OP REIS. Goedkoope Trein Mr. Th. GGUVERNE, Blfvoeg-sel van 'T VLIli&EID BIi4ADJR van Zaterdag- 93 Juli I9IO. nieuwsberichten. HELDER, 22 Juil. [)o heer J. Hoekstra, onderwyser alhier, is gisteren te Amsterdam geslaagd voor de hooTdacte. Da. W. B. Onnekes, predikant alhier, komt voor op het zestal te Assen. üp de voordraoht voor eene benoeming tot havenmeester te Hoorn komt o.a. voor do heer K. Lely, bootsman bij de Marine alhier. Voor het eindexamen der H.B.S. slaag den «Ie heeren G. H. Bakker, S. J. J. Luyckx, G. Schotel, S. Woldringh en W. A. Zoetelief, allen van hier. Donderdag 21 Juli des avonds ten 8 uur bad in het lokaal de Koning de jaarvergadering plaats van het .Ziekenfonds" der Werklieden vereniging ,De Eendracht' Nadat door den president den lieer W. R. Zita de vergadering met een woord van wel kom en een terugblik op het afgeloopen jaar was geopend en de notulen waren gelezen eu goedgekeurd was het woord aan den penningmeester den heer Noors. Uit zijn tinantieel beheer valt aan te stippen dat in het kwartaal (AprilJuli 1910) was ontvan gen de som van f311. en uitgegeven f 235.92 alcoo een batig saldo van f 75.08. Over het afgeloopen jaar hadden de ontvangsten be dragen f 1240.55 en de uitgaven f1108.13, batig saldo 1909'10 f 138.42. In kas op Jqli 1910 f850.31. Door de leden Kwast, Kamler en v. d. Jagt, belast met het nazien der hoeken en bescheiden, werd een gunstig rapport uitgebracht. Verder werden ecnige wijzigingen goed gekeurd in het reglement en werd besloten voortaan 3 maal per jaar te vergaderen in stede van per kwartaal. Goedgekeurd werd het jaarfeest en St. Nicolaaafeest weder te doen plaats hebben. Het voorstel om des Zondags te vergaderen werd na bestryding door liet bestuur ver worpen. Tot bestuursleden werden by enkele can- didaatstelling herkozen de heeren Rippens, Lcngors, Bak en Roeper en voor 2 vacatures de heeren Albers en Kolder. Na de gewone roudvruag sloot voorzitter de vergadering. Wetsontwerp Ziekteverzekering. By de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp betredende ziekteverzekering, omvattende alle arbeiders ook in het land- bouwbedryf, behalve loste arbeiders en arbei ders in persoonlijken dienst en dus ook hui selijke dienstboden. De regeling omvat niet de geueeakuudige behandeling, doch alleen eene uitkeering van ziekengeld. De verzeke ring wordt gedragen door in te stellen arbeids raden met verzekeringsraden boven zich. Voorgesteld wordt de premie door werk gevers en arbeiders gezamenlijk te doen be talen. Het ziekengeld bedraagt de helft van de gemiddelde loonklasse waartoe de verze kerde bij aanvang van ongeschiktheid tot werken behoorde en wordt uitgekeerd met den vijftienden dag nu den aanvang van onge schiktheid en gedurende hoogstens zes maan den. De premiën worden vastgesteld in hon derdsten van de gemiddelde loonklasse, vol gens een tabel verdeeld, in 7 klassen, vari- eerende van dagloon minder aan 70 cents tot f2.50 of meer. IJmuiden, 21 Juli. Voor eenigen tijd werd door den eigenaar van het Badpaviljoen alhier, die tevens pachter van bet zeestrand tusschen dezuidpier en den slroomgeloider is, een gljjbaan opgericht. Op de aanvragen om toestemming by de ministers van Waterstaat en van Oorlog werd goed gunstig beschikt en dacht de eigenaar ook de toestemming van het gemeentebestuur wel te verkrijgen. In zjjn pachtcontract staat uamelyk dat hy getimmerten van hout mocht opslaan. Het college van Burgemeester en Wethou ders was echter van meening dat deze glybaan hinderlijk was voor het publiek verkeer. De pachter wendde zich nu tot den gemeenteraad om alsnog de toestemming tot exploitatie van de haan te erlangen. Wanneer ook deze het gewenschte verlof niet geeft is het voor den eigenaar een achade- poatje, want dan moet hy de haan wegbreken eu het duin weer in zyn vroegeren toestand terugbrengen. Zich zelf aangegeven. Eergisteravond meldden zich by de politie te Amsterdam aan drie personen met de mededeeling dat zy in den nacht van Zondag op Maandag hadden ingebroken in eene school op de Marnixstraat en aldaar een pendule, schrijfbehoeften, dameakleeding en een schaal met gewichten hadden ontvreemd en het ge- stolene op het Waterlooplein te hebben ver kocht verder een man die voorgaf mede plichtig te zyn aan een diefstal van een vat stroop, in verband met welken diefstal Dins dag reeds twee personen waren gearresteerd. Ongeluk artillerie inrichting Hembrug j Gistermorgen had aan de artillerie-inrichting aan de Hembrug een droevig ongeluk plaats dat aan een 19-jarig jongmaatie het leven j kostte, terwyl een tweede zulke ernstige ver wondingen bekwam, dat zyn opneming in het j militair hospitaal te Amsterdam noodzakelijk I De overledene is de 19-jarige Pieterj Gel dof, te Zaandam; de tweede, de 31- jarige Hendrik Lock, vuurwerker, ia uit Amsterdam. Samen waren ze in een afzonderlijk ge bouwtje bezig met het verwerken van ontplof bare stoffen, toen plotseling door onbekende oorzaak een Üesch ontplofte, met het gevolg, dat Geldof door een scherf, die diep in het linkerbeen drong zoodanig werd verwond, dat du dood door verbloeding binnen zeer korten tyd intrad. Lock werd aangetroffen met ern stige brandwonden aau armon en beenen, die geheel zwart zagen. Hoewel hy veel pyn lydt, bestaat er voor het oogenblik echter geen ge vaar voor syn leven. Hel gebouwtje zelf is gedeeltelyk vernield. Een begin run brand kon nog bjjtyds worden gebluscbt. De ruiten in het gebouwtje zyn alle gesprongen. Scheepsramp. Gisternacht heeft op de Noordzee een scheepsramp plaats gehad welke gelukkig geen meuscbenlevens heeft gekost. De Prui sische driemastscboener «Capella", kapitein Krag, komende van Demerara, geladen met greenheart voor de Naamlooze Vennootschap Houthandel voorheen Alberts en Co. te Mid delburg, werd vannacht ongeveer twee uur iu de Wielingen aangevaren door de Belgi sche sleepboot .John Buil". De aanvaring had plaats ter hoogte van den boeg en was ïüo hevig dat de schoener water begon te maken. De kapitein van den schoener vond het daarna het beste het zinkend schip te ver laten. De uit 9 man bestaande equipage en Nedsrlandsche zeeloods P. van Saane namen plaats iu de jol. De sleepboot zou de schip- brenkelingeu overnemen, doch ongelukker- *yz« sloeg de jol om en vielen de opvarenden te water. Het duurde geruimen tyd eer men in slagen mocht de drenkelingen te redder, waartoe van de sleepboot alle pogingen in het werk werden gesteld. Enkele der drenkelingen lagen tneec dan een half uur to water. Toch kwamen ten slotte allen behouden aan boord van de sleepboot en werden de schipbreuke- i lingen te Vlissingen geland. De schoener dryft thans zinkende rond. Er zyn een sleepboot en het transportvaar- I tnig .Coertzen" naar buiten gegaan om te trachten den schoener op te pikken, daar deze in druk vaarwater dryft. Het is even wel zeer goed mogelijk dat de schoener reeds is gezonken. Volgens een later bericht is het schip op de Staker gestrand en geheel verloren. (Midd. Crt.) Een zeebeving. Een kort bericht maakte de vorige week reeds melding dat het Duitsche stoomschip «Attika", vau de Atlaslinie" te Breinen den oen Juli door eene zeebeving verloren ge gaan was. Thans zyn meerdere bijzonderheden over deze catastrophe hekend geworden. Den 2un Juli verliet het stoomsch ip mot eene lading graan de haven van Novorossisk. Nadat het schip iu Konetantinopel kolen in genomen had ging de reis verder. In de zee van Marmora worden de luiken nog nagezien en in orde bevonden. Om 12 uur 'e nachts, b(j het aflossen van de wacht werd besloten, de luchtkokers op het achterdek weg te nemen, daar de zware zeeën er telkens tegen op sloegen. Om deze arbeid gemakkelijk te makén legde de gezag voerder het schip met den kop op zee en liet de machine langzaam draaien. Nadat deze voorzorgsmaatregel genomen was, kwam er ook werkelijk minder water over en het gelukte den bakhoords-luchtkoker weg te nemen. Ter wijl men het voornemen had hetzelfde met den stunrboords-luchtkoker te doeu, brak een kolossale zee over het achterdek, waardoor het luik van ruim III insloeg. Verschillende manoeuvres met het roeren de machine mochten niet helpen om het schip een betere positie te verschaffen. Van alle zyden braken de zeeën op het schip. De bemanning moest zich mot touwen vast binden om niet weggeslagen te worden. Vor- twyfelde pogingen werden in het werk gesteld om te trachten het ingeslagen luik dicht te maken, helaas tevergeefs. Tegen het woedende element van de hruischende watermassa kon geen menschenkracht iets uitrichten. Het schip helde steeds meer naar stuurboord over en het water begon reeds in de luchtkokers op liet achterdek te stroomen. Met man en macht begon men de booten klaar te maken. Terwyl een deel van de bemanning trachtte de luiken dicht te maken, was het andere deel in de weer om de booten in gereedheid te brengen. De positie werd thans kritiek. De kapitein gaf ook aan hot machine-personeel order om op dek te komen nadat alles geprobeerd was om het schip te redden. Slechts met wanhopige inspanning gelukte het der bemanning iu do booten plaats to nemen. Met het achterschip het eerst zonk de boot in de diepte weg, richtte zich nog eens op en verdween voor goed, den gezagvoerder, die alleen nog was achtergebleven, met zich in de diepte sleurend. Dadelyk word getracht de ongelakspluats weer te naderen om den gezagvoerder te redden. Korten tyd daarna hoorde men, na overal uitgekeken te hebben, hem roepen. Aan wrakhout zich vastklemmend wist hij zich boven water te houden. Om hem te redden ging nog niet zoo gemakkelyk. Na uiter ste inspanning kreeg men hem na tien minuten in de boot. Ieders naam werd mi opgeroepen om te constateeren of ieder gered was, wat gelukkig het geval bleek te zyn. Toen de boot een kort eind weg was werd eene ont ploffing waargenomen. Gedurende de catastrophe was het wuter gloeiend heet, doch werd langzamerhand weer normaal. Deze groote hitte van het water werd aan eene vulkanische werking toege schreven. De geheele ramp, vanaf het inslaan der luiken tot aan het wegzinken, duurde nauwe lijks twintig minuten. Zooals bekend werd de bemanning opge merkt en liefdevol opgenomen door de Fransche petroleumboot Radiolei ne" die de schipbreu kelingen van droge kleeren en voedsel voorzag en haaf te Oran landde. De spoorwegstaking in Engeland. Newcastle, 21 Juli.Tengevolgedcrspoorweg staking syn verschillende staal- en ijzerfabrie ken in Middlesbro gesloten, wyl sjj gebrek hebben aan ruw materiaal. Du werklieden trekken door de straten men sohat het aantal werkloozen op 5000. De koolversclieping in het Tyne-dok is geheel stop gezet. Newcastle, 21 Juli. De staking by de North Eastern Spoorwegmaatschappij is opgeheven. De beambten namen genoegen mot de voor stellen der directie. Het werk zal onmiddellijk worden hervat. Opleidingeetiool voor de Engelsche Marine. De Engelsche bladen houdeu zich bezig met een geschiedenis, gebeurd aan de oplei- dingsohool voor de marine te Osborne, waar ook de tegenwoordige prins van Wales ge weest is of nog is. Bjjna twee jaar geleden werd een adelborst van de school wegge jaagd, omdat hy een postwissel had vervalscht. De vader bracht de zaak voor den rechter. Hy achtte zyn zoon onschuldig, ontzegde de udmiraliteit het recht zyn zoon op die wyze weg te zenden en verlangde een onderzoek. Na in lageren aanleg zyn geding verloren te hebben, is de vader nu door het hof van appèl in het gelijk gesteld. De zaak zal onder zocht wordèn. Do pers zegt, dat afgescheiden van het belang voor de betrokkenen, het geval ook dit algemeene belang heeft, dat het publiek au weet, hoe aan de school een jongen met schande beladen weggejaagd kan worden, zonder dat hy in de gelegenheid wordt ge steld, naar gebleken is, zich behoorlijk te verdedigen. En men vertelt hoe onlangs te Dartmouth, op een andere opleidingschool voor do marine, ook een adelborst wegens een ernstig vergrijp zou weggezonden worden. Voor de gelederen der overige adelborsten werden hem de kenteekenen van zyn rang van do uniform gerukt. Toen trad uit de ge lederen een adelborst naar voren, en bekende, dat hy de schuldige was. Na een dergelyk voorval, zegt eon blad, had de admiraliteit zyn verzet tegeu een onderzoek, als in het geval met den postwissel, wel mogen staken. Een zonderling. Dezer dagen werd de ruim 60-jarige v. d. M., wonende op de Rilh te Prinsenhage, wegens niet te noemen handelingen iu het huis van bewaring te Breda opgesloten. Deze man, die als een zonderling bekend staat en in een krotje woonde, werd door velen als een arme tobber beschouwd. Zyn voeding bestond uit bier en brood, middageten was hem vreemd. Toen hy nu eDkele dagen achter slot en grendel zat, begon hy te ver tellen, dat hy thuis nogal een flink spaarpotje had en by verzocht, of dit niet voor hem kon worden gehaald, daar hy hang voor dieven was. Woensdagmiddag nu was men onder politietoezicht bezig, naar dat spaarpotje te zoeken. Maar dat waB een allesbehalve gemak kelijke en aangename taak. Toen do deur van het krot geopend werd, kreCg men een aanblik van de verregaandste vuilhoid en kwam er een verpestende stank naar boiten. Het bed was een ware mesthoop, omwonen den verklaarden, dat het bed langer dan zeven jaar had gelegen zonder gelucht of gewasschen te zyn geworden. Nu begon 't zoeken naar den schat. Onder deu vloer in een kast vond men een steenen pot, waarin f75 aan rijksdaalders. Dit geld was bedolren onder ongedierte en had bljjkbaar jaren ter plaatse gelegen. Verder werd er overal geld gevonden, zelfs op de onmogelijkste plaatsen. Toen men op hield met zoeken, was er oen sommetje van f 180 gevonden en bovendien had de man nog ruim f 500 uitstaan. Hij zal overgelukkig zyn geweest, toen hem hetspaarpotje werd gebracht. Als men vau iemand kan zeggen: «Hij is van alle markten thuis", dan is dat op v. d. M. van toepassing. Zijn hooldboroop is tim merman. Iu het krot, dat hoogstens 10 vier kante meter oppervlakte heeft, was een vol ledig timmermanswinkel aanwezig. Bovendion was hy vorver, mandenmaker, nottenbreier en barbier. Al deze beroepen werden door hem uitgeoefend. Achteraf is nu gebleken, dat hy hier nog een aardig duitje mee verdiende. Zekere A. die v. d. M. steeds kosteloos in het huisje heeft laten wonen, zal hem by zyn terugkomst het krot laten ontruimen, omdat deze hem steeds heeft wijs gemaakt, geen geld te hebben om huur te betalen. v. d. M., die zóó doof is, dat hy nie'. te beschreeuwen ie, verklaart, dat hy geen familie meer heeft. Levende organismen in kaas. De zuivelsohool in Sonnenthal in Zwitser land heeft kort geleden proeven genomen om te weten te komen hoeveel levende wezens de mensch by het eten vau kaas tot zich neemt. In een enkel grammetje Emmeuibaler kaas bevindeu zich niet minder dan 800,000 bacte riën, die ua drie maanden reeds verachtvoudigd zyn, zoodat men het getal dan wel op ecu millioen mag begrooteu. Een heel wat grooter getal bevindt zich in de z.g. weeke kaas; waar in in verschen toestand reeds 1,200,000 micro- organismen geronde i worden. Heeft deze kaas soort twee maanden gelegen, dan is de bevolking gestegen op 2 millioen. In het buitenste gedeelte van de kaas heeft men wel eens 6 millioen organismen gevonden, üp groud van bovenaangehaalde telling kan men de bevolking van a/4 pond berekenen op evenveel als de geheele aarde menschen bevat. Naar de nieuwste wetenschappelijke onderzoekingen zyn liet evenwel de organismen, die juist de kaas gezocht en lekker maken. Van de vrees, die heden nog vele menschen tegenover deze teere wezentjes koesteren, iB een groot gedeelte daardoor ongogrondde kaas met haar milliarden vertegenwoordigers dezer dwergbevolking is nn eenmaal een voor naam voedingsmiddel voor ons menschen. UIT DE HELDKRSGHE SAMENLEVING door P. N. v. R. 'n Lichtstraaltje in duistere levens. lleb je het geld na wel goed opgeborgen, Sjo.rd?... Kan het niet uit dat zakje?... Wees voorzichtig, jongen, dat je niets ver liest 1' (Verliezen? Onee, juffrouw! Kijk u eens hier Eb hy jonge blinde maakte een driftig beweginkje met het het hoofd, tastte fluks met wcrktuigelyken greep naar het jaszakje rechts en liet het zilver klinken, hoorbaar rammelen, met zóóveel oprechte blijdschap on zóóveel trots, dat we er on willekeurig door getroffen werden. Ja, waar- lyk, zyn gelaat straalde vau zelfvoldoening en [dankbaarheid, toen de vriendelyke juf, de toewijdingsvolle secretaresse hem het loon had overhandigd voor geleverd werk. Je kon zoo bespeuren, hoe goed het hem deed, dat zijn arbeid, met inspanning en volharding eens op het Instituut te Amsterdam zich eigen gemaakt, hier thaDS werd gewaardeerd, hem min of meer unafhankelyk maakte, in staat stelde om in eigen levensonderhoud te kunnen voorzien. «Dus Sjoerd, je gaat weer met ijver aan den gang .Zeker, juffrouw". Goed. De anderen zal ik ook wat aan sporen. Denk er om, dut we een groote voorraad moeten hebben, als eerstdaags de wagen uitrydtZeg, Sjoerd, vertelde jy onlangs niet, dat je van die mooie, warme zelfkant-pantoffels kan vervaardigen Je weet wol, zulkeIk zal daarvoor om materialen schi yven aan hetCentraal-maguzijn. Misschien dat we dan in deze gemeente «enige honderden paren kunnen-verkoopeu Lach je daarom Maar mantietje, als het eenigs- zins kan, dan moet iedere huisvrouw een paar pantoffels van Blindenzorg gaan dragen, begrepen •En denkt u om de bloemenmanden, juf frouw ,Ei, dat is waar ook, Sjoerd. Die zullen bepaald inslaan bij het publiek. De Helder- sche menschen houden byzonder veel van bloemen. Zy kunnen allicht zoo'n mandje voor het raam gebruiken Enfin jongen, hier zyn je teenen. 'n Heele bos. Kan het zoo? Met irisscheu moed dan. Wacht, ik zal jelui even uitlaten. Door zyn geleidster, een jong meisje, aan den arm genomen, stapte Sjoerd met vasten tred in de lange gang naar de buitendeur, meesjouwende onder den arm een groote bos teenunhout, nieuwe voorraad voor de oit- oefening van zyn beroep in eigen woning. «De belangstelling, mynheer, in ons streven: het lot der blinden bier ter plaatse te ver beteren door werkverschaffing, laat ik het maar dadelijk zeggen, dient veel grooter te worden. Onze pas-opgerichte afdeeling telt slechts vyf-oo-zeventig leden. Een heel aardig begin, 't Is waar. Maar toch als u weet, dat de contributie, f 0.50 per jaar, door ge noemd aantal nog geeu vyf en-zeventig gulden geeft veel te weinig. Ja, ja, schryft u dat vooral io ,,'t Vliegend Blaadje'. We hebben te kort leden. Om zoo nuttig mogelyk werk zaam te zijn ten bate der blinden alhier, en met het oog op do hoogo eischen, die alsdan gesteld worden aan de kas, moet de burgerij van Helder meer sprekende bewyzen geven, dat sy ons wil steunen, zoodat ten slotte geen enkele reden tot klagen over blijft. In onze gelederen plaats voor ryk en arm, voor oud en jong, voor allerlei men schen, zonder onderscheid des geloofs. Met twee kwartjes of meer contributie kan men ons krachtig ter zijde staan. Met het schen ken van giften, hoe klein ook, zal men ons steeds verrassen. Met het eventueel legateeren vau sommen voorkomt men zeer seker kapitaal gebrek O ja, dan zou ik aldus wat vlug van stal loopende byr.a vergeten u eens ferm op het hart te drukken, dat we behoefte hebben aan jongelui, die het braille schrift kunnen beoefenen. De lectuur voor blinden kan niet genoeg uitgebreid wordon. Op onze aanvrage in deze om modewerking, is tot heden nog maar óón bereidwillig schrijven ontvangen. Jammer. Het prikken een zeer eenvoudige en practische en nuttige bezigheid komt zoovelen geestelyk ten goede. Zie u eens, hoe gemakkelyk men het kau leeren Inderdaad, een vernuft systeem, dat we, na kennismaking, vol vertrouwen aanbevelen. .Maar u bent nog niet van my af'", ver volgde de secretaresse, die ophield met het prikken van een aantal gaatjes-letters op een vel papier dat in een honten bordje opgesloten lag. ?Het is geen gering genot voor onze blinden, als zy nn en dan van knnst-gelegen- heden kunnen profiteeren. Voor tnnziek en i zang syn rij o, zoo gevoelig. Onze talryke plaatselijke vereenigingeu op dat gebied kun- nen daarom ook al helpen. Zy zyn ongetwijfeld j in staat om de blinden hun treurig bestaan iets te verlichten en op te vroolyken door j door het geven van vrykaarten tot 't by wonen concerten en uitvoeringen. Mogen de ver schillende besturen dun ook bereid gevonden i worden om het hunne hiertoe by te dragen. By voorbaat hartelijk dankEn nu, myn heer, nu zal ik u nog even de reedt vervaar digde voorwerpen laten zien, die voor den verkoop bestemd zyn. Een oogenblik daarna kwam de juffrouw weer binnen met een massa huishoudelijke artikelen, j producten van degelyken blinden-arbeid, die aandacht en later afnemers verdienen. Behalve dat er in de toekomst nog heel wat bykomt, lagen reeds voor ons op tafelkachelschuiers, boenders, waschboenders, schoen'chuiers, in- smeerders, bordenkwasten, korte- en lange stoffers, luiwagens, glazenwasschers, pannen- wisschers, nagelschuiers, kleerschuiers, be zems, we hebben alles bekeken en nog eens bekeken, met de overtuiging, dut men stellig zal krygen: goede waur tegen matigen prijs. beloofd heeft. Bovendien wyzen de notulen het nit. Bij de slniting constateert de voocr zitter, dat in den West-Polder met de wegver- lichting een begin is gemaakt. Tuinbouwveiling van Dinsdag 19 Juli. Aardappelen 194 zak, fl.90 h f 0.80 per zak, kleine f 1.25 h f0.75; Bloemkool 240 eerste soort, f 9.50 k f 4.per 100 stuks, 260 tweede soort, f5.50 k f2.10 per 100Wortelen 1225 bos, f2.60 fl.per 100 bos; Aalbessen, 8 ft 4 ct.Kruisbessen, 6 k 2 ct.Frambo zen, 10 ct. per pond; Groote boonen, fl. k f 0.70 per 1000. Ten overstaan van Notaris J. v. d. Veen te Alkmaar, had Woensdag 20 Jnli in Vcer- burg de afslag plaats van de boerdery .Zwarte Willem' in den Meerweg, groot 29.19.10 H.A. Koopera werden de heeren A. Kuan Kz. te Wieringerwaard eu A. Blaau- boor te Anna Paulowna voor f39341. Marktberichten. Schagen, 21 Juli. Aangevoerd paarden f 000 a 0,0 stieren en ossen f0—a - 0, 20stieren f 180 a 440, duiven fOa'', 20 geldekoeien f 140 a 220 80 vette id. f' 200 a 300, 20 kalf koeien 1 170 a 280., 0 vaarzen f a 0, 0 hokkelingen f 0 a 0 graskalveren f a 30 uucktere kalveren f7 a 24, rammen f a 00. 80 magere schapen f 14 a 20, 420 vette id. f 20 a f 29.25, schapen (overhouden) f a 00. 195 lammeren f 12 a 18.bokken en geiten f 0.a 0.magere varkens f a 56 vette id. per Kg. 50 a 57 cl, 70 biggen f 12.a 17.konijnen f 0.a 100 kippen f 0.50 a f 1.26, eenden f0.a f0.0 ganzen f0.a f0. 0 zwauen f 0.— a 0.500 kg. boter f 1.20 a f 1.30, 200 kg kaas f0.40 a f0.50, 8500 kipeicren f 3.60 a f 3.90, 0 condoleren f0. Ach, wat is 't mouielyk te bedelen I Lieve lezer, gy, die dit wellicht straks by het avond maal leest zacht oitie, geurige koffie, heerlyk, knappend brood dames en hecreu. Vrouwen eu mannen 't Doet er eigenlyk niet toe. Ik doe een beroep op allen. Wil een poging wagen om gevoelige zieltjes te treffen. Doe my een pleizier en meldt u aan als lid. Toe. Allicht gaat ge eeus toevallig langs een der bestuurderen. Wipt er even aan. Laat u opschrijven, 't Is zoo noodig. De afd. Helder van de vereeniging tot verbetering van het lot der blinden moet versterkt worden. Hoort ge: versterkt. Een iederzy welkom. Hier vraagt de phiianthropie een weinigje van uw krachten. Laat dat een prikkel zyn. Kom, steekt uw baud uit. De penningmeesteres zorgt uitmuntend voor de centjes en besteedt uw gave goed. Jawel, jawel, ik weet het: u bent al lid hier, daar eu overal van. U helpt en steunt van alles-en-nog-wat. UBest. Maar gij, zienden van allerlei rang on stand, blikt eens om u heen! Zoudt ge vergeten de arme meèly wekkende blinde natuurgenoot, tobber en zwoeger, die in den woeligon stroom onzer sameuleving een harden, een bitteren stryd heeft te voeren om zichzelf te bewaren voor armoe, ellende, totalen ondergang?... Immers neenEn daarotn wilt ge ook wel notitie nemen, niet waar, van den wagen, die eerstdaags langs de huizen zal rijden Daarop worden u dan diverse dingën gepresenteerd, waarvan de opbrengst telkens als ttoodige middelen zal dienen, uitsluitend om onze blinden bij roortdorig bezig te houden. Marine en Leger. Blykcns bij het departement van marine ont vangen bericht is Hr. Ms. pantserschip »Fiet lleiu" onder bevel van den kapitein ter zee F, Bot, 20 dezer te Hergen aangekomen. Overplaatsing. 11 Juli. Sergt. torpm. K Wiegel, van Friesland gedeta cheerd bij de labriek «lie Schelde", te Vlissingen. 6 Augustus. Mach. J. Kroes van Uder op non-actief. O. v. Marlc Prieslmd. Scrgi.-sL W. de Jong Vandalen Bootsman J Lsngerak t W..s W.n. SerL-torpst. J. Ie Urand i Schorpioen. Mach. f' l.oekemeijer Rn. Claesien Itei-msk ft H. Wasteval Cona. A'dara HnjClarazen F. K. Kupper Friesland J inactiviteit J. J. Uitman» Heemskerck J gesteld te Slikkerveer b. d fabriek der N.V. Klectrotechnischc industrie. 1 Augustus. Sert.d. maïs. F de Haan van afd. A'dain op W.s. Wo. 1 September. Stoomvaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij Nkukri.anu. K Willem li (thuisreis) vertr. 21 Juli van Forl-Said. Grolius (thuisreis) is 21 Juli Point de Oalle gepass. K. Willem 1 (uitreis) vertrok 21 Juli van Uenua. kotterdamsche Llotd. Bandoeng (uitreis) vertr. 20 dezer v, Suez. Kawl (uitreis) arriv. 20 dezer te Padang Sindoro (uitreis) vertr. 20 dezer v Suez. Rindjani ^thuisreis) is 20 Juli Peniche gepasseerd Koninklijke Hollandschk Lloyu. Maasland (thuisreis) vertr. 20 dezer i. Montevideo. Ui* den Omtrek. Texel, 21 Juli. Texela Eigen Stoombootondernoming zorgt er wel Voor, dat met haar stoomboot .Ada van Hollahd" uitstapjes gemaakt kunnen worden. Op het programma staan reeds Harlingen, Vlieland en Wieringeu, en er wordt gezorgd, dat men op eerstgenoemde plaats enkele dagen kan verblyven, terwijl ook personen uit Friesland van deze gelegeu- heid kannen profiteeren om naar Texel en Helder te gaan. .Stellig sullen er ook te Helder menschen zyn, die lang6 dezen goedkoopen I en gemakkelykeD weg Friesland of een der genoemde eilanden willen bezoeken, en by genoegzame deelname zal T. E. S. O. meer malen bereid gevonden worden dergelyke tochten te organiseeren. By de hier gehouden Rijkskeuring voor paarden is de premie van f250.— toegekend voor den hengst (Mentor", gestationeerd by de heeren Kikkert en Langeveld, alhier. Er is tegeuwoordig veel vraag naar Sneeuw klokjes. Deze leutoboden koinon elk voorjaar in bijna alle tuinen voor, en sommige men schen leggen zich op den teelt dezer holletjes toe. Er worden hooge prijzen voor geboden. Texel, 22 Juli. Nu de hooibouw ten einde spoedt, blykt eerst recht dat de opbrengst dit jaar buiten gewoon groot is. Sommige boeren hebben voor ruim twee jaar voorraad ingeoogst. Het regen achtige weer der laatste -dagen, vertraagt de werkzaamheden, doch het voor dieu tyd ge borgen, is grootendeels van puike kwaliteit. Er wordt dag aan dag hooi voor elders uit gevoerd. De prys bedraagt nauwelijks de helft van verleden jaar, doch de hoedanigheid is veel beter. Het wolvee blyft nog altoos dnnr. Gedurende deze week werden hier 857 stuks wolvee ver handeld. Voor schapen werd besteed f 17. eu f24.voor rammen f22.en voor lam meren f 12.it f 15.per stuk. Anna-Paulowna. Maandagavond, 18 Juli, vergaderde in 't lokaal van den heer G. Borst de vereeniging «Door Recht en Eenheid tot Vooruitgang Na opening der vergadering door den voor zitter den heer G. van Muliem, lezing en goed keuring der notulen, komt in bespreking de candidaalstelling van een Hoofdingeland, ter vervanging van den heer Zyp, die heeft moeten bedanken door zyne benoeming tot lid van Gedeputeerde Staten. Opgegeven wor den de heeren Jb. Bakker, J. C. Geerliga en C. Wydenes Spaans. Na uitvoerige be spreking wordt de volgende stemming uitge bracht de heer Jh. Bakker G st., do heer J C. Geerliga 5 st. de heer C. Wydenes Spaans 7 st. Bij de herstemming tusschen de heeren Jb. Bakker en C. Wydenes Spaans vorkrygt de laatste 7, de eerste 11 st., zoo dat candidaat is de heer Jh. Bakker. Tot aanbeveling zullen strooibiljetten worden rondgezonden. Bij de rondvraag dankte de heer Do Mazure, die by de laatste verkiezing tot Hoofdinge land is gekozen, voor het in hem gestelde vertrouwen. De heer Smits merkt op, dat het reglemeut wel eens herzien mag worden, waaraan de heer de Jong toevoegt, dat de heer de Graaf indertijd heeft beloofd voor stellen in deze te doen. De heer de Graaf herinnert zich hiervan niets, doch ook andere beweren dat de heer de Graaf dit indertijd Burgelijke Stand v. Helder Van 19 tot 21 Juli. ONDERTROUWD: H. Uitham en M. Bakker. GETROUWD: W. Prins en O, l aagland Win der. L. van der Vegt en T. A. de Vries. O. Wezel- man en B. Slot. KEVAI.LEN: C. J. J. Doezie geb. Sinkelaar, d. A. Jongejan geb. Walburg, z. A. E. Dortinun.lt geb. Buck, z. A. M. P. Harlnga geb. Mattijsen, d. M. P. D. J Berends geb, vnn de Putte, i. A. felleina geb. Kwast, d. M. Koorn geb. Kasten, d. M. E. van Apeldoorn geb. v. d. Harst, d. OVERLEDENL. Bas, 22 j. O. Tegel 21 j. M. R. van Dok, 4 m. Viascherijberichten. Nieuwediep, 19 Juli. Aangebracht door 20 kor- ders 40 stuks groote tong 90 cent per stuk, 100 middelmatige tong 50 cent per stuk 50 kleine tong 15 cent per stuk, 6 mand kleine schol f 4 per mand, 10 mand schar f 3 per mand. 20 Juli. .'12 korders te xainen 30 stuks groote tong 85 cent per stuk. 80 middelmatige tong 50 cent per stuk, 50 kleine tong 15 cent per stuk, 2 stuks tarbot f 0 a f 8 per stuk, enkele manden kleine schol f3,50 per mand, 1 tot 4 mand schar f 8,50 per mand. 21 Juli. 25 korders roet 5 tot 25 stuks groote tong f 1 per stuk, 10 tot 40 middelmatige tong 45 a 55 cent per stuk, 10 tot 20 kleine tong 20 cent per stuk, 12 stuks tarbot f 5 a f8 per stuk, 1 tot 5 stuks rog f 1,25 per stuk, enkele manden kleine schol f 3 a f 5, 1 tot 3 mand schar f 2,50 a f 3. Advertentiën. Op deu 26st«n Juli h.s., hopen ouze geliefde oudere Pieter Dol en Alida Pinkster, hunne 55 Jarige Echtvereenlglng te hordenken. (Jit aller naam hunner dankbar» Kinderen, Behuwd-, Klein en Achterkleinkinderen. Helder, 22 Juli 1910. Oranjestraat 31. De Heer en Mevrouw VAN DER HAAGEN I)b Jaoher berichten de ge boorte van twee Zoons. Helder, 21 Juli 1910. Geboren: Frane, zoon van T. STERK Dn Ki.kkk A. STERK. Aileta Portland, (Oregon) II. S. A., 1 Juli 1910. Ondertrouwd: C. Kiese wel ter B. i. M. Konly. üiXt,l.21JU'i 191°- Huwelyksvoltrekking, D.V. den 4den Auguetus a.a Het meisje, dat den Sden Juli een roodkoralen Armbandje gekocht heeft voor 1 cent van een ander meisje, wordt ver zocht'dit tegen beloonmg twmg te be- zorgei». Adres: Parallelweg 47. Dankbetuiging. Langa dezen weg betuig ik myn wel- gemeenden dank aan de Directie der „Onderlinge Verzekering Maatschappij voor Paarden en Rundvee „Almelo" te Almelo", (Directeur de Heer N. Fr. SNEL, Agent te Helder de Heer MATERS) wegens de spoedige uitkeering van liet bedrag, by de sterfte eener koe, welke by die Maat schappij verzekerd was. R. ZWAAN, Koegras 1, Helder. Oudergeteekende wenacht by zyn ver trek naar Indié aan vriouden, vrien dinnen eu bekenden een teeder vaarwel S. v. WOUDK Ju. 0e ondergeteekende verzoekt wegens vertrek rekeningen in te zenden vóór 5 Augustus a 8 H. MUNNIK, Florastraat 20. MLeMrM&erY.M. Evangelisatie-lokaal in de Palmstraat. ZONDAG voorm. 10 uur Os. J. C. SCHULLER, Ned. Herv. Predikant te 's-Gravenliage. KINDERKERK 'e morgens 10 uur in de School met den Bijbel en Gebouw Middenstraat. Boll. IJzeren Spoorweg Maatschappij. 2e en Be klasse OP van DEN HELDER, ANNA PAULOWNA, SCHAGEN, NOORD-SCHAR WOUDK, HEER HUGOWAARD,ALKMAAR,HEII.O CASTRICUM en UITGEEST naar LtlOEN,D£N HA AG, SCHIEDAM en ROTTERDAM en temg. Inlichtingen aan de stations. Zie de aanplakbiljetten. Gevestigd te Alkmaar: Advocaat en Procureur. KantoorLangestraat B 88. Iu het Café „Het Wapen van Zeeland HOOFDGRACHT '87. HEDEN geplaatst een modern CARAMBOL-B1LLART. Tevens te koop 2 lange TAFELS, mas sief mahonie, nieuw. Aanbevelend, A. VAN OER LINDE. VERLOREN een groote zilveren Broche. Tegen beloöning terug te bezorgen Kerkgracht 8. Een goed tehuis gezocht voor een tllnken zwarten HONü. Adres Janzenstraat 72. Huiehouding. Een beschaafde juffrouw P.G. biedt 2ich aan als juffrouw in de huishouding, liefst by een eenig Heer. Hoog salaris geen vereiachte. Franco brieven motto „Huishouding" bureau van dit blad. COLPORTEUR*, Door de Vaderlanduche Spaarkas Ver eeniging „Nova*' worden solidee» yvorige Colporteur» 1 gevraagd booge pro visie. Adres: Paleisstraat 16, Amsterdam. Mevrouw KROON, Kerkgracht 60, vraagt wegens huwelyk der tegenwoor dige met 1 Sept., een flinke DIENSTBODE, voor dag cn nacht, v. g. g. v. Zicli aan te melden, Vrydag- en Zaterdagavond na 8 uur. GEVRAAGD een zindelijke Oienetbode, f2.50 per week. Adres: Jan in 't Veltstraat No. 55. GEVRAAGD een zindelijke DIENSTBODE. Adres: Bassingracbt 29. GEVRAAGD een nette DAG-DIENSTBODE, wasch buitenshuis. Adres Mej. VEEN, Kanaal weg 98. Gevraagd een DAüMEtO. Zich aan te melden 's avonds nU 7 uur. Adres: Weststraat 57 (boven). Gevraagd een flinke DAGMCtO'óf DIENSTBODE. Adres: Binnenhaven 22. DAGMEISJE. Gevraagd net DAGMEISJE, niet beneden de 16 jaar. Wasch buitenshuis. Adres J. Th. HEIJSELAAR, Keizer straat 40. Wegens ziekte der tegenwoordige een net Dagmeieje gevraagd, leeltyd 16 jaar. Zich aan te melden na 7 uur. Adres: Dykstraat 45. Ean DAGMEISJE gavraagd, niet beneden 16 jaar. Adres: Dykstraat 15. Wordt gevraagd in een burgergezin aan Maieje, 16 17 jaar. Adres: Oude Kerkstraat nr. 20. Wordt gevraagd aan f linka Laop- jongen, h f 1.75 per week. Adres: Binnenhaven ur. 1.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 5