KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wiaringan en Anna Paulowna No. 8904. Woensdag 18 Juli 1910. S8ste Jaargang 't Vliegend Blaadje p. 3 «n. 50 ct, fr. p. post 75 ct., buitenland f 1.25 Pre- Zondagsblad t 37| 45 f 0.75 raièn J Modeblad 55 65 (0 90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Ad terten tién van 1 tot 5 regel» 90 cent Elke regel meer6 Bewga-eiemplaar Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend Intero.- Talefoon O O. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgeven C. DE BOER Jr. (v./h. BERKHOUT t Co.), Helder. Bureauxi Spoorstraat en Koningstraat. UIT HET BUITENLABD. Aan den zuidooatelyksten hoek van ons land ligt het onzedig grondgebied van Moresnet, 't Is begrensd door Nederland, Ouitschland en België en ligt als een smal strookje tusschen beide laatste landen in. Tusschen Duitaohland en België zyn al meer onderhandelingen ge- voord over de inbezitneming van deze uit gestrekte gemeente. Tot een vergelijk kan men echter niet komen. België wilde het grond gebied niet geheel aan Daitschland afstaan. En omgekeerd. Thans zyn naar de Nieuwe Gazet meedeelt op nieuw onderhandelingen geopend tusschen beide landen om het stuk grond te verdeelen. Een commissie uit Berlyn stelt ter plaatse een onderzoek in. Het Hbld. van Antwerpen deelt mee dat er ernstig sprake is dat al de arbeidersorgani saties in het havenbedrijf eene staking van 48 uur zullen uitroepen om pressie uit te oeienen ten voordeele der regie (dat iB hier de exploitatie der graan zuigers (elevators) door de stad). De datum der staking is echter nog niet bepaald. Uit de Maasvallei komen weer berichten van zeer hoogen waterstand tengevolge van de aanhoudende regens der laatste weken. In de landbouwstreken klaagt men dat de oogst l\jdt onder de voortdurende vochtigheid. Frankrijk heeft van tijd tot tijd een schan daaltje. Nu is er weer een zaak-Rochette, waarbij vorig Kabinet, speciaal de heer Clemenceau, is betrokken. Rochette is een financier die twee jaar geleden werd gearres teerd wegens oplichting, op aanklacht van een zijner aandeelhouders. Eeu onderzoek bracht aan het licht, dat de beschuldiging be werkt werd door den bankier Gaudrion, die spe culeerde op teruggang van de Rochette aan- deelen. Maar achter dezer bankier stonden weer andere hooggeplaatsten, die eveneens op dien teruggang speculeerden en de Slatin deelt nu mee dat de arrestatie geschied is op rechtstreeksch bevel van den miniBter-presi- dent Clemenceau. De arrestatie zou dus ge schied z(jn om bijzondere belangen te dienen. Reeds zijn over deze zaak drie interpellaties aangekondigd in de Kamer en ook in den Senaat heeft zij zeer groot opzien gewekt en zal ze wel besproken worden. Het ministerie van oorlog publiceert een statistiek waaruit blijkt dat in 19u9 niet minder dan 17,258 dienstplichtigen zich aan hun dienstplicht heb- beu onttrokken. In 1908 waren er slechts 11,785, in 1907 4508. Wel onrustbarende cijfers. In Duitechland een politieke Kyksdagvoor- zitters-crisia. De erfprins Von Hohenlohe heeft aan den voorzitter vao den Rijksdag medegedeeld, dat by zyn ambt van tweeden onder-voorzitter neerlegt. De voorvallen by de laatste aan vullende verkiezingen voor den Ryksdag en de kort geleden openbaar gemaakte verklaring van het officieële orgaan der nalionaal-liberale party tegen den Rijkskanselier, hebben volgens hem de afstanden tusschen de vroegere biok- partyen vergroot. De poging, om het tot stand komou eouer toeuadering mogelijk te maken, was daardoor een onding geworden. De inhoud en werking der Borromaeus- enoycliek maakte het den erfprins daaren boven geheel en al onmogelijk, verder van het bureau van den Ryksdag in zyn partij politieke samenstelling deel uit te maken. In het Engelscbe Lagerhuis verdedigde Vrydag minister Lloyd George zyne begrooting nader. Hy bestreed in eene uitvoerige rede dat de regeering allerlei buitensporige uitgaven deed en weerlegde de bewering dat het liberale kabinet de staatsschuld niet zou hebben ver minderd. Vrij uitvoerig verdedigde de minister ook de voorstellen ten aanzien van de verleening van ouderdomspensioen, ook aan lieden welke tot dusver volgens de bepalingen der armenwet waren bedeeld. Dat de hieruit voortvloeiende kosten deels door de armbestuur moeten be taald worden is billyk te achten, wyl zij door het verleenen van dit ouderdomspensioen zeer zullen ontlast worden. Voorts verdedigde de minister zyn stelsel met de opmerking, dat men niet den geheelen last op de schatkist kon leggen, omdat dau de andere plannen der rogeering ten aanzien van de werkloosheid en invaliditeitsverzekering in gevaar zouden worden gebracht. De Nowoja Wremya geeft den Finnen den raad om nu t toch eenmaal zoover is, iederen tegenstand op te geven, zich de genade en de vaderlyke zorg van Rusland waardig te maken en zich bly moedig te schikken in zijn lot 111 Andersja, "t is duidelyk dat Rusland niet voor de meest krachtige maatregelen zal terug deinzen. Men is in Finland druk bezig mot kazernes te bouwen voor Russische garnizoenen, waarvoor door Doema en Ryksraad aauzienlij ke bedragen zyn toegestaan. De spoorlynen wor den in orde gemaakt. Natuurlyk, om zoo noo- dig zoo snel mogelyk troepen te kunnen ver voeren. Finland is vervuld met nieuwe be zorgdheid doch bereidt zich voor op ly- delyk verzet. De Kretensische Kamer stemde met 55 vau de 59 aanwezige stemmen voor de toe lating der Mohammedanen. De Kamer gaat nu voor 4 maanden naar huis. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 12 Juil. Eervol ontslag verleend op verzoek met ing. van 1 Sept. aan dr. G. van Beek, als leeraar R. H. B. S. alhier. By Kon. besluit van 2 dezer ie, als blyk van goedkeuring eu tevredenheid, de bronzen eerepenning voor menschlievend hulpbetoon en een loflelyk getuigschrift toe gekend aan J. L. Peeman, sergeant-torpe domaker, en W. Hoeyenbos, matroos lsti klasse, beiden dienende aan boord van Hr. Ms. Hadda", wegens de door hen met levens gevaar verrichte redding van een drenkeling uit de haven te Willemsoord op 27 Mei 1910. Gedeputeerde Staten van Noord Holland. Dinsdag j.l. hebben de liberale en vrijzinnig- democratische leden van de Provinciale Staten van Nourd-Holland een conferentie gehouden, ter bespreking van de verkiezing van leden der Gedeputeerde Staten. Daarby hebben, de leden van de vryzinnig- democratische fractie, wyl twee zetels vacant waren gekomen door niet-herkiezing der houders daarvan, getracht met de liberale fractie tot overeenstemming te komen betref fende de verkiezing van een lid hunner fractie. Do liberale fractie bleek echter niet bereid, van een der zetels, sedert onheuglyke tyden door haar leden ingonomen, afstand te doon. Stoomvi88cher8vaartuigen en journalen. De vereeniging van schippers van stoom trawlers Eensgezindheid te IJmuiden heeft aan den minister van landbouw, nijverheid en handel een uitvoerig adres gezonden, om voor stoomvissohersvaartuigen de journalen, vastgesteld bij art. 9, le lid d en art. 14 van den desbetreflenden maatregel van be stuur, te willen doen vereenvoudigen of te ervangen door een eenvoudig reisrapport. In hoofdzaak is huu versoek gegrond op de overweging, dat zy, behoudens een korte nachtruBt, hun geheelen tjjd en aandacht aan het visschersbedrjjf moeten wyden, waardoor er zelden gelegenheid bestaat breedvoerige journalen onder alle hoofden nauwkeurig en naar waarheid in te vullen. Zy zyn eenparig van oordeel, dat de handhaving van het journaal in dou voorgeschreven vorm zeer belemmerend op liet bedryf zal werken. Het drama te Rijswijk. Jhr. G. vau S. is tot G jaar gevangenis straf veroordeeld, wegens het op uitdrukkelijk i ernstig verlangen iemand dooden. Het vonnis vereenigde zich met de meening der deskundigen, o.a. dat de dood door 2 schoten veroorzaakt is en nam vorder aan, dat het verlangen van mevrouw W. om na beklaagde te sterven geworden is tot een verlangen om voor hem of mei hem te ster ven. Blykendo o.a. uit haar uitlating >Kill me first and then yourself'. De zittingzaal was geheel gevuld door een er talrijk publiek, voor het grootste ge deelte uit dames bestaande, nieuwsgierig naar uitspraak. De voorlezing van het vonnis door den president der rechtbank, mr. van Reen, duurde byna een uur. Beklaugdo was uiterlyk kalm, nu en dan verborg liy het gelaat in zyn handen en weende zacht by die gedeelten iu bet vonnis elke hem in zyn herinnering aandoenlyke feiten terugriepen. Zijn struf hoorde hy kalm uitspreken. Met 25.000 Mark er van door. Naar de ,'s-H. Ct." verneemt, heelt zich Doinlerdagnainiddag een kellner van het Hótel de 1'Europe to Amsterdam meester welen te maken van eon som van ongeveer 25,000 mark, die aan een der gasten be hoorde. De man is voortvluchtig. Stuurlieden examens. 's-Gravenhage. Geslaagd groote stoomvaart eerste stuurman de heer .1. B. Gejjlderde stuurman de beeren C. Gort. C. P. Groot, P. J. M. Bouwman en L. N. van Denberen. Woningwet en Hypotheekbank. Er is een tyd goweest, waarin de aan koop vau huizen algemeen doorging voor eon goede en solide geldbelegging men kendo toen den druk van Woningwet en de huidige bouwverordeningen nog niet en in dien tyd werden er door de hypotheek banken goede zaken gemaakt. Nu door de gevolgen der Woningwet de handel in be bouwde eigendommen sterk is afgenomen lyden ook de zaken dier banken daaronder en op de bankkantoren doet zich dat leelyk voelen. Vandaar dat men er blijkbaar zeer prikkelbaar is. T enminste Het Eigendom- recht publiceerde dezer dagen een briolje dat van een gevaarlijke stemming getuigt. Het luidt als volgt Mijnheer, Overeenkomstig de Woningwet is ons ken nis gegeven van tot u gerichte aanschrijving van Burgemeester en Wethouders van Araster dam tot verbetering van de perceelen... vóór... Januari 1910. Wy zullen ons overtuigen of vóór dien dag alles overeenkomstig die aanschrijving is verbeterd naar genoegen van het gemeentelijk Bouw- en Woniugtoezicht. By gebreke daar van zouden wy in de noodzakelijkheid komen de geheele achuld op te vorderen. Zoo'n schrijven is uitvloeisel van het 2e lid van artikel 14 der Woningwet. De wet gever is namelyk on niet ten onrechte uitge gaan van de overtuiging dat oók de hypot heekhouder groot belang heeft by den toestand der panden waarop zyn geld staat en diens- volgens werd eeu amendement overgenomen van dezen inhoud Van de aanschrijving van B. en W. tot het aanbrengen van verbeteringen, zooals die aan den eigenaar gezonden wordt, wordt door Burgemeester on Wethouders tegelijkertijd schriftelijk kennis gegeven aan hen, die in de daartoe bestemde registers als hypothecaire schuldoischers zyn ingeschreven. Deze wet geworden bepaling is uiteraard billijk, een hypotheekhouder moet niet voor het fait accompli eener onbewoonbaarverklaring komen to staan, maar de gedachtengang by het opnemen der bepaling was toch een andere dan die waarvan het hierboven afgedrukt briefje spreekt. Niet om de hypotheekhouders in staat te stellen uit het schryven van B. en W. een nieuwe strop te draaieu om den hals van den om verbetering aangesproken huiseige naar, maar om onderling overleg uit te lokken kwam de bepaling in de wet, om de beide belanghebbenden by het eigendom tot elkaar te brengen. Men verwachtte van den hypo theekhouder steun by de uitvoering der ver beteringen, niet een nieuwen aanval op de beurs van den in 't nauw gebrachten huiseigenaar. Want daar gaat het om. Immers by ver scheidene hypotheekbanken en individuecle hypotheekgevers bestaat de neiging, niet om de geplaatste hypotheek te beveilingen, maar om zooveel mogelyk aan rente en onkosten te kloppen uit de zakken der huiseigenaars, die het ongeluk hadden by hen ter markt te komen. Daar zulke praklyken echter door de wel uiel mogen worden gesteund, is het zaak dergelijke gevallen te publiceeren, opdat by een herziening der Woningwet daarmee kan worden gerekend. Een koning gestorven. Dezer dagen stierf te Ventnor koning George Ross, die oenige maanden geleden naar Enge land kwam om genezing te zoekon voor de kwaal waaraan hij nu overleden is. George Ross III was koniug van de Kokos- of Keeiing-eilanden in den Indischen Oceaan, ongeveer 700 myl ten zuiden van Java. De historie van de dynastie is even romantisch als merkwaardig. De eerste kokos-koning, de grondlegger van de dynastie, was George Clumis Ross, een Schotsch s-.-e-officier, die na een schipbreuk op de eilanden aanspoelde. Toen in 1827 Darwin de eilanden bezocht om de koraalriffen te bestudeeren, vond hy daar George als koning en alleenheerscher. In 1859 werd hij opgevolgd door zyn zoon George en in 1871 door zyn kleinzoon, de nu overledeu George Ross III. Het koninkryk van George bestaat uit ongeveer 20 kleine koraaleilanden. Het aantal bewoners is 640 2 Europeanen, 571 Antochthonen en 67 Ban tammere. George Itoss III regeerde op patriarchale wijze over zyn onderdanen. Hy had parlement noch politie noodig. Zyn naam heeft in den Indischen archipel een goeden klank en hy bezit talryke handelsprauwen. De handel van het ryk wordt bijna uitsluitend gedreven iu kokosnoten waarmee ook de belastingen be taald worden. Het eenige geld, dat men erkent, zyn kleine stukjes perkament met de hand- teekening van den koning. Vrees dat de dy nastie zal uitaterven behoeft niet te bestaan. De 3 Georges zorgden voor een talryk nage slacht. In de tweede generatie heeft de dynastie zich reeds met de inboorlingen vermengd uit gebrek aan blanke vrouwen. Een dochter van George Ross III is gehuwd met een vroegeren officier der Duitacho handelsmarine. Deze schoonzoon zal waarschynljjk George III op volgen Het koninkrijk staat onder protectornat van Engeland. Aanvaring. Cherson, 9 Juli. Een van Odessa komend stoomschip kwam in aanvaring met de passa giersboot .Lowky". Do stoomketel van de .Lowky" Bprong en het schip zonk. Eon groot aantal persouon verdronken. Volgens een later bericht zyn by de ketel- ontploffing op het stoomschip Lowky" 50 personen zwaar gekwetst en kwam óón man om liet leven. Twee uren na de ontploffing zonk liet schip in een diepte van 22 voet. De doktererekening van prine Gh'ka In Veraaillea genoot men Donderdag van het naspel van den stryd om den grooten hoed van de bekende Parysclie schoonheid Liana de Pougy, die intusschen Prinses Ghika geworden is. Men herinnert zich not opzien, dat in het voorjaar de «hoed" van de modedame te Ver- aeillea gebaard heeft, toen zy daar aan de zijde van haar toenmaligen vereerder, prins Ghika, door do straten wandelde. Een burgerdame, Madame Martet, gaf haar verbazing over den hoed van Liane de Pougy wat te luidruchtig te kennen, waarop het tusschen den geleider vaD de schoone Liane en meneer Martet tot een gevecht kwam en prins Ghika genoodzaakt werd de hulp eens dokters in te roepen en nu presenteerde hy het gerecht de doktersrekening vau niet minder dan 1500 francs, wat voor een blauw oog en een opgezwollen wang wel wat veel is. Hy vorderde van den echtgenoot van me vrouw Martet de terugbetaling van deze reke ning en óón franc schadeloosstelling. De verhandeling werd door een zeer uitge lezen publiek bygewoond, dat zich de gelegen heid niet wiide laten ontgaan, do beide partyen in de byna beroemd geworden stryd om den hoed opnieuw voor den rechter te zien. Het gerecht te Versailles vond de dokters rekening wat al te hoog, te gezouten't ver oordeelde meneer Martet tot betaling van 300 tres. voor de geueeskoston er. legde hem bovendien nog een boete van 25 fres. op. Ook een opvatting. SchnldeischerIk verzoek u nu voor de laatste maal, mynheer, my de honderd gul den te betalen, die u me schuldig is. SchuldenaarIk beu heel bly, dat er nu eindelyk eens een eind komt aan die eeuwige manory. Sobeveningsche vischvrouw heeft nog een paar dozijn kleine scholletjes te koop. Arbeidersvrouw vraagt prjjs verneemt dat de scholletjes tien dubbeltjes moeten koBten. Ze biedt twintig centen en wordt ten slotte koopster. Een agent van politie, ge tuige van dezen handel, zegt vol verbazing Schevcningsche .Hoe durf je een gul- vragon, als je dat zoodje voor twee dub beltjes weggeeft?" .Heb ik van je baas geleerd antwoordt het vrouwtje. .M'n man was laatst dronken hebben ze tien gulden boete tegen 'm geëischt en met twee honderd centen was ie kedin. En nou jy DE WEEK. 9 Juli. Geruchten praatjes on-dit's Al dat journalistieke goedje, rommelzóó meer, heeft zeker zijn bekoorlijke, pikante zyde. Ik wil 't gaarne erkennen. Wanneer we slechts de dorre feiten, de «naakte waarheid* hadden wel, 't zou saai worden in Krantenland. Wy dienen te hebben spanning van nieuws gierigheid. Wel zou 't aan het rechte eind hebben? En: .mop* of ernst? Met dit laat ste spelleken moet men zelfs in periode, als do komkommers geel beginnen te worden voorzichtig zyn. De lezer, die er (uitge zonderd op 1 April, en zelf dhn moet men Botnmiger ydelheid zelfs ontzien I) .gloeiend invliegt', hy zal 't u misschien later betaald zetten. Wellicht bereikt hy de directie van uw blad via een met hem bevriend of ver want 'adverteerder. Krijgt ge te tooreo, een poosje er na: «Vau eeu blad, dat zulke flauwiteiten verkoopt, beu ik niet gediend* Neen, al zulke dingen vormen goedje, slechts door zeer-geroutineerde hand zonder groot gevaar te gebruiken. Voorshands zy men er omzichtig mee als met de vliegma chines van alle denkbare constructie. Wie niet met aviateursbloed in de aderen ter wereld is gekomen, hy bedenke dat de groote man Thomas heeft verklaard, niet langer dan een week geleden: De tegenwoordige vlieg- dingen deugen niet. We moeten 't zóóvor krijgen dat ten dood-middelmatig mensch, leekje in de werktuigkunde, de lucht kan inzweven, vaartje van 100 Engelsche mijlen per uur nemen zonder spoor van perikel, al giert een orkaan, wervelt een hoos, knet tert on buldert een onweer 1* Edison heeft voorspelt dat we binnen een jaar of tien zóó ver zullen komen. Dan glimlachen we over het gefladder der machines-van nu als een zwaluw over dc pretentie van een vleer- 's, die zich verbeeldt óók te kunnen vlie gen als een, die, in luxe-waggon van modern treintje door Europa rennend, zyn zomer- vacuntie aanvangt, a la dr. Kuyper, zou men knnnon zeggen, die na broeder Van Hecckeren nng eens eventjes op zyn nummer te hebben gezet, en niet malsch voor waart, voor tuidzomer-TO .achteraf* is gegaan, uitrustend van al de Lintjes-, Borro- tnauo- on verdere stormen, die hem in de jongste maanden over het hoofd voeren Geruchten. Ik mag ze wel, mits er een geestig kantjo aan te bekennen valt en ze niet, om een of andere reden, wrevelig, knorrig maken. De .keizerlijke brief' is wie rekent precies uit hoe lang wel I eene ware red ding, zegen, uitkomst geweest voor zoovele ridders der duimzuigery als in Krantenland rondstroopen. Nu is de .aardigheid'er, voor 't grootste deel, af. Zelfs de meest-simpelen beginnen te snappen. Begrijpen, hoe de los lippige heet, die z'n neus voorby-praatte, en tusscben Excellentie De Marees' woord- van 1 Juli door Men moge nu precies doen of prins Hendrik, de hertogin van Albany, keizer Wilhelm, wie der majes teitelijke of hoog-doorluchtige personagiën r, u het naadje van de kous heeft uitgelegd. U de .finesses* der zaak toever trouwde, waar en wanneer dat interessanto gesprek werd gehouden, door baron Van Hecckuron te-onrechte een .brief' genoemd Van wie do diverse «stukken* waren, door den senator diplomaat bij vergissing thuis galaten op 1 Juli 1910Men weet wel, de .delicate' documenten, waar de heer Hovy op zinspeelde De vraag, of eventueel niet-herkozen heer Van Heeckeren aan t uitpakken* zal gaan, straks, is zeker hoogst interessant. De meesten snappen wel, lioe by «leze .comedy' of errors" het ge heim omtrent .de geheele waarheid' zal bly ven voortbestaan. En eigenlyk... Och... we gaan er om geeuwen. .Toujours per- drixJ..." Verandering, ook van de aUer- lijnsto gerechten, is voor de appetijt van Publiek onmisbaar. Zeker I Maar in eigen buis .buiten de zakon* te worden gehouden, is niet bepaald prettig. Wal niet weet, deert niet, luidt een van die sceptisch - gemoedelijke Hollandsche spreek woorden, die zoo karakteristiek teekenen onze nationale vadsigheid. Doch als 't zóó- er komt, dat we geprikkold worden in onze rechtmatige nieuwsgierigheid; als er komen, die tot ons zeggen: .Ja, vriend, ik weet iets Neen, maar, wanneer ge dht hoor- dot Zóó interessantZóó Adieu Dicht flapt deurtje. Ge blyft even wjjz Da steh' ich non, ich armer Thor Und bin so klug' als wie tuvor! Ziet-ge, dat maakt zelfs ous, overlydsame menscbjes van de brave Hollandsche buurt, knorrig. Over de vraag, of de heuren Róssing c.s, van de Amsterdamsche G. E., al of niet ge knoeid hebben, daar is weken lang over bespiegeld, pro en contra. Eindelyk zyn de rapporten verschenen. Hot gordijn, dat vóór het mysterie hing, is hoog-opgeha&ld. Nu kan ieder vryeljjk zien in het «labora torium' der heeren, die 't flatertje begingen van te denken dat do gemeente zich dezelfde loopjes*, handigheidjes, trucs, kan veroor loven, in den stryd der concarrentie up to date, als sommige negocianten, die het les aflairee sont les affaires* huldigen en u naar de keel zouden vliegen indien gy hunne onkreukbare, achtbare, correcte stipt heid durfdet wantrouwen Klein misver stand Zet de heeren Ressing c.s. in par ticulier bedryf, byv. te New-York, om eigen neus en eigen aangezicht te sparen... Ze worden millionairs; populaire menschen, te wier eere «cheers* door de lucht daver en so houden publieke zedepreeken over de noodzakelijkheid van strenge-moraliteit óók in den handel... .Coinody of errons*, da mes en heeren Over de vraag of het vermaarde Duitsche orkest der Philharmonie al dan niet voor goed naar zyn •Heimat" zal trekken, heb ben we óók weken, lang bespiegeld. Elke middag-, avond- of ochtend-editie der bladen bracht nieuwe geruchten. A la bonne heurel... Dat geeft tjjdverdryf. Houdt leven in de brouwery. En eigenlyk spjjt 't ons, ten slotte, als de .meest betrouwbare bron* ophoudt te vloeien. Moeten we iets anders zoeken om zomersch strand-, of café- of spoor-, of boot- of wedrentribune-babbeltjes over te houden. Edoch Als er, door man van technische bevoegd heid, van erkend gezag, beweerd isDe schatten, die gy jaar op jaar aan de defen sie, aan het geschut, hebt te besteden, o be lasting-betalers, die is voor een deel ver spild aan minderwaardig goedje fndieu gy aan het Krupp-monopoiie geen eind maakt, dan zoudt ge een stuk of wat millioenen nuttiger kunnen bestemmen De vraag waaraan is niet zoo lastig uit te makeul Wanneer uit minister Talma's .cuisine' te langen leste de vruchten van zóó noesten arbeid te voorschijn komen, sult ge dat zelf kunnen aangeven Of desnoods voor dui- zende anaemisohe kinderen, die tevergeefs naar zee- of boschlucht hunkeren. De noo- den van allerlei aard klagen en smeeken elk uur van den dag en van den nacht Ze kunnen niet wachten!...* Om redding, is, door hot Kamerlid Thomson: de in den Augiasstal van Oorlog Overdreef hy?... Sloeg de kapitein zpy- ker op kop Men tastte in nevelen. Kr werd eene .commissie-ad hoe* benoemd van zeer bezadigde mannen, van wie geen over óónnachts-jjs zou gaan... Integendeel: van wie de meesten stevig „vloertje* wen- schen te hebben onder de voeten, alvorens zich te wagen Zy wikken, wegen, onderzoeken «óór lang. We zyn, als steeds, geduldig, berustend, af wachtend Eindelijk zyn ze gereed. Het rapport ver schijnt Groote spanning Nou, èn 1 Diepe stilte. Deurtje blyft potdicht, Please, hsir, wo verklappen geen woord... geen syllabe... En de geruchten van allerlei soort, zwermen, fladderen om onze ooren Ziet ge, dht maakt ons ongeduldig. Daartegen is zelfs het Hollandsche gemoed in schooner, constanter zomer dan die vau 1910 dusver was, op den duur niet bestand Ma. Antohio. C*ntraal-Gsnootsohap voor Klndsr- horHelling»- en Vaoanilskolonles. Afdeeling Helder. Zomerreisje. Van Pasohen al was het thema «zomer- reisje" in de familie Houtkamp aan de orde van dou dag. En alle vrienden en bekenden liepen daarby warm. Dc een met goeden raad, de ander met hoopvolle verwachtingen, een derde met donkere voorspellingen. De Houtkampen hadden al meer gereisd, en hadden meermalen de vacantie doorge bracht op het land in een goedkoop pension of wel iu huis by eenvoudige menschen, die ,Kamers te huur" hadden. Maar zulke dor pen telden toch eigenlyk niet mede, wanneer er over reizen gesproken werd. Nu zou het plan grootscher worden. Na zou het een ware badreis worden, naar de naar een van de groote badplaatsen, it wat de Willemsen konden konden de Houtkampen al lang! Mevrouw Willemsen was een «eer goede vriendin van mevrouw Houtkamp. Zy had den een gezamelyke «krans", hunne echlge- nooten waren lid van dezelfde kegelclub en de kinderen gingen steeds met elkaar om. Willemsen was het vorige jaar ook aan de Noordsee geweest. Wonderverhalen vertelden ze van die vyf weken. Het bad wel een schandelijke hoop geld gekost, maar daarvoor bad men ook „vorstelijk" gewoond, vlak by bet strand, met een heerlyk uitzicht op de B. De Willemsen bleven van 't jaar thuis. Architect Willemsen had aan een nieuwe straat zelf gebouwd, een huis met tuin, glas veranda enz. on ,het zou toch werkelijk zonde zyn uit zulk een paradys te vertrek ken om elders van den zomer te genieten." Zoo heette het althans. De Houtkampen hadden geen tuin en eok geen balcon, ze konden dus niet thuisbly ven en hadden daarom voor hun zomeruitstapje dezelfde badplaats gekozen, die door de Wil lemsen zoo geroemd werd. Enkele dagen vóór de vacantie kwamen de vriendinnen nog eens voor het laatst voor de reis by elkaar op de «krans". Men had het slechts over de zee. Mevrouw Houtkamp vroeg en mevrouw Willemsen antwoordde. In elk geval moet je zorgen dat je dicht aan het strand een apartement huurt, dat is hoofdzaak", meende deza uit de hoogte. Het beste is het, sooalt wy den vorigen omer, alle drie kamers met uitricht op de zee." #Drie kamers Ik dacht dat jullie maar twee hadden, ik dacht dat men zich by een zomeruitstapje wel wat Wie heeft je dat wys gemaakt", viel mevr. Willemsen uit, «twee kamers? Je gaat tooh niet op reis om je te bekrimpen 1 Men wil tooh eons op z'n verhaal komen. Neen, maar 1 Wy hebben drie magnefleke kamers den zeekant gehad, electrisch licht, bal kon. O, het was er prachtig. Het was wel duur, maar myn lieve hemel, de lui moeten toch dadeljjk zien, wie ze voor rich hebben. In een chique buurt wonen is in soo'n bad plaats de hoofdzaak 1" Mevrouw Houtkamp kreeg een klenr als een boei. «Ik dachtm'n man dacht, dat we het die paar weken best met een paar kamers konden doen m'n man met Hendrik in de óóne, ik met de beide meisjes in de andere. Dikke mevrouw Willemsen haalde de schouders op. Probeer liet, ik hou er niet v.»u gepakt te worden als haringen in een ton. Als men nu eenmaal op reis is kan men ook niet met een paar gulden meer of minder rekenen, de hoofdzaak bij het reizen is gemak. En dan als men het doet, moet men het goed doen.' Dat klonk alles zeer voornaam. Mevrouw Houtkamp zuchtte. Myn man dacht dat we wel wat dieper landwaarts in konden wonen, daar moet het ook heel netjes zyn, terwjjl het veel goed- kooper is". De goedgevulde schouders van de andere rezen bedenkelijk omhooK- Dat zou my niet bevallen. Met geen tien paarden liet ik my er heen trekken I Mi dan tien minuten loopen voor men aan het strand komt boerenhuizen geen enkele villa er tusschen, een paar lapjes grond met kool en bietenneen hoor, dan liever niets 1 Men meet toch weten wat men aan syr stand verschuldigd is". Mevrouw Houtkamp, klein en zenuwachtig verhit, knikte. „Jaals jullie aan het strand gelogeerd hebben, doen wij bet natuurlyk ook, men kan heusch niet soo angstig op de kosten zien als men op reiB )0 h.b. g.lük. *1' men het doet, moet men het goed doen". .Natuurlyk", lachte haar vriendin, haar vyfde kopje koffie aan den mond brengend. «By een badreis niet bekrimpeu neen, steeds alles zooals het behoort 1" Mevrouw Houtkamp stemde met beswaard hart toe. Ze had plotseling een groot deel van haar reislust verloren. Wat de Willemsen konden, konden zy ook, ja maar het sou toch een heel karwei zyn om haar spaar samen man daarvan te overtnigen. En het was dan ook een heel karwei. De kinderen stonden aan moeders zyde, men moest zeer voornaam voor den dag komen om niet by vriendon achter te staan. «Afwachten", bromde vader sleohts op alle plannen en illusies, on eerst toen zy op den dag van de reis aan bun doel waren gearriveerd, liet hy rich daarover nader uit. Hy ging eerst gewillig mede naar het strand en naar de deftige pensions. Toen hy echter de pryzen der kamers hoorde, trok hy zoo'n gezicht, dat allen verschrikt en stilletjes ver der wandelden. Langs den geheelen strand- promenade, de elegante pleinen en boule vards... overal dezelfde ongelooflijk hooge pryzen. Vader begon ten slotte ook nog op Wil lemsen te schelden, die bun soo'n dure bad plaats had aanbevolen en moeder zelf be greep niet hoe hunne vrienden zooveel geld voor drie kamers aan het strand konden uit geven. iemand had hun ge.«g<i dat achter het duin de woningen goedkooper waren. En als na een stilzwygende afspraak trok ken ze nu alle vyf met pak on zak daarheen Daar komen de boerenhuizen, dacht me vrouw Houtkamp in een smartelyke over denking, hier begint het platte land, waarvau haar vriendin soo gerigzehattend had gezegd, dat sy er met geen tien paarden heen te krygen was Waarlijk daar stonden de boerenhuizen met groene en blauwe luiken, kleine witte of roode gebouwtjes met wilden wingerd en klimop begroeid. Daar stonden warempel ook debiuten en de kool, waarvan mevrouw Willemsen ge sproken had. Kippen, ganzen en eenden liepen over den weg Juichend liep Hendrik temidden van het verschrikte pluimvee. Vaders woede was alweer afgezakt. Hy sprak gemoedeljjk. Kyk eens aan, hier wonen we voel rustiger, hier hebben wo land- en zeelucht tegelyk en het kleine eindje naar het strand kan voor ons geen kwaad want wy hebben geen over gewicht als die schommel van een Willemsea mot z'n familie. Maar laten we die dikhuidigen maar laten rusten. Wie weet oi we ous niet prettiger zullen voelen dan sy het vorig jaar in hun strandvilla. Kyk daar heb je al wat, d-r hangt een bordje uit Ily stuurde op een groen boisjo aan, dat op zyde een appelveldje had. Er gromde ergens een varken in den stal en op het grasveldje aan de andere zyde sprong een geitje als een gek om bet paaltje waaraan bet was vastge bonden. De meisjes trokken den neus op. Het is hier niets beter dan vroeger op de heide, laten we hier toch niet ingaan, vader En moeder scheen iets te ruiken. ,lk geloof dat hier ergens een put in de buurt is." Hendrik alleen lachte. ,Fyn hierje riet hier ten minste niet zoo'n hoop van die aapaohtige aanstellerige meisjes als beneden aan het strand, hier moeteu we blyven, hier bouw ik een Indiancnbivak op het land". Vader zei niets, heelemaal niets. Hy ging regelrecht op het huisje aan en naar binnen, moeder en de kindeten volgden langzaam. Een friech vrouwtje met een bont keuken schort was de verhuurster. Zy liep dadelijk naar voren en liet een groote, goed verlichte kamer zien met een achterkamer, beide vol eerwaardige meubels. De prijs was niet laag, maar toch aannemelyk, en vormde tegenover de prysen aan het strand een reusachtig verschil. Toch was men het nog niet met zichzelf eens. Zjj konden niet zoo gauw aan den over gang gewonnen. Zoo straks had men prachtige meubelen, weeke tapjjten enz. gezien en bier was het een katoenen sofa, een ronde tafel, een ruw getimmerde kleerkast en de rest. Moeder zei al«Laten we het nemen overal is alles verhuurd." Meneer Houtkamp onderzocht, keek uog eens rond en was tevreden, Hendrik sloeg een paar dikke bromvliegen dood tegen de ruiten en de meisjes ginnegapten over de platen aan den muur. Het oude vrouwtje vertelde verder: «Ver leden jaar waren er ook menschen by haar geweest, toen sliep ook meneer met syn zoon tarnen in de eene kamer en zjjne vrouw, mevrouw WiUemzen, zei altyd«Vrouw Vink", zei se, >zoo prettig als by u hebben we het nog nooit Ze kon echter niet uitspreken, de Hout kampen hadden plotseling het hoofd naar haar toe gedraaid «n het klonk in koorW illemsen Mevrouw Houtkamp was werkelyk van de sofa opgesprongen. Was bat misschien zoo'u dikke dame en een heel dikke heer en heette de dochter missohien Mal va en had se niet rood haar Zomersproeten?"... voegde Greta er by. En de jongen, heette die geen Karei was dat niet zoo'n boonestaak met een haak neus en schele oogen brulde Hendrik. De oude vrouw moest alles toegeven, al was het dan ook in een meer matige beoor- deeling. Mynheer Houtkamp kwam het eerst weer by zyn verstand. «Nu zie je eens wat eea bedrog", zei hjj tot zyne vrouw, die volslagen sprakeloos was. ,Dit is nu de vorsteljjke villa met drie kamers en uitzicht op de zee 1Jullie vrouwen ge- looven ook alles wat men jullie gelieft wys te maken 1" De meisjes waren druk bezig rich dood te lachen. Hendrik grynsde en maakte luchtsprongen als een Indiaan. Mevronw Houtkamp had echter plotseling een heerlyk gevoel van verlichting, soodut sy de landeljjke woning haast nog mooier vond dan de villa's aan het strand. Wat zou dat een triomf worden, later, thuis als ze haar vriendin weerzag ,Kom jy maar eens op de kranz", dacht ze «vertel my nog maar weer eens van Als je het doet, moet je het goed doen" En met koninklijke waardigheid zette me vrouw baar hoed af en sy voelde dat nu eerst hel genot vau de reis kwam

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 1