KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HelderTexel, Wieringen en Anne Paulowne No. 3898. Woensdag 22 Juni 1910. 38ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct, fr. p. post 75 et, buitenland 11.25 Pre- Zondagsblad i i i 37j *5 f 0.75 miënModeblad >»»55>>»»65» 10.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 5 regelt 90 cent Elke regel meer6 Bewgs-exemplaar2J Vignetten en groote lettert worden naar plaataruimte berekend. Intero.- Telefoon BO. Ver Uitgeveri C. OE BOER Jr. (v./h. BERKHOUT 4 Co), Helder. Burea Zij, die zich met 1 JULI a.8., Pf op dit blad abonneeren, ont vangen de tot dien datum verschijnende nummers GRA- TM. DE UITGEVER. Aan onze abonné's buiten de gemeente wordt beleefd verzocht 't verschuldigde abonnementsgeld Vliegend Blaadje, Zondagsblad en Modeblad 2e kwartaal 1910 te willen overmaken per postwissel of aan postzegels vóór 5 Juli a.s.p zullende anders daarover met 5 cents verhooging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegel van 2l/s cent beplakt te worden. namen van eenige Engelsche officieren van groote militaire bekwaamheid worden in dit vorband reeds genoemd. UIT HET BUITENLAND. De Franschen verheugen (I) zich in het vooruitzicht dat zy in 1911 alweer meer zullen mogen betalen dan in 1910. Senator Gervais heeft in de «Matin" meegedeeld, dat de oor- logsbcgrooting die voor 1910 872 millioen bedroeg, voor 1911 897 millioen zal eischen. Daarvan is 2 millioen meer voor artillerie, 3 millioen voor mitrailleurs, 1 millioen voor automobielen, 4 j millioen voor verhooging der officierstraktementen, terwijl de kosten ver oorzaakt door de wet op den 2-jarigen dienst tijd 5 millioen meer zullen bedragen. In eene interpellatie by de Kamer ingediend, dringt de afgevaardigde Buisson aan op betere bescherming van het openbaar onderwas. Hy wenscht daartoe wettelyke voorschriften, waarby de godsdienstige overtuigingen der ouders niet worden geschokt en het geweten van het kind wordt geëerbiedigd. Voorts wenscht hy, dat aan den school plicht de hand wordt gehouden, waarby hy op het voorbeeld wees van Duitschland, waar de verplichte vakscholen jaarlyks 250.000 kinderen afleveren, die er zooveel toe bydragen om den economischeu invloed van Duitschland in den vreemde te bevorderen. Duitschland een beter leger, Duitschland beter onderwys die wetenschap zal de Franschen veel doen slikken. De Turksche Kamer begon met de begrooting van oorlog. De minister van oorlog drong aan op het verleenen van het gevraagde crediet verklarende dat het noodzakelyk is dat Turkye eene mogendheid van den vyfden rang blyft. De minister diende tevens de buitengewone begrooting in. De stemming voor een hooge uorlogsbegrooting zit er wel in by de Turken. In verband met de Kreta-kwestie wordt ver klaard: wy willen Kreta houden ten koste van goed en bloed. De stomming tegen Grieken land blyft overal zeer vyandig. Er is nu weer een incident bygekomen koren op den molen der anti-Grieksch gezinden.Een Turksch schip liep de Piraeus binnen. Het schip werd dadelyk overvallen door treepen, lieden die het geheele schip afliepen; hutten openbraken zaken van waarde en geld wegkaapten en opvarenden mishandelden.Men zocht zeide men twee gevangen Grieken die anders naarKon- Btantinopel zouden gebracht worden om daar te worden opgehangen. Ten laatste verscheen de politie en maakte een einde aan de onge regeldheden. Natunrlyk eischt Turkye voldoening. Oorlog of geld, 't heeft niet gezegd wat. De Grieksche minister van binnenlandsche zaken heeft intusschen aan de Turksche regeering zyn leedwezen over hot voorgevallene betnigd en verklaarde, dat de schuldigen zullen worden geBtraft. Er is weer een nieuw voorstel inge diend door een der beschermende mogendheden. Kreta behoudt zyn zelfbestuur, maar de suze- roiniteit van Turkye wordt metterdaad be wezen door dat het een jaarlyksche schatting van het eiland ontvangt. Wanneer later de thans heerschende op gewondenheid bedaard is, kan Kreta, door betaling van een som ten bedrage van de gekapitaliseerde schatting, zich het recht verwerven over zichzelf te beschikken, zoodat het dan by Griekenland gevoegd zal kunnen worden. Men meent dat het voorstel van Rusland uitgaat, 't Schynt echter dat de genoegdoening van Grieksche zyde, niet voldoende wordt geacht. Reuter bericht althans dat volgens de .Indépendance Roumaine" de minister van buitenlandsche zaken den Italiaansohen gezant te Boekarest eene ofticiëele nota ter hand stelde, betreffende de voldoening, die Rumenië van Griekenland verwacht ter zake van hot voorgevallene in den Piraens. Rumenië geeft hiertoe een uitstel van acht dagen, na afloop waarvan het, by het uitbly ven van de gevraagde voldoening, de maatregelen zal nemen, die het noodig acht voor de ver dediging van zijne waardigheid en van zyne belangen 1 De boycot is in soovere verscherpt dat nu ook het boycot te Konstantinopel den boycot voor* Grieksche goederen en schepen heeft afgekondigd. De dragers aan de tolkantoren weigeren de goederen, die onder Grieksche vlag zyn aangeveerd, uan te raken, doch beletten tot nogtoe niet dat de bemanning der schepen de goederen zelf lost of laadt. Summa sum marum. wordt dus de toestand al spannender. Engeland heeft misschien nog zoo groot on- gclyk niet gehad toen 't zyn schepenmacht in de Oostersche wateren alvast wat versterkte. In Engeland is een politieke vredes con ferentie gevormd. Doel is om tot overeen stemming te geraken over de kwesties tusschen Hooger- en Lagerhuis. In de ministerskamer kwamen daartoe bij elkaar de lords Cawdor, Crewe en Landsdowne, de ministers Asquith en Birrell benevens de heeren Balfour en Austen Chamberlain. De besprekingen zyn door geenerlei beperkende voorwaarden aan banden gelegd. De verhandelingen zyn strikt vertrouwelyk. In 't Lagerhuis probeerde men al eens een of ander ervan te vernemen. Edoch de minister was daartoe «vooralsnog" nog niet bereid. .Later" zal alles breedelyk worden meegedeeld. Naar de Standard" uit vertrouwbare bron verneemt heeft China officieus inlichtingen govraagd met het oog op zyn wensch om zyn leger te hervormen en de opleiding te stellen onder een Engelsch generaal. De NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 21 Juni. Het Bestuurder Nederlandsche Tooneel- vereeniging te Amsterdam verzocht ons mee te dcelen, dat de .Nederlandsche Tooneel vereeniging', opgericht 1 Septembr 1893, A. Van der Horst, directeur-voorzitter, M. J. Ternooy Apèl. Secretaris, J. G. W. Ho- meyer, penningmeester, niets uitstaande heeft met de «Nieuwe Nederlandsche Tooneel- vereeniging", onder directie van den heer B. Delmonte, die gedurende de kermis voor stellingen te den Helder komt geven. Daar de .Nieuwe Ned. Tooneelvereeniging" verscheidene stukken op haar repertoire heeft, die ook op het repertoire der .Nederlandsche Tooneelvereeniging" voorkomen, meende het Bestuur der //Ned. Tooneelvereeniging" deze mededeeling te moeten doen, ten einde ver warring te voorkomen. De Operette in „Casino" alhier. Gedurende de aaustaande kermis alhier zal in Casino" door het Nederlandsch Operette Ensemble, directeur Alphonso Janmart Jr. iederen avond operette-voorstellingen gegeven worden. Er zal met de succes-operette .De Dollarprinses" worden begonnen. Deze operette is te Utrecht en Haarlem gedurende de ge heele kermis week gespeeld geworden. Verder zal zoo noodig nog gegeven worden, „Het Lustige Weeuwtje", .Een Wals-IUuaie", .De Graaf van Luxemburg', .De Gescheiden Vrouw", .De Geisha" e.a. De hoofdrollen zullen hierin vervuld worden door de dames A. van der StappenPersoons, Corry Pink- son, Rosine Samehtini, Sophie Heilbron, Greta Jonkers, L. van Dijk, en de heeren S. van Beem, Franz van der Stappen, Jan Groot- veld, J. J. Rentmeester, M. Vigeveno, A. van Dyk, Joh. Hinz, F. Anderson e.a. Hot orkest is onder leiding van H. van der Naaten en de regie van den bekenden regisseur J. J. Rentmeester, zoodat de operette-opvoe ringen alhier weder schitterend beloven te worden. De opvoering van De Dollarprinses" op Zondag 3 Juli a.s. alhier zal de 280ste voorstelling van deze operette zyn, dus wel een bewys hoe deze operette in den smaak van het publiek valt. Wy kunnen onze lezers daarom aanraden met de kermis een bezoek aan dit operette gezelschapin (,Casino"-gebouw te brengen. „Harmonie". Zaterdagavond onder groen en vetpotjes een heerlyk, rustig plekje opgezocht in den tuin van .Casino'. Maar het duurde niet lang. Kreeg al spoedig ongezooht gezelschap van een paar opgeschoten meiden, die zoo ongeveer van negen tot elf uur byna onaf gebroken zaten te giegelen en te snateren, te knabbelen en te znigen Edoch, by ge brek aan beterKeerde daarom, in de onvermydelyke omstandigheden maar half be rustend, m°n rug wat yskoud toe, om met grimmig gezichtJuist ook zulke hinder- yke lui in je omgeving. Genoeg. De direc teur, de heer Joh. Brands, zou gaan veron derstellen, dat er van onzen kant weinig of niets geen belangstelling was overgebleven voor zyn répertoire. Integendeel. Warme be langstelling. De tien nummers waren het alleszins waard. Dat toch trof al terstond Woudgedachten', van Fr. Abt. De totaal klank gaf hier blyk van goede opvatting. Hoewel zuiver en helder, scheen de soli sopraan een tikje te lyden door angst valligheid. Opmerkelyk mooi klonk het vrou wenkoor in //Goeden Nacht', van C. v. Ren- nes. Fyntjes genuanceerd hoor. En de alt solo Magnifiek. Voortreffelijke eigenschappen Door een rumoerig moment onder het publiek ging het effect van 3a (duo) finaal verloren, terwyl de begeleiding wat hard overstemde. Beter openbaarde zich 3b. Een lieflyk num mer. Voor de «Faust-potpourrie" van Gounod niets dan lof. De heeren F. L. K. Neyts en C. S. Neyts, kweten zich dankbaar op kla vier en viool. Worp's //Stille Smart», een zoete, warme zielebeê, werd goed vertolkt. Zoo ook het volgende, .Hymne aan den Nacht*, van L. v. Beethoven. Na de pauze hoorden we met genoegen „Zondagswijding", van Fr. Abt. Aangrypend schoon in woord èn in toon. Nog zong het vrouwenkoor op verdienstelijke wyze .Meiklokjes', van Mon- delsBhon. Waarop reeds genoemde medewer kende heeren met zeer veel succes de .Tro- vatore-Fantasie" van Verdi uitvoerden. De voordracht van deze overbekende, doch be hoorlijke instrumentatie lokte bijzondere vol doening. Met de geestig-gezongen .Er ging op zoete min gesteld' van Paardekooper en Huber's Veedryven« werd een extra-waar deering behaald. Ruimschoots verdiend. Het vroolijk-schallende slot moest nog eens her haald worden. Bal besloot den avond. Helpt Elkander. Zaterdagavond 1.1. hield het Ziekenfonds «Helpt Elkander" in „Tivoli" zyn gewone driemaandelyksohe vergadering. Volgens de presentielijst waren 144 leden tegenwoordig. Nadat de vergadering door den Voorzitter, den heer P. Goudswaardt, met een welkomst woord was geopend en de Secretaris, de heer H. Bomhofi, de notulen der vorige vergade ring had gelezen, verkreeg de Penning meester, de heer L. Roggeveen, het woord tot het uitbrengen van het halfjaarljjksch financiëel verslag. Dit verslag liep van Dec. 1909 tot 28 Mei 1910. Er bleek het volgende uit: Op eerstgenoemden datum be droeg het aantal leden 269, welk aantal door toetreding van nieuwe leden met vermeerderde en door overlijden, vertrek en bedanking met 12 verminderde, zoodat het fonds thans 263 leden telt. De ontvangsten waron in het afgeloopen halfjaar: aan coo- tributiën f739,10, aan donatiegelden f78,37 en aan inleggelden f 20,26, totaal f 837,73. Do uitgaven bedroegenaan ziekengeld f614.— aan uitkeering bij overljjdon f 64,45, aan bodeloon, advertentiën enz. f 196,89®, totaal f874,84®, zoodat de rekening een nadeelig saldo aanwees van f37,11®. Op 8 Dec. '09 was er in kas f1189,60® en dus op 28 Mei I.1. nog f 1152,49. De ontvangsten van de reservekas waren f29,55 en de uitgaven f 14,20, zoodat deze een voordeelig saldo aanwees van f 15,85. Op het einde van het halfjaar bevatte deze kas een som van f203,55. De heeren F. Isaksson en J. Alexander, die de rekening hadden nagezien, verklaar den alles in goede orde te hebben bevonden, waarop de Penningmeester onder dankzeg ging voor zijn stipt beheer gedechargeerd werd. De President constateerde, dat de toestand der kas de laatste 3 maanden goed vooruit is gegaan, want het tekort bedroeg de vorige 3 maanden f 138,00* en over het halfjaar slechts f37,11*. Hierdoor is het niet noodig, dat het Bestuur genoodzaakt werd gebruik te maken van zyn bevoegdheid toegekend by art. 33 der statuten, om een extra con tributie te heffen. Verder deelde de President mede, dat hot oud-lid N. de Wyn, thans woonachtig in Transvaal, van wieh het fonds hot vorige jaar een gift van 2 pound ontving, nu weder een bewys van zyn goede gezindheid mooht ontvangen door de kennisgeving, dat hy als donateur tegen f 5.'s jaars was toegetreden. Met luid applaus werd deze kennisgeving door de vergadering ontvangen. Vervolgens deelde één der leden mede, dat hij door verandering van maatschappe lijke positie voor het lidmaatschap bedankte, maar als donateur tegen fl,— 's jaars toe trad. (Applaus). Hierna niets meer aan de orde zijnde, sloot de President, onder dankzegging voor de goede orde en met een aansporing op de a.s. Septembervergadering allen het insigne te dragen, ter voorkoming van boete, de vergadering. Marine-machinisten. Het 50-jarige bestaan van de Marine-ma chinisten-opleiding zal, zooals gemeld is, Zaterdag 2 Juli gevierd worden. De reünisten vereenigen zich dien dag te Rotterdam aan boord van de salonraderboot „Schoonhoven", die aan do Prins Hendrik kade voor de Sleephellingstraat zal liggen. Uiterlyk te halfelf vaart deze boot, begeleid door de torpedoboot .Matja" met de leerlingen van het oudste studiejaar der adspirant- machinisten, af naar Hellevoetsluis. Het noen maal wordt aan boord gebruikt, te Vlaardin- gen aankomst omstreeks half twaalf is er nog gelegenheid voor de reünisten van het Noorden om aan boord te gaan. Men denkt te halftwee te Hellevoetsluis aan te komen, waar de reünisten opgewacht worden door e erewacht en muziek en zy door de gemeente naar het gebouw der opleiding trekken, waar het gedenkteeken aan de marino-machiniBtenschool wordt aangeboden. Dc werkplaatsen en de leerzalen van vroe ger zooveel mogeljjk in oorspronkeljjken vorm nagebootst en thans, znllen dan be- ziebtend worden. Vervolgens vindt er een rondgang door Helvoet naar de boot plaats, waar ontvan gen wordt. Ongeveer kwart over vier vertrekt de boot met de reuniBten weer naar Rotterdam, aan komst aldaar te 7 uur, waar een feestmaal tijd in de Diergaarde, gevolgd door een ge zellig samenzijn, de feestelijkheden besluit Tot directeur van het Postkantoor te Anna Paulowna is benoemd, met ingang van 16 Juli a.s., de heer Boomstra, commies der Postery en te Helder. Aanbesteding. Het provinciaal bestuur van Noord-Holland te Haarlem heeft by enkele inschrijving aan besteed het doen van leveringen en werk zaamheden ten behoeve van de Heldersche zeewering. Minste inschrijver de heer J. VV. Roelofs, te Papendrecht, voor f37.750. Benoemingen. By Kon. Besl. is benoemd by de water schappen, in Noord-Hollandtot heemraad van het heemraadschap Wieringen, S. Bakker Cz., te Wieringentot id. van den polder Eyerland op Texel, H. W. Keesom, te Texel. Stuurlieden examens. 's-Gravenhage, 17 Juni. Geslaagd groote stoomvaart 2e stuurman de heeren P. M. A. Geldtelder en J. P. Stjjnman3e stuurman de heer J. J. van B&lkomgroote zeilvaart stuurman de heer J. J. van Balkom. Inbraak te Rotterdam. De pakhuisbaas van de firma Gebrs. Jelier, dekkleeden, enz., aan do Boompjes te Rot terdam, heelt Vrijdagmorgen ontdekt, dat er den vorigen nacht ten kantore dier firma was ingebroken. De inbrekers zyn met een roeiboot aan de zyde van de Scheepmakershaven genaderd, zyn daar op een langs de achterzydo van het pak huis loopenden steiger geBtapt en van dien steiger door een raampje, zich boven een deur van het pakhuis bevindende, naar binnen ge klommen. Dat raampje was aan de binnen zyde met een knip gesloten, die de inbrekers verwijderden. Zoo kwamen sjj in het pakhuis, dat gelijkvloers is gelegen. Uit het pakhuis begaven zy zich langs een trap naar de eerste verdieping, liepen door het magazyn en ver volgens naar het kantoor, dat op dezelfde verdieping aan de zyde der Scheepmakers haven is gelegen. In een naast hot privékantoor zich bevindend vertrekje vonden zy een brand kast van ouderwetsch model. Die kast werd voorover geworpen en aan de achterzijde ge deeltelijk opengescheurd. Boeken werden er eerst uitgehaald en toen achtereenvolgens een zakje met f225 aan rijksdaalders en guldens, twee enveloppen bevattende f 8000 aan bank papier, en een blikken trommeltje, waarin f 70 aan bankpapier. Het blikken trommeltje en de boeken lieten de inbrekers achter. Ver moedelijk zyn zy langs denzelfden weg vertrok ken waarlangs zy binnenkwamen. De firma Gebrs. Jelier is tegen inbraak ver zekerd. Toen een inspecteur van politie, Vrijdag ochtend op het kantoor van de bestolen firma een onderzoek instelde, werd in een afgesloten vak zich bevindende in hot bovenste gedeelte van de brandkast, nog f 1200 gevonden. Dit geld hebben de inbrekers over het hoofd* gezien. («N. R. C.' Een treurig ongeluk wordt uit Grenoble gemeld. Woensdag ver miste men daar twee bergklimmers, Allimaud, een industrieel en mevrouw Baronnat, die Zondag een tocht hadden ondernomen en verdwaald blyken geraakt te zyn in de ber gen van de Grande-Chartreuse. Woensdag ochtend is een afdeeling alpenjagers van het garnizoen van Grenoblo gaan zoeken. Beiden vermisten zyn gevonden, maar Alli maud was dood. Mevrouw Baronnat vertel de, dat zy en haar gezel Zondag van de rotsen in een riviertje gestort zyn, waarby Allimaud zijn been brak. Hoewel mevrouw Baronnat zelf ook ernstig gekwetst was, Blaagde zy er in haar metgezel naar een der oevers te dragen. Wat verder volgt is ver schrikkelijk. Op een eenzame plek in een woest, besneeuwd bergoord zat de moedige vrouw met den gewonden man. Drie dagen en drie nachten hebben de beide gekwetsten, verstjjfd van koude eu ziek van den honger, daar doorgebracht en slechts een echo ant woordde op het bange geroep van mevrouw Baronnat. Drie dagen van doodangBt samen in de sneeuwtoen stierf Allimaud en zijn gezellin bleef alleen met den doodo. Toen de soldaten mevrouw Baronnat eindelijk von den, was zy als zinneloos. In honderd uren had zy geen voedsel gehad. De eeuwige candidaat. De heer Aug. Kamps, de zichzelf aanpry- zende eeuwige candidaat te Sittard, heeft ook thans weer van zich laten hooren. Ia .De L. K." vinden wij het slot van een circulaire, door hem in het district Sit tard rondgezonden aan de WelEdele Heeren Kiezers" Wat in andere Landen kan, kan hier ook. Weet dat ik niet op mjjn mondje ben ge vallen en zal als oud-stryder voor recht en welzyn uwe rechten behartigen. Die groote geleerden hebben wy niet noo dig, een practischen man, zie daar de eenige weg tot verbetering en nu beveel ik my be leefd in Uwe geëerde gunst. Hoogachtend, J. J. Aug. Kamps, Candidaat. Noodlottigs onweders. Belgrado, 16 Juni. Een onweder heeft in de omstreken van Sevilazuaz zulke ernstige erwoestingen aangericht, dat een groot ge deelte der bevolking alle have en goed heeft verloren. Van de ongeveer duizend huizen te Sevi- luznaz is slechts een klein gedeelte onbe schadigd gebleven. Tot gisteravond waren reeds 62 lyken ge vonden. In de dorpen van het dal Resave zyn een groot aantal huizen met de bewoners door het water weggeslagen. Een verbroken trouwbelofte. Een winkelier te Londonderry, van middel baron leeftyd reeds, wilde trouwen. Een zyner vrienden wist wel een geschikt meisje voor hem en noodigde beiden op een avond te zjjnent om kennis te maken. De vrouw van den vriend legde een goed vuur aan, waarna do candidaat-gelieven alleen werden gelaten. Den volgenden ochtend vertelden zy, dat zij voornemens waren in het huwelijksbootje te stappen. De winkelier maakte alles voor de plechtigheid gereedzyn bruid schreef hem dat hy over de financieele zyde zich niet bezorgd behoefde te maken, want dat zy wat geld had. Op den dag, voor het huwelyk jepaald, wachtte de winkelier aan de kerk echter tevergeefs op zyn aanstaande vrouw van den geestelijke vernam hy, dat zy van gedachten veranderd was. Toen ging hy naar zyn winkel terug en diende een aanklacht in wegens verbreking der trouwbelofte. Dezer dagen werd het proces behandeld. De eerzame winkelier kwam er slecht af. Het meisje verklaarde niet meer met hem te willen trouwen, omdat zy .niets van hem gehoord had" en het Blot van het getuigen verhoor was, dat de rechter don huwelijks- candidaat een standje maakte, omdat hy zoo'n slappe minnaar was geweest. Hij had zyn aaustaande vrouw nooit een letter geschreven, hij had haar geen ring gekocht, geen bloempje gegeven en had feitelyk niets meer gedaan dan op den dag van het huwelyk naar de kerk gaan. De rechter achtte het dos geen wonder, dat het meisje dezen man niet wilde hebben en ontzegde den winkelier zijn eisch. Romantisch huwelijk. De Engelsche bladen vertellen van een romantisch huwelyk. Een graaf Lewenhanpt, luitenant in het Zweedsche leger, wou te Edenburg trouwen met een julfr. Weiss, een Duitsche. Daar hoorde hy, dat hy eerst drie weken in de stad moest wonen, maar zyn verlof zou vóór dien om syn. Dus moest er wat op verzonnen worden. Een advocaat wist een uitweg. Hy kon dadelyk trouwen buiten Engelands territoriale wateren. Er werd een sleepboot gehuurd en in de Forth-baai, drie mjjl uit de kust, sloot een Schotsch predikant het huwelyk 0e „Pluvióse". De ramp der .Pluvióse" schynt nog meer slachtoffers te zullen maken. Twee officieren van gezondheid, een van de marine en een van de landmacht, zyn tengevolge van de verrich tingen tot het reinigon en desinfecteeren der geborgen lyken ongesteld geworden. De toe stand van den eerste, dr. Mirguct, is zelfs vrij onrustbarend. Het schynt noodig te zyn het hooge water in de volgende week af te wachten, alvorens de .Pluvióse naar het droogdok zal kannen worden gesleept. Roosevelt terugkomst. New-York, 18 Juni. Roosevelt is heden ochtend te New-York aangekomen en in de haven ontvangen door een groote vloot van pleizi er vaartuigen, alle met vlaggen versierd. De oud-president ging aan boord van een klein stoomschip en vertrok, geëscorteerd door de vloot, naar New-York, terwyl de stoom fluiten van de booten en fabrieken voortdureud gilden en de groote menigte aan den oever hem toejuichte. Hy ging aan wal aan .Battery Parken werd daar ontvangen door een zeer talrjjk gezelschap, waaronder het corps diplomatique. Roosevelt gaf den burgemees- tor zyn genoegen te kennen over de prachtige ontvangst en maakte daarna een rit door de slad, geëscorteerd door veteranen uit den Spaausch-Amerikaanschon oorlog. Ongelukken op straat te Londen. De correspondent van de ,N. R. Ct." te Londen schryft d.d. 17 Juni. De ambtelyke statistiek betreffende de ongelukken op straat te Londen in 1909 heeft reeds venige cyfers by voorbaat eruit mede gedeeld, en die bevestigen, helaas, de juist heid der trouwens alleszins gewettigde ramin gen, volgens dewelke het aantal ongevallen op straat alhier gestadig en sterk wassende is, hetwelk een natuurlyk gevolg is der enor me toeneming van allerlei motorwagens, sedert het begin der nienwe eeuw. In 1891 verloren slechts 147 menschen te Londen hun leven door een ongeluk op straat. Tien jaren later was dat aantal tot 186 ge klommen, doch verleden jaar bedroeg het niet minder dan 306, d. w. z. ruim dubbel zooveel als in 1891. Het aautal ongevallen op straat, welke min of moer gevaarlyke verwondingen en vermin kingen doch zonder levensverlies, veroor zaakten, vertoont eon nog sterke toeneming. In 1891 bedroeg het namelyk 5637, tien jaren later 9197 en verleden jaar niet min der dan 16,536. Van dezo werden 1288 ongelukken door motorcabs, 2176 door motortrams, 1087 onge lukken door motorbussen, 1166 door open automobielen, 635 door gesloten automobie len en 276 door motorfietsen veroorzaakt, te tarnen derhalve 6579, op het totaal van 16,536, zeggen een 40 percent. Deze ver houding is nog nadeeliger voor de motorvoer tuigen by de ongevallen met doodelijken afloop in 1909. Niet minder don 162 motor voertuigen toch waren, op een totaal vhd 306, ervoor verantwoordelijk, m. a. w. voor meur dan de helft. Vanzelf spreekt, dat de vermeerdering in de bevolking van Londen in aanmerking moet genomen worden, maar zelfs daarmee rekening houdende, moet men de sterke toeneming van die ongelukken bedenkelijk achten. DE WEEK. 17 Juni. Zooals de zaken nu staan, behoeft men geen profeet te zijn om te voorzien, dat 1913 .verrassingen" kan brengen. Zelfs ,manneu-van-Rechts", op dat punt onder vraagd, trekken somber-bedenkelijke gezich ten Sommigen weten hunne bezorgdheid meesterlijk te maskeeren. Verzekeren U .Geen stofje aan de lucht! Loopt van een leien-dakje. Nu was 't 6040. My zou t niet verwonderen als het zesje een zeventje werd 1Maar anderen maken er geen geheim van, dat zy niet gaarne iets van betoekenis zouden durven wedden op de Rechtsche kansen, zooals de .prognose" er thans uit ziet Do uilslag der verkiezingen voor de Provinciale Staten zal hier en daar een bezwaard Rechtsch harte wat verlicht en opgelucht hebben. Toch blyft er nog zooveel .roet' over, dat straks in het eten zou kun nen gestrooid worden Er zyn duistere slippen genoegHet gaan van den heer Idenburg naar Buitenzorg was al dadelyk een «perkara", die, van zekeren kant beke ken, lastig genoeg bleek. Na 's heeren Colyn's aankomst uit de Oost: de eigenlyke minister van Koloniën in de Tweede Kamer. Woens dag jl., toen bet ontwerpje betreffende de scheiding van burgerlijken en militairen dienst voor het geneeskundig toezicht in Indië moest verdedigd worden, was 't weer zoo voor allen zichtbaar. Aan de groene tafelbeste, brave, yverige heer De Waal Malefljt, die van zyne ambtenaren stapeltjes enveloppen krijgt met stukken-papier, waarop mededeelingen, ad viezen, bestemd om in de Kamer voor te lezon De heer Malefljt heeft een keurig kostuum laten maken (jas h la diplomaten- suit), schoor het plattelandsche sikje weg. Is al aardig gewend aan den Excellentie- titel. Heeft werkelyk veel over Indische zaken gelezen. Brengt 't toch, en zeer natuurlyk 1 niet verder dan 't oplezen van wat hem is voorgelegd La plus belle fiUe du monde ne peut donner que cc qu'elle al"... Niet om min. Malefljt met een aanvallige deern te verge lijken; reeds de eerbied sou my daarvan terug dienen te houden. Ik wil slechts zeg gen, dat wie geen hand te zyner beschikking heeft, moeieljjk een vuist kan maken Drie min. van Koloniën is en blyft wat royaal. Duistere stip numero een! Deze week zag ik den heer Talma in het Parlement. Als haastig-voortschietende komeet. Z.Exc. vertoefde hoogstens een kwar tier, verpoosde in de nabyheid van s voor zitters armstoel. Vertrok daarna... Bjjxonder opgewekt zag de heer Talma er niet uit. Of het loodzware pak van zorgen hem drukt Ik sou er niemand, ook niet dezen minister, een verwjjt van durven maken. Misschien zon de blonde heer Regoüt, de levenslustig-forsche van Waterstaat, met gewichten" als daar zijnZiekte verzekering, Invaliditeit, Ouderdom, Wettelyken Arbeids dag, etc. etc. gejongleerd hebben als waren 't veértjes instee van dinsigheden, waarop 100 K.G. en veel zwaarder genoteerd staat Wanneer men, na warm-zwaren werkdag, den heer Regoüt in zyn sierlijk rjjtuig ziet rondkarren, omgeven door vrouw en kroost, genietend van wat Bosch en Schefening- sche dreven aan verkwikking bieden, wel, dan is de blonde bewindsman beeld van levenslust en blyde opgewektheid. Dan heeft hy het stof van Departement of Kamer van zich afgeschudziet hy er uit als iemand, die, ua lekker-rustigen slaapnacht en ver- frisnehend ochtendbad, de zoele lucht inademt, klaar om aan den arbeid te tygen. Zulke krachtfiguren hebben we tegenwoordig in de wetgeving noodig 1 Anderen, van slapper constitutie, moeten het meedraven in den „match" töch halverwegen, of eerder nog, afleggen!... Het «sociale werk" schiet niet bp. Aan stonde zal er, te langen leste, wel iets afdrup pen van het veeltakkig departement. En slechts zy, die beseffen wat er aan dergelyke voorbereiding vastzit; mitsgaders, boe koppig-traag het bureaucratisch monster kan wezen, slechts zy zullen waarachtige deernis gevoelen, met een theoloog, tevens i zeer verdienstelijk dilettant in sociale vraag stukken, op wien de taak komt te rusten voulu, Goorges DandinWaarom den blon den, athletischen collega niet het proefstuk overgedragen Zoudt ge thans moeten doen waarop gy reeds zinspeeldet by het debat over de Sociale Verzekeringbekennen dat de taak uwe krachten te-boven gaat Uwo carrière en reputatie, als ecu der „voor trekkers by het bestier der publieke zaak, waren verlorenEn de party, waartoe gy behoort, had een échec te noteeren, waar van de .weerklank" in de uron van Stem bus-opening zich deerlyk kon laten gevoe len Nog meer .duistere stippen"In hoever „bet Lintje" er een van groote betoekenis moet heeten staat voor velen nog niet vast. Met uw verlof laat ik dit onderwerp nu ruston. Maar de jongste encycliek des Pausen 1 De Schotsche monnik, die zes of zeven eeuwen hèr, voorspelde hoeveel pausen nog zonden komen en tevens ioder der sorvi servorum Dei" met een paar woorden aanduidde, deze ziener noemde Leo X een „ignis ardens" brandend vuur. Of de Schot ook gave van toekomst-doorpeilen bezat Dat het de heer Van Doorn zou zyn, die eene poging ging wagen om den Borromaeus- stryd in de Nederlandsche Vertegenwoordi ging over te brengenwie iets van .onze afgevaardigden' weet, zal er zich stellig niet over verbaasd hebben. In minister De Marees van Swinderen heeft hy een über-gladden «partner" tegen over zich. Ik hoor al de krakende woordjes van de ministeriëele lippen tippolenDe sierlyke, keurige zinnekens dansen over de parlementaire vlakteDe kleine, blanke handjes tasten naar de wapperende panden van het elegante jasje In de veste van het ooalitie-gebouw staat een tonnetje met aarts-govaarlyk goedje erin Eén vonk kan onberekenbare gevolgen hebben. Do lont is aan het smenlen. De heer jhr. mr. Van Doorn houdt het vuur warm - Doet wat hy kan om 't uitblusschen te voorkomen. Van Rechts wordt gespoten gespoten Als de vlam in het kruit slaat, dan spat, met oorverdoovend geraas met een sohokken en dreunen, alsof arm Nederland door een der bevingen, welke nu brokken aardkorst beroeren, word bezochtalsof een troep maraudeurs, door een Aballino uit Paramaribo. Te laat geboren held uit een sensatie stuivers roman van hoogverraad Door een roever- inspecteur uit de West aangevoerd, ons landje te-water en te-vuur ging verwoesten. De dreigende onweêrswolk van het Lintje veroorzaakte uitbarsting, dat de stukken erby vlogen. Maar toen 't opklaarde, en kalmer werd, viel de berokkende bchaó toch mee. Maar deze loodgrauwe, geweldige wolk van de Encycliek, de zon verduisterend, illusiën van genaderd recès verstorend, het toch-reeds gescheurde coalitie-cement bedreigend Ik geloof dut menige Rechtsohe broeder thans uren van bitter zelfverwyt doorleeft, denkend aan hetgeen zyne absentie op dat moment van Woensdag 15 Juni... Klokke één uur, toen jhr. Van Doorn zyne interpellatie aanhangig maakte Heeft veroorzaakt. Om dilt te beletten, hy bad er met alle liefde zyn plat-du-jour, z'n portie malsche aard beien, t'n afterlunch-sigaartje, z'n gebruikelyk ommetje", en misschien nog meer dan dit alles, voor over gehad 1 Berouw komt na de zonde, de onherstelbare. De zééveelste .duistere stip" is aan den gezichtseinder verschenen Een ontzaglyk talryke menigte juichte hem I van, in deze dagen, op den stoel van een toe op dien tocht. Veegens plaats te nemen... Maar: tu 1'aa Als tot do „verrassingen", die 1913 dan kan brengen, ook behoort bet lid der Volks vertegenwoordiging worden van een modieus mot den heer Goeman Borgesius zullen velen zich in verblyden. Men trachte dan een vakman te krijgen, die tot ,de wilden' be hoort en sterker Btaat dan Dr. Blooker tegen over de kansen der politiekery. 't Is een lastige keuze, doch men heeft den tyd om .uit te kyken". En men bepale zich dun tot één medicus. Want de ervaring, veteranen in het parlementaire land znllen t my dadelyk toegeven 1 heeft geleerd, dat zoodra er twee .dokters" in de Kamer zitten, deze zeer-geleerde heeren 't met elkander aan den stok krygen. En voor den armen leek wordt 't dan misère Hy raakt in de positie van den patiënt, wiens hart tnsschen de adviezen van twee artsen „balanceert" De heeren staan lyn- recht tegenover elkaür, dr. A. schryft pillen, flanel, veel bed-rust en een half fleBohje wyn aan tafel voorDr. B. zweert by water en kwast, koude douches, veel in de frissche lucht, harden, hardon Dr. A. vindt de nieren van patiënt ijzer- sterk zoekt 't in de levermeneer de arts B. beweert dat als patiënt z'n nieren niet verzorgt, hij geen twee jaar meer voor de borst heeft. Patiënt volgt, teneinde raad, eigen zin, slikt kwakxalvecs-pastilles en sterft binnen 't jaar Zeker, wy hebben, in do Kamer, een medicus noodigDie sou, Dinsdag, de malligheden en fouten van hot ontwerp tegen de bosmettelyke ziekten nog vry wat steviger hebben uitgerafeld, aangetoond, dan thans geschiedde. Voor duizenden in den lande is het heil van desinfectie ibehoorlyke zaak- kundig-volbrachte 1) nog iets in do lucht zwevende Ja, wy lachen om 't boerinnetje, dat wel haar rechterbeen voor dokter woü laten onderzoeken, doch niet haar linker dito, wyl het rechterbeen, met oog op inspectie, reinigings-knur had ondergaan en niet het andere Wy schateren om zoo'n mop Maar als velen van ons eens aan eigen beentjes denken. Zoovele flanellen pakjes en smetteloos-licht kleurige zomerblouses zyn nog volstrekt geen waarborgen, dat négligé en hnid der pronker- tjers en -sters Cetera desunt I Wie op het stuk van ontsmetting, aan sommige stadsche en plattelandsche toe standen denkt, hy moet huiveren Het monster Vooroordeel, ten nauwste in den bloede verwant aan Domheid, iB een hydra met koppen, die al-maar aangroeien. Ridder Borgesius heeft vruchteloos zyn zwaxrd getrokken deze week En ridder Heems kerk liet het zyne, met gracieus handgebaar, maar wat blinken en schitteren in de zon Met sülke manoeuvres treft men geen draken en monsters, zoodat de dood orop volgt 1 Uk. Aktonio,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 1