KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wleringen en Anna Paulowna De Engel van Fidardo. No 3907, Zaterdag 23 Juli 1910. 38ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p, 3 m 50 ct., fr. p. p Pre- Zondagsblad 37J miën J Modeblad s 55 (Voor het buitenland bij v< st 75 ct., buitenland f 1.25 45 f0 75 65 f i».90 ïruitbetaling.) Advertentiën van i tot 5 regels Elke regel meer Bewijs-ezeinplaar Vignetten en groote letters worden n r plaatsruimte berekend. Inteec.- Telefoon 50. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgever i C. DE BOER Jr. (v./h. BERKHOUT Co.), Helder. Bureaux Spoorstraat en Koningstraat. Eerste Blad. Stoomfram HELDER-HUISDUINEN. Dienstregeling 1910. Gewone Dienst. Vertrek van HELDER, Kruisweg. 12.- 1.30 2.30 3.30 '..30 5 j^.30 7.30 8.30 Vertrek van HUISDUINEN, Tramstation. 11.30 1.10 2.10 3.10 4.10 5.10 6.10 7.10 8.10 Zondagsdientti op Zon-, leest- en bijzondere dagen, mits gunstig weer. Zie de halteborden. Vertrek van HELDER, Kruisweg. 12.— 1.30 22.30 3.— 3.30 4.- 5.— 5.30 6.— 6 30 7.— 7.30 8.30 9.— 9.30 10.— Vertrek van HUISDUINEN, Tramstation. 11.30 1.— 1.30 2.— 2.30 3.— 3.30 4.30 5.— 5.30 6.— 6.30 7.— 8. - 8.30 9.— 9.30 UIT HET BUITENLAND. We zullen eindelijk aan de weet komen hoe het zit mot de resultaten van de confe rentie die een vergolyk tusschen Hooger- en Lagerhuis in Engeland de zoogenaamde veto-conferentie tracht te bewerken. Ver schillende personen, ongeduldig geworden, hadden hun voornemen kenbaar gemaakt aan minister-president Asquith inlichtingen to vragen. Die vragen bleven echter achterwege, men meent op verzoek van Asquith zelve, die den belangstellenden in overweging gaf lie ver tot Maandag te wachten. Dat beteekent natuurlyk dat de conferentie deze week zoo ver zal komen met haar werk, dat Maandag benige belangryke mededeelingen daaromtrent kunnen worden gedaan. In het Liverpoolsche kiesdistrict Kirchdale moet een verkiezing plaats hebben voor een zetel in het parlement 't Gaat daar op in Engeland ongewone wyzc warm toe. Partij gangers van beide candidaten kwamen met elkaar in botsing en bestookten elkaar met Bl.eeneu en dergelijke projectielen. Tusschen Frankrijk en Engeland blijft het botertje tot op den bodem. Ëjj officieel» aan kondiging van president Faillières van de troonsbestijging van Koning Georgo verklaarde de Engelscbe afgezant, dat de nieuwe vorst bezield is met dezelfde vriendschappelijke ge voelens voor Frankrijk als zyn vader koning Eduard. De nieuwe Koning zal zich geluk kig achten als de .entente cordiale* blyft stand houden en nog versterkt wordt. Pre sident Faillières antwoordde dat Frankrijk niets liever zal doen dun de enteoté onge stoord te bevestigen. Oud-minister Clemenceau, die beschuldigd wordt in de zaak van den bankier Rochette een weinig fraaie rol to hebben gespeeld, ter wille van zjju vrienden naar men denkt, heeft telegrafisch kennis gekregen van die beschuldiging. Hy seinde dat hy aan de ver klaring van Lepine niets had toe te voegen. De »Matin" weet nog te zeggen dat Cle menceau nooit iemand gelast heeft als klager op to treden alleen toen het aantal klach ten onrustbarend steeg informeerde hij, wie der klagers bereid zou zyn in 't algemeen bolang een aanklacht by de justitie te doen. Men zal goed doen te wachten tot Clemen ceau weer in Fruokryk is en de enquête commissie gelegenheid heeft gehad ook hem te hooren. De Fransche spoorwegbeambten hebben thans tot de algemeene staking besloten, evenwel niet onmiddellyk. Zondag vergaderde de bestuursraad van het syndicaat der spoorwegbeambten en na een beraadslaging van twaalf uren werd een motie aangenomen waarin hot stakingscomité werd gemachtigd unr en dag te kiezen, waarop de algemeene staking zal ingaan - liefst zoo spoedig mogolyk. Als 't zoover komt heeft, weet men, de minister maatregelen genomen dat de militairen onmiddellyk het bedryf overnoinen. Aan een der stations werd reeds een groot pak manifesten in beslag genomen waarin de geniesoldaten werden aangespoord in geval van staking, den dienst op de sp< spoorwegen te weigeren. Van stakingen gesproken: De Amerikaan- sche staking te Pensylvanië is bijgedraaid, in Canada is zij doorgegaan; daar staken 5000 man. In Engeland is op de Ijjnen van de North Estern insgelijks een staking uit gebroken. In Italië wordt eveneens de mo gelijkheid eener staking reeds geruimen tyd besproken. Reeds onlangs was er sprake van dat de president van Nicaragua, die voortdurend tegen He door N.-Amerika ondersteunde re volutiemannen te strijden hceir, in onderhan deling was getreden met Dnitsobland over een kolenstation. Duitschland zal dit natuur lyk met beide handen aangrypen edoch dan komt het in botsing met do Monroe-leer waarvan de Vereenigde Staten natuurlijk felle aanhangers zyn Amerika voor de Amerikanen. Uit Washington werd ook al dadelyk na 't eerste bericht gezegd, dat de Vereenigde Staten wel genoodzaakt zouden zijn Nicaragua te bezetten, omdat het er zoo'n warboel was. Verstaanbaar genoeg gesproken. Amerikaansche correspondenten komen nu luide verklaren, dat de anarchie thans in Nicaragua veel erger is dan zij in Cuba ooit geweest is en hier grepen de Vereenigde Staten toch ook in 1 Conclusie gemakkelijk te trekken. Rusland heeft pech gehad. Een Russische oorlogskruiser, die toezicht houdt op de vis schery, hield een Britschen trawler aan en bracht dien op naar Archangel. 't Bleek evenwel dat die aanhouding had plaats gehad in de zone waar de Russen niets to vertel len hebben. Telegrafisch bevel den trawler gauw los to laten. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 22 Juil. Koninklijk bezoek. Het in September te verwachten bezoek van H.H. M.M den Koning en de Koningin der Belgen zal gebracht worden in de dagen nè de opening vau de nieuwe zitting der Staten-Generaal door H.M. de Koningin. Typhus. Aan de Laugendyk komen weer vele typhus- gerallen voor. Ook te Mounikendam heerscht typhus. Ontspoord. Van sneltrein 152 ontspoorden by het sta tion Bovenkarepel de postwagen on een per sonenrijtuig met 20 passagiers, van wie eeni- gea licht gekwetst werden. De materieele schade is belangrijk. De trein had oen uur vertraging. Een droevig einde. By een buitenparty van de bekende Amsterdamscbe vereeniging Limburgia", in de duinen van het landgoed >Duiu- en Kruidberg", van den heer J. T. Cremer, is het genot plotseling op droevige wijze verstoord gewordgn Men was bezig met het houden van voor drachten. Een daarvan sloeg zóó treffend op de omstandigheden van ceue der aan wezige dames, dat deze een zenuwtoeval kreeg. Haar echtgenoot, de heer N. De S., schrikte daarvan zóó hevig, dut hy dood ter aarde viel. Faillissement C. H. Tilanus Zoon te Tiel. De pogingen van den lieer mr. J H. G Bekker to Amsterdam, om de zaak van den voortvluebtigen kassier A. Tilanus in orde te brengen, zyn door hem wegens onover komelijke bezwaren, opgegeven. De heer T. wordt naar 't N. v. d. D. meldt reeds van 5 gevallen van verduis teringen beschuldigd. Een aantal getuigen zyn reeds door den rechter vau instructie gehoord. Naar men meldt, zou er niot meer dan 3°/0 aan de crediteuren worden uitgekeerd. Staking en uitsluiting ts Enschede. Naar wy vernemen heeft hot referendum, door den A.N.D.B. onder zyn leden uitge schreven om f 10,000 te geven tot steun der Enschedcsche stakers, dit voorstel met groote meerderheid goedgekeurd. (H.blad.) Ongeluk aan boord van een pleizierboot. Woensdagmorgen lag tot vertrek in de Wijnhaven te Rotterdam gereed do pleizier- motorboot, toebehoorende aan don heer Van Yperen, den gerant van den Restaurant du Passage, die voornemens was met twee gas ten een tochtje te maken, die met hem dan ook reeds aan boord waren, ovenals de machi nist. Plotseling werd een hevige knal men en zag men de vlammen hoog boven de Regentessebrug uitlaaien. Men vermoedt dat een vonk in de benzinetank is terechtgeko men cn deze, welke 90 liters van de gevaar- vloeistof bevatte, heeft doen ontploffen. Alle vier de personen aan boord kregen min of meer ernstige brandwonden. Het ernstigst wel de machinist, die ter plaatse door dr. C. Nolen werd verbonden. De andere drie konden zich te voot naar bet ziekenhuis begeven, ten einde zich fe doen helpen. De braod aan boord van het scheepje werd gebluscht met twee stralen. Het voorschip is geheel ver nield. Faillissement A. J. Schmier. Uit Haarlem wordt gemeld Door de Haarlemsche Rechtbank is in staat van faillissement verklaard de commissionair in effecten A. J. Schmier, eenig firmant der firma Tombergh Co. te Haarlem. Het pas sief moet zeer belangrijk zyn. De firma is op dit oogenblik nog niet failliet verklaard. Een aantal kleine renteniers en zakcnmenschen wordt door het faillissement getroffen, voorts is er veel familiegeld in betrokken. Specula- tiea moeten de oorzaak van het faillissement zyn. De commissionair Schmier heeft appel aangetoekend. Het kantoor is gesloten. Stuurlieden-Examens. 's-Gravenhage, 20 Juli. Geslaagd groote stoomvaart eerste stuurman faanvullings-exa- men) de beer J. Wiebcsgroote stoomvaart lste stuurman de heeren W. Rauwerda en P. Reenalda3de stuurman de beer C. M. van Poelje. Boefjes. Aan een commissariaat van politie te 's-Gra- venhage kwamen Maandagavond twee jongens zich aanmelden, om mede te declen, dat zij door hun ouders aan hun lot waren overgelaten. Vader en moeder waren met twee zusjes naar Maastricht gegaan cn hadden de drie jongens de oudste 15 jaar, de tweede 10 en de jongste 9 jaar oud, thuis in hun woning aan de Vail- lantlaan achtergelatende buren zouden wel op hen letten. De oudste ging er echter met den spaarpot, inhoudende plm. f 10, van door en zoo zaten de jongens alleen, terwyl ook de buren zich niets aan hen gelegen lieten liggen. De jongens deden dit verhaal met zooveel natuurlijkheid en toonden zich zóó «eer op hnn gemak, dat de politie geen oogenblik aan de waarheid er van twijfelde. De commissaris gaf order te zorgen, dat de kinderen dien avond gevoed werden en behoorlijk onderdak kregen, met het voornemen den volgenden dag de zaak nader te onderzoeken. Toen den volgenden ochtend de jongens wederom vóór den commissaris werden ge bracht, trof het hem, dat er tusschen beide - knapen niet de minste gelykenis bestond, zoo dat hij ornstig aan bun verhaal, dat zy bleven volhouden, begon te twyfelen. Dat daarvoor alle reden bestond bleek uit het ingestelde onderzoek. Aan het licht kwam, dat de 10 jarige knaap thuis den muntgasmeter had gelicht' on een kameraadje had overgehaald, er met hem van door to gaan. De kinderen werden toen aan de verontruste ouders teruggeven, echter niet dan nadat zy een uitbrander hadden gekregen, dio hun nog lang heugen zal. Door den trein gegrepen. Woensdagochtend is bij dc halte Ëext (gem. Anlo, Drenthe), een tilbury door den trein gegrepen en verbrijzeld. Mejuffrouw Schuil, uit Wildervank, werd overreden en was onmid dellijk doodmejuffrouw Pot, eveneens uit Wildervank, werd een heên afgereden. Het echtpaar Schuil, was 's morgens uit Wildervank per tilbury vertrokken om het zendingsfeest te Aason by te wonen. Eveneons, doch per fiets, het echtpaar Pot, waarvan de vrouw een dochter van bet eerstgenoemde is. Onderweg besloot men met het oog op den wind, dat de dames per tilbury, de heeren per fiets verder zouden gaan. By den overweg by de halte Eext van den Noordooster-locaaNpoorweg, die zooals alle andere overwegen van dien spoorweg niet door afsluitbooiDon is afgesloten en waar men van beide kanten den trein goed kan zien aankomen, is daarop onbegrypelykerwjjze het ongeluk gebeurd. De tilbury is ongoveer 300 meter tnedege- sleurd on geheel verbrijzeld. Het paard bleef ongedeerd en ging op hol. Stijgende onsoliditeit Het aantal faillissementen hier te lande neemt voortdurend toe. Per 100.000 inwoners waren er voor de jaren 1901 1908 achtereenvolgens aan fail lissementen 23.8, 25.9, 28.0, 29.4, 27.5, 29.5. 33.8 en 35.3. Een nijverheid van beteekenis. 'De heer Mr. Van Waterschoot van der Gracht, ingenieur-directeur van de Rijkeop sporing van delfstoffen in Nederland, heeft onlange een redevoering gehouden over steen kolen in Nederland, waaraan het volgende is ontleend »De totale oppervlakte, waarbinnen in ons land de steenkolen op voor den modernen mijnbouw bereikbare diepten aanwezig zyn, kan men thans reeds in bet ruwe schatten het zyn minstens 3540.000 H.A. Een res pectabel terrein dus. In Limburg hebben wy te doen met een betrekkelyk zeer ondiep gelegen kolenveld, waar vele millioenen tonnen, zeker wel niet minder dan een milliard voor ontginning ge reed liggen. Dat is duizend millioen tonnen. In het vetkolengebicd van Kesselcn Helena- veen ligt op 700900 M. een kolenrykdora van 300.000.000 tonnen. Naby Winterswyk ia op 450 M. een reus achtige steenzoutmassa aangetoond van milli- arden tonnen zout. Op 1000 M. onder het zout zyn ryke kolenlagon. Wanneer geheel de Limburgsche kolen velden op minder diepte dan 900 M. gelogen, in bewerking zullen zyn, kan de jaarlijksche opbrengst gemakkelyk tot 10 millioen ton en moer worden opgevoerd. Wy zouden dan de zesde plaats kunnen innemen onder de kolen- voortbrengende landen van Europa en (de Vereenigde Staten alleen uitgezonderd) van de wereld. En eerst na 100 jaren ran volle bewerking zullen wy de reserve die by het Pecler kolenveld 1000 M. diep ligt, behoeven aan to spreken. De Nederlandsche mynbouwbevolkiug is in de laatste tien jaren meer dan vertien voudigd en bestaat gelukkig voor 80% uit Nederlanders. By het in bewerking komen der nieuwe Zuid-Limburgsche kolenvelden zal die be volking van 5000, wut zy thans bedraagt, tot 8000 k 9000 stjjgen". Spoorwegstaking. Newcastle, 20 Juli. Een staking van spoor wegpersoneel bij den goederendienst aan de Noord-Ooster Spoor, Maandagavond uitge broken, is van zorgwekkende beteekenis ge worden. Alle klassen van personeel zijn heden, met enkele uitzonderingen, ter staking op geroepen. Het reizigersverkeer tusschen New castle en South Shields is ernstig verstoord. Te Tyne Dook, het belangrijke middelpunt van de kolenvrachtvaart, staat bijna alle werk stil. Het gemak van een reuzenhoed. Te Parijs heeft een reuzenhoed goeden dienst gedaan. Een jonge dame, die met zulk een voortbrengsel van de zotheden der mode wa« uitgerust, ontmoette aan den arm van een aanbiddor veu vroegeren minnaar, die, om haar voor haar ontrouw to straffen, met vitriool naar het meisje wierp. De gevaarlijke vloeistof trof wel den hoed, maar kon bet daaronder verborgen gelaat niet bereiken. De tweede aanbidder kreeg een paar spatten in hot gelaat, maar het meisje bleef vry. Zij zal zich wel dadelyk een even grooten hoed koopcu Vijf dagen in een kolenmijn. De beide Duitsche mijnwerkers Breuker en Keppcr werden verleden week Dinsdag door het instorten van een mijngang in de myn Prinz-Regent", nabij Bochuro, van bet ver keer met den boven-wereld afgesneden. Eerst Zondagmiddag 1.1. slaagde men erin, hen levend cn lichamelijk ongedeerd uit de diepe •chacht te bevrijden. Zondagmorgen om vijf uur vernam dc reddingsbrigade, die sinds Dinsdag met het doorboren der puinen bezig was, voor bet eerst binnen in de myn een dof geklop, een teekou, dat de beide werk lieden nog in leven waren. Met verdubbel den yver zetten de redders hun arbeid voort, dio eindelijk, togen het vallen van den avond, met een gelukkig resultaat bekroond werd. Des namiddags, tegen half zes, bracht de lift do beide goredden, die men zorgvuldig in dekens gewikkeld had, omhoog. De gevangenschap der mijnwerkers had in het geheel 123 uur geduurd. Kepper en Breuker waren Dinsdagnamiddag om twee unr de myn ingegaan. DeB avonds om half tien, eenige oogenblikken voor het einde van den werktijd, stortte de myngang in. Tot Donderdagmiddag moet do gevangenschap nog eonigszins te dragen geweest zyn; tot zoolang wisten de beide ongelukkigen hun benzinelampen brandend te houden. Van Don derdagavond af zaten zy in een ondoordring bare duisternis, niet wetend, of buiten po gingen tot redding gedaan werden. Hun zak horloges, die loopend gebleven waren, stelden hun in staat, de lange uren te tellen, die zij in het donkere hol verbleven. Toen zy Zondagnamiddag eindelijk du lampen der red dingsbrigade zagen flikkeren, waren zij te zwak om een kreet van vreugde te slaken. Hun redders ziende, begonnen zy te weenen. Een geneesheer wachtte boven de beide geredden op. De meer dan vijftigjarige Kep per was veol meer verzwakt dan zyn jonger* gezel. Een inspuiting met aether wus noo- dig, om de levensgeesten weer by beu op te wekken. Naar bet ziekenhuis overgebracht, ontvingen beiden voor het eerst sinds het begin hunner opsluiting eenig voedsel. Na dat do geneesheer hun een geringe hoeveel heid suiker en melk had toegediend, vielen zy in een diepen slaap. Er zullen verschei dene dagen moeten verloopen, eer zy geheel van hun uitputting hersteld sullen zyn. Familiedrama te Boedapest. In de Hongaarsche hoofdstad heeft zich in den vroegen morgen vau Maandag, een ont zettend familiedrama afgespeeld. De postbeambte Joseph Molnar stuurde tus schen 3 en 4 uur zijn vrouw het huis uit, onder het voorwendsel, dat zy zijn dienstboek moest nemen, dit aan het eindstation van de electriache tram aan een anderen beambte moest geven on melden, dat hij ziek was en zyn dienst niet kon komen waarnemen. Gedurende de afwezigheid syner vrouw, doodde Molnar zyn vijf kinderen, waarvan het oudste acht jaar en het jongste 2 maanden oud is, door hun met een scheermes de keel at te snyden. Daarna ring hij tusechen de doode kinderen liggen, sneed zichzelf de keel door en verwondde zich zeer zwaar. Na verloop van drie kwartier kwam de vrouw terug. Haar waanzinnig geschreeuw deed de buren toesnellen, die naar de politie en den geneeskundigen dienst telefoneerden. Molnar, die zwaar, maar niet onvoorwaarde lijk doodelyk gewond is, werd verbonden en naar het ziekenhuis gebracht, waar hy in ver hoor werd genomen. Hy verklaarde, de kinderen naar den ouder dom achtereen volgons vermoord te hebben. De kleintjes stierven zonder eenig geluid te geven. Gevraagd zynde naar de reden zyner verschrikkelijke daad, zeide Molnar, dat zyn salaris 66 kronen en 66 beller per maand bedroeg, en daarvan moest hy 260 kronen per jaar voor een krotwoning betalen. Hy moest veel schulden maken, en daar men hem niets meer gaf en de kwartaal-betaaldag naderde, zoo volbracht hy zyn vreeselyke daad. Voor zyn vrouw zouden, zoo zeide hij, liefdadige menscben zorgdragen. Moord. De Engelsche bladen van Dinsdag vermel den acht of negen gevallen van moord, in de laatste dagen gepleegd. De doodstraf werkt in Engeland nog niet afschrikwekkend. Dat is wel duidelijk. De meeste belangstelling trekt echter de zoogenaamdo kelder-moord, die omtrent het eind van Januari moet gepleegd zyn en dezer dagen werd ontdekt. Dinsdag is er aangaande het vinden van het stoffelijk overschot van Belie Elmore, de echtgenoote van dr. Crip- pen, in het bof van den lijkschouwer het een on ander meegedeeld. Vermoedelijk is in den kelder bet lyk geheel uit elkaar ge sneden en heeft den moordenaar zyn best gedaan om herkenning van de persoon, of zelfs de sekse van de vermoorde onmogelijk te maken. Do politie vond by hit graven aanvankelijk slechts stukken vleescb, zonder been. De ongebluschte kalk had veel ver teerd, maar andere deelen van 't lichaam, bet hart b.v., in goeden staat bewaard. Ot bet een vrouw was, waarvan de overblijf selen waren gevonden, kon de dokter, die Dinsdag getuigde en een onderzoek had in- gestel i, niet zeggen. Maar dr. 1'eppor dc be kende gerechtsdocter, is nog bezig met onder zoeken. Vlieland. Als het reisaeizoen is aangebroken, worden allerlei plannetjes uitgevoerd om deze of gene echoone plek van het Vaderland te bezoeken. Zy, die 't om bet reisgeld niet behoeven na te laten, geven er veelal den voorkeur aan om een reisje naar het buiten land te maken Men bedenkt dan niet dal in bet eigen Vaderland plekjes te over zyn, die overwaard zyn, bezocht te worden. Nog minder komt men er toe op reis te gaan naar geïsoleerde plaatsen en allerminst wordt er aan gedacht oen bezoek te brengen aan 'e Waddeneilanden. Zoo blyft ook Vlieland voor velen een onbekend oord, doch sedert er een badplaats in het leven werd geroepen, trekken er vau jaar tot jaar meer bezoekers naar dat typisch eiland. Even als de overige waddeneiland en heeft Vlieland s\jn eigen vlag, welker kleuren, groen en wit, worden aangeduid in een oud rympje, dat meteen de verklaring geeft in deze woorden Groene helm en wit zand, Dat zyn de kleuren van Vlieland". Het eiland bestaat bijna geheel uit duinen, waaronder zeer hooge. :>eze duinerij is, van de Zuider/ee naar de Noordzee gerekend, ongeveer 25 minuten gaans breed. Aan de Westkust van hot eiland ligt de Vliehors, een zandplaat van wel een uur breed. In de lengte is het eiland ruim drie gelegen, vindt men het dorp Vlieland. Aan beide zyden van bet dorp, ligt een grasvlakte, waarop het vee kan weiden. Onder dut vee treft men by zonder vele geiten aan, die meer in de duinvlakten grazen.'s Morgens trekken deze dieren naar buiten en komen geregeld thuis om gemolken te worden. Het dorp Oost-Vlieland mag tamelyk wel varend worden genoemd. Er wonen bijna 700 personen, mcerendeels van de 1'. G. In liet vry ruime kerkgebouw der Ned. Herv. Gem. vindt men een fraaie preekstoel en lichtkronen, geschonken door Admiraal de Ruyter, die meermalen op 't eiland vertoefde. Het onderwijs op Vlieland is zeer goed. Ook mag het eiland bogen op een Zeevaart school. In het begin der 17e eeuw was West- Vlieland het grootste dorp van bot eiland, met eone bevolking van tusschen «Ie twee en drieduizend inwoners, welke hoofdzakelijk leefden van de visscbery. Op dut dorp bestonden twee kerken een voor de Doopsgezinden on een voor de Ned. Hervormden. West-Vlieland is echter geheel door de zee verzwolgen. Tusschen 1780 en 1740 zyn de laatste woningen in zoo verdwouen. Oost-Vlieland is een liefgelcgen dorp, met een gaztvrye, flink ontwikkelde bevolking. Een breede straatweg loopt tusschen de dub bele r\j huizen en aan den kant van den rjjweg, vindt men een dubbele ry hoornen, liet dorp beeft twee flinke hotels, waar voor vele badgasten een goed tehnii is te vinden, doch ook b\j particulieren nemen ettelijke bezoekers hun intrek. De badplaats ligt op ruim 20 minuten gaans van bet dorp en kan, uiteraard, niet als een badplaats van den eersten rang worden aan gemerkt. Naby den op bet «luin gebouwde vunrtoren, heelt men een prachtig uitzicht over de Noord- en Zuiderzee. Daar ontwaart men ook, by cenigszins heldere lucht, een deel van de provincie Friesland, alsmede van de eilanden Texel en Terschelling. Ruim 15 minuten van het dorp bevindt zich een flinke ryksbaven, doch vlak by het dorp is een aanlegsteiger gebouwd, waaraan de postboot passagiers lost of aan boord neemt. Vlieland is door telegraafkabels verbonden mot Friesland cn Texel. Men slaat dus op die wijze geregeld in verbinding met het meer bekende deel des lande. Voor badgasten, die naar een rustig en gezond oord verlangen, is Vlieland bijzonder aan to bevelen, doch ook wel voor iedereen, die 't Vaderland langs den zeekant wenscht te leeren kennen. De ongunstige toestand van het vaarwater ,Do m< nnikensloot" waarlangs Vlieland alleen is te bereiken, kan vermoedeijjk wel als de voornaamste oorzaak worden uangemerkt, waarom het eiland nog by soovelen onbe kend is. Dat Vlieland een gezond oord is, wordt bewezen door de vele krasse oudeu van dageu onder de bevolking. Wie lust gevoelt een tochtje naar het eiland te ondernemen, dient eerst naar Har- lingen te reizen, uit welke plaats een flink ingerichte stoomboot eenmaal per dag de gemeenschap met Vlieland onderhoudt. Laatste Argument. Zy (alz haar man haar toestemming en geld voor de reis naar een zeebad weigert): Schaam jezelfs niet dat beetje water gun je me. FBTTILL.EITON. 15) Wanneer gy my het verblyf in uw ber gen, bet verkeer met uwe herders en de be schouwing en onderzoekingen der kudden, die ik voor myn doel bevordelyk acht, wilt veroorloven, ben ik u zeer dankbaar.' Maar natuurlijk, signor. Gy zult io onze diepste geheimen, wat de schapenteelt be treft, worden ingewyd. O," voegde hy er met den trots van een landheer aan toe, «onze schapen, onze geitenkudden mogen zich laten zien." Indien het u mogelijk is, my als gids iemand toe te wijzen, die in de bergen be kend is, zou dat my van veel nut zyn.'* Gaarno, we hebben bier leegloopers ge noeg, die tot uw dienst zyn. Wat denk je van Antonio Crespi, Fernando Verbeelding heeft de knaap genoeg en met de schapen teelt is hij goed op do hoogte." Bij de naam Crespi schitterde er iets in de oogeu vau den kleinen heer, dat echter zoo snel verdween, dat het zelfs den opmerk- zanten beschouwer ontgaan zou zijn en dus te meer den niets kwaad vermoedenden Pesca's. Maar'' meende eenigszins bedenkelijk de oude heer, zooals Giorgio my meedeelde, sinds by van zyn avontuurlijken tocht naar Sardinië terug is, meer dan ooit de flesch aanspre ken." •Giorgio kan Antonio niet uitstaan, vader." En," meende lachend de Bologner pro fessor, ,in de bergen van nw eiland zal wel zeer weinig gelegenheid tot drinken zyn. Is de man der zake kundig, en vooral kent bij ook Sardinië, dan is my zyn geleide zeer welkom." Hy zal u geleiden, professor. Crespi staat van morgen af tot uw beschikking. Gy blyft natuurlyk by ons eten Maar ook dit wees de kleine beer onder hoffelijke dankbetuiging af, daar hy reeds een uitnoodiging van Barachieri bad aange nomen, zich verder in de welwillendheid der beide heeren aanbevelend. IX. Het verschijnen van Fernando della Pesca op Urnano had den ban opgeheven, waar onder Kleonora, sinds den dag, dat zy het bericht van den dood haars echtgenoot ont ving, verzonken lag. Zy had weinig gelegen heid gehad, Fernando tc leeren kennen, zyn uiterlijk, zyn hartstochtelijkheid waren niet geëigend geweest, hem in haar oog sympa thiek te doen zijn en de wilde bekentenis zyner liefde had haar verrast en verschrikt. Zy wiBt, zooals allen in het dal der Tavig- nano, of meende te weten, dat hy Cesar d'Ornano haatte. De dood van haar gade riep dit met onweerstaanbare kracht inbaar bewustzijn en onomstootelyk stond bet voor baar vast dat hy de lastgever tot den moord was, tot op het oogenblik, dat zy in zyn mannelijk gelaat en zyn open oog zag en zyn uit het hart komende woorden hoorde. Daar na kalmeerde het oproer in haar ziel, het bloed bruiste minder beet door hart en her tenen, de hartstocht week voor zachte droef heid over den doode. Wel was ze nog Corsicaansche genoeg, 1 ook thans nog naar den moordenaar te zoeken, maar het verlangen, de daad te wre ken, had door het ontbroken van een bepaal den persoon, waarop ze dat kon richten, veel van zyn kracht verloren. Over den uitslag van het onderhoud tusschen haar en Fernando, was haar vader niet minder verheugd dan de oude Pesca en allen, die tot de beide familiën in betrekking stonden. In zachte woorden toonde baar vader haar het gevaar lijke harcr dwaling, die licht een onschuldige tot offer had kunnen kiezen, en dit maakte een geweldigen indruk op haar vau natuur zoo teedere ziel. Huiverend zag zy in, dat de zinnenverbysterende hartstocht haar bijna tot moordenaarster had gemaakt en zy dankte den hemel, dat zij daarvoor was bewaard gebleven. Intuaschen doorkruiste Beppo nog immer de wouden en bergen van hut eiland, vast besloten het vergoten dierbare bloed te wre ken en niet twyfelcnd, dat Antonio het moord werktuig was geweest. De ellendeling moest met bewyzen overtuigd en voor alles tot be kentenis gebracht worden, wie hem den dolk in de hand had gedrukt. Dagelyks hoopte hy op liet ingrypea der geheime politie, die hy door Francesco Piëtri op Antonio gewezen had, en hy was ontstemd, dkt zich van die zyde geen onkele werkzaam heid liet bemerken. Antonio Crespi was naar zyn kudden terug gekeerd, huisde in de eenzame wouden en heiden of in de hut, die hem met zyn schoon zuster en haar dochtertje tot verblijf diende, wanneer zyn herdershond hem niet in 'l veld riep. Geljjk een jager die een kostbaar wild i insluit, sloop Beppo om hem, wien er zeer veel aan gelegen was, in 't bezit te komen van den inhoud der reistasch, door hem in bet hol gezien. Dat Antonio ze in zyn hut zou bi-waren, kwam hem niet waarscbynlyk voor ook had hy daar niet kannen binnendringen, zonder zich schuldig to maken aan vergrijp tegen vreemden eigendom, en daarom onder zocht hy haastig het hol, waarin Antonio had gehuisd. Tot nu intusschen steeds ver geefs. Tot verbazing der inwoners van Nuova Corte hadden, geheel onverwachts, twaalf gendarmen in het dorp hun vast kwartier opgeslagen. Dit was te meer verrassend, omdat zich noch bloedwrekers, noch misda digers in Tavignano bevonden. Deze lieden maakten dagelijks tochten in de bergen, maar niemand kon ontdekken, met welk doel. Toen Beppo, korten tijd na de aankomst der gendarmen, weer als gewoon - lyk de wouden doorkruiste, benerkte hy, tot zyn verwondering, Antonio Crespi, in ge selschap van een klein heer in nieuwerwet- scbe kleeding. Beiden zaten by een helling aan h«-t ontbijt. Beppo sloop voorzichtig nader en luisterde, achter een boom, hun onderhoud af. «Zoo, zyt gy een der dapperen die zoo moedig en helaas zoo ongelukkig tegen dc Duitachers hebben gestreden zei de profes sor. //Dan verheugt het my te meer kennis met u te hebben gemaakt.' Wy moesten onze dapperheid met harde gevangenschap boeten," ontwoordde Antonio. //Wy waren acht maanden in N., luitenant Pesca en ik." ,In N. zei de professor op vragenden toon, ,hm, wat herinnert my toch aan N. O ja, was het niet in N., waar de gruwe lijke moord op een voormalig Fransch officier plaats vond Alle kranten waren daar vol van." -Ja, het was in N." zei Antonio, bet hoofd buigend. Hoe heette ook de vermoorde Cesar d'Ornano." .Juist, nu herinner ik het my, ik heb zoo waar aanbevelingsbrieven voor zyn familie. Welk een treurige gebeurtenis. En in die stad hebt gy gewoond ,Ja." »En waart gy ook met signor d'Ornano bekend »Hij was luitenant in myn regiment." Nu, «Ie moordenaar heeft men toch reeds lang Er ontstond een kleine pauze in het ge sprek en bad Beppo de gezichten van beide mannen kunnen zien, dan sou hij bemerkt hebben, hoe Antonio somber voor zich staarde en do vreemdeling hem met zonderlinge blik ken beschouwde. Dan zei Antonio: >Ik weet het niet, wy leven bier eenzaam in de bergen en ervaren eerst laat, wat buiten voorvalt." Bvgrijpelyk genoeg, maar ik denk dat men hem gevangen nemen zal, zoo het niet reeds geschied is." Beppo luisterde naar dit onderhoud met klimmende bolangstellinghy had zich voor zichtig zoo ver opgericht, dat bij beide man nen kon zien. ,Het wordt tyd, signor, dat wy opbreken, wanneer wij de kudden nog bereiken willen," zei Antonio thans. ,0, nog niet, laten we nog een beetje keuvelen, het is hier zoo schoon," gaf de vreemdeling te kennen. Onwillig acheen Anto- nie zich te schikken. Zooals ik van signor Pesca hoorde, zijl gy ook op Sardinië bekend De herder knikte verdrietelijk. Ik wil my van hier naar bel naburige eiland begeven, en zou u dankbaar zyn, als go my met uw raad wondt bystaan. Waar wiidet ge toch de bergschapvn voor signora Pesca koopen. Die beminnelijke jonge dame scbynt zich dus voor schapenteelt to interes se eren O, ju." .Wees zoo goed, Antonio, en zeg my, waar landdet gy daar Ik wil myn reis naar du uwe richten." De reis is zeer bezwaarlijk, signor, en bet verblyf onder de Sardiniörs niet zonder gevaar, ik ben nauwelijks levend vandaar gekomen." «O, wat zegt gyDat geeft te denken, maar erheen moet ik,daarom, waar landetgy De herder scheen deze vragen niet aan genaam te zyn, en hy antwoordde kort:.In Porto Torree. Maar kom signor anders over valt ons de nacht, eer wij een woning be reikt hebben. Met deze woorden stond hy op cn de kleine beer volgde zyn voorbeeld. Uit het boech voor hen klonk een langereki, gevolgd door èen kort afgebroken gotluit. Antonio kromp ineen en greep naar het geweer op zyn rug, de vreemdeling echter drukte zich angstig tegen bom aan en omklemde, als om hulp zoekend, zyn arm. De oogon van den herder doorvorsebten bliksemend het bosch, waaruil hel gefluit gekomen was. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 1