f500.zouden geven, onder beding dat de gemeente bare subsidie van f 1500.— tot f 2000.— zou verhoogen. De gemeenteraad wilde, by de behandeling van de gemeentebegrooting in zyne zitting van 17 December 1909, niet overgaan tot vermeerdering van de verleende Bubsidie. Zelfs werd besloten dat de gemeente zich vryhoudt ten opzichte van de subsidie voor het jaar 1911 en volgende jaren. Het bestuur verkeert dus in het onzekere of in de toe komst subsidie van de gemeente zal worden verkregen, en indien dit wel het geval is, hoeveel. Van de gemeentesubBidie over 1910 is het echter nog verzekerd. De Provinciale subsidie voor 1910 vermin derde intusschen echter tot f 1500.terwyl op verhooging van de subsidie, die de Regeering geeft, in het geheel niet mag worden gerekend. De toekomst laat zich dus voor deze zoo nuttige instelling zeer donker inzien, wan neer niet de verschillende bestuurslichamen voortdurend blyven steunen. Door het bestuur werd daarom aan den gemeenteraad een adres gericht, waarin ge zegd wordt dat de vereeniging zich in moeie- lykheden bevindt, daar een sedert ingesteld onderzoek aantoonde dat indien eene gemeente geene subsidie verleent, noch van Provincie, noch van Regeeringswege kans op subsidie bestaat. Het wachten met subsidie-aanvragen tot de gemeentebegrooting in behandeling komt, iB onmogelijk omdat de aanvrage by de Regeering reeds vóór 1 Mei a.s. moet zyn ingediend, vergezeld van de begrooting voor het volgend jaar. Den Raad wordt dus ver zocht te willen overwegen of in de toekomst wel- of niet gesubsidieerd zal worden, en by gunstige beslissing het bedrag der subsidie te willen vaststellen. Het vaststellen van het bedrag der subsi die is noodig omdat daarnaar kan worden geraamd de som die by de Regeering moet worden aangevraagd, aangezien de Provincie geene hoogere subsidie dan de gemeente geeft. Wanneer de gemeenteraad nu in ongun- stigen zin mocht beslissen, waardoor noch van de Regeering noch van de Provincie geldelijke ondersteuning kan worden verwacht, zal de school na afloop van den loopenden cursus moeten liquideeren, wat zeer te be jammeren zou zyn. In verband met de schepenwet bestaat meer dan vroeger behoefte aan een visschery school, met het oog op de door deze wet aan de thans opkomende en toekomstige generatien gestelde eischen. Het bestuur der vereeniging spreekt dan ook het volle vertrouwon uit dat de gemeen teraad, in het licht der gewijzigde toestan den, eene vereeniging als deze, welker stre ven geheel gericht iB op het toekomstig be lang der gemeente, niet ten gronde zal wil len laten gaan, maar haar integendeel door het opnieuw toekennen eener subsidie voor ondergang zal willen behoeden. By het verzoekschrift is eene begrooting over het jaar 1911 gevoegd alsmede eene toelichting by de daarop voorkomende uit gaven. Met belangstelling wacht men te LJmuiden het antwoord af van den Gemeenteraad, van wien het thans zal afhangen of de Bchool blyft voortbestaan dan wel moet worden op geheven wegens gebrek aan geldmiddelen. Zeelieden-verzekering Naar aanleiding van de ramp der «Willem II" richt het bestuur van den Algem. Nederl. Zeeliedenbond" een schryven tot het publiek. Uitgaande van eon door het Engelsche blad «Daily Mail" opgemaakte grafische voorstel ling der bedrijfsongevallen, die aangaf, dat het scheepvaart-bedryf het gevaarlijkste van alle is, wyzen de bestuurders er op, dat de positie van den zeeman in deze volkomen aan het noodlot iB overgelaten. Zy wensohen de oogen van het publiek te openen voor de grieven der zeelieden, het lyden der gezinnen, opdat zulks mag leiden tot het beramen van middelen, die in de euvelen kunnen voorzien. De zeelieden hebben, in de uitoefening van hun gevaarlyk bedryf, als nuttige burgers van Nederland, toch ongetwijfeld wel eenige aan spraak op blyvenden steun. (Het Volk" sluit zich daar gaarne by aan, maar vraagt of dat nu een conclusie is, die staat op den ernst van den misstand, waarop zy zoo terecht wyzen De Nederlandsohe regeering en het parle ment zeuren nu al van 1898 af met de onge vallenverzekering voor de zeelieden. Sinds jaren ligt er een wetsontwerp. Doch de tegen woordige regeering is weer eens opnieuw begonnen met het achteraf te schuiven en moet het aan haar liggen, het zal nogjaren en jaren duren voor er iets van komt. Kon de Zeeliedenbond het niet over zich krygen op dit eenige middel tot voorziening in den nood van deze categorie van arbeiders de aandacht te vestigen Een krachtig optreden der zeelieden by regeering en Kamer sou het treuzelen met deze noodzakelijke hervorming onmogelyk maken. De SGfaira van een eedeweigering bracht, volgens het ,U. D.", Zaterdag de elfde zaak voor het kantongerecht te Utrecht. Als getuige in eon zaakje van niet tydig inzenden van de Kiezerslijst voor de Kamer van Arbeid had hy den eed af te leggen. Hy sou dat liever niet doen. Is u dan doopsgezind Neen, ongeloovig. Dan zal u het toch moeten doen. Wilt u maar de twee voorste vingers van de recht terhand opsteken..." traag en half onwillig ging de hand omhoog.,en my nazeggen de man wist, waar de pers zat, draaide zich er na toe, en fixeerde de verslaggevers, zyn veelzeggende houding te noteeren een hand in een broekzak, zyn andere arm als een hangend pootje boven z'n hoofd, heen en weer bengelend van slappigheid, terwijl de twee voorste vingers zoo'n beelje achter de andere aanslierden. Met nonchalance, arro gantie, weerzin en zooiets van enfin, in vredesnaam dan maar" zeide hy toen na zoo waarlyk helpe my God almachtig. Vooral dat laatste kwam er schamper uit. Maar dat was dan toch bereikthy had ge zworen. Hy was, naar eisch van de wet, onder eede gebracht. Toen hy do zaal uitging, vroegen zyn blik ken den omstanders, of ze hem geen heelen Piet vonden. Zoo'n eedsaflegging ziet men niet eiken dagDaar behoort lef toe, om zoo ondubbelzinnig te laten zien, dat je eon eed aan je laars lapt. Kolossale drukfout. Te Clermont-Ferrand worden drie kranten uitgegeven, die elk een bepaalde politieke richting vertegenwoordigende radicale «Radical", de radicaal-socialistische .Presse du Centre", en de socialistische ,Ami du Peuple". Tegen de aanstaande verkiezingen zyn de drie bladen in volle actie. Bijzonder yverig is de >Presse du Centre" in de ver dediging van het radicaal-socialistische pro gram en der partycandidaten. De leden der party waren dan ook eenige dagen geleden ten zeerste verbaasd in hun krant een hoofd artikel te lezen, waarin de politiek dor radicaal- socialen ten sterkste veroordeeld werd. De party word in het blad belachelijk gemaakt, de candidaten werden uitgescholden en de aanstaande ontbinding der party aangekondigd. De getrouwe lezers keken naar het hoofd van het blad of zy wel de goede krant gekregen hadden. Sommigen Bcheurden het blad in stukken en anderen dachten aan een April mop. Weldra ging een aantal partijgenooten op onderzoek uitzy liepen naar de redactie en vernamen daar de oplossing vau het raadsel. De drie bladen, die elkander zoo fel bestreden, werden namelijk op dezelfde drukkery gedrukt. Door de drukte was nu een stuk, geheel be stemd voor de >Ami du Peuple in den vorm der vyandige ,Presse du Centre" geraakt. Een voorzichtig bruidje. Onlangs kwam een trouwlustig paartje in een gemeentehuis om hun huwelyk te laten bezegelen. Joost was overgelukkig. Mareike opvallend kalm. Toen de plechtigheid zoo ver gevorderd was dat Mareike hare hand- teekening moest zetten, weigerde zy beslist en zeiNou wou 'k wel es eerst weten, woar mi dat toe verplicht. Eerst mot ik heuren wat ik te zeggen krieg in de fermielie 1 't Is teugenwoordig zoo dat een vrouw wer ken mag as 'n paard en 'n ezel, maar as 't op zeggen aankomt, dan mag ze de mond houen, en dat is wat ik net niet wil, dan blief ik liever vry". Maar Mareike", zei Joost beteuterd, .ge loof me, jy zult et bij mi hebben, zooals je maar wenscht. Hik zal alles doen, wat jy beveelt. Hop mien anden za 'k je dragen zoolang je niet te zwaar bent". «Ja de eerste 14 dagen, ja, jd, dat kennen wemaar later ist anders. Daarom wil ik van die menheer achter 't bero, die de wet kent, weten waar ik an toe beu". De ambtenaar van den burgorlyken stand, die begreep, dat hy de verklaring moeBt geven, zei toen Gy hebt gelyk, Mareike dat gy u eerst behoorlyk op de hoogte wilt stellen, voor gy dezen gewichtigen stap doet. Ik zal u met eon paar woorden de huwelijkswetten ver klaren. Er zyn twee rechten, de eerste be hoort de vrouw. Die luidtAls man en vrouw het over een zaak eens zyn, dan heeft de vrouw de beslissende stem en moet de man zich voegen. De tweede isAls man en vrouw het over een zaak niet eens kunnen worden, dan is de beslissing by den man en moet den vrouw zich onderwerpen. Goed be grepen, Mareike De Bchrandere Mareike keek met hare glundere oogjes eerst den ambtenaar vrien delijk aan en zei Veelmaals dankl" Toen keek ze JooBt veelbeteekenend aan, pakte hem goedig onder den arm, en verliet net stadhuis, onderwijl mompelend.Even goeie vrienden, Joost 1" Luchtscheepvaart. Het Duitsche luchtschip Militür IH" oefent zich te Keulen in het uitwerpen van lucht- torpedo's. De Z. II vernield. Berlyn, 24 April. De Z. II, die vanoch tend om acht uur in Homburg vor der Höhe was opgestegen, is na hevig met een storm uit het Zuidwesten te kampen gehad te hebben, vanmiddag om twee uur by Limburg aan de Lahn geland en geankerd. Limburg a/d. Lahn, 25 April. De Z. II is, volgens een bericht van de Nassauer Bote, vanmiddag om een uur, nadat zy bij gevuld was, van haar anker geslagen en in noordwestelijke richting onbeheerd wegge dreven. Het luchtschip is om half twee bij Weilburg a/d. Lahn, geheel verwoest, neergekomen. "Weilburg, 25 April. De Z. I. heeft den geheelen voormidddag op de landingsplaats by Limburg met hevige rukwinden te kampen gehad. Even voor eenen werd het schip gegrepen door een zwaren rukwind, do links ter zjjde verankerde staaltrosaen braken en de man schappen trachten tevergeefs het luchtschip vast te houden. Het luchtschip werd mede- gesleurd in de richting van Weilburg en tegen een paviljoen op den top van den berg geslingerd, waarbjj het achterste ge deelte brak en het voorste naar beneden hangende gedeelte van onderen scheurde. De motoren zyn niet besohadigd. Het was een vruchtelooze strijd tegen de natuurverschijnselen, alle noodige voorzich tigheidsmaatregelen waren genomen. Niemand heeft eenig letsel gekregen. De New-Yorksche moordzaak. De New-Yorksche moordzaak, het geding tegen den jeugdigen Albert Wolter, die het machineschryfstertje Ruth Wheeler een kind van vijftien jaar door een advertentie naar zyn kamer had gelokt en daar mishan deld en vermoord, is al afgeloopen. De jury heeft hem schuldig bevonden aan moord-in- den-ergsten graad. Daarop veroordeelde de rechter hem om te worden geëlectrocuteerd. De jury had nog een paar uur noodig om tot haar uitspraak te komen. Id dien tusschen- tijd sliep Wolter gerust. Hy moest worden wakker gemaakt om naar de rechtzaal te worden geleid en daar zyn vonnis te hooren. De jongeman toonde by 't vernemen der uitspraak geen aandoening. Hy had niets te zeggen «want hij was moe en wilde eerst goed uitslapen". Visscherijberichten. Nieuwediep, 22 April. Aangebracht door 7 kor- ders te zamen 5 tot 20 stuks groote tong 75 cent per stuk, 20 tót 80 middelmatige tong 35 n 45 cent per stuk, 10 tot 30 kleine tong 16 cent per stuk, 1 tot 3 mand kleine schol per mand f 4,25 a f 2,25, 1 tol 2 mand schar 50 cent per mand. Door trekkers n.m., 1150 tal haring per tal 40 a 55 cent. 1 rogvisscher met 90 stuks rog 85 cent p. stuk, 4 tal geep f 11 per tal. 23 April. Door trekkers 200 tal haring 55 a 85 cent per til. Van Texelaars 220 stuks rog 85 a 95 cent per stuk. 45 korders met 10 tot 30 stuks groote tong 70 a 80 cent p. st., 20 tot 150 middelmatige tong 35 a 40 cent per stuk, 10 tot 60 kleine tong 15 cent per stuk, 1 tarbot voor f 7, 1 tot 6 mand kleine schol f 0,30 a f 2,50 per mand, 1 tot 2 mand schar 30 cent per mand. n"> April. Niets binnen. April, v.m. 8 uur. 200 tal haring f 0,96 a f 1,35 per tal. Koopt nu bloemen. Millioenen schoone bloemen, Bracht de lieve lente ons weer. In de weide en de velden, Aan den oever van het meer, Aan den zoom van onze bosschen, In den beemd, in hof en gaard, Zien we alomme bloemen pralen, Als een sieraad voor onze aard. Stemmen al die lieve bloemen, 't Menschlyk hart tot dankbaarheid, Toch wordt er nog veel meer zegen Door een nieuwe bloem bereid. Op den jaardag van 't Prinsesje, Biedt men ze aan, gewrocht door kunst, Aangespoord door naastenliefde. Schenke haar iedereen zyn gunst 1 Een kunstmatig madeliefje, Juliana toegewyd, Vent men dan in stad en lande, 't Is een bloem van onzen tyd. Koopt, o, koopt toch allen 't bloempje, Door de liefde u straks geboón Koopt, o, koopt het, menschenvrienden 1 Want haar doel is goed en schoon. W. M. Tz. Uit den Omtrek. Texel, 23 April. Als vry zeker kan nu worden aangenomen, dat 't aantal voor den handel bestemde lammeren, dit jaar tusschen de 40 en 50.000 stuks zal beloopen. In de tweede helft van Mei vangen de groote lammermarkten aan. Na de enkele in voorkoop verhandelde par tijtjes, schynt niets meer vooraf verkocht te zyn geworden. Naar raming zyn er dit jaar reeds ruim 8000 kievitseieren van hier naar elders uit gevoerd. Meer dan duizend gulden is daar voor reeds aan de zoekers uitbetaald ge- wordon. Thans ontvangen zy van de opkoopers nog 12 a 13 ets. voor de kiovitseieren. Er worden ook reeds heel wat eieren van gruto's tuureluurs en andere wilde vogels gevonden. Naar wij vernemen worden pogingen aan gewend om in den loop van Mei te den Burg eene politieke lezing te doen houden door den heer Schaper, lid van de Tweede Kamer. Texel, 26 April. Japie Kelder, de bekende harmonica- virtuoos uit Purmerend, heeft op OoBterend voor een volle zaal blyken van zyn bijzondere kunstvaardigheid gegeven. Men heeft zich algemeen verbaasd over de keurige muziek, die dit gebrekkige mannetje aan zoo'n een voudig instrument weet te ontlokken. Ook te Oudeschild zou Japie gisteren spelen, en ook daar waren alle plaatsen uitverkocht. Te Oosterend zal op den Juliana-verjaardag muziek gegeven worden door het Harmonie corps, onder directie van den heer J. Pool. Ten voordeele van ,Texels Belang", ver eeniging tot steun voor weduwen en weezen, hoopt men hieraan eene collecte te kunnen verbinden. Anna Paulowna. Vergadering van het fNut" op Donder dagavond 21 April, in Veerburg. De Voor zitter, de heer J. BI aanboor, opent de ver gadering, waarna de notulen worden gelezen en goedgekeurd. De secretaris brengt verslag uit van de leesbibliotheek, waaruit blykt dat aan 106 lezers 1627 boeken werden uitge reikt. De bibliothecarissen zullen confereeren tot vaststelling van kosten voor inbinding en aanschailing van boeken. Het bestuur zal nu vaststellen welk bedrag hiervoor besteed mag worden. Uit do begrooting van den penningmeester, den heer C. D. Rezelman, bleek dat de ontvangsten op f207, de uit gaven op f147 worden geraamd. De beschrij vingsbrief voor de algemeone vergadering leverde geen stof tot bespreking. Tot afge vaardigde werd gekozen de heer C. D. Rezelmas en plaatsvervanger de heer R. Dekker. Tot secretaris werd by acclamatie herkozen de heer K. L. van Gorkom en tot oommissaris van het ziekenfonds de heer A. Kos. Met dezen stond op 't dubbeltal de heer H. van Haaflen. In 't volgend seizoen zullen een leesbeurt vervullen de boeren C. Rogge veen en J. Blaauwboer, eene bijdrage zal worden geleverd door de heeron van Gorkom en Raap. De heer R. Blankevoort werd met algemeene stemmen tot lid toegelaten. De rondvraag leverde niets op. Hierna sluiting. Burgelijke Stand «.Texel. Van 16 tot en met 22 April 1910. ONDERTROUWD: Maarten Jan Veoger en Anna Cornelia Veeger, Arie Koorn en Antjo Visser, Simon Plaatsman en Hendrica Koorn. GETROUWD: Geene. GEBORENCornelis, z. v. Cornelis Hin en Anna Cornelia Witte (Z. Haffel.) OVERLEDENAnna Maria Molenaar, oud 53 jaar, geh. m. Johannes de Waard (Oudeschild), Sijbrand Dijksen, oud 71 jaar, geh. m. Immetje Kuiper (den Burg), Jacob Slot, oud 93 jaar, wedn. v. Trijntje Kunst (Oosterend.) Uit het Verslag der Gezondheids-Commissie. Ziekten. Do Commissie ontving in 1909 99 maal bericht van het zich voordoen van een geval van besmettelijke ziekte. Die berichten betroffen 42 maal oen ge val van roodvonk, 87 maal een geval van diphtheritis en 20 maal een geval van febris typhoidea. Ter secretarie dezer gemeente werden in dit jaar aangegeven 97 gevallon dezer be smettelyke ziekten, en wel 42 gevallen van roodvonk, 36 van diphtheritis en 19 van febris typhoidea. Aan de gezinnen, waarin deze ziekten voorkwamen, werd door de Commissie een gedrukt blad met .Wenken" gezonden. Deze .Wenken" zyn, wat typhusaangaat, door den Centralen Gezondheidsraad opge steld voor roodvonk en diphtheritis door onze Commissie zelve. Mogelyke oorzaken van besmetting. Het aantal gevallen van besmettelyke ziekten was, zooals uit bovenstaande cyfers te zien is, dit jaar betrekkelijk groot, vooral van febris typhoidea. De Commissie besloot dan ook reeds in de eerste helft van het jaar, een zoo syste matisch mogelyk onderzoek in te stellen naar mogelyke oorzaken van besmetting, resp. infectie-haarden. Zij nam daartoe hare infor maties aan iedere wooing, waar zich een geval van besmettelijke ziekte vdbrdeed, en met behulp van die informaties werd voor ieder dier gevallen eene vragenlijst ingevuld. Dit onderzoek heeft tot nu toe geene positieve resultaten opgeleverd. Zekerheid of althans groote waarschijnlijkheid omtrent de her komst der besmetting bestond slechts by vier dor typhuslijder. Twee daarvan waren ver pleegsters in het Gemeentelijk Ziekenhuis, die typhuspatiënten hadden verpleegd, de beide anderen waren reeds ongesteld uit andere plaatsen hierheen gekomen, resp. uit Nieuwendammormeer en Broek opLangendyk. Met behulp der vragenlijsten werd nu de plaatselijke verspreiding der besmettelyke ziekten in deze gemeente nagegaan, met het doel een mogelyk verband op te sporen tus schen het voorkomen dezer ziekten en de plaatselijke gesteldheid. Hierby werd gebruik gemaakt van de ver deeling der gemeente in 11 blokken", zooals die gemaakt iB voor het systematisch woning- onderzoek der Commissie. De verspreiding der besmettelijke ziekten over de elf blokken blijkt nu uit onderstaande tabel, waarby echter dient te worden opge merkt, dat met de invulling dor vragenlijsten eerst in de maand April werd begonnen, zoodat deze statistiek slechts over 9 maanden van het jaar 1909 loopt. B,„k Roodvonk t™jea I II III IV V VI VII VIII IX X XI By de beschouwing dezer tabel valt vooral in hot oog het groot aantal gevallen van febris typhoidea in blok IX. Weliswaar zyn daaronder de twee boven bedoelde patiënten begrepen, die waarschijn lijk elders zyn besmet, maar daartegenover staat, dat een der patiënten, geteld by blok I, zich veel in blok IX ophield en er dan ook vermoedon bestond, dat hy in die buurt de ziekte zou hebben opgedaan. Zeker is dat de woningtoestanden in een gedeelte van blok IX, waartoe o.a. de Visch- en Vijzel straten met hare sloppen behooren, zeer on gunstig zyn. Reods in 1908 werd dan ook door de Commissie een woniDgonderzoek in deze wyk ingesteld, in verband met het voor komen van febris typhoidea aldaar. Of het veelvuldig voorkomen der ziekte juist in deze wyk toe te schryven is aan ongunstige woningtoestanden, aan andere plaatselijke factoren of aan het geringe weer standsvermogen der veelal arme bewoners, is eene vraag, die de Commissie voorhands niet vermag te beantwoorden. In een enkel geval, waar twee jeugdige typhuspatiënten in een zeer ongunstige woning werden verpleegd, gaf de Commissie den behandelden geneesheer in overweging, deze kinderen naar het Gem. Ziekenhuis te doen vervoeren. Dit zou dan ook geschieden, maar stuitte op 't laatste oogenblik af op het verzet der ouders. Verder werd ook gelet op de drinkwater voorziening. Wat de leveranciers der levensmiddelen betreft de verscheidenheid daarvan was op de vragenlijsten zoo groot, dat daaruit geene aanleiding tot verdenking kon worden ge vonden. Van de melkleveranciers zal in 't vervolg ook worden nagegaau, vanwaar zy hunne melk betrekken; in dit jaar geschiedde dit alleen met t oog op de typhusgevallen. Hierdoor wordt de verscheidenheid nog grooter, daar ëén melkverkooper zyne melk dikwyls weer van verschillende leveranciers betrekt. Herhaaldelijk komen ODder deze leveranciers voor de namen van eenige op koopers, die do melk uit naburige gemeen ten hierheen vervoeren en aan do melkslij- ters afleveren. Eonerzyds ligt het dus in den aard der zaak, dat deze namen herhaaldelijk voorkomenanderzijds rijst hierby de vraag, of besmette melk misschien op deze wjjze wordt aangevoerd. Deze vraag schynt ont kennend beantwoord te moeten worden, daar noch in dat deel van den polder Koegras, dat tot do gomeente Helder behoort, noch in de ons omringende gemeenten Texel, Anna-Pau- lowna en Callantsoog zich in 1909 een enkel geval van typhus voordeed. Ook verder naar het Zuiden kwam typhus weinig of niet voor alleen in de gemeente Oudkarspel werd in October en November een belungryk aantal typhusgevallen aangegeven. Het is echter zeer onwaarschijnlijk, dat vanuit die gemeente typhus besmetting|naar hier zou zyn ingevoerd daar, zooals de Secretaris der Gezondheids commissie, gezeteld te Schagen, zoo welwil lend was ons te berichten, veehouderij in genoemde gemeente weinig wordt uitgeoefend. De oorzaken van het betrekkelijk veelvul dig voorkomen van typhus (resp. febris typho idea) in deze gemeente liggen dus nog geheel in 't duister. (Wordt vervolgd.) Advertentiën gelieve men 's morgens vóór 10 uur te bezorgen. Advertentiën. Den 29cn April a.8. onze geliefde kinderen Jan Cornelis Klein Theodora Hendrika Koenders, hunne 30-jarige Echtvereeniging te herdenken. Dat God hen nog lang moge sparen is de wensch van hunne geliefde ouders C. KLEIN. E. J. KLEIN-Visser. Helder, 26 April 1910. Heden overleed, na voorzien te zijn van de laatste H.H. Sacramen ten der stervenden, onze geliefde broeder en oom, de heer Gerardus Jacobus Bosch, R.-R. Koster der Parochiekerk van de H.H. Petrus en Paulus, in den ouderdom van 78 jaar. Namens de Familie, Wed. C. G. ARPINK-Bosch. N. J. v. d. STAR-Bosch. P. v. d. STAR. Heldor, 23 April 1910. Algemeene kennisgeving. Heden overleed, na voorzien te zyn van de HH. Sacramenten der Stervenden, onze trouwe Koster, Gerardus Jacobus Bosch, in den ouderdom van 78 jaar. Betreurd door de geheele Paro chie, om zijne diensten, gedurende 44 jaar haar bewezen. Helder, 23 April 1910. W. HUYG, Pastoor. Heden overleed na een korte on gesteldheid, zacht en kalm, onze geliefde echtgenoot, vader en groot vader, de Heer Dirk van Brakei, in den ouderdom van 66 jaar. Helder, 26 April 1910. W ilhelminastraat 84. Zyn diepbedroefde Echtgenoote, Kinderen en Kleinkind, Wed. M. VAN BRAKEL- Van Es. L. WESTDORP. M. WESTDORP-Van Brakel. D. WESTDORP. Ter-aarde-bestelling zal plaats hebben Donderdag 28 April Dankbetuiging. De Familie LENGERS betuigt bij deze haren welgemeenden dank voor de vele blijken van belangstelling, zoowel van buiten als binnen deze gemeente, by het overlijden van hare geliefde Moeder ondervonden. Helder, 26 April 1910. Vereeniging tot bestrijding der tuberculose te Helder. BLOEMENDAG. Zy, die zich bereid verklaarden tot den verkoop der Julianabloemen worden er aan herinnerd, dat de samenkomst met het Bestuur bepaald blyft op Woensdag 27 dezer, des avonds 7V, uur, in „TI V O LI' Meisjesvereeniging „VRIJ en VROOM"» BIJEENKOMST in decontia- torie der Nieuwe Kerk. op WOENSDAG 4 MEI, '«avonds 8 uur, in „CASINO", ter gelegenheid van het 26-jarig jubileum als musicus van den Heer O. H. J. v. d. BOGAERDE. Welwillende medewerking van Mr. JUMELLIJ, Comic. Musical act., en eenige Heeren van de Marine Kapel. Wegens het behaald succes, nog één opvoering van de operette met begeleiding van piano en strijkorkest. KAARTEN verkrijgbaar f 0.25 aan de bekende adressen en by de Leden. Na afloop BAL. Kaarten voor de boottocht voor de bijeenkomst te op 5 Mei met de „Dageraad" ad f55 en 50 ct. uitsluitend verkrijgbaar Dinsdagavond 26 April van 8—9Vi uur in de consistorie van de Nieuwe Kerk. Woensdagavond 27 April van 8—9l/s uur in de consistorie van de Westerkerk. De kaarten moeten met het oog op de nadere regeling op die avonden geno men worden. Het Plaatselijk Comité. Telefoonnai Helder. Huishoud- aansluiting. vanaf 2>/« ct. p. dag, d.i. vanaf 140.— p. jaar en vanaf f2.50 Nieuwe Telefoonlijsten zyn in bewerking. f 2,50 belooning. Iemand, die door verkoop zyn huis moet verlaten, geeft f2,50 belooning aan diegene, die hem aan een geschikt huis helpt, in den huurprijs van f2,50 h f2,75. AdresBureau „Vliegend Blaadje". wegens vertrek op 'smorgens 10 uur, van een zeer netten en goed onderhouden INBOEDEL, w.o.diverse Salonmeubels, Tafels, Stoe len, Kasten, Pianino, Spiegels, Schilde rijen, Etageres, Gasornamenten, Lam pen, Kachel, Kleeden, Karpetten, velvet Tafelkleeden, Vloerzeil, Ledikant met Matras, Dekens, Bedden, Waschtafel, Nachtkastje, Porcelein-, Glas- en Aarde werk, Koukenbenoodigdheden, enz. Voortseen Brandkast, Waschmacbine, Rijwiel en al hetgeen meer zal worden aangeboden. Te bezichtigen daags te voren van 10-4 uur. Deurw. W. BIERSTEKER. Wie wil weer van ons koopje profiteeren'/1 waaronder de duurste en prachtigste soorten, voor heel weinig centen. Verkrijgbaar in het Restanten-lokaal Molenstraat 170. MAAK VAN HET KOOPJE GEBRUIK. O. MAKELAAR. 12000 rol Behangselpapier gearriveerd per S.S. „Anna Cornelia". Tegen lage prijzen te bekomen in het RESTANTENHUIS, Molenstraat na 170. HU. huiseigenaren en wederverkoopera, doet Uw voordeel. S. KUIPER.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 1