KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wierlngen en Anna Paulowna, De Engel van Fidardo *0 8909 Zaterdag 30 Jnli 1910 38Bte Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., fr. p. post 75 ct., buitenland 11.25 Pre- Zondagsblad 37$ *5 f 0 75 tniénModeblad 55 i i 63 f0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 5 regels Elke regel ineer Rewijs-exemplaar Vignetten en groote letters worden r r plaatsruimte berekend. Intero.- Telefoon BB. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgever C. DE BOER Jr. (v./h. BERKHOUT O), Helder. Bareauxi Spoorstraat en Koningstraat. UIT HET BUITENLAND. De verschillende Fransche bladen wijden natuurlek artikelen aan den uitslag van dc verkiezingen voor de algemeene raden. De radicale bladen wyzen voornamelijk op het groote aantal mandaten, door de republikeinen en radicalen verkregen. De „Lanterne* schryft: Met een slag hebben de kiezers de pogingen der reactie beantwoord. Parlementen regeering zullen daarmee rokening weten te houden". De „Republ. Fran9." merkt op: ,Do natie heeft weer eens verklaard, dat zij vertrou wen stelt in de staatkunde van orde en kalmeering. De regeering zal hierin een aanmoediging zien en er de kracht uit putten om den socialistischen vloedgolf te weerstaan, die de veiligheid dos lands bedreigt. Ook de Action' wyst er op, dat de verkiezingen het zegel van goedkeuring hechten aan de politiek van nationale hervormingen. De tSoleil" maakt de opmerking, dat er byzouder slecht gestemd is en vooral in de steden zoovele kiezers zich hebben onthouden. Langzamerhand wordt het steeds duide lijker, dat, w&t ook de toekomstplannen van •Ie cheminots mogen zyn, de staking {och iu de eerste weken, vermoedelijk zelfs in de eerste maanden, nog niet te vreezen is. Natuur lijk zeggen /.e dat niet ronduit, en houden ze zooveel mogelyk den schrik erin, maar uil hetgeen zoo geleidelijk bekend wordt, blijkt toch wel dat de maatschappijen heel wat gewonnen hebben met hun taktiek van kleine verbeteringen. Voor het reisseizoeu, waarvan ze het juist hebben moeten, schjjnt voorloopig alle gevaar geweken. De meest teekenende feiten waaruit dat valt op te maken zijn in de eerste plaats hel uitstellen van het congres der stokers en machinisten, dat oorspronkelijk van Woens dag tot Vrydag van deze week gehouden zou worden, tot 3, 4 en 5 Augustus, en in de tweede de mededecling door den bestu- rendeu Raad van hel Nationale Syndicaat gedaan, dat de leden van dat lichaam in den loop van de maand Augustus een propagan- da-reis over de verschillende spoorwegnetten zullen gaan ondernemen. Dat wil dus zeg gen, dat de geestdrift onder het personeel uog niet zoo heel groot is, en dat er in elk geval de volgende maand van een algemeenen opstand nog niets komen kan. De affaire" de zaak-Rochette is wer kelijk de ,affaire" van dezen zomer gaat voort alle regelen van de kunst documenten, intorvieuwB, open brieven, pro testen in de bladen, en hooge personen als de prefect van politie en de procureur-gene raal by het Parysche hof voor de commissie van onderzoek. Het merkwaardigste uit de pers was zeker het onderhoud, dat een redacteur van de Journal gevoerd had met den heer Pichereau, den man, die in Maart 1908 op verzoek van den sedert gevangen genomen bankier Gau- drion en van den hoer Yves Durand, de klacht tegen Rochctte indiende en zich tegen storting van 2000 frank civiele party stelde. Die heer Pichereau is de laatste weken zoo vry wel overal, en op de kamertri bune niet het minst voor een allerongun stigst individu uitgemaakt. Daar hy gewis niet do eenige is, die minder fraai opgetre den is in de zaak-Rocheite, is het zeer be- grypelyk, dat hy er genoeg van heeft degene te zyn, op wien allen van alle kanten maar vry kunnen neerslaan. Hij heeft reeds mot aandrang verzocht door de parlementaire commissie van onderzoek gehoord te worden en in afwachting begint hy ook van zich af te bijten. Zijn beten van Dinsdagmorgen zyn niet malsch voor den rechter van instructie Berr. De beweringen van den heer Pichereau ovor de houding, die de rechter van instructie gehad zou hebben, over diens beschermen van den fictieven klager Pichereau tegen Rochctte, zyn zeer zware beschuldigingen. De heer Berr heeft zich voor de enquête commissie in het geheel niet uit willen laten. Rocbette is thans veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf en 3000 francs boete. De zaak is hiermede nog niet uit. De vuile wasch zal nu eerst recht worden buiten ge hangen. Een bericht in buitenlandsche bladen spreekt van een nieuw treffen tusschen Franschen en Turken aan de grenB van Tripolis en Tunis, zonder bizonderbeden te geven. Het lijkt slechts een los gerucht. De correspondent der iNeue Freie Presse- te Konstantinopel heeft een onderhoud gehad met Rifaat pasja, den minister van buiten landsche zaken. De correspondent begon met de vraag te stellen of het waar was dat Turkye voor nemens was zich aan te sluiten by de mogendheden van het Drievoudig Verbond. De geruchten daaromtrent, zeide de mi nister, zyn blykbaar slechts het gevolg van het bericht aangaande de reis van den grootvizier naar Marienbad. Ik kan u eehter verzekeren dat met die reis geen ambtelyke zending verbonden is. De grootvizier gaat naar Marienbad voor oen kuur. Hoogstwaar- schynlyk zal hy dan de gelegenheid te baat nemen om andere staatslieden, die gelijktijdig te Marienbad zyn, to ontmoeten, o.a. Aehren- thal en waarschynljjk ook Iswolkski. De correspondent wees toen op de artikelen der Turksche bladen, waarin aangedrongen word op aansluiting van Turkye by een der groote, thans in Europa bestaande, groepen van mogendheden, terwyl sommige vooral aansluiting bij het Drievoudig Verbond be pleitten. Rifaat pasja: Voor ons bestaat tot dusver geen dringende reilen tot zulk een stap. Wij streven er naar de beste betrekkingen te onderhouden met allo mogendheden. Formeole aansluiting bij een der groote groepen zou zoo licht den schyn kunnen wekken alsof onze verhouding tot de andere mogendheden minder vriendschaypolyk was." Men heeft, zoo giug de correspondent voort, o.a. de deelneming van Abdoelah pasja aan de Duitsche manoeuvres en de gelijktijdige zending van ongeveer veertig Turksche offi cieren naar Oostenrijk aangevoerd ais bo- wyzen van een op handen zijnde toenadering tot Duitschland en Oostenryk. De Londenscho Times verneemt uit Buenos- Ayres, dat in verband met het Pan-Amerik. CoDgres in de Argontynsche hoofdstad het eerste onaangename incident is voorgevallen. Brazilië en Chili hebben toch aan hun voornemen gevolg gegeven en een motie ingediend, welke de strekking heeft, de Monroe-leer door alle Amerikaansehc Republieken te doen aanvaar den als een door haar onderschreven politiek beginsel. De Argentijnsche pers is gepikeerd over de indiening van die motie. Zy ziet itrhet voorstel een verkapte poging van de Vereenigde Staten om de Latynsch-Amerikaansche Republieken in zekeren zin onder voogdjj te brengen. En nu wil Argentinië zoo schrijven de bladen te Buenos-Ayres wèl de vriendschap van de Vereenigde Staten aanvaarden, en ook juicht Argentinië de uitbreiding der handels betrekkingen met Noord-Amerika toe, maar het wil zich toch niet de wet laten voorschrijven. Een telegram uit New-York meldt, dat de opstand op Cuba voor ernstig wordt gehouden. Generaal Miniet, die aan 't hoofd er van staat, heeft invloed. Hy heeft indertijd tegen Spanje gevochten. De opstandelingen zijn goed gowa- pond. Er zyn 2000 soldaten uit Havana naar de provincie Santiago gezonden, waar de op standelingen zich ophouden. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 29 Juil. 0e uitsluiting der textielarbeiders te Enschedé. J.l. Dinsdagavond had in .Tivoli" de door den Helderschen Bcstuurdorsbond uitgeschre ven openbare vergadering plaats, waar het onderwerp do uitsluiting te Enschedé behan deld werd. De belangstelling in het onderwerp was vry groot, want de zaal was flink bezet. De vergadering werd door den heer G. Eekhof geopend, die na allen welkom te hebben geheeten, zijn tevredenheid uitsprak over de groote opkomst, waaruit bleek, dat men ook hier ter plaatse front wilde maken tegen de patroonstirannie, waardoor 9000 arbeiders te Enschedé op straat zijn gezet en broodeloos worden gemaakt. Verder deelde bij mede, dat een der beide sprekors, de heer Dujjs, door bijzondere omstandigheden verhinderd was. Daarna bekwam de heer J. P. Leeuwenburg uit Enschedé het woord. Deze begon met er op te wyzen, dat Twenthe wederom het tooneel is van een strijd, waarin 9000 arbeiders be trokken zyn, dat Twontho een wonderlyk land is, waar de grofste tegenstellingen bestaan, waar naast de fabrikanten, die zich een groot inkomen hebben verworven, een menigte ar beiders leven, die een sober bestaan hebben; en waar een 30-tal ondernemers willekeurig beschikken over het wel en wee van oen 9000-tal textielarbeiders. Gaan wy een 30 jaar terug toen waren deze groot-in- duBtrieelen nog maar kleine ondernemertjes, beginnelingen en hebben in den loop der jaren groote kapitalen verkragen Zoo had de fa brikant Gerard Jan van Heek in 1876 een jaarlijksch inkomen van f 31,500 en in 1910 een van f283.000. Nathan Menco's jaar- lyksch inkomen bedroeg in 1876 f2.200 en in 1910 f 55.000, dat van Hulsebos was in eerst genoemd jaar f27.000 en thans f92.000, dat van Ter Kuyl steeg in den loop dier jaren van f 5.000 tot f 50.000 en dat van Jannink van f3.500 tot f 113.000. Het groepje van 40 fabrikanten heeft gezamelijk een jaar- lyksch inkomen van f 1.900.200, volgens de belastigaanslagen. Hierbjj zal nog wel iets gesmokkeld zyn, zoodat men het gerust wel op 27a millioen kan stellen. De vermogens dier fabrikanten zyn in 34 jaren 8, 20 en 30 maal grooter geworden De Twentsche indu strieeion, zoouls in Enschedé, Almelo en Hengelo, hebben dan ook rondom nieuwe steden doen verryzen van villa's, waar de meest uitgezochte weelde hoorsoht. De toestand van de arbeidersbevolking is daarentegen niet verbeterd, hun lot is even hard als vroeger. De vrouwen- en kinderarbeid neemt hand over baud the De woningen zyn even bedompt en smaakloos als 30 a 40 jaar geleden. De methode, om uit het werk der arbeiders zich geweldige rykdom te verwerven is weergaloos wreed. Het werk wordt steeds afmattender, had een werkman vroeger 2 weefgetouwen, later werd het 3 en 4, thans is het al 6 geworden. Elke minuut wordt uit- gezuinigd. De touwbaas, de fabrieksbaas, de opzichter gunnen den arbeider geen minuut rust. Een koortsachtige haast heerscht in deze moderne fabrieken. De machiue s hebben geen oogenblik rust, maar ook de menschen niet. De arbeid is, volgens het zeggen van een der fabrikanten, tot een theroretisch maximum opgevoerd. Bovendien heerscht in die fabrieken een systeem van boutejacht zooals men zich niet kan voorstellen. Niet zelden wordt het reeds karige loon met 1 ii 2 gulden verminderd. De toestand is treurig. De fabrikant Ter Kuyle zei eens: .Een goed arbeider moet op zijn 40ste jaar versloten zyn, undcra heelt hy niet yverig gewerkt". De fabrikanten rede neeren over menschen als over machines. Zy beschouwen den arbeider niet als mensch, maar als een ding, waaruit zij hun winsten moeten halen. Zulk een leven en zulk een be handeling moeten wel oen arm, ongelukkig geslacht kweeken. De blocko gezichten, de doffe oogen der fabrieksarbeiders zeggen ge noeg. Hot is dan ook niet te verwonderen, dat in deze omgeving conflicten en moeielyk- heden moeten uitbreken. Vervolgens geeft spreker een overzicht van den strijd der arbeiders, opdat zy nog niet dieper getroffen worden en vermeldt de uitsluitingen, die sinds 1890 hebben plaats gehad, waarbij opgemerkt wordt, dat deze manier alle afkeuring verdient en nog erger is dau het oog om oog, tand om tand der middeneeuwen, want hierin zat minstens nog eenige rechtvaardigheid tusschen straf on misdaad. Dit is by uitsluitingen en vooral bij de tegenwoordige r.iet eens het geval. Er staken bij Menco 200 arbeiders en nu moe ten alle 9000 fabrieksarbeiders er onder lijden en worden 20.000 menschen buiten hun schuld in hun bestaan getroffen, u&n den honger overgeleverd. Dat doet de moderne bescha ving. En dit alles wordt door de christelijke pers (enkele kleine bladen uitgezonderd) werk- Ioob aangezien. De christeljjke redacteuren Kuyper en Lobman makon met geen enkel afkeurend woord melding van deze uitsluiting. Hier was juist een terrein, waar zy hun stem moesten laten hoeren over het verfoeilijke kapitalistisch stelsel, waar de grondgcdachto van het Christendom wordt aangetast. Daarna gaat spreker in bijzonderheden do staking en uitsluiting na. Hy wijst er op, dat de behandeling aan do fabriek van Menco wel het ergste is en somt de grieven op, die men daar had, n.1. de onrechtvaardige vor- deeliug der grondstoffenhet ontslag bij ziekte, als inen geen hulpwever aanstelthel in krimpen der vrye Zondagen, het willekeurig geven van ontslag, enz. Nadat men te vergeefs op allerlei wyzen getracht had in dezen toestand verbetering te brengen, besloot men éénstemmig den ar beid neer te loggenze zeiden den dienst met 14 dagen op. Eerst toen maakte de fa brikant Menco het geschil aanhangig by de patroonsvereaniging, maar r.u weigerde deze inlichtingen te ontvangen van de arbeiders organisatie s en wenschte met de arbeiders zelf te onderhandelenniettegenstaande de patroons al hun belangen aan do fabrikanten- vereeniging opdragen. Zoodoende bleef de staking voortduren en ten slotte werd op grond van de statuten dor patroonsvereeni ging alle fabrieken in Enschedé gesloten, eent 2 dagen, toen 3 dagen per week en blyft de staking aanhouden, dan worden 8 Augus tus alle fabrioken geheel gesloten en dreunt geen machine, rookt geen schoorsteen meer en zijn de werklieden aan de ellende prys gegeven, terwyl de eene fabrikant zich op reis begeeft naar Italië, een ander deel neemt aan een berenjacht en een derde zich in Zandvoort vermaakt. Tegen die tyrannie en willekeur moet de strijd aangebonden wor den, steun moet van alle kanten opkomen, opdat het labrieksproletariaat zegevierend uit den ongelyken kamp komt. Van Helder tot Zeeland, van Groningen tot Brabant moet een vloedgolf van solidariteit komen, waarin de willekeur der Twentsche industriëelen wordt verzwolgen. Onder groote aandacht was de rede aan gehoord, meermalen door applaus onderbro ken en ten slotte geestdriftig toegejuicht. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door de heereu Hartondorf en Do Klerk. De eerste botwyfelde of de feiten wel juist weergegeven waren on vroeg eenige ophelderingen over do steunbeweging. De tweede vroeg wat er met de boeten werd gedaan. De heer Leeuwenburg gaf beide debaters een uitvoerig antwoord. Daarna sloot de Voorzitter na den spre ker voor zyn uitnemende rede dank te heb ben gezegd en de collecte voor de uitgesto tenen tc hebben aunbevolen de vergadering. De collecte b\j den uitgang gehouden, bracht f 17,73 op. Voor belastingbetalers. Helderschen, die klagen over do hooge gemeentelijke opcenten op verschillende be lastingen, mogen zich troosten met de weten schap, dat zy niet du zwaarst geplaagdeu zyn. De gemeente LUtzenkirohen in WoBt- ialeu had het verleden jaar reeds gebracht tot 210 opcenten. Dit jaar wees de bogroo- ting weder een tekort aan, dat de raad wilde dekken door middel van een leeuing, omdat hy niet nog 32 opcenten by de reeds be staande wilde voegen. Het provinciaal bestuur tc Dusseldorf heelt echter deze leening niet goedgekeurd, zoodat de belastingbetalers te LUtzenkirohen nu een aanvullingsaanslag van 35 opcenten thuis gestuurd krijgen. Verwaarloozing van een kind. Door buren was (ie commissaris van po litie Vuyk te Rotterdam gewaarschuwd, dat zich in een woning aan de Ommoordsche- slraat een kind van 2 jaar in staat van ver vuiling bevond. De politie verschafte zich toogHng tot die woning en trof daar werke- lijk bet kind iu staat van verwaarloozing aan. Nadat geneeskundige hulp was ingeroepen, is het kind naar het ziekenhuis overgebracht. Do ongehuwde 23-jarigo moeder hield zich dou geheelen dag in een oliekoeketikraain op en zag niet naar het kind om. Moordaanslag. In een woning aan de Oosterburgergracht to Amsterdam weerklonken Maandagavond revolverschoten. Hot bleek dat een man op zyn door hem verlaten vrouw had geschoten. Toen twee familieleden haar te hulp kwamen, vuurde hy eveneens op dezen. Zijn zwager en zyn vrouw werden beiden getroffen. In het Binnengasthuis zijn de kogels verwijderd. Hun toestand was niet levensgevaarlijk. De man is in verzekerde bewaring gesteld. Een reuzenlading. In de Maashaven te Rotterdam is uit Nar- vik aangekomen het Zweedsche stoomschip ,Sir Ernest Cassel", geladen met 10,192,820 K.G. ijzererts. Dit iB, zoo verzekert men, de grootste lading erts, welke ooit met een stoomschip in een Ncdorlandseho haven is aangebracht. Het schip heeft electrische in stallaties aan boord, waardoor het in staat is de lading, zonder noemenswaardige hulp van werklieden, in zeer korten tyd te lossen. Een post. Vóór het ,Hötel Stein", aan het Hofspui te 's-Gravenhago, waar onlangs een logeer gast door den hötelcouducteur werd beroofd van 23,000 Mark, is thans een vaste politiepost geplaatst. Van des ochtends halfzeven, wanneer de dagploeg in dienst komt, tot laat iu den nacht, blyft de post dagelyks vóór het „hótel", met opdracht geen minderjarigen toe te laten en de ouderen te waarschuwen. Onschuldig. Blijkens een nader bericht in de ijava- bode hebben de te Batavia gearresteerde matrozen kunnen aantoonen, dat hotgeen ben scheen to beschuldigen van do Amsterdamsche inbraak, waarvan zy verdacht werden, van geheel andere herkomst en ouschuldigen aard is. Oudermoord. Maandagmiddag heeft te Lochem de schou wing vaa de lijken van het echtpaar B., dat door hun zoon vermoord ir, plaats gehad. Daarby is gebleken dat den slachtoffers niet den hals is afgesneden, maar dat zij met een scherp voorwerp zijn doodgestoken dc man had een groot aantal wonden aan hoofd en hals. Omtrent den dader meldt men nog, dat hij in vier achtereenvolgende jaren examens had gedaan in het Hobreeuwsch en voor de hoofdacte voor Isr. godsdienstonderwijzer, terwyl by in hel bezit was van de gewone akte voor onderwijzer en van de hoofdakte lager onderwys, voorts had hy het staats examen .(gelegd voor toelating tot de uni versiteit en candidaat- en doctoraal examen in de rechten. Door lesgeven moest hy in de kosten voor zyn studie voorzien. De dader was Dinsdag niet meer zoo hevig overspannen, maar beseft blijkbaar volstrekt niet den omvang van zyn daad. Nader vernemen wy nog Bachracb heeft zyn opleiding genoten aan het Ned. Isr. Seminarium te Amsterdam, al waar hy zich een bijzonder intelligente leer ling toonde, zoodat hy, zoodra de gelogen huid zich voordeed, zich de voordeelen wist te verwerven, verbonden aan een aan dit instituut verbonden legaat, hetwelk hem in staat stelde in het buitenland op onbekrom pen wijze zyn studiën te kunnen voortzetten. Hy vestigde zich in Hongarye en legde zich mei een waanzinnigen jjver op de studie toe welke hem de hoogste graad in de Joodsche gods- geleerdheid, de z.g.n. Moré, zou moeten ver schaffen. Hij werkte dag on nacht eu werd, hetgeen zyn vrienden voorzagen, plotseling, zeer ernstig ziek. Hierop werd Bachracb naar Weonen vervoerd, waar hy goruimen tyd tot herBtel zijner geschokte gezondheid verpleegd word. Hiurnu wilde hy niet meer studeeren, al thans niet meer voor het door hem beoogde doel, oiudat het hem gedurende zyn verblijf in de Weenschu kliniek gebleken was, dat hy teveel van zyn geestvermogens gevergd had. Het schynt dat dit verblyfin Hongarye van blijvenden slechten invloed op zyn geest vermogens is geweest. Te Amsterdam teruggekeerd, legde liy het staatsexamen af, na ook nog het exameu voor de hulpacte en later voor hoofdonder wijzer met succes te hebben afgelegd. Hier ter stede trachtte by dour les geven in zyn onderhoud en in een deel v au het onderhoud zijner ouders te voorzien. Hier kenmerkte hij zich echter als zeer zenuwachtig te zyn en blyk te geven van overspanning. Toen hy de eerste maal, mede ten gevol ge van deze overspanning, voor een examen r.iet slaagde, moest hy wederom herstel zyner gezondheid te Lochein zoeken. Bachracb loei de zeer teruggetrokken en het schynt dat hy met moeite iu zijn onderhoud kon voor zien. Niet lang geleden trachtte hy uog een betrekking als godsdienstleeraar in de ge vangenis te krijgen doch ook deze hoop werd uiet verwezenlijkt. Wellicht heeft dit den jongen man mede in du war gestuurd. Ten noorden van Scheveningen werd door een kind een briefje iu eeu hoed gevonden, waardoorbeen een wandelstok was gestoken. Het briefje was afkomstig vau Bachrach en luidde: ,,Hier heeft zich verdronken Mozes Bach rach uit Lochem, na onder veel mooite zyn studie volbracht to hebben en tbans zyn lieve ouders heeft kunnen steunen, maar hen in eene waanzinnige vlaag van het leven beroofd heeft en deze gebeurte nis niet kon overleven." Hot briefje behelsde verder bet verzoek van het gebeurde kennis te geven aan den burgemeester van Lochem. De vader van het kind heelt het Dinsdag naar den burgemeester van Lochem verzonden. Nog meldt men De verdachte van den oudermoord te Lochem, B., is, na Dinsdagavond uit hel Gemeenteziekenhuis naar het (luis van Be- wariug te 's-Gravenhagu to zyn overgebracht, Woensdagochtend vroeg per Staatsspoor naar Zutphen vervoerd om ter beschikking van het parket aldaar te worden gesteld. Warmte in hst buitenland. De Parysche »N. Y. Herald" verneemt uit New-York van de hitte, die daar en in heel de oostelijke helft der Vereenigde Staten heerscht, het volgende dd. Maandag: Maandag viclou or in New-York een paar regenbuien, maar overigens bleef het broeiend heet. Om 3 uur 's middags wees de thermometer buiten uan 't bureau der ,N. Y. Herald' 99 gr. F. Het staatsweerburuau las op zyn ther mometer, hoog op een luchtkrabber, 91 gr. F. Door de vocht in de lucht bleef de warmte te hinderlijker. Naar Conej-eiland,de badplaats der New-Yorkers, togen Zondag een half mil lioen menschen heen. Duizenden brachten den nacht in de open lucht door. Te Chicago heeft de thermometer 102 gr. F. gewezen dat was de heetste dag dien men er in negen jaar had gohad. Te Denver was het met 101 gr. de heetste dag sedert 32 jaar. Te Philadelphia is 't 100 gr. geweest. Te Buffalo, in het N. van den staat New- York, was het ook smoorheet by de 1(0 gr. tot Zondagavond. Toen kwam er een onweer met een wolkbreuk, die tweo uur regen gaf. Er viel 17$ cM. water. In het laag gelegen deel der stad moesten de bewoners met booten weggehaald worden In het Noord westen van de Vereenigde Staten rogent het zwaar, en men hoopte, dat de regens naar het Oosten zouden trekken en er een einde maken aan de hitte en droogte, die er bijna vyf weken heeft geduurd. Laut ons hopen, dat er ook wat regen west waarts naar Amerika zal trekken. Het noodweer in Italië. De totale schade, die de cycloon in de provinciën Milaau, Como en Novara heeft aangericht wordt officieel op 50 millioen lire geschat. De oogst, in de eerste plaats de kutoeuoogst, is zoo goed uls geheel ver nield. Vele industrieele ondernemingen hebben bet bedrijf moeten staken omdat do fabrieks gebouwen verwoest zyn. Ongeveer l ',000 arbeiders zijn werkloos. Harriman's nalatenschap. llarriman, de overleden spoorwegmagnuat, omtrent wiens nalatenschap de meest fanta stische verhalen de ronde dedou, schynt ten slotte •slechts" ongeveer 71,000,000 te heb ben nagelaten. Het bedrag kon worden berekend uit de grootte der door Harriman's erfgenamen betaalde successiebelasting. Een burgemeester vermoord. Een telegram uil New-York meldt, dal do burgemeester van Kidguway in Virgiuië ver moord is door een dynamiotbom, die, van straat afgeworpen, barstte ouder de hangmat, waarin do burgemeester lag. Scheepsbouw. Te Cherbourg was men al drie jaar bezig den gepautserdeu kruiser Dupleix* te her stellen, en men weet wat bet herstelleu vau oorlogsschepen kostToen men daarna het schip ging beproeven, zag men dat liet voor de zeemacht geen waarde meer had. De minister van marine heeft bevel gegeven het schip te ontwapenen. De «Dupleix', die naar liet Verre Oosten moest vertrekken, zal daar voor nu vervangen worden door de «Kléber'. Gewijzigde Boterwet. Men schryft ons Sedert 1 Januari hebben wy onze ge wijzigde boterwet, waarin bepaliugen voor komen, waarop, hel niet overbodig is te wyzen. Wat toch is het geval. Yele handelaren brachten tot nu toe, onder den naam(talel- boter*, 50 cent boter*, .kcukenboter* enz. een door henzelf vervaardigd prodnet in don handel, bestaande uit een mengsel van mar garine en boter. Deze handelaren nu moeten er op bedacht zyn, dat zy ingevolge de boterwet, margarine bereiders zyn en zy als zoodanig aan gifte hebben te doen by don Burgemeester, waar voor zy de noodige biljetten kunnen aan vragen aan do Directie van den Landbouw te don Haag. Verder zy er aan herinnerd, dat het verboden is uit porceelen bestemd voor de bereiding vau margarine, of die daarvoor worden gebruikt, benevens uit de daurby behoorende bowaarplaatsen boter te vervoeren of ten vervoer in opslag te hebben. Gaat dus de bandelaar in een ruimte achter zyn winkel, margarine bereiden en vormen deze ruimten een perceel, dan zal hy uit zyn winkel geen boter mogen vervoeren, liet zou hem dus onmogelijk zyn boter te vcr- koopen. Dat het met deze bepalingen ernst is, kan blijken uit hot feit, dat tegen over treding van verschillende artikelen geen geld boete, maar een gevangenisstraf van ten hoogste een jaar is bedreigd. By de melkboeren dool zich meermalen het geval voor, dat zy boter bereideu en tevens margarine verkoopenook daarvoor zy men gewaarschuwd. Het is n.1. verboden in do bereidplaatsen voor boter en do daarmede gemoenscbap hebbende ruimten, bonevens in die ruimten, welko by boter bereiders in gebruik zyn, an dere vetten in voorraad te hebben, dan die genoemd in een bjj algemoonon maatregel van bestuur vastgestelde lyst, waarin uiet voor komt margarine* zoodat zy deze niet in voor raad mogen hebben en dus ook niet kunnen vorkoopen. Nu spreekt vanzelf dat deze bepaling, vooral voor den kleinhandelaar zeer bezwaarlyk is. Men is niet altyd in staat zyn overgebleven melk aan eeu zuivelinriebting af te leveren, daarom verdient het wellicht aanbeveling, dat verschillende melkboeren zich vereenigou en één hunner, die dan natuurljjk geen mar garine verkoopt, karnt. De anderen kunnen dan al hun overgebleven melk aan dezou afleveren. FEUILLETON 17) Op zyn weg daarheen bemerkte hy, hoe een klein havenloos meisje verborgen door de struiken sloop en zag een weinig verder een hooge, witgekleede vrouwengestalte zich door de laan bewegen. De oude Pesca riep hem toe: .Zoo, reeds terug uit de bergen Mervale boog, met een gezicht, welke ern stige uitdrukking eenigszins by zyne gewone jovialiteit afstak, ietwat vorraeljjk en zei Ik moet ten eerste myn verontschuldiging maken, signor della Pesca, dat ik my hier onder een vreemden naam heb aangemeld, doch myn dienstplicht en het gewicht en dé beteekenis van de iny opgedragen taak mogen verklaren, dat ik my zelfs tegenover u van een masker bediende. Ik ben inspecteur Mer vale van de geheime politie te Ajaccio." Bevreesd cn verbaasd ontvingen tle beide Pesca's zijn mededeeling. Niemand der drie bemerkte, dat Julia geruischloos aan den rand van het priëel verscheen, door eenige struiken onzichtbaar voor de daar vertoe vende mannen. Met afgemeten kalmte ging Mervale voort fHet betreft de gevangenneming van deu moordenaar van Cesar d'Ornano." In plotselinge verrassing sprong Fornando op: ,Wat? Wie is het?" Met ernstige blik antwoordde de beambte «Hy, die het moordstaal in N. hanteerde, is uw herder Antonio Crespi." De beide heeren staarden den inspecteur met bleeke gezichten aan een ruischen der takken in hun nabeiheid bleef onopgemerkt. .Hoe was dat mogelyk bracht Fernando moeilyk uit. »De zaak is boven allen twyfël verheven." En nu gaf Mervale, zeer beknopt, alle ver dachte motieven aan, die tegen CreBpi ge tuigden. Met verlammende ontzetting hoorden de beide Pesca's dat aan. Eindelyk vroeg Fer nando «Gy hebt hem gevangengenomen?" De inspecteur deelde de gevangenneming en ontvluchting van Antonio mee. Met na- drukkelyken, vreeseljjken ernst voegde hy er aan toe.Hem, die de daad volvoerde, kennen wij, en dood of levend zal hy in onze macht vallen. De last er toe is aan de vergelding over te leveren, mag uw werk zyn, mync heeren." Hy stond op boog en ging heen. Vader en zoon zagen elkander aan; uit de bleeke trekken der mannen sprak ontzet ting. Eindelyk zei de diep ontroerde vader: .Help my in mijn kamer, Fernando." Fernando riep de bedienden en men droeg den grysaard in huis. Daar bedekte hy zyn gezicht met de handen en zat zoo langen tyd. Slechts nu en dan getuigde een diepe kramp achtige ademhaling rau zyn innerlijke ont roering. Sprakeloos en zonder zich te bewegen, wachtte Giorgio in de kamer. Eindelyk liet de oude heer de handen zak ken ou zei met bevende stem Roep Julia by my." Toen Castrucci de gendarmen verlaten had, jjlde by naar Ornano. Hy wist, dat het ge rucht van Antonio's gevangenneming, als den moordenaar van Gesar, zich snel door de bergen zou verbreiden, meende 't daarom raadzaam, 't zelf aan Eleonora het eerst mede tc doelen. Op het slot gekomen, liet hij zich by haar brengen. Zy zat in haar kamer in die ernstige, droevige stemming, welke haar sinds Fernan- do's bezoek belieerschte. .Wat breng je, Beppo Bericht van Cesar's moordenaar!" Zij rees snel op uit haar stoel, en de oogen strak op Beppo gericht, vroeg zij moeilyk .Wie?" .Antonio Crespi, de herder dor Pesca's!' Zy zag hem aan, alsof ze hem niet had verstaan, en herhaalde zachtde herder der Pesca's Beppo verhaalde in vliegende haast, hoe zyn laug bestaand vermoeden zekerheid ge worden was. Stom hoorde zy hein aan. Als hy geëin digd had, vroeg zei: .Hy !b dood?' Hy zal door iuyu hand sterven," ant woordde Beppo somber en sloeg de hand aan het wapen, dat hy op den rug droeg. Eleonora zag voor zich neer, de kleine handen balden zich krampachtig. Dan hief zo haar hoofd op en zei met ecu blik, vol onheilspellende bedreiging: .Wie zond den moordenaar uit Beppo haalde do schouders op en keek treurig terzijde. Lang zag zy hem zwygend aan, doch het wan merkbaar hoe heftig het in haar bruiste. De doodelyke stook was door een vasal der Pesca's toegebracht noch de vader, noch Fernando leidden zy arm Wie dan? Voor haar rees de trotsche gesufte van Julia om hoog, en thans begreep zy den blik van bet trotsche oog, dat baar by de bruiloft ver schrikte. Als een blinkende dolkspits had hij haar toen goschenen, en op Cesar was hy gericht geweest. Eindelyk kwam het toonloos van haar lip pen .Zy, Beppo zy Ja, signora." Op zuchten, muur verschrikkelyken toon klonk het dan „Zy zal sterven." „Laat wat tyd voorby gaan, signora, en houd tweespraak met uw ziel," waarschuwde Beppo. .Van my zult ge hooren. Nog eer het dag is, wandel ik op bet spoor van den moordenaar." Hy wendde zich om en ging. Zy ging zitten en staarde voor zich heen. De nacht daaldezy merkte het niet. Don ker was het in de kamer als in haar ziel. Zy stond op eu liep haastig op en neer, als een lygerin iu haar kooi. Plotseling bleef zy staan, sloeg de mezzaro om het hoofd, greep den langen dolk, die op de tafel lag, borg hom in haar mouw en ging mot snellen tred het huis uit, achter in den tuin. Haastig ylde zy door de lanen, tot deu muur, die hem omringdeeeu kleine deur week bij haren druk en ze was buiten. De nachtwind woei om haar en van ver drong het bruisen van de Tavignano tot haar door. Zy zag om zieh heen, daarboven sche nen dc lichten van het kasteel Pesca door don nacht. Zy schreed daarop toe, over vel den en wegen, drong door struiken, zonder het steken der doornen te voelen. In de jonge vrouw was het Corsicaansche bloed in volle woestheid ontwaakt, rood sche merde het haar voor de oogen en één ge dachte slechts woelde in baar hersenen «Wraak, wraak voor Cesar 1' Eén wenech brandde haar in 't hartden dolk to stoo- ten in de borst harer doodsvyandin. Zy wist van geen mooiheid, voeldo geen scherpe steenen, die haar schoeisel verscheurden en de voelen wondden. Als een demon snelde de donkere, van de omgevingen nauwelijks te ondorscheiden gestalte, door den nacht. Weer hoorde zy het ruischen van de Tavig nano. Zy wist, dat deze rivier haar van Pesca scheidde, maar tegelykertjjd herinnerde zy zich, dat een kleine ijzeren brug zich over don vloed slingorde en het verkeer voor voetgangers tusschen beide oevers mogelyk maakte. Haar oog zoebt de duisternis te door boren, om de brug te ontdekken. Daar drong een mannenstem tot baar door en ze dook in bet gras neer, om niet gezieu te worden. Door de takken der twijgen voor zich, bemerkte zy thans twee gestalten, een man en nevens diens donkere kleeding een licht vrouwengowaad. Zy luisterde met go- spannen aandacht. De twee kwamen uader en nu verstond zy ook woorden, duidelijk klonken ze in haar oor. ,Ik kon niet anders, signora, ik moet u spreken. Gy weet, dat het gevaar zeer groot is". •Spreek", zei een vrouwenstem met diopt-u klank, ,wat begeer je van my Eleonora sidderde, want het was Julia's stem. Wie den klank dezer stem eenmaal ge hoord had, vergat ze nimmer meer. Ik moet het eiland verlaten, anders ben ik verloren. Ik lach om alles, slechts om één uietmet gendarmen on de lieden der d Ur- nano's spot ik, maar Beppo Castrucci is ach ter my, den hongerigen bloedhond geljjk, ik ken hem, hij rust niet, eer hij my voor het geweer heeft. Ik moet de zee tusschen hein en my brengen en daartoe behoef ik geld. Daarom zond ik u een boodschap." Heb je", vroeg Julia in afgebroken toon, ,myn uauin genoemd Neen, signora, die komt my niet over de lippen." Hier is geld, breng de zee tusschen jou en den wreker." Hy scheen haar hand te willen grijpen, want op den toon van den diepsteu afkeer riep zy Raak my niet aan je hand is rood van zyn bloed, weg weg I" (Slot Volgt.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 1