UIT DE HELDERSCHR SAMENLEVING Marine en Leger. Bij K. B. is aan den officier van gezondheid der 1ste klasse bij de zeemacht S. A. van der Chijs, wegens ongeschiktheid voor de verdere waarneming van den militairen dienst uit hoofde van lichaamsgebreken, welke het gevolg zijn van bijzondere omstandigheden die zich bij de uit oefening van den dienst hebben voorgedaan, eervol ontslag uit den zeedienst verleend, onder toeken ning van pensioen, en het bedrag van het pensioen bepaald op f1450 'sjaars. Overplaatsing. Op 18 Jupi: Van: Op: Machtnis. O. A. Wagenaar, K. Emma gedctoch. b/d o.z.d. Van: Op: W.s. A.d. K. Emma. VanOp W.s. A.d. W.s.W.o, Van: Op: Op 1 Juni: Serg.-monteur S. Rcindcrs, Op 20 Mei: Serg.-monteur J. O. Vlietstra, Op 2 Juli: Serg.-monteur W. J. F. Meyer, W.s. A.d. Friesland. Op 1 Juni: Serg.-monteur J. II. Pothofl", id. II. F. Boerke, Op 14 Mei: Serg. d. marin. A. A. Elzinga, id. B. B. Wesscls, Van: Op: W.o.W.o. W.s. A.d. W.s A d. W.s.W.o. Van: Op: K.Instit. Afd.W.o. Afd. W.o. K.Instit Aan den matroos le kl. C. de Wilde, dienende aan boord van de »Van Galen" is de gouden medaille voor 36-jarigen dienst toegekend. Stoom waartberichten. STOOaTAART-maatscu&ppij nederland. Ambon, v Bat. n. A'dam, vertr. 14 Mei v. Marseille. Java, v. Bat. n. A'dam, is 14 Mei Perim gepasseerd. K. Will. 11, v. A'dam n. Bat., pass. 14 Mei Kaap de] Armi. Celebes, v. A'darn n. Bat., arriv. 14 Mei te Padang. Grotius, v. A'dam n. Bat.,arriv. 15Mei te Southampton K. Wilhelmina, v. A dam n. Bat., vertr. 15 Mei van Colombo. Nias arriv. 15 Mei v. Hamburg te A'dam. Oranje, v. Bat. n. A'dam, vertrok 15 Mei v. Genua. Sumatra, v. Bat. n. A'darn, arriv. 15 Mei te Calicut. Koninklijke Hollandscue Lloyd. Maasland arriv. 14 Mei v. Buenos-Ayres en Brazilië te A'dam. Zaanland, v. A'darn n. Brazilië cn Buenos-Ayres, ver trok 13 Mei v. Duinkerken. Holandia arriv. 16 Mei v. Buenos-Ayres en Brazilië te A'dam, Rotterdamsche Lloyd. Goentoer, v. R'dam n. Bat., vertr. 14 Mei v. Lissabon. Solo, v. Bat. n. It'darn, vertr. 13 Mei v. Padang. Tarnbora arriv. 14 Mei v. Bat. te R'dam. Wilis arriv. 14 Mei v. R'dam te Batavia. Gorontalo, v. R'dam n. Java, arriv. 15 Mei te Ant werpen. Medan arriv. 15 Mei v. Hamburg te R'dam. Visscherijberichten. Nieuwediep, 13 Mei. Aangebracht door 8 kor- ders te zamen 2U mand kleine schol f 3 a I 3,50 per mand, 6 mand schar f 1 per inand. Door trekkers aangebracht 750 tal haring f0,70 a f 1,65 per tal, 130 tal geep f 3,75 af6,85 p. tal. 700 stuks ansjovis, f 13 per 1000. 14 Mei. 'GO korders met 10 tot 20 stuks groote tong 75 cent per stuk, 10 tot 100 middelmatige tong 40 a 45 cent per stuk, 10 tot 30 kleine tong 15 a 20 cent per stuk, 2 stuks tarbot f 5 a f 9,50 per stuk, 1 tot 4 mand kleine schol f 1 a f 2,50 per mand, 1 tot 2 mand schar f 1 per mand. Van Texelaars 100 stuks rog 85 cent per stuk, Door trekkers aangebracht 700 tal haring f 0,90 a f 1,30 per tal, 90 tal geep f 3,25 a f 5,80 p. tal. 4000 stuks ansjovis f 13,50 per 10U0 stuks. 15 Mei. Door trekkers aangebracht 230 tal ha ring f 1,10 a f 1,20 per tal, 15 tal geep f 2,75 a f 3,25 per tal. 16 Mei. 400 tal haring 1 0,85 a f 1.15 per tal. 28000 stuks ansjovis f 14 per 1000. 17 Mei, v.m. 8 uur. Van Texelaars 90 stuks rog 85 cent per stuk. Burgelijke Stand v. Helder Van 13 tot 16 Mei. BEVALLEN: J. Scvenhuysen geb. Benjamins, M. H. A. Orelio geb. Volmullcr, d. A. Ederzeel teb. van Zijl), d. M. de Haan geb. Trakscl, d. F. ipkemn geb. Zaatiniui, d. M. Alrind geb. Nicolai, d. OVERLEDEN: P. Heijligenberg, 8 w. K. Keiman, 80 j. C. Schümaker wad. II. Begeer, 48 j. J. Dek ker, 71 j. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Datum dar postbezorging.)^ 27 Mei[7.— 'sar. 20 Mei 7.— 'sav. 24 Mei 7.- 'i 17 en 31 Mei 3.30'snam 20 Mei 7.— 's av. Naar Oost-Indië: Verzendingsweg p. zeepost via Amsterdam p. zeepost via Rotterdam p. Holt. mail via Genua p. Holl. mail via Marseille p.Fransche m.via Marseille (voor Sumatra's Westkust en Benkoelen alleen op verlangen der afzenders) p. Duitsche m. via Napcis Naar Palembang, Riouw, Banka, Billiton en Borneo: p. Eng. mail via Brindisii 27 Mei:8.30'smor. p. Holl. mail via Genua 24 Mei 7.— 'sav. p. HolL mail via Marseille 17 en 31 Mei'3^0*snam (alleen op verl. der afz.) p.Fransche m.viaMarseillel 20 Meij7.'s av. p. Duitsche m. via Napels] 18 Mei|l2'smidd. Naar Atjeh en de Oostkust van Sumatra: p. Eng. mail via Brindisi p. Holl. mail via Genua p. Holl. mail via Marseille 17 cn 31 Mci3.30'si (alleen op verl. der afz.) p.Fransche m.viaMarseille 2 p. Duitsche m. via Napels 1 Naar Guyana (Suriname): p. zeepost via Amsterdam 26 Mei p. mail via Southampton 23 Mei (alleen op verl. der afz.) p. mail via Queenstown eiken Vrjjdag p. mail via Ncw-York. 27 Mei p. mail ia St. Nazaire 7 Juni Naar Curaqao, Bonaire en Aruba: p. zeepost via Amsterdam 26 Mei 7. 7.- 3.30'snam 3.30'snam 's av. mail via Southampton of Queenstown. eiken DinsdagL ai Vrijdag 30 Mei 7.— 's av. p. mail via Hamburg (alleen op verl. der afz.) Naar St. Martin, St. Eustatius en Saba p. zeepost via Amsterdam j 26 Mci|7.'sav. galleen op verl. der afz.) p. mail via Southampton| 23 Mei|7.'a av. Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier-koIonie en Transvaal: eiken Vrydag, 8.80 's namiddags. Voor lir. Ms. .Friesland O ban ^Schotland): 20, 21 Mei, 3.80 's nam 22 Mei, 12 uur 's midd. en 28 Mei, 8.30 's nam. VERVOLG BERICHTEN HELDER, 17 Moi. Winnub$t. Do Muziekverecniging .Winnubst" heeft zich op den wedstrijd te Bolnes (by Rotter dam) weder kranig gohouden. Zy behaalde ia de eerste afdeeling Concours den len prijs; in de afdeeling Kwartet don 2en prijs on in de af deeling Marscbconcours eveneens den tweeden prys. Met den sneltrein van hedenavond te 10.20 keert cjj alhier terug. Zonder twjjfol sal zy door een massa belangstellenden worden ont vangen. Nootlottifl einde. Gisteren werd in de fortgracht, nabjj het fort Kaaphoofd, gevonden bet Ijjk van het 21-jarig meisjo J. S., dat sinds Hemelvaarts dag alhier werd vermist. Hot lijk werd door de politie naar bet lykenhuisje op do begraaf plaats alhier overgebracht. Teleurgestelde liefde is vermoedelijk de oorzaak, dat zij een einde aan haar leven heeft gemaakt. Overreden. Een wielrijder van middelbaren leeftyd, die gisteravond even voor zes uur tegenover liet Victoriahotel te Amsterdam, het Damrak wilde oversteken, week voor een motorrijtuig van lyn 4, dat van den Dam kwam uit, doch bemorkto niet dat ook uit do richting Station- Dam een tramwagen van dezelfde lyn na derde. Hy word door dezen wagon gegrepen en niettegenstaande de bestuurder het voer tuig oogenblikkelyk tot staan bracht, geraakte de fietsrijder onder de wielen, met het nood lottig gevolg, dat hij op slag word gedood. Hy is nog niet herkend, doch kwam ver moedelijk uit Den Helder, daar een terugreis biljet Den HelderAmBterdam op hem werd bevonden. Dit bericht lazen wjj hedenmorgen in het Handelsblad'. Het is gebleken, dat dit on geluk werkelijk aan een ingezetene uit deze gemeente is overkomen. Het is de werkman op 'sRyks werf J. B. P., wonende Schagen- straat alhier. Hij was 35 jaar oud en Iaat oen vrouw met 2 kinderen na. Aanbesteding. Zatèrdag 1.1. werd alhier aanbesteed het schilder- cn behangwerk van 8 woonhuizen aan de Jan in 't Veltstraat. Ingekomen 10 biljetten, van de heeren: J. Lak, f1380; A. van Pelt, f1058; H. de Wit f 1052; Gebr. dc Boer, f1040; M. Kaleveld, f 1020; W. de Vries, f'1005; Gebrs. Bakker, 1988; J. de Kok, f970; H. J. Vermeulen, f 985, en M. B. Spigt, f 900, aan wien het werk is gegund. Een kordaat vrouwtje. Zondugavond reed een juffrouw uit Koegras met paard en kar van Huisduinen naar huis. Het was ongeveer acht uur, toen een be schonken matroos wydbeensch op den straat weg ging staan, zyn armen uitsloog cn een poging waagde om bet voertuig te doen stoppen. Wat inderdaad gelukte. Waarop de branie terzijde trad met hot voornemen om ongevraagd in te stappen. Maar in plaats van een gemakkelijk ritje, klapte voor hem de zweep en ontving by een aantal striemende slagen, die den moed van den brutalen indringer aanmerkelyk deden zakken. Toch ging by op een holleltje den wagen weder na, wist de tengels te grypen wilde opnieuw inklimmen. Tevergeefs. Een paar ferme armen dnwdo hem terug, terwijl de zweep nogmaals het restje deed. Voorwaar een voorbeeldig gedrag van de Kenau, die, in het meer bewoonde gedeelte gekomen, zelfbewust op haar bok troonde, natuurlyk nu en dan eens verwonderd, soms spottend nageoogd door voorbijgangers, die ongetwijfeld niet konden vermoeden, dat deze ■rouwolyke koetsier, alleszins bekwaam, zooevcn nog een kranig staaltje van activiteit had getoond. Baldadigheid 7 Ter hoogte van het interlyd gestrande stoomschip Keizer Wilhelm", nabjj Huis duinen, is Zondagmorgen door schipper A. Kuiper een zonder bemanning voor anker liggende haringvlot aangetroffen en alhier aangebracht. De vlet, eigendom van den visscberman Leijen, was ontvreemd uit de Doksluis. Behalve do volledige inventaris bevonden zich ook nog eenigo pareu hoozen in de vlet. Op do groote nationale tentoonstelling van den Nederlandschen Konjjuenfukkcrsbond, dio 14, 15 en 16 dezer te Utrecht gehouden werd, is aan den beer A. Thomasz alhier voor oen witte Angora ram oen eerste prijs en voor een Black and Tan's een derde prijs toegekend en de heer B. van Vliet alhier behaalde met zyn inzending van een Japan schen ram een tweeden prjjs. Het aanstaand Koninklijk bezoek. Op den dag van aankomst in AmBterdam komt Prinses Juliana niet direct uit Apeldoorn mede. Het Koninkljjk Echtpaar gaat op dien dag, zooa)6 men weet, eerst naar Huarlem. Ongeveer op bet tjjdstip van terugkomst zal Prinses Juliana in Arasterdam uit Apeldoorn aankomen,: waarna de intocht van het Konin kljjk Gezin binnen Amsterdam in den gouden koets zal plaats hebben. 0e voorzitter der Tweede Kamer. Naar de Haagsche Kiokjesman" van het (Nieuwsblad v. h. Noorden" meldt, heeft de heer Van Bylandt hot voornemen om met het einde van dit zittingjaar zijn ambt als voor zitter der Tweede Kamer neer te leggen. Gezondheidsredenen zijn de aanleidiog tot dit besluit. De nieuwe minister van justitie. Do hoefjjzer-corr. van hot IIbl. schrjjft aan zyn blad: Het is thans zeker, dat mr. E. R. II. Regout, Kamerlid voor Helmond en rykscommissariB voor do Brusselsclie tentoonstelling, broeder van don minister van waterstaat, benoomd zal worden tot minister van justitie. De benoeming van het lid der Tweede Kamor voor Helmond, mr. Regout, tot minister van justitio, ter vervanging van mr. Nollissen, is, nu hjj zich voor dit ambt beschikbaar heeft gesteld, met ingang eerst van 7 Juni a.i verwachten en zulks in verband met de werk zaamheden, die de hoer Regout nog als commissaris-generaal ter Brusselsche tentoon stelling heeft te vervullen. De Directeur van de Gemeentelijke Electriciteitswerken te Amsterdam Do directeur A. W. Rossing heeft op ad vies der enquête-commissie twee maanden verlof genomen. Hjj had het voornemen na zjjn ziekte weder do leiding op zich te nemen on zou lieden zjjn functie weder hebben aanvaard. Fraude. Do fraudo van den te Middelburg gearres teerden commies ter gemeente-secretarie moe- ontdekt zjjn, doordien stukken van den bur gerlijken stand niet op tjjd in bezit kwamen van den otiicicr van justitie. En bedoelde stukken, die gezegeld moesten zjjn, bleken ongczegold te zijn, zoodat de fraudes met die zegels zouden hebben plaats gehad. Overgebracht. De ambtenaar van den burgerlykon stand G. t. M., te Middelburg, verdacht van fraude in administratie, is naar het huis van bewaring overgebracht. Aanranding. Vrijdagavond omstreeks balf twaalf ont rukte op het, op dat uur nog vrjj drukke Damrak te Amsterdam, een ongeveer 20-jarig jongmensch een dame een taschje uit de hand. De dief, dio do vlucht nam, werd in de St. Jacobstraat doir oen agent van politie gegrepen. Op het politiebureau bleek, dat het taschjo o. a. ruim zes gulden aan con tanten bevatte. PostdiefBtal. Aan het Centraal-Station te Amsterdam is Vrijdagavond gearresteerd de brievensteller P., die op heeterdaad betrapt werd op diefstal. In de woning van P. is een huiszoeking gedaan, waarbij een belangrijke hoeveelheid effecten in beslag werd genomen, als ver- ioedeljjk van diefstal uit poststukken af komstig. By onderzoek is inderdaad gebleken, dat deze effecten, tor waarde van 10,000 francs, afkomstig zjjn uit een postpakket, dat eenige jaren geleden gostolon werd. P., die al 8 jaar by de Postpakketdienst in betrekking was, beeft een volledige bekentenis afgelegd. Hjj is naar het Huis van Bewaring over gebracht. (,N. v. d. D".) Het Hof in de Hoofdstad. In de brieven «Uit de Hoofdstad' dor (Prov. Gron. Ct." leest men Het programma van het aanstaand Koninkljjk bezoek beeft thans vaster grondslag gekregen door de officieele mededeeling omtrent de dagen, waarop H. M. de Koningin haar officieele en niet officieele onderdanen ten Paleise zal ontvangen. Men weet nu de des betreffende dagen en uren, maar weet ook, dat H. M. daaraan slechts een zeer beperkt deel van Haren tjjd zal besteden. Ditmaal toch wordt men niet in audiëntie ontvangen, doch houdt H. M. cour. Weet men wat dat beteekent Dat H. M op haar troon gezeten eerst de daarvoor iu aanmerking komende autoriteiten en aanzienlijke personen, straks ook de gewone burgers, die een verzoek schrift hebben aan te bieden, langs zich heen zal zien gaan, buigend en zwijgend beide zeer diep terwijl de ceremonie-meester of welk kander lid van bot HuiB van H. M. do namen dor voorbygaanden opnoemt. Zoo'n ceremonie neemt heel wat minder tjjd in beslag dan eeno gewone audiëntie, waarbjj H. M. tot plicht heeft tot eenieder, die verschjjnt, een paar woorden te zeggen en een eerbiedig antwoord aan te booren, maar ik kan me best voorstellen dat H. M. aan een cour de voorkeur geeft boven een vermoeiende audiëntie, waarbij al zeer dik wijls een gesprek, boe kort dan ook, moet voeren, dat Haar onmogelyk altjjd belang kan inboezemen. Waarom H. M. thans tot die wjjziging is gekomen, is mij niet duidelyk. Is het omdat Prinses Juliana onmogelyk zoo veel tjjd Hare moeder kan ontberen, als een audiëntie in beslag neemt Of is er een an dere reden Dit laatste heb ik reeds hooren bewerenmen verzekerde mij, dat voor Prinses Juliana De Genestets welbekend gedicht van Benjamin af' zou gelden en dat we binnen kort daaromtrent wel meer zouden hooren, De Speelholen van Amsterdam. In de Amsterdamsche studenwereld heersebt nogal sensatie over een geval, dat zich in oen der speelholen te dezer stede beeft afgespeeld on over het staartje, dat dit muisje heeft gehad. Sinds het actief optreden der Haagsche politie-autoriteiten den heeren het bestaan iu de Residentie zuur' maakte, zijn eenige speelhuishouders naar AmBterdam afgezakt, tegenover liggende eiland Texol is namelijk Twee hunner, met name A. van der Hoek 1 de e®nig0 ingang tot de Zuiderzee en daarom cn S. Cöelho, die op dit gebied hun sporen i met zÜn 8terke verdedigingsmiddelen voor in Den Haag verdiend hebben, hebben nu te Nederland van groote beteekenis. dezer stede, perceel Singel 471 bij het Den Helder, dat van Amsterdam ongeveer Sophiaplein op grootsckeepBche wjjze een K.M. verwyderd ligt, heeft zeer bijzondere, speelhol ingericht onder den naam Sociëteit 1 landelijke schoonheden; het is een zindelijke .Galaclub", 't Is natuurlijk weer een schijn- provinciestad, die hare beteekenis aan haar sociëteit waarin per saldo ieder, die over haven ontleent, doch overigens een overwegend geld beschikt, kan binnen treden. Er wordt 1 militair karakter draagt. Overal in de stad ziet steeds roulette gespeeld, z.g. spoortreinrou- men marine- en legerofficieren, soldaten, ma- lette, zoodat men hier met een huis van lrozen en zeec&detten en vóór alles, als men hazard te doen heeft, waartegen onze politie, do haven zelf nadert, wordt de aanblik nog tot verwondering var. menigeen, tot nu toe levendiger en interessanter. In Den Helder nog niet is opgetreden. I bevinden zich nog behalve de marinehaven, Maar hoe dit zy, eenige dagen geleden I °ok nog «en Maunv.Akademie, een Zoölogisch kroeg do .Gala-Club" bezoek van een clubje Station en Marinewerven. Komt men op do studeerondo jongelui, van wie twee in de l kade, dan ziet men op eenige honderden meters studenten-wereld wel bekende jonge raenschen. ket 8terko P*ntserfort »do Harssens kant een trein over die sporen naderde. Vier hunner werden in stukken gereten. In Londen zelf bjj Charing Cross is bij eenzelfde ongeluk een wegwerker gedood en een zwaar gewond. Veroordeeld wegens omkoopbaarheid. Pittsburg, 14 Mei. Vyftien mannen van aanzienbankiers, geneesheeren, allen leden van den gemeenteraad, werden veroordeeld tot verschillende gevangenisstraffen en boeten, varieerende van 250 tot 5000 doll. wegens omkoopbaarheid, en wel naar aanleiding van de onlangs aan het licht gokomen onbehoor lijke handelingen van leden van den gemeente raad. Mijnongeluk te Whitehaven. Het ongeluk in de myn van Whitehaven gebeurde Woensdagavond. Zooals wij reeds gemeld hebben is de toegang tot de schacht waarin de ontploffing heeft plaats gehad, toegemetseld. Zoo hoopt men den brand in de steenkool, door afsnijding van den toevoer van lucht, te blnsschen. Weken, misschien een paar maanden lang blyven de 1301jjkcn dus beneden. To Whitehaven is een vronw, die by het onheil man, twee zoons en drie broers heeft verloren. Van een andere fami lie zyn de vader, drie zoons, een schoonzoon en drie nevèn omgekomen. Van de 180 kolendelvers, die in de schacht te Whitehaven zyn omgekomen, waren er 88 gehuwd, die te zamen tusschen de 200 en 800 weozen achterlaten. Lord Lonsdale, de landheer van den grond van de mijn, is naar Whitehaven vertrokken om den menschen daar zijne deelneming te gaan betuigen. Hjj hoeft 1000 p. st. geschon ken aan het fonds voor hulpvcrschaffing aan de achtergebleven betrekkingen. De Daily Mail heeft den burgemeester van Whitehaven voor hetzelfde doel een kassiersbriefje van 500 p. st. gezonden. Velgens Lonsdale, zal er wel 80.000 p. st. noodig zyn om allen naar behooren te hel pen. Door het Centraal-Bureau voor Vreem delingenverkeer is een boekje uitgegeven, waarin eene beschrijving voorkomt over onze badplaatsen. Het boekje is getiteld: Hollandsche Badplaatsen. O.a. wordt er over Den Helder en Huis duinen hot volgende verteld: Den Helder. Aan het noordeiade van de spitse land tong, die de provincie Noord-Holland vormt en aan de westzijde door de Zuiderzee begrensd wordt, ligt de stad Den Helder. In het be gin van de negentiende eeuw door Napoleon tot een sterke vesting gemaakt, later door de Nederlandsche regeering verder uitgebreid, bezit Den Helder tegenwoordig ongeveer 28000 inwoners. Hare bijzondere beteekenis verkrijgt de stad daardoor, dat de aan hare noordpunt gelegen marinehaven .het Nieuwe diep" de ingang der Zuiderzee verdedigd. De zee-engte tusschen het vasteland en Er werd een gomoedelyk ryksdaaldertjo opgezet en inmiddels schonk men met royale hand den heeren in. Er kon vrij gedronken worden 1 Toen volgde baccarat. Er werd in de stemming, waarin men zoo langzamerhand gebracht was, zeer grof ge speeld en op oen gegeven oogenblik hadden Reusachtige kanonnen komen uit de koepels van het fort te voorschijn, dood en verderf dreigend aan den aanrander. Gaan wij ver der de kade langs, dan komen wij vele sche pen voorbjj die hier gestationeerd liggen. Ver tegenover het vasteland zien wij het eiland Texel liggen. De haven van den Helder is 2000 Meter van den Helder op 718. Heden is Huis duinen een vriendelijk klein badplaatsje, dat aan hen zal behagen, die geen al te hooge eischen stellen, en die bovenal vragen ,rnst", bij een prachtig strand en een krachtige zee. Zij, die een eenvoudige leefwijze verkiezen boven het duro strandleven in de grootero badplaatsen, vinden hier hun plaats. De nabjjheid van Den Helder met zijn interessante Marinehaven en zijn eigenaar dige Marine-bedryvigheid is medo een aan trekkelijkheid, daar men, als men de een zaamheid wil ontvlieden, in uur midden in de stad zit. V. V. V. de tWM hierboven bedoelde Ldenten 100-150 M«.r breed en diep du 20 duizend gulden verloren! j »>U d" grootrt» schepen gebrurkt Bezwaar was dit niet. worden. De heeren kenden immers wissels teekenen. 1 De gelede»» vermeldt van Den Helder, En zoo werd door den speelhui.houder Huisduinen en hare omgevrug velerlei interes- Van der Hoek ep de twee verliezende stn- I "n,° büzonderheden. W0 laten bier iets denten wissels getrokken tot het verloren ?e°; bedrag. De twee studenten accepteerden ze 1 I» 723 Hnr.du.nen een geweld,gen en Van der Hoek endosseerden de wissel, brand gewoedter horinnenog daaraan wordt aan Coëlho en dergelijke t>ö dit speelhol 1 ^eden het wapen van den toenmaals .geïnteresseerden". levenden koning Badb.ud van Friesland ge- Van dien tijd af dagteekent de meest voerd. schandelijke achtervolging van de twee stn-I 1148 k°" mf vu. Den Helder uit hg denton on hunne respectievelijk, familiën. «,b de °'l«ndeu Texel en W.e- Op alle mogelyke wijze werd gepoogd geld los te krygen, echter zonder resultaat. De •heeren" hadden geen succes. Toon word de laatste troef uitgespeeld. Het faillissement der twee studenten werd by do rechtbank to dezer stede aangevraagd, maar tot grooto vreugde in de studentenwe reld ging de rechtbank er niet op in en werd bet verzoek tot faillietverklaring ge weigerd. Intusschen blykt uit deze zaak, welk een groot gevaar voor onze jongelui in inrich tingen als deze schuilt, hoe hier zonen van Amsterdamsche families geplukt worden, hoe noodig bet is tegen zulke speelholen met krachtige hand op to treden. Reeds kwamen ons andere gevallen van groote verliezen ter oore. De verteerbaarheid van vleesch en visch Over een vergelijkend onderzoek omtrent de verteerbaarheid van rundvleesch en visch door Slowtzofi ingesteld deelt in het ,Tyd- schrift voor Geneesk. de heer J. Ph. Staal mede, dat op grond van zyn proeven Slowt zofi* tot do gevolgtrekking kwam, dat de ver vanging van vleesch door versche gekookte visch do vertering van de stikstofhoudende bcstanddeclen verbetertdat de vertering van de stikstof van goed gezouten en gerookte visch minder goed is dan die van versche visch en dat deze nog minder goed wordt, als men gezouten visch in plaats van vleesch geeft, hoewel steeds nog beter dan by vleesch- voeding. Gedroogde visch evenwel wordt slechter dan vleesch verteerd. Scheepsbouw. De AUan-lyn heeft voor haar dienst tusschen Liverpool on Canada twee turbine-stoom schepen van ruim 20,000 ton elk besteld. Het zullen hardloopera zyn en, aangezien de af stand van het land tot land by dezen dienst korter is dan by dien tusschen Engeland en New-York, zal de Oceaan-reis met deze nieuwe schepen korter duren dan met Mauretania en Lusitania. Vier wegwerkers gedood. Vrydag zijn op don Grooten Wostelyken Spoorweg by Londen vier wegwerkers door een trein overreden. Acht man waren bezig aan de sporeneen trein naderde langs die lyn on zy stapten over naar naastliggende ringen gaan. In 1678 versloegen de Hollanders onder Admiraal de Rnyter de veroenigde Engelsche en Franscho vloten. In 1788 afvaart van 228 walvischvaarders uit den Helder en Huisduineu; hunno buit bedroeg 514 walvisschen. In 1797 zeeslag by Kamperduin waarin de Hollandsche vloot door de Engelschen verslagen werd. Admiraal de Winter werd gevangen genomen. In 1811 beveelt Napoleon I den aanleg van de rondomliggende forten •Erfprins", «Kijkduin", .Falga" en ,Dirks Admiraal". Verdere datums, die over de inrichting der haven enz. handelen, behooren tot de geschiedenis van den lateren tyd. Over Huisduinen wordt het volgende gezegd In de nabybeid van Den Helder ligt de badplaats Huisduinen. Zuidwestelijk van den Helder bereiken wy het fort .Kykduin' welks vuurtoren bijzondere aandacht vraagt. Hy ligt u.1. op het laagste pnnt van de noorde lijke duinen en is niet minder dan 65 Meter hoog. Op den top heeft men een prachtig vergezicht zoowel over de zee als over het land. Met het bloote oog kan men de torens van Alkmaar, Medemblik en Enkhuizen onder scheiden en met een goeden verrekijker kan men over de Zuiderzee, Hindeloopon en Har- lingen zien. De lichtsterkte van het toren- licht is dat van 1200.000 kaarsen. Het licht is zichtbaar tot aan het Noordzeekanaal, dat ongeveer op 60 K.M. afstand ligt. De toren wachter is telephonisch met het Havenkantoor verbonden, opdat hy, als een schip te dicht de kast, door zandbanken zeer gevaarlyk, nadert, onmiddellijk daarvan bericht kan geven. Van den toren Kykduin komt men verder aan de badplaats Huisduinen, dat met Den Helder door een trambaan is verbonden. Een prachtig uitzicht geniet men van hier uit op zee, rechts ziet men de zandbank «Onrust", dio zelfs tijdens den vloed niet onder water staat. links ziet men verschillende zand banken, het kerkhof der schepen, zooals zij wel eens genoemd wordt. Huisduinen zelf is een zeer oud plaatsje, welks oorsprong dateert van zeer vroegere eeuwen. De Noren zouden het plaatsje in den lOen eeuw gesticht hebben. De historie schrijver Dekker bepaalt bet stichtingsjaar sporen, niet merkendo dat van den anderen in zyn werkje(Ontwikkelingsgeschiedenis door P. N. v. R. Bezoek aan 't Zeemanshuis 't Liep al tegen tienen. In myn verbeelding zag ik de slapende buisjesry van Achtergracht Z -Z. een aantal jaren terug. Woelig, spokend, broeiend ver leden. Toen iederen avond, tot laat in den nacht, het rumoer van de branding klonk. Zwaar-bonkende trommen. Jankend gegalm van clarinetten. Valsche fluittonen. Gekras op versleten violen. Aanmoedigend lawaai van 'n orkestorgel. Zeurig harmonica-gedrein. Eentonig triangel-geluid. Schelle pistonklaa- ken. Miserabel contrabas-gebrom En toen ik al mijmerende voortging langs de uitgeteorde geveltjes, die moe en oud elkander steunden, drongen myn oogen door de zwarte krotten van weleer, nu meer dan afgeleefde figuren, wrak en gammelig, stomme getuigen voorwaar van heel wat walgelyke toonoelen En ik meende voor my uit nog te booren de hos- zingende troepen en het doordringend gegil van meiden verbrokkeld in lachgicren on proest-grinnikjes. Een onrustig gebrom van twistende stemmen doemde op. Felle ruzie klanken waaiden uit dichtslaande deuren. Achter roode gf>rdyncn,vurig-8chijnende kroeg- raampjes, rinkinkelde flesschen en glazen. Temidden van beenige, verwrongen gezichten en de tot berstens toe opgeblazen hoofden met doffo droomoogen in warme liclit-gryzen 1 tabaksnevei vermengd met benauwde jenever- I lucht en sclierp-riekende odeurtjes Levend in de droomen van vroeger, kwamen voor mijn geest de opkomst, de vooruitgang en de welvaart der krotjes-buurt. Dan hel hoogte punt eu eindelyk de zichtbare kwijning van het verderfelijk gedoe De verscheidene nette burgerwoonbuizen van beden wyzen dan ook op de gebeurtenis, dat geleidelyk door den sloophamer al heel wat is verdwenen. Zij, de nieuwelingen, hebben langzamerhand verdrongen, doen ontruimen de vuile broeinesten onder dakenruïncn. Ja, er zijn schynbaar met vaste hand ware bressen geschoten in het bewuste blok, vooral toen onze gemeenteraad met meerderheid van stemmen bosloot het verbod van ontuchtige huizen. Waaronder ook viel nommer 55, eens oen zeer fortuinlijk zaakje, hoog, smal perceel, welks lichtkleurige buitenmuur en do vet- zwarte letters er op u thans doen zien dat de afd. Helder der „Nederlandsche Middor- nachtzendings-vereeniging" de eigenares is geworden. In het wijd-eng, eigenaardig trechtervormig steegje trilde zachtjes de electrische schel, die we, door middel van het knopje in werking hadden gebracht. Bijna oogenblikkelyk kwam uit het hart van de gesloten deur een straal geel licht en achter de stevige tralies van dat geheimzinnige vak verscheen het vriende lijk gelaat van den conciërge, n bejaard, doch flink actief mannetje, die de sleutel liet knar sen, de sloten wegschoof en ons welwillend wenkte om binnen to treden. Floep, do sierlijke gaslamp, vlug ontstoken, stelde ons voor de fraaie bestuurskamer, tevens gezellig conversatie-vertrek. Met een minzaam lachje, wyzende op twee groote schilderijen aan de wanden, vroeg de conciërge Kent u die Dat is Pierson en hier ziet u Van Munster, precies, duidelijk, hö Alsof zo beiden tegen elkander spreken. Nou, die tweo hebben dan ook volkomen recht om wat to vertollen. O, o, ze hebben al zoovoel meegemaakt op het gebied van ons werk Die boekenkast is een geschenk. Dit ook. En dhtNietwaar, dat ziet er keurig uitDaar heeft u ons telefoon toestel. 'n Groot gemak. We kunnen er niet van buiten. Als hier iets bijzonders gebeurt, dan bellen we maar even naar de politie, enZeker, je weet toch maar niet wie en wat je in huis krijgtOnlangs nog werd er geklopt door 'n razenden kerel, herrieschopper, die de boël kort-en-klein wou timmeren en zooveel te kennen gaf, dat-ie totaal niets mot de inrichting ophad. Ik zeide tegen bemwacht even, broêr, ik kom by je, dan zullen we eens praten en zoo niet, dan laat ik je door 'n diender opruimen Ik ben voor geen stormpje bang, meneer. Niet driftig of gauw aangebrand. Weineen. Maar beleidvol, voorzichtig, begrepen Zie eens, bier heb ik een boek waarin alle gasten terecht komen. Weet u waarom ik dat doe? Je kan onder die zeelui fatsoen- lijke jongens troffen, maar ook Bnuitors, dio wat op bun kerfstokje hebben en wellicht verdacht werden van het een of ander Daarom teekon ik achter hun namen nauw keurig op hot uur van komen en gaan Practisch in mogelyke gevallen. U ziet ge- lyktydig, dat er van ons tehnis reeds druk gebruik wordt gemaakt st u eens verder brengen We stonden in de vierkante slaapzaal, degelijk lokaaltje, met hagel-witte muren en glimmenden zolder. Stil zacht-zilver gaslicht liet ons aanschouwen de hoogst zindelijke vloer, blank en rein tot in alle hoekjes, waarop de geel-geschilderde ledikanten or delijk zyn geplaatst. De frisch-heldere dekens gaven blyk van een zorgzaam onderbond. Terwyl de donsige kussens en bedden, rus tende op flinke matrassen, den slapers alles zins moeten voldoen. Van de doelmatige waschgelegenheid, waar boven de royale ventilatie is aangebracht, kwamen we by een afzonderlijk vierkant, waar eventueële dronkaards of dakloozen een speciale ligging vinden. ,Dezo deur", zeide mijn leidsman, terwyl-ie haar op de rolletje bewoog, deze deur sluit ik waterdicht als er iemand is binnengebracht, dio wat te diop in 't glaasje heeft gekeken. Dat is sekuur en billijkOverigens kan een ieder, hier eenmaal onder dak, gerust zyn hoofd neorleggen. Geld en voorwerpen worden vóór het naar-bod-gaan in bewaring genomen. De een kau alzoo van den ander niets ont vreemden. Deuren en vensters gaan op slot en grendel. Niemand kan in- of uitwippen. Voor oproer, revolutie of wat ook heb ik krasse maatregelen getroffen. Op het minste gerucht ben ik present en, schoon het 's nachts pikdonker is, kan ik door dilt gaatje alles bespieden". Hij maakte een prachtige manouevro met 'n extra lampje, een vinnig zoeklicht iu z'n soort. Hoeveel kost het logies hier, waarde heer?" Geen cent. Marine-matrozen, die niet naar boord willen, zeelui, door welke omstandig heden ook een slaapplaats missende, schip breukelingen in verlegenheid, alle zeevaren den kunnen hier voor niemendal logooren. Vraagt men ons nuar kosten, och, dan wyzen we slechts naar de bus ginds, waarin naar krachten kan geofferd worden Nu u een maal gekomen bent om iets te schryven over onze inrichting, moet u nog even meegaan naar boven. Dan kannen we daar nog een oogenblikje praten. En als u last hebt, van nacht bij ons te blyven, dan kan u persoonlyk getuige zijn in welk een behoefte wy voorzien. Dan kan u gadeslaan, dat ons fatsoenlyk vrien- delyk en aangenaam tehuis wordt gezocht" LaDgs een trap bereikte we de kamer van den conciërge, een recht gezellig verblyf. Daar geurde de dampende thee en daar stonden do sigaren gereed. Het propere vrouwtje, moeder van het tehuis, lachte en redeneerde maar gemoedelijk, hartelijk om zich heen. En als zy do kopjes had inge- schonkon en de blauwe rookwolkjes onzer fijne panatella s omhoog dwarrelden, dan be gon de tactvolle bestierder van het Zeemans huis op onderhoudenden toon te verhalen de merkwaardige gevallen sedert kort, waaruit bleekgdat men een sympathieken arbeid ver richt, onzelfzuchtige dryfveer tot werk van maatschappelyke beteekenis, ongetwyfeld recht hebbende op ons aller aandacht en steun. Maar ik zal Uit den Omtrek. Groote lammerenmarkt te Texel. De aanvoer op de heden aan Den Burg op Texel gehonden lammerenmarkt bedroe? 6454 stuks. De pryzen liepen van f9.50 tot f 14.— Texel, 16 Mei. 't Is in de laatste dagen druk op het eiland, de beide Pinksterdagen kwamen velen een kijkje nemen op dit, thans zich in zomer- gewaad kleedend plekje, terwyl ook de vogel- broedlerreinen voel belangstelling ontvingen. Het weer werkte evonwel niet altyd mee, wut teleurstelling baarde. Ook de meeting van de Middernachtszendingvereeniging, be zocht door ruim 600 personen en eene bij eenkomst van het Leger des Heils brachten drukte. De eerste lammerenmarkt, die mor gen gehouden wordt, heeft reeds vele vreemde kooplieden naar hier doen komen. Texel mag zich meer en meer in het be zoek van vreemdelingen verhengen en het heeft dan ook mooie plekjes aan te bieden. Jammer, dat we nog geen trams hebbeD, of dat er geen andere middelen van vervoer don bezoekers voor weinig geld knnnen wor den aangeboden. Gelukkig evenwel weer, dat er «601800zyn, want over de afstanden moet men niet gering denkon, en velen heb ben zich daarin reeds vergist. De heer L. Tninstra, van hier, heeft met goed gevolg te Utrecht examen afgelegd voor onderwyzer. 't Ziet er voor de visschers, die op ansjovis gehoopt hebben, zeer slecht uit. Zo zijn van armoede van de Zuiderzee teruggekeerd, omdat er niets te vangen was. Als er geen betere berichten komen, gaan ze niet meer hten. Texel, 16 Mei In de vorige week moest een voeboot van hier eene lading vee over de Zuiderzee vervoeren naar Hoorn. Doordien de opva renden niet genoegzaam met de vaarwaters bekend waren, moest een persoon worden aangenomen als loods. De 87-jarige de W., een krasse grijsaard, werd als zoodanig ge huurd en volbracht vz\jn taak naar eisch. Dat iemand op dien leeftyd nog in staat is zulke diensten te verleenen, zal zeker wel tot de hooge zeldzaamheden behooren. Vlieland. De heer W. J. van Rosaum, lid der Ge zondheidscommissie gezeteld te Enkhuizen is op zyn verzoek als zoodanig eerrol ontsIageD. Anna Pau'owna Yrydagavond vergaderde in 't lokaal van den heer G. Bout de vereeniging Door recht en eenheid tot vooruitgang'. Afwezig met kennisgeving van de verhindering de voor zitter en de Becretaris. Na opening der ver gadering door den vice-voorzitter, den heer J. Hoogland, worden de notulen gelezen en onveranderd goedgekeurd. Aan de orde is de candidaatstelling van hoofdingelanden, wegens periodieke aftreding van de heeren C. Tysen en H. Koster Pz. De laatste is niet herkies baar wegens zyne benoeming tot heemraad. Aanbevolen worden 2 candidaten, n.1. de heeren C. J. de Mazure en C. Tysen. Met algemeene stemmen worden deze 2 heeren candidaat gesteld. Ook moet een hoofdingeland gekozen worden door de benoeming van den heer J. Schrieken tot heemraad. De heer Hoogland zag gaarne iemand candidaat ge steld uit den Westpolder. Genoemd worden de heeren J. C. Blauboer, k. TielSr. en J. Schrieken, waarvan de eerste wordt gekozen. Bij de rondvraag wordt er over gesproken dat het v\ enschclyk zou zyn dat de vergade ringen van het Polderbestuur openbaar zijn. Hierna Bluit de heer Hoogland, onder dank betuiging der vergadering. Aan de van Ewycksluis zal deze week een begin gemaakt worden met de tramlijn van EwykckslnisSchagen. Aan de van Ewijcksluis is reeds een twintigtal arbeiders gearriveerd. Onze plaatsgenoot, do heer J. C. Vis, vroeger woonachtig te Callantsoog, is te Haarlem geslaagd voor zyn onderwijzers examen. Zaterdagand, 21 Mei, vergaderde in Veerburg de Afd. Anna Paulowna van het Centr. Gen. voor Kinder-hcrstellings- en va- cantie-kolonies. Do heer Jb. Bakker opent de vergadering, waarna de notulen worden ge lezen en goedgekeurd. Medegedeeld wordt dat 't vorige jaar 2 kinderen hebben vertoefd in het koloniehuis te Nunspeet, die daar zyn heengebracht in gezelschap van kinderen uit Oud-karspel en den Helder, waardoor minder behoeft uitgegeven te worden voor een gelei der. Do penningmeester, de heer Lunshof, doet rekenfng en verantwoording over 1909. De ontvangsten bedroegen f 164.32', de uit gaven f 101.20', batig saldo f 63 12'. De be scheiden, nagegaan door de heeren R. Blanke voort en K. L. van Gorkom werden volkomon in orde bevonden, waarna de rekening werd goedgekeurd onder dankbetuiging aan den Penningmeester. Medegedeeld wordt, dat door vertrek en bedanken het aantal leden nog al verminderd is, waardoor de financiën achteruigaan. Alge meen acht men het weuschelyk, dat meerdere loden toetreden. Tot bestuursleden worden gekozen de heeren C. F. Hopster, R. Blanke voort en Jn. Blauboer. De beide laatsten nemen aan, den eersten, niet aanwezig, zal van zyne benoeming kennis worden gegeven. Hierna wordt de vergadering onder dankbe tuiging gesloten. Burgelijke Stand w. Texel. Van 7 tot en met 18 Mei '10«' GEBOREN Jan Simon, s. v. Johan Pietcr Dros en Theodora Catharina Bremer (Oude- schild). Willem Jacob, z. v. Maarten Bakker en Aaltje Jonkerman (Cocksd.) Jan, z. v. Arend Witvliet en Alida Tuinder, (den Burg). ONDERTROUWDSimon Kuijper en Immetje Vlas. Arie Bremer en Neeltje Smids. ^GETROUWD: Willem Trap en Fytje Dros, (Oosterend). Albert Blom en Antje

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 2