KLEINE COURANT - 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wieringen en Anna Paulownam No 3885 Zaterdag 7 Mei 1910. 38ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct.,fr, p. post 75 ct., buitenland f 1.25 Pre- 1 Zondagsblad 37* 45 f0.75 miën J Modeblad s»»55»>»»65» f0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 5 regels Elke regel meer Bewijs-exemplaar Vignetten en groote letters worden r r plaatsruimte berekend. elefoon 50. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgever s C. DE BOER Jr. (v./h. BERKHOUT Co.), Helder. Eerste Blad. Gemeenteraad van Helder. Zitting van Dinsdag 3 Mei 1910. Voorzitter de heer Van Steyn, Burge meester. Tegenwoordig 16 leden; afwezig de heeren De Ven, Hartainck, Zander, Penning en Feenders. Na opening der vergadering en vaststelling der notulen van de vorige zitting doet do Voorzitter mededeeling van de volgende Ingekomen Stukken: 1. Kennisgevingen van de aanne ming van de benoeming tot onderwijzer door den heer J. H. Arpeau en tot onderwijzeres door mej. J. W. Langhorst en mej. A. C. S. A. Kremer en van het bedanken voor de benoeming als onderwijzer door den heer L. J. Zimmerman. 2. Missive van Ge d. Staten, be richtende de ontvangst van de verordening op den verkoop van melk en van de veror dening op het keuren van vee en vleesch. 8. Mededeelingen van Ge d. Sta te n, dat zijn goedgekeurd: a. de 2e suppletoire begrooting, dienst 1909; b. het 3e suppl. kohier Hoofd. Omslag, dienst 1909; c. de kohieren van schoolgeld voor school 8 en het herhalingsonderwijs 1910; d. de verordening op het bouwen en de bewoning e. het besluit tot aankoop van grond te Huisduinen f. het besluit tot verkoop van een brand- steeg. 4. Dankbetuigingen van den heer A. H. Carpontior en van de Wod. G. Jan sen voor de verleende gratificatiën. 5. Missive van Ged. Staten, be helzende de goedkeuring van het besluit tot liet aangaan van een tijdelijke geldleening voor kasgeld. 6. Procesverbaal van kasverificatie by den gemeente-ontvanger op 30 Maart 1.1., waaruit blijkt, dat er f249.460,34 in kas was en boeken in orde waren. 7. Beslissingen van Ged. Staten op eenige reclames tegen aanslagen in den hoofdei, omslag. Geheel overeenkomstig de besluiten van den Baad was besloten. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 8. Een adres van gemeentewerklieden, verzoekeude een lokaliteit tot het houden van vergaderingen en het nemen van een besluit, waarby ',un verlofdagen worden toe gestaan. 9. Een adres van de afd. Helder v. d. Nederl. Aannemersbond en werklieden-ver- eenigingen ,Door Eendracht Sterk" en .Ver betering zjj ons doel", omtrent verhooging van loon in gemeente-bestekken. 10. Een adres van eenige drankbestry- dersvereenigingen, verzoekende een verzoek te richten tot H. M. de Koningin, om het maximum aantal vergunningen alhier te ver lagen en deze vast te stellen op 2 op de duizend. 11. Een adres van de afd. Helder van .Het Witte Kruis" verzoekende het daar heen te leiden, dat in deze gemeente het Instituut schoolartsen worde ingesteld. 12. Een adres van de ,/Veroeniging tot stichting en instandhouding van bewaar scholen te Helder', verzoekende een subsidie van f800. 13. E e n a d r e s van Mr. W. H. A. Elink Schuurman te Hilversum, verzoekende, onder overlegging van ontwerp-statuten van den Bond voor brand- en inbraakverzekering „Pascal", om voorwaardelijk deel te nemen aan deze onderlinge verzekering. 14. Voorstellen van de comm. van toezicht op het middelb. onderwijs alhier, om aan de Zeevaartschool een opleiding tot stuurman, Bchipper ter zeevisschery te ver binden. 15. Een verzoek van de Comm. te Koegras om subsidie tot het aanleggen van een proeftuin. 16. Een verzoek van den heer Oort gysen om in hot plantsoen eenige boomen te rooien. 17. Een verzoek van Dlaatselyke mu- ziekvereenigingen tot het plaatsen van een muziektent. 18. Een adres vau de afd. Helder van den Bond van Ned. Onderw., om het onder- wys in de handwerken buiten de schooluren te doen geven. De stukken 818 worden in handen van B. W. gesteld om praedvies. 19. Een verzoek van de Commissie voor verbetering van het Heldersche kanaal, om haar een crediet te verleenen van f 300 voor het uitwerken harer plannen. Dit verzoek geeft aanleiding tot bespreking. De heer Van den Berg vraagt waarvoor die f 300 noodig zyn, waarop de heer Terra antwoordt lot het maken van een eventueel plan met kostenberekening. De heer Van den Berg zegt nu, dat, wanneer hy geen betere inlichtingen krygt, hy tegen zal stemmen. De heer Staalmau merkt op, dat toen de Commissie benoemd werd een voorstel om eon deskundige te hooren, verworpen werd on nu blijkt het, dat men het zonder deze niet doen kan. Maar hy meent dat voor zulk een bagatel geen deskundige een plan zal ontwerpen en een bestek maken. De heer Bok vraagt of de Comm. reeds een plan heeft. De heer Oortgysen zegt, dat er reeds een plan is. Het is het plan van Van Hasselt de Koning, hetwelk reeds vroeger aangenomen, maar niet uitgevoerd is. Enkele personen is reeds om advies gevraagd, maar daar de techniek m het bouwvak sinds dien tijd is veranderd, is het noodig eenige zaken te wijzigen. Daarom moeten er metingen plaats hebben eu waterpassen, enz. waarvoor het crediet noodig is. De heer De Geus ver wondert zich, dat de heer Van den Berg, de Commissie niet vertrouwt, omdaf er geen des kundige in zit, maar vroeger hechtte hy veel waarde aan gezond verstand. De heer De Geus zegt verder, dat het plan der Comm. het geschiktste, goedkoopste en afdoendste is, ook volgens deskundigen. De Commissie heeft eenparig dit plan aangenomen, maar wil daarvan een sorieuse uitwerking, een behoorlyke teekening en een kostenbe- reking laten maken, zoodat de Raad dan eer oordeel kan vellen. De heer Staalman doet uitkomen, dat het plan Van Hasselt de Koning vroeger is af gewezen en vraagt daarom der Comm. om het plan zonder teekening over te leggen. De heer Oortgysen zegt dat het plan wel kostbaar, maar afdoende is. De Commissie wil daarom een afgerond plan, nauwkeurig in alle onderdeelen aan den Baad overleggen, zoodat het voor ieder begrypelyk is. De heer Van Neck acht het bedoelde plan, dat f 50.000 zul kosten, veel te duur voor onze gemeente. De heer De Geus meent, dat men de zaak zonder toeliohting niet bespreken kan, dan is hot schermen in het wilde. Wanneer een goed omschreven plan overgelegd wordt, kan men de zaak onbevooroordeeld behan delen. Do hoer Van Neck viudt het plan te kostbaar en kan daarom het crediet ook niet toestaan. De heer Over de Linden is van oordeel, dat de verbetering van den toestand van het kanaal wel 50 k 60 duizend gulden waard is en noemt het kleingeestig aan de Commissie geen f 300 te willen toestaan, om de plannen te doen uitwerken. De heer Biersteker verbaast zich or over, dat men dit kleine bedrag niet wil toestaan, een deskundige te kunnen nemen, om behoorlyke teekening te maken. Men heeft tegenover een andere commissie, die een jaar na datum met haar rekening kwam wel royaler gehandeld en nu maakt men kaptie over zoo'n luttel bedrag. De Voorzitter doet de vraag of de Com missie verzekerd is, dat het departement van Oorlog de verversching van het kanaul in de liniegracht zal toestaan. De heer Oortgysen zegt, dat de vergunning uit de stukken blykt en de heer De Geus dat er absoluut geen vuil water in de linie gracht komt. Hierna komt het voorstel, om der Comm. f300 crediet te verleenen in stemming en wordt aangenomen met 10 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren Van Neck, Van den Berg en Staalman, terwijl de heeren Hartendorf en Adriaanse buiten stemming bleven. Ontslagaanvrage. Door den ondorwyzer W.C. Setten v. d. Meer wordt, wegens zyne benoeming tot hoofd der school te Westerland op Wieringen, ontslag aangevraagd. Met ingang van 16 Juni a.H. wordt het gevraagde ontslag eervol verleend. Overdracht van grond. Naar aanleiding van ingekomen verzoeken stellen B. W. voor van de heeren Spruit en Bakker aangeboden grond, gelegen aan deu Polderweg en de Van Galenstraat, over te nemen en deze straten te bestemmen voor het publiek verkeer. De heer Krynen heeft bezwaren tegen deze overname; hy vreest daarvan in de toekomst moeielijkheden, omdat een deel der ontworpen straat aan andere eigenaren toebehoort; wanneer de geheele straat aangeboden werd, zou hij geen bezwaren daar tegen hebben. Nu wil hy het aanbod afwy'zen tot dat de geheele weg wordt aangeboden, want het overige deel kan wel van mindere breedte zyn. De Voorzitter merkt op, dat wanneer de aangrenzende grond aangeboden wordt, kan men nog bepalingen stellen; de Raad heeft altyd de macht nog in handen. De straat is breed genoeg voor het verkeer. De heer Krynen blyft het onbillyk achten nu reeds het vorzoek toe te staan. De heer Biersteker wyst er op, dat de straat slechts een breedte heeft van 9 J M., hetgeen in stryd is met de verordening, die 10 M. aangeeft. ~!y stemming wordt het voorstel van B. W. met 9 tegen 7 stemmen verworpen. Er vóór stemden de heeren Van Breda, Hartendorf, Over de Linden, Van Neck, Adriaanse, Van den Berg en Staalman. Strooweg. Door B. W. wordt voorgesteld aan het bestuur van den polder „Het Koegras", in gevolge zijn verzoek, voor de beharding van den Strooweg, van af de Doggersvaart tot den Huisduinerstraatweg, een toelage te ver leenen van llij der kosten tot een maximum van f1000.— De heer Biersteker doet het genoegen, dat er gedeeltelyk verbetering komt in den Stroo weg, maar vindt hot jammer dat men niet verder is gegaan, want ook het overige deel van dien weg eischt dringend verbetering. Verder wyst hy er op, dat het Rijk er ook groot belang by heeft, hetgeen gebleken is by een stranding toen de reddingboot daar langs vervoerd moest worden. Hy hoopt, dat het Polderbestuur voor verbetering van het overige deel ook het initiatief neemt. Hierna wordt het voorstel met eenparige stemmen aangenomen. Toelage voor veeverloskundige hulp. Behandeld wordt een adres van de afd. Helder van de Holl. Maatschappij van Land bouw, waarin verzocht wordt een toelage van f300.a f400.voor veeverloskun dige hulp toe te kennen aan A. van Stip- ria&n. B. W. adviseeren een subsidie van f 100.te verleunen, op grond het hoogst noodzakelyk is, dat voor de veoverloskun- dige praktyk in het Koegras oen geschikt persoon in de nabyheid woonachtig is. Nadat de heeren Terra en Krijnen geïn formeerd hebben aan wie, aan Van Stipriaan of aan de afd., de subsidie zal worden toe gekend en de Voorzitter daarop heeft geant woord, dat het de bedoeling is de toelage aan de Maatschappij van Landbouw te ver leenen, wordt het voorgestelde met algemeene stemmen aangenomen. Kohieren. Door B. W. worden ter vaststelling aangeboden het voljaarskohier van den hoofdei, omslag,^ dienst 1910 tot een bedrag vau f74263,58; van schoolgeld bedragende f5896. en van schoolgeld voor den Franschen cur sus, bedragende f228. Zonder bespreking worden deze kohieren vastgesteld. Jaarverslag. Aangeboden wordt het verslag van don toestand der gemeente over 1909, hetgeen den ledeu gedrukt toegezonden zal worden. Ontheffingen Bouwverordening. Er zijn adressen ingekomen van den Ker- keraad der Gereformeerde kerk en vau P. Kroon, verzoekende respectievelijk ontheffin gen van het bepaalde by de artikelen 18 en 16 der bouwverordening voor den verbouw van de christelijke bewaarschool in de Hoog straat en van het woon- en winkelhuis aan do Keizerstraat nr. 30-32, hoek Kroonstraat. B. W. hebben daaromtrent het advies in gewonnen van den gemeente-bouwmeester on de gezondheidscommissie en dien ten ge volge stellen zy voor de gevraagde onthef fingen te verleenen. Aldus wordt met een parige stemmen besloten. Gratificatie. Door B. W. wordt voorgesteld aan den fitter der waterleiding B. Bonnink eeu gra tificatie toe te kennen van f 50.voor het gehouden toezicht bij het maken van de 2e persleiding door den Huisduinerweg. Met algemeene stemmen wordt dienover eenkomstig besloten. Bedrijfskapitaal gasfabriek. Het komt B. W. gewenscht voor, dat evenals het vorige jaar worde voorzien in de behoefte aan bedrijfskapitaal voor de gas fabriek. Zy stellen daarom voor te besluiten met de Amsterdamsche bank een geldleening van f 100.000 aan te gaan tegen 1 boven het wisseldisconto met een minimum rente van 4% en een provisie van Zonder nadere bespreking wordt dit voor stel met eenparige stemmen aangenomen. Verkaveling Bouwterrein. Door den heer J. M. van der Schalk te Schiedam is een nader verzoek ingediend inzake do verkaveling van bouwterrein by het Julianadorp. B. W. stellen voor het verzoek toe te staan onder daarby te stellen voorwaarden. Geen der leden heeft daar tegen bezwaren, zoodat het verzoek wordt ingewilligd. Wegen van varkens. Aan de orde wordt gesteld het voorstel van den heer Verstegen, omtrent het wegen van varkens. Dit luidt: 1. Do weeginrichting aan den ingang van het Heldersche kanaal worde in eigen beheer genomen; de kommies sub ontvanger worde belast met de bediening vau en de zorg voor de woeginrichting voor welke workzaamh den hy een salaris van f 50 per jaar geniet. 2. De weeginrichting worde in betere con ditie gebracht. B. W brengen advies uit over dit voorstel en zeggen daarin, dat volgens den gemeente- bouwmeester het weegtoestel bijna geheel vernieuwd moet worden, hetgeen ongeveer f 100 zal kosten. Aangezien het aantal der te wegen varkens Biecht 200 per jaar bedraagt, achten B. W. het allerminst noodzakelyk daarvoor een verordening op de heffing en invordering op die loonen in het leven te roepen en stellen daarom voor op het voorstel Verstegen afwyzend te beschikken. De heer Verstegen heeft zich verbaasd over het afwijzend advies, want zyn voorstel is geheel in de lyn van de instructie voor ge meente ambtenaren, omdat hun verboden is eenig bedryf of nering uit te oefenen of te doen uitoefenen. Wordt aan Fels toegestaan voor eigen rekening het weegtoestel te be dienen, dan wordt de verordening niet ge handhaafd. Daar het niet de bedoeUng is den kommies do meerdere inkomsten te ontnemen is voorgesteld, dat hy een bezoldiging ontvangt. Door de aanneming van het voorstel krygt de gemeente ook controle op de ingevoerde varkens, welke thans geheel ontbreekt. Dat do inrichting verbeterd wordt, is ook van eenig belang. De heer Van den Berg heeft aan do gas fabriek en waterleiding als gemeente bedry ven genoeg en wil er geen kleintjes bij nemen, want die maken het lastig. Hy wil dus aan Fels vrijstelling geven voor het wegen van varkens. De heer Adriaanse merkt op, dat de Slagers hond zulks niet vroeg. Het is een luttele zaak, alleen moet hot weegtoestel verbeterd wordeneen verordening acht hy overbodig. Wordt het voorstel aangenomen dan is het een schadepost. De heer Biersteker meent, dat de toestand zoo niet kan blyven, maar acht toch het maken van een verordening wel wat verge dreven. Wanneer Fels verlof verleend wordt, is de zaak van de baan. De heer Van Neck meent, nu overal po gingen aangewend worden om de wik- en weegloonen af te schaffen, men hier die toch niet kan invoeren. De heer Staalman acht de zaak te onbe- teekenend en van te weinig belang voor de gemeente om een regeling voor deze zaak in 't leven te roepen. Wanneer Fels de vergunning vraagt, zal deze zooals uit de bcBprekingon blijkt, hem die niet geweigerd worden. Het voorstel wordt daarop met 10 tegen 6 stemmen verworpen. Vóór stemden de heeren De Geus, Hartendorf, Oortgysen, Terra, Verstegen en Van der Ploeg. Zeevaartschool. In behandeling komt eon voorstel van B. W. tot reorganisatie van de zeevaartschool, in verband met de oprichting van de machi nistenafdeeling en van een ontworpen veror dening tot regeling der jaarwedden van het personeel aan die school. B. W. deelen mede, dat de subsidiën van Rijk en Provincie nu bepaald zyn voor de jaren 1916, 1911 en 1912 respectievelijk op f 5400 en f 1200 en toezegging is gedaan, dat de subsidie van 't Rjjk te beginnen met 1918 op f 5700 en te beginnen met 1918 op f6000 'sjaars zal worden gebracht, terwijl de subsidie der Provincie daarmede in overeenstemming zal worden geregeld. B. W. stellen voor: le. definitief te besluiten tot oprichting van een machinisten-afdeeling; 2e. de voorgedragen salarisregeling goe(J te keuren 3e. het onderwys in gezondheidsleer en eerste hulp bij ongelukken op te dragen aan Dr. J. C. J. C. Smits; 4e. hot voorgedragen reglement goed te keuren; 5e. B. W. te machtigen tot het doen van een uitgave van f 400.voor aanschaf fing van instrumenten en teekenvoor beelden en van hulpmiddelen voor onder wys in electriciteit. De regeling van de jaarwedden van den directeur en de leeraren komt op het volgende neer: De directeur geniet een aanvangs-jaarwedde van f2200.— hem worden toegekend 2 drio- jaarlyksche verhoogingen van f100.— Voor de leer«ren, dio volgens de wet op het M. O. bevoegdheid bezitten, is de aanvangs- jaarwedde f56.—, na 3 jaar f60.en na 6 jaar f64.— per wekelijksch lesuur; do leeraren met een bovoegdheid L. O. genie ten f 48.na 3 jaar f 52.en na 6 jaar f56.per wekelyksch lesuur. Nadat door den Voorzitter aan de heeren Van den Berg en De Geus eenige inlichtin gen zijn gegeven, worden de voorstellen van B. W. met eenparige stemmen aangeno men. Nog bepaalt men, dat do nieuwe rege ling 1 Sept. a. s. in werking zal treden. Minimum loon en maximum arbeidsduur. Ter tafel komen de voorstellen van den hoor Hartendorf en do adressen van don Bond van Bouwvakarbeiders „Door Een dracht Sterk" en van de gecombineerde bouw- vakvereeniging „Verbetering zfi ons doel", benevens het advies van B. W. en hunne voorstellen omtrent de bepalingen op te nemen in gemeente-bestekken ten opzichte van mi nimum loon en maximum arbeidsduur. Het geen verzocht en voorgesteld wordt, is in onderstaande tabel weergegeven. Bestaande regeling. Voorstel Hartendorf. Verzoek van den Bond van Bouwvak arbeiders „Door Eendracht Sterk". Verzoek van de gecombineerde Bouwvakvereeniging „Verbetering zij ons doel", afd. R.K. Volksbond. Voorstel van B. W. Ingaande 1 Januari 1910. Ing. 1 Jan. 1911. Ing. 1 Jan. 1912. Bekwaam timmerman 20 ct. metselaar '20 schilder 18 s stucadoor 23 t Bekw. timmerman 22 ct. t metselaar '24 schilder 21 t i lood-en zinkw. 2*2 stucadoor 24 i Grondwerker 21 Sjouwerman 21 Timmerlieden 22 ct. Metselaars 22 Schilders 20 i Timmerman 23 ct. Metselaar '25 (Schilder 23 I.ood-en zinkw. 23 Stucadoor 25 Grondwerker 21 i Sjouwerman 21 £24 ct. 20 ;24 é24 ■26 22 '22 25 ct. 27 25 25 27 t '23 •23 Timmerman 1, 23 jaar en ouder 22 cent. Metselaar 23 jj» 2'2 Schilder 23 '20 s Lood-en zinkw.'23£j» 2'2 i Stucadoor 23 24 Grondwerker 23i(» 19 Sjouwerman '23 18 Opperman 23 Jf» 19 Smid 23 s '22 Steenhouwer 23 25 Werklieden ben. 23 jaar 8O0/0 Van het t 20 50 0/0 rninim. 17 300/0 loon. Omtrent den maximum arbeidsduur stelt de heer Hartendorf voor deze te bepalen van April tot Oct. op 10 uur en de overige maanden op 9 uur. .Verbetering zij ons doel" wil den max. arboidsd. bepalen met 1 Jan. 1910 op 11 uur, met 1 Jan. 1911 op lO'/s Qnr» 1 Jan. 1912 op 10 uur. B. W. stellen voor deze te laten blijven zooals hij is, n.1. 11 uur. Verder stelt de heer Hartendorf voor om voor overwerk 25 voor nachtarbeid (vau 10 tot 6 uur) 50 /0 en voor Zondagsarbeid 100 °/0 boven het gewone uurloon uit te betalen. B. W. stellen voor 10 van 't gewone loon voor overwerk van 's morgens 6- tot 's avonds 10 uur, 25 o/0 M 's avonds 10- tot 's morgens 6 uur, 50% ii ii op Zondag en algemcon orkonde Christelijke feestdagen. Bovendien wil de boer Hartendorf het vorbod van art. 1638 0. en d. van het Burg. Welhoek opheflen en de bopaling van dit artikel krachteloos maken. Tot bespreking overgaande verkrijgt de heer Van Breda bet eerst het woord. Deze betuigt zyn genoegeu over de indie ning der voorstellen door B. W., maar had gaarne gezien, dat zij de uurloonen, als die door „Verbetering zij ons doel" voorgesteld worden, hadden overgenomen, die ciBchen zyn niet onbillyk. Ook de gelei delijke vermindering van hot maximaal werk uren tot 10 en de geleidelijke loonsverhoo- ging acht spreker een goede maatregel, terwijl hy het loon voor overwerk, zooals B. W. dit voorstellen, te gering acht. Dit moest zijn 20 voor nachtwerk 50% en voor Zondagsarbeid 100 van het ge wone loon. Hij hoopt dan ook, dat de Raad in dien geest beslist. De heer Hartendorf is dankbaar voor de broode motiveering van de voorstellen van B. W., maar is niet voldaan. Hy acht het niet goed, dat B. W. bij de bepaling van minimum loon een leeftijdsgrens hebbeu aaugenomen en verkiest liever het uitte keeren aan eon bekwaam werkman, dat is iemand, die de zaken, welke aan hem toever trouwd zyn, behoorljjk weet te verwerken. In de praktyk is niet gebleken, dat de be paling van bekwaam tot moeielykheden aan leiding heeft gegeven. Ook kan hy het niet goedketiren, dat een timmerman en metselaar gelijkgesteld worden, dit is in strijd met de gewoonte, verder vindt hy de vergoeding voor overwerk te laag. Hoe hooger deze is, zooveel meer zal het overwerk geweerd wor den. Dat spreker art. 1688c en d krachteloos wil maken, is niet juist gezien; hij wil zelfs strenger optreden dan do wetgever. Met het oog op deze bezwaren blyft hy zyn voor stellen handhaven. De heer Van der Ploeg pleit voor perio dieke loonsverhooging en voor een 10-urigen arbeidsdag. Daardoor zal de patroon geuood- zaakt worden meer werklieden aan te stel len, waardoor het euvel der werkloosheid tegengegaan wordt. Hij wil gaarne medewerken om de vak arbeiders aan een behoorlijk stuk brood te helpen. Do heer Krynen komt op tegen den heer Hartendorf waar deze het woord bekwaam wil handhavenhet is z. i. zeer moeiljjk uit te maken wie bekwaam is, er kan ten dien opzichte geen regel gesteld, geen norm aan genomen worden. De beer Hartendorf acht het onbillyk dat onbruikbare werklieden met bekwame gelijk gesteld worden. Dan is er geen prikkel meer. De heer Krynen zegt, dat de werkgever uit moet maken of iemand bekwaam is. De heer Staalman verwondert hot, dat de heer Krynen, die een voorstander is van vak onderwijs, de bepaling bekwaam niet wil, want wil men dit niet dan wordt elke prik kel voor ontwikkeling weggenomen. De heer Krynen betoogt, dat bekwaam een woord is van betrekkelijke beteekenis. Men heeft bij het uitvoeren van een bestek allerlei menschen noodig, de een is hier voor, een ander voor iets ander» geschikt, daarom was het beter te spreken van ge schikte werkliedeu. Hy wil ze daarom geen lager loon geven. De heer Hartendorf meent, dat het woord bekwaam geen moeilijkheden in de praktyk te weeg brengt. De heer Van den. Berg merkt op, dat er voortdurend gesproken wordt over loon, 'f moet zijn minimum loon, dus eeu loon, waarvan de werkman bestaan kan. Een be kwaam werkman vordient meer. De heer Van der Ploeg kan zich niet ver eenigen met het denkboeld aan allen een zelfde verhooging toe te kennen en wyst daar toe op de wantoestanden op Rijkswerf; of men zyn best doot of niet, men krygt toch verhooging, dit dooft de animo voor het vak en werkt verlammend. De heer De Geus is van oordeel, dat een vergelijking tusschun werklieden op 's Rijks werf en bij particuliere patroons niet opgaat. Hy voor zich acht de leeftijdsgrens het eenige middel om billijk te zyn. De heer Biersteker verbaast zich over do gevoerde <liscnssie, hy wil noch Bpreken van bekwaam, noch een leeftijdsgrens vaststellen en dit aan de praktyk overlaten. In de ver schillende adressen is hier van ook geen sprake. De heer Verstegen maakt nog eenige op merkingen en zegt, dat de gemeente voor moet gaan met goede bepalingen in het leven te roepen vjoor de arbeiders opdat zy een voor beeld iB voor particuliere patroons. Hij is voor het opnemen van eon leeftijdsgrens, voor het geleidelijk opklimmen in loonen en voor flinke betaling van overwerk. Na nog eenige bespreking wil de Voorzitter tot stemming overgaan, maar door de ver schillende uiteenloopende meeningen en voor stellen is het moeilijk een beslissing te nemen, waarom besloten wordt de zaak te verdagen en de leden nogmaals in de gelegenheid te stellen huu amendementen schriftelijk in te dienen. Woningnood. AIbuu komt ter tafel een adres van de afd. Helder der S.D.A.P., waarin verzocht wordt maatregelen te willen nemen ter betere uitvoering van do Woningwet in deze ge meente en wel door gebruikmaking van do - art. 32a dier wet verleende bevoegdheid. Tot ondersteuning van het verzoek zyn adbaesie-adressen ingekomen van de ver- eenigingen .Door eendracht sterk", «Onder ling Belang", afd. Helder van den Bond van Ned. Onderwijzers» van den Bond van min der marine-personeel, afd. Helder van den Typografenbond, Heldersche beituurdersbond afd. Helder van den Bakkersbond. B. W. brengen een uitvoerig praeadvies uit, waaraan bet volgende is ontleend controleur der be- onderzoek in to B. W. hebben laatingen opgedragen stellen en de gezondheidscommissie advies verzocht. De commissie komt tot het besluit, dat aanbouw van woningen voor rekening der gemeente moet worden aanbevolen. B. W. kannen zich hiermede evenwel niot verecnigen, omdat in den laatsten tijd door verschillende personen voor een 30-tal per- ceelen bouwaanvragen werden gedaan, en dat voorts een verooniging in wording is, die zich ten doel stelt een complex wonin gen te stichten. Dergeljjke vereeniging is volgens B. W. in de eerste plaats aan gewezen om met behulp van Ryk en Gem. tot woningbouw te komen. Om financieolc redenen verdient dergolyko aanbouw van gemeentewege geen aanbeveling. De heer Verstegen is niet voldaan over het praeadvies van B. W. en betwijfelt of het adres met dien ernst is behandeld, als het verdient. Er wordt in het advies geen enkele naam gonoemd, geen enkel bewys bijgebracht tot staving van de beweringen. Als redenen van afwyzing worden opgege ven, dat de gemeente geen grond bezit en het oogenblik nog niet gekomen is, dat men dient in te grijpen. En toch heersebt liior woningnood, want volgens den inspecteur Zoetmulder moet or minstens een reserve zyn van 3% zyn on deze bedraagt alhier 1 Va °/o- Van de 4219 woningen, die een hunrprys hebben beneden f 3, waren er 1 Jan. 1.1, slechts 42 leeg. 't Is een feit, dat er perso nen zyn die wachten met trouwen, omdat geen woningen beschikbaar zijn. Spreker zou gaarne weten den naam van de gemeente, die eigen woningen had en last bad met het betalen van den huur. Ook wie met men wordt bedoeld. Volgens inspecteur Zoetmul der neemt de gemoentelyke woningbouw toe en in Franeker is men reeds voor den dor den maal daartoe overgegaan. Dat er hier aan arbeiderswoningen bestaat, die beneden f 2 verhuurd kunnen worden, 't Is hem even wel te kras om heden overeenkomstig het voorstel van B. St W. te besluiten. Hy wil de zaak nader leereu kenen en stelt daarom voor een Commissie van 5 leden te benoemen, om de zaak te jondersoeken en rapport uit te brengen. De beer Verstegen kau zich met het voor stel vereenigen, wanneer dadelijk gewerkt wordt de commissie b.v. na 3 maanden iets van zich laat hooren. Het voorstel wordt daarop aangenomen mot 14 tegen 2 stemman, die der heeren Van Neck en Kryuen. Pensioenverordening. Alsnn is aan do orde de behandeling vau oen door B. W. ontworpen verordening tot regeling van pensioenen en wachtgeld der gemeente-ambtenaren en hunne weduwen en wcezen. De heer Terra stelt voor, ook namens eenigo andere leden, met het oog op de belangrijk- van de zaak do behandeling uit to stel len. Vooraf zou hy dau willen, dat een huis houdelijke vergadering werd gehouden or. dat nog andere stukken, zooals het rapport van prof. Peicb, werden overgelegd. Men besluit de zaak nit te stellen. Stembureaux. Door B. W. wordt voorgesteld do stem bureaux voor verkiezingen, welke dit jaar zullen gehouden worden, samen te stollen, zooals zy die ontworpen hebben. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. Benoemingen. Er wordt overgegaan tot benoeming van een hulp-keurmeester. De aanbeveling- dio in overleg met den veearts-keurmeester uit 12 sollicitanten is opgemaakt, luidt als volgt 1. J. A. van den Akker, te Hoek van Holland, 2. P. van Dyk, te Alkmaar. Gekozen wordt de beer J. A. van den Akker met 10 stemmen. Op den heer P. van Dyk waren 2 stemmen uitgebracht cn 2 briefjes waren blanco. Tot leden der Commissie tot onderzoek van den Woningnood worden gekozen de heeren Verstegen, Van Breda, Adriaanse, Biersteker en Hartendorf. De keeren Krynen en Staalman, die ook gekozen waren, bedankten. Rondvraag. De heer Van Breda dringt er op aan gras te zaaien by do boomen aan den Kanaalwog, omdat de bewoners aldaar veel last bobben van bet opstuivendo zand. Verder vraagt by den sproeiwagen wat meerdere malen to doen rjjden. De Voorzitter zal dezo beide zaken ovor egen. Hierna wordt de openbare vergadering go- sloten en gaat de Raad over in geheime zitting tot onderzoek van eenige belasting- reclames. geen grond beschikbaar is, is een fout van het gemeentebestuur, het had bij he* tot uitbreiding daarvoor moeten zorgen. et plan i. Meer dere opheldering van de in wording vereeniging is gewenscht. De Voorzitter zegt niet overtuigd te zyn, dat hier woningnood bestaat. Die nood moet duideljjk bljjken, daarom zal de telling her haald worden. Omtrent de in wording zynde Voreeniging zegt de Voorzitter geen nadere verklaring te kunnen geven, alleen wil hy mededeelen, dat reapectable personen zich voor interesseeren. Hy acht het een ge- wenschte toestand, dat woningen door een vereeniging gebouwd worden met geld van het Rijk. Mocht het blyken, dat er woning nood bestaat en er niet in voorzien wordt, zou hy genegen zyn do zaak ter hand te nemen. De heer Biersteker constateert dat hier wel degelijk woningnood bestaat on het hem bekend is, dat menschen 3 maanden lang bun hnweljjk moesten uitstellen, wegens scbaarschte van woningen. De gemeente moet evenwel wachten of do vereeniging van zich doet hooren, de woningbouw ligt in de laatste plaats op den weg der gemeente. De heer Staalman is van den ernst der zaak doordrongen en weet, dat er gebrek In ons volgend nummer zullen wij de hoofd- bcpalingen van de pensioenregeling mededeelen. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per regel. Nierpijnen. Onafhankelük van liet Ijjden, veroorzaakt door de pijnen in den rug die alleen voldoende zyn den zieke er toe te brengen er zich zoo gauw rnogelyk van te verlossen, bestaat er een andere reden die den zieke moet dwingen zich onmiddellijk te ver zorgen indien hij in het vervolg zich daarover ni<-t bitter wil te beklagen hebben. Deze reden is de volgende: De mggepynun, die stijfheid, zoo hevi* dat de zieke des morgens alle moeite heeft op staan, en die hem doen schreeuwen wanneer hij zich moet oprichten na zich voorover te hebben gebogen, komen voort uit een slechte werking, een binder, een prikkeling van de nieren. Nu zijn de nieren een orgaan van het grootste belang, een orgaan als het hart, een orgaan dat, indien het door de een of andere afwijking is aangetast, den zieke in doodsgevaar brengt. De nieren worden in het algemeen eerst ann- door een aoort van vertraging, vanzwakto ing. N« t, daar 1 gedaan c BHBI in baar werking. Nu is de werking der nieren zeer belangrijk, daar zy belast zyn met de uitdrij ving der vargiften, overblijfselen der voeding, ver-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 1