Notaris STAMMES Openbare verkooping VERGADERING „OIEBLÜE WKDPWfflflG". Algemeene Vergadering RIJKS HQOGËRE BURGERSCHOOL H. KWANT, te Helder, Aanbesteding. dersche huiseigenaren deren toestand het liefste willen. Het is hun voordeel. Wy ontzeggen hun het recht zelfs niet om onze pogingen te bestrijden. Maar indien men dit doet, dan doe men het ernstig en niet op zulk een be lachelijke wijze. Als hier het percentage der leegstaande wonin gen beneden f3.nog niet i 0/„ is l) en alge meen 3 o/0 reserve wordt noodig geacht, om nor maal te kunnen voorzien in de behoefte aan wo ningen, dan kunnen wij ten stelligste volhouden, dat er te Helder woningnood is. Die 20 brieven zijn geen bewijs, dat het anders om is, maar getuigen nog eens ten overvloedehoe erg of de toestand hier is. Als we het standpunt der Heldersche Verhuur- ders-Vereeniging innamen, moesten we dus al blij zijn, dat tenminste geregeld niet enkele gezinnen onder den blooten hemel bivakkeerden. Maar zoo erg moet het juist niet worden en wij hopen nog, dat de Raad daarvoor zal zorgen. U, mijnheer de redacteur, dankend voorde ver leende ruimte, teeken ik Hoogachtend A. W. MICHELS, Secr. S.D.A.P. 1) In Amsterdam was dit percentage 1.4, vol gens de jongste woningtelling aldaar, en dit wordt reeds als bedroevend laag aangemerkt door „De Gemeente", Orgaan van de Vereeniging van Soc.- Dem. Gemeenteraadsleden. Marine en Leger. Kon. Besl. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau, de luit t. z. 2de kl. W. C. Bijl de Vroe. De machinist G. J. de Groot, gedetacheerd bij de conservatie op Rijks werf te Hellevoetsluis, wordt 1 Juni geplaatst op de «Frans Naerebout", als chef der machinekamer. Kon. Besl. Eervol ontslag verleend uit den zeedienst, op verzoek, met ingang van 29 Mei aan den off. v. adm. 2de kt. J. F. Hackfoort. Bevordering op 1 Juni 1910 Stoker-majoor R. J. v. Waard, tot opperstoker. Sergt.-timm. F. J. Spekman, tiram.-maj. id. J. Duijvetter, id. id. C. Silvius, id. Kwartierm. D. Schotman, bootsman. id. H. Kramer, id. Korp.-konst. F. H. Schmidt, serg.-konst. Matroos le kl. P. Warhout, korp.-torp.d. Korp.-timm. C. de Lange, serg.-timm. Matr.-bottel. J. Koning," korp.-bottel. ryv. J. A. Thijssen, korp.-schrijv Matroos-schrijv, Korp.-kok F. Kruit" serg-kok. Marinier 2e kl. W. Keijsper, schoenmak. Adsp. muzik. J. Strobel, muzikant. Leerling id. J. Kikkert, adsp. muzik Matroos 3e kl. A. E. Geerards, leerl. id. Marinier le kl. J. C. v. d. Aakster, korp. d. mar. id. F. S, H. Schoons, id. Overplaatsing. Op 26 Mei: Van: Op: Bootsman W. van Dok, Zeehond W.s.W.o. Op 28 Mei: Van: Op: Bottel.-maj. H. Munnik, K.Emma W.s.W.o. Serg.-bottel. J. v Baerle, Heemsk. K.Emma. Korp.-bottel. J. J. Verkam, W.s.W.o. Heeinsk. Op 1 Juni: Van: Up: Machinist P. D. Withlau, K.Emraa non-act. id. Q. J. H. Verbeek, P. Hein K. Emma. id. J. de Geus, cons. A'd. P, Hein. id. G. J. de Groot, cons. H'v Fr.Naerb. Op 4 JuniVanOp Serg.-maj. mar. W. A. v. Veld huizen, W.s.W.0. Afd.W.o. Stoom vaartbenchten. ST00*VAART-MAAT8CHAPPIJ-NEDERLAND. K. W. 1 (thuisreis) vertr. 27 Mei v. Colombo. Billiton arriv. 29 Mei v. Hamburg te A'dam. Bali (uitreis) is 29 Mei Kaap Roca gepass. Banda (uitreis) arriv. 29 Mei te Sabang. Java (thuisreis) is 29 Mei Gibraltar gepass. K. W. II (uitreis) vertr. 29Mei v. Colombo. K. W. III (uitreis) arriv. 29 Mei te Southampton. Lombok (uitreis) arriv. 29 Mei te Padang. Rembrandt(thuisreis) vertr. 30 Mei v. Genua. RomttDAireoBK Llotd. Gorontalo (uitreis) is 26 Mei Sagres gepass. Sindoro (thuisreis) vertr. 26 Mei v Perim. Ternate vertr. 27 Mei v. Batavia n. R'dam. Kawi arriv. 28 Mei v. Batavia te R'dam. Menado (uitreis) pass. 28 Mei Point de Galle Solo (thuisreis) pass. 28 Mei Perim Rindjani arriv. 28 Mei v. R'dam te Batavia. Goentoer (uitreis) is 28 Mei Perim gepass. Malang (thuisreis) vertr. 28 Mei v. Marseille. Medan (uitreis) arriv. 28 Mei te Antwerpen. Ophir (uitreis) vertr. 29 Mei v. Marseille. Tabanan (thuisreis) vertr. 28 Mei v. Padang. Koninklijke Hollandsohe Llotd. Maasland (uitreis) vertr. 27 Moi v. Duinkerken. Delfland (thuisreis1» vertr. 28 Mei v. Bohia. Hollandia (uitreis) vertr. 29 Mei v. Vigo. Kon. West-Indisohe Maildienst. Pr. W. III (uitreis) pass. 29 Mei Quessant. Visscherijberichten. Nieuwediep, 27 Mei. Aangebracht door 22 kor- ders 10 tot 20 stuks groote tong 70 cent per stuk, 20 tot 20 tot 80 middelmatige tong 30 a 40 cent per stuk, 10 tot 40 kleine tong 15 cent per stuk, 1 tot 4 mand kleine schol f 1,50 a t 2 per mand, 1 tot 2 mand schar f 1,50 per mand. Door trekkers aangebracht 350 tal haring f 1 a f 1,25 per tal, 90 tal geep f 2 50 a f 6,50 per tal, 7000 stuks ansjovis f 19 a f 20 per 1000 stuks. 28 Mei, 75 korders met 10 tot 30 stuks groote tong 70 cent per stuk, 20 tot 200 middelmatige tong 25 a 35 cent per stuk, 10 tot 60 kleine tong 15 cent per stuk, 20 stuks tarbot f 5 a f 9 per stuk, 1 tot 4 mand kleine schol f 0,60 a f 3 per tal, l tot 2 mand schar f 0,70 a f 1 per mand. Van Texelaars 220 stuks rog 65 a 70 cent per stuk. Van trekkers 460 tal haring f 0,90 a f 1,40, per tal, 35 tal geep f 2,50 n f 4.50 per tal, 500 stuks pieterman 80 cent per 100 stuks. 5500 stuks ansjovis f 20 a f20,50 per 1000 stuks. 29 Mei. 120 tal hnring f 1,20 u f 1,40 per tal. 30 Mei. 1 korder met 20 stuks groote tong 70 cent per stuk, 100 middelmatige tong 30 cent per stuk, 60 kleine tong 15 cent per stuk, 2 mand kleine schol f 1 per mand. Van trekkers 50 tal haring f 1,45 a f 1,70 per tul, 8 tal geep f 5,50 a f 6,80 per tal, 200 stuk9 pieterman f 1,30 per 100 stuks. Van Texelaars 30 stuks rog 65 cent per stuk. Burgelijke Stand Helder Van 27 tot 30 Mei. BEVALLEN: R. Vos geb. de Vries, z. C. Koek Seb. Kloppert, d. T. Kater geb. Smit, d. E. C. lolst geb. Overweg, z. L. G. Ruiter geb. Smelik, z. A. Kiesling geb. van den Berg, d. E. Bakker geb. Koorn, d. G. Taal geb. Post, z. D. Doorn- houwer geb. Kraak, d. OVERLEDEN: C. Sok, 6 m. A. Mandemaker geb. Smit, 77 j. A. Zwagerman, 5 m. C. Boon wed. C. Pieterse, 61 j. VERVOLG BERICHTEN. HELDER, 31 Mei. Tram HelderHaiSduineo. De concessie voor den tram Helder Huieduinen, is bij beschikking van den Minister van Waterstaat van gisteren, opnieuw verleend. De heer J. P. M. Korving, klerk der post. en tel. is met ingang van 1 Juni a. s. overgeplaatst naar het post- en telegraafkantoor te Winkel. Jubileum. Op 3 Juni a.s. hoopt onze plaatsgenoot de heer J. J. Weers, hoofdconducteur by de H. IJ. S. M., den dag te herdenken waarop hy 25 jaar geleden in dienst trad als conducteur by genoemde Maatsohapp;}. Wy vertrouwen dat het den geachten jubilaris dien dag niet aan belangstelling sal ontbreken. By Min. resolutie is ome plaatsgenoot de heer J. H. Macpherson ter beschikking van don Qonv.-Gen. van Ned.-Indiö gesteld, teneinde voor den tjjd van driejaren te worden werkzaam geateld als scheepmaker voor het vak van scheepsbouw by het marine-etablis sement te Soerabaja. Bazar Vacantiekolonies Bovengenoemde bazar, die op Zaterdag a.s. in de zaal van tTivoli" zou worden geopend, moet door een zeer onvoorziene omstandig heid eenige dagen worden uitgesteld. Door do politie werd de toestemming tot het hou den van die bazar in dit lokaal ingetrokken, aangezien deze zou worden gehouden in een lokaliteit met vergunning", hetgeen volgons de bepalingen van de Drankwet niet geoorloofd is. Voor de Rijks Marinewerf. De heer Snoeck Henkomans deed de vol gende schriftelijke vraag omtrent verbetering der arbeidsvoorwaarden van de mindere ge ëmployeerden en werklieden aan 's Rijks werven ,In de Kamerzitting van 11 December 1908 verklaarde de Minister van Marine, in ant woord op een vraag van den heer Nolting, dat hy met het nemen van maatregelen tot verbetering dor arbeidsvoorwaarden van de mindere geëmployeerden en werklieden aan 's Rijks werven, niet zou wachten op het rapport der Staatscommissie van 19 Mei 1908, doch dat hy natuurlijkerwijze wel zou afwaohten het rapport der door den Minister van Marine ingestelde speciale commissie, reeds benoemd in April 1908. Volgens inlichtingen, bekend zoowel onder de chefs, als onder de geëmployeerden en werklieden der werven, zou bedoeld rapport reeds in September 1909 by den Minister van Marine zyn ingekomen, en werd de in voering der verbeteringen tegen 1 Januari 1910 tegemoet gezien. Zou de Minister ook eenige mededoelingen kunnen doen omtrent den termyn, binnen welken de door de Marine Commissie aan bevolen verbeteringen zouden kannen worden ingevoerd, en zou het althans niet mogclyk zyn hot aantal verlofdagen met behoud van loon, dat thans slechts 4 dagen por jaar be draagt, reeds nu te verhoogen tot 7 dagen per jaar Het antwoord van den Minister van Marine luidde .In antwoord op de mij by brief van 11 dezer toegezonden vraag van den heer Snoeck Henkemans, heb ik de eer U hoogedelge strenge mede te deeleD, dat het ontwerp van Hoofdstuk IU der Verordeningen voor 's Rijks werven .Regeling van de mindere geëmploy eerden en werklieden" in druk is en by mij het voornemen bestaat het noodige te ver richten om dit Hoofdstuk der Verordeningen op 1 October a. s. in werking te doen treden, mot uitzondering evenwel van de wyziging in de loonen, welke eerst kan ingaan met den laten Jannari 1911, aangezien deloopende begrooting voor vroegere inwerkingtreding geun voldoende ruimte geeft. Verder ia art. 54 der bestaande Regeling voor de mindere geëmployeerden en werk lieden, waarby aan de werklieden jaarlyks vier verlofdagen met behoud van loon kun nen worden toegestaan, in afwachting van de vaststelling van het herziene Hoofdstak, reeds nu in dier voege gewijzigd, dat hun met ingang van den lsten Juli 1910 aanspraak wordt gegeven op 6 verlofdagen 'sjaarsmet behoud van loon, evenals zulks is bopaald voor het personeel bij het Koloniaal Etablis sement te Amsterdam. Ik wensch hieraan nog de mededeeling toe te voegen, dat ik in het aanbrengen van wijzigingen in het bestaande lilde Hoofd stuk der Verordeningen voor 's Rijks werven eenigermate beperkt was, met het oog op wenschelijkheid om niet vooruit te loopen op de voorstellen Van de Staatscommissie voor de arbeidsvoorwaarden der Rykswerklieden, ingesteld by Koninklyk besluit van 19 Mei 1908 no. 32." Koninklijk bezoek aan Amsterdam. Vrijdagmorgen heeft de aubade van de ruim 5000 schoolkinderen plaats gehadde uitvoering maakte, zooals te denken was, een diepen indruk. Vrijdagavond te 5 uur werd door de 10.000 zangers, kinderen en muaioi de cantate van den heer Van 't Kruys ten gehoore gebracht, de cantate, die verleden jaar al hier op 't Havenplein by de Julianafeesten is uitgevoerd. De eenvoudige woorden van den tekst en de lieve muziek vau den leider miBte ook hior haar uitwerking niet. Vooral hot Kin derkoor Daar is geboren Een Koningskind, was aangrijpend schoon. Do groote historisch-allogorische optocht werd Maandag door duizenden en duizenden gadegeslagen. De geheele Koninklijke familie aanschouwde deze schitterende stoet, voor- stollende de voorouders van de prinses, van Julianu van Stolberg en Willem den Ryke tot Koning Willem I toe. Vooraf ging een praalwagen, voorstellende de Oranje-stam boom, waarop een vijftal jongedames met kwiBlige hand bloemen strooiden, en daarop volgden de tien groepen. De 800 gecostu- moerden en 120 paarden leverden oen prach- tigen aanblik op, niet het minst door de schoono kleurenharmoDio en do gratie en luister der edolvrouwen en edellieden in hun artistieke antieke toiletten. Nu en dan wer den geuzenliederen door de vendels gezongen, Op den Dam sloegen de vorstelijke per sonen den stoet gade en langs een grooten omweg, om zooveel mogelyk personen den optocht te doen zien, werd naar Velox terug gekeerd. De rytoer door de illuminatie. 's Avonds om negen uur zou de Koninklijke familie een rytoer maken door de stad, om, wat het feeBtprogram noemt «de algeraeene illuminatie" te zien. Een nur te voren was der politie de zware taak beschoren, om door de dringODSvolle stad een rygeul te gaan graven. Dat was op den Dam wel het be- zwaarlykste werk. Want daar hadden de agen ten als het ware met hun eigen lichamen een dyk te vormen tegen een volte, die zich als drijfzand gedroeg. Dat glipte en gusto,jadat viel en stortte maar telkens weer in die com pacte roerigheid tusschen de dienderslyven door. Eu woldra zag do leidende commissaris dan ook in, dat Harer Majesteits voornemen om rondom het monument to ryden, moest worden opgegeven. Want zoo'n volte kan men wel kneden, maar er moeilijk een gang door hoen snyden. En alle overbodige ruimte hadden de menschen zelf er immers den heelen avond reodR uitgeperst. Reeds bleek het haast on doenlijk om langs het trottoir de menschen met allemanskracht zoover weg te dnweD, onder een soms hevig gegil van vrouwen en kinderen, dat er een rybaan vrijkwam. En toch liet het publiek zich den jool niet benomen. Want zelfs in de hevigste verknij- ping hief er soms een popnlairen deun aan en alles om hom heen zoog mee. Toon eindelyk de rijtuigen opreden voor het Paleis was de baan dan toch vrjj. In een calèche met lak rood e kussens, vier paar den, jockey's en voorrijder namen Hare Majesteit de Koningin, de Koning-Moeder en Prins Hendrik plaats onder een stormachtig gejuich. En door een talryke hofhouding ge- ljjfslafflerd ondernam de fantastische Konink lijke stoet den tocht dwars door de woelende van menschen in een eindeloos hevig gedruisch Hondderdduizenden waren op de been. Reeds vroeg in den avond ondervond het tramver keer aanzienlijke belemmering. Niet alleen in de hoofdstraten, doch in alle wyken van de oude stad was het een geweldige menschen- gewirwar. In de omgeving van de groote illuminaties was de drukte op sommige oogen- blikken beangstigend. Men schat het aantal menschen dat »van buiten" was aangekomen op 200,000. TnBSchen 9 en 12 uur des avonds was het aan het Centraal Station schrikkelijk druk. Men schat, dat toon in enkele uren meer dan 40,000 menschen zyn vervoerd. Hot Station moest nh 11 uur af en toe ge heel worden gesloten. Een incident. Een voorval, dat iedoreen erg grappig vond, behalve de rechtstreeks daarbij betrok kene, heeft zich op den Dam te Amsterdam afgespeeld. Op de eerste ry langs den afgezetten rijweg stond een juffrouw, die er niet aan dacht haar bevoorrechte poBitie prys te geven, al werd zy nóg zoo gedrongen, van achter door opdringende medekijklustigen, van voren door de politiemannen, die slechts met de grootste inspanning de afzetting konden handhaven. Manschappen te paard zyn bij dergelijke gelegenheden van groot nut. De bereden politie-agent, die op de plek, waar de juffrouw stond, dienst deed had met zyn paard vrywel alle manoeuvres uitge voerd, die by het geval te pas kwamen. Hy had de telkens weer naar voren komende juffrouw in do rij teruggebracht door een beweging nit de flank, door zachten acliter- waartsclien druk, waarby de juffrouw den staart van het ros in het gezicht kreeg, enz. Eindelyk zou de ruiter het met een voor- waartsche bewoging probeeren. Het paard kwam nn met zijn hoofd juist boven het hoofd van de juffrouw. En hap zei-ie, in de groene blaêren en de korenaren, die de versiering uitmaakten van den reusachtigen hoed van de juffrouw. Nog een ruk en de juffrouw stond blootshoofds Haar nieuwe zomerhoed bengelde in den bek van het fier achteruitstappende paard, en met don hoed een groot deel van een weelderigen haardos, die meer bij de jnffrouw haar hoed dan by haar hoofd bleek te behooren. Auto-ongeluk. Men meldt uit Amersfoort, dd. 29 Mei De familie v. H. uit Amsterdam, maakte heden, Zondag, met een uuto een tocht naar Deventer. By het gezelschap waren twee dames. 3 K.M. voorby Amersfoort maakt de weg naby den overgang Hollandsche Spoor een bocht van ongeveer 100 gr.die plek wordt dan ook genoemd »de Hoek".. Met groote snelheid werd de hoek genomen, de rechterwielen liepen van den straatweg af in het mulle zand en de auto Bloeg om. De chnfieur werd door do voorruit geslingerd, maar kwain er met 'n paar lichte kwetsuren af, zoodat hij later in matigen gang naar Amsterdam is kunnen terugrijden, daar de auto intact was gebleven. Een passeereude auto haalde hulp in Amers foort. Spoedig was dr. Van Ernst aanwezig en vond allen nog aan den weg liggen, zooals de schok ze daar geslingerd had. Een der heeren had den linkerarm gebroken. Wonder boven wonder dat niet vier van de vyf er het leven by hebben ingeschoten. Een woord van lof voor de omwonenden, die met groote toewijding de hulp verleenden, die gevraagd werd. Per auto der firma Nefkens kon, nadat dr. Van Ernst zyn werk had verricht, het gezel schap naar 't station Amersfoort worden ver voerd, om met trein 3 u. 30 naar Amsterdam terug te koeren, terwyl een der heeren rich ting Deventer nam, aangezien het plan was geweest, zich daar by een andere auto aan te slniten. Het ongeluk had plaats kwart voor twaalf. Duitsche kolen naar Londen. Rotterdam, 80 Mei. Het Nederlandscho stoomschip «Westland", groot 1750 ton, is bevracht om een lading DuitBche steenkool naar Londen te vervoeren. In het begin dezer week zal dit stoomschip beladen worden. Wanneer wy ons niet vergissen, is dit de eerste lading Duitsche steenkool, die naar Londen zal worden vervoerd. Uit het feit, dat er vraag is voorschepen van 1500 tot 3000 ton om een boe veelheid van 50,000 ton te vervoeren, blykt dat er meer ladingen zullen volgen. De Ophir gestrand. Volgens een Rentertelegram, d.d. 29 Mei uit Tanger, is het s. s. .Ophir", van den Rot- terdamschen Lloyd, op reis van Rotterdam naar Batavia, op de rotsen bij den ingang der haven gestrand. Twee Engelsche stoom schepen trachten de «Ophir" vlot te sleepen. Een later bericht meldt, dat de .Ophir" zonder assistentie en zonder schade is vlot gekomen en de reis heeft voortgezet. De ramp van de „Pluviose". Onder toezicht van admiraal Boué de Lapeyrëre is men begonnen met het lichten van den zoo noodlottig omgekomen onder zeeër. Duikers hebben eerst nauwkeurig de plaats bepaald waar het gezonken vaartuig ligthet wordt echter voordurend door den stroom verschoven. Om de duikboot te lich ten, gaat men volgender wyze te werk. Rond om de plaats waar de .Pluviose" ligt, liggen een 6-tal groote pontons, die met zware iet- tingen aan een onderzeeër verbonden z^jn. Wanneer er nn eb is, dan worden die ket tingen strak gespannen, zoodat by het opko men van den vloed de .Pluviose" omhoog gebeurd wordt. Dan worden de pontons meer naar de knst gesleept, zoolang totdat de .Pluviose" weer op den grond komt. Daar door ryst de duikboot telkens 5 meter 90 centimeter. Op deze wyze gaat men voort, totdat de boot by eb geheel droog komt te liggen. Hoewel doze methode om de boot omhoog te brengen, teer lang duurt, is het toch de eenige die succes kau geven. Van alle zyden komen beluigingen deelneming by de Fransche regeering in de Engelsche admiraliteit zond een telegram, namens den Duitschen keizer, bracht een milli- taii'e attaché dor Duitsche ambassade een condoléance-bozoek aan het ministerie van Marine, en alle te Parys geaccrediteerde ge zanten betuigden namens hun regeeringen deelneming. De regeering heeft aan de nabestaanden der slachtoffers laten weten, dat zy alles zal doen om de nagelaten betrekkingen van de bemanning der .Pluviose" te steunen. Bovendien bracht de onder-secretaris van Marine, Chéron, een bezoek by de in rouw gedompelde families om de deelneming der regeoring over te brengen. Men gelooft nn algemeen, dat de beman ning verloren is. Niet alleen doordat de voorhanden zuurstof opraakt, maar ook omdat reeds by do aanvaring de bemanning wellicht door het binnendringend water ge stikt is Nader meldt men De duikers hebben de vlag en de z.g. gevaarboei gevonden, nog bevestigd aan het vaartuig. Men moet hierin een bevestiging zien van het vermoeden, dat de bemanning geen tijd heeft gehad, iets tot redding te beproeven, daar deze boei aan boord is, om, zoodra bij het duiken gevaar dreigt, losge laten to worden om naar de oppervlakte te stygen als teeken van ,een schip in nood". Aan den gezonken onderzeeër .Pluviose'' zijn twee kettingen bevestigd. Een duiker heeft aan den scheepsromp een diep gat waargenomen en een scheur boven de torpedo-lanceerbuis. Moord en zelfmoord. Een 23-jarig meisje, afkomstig uit Does burg, doch sedert een paar jaren in dienst by oen familielid te Scheveningen, aan de Luiksche straat. Nadat het muisje Maandag middag omstreeks 4 uur met een kinderwagen en 4 kinderen van genoemde familie waB uitgegaan, werd op korten afstand in de Badhuisstraat onverhoeds door een ongeveer 35-jarig manspersoon een revolverschot op haar gelost. Zy viel onmiddellijk neer en bleek terstond overleden. De dader richtte daarna het wapen op zichzelf en verwondde zich ernstig aan het hoofd. De verwonde dader is per automobiel naar het gem. ziekenhuis in Den Haag overge bracht, terwyl het lyk van het slachtoffer naar de Algem. Begraafplaats is vervoerd. Volgens gerucht, moet de dader, een. oom van het meisje, uit Arnhem afkomstig, reeds Zondag in de omgeving van de woning waar het meisje in betrekking was, hebben rond gezworven. Volgens verklaring van de familie was de verslagene een zeer oppassend meisje. Van eenigon omgang van haar met den dader had m niets bemerkt. Volgens mededeeling van andere zyde moet de aanleiding tot den aanslag wruakzucht zyn over onbeantwoorde liefde. De „derde graad". De Amerikaansche pers maakt weer veel werk van een 'geheimzinnige moordzaak. Zekere Seyler wordt ervan beticht, een meisje, met wie hy uit was geweest, te hebben in zee geworpen van do wandelpier in Atlantic City. Er zyn verschillende om standigheden, die de zaak belangwekkend maken voor het groote publiek. Merkwaardig, ook voor ons, vooral in verband met tal van anologe gevallen in den laatsten tyd in de V. St., is het volgende. Seyler had in de gevangenis bekend, de daad te hebben gepleegd, maar ter openbare terechtzitting ontkende hij. Meer nog: hy beklaagde zich erover, door de politiemannen scbandelyk te zyn .gedonderd". De onder vragers hadden hem zoo bar bejegend dat hy ten laatste maar ja en amen gezegd had op alles. Ten slotte had hy een schriftelyke bekentenis onderteekend, hem voorgelegd door den inspecteur van politie Miller. Deze had tegen hem gezegd: .Onderteeken dit nu maar, dan kom je vry". Ter openbare terechtzitting hoeft deze man al zyn bekentenissen ook een door hem onderteekoude schriftelyke gewraakt. En de jury verklaarde hem onschuldig. Toen de uitspraak werd bekend gemaakt, was er groot gejuich onder het auditorium. En te Atlantic City, waar de beweerde moord heette te zyn gepleegd en waar Seyler, die getrouwd is, woont, is hy als een overwinnaar ingehaald. Dat is wel een omkeer in de openbare mee ning op die plaats, want eenige maanden geleden hielden de stadgenooten van Seyler hem voor schuldig, en hadden zy hem willen lynchen. De groote belangstelling voor deze zaak bij het Amerikaansche publiek heeft dit goede gehad, dat weer eens de algemeene aan dacht ia gevestigd op het onbefaoorlyke en gevaarlyke van een ondervraging-in-den- derden-graad, zooals die kustbewerking heet. Die .derde graadkomt er op neer, dat gedetineerden door de politiemannen fysiek en moreel worden gemarteld om hun een bekentenis te ontlokken. INGEZONDEN. Mynheer de Redacteur. Ondergeteekende verzoekt u beleefd eenige plaatsruimte voor het volgende. In uw Jblad van Zaterdag j.1. komt een verslag voor, der 3e jaarvergadering der Held. Verh. Vereen. .Samenwerking", hetwelk misschien wel goed is bedoeld, doch op som mige punten eenig verschil aangeeft, zoodat een recapitulatie my noodzakelijk vooikomt. Ie. Omdat door my niet is gezegd de Vereen, het vertronwen der huurders wint, doch dat der verhuurders, hetwelk blykt uit de styging van het aantal leden (verhuurders; en de ver meerdering van het getal aangesloten perceelen. 2e. Omdat door mij niet is beweerd de Vereen, de rechten der huurders be schermd, doch die der verhuur ders, evenwel zonder aan die van de huurders te kort te doen. 3e. Omdat door ons niet wordt medegedeeld er elk kwartaal wel 40 woningen door aannemers afgeleverd werden, dochl dat er op heden pl.m. 40 woningen door heel de Gemeente in aanbouw waren, welke zeker met 3 maanden zullen kannen worden betrokken, zoodat, wanneer wy nagaan,er pl.m. 20 woning aanvragers zyn, de woningnood dan niet zoo groot is als voorgesteld wordt. Ik vermeen dat, na deze toelichtingen het verslag meer overeenkomt met hetgeen op de jaarvergadering is gezegd. Met dank voor de plaatsing. Hoogachtend, Th. Kroonstciveb, Administrateur, der Held. Verh. Vereen. .Samenwerking". Adveptentiën. Den 13en Juni a.s. hopen onze geliefde ouders en groot ouders Gerrit Lastdrager en Wilhelmina Meijer hunne 50-jarige Echtvereeniging te herdenken. Dat zy nog lang gespaard mogen blyven is de wensch van hunne dankbare kinderen en kleinkinderen J. LASTDRAGER J. A. LASTDRAGER- VAN HARTEVELD. en kinderen. Helder, 31 Mei 1910. Ondertrouwd Jan Jacob Munter en Elisabeth de Vet. Helder, j 2? ]910 Warmenhuizen, I Huwelijksvoltrekking 12 Juni a.s. Nog treurende over bet verlies van onzen lieven vader trof ons heden weder een gevoelige slag door het overlijden van onze dierbare moeder, behuwd- en grootmoeder de Wed. Pieterse Boon, na een geduldig lijden, in den ouder dom van 61 jaar en 2 maanden. Helder, 29 Mei 1910. Uit aller naam C. PIETERSE, Diaconiestraat 6. Heden overleed zacht en kalm, na een langdurig en smartelijk lyden, in den ouderdom van 39 jaar, onze innig geliefde echtgenoote en moeder, Mejuffrouw Angenita Klaveretein. Amsterdam, 27 Mei 1910. J. J. PANTEKOEK en kinderen. Frederik Hendrik plantsoen 10 ii. Heden ontvingen wy de treurige tijding van het overlijden onzer zeer geachte vriendin Mejuffr. A. Pantekoek-Klaveretein. Koegras gem. Helder, 31 Mei 1910. Familie v. d. NIEUWENGIESSEN. Hiermede vervullen wij den treu- rigen plicht, u kennis te geven van het overlijden van onze oudste lie veling, Maria Johanna Hubertha, in den aanvalligen leeftijd van bijna drie jaren. Zwaar valt ons deze slag, maar wy hopen Gode te zwij gen, wiens doen liefde en wijsheid is. Uit naam van haar bedroefde Ouders, Grootouders en Broertje. H. FAAS. A. M. P. FAAS-van Es. Amsterdam, 29 Mei 1910. Madurastraat nr. 20, 2e étage. Bij mijn vertrek naar Oost-Indië roep ik aan familie, vrienden en bekenden een hartelijk vaarwel tot weerziens toe. J. J. REITH, a.b. s.s. „Koning Willem III". By ons vertrek naar Ned.-Indië aan familie, vrienden en bekenden onze hartelijke groeten en een tot weerziens toegewen8Cht. J. H. MACPHERSON. H. M. MACPHERSON-Lebbe. a.b. s.s. „Koning Willem IH". Bazar van de afdeeling Helder, van hBt Centraal- Genootschap voor Kinderherstellinge- en Vacantiekolonies. Wegens onvoorziene omstandigheden moet de Bazar voorloopig worden uit gesteld. De Dames, die haar medewerking hebben toegezegd, zullen hieromtrent nader be richt ontvangen. Het Comité. Kon. Ned. Bond van Oud-Onderofficieren. inplaate van WOENSDAG 1, WOENSDAG 8 JUNI a. in Café „CENTRAL", '8avonds 8 uur. Wegens belangrijke besprekingen wordt ditmaal zoo mogelijk algemeene opkomst verzocht. Zegt het voort 1 HET BESTUUR. Onderofficiers-Vereeniging der Zeemacht VRIJDAG? 3* JUNI 1910, des namiddags ten 8 ure, in het lokaal Militair Tehuis. HET BESTUUR. TE HELDER. INSCHRIJVING van candidaten voor het volgende schooljaar 1910—11 zal plaats hebben tot 15 Juni a.e. in de school. Vereischt wordt mondelinge of schrifte lijke opgave van naam, voornamen en geboortedatum van de(n) candidaat, naam en woonplaats van ouders of voogden en van het Hoofd der School waar de candidaat werd opgeleid. Ook het verzoek tot kostelooze toe lating moet door ouders of voogden mondeling vóór 15 Juni a.e. geschieden. Het Toelatings examen zal op nader te bepalen dagen in de eerste helft van Juli worden gehouden. De Directeur, Dr. D. A. KERKHOFF. Notaris J. YAM DER YBEN, te Altmaar, belast met de boedelbehandeling van wijlen den heer notaris J. P. BACKX, te Wieringer- waard, maakt bekend dat de zittingen des Zaterdags in het café „De Tabak8handel" van den heer N. SCHERMERHORN, Waagplein te Alk maar, zijn opgeheven. en dat hij, in het belang van de af wikkeling des boedels, tot nadere aan kondiging te spreken ie eiken Donderdag van 9 tot 12l/a uur, in het gebouw „Córèe" te SCHAGEN en overigens eiken werkdag te zijnen kantore aan de Oudegracht te ALKMAAR. Alkmaar, 1 Juni 1910. zal op WOENSDAG 1 JUNI 1910, des avonds 71/* uur, in „CASINO" publiek verkoopen de volgende perceelen in de Gemeente Helden 1. Het huis en erf aan de Spoorgracht nr. 13 hoek Jonkerstraat groot 82 cen tiaren. 2. Het huis en erf aan de Jonker straat nr. 20 en twee huizen daarachter samen groot 1 are 50 centiaren. 3. Het huis en erf met werkplaats daarnaast aan de Jonkerstraat nos. 28 cn 26 met pakhuis daarachter, samen groot 2 aren 83 centiaren. 4. Het huis en erf aan de Oranje straat nr. 1 met houten boet daarachter aan een brandsteeg samen groot 1 are 13 centiaren. 5. Het hu ie en erf daarnaast, aan de Oranjestraat nr. 3 met huis daar achter aan een brandsteeg samen groot 86 centiaren. Combinatie 4 en 5. 6. Het huis en erf aan de Molen straat nr. 8 groot 94 centiaren. 7. Het huis en erf daarnaast, aan de Molenstraat nr. 10 groot 93 centiaren. 8. Het huis en erf daarnaast, aan de Molenstraat nr. 12 groot 83 centiaren. 9. Het huis en erf daarnaast, aan de Molenstraat nr. 14, groot 79 centiaren. Combinatie 6 en 7, 8 en 9, 6 tot en met 9. 10. Het huis en erf aan de West straat nr. 80 met uitgang naar Achter gracht-Westzy de, groot 1 are 2 centi aren. Verhuurd voor f39.— per kwartaal. 11. Het huis en erf aan de Midden straat nr. 91, groot 44 centiaren. 12. Het huis en erf aan de Van Ga lenstraat nr. 9, groot 84 centiaren. 13. Het huis en erf daarnaast aan de Van Galenstraat nr. 7a, groot 84 centiaren. Combinatie 12 en 13. 14. Het huis en erf aan de 2de Vroonstraat nr. 70, groot 1 are 70 cen tiaren. 15. Het huis en erf aan de Weezen- straat nr. 37, groot 1 are 25 centiaren. 16. Het huis en erf aan de Loods- gracht nr. 55, groot 1 are 47 centiaren. 17. Het hoerenhuis en erf aan de Binnenhaven nr. 32, groot 1 are 45 centiaren. Verhuurd tot 1 Augustus 1911, voor f325.— per jaar. 18. Het huis en erf aan de Verlengde Spoorstraat nr. 14, groot 80 centiaren. 19. Het huis en erf aan de Verlengde Spoorstraat nr. 6, groot 1 are 21 cen tiaren. 20. Het huis en erf aan de Verlengde Spoorstraat nr. 2, hoek Schagenstraat, groot 66 centiaren. 21. Het huis aan de Schagenstraat nr. Ia, annex het vorige perceel, groot 34 centiaren. Combinatie 20 en 21. 22. Het huis en erf aan de Basstraat nr. 65, groot 72 centiaren. Te bezichtigen 2 dagen vóór en op den verkoopdag van 2—4 uur. Inlichtingen worden verstrekt ten kantore van genoemden Notaris C. Stam mes te Helder en van Mr. H. P. M. Kraak man, advocaat en procureur te Alkmaar, wat de perceelen 1—5 betreft. wegens sterfgeval en opheffing der Mik. DEURWAARDER zal aldaar op WOENSDAG I JUNI voorm. 10 uur, op de bovenzaal van het voormalig Café „DE VRIENDSCHAP", aan den Kanaalweg hoek Westplein, publiek verkoopen i a. een zeer netten Inboedel, bestaande uitmahon.-, linnen- en penant- kast, salontafel, Planino, bekleede- en riet- gaatstoelen, schuiftafel, spiegels, schilde ryen, vloerkleeden, karpetten, gangloo- pers, deurkleedjes, ledikant, stroomatstoe- lsn, tafels, lamp, klok, glas-, blik- en aarde werk, keukenbenoodigdheden,stampknip, rywielen enz. Voorts: b. een Koffiehuis-Inventaris, als: alle nog aanwezige groote- en kleine kofflehuistafels, groote en kleine spiegels, 27 zeer goede Weenerstoelen, diverse gaslampen, Billard, 3 ballen, queënrek met 6 queën, een groote party stroomat- stoelen, spoelbakken, jalouziën, divers glaswerk, mahon. rondetafel, bedden met toebehooren, wollen- en molton dekens, en hetgeen meer zal worden aangeboden. Vooraf zal nog worden verkocht een partijtje sloophout en rommeling. W Bezichtiging daags te voren van 10-12 en van 2-4 uur. DONDERDAG 2 JUNI a.s., 's morgens te 10Vs uur, zal onderge teekende voor rekening van den Heer J. BREMER, te Schagerbrug, in het logement van den Heer MAREES, aan de „Blauwe Keet" te Koegrae, aanbesteden: Het verbouwen van de Boerenhoeve geleéeo naast Brakenhof, aan bet Groot Noord-Holltndscta Kanaal te Koegras. Bestek en teekening van af 25 Mei a.8. fL— per stel, by ondergeteekende G. DE BEURS Gz.v Architect, Kerkgracht 68 Helder.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 2