KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor He!derp ToxolWioringon on Anna Pauiowna No 3912 Woensdag 10 Augustus 1910. 38ste Jaargang 't Vliegend Blaadje p. 3 in. 50 ct., fr. p. post 75 ct., buitenland 11.25 Pre- Zondagsblad 37j 45 f0.75 raiënJ Modeblad 55 i 65 10.90 (Voor het buitenland by vooruitbetaling.) Advertentiên van 1 tot 5 regel* 90 cent. Elke regel meer6 Bcw\j»-exeraplaar2| Vignetten en groote lettert worden naar plaatsruimte berekend. Interc.- Teleffoon SO. Uitgeven C. DE BOER Jr, (v./h. BERKHOUT Co), Helder. Bur UIT HET BUITENLABD. De verkoop van de pantserachepen Kur- liirst Friedrich Wilhelm" en Weiaaenburg" is Zaterdag tot atand gekomen. De koopprijs bedraagt achttien millioen mark. Daar tengevolgo van de verwerping der door de organisaties der arbeiders op de scheepswerven te Hamburg gestelde onaan nemelijke eischen de arbeiders in staking zy» gegaan, ia in de Zaterdag gehouden .vergadering van de Vereeniging van Duitschc werven voor den bouw van zeeschepen met algemeene stemmen besloten in den loop van de volgende week op alle werven het bedrijf belaDgryk in te krimpen. De stakende arbeiders aan de Hamburg- sche worven zien een zeer zwaren stryd tege moet. Blyft de ataking beperkt tot Hamburg, dan worden 7600 arbeiders werkloos en ia wekelyks een som van 100.000 mark noodig voor ondersteuningwanneer de kameraden uit Flensburg, Kiel en andere plaatsen echter het voorbeeld der Hamburgers volgen, dan moot elke week ten som van 400.000 mark inkomen. In een vergadering van stakers zcide do leider Otto Franz«Het zal een zware strijd worden, want onze tegenstanders beschikken over een groote macht. Onmoge lijk is het niet, dat de komende strijd al de andere, die tot dusverre geroerd zyn, in de Bchaduw zal stellen. Welnu, daarop zyn wy voorbereid. Het zou dwaasheid zyn reeds thans te willen voorspellen, hoe de strijd zal uitvallen. Mogelijk is het echter, dat hy' velen zal te leur stellen. Maar zelfs, als dit het geval mocht zyn, moeten wij ons toch tot het uiterste inspannen om den stryd zoo te roeren, dat voortdurend eenheid en aaneensluiting blyft bestaan. Daarvoor is ijzeren tucht noo dig. En deze zal ons in staat stellen alle moeilijkheden te overwinnen". Een rustige week in de politieke wereld, met een enkele uitzondering. Geen parle mentaire conflicten, geen samenkomsten van monarchen alleen bracht koning Alfonso een hoffeljjkheidsbezoek aan Parys en presi dent FulÜères geen ontmoetingen van staatslieden, geen politieke misdaden of op standen. Er trekken zich wel boven verschil lende dealen der wereld reeds donkere wolkjes samen, maar het onweer is nog ver af en do toe komst zal moeten leeren of en hoe zwaar het zich zal ontlasten. Hoe zullen zich de toe standen ontwikkelen op Kreta en in Grieken land Hoe in Tibet, waar de Chineezen den Engelschen ten spijt hun oppermacht ook leitelyk willen bevestigen I Hoe in Engeland, waar met de parlementaire vacantie voor- loopig ook de binnenlandsche conflicten blyven rusten Hoe in Duitschland, waar alle voor- teekeneu een roode vloedgolf voorspellen Zoo zonden we aan het vragen kunnen blijven, maar het antwoord blyft voorloopig uit. Het ie vacantie en nauwelijks iemand bekommert zich over hetgeen het najaar zal brengen als allen weer van berg en strand terug zyn ge keerd tot deii dagelijkschen arbeid en den dagelykschen stryd. Een rustige week dus, met een enkele uit zondering echter. Het conflict tusschen Spanje en het Vati- cuun neemt een ernstiger karakter aan. Reeds is de Spaansche gezant by' den Heiligen Stoel uit Rome vertrokken en al is de Pause lijke nuntius nog te Madrid gebleven, de on derhandelingen stokken en in plaats van met nota's, beBtrydt men elkander thans met inter views en dagbladartikelen. In de eindzitting van het Internationale Vredescongres te Stockholm, werd een motie aangenomen, waarin met voldoening wordt geconstateerd, dat er opnieuw pogingen in het werk worden gesteld om de verstand houding tusschen Italië en OoBtenryk-Hon- garjje te verbeteren. Het congres besloot gevolg te geven aan de uitnoodiging van Italië en het vredescongres van 1911 te Rome te houden. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, Augustus. De heer L. C. Hoyting, leerling der R. H. B. School alhier, en Mej. L. Voorthuis (extranua) eveneens alhier, zyn Zaterdag te Haarlem geslaagd voor het eindexamen. Moeder en kind. In een onbewaakt oogenblik geraakte een circa 4 jarig meisje jl. Zaterdag by den hoogen steiger in de Buitenhaven. De moeder, die met een pak Bchoon waschgoed onder den arm op een alstand by iemand siond te praten, ontdekte eerst het ongeluk, toen angstige kreten van den waterkant kwamen. Radeloos van smart vloog de vrouw naar de plek des onheils en sprong onvorwyld haar kind na. Beiden zouden echter zeer zeker in de diepte z(jn verdwenen, zoo niet een visscherman met zyn vlet hulp hud verleend. Dryfnat werden de twee drenkelingen opgevischt en behouden aan wal gebracht. Pensioen verleend aan den oervol ontsl. '2de lichtw. a. b. van 's Ryks lichtschip Haaks", N. Been, wegens ongeschiktheid voor de ver dere waarneming van zyn ambt tengevolge van lichaamsgebreken, ing. 1 Mei ten bedrage van f354. Schietwedstrijd Loosduinen. Zaterdagavond met den trein 6 u. 56 kwam het detachement onderofficieren en korporaals, hetwelk de Marine uit Willemsoord verte genwoordigd had op den schietwedstrijd te Loosduinen, alhier aan. Donderdag 4 Aug. waren zy vol goede verwachting naar Loos duinen vertrokken, en thans blykt, dat die verwachting volkomen gegrond was, want onder de uitstekende leiding van den len luitenant der Mariniers Oele, mocht het hun gelukken vele mooie pryzen te behalen. Na Donderdagmorgen te 10 u. 10 in den Haag aangekomen te zyn, werd gezorgd, dat allen om 1 u. 30 op het schietterrein aanwezig wareu, by de opening van den wedstrijd. De Donderdagmiddag was bestemd tot het inschieten der geweren, wat tot resultaat gaf, dat al spoedig enkele de bronzen en zilveren medaille behaalde. Deze medailles konden behaald worden de bronzen door 4 kopschijven weg te schieten met hoogstens 10 patronen in 50 secondeD, de zilveren met hoogstens 10 patronen in 40 secondeD. Dienzelfden middag wist Luit. Oele het kampioenschap van Nederland te behalen, door 8 koppen met 9 patronen in 40 secon den weg te schieten. De prijs b<-slond uit eon wisselsjerp en bronzen eerepalm, bene vens een premie. Hiermede eindigde de eerste dag, en toog men naar dan Haag terug, om nieuwe krach ten te vorzamelen voor den volgenden dag. Vrydag was het slecht weer, /.oer donkere lucht en zware regenbuien, wat natuurlyk slecht belichte schjj ven gaf. 's Morgens werd wederom .ingeschoten, om 's middags hoofd- korpswedstryd te schieten. In dezen wedstryd werd uitmuntend geschoten, en de le prys behaald met 204 punten, maximum 250 puntuD. Deze prys word behaald door de groep bestaande uit de: Sergeant d. Mariniers Tobias. Idem Batleveld. Idem de Groot. Idem Groosman. Korp. d. Mariniers v. Voorst. Allen behaalde hiermede ook de eerepalm, door iu één serie minstens 39 punten te schieteu. De '2e prys werd behaald met 187 punten door de groep bestaande uit de: Serg.-majoor d. Mariniers Veldhuyzeu. Sergeant d. Mariniers Rief. Korp. d. Mariniers Smits. Idem Kwekel. Idem Keizer. In deze groep behaalde sergeant Kief en korporaal Kwekel de eerepalm. I)e 3e prijs werd behaald met 161 punten door de groep bestaande uit: Bootsman Van Diggelen. Idem Aaldertz. Serg. konst. Hoenselaar. Idem La Lau. Korp.-ziekv. Van Loyen. Hiermede eindigde het succes van den tweeden dag en werd de Zaterdag bestemd voor den Korpswcdatryd, tirailleurvuur. Zater dag was hot helder weer, en waren de koppen waarop geschoten moest worden goed zicht baar, reden waarom de Luitenant aandrong zoo spoedig mogelijk te schietoD. Ook in dezen wedstryd werd de lo en 2e prys be haald, en wel de eerste prys door eerstge noemde groep, welke 8 koppen met 10 patronen in 16 seconden 13 punten wegschoot. De tweede prys werd behaald door de tweede groep, welke de 8 koppen met 16 patronen in 24 seconden 20 punten weg schoot. De punten worden berekend, aantal sec. patronen -j- - De eerste prys bestond uit Verguld Zilve ren medaille plus f25, de tweede prys uit Zilveren medaille plus f 15. De korporaal Kwekel wist in het laatste oogenblik nog de bronzen eerepalm te be halen, door op de kopschijven 2 series te schieten, tezamen met 17 punten. Hiermede eindigde de wedstryd voor de Marine, die hierdoor weer eens recht getoond heeft in haar gelederen verscheidene goedo schutters te hebben. De „Noord-Brabant". Men verwacht, naar d.d. 8 Juli uitSoerabaja aan de «Deli Ct." werd geseind, dat de Noord-Brabant" iu Augustus het dok verlaat. Als commandat voor de thuisreis wordt ge noemd de kapitein-ter-zee Hoven, thans com mandant van de „Hertog Hendrik". Benoemd tot notaris binnen het arr. Alkmaar, ter standpl. de gein. WieriDgerwaard, C. G. van Houweninge, thans not. te Deventer. IJmuiden, 8 Augustus. Het Engelsche toeristeuschip «Mantua" van de Peninsular and Orontial Steamship Company te Greenock landde hier gisteren een groot aantal passagiers, dat een uit stapje naar Amsterdam maakte. Na terugkeer van de toeristen zette hot stoomschip zyn reiB naar de Oostzee weder voort. Een nieuw schip. A,s. Zaterdag, 13 Augustus, zal van de scheepswerf der Ned. Scheepsbouwmaatschap pij van stapel loopen het nieuw gebouwde schrocfstouinschip .Tjilaroem", iu aanbouw voor de .Java China-Japanmaatschappy". Het schip is 420 voet lang, 54 voet breed en 30 voet diep. De kiel was gelegd 20 Oct. 1909. De Koning en de Koningin der Belgen naar Nederland. De Vlaamsche .Gazet" schryft De reis naar Holland en het bezoek aan het Nederlandsche Hof, door den Koning en de Koningin te doen, is nu bepaald vastgesteld. De afreis heeft plaats den 14 September 's avonds te Amsterdam aan te komen, waar onze Vorsten zullen vernachten in het paleis van den Dam. Den 15 en den 16 September worden aan ontvangsten, bezoeken en plechtigheden be steed. Den 17 September wordt in gezelschap van Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik de reis naar 's-Hage aanvaard. Na een dag verblyf in do Hofstad, keeron Koning Albrccht en Koningin Eiisabeth naar Brussel terug. Opleiding off. v. gezondheid bij de zeemacht. De min. van marine brengt ter kennis dat dit jaar zes studenten in de geneesk. aan eene der Nederl. universiteiten kunnen worden aan genomen om voor rekening van hel dep. van marine te worden opgeleid tot off. v. gez. 2e kl. bij de zeemacht, onder genot van een sub sidie van f 8000. Aanmelding vóór 1 September by gezegeld request gericht tot den Minister voornoemd. Het reglement voor de opleiding is kosteloos verkrygbaar by het dep. van marine. Schermen. De twee Hollandscho schermers, de heereu luitenant WP. Hubert van Bluyenburgh en S. Zeldenrust, die deelnamen aan den wed stryd om het wereldkampioenschap op den degen, op het sportterrein der tentoonstelling te Brussel, aan welken wedstryd door meer dan honderd schermers uit België, Frankrijk, Duitschland en Hongarije word deelgenomen, kwamen in de voorwedstryden eersce en werden in de eerste en tweede demi-finale finale geplaatst. In de finale, waaraan door twaalf schermers werd deelgenomen, behaalde de heer De Schepper van de saai Desmedt den eereprys, de luitenant Hub. v Bleyenburgh van de zaal De Vos den eersten prys, en de heer S. Zeldenrust van de zaal Rabau, die met twee andere schemers tegelijk de derde plaats veroverde, na loting den vijfden prys. De Hol- lundsche schermers werden warm toegejuicht. Internationale schietwedstrijden te Loosduinen. Onder luide fanfares der bazuinblazers, worden Vrydag de pryzen uitgereikt in den Juliana-wedstryd behaald. Luitenant J. Oele ontving de kampioen- sjerp, een eeropalm en f25; P. ten Brugge Cate f20; Chr. v, d. Hangen f15, A. v, Wely f10 en de beeren Bakkenes, Beekman en Van Woerden elk f5 In wedstryd Oranje zijn tot heden reeds behaald 14 bronzen en 5 zilveren medailles. De sergt.-maj. D. v. Turen en de korporaal J. de Zeeuw beide van de mariniers te Rot terdam behualden hun medailles inet slechts 10 punten. Hoe minder pnnten hoe beter, zooals men weet. Vrijdagmiddag verwierf op du rovolver- baan de heer K. Woldendorp uit Rotterdam op 50 meter met 56 punten den eerepalm. Meester pistoolscbutter op 50 moter werd de heer P. Wjjn, den Haag met 485 punten. Hem werd daarbij ecu lauwerkrans uitge reikt. Aan do wedstrijden met groot geweor word Vrydag ook deelgenomen door mej. Holters uit Helmond aunvankelyk met goed succes. In wedstryd Loosduinen mux. 80 punten werden tot Vrijdagmiddag reeds behaald door J. C. v. Woerden, Delft 76 p.; G. J. J. Rieff te Willemsoord, 75 p. en door T. Hartog, den Haag, P. S. G. Gottaar en J D. Poel man, te Delft, elk 74 p. In wedstryd Vaderland max. 50 p. wer den behaald door J. D. A. Poelman, Delft, 44 p. en door P. S. G. Gottaar, Delft, 43 p. De mariniers uit Willemsoord, Amsterdam en Rotterdam zetten Vrydag hun beste been tje voor. De uitslag van dezen wedstryd was, eerste groep van Willemsoord, le prys: verguld zilveren medaille met 204 puntende derde groep Willemsoord, zilveren medaille met 187 punten on de 2e groep Willemsoord, bronzen medaille met 161 punten. De diroctie van Amsterdam behaalde 139 punten en die van Hellevoetsluis 137 pun ten (afdeeling mariniers Rotterdam). J. Malta uit Delft heeft een serie gescho ten van 4 muximums (4 X 10 punten). Vervalschte Plantenboter. Wy onderzochten schrijft het .Maand!»], t. d. Vervalichingen", een party z. g. planteu- boter en bevonden deze vervalscht tc zijn met ca. 12$ paraffine, Het behoeft geen betoog dat een dergelijke vorvalscbing als schadelyk voor de gezondheid beschouwd moet worden. Men zy gewaarschuwd, en ver- lange uitsluitend een artikel hetwelk onder de noodige waarborgen van zuiverheid geleverd wordt. Van een pijp en een prijs Een smid te Renesse (eiland Schouwen en Duivelend) had eon lot genomen in de tuntoon- atulling-lotory van Brussel. Hy had het papier by zijne pijp gestopt, zonder er zich verder om te bekomtnerun. De hoofdprijs, '200,000 frs., is nu op 183'<3, het nummer van den smid, gevallen. Maar toon hij het stuk te voorschyn haalde, was helaas do «18* totaal weggeschroeid. De eigenaar spant zich tot het uiterste in om den prys toch binneu te krjjgen. Of het zal baten Overreden. Terwyl de moeder nit werken was, is Zater dagmorgen iu deTerwestenstraatte 's-Graven- bage een 4-jarig knaapje door een verbuis- wagen overreden en gedood. Het kind was met een drietal makkertjes op een hefboom, die onder den verhuiswagen was bevestigd, geklommen. Toen hij er evenals de drie andore knaapjes afsprong, werd liy door een der achterwielen vun den stapvoets gaanden wagen gegrepen, mot het treurige gevolg, dat het wiel hein dwars over het lichaam ging, zoodut het kind onmiddellijk dood was. Moordaanslag te Tholen. De toestand van den burgemeester blyft bevredigend. Hoewel de patiënt veel bloed verloor, ten gevolge van de 7 cM. lange en ruim 2 cM. diepe snede is levensgevaar be slist uitgesloten. De heer Van Stapele is nog niet door de rechter van instructie gehoord kunnen worden, daar absolutorust noodzakelyk lis. Poging tot moord en zelfmoord. Zaterdagmorgen haalde de student H. J. Noy, afkomstig uit Deventer en studeerende in de Ned. letteren aan de Gron. Hoogeschool, zyn meisje de 22-jarige Aunie Verkerk, winkeljuffrouw by den juwelier Brugsman in de lieereBtraat te Groningen af onder voorwendsel, dat hy haar aan zijn vader wilde voorstellen. Samen wandelden zy op tot aan het boschhuis aan den Heereweg, daar haalde hy een revolver uit den zak en schoot op het meisje, dat ernstig gewond werd. Daarna schoot hy zich zelf een kogel door het hoofd. Hy wns terstond dood. De gewonde en het lijk zyn naar het ziekenhuis gebracht. Omtreut de aanleiding tot den moordaan slag van den student te Groningen vernemen wy nog het volgende: Tusschen de beide jongelui bestond sedert anderhalf jaar een liefdesbetrekking. De ouders waren er echter tegen. Zy meenden, dat de betrekking nu drie maanden geleden was afgebroken. Uit een by toeval door de moeder ont vangen brief gericht aan haar zoon bleek het tegendeel. De moeder zond de brief op naar deu vader van den student, die tydelyk in Groningen verbleef. Hy onderhield zyn zoon, die Vrydagvond niet op zyn kamer terugkeerde, muar pogingen deed het meisje te spreken te krygen, waarschynlyk om haar voor te stellen om samen te sterven. Een voorstel, dathij 3 maanden geleden haar ook had gedaan. Het gelukte hem pas Zaterdagmorgen haar te treffen en verzocht haar mee te gaan, omdat zijn vader haar wenschte te spreken. Zij voldeed aan het verzoek; toen zij ter hoogte van het boschhuis waren gekomen aan den Heereweg en zy niet wilde toegeven aan zijn herhaald voorstel om sameu te sterven greep hij een revolver uit den sak en schoot die op haar af. Zij vluchtte, doch werd door I hem achtervolgd, hij deed nog drie schoten die haar troffen in rug en zyde. Twee werklieden wilde hem grjjpen, weer schoot hy nu op een zyner vervolgers. Daarna richtte hij het wapen op zich zelf en schoot zich een kogel in den rechter slaap. Hy overleed spoedig na aankomst in het acade misch ziekenhuis. De toestand van het meisje, do I8-jarige Annie Verkerk is ernstig. Moordaanslag. Te Groningen is Zaterdagnacht eon moord aanslag gepleegd. Een zekere J. W. P., 40 jaar, pakjesdrager van beroep, wonende in de Raamstraat, een niet zeer gunstig bekend staand pursoon, heeft om een uur of één Zaterdagnacht, gewapend met een revolver, een bezoek gebracht by G. v. 1)., een 89- jarige vrouw, met wie P. vroeger geleefd heeft, wonende in de Groote Leliestraat. P. heeft zich door hel verbrijzelen van een ruit toegang tot het huis weten te ver schaffen. En toen de vrouw, door het onge woon rumoer gewekt opstond van het bed waar zy zich met haar kinderen bevond, heeft de aanvaller onmiddollyk op korten af stand vier schoten op haar gelost, waarvan er twee raak waren; in den schouder en in de hand werd do aangevallene getroffen. De vrouw rukte de huisdeur open en snelde in den nacht, nauwelijks gekleel, de straat op, roepende om hulp. Maar ook daar werd zy door P. gevolgd. Juist terwyl P. de vrouw naliep verscheen daar de politieagent Riemers- it.h die den vervolger aangreep en*arresteerde. P. was nog in het bezit van zyn wapen, waarin de ledige patroonhulzen nog werden gevonden. P. werd naar het politiebureau vervoerd, terwyl het slachtoffer van den aanslag op last van dr. Bolt, die ter hulp geroepen was, togen twee uur vannacht per politie-brancard naar het ziekenhuis werd vervoerd. Over haar toestand valt op 't oogenblik nog weinig te zeggen. („N. Gron. Ct.") In een hooiberg gevonden. Men meldt uit Dusscldorp Toen er, toevallig, nieuw hooi op een hooi berg gebracht werd, heeft men daar gevonden een ongeveer twintigjarige vrouw met haar kindje van een negen maanden. Beiden ver keerden in een ontzottenden toestand van ver- wa&rloozing, waren met ongedierte geheel bedekt en maakten den indruk het storven nabij te zyn. De vrouw moet met haar kind verscheidene dagen in dien hooiberg zonder voedsel hebben doorgebracht. Zij kan niet verhoord worden. Moeder en kind zyn naar het ziekenhuis ge bracht, maar by den toestand vau totale uit putliug waarin zy verkoeren, schynt herstel wel uitgesloten. De „Lion" te water gelaten. Zaterdag zou te Devonport (Engeland) het oorlogsschig .Lion te water worden gelaten. Dit schip overtreft wat waterverplaatsing, paardenkracht, bewapening, pantsering, en snelheid betreft, alle schepen, waarover de Britsche marine tot dusverre beschikt. De waterverplaatsing bedraagt 26,000 ton, (Dreadnought 17,900), dc lengte 700 voet (Dr. 490), paardenkracht 70,000 (Dr.'24,70'i)i de snelheid 30 knoopen (Dr. 20). De .Lion" is het eerste oorlogsschip, dat bewapend wordt met het 18,5 duims-kanon. De kanonnen zullen geplaatst worden in vier barbellen in het midden van het schip. De twee middelste barbetten zyn verhoogd, zoodat hare kanonnen over de andere bat- teryen heen kunnen varen. Het reusachtige schip is gebouwd binnen acht maanden tijds, bet werd n.l. op stapel gezet op 29 November j.1. Woesteling. Vrijdagmiddag tusschen 4 en 5 uur werd op den boulevard Sebastopol te Parys een woest looneel afgespeeld, van 'hetwelk twee politieagenten de ongelukkige slachtoffers werden. Een huurrytuig en een automobiel waren in botsing gekomen en dientengevolge ontstond hevige woordentwist tusschen de twee bestuurders, in welke zieh ook twee slagerB, die in hot rytuig hadden gezeten, mengden. Een dor slagers mishandelde den chauffeur zoodanig, dat een politieagent het noodig vond tussohenbeide te treden. Op het gezicht van don agent, geraakte de slager buiten zichzelf van woede en onder den uitroep.Leve Liaboeuf", schoot by den man drie kogels in het hoofd. Andere agenten kwamen hunnen makker te hulp en ook op hen schoot de woedende slager. Een agent in burgerkleederen trachtte den woesteling te ontwapenen, maar kreeg een schot in het rechteroog en viel onmiddellijk levenloos neder. Eindolyk mocht hot een arbeider gelukken den slager tc over mannen. De agenten, die daarop den ruoorde naar naar liet bureau van politie overbrachten, konden hem slechts met mooitc tegen do woede van de menigte beschermen. Boksen. Johnson, de wereldkampioen, bokst niet meer voor niemendal. Hy weigerde met een garantie-fonds van f 180,000 drie avonden in Engeland te boksen, en eischt dit bagatel voor één avond. Tommy Burns en Joe Jeaunetiu zouden tegen hem uitkomen. New-York's secretarie. 1 let is nu de tyd der nieuwe stadhuizen. Niet enkel hier te lande (Amsterdam, Rot terdam en Den Haag) staat meu iu het toe ken der stadhuisquacstio, ook de grootste stad der nieuwe wereld, New-York, heeft het stadhuisvraagstuk onder de oogen moeten zien. Echter pleegt men aan gene zyde van den Atlantischen oceaan dergelijke quaesties wat krachtiger aan te pakken d <n elders wel gebeurt. En zoo krjjgt dan New-York zyn nieuwe stadhuis, of liever: zyn nieuwe secretariewant het oude stadhuis zal in gebruik blyven, maar de verschillende bureau's vun den gemeentedienst zullen alle worde» ondergebracht in een nieuw gebouween reusachtig torenhuis van verbluffende afme tingen, waaraan tevens getracht zal worden, het karakter van een monumentaal kunst werk te geven. Het gebouw verrijst op Manhattan, nabjj den toegang tot de Brook- yti-brug, op een uitgestrekt terrein aan lPark Row en Center Street. Do gevel aan Center Street wordt 381 Eng. vt. lang en het gebouw zal 173 Vt. diep zijn. I)e plat tegrond is in hoofdzaak U-vurmig, zoodanig dat de opening der U een plein vormt, dat naar eene zyde open is. Midden onder het gebouw door is een ruimte uitgespaard voor een straat, Chambers Street. Het geheelo gebouw zal tot de hoogte van dien poort doorgang omgeven zyn door een kolonnade van reusachtige zuilen, waurop enorme beel den zullen geplaatst zyn. De zuilen worden 17 h 20 M. hoog. Bovenaan hot torenhuis wordt deze kolonnade herhaald. Het gebouw wordt 387 Eng. vt. hoog boven de straat, het zal 25 verdiepingen tellen, waarboven nog een koepeltoren komt, welks top zich tot 560 Eng. vt. zal verheffen. Voor gevel steen wordt overal grijze Waldo-graniet ge bezigd. Natuurlyk zal dit een van do grootste publieke gebouwen ter wereld zyn. m. zullen er 26,000 ton staal en 700,000 kub. vt. graniet aan worden verwerkt. Elke ver dieping biedt een plattegrond van ca. 0.4 II. A. Men voelt dus wel wal een euormc ruimte voor bureelen en kantoren er in dit gebouw beschikbaar zal komen. Het is er dan ook op berekend om nog vele jaren voor de normale uitbreiding van de gemeentelijke bemoeiingen bureelruimte beschikbaar te hebben. Maar wat van deze secretarie wel hel opmerkelijkste zal wezen is, dat do beneden verdieping geheel zul worden ingericht voor wachtzalen, liften, trappen en tunneltoogan- gen enz., die leiden naar do ondergrondsche spoorweg- en tramstations, welke vlak onder het gebouw zyn «elegen. Zoodoende krygt de secretarie haar eigen directe aansluiting met de locale spoor- en trarnwegnetten. Er komen onder het geliotiw zeven verschillende ljjnun samen, elk met haar eigen perron. Uit ingenieurs-oogpunt zal het gebouw wel het merkwaardigst zijn om zyn fundee ring. Ofschoon getracht is, de fundamenten op de vaste rots te doen rusten, is dat onmo gelijk gebleken. Do rots ligt daar ter plaatse 144 h 178 Eng. vt. diep; en men kan dc caissons niet zoo diep krygen. Natuurlyk werd by dezen arbeid mot saamgeperstc lucht gewerkt. Echter was het niet strikt noodig om tot op de rots te gaan. Do bodem daar boven bestaat uit zand met slechts weinig keien. Daarop zyn nu 7*2 vt. boneden straat- peil zware betonfundeeringon aangebracht, die den reuzenbouw moeten dragen. Deze fuudeering is wellicht de diepste en zeker ook wel de duurste, die ooit voor een der gelijk openbaar gebonw is gelegd. De uit- oering der fundamenlleugiug was aanbesteed oor 1,443,000 dollar. Het work is mot suc ces volbracht; en by den arbeid zyn slecht» zeer enkele gevallen van caissonziekto te betreuren geweest, waaronder geen onkel met doodclijken afloop. Kost de fundoering 1,443,000 dollar, de bovenbouw zal 5,895,000 dollar vergen, ter wyl de totale kosten, inbegrepen die voor meubileering enz., niut ondor do 10,000,000 dollar zullen blyven. Maas dan zal New-York ook een secretarie bezitten, waar 8000 per sonen kunnen werken. In en Uitvallen van „Het Handelsblad". De Redacteur Weet u liet verschil tusschen suldatoii on hoestballen NietDe sol daten dienen tot bezetting dor borstwering, en hoestballen tot wering der borstbezetting". Abonné: .Ha, ha, ha! Heel anrdig I Heeft u De Redacteur: «Wat is het kleinste kies district?... Weet u 't niet?... Uw mond". Abonné: «*n Beetje gezocht! Maar anders..." De Redacteur: «Wat is het summum van schurkachligbeid AbonnéNee, dat kan ik niet rajen". De Redacteur: .Kon kurkentrekker, die uit uw zak valt Abonné.Waarom De RedacteurDaardoor wordt de tlesschen trekker een zakkenroller". DE WEEK. 6 Augustus. Het verschynen van do ontwerpen «tot verbetering van de kustverdediging* zal by sommigen, in verband met de vliegory in de Heorenveenscbe buurt, - tot velerlei be spiegeling aanleiding hebben gegeven. Zóó verwend zijn de menschen in liet tiende jaar der twintigste eeuw dan toch nog niet dat ze den .mensch-vogel* door hunne kijkers, biuocles en andere instrumenten om »o? 'n afstand11 te zien, met van die geblaseerde lodder-oogen observeerenOverigens stelt het lezon van moderne sportbladen en het yverig bekyken dor binnen- en buitenland- sche prentjee-lydschriften U aardig in de gelegenheid om mee te praten over de avia tiek alsof ze voor U noch theoretischo noch practische geheimenissen meer had Alle maal Van Maasdykjes 1 Totdat er weer oen griezelig berichtje komt van den zoo- veelsten binnen zoo en zooveel weken, die van eon honderd of wat meters hoogte naar omlaag tuimelde. Gauw gekiekt Straks komen de plaatjes En dan vol ijverig, tuk op griozeling, aan 't zoeken tusschen de verbogen stangen on de ver splinterde staven, schroeven in, naar .de bloedige overblijfselen' van den armen waag hals. Du schim van Ovidius grimlacht droef geestig. Is t, per slot van rekening; vra gen de menschen, die niet zoo gauw voor splinternieuwigbeden zijn te winnen, niet hetzelfde treurige liedje als in de legenda rische tijden van dwaien Icarus, Daedalus' nvermoedigen zoon, die óók «mensch-vogel* wilde wezen; zich vleugels mot was aan den rug plakte; Helios, den zonnegod, tegemoet zweefde... Oók verklaarde ,de lucht ver overd* te hebben, neèrplofte als een van de millioenen zotte mugjes, die nu, op zwode zomeravonden om onze lampen huppelen, zich de teöre vleugeltjes zengen... Als krimpond, verschrompelend voorwerpneêr- storten op de tafel, in de suikerpotin onze theekopjes, onze kwasten, grogjes, grenadi nes, wijntjes, dat ten leste alles bezaaid is met de verminkte lykjes der verscliroeiden... Zal de mensch inderdaad ,de lucht ver overen* Kostelijk onderwerp van bespiegeling in deze komkommerdagen Want noch mr. Van Houten's dan toch uindelyk verschenen, sinds lang tegemoet-gezienc Borromacus-ont boezeming, noch de arrue kiudertjes der Hil- vorsuinsohe weduwe, door mr. Levy in be scherming genomen, vullen een gesprek Aanstonds, wanneer de politiekerij weer in stadium van hartstochten-op vlamming komt, zullen we dat alles de groote revue zien passueren. Dit, en de diverse spoorloos-ver- dwynendu grootere en kleinere kinderende gespeculeerd hebbende Bank-employé's, die met sommetjes, variëerend tussclien do vyf en do honderd lapjes-van-duizond ertusschen uit trekken, zy zullen worden .aange roerd*. Een Crippen weten ze dun toch... zonder hulp van viervoetige speurders, te snappen. D&t is politie, meneer 1 .Cbez nous* gi-uren ze met het opbrengen van eeu likkebroór, die van de wyze, wuarop do II. Hermandad op nationale leest- en Zondagen, mitsgaders vele Maandagen, de tien vingers vóór beide rogen houdt al te schroinelyk misbruik maakte: „ehc-z nous' vindt men 't al een kranig stuk werk, wanneer mon, door bezceken by pandjeehuizon en zoo, een weggekaapt horloge of een der duizende „op den kop getikte" fietsen weet te vinden En een politie-hou', die „lacht" krygt vuu een door inbrekertje by' vergissing achterge laten doek, den guit vervolgens snapthy is de glorie onzer officiëele rustbewaarders Strak», als we weer hoog-en-d-oog uan Hoofdstuk IV der Staatsbegroting zitten te peuzelen, komt dit alle», „op het tapijt Zal Z. Exc. Robort Regoi'it, de zwarte, do welsprekende van Justitie, op zyn aller- ch'-rmuntste w(j/.e en met het „aplomb", hom aangeboren, verzekeren, dat de Itegecring diep doordrongen is van do wenschelykhcid om in al deze en nog meerdere dingen „af doende verbetering te brengen. Welke taal in de gelederen der boeven en boefjes lieusch minder schrik en opschudding zal teweeg brengen dan sommige naievon in de lando allicht vermoeden Het verband tusschen de vliegproeven te Heorenveen en het ontwerp betreffende onze kustverdediging, waar ik zooeven op zin speelde, zal misschien niet ieder klaar en kristalhelder wezen. „Gezocht" is 't toch volstrekt niet!... Want men behoeft geen pessimist te zyn om le vreezen dat tusschen de indiening dezer voorstellon, met 't bagatel van veertig mil lioen te verwezenlijken, en het oogonhlik der vorwozonlyking ervan Nu, voor sommigen was do manier, waarop de Stelling Amsterdam is „afgewerkt", ietwat lungdradig. Zy, de ongeduldigen, zyn zeer onedelmoe dig en onbillyk. Ja, als zoo ii minister van Oorlog, zoo n hoofd van Marine, dc vrye hand had 1 Maar er is ook Dog een collega van Fi nanciën, van wiens moeizame taak het „be knibbelen' een niet onbeduidend deel vormt. Er is eene Tweede Kamer, waar munne- kens in zitten, die 't een minister van De fensie van jaar tot jaar lastig maken Daar zyn kiezurtjes fo zetter, maak van de ie in vredesnaam geen ei Waar zelfs een generaal-minister nu en dan voor siddertDaar zyn de „eischen der verdodiging". Daar is do Raad van De fensie zoovele hoofden, zoovele zinnen. Hebt gy, o lezer, woleens ontmoet hoog- deskundigen, dio 't met elkander eens waren In zoeten tooverdroom, in spel van darrele fantasie, misschien. Niet in werkelykhoid Roept ge twee artsen en een professor aan Uw ziekbed, ze redekuvelon net-zoolang over aard en oorsprong, geneesmethode uwer ziekte on kans van genezen-worden, voor U te wachten, totdat uwe erfgenamen reeds de zakdoeken natellen, waarmee straks Uw dood zal behooren beweend te worden. Roept ge drie advocaten by eon proces, waar uw materieel wel-of-weo van afhangt ik raad u in gomoede: koop eerst eene be scheiden lyfrente van een fragmentje uwer bezittingi-n, of bet monster van Veenhnisen grijnst u tegen. Zeker deskundigen zijn 't nooit met elkaar eens. Kn dus is t eigenlijk malligheid om, gelyk sommige persorganen thans doen, zich te verbazen over het kibbelen, plukharen, harre warren der hoog-militairo technici over wat nu 't puikst voor onze kustverdediging moet heeten. Toch alvast veertig millioen guldentjes voteeren #Na lezing vau de enthusiaste stukjes over de Heerenveonsche vliegery was ik zachtjes ingedut.En ik lag te dmotnen in zwoel zomor-namiddaguurtje. De mugjes, die zich welhaast een smartelijke» dooi in tn'n gas lamp zouden bereiden, begonnen gonsdcuntjes te zingen b\j ro'n ooren. Ze zullen er schuld van zijn, dat ik droomdo van dagen, nu nog in verre toekomst liggend. De lucht was vol van vreemdsoortige licha men, die zweefden hoog boven de steden. Nu eens waren 't stipjes in de wolken, dan dauldon z«.Daalden. En ik kon zien wat 't waren.Lucht-regimenten, lucht- Dreadnou^ht's van 'k geloof Japan Do herinnering aan dat merkwaardige ar tikel van een Tokio-.Matin" over het mal- kleine Nederlandje, dat uit het Ryk van lnsu- linde behoort verdreven to worden door .de dwergen van het eiland Nippon", 't speelde mij door don geest. De lucht legioenen Van den vyand waren blijkbaar aan 't verkennen. Toen daalde neer uit den booge een regen van projectielen 't Vlamde, 't knetterde, 't donderde alom. Tegen zulk een aanval van 't allernieuwst lucht-gcschiit, bediend uit de machtigste .lucht vloot" van... zeggen we: van 1940. Daar tegen wat ook de moest-forsche kustverdedi ging oud-model niet bestand.Het staal smolt weg als het was aan Icarus' vleugels. Een half uur was slechts noodig otn van de forten, do «zeekasleelen* en't verdere, waar gansch eene arme natie tientallen mil lioenen voor bijeengezwoegd had, slechts een ontredderd, machteloos zoodjo to doen worden, Een van do .gele duivels' sprong op m'n knieën. Hy grynslachte dat 't bloed me in de aderen stolde... «Gisteren zyn de hoeren in Uw Raad van Defensie t juist eens geworden over het beste systeem van kustverdediging!* grynsde 't lenige dwergje. Weg was-ie. Mijne vrouw zat me uit te lachen.Ik had me, al-dommelend, een klinkende oorvjjg ge geven, afwerend de nydig stekende muggen. Mat duivelsch leedvermaak zag ik ze, toen de lamp was aangestoken, bij legioem-n tegelijk den vuurdood ingaan... Mr. ANTUNIU.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 1