Iste Molenstraat 33 Tandarts Feenders Vereeniging tot verbetering der Volkshuisvesting. AFWEZIG. ALG. HANDELSBLAD Marine en Leger. Gelast de navolgende plaatsingen, enx.: met 21 Juli, luit. t. z. Ie kl. J. A. Diemer Kool, ie-off. a. b. »Friesland". op non-activ. gesteld; met 1 Aug., luit. L i. Ie kl. A. J. Breda Kleynenberg, gepl. te Vlissingenmet 1 Aug., luit. t. z. 1e kl. C. J. dam; met 20 Juli, luit. t. z. Ie kl. L. Hamming, gepl. in de dir. der marine te Hellcvoetsluis, dende hij tl Aug. belast met het bevel ovei niarine-maehinistenschool; met tl Aug., de kapt.- Iuit. t, z. F. Smit, eervol ontheven van het bevel over de mar.-machinlstcnschool en op non-activ. gesteld, wordende deze hoofdofficier met 16 Aug geplaatst als le officier a. b. Ilr. Ms. »Friesland Stoom vaartberichten. Stoom vaart-Maatsciiappij-Nf.dehland. Ambon (uitreis) pass. 8 dezer Perim. Madura (thuisreis) pass. 9 dezer K. del Armi. Oranje (uitreis) vertr. 9 dezer v. Colombo. Rcmbrandt (thuisreis) is 9 dezer des ochtends Spar- tivento gepass., alles wel. K. W I (uitreis) arriv. 10 dezer te Southampton. Dilliton arriv. 10 dezer v. A'dam te Batavia. Java (uitreis) is dezer Gibraltar gepass. Lombok vertr. 9 dezer v. Padang n. A'dam. rotterdamsciie l.i.oyd. llandoeng (uitreis) is 9 dezer Oitavos gepass. Goentoer vertr. 9 dezer v. Padang n. R'dnin. Besoeki arriv. 8 dezer v. K'dam te Tjilatjap. Kindjuni (thuisreis) pass. 8 dezer Perim. Tambora arriv. 8 dezer v. R'dam te Batavia. Wili» arriv. 9 dezer v. Batavia te R'dam. Kediri (thuisreis) vertr. 9 dezer v. Murscille. Kawi (uitreis) vertr. 9 dezer v. Perim. Medan arriv. 10 dezer v. R'dain te Batavia. Sindoro (uitreis) vertr. 10 dezer v. Gibraltar. 'lVrnate arriv. 10 dezer v. R'dam te Hamburg. Koninklijke Holi.andsoiie Lloyu. I ie lil and (uitreiB) vertr. 10 dezer v. Duinkerken. Kernland (thuisreis) arriv. 10 dezer te Bahia. Rijnland (uitreis) vertr. 10 dezer v. Rio Janeiro. Fiisia (uitreis) arriv. 11 dezer tc Rio Janeiro. Kon. West-Indisciie Maildienst. P. der Ned. (uitreis) pass. 9 dezer Dungeness. P. W. III arriv. 10 dezer v. Paramaribo te New-York. Burgelijke Stand v. Helder Van 8 tot 11 Juli. ONDERTROUWD: G. Wezelman en B. Slot. BEVALLENM. J. S. Graeves geb. van Twisk, O. Snyders geb. Leenders, z. C. de Klerk geb. de Boer, z. P, Kocli geb. de Zeeuw, d. A. W. van Wjjk geb. van Ipenburg, z. en d. H. Oruijfl geb. Schutte, z. H. C. Brouwer geb. Oordia, d. OVERLEDEN: W. Kiesling, 82 j. Viescherijberichten. Nieuwediep, 8 Juni. Aangebracht door 35 kor- 'lers 2 tot 10 stuks groote tong f 1 per stuk, 10 tot 30 middelmatige tong 50 a 60 cent per stuk, 10 tot 30 kleine tong 15 cent per stuk, enkele manden kleine schol f 4 per mand, 1 tot 4 mand schar f '2 a f 2,25 per mand. 9 Juli. 80 korders met 2 tot 10 stuks groote tong f 1 per stuk, 10 tot 40 middelmatige tong 50 a 55 cent per stuk, 10 tot 30 kleine tong 15 cent per stuk, 2 stuks tarbot f 6 a f 9 per stuk, enkele manden kleine schol f 3,50 per mand, 1 tot 4 mand schar f 2 a f 2,25 per mand, Van Texelaars 60 stuks rog I 1 per stuk. 11 Juli. Niets binnen. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indië: Verzendingsweg Dal™ Uor 22 Juli |7.— 'sar. 7.— 'sav. |7.~ 's av. 3.30'snam 7.— 's p. zeepost via Amsterdam p. zeepost via Rotterdam p. Hol), mail via Genua p. Holl. mail vin Marseille p.Franschem.viaMarscille (voor Sumatra's Westkust en Benkoelen alleen op verlangen der afzenders) p. Duitsche m. via Napels Naar Palombang, Riouw, Banka, Billiton en Borneo: p. Eng. mail vla Brindisii 2'2 p. Holl. mail via Genua 19 p. Holl. mail viaMarseillerl2 en 26 (alleen op vcrl, der afz.) p.Franschein.viaMarseille 15 cn 29 p. Duitsche m. via Napels|13 en 27 8.30'sin |7.— 's 3.30's m 7.— 's |12'smidd. Naar Atjeh en de Oostkust van Sumatra: - E"L Holl. inail via Genua p. Holl. mail via Marseille;12 en 26 (alleen op verl. der afz.)i p.Fransche in. vin Murscille 15 en 29 p. Duitsche m. via Napels|13 cn 27 Naar Guyana (Suriname): p. zeepost via Amsterdam 21 p. mail via Southampton 18 (alleen op verl. der afz.) p. mail via Queenstown eiken Vrydag p. mail via New-York. 22 p. mail ia St. Nazaire 7 Aug. Naar Cura^&o, Bonaire en Aruba: p. zeepost via Amsterdam 21 Juli |7.'sav. mail via Southampton! eiken üinsdagj,, of Queenstown. en Vrijdag <*.30anam 7.'s av, |l2'smidd. 3.3U'snam 3.30'snam 7.'s av. p. mail via Hamburg 30 s |7.'s av. (alleen op verl. der afz.) Naar St. Martin, St. Eustatius en Saba: p. zeepost via Amsterdam! 21 i |7.'sav. (alleen op verl. der afz.) p. mail via Southampton| 18 t |7.— 's av. Naar Kaapland, Natal, Oranje-ltivier-kolonie en Transvaal: eiken Vrydag, 3.80 's namiddags. VERVOLG BERICHTEN. HELDER, 12 Juli. lir. Ms. rDoliyV' is Maandag te Wiek aangekomen en sou heden weder vertrekken. Hr. Ms. >Piet Hein" is heden naar Bergen vertrokken. J.l. Zondag herdacht mejuffrouw N. Kiske den dag, waarop s(j 25 jaar geleden tot verloskundige alhier werd benoemd. De sergeant le klasse B., van het 10e regiment infanterie alhier, is door den krijgs raad terecht gesteld wegens het schieten met een marga-patroou op den hulpbrieven- besteller Veenstra, waardoor deze in den rug ver woud werd. Woensdag 20 Juli loopt een goedkoope trein van hier naar den Haag, Solieveilingen, Kurhaus en terug. Kinder-Vacantiekolonies. Het eerste tiental kinderen, is Zaterdag van hier naar Nunspeet vertrokken onder leiding van zuster Lang. Behalve door de ouders, werden zy uitgeleide gedaan door de bestuursleden der afdeeling. mevrouw Beeck- man on den heer Van Heusden. De kinderen zullen daar een viertal weken verblyven. Door den drank. Zondagavond zou een troepje soldaten, in gezelBohap van cenige burgers uit den om trek, gebruik maken van den luclitschommel op het Westploin. Een hunner, T. J., woon achtig te Breezand, Anna Paulowna, tever geefs terug gehouden omdat hy te dronken was voor oen tochtje in du lucht, Bmakte van een flinke hoogte naar beneden en werd door zyn kameraden met een gebroken arm opgenomen. Blindenzorg. _De voor eenigen tyd opgerichte plaatse lijke afdeeling van de Vereenigiug •Verbe tering van het lot der bliuden door werk verschaffing" (Blindenzorg) hield gisteravond in >ÜBB Huis'' haar eerste algemeene ver gadering. Mevrouw Grunwald, die de verga dering leidde, zette, na alle aanwezigen welkom te hebben geheeten, het doel der vereeniging uiteen, hetgeen bestaat in het verschaffen van werk aan blinden, opdat zy, die zooveel missen, doorloopend werk hebben en zoodoende zelf hun brood kunnen ver dienen. Op initiatief van mej. S. C. de Jager vormde zich hier ter plaatse voor dit doel een commissie, die spoedig in staat was een afdeeling te stichten van de in onB land bestaande vereeniging «Blindenzorg" en die thans reeds 70 leden telt. Vervolgens bracht zij een woord van dank aan mej. De Jager, die zooveel gedaan had tot standkoming der afdeeling en aan mej. Van Doorn uil Zaan dam (die eveneens ter vergadering was) voor al de inlichtingen en raadgevingen, die zy aan het voorloopig bestuur had verstrekt. Daarna verkreeg de voorloopige secreta resse, mej. G. A. Sevenhuijsen, bet woord, die verslag uitbracht over do tot standko ming der afdeeling en over de werkzaam heden van het voorloopig comité. Hieruit bleek, dat de voorwerpen door blinden ver vaardigd niot gemakkelyk koopers vonden en de jongelui, die het blindeninstituut had den verlaten, moeilyk in hun onderhoud konden voorzien. Deze dienen geholpen te worden en daarom is de afdeeling opgericht. Mej. Dc Jager, die inlichtingen had inge wonnen by den directeur van het blinden instituut te Amsterdam on de eigenlijke oprichtereB van de afdeeling is, stond het voorloopig comité, waarin zy zelve, wegens vele andere bezigheden 'geen zitting kon nemen, met raad en daad trouw ter zyde, terwyl mej. Van Doorn uit Zaandam bereid werd gevonden alle mogelijke inlichtingen te verstrekken. Do voorloopige bestuursleden bezochten vervolgens Bomltoff en Kroon, die in het blindeninstituut waren geweest en verschafte hun werk. Verder word een liuis- houdelyk reglement samengesteld en pogin gen aangewend om leden te werven en 70 personen tradcu als zoodanig -toe. Met doD wensch, dat de vereeniging in het belang der blinden woldra op een grooten omzet kan wyzen van de door blinden vervaardigde voorworpen en velen het voorbeeld van het bestuur van het ziekenhuis mogen volgen door een bestelling te doen, eindigde het verslag. Nadat mej. Sevenhuijsen dank was gebracht voor haar uitgebracht rapport, werd aan de orde geBteld de goedkeuring van het huishoudelijk reglement. Dit reglement werd met algemeene stemmen onveranderd goed gekeurd. Hieruit bleek, dat het doel der vereeniging is: werkende blinden te helpen. Daarna werd overgegaan tot de verkiezing van een bestuur. Dit werd aldus vastgesteld mevr. Grunwald, inevr. De Boer, mej. Seven- huy'Ben, mej. Oortgijsen, mej. Kluin, mevr. Smeets en mevr. Van Driesten. Verder gaf mej. Van Doorn nog eenige inlichtingen, hoe de vereeniging in de Zaan streek werkt, wat er in het belang der blinden wordt gedaan on hoe men aan de noodige geldmiddelen komt. Vele nuttige wenken werden door haar gegeven, omtrent het ver vaardigen van borstelwerk, het loeren van het brailleschrift, over het genot dat men blinden kan verschaffen door hen in de ge legenheid te stellen tot hot bywonen van concerten, waardoor zy veel genot smaken, enz. enz. Met voldoening wees zy ook op de waardeering, die meu ondervindt van zyn werk 't is in haar oog een dankbare taak te y veren voor het welzyn der blindon, die te beklagen zyn. Mej. Van Doorn ontving den dank der aanwezigen voor hare mededeelingen. Hierna hadden nog eenige algemeene be sprekingen plaats, waaruit wy konden op maken, dat binnen niet al te langen tyd een wagen met voorwerpen door de blinden hier (er plaatse vervaardigd, zul rydon en deze artikelen ten verkoop zullen worden aange boden. Verder sprak men de hoop uit, dat velen, vooral jonge dames, hun modewerking zouden verleenen in 't byzouder tot het aan- leeren van het brailleschrift (blindenschrift). Mej Sevenhuysen (Dijkstraat) is gaarne be reid daar omtrent inlichtingen te geven. Vervolgens werd op de gebruikelijke wijze de vergadering gesloten. Verkiezing leden Eerste Kamer. Noordholland. In de lieden gehouden zitting van Gede puteerde Staten van Noordholland werd ge- kozeu in du vacature Rahusen de heer K. de Boer Gz., oud-lid der 2e Kamer, en herkozen de heeren Jhr. Mr. J. A. Roëll en W. A. van Leeuwen. Zuidhol laad. De heer Van Heeckeren (aftr.) verkreeg geen enkele stem. In diens plaats werd ge kozen de lieer De Marez Oyens. Herkozen werd Dr. Vermeulen. Rijkswerklieden. De subcommissie uit de Staatscommissie tot beraming van maatregelen om de noodige over eenstemming te brengen en te behouden in do voorwaarden waaronder de Rykswerklieden arbeiden en die reeds zoowel door bezichtiging van onderscheidene rijksinrichtingen als door het hooren van belanghebbenden ter zake een onderzoek instelde, o. a. aan do Algemeene Landsdrukkerij, de militaire inrichtingen aan de Hembrug, liet Centraal Magazyn van Mili taire Kleeding en Uitrusting en het Koloniaal Etablissement, beide te Amsterdam, de Konink lijke Militaire Academie te Breda, 's Ryks Mant te Utrecht en l&atstelyk aan 's Ryks Marinewerven te Amsterdam en Hellevoetslnis, kwam gisterenavond alhier aan voor zoodanig onderzoek aan 's Rijks Marinewerf te Willems oord en zal daarna 's Ryks Krankzinnigen gesticht te Modemblik bezoeken. Afloop aanbesteding. Hedenmorgen werd door de firma Oudkerk Van Praag in het cafë «Wilhelmina al hier, aanbesteed aIIet bouwen van een winkelhuis mot twee bovenwoningen aan de Spoorgracht 45 en 46, te Helder. Ingekomen 9 biljetten van de heerenJ. Smit, f16070.W. Lastdrager, f16000. II. Starronberg, f15975.H. Riemers, f13285.-; A. v. Pelt, f12900.— R. N. v. üs, f12427.-; A. Krynen, f 11882.— Tb. d. Sterr, f11880.en I. L. v. Os, f 11598. IJmuiden, 11 Juli. De hulploods J. Dry ver alhier is bevorderd tot binnenloods en als zoodanig naar de stand plaats Zaandam verplaatst. Van verschillende zijden wordt er thans by den gemeenteraad op aangedrongen, dat spoedig oen besluit genomen moge worde ten einde er eene voorziening komt in de dringende behoefte aan leidingwater. Vooral nu de zomer weer met zyn warme dagen in aantocht is, loopen vele putten droog en ontstaat er wer kelijk gebrek aan goed drinkwater. De IJmuidor vischhandelvereenigingde de afdeeling S. D. A. P.bet Centraal- Drankweercomitéeenige doctoren en de ver eeniging van huiseigenaren zond over bedoeld onderwerp uitvoerige adressen aan den Raad der gemeente Velsen. In eene vorige zitting kwamen eenige dezer adressen reeds in behandeling en werden toen in handeu gesteld van de commissie van by- stand in het beheer der Publieke Werken. De Am8terdamsche onderwljs-clrculaire I Het bestuur de afdeeling Amsterdan van het Nederl. Onderwijzersgenootschap heeft een onderhoud gehad met den wethouder van onderwys over do bekende circulaire, liet verzekerde daarbij wel met de strekking doch niet altijd mot den inbond er van te kunnen modogaau en de wethoader heeft daarop ver schillende bezwaren tegen den inhoud beant woord. O.a. beeft de heer De VrieB verzekerd, dat by wellicht binnenkort in de gelegenheid zal zyn aan te toonon wat Burgemeester en Wethouders verstaan onder (miskenning van bet hoofd en dan zal blyken, dat die uitdruk king ten onrechte eenige ongerustheid heeft gewekt. Het contact tusschen onderwijzers en ouders willen Burgemeester en Wethouders volstrekt niet tegengaau, integendeel, bevorderen doch bet dient niet plaats te hebben met opzettelyken voorbijgang van het hoofd en ter propageeriDg van de opvatting, dat het hoofd maar ,een storend element" zou zijn. De wethouder denkt er niet over, om tot de gedragiugen van den onderwyzer in de school te besluiten naar de wyze, waarop hy buiten de school propaganda maakt voor de politieke en sociale neutraliteit. In dit opzicht is de Amsterdamsche circulaire heel wat milder dan de Rotterdamscbe. In verband met de verhouding tusschen ambtenaren en overheid werd door den wet houder o.m. opgemerkt: Al bestaat er vrijheid van drukpers, daarom heeft een kneoht niet de vryheid in de courant te zetten, wat er in het huis van zyn lieer voorvalt. En meent die knecht daartoe wel het recht te hebben, dan mag zijn heer hem stellig zetten voor het alternatief dat nalaten of... heengaan. Critiek mag niet ge smoord worden. Een ambtenaar is evenwel niet zoo vry in do uitoefening van zijn critiek als eeu niet-ambtenaar. Vooral mogen aan den vorm waarin den toon waarop die critiek ter kennis van het algemeen wordt gebracht, bij den ambtenaar hooge eischen worden ge steld. De ontrouwe looper van de Ontvang en Betaalkas. Naar thans gebleken is, heeft de ontrouwe looper van de Ontvang- en Betaalkas verleden jaar ten nadeele van deze instelling een stuk van 1000 dollar Southern Pacific ontvreemd. Toen hij dit stuk stal, waarnaar op de Ont vang- en Betaalkas met groote nauwkeurigheid tevergeefs werd gezocht, stelde hij dit aan zyn broeder ter handdeze, matroos zynde, zou dit dan in Amerika te gelde maken, terwyl de opbrengst Bamen gedeeld zou worden. Deze maakte aanvankelyk bezwaar om dit voorne men uit te voeren, doch eindelijk stemde hy er in toe en verkocht de 1000 doll. Southern Pacific te Galveston. Wy kunnen nog melden, dat de aangehouden looper op den Zondag vóór den Donderdag, waarop hy de ontvluchting met de aanzienlyke geldsom beproefde, in het gezelschap van nog een persoon een zeiltochtje maakte op de Zui derzee. Zyn wy wel ingelicht, dan zyn de beide personen op dien dag - dat was dus Zondag 26 Juni 1.1, ter hoogtè van Huizen aau land gegaan en hebben zich toen begeven naar de gemeente NaardeD, om daar een gat in den grond to graven tot het verstoppen der geld som, waarmede de looper zich dan eenige dagen later uit de voeten zou maken. Wie zyn met gezel op dien tocht is geweest, is uog niet bekend, daar hij weigert diens naam te noemen. Die geeft er zijn baantje aan! Te Haarlemmermeer is een bedelaar die in een slaapstede vertoefde, verrast met «en erfenis van f 5000. Hoofdelijke Omslag te Bussum. Het percentage van den Hoofdely ken Omslag te Bussum is vastgesteld op slechts la/4. De Borromeusencycliek. De zaakgelastigde van den Heiligen Stoel te 's Gravenhage heeft den 6en Juli j.l. in opdracht van den kardinaal-staatssecretaris, uit naam vau Zijne Heiligheid den Paus, uan deu minister van Buitenlandsche Zaken mede gedeeld, met verzoek zulks ter hooge kennis van Hare Majesteit de Koningin te brengen, dat Zyne Heiligheid met leedwezen verno men heeft, de onjuiste uitlegging in Neder land van de Encycliek •Ediiae Saepe'be treffende St. Carolus Borromeus gegeven en dat zy, smartelijk aangedaau door de ge dachte, dat door deze uitlegging eenige woor den der Encykliek Hare Majesteit pynlyk zouden hebben knnnen treffen, er prys op stelt, Hare Majesteit te verzekeren, dat Zyne Heiligheid met de bovenbedoelde woorden geenBzinB bedoeld heeft op de vorsten uit het Huis van Oranje- Nassau, nog op de voor ouders der met-Katholieke onderdanen van Hare Majesteit. (fTelegraaf'.) Kleine oorzaken. Rotterdam, 9 Juli. In het logement Metro pool van hot Heilsleger heeft hedennacht vier uur de 68-jarige Vink uit jaloezie zyn slaapkameraad Van Renterchen, die worst op zyn brood had, een mesBteek in het onder been toegebracht. De geneesheer van hot ziekenhuis achtte opname niet noodzakelyk waarom de verwonde toen nuar Metropool werd teruggebracht, waar hy hedenochtend acht uur aan bloedverlies overleed. Vink werd gearresteerd. Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht. In de eergisteren te Middelburg gehouden buitengewone algemeene vergadoring der Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht, word, na langdurige, soms heftige discussie, met 350 tegen 37 stemmen en 3 blanco, besloten de beginselverklaring in zake de neutraliteit, gelyk die door op één na alle hoofdbestuurs leden in het Maandblad werd geproclameerd, to aanvaarden, onder dien verstande, dat op de eerstvolgende algemeene vergadoring een werkprogramma worde ingediend, in breede lijnen do werkzaamheden van het hoofdbe stuur en de afdeelingen samenvattend. De beginselverklaring hondt in een streven naar het kieBrecht voor vrouwen, op dezelfde voorwaarden, als dit recht is of zal worden verleend aau mannen. De vereeniging in haar geheel en de afdeelingen afzonderlyk belmo ren nooit als zoodanig ingenomenheid te be tuigen met, of op te treden ter verdediging van een of andere richting op politiek, maat schappelijk of godsdienstig gebied. In zake het wetsontwerp-Heemskerk, inge- dieud om vrouwelyken rijksambtenaren en gemeentelijken onderwijzeressen by huwelijk ongevraagd ontslag te verleenen, besloot de vergadering, zonder zich véór of tegen den i ioonarbhid dor gehuwde vrouw uit te spreken, j te protesteeren tegen het ingrypen der over heid in het lot van duizenden vrouwen, zon- i der dat de vrouw daarby invloed kan doen gelden. Met 344 tegen 53 stemmen werd besloten het comité, dat actie voert tegen dit wets ontwerp, zooveel mogelyk ter zyde te staan. Een belangrijk besluit. De vergadering van de Maatschappij van Nyverheid, te Njjmegen gehouden, heeft het voor Amsterdam zeer belangrijke besluit ge nomen, het thans te Haarlem gevestigde Koloniaal Museum, dut sinds lang veel te klein is geworden en een koloniaal ryk als Neder land ten eenenmale onwaardig, naar Amster dam to verplaatsen. De beuoodigde gelden zyn zoo goed als by elkaar, terwyl men ver zekerd kan zijn van den steun van ons ge meentebestuur, dat, wat het terrein voor het museum betreft, de Maatschappij zeer zeker zoo ver nmgeljjk tegemoet zal willen komen. 't Is geou geheim, dat de heer J. T. Cre- J mor, wiens krachtig initiatief sinds hy zich hier in zyn kwaliteit van president der Ned. Handelmaatschappij vestigde, zich reeds op velerlei gebied ten voordeele van Amster dam heeft doen voelen, in deze de groote be weegkracht is geweest, en dat het voor oen groot deel aan hem is te danken, dat het nieuwe museum op waarlyk onbekrompen wyze zal verryzen en worden ingerioht. Voor heel Nederland, maar vooral voor Amsterdam is het een verblijdende tyding, le verblydender, omdat het gevallen besluit niet alleen is een toeken van een oplevende belangstelling in onze koloniën en vertrou wen in onze toekomst, doch ook een demon stratie van de meermalen door ons voorop gezette stelling, dat er nog genoeg durf en fiksheid in ons volk zit, als het maar de mannen vindt, aan wier leiding het zich met vertrouwen kan overgeven. En in den heer J. T. Cremer heeft Amsterdam er eindelijk een gevonden (.Telegraaf.") De Twentsche uitsluiting. Een uilsluiting van arbeiders als tegenmaat regel, wanneer een staking uitbreekt, is geeu nieuws meer ook niet in ons land. Maar dat zulk een maatregel buiten de arbeiderskringen algemeen zou worden goedgevonden, dat lykt er niet op. Aan afkeuringen, zoo voor en na, heeft het geenszins ontbroken en nu de uit sluiting in Twente weer duizenden arbeiders dreigt te treffen, wordt in de .N. Arnhemsche Ct." daarvan een hartig woordje losgelaten. We ontleenen er het volgende aan: uilen voelt dit middel als buitenlandsch import van het slechtste allooi. De hevigheid en geweldadigheid van deze etrydmethode is vijandig aan den kalmen, vredelievenden volksaard. Zóó is het dan ook alleen te verklaren, dat velen, wier sympathie, niet naar de moderne arbeidersbeweging uitgaat, bij uitsluiting, als nu weder in het centrum van Twente, in Enschedé, wordt verwacht, de arbeidersbe weging in het gelyk stellen tegenover de groot- industrieelen. Wy moeten den inBtinctieveu afkeer in het volk tegen deze strydmethode volkomen bil lijken. In Enschedé omvat de staking nog geen 200 arbeiders en toch zal aan 9000 arbeiders de staking worden gewroken. Dit na vloekt met de eenvoudigste recht vaardigheid. Zelfs de oud-beidensche moraal vau de weerwraak, die oog om oog en tand om tand en buil om buil en leven om leven eischte, was niet zoo wreed. Hier bestond meestal nog eenig verband tusschen misdaad eu vergelding, tussehen schuld en wraak. Maar by zulk een uitsluiting is alle ver band verbroken. De vergelding werkt blind en wreed. Het recht van den sterkste, het sociale vuistrecht vindt hier toepassing. Men zou deze strydmethode kunnen ver- gelyken met de anarchistische besmettings theorie. Ook om de verschrikkelijke gevolgen moet deze strydmethode worden verworpen. De voortdurende onrust in de industrie, die door deze taktiek wordt onderhouden, bedreigt op dou duur de nijverheid celve in haar ont wikkeling. De onrechtvaardigheid en wreedheid dezer methode brengt een geestelijken ommekeer teweeg in den rustigsten on bezonnensten arbeider. Een verbittering, die nooit recht meer uitslyt en die zeker eeif beletsel zal zyn voor het ontstaan vau betere verhoudiugen. Deze methode werkt ontbindend, desor- ganiseeiend". Ontploffing. Cherson, 11 Juli. Naar nu is vastgesteld, zijn by do ontploffing op de stoomboot •Lowky", op 9 dezer, drie personen op slag gedood, terwyl veertien anderen aan brandwonden zyn bezweken. Verder zijn er zyn 31 gekwetBt De Amerikaansche onderzeeër „Salmon die op 5 Juli uit Quincy (Mass.) is vertrok ken, is Zondag aan de Bermuda-eilanden aan gekomen. Do tocht was ondernomeu met liet doel om aan te toonen, dat onderzeeërs groote reizen over den Oceaan knnnen doen. De bemanning van de «Salmon bestond uit 20 man, de snelheid was zes tot tien knoopen Getrouwd Josephus Hendrikus Martinus Kootker en Eli8abeth Magdaiena Verberne, die, namens wederz\jdsche Familie, hun hartelijken dank betuigen, voor de belang stelling, op dien dag ondervonden. Helder, 7 Juli 1910. INGEZONDEN. Mag dat maar zoo? Het is meer dan erg zooals onze straten worden vernield door do overvol met hout geladen wagens van de kermistenten. Doch behalve deze vernieling is het ook meer dan schandelijk zooals de voor de wagens gespannen paarden worden afgebeuld. Geeft de hier bestaande politie-verordeuing in beiderlei opzicht geen voorschriften Naar ik meen, mogen de voerlieden alhier slechts tot eeu bepaald gewicht vervoereD, dat zeker heel wat minder zal zyn, dan do kolossale vrachten, die op bovenbedoelde wijze worden vervoerd. Het is zeer goed mogelyk, die ladingen in tweeën te verdee- len. Het voordeel, dat de gemeente beeft van de opbrengst van het staangeld, wordt voor een groot deel teniet gedaan door de kosten, verbonden aan het herstellen van den weg en door het spoediger versleten zyn van den geheelen straatweg, die in alle richtingen uit elkaar wordt gewerkt. V. Advertentiën. Neeltje Wanink hunne 26 jarige Echtvereeniging Dat wy nog lang hun vriend schap mogen genieten is de wensch van hun geachte Vriend en Vriendin; L. BROEKHUIZEN. A. BROEKHUIZEN-Bul en Kinderen. Helder, 12 Juli 1910. Heden overleed na een smartelijk lyden onze hartelijk geliefde vader, behuwd- en grootvader, de heer S. C. Visser, in den ouderdom van bijna 91 jaar. Namens de familie C. S. VISSER. Helder, 2 Juli 1910. Wegens buitenlandsche betrekking eerst heden geplaatst. Heden overleed in het Gemeen te- Ziekenhuis alhier, na voorzien te zijn geweest van de R.H. Sacra menten der stervenden, onze ge liefde vader, behuwd-, groot- en overgrootvader, Willem Kiesling, in den ouderdom van ruim 82 jaren. Tevens betuigen wy onzen har telijken dank aan den WelEd. Zeer Gel. Heer Dr. M. H. J. Groenen dijk, aan de Directrice en Zusters van het Gemeente Ziekenhuis voor hunue liefderijke behandeling aan onzen geliefden vader bewezen. Helder, 10 Juli 1910. Namens Kinderen S. v. OOSTEN— Kiesling.) Vlaardingen. D. v. OOSTEN. W. KIESLING. L. KIESLING. A. KIESLING-v. d. Berg. J. KIESLING. A VERBLAUW-Kiesling. J. M. VERBLAUW en Kleinkinderen. Den 8sten Juli j.l. overleed na een langdurig ziekbed onze ge liefde oudste zoon Adriaan, in den leeftijd van ruim 16 jaar. L. HOPMAN. G. HOPMAN-Brouwkh. Amsterdam, 11 Juli 1910. Marnixkade löii. De Heer en Mevrouw FOLKERSMA Cardinaal bedanken voor de belangstel ling, by de geboorte van hun Zoon ondervonden. Helder, 10 Juli 1910. De Heer en Mevrouw BARTELS— Uokpek betuigen hun hartelijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling ondervonden by de geboorte van hun Zoon. Bezoek kan worden afgewachtDon derdag 14 Juli a.s. van 2 3*/« uur. Mede namens myne Kinderen en Klein kinderen zeg ik hartelijk dank voor de vele treffende bewijzen van belangstel ling ondervonden by het overlijden van mijn geliefden Echtgenoot den Heer Pieter van Twisk. Wed. A. VAN TWISK van dljkhorst. Overveen, 12 Juli 1910. Hiermede betuigen wy onzen harte lijken dank aan allen, die blyken van deelneming en belangstelling getoond hebben by het overlijden van onze innig geliefde dochter en zusterinzonderheid aan de Directrice en Zusters van het Gem.-Ziekenhuis alhier, voor de liefde rijke hulp en de laatste eer aan onze dierbare overledene bewezen. Namens diepbedroefde Ouders, Broeder en Zuster, T. KONING. L. KONING-Robijn. R. KONING. L. KONING. Dankbetuiging. Ondergeteekenden betuigen hun harte lijken dank aan den Heer H. KLEIJ, Sergeant-Schrijver K.M voor de redding van hun zoontje uit het Heldersch Kanaal aan de Kerkgracht op den 7den Juli j.l. H. SCHRIKKEMA. M. SCHRIKKEMA-ESBN. Dankbetuiging. Ondergeteekenden betuigen hun harte lijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling, ondervonden by hun veertig jarig huwelijksfeest. Helder, 12 Juli 1910. C. BONTES en Echtgenoote. Hartelijken dank aan allen, die my in de Kermisdagen hebben begunstigd. Uw Dienstw. A. LAAN. Zeevaartschool ie HELDER. De inschrijving van leerlingen voor den tweejarigen cursus aan bovenge noemde school, zoomede voor den met 1 September a.s. aan die inrichting te openen Machinistencursus ter opleiding van de diploma's hijgde koopvaardij is geopend tot 25 Juli a.a. Aangiften en inlichtingen by den Directeur eiken Maandag, Woensdag en Zaterdag, 's namiddags van 2 - 4 uur, aan de Zeovaartschool. Geboreu: Hester, dochter van W. BROUWER en* II. C. BROUWER - Cordia. Helder, 11 Juli 1910. VERHUISD n t.te Molenstraat B naar Beleefd aanbevelend, D. C. FRANKFORT, Meubelmaker. VERGADERING op de bovenzaal van Café „CENTRAL", Kanaalweg, op IS JULI a.s., de» avonda 8 uur. HET BESTUUR. r Belangstellenden worden uitgenoo- digd deze vergadering by te wonen. ia van 14 tot an met BB Juli Aanbesteding. Maandag 18 Juli, v.m. ten 11 uur, zal door den Heer H. L. ELTE in de sociëteit „Eensgezindheid", aan de Dykstraat alhier, worden aanbe steed Het bouwen wan een bak- KriL-.-n *°"l»Q«trawt IIO alhiar wn eenige bijko mende urerken een heft Woon* en Winkelhuis. Aanwijzing Donderdag 14 Juli a.e., v.m. 10 uur, aan genoemd perceel. Bestek met teekening ligt ter inzage aan het kantoor van ondergeteekende en is aldaar, voor zoover voorradig, te be komen tegen betaling van f 1.— per stel. S. KRIJNEN, Architect. e y Ten Kantore van B§ M. A; GKUNWALD Kanaalweg 67 68, naast de Israëlitische kerk, zyn van af Maandag 18 Juli, zoo lang de voorraad strekt, heele en gedeelten van loten te bekomen. Trekking der 1ste kl. 26 Juli. Verloren een Boekje. Sinds zeven dagen verloren een soort huur- boekje, voor den vinder van geen waarde. Op het voorste blaadje staat handtee- kening J. DE MAN. Tegen belooning terug te bezorgen Achtergracht W.Z. 32. VERLOREN een gouden BROCHE met granaten steen. Tegen belooning terug te bezorgen Keizerstraat 73. WEGGELOOPEN een groote jonge HOND (Reu), grys gevlekt. De bezitter er van wordt beleefd verzocht er kennis van te geven by S. KUIPER, Molenstraat 170. MEDELEZER gezocht, omtrek Zuidstraat en Binnen haven. Adres: Boekb. J. C. DUINKER, Spoorstraat. Voor leerlingen H. B. »S. wordt Hulp bij de herexa mens aangeboden. Ook gele— genheid voor voortdurend toe zicht en leiding- bij de studie. Franco br letter Z, bureau van dit blad. Er biedt zich aan en aankomende Bakkereknecht. Adres: Wilhelminastraat nr. 90. Een net Persoon voorzien van goede getuigen, vraagt een BETREKKING als loop of magazijnknecht Adres: Bureau van dit blad. Er biedt zich aan een flinke DIENSTBODE, om terstond in dienst te treden. Brieven franco lett. C. B. No. 422, Burg Texel. Mevrouw TOLLENAAR, Binnenhaven 3a, vraagt een Kindermeisje, van 's morgens 9 uur tot 's middags 5 uur. Zich aan te melden 's avonds v. 8—9 u. GEVRAAGD een bekwame DIENSTBODE. Adies Mevrouw SMEETS, Weststraat 69. Aanmelden na 8 uur 's avonds. Mevrouw OELE, Binnenhaven 5, verlangt een nette DIENSTBODE. Zich aan te melden des avonds na 8 uur. GEVRAAGD een flinke DIENSTBODE. Adres „TIVOLI", Molenstraat. Gevraagd een nette, zindelyke Dag- Dienstbode in een klein gezin, wasch buitenshuis, tegen flink loon. AdresKanaalweg 67 68. Direct gevraagd een flinke DIENSTBODE. Hoog loon. Geen wasch aan huis. Van goede getuigen voorzien. Adres: Mevr. L. KOEKOEK, Valerius- straat 10 huis> Amsterdam. Wegens huwelyk der tegenwoordige gevraagd een nette Dienetboda, voor den dag. By Mej. THIEMAN, Spoorgracht 36. Gevraagd tegen 16 Juli een flinke DIENSTBODE, V. g. g. V. Adres: Kanaalweg 128—129. GEVRAAGD een nette DAGMEID. AdresZuidstraat 58. Flinke DAGMEID gevraagd Adres Mej. ADRIAANSE, Keizerstraat Mevrouw v. BLEIJSWIJK RIS, Hoofd gracht 34, vraagt voor direct een DAGMEISJE van 8—5 uur, niet onder 16 jaar. - Aanmelding 's avonds na acht uur. Gevraagd een MEISJE, van 's morgens 71/, tot namiddags on geveer 1 uur. Adres Bureau v. d. blad. Een net DAGMEISJE gevraagd, by Mej. K ANNE WASSER, Zuidatraat 82.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 2